Binneiilandsch Nieuw VOOR DE HUIMER TWEEDE BLAD WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Een eerste steenlegging Mr. A. C. Josephus Jitta naar de Ver. Staten De Koningin-Moeder naar Renkum De wethouderscrisis te Amsterdam De haven van Zoutkamp 771 zwaren in hzt Beneden- Maasgebied Journalistiek Het ongeluk op de Londen—Karachi luchtlijn LUCHTVAART DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN" NAAR DE NOORDPOOL Een stakker Fransche vliegtuigen voor Spanje Wereldsnelheidsrecord Als liefde verkeert in haat... Het postvliegtuig van de „Bremen" keert terug Het ongeluk met de „City of San Francisco" Ernstige vechtpartij op een schip Fabrieksbrand Acrobatische toeren in den nacht Het wereldsnelheidsrecord geslagen GEMENGD NIEUWS Haar kind vermoord De diefsSa! te Asjram Brand in een cabine De Koningin-Moeder zal Donderdag den eersten steen leggen voor het nieuwe Diaco- nessenhuis aan de Hoogsn-Houcklaan te "l-Gravenhage. Het bestuur der universiteit van den staat Minnesota heeft mr. A. C. Josephus Jita, lid ran den Haagschen gemeenteraad en hoofd redacteur van de Groene Amsterdammer, uitgenoodigd om in Februari en Maart a.s. voor de universiteit te Minneapolis lezingen te houden over Nederland. Mr. Josephus Jitta heeft deze uitr.codi- ging aangenomen. Maandag heeft de Koningin-Moeder een bezoek gebracht aan het sanatorium Oranje Nassau's Oord te Renkum. H. M. kwam te S uur daar aan. Het gevolg bestond uit: baronesse Van Tuyl van Serooskerken en den heer Slxma baron van Heemstra, par ticulier-secretaris van H. M. en president commissaris van O. N. O. 2ij werd aan den ingang van het sana torium ontvangen door den geneesheer- directeur, dr. F. L. Oudendal, de adjunct- directrice, zuster Poldermans en den rent meester, den heer L. J. N. Knottnerus. In de kamer van de adjunct-directrice werden de beide asshtent-genessheeren, dr. Bak en dr. Cohen, aan H. M. voorgesteld. Het jong ste patiëntje bood H. M. een bouquet orchi deeën aan. Vervolgens werd onder geleide van dr. Oudendal een rondgang gemaakt door het Sanatorium. In de kamer van de adjunct-directrice werden ve.!vrnschingen ge bruikt. Hier werden aan H. M. voorgesteld mevrouw Oudendal, de echtgenoote van den geneesheer-directeur en mevrouw Knottne rus, echtgenoote van den rentmeester. H. M. heeft aan dr. Oudendal, sedert 1 Juli geneesheer-directeur, haar groote te vredenheid te kennen gegeven met den gang van zaken in het sanatorium. Te half 6 is H. M. per auto naar Soestdijk teruggekeerd. In de gisteravond gehouden ledenverga dering van de Vrijz. Dem, Vereeniging is met op twee na algemeene stemmen de houding van de raadsfractie ten aanzien van de wet houderscrisis goedgekeurd en is aan de fractie geadviseerd het hare te doen om een democratisch college van B. en W. met een algemeen democratisch program worden ge vormd. Het ontwerp-program van de S. D. A. P. raadsfractie kan, volgens de vereeniging, daarbij te eer als basis voor onderhandelin gen worden aanvaard, nu daarop punten voorkomen, die reeds gedeeltelijk in uitvoe ring zijn en anderen die volkomen in de lijn van de vrijzinnig-democratie liggen. Om trent enkele punten zou nader overleg noo dig zijn. Op de vragen van het Eerste Kamerlid den heer Westerdijk, betreffende verbete ring van de haven van Zoutkamp heeft de Minister van Waterstaat o.m. geantwoord, dat de verschillende adressen en rapporten, welke hem te dezer zake hebben bereikt, thans nog in onderzoek zijn. Zoolang de naastbelanghebbenden het niet hebben gebracht tot een eenigermaie vast staand plan, waarvoor zij steun begeeren, en evenmin zekerheid is verkregen omtrent de vereirchte gemeenschappelijke medewer king. kan voorlocpig nog geen eindoordeel worden uilgesproken. De ei ing van de Rollerdamsche K. v. K. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam hefei naar aanleiding van een verzoek van de commissie inzake havenbe- langen van Rotterdam en omgeving een uit eenzetting gegeven van de bezwaren, welke, naar haar meening, de bestaande toestand in het Beneden-Maasgebied oplevert. O.m. wordt gewezen op Dordrecht als een concurreerende havenstad aan den mond van den Rijn, welke de gemeentelijke grenzen van Rotterdam nimmer zal kunnen omvatten. Verder wordt gezegd: Wanneer uw commissie bovendien nog wil overwegen, dat ook de concurrentie van Amsterdam in het massavervcer merkbaar zal worden, waneer deze haven de haar toegezegde betere verbindingen met den Rijn zal hebben gekregen, dan meccen wij, dat het ook bij u niet aan twijfel onder hevig zal zijn, dat het zaak is om tegen over al deze zich langzaam maar zeker ont wikkelenden gevaren het havengebied aan de monden van Rijn en Maas zoo aantrek kelijk mogelijk te maken. Er wordt voorts op gewezen, dat een be- •tuurslichaam over de geheele havenstreek, dat vooral voor deze belangen zou kunnen opkomen, ontbreekt. Een nieuw bestuursor gaan over een ruimer territoir is noodig. Ge zien den aard der te behartigen belangen zal, naar het oordeel van de Kamer, het nieuwe bestuursorgaan een publiekrechtelijk lichaam moeten zijn, dat door de literatuur bij voorbaat als havenstad wordt aangeduid. indien Nederland zijn grootsche zeehaven thans niet op ruimere schaal organiseert, zal de noodzaak daartoe wellicht verdwijnen, door den wedijver van Groot-Hamburg, waarvoor de overeenkomst met Pruisen den grondslag heeft gelegd en door Antwerpen, sterk door den onverdeelden steun van ge heel België. De Kamer dringt dan aan op volledige gebruikmaking van alle mogelijkheden, wel ke de natuurlijke verhoudingen in deze streek bieden. Het rapport besluit aldus: Het is slechts de organisatie, het zijn slechts de hulpmid delen, die voor de ontwikkeling noodig zijn. Wij zouden het een niet meer goed te ma- keu verzuim achten, indien van deze zeer bijzondere omstandigheden voor het haven gebied aan de monden van Rijn en Maas niet tijdig het juiste gebruik werd gemaakt. Naar „de Stichtsche Post' verneemt, is met ingang van 1 October benoemd tot di- recteur-hoofd-redacleur van „Het Huisge zin" de heer H. C. M. Wijffels, leeraar Ne- derlandsch aan het St. Janslyceum, afdeeling H.B.S., te 's-Kertogenbosch. De tegenwoordige directeur van „Het Huisgezin", de heer H. H. Thijssen, blijf: in functie, doch wordt met het oog op zijn leeftijd van een gedeelte van zijn taak ont heven en zal zich voortaan belasten met de leiding van eenige plaatselijke blaadjes, welke door de firma Teulings worden uitge geven. De bedoeling is, dat de heer Thijssen bij het bereiken van den 70-jarigen leeftijd wordt gepensionneerd. De hoofdredacteur van Het Huisgezin", de heer J. B. Vesters, blijft aan de hoofd redactie van „Het Huisgezin" verbonden. De heer Vesters blijft tevens leidend hoofd redacteur van het Dagblad „De Volkskrant' Maar ook een vraag van zuiver techni- sci.cn kant wil.en wij aan de prastyk toet sen, nl. of een luchtdienst tussciieu Europa en de kustlanden van d:n Stilien Oceaan over den veel naderen weg over het Pool gebied mogelijk is. Op de vraag of Nansen de Poolvlucht voor gevaarlijker hield dan de zooeven vol brachte vlucht over Trans-Siberië, ant woordde Nansen als volgt: Heen, bij den stand van de technische volmaaktheid van een luchtschip als cle „Graf Zeppelin", die thans honderdvoudig op de vlucht cm de wereld bewezen is, geloof ik niet, dat een vlucht in het Poolgebied bijzondere gevaren meebrengt. Ik twijfel er geen oogenblik aan of het luchtschip zal deze nieuwe enderneming even vlot vol brengen, als de vlucht om de wereld. Nansen ging daarna met zijn echtgenoote naar het liotsl Adlen, waar hij met de heeren van de Aeroarctic een belangrijke bespreking hield over deze expeditie. Daarna begaf hij zich naar Genève, om aan de zitting van den Volkenbondsraaa deel te nemen. Over het ïlijnsch-West- faafsche gebied Zooals reeds werd gemeld, zal het lucht schip „Graf Zeppelin" in den nacht van Donderdag onder leiding van kap. Lehmano voor een afstandstocht naar het Rijn- Westfalen industriegebied opstijgen. Gedu rende dezen tocht, die ongeveer achttien uur zal duren, zal ook nog over andere ge bieden en steden in Duitschland gevlogen worden, waar de Zeppelin tot nu toe niet is geweest. Bfj gunstig weer zal het luchtschip Woensdagavond tusschen 11 en 12 uur op stijgen. De tocht zal gaan over Stuttgart. Hznau en Siegen naar Westfalen, waar de steden Lüdenscheid, Remscheid, Soiingen, Elber- feld, Barmen, Hagen, Iseriohn, Dortmund Gelsenkirchen en Recklinghausen bezocht werden. Het gaat dan in noordelijke richting op Munster aan, vandaar ever