Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum te Amsterdam te de stad van het yan Alles en van Overal Cadum Zeep feuilleton ÜDfilS? Vaticaan JAARBEURS RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD DINSDAG 3 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 1 De feestelijke ontvangst aan het Centraal Station De blijde intocht in de hoofdstad £ki -tfn Tandheelkundige Kliniek smaakt ah room is de lievelinés toiletzeep van Frankryk's mooiste vrouwen ct PLICHT EN LIEFDE U&tëin. V* 's PAUSEN INITIATIEF VOOR DE VATICAANSCHE BIBLIOTHEEK Onverwacht succes EINNENLANDSCH NIEUWS Het Koninklijk Bezpek aan Enschedé CENTRALE Een hoog gezelschap had zich Maandag middag omstreeks vijf uur in de feestelijk ingerichte wachtkamer 1ste klasse verzameld, ter ontvangst van Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum, die met den D-trein te 17 uur 15 te Amsterdam Centraal Station zou ar- riveeren. In de zaal zijn, buiten Mgr. Schioppa, den Pauselijken nuntius, Mgr. Aengenent, bis schop van Haarlem en Mgr. Eras, o.a. aan wezig de Hoogeerw. heer Deken van Am- Sterdam, de heer E. Laane, buitengewoon ge heim kamerheer van Z. H. den Paus, de heer H. Heymeyer van Heemstede, eere kamerheer van Z. H. den Paus, notaris Blais- se, mr. Romme, de heer W. Dreesman, lid uitvoerend comité, de heer P. J. M. Ver- schure, lid van het plaatselijk comité van ontvangst en vele anderen. Te ruim 5 uur wordt gemompeld, dat de trein met een half uur vertraging zal arri- veeren. Een kwartier later een nieuwe mede- deeling: 40 minuten vertraging. Te zes uur ongeveer loopt de trein het perron binnen. Aan beide zijden vóór den ingang naar de lste klas wachtkamer staat een dichte haag van belangstellenden. De looper is tot ver op het perron uitgelegd. De heeren W. Dreesman en P. J. M. Ver- schure ontvangen Zijne Eminentie bij den coupé en geleiden den Kardinaal naar de wachtkamer, waar bij den ingang zich in middels Mgr. Schioppa en Mgr. Aengenent hebben opgesteld en daarachter de overige leden van het hooge gezelschap. Kardinaal van Rossum ziet er opgewekt en vriendelijk uit, minzaam groetend naar alle zijden; Zijn Eminentie neemt plaats tus- schen Mgr. Aengenent en Mgr. Schioppa. Velen der aanwezigen worden aan Zijne Eminentie voorgesteld. Na een kort oponthoud in de wachtkamer begeeft het gezelschap zich naar de west zijde van het perron, waar de auto's gereed staan. De auto, voor Kardinaal van Rossum be stemd, komt op het perron voor. In de tweede auto (van den heer A. Drees man) nemen plaats: pater Drehmans, dr. Verhoeven, gentil-homme, de heer Drehmans uit Roermond en de heer 'Verschure; in de tweede auto (van Mgr. Schioppa) Mgr. Eras en Pater Kleintjes; In de eerste auto (van den heer A. Drees man) rijdt Z. E. Kardinaal van Rossum, de Hoogeerw. heer mgr. prof. dr. Hoogveld en de heer W. Dreesman. In de vierde auto: de Hoogeerw. heer deken van Amsterdam, pater Wouters, provinciaal der Redemptoristen, rector van Baarle, wet houder von Freytag Drabbe. In de vijfde auto: de heer E. Laane, bui tengewoon geheim kamerheer, dr. v. Spanje, de heer H. Heymeyer van Heemstede, eere kamerheer van Z. H. den Paus, en notaris Blaisse. In de zesde auto (van mevr. Schölvink) de heer Baard, mr. Goseling. In de zevende en achtste auto nam de per^ plaats. Nadat allen hebben plaats genomen, zet de stoet zich in beweging. Op het perron, op de muren, langs de trottoirs, op sleepers wagens, op de straat zijn de menschen saam- gekomen, hebben de katholieken van Am sterdam zich opgesteld, om getuige te zijn van den intocht van dezen greoten zoon der Kerk in de hoofdstad. Van den westelijken afrit van het Centraal Station volgt de stoet den volgenden weg door de stad: N. Z. Voorburgwal, Raadhuis straat, Keizersgracht, Spiegelstraat, Rijks museum, Rijksmuseumplein, Rijksmuseum straat, J. W. Brouwersstraat, Alexander Boersstraat, van Breestraat, Jac. Obrecht- straat naar de kerk van den H. Rozenkrans. Hoewel de stoet een uur later begon te rijden, dan in de bladen was bekend gemaakt