JAARVERGADERING R.K. NEDERL. BOEREN- EN TUINDERSBOND TWEEDE BLAD WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 2 In een kerk in .gebroken Ondeugdelijke taartjes De meubelmaker-dokter Een radioliefhebber Straat te Rotterdam verzakt GEMENGD NIEUWS Klein kind onder een trein gedood Onvoorzichtigheid gestraft Man aangereden De „doctorandus" Onder een tram en gedood Bij de oefeningen gewond Gasvergiftiging te Winkel Zcoals wij gisteren in een deel onzer op--8o% yan 2ljn loon en gedurende 2g lage reeds vermeldden, kwam in hotel „Het 6 Gulden Vlies" te Alkmaar de R. K. Neder- landsche Boeren- en Tuindersbond in Jaar vergadering bijeen. Om twee uur was de groote tooneelzaal geheel gevuld. Aanwezig waren, met het hoofdbestuur, o.a. de heer Baron v. Voorst tot Voorst, het Kamerlid Fleskens uit Geldrop, de heer Kessels, directeur der Centrale Coöpera tieve Boerenleenbank te Eindhoven de heer Rooyakkers, afgevaardigde Studenten- vereeniging. Verder het eere-lid de heer N. Dekker, oud-Voorzitter en proffessor Thierry hoofdingenieur der Zuiderzeewerken. In zijn openingsrede heette de Voorzitter, de heer J. H. Verheggen allen hartelijk wel kom. Met genoegen begroet spr. de Haarl. Pond als gastheer. De ontvangst van vier jaar geleden herinneren we ons nog met vreugde. We betreuren natuurlijk, dat de Haarlemsche bond eerst wegens gezondheids toestand den heer N. Dekker moest verliezen, en nu weer mr. dr. Deckers, die minister van Defensie werd. Met bijzondere belangstelling gaan wij morgen 'n enderneming zien, die den roem van Nederland uitmaakt. Wij verheugen Zich over de vele onderscheidingen, die op 31 Augustus eenige leden mochten ont vangen, in 't bizonder de heer H. Groen, de heer v. Beek en de heer v. Haren. Voor het vele, wat dr. Deckers voor zijn bond deed, dankt spr. hem hartelijk en felici teert hem met zijn hooge functie. Dan heet spr. welkom den heer Moors, den nieuwen voorzitter van den N.C.B. Dit jaar werden de ontwikkelingsdagen niet gehouden, maar dit jaar zullen ze te Roer mond plaats vinden. Het studentenhuis te 'Vageningen is in gebruik gegeven. De sta tuten zijn nu bisschoppelijk en koninklijk goedgekeurd. Op de algemeene vergadering na verleden jaar, wees spr. op de ongunstige toestanden in het land - en tuinbouwbedrijf. Spr. wil ze niet herhalen, maar de uitkomsten der bedrijven zijn niet verbeterd, integendeel soms verslechterd. Spr. verwacht hulp in dezen van de nieuwe regeering. Spr. hoopt ten slotte, dat de Bond onder Gods zegen zijn taak zal mogen vervullen, het verheffen van de godsdienstige, zedelijke en maatschap pelijke belangen zijner leden. achtereenvolgende weken. Het maximum dagloon waarnaar uitkee- ring moet worden gedaan bedraagt f 8. Dit maximum-dagloon van f 8.stemt overeen met wat daaromtrent bepaald is in de Ongevallenwet, doch het percentage der loonuitkeering is niet uniform. Bij de Ongevallenwet is dat 70%. Ik kan dit loonuitkeeringsverschil bij ongevallen en ziekte niet toejuichen, omdat dit aanleiding kan geven tot moeilijkheden, nu ook de zoogenaamde „bedrijfsziekten" in de Ongevallenwet zijn opgenomen. Verzekenngsplichtig zijn alle arbeiders dus zoowel losse als vaste arbeiders die in een bedrijf of onderneming werkzaam zijn. Oorspronkelijk was in het wetsontwerp voorgesteld „alle arbeiders, die in loondienst arbeid verrichten." heeft wel bewezen, dat de bedrijfsvereeniging het meest geschikte orgaan is om de sociale verzekeringswetgeving uit te voeren. Als de bedrijfsvereenigingen zich vrij houden van bureaucratisch gedoe en blijven trachten zich zooveel mogelijk aan te passen bij het bedrijfsleven, dan zijn dit de mooiste instellingen die op dit terrein door dén wetgever in het leven zijn geroepen. Niet alle bedrijfsvereenigingen echter kun nen onze volle sympathie wegdragen. Men kan ook hier weer aan de letter van de Wet voldoen en toch geheel in strijd zijn met den geest der Wet. De bedrijfsvereeniging moet tot stand komen door volledige samenwerking van algemeen erkende centrale organisatie's van werkgevers en werknemers. Dat is de eenige volwaardige bedrijfsvereeniging. Elke andere vorm is in strijd met de oor spronkelijke bedoeling van het mooie insti tuut dat bedrijfsvereeniging heet. Van niet minder groot belang is echter, dat tusschen die organisatie's en de bedrijfs vereenigingen een hechte band wordt gelegd, omdat daarin de groote en blijvende waarde zit voor de toekomst. j j i_ .1 Wordt daaraan niet de hand gehouden, Dat ts gewijzigd zoo dat