Bielefield naar Minden, Hannover en Braunschweig. Als ei r.og tijd beschikbaar blijft za het luchtschip nog tijd beschikbaar blijft zal het luchtschip Stendal naar Berlijn. Bij gebrek aan tijd gaat het van Braunschweig over Maagden burg, Bernburg, Eisleben, Apolda, Weimar, Eisenach, Koburg, Rotenburg, Heidenheim en Uim naar Friedricbshafen terug. Het gevaar van magnesium lanctingslichten Het ongeluk, dat Zaterdag te Jask in Per- zië plaats vond met een postvliegtuig van de Imperial Airways, met aan boord de po;t, welke Zaterdag een week geleden uit Enge land was verzenden, heeft een oorzaak ge had, die in de luchtvaart tot nog toe als hooge uitzondering gold. Het vliegtuig de „City of Jeruzalem," een met drie 450 paards Jupiter motoren uitge ruste De Plavilland „Hercules," was boven het vliegveld van Jack gearriveerd en zou juist met- behulp van de onder de vièugelein- den aangebrachte en electrisch ontstoken magneslum-landingslichten, landen, toe-n de weinige beamten van de Imperial maat schappij in 't donker van den Oriëntaalschen nacht, het groote vliegtuig plotseling zagen vlamvatten en een en al vuur worden. Bij i het neerkomen van de brandende machine kwamen de bestuurder, capt. A. Woodbridge, mr. V. Bell passagier, alsmede J. Cart, een employé van Imperial Airways in de vlam men om. Twee andere leden der be manning H. Bourne, radio-telegrafist en H. Amor, werktuigkundige liepen ernstige brandwonden op, doch kenden zich redden. De pest, bestaande uit 25.000 brieven en andere zendingen, verbrandde. Men neemt aan, dat er in de benzineleiding van het vliegtuig een lek most zijn geweest en de ilcht brandbare stof, of mogelijk ook de dam pen, met het vuur der magnesium-lichten in aanraking is gekomen. Te Karachi werd men dadelijk draadloos van het gebeurde in kennis Eesteid, waarna capt. Attwood, die den volgenden dag met het postvliegtuig naar Caïr czou vertrekken, met een doctor en brancards naar Jask startte, om de gewon den naar Karachi over te brengen; de af stand tusschen Jask en Karachi bedraagt 575 mijl. Toen het vliegtuig reeds op weg was, kwam draadloos bericht, dat de toestand der belde gewonden geen directe overbrenging noodzakelijk maakte, waarop capt. Attwood naar Karachi terugkeerde. Capt. Woodbridge, de bestuurder van de „City of Jerusalem" is vooral bekend gewor den ais frontvlieger. Hij trad reeds op 18-ja- rigen leeftijd in dienst der Royal Air Force, en ging toen naar het front in Frankrijk, waar hij in een luchtgevecht den grooten Duitschen jachtvlieger baron von Richthofen velde. Woodbridge is 32 jaar en ongehuwd. Mr. Eell, de passagier, had zijn vacantie in Engeland doorgebracht en. keerde nu terug naar de Malay States, waar hij in het bosch- ontginningsbedrijf werkzaam was. Ofschoon een ongeluk als dit slechts sporadisch voor komt, blijkt er toch uit, dat het brandge vaar bij gebruikmaking van magnesium-lan- dingjlichten, geenszins denkbeeldig is. Door toepassing van electrische vliegtuig-landings- lichten, zooals de reeds geruimen tijd in ons land gefabriceerde Philips vliegtuig-lan taarn, had een ramp als te Jask plaatshad kunnen worden voorkómen. Erwln Moritz heeft een onderhoud gehad mot prof. Fritjof Nansen over den voor genomen tocht van de „Graf Zeppelin" naai de Noordpool. Aan de interessante bijzonderheden van Moritz in „Het Vaderland" cntlcenen wij het volgende: De expeditie, die thans vaststaat, en die met behulp van de „Graf Zeppelin" zal worden ondernomen, zal waarschijnlijk in Tromsö beginnen. Daar zal een ankermast gebouwd en een belangrijke voorraadschuur van brandstof en olie enz. ingericht worden. Daar zal dan de luchtreis naar de Pool be ginnen; zij gaat langs de Amsrikaansche zijde van het Poolbekken naar Fairbanks in Aljaska. Daar wil men eveneens een anker- mast bouwen en een station inrichten, om het mogelijk te maken de noodige rust te nemen en de brandstof aan te viulen. Van daar zal een tocht in lusvorm naar het eigenlijke Poolgebied plaats vinden, waarna het luchtschip weer naar zijn ankermast bij Fairbanks terugkeert cm langs de Siberische zijde van de IJsz:e naar huis te gaan. De geheele lengte van de reis zal ongeveer 15 tot 18 duizend K.M. bedragen en met inbegrip van de rustperioden van 18 tot 25 dagen duren. Om togen