Pius XI en Mussolini (3000.- (750.- (125, Ï4U.- Geen Journalistiek WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUX NASSAULAAN 43 ADVErïTENTIÊN 35 ct.p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17248 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NA DE OVEREENKOMST VAN LATERANEN TUMULT IN DE ROTTER- DAMSCHE RAADZAAL Raadslid gooit met een glas water Bisschoppelijk bezoek DE ALASTRIM-ZIEKTE Het aantal gevallen Een aanvaring tusschen stoomvisschersvaartuigen Noodweer boven Noord-Brabant VECHTERSBAAS TE WERKENDAM DOOR DE POLITIE BESCHOTEN Zijn toestand ernstig KARDINAAL VAN ROSSUM IN ONS LAND De audiëntie bij H. M. de Koningin Ernstig ongeval op de Waal J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem DE THUISREIS VAN DE „GRAF ZEPPELIN" Vluchten boven Duitschland? Telefoon No. 13866 (drie tynenl Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal' 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 et, bö vooruitbet By contract belangryke korting. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN usschen den tekst 60 ct per regel Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door bij verlies van een hand, een voet of een oog: bij een ongeval met {OCH verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodelijken afloop: een voet of een oog: duim of wijsvinger: I U U been of arm: bij verlies van een duim of wijsvinger: I' bij 'n breuk van (1(1 bij verlies v. anderen vinger. Daar waar geen partijbelangen het oor deel vertroebelden of, erger, dwongen tot een standpunt, dat al van te voren bekneld Was in de nauwe banden der vooringeno menheid, zag men, in het buitenland, de Overeenkomst van Lateranen als een blijk Van groote inschikkelijkheid van den Paus en als een bewijs van den rechtvaardig heidszin van Mussolini; dat de balans hier meer naar deze, daar meer naar gene zijde oversloeg, doet daar niets aan af. Afkeer van den vrede In Italië waar de scheiding tusschen het rood der Garribaldijnen en het zwart der clericaien nog zeker zoo scherp is als in 1870, kwam niemand, hoogstens een onbeteeke- ttende minderheid, tot de bovengenoemde opvatting welke wy den gulden middenweg zouden durven noemen. Ten zuiden van de Alpen, hield men vast aan zijn oude overtui ging, welke één van deze uitersten kan zijn: 1. De Paus heeft bijna alleen en zeker het langst de eenheid, de vrijheid en den onaf hankelijkheidszin van het Italiaansche volk in den weg gestaan. De Paus heeft zich met ontzien, buitenlandsche gewagende machten te roepen om gewelddadig het opkomend Ita- liaanseh nationalisme te onderdrukken; dat de Paus dus nog in Rome woont, is mis schien de politieke fout eener meer genadige dan verstandige regeering, maar in elk ge val een gunst en Zijn houding zal dus die moeten zijn van een dankbaren Begunstigde. 2. De Paus heeft Rome en zyn wijde om geving op rechtvaardige wijze gekregen van die de macht hadden, Rome nog te schen ken; Rome dankt aan den Paus wat het, als hoofdstad van een vervallen en voorgoed verdwenen Romeinsch Imperium, nooit verkregen of beteekend hebben zou; Rome is den Paus met geweld ontnomen; op de roovers blijft de plicht rusten, eerherstel aan den H. Stoel te bieden; en de Paus mist het moreele recht om afstand te doen van Zyn onaantastbare aanspraken. Het spreekt van zelf dat deze stroomingen die te zamen heel het denkend deel van het Italiaansche volk omvatten, meer of minder afkeerig staan tegenover de overeenkomst van Lateranen. Mussolini vooral heeft duide lijk doen blijken, dat hij ook wel voelde, dat Zijn positie een gevoeligen knak gekregen heeft. Daar tegenover heeft de Paus den ge weldigen steun van 280 millioen niet-itali- aansche katholieken, onder wier aandrang de oppositie men neme dit woord niet in zijn krachtigste beteekenis! zeker binnen afzienbaren tijd zal capituleeren, ondanks het feit, dat het Verdrag, het Concordaat en de Financieele Overeenkomst wei niet spoe dig tot dogma's zullen worden verheven Het uitgangspunt van 't verdrag De onderhandelingen, die 5 Augustus 1926 een wel zeer