Buitenlandsch Nieuws m Plaatselijk nieuws TWEEDE BLAD DINSDAG 3 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 2 VOLKENBOND ivrr.nr.MR7 ,?sr. CASTRICUM EGMOND-BINNEN EDAM BOVENKARSPEL 6/7. Reglement van orde van den Raad en B. en W. HOORN EGMOND AAN ZEE HEEMSKERK AEBEKERK NIEUWER-AMSTEL DE TIENDE YOLKENBONDSVEKG DOE RING GEOPEND. GENEVE, 2 Sept. (V. D.) De tiende ge- ycne vergadering van den Volkenbond is ■edenmorgen te elf uur door den Perzi- :hen ambassadeur te Angora Ali Khan Fo- ■oughi geopend. 53 Staten nemen aan de werkzaamheden deel GENEVE. 2 September (V. D.) De ver- 'iezingsccmmissie constateerde, dat van de 4 bij den Volkenbond aangesloten staten .lit jaar 53 aan de werkzaamheden van den 'fond deelnemen. De leider der delegatie van San Salvador Ouerero, een der belangrijkste staatslieden on diplomaten van Latijnsch Amerika weid met 43 van de 51 stemmen tot president ,'an de Volkenbondsvergadering gekozen. Guerero dankte in een korte rede voor 'e verkiezing, welke een heerlijke geste van den Volkenbond tegenover Latijnsch Amerika beteekent. De agenda GENEVE. 2 September (V. D.) De agenda van de heden aangevangen tiende Volken- fccndsvergadering bevat behalve de ope ningsrede door den ambtelijken president ".i Khan Fcroughi slechts de verkiezing van de commissie tot onderzoek der ge- ofsbrieven en de verkiezing van den "t nieuwe Volkenbondspaleis, dat een sym- dering voor dit jaar. De president wees er in zijn openings- ede op, dat ds Volkenbond zijn tienjarig es taan viert. Uitvoerig zette hij de groots xeteekenis en de veelomvattende werk- tamheden van den Volkenbond gedurende ie afgeloopen tien jaren uiteen. In korts 1-ekken ging hij vervolgens het werk van het afgeloopen jaar na, waarin hij wees u het inroepen van de bemiddeling van 'en Volkenbond in het conflict tusschsn lolivië en Paraguay. Tenslotte herinnerde hij er aan, dat dit 'aar de eerste steen zal worden gelegd voor et nieuwe Volkenbondspalis, dat een sym- ooi zal zijn voor de samenwerking tus- chen de volken. DE VERKIEZING VAN HET PRESIDIUM VAN DE V. B. VERGADERING GENEVE, 2 Sept. (V D.l. De plenaire vergadering van den Volkenbond heeft zich rdenmidóag beziggehouden met de verkie zing van een praesidium, dat uit den voor- itter Guerrero, de vice-presidenten en de voorzitters der zes commissies bestaat. Tot •ice-precident werden gekozen Briand met !3 stemmen, Stresemann met 42 stemmen, \datsji met 41 stemmen, evenals de Letiand- che minister van buitenlandsche zaken, Bal- cdis. Macdonald verwierf 38 stemmen, ter- vijl de Chlneesche gezant in Washington Chao Chu Wu 36 stemmen op zich ver- eenigde. De zes commissies stellen Dinsdagmorgen hun werkplan vast. 's Middags om 4 uur be ginnen in de plenaire vergadering de voor naamste gedachtenwisselingen over het jaar rapport van den secretaris-generaal van den V. B. Hierbij zal waarschijnlijk Macdonald ais eerste het woord krijgen. In zijn rede zal hij zich in de eerste plaats bezig houden met de gedachte van de inter nationale arbitrage en het toetreden van ^Engeland tot het internationaal gerechtshof. Dr. Stresemann zal* volgens hier Maandag ontvangen berichten Woensdag om 5 uur aankomen. Daar Macdonald voornemens is Zaterdag weer naar Londen terug te keeren, verwacht men, dat Woensdagavond of Don derdagmorgen een ontmoeting tusschen Stresemann en Macdonald zal plaats vinden. MACDONALD EN HET WERK VAN DEN VOLKENBOND GENEVE, 2 Sept. (V.D.) In een bijeen komst met journalisten verklaarde Macdo nald heden, nadat de tiende zitting van de V. B. Vergadering was geopend, dat hij hoopte nog dezen herfst naar Amerika te vertrekken. Voorts legde hij er den nadruk op, dat weliswaar het protocol van Genève sinds 1S24 uit het politieke leven is ver dwenen, doch dat de geest ervan intact is gebleven en in verschillende arbitrage-ver- dragen tot uiting is gekomen. Intussehen is ook de internationale sfeer hierdoor inzoo- verre gunstiger geworden, dat de definitieve verzekering der veiligheid en van den vrede is aangebroken. De critiek, die het protocol te verduren heeft gehad, is hoofdzakelijk door onwetendheid ingegeven. De arbeiders-regeering van Engeland, zoo vervolgde Macdonald, is in wezen een zaken kabinet, dat zijn politiek op feitelijke erva ring bouwt. De V. B. zal aan macht en in vloed winnen, naarmate men hem zijn ver trouwen geeft. Eij zonder e beteekenis heeft de diplomatie gekregen door het persoonlijke contact tusschen de leidende figuren. Onder vier cogen kan men zelfs de meest onaangename zaken bespreken. Macdonald Een groot voordeel voor het behoud van den vrede is het voorts, dat de staatslieden, sterker dan vroeger het geval was, zich thans van hun verantwoordelijkhèid bewust zijn. Met betrekking tot de relaties tusschen Engeland en Amerika verklaarde de Britsche premier, dat zijn onderhoud met generaal Dawes thans zoover gevorderd is. dat men veilig op een gunstig resultaat mag hopen. Wanneer er tusschen beide landen over eenstemming bereikt wordt op het gebied der kwestié van de ontwapening ter zee, dar moet neg de toestemming der mogendheden hiervcc.