Provinciaal Nieuws tweede blad WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 3 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE ÖE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK CASTRICUM ENKHUIZEN GROOTEBROEK RECHTSZAKEN Voor den Aïkmaarschen Politierechter De moordzaak-Giessen Nieuwkerk Door een tram overreden en gedood Autobus-ongeval De moord op mevr. Landzaat Nog steeds pest op Java Malversaties op groote schaal De scheepsramp te Madrid Nieuwe gevechten aan de Russisch-Chineesche grenzen KERKNIEUWS De bomaanslag te Lemberg Een praatje met den knecht van Kardinaal van Rossum Prijsuitreiking Haarl. Kegelconcours Waarom het Amsterdamsche Gerechtshof de revisie-behandeiing aanvangt Aanrijding Door het links van den weg houden op den Rijksstraatweg ontstond he den een aanrijding tusschen een wielrijder Uit Egmond-Zee en een auto. De man werd over den weg gesmakt, terwijl z'n zoo goed als nieuw rijwiel deerlijk gehavend werd. Den autobestuurder treft echter in het geliee. geen schuld, omdat deze behoorlijk signaler, gaf. De wielrijder die onder invloed van ster ken drank bleek te zijn, kwam er af met een niet beduidende hoofdwonde en eenige schrammen op zijn handen. Alastrimgevaar Ook in deze gemeente zal gelegenheid worden gegeven voor het in enten of herinenten tegen het alastrimge- vaar. welke gelegenheid volgende week za' Worden gegeven in een der lokalen der school aan den Rijksstraatweg en wel op Woensdag 18 dezer des n.m. 3 uur. Kermisdrukte Gisteren werd alhier de jaarlijksche kermis geopend. Er was een heeleboel attracties terwijl de zonen van het oude volk in grooten getale waren opge komen met negotie en allerlei wat de jeugd door geschitter en geflonker kan bekoren. Onder de attracties is een groote stoomcar- roussel en een bioscoop, terwiil voor de mee: kleinere jeugd en vele gelegenheden tot ver maak zijn. Het aantal bezoekers was gisteren heel groot en op den Rijksweg, waaraan het kermisterrein is gelegen was het haast geen doorkomen. Het verkeer, dat wegens den heelen mooien zomerschen dag heel druk was ging echter geregeld, terwijl de automobilis ten zeer kalm en voorzichtig doortrokken Onregelmatigheden hadden gelukkig niet plaats, behoudens dat een inwoner van Cas- tricurr van een kermisklant uit Heiloo eer. gevoeligen klap op zijn hoofd kreeg; de politie kwam echter tusschen beiden en maakte met den vreemdeling korte metten. Van dc Heemskerkers hadden wij ditmaal 't zijn gewoonlijk de ruziezoekers geen lést. Hier toe droeg zeer bij het preventieve politie toezicht. Ook heden is het druk en als het weer zoo blijft zal het morgen den laatsten dag zeker ook zoo het geval zijn. Haringvisselier aan liet strand Gister middag deed zich op het strapd vlak voor den ingang van den Zeeweg een niet alle- daagsch geval voor. Een haringtrekker had gebrek aan benzine en dus stevende hij naar het strand, waar hij echter niet voldoende bij kon komen. Geen nood echter, een der opvarenden ging met twee leege benzinebus sen zwemmende naar het strand na vol doende brandstof aan de benzinepomp aan den Zeeweg te hebben ingenomen werd de terugtocht op dezelfde wijze aanvaard Een maal aan boord teruggekomen kon het schip zijn weg naar Den Helder weder aan vaarden. Dat deze niet alledaagsche inne ming van brandstof veel bekijks onder de talrijke strandbezoekers had, laat zich be grijpen. Personalia Bij Koninklijk besluit is de Technisch ambtenaar van den Rijkswater staat .de heer W. A. Dormaar Pzn„ te Enk huizen, bevorderd tot technisch hoofdamb tenaar. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Groenten- en Bloem- bollenkweekerij en Handel P. Duin en Zo- heti, te Grootebroek. Zitting van Maandag 9 September De eerste verdachte die heden zijn entree da salon maakte, was Willem K., n. 39, jonge stoker uit Hansweert, die in verzet is gekomen tegen een hem bij verstek opgeleg de gevangenisstraf, wegens mishandeling gepleegd te Barsingerhorn op een machinist Uit Winkel. Verdachte heeft heel wat be zwaren. Hij beweert te zijn uitgelokt en verzoekt zijn straf om te willen zetten in een kleine geldboete. Ongelukkiger wijze is hij al reeds meermalen wegens min of meer ernstige feiten veroordeeld, waardoor zijn kans op een „kleine" geldboete niet groi.ter wordt. Hierop wordt de zaak opnieuw be handeld. De machinist Buitenhek is door Verdachte getrapt, geslagen en met een mes in zijn rug gestoken, waardoor hij bloe den werd