bescheiden aanvang hadden met een eigenlijk niet eens officieus gesprek tusschen een monseigneur en een advocaat, waren niet de eerste. Integendeel waren er al vele aan voorafgegaan en meestal van veel grooteren omvang, van, oppervlakkig be zien, veel grootere kansen op slagen. Dat men nu, in tegenstelling met vroeger, zoo groote, wij zouden bijna zeggen: volledige resultaten verkreeg, is vooreerst te danken aan den zin voor de werkelijkheid, die van de onderhandelingen Tacchi-Venturi Musso lini, Pacelli Barone, Pacelli Mussolini en Gasparri Mussolini het uitgangspunt was. Mussolini wist, dat hij, zelfs wanneer hij in Werkelijkheid even sterk was als in schijn en desnoods nog tien malen sterker, nooit in staat zou zijn om den Paus eenig territorium van beteekenis te geven. De afkeer van de pausenregeering zit het Italiaansche volk te recht of ten onrechte, tè diep inge roest. En de Duce heeft niet met het toe te kennen territorium gesold, zooals zijn voor gangers tot hun schande telkens deden, maar eenvoudig dadelyk gezegd, dat hij daar niet toe in staat was. Intusschen toonde hij zijn goeden wil door drie malen zooveel te bieden als de Stad van het Vaticaan nu groot is, onder voorwaarde dat de Paus de Itali aansche souvereiniteit erkende over dat wat buiten het Vaticaan ligt, door 1 Lira belas ting per jaar te betalen. Dit werd natuurlijk geweigerd. De Paus daartegenover zwichtte voor het Volksbegeeren om niet opnieuw een pause lijk bestuur in te stellen, zij het ook met op stevige gronden aan te toonen, dat voor dit begeeren geen redelijke gronden zijn aan te geven. Hij ging nog verder en vroeg minder dan geboden werd, droeg één dag voor de onderteekening der overeenkomst nog een gedeelte van het reeds toegekende weer aan de Italiaansche regeering over. Daar de grootste, bijna de eenige moeilijk heid altijd het territorium geweest Is en deze nu eensklaps geheel verviel zou de rest 'n kwestie van een paar conferenties geweest zijn, zoo niet tusschen de leer der H. Kerk en het fascisme een aantal kloven waren, die de onderhandelingen bijna drie jaren duren deden. Ten slotte vond men de formule. De oplossing bleef echter hangende en drijft nu vanzelf tot botsingen. Dit is het grootste zwak, welk zwak zich vanzelf wreekt. Dit vooropgesteld, meenen wij de doelein den, opvattingen en verwachtingen van de Lateraansche Overeenkomst, zooals die wer den geuit door Pius XI en Mussolini, naast elkaar te kunnen plaatsen, om zoo, geheel objectief, uit de eigen woorden der hoogste en in de onderhandelingen practisch eenige vertegenwoordigers van het Vaticaan en Italië te beluisteren, wat, zelfs in den vrede, nog scheidt, welke vraagstukken onopgelost bleven, waar de kern schuilt van weder- zijdsch misverstaan. De dryfveer tot de onderhandelingen De Overeenkomst van Lateranen is na tuurlijk niet zoo maar onverwacht gekomen. De aanleiding er toe was in zekeren zin de nieuwe kerkelijke wetgeving van 't fascisme, die de Paus zonder meer van de hand wees by Zijn verklaring van 18 Febr. '26: „...geen enkele onderhandeling, geen enkel wettig accoord bestaat of kan bestaan zoo lang de onwaardige positie duurt, welke den H. Stoel en den Paus is opgelegd." Mussolini liet het daarby niet, maar stelde alles in-'t werk om de wetgeving toch door 't Vaticaan aangenomen te krijgen. Deze po gingen leidden tot de onderhandelingen en daarmee tot de overeenkomst. Zelf verklaar de hy echter: „Om U de waarheid te zeggen, had ik heelemaal niet het plan de Romein- sche Kwestie op te lossen." 