m w i f3000.- f40.- AAA DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17256 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. GROOTSTAD EIS CHRISTENDOM De scheepsramp van de „Vimeira" J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem ALASTRIM Liefhebbers genoeg! Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week IS cL; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel AUeabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheeJe ongeschiktheid tot werken door "TCp bij een ongeval met /ftrn bij verlies van een hand, -4 ft P bij verlies van een |Efl bij'n breuk van verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; i I ÜUi~doodelijken afloop: I ttlU."een voet ot een oog- I I fcü." duim of wijsvinger: been of arm bij verlies v. een anderen vinger. Dit thema is bijna aan de orde van den dag. En geen wonder, want wij ken nen nauwelijks een onderwerp van meer intens belang voor de Kerk en het godsdienstig leven, dan dit. Het ware heel wat waard geweest, wanneer alle betrokken instanties dit tijdig en af doende hadden ingezien. Maar daaraan heeft, vooral in het buitenland, nogal een en ander ontbroken. De gevolgen van dit gemis aan inzicht doen zich thans op meer dan één plaats nadruk kelijk gevoelen. De ontwikkeling van het grootstads- V'ezen brengt inderdaad voor het gods dienstig léven bijzondere bezwaren met zich, al ware het alleen maar om het leit, dat het goede er zooveel moeilij ker doordringt en de verlokking van het kwade er zooveel sterker is. Nemen we b.v. eens het terrein van de lectuur. Een goede kennis van ons, die zich bezig houdt met de versprei ding van een godsdienstig boek over geheel Nederland en de centrale propa ganda daarvoor in handen heeft, toonde ons aan, hoe minimaal de aftrek daar van verhoudingsgewijze in de groote Steden was, vooral vergeleken bij dien van het platteland en de kleinere ste den. Nu kan men aanvoeren, dat dit op zich staand geval niet veel bewijst, maar wij zijn geneigd aan te nemen, dat dit volstrekt niet een op zich zelf staand geval is. Stel daar nu eens te genover, hoeveel grooter de verleiding Voor de katholieke bewoners van de groote stad is, om slechte boeken te koopen of uit leesinrichtingen te be trekken. In elke straat bijna is die lec tuur te verkrijgen; met de meest aan lokkende opschriften versierd, liggen ze te kust en te keur voor de hand in de vitrine van talrijke, weinig gewetens volle boekverkoopers. Dit op zichzelf beteekent reeds een ontzettend pro bleem. Er is evenwel nog veel meer. Terwijl op de dorpen de oude godsdienstige ge bruiken veelal zijn in eere gebleverj, zijn die in de groote steden voor een groot gedeelte verloren gegaan en in onbruik geraakt. Van kerkelijke plechtigheden kan ^Uiten het kerkgebouw slechts bij hooge Uitzondering iets blijken. Door hoe wei nigen in de steden wordt in onze dagen hog acht gegeven op het kleppen van het Angelus-klokje! Het stadsrumoer overstemt die klanken, of het gejaag in zaken maakt er de ooren doof voor. Denk nu nog eens even aan hetgeen tooneel en bioscoop in de groote steden Vooral bieden, aan de uitwassen van de vrouwelijke sportbeweging, de badgele- genheden op de kustplaatsen, de uit spattingen in den tijd van Vastenavond on men krijgt eenigszins een indruk, nan welke gevaren het godsdienstig le ven in de groote centra is blootgesteld, hoezeer het openbare leven aan den invloed van het godsdienstig denken is °ntgroeid. Mocht men nog twijfelen, dan denke men maar eens aan de geboorte beperkingen, aan de echtscheidingen, de nieuwe huwelijken na echtscheiding, de