Os treurige scheepsramp te Rotterdam Het Katholicisme in Engeland BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT Nil/VIMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel WOENSDAG 11-SEPTEMBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17254 AANGIFTE MOET, OF STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Het aanstaand Nationaal Congres te Londen Het eeuwfeest van de emanipicatie der Katholieken emancipatie der Katholieken De schoolstrijd door Thomas Greenwood FRAAIE OPVOEDING DE MOORD TE VGRAVENHAGE Een belangrijke getuigenis Verdronken De oorzaak van den brand De rouw over de slachtoffers Voornaamste Nieuws De wereldtentoonstelling te Antwerpen Encephalitis na inenting DE ALASTRIM-ZIEKTE KRIJGT STEEDS MEER UITBREIDING &Het eerste geval in de hoofdstad Trap van een paard .^ÖERLVK-to #1, 1$ J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem R. K. Kiesvereeniging CREDO. PUGNO ERNSTIGE AANVARING OP DE WESTERSCHELDE Een schip gezonken Het lot van 18 opvarenden nog onbekend Ernstige motorongelukken Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en 1 Agentschappen: per week 25 ct.; per I kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VBAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bfj voorultbtt Bij contract belang-yke korting INGEZONDEN MEDEDEEL IN/GEN tnsschen den tekst 60 ct per regel A4A Alleabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardenf Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door "JTfi bij een ongeval met fftr'j bij verlies van een hand, 4 i bij verlies van eer, £Cfl bij'n bieuk van Jrt tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI wHJLUa" verlies van beidearmen, beide beenenof beideoogen; I UU.~doodelijken afloop: I tyOi "een voet of een oog: I I fcUi duim of wijsvinger: SUiJ. been of aim: ITU. bij verlies v. een anderen vinger. Het nationaal katholiek congres, dat deze week te Londen zal worden gehouden, is van een bijzondere belangrijkheid, doordat het samenvalt met het eeuwfeest van de eman cipatie der katholieken in Engeland. Het Anglicaansche schisma onder Hendrik VIII, de invoering van het Protestantisme onder Eduard VI en de stichting van de Anglicaansche Kerk onder Elisabeth hadden de katholieken in Engeland in heel harde en heel moeilijke omstandigheden gebracht: Een groot aantal plagerige wetten verhin derden hen, hun godsdienst vrijelijk uit te oefenen. Zoo was er bijv. een wet, welke de publi catie van godsdienstige boeken verbood; een andere wet beval de verbanning der reli gieuze orden; weer een Aidere wet verbood schenkingen aan kloosters en katholieke in stellingen; een wet weer bemoeilijkte de wijze van opvolging; een wet verbood den Priesters het dragen van hun geestelijk kleed; een wet verbood, dat de kerken punt- gevels hadden aan de zijde der straat; de wet tenslotte bepaalde de straffen en de sancties tegen iederen priester, die een dezer decreten zou overtreden. Onder invloed van heldhaftige personen met ruime en edelmoedige opvattingen, be reidden de „Toleration Bill" van 1778 en de „Relief Bill" van 1791 het terrein vóór voor de bekende wet van 1829, welke de eman cipatie der katholieken in Engeland afkon digde. Na dien heeft de beweging, welke zich in den loop der 19e eeuw openbaarde (waarbij niet vergeten mogen worden de opzienba rende bekeeringen van Newmann, van Man ning en van zoovele anderen) Paus Pius IX er toe gebracht doen besluiten, in 1850 de Hiërarchie in Engeland te herstellen. Het is dus het eeuwfeest van de emanci patie der katholieken, dat bij gelegenheid van het congres te Londen gevierd gaat worden. Groote feesten zijn in het verschiet, welke opgeluisterd zullen worden door de aanwezigheid van 5 aartsbisschoppen, 20 bisschoppen en em lid der j-egeering, en verwacht wordt, dat Z. Em. Kardinaal Bourne Vrijdag a.s. zijn openingsrede tot het congres in Albert Hall zal uitspreken voor niet minder dan 10.000 personen. Zaterdagmorgen zal er in de open lueht een