1) De Paus had dit plan vanaf het eerste oogenblik; sterker nog: de Paus zou een re geling der kerkelijke aangelegenheden in Italië niet eens in overweging genomen heb ben, zoo lang de Romeinsche kwestie een open probleem was. „De condities van den godsdienst in Italië konden niet geregeld worden zonder 'n voorafgaand accoord tus schen deze twee machten (Kerk en Staat)" 2) Mussolini was principieel niet tegen een oplossing, mits het Vaticaan maar geen eischen stelde Nauwelijks had zijn zaakge lastigde, Barone hem 30 Augustus 1926 ge schreven dat de Paus accoord ging met de voorwaarde: dat de H. Stoel de defi nitieve systematisatie der Romeinsche Kwes tie erkent en dus den stand van zaken aan neemt van 1870, toen het Koninkrijk Italië werd gevormd met Rome als Hoofdstad..." of hij begon, met koninklijke machtiging, de onderhandelingen. Zijn doel? Er was een „moreele hypotheek" op Rome, die met gesloten beurs kon worden afgelost 1). Er was een godsdienstwet noodig in fascistischen zin, die alleen door een ver drag en een concordaat te verwezenlijken viel. De fascistische revolutie kon zich een plaats veroveren in de wereldgeschiedenis. Een accoord wederzijds noodzakeiyk Vooral het tweede punt, de noodzaak om tot een regeling der condities van de Kath. Kerk in Italië te komen, gaf den doorslag aan beide kanten. Reeds haalden wy de woorden aan van Pius XI die op de nood zakelijkheid van een accoord wezen. Verder zei de Paus nog: „Wij hebben de noop en het vast vertrouwen, zooals v;ij van begin af aan de bedoeling en het verlangen hadden, dat (de overeenkomst) zal voorbestemd zijn om rijke vruchten voort te brengen voor de glorie van Christus-Koning, voor de eer van onze Moeder de H. Kerk en voor het wel zijn der zielen2) Den Paus verdroot het dus, dat de Kerk, geheel vreemd aan, geheel gesloten buiten Italië, haar invloed niet kon doen gelden Mussolini verdroot het echter te gelijker tijd dat de Kerk, door geen verdragen of bepa lingen gebonden, kon doen wat h&ar be haagde, zelfs tegen zijn wil en verlangen in. Zoo hooren wij hem na de overeenkomst juichen: „Vrije en souverelne Kerk; vrije en sou- vereine StaatMaar in den Staat is de Kerk noch souverein, noch vrij. Niet sou- verein om de tegenspraak, die daarin is; zelfs niét vrij, omdat Zij in haar instituten en bedienaren onderworpen is aan de wetten van den Staat en aan de speciale bepalingen van 't Concordaat. Waarom wy zeggen: Sou- vereine Staat in 't Koninkrijk Italië, Katho lieke Kerk met zekere wettig en vrijwillig erkende voordeelen1) En om duidelij ker te zijn: „Katholieke Staat, zeker, maar Fascistische Staat!" 1) En om alle twijfels den kop in te drukken: de Staat (der Stad van het Vaticaan) dien wij met een spontane daad van onzen wil van fascisten hebben geschapen (sic), 1) wordt van ons gescheiden door duizenden kilometers, zoo als Parijs of Dadrid of Warschau 3)." ,,M' tatus est color optimus," 4) antwoord de Pius XI, na kennis te hebben genomen van Mussolini's opvatt ng. En verder: „Het is niet de katholieke organisatie la Italië, die zich onderwerpt aan de souvereiniteit van den Staat, zij het ook onder voorwaarde van een zekere begunstiging, maar net is de Paus, hoogste en souveieme Autoriteit van de Kerk, die datgene beschikt, wat Hij oor deelt te kunnen en te moeten doen voor de grootere eer van God en voor het grootere welzijn der zielen." 4) Zoo zouden we kunnen voortgaan, bijna tot in het oneindige. Het feit echter, dat de redevoeringen en brieven van Plus XI en Musolini twee boekdeeltjes van ruim twee honderd bladzijden villen, dwingt ons tot beperking. Besluiten wij ons algemeen over zicht met 's Pausen woorden betreffende de toepassing der bepalingen van de overeen komst: „De gunstige condities waaronder ze (de on derhandelingen) hebben plaats gehad, laten Ons geen enkele reden om er aan te twyfelen of een wederkeerig loyale, edelmoedige, no bele uitvoering verzekerd is van wat in ge meenschappelijk overleg werd overeengeko men." 2) Toen echter openbaarde Mussolini zijn op vatting van de overeenkomst, waarop wjj, om de uitgebreidheid, niet kunnen ingaan. Voldoende zij het antwoord van Pius XI, waarin verontwaardiging en teleurstelling soms den polemischen toon overklonken en waarin de Paus o.a. zeide: „Hieruit vloeit voort dat (het verdrag en het concordaat) simul stabunt of simul ca- dent (d.i te zamen staan of te zamen val len) ook wanneer dien ten gevolge de Stad van 't Vaticaan met den betreffenden staat vallen moet: impavidum .ferient ruinae!" 