en het uur voor menigeen niet zoo gelegen was, was de belangstelling langs den weg buitengewoon groot. Vooral op de Keizers gracht was een dichte menigte opgesteld. Zijne Emffténtie werd toegejuicht, toege wuifd, de mannen namen de hoeden af en groetten eerbiedig', kinderstemmen riepen luide hoera's, moeders hieven hun kinderen hoog, om hen in de gelegenheid te stellen den kerkvorst te zien. Vóór de kerk in de Jac. Obrechtstraat staan de belangstellenden in dichte drommen ge schaard. De hooge geestelijken verlaten de auto's en stellen zich op in het achterportaal voor den plechtigen intocht in het kerkgebouw, waar de geloovigen reeds geruimen tijd uit zien naar de komst van Zijne Eminentie. Mgr. Aengenent, die in de kerk de komst van den Kardinaal afwachtte, gaat voorop, dan volgt de Kardinaal, langzaam voort- schrijdend onder het baldakijn, dat gedragen wordt door kerkmeesters en den voorziter van het parochiaal armbestuur. Z.Eminentie geeft naar béide zijden den zegen, terwijl van het hooge koor de gezangen door de ruimte weerklinken. Daarachter komt het gevolg van den Kardinaal: Mgr. Eras, de secretaris van Zijne Eminentie en de gentil- homme. Vervolgens de Hoogeerw. eh erde- ken van Amsterdam, de Hoogeerw. pater Wouters, Mgr. prof. dr. Hoogveld, Dr. Ver hoeven, Rector van Baarle en Pater Klein tjes. In het midden, vóór het versierde altaar, neemt Z.Eminentie -plaats, rechts Mgr. Schioppa, links Mgr. Aengenent: daarachter ziin neergeknield Mgr. prof. dr. Hoogveld, Dr, Verboeven, Pater Kleintjes en Rector van Baarle. In de bank links, hebben plaats genomen: Pater Drehmans. Mgr. van Noort en Pater Wouters. Officiant bij de kerkelijke ontvangst is de pastoor der parochie, de Zeereerw. heer Hoo semans, diaken is Pater Klamer. subdiaken pastoor Filbry. Nadat Z.Eminentie met heldere en overal hoorbare stem aan de aanwezigen den zegen heeft- gegeven, houdt Mgr. Aengenent de volgende toespraak Toespraak Mgr. Aengenent Eminentie, Het is mij een hooge eer en een bijzonder voorrecht, het eerste woord tot U te mogen spreken, nu Gij Uwe voeten gezet hebt op den bodem van het vaderland, dat niet al leen aan ons, maar ook aan U zoo dierbaar is. Katholiek Nederland, hetwelk er trotsch op is en blijft, dat het U mag noemen een zijner zonen katholiek Nederland, dat U beschouwt als zijnen grootsten Zoon, omdat de hooge waardigheid van het Kardinalaat U siert, en omdat het weet, dat Gij een sie raad zijt van het Heilig College, waartoe Gij behoort katholiek Nederland staat gereed om in een grootsche bijeenkomst U te huldi gen en U geluk te wenschen met 't hooge voorrecht, dat God U schonk om Uw gouden Priesterfeest te mogen vieren. Aan anderen is het voorbehouden, om op die bijeenkomst de gelukwenschen van katholiek Nederland voor Uwe Eminentie te vertolken en getui genis af te leggen van den diepen eerbied, de warme genegenheid en de oprechte liefde, die wij allen koesteren voor Uwen verheven en eerbiedwaardigen persoon. Maar mij valt de hooge eer te -beurt om reeds thans, nu Gij nauwelijks den vaderlandschen bodem hebt betreden, U de verzekering te geven al lereerst, dat Uwe Eminentie van ganschev harte welkom is en dat wij het hoogelijk waardeeren, dat U ons in staat wilt stellen, om U persoonlijk onze meest eerbiedige en hartelijke gelukwenschen aan te bieden met het Gouden Priesterfeest, dat U binnenkort zult vieren. Welkom, driewerf welkom, hoog vereerde, gepurperde Kerkvorst, welkom te midden van Uw landgenooten, die met U willen jubelen en dank brengen aan den gever van alle goede gaven voor alles wat God door U heeft willen werken gedurende vijftig volle jaren. Maar bovendien mag ik Uwe Eminentie de verzekering ge-ven, dat katholiek Nederland in deze dagen in het bijzonder voor U bidt. Het is Uwe Eminentie bekend, dat wij U in deze dagen ook zullen verzoeken, om van ons te willen aanvaarden een stoffelijk blijk van orizen grooten eerbied en van onze war me liefde. En wij weten reeds, dat Uwe Eminentie dit aanvaarden wil en besteden zal voor een