b.v. een dienst-dan dez£ mstellm hed g^lakkelijk bode, naaister of werkster, wanneer zij ontaarden in particulie°re zaak*Sj die ei„ alleen voor t gezin zijn, buiten de Ziektewet vallen mooie naam exploiteeren alleen om persoon- 1 ju belangen te dienen en niet het algemeen De dienstboden van onze landbouwers T ,u T - u n A belang, In onze Katholieke Land- en Tuin en veehouders zullen over het algemeen u f i _i i 1 rr- j 1 bouwbewegmg is deze band heent en sterk, wel onder de Ziektewet vallen, omdat alsT„ f - ij j- .u j 1 1 In de eerste plaats omdat hier is een onver- rocro I r.oTo nio«cthrvn£»« r\r\lr moormo o« trof Ir— regel deze dienstboden ook meermalen werk zaamheden verrichten in het bedrijf van den werkgever. Wij kunnen daarom in het algemeen voor onze land- en tuinbouwbedrijven wel con- cludeeren, dat allen die in loondienst zijn ook onder de Ziektewet vallen. Niet verzekeringsplichtig zijn arbeiders die een vast jaarloon hebben, dat méér dan f 3000.bedraagt. Wat ons -terrein betreft is deze bepaling dus alleen van belang voor sommige groote tuinders- en kwee kersbedrijven. De premiebetaling nog altijd een der meest belangrijke dingen moet geschie den door den werkgever, doch hij heeft het recht om de helft van de premie van het loon van den arbeider af te houden. Practisch zullen dus werkgevers en werk nemers samen de premie opbrengen. Buiten de premie brengt de Ziektewet Hierna werden de notulen der vorige ver- evenwel nog een extra kostenrekeningetje. zadering ongewijzigd vastgesteld waarna Ik bedoel het z.g. fonds voor prophylaxe en den secretaris werd dankgebracht. j geneeskundige behandeling. Bij de ingekomen stukken was een mede- 1 Jaarlijks zal door de Kroon worden vastge- van verhindering van Baron v. I steld welk bed in het prophylaxefonds Wijnbergen, een mondelinge mededeeling j moet worden tort. doch dat mag niet üat B. en W. van Alkmaar, omdat deze m r vergadering bijeen zijn, niet ter vergadering°5fer 2')n °'25 Per f I0°°- loon. kunnen komen een brief van dr. Deckers", I Deze bijdrage moet eveneens door werk- minister van Defensie, werd voorgelezen,gevers en arbeiders gezamenlijk worden waarin hij voor zijn functie in den Bond be- j gedragen. dankte. j Het z.g. prophylaxefonds heeft hoofd- Het bestuur stelt daarop voor dr. Deckers zakelijk ten doel om maatregelen te nemen te benoemen tot eerelid van den Bond (alge- ter voorkoming van ziekte. Het tweede deel meen applaus). van d;t fonds nd< dat der geneeskundige Dan vraagt spr. machtiging om het huis- :-i— u„a..:a^a houdelijk reglement in overeenstemming met de statuten te brengen, om daarmee te werken tot de volgende algemeene ver gadering. Hierna werd het jaarverslag over 1928 aangeboden, een boekwerk van 368 blad zijden. Opmerkingen hieromtrent werden niet gemaakt. Volgende agendapunt was de balans, en winst- en verliesrekening per 31 Dec. '28. Balans sloot met een bedrag van f 86129.74. Verlies- en winstrekening werden tegelijk behandeld. Het saldo bedroeg f 4343,17. De heei A. N. Fles kers voorz. Coöp. C. Boerenleenbank maakte een opmerking, omtrent het niet voorkomen van een post op de balans, n.l. omtrent de f 12.500 voor het blad: „de R.K. Boerenstand." De voorzitter antwoordt hierop ook de secretaris Mr. H. v. Haastert, voert er nog het woord over tot genoegen van den vrager. Rekening en verantwoording worden ver volgens goedgekeurd. Als 6e punt is aan de orde de begrooting over 1930, welke sluit met f 21.300 aan in komsten en uitgaven. Een opmerking van den heer Kessels, direct. Coöp. C. Boerenleenbank werd door den voorzitter beantwoord, waarbij deze tevens de Centrale Boerenleenbank bedankt ycor den verleenden steun. Van de Zuiderbonden was een vraag inge komen. ovei den steun aan ontginnmgs- boerderijen. Deze bonden vonden de kleine ton, die de regeering aan deze zaak besteedt, wel wemig ra vergelijking met de 12 millioen die gegeven worden aan bouwondersteuning in de steden. De voorzitter zegt toe, dat in de bestuurs vergadering zal overwogen worden, wat bij de regeering in deze gedaan kan worden. De heer H. FRIENEKENS, Venlo, vraagt dat deze vergadering zich zal uitspreken voor meerderen steun aan boerderijen op woeste gronden. (Onder applaus aangenomen). Hier komt Zijne Excellentie, Mr. Dr. L. N. Deckers ter vergadering, die met het „Wien Neêriands Bloed" ontvangen wordt. Voorzitter Verhegaen heet Zijne Excell. hartenjk welkom, nu niet als voorzitter van den Haarl. L. T. B., maar als uitverkorene door H. M. tot minister