- -.""kregen worden, o.m. van Frank rijk, li >n Japan. Ten slotte betoogde Macdci. dat de besprekingen tusschen zijn lanct cn Amerika op geenerlei wijze af breuk doen aan het werk. dat de V. B. op dit gebied verricht. De Engelsche regeering is principieel be reid de facultatieve clausule van het in ternationale arbitrageverdrag te onderteeke nen, doch daar ik, zoo zeide de premier, ter vergaderng van den V. B. daaraan mijn rede zal wijden, wil ik hier thans niet ver der over uitweiden. TWAALF SLACHTOFFERS VAN EEN BRAND LONDEN. 2 September. (V. D.). Hedenmorgen zijn bij een brand, die in Smethwick nabij Birmingham woedde en waarbij twee huizen in de vlammen opgin gen, twaalf personen gedood. Het vuur, dat in een winkel was uitgebroken, greep zoo snel om zich heen, dat d'e brandweer, die trou wens iaat op het terrein van de ramp ver- scheen, vrijwel machteloos stond, daar zoo wel de voorzijde als de uitgangen der beide belendende huizen in lichterlaaie stonden. Drie jonge meisjes waren uit het venster ge sprongen en liepen daarbij -zware verwondin gen op; een harer overleed spoedig. Men vreest, dat er onder de puinhoopen neg meer dooden of gewonden bedolven zijn. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. DE ENORME BRAND TE TEUSCIINITZ Nadere bijzonderheden NURNBERG, 2 September. (V. D.). Omtrent den enormen brand te Teusch- nitz wordt nog nader gemeld': De brand brak kort na middernacht uit in het Noordwestelijk deel van het stadje in de schuur van den landbouwer Joseph Martin De oorzaak is onbekend. Het vuur breidde zich met zeer groote snelheid uit en iegde in totaal 59 woonhuizen en 52 schuren en pakhuizen in de asch. Tengevolge van den brand zijn 72 families met 310 personen dakloos geworden. De schade bedraagt naar schatting 1 millioen mark. De getroffen bevolking bestaat hoofdzake lijk uit huisarbeiders, die niet of zeer laag verzekerd zijn. Zeven brandweren uit de om geving bestreden gedurende den nacht het vuur, doch tengevolge van gebrek aan water leverde het blusschingswerk zeer veel moei lijkheden op. lijn zou worden aangelegd voor het goederen vervoer, waartegen o. i. bezwaren waren. Na der is ons gebleken, dat het de bedoeling is aan de westzijde van de spoorlijn óp de landerijen, die dus tegenover het station liggen, niet alleen een spoorlijn aan te leg gen, maar dat daarnevens een weg zal wor den aangelegd, zoodat men vanaf de zijde van den Rijksweg en den Kramersweg naar het goederenbureau zal kunnen komen, althans naar de goederenwagens. Of daardoor nu de verhoogde losplaats aan de Mientzijde zal worden afgebroken, is nog niet bekend. Zooals reeds verleden week medegedeeld, lijkt dit ons, ook na mededeeling van bo venstaande, geen voldoende oplossing en blijven wij bij onze meening, dat de aanleg van een en ander op meer economische wijze zou kunnen plaats hebben. Veiling Aan de veiling van ..Ons Be lang" waren aangevoerd 488 zak enk. spercieboonen van 8 tot 10cent; dubb. idem van 5 tot 9 cent; 26 zak snijboonen van 16 tot 22 cent; 32 zak tuinboonen van 8 tot 1 ct. en 23 zak raspers van 15 tot 25 ct., alles per K.G. De prijs was ditmaal bijzonder laa; en bie d -icui tioninc-nnedag, waardoor de Conservenfabrieken niet werk ten. Schoolfeest Deze week hebben de kin deren van de laagste klassen van de R. K. Jongensschool hun schoolfeestje gehad. Des e a 'f twrp --erci van d» schooi met de autobus der firma Olgers naar het strand gereden waar de jongens zich op kostelijke wijze vermaakten. Ondev-tusschen waren diverse versnaperingen gearriveerd die den jongens best smaakten. Nog werd een tijd gespeeld en met een heerlijken kosk ging het weer naar de bussen en huistoe. Ongetosren kwamen zij tegen zes uur weder thuis, voldaan over hetgeen zij ge daan en gekregen hadden. Middelprijs aardbeien Ons wordt me- j degedeeld dat dit seizoen aan de veilng „Ons Belang" in het geheel ongeveer 60000 manden aardbeien zijn geveild. Deze heb- j ben