verwond. De verdachte beweert, dat Buitenhek hem met een Klomp te lijf wilde. Buitenhek erkent wel een klomp ter hand te hebben gehad, doch hij heeft er niet mee geslagen. Verdachte heeft hem die klomp afgenomen om hem er mee af te ranselen De vernieuwde behandeling geeft den of ficier geen motief wijziging in het vonnis 6 weken gev. voor te stellen. Hij vraagt dus bevestiging. De politierechter blijkt van de zelfde meening en het vonnis wordt alzoo bekrachtigd. Diefstal in dienstbetrekking. Cath. Joh. v. d. B„ die zich te Alkmaar schuldig maakte aan diefstal ln dienstbe trekking bij mevr. de wed. B. aldaar, wordt onvoorwaardelijk veroordeeld tot 1 maand gev. De Pol. rechter acht dit momenteel het eenige middel ter harer verbetering. Beleediging. Voortgezet wordt de bekende zaak tegen den zwerver Jan P., die den gem. veldwach ter van Noord-Scharwoude Leuring, heeft Uitgescholden. Eisch 1 maand, vonnis twee dagen. Verdachte heeft nog 6 maanden te goed wegens rijwieldiefstal. Oneerlijk meisje. Ook werdt verder behandeld de zaak tegen Trijntje K.. met het hooren van den heer Wiggers, reciasseerings-rapporteur. 2ijn rapport luidt niet gunstig. Het meisje geeft geen blijken van verbetering. Zij heeft hu een dagdienst je en slaapt thuis. Wegens diefstal van een bedrag van 10 hit cle portemonnaie van een medearbeid ster aan de Melkfabriek Uithoorn, vordert de officier thans 6 maanden gev. voornamc- hjk met het oog op haar toestand. Git- spraak 7 October, na de reclasseering ge hoord te hebben. Mishandeling met een hamer. De 41-jarige koopman Joh. G„ hande- laar m paling te Hoorn, heeft op de Ker mis te Berkhout zekere W. Weel, die in ge- zel--;:ii:.p van andere jongelieden een aan bal waagde op zijn paüngvoorraad, met esn hamer op het hoofd geslagen. De ver dachte herkent echter in de mishandelde hlet den persoon, die hem zijn paling af handig wilde maken, maar hy was wel bij het gezelschap. Het relletje gebeurde na sluiting van de Kermis op 5 Juni. Weel beweert niets on behoorlijks gedaan te hebben. Hij stond kalm voor de palingkraam te kijken. De ge troffen landbouwer reclameert 3.45 aan kosten van uitstoomen van zyn pak, dat met bloed was bevlekt. Verdachte is bereid dit bedrag te voldoen. Op verzoek van verdachte worden nog eeni ge getuigen a décharge gehoord. Eenige van hen hebben rumoer gehoord, doch wei nig van de zaak gezien. Wel heeft men Weel met een bloedend hoofd zien loopen. De kermisreiziger Petshold heeft gehoord, dat het plan was van eenige jongelui G. een pak slaag te geven als hij niet genegen was hen paling te verstrekken. Hij heeft een van deze personen een hamer uit de hand gewrongen. G. lag op den grond en een ander lag boven op hem. Ook was er een persoon bij, die hem voor 10 heeft willen omkoopen om tegen G. te ge tuigen. De Officier acht geen noodweer doch wel verzachtende omstandigheden aanwezig, die kunnen leiden tot een lichtere straf. Ge vorderd wordt daarop 20 boete of 20 da gen. Mr. Thomas, advocaat te Hoorn en ver dediger van verdachte, acht wel niet di rect noodweer bewezen, doch het gebeurde wijst wel in die richting. Verdachte slaat gunstig bekend en is zeer zenuwachtig van aard. Hij is zelfs epilepticus. D.t alles is van invloed op zijn daad geweest. Pleiter verzoekt dus clementie, of het opleggen van een voorw. geringe straf zonder bijz. voor waarden. Verdachte zegt kostwinner te zijn van een oude moeder van 75 jaar en verzoekt dat hiermede rekening mag worden gehou den. Hem wordt opgemerkt, dat hij reeds 3 maal ter zake mishandeling is veroordeeld. Verdachte wordt daarop veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen en toewijzing der vordering tot schadevergoeding. Mishandeling De niet verschenen verdachte Hendrik Jan B. te Helder heeft in den nacht van 4 op 5 Mei in het Casinokwestie gekregen met getuige J. v. d. Heijden en dezen toen een klap of stomp toegebracht. De mishan delde veronderstelde dat B. op hem was vertoornd omdat hij getuige tegen hem was geweest in een strafzaak. Verdachte staat bekend als dranklievend en twistziek. Eisch en vonnis 35 boete of 35 dagen. Mishandeling met een voorwerp De 29-jarige veehouder Joh. D te Castri- cura staat terecht, omdat hij op 4 Juni den getuige Cornelis Molenaar met een hooispit of althans met een stuk ijzer een slag op j de hand heeft gegeven, waardoer hij bloe dend verwend werd. Deze twee personen kunnen elkander niet best zetten en had den dien dag