L BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE jAARGANG No. 17250. AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM DE ALA5TRIM-ZIEKTE Geen verlof naar Rotterdam voor de Herhalingslichtingen DE STAKING IN HET ZAANSCHE HOUTBEDRIJF ERNSTIG MOTORONGELUK TE LEIDEN Eén doode HET INSTELLEN VAN ZEPPELIN-DIENSTEN OVER DEN OCEAAN Met groot verlof Duitsch watervliegtuig op den dijk SPOORWEGONGELUK OP DE LIJN ZW7OLLE—LEEUWARDEN Tein in de Smildervaart gereden Groote materieele schade Geen persoonlijke ongelukken Voornaamste Nieuws Noodlanding BOEKBESPREKING J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN, voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et»; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSC VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1i regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bi) voorui.bet Bg contract belangTijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regc Alle a honné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardenr A «n 57 rt Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door "ÏCO bij een ongeval met O Clï bij verlies vaneen hand, vi bij verlies van een Pft bij 'n breuk van r i A bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 6 verlies vi heide armen, beide beenen of beide oogen I doodelijken afloop een voet of een oog: fcW» duim of wijsvinger: 1 VlU been oi arm: I iU.— anderen vinger. Ié. Em, Kardinaal van Rossum werd Dinsdag middag door H. M. de Konigin op het too in audiëntie ontvangen. De aankomst van den Kardinaal te Apeldoorn. Links Kardinaal van Rossum, geheel rechts Mgr. Dr. Eras Onlangs vestigden wij te dezer plaat se de aandacht op een „Bond ter be vordering van Katholieke huwelijken", zooals deze in Duitschland en in Oostenrijk reeds bestaat, en welke ten doel heeft, degelijke Katholieke jon gens en meisjes, mannen en vrouwen, die uit welke oorzaken ook weinig of geen gelegenheid hebben met elkan der in aanraking te komen, op zeer dis crete wijze daartoe in de gelegenheid te stellen. Hoewel de geestelijkheid natuurlijk geenerlei verantwoordelijkheid aan vaardt voor huwelijken, door middel van dezen bond tot stand gekomen, neemt zij in beide genoemde landen toch een zeer werkzaam aandeel in het streven van den bond, en hierin is een waar borg gelegen, dat de jongelui het mogen ook oudere „lui" zijn die el kander op deze wijze vinden of trach ten te vinden, van onverdacht Katho lieke beginselen zijn en in echt Katho lieken geest een huwelijk wenschen aan te gaan. De bond zorgt voor de rest: via het bondsbureau kunnen de partijen zonder dat zij elkander kennen op de hoogte gesteld worden van alle ove rige „bijzonderheden" der eventueele weder-partijen, en eerst later, wan neer geen verstandelijke hindernissen meer in den weg staan, wordt gelegen heid geboden tot persoonlijke kennis making, indien beide partijen daarmee instemmen. Daarna hebben de huwelijks-gegadig den, ruimschoots gelegenheid, te er varen, of op de verstandelijk gelegde basis ook de sympathie en liefde van mensch tot mensch een sterken burcht kunnen bouwen, sterk genoeg om de aanvallen, welke vooral in onzen tijd het huwelijksleven bedreigen, te weer staan. Ietwat schuchter we zeggen het eerüjk hebben wij van een derge- lijken bond in ons blad gewaagd, en tot een directe aanmaning, om ook in ons land zoo'n bond te stichten, durf den wij in den aanvang dan ook niet overgaan. Hoeveel wenschelijks wij daarin ook zagen. De publicatie van ons artikel heeft echter een dergelijke