VOOR DE HUISKAMER rWEEDE BLAD DINSDAG 3 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 3 BINNENLANDSCH NIEUWS DE UTRECHTSCHE GEMEENTE-BEGROOTING Geen belastingverlaging De belangen van voetgangers Vereeniging „Katholieke Studiebelangen" MLister Deckers tot eere-lid benoemd Het weer in Augustus LUCHTVAART Noodlanding van een vliegtuig UIT ONZE OOST Een steekpartij Vreeselijke ramp op een onderneming ONDERWIJS Internationaal Congres voor Handelsonderwijs KUNST EN KENNIS Intern. Oogheelk. Congres LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het 81e Ned. Landhuishoud- kundig Congres SOCIAAL LEVEN Staking van nageljongens Uit het textielbedrijf GEMENGD NIEUWS Door een meeningsverschil Redding door een parachute Mishandeld 102-jarige overleden Vrachtwagen te water Oude vrouw door wielrijder omvergereden STOOMVAARTLIJNEN Prettige feestviering De geheimzinnige vogel B. en W. hebben den raad aangeboden de ontwerpen van de gemeente-begroofing en van de Uedrijfs- en andere begrootingen voor het dienstjaar 1930, vergezeld van de r.oodige toelichtingen. In de nota van aanbieding zeggen B. en W. o.a.: Bij de samenstelling van eene begrooting is men geneigd zijn aandacht niet uitsluitend te bepalen bij het jaar, waarvoor zij zal gelden, maar verder te zien en zich af te vragen, welke vooruitzichten de loop van ontvangsten en uitgaven voor de toekomst biedt. Met te meer spanning volgen wij dien loop, omdat wij voor de eerstvolgende jaren vele werken en maatregelen in overweging hebben, welke voor de uitbreiding, ontwik keling en welvaart onzer zich in een belang rijk tijdperk van groei en overgang bevin dende stad van het hoogste gewicht, die deels zelfs volstrekt noodzakelijk zijn. Daar om is het ons een voldoening te kunnen vaststellen, dat de financieele moeilijkheden minder groot zijn dan zij de laatste jaren waren en er verschillende teekenen vallen waar te nemen, welke deels op eene ver betering van de economische toestanden in onze stad wijzen, deels zulk eene verbe tering doen verwachten; wij denken b.v. aan de. tamelijk sterk afnemende werkloosheid en de gunstige ontwikkeling der gemeentebe drijven, aan den bloei der Universiteit; aan de snelle en rijke ontplooiing van de jaar beurs en de veilingen, naast onze nieuw in gerichte markten, het zeejr toegenomen ver keer (ook van nieuwelingen) en de verhoog de beteekenis van Utrecht als stad van con gressen en vergaderingen factoren in het bijzonder voor den middenstand van veel be teekenis. Een gestadige verbetering van de económische toestanden zal het naar wij ho pen mogelijk maken om, mits men bij het financieel beleid een groote voorzichtigheid blijft betrachten, in de toekomst voor onze stad te doen, wat voor hare ontwikkeling en de welvaart harer inwoners noodzakelijk is. Hoewel de factor van de gemeentelijke in komstenbelasting nog altijd aanzienlijk hoo- ger is, dan die welke laatstelijk, voor dat de financieele moeilijkheden zich voordeden, gold, hebben B. en W. thans geen aanleiding gevonden voorstellen te doen om rekening te houden met eene verlaging van den fac tor voor 19301931. Moet aan hen niet gedacht worden? Het Eerste Kamerlid, de heer Smcenge, heeft den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat bij de wegenverbetering, naast de belangen van het snel- c.n rijwielverkeer, ook die van de voetgangers in het oog dienen te worden gehouden? Zoo ja, wil de minister dan bevorderen, dat bij den aanleg van nieuwe of de verbreeding van bestaande wegen door den aanleg van wandelpaden ook aan de belangen der voet gangers de oudste categorie van wegge bruikers aandacht worde geschonken? Naar de „Msb." meldt, is in de vergadering van het bestuur van de vereeniging „Katho lieke Studiebelangen" onder voorzitterschap van Prof. P. G. Groenen uit Warmond de Minister van Defensie, Mr. Dr. L. N. Deckers benoemd tot eere-lid dier vereeni ging. Zijne Excellentie die ter vergadering aanwezig was werd door den voorzitter van ganscher harte bedankt voor het vele en belangrijke werk door hem met zooveel toewijding en zoo belangeloos verricht ten behoeve van de Katholieke studenten van cns Vaderland en voor de cultureele ontwik keling van ons Katholieke volk. Het voorloopig overzicht DE BILDT, 2 Sept. Mededeeling van het Koninklijk Meteorologisch Instituut te de Bildt. Voorloopig overzicht vanhet weer in Augustus 1929. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 0.3 graad Celsius te laag. De afwijkingen in de eerste en tweede decade resp. 1.5 en 1 graad beneden normaal in de derde decade was de temperatuur nor maal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den derden met 3.5 graad beneden en op den 28sten met 3.5 graad boven normaal. De gemiddelde maximumtemperatuur was 0.5 graad boven normaal, het gemiddelde mini mum normaal. In het Noordoosten van het land kwamen nog op enkele dagen nacht vorsten voor. De neerslag was over het ge- heele land beneden normaal Het tekort be droeg' 15 tot 25 procent in Groningen, Dren te, Gelderland, West-Brabant en Noord- Limburg, ongeveer 50 procent in Zeeland en overigens 30 tot 40 pCt. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te De Bildt 219 tegen 175 normaal. Gisteren werd door het Fokker-vliegtuig 527, komende uit Soesterberg en bemand met den tweeden luitenant Th. H. J. Cop- pens en waarnemer len luiten. W. P Schot man, te Marken een noodlanding gemaakt wegens een defect aan den motor. Het vlieg, tuig was te Soesterberg opgestegen tot het maken van foto's boven Noord-Holland. Reeds boven de Gouwzee sloeg de motor af. Even voor het bereiken van de haven tracht ten de vliegers den motor nog op gang te brengen, hetgeen echter mislukte. Men is toen tot een noodlanding overgegaan, welke goed afliep. Het toestel liep geen beschadi ging op, terwijl de inzittenden ongedeerd bleven. Naar alle waarschijnlijkheid zal het toestel moeten worden gedemonteerd. door met een parachute uit een vliegtuig te springen, toen op groote hoogte de vleugels van het toestel braken. In den Passanggrahah op de onderneming Soekamandi zaten de fabricatie-ehef Van den Kerckhoff, de bouwkundige Van Rhee en de tweede machinist Bocre bijeen. Van Rhee en Boere kregen ruzie, waarop Boere naar achteren liep, een mes haalde en terug kwam met de bedoeling om Van Rhee te attaqueeren. Van den Kerckhoff kwam tus- schenbeiden. met 't gevolg dat hij den voor Van Rhee bestemden messteek in den on derbuik kreeg. Ernstig gewond werd hij naar Bandoeng vervoerd. De dader werd ge arresteerd. Een onderzoek wordt ingesteld. De „Deli-Courant" meldt nog: Op de onderneming Liberia ter Oostkust zijn elf Indische kinderen na een injectie toet een serum tegen mazelen overleden. Naar wij hooren, heerschte er den laat- eten tijd op verschillende ondernemingen in ernstige mate mazelen. Dr. Weber van het hospitaal te Perbaoengan heeft daarop 107 kinderen op de onderneming Liberia der R. C. M. A. doen inenten met een bekend pro- p'hylactisch serum tegen de ziekte, dat se dert eenigen tijd vrij veelvuldig wordt toe gepast, vooral ter voorkoming van de ver raderlijke longontsteking, die bij mazelen zoo gevaarlijk kan zijn. Enkele kinderen toonden daarop zeer ernstige ziektever schijnselen, die in den loop van den dag zoo ernstig werden, dat nog dienzeliden dag elf kindertjes overleden, terwijl nog verscheide ne ernstig ziek werden. Er was één familie, die tegelijk twee kin dertjes verloor. De leeftijd der arme slachtoffers varieerde van een half jaar tot tien. Dr. Beermann toog met zooveel Euro- peesch en Inlandsch personeel als hij kon krijgen naar de onderneming, om daar te doen wat er gedaan kon worden. De admini strateur. de heer Benz, is van het eerste oogenblik af tot diep in den nacht