Buitenlandsch Nieuws SNOWDEN FEUILLETON RADIO-OMROEF. DERDE BLAD ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Tandheelkundige Kliniek gg J7faaf/e/n. RADIO-MOORS PLICHT EN LIEFDE De Rijnlandcommissie naar Wiesbaden verplaatst? CENTRALE GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN De glimlach van mister Snowden! Mon sieur Snowden geeft een dramatisch ant woord! Herr Snowden is voldaan! Signor Snowden werpt met een bom! Dit zijn eenige titels, welke men in de laatste weken in de wereldpers kon aan treffen. De straten en de pleinen van Picca dilly verkondigen Snowdens lof. De ge- illustreerde bladen toonen Snowden in alle mogelijke poses: terwijl hij zich naar de conferentie op weg begaf, terwijl hij terug keerde, terwijl hij met de journalisten sprak. Het zou dwaasheid zijn te gaan veronder stellen, dat deze lof en deze vereering bin nenkort niet plaats zullen maken voor weer andere „glimlachen" en weer andere „bom- nien", maar dit neemt niet weg, dat Snowden op het oogenblik toch de meest populaire figuur is in het Vereenigd Koninkrijk. Alle partijen brengen hem hulde, zij verklaren zich allen solidair met hem, keuren elk ge baar, elk woord enelk optreden goed. De conservatieven, die tot zijn tegenstanders behoorden, zijn bewonderaars geworden en zij vergelijken hem met hun leiders, om aan dezen zwakheid te kunnen verwijten. Bij de laatst gehouden verkiezingen slaagde Austin Chamberlain er in, om zich met 'n kleine meerderheid van veertig stem men in veiligheid te brengen; toen werd be weerd, dat de monocle van Chamberlain ge vallen was, doch nog niet gebroken; nu lijkt het waarschijnlijk, dat zij inderdaad stuk brak. Dit is 'n eigenaardigheid van de poli tiek Snowden sloeg in Den Haag zijn buiten- landschen collega's de oogen dicht en het on verwachte resultaat is, dat ook de monocle van Chamberlain ervan stuk ging. In elk geval moet het toch interessant zijn eens nader kennis te maken met den Engelschen afgevaardigde in Den Haag, want daardoor wellicht kunnen de redenen van zijn on verwacht en éclatant succes verklaard worden. SNOWDEN Philip Snowden werd te Keighley in Yorkshire uit een zeer bescheiden familie in 1864 geboren. Hij bezocht de lagere school volg van dit ongeval verliet hij zijn dienst; eigen opvoeding. Op 22-jarigen leeftijd trad hy in Civil Service, maar zeven jaar later veroorzaakte een ernstig fietsongeluk een soort "verlamming aan zijn beenen. Als ge volg van dit ongeval veliet hij zijn dienst; gedwongen om jarenlang het bed te hou den, maakte hij gebuik van de lange en droevige vacantie om zich aan economische en' sociale studies te wijden. Hij wordt so cialist en nadat hij in de journalistiek trad en ook/ wel hier en daar als spre ker in het openbaar zijn meeningen ver kondigde, bleek welk een aanwinst het socialisme in den nieuwen volgeling ge vonden had. In 1903 wordt hij gekozen tot president van de Independent Labour Pax-tij1906 doet hij zijn intrede in het Parlement. Hier valt hij op door zijn speciale kennismen gaat naar hem luisteren en meer en meer krijgt hij een zekere reputatie, voorname lijk als ongelooflijk hard werker. In 1924 toen Labour aan het bewind kwam, werd hij schatkist-kanselier in het eerste kabinet 'van MacDonald; de balans was reeds door zijn voorganger gereed gemaakt, maar ge trouw aan zijn vrije overtuiging schrapte hij alle voordee'.en, welke de conservatie ven voor partijgangers hadden bedongen. Dit haalde hem tot voor zeer kort den haat van velen op den hals, maar ook dezen schijnen nu, na zijn overwinning in Den Haag, zich met zij toenmalig optreden ver zoend te hebben. Een werkzaam, volhardend, stoutmoedig, onomkoopbaar man met een heftig tempera ment, zoo wordt hij beschreven. Maar ook in zijn heftigheid schuilde methode. Zijn heftige uitvallen in het Engelsche Parle ment waren ongetwijfeld goed overwogen. Uit die episodes valt wellicht veel te ver klaren van zijn hedendaagsch succes, want het tooneel is wel verschillend, maar de acteur en ook de manier van acteeren zijn dezelfde. Toen Snowden aan het bewind was, leerde hij de mannen, met wie hij samen werkte, en ook de tegenstanders nauwkeurig kennen; toen reeds zal hij begrepen hebben, dat hij alles kon en alles moest durven. Het