LEEKEPREEKEN f250. „Geenerlei aan randing te duchten" BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIËN 35 ct.p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17252 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. 304 OnzeEFFECTENAFDEELING bemiddelt ten aan- en verkoop van incourante fondsen. Verstrekt voorschotten op effecten Audiëntie DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem I Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN! voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.j per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—* regels 60 et. p. plaatsing; elke regel meer 15 et-, bfl voorultbet Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGBN tusscben den tekst 60 et. per regel Alle abonné'sop dit blad zij n ingevolge de verzekeri ngsvoorwaarden u fi 0 fl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door TCft doodelijken afloop tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verliesvj heide armen, beide beenen of beide oogen: l OU» bij een ongeval met bij verlies vaneen hand, (IOC bij verlies van een PIJ hij'n breuk van f ih bij verlies v een een voet of een oog' duim of wijsvinger: I JU." been ot arm I iUanderen ving«C^ SPES PATRIAE Nog dreunt de Vaderlandsche bodem In Noord en Zuid, in Oost en West, van de voetstappen der duizenden frissche Hollandsche jongens, die Zondag j-1. fier het Roomsche iteandel ontplooiden, getuigend van hun zin om, vereenigd, kracht te ontwikkelen en om openbaar te demonstreeren, dat de katholieke jongelingschap in Nederland gehecht is aan het kerkelijk en wereldlijk gezag, niet uit fascistischen drang naar ge- zagsvergoding, niet uit dwaze pcrsoons- vereering, maar alleen uit drang van het beginsel, dat Christus Koning de Heerscher is van het heelal en naar Zijn Wil alle wettig gezag als Zijn plaatsver vanger geëerbiedigd moet worden. Die openbare jeugddemonstratie van Zondag jongstleden is een gebeurtenis geweest van veel wijder strekking, dan de meesten wel vermoed zullen hebben, die aan den kant van den weg nieuws gierig naar onze marcheerende jongens gekeken hebben. Een openbare optocht zelfs in Neder land, verwekt in onzen tijd geen sen satie meer. De openbare weg heeft al sinds lang het rustige karakter van wandelweg verloren en zelfs op Zonda gen verbazen wij cns niet meer over menschenmassa's, die in het publiek samen komen, hetzij voor meetings, hetzij voor een sportgebeurtenis, een optocht of wat ook. De beteekenis van onze jeugddemonstratie op Zondag j. kunnen wij dan ook alleen begrijpen en vatten in haar volle waarde, wanneer wij ze zien tegen den achtergrond der historie van de jeugdbeweging in het algemeen en van de katholieke jeugd beweging in het bijzonder. De zorg der Katholieke Kerk en op haar voorbeeld die van de christelijke ouders, is altijd in zeer bijzondere mate naar de jeugd uitgegaan. Wat gij zaait, zult gij oogsten, is in onze kringen steeds een leidend beginsel geweest. Vandaar de hardnekkige strijd voor de bijzondere lagere school. Terecht is in de jaren van opstanding van het katho lieke volk ingezien, dat de vrije lagere school met een godsdienstige en zedelij ke vorming der jeugd de grondslag moest worden van een vruchtbaar open baar katholiek leven, later. Maar aan onze menschelijke bereke ningen wordt niet de tijd gelaten, om onze plannen geheel naar eigen opzet en zelfgekozen tempo uit te voeren. Het leven gaat zijn gang en het ging in de laatste helft, vooral in het laatste kwart der vorige eeuw, met zeven mijlslaarzen. Iedere dag bracht een nieuw