alle eventualiteiten verzekerd te zijn, zal het luchtschip eveneens sleden, Poolhonden, kieeding, wapens en lichte draagbare radiostations en levensmid delen voor S0 dagen meen: men. Deelnemers zullen zich dus ook op het pakijs kunnen voortbewegen. In totaal zullen van 45 tot 46 personen aan den tocht deelnemen, van wie 30 voor besturing en bemanning; het wetenschappe lijk contingent, dat uit de beste menscnen voor Poolonderzoek zal worden samenge steld, zal uit 12 of 13 heeren bestaan, ter wijl drie plaatsen gei\» erveerd zijn voor verslaggevers van krancenconct.rns. Wat het wetenschappelijk doel betreft, dat wij ons gesteld hebben, zou ik er voor alles op wiilen wijzen, dat het ons niet te deen is cm zooveel mogelijk materiaal,- maar cm zoo betrouwbaar mogelijk mate riaal bijeen te brengen. Naast het alge meene doel: uit ervaring vaststellen, wat een groot en goed bestuurd luchtschip in de Poolstreken kan prassteeren, noem ik uit de menigte van opgaven er maar een paar: de geografische omtrekken van slecht be kende, of geheel nieuwe landen cf eilanden dcor fotograrnmetrie te leeren kennen; de grenslijn onder zee te bepalen tusschen den rand van het vasteland en de diepzee door middel van een nieuw soort echolood- Verder zullen een groot aantal aardmagnetische, luchtelcctrische en biologische waarnemin gen worden gedaan; wij hopen ook de vraag van de grenshcogte en van den aard van den overgang tusschen Troposphecr (de luchtlaag, die tot ongeveer 10.000 M. hoogte het dichtst bij de aarde ligt) ende Stratcspheer (de hooge luchtlaag boven 10.000 M.) met een nieuwe methode op te lossen. Ten slotte houdt dr. Eckener, die op het j gebied van luchtvaart alleszins bevoegd is, het heelemaal niet voor uitgesloten, op een geschikte plek op het ijs te landen en dan door middel van peilingen en zendingen in den Oceaan aangaande temperatuur, zout- en gasgehalte van het water tot be langrijke resultaten te komen. Eerste art'st: „Wat heb je tijdens de vacantie gedaan?" Tweede artist: .Gek'ommen en geseïri'-V-d." Eerste artist: --s kerel! Yfsr "d?" Tweed: r v Vraag aan den eersten den besten straat jongen uit de stad naar „Malle Kobus", en hij zal hem u wijzen. Want wie kent hem niet den ongelukkiger: idioot, den schrik der kleinen, den spot en den speelbal der grooteren onder de overmoedige, onmeedoo- gende jeugd! Jaren reeds wandelt hij door onze straten, en ook evenveel jaren heeft hij blootgestaan aan de hardvochtige plagerijen van al wat zich op straat en in de vrije natuur wreekt over den dwang' van het bedompte school lokaal. We herinneren ons nog, hoe we zeiven In blauwe kielen en met gelapte broeken op dsse aarde rondwandelden, kwaad doende en onheil stichtend, juichend over een te dartelen hoed, die aan zijn bezitter ont snapt was en over de straatsteenen voort- huppelde om ten slotte zich in de gracht te werpen, waar hij dansend op de golven de kwaadaardige blikken van zijn meester tart te; hoe wij jubelden over de verontwaar diging eener bedrijvige dienstmeid, die haar emmer met water door onze schoenen met dikke spijkers omver zag werpen, hoe we lachten om den wanhoplgen kruidenier, die z'n winkelschel hoorde bengelen, zonder dat hij het touwtje bemerkte, dat onze boos aardigheid aan den knop had bevestigd. Zoo hebben we ook Kobus wel geplaagd, al voelen we er nu ook spijt over, dat we den stumper zijn beetje levensvreugde nog vergald hebben Maar het was dan ook onweerstaanbaar grappig voor ons kinderlijk gemoed, die goed aardige waanzin van den onnoozelen stak ker. Soms kon hij op den hoek eener straat een kwartier blijven staan, zwaaiend met zijn driekleurigen stok, een denkbeeldig regi ment commandeerend en den even denk- beeldigen vijand uittartend. „Zij komen, zij komen," gilde hij het dan uitduizen den en nogmaals duizenden". Sta vast, jon gens, sta vast!over 't geweer; schouder 't geweer! leg aan! Vuur!"en zijn zege pralende blik telde de gesneuvelden en de gewonden, die .de vijand op het slagveld achterliet, en opnieuw zwaaide hij zijn stok, en commandeerde hij: „Sluit de gelederen!" alsof het vuur ook zijn manschappen had gedund. Wie onzer herinnert zich niet de kinder lijke blijdschap, waarmee de ongelukkige man uit onze handen want er heerschte cok niet zelden een