voertdurend ruzie met elkan der gehad. De op een slag met een hooispit ont haalde heer Molenaars doet zijnerzijds ver slag van het gebeurde en geeft alle schuld aan den verdachte. Hij heeft verdachte op den grond gedrukt, maar niet geslagen of bezeerd. Vrede is er nog niet. De heeren spreken niet tegen elkander. Eisch, daar wordt aangenomen dar getuig» aanleiding gaf, 10 boete of 10 dagen. Vonnis con form. Vernieling van een schutting De 53-jarige kunstschilder en caféhouder Chr. M. te Medemblik staat terecht ter zake dat hij op 10 Juni een aan zijn buur man M. v. d. Berg toebehoorende schut ting heeft stuk gezaagd en omgeworpen. De forsch gebouwde kunstschilder en wijn schenker. verdedigd door tnr. Dwars te Hoorn, erkent het feit Hij is daaitoe over gegaan omdat deze schutting hem het licht benam. Verdachte staat sinds eenigen tijd op niet te besten voet met zijn buurman. Vroeger is er niets voorgevallen. De aanlei ding van de animositeit moet worden ge zocht in eenige raampjes in het perceel van verdachte, die direct uit zien op het erf van getuige v. d. Burg. Verdachtew il de bewuste ruitjes wel ge heel naar genoegen van getuigd in orde laten maken, maar hij is niet gesteld op een schutting, die hem alle lich* beneemt. De Officier stelt voor de zaak te stellen in handen van den Rechter-Commissaris voor nader onderzoek. Mr. Dwars houdt een uitvoerig pleidooi, waain hij in extenso den toestand uiteen zet. Pleiter doet daarin uitkomen, dat zijn cliënt door getuige v. d. Berg ten zeerste is gedupeerd, waarop hfj werd gedwongen tot repressaille maatregelen in casu de verwijdering van de bedoelde schutting. Juridisch acht pleiter verdachte niet "trafbaar, aangezien hij eigenaar is van den grond, waarop getuige die schutting had doen plaatsen. De politie zelf heeft verdachte geassis teerd met het opruimen van de palen. Pleiter concludeer-:; ontslag, subs vrij spraak subs, schorsing om een civiel rech terlijke uitspraak af te wachten. De officier persisteert bij zijn requisitoir en de politierechter beslist dat de eigendom niet vaststaat en spreekt verdachte vrij. Slag in het gelaat De niet ter zitting verschenen verdachte Oom. M. heeft in den nacht van 2 op 3 Jum te Anna Paulowna den getuige J. Wijdenes een slag in het gelaat gegeven. Er was een kwestie tusschen partijen ontstaan over het offreeren van een borreltje. Eisch en von nis 20 boete of 20 dagen. Schop tegen de beenen De 19-jarige arbeider Willem D. uit Eg- mond aan Zee heeft in den nacht van 26 op 27 Mei, ter gelegenheid van de Rinne- Tommer kermis den vrachtrijder Simon Bakker van Egmond Binnen een schop te gen zijn been toegebracht. Beiden bevonden rich in het café van den heer v. d' Molen. Te voren was er tusschen ,de heeren een woordenwisseling ontstaan, omdat verdach te meende, dat Bakker hem lastig wilde vallen. Gevorderd wordt 25 boete of 25 dagen Verdachte staat niet ongunstig bekeno, doch heeft geen blanco strafregister. Von nis 20 boete of 20 dagen. Nog een vniststomper. Pieter K., niet verschenen, heeft in den avond van 9 Juni den tuinder J. Weel, die zich dien avond onledig hield met het coi.- troleeren van kaartjes voor een danslokaai te N. Scharwoude. een stomp in het gelaat toegebracht. Te voren had Weel den ver dachte, die zonder entreebiljet de zaal wil de binnendringen, geweigerd en verwijdercr. Hij kreeg daarop onverhoeds een hevigen stomp, die hem gevoelig trof. Eisch 12 boete of 12 dagen vonnis 15 boete of la dagen. Rijwieldiefstal. De arbeider B. B. oud 23 jaar en gedo micilieerd tb N. Weerdinge (Dj.) heeft zich aan een dubbelen rijwieldiefstal schuldig gemaakt op 28 Maart te Valthermond (D.| en op 22 Juli te Akersloot. Het. te Valthei. mond ontvreemde rijwiel behoorde aan der: landbouwer A. Thien. Deze had zijn rijwiei bij een café geplaatst en toen hij later wij de wegpeddelen, was het verdwenen. Het rijwiel te Akersloot buit gemaakt, b'.- hoorde aan den aldaar woonachtigen Hu- bertus Leyen. Verdachte zegt, dat het vast niet meei zal voorkomen. Eisch 30 boete of 30 da. gen. Vonnis 3 maanden gev. voorv; met jaar proeftijd met verplichting om 2» schadevergoeding te voldoen aan getuige Thien. Mishandeling met een bierglas. Pieter Jan S., uit Wormerveer, niet pre sent, moet terecht staan wegens mishande ling van den getuige N. J. Ruiter uit Ou- dorp dien hij in den nacht van 14 op 15 Juli te Alkmaar in de Houttil een slag met een bierglas in het gelaat heeft ge geven, waardoor hij bloedend werd ver wond. Getuige stond te kijken naar verdach te, die met een ander, zekere G., aan het vechten was en ontving hoewel hij met deze zaak niets had te maken, van Jan S. ge- melden opstopper. Getuige dient een ver zoek in tot schadevergoeding van 9 we gens beschadigde kleederen. Verdachte is een reclassant, die zijn proef tijd nog niet heeft doorgemaakt. De politie rechter doet daarom nog geen uitspraak, doch gelast aanhouding der zaak tot 23 September. Hierna sluiting. 