geregend naar het aantal K.G. een j gemiddelden prijs opgebracht van 0.81 y,. j r»it is zeker een goede nrijs maar gezien de weinige tuinders die een behoorlijke 1 'nsoüen f. '>der veel slechter er aan toe dan verleden jaar. Burgerlijke Stand 2330 Augustus Geboren: Egbert, zoon van Harm Derk Kruidhof en Aafke Steeman; Trijntje, dochtervan Comelis Groot en Guurtje Goed; Eiiso, zoon van Eso Blauw en Hiltje 'Jager; Kornelis, zoon van Heiko Oosterbeek 1 en Garmtje Jonkman. KET RUSSISCH-G'HINEESCH CONFLICT Geen Russische troepentransporten meer KOWNO, 2 September (V.D.) Uit Mos kou wordt gemeld, dat de Sovjetregeering het zenden van troepen naar de Chineesch- Russische grens heeft stopgezet. Volgens een officieele mededeeling van het legercommando in het Verre Oosten be zit de Sovjetregeering voldoende troepen aan de grens om de Russische belangen te beschermen en het Russisch gebied te ver dedigen. Te bevoegder plaatse te Moskou wordt verklaard, dat de aangekondigde Chineesche antwoord-nota nog niet te Moskou is aange komen. Maandagmiddag zal de Duitsche ambassadeur een bezoek aan Litwinof bren gen. WEER EEN OPPERBEVELHEBBER AFGEZET PEKING, 2 September (V.D.) De Chi neesche regeering maakt bekend, dat de op perbevelhebber der Chineesche troepen in Noord-China, generaal Jen Si Chan zich naar het buitenland begeeft en voorloopig zijn functie als opperbevelhebber neerlegt. Jen Si Chan heeft 200.0-00 Chineesche dol lars ontvangen en heeft zich verplicht niet binnen een jaar naar China terug te keeren. Hij zal een bezoek brengen aan Engeland, Frankrijk en Duitschland. Tot zijn opvolger is generaal Chun Chin Kai benoemd, die tot nu toe vertrouwensman van Chang Kai Chek bij den Generalen Staf was. Pesterijen Omvang Postkantoor Castri- cum Augustus 1929: Expressebrieven ont vangen 20; aangeteekende id. 144; verzonden id. 72; verzonden postwissels 143; ontvangen id. 239; girostortingen 314; verrekenpakket ten ontvangen 20; ingevorderde kwitantiën 521; inlagen rijkspostspaarbank 100, bedrag 8487,19, terugbetalingen id. 15, bedrag 2199.80; ouderd.rente uitbetaald 888.14. aantal 75; accijnzen 18 vanaf 1 Jan. 167; belastingbetalingen 243 vanaf Jan. 2695; verkochte postwaarde 635.74; rentezegels enz. 1504.42; behandelde telegrammen 168; geldel. omzet 113858.29, vanaf Januari 662259.12 K. Afgedreven Verleden week raakte een zwemmer aan het strand alhier, door den sterken stroom bij het i^rak van den „Sala mander" op drift. Door eenige andere per sonen, staande op het vrije strand, werd een en ander waargenomen en het mocht den heer Jongarter, een badgast, tijdelijk alhier vertoevende, gelukken den ongeluk- kigen en totaal uitgeputten zwemmer aan land te brengen. Door den sterken stroom, hij had blijkbaar niet voldoende aandacht ge schonken op het ter hoogte van gemeld wrak aanwezige waarschuwingsbord, was hij meegevoerd en alhoewel een behoorlijk zwemmer zijnde, had hij er niet meer tegen op kunnen komen. Nu was hij gelukkig, dat een ander hem opmerkte en hem wist te redden. Wanneer zal men aan zee nu eens goed opletten op de geplaatste waarschu wingsborden? Drukte aan het Strand Niettegenstaan de het eindigende seizoen, was hst Zondag aan zee alhier nog zeer druk. Een groot aantal auto's stond op het parkeerterrein en ook de rijwielstalling was geheel bezet. Door het mooie weer namen nog velen een bad, waar het nu heerlijk was. Men kan in het dorp zien, dat een en ander, dat wil zsggen het aanwezige bad gastengetal zeer sterk afneemt. Echter zijn er nog nooit zoo veel geweest als ditmaal. Spoorwegen Ten aanzien van de plan nen van de Nederl. Spoorwegen inzake de verbeteringen en wijzigingen van het station Castricum, in verband met de electrificatie van de lijn AmsterdamAlkmaar, kunnen wij nog vermelden, dat het de bedoeling is niet alleen van het eerste perron, dus het be staande voor het stationsgebouw, een tun nel te bouwen naar het verhoogde perron, dat in liet midden van het emplacement zal worden aangelegd, maar daarnevens zal een orug gebouwd worden ten zuiden van het station, die zal leiden naar de losplaats van de goederen, die met de goederentreinen aankomen. Wij berichtten vorige week, dat aan de westzijde van het station een spoor - KONINGINNEFEEST Medemblik in feeststemming Dank zij het actieve comité dat zich heeft samengesteld om wederom den Koninginne- verjaardag waardig en feestelijk te vieren, hebben wij te Medemblik wederom gehad een feest van den ouden stempel. Was de laatste jaren een inzinking te be speuren, wat toch