mildere stemming onder den ondeugenden hoop het sigarenlintje of den doorboorden cent aannam, om zich deze teekenen zijner behaalde zege op de borst te hechten naast de talrijke kruisen en medailles, die daar vroeger reeds een plaatsje hadden gevonden! Malic t Kobus was niet z'n heele leven „mal" geweest. Kobus was van 't jaar „twee". Toen de Fransche grenadiers bij z'n ouders ingekwar tierd waren zijn vader had een kruide nierswinkeltje in een der buitenwijken keek hij precies boven de tafel uit, en toen Napoleon bij Waterloo den genadeslag kreeg, v/as hij een handige Jongen, die in 't pak huis van zijn vader flesschen spoelde en zakjes plakte In z'n heldere buien hij had ze vroe ger nog van tijd tot tijd kon hij zich herinneren, hoe een oude snorrebaard hem op de knie had genomen en tot z'n moeder gezegd had: ,.Eh bien, il est solide, celui-lè, madameWant Kobus sprak een mond vol Fransch, ook als hij niet helder was, tot groot vermaak en tot niet minder groote verbazing van ons schooljongenskorps, dat meende op 't punt van de Fransche taal een monopolie te bezitten, waaraan niemand de hand mocht slaan. Ook kwam het ons ongerijmd voor, dat er een tijd kon geweest zijn, waarin de on- noozele Kobus het predicaat „solide" had verdiend. Zeker was dit toch zoo geweest, want op achttienjarigen leeftijd had Kobus de wapens opgenomen en had hij zich de ongenade op den hals gehaald van zijn vader, zijn moeder, z'n grootmoeder, z'n ooms en tantes en al z'n neven en nichten, die met een echt Nederlandschen afkeer voor den gewapénden dienst, zich schaam den over een bloedverwant, die 't in 't hoofd kreeg, voer 't plezier van „vaderland en vorst" kommiesbrood te gaan eten en een ransel dragen met een soepketeltje er boven op. Er is geen twijfel aan, of die ransel be vatte voor Kobus den maarschalksstaf; an ders toch was het moeilijk te begrijpen, hoe een Hollandsche jongen, die eenmaal stroop had gewogen en zakken geplakt, er toe kon komen, het geweer op te nemen. Maar, het zij de Fransche grenadier hem het jeugdig hoofd, dat nooit bijzonder veel had kunnen verdragen, op hol had gebracht, hetzij de kruitdamp, die zijn wieg reeds had omgeven, Kobus werd geboren in een veelbewogen tijd de pasgeboren hersens had beneveld, hetzij, dat de vaderlijke hand wat zwaar had gewogen en de pakhuislueht te bedompt was geweest, Kobus had de wapens opgeno men en geloofde, dat alleen op de krijgs mansloopbaan lauweren waren te plukken en dat een buurmansjongen met een beet je verstand net zoo goed generaal kon wor den als een grootelui's kind, zonder ver stand Ko' werd dus soldaat. En niet alleen sold at, maar ook dienstjaren verwierf hij de strepen. Want Kobus was een „dienstdoener", te zwaar. En bovenal was hij vervuld van zoo'n buitengev/one mate van eerbied voor al wat goud droeg, dat hij als een mode! gold van militaire discipline. Nooit rede neerde hij, al vertelde men hem ook, dat twee. maal twee vijf was; nooit had hij ge lijk, als z'n chef ongelijk had; nooit ver hief zich de gedachte in zijn ziel, dat een tweede luitenant feilbaar was en zelfs een sergeant-maj'cor z'n zwakke zijde kon heb ben. En wat een kolonel cf een generaal betreft, als zulks bovenaardsche wezens hem bevolen hadden, do maan of ds zon aan zijn bajonet te rijgen, dan zou hij het waag stuk ondernomen hebben, zonder aan de mogelijkheid er van cok maar eenigszins te twijfelen. Men begrijpt, dat zulke echt militaire eigenschappen onzenKo'pus moesten aan bevelen voor een spoedige promotie. Ook was hij netjes op zijn „spullen". Zijn geweer blonk altijd boven alle andere „spui ten" uit-, zijn schoenen konden tot spiegels dienen, voor al z'n kameraden, die er zich met een eindje vetkaars afmaakten. Kobus werd dus korporaal. Maar Kobus bleef ook korporaal. Verder kon hij hst nooit brengen en toen het jaar 1830 kwam en de Nederlandsche Leeuw zijn staart onder het lijf wegtrok, z'n oogen ontwreef onder het lijf wegtrok, z'n oogen uitwreef, ten ging staan, was Kobus nog steeds, vol gens de populaire uitdrukking: „commandant van zes man en een paardekop." Kobus trek mee uit; dat spreekt vanzelf. Maar wat er gedurende dien uittocht met hem voorviel, is minder algemeen Dekend, en de geschiedenis, die behoorlijk vermeldt, hoeveel paarden er