bezig geweest langs alle pondoks te gaan waar de kleine patiëntjes lagen. Daarbij bleek, dat de arme ouders ten volle begrepen, dat er iets verschrikkelijk ongewoons moet gebeurd zijn, dat deze gevolgen had. Want de dokter slaat bij hen om zijn vriendelijkheid en zijn medeleven bij hun ziekte en lijden, naar ons verzekerd wordt, in aanzien en waardeering. Des te tragischer is deze droev# samenloop van omstandigheden. Naar we vernemen, werd het serum geheel op de gewone wijze bereidt, zooals reeds herhaaldelijk is geschied, waarbij alleen dit maal op aangeven van één der bekende handboeken, een kleinere hoeveelheid car- bolzuur werd gebruikt, omdat dit bij de injectie dikwijls een vervelende werking uitoefent. De hoofdadministrateur der R. C. M. A., dc heer Siewertsz van Reesema, begaf zich op het hooren van het bericht dadelijk naar de getroffen onderneming. Dc opening In de groote aula van liet Koloniaal In stituut te Amsterdam heeft in tegenwoordig heid van verschillende autoriteiten de ope ning plaatsgehad van het Internationaal Congres voor Handelsonderwijs, 'dat door meer dan zevenhonderd afgevaardigden, te zamen vertegenwoordigende meer dan 30 naties, werd bijgewoond. Wij merkten o. m. op Mr. Terpstra, Minister van Onderwijs; Jhr. mr. D. E. van Lennep, jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Koningin in Noord- Holland, den heer W. de "Vlugt, burgemees ter van Amsterdam, wethouder Ketelaar en vele anderen. Het Congres werd te ruim 10 uur geopend door den minister van Onderwijs, die er in een korte toespraak op wees, dat de Neder- landsche regeering het zeer op prijs stelt, dat het congres hier te lande plaatsvindt, overtuigd als zij is, van de groote belangrijk heid der te voeren besprekingen. Z. Exc. sprak tenslotte d'e beste wensehen uit voor het welslagen van het Congres. Op dit congres kwam het eerst in behan deling een inleiding van dr. S. Elzinga, in specteur van het Middelbaar Onderwijs te Haarlem, over: De grondslagen van het handelsonderwijs. Teneinde tijd en moeite te besparen was voor alle onderwerpen er staan in totaal 32 inleidingen en referentiën op de agenda de regeling getroffen om na een kort woord van den inleider terstond met de discussie te beginnen. Na de inleiding van dr. Elzinga werd het eerste hoofdthema van het Congres aan de orde gesteld, n.l. „De internationale ineen- vlechting der economische betrekkingen en de uitwerking daarvan op het handelsonder wijs". Het thema werd ingeleid door prof. dr. Wilhelm Kalveren uit Frankfurt a/M, waar na achtereenvolgens twee referaten in be handeling' kwamen. Het eerste was van den heer G. A. Blandel, afgevaardigde van het Verbond van Vereeniigngen van oud-leer lingen van hoogere handels scholen en secre taris-generaal van de Fransche sectie van het Congres. Het referaat was getiteld: „De betrekkingen tusschen het handels- en het universeel-onderwijs". Het tweede referaat: „Sociale en economische beteekenis van de opleiding tot koopman" werd ingeleid door Leverett. S. Lyon van het Brookings-Instituut te New York. Bij de zeer geanimeerde dis cussies verleenden de tolken hun onschat bare diensten. De ochtendzitting was hierna geëindigd. Van de gelegenheid tot een bezoek aan het Museum van het Koloniaal Instituut werd door velen gebruik gemaakt. Te kwart over één vereenigden de Congressisten zich aan een lunch in „Artis". Te half drie voncf in het Koloniaal Insti tuut de voortzetting van het Congres plaats. De heer V. Fikrele, professor aan de Handels- hoogeschool te Praag, leidde een referaat ir. over „De opleiding tot den handel". Vervol gens kwam in behandeling een referaat over „De ontwikkeling van het handelsonderwijs gedurende de laatste 15 jaren in de Veree- nigde Staten van Amerika", door mr. Hen ry R. Hatfield van de universiteit van Cali- fornië. Het volgende referaat, „Essentieele ideeën