probleem. Handel, industrie, verkeer, wetenschap en kunst maakten snelle vorderingen. Zij stelden den leiders eener sterk groei ende bevolking telkens weer voor onver wachte vraagstukken, waarvan de op lossing niet enkel bij het zakeninzicht, bij rekenmeesters, bij ingenieurs of in- dustrieelen te vinden was, maar waar van de weerslag zich al heel spoedig op staatkundig terrein deed voelen. En de groote politieke vraagstukken bracht de scheiding der geesten naar godsdienstige en zedelijke opvattingen. Het is in die groote dagen vooral ge gaan om de ziel van het kind, van het kind in de eerste, verplichte, school jaren. Laten wij het eerlijk erkennen, dat wij onze aandacht, onze moreele en finantieele krachten zoo zeer noodig hebban gehad voor den triomf van de bijzondere lagere school dat wij niet zoo veel als wij nu achteraf wel noodig en wenschelijk oordeelen, hebben kunnen doen voor de schoolvrije jeugd, voor de jongens en meisjes, die na het twaalfde tot veertiende jaar op den drempel van het groote leven staan en öf wel in het middelbaar onderwijs hun schoolsche kennis gaan vermeerderen, öf wel in kantoor, fabriek of werkplaats de eerste stappen gaan zetten op den weg, die meestal voor heel hun verder leven be slissend wordt. Aarzelend hebben wij voor de proble men gestaan, opgeworpen door die schoolvrije jeugd, juist in een tijd, dat het opgroeiend geslacht meer dan ooit voorlichting bij beroepskeuze, maat schappelijke en bovenal zedelijke lei ding noodig had. Wij hebben onze pa tronaten gesticht, zij hebben wonder schoon werk gedaan- Maar volkomen voldoende aan de behoeften waren zij niet. Zeer groote groepen vooral van hen, die niet door het avondonderricht getrokken werden, bleven buiten dezen Vorm van jeugdorganisatie. Dan was er he vraag, welke aanspraak mag de vak- organisatie al reeds op de schoolvrije jeugd laten gelden; een delicate vraag, °P het antwoord waarvan jaren lang is gewacht. Dan was er de Roomsche sportbeweging, die aan onze kerkelijke overheid zware zorgen kostte; die bin- j nen de grenzen der welvoeglijkheid en zuivere sportiviteit moest worden ge- houden; waartegenover anderzijds dui- zenden jongelieden afkeerig bleven. Dan was er de padvinderij, die vooral in het begin dezer eeuw het hart stal der jeugd, maar die door ouderen in ons christelijk kamp, niet zonder reden, met een bedenkelijk gezicht werd aangezien. Intussclien kwam de omwenteling van den grooten wereldoorlog die ons aan het einde een totaal veranderd ge slacht deed zien. Nog te weinig wordt ingezien, dat de wereldoorlog met zijn nasleep tevens de grootste wereldrevolu tie is geweest. Brachten vroegere om wentelingen staatkundige veranderin gen, politieke vrijheden, deze, in 1918, is vooral een zedelijke revolutie ge weest. Meer dan het wettig gezag werd de ouderlijke macht aangetast; meer dan de staatsinstellingen werd het ge zinsleven ondersteboven gekeerd; niet het kerkgebouw, maar 't huwelijk werd bestormd; geen algemeen kiesrecht, maar vrijheid van den dwang der open bare zedelijkheid werd geëischt. In dien storm stond internationaal gesproken de katholieke en christe lijke jeugdbeweging niet sterk. Wij be hoeven dat niet te ontkennen. Wij wa ren min of meer onvoorbereid. Dank zij ons patronaatswezen hebben wij in ons land veel kunnen vasthouden; dank zij ons sterk ontwikkeld christelijk familie leven. hebben wij den stoot opgevangen, zonder dat wij bij een ruïne behoeven te klagen. Maar niettemin is de tijdgeest ook over ons heengegaan; ook onze jeugd heeft in de lucht de verleidelijke klanken van vrijheid, van levensvreugd, van