H. Mis worden opgedragen op het pleir. voor -de kathedraal van Westminster en 's middags zullen 20.000 mannen, afgevaar digd door alle katholieke parochiën van Groot-Brittanië, in processie optrekken, zwij gend en met ontbloote hoofden, van de kathedraal van Southwork naar die van Westminster. Een overweldigend groote vergadering voor de mannen, eenzelfde voor de vrouwen en een processie van duizenden kinderen zullen den omvang en de kracht van de katholieke oeweging in Engeland demon- streeren. En gedurende al deze feesten zal de klokketoren van de kathedraal, waarin onlangs de hoogste eiectrische lift van heel Europa werd aangebracht, geïllumineerd worden. Alle katholieke organisaties zullen aan het congres deelnemen en zullen vergaderin gen houden, ingedeeld in secties, waarin alle vraagstukken, welke voor het katholieke leven in Engeland van belang zijn, bespro ken worden, vanaf het leekenapostolaat door middel van het gesproken woord op de hoeken der pleinen en de openbare parken tot aan de katholieke vereenigingen van theater-artisten. Maar men verwacht, dat de allerbelangrijkste sectie zal zijn diè over de opvoeding der jeugd, want tenslotte is het op de Roomsche schooljeugd, dat de katholieken van Engeland al hun hoop voor de toekomst gesteld hebben. En zoo zullen de congresgangers niet alleen hoorSn gewa gen van de enorme vorderingen, door de katholieken gemaakt in de organisatie van het lager en meer uitgebreid lager onder wijs. maar ook van de zeer gerechtvaardig de eischen, welke de katholieken den Staat stellen ten opzichte van de confessioneele scholen. Wat vragen, wat eischen de katholieken in dit opzicht? Doodeenvoudig, dat men aan de katholieke ouders toestaat voor hun kinderen te hebben scholen, waarin het onderwijs van de katho lieke leer zonder eenige belemmering wordt gegeven, en dat de Staat aan de katholieke scholen d.enzelfden steun verleent als aan die, welke rechtstreeks van den staat af hankelijk zijn. Want de katholieke scholen worden nog steeds verongelijkt en het wordt hoog tijd. dat hieraan een einde gesteld wordt door een parlementaire actie. Ten eerste genieten zij niet volledig de wettelijke positie, welke haar is toegekend bij de wetten van 1922 er, 1923 volgens welke wetten de Engelsch? staat er in toestemde, jaarlijks subsidiën te geven aan de vrije scholen van alle confes sioneele richtingen, maar deze subsidies zijn heden ten dage absoluut onvoldoende voor de behoeften van het onderwijs, niet alleen, omdat de katholieke bevolking en de katho lieke scholen zich zoozeer hebben uitgebreid, maar ook omdat heel het leven zoozeer ver duurd is en omdat het geld zooveel min der koopkracht heeft gekregen. Bovendien Is er door een onderzoekingscommissie, in gesteld door den aartsbisschop van Cardift, becijferd, dat elke leerling van een katho lieke school den staat jaarlijks 30 shilling minder kost dan een leerling van de open bare school; - daaraan moet toegevoegd Worden, dat de Engelsche katholieken voor de openbare scholen belastingen en contri buties betalen op dezelfde basis en in de- Zelfde verhouding als de andere burgers, daar zij echter door de wet verplicht wor den, hun kinderen naar de school te sturen, hebben zij voorzeker wel het recht te eischen, dat de katholieke scholen, waarheen Ze volgens hun geweten hun kinderen moeten zenden, ook haar behoorlijk deel ontvangen .Van de publieke gelden, welke voor het on derwijs in het algemeen gevoteerd worden. Heet het dan al, dat de katholieke scholen, door de regeering erkend, door den staat Besubsidieerd worden evengoed als de ge meentelijke scholen, men moet in aanmer king nemen, dat alleen de openbare scholen van den staat de noodige gelden ontvangen voor haar gebouwen en terreinen, terwijl de terreinen en de gebouwen der katholieke scholen uitsluitend betaald en onderhouden worden door de katholieken. Zoo komt het, dat sedert het jaar 1922 d<? katholieken reeds meerdere honderdduizen den pond sterling hebben