uitwerking gehad, dat wij niet alleen van de wenschelijk- heid, maar ook van de noodzakelijkheid eener organisatie als deze overtuigd zijn geworden. Reeds aanstonds na de verschijning van het artikel kregen wij van vele zijden hartelijke instemming met de be doeling, en nadien bleek ons uit 'meer dere correspondentie zelfs uit .iet buitenland dat op het werk van een dergelijken bond in Nederland als het ware gewacht wordt. Het is o.i. ditmaal eens géén gemeen plaats, wanneer wij uit een en ander de gevolgtrekking maken, dat een „Bond ter bevordering van Katholieke huwelijken" in den geest van die, welke in het buitenland alreeds wer ken in ons land in een dringende behoefte zou voorzien. De wereld smacht naar echt Katho lieke gezinnen; men herinnere zich het Anti-Malthusianistisch Congres te Nijmegen en men leze de verslagen van den jongsten Duitschen Katholiekendag, waarop gepleit wordt „voor het behoud van het Christelijk huisgezin". Is het dan geen schoone taak, echt Katholieke huwelijken te bevorderen? Wij zijn er na onze jongste ondervindingen zeker van, dat ook in Nederland een bond ter bevordering van Katholieke huwelijken gewenscht, ja, noodzakelijk is, en dat een dergelijke bond hier zegenrijk en Gode-gevallig werk zou kunnen verrichten. Het is nu maar de vraag: Wie neemt het initiatief? Alle wethouders afgetreden Na de vacantie kwam de gemeenteraad van Amsterdam gisteren voor het eerst weer bijeen. Onder de ingekomen stukken was de mededeeling van wethouder Ter Haar, dat hij met ingang van 5 Sept. be dankte als wethouder. De aanleiding toe dit entriag was, zooals beleend, een verschil van meening in liet college over de belofte gedaan aan den Raad om met ingang van 1 October a. s. de electrlciteitstarieven te verlagen. De wethouder van financiën meende daarvoor geen gelden beschikbaar te hebben. De heer Ter Haar meende toen, dat hij moest heengaan, omdat hij zijn be lofte niet kon inlossen. Intusschen had de Christelijk Hist, raadsfractie zich uitgespro ken, dat zij dit college niiet langer kca steunenen. Van de zijde der A. R. fractie was daarop een motie bij den Raad ingediend, waarin als oordeel werd uitgesproken, dat B. en W„ nu zij de invoering van de verlaging van de electriciteits-tarieven niet verant woord achten veejreer hun plicht zouden hebben verzaakt, indien zij haar toch had den blijven bevorderen en als zijn meening uitsprak, dat er geen aanleiding was, het ten deze door B. en W. gevoerde beleid af te keuren en het derhalve betreurde, dat de heer Ter Haar op de door hem aange geven reden zijn ontslag gegrond heeft. De Raad heeft over deze motie een groot deel van de middagzitting en de geheele avondzitting gedebatteerd. Ten slotte is deze motie verworpen mat 24 tegen 12 stemmen. De katholieken, de Anti-Revolutionnairen en de Vrijheidsbon- ders stemden voor, de overige leden tegen. De wethouders hadden de zaal verlaten. Naar aanleiding van dezen uitslag heeft het geheele college met ingang van heden zijn ontslag genomen. De heeren Boisse- vain, mr. Rutgers en Von Frijtag Drabbe deden dit onvoorwaardelijk, de heeren Abrahams en Ketelaar meenden, dat het votum hen niet trof, omdat zij aan de zijde van den heer Ter Haar stonden, maar om een reconstructie van. het college niet in den weg te staan, namen ook zij hun ontslag. De zitting van den raad is daarop geslo ten, nadat de burgemeester had medege- deald, den raad weer bijeen te roepen op 11 September ter verkiezing van wethouders. Door den Minister va.i Defensie is be paald, dat ten