ongebonden uitvieren der jonge kracht gehoord. Ook onze jeugd ziet des Zondags en op andere vrije dagen lange stoeten jongens en meisjes, stap pend in de maat van een veerkrachtigen voorganger, naar buiten trekken, voor spel en dans, voor zang en vrij uitleven in kampen, in duin en hei. En begee- rige oogen vragen: waarom wordt ons die vrijheid niet gegund? Laten wij dankbaar zijn dat de jong ste Zondag ons op al die vragen een ge ruststellend antwoord heeft gegeven. Goddank! Wij hebben onze jeugd nog voor het grootste deel in onze hand. Die duizenden jongelieden, onze hoop voor de naaste toekomst, immers de manne lijke kracht, die straks onze tradities moet voortzetten, heeft in duizendtallen trouw gezworen aan het vaandel van Koning Christus in eerbiedig opzien naar den vertegenwoordiger van het kerkelijk en in gulle erkenning van on derdanigheid aan het were! llijk gezrg. Wij hebben ook de overtuiging gekre gen, dat met dit openbaar naar buiten treden de stem van den tijd is verstaan en onze jeugdbeweging straks gevoerd gaat wórden in nieuwe ban^n. En dit laatste stemt niet het minst tot dank baarheid. Het toent ons begrijpen vun het moderne jeugdprobleem. Want het is onmiskenbaar; wij staan met onze schoolvrije jeugd, met ons jong ge slacht, voor een heel gewichtig vraag stuk. De wijze, waarop wij dat oplossen, zal voor heel onze toekomst beslissend zijn. Mogen wij daarom over dat jeugd probleem van onzen tijd in volgende be schouwingen eenige gedachten ontv.il. kelen. HOMO SAPIENS RIME J Dr. Heyermans juist in deze dagen met voor treffelijke hardnekkigheid in „Het Volk" ba zig, het geloof in de overigens onweer legbaar geconstateerde wonderen van Lourdes ais een hersenschim te „bewijzen". Er mogen te Lourdes geen wonderen ge beuren. er mogen geen bovennatuurlijke teekenen erkend worden wonderen en bovennatuurlijke teekenen toch dwingen tot geloof in God, in Gods almacht. En dat geloof is uit den booze. Ziedaar de bedoeling en de feitelijke strekking van Dr. Heyermans' anti-Lourdes- artikelen in „Het Volk," het orgaan der S.D.A.P. waarbij alle rechtsche arbeiders -zich behooren aan te sluiten en waarin der- zelver godsdienstige beginselen „geenerlei aanranding te duchten hebben." 't Is voor ons toch wel gemakkelijk, dat socialistische kopstukken zich op het stuk van godsdienst telkens en telkens zoo bloot geven. i Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag van de volgende week geen audi ëntie verleenen. Sinds eenigen tijd polemiseert ons Kamer lid Hermans in de „Volkskrant" met „Het Volk" over de vakbeweging in. Engeland, welke naar van socialistische «ij de geheel ten onrechte wordt beweerd zuiver socia listisch zou zijn, en waarbij ook Engelsche katholieke arbeiders zich aansluiten. Zoo moest het in Nederland óók gaan, om wille van de eenheid der vakbeweging, ver klaarde „Het Volk". Doch de heer Hermans antwoordde: „Wij hebben er op gewezen, dat van so cialistische zijde dus wordt verlangd, dat de katholieke en christelijke arbeiders hun eigen organisaties en beginselen prijs ge ven, om over te loopen naar de sociaal democratische vakbeweging en hiermeae want dit is de consequentie van een nauw verband naar de S.D.A.P. Maar dit is niet alleen dwaasheid, doch getuigt ook van liberalen hoogmoed bij ae socialisten." In antwoord hierop kan „Het Volk" niet ontkennen, dat het afschaffing van de af zonderlijke organisaties der rechtsche arbei ders verlangt, maar dat is alleen met het oog op de eenheid; hoogmoedig zijn alleen de sektariërs (kent u ergere sektariërs dan de socialisten?) die zich