uitgegeven voor de stichting en het onderhoud van hun scholen, terwijl ze intusschen evenzeer hun deel hebben bijgedragen in de belasting en de contributie voor de openbare scholen; bovendien komt het meermalen voot, dat de officieele erkenning van een katholieke school geweigerd wordt door den „Eoard of Education". Volgens de bestaande wet op het openbaar onderwijs moeten vooral drie punten in aanmerking genomen worden door den staat, wanneer de erkenning van een school verlangd wordt: de belangen van het openbaar onderwijs in het algemeen; het verlangen der ouders ten aanzien van de opvoeding hunner kinderen en de toe stand der openbare geldmiddelen. Het is echter meermalen voorgekomen, dat- de „Board of Education" erkenning van katho lieke scholen afwees zonder een nauwgezet onderzoek in te stellen. Dit zijn de feiten, waarop de kerkelijke overheid in Engeland en de katholieke Onderwijsraad voortdurend de aandacht vestigen van de Engelsche katholieken. Men zal het belang van dit vraagstuk beseffen, wanneer men bedenkt, dat er op het oogen- blik In Engeland 1144 katholieke lagere scholen zijn, bezocht door 365.624 leerlin gen en 80 scholen voor meer uitgebreid katholiek onderwijs, waarvan er 23 door jongens en 57 door meisjes bezocht worden, in totaal door 20040 leerlingen. Tien jaar geleden waren er nog maar 45 scholen voor meer uitgebreid onderwijs en het aantal lagere scholen was naar verhouding .Het is' dus niet zonder reden, dat op verlangen der katholieke bisschoppen jaarlijks gedu rende de Paaschweek te Londen een congres gehouden wordt om telkens weer de princi- pen vast te stellen, die als basis dienen voor de verlangens der katholieken: vooral ter bevestiging van het recht der kerk. de op voeding der katholieke kinderen veilig te stellen! Bij het begin 'van den jongsten verkie zingsstrijd in Engeland hebben de leiders der conservatieve, liberale en Labour-partijen mededeeling ontvangen van deze beginsel verklaringen en men heeft hun verzocht, te zeggen, welke de houding van haar vertegen woordigers in het parlement zouden zijn, wanneer een wetsontwerp tot regeling van het schoolvraagstuk aan het parlement zou worden aangeboden. Alleen de conservatieve partij beloofde formeel er naar te willen streven, zoo spoedig mogelijk een ontwerp tot schoolhervorming vastgesteld te krijgen, waarbij het verlangen werd uitgedrukt dai een algemeene en blijvende regeling van hot schoolvraagstuk niet te lang meer op zich zou laten wachten. In hun verderen strijd voor de katholieke school maanden de bis schoppen de hun toevertrouwde geloovigen er toe aan, dat zij, als katholieke kiezers, alvorens hun stem bij de verkiezingen uit te brengen aan alle gestelde candidaten de volgende vragen zouden voorleggen: „Stemt gij er in beginsel mede in, dat de confes sioneele scholen het recht hebbe*" publieke gelden te ontvangen op dezelfde basis als deze ontvangen worden door de scholen, waar de godsdienst niet onderwezen wordt; wat betreft de katholieke scholen: zult gij er naar streven, uw partij er van te over tuigen, dat het noodig is wettelijke maat regelen,te nemen, waardoor dat princiep ook volledig of ten deele practisch wordt gehul digd? En tenslotte zult gü steun verleenen aan die regeering, welke deze ook zij, die dergelijke maatregelen zal nemen?" Ter zelfder tijd deelde iedere pastoor aan ziin parochianen mede op welke wijze deze vra gen aan de candidaten moesten worden voorgelegd en in meerdere parochies vormde men katholieke comité's. die zich groepsge wijze naar het parlement begaven om de candidaten te ondervragen. Volgens het woord van den Aartsbisschop van Liverpool: „Als het vraagstuk der katho lieke scholen niet geregeld kan worden, dank zij de intelligentie der candidaten. dan moet men dit maar bewerken door middel van hun zenuwen." Ofschoon de Labour-partij steeds het minst gunstig gestemd geweest is ten aan zien van de katholieke eischen mag men toch hopen, dat het parlement ondanks alles