betreffende het handelsonderwijs in de jaren na den oorlog", was van prof. J. Er- ben van de Duitsche handelshoogeschool te Praag. Nadat vervolgens dr. Karl Szabó uit Boedapest het onderwerp „Het handelson derwijs en ci'e vakpers" had ingeleid, kwam tenslotte in behandeling het vraagstuk in zake de „uitwisseling van jonge kooplieden met betrekking tot hun practische opleiding." Inleider*- -'aren hier de heeren Viback van do Ha; hcogeschool te Kopenhagen en dr Larcher, algemeen inspecteur van het technisch onderwijs in Frankrijk, die meer succiaal sprak over de „middelen om het hocger handelsonderwijs te voltooien door internationale studiebeursen of speciale leerjaren" Ook de oncerwerpen van den middag gaven aanleiding tot veel discussie. In de druk bezochte vergadering van het Centraal Btyeau van de Internationale Ver eeniging voor Handelsonderwijs werd beslo ten. dat, nadat gedurende 3 jaar de zetel van de vereeniging te Zurich was gevestigd, deze thans bij het verstrijken van den bij de sta tuten vastgestelden termijn op 31 December a.s. verplaatst zal worden naar Amsterdam, eveneens voor een tijdvak van drie jaren. Op voorstel van Geheimrat Dr. Hermann Schmidt, uit Brunswijk werd de heer Ch. E. H. Boissevain, voorzitter van de Nationale Vereeniging voor Handelsonderwijs, bij ac clamatie benoemd tot voorzitter van de In ternationale Vereeniging. Tenslotte werd door verschillende aanwe zigen aangedrongen om samenwerking te zoeken met de Internationale Kamer van Koophandel om te geraken tot een gezamen lijke internationale behartiging van de be langen van het handelsonderwijs. In behandeling kwam nog het referaat van prof. V. Fikrle uit Praag over De opleiding van den koopman. De school kan, als maatschappelijke in stelling, aldus deze referent, den leerling het begrip bijbrengen van de vele plichten, waarvoor een koopman in onzen tijd komt te staan. Anderzijds heeft zü geen midde len om koopmanseigenschappen als energie, initiatief, doorzettingsvermogen en men- schenkennis te geven; deze berusten im mers op erfelijkheid. Zij kan ze alleen bij den leerling ontdekken en ontwikkelen. De goede, moreele eigenschappen van den leer ling kan de school opkweeken, de slechte onderdrukken. Daartoe móet haar leerplan op de practische vakken en op onderlinge sa menwerking ingericht zijn en den leerling niet met onnoodige kennis volstoppen. De leeraren zelf moeten voortdurend in aan raking met de practijk worden gehouden. School-excursies naar het buitenland en naar industrieele- en handelscentra zijn daarvoor noodig. Natuurlijk houdt de opleiding van den toekomstigen handelsman niet op met de school. De beide partijen, school en zaken leven, moeten dus samenwerken om de op leiding te completeeren. Op al deze wijzen zal de school het ideaal van den grooten Comenius benaderen, die drie honderd jaar geleden van een school droomde, die de werkplaats der menschheid zou zijn. Blijkens het programma van het Interna tionaal Oogheelkundig Congres, dat van 5 tot en met a3 September te Amsterdam en te Scheveningen wordt gehouden zal Don derdagnamiddag 3 September om kwart voor drie het congres door H.M. de Koningin- Moeder worden geopend in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Eenige uren te voren, om twaalf uur, zal de opening plaats hebben van de tentoon stelling van afbeeldingen waarop brillen voorkomen, De eerstvolgende algemeene vergadering is Vrijdagnamiddag 6 September. Het on derwerp van behandeling is dan de aetio- logie en de niet-operatieve behandeling van het glaucoom. Des avonds is er in het Con certgebouw een door het gemeentebestuur van Amsterdam aangeboden concert. Zaterdag 7 September: sectievergaderingen en in den namiddag een rondvaart door de stad en een „thee" in het Y-paviljoen, aan geboden door de Maatschappij tot bevorde ring der geneeskunst en den Geneeskundi gen Kring