verstouten er een niet-socialistische, een eigen organisatie op na te houden! Maar wat de heer Hermans zegt over het prijsgeven van godsdienstige beginselen daar is aldus „Het Volk" niets van waar." „De hoogmoed steekt bü hen, die wei geren de waarheid te erkennen, dat gods dienstige beginselen onder ons geenerlei aanranding te duchten hebben." Om deze „waarheid" weer eens heel sterk te laten voelen, is de bekende Amsterdamsche De staking in het Houtbedrijf Een schrijven van de werkgevers Naar aanleiding van hel schrijven van 4 dezer heeft de Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf le Zaandam heden als antwoord den volgenden brief gezonden aan de vier samenwerkende organisaties van werkne mers: „In de eerste plaats meenen wij een zin snede van dien brief recht te moeten zetten en wel die, waarin gij ons er op wijst, dat wij de mogelijkheid tót beëindiging van het geschil in handen hebben. Wij willen nief nalaten op te merken dat gij ten dezen aan zien in juist dezelfde positie verkeert als wij. Volgens uw mededeeling berust thans het zwaartepunt in de wijze van de z.g. liquida tie der staking. In de bespreking, 30 Aug. met u gehouden, is gebleken, dat bij u vol doende gevoel voor realiteit aanwezig is om de groote moeilijkheden, welke ten deze bestaan, en welke zich trouwens in verband met den langen duur van het conflict in steeds grooter mate zullen voordoen te be seffen. Gij waart het dan ook, die reeds eenige middelen aan de hand deed om deze onver mijdelijke bezwaren te kunnen opheffen. Wij kwamen in onze bespreking overeen, u con crete gegevens te geven van het aantal ar beiders dat niet meer voor tewerkstelling in aanmerkink kon komen. Wij'hebben hieraan gevolg gegeven in ons schrijven van 2 Sep tember. Uw opmerking dat wij hiermede een li- quidatievoorstel hebben gedaan, is dus niet juist. In tegendeel, gelet op onze laatste on derhandelingen, meenen wij van u voorstel len te mogen verwachten, niet alleen omdat gij blijk kaaft u in deze moeilijkheden te kunnen verplaatsen, maar ook omdat wij ons nog niet principieel afwijzend betoond heb ben tegenover uw voorloopige aanwijzingen cm 'c bezwaren te overbruggen. Wij verklaren ons dan ook bereid bespre kingen over de z.g. liquidatie van het con flict, waarmee wij reeds een begin hebben gemaakt, voort te zetten. Alvorens u echter tot een conferentie uit te noodigen, achten wij het voor de algehee- le afwikkeling van zaken noodzakelijk, dat één punt komt vast te staan, en wel dit, dat u zich vereenigt met ons laatste voor stel betreffende de arbeidsvoorwaarden en dat deze dus verder buiten discussie blijven. Na ontvangst van dit bericht kunt gij op zeer korten termijn een uitnoodiging tot ver dere bespreking over de z.g. liquidatie van het conflict tegemoet zien. Wij achten het onzen plicht uw aandacht er op te vestigen dat, nu beide partijen den wil getoond heb ben dit conflict te beëindigen, dit zoo spoe dig mogelijk gebeurt. Immers wij vreezen, dat wanneer het conflict nog langer duurt, door den afloop van het seizoen de moeilijk heden om tot een oplossing te geraken, nog veel grooter zullen worden dan zij nu reeds zijn-" De besturen van de vier in het houtbedrijf samenwerkende organisaties hebben te za- men met de hoofdbestuurders Vrijdagavond te Zaandam beraadslaagd over het hun door dén Bond van Werkgevers in het houtbedrijf gezonden schrijven. Besloten werd een nieuwe conferentie aan te vragen, welke waarschijnlijk zal plaats hebben Dinsdag a.s. Op deze conferentie zal de liquidatie in het geschil een punt van bespreking uitmaken. Verandering