den tijd zal weten te vinden ter bestu deering van het vraagstuk en tot het nemen van de noodige beslissingen. Zeker, ernstige vraagstukken van binnen- en buitenland- schen aard houden allereerst de aandacht, van de huidige regeering gespannen en kar dinaal Bourne heeft eenige dagen geleden verklaard, dat indien de katholieken de hui dige Labour-regeering hun schooleischen nog niet dwingend gesteld hebben, dit alleen nagelaten is. om haar gelegenheid te geven op adem te komen; maar dat weldra de katholieken den schoolstrijd wederom zul len aanvangen, totdat de volledige oplossing verkregen is. De Labour-regeering, zoo zeide Z. Eminentie, heeft getoond, dat zij ernstige vraagstukken moedig durft aangrijpen en zoodoende hebben wij alle reden om ook optimistisch te zijn ten opzichte van de schoolkwestie, welke voor ons van groot be lang is. De toekomst zal leeren, of net in de bedoeling van den Allerhoogste gelegen is. dat de schoolkwestie door het ministerie Mac Donald uiteindelijk en op de juis*e wijze opgelost wordt. Langzaam maar zeker zet de kerk haar arbeid van godsdienstig* herleving in Engeland voort, en wanneer er hindernissen in den weg staan, dan stelt zij daar tegenover een verdubbeling van ge loof en van energie in haar krachtig aoo°- tolaat. De kerk weet echter, dat zij het land niet zal kunnen veroveren zonder het volk veroverd te hebben en daarom is juist daaroo haar streven gericht. Ieder jaar komen dui zenden bekeerlingen de rangen der gelon vigen versterken. Honderd jaar geied*n waren er nog nauwelijks 200.000 katholieken in Engeland en sindsdier. is hun aanta1 vertienvoudigd En juist het eeuwfeest-congres, dat deze week te Londen wordt geopend, zal er me bijdragen dat in ziin vollen omvang eert» monstreerd wordt de niet te weerspreken vooruitgang van het katholicisme in Enge land We zijn er zoo langzamerhand wel van overtuigd geraakt, dat het communisme de jeugd bederft. Wie daaraan, ondanks alles, nog twijfe len mocht, neme eens kennis van eenige pae- dagogische beginselen volgens bolsjewistische documenten, welke het „Hdb." voor Neder land ontdekte in het Juli-nummer van het te Düsseldorf uitgegeven R. K. Jeugdtijdschrift „Jugendführung." Deze opvoedkundige beginselverklaringen zijn geen fantasie van 't Katholieke jeugd blad; neen, ze zijn ontleend aan het bols jewistisch werkje „Lenin en de Jeugd". Ziehier de kleine, maar pakkende bloem lezing: 1. Moreel is datgene, wat nuttig is voor de communistische partij. 2. Alle godsdiensten zijn een vergif, dat den geest dronken maakt en suf, evenzoo den wil en het bewustzijn. Men moet daartegen strijden, zonder pardon. 3. De liefde jegens de ouders is meestal een verderfelijke liefde. Het kind. dat in het huisgezin is opgevoed, is gewoonlijk anti-sociaal aangelegd. 4. Wij ziin tegen God, dezen advocaat voor uitbuiting in eiken vorm. De heeren bolsjewieken hebben ook hun eigen variaties op de christelijke tien gebo den, b.v.: „Gij zult niet stelen." „Steel wat ge stolen is." „Gij zult vader en moeder eeren." Wij raden de jeugd aan slechte zulke vaders te eeren, die 't proletarisch-revolutionnaire standpunt innemen. De andere vaders moeten opgevoed worden door de commu nistische kinderen. „Gij zult niet dooden." Neen, dit ge bod was voor de bourgeoisie een voorschrift van vroomdcenerij. Het proletariaat is de eenige sociale klasse In de geschiedenis, welke nooit tot zulke vroomdcenerij haar toevlucht genomen heeft. Moord op een onverbeterlijken vijand der revolutie is een ethisch-legale moord, een wettig dood vonnis, want het communisme erkent niet eenige methaphysische waarde voor het menschelijke leven. Fraaie opvoeding voorzeker! We vreezen echter, dat deze bloemlezing uit den bolsjewistischen katechismus vele Ne- derlandsche ouders maar matig verontrusten zal. Nietwaar? De echte Leninsche bolsjewieken wonen heel ver van hier en zoo'n schande lijk anti-christelijke paedagogiek zal onder ons degelijk volk nooit ingang vinden. Het