doel, dat U zoo na aan het hart ligt, en waarvoor Gij geheel Uw leven geeft, de uitbreiding van het Missiewerk onder de heidenen. Maar wij zijn overtuigd,, dat U nog aangenamer zal zijn het gebed van honderdduizenden, dat in deze dagen zal opstijgen tot voor den troon van den Allerhoogste, ten einde van God af te smee- ken, dat Hij U duizendvoudig moge zegenen en Uw kostbaar leven moge verlengen, en dat Gij nog jaren lang moogt zien de rijke vruchten van den heerlijken arbeid, dien Gij met steeds nieuwe en jeugdige kracht voor de uitbreiding van Christus' Rijk op aarde verricht. Eminentie, moge Uw verblijf in ons vader land de banden nog versterken, die ons aan U binden. Moge Uwe Eminentie bij Uw ver trek naar de Eeuwige Stad, waar Gij den Plaatsbekleeder van Jezus Christus bijstaat in het bestuur der Kerk, de overtuiging met zich meedragen, dat Katholiek Nederland U niet alleen vereert om Uw verheven waardig heid, maar dat het ook -met hart en ziel aan U verknocht is, omdat er warme liefde klopt in aller harten voor Uw geëorbiedigden persoon. De kerkelijke ontvangst wordt besloten met het „Tantum ergo" en de opheffing van het Allerheiligste, waarna de Kardinaal naar de woning van den heer Dreesman rijdt langs den volgenden weg: Jac. Obrechtstraat, Joh. Verhulststraat, J. W. Brouwersplein, Gabr. Metsustraat en Joh. Vermeerstraat. Vóór de woning van den heer Dreesman is de belangstelling wederom groot. Zijne Eminentie en ook de andere hooge geeste lijkheid worden luide en hartelijk begroet. De feestelijke ontvangst van den Kardinaal in de hoofdstad had hiermede een einde genomen. Onlangs berichtten wij over het pauselijk initiatief dat beoogde de Vaticaansche Bi bliotheek te verrijken met geschenken in boeken uit alle deelen der wereld aan den Paus ter gelegenheid van Diens Gouden Priester-Jubileum. De idéé, ofschoon nog nieuw, en zeker nauwelijks in het aanvangs stadium harer uitwerking, heeft reeds nu zoodanige aanwinsten voor de Vaticaansche boekerij verzekerd, dat het succes aan geen redelijken twijfel meer onderworpen is. Italië droeg reeds eerder het zijne bij. Herinnerd zij aan de beroemde bibliotheek der prinselijke familie Chigi, rijk aan hand schriften en eerste drukken, welke den Paus in haar geheel ten geschenke werd gegeven. Daarnaast dient zeker vermeld de kostbare verzameling van zeldzame, meest litteraire uitgaven der markiezen Ferraioli die ook in haar geheel dc Vaticaansche schatten kwam versterken. Na zulk een inleiding spreekt het wel vanzelf, dat het schiereiland zich ook thans niet onbetuigd zal laten. Onder de landen welke verder op verras sende wijze reageerden op 's Pausen ver zoek, dient dan op de eerste plaats Ierland genoemd dat zeer veel inzond, vooral op het gebied van kerkgeschiedenis. Duitsch- land, Frankrijk. Noord en Zuid Amerika be twisten elkaar den voorrang in groote en kostbare inzendingen. Over Nederland kon den we tot onze spijt nog geen gegevens verzamelen. Z.Exc. De Castro, gezant van Portugal bij den H, Stoel, bood den Paus namens den President der Republiek een zeer rijke uit gave van het nationale epos ,,Os Lusia- cios". Ook namens de regeeringen van Zwe den, Noorwegen en Denemarken bereikten eenige op hoogen prijs gestelde zendingen de directie der Vaticaansche Bibliotheek. F.en Duitsch romancier die door den Paus in bi- zondere audiëntie ontvangen werd, bood een uitgave zijner volledige werken aan. In de meeste landen der wereld zijn reeds speciale comité's voor de verzameling der ten geschenke aangeboden boeken opge richt. Meestal ontbreken nog de noodige ge gevens om een overzicht te krijgen van de voorloopige resultaten. Dit neemt echter niet weg, dat de weréldactie ter uitbreiding van de grootste en rijkste boekenverzameling die momenteel bestaat, welke tevens een we reldwijd huldeblijk is aan den Paus der Ver zoening, een verrassend succes verzekerd is. 205 Van het Stadhuis werd gistermiddag om kwart over drie gereden naar de Hcogere Textielschool, alwaar de directeur der school, Dr. H. B. Holsboer, een