De Duitsche Katholiekendag -AM Buitcnlandsch Nieuws FEUILLETON 0 RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Voor het behoud van het Christelijk Huisgezin VOLKENBOND flederl. Middenstatiisim PLICHT EN LIEFDE (Eigen Correspondentie) i onovertroffen voor de reiniging van de hoofdhuid en voor de verzorging van het haar. Prijs per pakje 20 cent. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN AAN- VERKOOP EFFECTEN COUPONS Freiburg, 28 Augustus 1929 De groote Lieve Vrouwe Munster boort zijn toren van kunstig filigrain-werk in de diepblauwe lucht; deze machtige tempel Gods, een juweel van architectuur, be- heerscht de schilderachtig gelegen stad met haar vele prachtige middeleeuwsche en moderne gebouwen. De donkere denneboo- men van het Zwarte Woud omzoomen den ouden Vrij-Burcht van Breisgau, waar de af gevaardigden van geheel Katholiek Duitsch- land zijn samengestroomd om te bespreken het groote vraagstuk: het behoud van het Christelijk Huisgezin. Want in onzen mo dernen tijd staat het katholiek gezinsleven midden in de woeste branding en het katho lieke Duitschland wil het huisgezin redden en bewaren, omdat het er diep van over tuigd is, dat over de toekomst van het Duit sche volk, ja van heel de menschheid, be slist wordt in en rond een gezond Christelijk familie-levenDe rijk-bevlagde stad ver welkomt de talrijke deelnemers aan de 68ste Algemeene Vergadering van katholiek Duitschland, die allen één zün in het ge loof, onverschillig van welk land of van welke nationaliteit. Want ons heerlijk katho liek geloof kent geen grenzen of rasssenver- schil. Zwitserland, Oostenrijk, de Elzas, Hon garije, Tsjechow-Slowakije Zuid-Slavië, Ja pan, Holland, België, Frankrijk, Italië en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn hier vertegenwoordigd. De Begroetings-avond De groote Schwarzwald-hal, die speciaal voor het houden van dezen begroetings avond gebouwd is, was tot in de uiterste hoeken geheel gevuld. De weidsche feestzaal prijkte in rijken vlaggentooi van het Duit sche Rijk en Baden, terwijl op geel-witten achtergrond het Pauselijk wapen was aan gebracht. Heerlijk klonken de motieven van het „Virga Jesse floruit" van Anton Bruckner, dat in vierstemmig gemengd koor door de vereenigde zangers van Freiburg onberispelijk werd uitgevoerd, met orgelbe geleiding, die van de Sint Martinus-kerk werd uitgezonden. De voorzitter van het plaatselijke Comité, Dr. Hermann Herder, sprak een hartelijk woord van welkom tot den vertegenwoordi ger van Z. H. den Paus Mgr. Pacelli, Apos tolisch Nuntius te Berlijn, hetgeen door de duizendkoppige menigte met stormachtige1 toejuichingen werd onderstreept. Ook de begroeting van Dr. Josef Smitt, Regeeringspresident van Baden, den verte- genwoordiger van den Aartsbisschop van Freiburg, de Bisschoppen van Mainz, Rot tenburg en Spiers, den wij-bisschop van Trier en den apostolischen Administrator van Grenzmark werd door herhaald langdurig applaus onderbroken. Op het podium hadden ook plaatsgenomen Dr. Trunk, minister van Justitie van Baden, de Minister-president van Beieren Dr. Held, de burgemeester van Freiburg Dr. Bender, de Rector-magnificus van de Universiteit van Freiburg Dr. Dragendorff, Vorst Loe- wenstein, de oud-Rijkskanselier Dr. Marx en de bekende voorvechter in de Romeinsche kwestie, Geheimraad Dr. Porsch. Nadat het knapenkoor van de stad Frei burg een zangnummer ten gehoore had ge bracht, hield Prelaat Dr. Josef Sester, Vica ris-Generaal van het Aartsbisdom een toe spraak, waarin hij mededeelde, dat in de gezondheidstoestand van den Aartsbisschop van Freiburg een dusdanige merkbare ver betering was ingetreden dat deze a.s. Zon dag de feestrede zou kunnen uitspreken. (Langdurige toejuichingen). Bij gelegen heid van vorige katholieken-dagen, zoo ver volgde spreker, werd steeds gesproken over de Vrijheid der Kerk; thans strijden wij voor het behoud van het Christelijke Huis gezin. En zooals vroeger de katholieken dagen hun doel niet zouden bereikt hebben zonder den zegen van Gods genade, zoo wil ik ook thans over deze bijeenkomst het woord van den koninglijken Psalmist uit spreken: Deus, protector noster, reépice nos: O God, onze Beschermheer zie op ons neder! Namens de Regeering van Baden