4) De kem der geschillen Een verdrag, dat niet door bruut geweld ftordt afgedwongen, is van nature voorbe stemd om beiden partijen tot verheugenis te strekken. Dit is ook toe te passen op de Overeenkomst van Lateranen. Het betreu renswaardige alleen is, dat in dit geval de verheugenis der eene partij een beleediging van de belangen der andere partij betee- kent. Om de dingen bij hun naam te noe men: De Paus hoopte de condities der H. Kerk in Italië op de basis der bepalingen van verdrag en concordaat te regelen! Mus solini had geen ander doel dan de actie der H. Kerk in Italië met dezelfde bepalingen te binden! Natuurlijk blijft de doode letter der overeenkomst haar voor belde partijen vol' komen gelijke kracht behouden. Maar wat het slot van de rekening zal zijn, valt reeds nu, zelfs zonder rekening te houden met de ondervinding, die we al na een half jaar hebben opgedaan, te voorzien, wanneer we: ten eerste, weten dat voor de kwesties, die de H. Kerk van 't fascisme scheiden, de for mule maar geen oplossing gevonden werd; ten tweede, hooren hoe de Paus heeft ge meend te mogen bouwen op een loyale toe passing der bepalingen en, ten derde, zien hoe Mussolini in het uiterste geval niet verder zal gaan dan een zijns ondanks toege ven aan de bepalingen, die hy met zyn handteekening bekrachtigde. Om een oordeel over de voornemens van den dictator te vergemakkelijken, alleen dit: Met betrekking tot artikel 1 van het concor dat wilde men „dat ik in plaats van „zal zorg dragen" zeide „neemt de verplichting op zich"; ik heb de voorkeur gegeven aan de meer algemeene term,, omdat men, wanneer men een verplichting op zich neemt, een clièque uitschrijft en chèques moet men be talen!" Dezelfde misvatting vinden we voor de overeenkomst en bloc. Voor den Paus heeft het verdrag geen andere waarde dan de ver vulling der noodzakeiyke voorwaarden om tot een concordaat, d.i. de regeling der con dities van de Kerk in Italië te komen. „Het verdrag heeft geen ander doel dan de meest absolute onafhankelijkheid en vol doende juridische persoonlijkheid, noodzake lijk voor den H. Stoel en den Paus, te ver zekeren:...:. 2) „Waar men, althans tot heden, op de we reld geen anderen vorm van wezenlijke en waarachtige souvereiniteit kent dan de terri toriale en waar klaarblijkelijk noodzakelijk is, dat Wie door Goddelijke zending met Goddelijke vertegenwoordiging bekleed is, niet de onderdaan kan zijn van eenige aard- sehe soevereiniteit, (hebben Wij) om aan te toonen dat de Vicaris van Jezus Christus niet door aardsche begeerte gedreven wordt, (nuiet meer gevraagd dan) ten minste zoo veel als noodig is om die souvereiniteit te dragen (2 en 5). En vooral: „Het Concordaatdat wij gewild heb ben als de conditio sine qua non van het Verdragverklaart en rechtvaardigt het Verdrag5). Mussolini kende slechts, wat wij boven de drijfveer tot de onderhandelingen noem den. Dat op Italië de moreele verplichting er toe rustte, gaf hij niet toe. Het concordaat nam hij aan omdat dit 'n noodzakelijk onder deel van het verdrag was. Intusschen zou hij er nog niet toe overgegaan zijn, wanneer het hem niet bruikbaar was geweest als een wapen tegen den door hem niet gewensch- ten invloed van het Vaticaan op Italië. Lezen we tot slot den brief hog eens over dien Pius XI op Sacramentsdag aan Zijn Secretaris van Staat, Kard. Gasparri, zond, dan vinden we daarin de volgende antwoor den op door den Paus geconstateerde nala tigheden en verdraaiingen ten opzichte van het verdrag: w't Is onjuist dat de Kerk, vrij en souverein verklaard door Verdrag en concordaat in Italië een speelbal wordt van wetten en be palingen. Het is tegen den geest der overeenkomst, dat de Kerk en hare bedienaren onder de contröle en waakzaamheid der Italiaansche wetten kwamen te vallen, terwijl de staat niets afstond of weg gaf. Het is beslist met de overeenkomst in strijd, dat „toegestane" en „verdragene" an dere godsdiensten practisch voordeel trekken uit den nieuwen stand van zaken en in ze kere opzichten een gunstiger positie kregen dan de Katholieke Kerk. De absolute vrijheid van geweten, noch die van discussie vloeien