kabinet-MacDonald viel, maar toen Snow den de zekerheid kreeg, dat de volgende verkiezingsstrijd door de labours gewonnen zou worden, trad hij met koude onverschil ligheid op. Op 16 April van dit jaar viel hij de balans aan, waarbij hij de regeling der schulden tusschen de geallieerden onderling te danken aan Winston Churchill schandalig noemde; en infaam was, volgens Snowden, de nota van Balfour, waarmede Engeland had verklaard, dat het van de geallieerden alleen zooveel verlangde, dat de schulden aan Amerika er mede betaald konden worden. Den volgenden dag wei gerde hy excuses aan te bieden: „ik ben te veel Engelschman" verklaarde hij „om me voldaan te toonen over een regeling, waarbij mijn land het bloed wordt uitge zogen ten voordeele van landen met meer welvaart, dan wy bezitten." In Den Haag: verandering "van tooneeJ, maar dezelfde methode en dezelfde woor den. In Londen noemde mr. Snowden het werk der tegenstanders schandelijk en infaam" en in Den Haag kwalificeerde hij het optreden van een minister als „grotesk en belachelijk". Het is waar, dat kort daar op mr. Snowden zijn spijt betuigde en be loofde: ik zal het niet meer doen, doch óók waar is, dat weer kort daarop de voorstellen van anderen door hem nogmaals belache lijk werden genoemd. En dit woord kon niet passen bij de gelegenheid, omdat het geld, dat aangeboden werd, weinig, vol doende of veel kon zijn, maar nooit be lachelijk. Hieraan kan nog worden toege voegd het moet zelfs gezegd worden dat mr. Snowden zijn gezegde met een grapje poogde te verzachten, toen hij onmiddeliyk liet volgen: „Maar dat is waar ook, ik zeg hier een woord, dat hier niet mag worden uitgesproken." Natuurlijk was dit niet meer dan een voorwendsel, maar wie had ooit gedacht, dat in Yorkshire deze gracieuze, maar niettemin toch zeer verouderde rheto- rische handigheid nog in zwang zou zijn? „Men kent ons nog niet, ons van York shire," zeide mr. Snowden en dit gezegde schijnt nu spreekwoordelijk in Engeland te worden. Inderdaad: de wereld heeft nu ken nis gemaakt met Yorkshire en met den man, die er vandaan kwam, om Engeland, van ouds het land der „gentlemen", te ver tegenwoordigen. Zvp het waar zijn, dat iedereen in Yorkshire dezelfde hoedanig heden bezit als mr. Snowden? En is dit dan een compliment of een onvriendelijkheid van mr. Snowden ten opzichte van zijn land- genooten? DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN Voortaan drie raadszittingen per jaar De Volkenbondsraad is gisterenmiddag bijeen geweest om zijn laatste bijeenkomst te houden in zyn tegenwoordige samenstelling Maandag heeft de verkiezing der nieuwe raadsleden plaats. In de eerste plaats heeft de raad be sloten, in de toekomst slechts driemaal per jaar in plaats van vier keer, zooals tegen woordig, een gewone zitting te houden. Chamberlain had dit reeds twee jaar ge leden voorgesteld en Stresemann nam thans het voorstel over, wijzend op de moeiiykheid voor de ministers van buitenlandsche zaken om al te vaak hun land te verlaten. Briand en Henderson berustten in het voorstel van Stresemann, echter jiitdrukkelijk het voorbehoud makend, dat het slechts een proefneming zou zijn en dat de raad telkens in buitengewone zitting zou bijeenkomen, wanneer dit tusschen de gewone zittingen noodig was. WAT PROCOPE EN HENDERSON GEZEGD HEBBEN In de vergadering van den Volkenbond heeft de Finsche minister van buitenl. za ken, Procope, gelijk reeds gemeld, een uit voerige redevoering gehouden, waarin hy mededeelde, dat de Finsche regeering niet geheel accoord gaat met de voorstellen tot verleening van financieelen steun aan sta ten! die aangevallen worden, tot welke voor stellen de Finsche regeering het initiatief heeft, genomen. Procope stelde voor, dat de Volkenbond de vraag zal onderzoeken of het internationale gerechtshof als instantie van beroep aan vaard kan worden voor de regeling van de juridische strydvragen, die zich onder de staten voordoen. Hij deelde voorts mede, dat de Finsche regeering zal toetreden tot het op de plenaire vergadering uitgewerkte pact tot vredelie vende regeling van internationale geschillen. Na Procope nam de Engelsche minister Henderson het woord, die verklaarde, dat het 't streven der Engelsche regeering is, om