lijkverbranding en zooveel andere uitin gen van modern heidendom, welke wij in de groote steden alle dagen rondom ons waarnemen. Wie dit alles waarneemt, kan slechts constateeren, dat de groote steden ons voor een groot gedeelte ontglipt zijn en dat het meer dan tijd wordt die groote massa's terug te winnen; dat geen offer daarvoor gebracht, te groot mag heeten. De socialistische organisatie heeft zich in sterke mate meester gemaakt van het proletariaat en naarstig de mee- hing gevoed, dat de Kerk aan de zijde van de brandkast staat. Wanneer we nu nog een oogenblik denken aan de onheilen, welke het ge mengde huwelijk vooral in de groote steden heeft aangericht, dan hebben we althans in hoofdtrekken het probleem van grootstad en christendom voor den geest. Toch behoeven we zelfs tegenover dit geweldig vraagstuk niet hopeloos te staan. In de eerste plaats hebben we immers de nimmer falende goddelijke belofte: >.Ik zal met U zijn tot het einde dei- tijden." Dat op zichzelf geeft reeds den moed om nimmer te versagen, trots het samenspannen van alle denkbare hel lemachten, die van bolsjewisme en vrij metselarij inbegrepen. Maar er is nog méér, dat ons moed Seeft om den strijd tegen het nieuw- heidendom der moderne grootstad op te demen. En dat is de duidelijke afteeke- ding, welke er komt in de geesten der katholieken. Naast veel wat teleur stelt °htstaat er ook een kern van geloovi- Sen, die hun godsdienst in voile over tuiging intens beleven, die alle conse quenties van hun Katholiek-zijn onder bet oog durven zien en wier geloofs kracht in staat schijnt bergen te ver- Zetten. Zij kunnen elke vergelijking met het voorgeslacht, met „den goeden ouden tijd" schitterend doorstaan. We danken dat zeker niet het minst dan de veelvuldige H. Communiën, welke in staat stellen wonderen te verrichten. Op deze categorieën, waaronder ook de jeugd vertegenwoordigd is, bouwen we vol vertrouwen onze toekomst, ook onze hoop op andere grootsteden dan we nu kennen. Hier mag wel het oude woord herhaald worden: Laten wij bidden, alsof hef werken niet helpt, en laten wij werken, alsof het bidden niets baatte. Schoolkwesties voor Gedeputeerde Staten Het vervoer van schoolkinderen De Raad van Sybekarspel had geweigerd een subsidie te verleenen ad 25 per kind voor het vervoer van 2 kinderen naar de R. K. school te Nibbixwoud. De ouders van deze kinderen kwamen in beroep bij Gedeputeerde Staten, die gis termiddag deze zaak in openbare zitting behandelden. De vader, de heer BROERS, achtte den afstand te groot, om door de kinderen te laten ioopen. Daarom wordt veel van de autobus gebruik gemaakt en de spr. acht een vergoeding van 25 niet te veel. De afstand is boven de 4 K.M. De burgemeester, de heer STAPEL, merkt op, dat de afstand niet veel van de 4 K.M. is. Dan kunnen de kinderen gaan langs goede wegen en daarom meende de Raad de vergoeding niet te behoeven toe te staan. De Commissaris der Koningin, jhr. RöELL, wijst er op, dat de wet eenvoudig voorschrijft, dat de vergoeding moet wor den verleend. De heer BROERS bete -t hierna nog, dat de autobus op niet eiü öe3chik„~ tijden rijdt en 1 per week kost. Nu gaan drie kinderen naar school, waarvoor 1.25 be taald moet worden. Jhr. RöELL begrijpt niet, hoe men aan een bedrag van 25 komt. Spr. komt niet verder dan tot 20. De heer STAPEL verzoekt de vergoeding zoo laag mogelijk te stellen. Spr. ziet wel in, dat hij er niet af kan. maar hij vreest, dat er meer aanvragen zullen komen, om dat het hier een afstand geldt, die slechts 400 M. boven de 4 K.M. uitgaat. Gedeputeerde Staten zullen later uit spraak doen. Medewerking geweigerd voor den bouw van een R. K. school Het kerkbestuur van de parochie Onze Lieve Vrouw Geboorte te Uitgeest, had aan den gemeenteraad, op grond van artikel 72 der L.. O.