sprak de President Dr. Smitt de hoop uit, dat deze vergadering zou staan in het teeken van Christelijke naastenliefde, en dat dit Con gres niet alleen een versterking zou bren gen van het katholieke geloofsleven, maar ook van den innerlijken vrede. Het onder werp van dezen katholiekendag handelt over de wedergeboorte van het volk. Het huisgezin moet de zuil zijn, waarop zoowel de staat als de geheele samenleving moet steunen. Op die wijze zal deze vergadering van de Duitsche katholieken openlijk trouw zweren aan het vaderland, aan de grondwet, die een vrije ontwikkeling van de katholieke kerk in een vrijen staat heeft mogelijk ge maakt. Dr. Carl Bender, burgemeester van Frei burg, verwelkomde de bezoekers in zijn stad. waar de burgerij zonder onderscheid van stand of religie de deelnemers aan dezen katholiekendag feestelijk juichend had be groet. Hij verheugde zich over het feit, dat nu weer voor de eerste maal na den oorlog ook de vrienden van gene zijde van den Rijn aanwezig waren, waardoor de geeste lijke en cultureele banden weer hechter zou den worden toegehaald. Dr. Dragéndorff vestigde de bijzondere aandacht op het groot gewicht van het on derwerp dat thans zou behandeld worden: de groote taak zal hierin bestaan, dat men bij de opvoeding der jeugd weer idealisme zal wekken en aan het jongere geslacht weer een zedelijk en godsdienstig houvast zal geven, dat thans in breede kringen ver loren is gegaan. De Bisschop van Omaha (Ver. Staten), die uit Baden geboortig is, die tijdens en na den oorlog aan de hongerende Duitsche kinderen zooveel weldaden bewezen heeft, bracht een groet van-Duitsche katholieken uit het verre Amerika, die vol bewondering waren voor de energie van Katholiek Duitschland, dai ondanks de zware lasten, waaronder net gebukt gaat, zijn beste krachten besteedt om het volk heen te leiden naar den dageraad van een betere toekomst. Zij hoopten hier veel te leeren voor het Katholicisme in Amerika, waar het ontbindingsproces in het familieleven zich steeds verder voltrok, zoo dat er zelfs op iedere zeven huwelijken, die gesloten werden, gemiddeld een echtschei ding voorkwam. Nadat ook verschillende buitenlandsche afgevaardigden het woord hadden gevoerd, werd deze schitterend geslaagde begroetings avond met een A-Capella-Koor-nummer besloten. Vermelding verdient nog, dat de buiten landsche gasten uit Oostenrijk met luid ge jubel werden begroet. „Wij hebben een his torische taak te vervullen in ons land," zoo sprak de Oostenrjjksche afgevaardigde, „want wij zijn het bruggehoofd in den strijd tegen het Bolsjewisme, en daarom moeten wij Weenen en geheel Oostenrijk vrij maken en voor het katholiek geloof weten te be houden." Oud-President Hussar bracht de hartelijks groeten over van de Magayaren en herin nerde aan de eeuwen-oude betrekkingen tus- schen de Katholieken van Hongarije en Duitschland. Voor de eerste maal na den oorlog waren ook thans de Fransche afgevaardigden offi cieel vertegenwoordigd door abbé Flory, die in de Duitsche taal officieel en in het open baar de Duitsche Katholieken begroette. Teen nam Rossé van Colmar het woord, die te kennen gaf, dat de Katholieken van den Elzas hun plicht als Fransche onderdanen moesten vervullen, doch thans als Katholie ken hier gekomen waren, omdat hun ka tholieke geloofsgenooten in vergadering bij een waren om te beraadslagen over de groote vraagstukken der katholieke wereldbeschou wing. De Elzas geniet thans nog van de vruchten van vroegere katholiekendagen. Wij hopen, dat er nooit meer een dag zal aanbreken, dat onze velden weer zouden gedrenkt worden met het bloed van men- sclien. Er moet vrede heerschen onder de volke ren, vooral tusschen Frankrijk en Duitsch land. (Langdurige toejuichingen). Moge deze katholiekendag de wegen aangeven, om te komen tot de oplossing van den noodtoe stand (waarin zoowel het Fransche als het Duitsche gezinsleven verkeert), tot heil en vreugde van Frankrijk, Duitschland en den Elzas. (Stormachtig applaus). DE REDE VAN MACDONALD LONDEN, 3 September (V.D.) De Brit- sche premier Ramsay Macdonald heeft he denmiddag voor de Volkenbond een rede voering gehouden, waarin hij het volgende zeide: In de verstreken vijf jaren hebben velerlei veranderingen