97 getuigen gedagvaard Naar wij vernemen, komen op de lijst van getuigen, die door het Amsterdomsch Gerechtshof gehoord zullen worden in ver band met de revisie-behandeling in de straf- zaak-GieSsenNieuwkerk, de namen voor van 97 personen. Van de zijde van den Procureur-generaal zijn 61 getuigen gedagvaard, terwijl de voor zitter van het gerechtshof 12 getuigen ge dagvaard heeft. De verdedigers hebben 24 getuigen k dé charge laten dagvaarden. GRONINGEN, 10 September Maandag middag is te Laren bet 6-jarig zoontje van den heer Klinker, dat op de tramlijn speel de en trachtte een tramwagen op te. duwen, door dezen wagen overreden, toen de lo comotief er aan was gekoppeld. Eenige uren later is het kind aan de bekomen verwon dingen overleden, 12 gewonden WARSCHAU, 10 September In de buurt van LubÜn is een militaire autobus in botsing gekomen met een motorrijwiel en ten gevolge daarvan in een sloot gestort. Twaalf officieren werden gewond. MEDAN, 9 September De inlandsche vrouwelijke keukenhediende, die werkzaam was bij de familie Landzaat en die indertijd het kindje van de vermoorde mevr. L. gered heeft, ontving de bronzen ster van trouw en verdienste. BANDOENG, 9 September (Aneta) Wij vernemen, dat zich te Jiwidei weer een geval van pest heeft voorgedaan. De pa tiënte is een inlandsche vrouw, die naar het gemeentelijk ziekenhuis alhier werd overgebracht, waar zij later overleed. Tien personen erbij betrokken KIEL, 10 Sept. (V.D.) Zooals bekend, werd ongeveer een jaar geleden legen een te Kiel gestationneerden officier en een koopman uit Berlijn een gerechtelijk onderzoek ge opend, daar beiden er van verdacht werden geweermunitie uit het marinedepot te Kiel aan een particuliere firma te Berlijn ver kocht te hebben. Uit het verhoor der beschuldigden en van een aantal getuigen is gebleken, dat men hier met malversaties op groote schaal te doen heeft, waarbij nog een groot aantal personen is betrokken. Het gerechtelijk on derzoek is daarom tot tien personen uitge breid en de behandeling van de zaak. die dezen herfst voor de rechtbank zou plaats hebben, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het Engelsche stoomschip „Island Trade" dat 8000 ton meet, liep in den mist ten zui den van Vigo op de rotskust. Het schip moet mee het grootste deel dei lading ais verloren worden beschouwd. Passagiers en bemanning konden worder gered. LONDEN, 10 Sept. Naar uit Moekden wordt gemeld, blijven de gevechten aan de Russisch-Chineesche grenzen voortduren De stad Suifenho (in de buurt van Pogranitsj- naja) zou door Russische artillerie be schoten worden en staat in brand. Een aanval zouden de Chinecsche troepen heb ben kunnen afslaan. Aan beide zijden zou den groote verliezen zijn geleden. Ook een aanval op Mandschuli zou afgeslagen zijn. Bij ecu inval in het gebied van Suiyen tus schen de rivieren Ussuri en Amoer, werd een Chineesch bataljon bij de Wasu ge dwongen zich terug te trekken. De aanvallen op Pogranitsjnaja hebben te Tokio groot opzien gebaard. Leden van den generalen staf gelooven, dat de positie van president Chaqg Kai Chek door de nieu we aanvallen belangrijk verslechterd is en dat China daardoor niet bij machte is zich langer te verzetten. Huiszoekingen WARSCHAU, 9 September Naar ui! Lemberg gemeld wordt, hebben daar, naar aanleiding van den bomaanslag huiszoekin gen plaats gehad in het studentenhuis, bij de redactie van het orgaan van de Undopartij Dilo en in verschillende andere Oekraïnische instellingen. Allerlei documenten en papie ren werden in beslag genomen. Van Haarlemschen weesjongen tot autoriteit Toen Z.Em. Kardinaal van Rossum de vorige week een bezoek aan onzen bisschop bracht, mochten we den Kardinaal in de hal) van het Bisschoppelijk Paleis begroeten en tegelijk hooren. dat onze moedertaal door buitenlandsche Nederlanders niet vergeten wordt, want hoewel Z.Em. steeds in Italië vertoeft, spreekt hij nog Holiandsch op de volmaakste