werden doodgeschoten onder den Frins van Oranje, heeft vergeten op te teekenen, hoeveel Belgen onder Kobus sabelhouwen en bajonetsteken op het slag veld bleven. Maar dat doet er ook minder toe. Eén ding is zeker: toen Kobus van den Tien- daagschen Veldtocht terug kwam, was hij de oude Kobus niet meer. Hij werd weldra som ber en neerslachtig en verviel ten slotte in een doffe stemming, die eindigde met vol slagen waanzin, een waanzin, dis zich ech ter alleen uitte cp de meest onschuldige manier. Sommige lui, die er meer van wisten dan anderen er zijn altijd van die menschen in de wereld beweerden, dat het met de zaak zóó stónd: in den slag bij Hasselt of bij Leuven of bij Houthalen, of misschien „ergens anders", zou de compagnie waartoe Kobus behoorde, het bijzonder hard t0 VST- antwoorden hebben gehad. Op de markt van een of ander klein stadje ingesloten, aan alle zijden door den vijand omringd, die uit de vensters der huizen op de onzen een moorddadig geweervuur richtte, waren de Nederlanders op het punt het onderspit to delven. De vaandeldrager, omsingeld door tal van muitelingen, liep gevaar hst kostbaat pand, dat aan zijn zorgen toevertrouwd v/as. te verliezen, toen opeens con dolleman door Iden hoop heendrong, het wapperende doek aan zijn handen ontrukte, rechts en links kolfslagen uitdeelend, terugweek en met bebloede handen zich een weg wist te banen door de strijdenden ftaar een afgelegen steegje, waardoor hij zich uit de vosten maakte en het vaandel in veiligheid bracht. Men zegt ook, dat een luitenant van de zelfde compagnie later dat vaandel in ont vangst nam, kort na clen slag tot Ridder der Militaire Willemsorde werd bevorderd en ook in vervolg van tijd een schitterends promotie heeft gemaakt Zeker weet men echter, dat Korporaal Kobus Paas zoo was de naam van onzen held eenige weken met een hoofdwond in het veldhospitaal doorbracht, geen Wil lemsorde ontving en van den veldtocht terugkeerde met een gebroken hart en ge krenkte hersens De zeer fatsoenlijke familie van Kobus. die een afkeer had van ransels en van soep keteltjes. vond den simpeler, invaliden kor poraal bij zijn terugkeer in 't vaderland erg lastig en onfatsoenlijk en maakte hem tot een speelbal, dien hare respectabele leden elkander beurtelings toskaatsten; want zijn ouders waren kort na elkander overleden. Eindelijk begreep een hoogwijze familie raad, dat het zóó niet langer ging en be steedde Kobus in het hofje, waar hij zijn rustigste dagen doorbracht en waar we hern zoo straks op de groens bank hebben zien zitten. Of liever niet hem, maar zijn schim. Want Kobus is nu versleten, totaal versle ten. Nog kort geleden verhaalde een gewezen regeeringsambtenaar mij, hoe nu reeds ver scheidene jaren geleden, de magere gestalte dag in dag uit aan zijn bureau aanklopte en geregeld kwam informeeren, of de oe- noeming tot Ridder van de Willemsorde en de aanstelling tot „groot-majoor" nog niet v/aren aangekomen. En wanneer den ongelukkigen stumperd dan gezegd werd, dat er nog niets van be kend was en dat hij morgen maar eens moest terugkomen, dan slofte de oude Kobus de trap af en hij stampte met zijn driekleurigen stok en hij betastte z'n speelpenningen en z'n doorboorde centen, terwijl z'n stompzin nig gelaat zich plooide tot een droefgeesti- gen lach en zijn oogen, die een oogenblik te voren tintelden van hoop en blijde verwach ting, opnieuw de wezenlooze uitdrukking -na--. gftt-. -T Door de Spaansehe regeering zijn gelden toegestaan voor a'e aanschaffing van 160 vliegtuigen van Fransch fabrikaat. Dit is de grootste opdracht voor vliegtuigen die door Spanje in één keer werd geplaatst. Ter voorbereiding van zijn poging om het were'd'snelheidsrecord in de lucht tijdens de wedstrijden om de Schneider Cup gemaakt, te slaan, heeft de leider van de Britsche Schneider-Cup-groep Orlebar, op Calhsot verscheidene proefvluchten gedaan in een der cffieieele machines. Waghorn's machine zal, voorzien van een nieuwen motor, voor te recordpoging werden gebruikt. De liefde kostte f 15.000, Ongeveer acht jaar geleden maakte een bewoner van de Transvaalstraat Ie Ams'er- dam kennis met een luffrouw uit de Eerste Jan Steenstraat. De vriendschap werd zeer innig en meermalen had de juffrouw geld nooaig. Haar vriend was wel zoo