plaatsgevonden, die bijna allen geschied waren ter bevordering van den vrede en ter versterking van het gezag van den Volkenbond. Niets verheugt mij meer, verklaarde Macdonald, dan het feit. dat zetels, die in 1924 ledig waren, thans bezet zijn en dat Duitschland tegenwoordig is ten einde deal te nemen aan onze bespre kingen. Wat thans ,na deze veranderingen, te doen stond, was het voortzetten van de werkzaamheden ter versterking van het ge zag van den Volkenbond en het uitbreiden en veiliger dan ooit maken van de grond slagen van den internationalen vrede. Ge lijk hun vijf jaar geleden gebleken was, was het probleem van den Volkenbond het probleem der veiligheid. Sedert 1924 was men een anderen weg ingeslagen. Het vre- despact te Parijs was onderteekend en dat pact was nu tot uitgangspunt geworden. De Volkenbondsvergadering zal dit pact steunen. Een van de belangrijkste bijdragen in deze richting is het juist in den Haag ten einde gebrachte werk. De overeenstem ming waartoe men is gekomen, zal, naar hij geloofde, binnen een paar weken geteekend worden. Het is echter een trotsch moment voor hen allen, teweten, dat de volgende week het eerste bataillon uit het bezette ge bied van Duitschland zal trekken, om daar nooit weer terug te keeren. Het geeft hoop en moed, dat zij thans bijeengekomen zijn als leden van den Volkenbond in den geest van den Volkenbond in kalme vriendschap samenwerkende aan het werk des vredes. De Britsche regeering, evenals, naar hij, Macdonald, zeker geloofde, de andere regee ringen verlangde, dat het te Parijs onder- teekende vredespact niet allen een verkla ring op papier zou zijn, doch zou worden ontwikkeld tot een beginselverklaring en in stellingen die den wereldvrede zouden be vorderen. Vervolgende, zeide Macdonald, dat de Volkenbond zich er toe moest zetten het ontwapeningsprobleem op te lossen. Hij drong er op aan bij de voorbereidende Vol kenbondscommissie het probleem niet onder de oogen te zien in den zin van een moge lijken oorlog, doch met de gedachte, dat het oorlogsgevaar veel geringer is, dan de waar schijnlijkheid van den vrede, wanneer er voortdurend controle wordt uitgeoefend. Zij moesten him militaire adviseurs vragen te gelooven, dat er evenveel veiligheid ligt in een overeenkomst als in een regiment sol daten of een slagschip. De bijzondere bijdrage van de Britsche regeering tot de ontwapening moest liggen op het gebied der maritieme ontwapening, met in de eerste plaats de een of andere overeenkomst, welke niet kan en mag be schouwd worden als gericht tegen eenig an der land, doch eerder als een helpende lei draad voor de rest van de wereld. Wat zij verlangden, was, dat een dergelijke overeen komst, als waartoe men was gekomen, zou kunnen worden beschouwd als een voorbe reiding tot het bijeenroepen van de vijf zee mogendheden tot een conferentie, waar de andere mogendheden even vrij waren hunne voorstellen in te dienen en waarin Engeland even vrij was met hen te onderhandelen, alsof er geen besprekingen hadden plaats gevonden tusschen Amerika en Engeland. Deze onderhandelingen waren nog niet voltooid, doch de overeenkomst was reeds zeer ver gegaan. Hij wist niet welke uit eindelijke vorm de overeenkomst zou aan nemen, doch hij dacht, dat zij tot een docu ment zouden kunnen komen, bestaande uit een overeenkomst in een twintigtal punten, een zeer veelomvattend document, aan gezien zij geen kleine dcoleinden op het oog hadden, doch de vestiging des vredes. Wanneer het document ten slotte twintig punten zou omvatten, kan gezegd worden, dat er op het oogenblik niet drie ontbra ken. Hij had gehoopt, dat het mogelijk zou zijn geweest, een definitieve aankondiging te doen, doch hij was er in het geheel niet zeker van, dat de aankondiging niet zou kunnen plaats vinden, voordat de tegen woordige vergadering uiteen zou zijn ge gaan. De Britsche regeering echter had over wogen wat zij op de tegenwoordige verga dering zou kunnen doen ter bevordering van het grondvesten van het vredespact. Als een bijdrage hiertoe zouden zij pogen secties 13 en 15 van het Volkenbonds- covenant te herzien en ze bij te werken en in overeenstemming te brengen met het Kelloggpact. Het was gewenscht de lacune op te vullen, die