aanzien van de dienstplich- t-gen, die in September voor Hgrhalingsoefe- ninf en in werkleijken dienst zijn g roepen, de volgende voorzorgsmaatregelen moeten wc. len genomen ter voorkoming van be smettingsgevaar in verb \nd met de talrijke gevallen van alastrim: le. aan dienstplichtigen, die voor Herha lingsoefeningen in werkelijken dienst ko men, mag gevallen van dringenden aard uitgezonderd slechts dan verlof of bewe gingsvrijheid naar Rotterdam worden ver leend, indien zij een bewijs overleggen, waar uit blijkt, dat zij niet langer dan 3 maanden geleden zijn ge(re)v.xcineerd; de compag nies- en overeenko c.stige commandanten reiken aan belanghebbenden een verlofpas of ander bewijsstuk uit, waaruit de verg r>- ning om zich naar Rotterdam te begeven, blijkt; 2e. de onder le bedoelde dienstplichtigen, d'ie aan besmettingsgevaar mochten riji: blootgesteld geweest, moeten, op dezelfden voet als reeds voor de overige militairen is bepaald, terstond na opkomst in werkelijken dienst of terugkeer van verlof of bewegings- i vrijheid, worden overgegeven aan den Mili tairen Geneeskundigen Dienst ter plaatse. I TE ROTTERDAM Te Rotterdam hebben zich gisteren zeven nieuwe gevallen van Alastrim voorgedaan. Van de resultaten der ledenvergaderingen over dë patroonsvoorstellen doen de sar menwerkende organisaties der werknemers aan den Bond van Werkgevers in een uit voerig schrijven d.d. 4 Sept. mededeeling. Zij verklaren zich opnieuw bereid in ge meenschappelijk overleg tot de oplossing van het conflict mede te werken en merken o.m. op, dat het zwaartepunt gelegen is in de z.g. liquidatie-voorstellen der patroons. „Deze maken", zoo schrijven zij, „de op heffing der staking eigenlijk onmogelijk en het moest u toch vooraf reeds duidelijk zijn geweest, dat deze voorwaarden onaanneem- lijk zouden zijn. „Naar onze overtuiging is daarbij door u te veel uit het oog verloren, dat de onder handelingen omtrent de beslechting van het conflict geenszins werden gevoerd door par tijen die zich zelf geslagen gevoelden, maar dat overwegingen van algemeenen aard tot deze moeilijke onderhandelingen hebben ge leid. Dat daarin geen maatregelen passen als in uw brief vervat, zult u naar wij ver trouwen thans zelve erkennen, het althans in ons billijken, dat wij er niet in treden. Intusschen is niets ons liever, om de reeds genoemde overwegingen van algemeenen aard, welke u volkomen bekend zijn, dan indien mogelijk een spoedige bevredigende oplossing van het conflict te bevorderen: Daartoe verklaren wij ons dan ook, in na der gemeenschappelijk overleg met u, ten volle bereid. Wij meenen echter een ernstig beroep op uwe medewerking te mogen doen en u in dringende overweging te mogen ge ven, door een revisie van uw inzicht de op lossing te zoeken, waarbij er op mag wor den gewezen, dat gij de mogelijkheid tof beëindiging van het geschil in handen hebt Gisteravond is een motorfiets, waarop be halve de bestuurder nog twee andere perso nen gezeten waren op het Rapenburg te Lei den volgens ooggetuigen met razende snel heid tegen een hek aangereden. De bestuur der kreeg nagenoeg geen letsel. De tweede persoon, de rijwielhersteller K. werd op het hek geworpen en overleed kort na het onge luk, terwijl de derde persoon ernstig letsel kreeg aan arm en hoofd. Een tentpaal geknapt Een doode, vier gewonden In het Whiteway Circus, dat de Pangkalan Soesoe voorstellingen gaf, is een ernstig on geluk gebeurd. Door een stormvlaag knapte n.l. een paal af in de circustent, waarbij deze neerkwam op eenige menschen die