den Volkenbond zoo krachtig mogelijk te maken. De Engelsche regeering is bereid toe te tre den tot iedere conventie, welke een nauwere samenwerking tusschen de staten ten doel heeft. Vervolgens behandelde hij uitvoerig het verband tusschen het Kelloggpact en het sta tuut van den Volkenbond. Het Kelloggpact is een beslissende en belangrijk nieuwe bij drage tot het internationale recht. Het gaat er thans om, het Kelloggpact en de bepalin gen van het statuut van den Volkenbond met elkaar in overeenstemming te brengen, aangezien dan definitief afgezien zal worden van den oorlog als instrument der nationale politiek. Deze leemte in het statuut van den Volkenbond moet worden aangevuld. Het Kelloggpact gaat verder gaat verder dan het statuut van den Volkenbond en vult de be staande leemte aan. Het recht, door het sauu van den Volkenbond aan de sa- ten, die lid van den Bond zijn, verleend om onder bepaalde voorwaarden toch oorlog te voeren, wordt door het Kelloggpact opge heven. Darna diende spr. de ontwerp-motie in, waarin de plenaire vergadering met voldoe ning vaststelt, dat de meeste staten tot het Kellogpact zyn toegetreden, waardoor af stand wordt gedaan van den oorlog als in strument der nationale politiek en de re geeringen zich verplichten conflicten uitslui tend langs vredelievenden weg te regelen en waarin verder gezegd wordt, dat het nood zakelijk is na te gaan, in hoeverre artikel 12 en 15 van het statuut gewijzigd moeten worden, teneinde de leemten, waardoor oor logen nog mogelijk zijn, aan te vullen. De Engelsche regeering is bereid alle methoden en middelen te steunen, teneinde deze groote beginselen van de motie te doen zegevieren. Het schynt thans vast te staan, dat de zeltel van de Rynlandcommissie, na de ont ruiming van de tweede zóne, naar WiesbaT den zal worden verplaatst. Officieel kon dit bericht nog niet worden bevestigd. Voorts zou deze commissie bij haar overplaatsing eenigszins in aantal leden verminderd wor den. PALESTINA EN HET ENGELSCHE BEWIND De Volkenbondsraad behandelde het rap port van de mandaten-commissie over haar zitting van November. Procope was rapporteur en uitte er zijn leedwezen over, dat d'e toestand in Pa lestina zooveel slechter geworden is en sprak zijn sympathie uit voor de slachtof fers der bloedige onlusten en voor hun ver. wanten. Henderson dankte voor deze woorden en deelde mede, dat de Engelsche regeering een enquête-commissie benoemd heeft, waarin drie parlementsleden zitten uit ieder der drie groote Engelsche politieke partijen. Deze commissie zal een onpartijdig onderzoek naar de oorzaken van het voorgevallene in stellen. Hij gaf echter de verzekering, dat de En gelsche regeering er niet aan denkt, haar plicht als staatsmandataris niet na te komen en opheffing van het Grieksche mandaat te verzoeken. De Engelsche regeering zal ook stipt de Balfour.verklaring over het Joodsch tehuis in Palestina nakomen. Na ontvangst van het rapport der en quête-commissie zal de Engelsche regeering overwegen, welke politiek zij voortaan in Palestina zal hebben te voeren binnen- de termen Van het mandaat en met inachtne ming van de Balfour.verklaring. Zaleski en Stresemann bedankten Hender son voor deze woorden. De Sovjetregeering heeft vernomen, dat de Chineesche overheid 1000 Russische burgers heeft gearresteerd, 2000 geïnterneerd en verscheidene neergeschoten. De Russen heb ben niet de gelegenheid het Duitsche consu laat generaal in Charbin op te zoeken en om bescherming te verzoeken, daar zij bij het betreden van het Duitsche consulaat- regeering verzoekt daarom het Duitsche ge zantschap in Noord-Mandsjoerije aan de Duitsche consulaten-generaal verdere in structies te zenden ter bsecherming van de Sovjet-Russische onderdanen. Do Sovjet-regeering heeft tot dusverre van de Duitsche consulaten-generaal in Noord-Mandsjoerije nog geen berich ten ontvangen over de maatregelen der Chi neesche overheid tegen de Sovjet-Russische burgers. Zij hoopt, dat het Duitsche gezant schap alles zal doen wat in zijn vermogen is om den rechtstoestand der Sovjet-Russi sche onderdanen in China te verbeteren." NADERE BIJZONDERHEDEN^ OMTRENT DEN BOMAANSLAG TE LUENEBURG Met betrekking tot den bomaanslag op het regeeringsgebouw te Lueneburg