gelaten werd door deze secties ingeval verzoening mocht falen en aldus de verplichtingen van de leden van den Volkenbond in harmonie te bren gen met de verplichtingen van het Kellogg pact. Vervolgens zeide Macdonald, dat hij in de gelegenheid was aan te kondigen, dat de Britsche regeering besloten was de op- tioneele clausule te onderteekenen, en dat de vorm van hare verklaring thans in voor bereiding was, en voltooid en ingediend zou worden gedurende de tegenwoordige ver gadering. Verder waren de besturen van de andere deelen van het Britsche ge- meenebest, die lid waren van den Volken bond, geraadpleegd en hij geloofde, dat elk van hen zijn gedelegeerden zou instru- eeren de clausule te onderteekenen gedu rende deze vergadering, doch in overeen stemming met hunne rechten en him po sitie te Genève zouden zij eigen verklarin gen afleggen. Hijzelf hoopte, dat deze vergadering bekend zou mogen worden als de vergadering van de optioneele clau sule. Met betrekking tot de overeenkomst aangeboden door Engeland aan Egypte, zeide hij, dat Egypte in staat zou zijn het lidmaat schap van den Volkenbond aan te vragen- Sprekende over de troebelen in Palestina zeide hü, dat hij de gedachte verwierp, dat het hier een rassenconflict betrof. Het was eenvoudig een opstand van wanordelijke elementen en wat de Engelsche regeering betreft, de wanordelijkheden moeten wer den onderdrukt, of deze nu worden ver oorzaakt ooor Moslim of Joden, door Chris tenen bf niet-Christenen. Geen natie met eenige politieke verantwoordelijkheid, samen werkende met andere naties, zou ooit toe geven aan uitbarstingen van wanorde en criminaliteit. Hij deed een beroep op de leiders van aaneen te sluiten om te herstellen wat ge beurd was. De eerste plicht was een einde te maken aan den strijd en de orde te her stellen. Practisch was dit reeds gebeurd. De tweede plicht was een onderzoek te ,DE VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA" IN DE CARRICATUUR Tante Briand: „Wat scheelt de kleine Benito toch? Wat heeft het ventje?" doen naar alle omstandigheden en de noo- dige stappen te nemen, ten einde een her haling van de wanordelijkheden te voor komen. Ten slotte drong de minister-president er bij de vergadering op aan. het probleem der tariefslagboomen tusschen producen ten en consumenten onder oogen te zien. GENÈVE. 3 Sept. (V. D.) De groote rede van MacDonald heeft allentwege een bijzonder diepen indruk gemaakt. De groote vrijmoedigheid en openhartigheid, waarmee de Britsche premier op de gevaren wees, welke de sterke bewapening der groote Europeesche mogendheden voor den vrede oplevert, oefende een machtige werking op het gehoor uit. Eenstemmig wordt verklaard, dat MacDonald alle groote probtemen van thans, n.l. ontwapening, minderheden, ver houding tusschen Europa en de groote vol keren van het Oosten, alsmede de belangrijke economische vraagstukken als het opheffen van de tariefslagboomen, duidelijk den ver tegenwoordigers van 54 staten voor oogen heeft gesteld. Intusschen is van Fransche zijde meer malen bezwaar gemaakt tegen sommige pas sages uit de rede van den premier, terwijl de Duitsche toehoorders daarentegen hun voldoening over MacDonald's standpunt van tijd tot tijd duidelijk toonden. Na deze rede van MacDonald was het woord aan den Japanschen gezant Adatsji, die verklaarde, dat zijn land de orueihan- delingen tusschen Amerika en Engeland met de grootste belangstelling volgt. Een tot stand komen van een overeenkomst tusschen de beide landen zou met warmte begroet wor den. Vervolgens gaf Adatsji als rapporteur voor de minderhedenkwestie in den Raad van den V. B. een uiteenzetting van den huidigen stand van dit vraagstuk. Hij legde er den nadruk op, dat een regeling van het minderhedenprobleem niet slechts van be lang behoeft te zijn voor de minderheden zelve, doch evenzeer voor de meerderheids- staten. Vervolgens wees de vertegenwoordiger van Uruguay, Antuna, op het feit, dat de beleg ging van het geschil tusschen Bolivia en Paraguay door den Volkenbond een einde heeft gemaakt aan een ontoelaatbaren toe stand. Volgens de Monroe-leer heeft tot dus verre geen enkele buitenlandsche mogend heid het recht gehad zich te mengen in de aangelegenheden van het