van Amsterdam. De Zondag (8 September) is bestemd voor bezoek aan musea in de stad of tochtjes naar Marken, Enkhuizen, Hoorn enz., in een aan tal groepen. Maandag 9 September vindt wederom een algemeene vergadering plaats in het Kolo niaal Instituut, met het onderwerp: Geogra- phische verbreiding en de internationale so- 'V ll'l Man rin de motorboot, haastig): „Je vrouw stuurt me hierheen, om je te zeggen, dat je dadelijk moet terugkomen. Je schoonmoeder is onverwacht gekomen." Kanaalzwemmer: „Dan is het gedaan! En nog welm et Frankrijk in zicht! Nou zal ik mijn poging moeten uitstellen tot het volgend jaar." ciale bestrijding van het Trachoom. 's Mid dags sectievergadering en voor de dames een boottocht naar Schiphol en een autorit naar Loosdrecht, met thee in de Watersport- vcreeniging. In het Koloniaal-Instituut des avonds Antony van Leeuwenhoek-film. Dinsdag 10 September is er voortzetting der sectic-vergaderingen, in het Koloniaal Instituut, het Anatomisch- en het Hygiënisch Instituut. Woensdag 11 September wordt de bijeen komst naar Scheveningen verplaatst. De con gresleden zullen daarbij de "gelegenheid heb ben zich aan te sluiten bij een van de vier groepen, die resp. bezoeken aan Haarlem, Leiden, Delft en Rotterdam zullen brengen. Donderdga 12 en Vrijdag 13 September zijn algemeene vergaderingen op Seinpost in Scheveningen. Na de sluitingszitting zal het gemeentebe stuur van Den Haag de deelnemers aan het congres ontvangen. Dezer dagen wordt te Meppel het 81ste Ned. Land huishoud kundig congres gehouden onder voorzitterschap van mr. A. G. A. rid der van Rappard, uit Tiel. Nadat eenige huishoudelijke zaken afgehandeld werden, bracht mr. H, van Haastert prae-advies uit over dc vraag, of het gewenscht is in een wettelijke regeling van het pachtwezen, het recht van continuatie op te nemen. Prae-advies mr. H. van Haastert Het grondgebruik door den eigenaar (grond en bedrijf in één hand) verdient, aldus mr. Van Haastert, in het algemeen èn van pri vaat èn van economisch èn van maatschap pelijk standpunt de voorkeur boven het grondgebruik door den pachter. Het voornaamste aan het pachtstelsel, on der vigeur der thans bestaande wettelijke regeling, klevende gebrek is de tijdelijkheid van het gebruiksrecht. Het zooveel mogelijk vast maken van het gebruiksrecht van den pachter, waardoor de positie van den pachter die van den grondeigenaar-grondgebruiker nadert, is een eisch van algemeen belang. Het beste middel tot het vast maken van het gebruiksrecht van den pachter is de invoering vafl een wettelijk geregeld, voor waardelijk continuatierecht. De vraag of en op welke voorwaarden de pacht in een bepaald geval behoort te wor den gecontinueerd, moet worden beslist langs den weg van verplichte arbitrage. Het prae-advies lokte uitvoerige discussies uit. Te Amsterdam is door een 60-tal klinkers bij de Ned. Dokmaatschappij het werk neer gelegd, omdat zij meer loon verlangden. Het vragen van hooger loon staat in verband met de groote vraag van klinkers te Rotterdam, waar de loonen hooger zijn dan hier ter stede. Tot op het oogenblik hebben de organi saties zich nog niet met deze staking inge laten. Een staking te Almelo Gisteren is het personeel der N.V. Leeu warder Textiel-Maatschappij te Almelo in staking gegaan. De staking omvat 158 per sonen, van wie drie ongeorganiseerd zijn. De oorzaak is geen loonkwestie, doch de eisch tot het sluiten eener overeenkomst. Te Amsterdam zijn per auto van den Ge neeskundigen Dienst naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd twee mannen, die in de Saenreaamstraat bij een woordenwisseling door een chauffeur, met een sleutel waren geslagen, tengevolge waarvan de een be wusteloos was geraakt en de ander een lin kerarmfractuur had bekomen. De dader is aangehouden. De instructeur van de Curtiss Flying School, Frank en de twintigjarige studente