van cultures aan den Langendijk De verdachte een oud-stationchef Omtrent den moord op den Bezuidenhout- schen weg te 's-Gravenhage, kunnen wij nog de volgende bijzonderheden melden: De aangehoudene die den laatsten tijd bwervende was, was tot vóór vier a vijf jaar stationschef te Hoogeveen, uit welke functie hij werd ontslagen. Hij blijft ontkennen, maar is positief door de huishoudster herkend, benevens door de trambeambten, die hem hebben achtervolgd en aangehouden. Omtrent de daad zelf kan nog worden me- gedeeld, dat de moordenaar door mevrouw O. zelf was binnengelaten en dat kort daarna de huishoudster, die zich in de keu ken bevond, in de kamer van mevrouw O. een plof hoorde, waarna zij toesnelde. Bij de deur werd zij overvallen door den dader, die haar ernstig aan hals en gelaat ver wondde. Mejuffr, H. had veel bloedverlies en haar toestand is ernstig. De verdachte nam bij het verhoor een cynische houding aan. Het parket vertoefde gisteren in verband met den gisteren gepleegden moord op het Bezuidenhout tot half vijf in het bewuste perceel. Om ruim vijf uur werd de verdach te, die zeer bleek zag, geboeid naar buiten geleid en vervolgens per auto onder geleide van drie rechercheurs naar het «hoofdbureau van politie teruggebracht. Hij bleef tot het laatst toe ontkennen, doch politie en justi tie beschikken over voldoende bewijsmate riaal om zijn schuld aan het gebeurde aan het licht te brengen. De teraardebestelling van het slachtoffer, de wed. Odem. zal a.s. Dinsdagmiddag half drie op „Zorgvlicd" le Amsterdam plaats vinden. De toesland van de bij het misdrijf ge wonde hulshoudster was gisteravond naar omstandigheden goed. De doctoren hebben alle hoop op herstel. Sluiting der zitting van de Staten-Gc -ïeraal Zaterdag 14 September Bij Kon. besluit is bepaald, dat de tegen woordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten 14 September a.s., 's mid dags drie uur. De Minister van Staat Ministe- van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, wordt gemachtigd, zich op dat tijdstip te bege ven naar de vergadering der Sta ten-Gene raal, ten einde in een vereen de vergade ring der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Teelt van verschillende gewassen j De wisselvallige uitkomsten in de laatste jaren bij de tuinbouwcultures aan den Lan gendijk, mede tengevolge van de vele ziek ten veroorzaakt door de eenzijdigheid der cultuur aldaar ziekten, waar men tot nu machteloos tegenover staat zijn reden, dat men ook in di t belangrijke tuin bouwcentrum uitziet naar den verbouw van andere gewassen. Werd verleden maand reeds begonnen met een bloembollenveiling, thans worden besprekingen gehouden, om ook tot een bloemenveiling te geraken. Voor al de teelt van Chrysanten breidt zich uit. Een en ander wijst er op, dat er langza merhand verandering komt ln de zeer oude cultuur van den Langendijk. Het Bioscoopcoiiflict in het Zuiden Bouwmeesters revue mag niet worden vertoond Naar de „Msb." verneemt, heeft het con flict tusschen den Ned. Bioscoopbond en de Vereeniging van Zuidelijke gemeenten tot gemeenschappelijke filmkeuring een eigen aardig uitvloeisel gehad ,dat de houding van den Bioscoopbond nu niet direct in een fraai licht plaatst. Louis Bouwmeester Jr. bereist op het oogenblik met zijn revue l^et Zuiden var. ons land. Op 3, 4 en 5 September zou hij in Eindhoven spelen en op 6 en 7 Septem ber te Venlo. De Ned. Bioscoopbond had hem meegedeeld, dat het door den Bond als een onvriendelijke daad zou worden be schouwd, wanneer hij tijdens het Bioscoop conflict met zijn revue in het