Amerikaansche continent. Door de interventie van den V. B. Raad is in zekeren zin aan het voortbestaan dezer letter een einde gemaakt. De besprekingen werden daarop tot Woens dag verdaagd. VERBINDING VAN ÏÏHT KELLOGGPACT MET HET VOLKENBONDSPACT? GENèVE, 3 Sept. (V.D.) Van Engelsche zijde laat men doorschemeren, dat men de bedoeling heeft de bepalingen van het Kel loggpact in het Volkenbondspact te doen op nemen. Zoo zou een Engelsch voorstel in voorbereiding zijn om de artikelen 12 en 15 van het Volkenbondspact inzake de regeling van conflicten tusschen staten die lid zijn van den Volkenbond en niet-leden te wijzi gen in den zin van het Kelloggpact. Een officieel voorstel is door de Engelsche delegatie nog niet gedaan, aangezien men eerst zou willen afwachten welken indruk de rede van MacDonald maakt. De bedoeling der Engelschen is echter blijkbaar de idee van het Kelloggpact te gebruiken als basis, zoowel voor de ontwapeningskwest'es als voor den verderen uitbouw van den Volkenbond Tevens zal daarbij de gedachte niet vreemd zijn aan het nauwer betrekken van de Ver eenigde Staten bij het werk van den Volken bond. DE WERKZAAMHEDEN DER COMMISSIES GENèVE, 3 Sept. (V.D.) De verschillen de Volkenbondscommissies hebben in den loop van den dag hun werkzaamheden voort gezet. Tot vice-voorzitter van de juridische commissie werd gekozen onze landgenoot prof. Limburg. De begrotingscommissie benoemde den j Bulgaarschen minister van financiën tot vice-president. De juridische commissie zal in de eerste plaats te behandelen hebben de kwestie van de herziening van het Statuut van het Haag-! sche Hof en het toetreden van de Vereenigde! Staten tot het Internationale Hof te Den! Haag, alsmede de codificatie van het Inter nationaal recht en de voorbereidende werk zaamheden tot het bijeenroepen van eer. internationale conferentie voor den codifi catie-arbeid. De Raad van den Volkenbond zal zoo mo gelijk deze week beginnen met de behande ling van het optantenconflict. In verband met het mislukken der directe onderhande- ligen tusschen Hongarije en Roemenië inzake deze kwestie verwacht men daardoor nog botsingen in den Raad zelf. De ontwape ningscommissie heeft besloten in de eerste plaats de kwestie van den particulieren wa penhandel en de particuliere wapenproductie te behandelen. De door den Volkenbondsraad tijdens de Maartzitting ingestelde opium-commissie voor het verre Oosten zal morgen Genève verlaten voor een studiereis naar Nederl Indië, IV-itsch-Borneo, de Phllippijnen. Fransch Indo-China, Macao, Hongkong, For mosa enz. De reis zal ongeveer acht maanden duren. DE TUÏNBOUWTENTOON STELLING TE ESSEN Een Hollandsche dame de elfhonderd- t'-jizendste bezoekster ESSEN, 3 September (V. D.) De groote Duitschtuinbouwtentoonstelling, die op het oogenblik te Essen wordt gehouden, verheugt zich in een buitengewoon druk bezoek uit binnen- en buitenland. Als bijzonderheid dient te worden ver meld, dat een Hollandsche dame, mevrouw H. J. Dupont uit Heerlen, die met haar echtgenoot te Essen de tentoonstelling be zocht. <?e elfhonderüduizendste bezoekster was. Door het bestuur der tentoonstelling were haar een waardevol geschenk aange boden. DOCHTERTJE VAN MUSSOLINI GEBOREN ROME, 3 September (V. D.) Heden werd Mussolini voor de vijfde maal vader, toen hem n.l. zijn dochtertje Anna Maria ge boren werd. Moeder en dochter bevinden zich wel. VOLKSTELLING IN DEN VATICAAN- SCHEN STAAT ROME, 3 September (V. D.) Heden is een volledige lüst opgemaakt van alle bur gers, die recht hebben op het burger schap van den Vaticaanschen Staat. De lijst werd aan den paus voorgelegd. Met inbegrip van de Kardinalen, die in het Vaticaan zetelen, komt men tot een totaal van 523 zielen. Het is dus de kleinste staat van de wereld, kleiner zelfs nog dan de republiek San Marino. DE TOESTAND IN PALESTINA LONDEN, 3 Sept. (V. D.). Het Ministe rie van Koloniën publiceert de volgende of- ficieele mededeeling omtrent den huidigen toestand in Palestina: In het land ten Noorden van Safed is nog steeds de rust niet teruggekeerd, doch de andere districten zijn in het algemeen rus tig. In de Noordelijke en Noord-Oostelüke streken, waar gewapende Arabieren nog al tijd de grens van Syrië willen overschreden, werd