Miss Fay Gillis, zijn aan den dood ontsnap; Te Amsterdam is naar het Binnengasthuis vervoerd een 55-jarige man, die in bewustc- loozen toestand en met een wond aan zijn kin op de Heerengracht was aangetroffen en die volgens getuigen door een viertal onbé- kende personen zou zijn mishandeld. Te Beuningen bij Nijmegen is overleden de 102-jarige mej. Joha. Geurts. De inzittenden gered Te Naarden is gisteren een vrachtwagen, die wilde uitwijken voor langs den weg slaande melkbussen, op den Rijksstraatweg tusschen Naarden en de Hakkelaarsbrug, in de Naardertrekvaart gereden. Beide inzittenden, twee personen uit Hui zen, geraakten te water. Zij werden met de grootste moeite door omstanders op het droge gebracht. In de Jodenbreestraat te Amsterdam is j een 66-jarige bewoonster van het Barbara- hcfje in de Plantage, door een wielrijder aangereden. De vrouw kwam te vallen en liep een heupfractuur op. Per auto is zij naar het O. L. Vrouwengasthuis vervoerd. Den wielrijder treft geen schuld. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KAMBANGAN (charter) 1/9 v. Probolingo te Londen. POELAU LAUT (thuisr.) 31 '8 v. P. Said. PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 31/8 v. Genua. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ MINERVA 31/8 v. Rotterdam n. Gibraltar. SATURNUS 31/8 v. Rotterdam n. Alexandria. TELLUS 31/8 v. Rotterdam n. Lissabon. KON. HOLL. LLOVD AMSTELLAND (uitr.) 1/9 te Rto Grande. FLANDRIA (uitr.) 31/8 te B. Ayres. GAASTERLAND (uitr.) 1/9 v.m. 4 u. 15 Vlissingen gep., van Antw. MAASLAND (thuisr.) 31 8 Fernando Noronha gep. ORANIA (tpuisr.j 1/9 v.m. 3 u. v. Las Palmas. RIJNLAND (uitr.) 1 9 te Santos. SALLAND (thuisr.) 30 9 nam. 7 u. v. Las Palmas. ZAANLAND (uitr.) 29 8 te Wadera. ZEELANDIA (uitr.) 9 v. Vigo. ZEELAND (uitr.) v. Oporto. HOLLAND—AMERIKA-LIJN GAASTERDIJK, Pacifick./Rott. 29/8 te Cristob. GROOTENDIJK 9 v. Hamburg te Antwerpen. LOCHKATRINE. Pacifick./Rott., 31/8 te Londen MAASDAM Rott. New Orleans 19 Ouessant gep. NICTHEROY 28 8 v. Rott. te Vancouver. NOORDERDIJK 31 8 v. Antwerpen te Vanc. ROTTERDAM 1 '9 v. New York te Rott. HOLLAND—AFRIKA-LIJN HEEMSKERK 31,8 v. Rott. te Hamb. RIETFONTEIN 31/8 v. Rott. n. Hamburg. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 19 v. P. Soedan. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN SOMMELSDIJK 31 8 v. Rott. n. Hamburg. STREEFKERK (thuisr.) pass. 31,8 Ouessant. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN VULCANUS 31.8 v. Lagos te Rotterdam. VULCANUS 31 S v. West-Afrika te Rott. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN ALDEROMIN (thuisr.) 1 9 v. Shanghai. HOLLAND—AUSTRALIE-UJN ABBEKERK (thuisr.) 1 9 te Duinkerken. WESTERDIJK 31 8 v. Immingham te Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN HOOGKERK 31 8 v. Antw. te Hanb. KIELDRECHT (uitr.) 30 8 Ouessant gep. MEERKERK (uitr.) 30/8 te Calcutta. RIDDERKERK (uitr.) 2/9 Ouessant gep. SOMMELSDIJK 1.9 v. Rott. te Hamburg. STREEFKERK (thuisr.) 1.9 Vlissingen gep. n. AnWr. VEENDIJK (thuisr.) 31 8 Gibraltar gep. IJSELKERK (uitr.) 1 9 v. Sues. JAVA—NEW YORK LIJN BEEMSTERDIJK, New York/Java 31/8 Perim gepass. BREEDIJK, Java'New* York 20 8 Azoren gep. BOSCHDIJK Java/New York pass. 31,8 Gibraltar. DELI 29 8 v. Java te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJEMBER (uitr.) 30 8 te Sebang. GAROET (uitr.) i'g Vlissingen gep., van Antw. INDRAPOERA (uitr.) pass. 1 9 Kaap del Arm:. MADIOEN (thuisr.) pass. 31 8 Gibraltar. SITCEBONDO (uitr.) 30/8 v. Bombay. SOEKABOEMI (thuisr.) 1,9 v. Belawan. TAMBORA (uitr.) 31/8 v. Colombo. TERNATE (uitr.) 30 0 te Makalla. TJERIMAI (thuisr.) 2 9 te Suez. TOSARI (thuisr pass. 31.8 Kaap del Armi. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALCYONE 2 9 v. B.-Aires te Rotterdam. ALWAKI (thuisr.) 