-wet, gelden gevraagd voor den bouw van een school. De Raad wees dit verzoek af, weshalve het schoolbestuur in hooger beroep ging op grond van artikel 75, 2e lid dier wet, omdat de medewerking alleen geweigerd had mogen worden, wanneer niet voldaan was aan de verelschten, omschreven In art. 73. Waar artikel 73 geheel was nageleefd, had naar het oordeel van het schoolbestuur, de medewerking verleend moeten worden. Gedeputeerde Staten hadden het advies gevraagd van den Hoofdinspecteur van het L. O. in de vierde hoofdinspectie te Haar lem, die tot de conclusie kwam, dat het raadsbesluit vernietigd en de medewerking alsnog verleend behoorde te worden. Gisteren werd deze kwestie voor Gedepu teerde Staten behandeld. Voor het schoolbestuur trad op mr. H. A. J. M. Kusters, te Alkmaar, en voor de ge meente Uitgeest, de heer J. M. van Roos malen. De heer Mr. H. KUSTERS betoogt, dat het gemeentebestuur zijn medewerking had moeten verleenen, omdat aan de wet was voldaan. Spr. gaat niet in op de beschou wingen van het raadsbesluit, omdat deze eerst aan de orde komen, zoodra het prin cipe-besluit genomen is. Spr. geeft toe, dat de opzet is een afzonderlijke jongens- en meisjesschool te stichten. De heer VAN ROOSMALEN beroept zich op de stukken er tevens op wijzend, dat de medewerking niet geweigerd is. Men wil twee lokalen aan de bestaande school bij bouwen. De neer Mr. KUSTERS heeft dit niet gevraagd. Het schoolbestuur heeft gelden gevraagd voor de stichting en niet voor de uitbreiding van een school. De heer GERHARD, Gedeputeerde, vraagt, of het mogelijk is, als eenmaal het beginselbesluit genomen is, nog overleg te plegen omtrent verandering van de plan nen. De heer VAN ROOSMALEN wijst er op, dat de inrichting van de bestaande school keurig is. Onder één dak kunnen best twee scholen vereenigd worden. De heer KUSTERS acht dit een ingrijpen i de competentie van het schoolbestuur, waartegen de L. O.-wet juist heeft willen waken. Het onderzoek wordt hierna gesloten. Ook in deze zaak zullen Ged Staten later uitspraak doen. De droogmaking der Zuiderzee Belanghebbenden in een nieuwe industrie. Eind Augustus is melding gemaakt van hst rapport van de Generale Commissie inzake de Zuiderzee-steunwet over het twesds kwartaal van dit jaar. Daarin werd met be trekking tot de vestiging van industrieën in Zuiderzee-gemeenten.oa. gewag gemaakt van een ontwerp-regeling, volgens welke 't moge lijk zal zijn, dat binnenkort honderd belang hebbenden en kinderen van belanghebben den bij een in een Zuiderzee-gsmeente te vestigen industrie worden geplaatst. Naar het Hbld. thansverneemt, hacf deze mededeeling betrekking 1 op de Knoopenfa- briek te Bunschoten, een nieuwe Nederland - sche industrie. Reeds is deze fabriek in het klein haar bedrijf aangevangen met pl.m. 50 man personeel. Binnen eenige maanden wordt met den bouw van het eigenlijke fa brieksgebouw begonnen en na voltooiing zal 't bedrijf eengen honderden personen werk kunnen bieden. De bedoeling is, dat een deel van dit personeel uit lieden, die in de ter men voor toepassing der bepalingen van de Zuiderzeesteunwet vallen, zal bestaan. Over het algemeen kan gezegd worden, dat reeds in vele honderden gevallen plaatsing van bij het Zuiderzeevisschersbedrijf betrok kenen in andere bedrijven en diensten ge schied is. Eerste doel van de Generale Com missie is die geleidelijke tewerkstelling, op