uitvoerige rede hield, waarin hij de beteekenis en de werkwijze der school uiteenzette. Na het beëindigen hiervan werd een rond wandeling door het gebouw gemaakt. Aller eerst werd bezichtigd de afdeeling tricotage en breien, waar tal van machines gedemon streerd werden. Daarna werd de afdeeling spinnerij in oogenschouw gen 4 nen, waar eenige leerlingen der Textielschool een de monstratie gaven van de wijze, waarop de ruwe katoen tot garen wordt verwerkt. Voorts was de beurt aan de practische com positiezaal, de mechanische weeSaaal, de apprêtuurzaal en de ververij. Na het gezoek aan de Hoogere Textiel school reed het hooge gezelschap naar het G. J. van Heekpark, waar een groot défilé plaats had. Van een speciaal gebouwd podium sloegen de Koninklijke bezoekers hét défilé gade. Voorop trokken verscheidene vereeni- ginen en corporaties van maatschappelijke en religieuzen aard; vervolgens passeerden een groot .aantal versierde auto's en rijtui gen, waaronder verscheidene, die sprookjes voorstelden. De optocht werd gesloten door vele sportvereenigingen, die ten slotte den vaandelgroet brachten. Het vorbijtrekken duurde meer dan een half uur. Na nog enkele pogenblikken in het Heek- park vertoefd te hebben, aanvaarde de Koninklijke) Familie, hartelijk toegejuicht door de vele duizenden, die van heinde en verre waren gekomen, o. m. door vele Duit- schers van over de grens, den terugtocht naar het station. Zij werd uitgeleide gedaan door den burgemeester van Enschede en den Commissaris der Koningin in Overijsel, Mr. Baron van Voorst tot Voorst. In een kort afscheidswoord gaf H. M. de' Koningin tegenover den burgemeester uiting van haar groote dankbaarheid voor de sym pathieke ontvangst, die haar van de zijde der burgerij was ten deel gevallen. KENAUPARK 26A Telefoon 12644 SPREEKUREN: van 911 en 1 tot 2. jiinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur Als telkens daags voor den aanvang van een nieuwe jaarbeurs te Utrecht, is ook gis teren weer in het lokaal der industrieele club door den heer Graadt van Roggen den secretaris-generaal der Jaarbeurs voor de pers, een voorbespreking gehouden over de een-en-twintigste beurs, die heden ge opend is. Een en twintig maal heeft de heer Van Roggen dit nu al gedaan en het is verba zingwekkend, hoe hij telkens weer een on derhoudende en belangwekkende causerie weet te houden over toch eigenlijk steeds hetzelfde onderwerp. Maar niet verbazing wekkend is het, dat hij ditmaal eigenlijk niet heel veel nieuws heeft weten te ver tellen en hij meer een beschouwing heeft gegeven omtrent wat geweest is en omtrent wat hij hoopte en verwachtte dat komen zou. Toch was er wel iets nieuws, namelijk hét jaarbeursgebouw zelf. Dat wil zeggen, het gebouw is niet nieuw, dat weet iedereen, maar men is bezig er een stuk aan te bou wen, dat met de eerstvolgende voor jaar beurs in Februari a.s. voor het eerst in ge bruik genomen zal worden. In afwijking van het oorspronkelijke plan. reeds bij den bouw van het bestaande Jaar- beurgsgebouw gemaakt, om als mettertijd de ruimte te klein zou worden, een tweede ge bouw te zetten, is men er nu toe overgegaan, het bestaande te vergrooten wat het groote voordeel heeft, dat men alle groepen bij elkaar zal kunnen houden en dc bezoekers niet van het eene gebouw naar het andere zullen behoeven te loopen. Daarvoor bestond ook nog een andere reden. Het bestaande gebouw heeft een grondoppervlakte van 2850 vierkante Meter en het oorspronkelijk ge projecteerde tweede gebouw zou er een krij gen van 3365 vierkante Meter. Dat nu zou te groot zijn ,om in de naaste toekomst zon der al te groote financieele offers geëxploi teerd te kunnen wordengedurende vele volgende beurzen zou dat te groote gebouw slechts gedeeltelijk bezet zijn. Daar kwam nog bij, dat de ervaring heeft geleerd, dat er meer behoefte bestond aan tentoonstel lingsruimte on den beganen grond, dan op de verdiepingen. Het gevolg van een en ander is geweest, dat men besloot tot den bouw van een nieuw gebouw aansluitend aan