30 8 v. Montevideo. ALHENA 31/8 v. Rott. n. B.'Ayres. BELLATRIX (uitr.) 31 8 tc Santos. STOOMVAART MIJ. OCEAAN EURYLOCHUS, 30*8 v. Rott. te Yokohama. HELENUS, Amst.. Batavia, 1, 9 v. P. Soedan. PATROCLUS, Japan Rott., 31/8 te Suez. PHILOCTETES, Japan/Rott. 31/8 te Dairen. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS, Almeria/Rott. 19 Finisterre gep. JONGE ELISABETH 1/9 v. Almaria te Rott. JONGE MARIA, Rott. n. Palma, 1.9 Ouessant gep. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMSTEL 1,9 Holtenau gep. Rott. n. Trangsund. BATAVIER I 3: 8 v. Rott. te Hamb. BATAVIER IV 1/9 v.m. 8 u. v. Rott. te Gravesend. BRITSUM 1.9 Cape Race gep., Corpus Christi n. Woer- mansk. BRUNSWIJK 31 '8 Castro Urdiales n. Rotterdam. DUIVENDRECHT 31/8 v. Hamburg te Baltimore. FRAMSUM 31/8 v. Rott. te Kirkeness. FRIESLAND, sleepb., met m.s. „Epernay" op sleept., 31/8 v. Dakar te St. Nazaire. HARDENBERG 31'8 Lodingen gep., Amsterdam/Ar changel. HARDERWIJK 1/9 70 mijl Zuid v. Cape Race, Montreal n. Genua. PRINSES JULIANA m.s. 31/8 v. Kastrup te Holtenau LARENBERG 1 '8 v. Emden n. Archangel. MIRACH 1 '9 Fernando Koronta Ibricuy gep. n. Amst NEERLANDIA, m.s. 31 8 v. Kastrup te Holtenau. NEPTUNUS, m.s., 30/8 te Cuxhaven. PENDRECHT 1/9 v. Avonnsmouth te Preston. SAN ONTORIO, ms. if9 v. Castletown te Dingle. SCHIE 2 9 Holtenau gep. Rott. n. Friedrikshamm. SHAD VLAARDINGEN, Wabana n. Rotterdam. pass. 1/9 Prawlepoint. STAD ZALTBOMMEL 30 8 tc Newport. TARA 31/8 Las Palmas gep. B. Ayres n. Rott. TELA 30.8 v. Mililla n. Rotterdam. TORE B.-Aires,'Rott., 31/8 v. Las Palmas. „Kom je hier ieder jaar? „Ja, dit is de negentiende race, die ik gezien heb.' Twee arbeiders door messteken gewond Bij de te Bemmel gehouden feesten ter gelegenheid der Koninginnedagviering heeft zich een betreurenswaardig incident voor gedaan. Twee jonge arbeiders E. Boste en W. Pietjes werden nl. zonder eenige reden met een mes in dc borst gestoken, vermoedelijk door een reeds bejaarden man C. uit Haal- deren. De getroffenen staan als oppassend be kend. B. is kostwinner van een weduwe. Hij werd levensgevaarlijk gewond en is in be- denkelijken toestand naar het ziekenhuis te Bemmel vervoerd. Bij Pietjes is het mes op het sleutelbeen afgestuit. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Toen dien avond de moederhavik, alvorens haar nachttaak te beginnen, een stuk van een muis zat op te slokken bij wijze van ontbijt, kwam eensklaps haar dochter aanvliegen, klapwiekend, de kopveeren plat naar achteren den bek open. En met een stem vol schrik riep ze „Mama Arenden Moeder havik hield op met eten, en het stuk van de muis bij den staart vasthoudend, zei ze, terwijl haar ronde oogen heel boos rolden „KletspraatDadelijk weer op jacht 1" „Maar mama „Geen praatjes van „Mama" 1 Ga je op muizen uit, ja of neen „Arenden 1.Er zijn arenden 1" „Ga je? Als je me er niet binnen 't half uur een half dozijn hebt thuis gebracht, trek ik je al de buikveeren uitBegrepen De kleine werd bang. En de jonge vogel liet zich vlug van den klokketoren naar beneden vallen, naar een hoop stroo. En toen de moeder havik haar zoo schitterend zag heenvliegen, zei ze met trots tot een kraai in de buurt „Er zijn geen kinderen meer 1 Zag je m'n dochter heenvliegen? Morgen is ze pas zes maanden, en ze vliegt al beter dan vader en moeder...." En ze begon weer aan haar muisje. Maar ze had er geen twee happen van op, toen er een groot geraas kwam in de lucht, zwak eerst, dan aldoor sterker ratelend.... Er gebeurde blijkbaar wat ongewoons.... en ofschoon ze haar toilet nog niet gemaakt had, kon de havik toch niet nalaten eventjes naar de lucht te kijken. „Wat is er De kruinen der boomen zagen zwart van volk roerdompen, sperwers, valken, steen uilen, honderden 1 En, met den poot voor de oogen wegens het daglicht, dat belette te zien, richtten allen hun oogen op een groot grijs punt, dat daar ginder naderde in de lucht „Wat is dat?" Maar niemand wist