van Detensie. Deze benoeming heeft allen in den bond ren zeerste verheugd. Spr. hoopt dat de minister zijn oude organisatie niet zal vergeten, en" deelt hem mede. dat hij onder algemeene instem ming tot eerelid benoemd is. (Applaus). Minister Deckers vraagt bij de rondvraag iets te mogen zeggen, wat hem gaarne wordt toegestaan. Hierna houdt de heer Nico v. Ommen van Leiden, ra de plaats van den heer G. Peters, die verhinderd is, een inleiding over de Ziek tewet. - Wegens het groote belang voor onze land en ruin bouwers geven wij die inleiding in z'n geheel De Ziektewet Spr. zegt een duidelijk beeld te zullen geven over doe en werking der Ziektewet. Het doe) van de Ziektewet is alleen aan de arbeiders een geldelijke uitkeering bij ziekte te verzekeren. De geneeskundige behandeling en ver pleging vait er dus geheel buiten. Hierop is echter één uitzondering n.l. dat aan gehuwde kraamvrouwen wéi geneeskundige hulp moet worden verstrekt, voor zoover daann ten minste met uit anderen hoofde is voorzien. Voor het platteland is deze bepaling ge lukkig met van zoo groote beteekems. Laat ik u er hierbij tevens even op wijzen, dat naast de Ziektewet ook nog een „Zieken fondswet" in het leven geroepen zal worden, waarbij bepaald wordt, dat een arbeider geen recht op ziekengeld heeft, wanneer hij niet is ingeschreven bij een ziekenfonds als in de „Ziekenfondswet" wordt bedoeld. Met andere woorden: elke arbeider moet lid zijn van 'n ziekenfonds omdat hij anders kans heeft zijn rech: op ziekengeld te verliezen. Deze verohchting is naar mijn meening onmisbaar om een goede uitvoering der Ziektewet mogelijk te maken. De kosten voor het lidmaatschap van het ziekenfonds komen alleen ten laste van den arbeider. Zooals gezegd is het aoet van de Ziektewet aan den zieken arbeider een geldelijke uit keering te verzekeren. Bepaald is dat hij bij ziekte recht heeft op behandeling tijdens ziekte, kost beduidend meer en komt geheel ten laste van de werk gevers. In de Wet is bepaald dat deze bijdrage moet zijn f 4.per f 1000.loon per jaar. De gelden van dit fonds zullen uitsluitend ten goede komen aan de geneeskundige be handeling, doordat hiermede de reeds ge noemde ziekenfondsen financieel zullen wor den gesteund. De conclusie is dus deze, dat de jaarlij k- sche premie, plus 25 cents per f xooo. loon voor het prophylaxefonds door werk gevers en arbeiders samen gedragen wordt, doch dat de werkgevers per f 1000.jaar loon f 4.extra hebben te betalen. Hiermede heb ik vrij zeker de meest be langrijke bepalingen der Ziektewet naar voren gebracht, ofschoon niet volledig. Wanneer ik alles hier wilde behandelen, wat aan moeilijkheden in de Ziektewet sluimert, zou ik te veel van uw geduld moe ten vragen. Volledigheidshalve wijs ik echter nog even op de wettelijke oplossing van een tweetal moeilijkheden n.l. dat def losse arbeiders en der werkeloozen. Losse arbeider is hij, die in den regel in dezelfde kalenderweek niet langer dan 2 dagen in dienst is van denzelfden werkgever. De ziekengeldregeling voor deze losse arbeiders zal evenwel bij algemeenen maatregel van bestuur worden vastgesteld. Werkelooze arbeiders hebben in geval van ziekte binnen één maand na het intreden van hun werkeloosheid recht op zieken geld, indien zij gedurende de laatste 2 maan den vóór het intreden van de werkeloosheid, onafgebroken verzekerd zijn geweest. Die 2 maanden mogen onderbroken wor den door een werkloosheidsperiode van ten hoogste 6 werkdagen. Het ziekengeld wordt dan berekend naar het laatst verdiende loon. Voor alle zieke arbeiders geldt de bepaling, dat het recht op uitkeering eerst ingaat op den derden dag der ziekte. Over de eerste 2 dagen der ziekte wordt dus geen uitkeering gedaan. De „Ziektewet" zal. wat betreft het recht op uitkeering, vermoedelijk in werking tre den op 1 Maart a.s. Thans nog een enkel woord over de or ganen die met de uitvoering der Ziektewet zijn belast. De Wet kent alleen de ziekenkassen van de Raden van Arbeid en de erkende Be- breekbare band van geestelijke waarde. Maar bovendien is er een organisatorische samenwerking tusschen de Katholieke Ned. Boeren- en Tuindersbond en de Bedrijfs vereeniging, als bij geen enkele andere be drijfsvereeniging bestaat. Daaraan de hand houden is van het groot ste belang én voor de organisatie's én voor de bedrijfsvereeniging. Hieraan moet ik echter dadelijk een ern stige waarschuwing toevoegenmen hoede zich voor overdrijving. Niet alles wat men graag zou willen, is practisch altijd