wijze Tijdens het intieme onderhoud dat de hooge kerkelijke autoriteiten ruim twee uur hadden, maakten wij een p aatje met den knecht Jan, een Haarlemschen weesjongen, die bij het vorige bezoek van den Kardinaal aan zijn geboorteland uitverkoren werd als kamerdienaar van Z.Em. We stonden met z'n vieren, Jan, Willem, de knecht van Mgr. Aegenent, Bertus, de humoristische baas van hetzelfde gilde en ik. als krantenman. „Jij bent tegenwoordig maar de fijne me neer," begon Bertus tegen Jan, „je loopt maar tn een deftig pakje met een keurig wit dassie en een paar blinkende gespen op ie schoenen en dan nog een hoogen dop op je hoofdnou, daar komen wij an Jan ging in de houding staan en toonde zijn corpulentie, die hij ongetwijfeld aan de marcaroni had te danken. „Alleen met feestelijke gelegenheden ben ik zoo deftig," vergoedde hij. „in Rome hebben wij niks te beteckcnen. Daar kom je elk oogenblik een bisschop tegen en een kardinaal is niks bijzonders. Nou, dan begrijp ie, dat wij knechten heelemaa! niks te ver tellen hebben." Willem keek spottend uit zijn oogen, alsof hij wilde zeggen „Neem mij nou, effetj'es." „Heusch waar," vervolgde Jan, „hier in Holland kennen ze geen kardinalen en daarom worden we hier overal met plechtigheden ep deftigheden overladen. Ik ben bekaf.... pf.... wat een weekie...." Hij haalde zijn zakdoek te voorschijn en veegde er mee over z'n voorhoofd waarin Bertus aanleiding vond om op te merken, dat een Romein het hier toch niet warm mocht vinden. RomeinWat klonk dat voornaam burger van het oude Rome „De Kardinaal woont zeker wel in een prachtig paleis informeerde Willem nieuwsgierig. Jan lachte heel flauwtjes, schudde het hoofd. „We wonen op de zooveclste etage en moeten met de lift naar onze vertrekken. Als we thuis komen gaat de Kardinaal met zijn secretaris met de lift naar boven en ik loop de trappen op, want anders word ik te dik. Soms ben ik dan nog eerder op de bovenste etage. Het is wel een groot huis, waar de Kardinaal woont, maar eerst is er een winkel-galery, dan de kantoren van de Propaganda-Fides en dan pas de woon vertrekken." „Ik zou rn'n hoogen hoed maar afzetten," bromde Bertus. In een onbewaakt oogenblik gaapte jan op zuivere Hollandsche wijze. Hij schrok er zelf van en verontschuldigde zich door te vertellen, dat het alle avonden zoo laat ge worden was. „Hoe laat ga je dan in Rome naar bed vroeg Wille -i weer. „De Kard n al altijd om half tien en dan heb ik vrij in de meeste gevallen kruip ik er dan zei' ook maar in, want 's morgens is het weer v oeg dag." „Eet je nm niks als marcaroni?" was de volgende vraag. Jan lachte zoo hard, dat we er even van schrokken, bang als we waren het hooge gezelschap te storen. „Wel nee...." procste hij, „wij eten Hollandsche kost, moet je net bij mij zijn. Ik hou wel van een flink happie...." Toen heb ik met Jan afgesproken, dat ik bij hem zou komen dineeren als ik nog eens in Rome zou komen. En hij heeft me daarna geïnviteerd, zooals ik trouwens verwachtte. Het gesprek werd daarna streng zakelijk. Bertus en Jan haalden oude herinneringen op over fooien en geen fooien, over lastige oude dames waar geen cent aan was te ver dienen, over royale heeren, die een kwartje voor een kaars betaalden en er een kwartje voor den koster bijdeden. De mèid van pas toor Die was nog altijd even gierig en de meid van pastoor Zoo was het vorig jaar het hoekje omgegaan, op welke mededeeling Jan het hoofd schudde en zóó meewarig keek. alsof hij met het mensch te doen had. „Bevalt het je nogal in Holland vroeg ik, omdat het gesprek te technisch voor me was. „Best," bekende Jan „van de bikkesement is het wel in orde. Maar we blijven niet zoo heel lang meer en vandaag ben e hier en morgen daar en je weet nooit wat de dag van morgen brengen zal. Wilt u in de krant zetten, dat Jan, de oude Haarlemsche weesjongen, het uitstekend maakt Ik heb hier nog heel wat oude vrien den, die ik niet minder goed gezind ben, nu ik het zoo ver gebricht heb...." Vanuit de ontvangzaal werd gebeld en het onder-onsje was tegelijk beëindigd want de fotograaf riep me, om z'n blitz-licht vast te houden, een baantje, waarin ik zoo lang zamerhand bedreven ben. Toen Jan de portieren van den auto dicht sloeg gaf hij nog even een groet naar zijn collega's en naar mijWe voelden ons gelukkig. W. v; W Feest in het clubgebouw Tot besluit van het kegelconcours, dat in de vorige week te Haarlem werd