gisteren door Engelsche vliegtuigen ge demonstreerd. De oproep van den Hoogen Commissaris voor Palestina en Transjordanië is door vliegtuigen boven Jeruzalem verspreid. Officieel wordt nog medegedeeld, dat het totaal aantal dooder. tengevolge van de on lusten op 31 Augustus J.l. 83 Mohammedanen, en 109 Joden en 4 Christenen bedroeg, ter- wfjl in de ziekenhuizen 183 Joodsche, 122 Mohammedaansche en 10 Christen gewonden worden verpleegd. HET RUSSISCH-CHINEESCH CONFLICT. PEKING, 3 Sept. (V. D.). Maandag had te Nanking ondei voorzitterschap van Shang Kai Shek een zitting van het Chi- neesche kabinet plaats, waarin de minister van buitenlandsche zaken, Dr. Wang, rap port over de besprekingen tusschen China en Rusland uitbracht. Het kabinet heeft den inhoud van de nota, die heden door bemiddeling "an den Duitschen ambassadeur te Moskou aaV de Sovjet-regeering zou worden overhandigd, goedgekeurd. De regeering te Nanking verklaart in deze nota, dat de Russische voorstellen voor haar onaanvaardbaar zün. De R »ssische eischen zouden op de voorgenomen Russisch-Chi- neesche conferentie kunnen worden bespro ken. De Nanking-regeering verzoekt in haar nota de Sovjet-regeering een datum voor de te houden conference voer te stellen DONDERDAG 5 SEPTEMBER HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsluitend NCRV-Uitzendingen 10.30 —1100 Ziekendienst 12.302.00 Con cert. Zang, fluit en piano 2.002.35 Uitzending voor scholen. Lezing over: Reisavonturen in Centraal-Afrika 2.35 5.00 Uitzending van de elfde Maranatha- Conferentie te Zeist. Lezing over: De be- teekenis van de Maranatha-boodschap voor onzen tüd 5.006.30 Concert. Zang, viool en piano 6.307.00 Muziek- praatje over: Gustav Mahler 7.008.00 Orgelconcert 8.00 Orkestconcert. Le zing over: Wat en hoe zullen wij lezen. Daarna Nieuwsberichten. HUIZEN, 1875 M. 10.00—10.15 Morgen wijding 10.3012.C0 Gramofoonmuziek 12.1511.45 Concert door het Tuschinski- erkest 1.452 00 Gramofoonmuziek 2 002.30 Lezing door B. J. Gelder over: Miskende visschen en practische huis vrouwen 2.302.45 Gramofoonmuziek 2.45400 Concert door het AVRO-kwar- tet 4.005.00 Ziekenuurtje 5.005.30 Sportpraatje door H. Hollander 6.01 7.45 Concert door het AVRO-kwartet, Francisco Fischer, sopraan 8.019.00 Concert door het Omroeporkest 9.00— 10.00 Populair Kamermuziek door 't Hol- landsch Strijkkwartet 10.000 Persber. 10.1011.00 Populair concert door het Omroeporkest. Daarna: Gramofoonmu ziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M. 10 35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 11.20 Gramofoon muziek 12.20 Concert, M. Ogdens, alt, H.Costigan, bariton, R. Aldridge. piano 1.20 Cinema-orgel 2.202.45 Beelduit zending 3.20 Vesper 4.20Concert, Militaire kapel 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 6.50 Marktberichten 7.05 Strijkkwartet 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert, F. Ranalow, bari ton 8.20 Concert, K. Winter, Sopraan, F. Mullings, tenor, E. Barlett en R. Ro bert, piano, Symphonie-orkest 10.00 Nieuwsberichten 10.20 Uitzending^van de Volkenbonds Vergadering te Genève 10.35 Verrassing 10.5012.20 Dansmu ziek. PARIJS, „Radio-Paris" 1744 M. 12.50— 2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Dansmu ziek 6.55 Gramofoonmuziek 8.25 Concert, orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.20—7.50 Gra mofoonmuziek 7.50850 Orkestconcert 10.3512.10 Gramofoonmuziek 12.30 Gramofoonmuziek 1.252.50 Orkest concert, Bas 5.556.50 Orkestconcert 8.50 Orkest, concert, viool. Intermezza: „Das Tier". Daarna tot 12.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 6.10—11.05 Lezingen 12.201.15 Gramofoonmuziek 1.155.20 Lezingen 5.206.20 Concert uit Berlyn 6.208.20 Lezingen 8.20 Orkestcon cert uit Leipzig 9.50 „Der Graf". Eén- Acter van Felix Salten. Uit Leipzig. Daar na tot 12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 512 M. 5.20 Trio-concert m. m. v. zangeres 6.55 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestccncert 9.20 Orkestconcert uit Ostende. HAMBURG, 372 M. 5.20 Viool-recital 0.20 Concert 8.20 Orkestconcert, Solis te 9.50 „Arbeit macht das Leben sü Hoorbeeld van HerbertSchoenlank 10.53 12.35 Orkestconcert 12.50 Operette muziek. Koor, orkest en