Zuiden zou komen. De heer Bouwmeester is echter van oor deel, dat hij met het conflict niets te maken heeft en huurde theaterzalen tegelijkertijd bioscopen in Eindhoven en Venlo. Toen heeft de Ned, Bioscoopbond aan de exploi tanten van die theaters verboden de op voeringen van de revue te laten doorgaan. In Eindhoven, waar, als eenig geschikt theater voor de revue, het Rembrand-theater was gehuurd, moest nu van de opvoering worden afgezien. Een schadepost dus voor den heer Bouwmeester. In Venlo kon nog tijdig het Concertgebouw worden gehuurd, dat niet als bioscoopzaal wordt geëxploiteerd. Daar werd nu gisteravond de revue gegeven en ook van avond zal zulks geschieden. Intusschen heeft de heer Bouwmeester tegen den heer De Smet, exploitant van het Rembrandt-theater te Eindhoven, een eisch tot schadevergoeding ingesteld en deze zaak aan zijn rechtskundigen raadsman, mr. A- Maud, te 's-Gravenhage, in handen gegeven. Voor Heerlen en Tilburg, waar de heer Bouwmeester den Stadsschouwburg heeft gehuurd, heeft de bond ook een opvoerings verbod uitgevaardigd. Mocht dit worden op gevolgd, dan volgen ook hier exploiten, evenals zulks overal elders eventueel zal geschieden. Zou de Bioscoopbond zijn zin krijgen, dan zou 't uit 56 personen bestaande gezelschap- Bouwmeester tot een maand werkloosheid zijn gedoemd. Als de heer Bouwmeester niet toegeeft, wat hij tot heden absoluut niet van plan is, dan dreigt hem een boycot van den Ned. Bioscoopbond. Auto in de Leidschevaart Vrijdagmorgen te ongeveer half 7 moest 'n vrachtauto, komende van de richting Oegst- geest, uitwijken voor een andere vrachtauto, welke kwam uit de richting Noordwijk. Bij het uithalen, even voorbij het vroeger Seminarie te Voorhout, kwam de eerste wa gen in het lose grint terecht, dat als uit- gemalen steen in dikke wallen langs den weg ligt. met het gevolg, dat hij slipte en den berm op reed. In den berm was ongelukki gerwijze een diep gat. hetgeen vanaf den weg niet te zien was vanwege overgroeid gras en onkruid. De auto kantelde in het gat en sloeg verder over den kop de Leidsche vaart in. De chauffeur wist bijtijds van den wagen te springen, zoodat, behoudens wat schram men en ontvellingen, geen persoonlijke on gelukken gebeurden. Later is de zwaar beschadigde auto met een kraanwagen gelicht. Uit dit ongeluk blijkt alweer voor de zoo- veelste maal opnieuw, hoe gevaarlijk en er barmelijk slecht de weg langs de Leidsche vaart onder Voorhout is. De gemeente Lei den trekt zich van den weg blijkbaar in het geheel niets aan en intusschen heerscht er een toestand, die •"■"er dan treurig is. Hoe lang nog zai het duren, eer d„ pro vincie ingrijpt? Opening nieuwe Eierhal te Amersfoort In tegenwoordigheid van het college van B. en W„ de direrte'iren van Openbare Diensten, het bestuur van „Handel en Nij verheid". het bestuut der R. K. Midden- standsvereeniging met haar Adviseur, Deken L. A. F. X. Fock, den heer Martens, direc teur van de Middenstandsbank, vertegen woordigers van de Vereeniging voor Pluim veehouder' „Amersfoort en Omstreken", kleinvecfokkcrsvereenigir.g Beurs van Eier- hand Amsterdam. Bedrijfsinstelling V. P. N., dsn Eierhandel „Bameveld en Omstre ken", de Kamer van Koophandel en den Commissaris van Politie, heeft de Burge meester van Amersfoort, Mr. J. C. Graaf van Randwijk de nieuwe eierhal aldaar ge opend. De wethouderscrisis te Amsterdam De Chr. Hist, fractie noodigt de andere tot overleg uit Gisteren heeft de Chr. raadsfractie van Amsterdam een brief gezonden aan de raadsfracties, waarin zij mededeelt dat naar haar meening de grootste partij