zeer velen ontevreden stemde en een gevoel teweeg "bracht, het is niet zooals het moest zijn, nu was het weer eens de goede feeststemming. Des 's morgens te 8 uur bracht het klok gelui den menschen reeds in gedachten, vandaag is het iets bijzonders, en vele vlag gen werden uitgestoken. Te 9 uur werd een optocht samengesteld op de Breedstraat, voor de schoolkinderen. Het Harmoniecorps „Crescendo" met zijn ijverigen directeur den heer Groen, was reeds present en vooraf gegaan door muziek, marcheerde de lange reeks kinderen, onder geleide van het comité dames en heeren onderwijzers, en voor dezen dag talrijke medehelpsters en helpers door de stad, waarna opstelling voor het Raad huis, waar verschillende liederen werden gezongen, onder leiding van den heer W. de Birk. De Edelachtbare Heer Burgemeester sprak vanaf het Raadhuis de kinderen hartelijk toe, verwijzende naar het feest dat heden ge vierd wordt, bracht tevens dank aan het comité en allen welke zich hiervoor in teresseerden. Hierna begonnen de verschillende spelen voor de lagere klassen, waarvoor veel animo was. Te half twee begonnen de verschillende wedstrijden voor de grooteren, o.a. ring steken met versierde fietsen, koekhappen, verschillende wedrennen, enz. enz. De deelnemers en publiek genoten allen Evenals voorheen waren talrijke tafeltjes langs de Nieuwstraat geplaatst, alwaar de kinderen, wien een waar verlanglijstje was verstrekt, hun hart konden ophalen. 's Avonds te half 8 trad op de Gymnastiek- vereeniging „O.S.S.", onder leiding van den heer Loos. Met spanning werden de verschillende oefeningen en prestaties ge volgd, waaruit bleek, dat de leden van O.S.S. er kunnen zijn, en de leiding in goede handen is. Een welverdiend applaus was dan ook wel verdiend, vooral de verlichte groepen werden prachtig uitgevoerd en hadden veel succes. Medemblik mag trotsch zijn op deze mooie vereeniging. Ondertusschen was, ondanks het corps den geheelen dag reeds in actie was, „Crescendo" weder present en gaf een mooi concert ten gehoore, waarvan de groote menigte, welke aanwezig was, profiteerde. Enorm was het aantal belangstellenden (laat het een aansporing zijn voor velen om mede werker te worden van het corps, dat nog wel enkele krachten kan gebruiken, ook financieele medewerkers zuilen zeker niet onwelkom zijn). De muziek van „Crescendo" werd afgewis seld door de Gem. Zangvereeniging „Halle luja", directeur de heer W. de Birk. Of schoon nog een jeugdige yereeniging, bleek wel, dat de leiding in goede handen is, en er goede krachten bij het koor zijn, daar de nummers boven verwachting werden uit gevoerd. Hierna nam „Nieuw Leven" plaats in de tent, en gaf onder de bekende bekwame leiding van den heer Moeskops, een aantal zangnummers ten gehoore, waaronder zeer moeilijke nummers, welke zooals we gewoon zijn, prachtig werden uitgevoerd. Ondanks de ongekend groote menigte menschen, was het bladstil, een teeken van medeleven. Een stormachtig applaus was dan ook wel verdiend. Tot slot een muzikale optocht door de stad, door „Crescendo", waarachter de menigte jubelde, zong en sprong totdat de stoet werd ontbonden. Een ongekende feeststemming heeft hier plaats gehad, waaruit blijkt, dat het comité hetwelk de feesten heeft georganiseerd, goed heeft gezien en Medemblik den Konin ginnedag waardig en vroolijk weet te vieren. Ook de verschillende café's en daar waar ontspanning was georganiseerd, hebben een feestdag meegemaakt. Hulde aan allen welke dezen dag hebben samengesteld. Niet alleen de meer dan vol dane kinderen, maar ook de ouders hopen dat liét zoo in de toekomst moge doorgaan. Poststation Nu Egmond aan Zee werd gemaakt tot hulpkantoor der posterijen, ressorteeren de Egmonders onder het post kantoor Alkmaar. Daardoor is er in de uren, waarop het kantoor alhier geopend is, met ingang van 1 September een verandering gekomen. Het kantoor is nu open van 12 tot 1 uur en van kwart voor 4 tot kwart voor 5 zomertijd. Jubileum Dezer dagen is het 25 jaar geleden, dat de heer J. Tervoort werd aan gesteld tot kaasmaker aan de onderlinge Kaasfabriek „Kennemerland" alhier. Het zal hem zeker aan blijken van belangstel ling' niet ontbreken. Koninginnedag De Koninginnedag is hier zonder officieele festiviteiten gevierd. Alleen de kinderen van de drie laagste klas sen der verschillende scholen hebben hun jaarlijksch feest gevierd, hetwelk bestond uit verschillende wedstrijden, welke op de Kaas markt gehouden werden. De uitslagen laten wij hieronder volgen: Groep I, meisjes le klas. Spel koekhappen; 1 Lijsbeth Johler; 2 Alida Lammes; 3 Hille- gonda Tol; 4 Joh. Dul; 5 Hendrika Kout; 6 Bet je Roele; 7 Neeltje de Graaf. Greep II, meisjes le klas. Spel balrapen: 1 Gr. Out; 2 B. Burghouts; 3 Gr. Conijn; 4 C. Eeltink; 5 B. Bleeker. Groep III, meisjes 2e klas. Spel vlaggetjes steken: 1 Aagje Leynes; 2 Teuntje de Graaf; 3 Klasina Wester; 4 Anthonia Ton; 5 Hen drika van Essen; 6 Jansje Beenen; 7 Neel tje de Boer. Groep IV, meisjes 2e klas. Spel baldragen: 1. Rika Dijk, 2. J. Buisman, 3. Jo Conijn, 4. Jo de Vries, 5. Annie de Moes. Groep V. Meisjes 3e klas. Spel balwedloop. 