solisten. narissen, omdat zij den kindermoord hebben afgeschaft, terwijl zij wisten te voorkomen, dat oude en gebrekkige menschen werden uitgestooten of dat vrouwen en meisjes wer den verkocht. De missionarissen worden bij zonder geprezen, omdat zij zelf ook de taal der inboorliingen leeren. In Canada en New-Foundland is op het oogenblik één derde deel der bevolking ka tholiek. Het uitgestrekte land is verdeeld la acht districten. Een lofprijzing voor de missiona rissen bij de Eskimo's Toronto (Canada) In het jaarverslag van het corps bereden politie, dat in het parlement werd voorgelezen, wordt met lof melding gemaakt van het werk der missio narissen onder de Eskimo's. Sergeant Joyce, die lange jaren in het hocge noorden dienst deed, prüst de missio- KANTOOR 1 AARLEM NASSAUPLEIN 1- -LtrOQN 13098 De vergeefsche pogingen van Briand, om de onderling verdeelde staten van Europa bijeen te houden. 16 Zijn rijzige gespierde gestalte kwam in de sierlijke kleeding buitengewoon voordeelig uit; het weelderige, ietwat krullende haar omlijstte in zware lokken het hooggewelfde voorhoofd, en de donkere oogen schitterden vriendehjk onder de dichte wenkbrauwen. Naast Gerhard stond Magda; een zwaar natblauw zijden kleed viel in breede plooien van hare slanke figuur naar omlaag; uit het eenvoudig opgemaakte blonde haar kwam schuchter een witte camelia gluren; dat Was Magda's eenige sieraad. Zij kon eigenlijk niet mooi genoemd wor den, eii toch. hoe deftig, hoe fier stond zij daar naast haar broeder. Wat glinsterden die heldere, blauwe oogen en hoe innemend was het glimlachje, dat om die frissche roode lippen speelde. Dèt was de echte huisvrouw, zooals een man zich maar kon wenschen, trouw en rein in woord en daad, die haar hoogste geluk alleen zoekt in haar eigen huishou ding. Magda was geen in hoofsche gebruiken opgevoede modedame, die door füne manie- Ten in den omgang en vernuft wist te schitteren; vrü en rondborstig in blik en taal had zü er nochtans slag van steeds in beide maat te houden. Goed en vriendelijk jegens haar ondergeschikten, oprecht en hartelijk jegens haars gelijken, dat was hare manier van doen en zéó had zij jaren lang met onverdroten üver aan de zij dé van Gerhard gewerkt. Zou Viola die plaats op waardige wyze kunnen vervullen? Zou zij datgene voor hem voor hem geweest was? O, zü moest zeer- voor hem geweest was? O, zij moest nu-er- veel meer voor hem zijn. Ze moest niet alleen zün trouwe helpster en raadgeefster zijn in zorg en leed, zij moest zijn vrouw zijn beminde, zün trouwste, beste vriend, zijn alles zün: buiten hem mocht er voor haar niets lioogers op aarde bestaan, niet? beters te vine,en zün, dan zijn eer en zijn plicht. En een vrouw kan. als zij wil, dat alle voor haren echtgenoot zfjn; zij kan zijr ziel met onbreekbare banden aan de hare ketenen, zü kan hem de volle waarde van een vrouwen.,s-rt doen kennen hetwelk enkelen alleen levend voor den man dien het liefheeft, niet anders beoogt dan diens geluk en welzijn. Zulk een vrouw behoeit geenszins schoon en geestig te zün, om haren echtvriend een volmaakt geluk te bereiden; zü heeft slechts zichzelve te geven met alle liefde en trouw, waartoe zij in staat is. Heil den man die zulk een vrouw gevonden heeft, want hü noemt zün eigendom het hoogste, wat ge lukzaligheid op aarde hem kan aanbieden. Was Viola zulk een vrouw? Kon zij dat ooit voor hem worden? Daar stond zij in de deur, stralend van jeugd en schoonheid. In hare goudblonde lokken zaten half-geopende rozenknoppen; rozen in 't haar, rozen op hare wangen en rozen in de handen. In sneeuwblanke witheid omhulde het luchtige gewaad hare jeugdige vormen; de japon was opgenomen door keurige slingers van rozen en de lange sleep, die zacht ritselend over den gladden parketvloer zwierde, was smaakvol met halfversleten rozentakjes ver sierd. „Hier ben ik!" zeide Viola met een verrukkelijk glimlachje en in het volle be wustzijn harer schoonheid nadertredend. Gerhard stond een oogenblik als ver blind door die tooverachtig schoone ver- schüning. „Mijn Viola!" fluisterde hü, en drukt^ zacht eêa innigen kus op haire wangen. Nu klonk het rollen van een rijtuig en onmiddellijk daarop trad de heer von Rot- teck binnen. Met een minzaam