in het circus op de vierde rij zaten. Een groote spijker, welke in den paal zat, drong hierbij geheel in het voorhoofd van een der bezoekers, een Javaanschen boy, die vrijwel onmidde'lijk overleed. Vier andere aanwezigen werden gewond, doch geen van hen ernstig. In het circus, dat geheel vol was ontstond groote consternatie. Molestatie van werkwillige landarbeiders Een twintig-tal arbeiders uit het stakings- gebied is thans ter zake van geweldpleging, uitgevoerd tegen werkwillige landarbeiders te Winschoten in voorloopige hechtenis ge steld. De toestand van den te Vriesseloo met een mes gestoken werkwillige P. Draaisma is van dien aard, dat zijn vervoer van daar verboden is. Gistermorgen meldt öe „Tel." kwamen we derom 125 werkwilligen uit Winschoten aan. Per tram en auto werden zij naar het sta- kingsgebied vervoerd. Ofschoon er stakers op het station waren geposteerd, bleef alles rustig. Na de vechtpr tij op het perron van het station Siddeburen tusschen stakers en po litie heeft de politie een zevental stakers naar Groningen overgebracht, alwaar zij thans in het Huis van Bewaring zijn opge sloten. Dr. Eckener's besprekingen in Amerika Dr. Eckener heeft gisteren besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van Leh man Brothers en Murphy Co. over het instellen van geregelde Zeppelin-diensten over den Atlantisehen Oceaan. De genoemde Ame- rikaansche bankgreep zou daarbij geïnteres seerd zijn. Deze groep zou n.l. voorgesteld hebben een overeenkomst te treffen tusschen de Duitsche Zeppelinwerf en de Goodyear Cy., volgens welke de Amerikaansche Maat schappij een geregelden vliegdienst met twee groote luchtschepen over den Grooten Oce aan zou inrichten, terwijl de Duitsche Zep pelinwerf het verkeer over den Atlantisehen Oceaan met twee Zeppelins zou ondernemen. t De wereldreis van de „Graf Zeppelin" De vreugde te Berlijn De gelukkige aankomst van het lucht schip heeft ook te Berlijn groote blijdschap en geestdrift gewekt. Alle openbare gebou wen en talrijke particuliere huizen hebben gevlagd en in de scholen werden de kin deren op het gewicht van deze wereldvlucht gewezen. De kinderen kregen daarna vrijaf Fransche gelukwensch Toen de Zeppelin over Frankrijk vloog, heeft de Fransche minister Laurent Eynac een draadloos telegram aan het luchtschip gezonden, waarin hij de hartelijke geluk- wenschen van de Fransche luchtvaart over bracht. Commandant Lehmann dankte. De begroeting in de luchtschepenhal FRIEDRICHSHAFEN 4 Sept. Nadat het luchtschip in de hal was binnengebracht, werden de deelnemers aan de wereldvlucht, doch in de eerste plaats de leiding en de bemanning in een reeks hartelijke toe spraken begroet en geluk gewenscht.. Na mens de luchtschepenwerf en de Zsppclin- stichting sprak graaf von Brandenstein-Zep- pelin de bemanning toe en dankte hen voor het prachtig volbrengen van de wereldvlucht, terwijl hij tevens Dr. Duerr.' den construc teur van het luchtschip, de bij den bouw betrokken ingenieurs en arbeiders en ae regeeringen, die door hun welwiliendhela het slagen van den tocht mogelijk hebben gemaakt» dankte voor hun.