in den Raad, die tegen de motie Douwes heeft gestemd, de soc. dem., aangewezen is om een bijeen komst van de raadsfracties te beleggen, teneinde te trachten tot een oplossing an de crisis te komen. Nu deze fractie echter aan de Chr. Hist, bericht heeft, dat zij daartoe niet wenscht over te gaan, heeft de Chr. Hist, als op een na de grootste der fracties, die tegen deze motie stemden, de verschillende partijen tot een samenspreking uitgenoodigd. Gisteravond hebben de federaties der S. D. A. P. te Amsterdam, met de sociaai- dem. raadsfractie vergaderd over de wet houderscrisis. De vraag was aan de orde of de soc.-dem. fractie aan de samenstelling van het nieuw te vormen college van B. en W, zal deelnemen, zoo ja, onder welke voorwaarden. Na een gedachtenwisseling die van half acht tot haif twaalf heeft geduurd, besloot de federatie aan de ledenvergadering te ad- viseeren, dat haar raadsfractie zich bij de a.s. onderhandelingen bereid zou verklaren me! drie wethouders in het college ritting te nemen, mits dat een overwegend democra tisch karakter zou dragen en over bepaalde punten met de samenwerkende burgerlijke groepen Overeenstemming zou zijn te ver krijgen. Tot die punten behoorden de doorvoe ring der toegezegde tariefsverlaging voor het electrisch lichtverbruik; de niet-doorvoering der verhoogde precario (balcon- en erkerbe lasting): verhooging van het bedrag voor noodlijdende beeldende kunstenaars van f 15.000 op f 30.000, alsmede het op de be grooting brengen van een post met betrek king tot de pensioen-premievermindering van het gemeentepersoneel van 1 pCt., zoo als trouwens reeds tot 1 Juli 1930 is bepaald tot het einde van dat jaar, opdat daaruit zou blijken dat die 1 pCt. vermindering is van blijvenden aard. De moord te 's-Gravenhage. Tot voorzitter van het Ned. Verbond Werkgevers is gekozen Ir. 3. A. Kalff. De huidige zitting der Staten-Generaal zal Zaterdag 14 September gesloten worden, Z.Em. Kardinaal Van Rossom bracht gis teren een bezoek aan Z. D. H. Mgr. J. D. X> Aengenent. De volkenbondsraad heeft gisteren besla ten, voortaan 3, in plaats van 4 zittingen per jaar te houden. Bq een botsing tsuschen 2 militaire vlieg tuigen in Tsjecho-Slowakije zijn 3 personen gedood. Bq het onderzoek naar den dader van dea bomaanslag op het rijksdaggebouw te Berlijn is een nieuw spoor gevonden. Barometerstand 9 uur v.m.: 773. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.59 uur en Maan dag om 7.56 uur. Vereeniging van Raden van Arbeid Afscheid van Minister Verschuur De jongste bestuursvergadering c'er Veree niging van Raden van Ai beid te s-Graven hage gehouden, wa,; belegd met het bijzon der doel van den oud-Voorzitter der Veree niging. Mr. T. J. Verschuur afscheid te nemen. Nadat de adjunct-secretaris Zijn Excel lentie Mr. T. J. Verschuur dd vergaderzaal had binnengeleid, hjcid de waarnemend voorzitter Mr. Dr. J. var. Bruggen een rede, waarin hij den Minister dank zeide voor zijn arbeid voor de Vereeniging verricht. De Minister sprak een kort dankwoord, waarbij hij o.m. zeide: Ik zal u geen inkijk kunnen geven in de toekomst; meer dan vroeger zal ik moeten bidden on? een wacht co mijne lippen; de heeren zullen dan ook van mij geen toezeggingen verwachten Toch wil ik wel zeggen dat ik steeds open oogen zal hebben voor de nooden var: de Raden. Welk stelsel van organisatie der sociale ver zekering men ook bedenke, geej. stelsel is denkbaar zonder overheidsorganen voor het opvangen der resten, voor het afsluiten van het stelsel. Dit overheidsorgaan dichter te brengen bij het volk. ook door decentralisa