dat men, bij het gereedkomen van den af sluitdijk, niet in eens voor massa-werkloos heid zal komen te staan. De geldelijke tege moetkomingen nemen de tweede plaats in: alleen als het absoluut niet anders kan, wordt er met geld gesteund. Op deze wijze hoopt de commissie de be palingen der Zuiderzeesteunwet voor de be trokkenen en voor de gemeenschap van het grootste nut te doen zijn. De onderhandelingen tusschen Nederland en België Besprekingen tusschen de Ministers van Buitenlandschc Zaken De Belgische en Nederlandsche Ministers van Buitenlandsche Zaken, de heeren Hymans en jhr. B olaerts van Blokland, hadden te Genève een onderhoud over de Belgisch-Nederlandsche aangelegenheden. Het onderhoud kenmerkte zich door een zeer hartelijken toon. Tusschen beide minis ters werd overeengekomen, dat zij later hun besprekingen zullen hervatten. Vragen van een Kamerlid over Trotzky Het Tweede Kamerlid, de heer Albarda, heeft aan de Ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Zijn de ministers bereid, mede te deelen of ook aan de Nederlandsche regeering, rechtstreeks of middellijk, de vraag gesteld is, welke beslissing zij zou nemen op een eventueel verzoek van den voormaligen Russischen volkscommissaris Trotzky, om hier te lande te worden toegelaten, voor een verblijf tot herstel van gezondheid! Indien zulk een vraag aan de regeering is gesteld, willen de ministers dan mede- deeten, welk antwoord daarop is gegeven? Als het antwoord niet toestemmend heeft geluid, willen de ministers dan de overwe gingen mededeelen, die tot dat antwoord hebben geleid! De Wethouderscrisis te Amsterdam De raadsvergadering uitgesteld De vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam, bepaald op gistermiddag en be legd voor de wethoudersverkiezing is niet doorgegaan en is uitgesteld tot Woensdag 18 September a.s. in de hoop, dat dan vol doende overeenstemming tusschen een aantal raadsgroepen zal zijn verkregen om tot de samenstelling van net dagelijksch gemeente bestuur te kunnen overgaan. De neeren Solkesz (Middenstand) en Kitsz (Rev. Soc. Partfj) hebben aan den voorzitter van de soc. dem. raadsfractie schriftelijk medegedeeld, niet mede te kun nen gaan, met de voorwaarden door de so ciaal-democraten gesteld. Aan het „Hbld." kwam ter oore, dat de brieven door de R. K. en A.R. raadsgroe pen aan den heer Boekman geschreven, reeds een onderwerp van beraadslaging bij de so ciaal-democraten hebben uitgemaakt. De brieven hebben daar den indruk gewekt, dat genoemde fracties niet ongeneigd zijn, na overleg omtrent enkele bepaalde punten, met de vrijz. dem. en soc. tot samenwerking voor de vorming van een college van B. en W. te komen Na nog eenige schriftelijke gedachtenwis- seling zal dan ook binnenkort een conferen tie van deze vier raadsgroepen worden ge houden. De moord te Giessen- Nieuwkerk Op het spoor van den waren schuldige? „Het Kanton Goor" deelt het volgende mede: Wij zijn thans te weten gekomen, dat te gen een persoon, die in deze zaak reeds eerder een belangrijke en naar het wil voorkomen, minder betrouwbare rol heeft gespeeld, dermate bezwarende verklaringen zijn te. verwachten, dat er alle reden is voor de verwachting op spoedige vrijspraak der beide tegenwoordige veroordeelden. Zooals we uit alleszins betrouwbare en zeer goed geïnformeerde bron vernemen, moeten deze verklaringen voornamelijk te verwachten zijn van een 15-tal getuige" Twee er van hebben, naar wij yernemen. reeds onder eede voor de rechtbank te Dordrecht mededeeling gedaan van uitla tingen door den nieuwen verdachte over den moord, jegens hen 