goed dn t« geven. Jarenlang duurde deze innige vriend schap en de bewoner uit de Transvaalstraat betaalde de juffrouw in totaal ongeveer f 15000. Dezer dagen kwam aan de vriend schap echter een einde en de juffrouw wat natuurlijk niet in staat, het geld terug te betalen. Dé man, die zich opgelicht voelt, heeft daarom een aanklacht bij de politie tegen zijn vroegere vriendin ingediend en de politie onderzoekt thans in hoeverre hier van oplichting sprake is. Naar de „B.Z." uit New-York meldt is 't postvliegtuig van het ss. „Bremen", dat Maandagmiddag om half vier'op 510 mijlen afstand van Boston van het schip was op gelaten, bij de kust op sterken nevel ge- stocten, zoodat het tot terugkeeren genood- zaak was. Daar het vliegtuig radio aan boord had, kon het den weg naar de „Bremen" weer terugvinden. Daar was in- tusschen aan het hek van de stoomboot hef daarvoor bestemde zeil ter hoogte van het wateroppervlak uitgespreid waarop het vliegtuig behouden landde. Het werd toen met een hefboom aan boord gehaald. II: opsporing en on'tdekking van het wrak Reeds is gemeld, dat er acht lijken uit het verongelukte vliegtuig „City of San Fran cisco", hetwelk als wrak werd teruggevon den, te Grants in Nieuw-Mexico zijn bin nengebracht Het vliegtuig, een 3-motorig Ford-ver- keersvliegtuig der Transcontinental Air Transport Company, werd, gelijk bekend geheel verbrand in een woeste streek in Arizona ontdekt door den vlieger George R'ce. Het lag tegen een berghelling en was ge heel vernield. Alleen een stuk vleugel en een deel van d:n romp was nog intact. Rice ontdekte het vliegtuigwrak, terwijl hij met een verkeersvliegtuig op weg was naar Albuquerque in Nieuw-Mexico. Hfj ver volgde zijn reis, gaf in Albuquerque het transportvliegtuig aan een anderen vlieger over en vloog toen in een klein vliegtuig terug naar de plaats van het ongeluk. Driemaal vloog hij boven het wrak rond maar kon wegens de bergachtige terreinsge steldheid niet laag vliegen. Hij zag echter genoeg om per radio te kunnen berichten dat er geen hoop v/as, dat de inzittenden et het leven hadden afgebracht. Op aanwijzingen van Rioe, vertrok Zon dag een grond-expeditie naar de aangegeven plaats. Deze ligt 60 mijl ten Westen van Albuquerque, vanwaar het toestel Woensdag naar Los Angeles was vertrokken. Nadat de grond-expeditie, die onder leiding stond van Zuni-ïncKanen, welke de streek nauwkeurig kennen, op weg was getogen, landde een vlieger door middel van een valscherm, in de nabijheid van het wrak, om door middel van rooksignalen de zoekenden te kunnen le'den. Zondagavond kwam de expeditie met de verkoolde lijken der vijf passagiers en drie man equipage te Grants in Nieuw-Mexico aan. Een persoon doodgeslagen; 2 zwaar gewond Aan boord van het Britsche s.s. „Puriri" thans in tijd-charler bij de J C. J, L., het welk eenige weken geleden met een volle lading stukgoederen uit Japan te Soerabaia arriveerde, heeft zich te Osaka een ernstig gevecht onder Europeesche opvarenden voorgedaan waarbij een hunner werd gedood en twee andere zware verwondingen bekwa men, terwijl de dader door de Japansche po litie werd aangehouden. Meerdere nationa- liteiien waren aan boord en. dat zich onder een heterogene bemanning weieens mee- ningsverschillen voordoen, is begrijpelijk; vooral het rassen-verschil komt dan duide lijk uit. Ook in het relaas van dit treurige voor val, vertelt het „Soer. H.Bld zijn weer tal van verschillende nationaliteiten betrokken. Immers het geschiedde met de opvarenden van een Britsch schip in een Japansche ha ven, en wel in een „Hamburger Bar", waar van de Duitsche kroegbaas een Russische vrouw had getrouwd, Een Hollander had daar zitten tirinken met een Zweed cn een Noor. Er was ruzie ontstaan, en de vrouw van den kroeghouder had den Hollander met een bierflesch op het hoofd geslagen, zoodat hij met een pijnlijke en bloedende wonde naar de „Puriri terugging, Maar de man dacht, dat de Noorsche kameraad dit op zijn ge- welen had en wachtte des nachts om onge veer twee uur boven aan de gangway 'de thuiskomst van het overige gezelschap af met een groot stuk ijzer in de hand. De Noor kwam het eerst de trap op, kreeg den eersten slag op een van de slapen en was direct dood De Zweed werd zwaar gewond en een Brit die te hulp schoot