1 Nela de Boer, 2 Elisabeth Visser, 3 Maartje Kout, 4 Bertha Schotsman, 5. Maria Ent, 6 Trijntje Leijnes. Groep VI. 3e klas meisjes. Spel. Korfbal Vries, 3. Gerda Butter, 4. Lijsbeth Comman- Vres, 3. Gerda Butter, 4 Lijsebth Comman deur, 6 Nelly Duim. Groep VII. Jongens le klas. Spel houtjes rapen: 1. Bertus van Dijk, 2 Wim de Hair, 3 Anton Roelofsma, 4 Piet Kunst, 5 Jan Mo lenaar, 6 Piet Conijn, 7 Jan Visser. Groep VIII. Jongens le klas. Spel. bal- werpen: 1. Jan Crielaard, 2 Jan Veen, 3 Adriaan van Rees, 4 Cor Kraay, 5 Piet Duin, 6 Simon bij 't Vuur, 7 Klaas van Zanen, 8 Jan Lammes Groep IX. Jongens 2e klas. Spel: Zakloo- pen. 1 Dirk Verhagen, 2 Cor Kikke, 3 G. Rijswijk, 4 W. de Boer, 5 W. Lammes, 6 K. Dekker. Groep X: Jongens 2e klas. Spel: Vlagge- tjessteken: 1 G. Koning, 2 Jb. Visser, 3 Piet Eelting, 4 N. Steffens, 5 L. Winkelman, 6. Charles Sens. Groep XI: Jongens 3e klass. Spel: Wed loop met hindernissen. 1 Teun Ent, 2 Cas per Janssens, 3 Pieter Smit, 4 Jan Leijnes, 5 Maarten Buyten. 6 Corn. Meulenbroek, 7 Adrianus Lanssen, 8 Corn. Molenaar. Groep XII. Jongens 3e klas. Spel. Ton- kruien. 1 Jan Kroon, 2 Piet Paijens 3 Jan V/eerman, 4 M. van Leuzen, 5 J. Schilder. De wedstrijden werden besloten met een kleinen rondgang door de gemeente, waarbij evenals bij de .wedstrijden, medewerking werd verleend door een combinatie van Edams Fanfare en de Christelijke Harmonie. Laatstgenoemd corps gaf des avonds een volksconcert op het Jan van Wallendalplein. Waarschijnlijk was het warme weer oor zaak, dat hetgeen ten gehoore gebracht werd, niet geheel vrij van dissonanten was. De rumoerigheid der jongens werkte hieraan trouwens ook mede, daar het programma ruimschoots aangevuld werd met donderbus sen, etc. In het Dam-Hotel werd het van oudsbe- kende Oranje-bal gehouden, waar men over gebrek aan belangstelling geen klagen had. RAADSVERGADERING Vergadering van den Raad der gemeente Bovenkarspel op Vrijdag den 30 Augustus des avonds 7 uur. Aanwezig alle leden, behalve de heer C. Rood, die wegens ziekte de vergadering niet kon bijwonen. De Voorzitter hoopt, dat een spoedig herstel moge volgen. Hierna worden de notulen der beide vorige vergaderingen onveranderd goedgekeurd. Komen in behandeling a. Verslag Gasfabriek Enkhuizen 1928. b. Idem Genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen 1928. C. Verslag Commissie Malariabestrijding 1928. d. Dankbetuiging Wit-Gele Kruis voor bijdrage gezinsverpleging. e. Dankbetuiging Onderwijscommissie L. T.B. voor bijdrage tuinbouwschool te Groote broek. f. Goedkeuring besluit wijziging begroo ting 1929. g. Circulaire Commissie uit de gemeente raden inzake salarisregeling burgemeesters, secretarissen en ontvangers. De stukken onder a t/m g worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Benoeming ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In verband met het overlijden van den heer C. Boon Jbz. moet worden voorzien in de vacature van ambtenaar van den Burgerlijken Stand. B. en W. bevelen aan No. 1 W. C. v. Breda, burgemeester, en 2. P. Rood Kz. Aangewezen werd de heer W. C. v. Breda. 4. Gemeenterekening 1928. De heer Frankena brengt namens de commissie van onderzoek verslag uit over het nazien der Gemeenterekening 1928. Na eenige opmerkingen der comm-ssie, welke door den voorzitter worden weerlegd, wordt de Gemeenterekening 1928 met al- gemeene stemmen voorloopig vastgesteld. 5. Gemeentebegrooting 1930. De voorzitter deelt mede, dat door om standigheden de volledige begrooting nog niet in deze vergadering ter tafel kan worden gebracht, zoodat in de eerstvolgende ver gadering de begrooting in behandeling zal worden genomen. i Zonder stemming wordt vastgesteld een nieuw reglement van orde voor de ver- gaderingen van B. en W. en die van den Raad. 8. Bcëediging van den loco-secretaris. I In verband met de vaststelling van het nieuwe reglement van orde voor den Raad, 1 deelt de voorzitter mede, dat tot heden toe in deze gemeente geen loco-secretaris is aangewezen. Reeds werd bij afwezigheid van den secretaris hiervan het gemis gevoeld. B. en W. stellen dan ook voor om den ien ambtenaar ter secretarie, den heer S. H. J. Bosma te benoemen tot loco-secretaris der gemeente. Met algemeene stemmen werd de heer S. H. J. Bosma benoemd tot loco- secretaris, waarna de nieuw benoemde de vereischte eeden in handen van den voor zitter aflegde. 