'geuit. Tegenover hen moet de verdachte zich hebben laten ontvallen, op welke wijze door hem het misdrijf zou zijn gepleegd. Hfj moet verklaard hebben den seinhuis wachter in den bewusten nacht (of avond) van 3 op 4 Aug. 1923 te hebben aangespro ken en gevraagd om een pruim tabak. De Jong moet bereid zijn geweest aan dat verzoek te voldoen. Op het moment, dat hij het gevraagde uit een zijner zakken wilde krijgen en zich daarbij eenigszins om keerde, althans vermoedelijk den vrager wellicht even uit het oog verloor, moet de laatste aan zijn vreeselijk voornemen heb ben gevolg gegeven en den spoorwegman zoodanig met een hamer hebben bewerkt, dat de dood er op is gevolgd. De hamer, waarvan de bedrijver van deze afgrijselijke misdaad, waarvan, zooals we de zaak thans kunnen zien, enkel roofzucht de drijfveer is geweest de buit was, naar men weet, slechts een schrale vijf gulden zich heeft bediend, moet hij, aldus de verklaringen van de nieuwe ge tuigen, volgens eigen zeggen hebben ont vreemd van een boerenerf. De overige te verwachten verklaringen moeten het voorgaande onder eede beves tigde dermate aanvullen, dat een zoodanige bewijsgrond voor de schuld van den nieuwen verdachte zal kunnen worden aangevoerd, dat de onschuld van de huidige veroor deelden onomstootelijk vaststaat. De staking in de Houtindustrie Gisteren is de eerste lading balken, be- bestemd voor de N. V. Houthandel v.h. Wil liam Pont, in de Zaandamsche haven aan gekomen. Hoewel de bootwerkersvereeniging „Eens gezindheid" zich, toen zij begin Mei besloot den strijd van de stakende houtwerkers te steunen, bereid had verklaard wèl de bai- kenbooten te zuilen lossen, heeft de firma Font besloten van hun diensten geen ge bruik te maken. De balken worden nu, on der groote belangstelling van de stakende fcoot- en houtwerkers, door een daartoe spe ciaal aangenomen pleeg vlotters uit het s». „Ootmarsum" gelost. j Doordien de lossing van deze boot in de nieuwe Zeehaven, ver uit den wal, geschiedt, 'behoeven hiervoor geen extra politiemaatre- j gelen te worden genomen. De lossing van ae ,met gezaagd hout geladen booten, waarvan I er thans nog zeven in de haven liggen, vinot geregeld voortgang. Voor het eerst sedert den wapenstilstand zijn in de haven regelmatig booten met een lading van 2000 standaard hout in lossing; de deklast van deze booten varieert van 600 tot 800 standaard hout. Zulke deklasten kwamen tot dusverre nog nimmer te Zaandam voor. De bootwerkersorganisatie te Zaandam heeft zich andermaal met een schrijven tot de Scheepvaartvereeniging „Noord" gewena, waarin zij er op wijst, dat al kan zij niet toe stemmen in een wijziging die algemeen tot loonsverlaging leidt, zij nimmer bezwaar heeft gemaakt tegen een technische herziening van een enkel sterk opvallend tarief. Mocht na de hervatting van den arbeid cp de oude voorwaarden, in onderhandelin gen iets gewijzigd worden en daarbij blijken, dat aan sommigen iets teveel zou zijn be taald, dan wil, met de bepaling van terug werkende kracht, de bootwerkersvereeniging Eensgezindheid zich verbinden voor de terug betaling. 