kan nader worden gemeld, dat in de plaats en de om geving in de laatste dagen geruchten over een beraamden aanslag rondgingen. Ver scheidene hoogere ambtenaren hebben dreig brieven ontvangen, waarin op iets dergelijks werd gezinspeeld. In verband hiermede werden de wegen streng bewaakt, terwijl thans vele personen, die zich op het moment der explosie in de nabijheid ophielden, in verhoor genomen zijn. Uit het onderzoek is gebleken, dat de helsche machine op geheel dezelfde wijze gecon strueerd was als die, welke bij den vorigen bomaanslag dienst deed. Naar de regeeringspresiöent Herbst ten overstaan van journalisten verklaarde, was hij 's avonds elf uur in een vlak boven de bedreigde plek gelegen slaapkamer ter ruste gegaan, toen hij een tijdje later door een hevig lawaai gewekt werd. Onmiddellijk stelde hij zich in verbinding met de Berlijn- sche politie. Naar men aanneemt is de bom dien avond om 8 uur aldaar gedeponeerd, daar op dat uur de waakhond hevig te keer is gegaan. Voorts wordt door sommige lieden ver klaard, dat zij des nachts om twaalf uur een geheimzinnigen auto zich met gedoofde lam pen in snelle vaart langs den weg hebben zien ryden. KENAUPARK 26A Telefoon 12644 SPREEKUREN: van 911 en 1 tot 2. Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur DE AANHOUDING VAN PLETSCHKAITIS Zal hij worden uitgeleverd? 'Met betrekking tot de aanhouding van d'en Litauschen emigrantenleider Pletsch- kaitis en zijn volgelingen, wordt vernomen, dat Litauen nog geen verzoek tot uitleve ring heeft ingediend. Trouwens, het is de vraag, of aan een der gelijk verzoek gevolg zal worden gegeven, aangezien Duitschland politieke gevangenen niet uitlevert. Er zal worden ond'erzocht, in hoeverre os gearresterrden zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding van de Duitsche wet be treffende het vervoer van ontplofbare stol- fen en het ongeoorloofde bezit van wapenen, terwijl ook nog zal worden onderzocht, of het plan bestond, een aanslag te plegen op den trein, waarmede Woldemaras uit Genève naar Kowno zal terugkeeren. HET CHINEESCH—RUSSISCH CONFLICT De nieuwe Russische nota Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de plaatsvervangende commissaris van Buiten landsche Zaken den Duitschen gezant in Moskou een nota overhandigd, waarin o.a. gezegd wordt: „De regeering van de Sovjet-Unie heeft het Duitsche gezantschap verscheidene malen verzocht de Duitsche consulaten-generaal cr toe te brengen den rechtstoestand van de Sowjet-Russische burgers in Noord Mand- sjoerije te verbeteren. De rechtstoestand der Russen in China is echter zooveel slechter geworden, dat de Sowjetregeering gedwongen is het Duitsche gezantschap te verzoeken meerdere maatregelen te nemen ter be scherming van leven en eigendom der Sovjet burgers in China. DE AANSLAG OP HET RIJKS DAGGEBOUW. Een nieuw spoor De Berlijnsche politie, die het onderzoek naar den dader van den bomaanslag op het Rijksdaggebouw nog steeds ijverig voortzet, is thans op een nieuw spoor gekomen. Bij de politie heeft zich n.l. een arbeider aangemeld, die mededeelde, dat hij in den Tiergarten, niet ver van het Rijksdaggebouw deelen van een uurwerk had gevonden. De commissarissen dr. Braschwitz en Muhlriedel begaven zich naar de plaats van de vondst en vonden inderdaad eenige on- derdeelen van een wekker-uurwerk, die by onderzoek door deskundigen bleken overeen komst te toonen, ook wat de afmetingen betrof, met de uurwerk-onderdeelen die in den nacht van de ontploffing bij den Rijks dag gevonden waren. Men tracht thans uit te vinden bij welke fabriek de onderdeelen vervaardigd zijn. In de groote conferentie die Donderdag middag tusschen de commissarissen der Ber lijnsche politie en technische deskundigen gehouden werd, werd de aard van verschil lende bommen en haar samenstelling be sproken. Volgens de „Tempo" zouden sommige on derdeelen der bommen uit twee verschiilvr- de fabrieken afkomstig zijn. Het „Achtuhr Abendblatt" meldt, dat een Belgische horlogemaker medegedeeld heeft, dat bij hem twee goedgekleede jongemannen zich kwamen vervoegen die meerdere wek ker-uurwerken wilden koopen, welke echter precies eender moesten zijn en juist op el kaar moesten zijn „afgestemd." INSTORTING VAN EEN CAFé MAAKT VIJF