het bestaande en evenals dit vijf verdiepingen hoog, met een grondoppervlakte van 1664 M2. Feitelijk dus een nieuwe vleugel aan het bestaande ge bouw. De ingang blijft dan ook waar ze nu reeds ishet nieuwe gedeelte heeft geen afzonderlijke. Maar er is, juist met het oog op de behoefte aan meerdere ruimte op der. beganen grond meer gedaan. Aansluitend aan het nieuwe gebouw wordt een semi-per- manente hal opgetrokken met een grond oppervlakte van 1200 M2., die geen verdie pingen heeft en dus alleen tentoonstellings ruimte op den'*beganen grond bevat. De op de verschillende verdiepingen in bet bestaande gebouw voor tentoonstellingsdoel einden beschikbare ruimte bedraagt 5700 M2; in den nieuwen vleugel zal men de beschik king krijgen over 4300 M2 en in de semi- permanente hal over 900 M2, zoodat men voor de a.s. Voorjaarsbeurs 10900 M2 ten toonstellingsruimte zal hebben, wat tegen de 5700 M2, waarmee men het tot nu toe heeft moeten doen, al een aardige verbete ring is. Doordat de bestaande ingang voortaan voor het geheele vergroote gebouw zal die nen, heeft men in het nieuwe gedeelte ook geen trappenhuis noodig, zoodat men van den beganen grond tot aan het glazen dak kan kijken en de verdiepingen dus feitelijk galerijen zijn, die langs alle vier de wanden loopen. Behalve op de vijfde verdieping zijn die galerijen in open verbinding met de cen trale binnenhal. Voorloopig worden alleen aan de zijde van de buitenmuren monsterkamers gebouwd, die dezelfde grootte zullen hebben als die in het bestaande gebouw (6 M2)de mogelijkheid bestaat echter, ook aan de ziide van de binnenhal kleinere monsterkamers van 10 M2 aan te brengen. Tafelvlakte zal de nieuwe aanbouw niet bevatten. De Jaarbeurs, die heden geopend is, is dus de laatste, die het alleen met het „oude" gebouw zal moeten doen; met de eerstvol gende zal ook de nieuwe vleugel in gebruik genomen worden. Het bestuur hoopt, dat met deze beurs een eerste phase van het jaar beursinstituut zal worden afgesloten en de volgende een tweede zal inluiden.. In het eerste stadium van het bestaan der Jaar beurs kwam het er op aan, dat de Neder- landsche industrie aan de binnenlandsche afnemers toonde, waartoe ze in staat was; in het tweede hoopt het bestuur, dat ze ook aan het buitenland zal kunnen toönen, wat ze vermag. En dat hoopt en verwacht het bestuur niet op losse gronden; meer en meer toch is het buitenland belangstelling gaan toonen voor de Nederlandsche Jaarbeurs, al is het dan ook niet geschied op de wijze, die men verwacht had. Het buitenland toch is hier niet komen exposceren, althans niet in die mate, die men verwacht had. met andere woorden, de fabrikanten kwamen niet met hun waren hier, om die aan den han del te toonen. Wel zijn daarentegen de han delaren gekomen, en hun aantal neemt steeds toe, die zich op de hoogte komen stellen van wat de Nederlandsche industrie vermag het buitenland komt niet naar de Neder landsche Jaarbeurs om er te vèrkoo#en maar om er te koopen. Merkwaardig is het, hoe, toen het be sluit tot uitbreiding bekend werd, de be- i langstelling in het buitenland toenam Tal van beurzen in het buitenland hebben moeite om hun ruimte geregeld gevuld te krijgen, verschillende hebben moeten in- krimpen, en nu ging me daar Nederland de I zijne uitbreiden, kwam Nederland plaatste kort! Dat maakte indruk, dat deed het bui tenland gevoelen, dat die jaarbeurs daar in Nederland toch wel een instelling was, wa^r rekening mee diende gehouden te worden. En er verschenen in de buitenlandsche pers artikelen over de Jaarbeurs te Utrecht, waar deerende artikelen, die veel propaganda voor haar hebben gemaakt. Dat ten slotte meer en meer ook de bui' tenlandsehe industrie naar onze Jaarbeurs zal komen, is dan ook zeer waarschijnlijk, vooral als groep, zooals dat nu reeds enkele landen, o.a. Oostenrijk, doen. Het is een merkkwaardig verschijnsel, dat in Nederlandseh-Indië, Duitsche, Engelsche, Belgische en Zwitsersche artikelen er gretig ingaan, en dat de Nederlandsche fabrikan ten tegen die landen in