mogelijk. Het spreekt vanzelf dat de leiders in een groote Katholieke sociaie beweging als onze, ook groote idealen koesteren. Maar de weg die naar idealen leidt, ligt veelal vol voetangels en klemmen wat in de praktijk helaas reeds zoo dikwijls met schade en schande is bewezen en daarom is het noodig den weg die naar ons ideaal voert, ook met de noodige voorzichtigheid te bewandelen. De band tusschen de organisatie's en een bedrijfvereeniging moet hecht zijn, ook voor de toekomst, maar deze band mag niet zóó knellend worden, dat daardoor de groei ven bloei van een bedrijfsvereeniging kan wor den belemmerd. Een bedrijfvereeniging is ondanks haar mooie naam een verzeke ringsinstelling, een assurantiezaak. En daarom geldt voor haar hetzelfde als voor elk ander risico in het assurantiewerk ae Wet van de groote getallen. 23 4/9. Wil men daarom het door allen gewenschte en hoogst noodzakelijke doel met de bedrijfs vereeniging bereiken, dan is volle krachts ontplooiing en goed economisch beheer on misbaar. De groote getallen alleen kunnen onze be drijfsvereeniging in staat stellen een goed economisch beheer te voeren om zoodanige bedrijfsuitkomsten te brengen, dat de premie- cijfers zoo laag mogelijk blijven. Dat is practisch het grootste belang voor alen. Onze bedrijfsvereeniging voor uitvoering der „Land- en Tuinbouw Ongevallenwet", de Boeren en tuinders Onderlinge' maakt in de rij der bedrijfsvereenigingen in ons land reeds een uitstekend figuur. Binnenkort zal daarnaast staan de bedrijfs vereeniging voor uitvoering der „Ziektewet' en bij den opbouw zal men Tiet wel daarheen leiden, dat de uitvoering van ongevallen- en ziektewet zooveel mogelijk in dezelfde han den komt. Dit is voor de practische uitvoering van beide wetten de eenige juiste oplossing. Laten wij hopen, dat binnen niet al te langen tijd, ook nog de zoo hoog noodige unificatie der sociale verzekeringswetgeving tot dstand komt. Meer eenheid in deze wetgeving zal vereenvoudiging en kostenbe sparing brengen. Ongevallen ziekte en invaliditeit zijn risico's, die bij elkaar behooren en door een en dezelfde bedrijfsvereeniging uitgevoerd dienen te worden. Sociale wetgeving is vooral in onzen tijd onmisbaar, doch het scheelt te veel of de uitvoering daarvan in handen is van de overheid of yan het bedrijfs leven zelf. Geen overheidsbepalingen, maar zélf doen, zélf onze belangen regelen en ons in elk op zicht aanpassen bij het volle bedrijfsleven. Door aanneming van deze „Ziektewet" zijn wij in dat opzicht weer een stap verder gekomen. Ik hoop, m.h. de Voorzitter, dat ik er in dit kort bestek in geslaagd ben, de vergade ring niet alleen een beeld te geven van de „Ziektewet", doch ook van de taak, welke de bedrijfsvereeniging in het groote werk der sociale verzekeringswetgeving nu en in de toekomst heeft. Ik dank u. De heer Ommen mocht voor zijn inleiding, drijfsvereenigingen. Wie dus niet is aangeslo- waarop geen debat Volgde, een hartelijk ap- ten bij een erkende bedrijfsvereeniging, valt plaus in ontvangst nemen. van rechtswege onder den Raad van Arbeid. Evenals bij de Ongevallenverzekering zal het gevolg wel zijn, dat vrijwel algemeen aan sluiting gezocht wordt bij een bedrijfs vereeniging. Prof. Thierry over de Zuiderzeewerken Prof. Thierry hield hierna zijn inleiding over de Zuiderzeewerken, waarvan spr. de uitvoering van heel groot belang acht voor De praktijk met de Ongevallenverzekering ons Nederlandsche volk. Het economisch f=v „Ik kan maar nooit onthouden, liefste, welke van de klokken voor achter gaat. Daarom zal ik deze klok een uur voorzetten, die in de eetkamer een uur achter en de klok in de keuken laat ik zooals ze is." belang hiervan is echter pas in later jaren voelbaar. Spr. wees er op, dat ons land sterk overbevolkt is de bevolking neemt elk jaar met pl.m. 100.000 zielen toe, de zuigelingen sterfte neemt steeds af. Nederland heeft weinig natuurlijke hulpbronnen, Nederland is hoofdzakelijk een landbouwstaat, waarvoor natuurlijk veel land noodig is. Men kan "ban deze behoefte tegemoet komen, eerstens door de productie op te voeren; gelukkig geschiedt de intensiveering van den land- en tuinbouw in ons land op een wijze, zooals die bijna nergens haar weerga vindt. Verder kan land verhuizing de overbevolking tegengaan. Een I derde, het beste middel is het uitbreiden van de cultuurgronden, hetzij door ont ginning, hetzij door indijking. Door indijking verkrijgt men zoo niet den goedkoopsten dan toch den besten grond, daar alleen goede