13e Int. Oogheelkundig Congres Ontvangst door de regecring Gisteravond heeft de Minister van Onder wijs, K en W., mr. Terpstra, namens de Nederlandsche regecring den deelnemers aan het XlIIde Int. Congres voor Oogheelkunde, dat te Amsterdam gehouden wordt, in de Ridderzaal te 's Gravenhage een soiree aan geboden. O.a. waren de Ministers Ruys de Beerenbrouck en Donner en de Commissaris der Kcnmgin. Jhr. Van Kamebeek, aanwezig, alsmede verschillende leden van het corps diplomatique. Bij den aanvang der soirée heeft de Mi nister in de Pransche taal een redevoering gehouden. Ha de rede van den Minister sprak dr. Col lin uit Londen die de regeering bedankte voor de verleende gastvrijheid en voor de schitterende ontvangst en tevens prof. dr. v. d. Hoeve, den voorzitter van het congres, huldigde. Toen prof. v. d. Hoeve het podium betrad werd hij met applaus begroet. In een korte toespraak bedankte hij de regeering voor de medewerking bij de organisatie van het con gres verleend. Daarna werden ververschingen aangeboden. Het Congres, dat verplaatst is naar Den Haag. hoorde heden een referaat van den Argentijnschen oogheelkundige Dr. Pavia aan Spr. wees op kleine afwijkingen van het netvlies, waardoor bepaalde algemeene ziek ten, als b.v. artesia sceloris, diabetes, sypbils, voordat de bekende verschijnselen zich voor doen, kunnen worden gediagnostiseerd. Verder werd een Internationaal Comité be noemd voor de leiding en oriëntatie van de over de geheele wereld verschijnende oogheel kundige tijdschriften, welke commissie is sa mengesteld uit een Franschman, een En- gelschman. Dr. Duke Elder, den Noord-Ame rikaan Dr. Friedenwald, een Noor, een Duit- scher, den Argentijn Dr. Pavia. deze laatste als vertegenwoordiger van alle Spaansch- sprekende landen. De tocht van de „Graf Zeppelin" Reeds lang voor het opstijgen van de „Graf Zeppelin*' waren duizenden belangstellenden gearriveerd. Het was prachtig windstil weer. toen de Zeppelin opsteeg en zich onder luid hoerageroep eerst in Westelijke richting wendde. Het aantal passagiers is verhoogd tot 26. Er bevinden zich ook 2 dames aan boord. Het luchtschip startte om 11 uur 13 voor zijn vlucht over West-Duitschland. Ook de Rijksverkeersminister Dr. Stegerwald maakt den tocht mede. De rivierpolitie heeft uit de rivier de Maai te Rotterdam, vlak bij het stoomschip Vi meira opgehaald 't lijk van den eerste-offi- cier, den 32-jarigen Bruce Steward uit Dun dee. In kokend water Te Dongen is bij afwezigheid der moeder een kindje van 20 maanden van W. L .in een tobbe kokend water gevallen en aan de ge volgen overleden. Wilton's Dok en Werf Mij. Gisteren werd te Rotterdam de vergade ring gehouden van Wilton's Dok en Werf Maatschappij. Aanwezig waren 22 aandeel houders, vertegenwoordigend 82 prefe rente, 172 prioriteits- en 4 gewone aandee- len, totaal uitbrengende 112 stemmen. De voorstellen met betrekking tot de statutenwijziging in verband met de fusie met de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw Fyenoord, in totaal zes, wer den met algemeene stemmen aangenomen: lo- het voorstel tot goedkeuring van d? overeenkomst op 29 Juni 1929 door de direc tie gesloten met de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw Fyenoord en met de N.V. Wilton's Machinefabriek en S-heepswerf omtrent fusie; 2o de algemeene vergadering van aan- ck< lhouders besluit tot vaststelling van de gewijzigde statuten, overeenkomstig het ontwerp, haar voorgelegd, en gehecht aan het notarieel proces-verbaal van het te d"zer vergadering behandelde, opgemaakt met dien verstande nochtans, dat do-'- die wyziging der statuten geen enkel verkregen recht van hen die houders zijn van door de vennootschap uitgegeven cumulatief prefe rente winstaandeelen, zal worden geschaad. Tot directeuren van W.lton's Dok- en Werf Maatschappij zijn oenoemd de heeren J. H. H. Verloop en A. de Kanter. Tot commissarissen werden beoceatd de heeren J. B. van der Houwen van Oort; ii. T. B. 