onze eigen bezittin gen niet op kunnen, terwijl ze toch in an dere landen met succes tegen hen kunnen concurreerën. Waar dat aan ligt? Aan verschillende oorzaken. Men kent hier ■de behoeften van Indië niet, of als men ze al kent, dan weet men weer niet, hoe men ze op de beste wijze verzendt, op de juiste wijze moet verpakken. Het Jaarbeursbestuur wil trachten, daarin verbetering te brengen en heeft uit de com missie voor economische politiek van de Jaarbeurs een sub-commissie benoemd om te onderzoeken, in hoeverre het mogelijk zal zijn, in den zomer van 1930 ook een Kolo niale Jaarbeurs te houden. Komt deze wer kelijk tot stand, dan zal dat geen perma- 16—8 3 Sept. nente beurs worden. Alles is bedoeld als een proef en voorloopig zou het dan ook maar voor één maal zijn. 75.000 gulden is daarvoor noodig, waarvan men er 50.000 van de Regeering hoopt te krijgen. De afgetreden Regeering was voor het plan reeds gewonnenblijkt ook dé nieuwe er eveneens over te denken, dan is de kans groot, dat we in het volgende jaar niet twee, maar drie jaarbeurzen in Utrecht zullen moeten bezoeken. ARTHUR TERVOOREN. WOENSDAG 4 SEPTEMBER HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.3012.30 KRO. Plechtige Kardinaals- Mis in de Kerk van den H. Willibrordus buiten de Veste, te Amsterdam, ter gele genheid van het 50-jarig Priesterfeest van Z. E. Kardinaal van Rossum 12.30— 2.00 NCRV. Concert Dameskoortje, viool, piano en orgel NCRV 2.003.00 Gra» mofoonmuziek KRO 3.005.00 Kardi» naalsfeest uit het Concertgebouw te Am sterdam 5.006.00 NCRV Kinderuurtja 6.00—7.30 NCRV Gramofoonmuziek 7.30—8.00 NCRV Lezing over Frederic St. George de la Tour Booth-Tucker (Fa kir Singh). Apostel van Indië 8.00 Trio concert. Lezing over: De ontwikkeling der klokkespelen in de Nederlanden. Daarna Nieuwsberichten. HUIZEN, 1875 M. 10.00—10.15 Morgen- wijding 10.3012.00 Gramofoonmuzielc 12.502.00 Concert door het AVRO-Kwar- tet 2.003.30 Kindermatinee „Rood kapje en de Wolf" Kinderoperette ia sce ne gezet en miiziek van Mevr. N. C. Ho- man-Kwast 3.30—4.00 De voornaamste studiemuziek voor piano. Een cyclus in stijgende lün uitgevoerd door Egbert Veen Toelichting door Louis Schmidt 4.00 5.00 Gramofoonmuziek 5.005.30 Vi oolrecital door Simon van Leeuwen. Aan den vleugel: Sophie Vos 5.307.15 Concert door het Omroeporkest. Solist: Anton Dirks, bariton 7.157.45 Lezing door J. Aerts over- De praehistorische kunst 8.018.15 Gramofoonmuziek 8.15 Kurhaus Scheveningen. Solisten-con cert. Het Residentie-orkest. José Iturbi, piano. Na afloop Persber. Daarna Gramo foonmuziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 11.20 Gramofoon muziek 12.20 Concert. A. Mildmay sopraan, L. Walsh, fluit 12.50 Gramo foonmuziek 1.202.20 Orkestconcert 4.20 Dansmuziek 5.05 Orgelconcert, Ci nema-orgel 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsberichten 6.50 Lezing 7.05 Strijkkwartet 7.20 Lezing 7.45 Le zing 8.05 Concert, D. Smithard, alt, H. Brindle, tenor, orkest 9.30 „The Ting that is plain". Een-acter van N. Mitchison 10.00 Nieuwsber. 10.25 The Scottish Command Tattaa. Miltaire mu ziekkorpsen 10.35 Lezing 10.55 Voort zetting van de Tattoo 11.05 Dansmu ziek 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris" 1744 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Concert. Orkest en solisten 6.55 Gramofoon muziek 855 Concert. Orkest en solitsen. LANGENBERG, 473 M. 7.20—7.50 Gra mofoonmuziek 7.508.5Q Orkestconcert 10.35—12.10 Gramofoonmuziek 12.30 Gramofoonmuziek 1.252.50 Orkest concert 5.556.50 Ortfestconcert 8.209.20 Orkestconcert. Daarna: Vroolijk Programma, Vervolgens tot 12.20 Dans muziek. ZEESEN, 1635 M. 6.10—11.05 Lezingen 12.201.15 Gramofoonmuziek 1.158.20 Lezingen 8.20 „Koningskinder", Sprook jes-opera in 3 bedrijven. Muziek van Humperdinck. Daarna tot 12.50 Dansmu ziek. BRUSSEL, 512 M. 5.20 Trio-concert m. m. v. zangeres 6 50 Gramofoonmuziek 8.35 Kamermuziek. Strijkkwartet en piano 9.20 Orkestconcert uit Ostende. HAMBURG, 372 M. 5.20 Orkestconcert 6.20 Concert 8.15 „De Vroolijke