grond wordt ingedijkt. Het grootste indijkingswerk in ons land, ja, ter wereld is dat van de drooglegging der Zuiderzee. Hierdoor worden de gronden, die de zee in vroeger jaren overstroomd heeft, weer terug te gewonnen en in cultuur ge bracht. Aan de hand van een drietal duidelijke kaar ten geeft spr. een overzicht van den opzer en het plan van de drooglegging, daarbij wijzende op de groote aanwinst van land. Spr. wijst op het groot financieel voordeel, dat ontstaat door de drooglegging, als door de verwijdering van het brak water, de Noordholl. en Friesche veestapel daarvan geen hinder meer ondervinden. Behalve het voordeel van het winnen van cultuurgrond heeft men dus het voordeel van een zoetwaterbekken, ten gebruike voor landbouw en veeteelt. Het gevaar van over stroomingen, zooals b.v. in 1916 en zooals af en toe in onze polders het geval is zullen niet meer voorkomen, bemaling behoeft dan alleen te geschieden bij normaal peil. Van de nadeelen noemt spr. op het vraag stuk van de voorziening in de beveiliging van de vesting Holland. Het visscherijbedrijf op de Zuiderzee is ook een punt van overweging overbrenging van deze bevolking in iandbedrijven noemt spr. een goede oplossing verder wordt hierin tegemoet gezien door steun aan jongeren. Als gevolg van de drooglegging zullen de vloeden in de Waddenzee hooger zijn, en Zullen de dijken versterkt worden. Uitvoerig weidt spr. uit over den bouw van den afsluitdijk en meerdijken, en van de sluizencomplexen in den afsluitdijk. Komende tot de droogmakingen, zegt spr. dat de dijk tusschen Medemblik en Wieringen thans zoo goed als gereed is met Januari hoopt men te beginnen met de droogmaking, welke ongeveer 9 maanden Zal duren. V/at het polderpeil betreft, zegt spr. dat door inkrimping de drooggevallen bodem in den loop der komende jaren ongeveer 1.40 M. zal inkrimpen beneden het thans vastgestelde voorloopige polderpeil. De kunstwerken, als die van sluizen en bruggen in den nieuwen polder worden direct berekend op het definitieve polderpeil. Komende tot het in cultuur brepgen van den grond wijst spr. op het zoutgehalte van den bodem; het zoutgehalte van den N.W. polder is 2%, van den Z.W. 1 van den Z.O. polder 3/4% en van den N. O. polder VzVo in laatstgenoemde polders komt be langrijk meer zoet water. Men heeft eerst den N.W. polder in cul tuur gebracht, omdat daarvan de plannen I reeds lang bestonden het duurt minstens 10 jjaar voor het zoutgehalte uit den polder I verdwenen zal zijn. De proefpolder nabij Andijk heeft geleerd, dat het van groot nut is het land zoo diep mogelijk, n.l. tot 1.40 M. diepte, te ontwa teren. Na drooglegging van den polder wordt direct een aanvang gemaakt met het maken der kanaalslooten. De kosten van den proefpolder waren pl.m. 1 miljoen; door den Wieringer meerpolder zoo vroeg mogelijk in cultuur te brengen hoopt men deze kosten terug te winnen de pachtwaarde van den Wieringermeerpolder bedraagt 2 miljoen. De gronden van de Zuiderzee zijn hoofdza- kelij k kleigronden. De kosten van den Wieringermeerpolder, waren oorspronkelijk geschat op 37 millioen, doch zullen bedragen 60 millioen. De heele afsluiting zou volgens raming 90 mil lioen kosten, welk bedrag tot 128 millioen gestegen is, de geheele droogmaling was eerst geschat op 365 millioen. In den loop der laatste jaren is echter de betonprijs 25 de arbeidsloonen 20 gestegen de baggerkosten zijn 50 hooger geworden, dan bij het opmaken der plannen geraamd was. Vanzelfsprekend hadden de eerstuitgevoerde werken last van de kinder ziekte, waarvan men hoopt, dat de andere werken geen last zullen hebben. Na een en ander over de gemalen verteld te hebben, deelt spr. nog mede, dat midden in den Wieringermeerpolder een terp wordt aangebracht, waarmede men thans ereeds bezig is en waar het centrum met polder en raadhuis van den polder komen, ook wordt deze terp gemaakt 0111 de bevolking bij over strooming, tengevolge van dijkdoorbraak, een gelegenheid te bieden om zich te bevei ligen. Met een kort overzicht van hetgeen de heeren te zien zullen krijgen op hun ex cursie, eindigt prof. Thierry zijn rede, waar voor de voorzitter hem dank brengt. De algemeen geest, adviseur de Z.E. Heer Rector Kok brengt een woord van harte- lijken dank aan voorzitter, secretaris en andere bestuursleden die, in het afgeloopen jaar niets hebben nagelaten den R. K. Boe renbond met zijn 70.000 leden een goed figuur in den lande te doen slaan. De Z.E. spr. wees er ook op, dat wij als sociale kie zers, een