ware te wenschen! Maar wie zoo redeneeren, vergeten of weten niet, ü?t het communisme, ook in ons land/ al veel dieper wortel geschoten heeft dan b.v. bij de verkiezingen aan de oppervlakte blijkt, en vooral wordt door dezulken uit het oog verloren, dat tusschen het brute, in ze keren zin eerlijke bolsjewisme èn het zich zoo liefjes vóórdoende socialisme principieel geen onderscheid bestaat. Wij mogen ook in ons land dus wèl op onze hoede zijn! Men bedenke, dat er in Engeland geen afzonderlijke Katholieke Partij bestaat. Red. In het Wijlermeer onder Beek bij Nijme gen is de 15-jarige N, uit Nijmegen verdron ken. Inzake den moord aan den Bezuidenhout- schen weg wordt gemeld, dat de oproeping be treffende de dame en den heer met wie verdachte op een bank in het Haagsche Bosch op den dag van den moord zou hebben zitten praten, succes heeft gehad. Beide per sonen hebben zich bij de politie gemeld. Uit hun verklaringen bleek, dat verdachte inderdaad eenige uren met hen had zitten praten over verschillende familie-omstandig heden. Voorts heeft de verdachte medege deeld. dat hij enkele dagen te Amsterdam is geweest Op Koninginnedag zou hij daar met een kennis zijn uitgeweest. De politie zou het op prijs stellen, indien deze kennis zich bij de politie zou willen ver voegen om enkele nadere inlichtingen te verstrekken. De mogelijkheid bestaat dat het scheermes, waarmee de moord is gebeurd, dcor den ver dachte te Amsterdam is gekocht. Ook is het niet uitgesloten, dat hij vanöezen of gene heeft gekregen. Het is een oud scheermes met zwart heft. Op het lemmet staat het woord „Ellavas". De commissaris van politie verzoekt nu hem, die aan verdachte een zoodanig scheer mes heeft gegeven of verkocht, op of voor 5 September, zich te willen melden. Het signalement van den verdachte luidt: 45 jaar ovd "s minus 1.80 meter lang, smal gezicht, slan.. oostuur. grijsachtig costuum. De toestand van de gewonde huishoudster is nog steeds vrij ernstig. Een belangrijke getuigenis Naar verluidt heeft zich heden een belang rijke getuige bij de politie gemeld. Een hulpbesteiier van de Posterijen kwam Woensdagmiddag den dag voor den moord, omstreeks vier uur van het hoofpostkantoor. Op den hoek van den Noordwal en de To renstraat ontmoette hij Kr. van der M.. dien hij sinds eetiigen tijd kende. Hij wist, dat de man zich met oplichterijen ophield. Beiden liepen een eindje op en van der M. vertelde, dat hij in Amsterdam geweest was en zich daar vermaakt had. Hoe kom je aan het geld? vroeg de ge tuige hem. O. zeide van der M. teen: daar weet ik altijd wel aan te komen. Van der M vertelde toen ook nog dat hij op weg was naar de oude dame op het Be- zuidenhout. waarop de getuige hem vroeg, dan een brietje te willen meenemen naaf zijn meisje, wier woning hij zou moeten pas- seeren op weg naar het Bezuidenhout. De getuige heeft het briefje geschreven in de Openbare Leeszaal. Van der M. heeft,het in zijn zak gestoken. En bij het afscheid ne men zei hij nogmaals dat hij toch naar het Bezuidenhout moest, om een oude dame te bezoeken' ,.Ik zal probeeren. dat ik wat geld achterover trek," zei hij toen. Men begrijpt, dat deze verklaring voor het bewijs van het grootste belang is. De teraardebestelling van het slacht offer Op de begraafplaats „Zorgvliet" te Amster- 1 dam is gistermiddag rustig en kalm aan den De oorzaak Door den commissaris van politie T. Al- berda en Ir. Valderpoort van de Bouwpo- litie te Rotterdam, die belast is met het toezicht op de benzine-installaties te Rot terdam, is een onderzoek ingesteld aan boord van het stoom chip „Vimeira," waarop giste ren de scheepsbrand heeft gewoed, die zoo noodlottige gevolgen heeft gehad. Z\j zijn tot een conclusie gekomen, welke zij hebben gebaseerd op de wetenschap, dat de „Vimeira" leeg naar Rotterdam kwam. terwijl twee tanks van het voorschip met waterballast waren gevuld. Tengevolge van liet feit, dat de tanks boordevol waren en de luiken openstonden, is de benzine, die gewoonlijk op de waterballast drijft, tijdens het verhalen van het schip over den rand geloopen en langs het dek en den scheeps wand in het water van de rivier terecht gekomen. Daar heeft de benzine vlam gevat, wellicht door gloeiende sintels van een voor bijvarende sleepboot. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de vonk uit een pijp van een schip den brand heeft veroorzaakt. Langs den scheepswand is het vuur om hoog geklommen op het dek, waar het nieuw voedsel vond, terwijl de wind de vlammen naar het dekhuis dreef. Op een van de beide tanks is geen benzine terug gevonden. Op de andere lag nog een laagje van een halven centimeter. Men brengt dit verschijnsel in verband met de proeven, die indertijd in de Waal haven zijn genomen, waar in een cementen kuip een hoeveelheid benzine, die op water dreef, in brand is gestoken. Daarbij merkte'men op, dat in het midden van de kuip de benzine eenige meters boven de oppervlakte verbrandde. Naar het oordeel van de politie is hier van schuld noch nalatigheid sprake, ofschoon men achteraf zou kunnen zeggen dat het verstandiger en voorzichtiger geweest zou zijn, wanneer men de tanks met waterballast 'gesloten had gehouden. Bij het onderzoek is voorts nog gebleken, dat geen ontploffing heeft plaats gehad, terwijl het in de tanks ook niet heeft ge brand. De slachtoffers Als gevolg op het verstrekte communiqué kan nader worden medegedeeld, dat gisteren met zekerheid is vastgesteld, dat van de als vermist opgegevenen is herkend de aan brandwonden omgekomen P. de Haan. ter- 'wijl van de overige vermisten nog-geen.enkele is gevonden, zoodat met zekerheid moet worden aangenomen, dat zij allen zijn om gekomen. Van de opgegevenen als door brand ernstig verwond, is inmiddels overleden J. v. Schaik, terwijl de toestand van W. Voorbeytel zorg wekkend is, die van P. Berkhout ernstig, van D. de Rouwe bevredigend is. Het totaal aantal dooden zal derhalve vermoedelijk minstens tien bedragen. Alle gewonden wor den verpleegd in het Gemeente-ziekenhuis aan den Coolsingel. Op TuindorpHeyplaat Men schrijft uit Rotterdam aan 't „Vad.": Over Tuindorp-Heyplaat. het aan de Westzijde der Waalhaven gebouwde com plex woningen van arbeiders der Rotter damsche Droogdok Maatschappij hing de sombere stemming van de mijndorpen na een groot ongeluk. Niet alleen is de ramp grooter in omvang dan de meeste haven- ongevaliep, maar hier wonen menschen, die zoo het 'igen gezin al gespaard bleef, in de slachtoffers familie of kameraden betreuren. Na de hartverscheurende tooneelen. die zich 's middags voor de poort hebben afge speeld, was het er 's avonds kalm. Wel stonden overal groepjes jonge arbeiders te praten, maar zoo onpvallend kon men die niet naderen, of ze gingen uiteen of het ge sprek stokte. Niks zeggen, Thijs, waarschuwde een oudere man. De maatschappij is ineens erg weinig gesteld op persbezoek; een terrein chef belette gisteren ooggetuigen te spreken en de menschen van de R. D. M. schijnen beangst, dat op straat hun woorden zullen worden opgevangen. Wat bewoog toch de mannen tot zooveel geheimzinnigheid? Wie het publiek kent, weet, dat men juist bijzonder grif is in het vertellen van zelfgeziene feiten. Toen het licht onder de Vestapoort opging, bleken er twee heeren met wandelstokken te staan. Direct ontstond een gesmoes; Lui van de klanten, kom mee. De huizen leken uitgestorven. Ondanks 't warme weer bleven de ramen gesloten en we hebben nergens, een wonder in een ar beidersbuurt, radiomuziek gehoord. In de cantine van de R. D. M. zaten een paar mannen fluisterend over het gebeurde na te praten. Hier en daar werd aarzelend gebeld. Hoe Is het nou met Arie? Een onverstaanbaar antwoord, en de deur gleed heel zachtjes dicht. Een ijscoman stond melancholiek te bel len. Nog niks verkocht, den heelen avond al, vertelde hij. Een klein meisje kwam op de kar af, maar werd gillend teruggeroepen: Jóóópie! Dan weer stilte. Over de groote terreinen van arbeid en welvaart hangt een sfeer