voort uit de overeen komst. Van „Kath, Staat, maar Fascistische Staat," kan volgens de overeenkomst alleen sprake zijn, wanneer „Fascistische Staat" betee- kent „Katholieke Staat" en niet omgekeerd. Het is tegen de letter der overeenkomst, dat de staat een preventief „nihil obstat" verkreeg in de benoeming van geestelijken. Het is onjuist, dat niemand zal kunnen dwingen tot een kerkelijk huwelijk; de Kerk doet zulks met bedreiging van excommunica tie. Niemand heeft het recht in de overeen komst de artikelen 1 en 5 van het concor daat te ontkennen of te verontachtzamen. Daarbij komen dan nog de grootere kwes ties betreffende jeugdopvoeding en Katho lieke Actie die we, om de uitgebreidheid der materié, niet in dit zelfde opstel kunnen op nemen. Rcsumeeren we, dan kunnen we, met in achtneming van het onontkoombare feit, dat een resumé, in zijn beknoptheid, noodzake lijk wat scherp rn als zoodanig wat over dreven is, besluiten: De Paus in de uitoefening van zyn geeste lijk ambt, voortdurend stuitende op de groote moeilijkheden van het open probleem der Romeinsche Kwestie, offerde alles wat hij te offeren had, om den vrede te kunnen sluiten en daarna vreedzaam het byna braak lig gende Italië te kunnen binnen dringen. Mussolini, juist in zijn grootste plannen en ondernemingen aanhoudend gedwarsboomd door het onbuigzame en invloedrijke Vati caan, ziende dat de eischen beneden zijn vermogen bleven, overwon de moeilijkheden eener vrij ruim verspreide antipathie, in de hoop den Paus daarmee voorgoed uit Italië en Italiaansche aangelegenheden te werpen. 1) Rede van Benito Mussolini, gehouden in het Parlement op 13 Mei 1929. 2) Toespraak van Z.H. Pius XI voor de professoren en studenten der Katholieke Universiteit van het H. Hart te Milaan, in de audiëntie van 13 Februari 1929. 3) Rede van Benito Mussolini, uitgespro ken in den Senaat op 25 Mei 1929. 4) Brief van Z. H. Pius XI aan Z. Em. Kard. Pietro Gasparri, Zijn secretaris van Staat, van 30 Mei, 1929 5) Toespraak van Z. H. Pius XI voor de pastoor en vastenpredikers van Rome, ir de audiëntie van 11 Februari 1929 tegen in het belang van de pers stelling genomen dient te worden. Door praktijken toch, als hier gesigna leerd, wordt het vertrouwen in de pers onder de massa voor onze pers het schoonste en het onontbeerlijkste bezit! ernstig ge schaad en wordt de journalistiek In de oogen van het publiek verlaagd tot een al J dan niet doorzichtig trucje. Onze pers lette op haar zaak! In de gistermiddag gehouden raadsver gadering van Rotterdam wond het commu nistisch raadslid Van Burink zich over een initiating van den R. K. wethouder Nivard zoo op, dat hy met een glas water naar djgn wethouder wierp. Deze werd gelukkig njiet geraakt. I Ook wilde de communist den wethouder té lijf. hetgeen raadsleden wisten te voor komen. De vergadering werd eenigen tijd geschorst, gedurende welke schorsing de burgemeester er in slaagde de gemoederen te kalmeeren. Gisteren bracht Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, op zijn doorreis naar Kevelaer, ih gezelschap van eenige eerw. Paters Franciscanen, een bezoek aan het St. Bona- ventura-studiehuis der eerw. paters Francis canen te Npmegen. Mgr. werd verwelkomd door prof. dr. Janssen O. F. M. en sprak goedkeurend zijn gevoelen uit over de inrichting van het Studiehuis en de ernstige studie der stu denten. Li de week van 25 tot en met 31 Augus tus zijn in de gemeente Rotterdam waarge nomen 22 gevallen, terwijl in de ziekenhui zen aldaar werden aangetast negen perso nen van het personeel en twee patiënen. Totaal 33 personen. Sterfgevallen kwamen niet voor. Sedert het waarnemen der ziekte te Rot terdam zijn aldaar gemeld 206 ziekte- met vier sterfgevallen. Voorts zijn in genoemde week de vol gende gevallen in andere gemeenten waar genomen: Hilversum 1, Leusden 1, Scherpen- zeel 1, Delft 1; Hillegersberg 2; Valburg 1 en Eindhoven 1. Totaal zijn thans 237 gevallen geconsta teerd met 4 sterfgevallen. Dc stuurman van een der schepen schuldig bevonden De Raad voor de Scheep vaat deed uit spraak