sociale taak te vervullen hebben t. o. v. de maatschappelijke klassen voorop staat niet geldelijk voordeel, doch het hooge ideaal voor oogen te hebben de R. K. orga nisatie te helpen en bij te staan (applaus). Spr. brengt in verband hiermede dank aan het scheidend bestuurslid Dr. Deckers, die thans tot minister is benoemd. Spr. brengt dezen dank, dat hij vooral den Bond in de door spr. bedoelde sociale richting gestuurd heeft, en de leden heeft voorge- houden, dat zij ook rekening hebben te houden met de landarbeiders met een goede verstandhouding tusschen werkgever en werknemer. Spr. releveert de benoemingen van de commissie-Dekkers die meer eenheid tus schen verschillende groote groepen bracht. Spr. eindigt met den wensch, dat Dr. Deckers met zijn bijzondere gaven van verstand en hart veel mag bereiken voor het welzijn van heel het land (appl.). De heer Swager (Enkhuizen) dankt namens den Christ. Boeren- en Tuindersbond voor j de uitnoodiging en uit de beste wenschen voor de goede same*.werking, (appl.) Minister Deckers herinnert eraan, hoe hij op 1 Juli 1904 zijn eerste schreden zette op den weg van zijn loopbaan, zijn werk voor den R. K. Boeren- en Tuindersbond. Hij werd toen volontair op de Centrale Boeren leenbank. Spr. gewaagt met dankbaarheid aan het werk voor dezen Bond verricht, aan de totstandkoming van het Centraal Kantoor van den Bond in Den Haag. Spr. geeft de verzekering, dat hij steeds een voorliefde1 gekoesterd heeft voor den stand, waarvoor I hij mocht werken. Nu is dat alles uit nu is de tijd van het afscheid gekomen, dat spr. niet licht gevallen is. Spr. geeft een welge- j meenden raad n.l. denk bij al uw werken, j aan de boerenvrouwen de volledige mede werking van de boerenvrouw is noodig denk voorts aan de boerenjeugd, we moeten trachten nieuwe krachten, die ons later zullen vervangen het jeugdvraagstuk is in dezen tijd brandender dan ooit, derdens, denk ook aan de boeren-arbeiders, aan de landarbeiders. Ook zij moeten kunnen leven van de vruch ten van den bodem waarop zij werken wanneer we dit voor oogen houden, beoefe nen we de Christelijke solidariteit. Voorts dankt spr. den voorzitter voor de aangename samenwerking, voor diens goede voorbeeld, waaraan spr. zich steeds gespiegeld heeft, voor het eerelidmzatschap, waar spr. veel prijs op stelt, en waardoor hij steeds de be langen van den bond zal blijven gedenken. In den algemeenen adviseur dankt spr. alle adviseurs voor hun steun en medewer king. Tenslotte dankt spr. alle boeren en tuinders, voor het schitterende voorbeeld, dat ze gegeven hebben zich in hun organi satie te vereenigen en daardoor ook te leven voor anderen. Naar waarheid moest hij tenslotte verklaren, dat hij gedurende de 25 jaren, dat hij voor de R. K. Boeren en Tuinders nooit willens en wétens iets gedaan heeft tegen een of anderen persoon mocht i het den schijn hebben, dat spr. iets ten na- deele van iemand gedaan heeft, dan vraagt spr. daarvoor vergeving. Met den mensch, dat Gods zegen over de leden en over hun werk mag nederdalen, eindigt Dr.. Deckers zijn rede. De voorzitter dankt Minister Deckers i voor zijn welgemeende woorden en sluit met den Chr. groet de vergadering. Ontvangst ten stadhuize Te half zes had de ontvangst plaats ten stadhuize. Aanwezig waren de Burgemeester Mr. W. C. Wandelaar, Wethouder Mr. A. Lees berg en J. Ringers, het Raadslid Klaver en de Gemeentesecretaris A. Koelman. De burgemeester heet de aanwezigen hartelijk welkom. In de eerste plaats Zijn Excellentie den Minister van Defensie, om zijn persoon, maar ook, omdat het spr. altijd hoogst aangenaam is een lid der regeering hier te mogen ontvangen. Spr. veroorlooft zich de ondeugende op merking, dat het bestuur van een stad als Alkmaar altijd wel 'n woordje met de re geering te wisselen heeft. Maar verder heet spr. ook welkom bestuur en afgevaardigden van den Ned. R. K. land- en tuinbouwers- bond. Nog eens wil hij herhalen hoe aangenaam het hem is, hier afgevaardigden van land en tuinbouwbonden te zien vergaderen. W weten, hoe de bloei van onze stad nauw sa menhangt met het land- en tuinbouwbedrijf. Vreemdelingen zijn hier welkom, maar vooral zij, die dit bedrijf beoefenen. Spr. wenscht als zijn persoonlijke meening te uiten, dat de tuinbouw in onze omgeving op nog hooger trap van ontwikkeling moet komen. Er is echter nog een reden, waarom spre ker in 't bijzonder deze vergadering ont vangt. Een der plaatselijke bestuurders van uwen bond is tevens een der meest geziene raadsleden