ZWAAR GEWONDEN EN TWEE DOODEN. In West-Vlaanderen is in het plaatsje Menin, nabij de Fransche grens in een café een ernstige ontploffing geschied, waardoor het huis instortte en zeven personen zware verwondingen opliepen. Twee hunner zijn na hun overbrenging naar het ziekenhuis reeds bezweken. BOTSING TUSSCHEN TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN Drie dooden Bij hef einde der manoeuvres in Tsjecho- Slowakije van het tweede en vijfde devisie infanterie kwam in de lucht een jachtvlieg tuig in botsing met een observatie-vliegtuig. Beide machines stortten neer en drie vlie gers werden gedood. Een belangrijke ontdekking. Oude kunst. De Britsche Archeologische commissie heeft in Jerasch (Trans-Jordanié) eenige uiterst gewichtige ontdekkingen gedaan. Het betreft hier uitgravingen van eenige ker ken uit de eerste Christentijden De gebou wen die nog in zeer goeden staat verkee- ren, dateeren waarschijnlijk uit ue 4e eeuw en moeten echte wonderen van bouwkunst en decoratie geweest zun. De vloeren die uit marmer en mozaïk bestaan zijn heerlijk schoon. Talrijke inschriften bevatten de na men der heiligen, aan wie deze kerken wa ren toegewijd, n.l. Petras en Paulus, bene vens den naam van dengene die de kerk ge bouwd heeft. Bisschop Anastasius. Zelfs de steenen zetels rondom de apsis en het on derste gedeelte der altaren, wan-in bewaar plaatsen voor reliquieën gemaakt zijn, zijn ongeschonden behouden geblev ;n Alle kerken vertoonen den gebruikelijken bouwtrant der Basilieken, d.w.z een ruim middenschip, dat door zuilen van de kleinere zijbeuken gescheiden is en in een verhoogd koor eindigt. Deze ontdekkingen van Je rasch zijn in zooverre van het grootste be lang, dat zü met haar ruim -,chip en het open priesterkoor een uiterst geschikt model leveren voor de moderne bouwwerken. Bo vendien schijnen zij de meening te beves tigen, dat de architecten der -enaissance slechts den bouwtrant der kerken uit den eersten Christentijd weer opnieuw hebben gevolgd. 9 Tijdens liet verhoor bestolen. PRAAG, 6 Sept. (V. D.)j- Gisterenmid dag ontdekte de rechter vm instructie in de strafinrichting te Pankratz bij Praag, dat hij, ondanks het feit, dat hij het vertrek niet verlaten had, jas. portemonnaie en actetasch miste Bij onderzoek bleek, dat een ar restant uit Pankratz. dien hij verhoord had, kans had gezien den rechter tijdens het ver hoor deze voorwerpen afhandig te maken. De nieuwste uitvinding van Edison, Edison heeft een grooten afkeer van jour nalisten, zelfs de Amerikaansche reporters kunnen hem slechts bij uitzondering te spre ken krygen. Eenigen tijd geleden echter ge lukte het een journalist hem in gezelschap aan te klampen er. nu liet hij hem niet zoo gemakkelijk los. De persman vroeg hem: „Wat was uw eerste uitvinding?" I Edison schikte zich in zijn lot en vertelde: „Ik was krantenjongen. Toevallig 'morde ik van een brutale inbraak en diefstal Dij een rijken bankier Ik meldde mij bij hem aan 1 en deelde toen mede, dat ik een apparaat uitgevonden had, waarmee men eiken dief grijpen kon. Voor het geheim van oeze uit vinding vroeg ik de hand zijnpr dochter. Toen ging ik aan het werk. Twee dagen later zei ik tot mijn toekomst.gen schoon vader: „Vannacht wilden dieven uw brand kast openen. De bodem was geëlectriseerd, en eerst nu zijn de dieven tct het bewust zijn gekomen: dat was mijn eerste uitvin ding". „En uw laatste uitvinding?" vroeg de journalist. „De geschiedenis die ik u zoo juist ver teld heb." 62 pCt. analphabeten. Volgens een Amerikaansche statistiek kan 62 pCt. van de bevolking der aarde boven de 10 jaar niet lezen en schrijven. De 18 lan den, die meer dan 50 pCt. analphabeten tellen, hebben ongeveer 618 millioen inwo ners, de 45 landen met minder dan 50 pCt. analphabeten 468 millioen. Van de 1364 mil lioen bewoners der aarde van 10 jaar en ouder zijn er 850 millioen analphabeten. ZONDAG 8 SEPTEMBER HILVERSUM, 289 M. Na 6 uur 1071 M. 8.25—9.20 NCRV. Morgeilwüding o. 1. .c. Ds. Jhr. J. L. A. Martens van Sevenho- ven 10.1512.00 KRO. Uitzending van de Hoogmis uit de kerk van St. Willi- brordus binnen de Veste (Duifje). Am sterdam. (Golfl. 1071 M.) 12.30—1.30 KRO Concert door het KRO-Trio 1.30 —2.30 KRO 2.30—4.30 Kamermu ziek. Kwintet en bariton KRO 4.30 5.00 KRO Ziekenhalfuurtie 5.45 NCRV Golfl. 