Vrouwtjes van Windsor". Opera in 3 be drijven. Muziek van Nicolai 1185 Dansmuziek. Een kijkje in het nieuwe gedeelte van het Jaarbeurs-gebouw te Utrecht, dat met de volgende Voorjaarsbeurs in gebruik genomen zal worden ten hard stub seep.dot tol het laatste vbesje éebruikt kan worden 25 15 „Zij zou in staat zijn voor een hartstocht alles op te offeren, zichzelve zoowel als an deren; kan dat een waarborg voor de toe komst geven?" dacht hij bij zichzelve. „wan neer er een tijd mocht komen, waarin haar gevoel .voor mij koeler wordt, dan zon zij mij wellicht zonder na te denken verlaten, om een hersenschim na tel.Jagen. Zou het on stuimige bloed, harer moeder zich in haar doen gelden? O God, dat hoop ik niet. dat vooral niet, mijn levensgeluk zou voor altijd vernietigd zijn!" Het carnaval bracht voor Viola a!'°rlei genoegens, waaraan zij zich met heel heui hart overgaf. Gerhard gunde haar dat ver maak, ofschoon hij m het diepste zijner ziel had gewenscht, dat zij zich om zijnentwil eenigermate had beperkt doch Viola dacht er niet aan. Zij vond het zoo aardig om zwermd en bewonderd te worden en dus genoot zij van haar triomfen in vollen ernst. Dat het haar plicht was geweest tegen over Gerhard zekere terughoudendheid in acht te nemen, kwam niet eenmaal in haar op. Zij was jong, schoon en wilde alle voor rechten van die gaven genieten; haar hart, hare liefde behoorden immers alleen aan Gerhard. Doch er kwam een dag', waarop deze liefde op een harde proef zou worden gesteld, en Viola doorstond die proef heiaas niet zóó. als zij hem had moeten doorstaan, om zich de genegenheid van Gerhard volkomen waar dig te toonen. Op een bal, door een van Gerhard's bu ien gegeven, ontmoette zij een jongen man. wiens verschijning niet zonder indruk op haar bleef. Wilhelm von Tonnberg was een zeer ge vaarlijke man voor de vrouwen. Van buiten gewone schoonheid met alle mogelijke talen ten bedeeld, welke hem in een gezelschap bemind maakten, was hij de bevoorrechte beveling der dames. Zijne onweerstaanbaar heid was spreekwoordelijk geworden. Op de kepeï beschouwd was Tonnberg niets meer dan ern lichtzinnig jonkman, die wel rijke geestesgaven bezat, doch ze alleen .gebruikte om te verblinden en te belooveren, en dat kostte heni bij zijn knap uiterlijk en inne mend voorkomen inderdaad al zeer weing moeite. Een mooi gezicht is een aanbevelingsbrief, die bijna altijd te gunstig werkt; zelfs de verstandigste mannen laten zich dikwijls misleiden, als zij een knap meisje zien! Wel is het waar, dat een verstandige vrouw in zulk geval zich veel minder laat foppen dan een man, maar er zijn weing vrouwen, die zóózeer geheel en al vrij van ijdelheid zijn, om zich niet door fraaie woorden en een knap voorkomen te laten verblinden. Viola was helaas niet vrij van die ijdel heid. Hare opvoeding was er niet óp bere kend geweest haar te leeren, dat de schoon heid der ziel kostbaarder en van oneindig hooger waarde was, dan die van het lichaam. Zij had eene opvoeding ontvangen, die al leen er op berekend was, het verstand te beschaven, dat ook hart- en ziel moeten gevormd worden, daaraan denkt men in zul ke gevallen het allerminst. Hoevele kiemen tot het goede en edele ook in die jonge meisjesziel sluimerden, zij waren niet gewekt en de tijd. dien zij op het kasteel Linden- bosch had doorgebracht, was veel te kort om den ontluikenden bloesems kracht te verlee- nen en reeds tot vrucht te laten rijpen. Viola wist dat zij mooi was, en zij zou den lof der schoonheid zoo gaarne van .Gerhard's lippen hebben vernomen, maar die-waren stom gebleven. Hij zag het fraaie omhulsel met bewonde ring, maar voor hem was dat niet de hoofd zaak. Hij zou Viola evenzeer bemind hebben als zij minder knap was geweest, en hij meende, dat zij er óók zoo over dacht maar dat deed Viola niet. Het hinderde haar dat hij haar nog geen enkele vleierij had toegevoegd, erwijl zij van alle anderen hoorde, hoe schoon, hoe bekoorlijk, hoe verrukkelijk zij was, hoe zij door haar bevalligheid alle anderen van haar geslacht in de