's Jacob; W. C. Pu dig; mr. J. ten Bruggencate; P. S. Eschauzier; J. Leis en mr. Aug. Philips. De ramp op de Wester-Schelde. Nadere bijzonderheden. De wethoudersverkiezing te Amsterdam is uitgesteld tot Woensdag 18 September. De onderhandelingen tusschen Nederland en België. De moord te Giessen-Nieuwkerk. Een nieuw spoor? Het zilveren feest Tan „Petrus Canislm* te Utrecht herdacht. De begrooting van den Volkenbond voor 1930 bedraagt 27.230.298 frs. Door den was van den Indus zijn een 60-tal kleine dorpen weggespoeld. Engeland zal het Duitsche standpunt in de Ontwapeningscommissie van den Volkenbond steunen. Verschillende arrestaties in verband met de bomaanslagen in Dnitsehiand. De ontruiming van de derde zóne van het Rijnland begint Zaterdag a.s. Groote Bremen. brand in de luchthaven te Barometerstand 9 uur vjn.: 758 achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeten merger worden op gestoken om 7.47 uur. Ernstige val Op de staalwerken „de Maas" te Maas tricht is tijdens de werkzaamheden bij het plaatsen der ijzeren gebinten de monteur Karei Jr. Jung uit Westfalen van een hoogte van 8 M. omlaag gestort. Met ernstige in wendige kneuzingen werd nij naar het hos pitaal vervoerd. Aan de gevolgen van motor ongeluk overleden De heer P. T„ die met zijn motorrijwiel tegen een boom botste, is heden in het Aca demisch ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen van zijn bekomen verwondingen overleden. Onder een paard gevallen Te Cdoom is de 15-jarige A. Kuik doordat het paard voor den wagen waarop hij mee reed struikelde, van den wagen gevallen en onder het paard terecht gekomen. Bewuste loos werd hij opgenomen en in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Groningen ver voerd. Auto-ongeval onder Roosendaal Drie personen ernstig gewond. Gisteravond omstreeks 7 uur is onder Roo sendaal een ernstig auto-ongeval gebeurd tusschen twee luxe auto's en een tractor met aanhangwagen. Een luxe auto, uit Breda komende, wilde met groote vaart passeeren. De auto slipte echter en sloeé tegen een boom. De 4 inzittenden werden allen ernstig ge wond. Het waren de heer en mevr. De Vlie gerDe Loose uit Middelburg en de heer en mevr. A. EstdorpeBonman, uit Seroosker- ke. Zij werden naar het ziekenhuis „Chan- tas" te Roosendaal vervoerd. Aldaar bleek den heer De Vlieger de borstkas te zijn in gedrukt, terwijl zijn echtgenoote een ge compliceerde dijbeenbreuk bekomen had. De heer Estdorpe had een bekkenfractuur, terwijl diens echtgenoote er het best afkwam met eenige ongevaarlijke vleeschwonden. De poütie heeft den auto in beslag geno men. Hedenmorgen was de toestand redelijk wel. Uit de derde verdieping gevallen In een kalkput gestort De 52-jarige D.M. te Rotterdam is aan de Korte Waranda uit een derde étage gevallen Hij kwam terecht in een gevulden kalkput, waar hij tot aan zijn hals inzakte. De man had geen enkel letsel. In de hoofdstad Door den Geneeskundigen Dienst te Am sterdam zijn drie verdachte gevallen van alastrim opgespoord. Er is gebleken, dat het ln twee gevallen geen alastrim betreft, ter wijl het derde geval, een dame in de Wa tergraafsmeer betreffend, nog dubieus is. Te Delft Te Delft is een arts in lichten graad door alastrim aangetast. Hij is ter verpleging in de barakken van het Ziekenhuis opgeno men. Te Rotterdam In deze stad hebben zich weer 3 nieuwe gevallen geopenbaard. Voor de betrekking van directeur der Stoomtram Maatschappij „De Graafschap" (lijn ZutphenHengelo (Gld.) hebben zich, meer dan 400 sollicitanten aangemeld. Het vertrek van do F. H. E. A. De bcmnnning poseert voor den fotograaf. Van L naar r.: Smirnoff, Beekman en Veenendaal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1