inzake de aanvaring van de stoom visschersvaartuigen „Sumatra" UM. 253 en „Plutos" IJM 184 op do Noordzee. De Raad is van oordeel, dat deze aanva ring geheel is te wijten aan schuld aan de zijde van de „Sumata", die ds Pluses" aan stuurboord had en voor dit schip had moe ten wijken. De vraag, of dit ongeval door een daad of nalatigheid van den stuurman is veroorzaakt, beantwoordt de Raad beves tigend. Immers, de stuurman begaf zich van de brug, toen hij wist, dat er gevaar voor aanvaring bestond en liet daar een matroos achter, die zeer weinig uitzicht had. Bovendien bleek later, dat de matroos als versuft bij het roer stond en in het ge heel niet op den naderenden trawler had gelet. Daarbij komt nog, dat de stuurman, gelijk hij zelf verklaarde, toen hij met de snotlamp by de log was, zag, dat de trawler naderde. Ook voor dien tijd heeft hy ten volle de gelegenheid gehad, den trawler in het oog te houden en hij had dit ook moe ten doen. Hij verklaarde geen maatregelen te hebben genomen omdat hy vast ver trouwde op den man aan hec roer. Hij ver geet echter, dat de verantwoordelijkheid voor de navigatie op hem bleef rusten en hij had toen hij zag, dat de matroos op de brug niet uitweek, onmiddellijk moeten handelen. Een straf van schorsing acht de raad hier geboden. Voorts is hier nog ge bleken: le. dat de stoomfluit was bevroren en 2e dat de Sumatra, hoewel vrij stoo- mend, de vischvuren voerde. Terzake van vermelde aanvaring straft di Raad den betrokken stuurman van de „Sumatra" IJM 253 door hem de bevoegd heid te ontnemen om als stuurman te va ren of als schipper op een schip als be doeld by art. 2 der Schepenwet voor den tüd van veertien dagen. Het is de roeping van den journalist, nieuws te brengen. En opdat het gebrachte nieuws ook werke lijk nieuws zij, is het zaak, dat de journal list bij de werving en weder verspreiding daarvan de meest geëigende middelen te baat neemt. Speurzin en initiatief, energie en vinding rijkheid spelen bij het vinden en benutten van die middelen een groote rol, en hij is de beste nieuwsjournalist, die in alle om standigheden zyn doel 't nieuws zoo vlug mogelijk te „vinden" en het zoo vlug moge lijk tot de lezers te brengen het geniaalst weet te bereiken. Dit streven, of liever: de schijn van dit streven, mag echter niet ontaarden in jour nalistiek boerenbedrog, als waaraan „De Tijd" van eergisteren zich schuldig maakt '"".or in zijn post-editie reeds een uitvoerig „verslag" te publiceeren van de plechtighe den, welke te Amsterdam bij gelegenheid van het Kardinaalsbezoekvele uren later nog moesten gebeuren! Dat is geen journalistiek meer, om de ge wone reden, dat het gepubliceerde nieuws op het moment van de publicatie nog geen nieuws was, maar nog nieuws moest worden. Dat Is journalistiek boerenbedrog, waar- Vele huizen verbrand; dieren door den bliksem gedood In den afgeloopen nacht heeft boven ge heel Noord-Brabant een onweer van onge kende hevigheid gewoed, zooals hier in een reeks van jaren niet meer is voorgekomen. Op verschillende plaatsen zyn woonhuizen door het hemelvuur getroffen. Te Beugen nabij Boxmeer is een groote boerderij en voorraadschuur met zeventig partijen rogge, meubilair en landbouwwerk tuigen door de vlammen geheel vernield. De schade loopt in de duizenden. Te Ottersum nabij Gennep is de boerderij van den heer Laaiakkers afgebrand. De schade is zeer aanzienlijk. Te Oploo zijn twee huizen, te Overloon drie huizen verwoest. Te Haps is een boerderij door brand ver nield. Te Gennep zijn vier koeien door den blik sem getroffen. Te St. Antonis is een huis verwoest. Te Beugen werd een paard door het he melvuur getroffen. Te Werkendam (N.Br.) is een ernstige vechtpartij ontstaan tusschen eenige dron ken schippers, waarbij een de vechtersbazen door de politie in zyn buik werd geschoten. Het is de 24-jarige schippersknecht A. A„ afkmstig uit St. Philipsland, die met den te Werkendam zeer beruchten R. en neg een tiental anderen uit was geweest. Na sluitingstijd maakten ze een zoodanig la waai, dat de beide vedwachter ingrijpen