9. Vaststelling pensioensgrondslagen, In verband met een wijziging der wedden van eenige ambtenaren werden ook hu- ne pensioensgrondslagen dienovereenkomstig gewijzigd. 10. Eervol ontslag Mej. E. Ham als onderwijzeres aan de O.L.S. B. en W. stellen voor aan mej. E. Ham, onderwijzeres aan de O. L. school op diens verzoek eervol ontslag te verleenen. Zonder stemming wordt hiertoe besloten. 11. Controle op-de administratie van den gemeenteontvanger. B. en W. stellen voor de administratie van den gemeenteontvanger te doen contro leeren door het verificatiebureau, wat jaar lijks ƒ190.zal kosten. Zonder stemming wordt hiertoe besloten. 12. Gratificatie gemeente-opzichter. Aan den gemeente-opzichter wordt op voorstel van B. en W. 5% van de aanneem- som toegekend als gratificatie voor den bouw van het badhuis. 13. Gemeentelijke ophaaldienst van vuilnis. De Voorzitter wijst op de gebreken welke zich in een gemeente als deze voordoen en dan wel voornamelijk op den onhoudbaren toestand ten aanzien van de verwijdering van het huisvuil. De Voorzitter wijst vooral op de algemeene politieverordening, waarin uitdrukkelijk is vastgelegd, dat vuilnis in gesloten bakken moet worden geplaatst, dat toch zeker de bedoeling heeft voorge staan, deze te laten verwijderen door den reinigingsdienst. Doch het heeft spreker bevreemd, dat in deze gemeente, hoewel de verordening het toch bepaalt, geen reinigings dienst aanwezig is. Spreker wijst op den onhoudbaren toestand, en op de gezondheid der inwoners. Spreker zou gaarne willen, dat in deze gemeente een reinigingsdienst, al is het dan ook op zeer bescheiden voet, wordt ingesteld. Spreker deelt voorts mede, dat hij reeds een onderhoud heeft gehad met den burgemeester van Enkhuizen, teneinde het ophalen van het huisvuil tegen een vergoeding door de gemeente Enkhuizen te doen uitvoeren. Echter wegens gebrek aan voldoende opslagplaats kon deze regeling niet aan den Raad worden voorgesteld. Spreker meent, dat de kosten zeer miniem kunnen zijn, wanneer de dienst wordt uitgevoerd met een handwagen, terwijl als opslagplaats de z.g. „Putten" gebruikt kun nen worden, terwijl voorts het ophalen kan worden uitbesteed. Ongetwijfeld rekent spr. op de medewerking van de ingezetenen, die zeker met deze instelling ingenomen zullen zijn, temeer waar de volksgezondheid hierdoor op hooger peil wordt gebracht. Naar het oordeel van den voorzitter zullen de kosten voor deze gemeente ongeveer een gulden per hoofd bedr.agen. De Voorzitter stelt voor dit punt eens te overwegen en dan in de eerstvolgende vergadering een besluit te nemen. De heer Braakman acht de instelling een te hooge koste voor de gemeente. Wij kunnen deze gemeente niet vergelijken met 'n groote stad. Vooral in den tulpentijd zal heel wat tulpen-afval langs den weg worden neergezet, waardoor veel vuil zal moeten worden weggehaald en de kosten onge twijfeld hierdoor hooger zullen worden. Spreker acht dit punt in de praktijk voor deze gemeente moeilijk uit te voeren, gezien reeds de nadeelige saldo's van den gemeente lijken reinigingsdienst te Enkhuizen. Spr. meent, dat de toestand welke thans bestaat vrijwat goedkooper is dan de nieuwe rege ling. De Voorzitter deelt mede, dat de bedoeling is enkel huisvuil en haardasch op tehalen, doch geenszins afval van tulpen en dergelijke. Vervolgens is in de politieverordening abso luut niet bepaald, dat men achter de huizen mesthoopen of zooiets dergelijks mag hebben. Spreker is er sterk voor, om den dienst zoo bescheiden mogelijk op te richten. De heer Braakma Maar moet dan 95% der bevolking betalen voor hetgeen waar wellicht slechts 5% der bevolking gebruik van maakt De Voorzitter Ongetwijfeld zal het andersom zijn, temeer waar de kosten niet hoog zullen zijn. De Voorzitter geeft dit punt in over weging tot een volgende vergadering. 