van rouw. Onheil spellend gieren rechts van den straatweg de kranen van een ander havenbedrijf. Het werk moet doorgaan. Ver weg, in opperste verlatenheid een rood en een blauw licht: het vliegveld Waal haven 2 vermisten gevonden De Rotterdamsche rivierpolitie heeft gis teren uit de rivier de Maas, ter hoogte van -de—Dreogdokma atsehappjj, -opgevischt Tie dij ken van den 39-jarigen L. M. van Pelt, uit de Maximiliaanstraat en den 23-jarigen j. M. Gelok uit de 2de Carnissestraat, te Rot terdam, die bij den brand aan boord van de „Vimeira" zijn omgekomen. De lijken zijn naar Crooswijk overgebracht. Drie gevallen te Hillegersberg In Hillegersberg zijn drie gevallen van alastrim geconstateerd. Een nieuw geval in Delft Gisteren werd in Delft één geval van alastrim vastgesteld. De patiënt een man is in het gasthuis ter verpleging opgeno men. Een aanvaring op de VFesterschelde Een Belgisch stoomschip gezonken. Het lot van 18 opvarenden onbekend. De scheepsramp te Rotterdam. De oorzaak. De alastrim-ziekte krijgt steeds meer uit breiding. Het eerste geval te Amsterdam. De moord te 's-Gravenhage. Een nienw ge tuigenis. De begrafenis van het slachtoffer. Er is wijziging in het Belgische Kebinet te wachten. In Engeland is opnieuw mond- en klauw zeer uitgebroken. Graaf Apponyi houdt in de Assemblee een langdurig toegejuichte rede. schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van mevrouw E. Oden-Christiaans die in Den Haag in haar woning aan het Bezuidenhout vermoord werd. Een 150-tai belangstellenden woonde de begrafenis-plech tigheid bij. Nadat de eikenhouten kist in het familie graf was neergelaten, werd door de familie leden witte bloemen in de groeve gestrooid. Als eerste spreker trad naar voren nota ris De Booy, die jaren lang vertrouwde en raadsman van den overleden is geweest. Hij wees op de algemeene deelneming na dezen gruwelijken moord en herinnerde voorts aan den eenvoud van de overledene. Dikwijls had hij haar op de gevaren gewezen, waaraan zij bloot stond door zoo eenzaam te wonen. Zij vond dit steeds overdreven, doch helaas zijn de gevolgen niet uitgebleven. Hierna voerde 't woord de heer Diesbergen die namens de familie woorden van troost sprak. Nadat notaris De Booy namens de familie gedankt had voor de belangstelling was de plechtigheid ten einde. Amsterdam neemt er aan deel Naar wij vernemen, heeft Maandagna- mia'dag 9 dezer onder leiding van den Wet houder voor de Handelsinrichtingen te Am sterdam, namens Burgemeester en Wethou ders met verschillende vertegenwoordigers van scheepvaart, handel en nijverheid een bespreking plaats gehad omtrent de ver tegenwoordiging van de Amsterdamscne haven op de in 1930 te Antwerpen te houden wereldtentoonselling voor Koloniën. Zee vaart en Vlaamsche kunst. Het ligt in het voornemen van Burge meester en Wethouders den Raad voor ie stellen, de gemeente Amsterdam aan deze tenstoonstelling te doen deelnemen. Ten einde evenwel een algemeen overzicht te verkrijgen omtrent hetgeen in onze haven leeft en werkt, is het noodig, dat alle inrich tingen, welke tot de haven in betrekking staan, in dezen mei de gemeente samen werken. Verschillenden der aanwezigen hebben bereids hun krachige medewerking toege zegd. terwijl degenen, die zich eerst noe wenschten te beraden, werden opgewekt, zoc spoedig mogelijk een beslissing te nemen. In de eerste week van September werden zeven gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. Omtrent twee van deze gevallen wordt een nader onder zoek ingesteld. De Rotterdamsche Gemeentelijke Genees kundige Dienst meldt: In het tijdvak van 3 tot en met 9 Sep tember werden door dezen dienst 25 nieuwe gevallen van alastrim in de stad vastge steld. Hiervan waren er vijf in reeds te voren besmette gezinnen terwijl er 20 in achttien te voren niet besmette gezinnen voorkwamen. In het ziekenhuis aan den Coolsingel heb ben in deze periode een lid van het perso neel en een patiënt alastrim gekregen. In het ziekenhuis aan den