1071 M.: Kerkdienst vanuit de Ge- ref. (Noorder) Kerk te Dokkum. Voor ganger: Ds. J. P. Klaarhamer 7.30— 8.00 KRO. Lezing over „Maarschalk Foch de geschiedenis van een karakter" 8.01 —8.10 Praatje door den KRO-voorzitter 8.1010.45 KRO. Concert en vocale soliste 10.45—11.00 KRO. Epiloog door het Klein Koor. HUIZEN, 1875 M. 9.00 VARA. Postdui- venberichten 9.02 VARA. Gramofoon- muziek 9.10 VARA. Esperantoberich- ten 9.25 VARA. Orgelconcert 10.00 VARA. Lezing over A. Dvorak 10.10 VARA. Dvorak-concert. VARA-orkest en solisten 12.0012.30 Lezing over de wereldtentoonstelling te Barcelona door R. Geraerds 12.302.00 Concert door het AVRO-Octet. Boris Lensky, viool 2.002.45 Lezing door Is. Querido: Sim- son 2 2.455.00 Concert door het AVRO-kwartet. Santpoort's dubb. gem. kwartet 3.454.15 Pianoconcert door E. van Beinum '4.155.0Q Vervolg Con- VARA7890ÓS ETAOIN ETAOIN N N N eert 5.00 VARA. Kleuteruurtje 5.40 VARA. Bij de pomp. Wekelijkseh nieuws 6.00 VARA. Concert door het VARA- orkest 8.00 Persber. en sportuitslagen 8.1510.30 Concert door het versterk te omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Rosa Spier. harp. Daarna gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.50 Concert. Mi litair orkest. R. Goodarce. alt, D. Smith, bariton 5.20 Pianorecital door Egon Petri 5.50 Bijbellezing 6 056.35 Bach's Kerk-eantate no. 100 8.20 Kerk dienst 9.05 Lieföadicheidsoproep 9.10 Nieuwsberichten 9.25 Kamermuziek, P. Jones, tenor. Te London Wind Quintet, R. Paul. piano 10.50 Epiloog. PARIJS, „RADIO-PARIS" 1725 M. 1.05 Gramofocnmuziek 4.50 Gramofoonmu ziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Or kestconcert 9.25—10.20 Katholieke Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 8 20—9.20 Or kestconcert 9.225—10.20 Katholieke morgenwijding 12.50—1.20 Openlucht zang 1.202.50 Orkestconcert 4.506.50 Orke9tcqncert m. In. v. mannenkwartet. ZEESEN, 1635 M. 6.50—8.20 Orkestcen- cert 8.20—9.15 Lezingen 9.15 Klok kenspel en morgenwijding 10.2011.50 Lezingen 11.50 Orkestconcert 1.35 Vrooliik programma 2.05 Orkestconcert 3.50 Piano-recital 4.20 Hoorspel „Der Tierzirkus" 5.2C Orkestconcert 7.50 Lezing 8.35 Orkestconcert 9.20 Or kestconcert Daarna tot 12.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 3.50—5.50 Con cert door het Omrcep-orkest 6.407.10 Harmonikamuziek 8.209.40 Volkslie deren 10,1011.10 Orkest- en solisten concert 11.1012.50 Dansmuziek. BRUSSÓL, 5C8.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestcon cert 9.20 Orkestconcert uit Ostende. ti et JV/eutvste in Ji actio. Va/c/cum/rTe /ferstefLtnyerr vr - 'y. y// MAANDAG 9 SEPTEMBER HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. UitsL NCRV-uitz. 10.30—11.00 Zieken- dienst 12.301.45 Orgelconcert 2.00 2.35 Uitzending voor scholen 4.005.00 Concert, viool en piano 5.006.30 Gramofoonmuziek 6.307.00 Lezing over: ..Iets over Litteraire Critiek" 7.00. 7.30 Gramofoonmuziek 7.308.00 Le zing m. m. v. tenor, bas, piano en orgel. Daarna Persberichten. HUIZEN. 1875 M. 10.00—10.15 Morgen wijding 10.3012.00 Gramofoonmuziek 12.1500 Concert door het AVRO-kwar tet 2.002.30 Gramofoonmuziek 2.30 4.30 Aansluiting van het Rembrandt-the ater te Amsterdam 4.305.00 Gramo foonmuziek 5.006.00 Kinderuurtje door C. Schaake-Verkozen o.OO7.45 Concert door het AVRO-kwartet 8.00 9X0 Concert. Muz.ekver. Lc'-u.s Jan-"». Coster. Gem. Zangvereen. „Polyhymnia" 9.0011.00 Vocaal en instrumentaal concert met medew. van Hénène Cals en de heeren Chr. de Vos, H. Koning, F. Hasselaar en het AVRO-strijkorkest, o. 1. v. Nico Treep. Daarna gramofoonmu ziek. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen- wyding 11.05 Lezing 11.20 Gramo foonmuziek 12.20 Concert, M. Watson, mezzo-sopraan, K. Lowe, bariton, 12.50 Orgelconcert, Cinema orgel 1X02.20 Orkestconcert 4.20 Dansmuziek 4.35 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nleuwsber. 7.05 Le zing 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Zang dcor M. Lawrence Kelllie, sopraan 8.20 Concert, T. Makusina, sopraan, F. Titterton, tenor, Sympbonie orkest 10.00 NieuWsber. 10.20 Lezing 10.35 Concert. R. Burnett, bariton. Instru mentaal Kwintet 11.20 Dansmuziek 12 2012.35 Beelduitzending. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek 4.05 Gramofoonmu ziek 6.55 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. Zang en kamermuziek. LANGENBERG. 473 M. 7.35—8.15 Gra mofoonmuziek 8.20—9.20 Orkestcon cert 10.3511.30 Gramofoonmuziek 12.30 Gramofoonmuziek 1.252.50 Or kestconcert 5.556.50 Gramofoonmu ziek 8.209.10 Orkestconcert 9.15 Ludwig Thoma-avond. Orkest en solis ten. Een-acter. Daarna tot 12.20 Orkest concert. ZEESEN, 1635 M. 6.1012.50 Lezingen 12.50—1.15 Gramofoonmuziek 1.15—1.50 Lezingen 2.202.50 Gramofoonmuziek 2.50—5.20 Lezingen 5.20—6.20 Concert van Berlijn 6.208.15 Lezingen 8.20 Concert, Ch. Cahier, alt 8.50 Voorle zing 9.20 Kamermuziek 9,50 Con cert. Vocaal dubbelkwartet. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. KALUXDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Or kestconcert 3.55—5.55 Concert. Instru mentaal ensemble 8.20—9.20 Lanner- Strauss-concert 9.20 Een 1-acter 9.35 Solistenconcert 10.20—11.20 Sympho- nieconcert. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. Mile Biard, zang 6X0 Gramofoonmu ziek 8.35 Orkestconcert 9.20 Orkest concert uit Ostende. SPECIALISTEN TELEFQON 14609 PHILIPS- EN ERREM 3-TOESTELLEN 19 „Voorbü!" zeide zij op doffen toon, toen de felle gloed eensklaps uitdoofde een zacht geflonker, een licht geknetter, het laatste restantje asch viel ineen, elk spoor der twee brieven was vergaan en daar mee het gedroomde geluk. Viola stond haastig op en streek het ver warde haar van heur voorhoofd weg. „En nu wil' ik een nieuw leven beginnen," zeide zij, vastberaden naar haar schrijftafel gaande. Met vaste hand nam zij de pen op en schreef de volgende paar woorden: „Ik stem in alles toe. Geef hem per brief mijn jawoord doch ik wil hem eerst in de residentie weerzien. Viola." .Zij had nochtans hare krachten over schat, want nauweiyks had zij dit briefje in een omslag gedaan en dien gesloten, of zij Wielde eensklaps, dat zij flauw werd. Wan kelend bereikte zy hare legerstede, waarop 2Ü onmachtig neerzeeg. Zoo lag zij aaar roerloos gelijk een doode, totdat een koude huivering haar deed ril den. Zij wikkelde zich vaster in de dekens en een bittere smartelijke traan rolde lang zaam over haar wangen. Zij gevoelde het, in dit oogenblik had zij haar geluk begraven Den volgenden morgen trad Gerhard m de kamer zyner zuster. Magda, in haar lief eenvoudig huisjaponnetje, stond bij de bloementafel en rangschikte zorgvuldig eenige planten, haar zooeven door den tuin man gebracht. „Zoo, Gerhard, goeden morgen!" zei zij vriendelijk, doch keek haar broer ietwat verbaasd aan, want Gerhard's bezoek op dezen tijd was een groote zeldzaamheid. „Ik kom eens met je praten, Magda", zei hij, terwijl hij zich in een hoek van den di van zóó plaatste, dat Magda zijn gelaat niet duidelijk zien kon: „laat je planten nu maar met rust en schenk my een kwartier tje gehoor." Magda verliet het bloementafeltje en zette zich naast hem neer. „Ik luister," zeide zij hem aankükend. „Ik moet voor zaken in de residentie zyn." begon Gerhard op bedaarden toon Hij al leen wist wat die geveinsde kalmte hem kostte. „En nu heb ik zoo gedacht, dat het 't beste zou wezen, Viola mee te nemen en haar bij mevrouw Eckberg de echtgenoote van den president te laten logeeren. Zij moet van haren meisjestijd genieten, zoo lang zulks kan en ik ben ervan overtuigd, dat mijn voorstel hare volle goedkeuring zal wegdragen." Magda zag haren broer onderzoekend aan; voor zoover zij kon beveuren, waren züne trekken kalm, maar in zijn stem lag iets koels, dat haar niet beviel. „Ge wilt Viola geruimen tijd in de resi dentie laten?" vroeg zij na een poos met beklemd gemoed. Wel neen! Maar mijn verblijf in de resi dentie kan wel vier weken duren en waarom zou ik haar niet het genoegen gunnen, aan mijne zijde de bezienswaardigheden eener groote stad te leeren kennen? Overigens is zij daar in de beste handen." De toon van haar broer klonk ditmaal zóó onschuldig, dat Magda haar bezwaren voelde verdwijnen. En toch! Als hij gezegd had: „De omgang met Viola is mij onont beerlijk geworden; ik moet haar in mijn nabüheid hebben!" zou zulks veel eenvoudi ger en natuurlijker geklonken hebben. „Nu, Magda," aldus onderbrak hij haren gedachtengang, „vindt ge het niet