ïnedewerkin? Daarop sprak Mevrouw von Brandenstein- Zeppelin, een dochter van Graaf Zeppelin, die Dr. Eckener ervoor bedankte, dat hfj het toekomstplan van haar vader op zulk een schitterende wijze tot werkelijkheid hae gemaakt. Vervolgens voerde de Rijksminister voor verkeerswezen, Dr. Stegerwald het woord, Dr. Kiep namens de Hamburg-Ame- rika Lijn, die bemanning en officieren na mens zijn maatschappij uitnocdigde tot een bezoek aan Hamburg. De president van Wurtemburg heette de mannen welkom op den vaderlandsclien bodem, terwijl wethou der Schnitzler namens het gemeentebestuur van Friedi ichshafen de opvarenden van de „Graf Zeppelin" verwelkomde. Na het zingen van het Deutschland-lied werd de plech tige begroeting gesloten. De '-ft naar de stad was een ware srcgetoc'-t, eca soort feestelijke optocht, waarmede c" sagiers naar hun hotels en do V ..r.ai. -'n w voor zoover te Friedrichshaf. a v-'"&«! g. naar hun woningen Werden gebrt. .t. Het na-detachement der hevhalingslich- tingen van het Wapen der Infanterie wordt op Zaterdag 7 September in het genot van groot-verlof gesteld. Vliegtuigongeval bij Bruinisse Twee gewonden Gistermiddag te ongev-;:- vijf uur heeft het Pander-vliegtuig P-. .- '.-E-J, van de Rotterdamsche Aerociub, op een bouwland in Bruinisse wegens motordefect een noodlan ding moeten maken. Het vliegtuig was be mand met de heeren jhr. Van der Wall van Repelaar van Puttershoek, woonachtig te Dubbeldam en den heer Van der Gracht. Op telegrafisch verzoek kwam het „Sopla"- vliegtuig, bemand met den piloot H. H. Schmidt Crans, instructeur van de Aero-club, te hulp. Daar dit vliegtuig geen herstellings materiaal aan boord had, moest het terstond naar Waalhaven terugkeeren, waarbij jhr. Van der Wall meeging. Bij het opstijgen is het „Sopla"-vliegtuig, doordat het niet genoeg vlucht kon krijgen, tegen den dijk gebotst, waarbij het toestel zwaar beschadigd werd Ook voor de inzit tenden liep het ongeval slecht af; jhr. Van der Wall werd ernstig gewond, terwijl de vlieger Schmidt Crans lichte kwetsuren op liep. Geen ongevallen Gistermiddag omstreeks vier uur is het Duitsche watervliegtuig Henkei No. 1731 op weg van Warmemünde naar Schellingwoude bij laatstgenoemde plaats tegen den zeedijk gevlogen. Het toestel kwam op den dijk te recht, waardoor de drijvers ernstig werden beschadigd. De drie inzittenden werden niet gewond en konden op den dijk uit het toe stel stappen. Onmiddellijk werd van het ma- rine-vliegstation te Schellingwoude personeel gezonden om het toestel te bergen. Toen hedenmorgen de eerste trein naar Leeuwarden om 5 uur 51 uit Zwolle vertrok, bleek de brug over de Smildervaart open te staan, terwijl de seinen op onveilig ston den. Niettemin reed de machinist door en zoodoende stortten de locomotief en de ten der in de vaart. De rijtuigen schoven gedeel telijk in elkaar. Het postrijtuig werd totaal vernield. De heer Platenburg, die zich in dat rijtuig bevond, liep daarbij verwondingen op. Een 3e klasse rijtuig drong in een daar opvolgende tweede klasse rijtuig, waarin een reiziger uit Tilburg lag te slapen. Wonder boven wonder kwam hij met den schrik vrij. Bij onderzoek is gebleken, dat de brug wachter zich had verslapen. Om 8 uur hedenmorgen was een werktrein uit Zwolle ter plaatse voor het opruimiings- werk. Nadere bijzonderheden. Nader wordt ons uit Meppel gemeld, dat de spoorwegdienst naar Groningen door het j ongeval geen vertraging ondervindt. Voor den dienst in de richting Heerenveen-Leeu warden, moeten de passagiers bij de brug over de Smildervaart overstappen, zoodat hier vertraging plaats vindt. Kr zijn evenwel maatregelen genomen om deze zoo kort mogelok te doen zijn. Er wordt spoedig met spoed aan het opruimings werk gekerkt. Een der V.D.