Bergweg kwam een ge val onder het personeel voor. In deze periode z-jn vjjf patiënten aan alastrim overleden zoodat het aantal sterfgevallen thans tien bedraagt, namelijk een man een vrouw en acht kinderen, waarvan drie kinderen bovendien een andere ernstige ziekte had den. Het meerendeel der nieuwe gevallen deed zich voor in het noordelijk stadsge deelte. Een aantal alstrim-patiënten, dat niet ir een der daarvoor bestemde gemeentelijke ziekeninrichtingen wordt verpleegd, bedroeg op 9 September 17. Gisteren heeft zich weer een geval van alastrim voorgedaan bij een bewoner aan de A'.bregt Engelmansnaat te Rotterdam. In de week van 3—9 September zijn de volgende gevallen in andere gemeenten waargenomen: Delft 3, Dordrecht 1, Oegst- gaest 1, Fijnaart 1. Helmond 1 en Heerde 1 Totaal-generaal 35 ziektegevallen met 3 sterfgevallen. Eerste alastrim geval te Amsterdam Gisteren is het eerste alastrimgeval te Amsterdam geconstateerd bij een dame, een bewoonster van de Bilderdijkstraat. De patiënte is vervoerd naar de quarantaine-in richting te Zeeburg, waar een inrichting is gemaakt, waar pokken-patiënten geheel ge- isoieerd zijn. 0 Te Anreep (gem Assen) kreeg het zoontje van den landbouwer R. Nymeyer, dat met zijn vader mee ging om het paard naar de weide te brengen, een slag van het paard tegen het hoofd. Het kind werd bewusteloos naar huis gedragen, waar de ontboden ge neesheer ernstige hersenschudding consta teerde. De toestand is zeer ernstig Barometerstand 9 uur vun. 772 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.49 uur. LEDENVERGADERING van afd. I op VRIJDAG 13 SEPT., 's avonds te half 9 uur, in het gebouw St. Bavo. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Voorstel bestuur tot wijziging van art. 13 van het reglement. 4. Na aanneming ver kiezing afgevaardigden voor de Prov. Kiesvereeniging en Rijkskieskring 5. Mededeeiingen. 6. Rondvraag en Sluiting. RILLANDBATH, 11 Sept. Hedennacht omstreeks 1 uur werd het Belgische stoom schip „Estella" bij Walsoorden op de Wes- terschelde aangevaren Het schip is gezon ken, waarbij, naar het schijnt, 10 man zijn verdronken. Omtrent de scheepsramp die in den afge- loopen nacht op de Westerscbelde heeft plaats gehad, vernemen wij nog het vol gende: Het van België uitgaande stoomschip „Estella is omstreeks 1 uur in den nacht aangevaren door een binnenkomend Duitsch stoomschip, dat naar Antwerpen is doorge varen. De bemanning van de „Estella", welk schip ongeveer 1000 ton groot is, zal uit on geveer 20 koppen hebben bestaan. Hiervan zijn, naar wij vernemen, 2 opvarenden in ieder geval gered. Deze bevinden zich op een der sleepbooten „Noordzee" of „Go liath die zich op de plek der aanvaring be vinden. Van de andere, vermoedelijk 18. opva renden is nog niets bekend, doch het is niet uitgesloten, dat zij door het aanvarende stoomschip of door een ander schip zijn op gepikt. Hieromtrent zijn nog geen berichten ontvangen. Behalve de genoemde 2 sleepbooten be vonden zich hedenmorgen nog andere sche pen op de plaats van het ongeval. Bij hoog water is van het gezonken stoom schip niets te zien. Wellicht is zulks bij laag water wel het geval. Te Maartensdijk is een 26-jarig Haagsch politieagent, die van de feesten der politie school te Hilversum terugkeerde, met zijn motorrijwiel nabij de Hollandsche Rading vermoedelijk doordat hij geen voldoende aandacht schonk aan het verkeer, tegen een aldaar rijdend voertuig gebotst. Met een zeer ernstige hoofdwonde werd hij opgenomen, nadat het eerste verband gelegd was, ver- f voerd naar de rijksklinieken te Utrecht waar hij ter verpleging werd opgenomen. Gisteravond is de handelaar in landbouw werktuigen P. T. Hie onder de gemeente Rode (Gr.) in snelle vaart met zijn motor rijwiel tegen een boom gebotst. Met een ernstige hoofdwonde (zijn kin was geheel gespleten) is de man naar het Academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn toe stand is hopeloos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1