noodzakelijk achtten. Bij de baven gekomen bleek, dat de schip pers zich hadden verborgen, blijkbaar met de bedoeling de politiemannen in een val te lokken. Toen de schippers zich ontdekt zagen, namen zij een aanvallende houding aan wilden de beide politiemannen, die zich stokken en messen te lijf. Met in de eene hand een zaklantaarn en in de andere hand een evolver, trachtten de beide veldwachters de schippers van zich te houden, maar de aanvallers kwamen steeds dichter by en de toestand van de veldwachters werd hache lijker. Toen enkele personen verdachte be wegingen maakten, heeft een der veldwach ters geschoten, waarop A. A. getroffen neer viel. Hy is naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zyn leven. Over het in audiëntie ontvangen van Zijne Eminentie W. Kardinaal van Rossum door H. M. de Koningin, valt nog nader mede te deelen, dat de Kardinaal met zijn gevolg op het Stationsplein te Apeldoorn aankwam, juist toen de trein van 3.49 uur uit Amster dam het station binnenreed. Het publiek ver wachtte algemeen, dat Z.Em, met dezen trein zou aankomen, zoodat een talrijke menigte op het plein aanwezig was, die den Kardinaal, zoodra men hem in den auto bemerkte, hartelyk toejuichte. Terstond stapte het gezelschap over in de beide hofauto's, welke voor het station gereed stonden. Daarna reed men naar het paleis Het Loo, waar Z.Eminentie op de stoep van de cour werd ontvangen door Hr. Ms. opperceremo- niemeester, J:"H. F. Graaf dü Mörtceau. De audiëntie duurde van vier uur tot kwart over vijf. De katholieke leden van het Lof- personeel hadden zich intusschen verzameld en ontvingen voor het vertrek den zegen van den Kardinaal. Te ruim fealf zes vertrok het hooge gezel schap in de hofauto's naar het Stationsplein, vanwaar het met de particuliere auto's naar Amsterdam terugkeerde. De Kardinaalsmis D ien was het de groote dag der hul diging van Z. Em. Kardinaal van Rossum. In d e ochtenduren werd een plechtige Pontificale H. Mis gecelebreerd in de St. Willibrorduskerk. Zyn Excellentie de Infcenuntius Mgr. Scliioppa, reeds gisteren gekomen, had zyn intrek genomen bij de paters Jezuiten aan de Hobbemakade. De aartsbisschop van Utrecht, Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering en Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen bis schop van Roermond waren samen per auto gearriveerd en afgestapt bij den de ken van Amsterdam op het Bagijnhof. Daar kwamen ook aan de bisschop van 's Hertogenbosch, Mgr. A. F. Diepen, die met den trein van 9.36 aan het Weesper- poortstation was aangekomen en de bis schop van Breda, Z. D. H. Mgr. A. P. W. Hopmans, die met den trein van 9.46 aan het Centraal Station was aangekomen. De bisschop van Haarlem was bij déze plechtigheid niet aanwezig, omdat hij ter bedevaart was naar Kevelaer. De vier bisschoppen begaven zich, verge zeld van den Deken, Mgr. Dr. Van Noort, naar de pastorie van de kerk aan den Am- steldijk en vandaar met drie kamerheeren van Z. H. den Paus en den officieelen ver tegenwoordiger van de souveeine ode van Malta, H. Baron van Lamsweerde, naar den hoofdingang van het kerkgebouw om den Kardinaal te ontvangen. Na de ont vangst schreed de priesterschaar door het geheel gevulde en met bloemen versierde kerkgebouw naar het Altaar. Aan het einde van de H. Mis werd Zyne Eminentie weer uitgeleide gedaan door de bisschoppen. Later vertrokken ook de bis schoppen. Zij begaven zich wederom naar de pastorie op het Bagijnhof, om vandaar te ongeveer half een naai de Joh. Vermeer straat te gaan, waar zij de lunch gebruik ten met den Kardinaal. De huldiging in het Concertgebouw In den middag zou de groote huldiging plaats hebben in het Concertgebouw, dat versierd is met planten en bloemen in Kar dinaalsrood. Vader en twee dochters verdronken Gisteravond omstreeks 7 uur heeft op de rivier de Waal nabij beneden Leeuwen een ernstig ongeval plaats gehad, waarby 3 per sonen om het leven zijn gekomen. De Duitsche raderboot „Rab Karger" was na gedraaid te hebben, voor anker gegaan. Twee dochtertjes van den kapitein van de raderboot, Karl Douy, uit Duisburg, gingen daarna in de rivier baden. Plotseling zag de kapitein zijn beide kin deren in de diepte verdwijnen. K bedacht zich geen oogenblik en sp~ong de beide meis jes na met het noodlottig gevolg dat ook hij in de diepte verdween. Gisteravond laat zijn de lijken van den vader en van een der dochters opgehaald, terwijl hedenmorgen het derde ïyk is ge vonden. In het dorp is men zeer onder den indruk van het gebeurde. Het aftreden van wethouder Ter Haar van Amsterdam. Een anti-rev. motie. De Alastrimziekte. Ernstige vechtpartij te Werkendam (N.