14. Bespreking verbetering straten. De voorzitter wijst op het drukke verkeer in de hoofdstraat en op de onvoldoende bescherming der voetgangers. Spreker heeft den toestand gade geslagen en is tot de conclusie gekomen, dat afdoende verbetering zoo spoedig mogelijk moet worden betracht. Spreker deelt mede, dat over het afgeloopen jaar aan onderhoud der wegen ruim 700. is besteed, terwijl de straten nog niet in behoorlijken staat zijn gebracht. Naar het oordeel van spreker zou het aanleggen van tegeltrottoirs aan beide zijden van den weg afdoende zijn, terwijl dap de voetgangers voldoende voor het verkeer beveiligd zullen zijn. De Voorzitter meent, dat tevens een rio- leering gemakkelijk is aan te brengen, teneinde groote plassen op de straten te voorkomen. Spreker acht dit een idealen toestand en vrij wat goedkooper. Spr. stelt zich voor dit werk uit te laten voeren voor ongeveer 10.000.(buitengew. dienst) Bij een rentestandaard van 5% bedraagt de jaarlij ksche rente slechts 500.dat is. nog minder dan hetgeen er verleden jaar is uitgegeven en dat toch hoegenaamd geen resultaat heeft gehad. Spreker stelt zich voor de trottoirs 1.32 M. breed, zoodat ruim 4 Meter weg over blijft. Gaarne zou spr. zien, dat de Raad een bedrag van 10.000.uittrok teneinde aan den onhoudbaren toestand een einde te maken, wat toch in het belang is van de ingezetenen der gemeente. De heer Frankena had niet verwacht, dat dit voorstel de bedoeling was van hetgeen de agenda bevatte, doch spreker zou gaarne zien op welke wijze wordt gehandeld ten op zichte van perceelen en hekken, die niet lijnrecht langs den weg staan. De Voorzitter deelt mede, dat dit slechts enkele zullen zijn. Spreker rekent op de medewerking der ingezetenen, die toch zeker zooiets zouden toejuichen. De heer Frankena acht het voor onze gemeente financieel onuitvoerbaar. De heer Braakma is van meening dat de geraamde kosten wel zullen loopen tot 30 a 40.000.gulden. Wanneer dit werk voor 10.000.kan worden uitgevoerd, dan is hij bereid zijn stem direct te verleenen. Bovendien moet niet al te veel gerekend worden op de medewerking der ingezetenen, gezien de toestanden welke zich verschillende malen hebben voorgedaan. Ongetwijfeld zullen er moeilijkheden komen, die nu over het hoofd gezien woraen. De Voorzitter Laten we in de eerst volgende vergadering de kostenberekening onder de oogen zien en het zal u werkelijk meevallen. De heer Silven Maar is dit enkel voor de Hoofdstraat De Voorzitter zou ook gaarne Broeker hoven er bij rekenen, doch dit is weg van Drechtêrland. Een onderhoud zou plaats kunnen hebben, want ook daar is de toestand zeer slecht. Doch spreker zal eerst de kosten berekening laten maken, xjpdat dan verder in de eerstvolgende vergadering dit punt nader kan worden besproken. 15. Het doen van een verzoek aan G.S. om deze Gemeente te plaatsen in de 4e klasse voor de salarisregeling van Bugemeester Secretaris en Ontvanger wordt met 5 tegen 1 stern verworpen. Bij de rondvraag verzocht de heer Braakma maatregelen te treffen ten aanzien vzn het meer doen branden van de lantaarns, nu de avonden wederom langer worden. De Voorzitter zal dit punt in overweging nemen. Hierna sluiting. HARMONIE „APOLLO" Het groote nationale concours voor Har monie en Fanfarecorpsen, georganiseerd door de Harmonie „Apollo" ter gelegenheid van het 25-iarig bestaan is Zondag aangevangen en dien dag schitterend geslaagd. Des middags 12 uur opende de voorzitter, de heer Peereboom in tegenwoordigheid van den burgemeester, het college van wethou ders met een hartelijk woord van welkom. Speciaal riep hij het welkom toe aan den oud dirigent en oud-stadgenoot den heer G. Boedijn, welke zoo welwillend was zitting te nemen in de Jury. Ook riep de voorzitter het welkom toe aan de voorzitters en diri genten van de deelnemende korpsen. Tevens aan den oud-directeur, den heer D. Koning, welke in de moeilijkste jaren van „Apollo de groote stuwkracht is geweest. Na de pers te hebben bedankt voor de groote mede werking en deze bij voortduring te hebben ingeroepen, wijdde de voorzitter nog enkele woorden tot den heer Veld het eere-lid» De heer Leijdekkers als oud-lid en oud stadgenoot feliciteerde de vereeniging met het 25-jarig bestaan en overhandigde namens de over het geheele land verspreide oud leden 4 klaroens. Hierna kwam de burge meester aan het woord, welke als voorzitter van het eere-comité den voorzitter dank bracht voor de vriendelijke woorden tot allen gericht. De namen van hen, welke zitting in de jury hebben, staan borg voor het welslagen van het concours. Na een dronk op het welslagen te hebben gewijd, werd met den marschwedstrijd een aanvang ge nomen. De uitslag daarvan is ie prijs met 54y2 punt „Excelsior" te Oostzaan; ie prijs met 51% punt „Sta