schaduw stelde en hoe gelukkig degene moest zijn, wien zij een maal zou toebehooren. En hij aan wien zij zich geheel en al wilde geven, wien zij haar hart had geschonken, hij had geen blik over voor die bevalligheid, die schoonheid. Hij had haar nog geen enkele maal gezegd, hoe lief, hoe bekoorlijk, hoe verrukkelijk zij was. Wanneer hij haar in de oogen keek, en zoo warm, zoo innig hare hand drukte, dan vergat zij wel al haar wrevel door de zachte betoovering van| het oogenblik, maar hij was niet altijd bij haar en de bekoorder maar al te dicht bij, die met zijn mooie praatjes al lengs het .bedwelmend vergif van bevredi gende ijdelheid in haar jeugdig gemoed deed druppelen. Tonnberg gaf klaarblijkelijk aan Viola boven alle andere dames de voorkeur hij had slechts korten tijd bij zijne bloedverwan ten willen blijven, om niet te veel van de carnavalspret in de residentie te m'ssen, maar nu offerde hij die gaarne op, ten einde nog langer in de nabijheid van het schoone meisje te kunnen vertoeven. Viola ontmoette hem op alle partijtjes en in alle gezelschappen, waaraan zü deelnam, en weldra was het voor haar een behoefte ge worden hem te zien en te spreken. Nog was zij zich niet bewust welk onrecht zij daar door Gerhard aandeed, maar zy werd tegen over hem koeler, terughoudender, zy gevoel de zich in zijne nabyheid niet meer geluk kig, en langzamerhand kwamen al de eigen aardigheden van haar karakter weder te voorschyn, die hu by haar reeds lang over wonnen waande. Zij had het tegenwoordig zoo druk met haar toilet, dat zy geen tyd meer vond om deel te nemen aan Magda's bezigheden: urenlang bracht zu voor den spiegel door, om haar fraai haar zoo bekoor lijk mogelijk op te maken, zü scheen geheel en al op te gaan in het bewustzijn overal de schoonste te zijn en het meest bewonderd te worden. Gerhard was haar onverschillig geworden. Aangezien Gerhard dit jaar zoovele uit- noodigingen had aangenomen, was het hem een gebiedende plicht, nu ook van zun kant een feest te geven, en zoo werd er dan be sloten, dat er op het kasteel Lindenbosch 'n bal zou plaats hebben, waartoe de altyd practische Magda ter3tond toebereidselen maakte. Er werden geen kosten ontzien om alles zoo smaakvol aan te leggen en op het anders zoo stille kasteel heerschte nu een luidruchtige bedrüvigheid. Er kwamen en gingen werklieden, behangers, stoffeerders, schilders, xz. De tuinman moest de broei kassen plunderen, en de heldere, duideiyke stem van Magda klonk van 's morgens vroeg tot 's avonds laat door de verschillende.ver trekken. zy was ook hier, evenals overal, de ziel van allen. Gerhard verliet zich in al dergelüke dingen steeds op zyn zuster, want Magda had hem steeds tevreden kunnen stel len, met de schikkingen, die zy maakte. 1 Viola vloog tusschen al die bedryvigheid als een licht gewiekt vogeltje heen en weer. Zü verheugde zich zeer op dit bal en sprak van niets anders dan van dit feest, waarvan zü zich oneindig veel genoegen be loofde. Gerhard hoorde haar glimlachend aan, doch het stemde hem toch min of meer onaangenaam, dat zij zoozeer hechtte aan vermaken en in niets anders meer behagen vond. dan fn het op handen zijnde bal. Magda had hare handen vol en sloeg ternauwernood acht op het gebabbel van het jonge meisje. Inwendig wenschte zy vurig, dat „die dolle tyd" maar voorbij was en zij verlangde weer naar de oude, gemoe- deiyke orde in huis. die door het carnaval gevoelig was gestoord. Eindeiyk brak de door Viola zoo vurig verlangde avond aan. In de groote, zoo zelden gebruikte zalen van het kasteel flikkerde en flonkerde een ware zee van licht. De zilveren kroonlucifers schitterden in den weersehyn van ontelbare waskaar sen; in alle hoeken bloeide en geurde en groende een weelderige bloemen- en plan- tenpracht: een zoele, door welriekende geuren bezwangerde lucht zweefde door de hooge vertrekken en met innemende waar digheid stond de heer van *t kasteel in het midden van de groote zaal, om zyn gasten te ontvangen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5