gehouden, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van den H. K. B. en 't 20-jarig van den N. K. B. organiseerde de Haar!. Kegelbond Maandag een feestavond, waar tevens de vele prijzen uitgereikt werden. Vele kegelaars met hun echtgenooten waren op het feest verschenen en hadden bovendien hun beste stemming meegebracht. Het openingswoord werd gesproken door den waarnemend voorzitter, den heer J. v. Maris. Deze dankte in de eerste plaats zijn mede-bestuursleden, de wedstrijd-commissie en bracht hulde aan alle kegelaars, die uit alle deelen van het land waren gekomen om het kegelconcours mee te maken. Spr. wenschte den Amsterdamsehen Kegelbond Nu Donderdag a.s. voor het Gerechtshof te Amsterdam de behandeling in revisie zal aanvangen van de geruchtmakende zaak, betrekking hebbend op den in 1923 gepleeg- den moord op den spoorwegwachter De Jong te Giessen-iNeuwkerk, is het wellicht dienstig, nog eens de aandacht te vestigen op d'e verschillende feiten, welke er toe ge leid hebben dat de Hooge Raad van ce ten uitvoerlegging van het veroordeelend arrest van het Haagsche Gerechtshof ten aanzien van J. Teunissen en J. C. Klun- der, die ieder ter zake van dezen moord waren veroordeeld tot vijftien jaren ge vangenisstraf, de schorsing bevolen en de zaak ter nieuwe berechting naar het Am sterdamsche Hof verwezen heeft. Inmiddels hebben Klunder en Teunissen ruim viei jaren in de gevangenis te Leeuwarden door gebracht en bevinden zij zich thans als „verdachten" in het Huis van Bewaring te Amsterdam. In den nacht van 3 op 4 Augustus van het jaar 1923 werd de spoorwegwachter Ja cob de Jong te Giessen.Nieuwkerk op as spoorbaan, op ongeveer 400 meter afstand van zijn woning, vermoord. Bij het krieken van den dag werd het lijk \an den ver moorde nabij een seinpaal gevonden door een inwoner van Giessen-Nieuwkerk, zeke ren Kras. In den arm van het ontzielde lichaam lag een ijzeren hamer met ijzeren steel. De moord moet met dit vöorwerp zijn verricht, want het hoofd van den versla- gene bleek met een hamer verminkt te zijn; o.a. waren schedel en jukbeenderen ingeslagen. De dood moet dan ook dadelijs zijn ingetreden. Het door politie en justitie ingestelde onderzoek leidde allereerst naar zekeren Boxmeer, wiens daderschap aan het gru welijk misdrijf aannemelijk werd gemaakt door de verklaringen van den ijsventer Mijii- ster, die o.m. had medegedeeld, dat hij Box meer in den omtrek had gezien. Laatstge noemde was echter zoo gelukkig, dat hij zijn alibi volledig bewijzen kon. Getuige Mijnster wist eciiter nog meer te vertellen; zijn verklaringen kwamen hierop neer das de hamer, welke bij het lijk was gevonden, het eigendom was van de familie Kroon te Siiedrec'nt. Nu was in den avond en den nacht van het gebeurde ten huize van hes echtpaar Krocn een feestje geweest, waar aan behalve door de Krocns werd deelge nomen door zekeren Vermeer en door J. C. Klunder en J. Teunissen. De laatste twee waren resp. als arbeider en onderbaas werk zaam bij het herstellingswerk langs de spoorlijn Dordrecht—Harüinxveld. Door de aanwijzingen van Mijnster werden Klunder en Teunissen gearresteerd, doch spoedig weer vrijgelaten. In Februari 1925 werden beiden echter opnieuw, als verdacht van den moord, in arrest gestekt. Zoowel Klun der als Teunissen bleven hun onschuld vol houden. Wat) betreft hun deelname aar, het feestje bij de Kroons kon uit hun ver klaringen worden opgemaakt, dat vrouw Kroon aan Teunissen, die toentertijd in Dordrecht woonde, verzocht had, ten haren huize te blijven overnachten. Teunissen had hierin toegestemd, doch het raadzamer ge acht, eerst een bedrag van 590. welke som hij bij zich droeg om den volgenden morgen aan zijn arbeiders uit te betalen, in veilig heid te brengen bij zekeren (inmiddels over leden) Bouwmeester, bij wien Klunder in den kost was en die op een paar huizen af stand van de Kroons woonde. Zoo zou toen te ongeveer 11 uur Teunissen aan de Kroons gezegd- hebben, dat hij even weg moest, zon der hiervan echter de reden op te geven. Met Klunder heeft hij toen het huis der Kroons verlaten en aan eerstgenoemde heeft hij daarna ten huize van Bouwmees ter het geld overgedragen. Beiden zijn toen naar de woning der Kroons teruggekeerd, waar het gezellig avondje tot twee uur des nachts is voortgezet. Volgens de verklarin gen der verdachten zouden zij hoogstens een kwartier zijn weg geweest, zoodat zf) dus onmogelijk te Giessen-Nieuwkerk, dat op 14 K.M. afstand van de