-corrcspcndenten. die heden morgen vroeg ter plaotse is geweest van het treinongeval bij Meppel, meldt nog het volgende: Doordat de brug openstond en de machi nist zulks niet bemerkte, is trein no. 1909 uit Leeuwarden hedenmorgen op de lijn van Meppel naar Heerenveen verongelukt. De lo comotief kwam met het voorste gedeelte in de vaart terecht. Slechts de schoorsteen steekt nog boven het water uit He acherste ged'elte van de locomotief en den tender hangen tusschen den wal en het water. De goederenwagen, de postwagen, twee rijtuigen derde klasse en één rijtuig tweede klasse zijn in elkaar gesehoven, waarvan her postrijtuig de meeste schade heeft opgeloo- pen. Alle wagens zijn bovendien ontspoord. De materieele schade is aanzienlijk. In den trein bevonden zich slechts drie reizigers en hieraan is het te danken, dat dit ongeval geen menschenlevens heeft gekost. Onmid dellijk is met het epruimingswerk een aan vang gemaakt en men hoopt r.og heden de lijn vrij te krijgen. Naar de oorzaken van het ongeval wordt een pnderzoek ingesteld. t (Ongecorrigeerd). De huldiging in de groote zaal van het Concertgebouw te nqis-ujuam. Een overzicht t ijdens de begroetingsrede van Z. D. H. Mgr. H. v. «L Wetering De zitting van den Volkenbond. China bepleit herziening der internationale verdra gen. As. Zaterdag zal de eerste steenlegging plaats hebben van het nieuwe Volkenbonds paleis. De voorbereidingen van Engeland voor de ontruiming van het bezette gebied. Een kruitfabriek nabij Brescia in de lucht gevlogen; tot nog toe 17 dooden en verschei dene gewonden. Het antwoord der Britsche regeering op de Chineesche nota inzake opheffing der exterritorialiteit De Wethouderscrisis te Amsterdam. Alle Wethouders afgetreden. De Alastrimziekte. Geen verlof voor her- halingslichtingen naar Rotterdam. Staking onder tewerkgestelden Naax het Hbld. verneemt, zijn de Haagsehe tewerkgestelden te Older markt (O.), ten ge tale van ongeveer 150 personen gistermorgen niet op het werk verschenen. De reden hier. van zou zijn, dat twee hunner huns inziens ten onrechte werden gestraft, zoomede een loonsverlaging. De bedrijfsingenieur hc?:i naar aanleiding van deze staking alle werk gestelden geschorst en na overleg met en op last van den betrokken Rijksdienst hen naar den Haag teruggezonden. Hei militair vliegtuig de Fokker-verkenner C 1 heeft gistermiddag bij het houden van schietoefeningen ten zuiden van Noordwijk een noodlanding moeten doen, ten gevolge van het defect worden van de olieleiding en het losraken van een schroef. Het vliegtuig, bestuurd door den sergeant- vlieger C. de Nes en den mecanicien Enge lenburg, werd na de landing, die zonder on gelukken verliep, naar den voet van het Huis ter Duin gesleept. Hoewel uit Soesterberg onmiddellijk hulp werd ontboden, zal het vliegtuig pas heden kunnen vertrekken, met het oog op het slechte getij. JUBILEUM-UITGAVE Dit jaar bestaat het Missiehuis van den H. Geest te Weert (Limburg) 25 jaar. Bij deze gelegenheid heeft een Jubileum- Uitgave het licht gezien, die van buiten met een fraaie foto van het Missiehuis zelf ver lucht is. Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum en Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen wenschen de con gregatie van harte geluk en hopen, dat zij steeds moge groeien en bloeien. Verder bevat dit boekje artikeltjes over de stichting en bloei van het Missiehuis en ver schillende foto's van de oversten en oud oversten, die nu in de Missie zijn. Een interessant werkje! KARDÏNA -'"T GOUDEN PRIESTERJUBILEUM V.4N NEDERLANDS Barometerstand 9 uur vm.762 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. Be lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.03 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1