tie, dat is de groote taak, die aan de heeren is toevertrouwd. Mocht ik in mrn tegenwoordig ambt u ooit pijn moeten doen. dar zegt spreker, zal het zijn als de tuinman, die de roo6 als ze wat wild wil uitschieten sr.oeien gaat om ze te schooner te doen bloeien Banden die ge legd zijn. blijven bestaan. Ten slotte voerden nog velen het woord. Vroolyke feestvreugde Vechtpartij onder bruiloftgasten Te Rotterdam is in de omgeving van de Oranjeboomstraat de viering van een brui loft ontaard in een ernstige vechtpartij. De 25-jarige bruidegom S. P. heeft een deel van het vertrekkende gezelschap aangevallen, waarbij hij een steek met een mes in de borst kreeg. Zijn 27-jarige broer M P. is de gasten, waaronder ook de dader z:ch be vond, achterna geloopen en heeft daar op het Stieltjesplein, waar zij juist met een auto wilden wegrijden, een nieuwe vechtpartij doen ontstaan, waarbij M. P. door een steek met een mes ernstig in den buik werd ge wond. De politie heeft de inzittenden van den auto, die zelf ook gewond waren door glasscherven van de stukgeslagen ruiten, aangehouden. De schoonvader, de 46-jarige koopman R. B., werd gearresteerd, die na lang verhoor heeft bekend twee steken te hebben toege bracht; hij heeft het mes weggeworpen. Hij is in verzekerde bewaring gesteld De toe stand van de beide gewonden is redelijk wel. Examen Heilgymnastiek en Massage Alhier is geslaagd voor het eerste gedeel te van het examen voor heilgymnastiek en massage; mevr. A. B. H. Posthumus Meyes Muller te Heemstede en mevr. M. A. Bruin- Ouwehand te Zaandam, mej. H. Thierens te Delft, mej. zr. M. C. van Vliet, en mej. Ilse van Son te Den Haag, mej. P. Roeder te Amsterdam, mej. C. A. Nieuwkamp te Koog a. d. Zajin en de heer W. H. B. Stoof te Soest. Ned. Verbond van Werkgevers i In de voortgezette vergadering van het Kcd. Verbond van Werkgevers is uitvoerig van gedachten gewisseld over de uitvoering van de Ziektewet. De vergadering ver- eenigde zien met het van bestuurszijde reeds eerder gegeven ad vies om in afwachting van de definitieve re sultaten van overleg, zich niet eiders te binden tot het onderbrengen van het uit de wet voortvloeiende ziekterisico. 3ij de daarop gehouden bestuursverkie zing werd in de vacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren Jos. Blomjous. D. J. van Houten, Th. van Ra- vesteyn en H. Smidt van Gelder en door het tusschentijds aftreden va- dc heeren mr. Aug. Philips en J. N. Voorsmit. resp. benoemd de heeren: Frans van Dooren, lid der firma Pieter van Dooren te Tilburg, ir. A. H. L. de Bel. directeur van de Nieu we Ned. Mij tot Veivaardiging van Spie gelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische Producten. Sas van Gent, N. A. Köedam, di- i recteur Vereen. Holl Sigarenfabrieken te 's-Gravenhage. ir. J. A Kalff. oud-directeur der Nederlandsche Spoorwegen, mr D. Crë- na de Jongh, directeai der N. V Nederl. Handel-Maatschappij te Amsterdam en T. L. Koning, directeur der N. V. Carton- en Pa pierfabriek v.h. W. A. Scholten te Gronin gen. Op voorstel van ruim 50 Verbondsleden werd voorts de heer H. P. Gelderman Czn. lid van de firma H P Gelderman Zonen, onder algemeene instemming als bestuurslid herbenoemd. Bjj monde van den heer Gelderman werd daarop oncïei zeer hartelijke instemming van alle aanwezigen hulde gebracht aan den af tredenden algemeenen voorzitter den heer Philips, voor de krachtige c eminente lei ding aan het Verbondswerk gegeven. Tot opvolger van mr. Philips wetl be noemd ir. J. A. Kalff, oud-directeur der Nederl. Spoorwegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1