hier. Spr. bedoelt den heer Kla ver. Bij het doorbladeren van het lijvige jaar verslag over 1928 heeft hij geconstateert, dat weinig bonden zich op zoo'n veelzijdig gebied bewegen. Dat ook de regeering dat op prijs stelt, blijkt uit de benoeming van den heer Jac. Groen uit Zuid-Scharwoude, tot ridder in de Oranje-Nassauorde. Spr. feliciteert den nieuwen ridder van harte. Ten slótte wenscht hij de vergadering hier een paar aangename dagen en hoopt hij, dat er een tijdperk van nog grootere bloei voor de organisatie mag aanbreken. (Luid applaus). Voorzitter Verh'eggen dankt voor de har telijke ontvangst, maar ook voor de vrien delijke woorden van den burgemeester. Wij zijn, zegt hij, een federatie van Ge westelijke bonden, die nu eens hier, dan weer daar vergaderen. Vier jaar terug waren wij ook in dit gewest n.l. in Haarlem. Wij kozen dit jaar het hooge Noorden, eerstens om de schoone omstreken van Alkmaar maar ook, om van hieruit de machtige Zuiderzeewer ken te bewonderen. Spr. eindigt met de besten wenschen voor het welvaren van deze bloeiende gemeente. Hierna werden ververschingen rondge diend en onderhielden de aanwezige autori teiten zich nog geruimen tijd met de aan wezigen. Te zes uur werd in hotel „Proot" een ge zamenlijk diner gehouden, waarbij velen aanzaten en hartelijke toespraken gehouden werden. Vanmorgen vertrokken velen van het ge zelschap per trein naar Enkhuizen. JHier lag de stoomboot: „Baron van Dedem" Waar, die met de excursisten naar Wieringen voer. Er werd gevaren langs de pas-klaar gekomen afsluitdijk van den Wieringermeer polder tot den oever. Vandaar ging het weer naar Enkhuizen terug. Deskundige toelichting werd verstrekt door den aanwezigen ingenieur. een ongeluk de milicien Vos uit Amsterdam zeer ernstig in den buik gewond. Daar bij de oefening geen hospitaalsoldaat aanwezig was, werd assistentie ingeoepen van den dokter van het sanatorium. Deze verleende de eerste hulp en gelastte onmiddellijke op name in de Majella-stichting te Bussum, waarheen de gewonde per brancard werd vervoerd. De dader werd vernielzuchtig Door de marechaussee is gearresteerd ze kere R., wegens inbraak in de Gereformeer de Kerk te Baard. De man is binnen geko men door het indrukken van een ruit. Het geld, waarom het hem te doen'was, heeft hij niet kunnen vinden. Bij het zoeken naar geid heeft hij een deur geforceerd. Op zijn terugtocht werd R. door de marechaus see aangehouden wegens fietsen zonder licht. Daar de man, die reeds verscheidene jaren gevangenisstraf heeft ondergaan, zeer slecht bekend staat, vroeg de maréchaussée hem, wat het pakje bevatte, dat hij bij zich droeg. Het bleek verschillende werktuigen te be vatten. R. heeft zijn daad bekend en is reeds opgesloten. Na het eten van moccataartjes, hebben zich bij een bewoonster der Albert Cuyp- straat te Amsterdam en haar verpleegster, vergiftigingsverschijnselen voorgedaan, wel ke eveneens door den dokter werden ge constateerd. De patiënten zijn redelijk wel. De taartjes, nog ten huize der patiënten aanwezig, het braaksel, alsmede de taartjes bij den leverancier, zijn in beslag genomen voor onderzoek. Te Groningen verbleef sedert eenigen tijd een Duitsch echtpaar. Man en vrouw hadden een woning gehuurd en betrokken in het Noordelijk stadsgedeelte. De man, die zich Duitsch arts noemde en het gebruikelijke „Dr." voqr zijn naam schreef, trachtte bij een opticien een hoogtezon-apparaat te koo- pen, waarvan zeer waarschijnlijk de betaling wei achterwege zou zijn gebleven, vertelt de „Telegraaf" Intusschen had de hoofdcommis saris van politie alhier een schrijven uit Keu len ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat de Duitscher P. met zijn vrouw zich naar Groningen had begeven en dat hij in het bezit was van een motorrijwiel, dat hij op sluwe wijze te Keulen had verkregen. Man en vrouw zijn door de recherche aangehouden. Al spoedig bleek, dat zij in bet bezit waren van een valschen pas en dat de man niet arts,maar „Schreiner" (meubel maker) van beroep was. De man bleek te heeten G. E. en had in zijn bezit een fami lieboekje op naam van den werkelijken dok ter P., dat hij eveneens op handige manier had weten te pakken te krijgen. Beiden zijn over de grens gezet. Een koopman, zaak drijvende aan de Prin sengracht te Amsterdam, heeft aangifte ge daan, dat hij is opgelicht door een persoon, wiens woonplaats onbekend is, voor een ra diotoestel met loudspeaker ter waarde van f 382.50, Sedert de Hofmanbrug over den Schie- damschen Singel te