goed?" „O zeker",, hernam zij, nog altijd aarze lend „wel dacht mij dat het voor Viola beter zou zijn, den tijd harêr verloving in lande lijke stilte door te brengen, maar als het je wil is je zult 't ongetwyfeld bij 't rechte eind hebben." Zij had verwacht dat haar broeder bij haar zou aandringen ronduit hare meening te zeggen, hem hare tegenwerpingen bloot te leggen, doch er gebeurde niets van dat alles. Gerhard was klaarblijkelijk blij, deze aangelegenheden zoo vlug te hebben afge handeld; hy stond nu op en zeide: „Ik ben voornemens morgen te vertrekken, vooraf moet ik echter nog een en ander met Viola bespreken. Ik heb haar een boodschap ge zonden; zy is weder hersteld en zal aan het ontbyt komen." „Wilt ge ai zóó spoedig vertrekken?" vroeg Magda onaangenaam verrast. „Het gaat niet anders, zusje," zeide hij en streek haar liefkoozend over het golvende haar. „Een reis om dezen tijd van 't jaar is niet bijzonder prettig, vooral niet voor dames' waagde zij in het midden te brengen. „Heb geen zorg! Wij beiden zullen gezond en weibehouden in de Residentie aanko men", hernam Gerhard op min of meer kregeligen toon, „en nu ga ik Magda, je zoudt in staat zijn met je „maren" en „alsen" mij mijn heele reisplan tegen te maken." „Ik wou dat het waar was," zuchtte Magda bij zichzelve, oen zij weder alleen was. „Ik weet niet wat het is, maar er ligt in Gerhard's geheele manier van doen iets wat mij angst en bezorgdheid inboezmt. Vroeger was hij veel openhartiger tegen my!" Toen Gerhard in de eetzaal trad, vond hij Viola reeds daar. Zij stond aan 't raam en staarde naar buiten in 't winterlandschap- Met een langen droeven blik nam Gerhard die ryzige figuur van het jonge meisje op daarna zeide hy met ernstige, vaste stem: „Goeden morgen!" Viola, die het opengaan der deur niet gehoord had, trad schielijk van het raam terug. Een zachte trilling ging door het lichaam ,toen zij, zich omkeerend, zijn mor gengroet beantwoordde. Gerhard kwam langzaam naar haar toe. Viola droeg een donker kleed, dat de bleek heid van haar gelaat nog meer deed uit komen. De lange, goudbruine lokken waren geborgen in een dun, zwart zijden net, en het haar dat andei's aan de slapen sierlijk gekruld lag nu plat tegen het albasten voorhoofd. De groote oogen hadden een matten, glansloozen blik en over heel het fijn besneden gelaat lag als het ware een sluier van verdriet uitgespreid. De blik van Gerhard viel op Viola's hand; de ring was daarvan verdwenen. Over zijn bleeke trekken vloog een flik kering, vluchtig als een bliksemstraal, doch reeds een seconde daarna had hij zijne be daardheid herkregen. „Ik hqb uw briefje ontvangen", zeide hij kalm, „en ik dank u dat u zoo spoedig mijn voorstel hebt aangenomen. Ik heb het ver trek bepaald op morgen, vindt ge dat goed?" I „Hoe eerder, des te beter", stiet zij er ge jaagd uit. „En nog iets, Magda behoeft voorloopie niets van al deze dingen te weten. Zij ver keert in den waan, dat gij na eenige we ken met my terugkeert. Ge zult het mis schien belachelijk vinden, maar ik ben er- j van overtuigd dat de arme Rotteck den bons zou krijgen, wanneer zij wist, dat on ze verloving is afgesprongen. Ik moet de waarheid voor Magda zóólang verbergen, totdat zij Rotteck's vrouw geworHy brak af. want in de gang hoorde hü de stem zyner zuster. Viola klemde hare handen krampachtig tegen elkaar, zy had een hoogroode kleur gekregen, toen Gerhard zeide: „Ge zult het misschien belacheiyk noemen" en reeds had zy de lippen geopend, om hem in de rede te vallen, maar met een geweldige inspan ning had zü zich bedwongen. Ook nu sprak zü geen enkel (voordzij boog slechts zwij gend iiet hoofd en bleef roerloos staan. Zij had hem niets te zeggen; hij mocht van haar denken wat hij wilde; tusschen hen was alles uit! Het binnenkomen van Magda maakte een einde aan dit pijnlijk samenzijn. „Ah. jelui -hebt zeker alles reeds met el kaar besproken", riep zij, vroolijk willende schünen, want zü wilde haren broeder met toonen, hoe smartelijk zijn vertrek haar troi. „Jelui hebt letterlijk een complot te gen mij gesmeerd en ik, arme stakkerd, moet er maar in berusten, hier eenzaam te fieerschen." Viola dwong zich heel eventjes te glim lachen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9