het. „Dat is geen arend," zei een oude roer domp, die veel ondervinding had „de vorige maand ben ik voor zaken in Tyrol geweest ik heb daar arenden ontmoet. Maar die zien' et heel anders uit." „Een lammergier dan?" „Ook nietik ken er één in den dierentuin, waar mijn vrouw in een kooi zit." Eensklaps zwegen de vogels. Hun veeren gingen stijf tegen hun koppen liggen, en ook die van het onderlijf streken glad van schrik de geheimzinnige vogel was op hen afgeko men met drie groote kisten, om ze er allen in te stoppen. „Vluchten 1 Vluchten 1" gilden dc ouden. Maar ze behoefden niet te vluchten. Want gelukkig nam'de groote vogel, die vreeselijk bang scheen te zijn voor boomen, een grooten zwaai en verwijderde zich. Toen kwamen de vogels weer toegevlogen. „Dat is geen vogel." „Hij spuwt rook 1" „Vreemd 1 Vreemd 1" mompelde de roer domp. Maar het werd nóg vreemder 1 Want de vogels waren nauwelijks van hun ontroering bekomen, of er kwam nog een tweede, een derde, er kwamen wel zes van die groote, grijze vogels. Sommige maakten dolle bewegingen ze stampten en slingerden, alsof ze smoordron ken waren. „Pas op 1 Je valtriep de roerdomp, toen hij een der vreemde vogels een totaal verkeerde beweging zag maken. Helaas, de waarschuwing kwam te laai. De groote vogel tuimelde naar beneden en boorde zich in den grond in zulk een ruïne van verwrongen radertjes, gebroken ijzer, staven, gescheurd doek, van bijtenden, stinkenden damp, dat een oude uil, die er verstand van had, niet kon nalaten te zeggen „Onmogelijk, dat kon geen vogel zijn." „Zal ik eens gaan kijken vroeg de kleine havik vol ijver. „Jij?" snauwde moeder-havik. „Kijken?" Naar bedEn gauw ook." Eigenlij k waren alle vogels brandend nieuws gierig en heelemaal van streek. Er was iets veranderd in hun lucht. De uilen vooral wachtten vol ongeduld op den nacht, opdat ze duidelijk zouden kunnen zien. Die kwam allengs. De zon verdween onder den horizon de lucht werd eerst paars, dan grauw, de boomen kregen een kleur van donker fluweel, de nieuwsgierige sterren staken haar vurige neusjes door 't venster. De geluiden der aarde verstomden. Nog wat menschenstemmenIn de verte ontploffingen.... dan niets, niets meer.... de groote nacht over de aarde Toen vloog de vogelkolonie naar beneden de sterke, zachte vleugels wijd-open, zonder één motor-ontploffing, zonder rook, zonder drijfriemen, zonder raderen. Ze streken in groote kringen neer op de vlakte. „Daarheen 1" fluisterde de kleine havik, die toch meegegaan was „ik weet, waar hun nest is Daar Op de aarde." „Op de aarde Bah „Ja, daar 1" En de vogels verdrongen elkaar voor de houten loodsen, waaromheen gedeukte veld- flesschen, ijzerdraad en gereedschap lag. Door de reten der loodsen zagen ze ein delijk de groote vogels. Allen vlogen toe. Iedereen wou zien. Tal van arbeiders tuigden de vliegtuigen afEr werd gevuld, er werd gewerkt met nijptangen, met olie, met benzine. De arbei ders spraken van „te sterke wind, rimpeling van 't doek, gebrek aan benzine, fouten aan den motor, aan een schroef, fouten aan alles." „Wat 'n gebreken 1" zei een valk, die zich met een mooien wiekslag optilde. „Datvogels Nog geen kippen 1" riep een zwaluw, die snel in de lucht weg- lijnde. „Zeg, uitvinder 1" schreeuwde een slecht opgevoede ekster.... „Wil je mijn naam kaartje En ze liet een veer uit haar vleu gels op de aarde vallen. Den volgenden dag stond een man met een schrander gelaat, een man met een vetlederen buis aan, een man, die nog in z'n ooren had de echo van langdurige, ten volle verdiende toejuichingen, met een onmetelijken oot moed te peinzen vóór een kleine vogelveer, die hij daar, als bij toeval, bij de loodsdeur, gevonden had. Hij hield ze, zacht als ze was, in zijn vereelte handen. En hij voelde diep zijn geringheid tegenover de grootheid van den Schepper.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7