Ratterdam in verband met het dempen van een gedeelte van dien singel is weggebroken, is er aan het einde van het drooggelegde gedeelte een dam ge legd, waarover het verkeer wordt geleid. Dit verkeer kan echter niet meer door de Schildersteeg maar men moet langs de Schie- damsche Vest rijden, een weg, die jaren lang slechts zeer spaarzaam is bereden. Gistermiddag moest een met een groot aantal kisten citroenen beladen sleeperswa gen op de Schiedamsche Vest een stilstaan- den verhuiswagen passeeren. Daardoor kwam de sleeperswagen dicht langs den rand te rijden en op een gegeven moment ver zakte de zijstraat over een lengte van peni- ge meters. De wagen kwam gedeeltelijk-in den Singel terecht.» De lading is^ geheel te water geraakt Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Op de spoorlijn RoermondVlodorp is aan den onbewaakten overweg bij wacht post II onder de gemeente Melick het vijf jarig kind van den heer Wolters uit Melick door een passeerenden trein gegrepen en gedood. Te Amsterdam kwam een 15-jarige jon gen gistermiddag te ongeveer drie uur met zijn flets van de Prinsengracht de Utreclit- schestaat in rijden, in de richting van de Keizersgracht. De jongen, die naast een motorwagen van (Je tram reed, wilde op een gegeven moment langs een aan de rechterzijde van de straat gestationneerden vrachtauto voor de tram uitschieten. Deze manoeuvre mislukte, met het .gevolg, dat de onvoorzichtige knaap kwam te vallen er. tusschen motorwagen en bijwagen van de tram belandde. Gelukkig stopte d'e tram dadelijk, zoodat de jongen er met eenige flinke schaafwonden afkwam. Een 53-jarige man te Amsterdam wild's gistermiddag te ruim vijf uur op het Rokin ter hoogte van het Leesmuseum, van het trottoir naar den zich enkele meters verder bevindenden vluchtheuvel oversteken. Toen hij zich op den rijweg bevond, naderde een toerauto van het Internationaal Verkeersbu reau op het Damrak. Door de weifelende houding van den voetganger, die eerst voor uit liep en onmiddellijk d'aana weer op zijn schreden terugkeerde, kon de chauffeur van den auto een aanrijding niet verhinderen. De man werd door het voorspatscherm geraakt e_i kwam te vallen, waarbij hij een vrij ernstige hoofdwonde opliep. Per auto van den G. G. en G. D. is het slachtoffer, dat onder den invloed van sterken drank ver keerde, naar het Binnengasthuis vervoerd Den chauffeur treft volgens verklaringen van ooggetuigen geen schuld. Bij een drukker in den Zwaanshal te Rot terdam is dezer dagen een heer verschenen, die zich doctorandus en journalist noemde en zei in de van Boetzelaerlaan te Scheve- ningen te wonen. Hij gaf opdracht tot het drukken van een perskaart voor een instel ling, welke hij „internationaal persbureau" noemde. Korten tijd daarna is hij de proe ven komen halen en toen vroeg hij een af druk en eenige monsters gekleurd papier, om die aan zijn patroon te laten zien. De drukker gaf het gevraagde mee, doch toen de opdrachtgever' niet meer terug kwam, kreeg hij argwaan en stelde hij de centrale recherche van het geval in kennis. De po litie werd achterdochtig, te meer, doordat er taalfouten in de copy zaten. Na informatie is de Haagsche politie ge bleken, dat op het opgegeven adres noch een drs. noch een journalist woonde. Om zeven uur gisteravond is de 27-jarige verzekeringsagent J. de Witte, op de Wil lemsbrug te Rotterdam met zijn fiets tegen een anderen fietser aangereden, met het on gelukkig gevolg dat hij in botsing kwam met een tramwagen, welke uit tegenovergestel de richting naderde. Hij werd eenige me ters megeesleept. Per auto van den G. G. D, is hij met een schedelbreuk naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij na aankomst bleek te zijn overleden. Gisteren hield een veertigtal mariniers uit Amsterdam onder leiding van een ser geant-majoor tirailleurs oefeningen op de heide bij het kindersanatorttim te Bussum in de nabijheid van de zandafgravingen. Bij een „aanval" met de bajonet op werd door Gistermorgen is te Winkel gasvergiftiging geconstateerd bij de alleen wonende mej. M. C. Lange. Toen de deur gesloten bleef, heeft men een broer gewaarschuwd, die zich toegang tot de woning verschafte. Direct stroomde de gaslucht hem tegemoet. Het bleek, dat Mej. Lange een kleeding- 1 stuk over een gaskraantje had gehangen, waardoor vermoedelijk het kraantje is i open gegaan. I Door tijdig ingrijpen konden de levens- geesten weer worden opgewekt. Than* is zij geheel hersteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6