-Br.). De huldiging van Zijne En. W. M. Kardinaal van Rossum. De staking in het Zaansche houtbedrijf zal worden voortgezet. De „Graf Zeppelin" te Friedrichshafeif te ruggekeerd. Noodweer boven Noord-Brabant. Huizen afgebrand, dieren gedood. Ernstig ongeluk op de Waal. Vader en twee dochters verdronken. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.06 uur. Op verschillende plaatsen zyn de electri- sche en telefoonverbindingen onklaar ge raakt. De brandweer kon tegen het vuur weinig uitrichten. Het weer op de route De meteorologische afdeeling van de Duitsche Zeemacht, geeft het volgende weerbericht van den toestand boven den Atlantischen Oceaan: Het gebied van lagen druk nabij de Azoreri verplaatst zich langzaam in Noordelijke richting. Ten Zuidwesten van Ierland en boven het Kanaal waaien momenteel krach tige Oostenwinden. De kleine depressie boven de Gif van Boiscaye begint langzamerhand af te nemen. Aan de Portugeesche kust waait over het algemeen een zwakke Zuidweste lijke wind, die plaatselijk een sterk afkoelen de werking uitoefent. Boven het Westelijke gedeelte van Biscaye heerscht een zwakke tot matige Weselijke wind. In de nabijheid der kust komen zeer veel stapelwolken voor. Boven het Noordelijk gedeelte van Biscaye en in Frankrijk ten Noorden van de Loire heerschen zwakke winden. Ook boven Zuid-Duitschland waaien Oostenwinden, zoodat het luchtschip op het laatste gedeelte van zijn toch met tegenwind zal hebben te kampen. Wanneer thuis? Naar aanleiding van de laatst ontvangen positle-pgaven van de „Graf-Zeppelin", ver wachte men by de luchtschepenwerf te Friedrichshafen, dat het luchtschip in den loop van vandaag te Friedrichtshafen zou arriveeren. Boven Santander Naar de Hamburg-Amerika-Lyn bericht, bevond het luchtschip „Graf Zeppelin" zich gisteravond 21 uur (M.E.T.) boven Santander, aan de Noordkust van Spanje, koersend in de richting van Bordeauz. Hedenmorgen 8 uur geland Te 8 uur 23 minuten plaatselijke tijd ver scheen de „Graf Zeppelin" boven het vlieg veld- te Friedrichshafen. Na 3 minuten boven het veld te hebben gekruist, verwijderde het luchtschip zich weer, om in een wijden boog over de stad te vliegen. Toen het luchtschip boven Friedrichsha fen verscheen, begonnen alle kerkklokken te lu-den. Na zijn vlucht boven de stad, keerde het luchtschip weer spoedig boven het vliegveld terug, waarna de landing begon, welke het gebruikelijke, vlotte verloop had. De lan- dingstouwen werden uitgeworpen en gegre pen en precies te 8 uur 43 minuten plaatse lijke tyd (8 uur 3 minuten^ Amsterdamsche tijd) lag de Zeppelin aan den grond. De wereldvlucht, die voor de Amerikaan- sche passagiers, die er te Lakehurst ingin gen, bij aankomst te Lakehurst was geëin digd. is thans ook voor de anderen volbracht Naar verluidt zou het plan bestaan, dat de „Graf Zeppelin" in September 2 vluch ten boven Duitschland zal maken. Op de eerste reis zal het luchtschip dan over Si- lezië naar Berlijn vliegen om daar aan den ankermast te ankeren. De tweede reis zou dan gaan van Berlijn over Oost-Pruisen terug naar Friedrichsha fen. De plaatsen aan boord van het luchtschip zouden voor deze beide reizen reeds uitver kocht zijn. Aan elk der vluchten zullen 22 passagiers deelnemen. Dr. Eckener zal waar schijnlijk 17 September a.s. weer in Duitsch land terug zijn. Gisterenmorgen arriveerde uit Freuden- stadt Lloyd George, die daar verblijf hield, te Friedrichshafen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1