Pal" te Amsterdam; ie prijs met 51 punten „Genot door Kunst" te Noord-Scharwoude. Des avonds 8 uur werd de eere-wedstrijd gehouden met als resultaat: No. 1 „Excel sior," Oostzaan met 81 punten; no. 3 „St. Hildegardus" te Tuitjenhorn met 75 pnt.; no. 3 „Genot door Kunst" te Noord-Schar woude met 72 pnt.; en no. 4 „Sta Pal" te Amsterdam met 69 p. Zondag a.s. wordt het concours voortgezet. De uitslag van den concertwedstrijd is als volgt ie prijs met 173punt „Genot door Kunst" tevens hoogst aantal punten over het geheele concours van dezen dag; ie prijs met 170 Jij punt „Excelsior" te Oostzaan; ie prijs met 166 y2 punt „Sta Pal" te Amster dam; ie prijs met 153 punten „St. Hilde gardus" te Tuitjenhorn; 2e prijs met 133 punten „De Staufries" te Wijmbritseradeel; 2e prijs met 136 punten „Excelsior" te An- dijk (West); 3e prijs met 118 3/2 punt „Eupho- nia" te Gaasterland; 3e prijs met 113 Vó punt „Harmonie" te Benningbroek; 3e prijs met 114]/2 punt „Muzieklust" te Obdam; 3e prijs met 105 punten „St. Pancratius" te Blokker. Burgerlijke Stand Geboren: Cathari- na, Margaretha, d. v. M. Bakker en A. Haas, Kerkplein 33 rood; Antje Charlotta, d. v. J. Nauta en J. C. van de Putte. Veemarkt 30. Overleden: Jacob Houtkooper, 66 j. echt- genoote van A. van der Deure, Drieboom- laan 119; Albert Keizer, 67 j. echtgenoot van C. Duivens, Gelderschesteeg 29. Ondertrouwd: Dirk Burger (Andijk) en Trijntje Bakker, Keern 28a; Nicolaas Bij houwer, Westerdijk 37 en Geertje Beuling (Berkhout). Getrouwd: Hermanus J. Kaptein en Cor nelia M. Vlaar (de Rijp); Jacob Hokkeling en Trijntje Jongjan (Westerdijk 27). Op de bevorderingslijst Bij beslissing van den Inspecteur der Infanterie, is de naam van den sergeant-majoor W. A. Fa- sol, werkzaam bij d'en Landstorm te Hoorn, geplaatst op de bevorderingslijst voor den rang van Adjudant-onderofficier-instruc teur. „De Vergulde Valk" verkocht Het van ouds bekende café „De Vergulde Valk" met de groote 'tooneelzaal van den heer P. Gra- vemaker is verkocht aan den heer C. G. Mulder uit Enschede. Koninginnedag Het liet zich eerst aan zien, dat deze dag tegen de gewoonte in, zonder feestelijkheden zou voorbijgaan. Eenige heeren staken echter de hoofden bij elkaar, er werd met lijsten geloopen en zoo gebeurde het, dat omstreeks tien uur in de Egmondsche straten muziek weerklonk. Dit was het voorspel, dat gevolgd werd door verschillende volksspelen op het terrein van den heer P. van der Pol. Hier waren om elf uur de jongens en meisjes bezig met blokjes rapen, hindernis-wedstrijd, mast- klimmen, enz. Met veel ijver werd gestreden om een prijsje machtig te worden en dat daarbij de grappige momenten niet ontbra ken, bewees het herhaalde gelach der toe schouwers. Deze spelen duurden met een onderbreking, tot een uur of drie en werden gesloten met een wedstrijd in het hardloo- pen op muilen. Hieraan namen oudere da mes deel, tot groot vermaak van het publiek. Daarna volgden de bij de Egmonders zoo gevierde ringstekerijen en al was de deel name niet zoo groot als andere jaren, fel werd er gestreden om den hoogsten prijs te behalen. 's Avonds werd het feest voortgezet met een lampionoptocht, een groote attractie voor allen. Met of zonder lampion liep men mee onder de tonen der „Langedijkers". Personalia De heer Th. G zen uit Dor drecht is benoemd als tijdelijk onderwijzer aan d'e O. L. S. alhier. De heer R. Bosschaart alhier is benoemd als tijdelijk onderwijzer aan de O. L. S. te De Koog op Texel. Burgerlijke Stand Geboren: Petrus Ma- ria, zoon van Petrus Henneman en E. M. i Duin; Petrus Antonius, zoon van Petrus F. Duin en Anth. Grapendaal; Johannes Antonius, zoon van Joh. de Jong en Anth. Kossen; Johannes Jacobus, zoon van Petr. Stengs en Fr. Koedijk- Ondertrouwd: Ger. Jansen en A. de Wildt. i GetrouwdGred. Henkei, 27 jaar, enTr- Klokman, 26 jaar; Wilh. van Tunen, 29 jaar, en KI. M. Zuidervaart, 24 jaar. Overleden: A. Veldhuis, geb. Alleman, 73 I jaren. Inenting Op Dinsdag 10 September a.s. zal in deze gemeente gelegenheid gegeven worden, zich kosteloos te laten inenten en hermenten. Wijl deze inenting goed schijnt te zijn tegen de z.g.n. Alastrim, verzuime men niet er gebruik van te maken.' Meisje gevallen In de Nesserlaan is een motorrijder met zijn motor komen te vallen, waardoor een op de duo zittend meisje zoo danig terecht kwam dat zy haar linker dijbeen brak en een schouderblad-fractuur bekwam. Het meisje werd per auto naar een der ziekenhuizen te Amsterdam over gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6