lachje trad Magda hem tegemoet en reikte hem de hand. die hij vast en warm in de züne drukte; tot een handkus had zijn galanterie het nog niet gebracht. Nauwelijks waren de eerste begroetings complimenten gewisseld, toen er nieuwe gasten binnentraden, die de aandacht van Gerhard en Magda in beslag namen. Onder de eerste bezoekers behoorde ook Wilhelm von Tonnberg, die zich ternauwer nood den tüd gunde den heer des huizes en diens zuster te begroeten, zoozeer haastte hij zich, om aan Viola's zijde te komen, die hem met een blijde opflikkering harer schoone oogen ontving. „Verrukkelük! Een rozenfee!" fluisterde hij haar hartstochtelük toe. Deze vleierij ging vergezeld van zulk een gloeienden blik, dat Viola's wangen zich bedekten met een hoogroode kleur. Zij was op dat oogenblik bekoorlijker dan ooit, en Tonnberg moest al zijn zelfbeheersching büeen rapen, om het jonge meisje niet in zijn armen te nemen en aan zijn stormachtig kloppend hart te druk ken. Maar heden, dat zwoer hij bij zichzel- ven, heden zou zij hem niet meer ontsnap pen, vanavond moest het beslist worden of zij hem al dan niet zou toebehooren. Het bekoorlijke meisje moest zijn echtgenoote worden, en hij verheugde zich reeds bij voorbaat als hij er aan dacht, welk een op zien hij in de residentiekringen met zijn jong, wonderschoon vrouwtje zou verwekken. Hij was trouwens gewoon van zich te doen spreken en hij glimlachte nu reeds bij de voorstelling, hoevele schoone lippen zouden verbleeken, hoevele stralende oogen dof zouden worden, als men elkaar vertelde, dat Wilhelm von Tonnberg een huwelijk uit liefde had gesloten. Dat Viola geen rük meisje was, kon hem weinig schelen; hij had geld-genoeg, doch nimmer de kunst verstaan te rekenen. Het bekoorlüke meisje beviel hem, haar manier van zich voor te doen stond hem aan, waarom dus zou hij zich niet de weelde van een vrouw veroorloven. Of zijn liefde diep genoeg was, om een geheel menschleven te duren, daar vroeg hü niet naar. Waarom ook zou hij zulks doen? Als de vlam uitdoofde, dan zou hij zich daarin wel weten te schikken en waar om zou zulks ook bij haar niet het geval zyn? Het bal verliep prettig; de gasten ver maakten zich uitstekend en er heerschtc de vrolijkste stemming. Viola was ook heden de schoonste, de meest gevierde. Van alle kanten omringd en omzwermd, vond- zij ternauwernood tijd, Gerhard nu en dan een vriendelijken blik toe te werpen, en maar al te dikwerf liet zij de gelegenheid daartoe ongebruikt voor bijgaan. De hartstochtelijke bewondering van Tonnberg werkte op haar als een bedwel mende drank; jong en onbedreven als zij was, gaf zij zich geheel en rl over aan de verleidelijke betoovering van het oogenblik. Haar liefde voor Gerhard was nog niet sterk genoeg, om de verlokkende bekoring uit den weg te gaan, en haar plichtsgevoel? Ach, dat bezat zij niet, evenmin als haar moeder dat ooit had bezeten. Haar jeugdig gemoed snakte naar geluk en zij nam dat waar zü net meende te vinden, zonder zich af te vragen, of ean gebouw, op zulk een wankelen grond opgetrokken, op den duur ook duurzaam zou wezen, i Het was na een wals, dien zü met Tonn berg had gedanst. In plaats van het jonge meisje naar een stoel te geleiden, trok hij zachtjes haar arm door den zünen, en al vorens Viola tot bezinning kon komen, stond zü met hem alleen in een zijkamer, dat door den tuinman herschapen was in een allerliefst prieel. Het gedruisch van de balzaal drong slechts in gedempte tonen tot hier door; een mat. zacht licht verlichte het kleine vertrek, welke met geuren bezwangerde at mosfeer zwoel en zwaar drukte. Had zij er een voorgevoel van, wat haar te wachten stond? Begreep zü de gewichtigheid van het oogenblik of behandelde zü alles als een leuzelachtig spel? Tonnberg vatte haar bevende hand en boog zich zóó diep over haar heen, dat zijn adem over haar wang streek. Verschrikt deinsde zij een stap terug. „Viola, ik bemin je! Zonder jou kan ik niet leven! Wees de mijne!" Zü stond daar als in een steenen beeld veranderd en liet het toe, dat hij haar in zijn armen sloot. Het was een stormachtige liefdesverklaring, die haar bedwelmde, in verwarring bracht en met zich meesleurde. eivoigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5