woning der Kroons ligt, iemand hadden kunnen ver moorden. Zij zouden toch in dat geval in een kwartier tijds èn den moord gepleoea èn in 't geheel 28 kilometer hebben moe ten afleggen. Dat het afwezig zijn van Klunder en Teunissen niet langer dan een kwartier ge duurd had verklaarden aanvankelijk ook de beide Kroons, alsmede de derde gast ten hunnen huize, Hendrik Vermeer. Boven dien verklaarden zy dat zij den hamer, die op het lijk van De Jong was gevonden, noo't gezien hadden. De justitie nam deze ver klaringen echter niet aan en nadat, de Krcons kort na den moord eerst tien dagen en veel. later nog eens veertig dagen in voorarrest hadden geseten. herriepen zij hun aanvankelijke verklaringen en verklaar den zij dat Klunder en Teunissen van 11 uur tot kwart voor één waren weggeweest, en voorts dat de hamer hun eigendom wasi Wat Vermeer betreft. ,dëze bleef zijn ver klaring ten opzichte van den hamer vol houden; na echter 7 dagen in voorarrest te hebben doorgebracht wijzigde hij zijn verklaring omtrent het afwezig geweest zijn van Klunder en Tennissen in zooverre, dat hij niet meer sprak van een kwartier, maar van „geruimen tyd". Het was hoofdzakelijk op de verklarin gen dezer hoofdgetuigen, dat K'under en Teunissen door de Rechtbank te Dordrecht aan den moord schuldig verklaard en daar om ieder tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld werden. Het Gerechtshof te Den Haag bevestigde dit vonnis in hooger beroep, waarna de Hooge Raad het cassa tie-beroep verwierp. De pogingen tot revisie. Vrienden en verwanten van Klunder er. Teunissen, die ondanks alles aan hun on schuld waren blijven vasthouden, zaten ech ter niet stil. Er werden verschillende pogin» gen in het werk gesteld om revisie van het vonnis te verkrijgen. Hierbij dienen de na men te worden genoemd van mr. H. van Meerten te Ben Haag; mr. J. de Vrieze, te Amsterdam en mr. H. H. Roobo! te Ara- hem. Eerstgenoemde, die op verzoek van de verdachten cassatie had aangeteekend te gen het arrest van het Haagsche Gerechts- bof. welk cassatieberoep, naar men weet, werd verworpen, was bij bestudeering van de stukken tot de conclusie gekomen, dat hier van een gerechtelijke dwaling morst worden gesproken. Het onderzoek van mr. Van Meerten, waarbij hij krachtig werd ter zijde gestaan door den heer C. P. Stuy, aan nemer te Amersfoort en zwager van Teu nissen. leidde echter nie: tot positieve re sultaten. Hierna volgde in Juni 1928 een revisie-verzoek door mr. J. de Vrieze, waarop eind 1928 de advocaat-generaal bij den Hoo gen Raad afwijzend beschikte. Begin April II. volgde hierna, naar aan leiding van nieuwe recherches van zijn kant. een revisie-verzoek van mr. H. H. Roobol. De Kroons verklaren onder pressie gelogen te hebben Zóó was dus de stand van zaken, teen en kele dag enlater den. heer C. H. Geudeker, redacteur van „Het Volk", mocht gelukken, het echtpaar Kroon tot spreken te brengen. In een onderhoud, dat in den avond van 8 April 1.1. plaats had tusschen de Kroons en de heeren Geudeker en Roobol, deden eerstgenoemden de volgende opzienbarend» mededeelingen: Ten eerste; dat zij beiden gelogen heb ben ter terechtzitting, waarin de moord zaak van Giessen-Nieuwkerk behandeld werd; ten tweede: dat zij beiden hun verklarin gen hebben afgelegd onder pressie van justitie en politie, die hun, hetgeen zij hebben getuigd, hebben voorgezegd en hun hebben bedreigd met gevangenisstraf, indien zij anders zouden verklaren. ten derde: dat Klunder en Teunissen on mogelijk den moord op Jacob de Jong kun nen hebben gepleegd, daar zij slechts tien minuten zijn weg geweest van het gezellige avondje, dat op den bewusten dag ten huize van de Kroons te Sliedrecht was geor ganiseerd; ten vierde; dat de hamer, waarmede de moord is gepleegd, hun eigendom niet waa, en dat de beide veroordeelden dit voor werp dus niet kunnen hebben geleend; ten vijfde; dat zij, nadat zij eerst tien da gen en daarna nog gedurende veertig da gen met nog een zekeren Vermeer (die 70 da- en werd opgesloten) in hechtenis waren gehouden, bezweken zijn voor den drang, die op hen door den Rijksrechercheur De Jong,- den gevangenisdirecteur, den substi tuut-officier mr. Kronenberg en den rech- ter-commissarls mr. Bsntford van Valken burg te Dordrecht werd uitgeoefend, en de bezwarende getuigenissen, welke hun door deze heeren waren voorgeschreven, hebben afgelegd, op welke verklaringen Teunissen en Klunder zijn veroordeeld. De Kroons