evenzoo. Het gaf natuurlijk een heele op schudding aan boord. De dader werd op last van de Japansche Justitie gearresteerd en zal daar voor de rechtbank verschijnen Hij wist echter den volgenden dag niet meer precies wat er gebeurd was en huilde als een kind Het was jammer van hem, vertelde de su percargo, want het was overigens een op passende, Hollandsche matroos, te Soerabaia aangemonsterd. Te Loon op Zand bij Tilburg, is door on bekende oorzaak afgebrand de stoomieer- looierij van de Gebr Brands, De brandweer wist het vuur te bepalen tot het fabrieks gebouw, dat geheel uitbrandde. Een belen dend perceel dat ook door het vuur was aangetast, kon behouden blijven. Twee Zweedsche zeelieden logeerden in den nacht van Zondag op Maandag in een hotel op Katendrecht te Rotterdam, In het holst van den nacht kregen beiden een geweldigen dorst, welke slechts door een glas bier te lesschen zou zijn. De logementhoudster weigerde evenwel hun op dat uur te tappen en toen de logé's het haar wat al Ie lastig gingen maken, sloot zij hen kordaat in hun gemeenschappelijke kamer op. Maar de mannen lieten zich niet weerhouden. Zij moesten en zouden bier heb ben. Daartoe knoopten zij hun beddelakens aan elkaar en bonden deze aan hun bed vast. Zoo liet een van de twee zich uit de tweede verdieping zakken. Toen hij onder aan zijn lakens kwam, bleek hij nog 5 me'er boven den beganen grond te hangen. Hij liet zich vallen en brak den linkerpols, Dr. Bijlsma heeft hem behandeld, De Engeische eskader-commandant Orle bar, heeft op het 3 K.M. lange traject tus schen het eiland Wight en het vasteland met het vliegtuig Rolls Royce VI, waarmede luitenant Waghorn den Schneider-bekcr heeft gewonnen, een nieuw snelheids-record gevestigd. Iiij bereikte een snelheid van 54914 K.M ncr uur en heeft daarmede het record van Waghorn, dat 522 K.M. bedroeg, belangrijk overtroffen. De vlieger Stainforth, die tegelijk met Or lebar was opgestegen om het record te ver beteren, bereikte een snelheid van ruim 540 K.M. Inzake den kindermoord te Steenderen, wordt 'hans gemeld, dat de gearresteerde Belgische vrouw thans bekend heeft haar drie weken oud kind'® fee» t® heb- Het drieluik gevonden Aangaande den diefstal van een kostbaar ivoren drieluik uit de kathedraal te Agran» wordt uit Weenen nog het volgende gemeld: De Weensche kunsthandelaar GÜickselig, die het zeldzame snijwerk uit de 11de eeuw gaarne wilde koopen, bood er verleden jaar een millioen dinars voor. Het domkapittel wilde echter van het kerkstuk geen afstand doen. loan GÜickselig in het begin van dit jaar te New York vertoefde, vertelde hem zijn daar gevestigde collega Motta, dat hij aan het Bostonsch museum een triptiek uit een der Balkansteden verkocht had voor 40.000 dollars. GÜickselig begaf zich daarop naar Boston en herkende er tot zijn groote verbaz;ng den kathedraalschat uit Agram Te Agram teruggekeerd, deelde hij zijn ervaringen aan hei domkapittel mee, doch de dombeeren verklaarden met grooten na druk, dat ze het drieluik niet verkocht had den. Een deskundige uit Frankfort, prof. Haekenbruck, werd geraadpleegd, die ont dekte, dat de triptiek verdwenen was en de schatkamer slechts een waardelooze conie bevatte van het beroemde origineel. Het drieluik was gestolen. De dieven hadden de ivoren platen met voorstellingen uit het le ven van Christus verwijderd uit de zilveren lijst. Hoe ze de schatkamer zijn binnenge- raakt, is een raadsel. De Agramsche poli tic heeft het museum te Boston van het ge val in kennis gesteld De Amerikaansche kunsthandelaar Motta Pet nog weten, dat hij de triotfek van een Franschman kocht voor 10 000 do'lars. Hij maakte dus een zoet winstje van 30.000 dol lars. In de bioscoop „Amicitia" te Amersfoort ontstond tijdens he., afdraaien van het hoofdnummer „Asphalt" door het breken van de film, brand in de cabine. Door het onmiddellijk in werkrag stellen van het re- genscherm,dat boven het projectie-apparaat is aangebracht, wist men den brand te be perken tot de cabine, In de zaal, waar men op het doek bemerk te dat de film in vlam was geraakt, ontstond gelukkig geen groote consternatie, zoodat het publiek ordelijk de straat bereikte. De schade, die aan d» ©skin» aangebraqF?., *i»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6