zouden dus onder pressie meineed hebben gepleegd. In de op den volgenden middag ten kan tore van den procureur-generaal bij den Hoogen Raad. mr. A Tak gehouden con ferentie, waar mede aanwezig waren de advocaat-generaal mr. S. J. E. M. van Lier, de substituut-officier der Rechtbank te Dordrecht mr. A. J. Kronenberg, mr. H. H. Roobol, mr. H. van Meerten en de heeren C. P. Stuy en C. H. Geudeker, zijn toen de stukken te weten een geschreven be kentenis van vrouw Kroon, alsmede de volgens vrouw Kroon geschreven opdracht van den Rijksrechercheur De Jong in harden gesteld van den substituut-officier van de Rechtbank te Dordrecht. Hierna zijn door den rechter-ccmmissaris, mr. Van Aken te Dordrecht verschillende verhoeren gehouden, waarbij de Kroons, in verband met een mogelijke vervolging we gens meineed, werden bijgestaan door mr. D. den Hollander. Na hun verhoor op 11 April werden zij op 16 April d.a.v. opnieuw ver hoord. waarbij tegenwoordig was de Officier van Justitie, mr. Kronenberg. Op 17 April is vervolgens Rijksrechercheur De Jong gehoord en in de dagen daarna nog vele anderen. Men weet, dat mr. II. H. Roobol zijn oor spronkelijk revisie-verzoek van begin April 1.L ingetrokken en op 16 April d a.v. een nieuw revisie-verzoek bij den Hoogen Raad inge diend heeft, waarin, behalve verschillende andere feiten, de verklaringen van het echt paar Kroon waren opgenomen. Dit revisie-verzoek is op 3 Juni IJ. door den Hoogen Raad behandeld, welk hoogste rechtscollege op 10 Juni d.a.v. bij vervroeging uitspraak deed. Deze zaak werd zooals reeds in den aanvang vermeld verwezen naar het Amsterdamsche Gerechtshof, met bevel tot gevangenhouding der beide veroor deelden. Ofschoon het bij de nieuwe berechting dezer zaak wel zeker is, dat er zich verschil lende spannende momenten zullen voordoen, is het toch beter om daaromtrent geen voor spellingen te doen. Wel staat vast, dat het- aantal gedagvaarde getuigen a charge en a déchargever over de honderd bedraagt! Het proces zal dan ook mede met het oog op het feit, dat het in de bedoeling ligt om twee dagen per week zitting te houden geruimen tijd in beslag nemen. Volstaan wij ten slotte voorloopig met- de vermelding, wat de gevolgen der revisie behandeling kunnen zijn. Daarbij zy voorop gesteld. dat het Hof verdachten nooit een zwaardere straf kan opleggen. Het Hof kan óf het vroegere gevelde vonnis handhaven, óf dit vonnis geheel of gedeeltelijk vernieti gen en opnieuw rechtdoen. Volgens de wet moet het Hof in dit laatste geval verdachten óf vrijspreken, óf ontslaan van rechtsvervol ging óf opnieuw veroordeelen, met oplegging van een minder zware straf. van harte geluk met het behaalde succes, het winnen van het Ned. kampioenschap en bood den heer Schols den beker op gouden kegels aan, den prachtigen wisselprijs. Voorts complimenteerde de heer v. Maris de Haarlemsche club L. U. M. G. met het clubkampioenschap. Spr. noemde de prestatie van L. U. M. G. een zeer bijzondere, aange zien niet minder dan 200 korpsen aan den wedstrijd deelgenomen hadden. De heer W. Bremer werd toegesproken als persoonlijk kampioen. De hooge onderscheiding, de gou den penning aan een lint in de nationale kleuren werd den Nederlandsehen kampioen omgehangen. De heer van Maris feliciteerde verder o. m. de Damesclub „Houdt Plank", welke club een mooie prestatie leverde. Namens den Amsterdamschen Kegelbond sprak de heer V/. Schols woorden van bij zondere waardeering aan het adres van den heer van Maris, die zijn zware taak zeer conscentieus opvatte en daarvoor alle hulde Verdient. h)e heer Bremer had even zeer respect voor de keurige organisatie, welke ongetwijfeld alle kegelaars aangenaam geweest zal zijn. Daarna complimenteerde de heer v. Maris den administrateur, den heer A. M. Sliggers, die tijdens de wedstrijden bergen werk ver zette en bood hem een enveloppe aan. De verzorging van de bloemversiering was ln de bekwame handen van den heer J. Bee- ren, die zich in dit opzicht zeer verdienstelijk gemaakt heeft, hetgeen de heer van Maris met eenige hartelijke woorden memoreerde. Daarna was het officieele gedeelte van den avond afgeloopen en welgemoed bewoog men zich ten dans op de muziek van het versterkte Stoeken-orkest. Bij wijze van afwisseling trad de befaamde Viaamsche humorist Lamoen met groot suc ces op. Het besluit van het kegelaarsf^st was net recht; eind goed, a! s-vC' j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7