t LEEKEPREEKEN f125.-, f50.- f40.- NATIONALE SPAAR- &EMISSIEBANKN.V. Amsterdam C., Kelzersgr. 198 4 pCt. Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENT1ËN 35 ct. p. regel lm NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17258 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. DE MOORD TE GIESSEN-NIEUWKERK Onze VALUTA-AFDEELING koopt en verkoopt vreemd bank papier en buitenlandsche cheques tegen de scherpste noteeringen Audiëntie Derde-Orde-dag Voornaamste Nieuws 9 J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem R. K. Kiesvereeniging CREDO PUGNO ■J} Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD-AD VERTEN- y TIES. 1—4 regels 60 et p. ptaalatag; elke regel meer 15 et, bij vaontitbet Bj) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN tusschen den tekst 60 et pe 'Alleabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardenr Aftrtfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f nrn tegen ongevallen verzekerd v->or een der volgende uitkeeringenI UUU verlies van heide armen, beide beenen of beide oogen: I I uU,~ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met f9 Km bij verlies van een hand, f 1 OC bij verlies van een f bij'n breuk van j| H bij verlies v. doodelijken afloop; - been of arm een'voet of een oog- 1 duim of wijsvinger; anderen vingeri 305 JEUGDPROBLEMEN Wanneer wij over problemen van lei ding en opvoeding der hedendaagsche jeugd gaan spreken, dan moeten wij vooraf onderzoeken, waarom het vraag stuk zoozeer de algemeene belangstel ling trekt. De wereld bestaat nu al zes duizend jaar; welk een ontzaglijk groot aantal geslachten heeft elkaar in die eeuwen al niet opgevolgd! De jeugd van het begin van iedere eeuw vormde vijf tig jaar later den ouderdom. En reeds de Romeinsche dichter Horatius hekelde de gewoonte der ouderen om „den goe den, ouden tijd" te prijzen en al wat nieuw en jong was te misprijzen. Het conflict tusschen jeugd en ouder dom is een der meest natuurlijke ver schijnselen. In den mensch worden de vrijheidszin en de drang naar vernieu wing ea verandering ingeboren. Wat jong is, steigert uiteraard tegen het ge zag, dat intoomt, zooals een jong paard tegen de teugels. Wanneer wij dit weten, doen wij dan niet dwaas zulke ernstige gezichten te zetten bij de bandeloosheid en teugelloosheid van onze jeugd? Moe ten wij klagen over opstand tegen het gezag en oude zeden? Is dit niet altijd zoo geweest en komt tenslotte alles weer niet vanzelf terecht? Het is goed, om die vraag vooraf te stellen. Zij behoedt ons voor overdrijving en moedeloosheid. Zij dwingt ons kalm en zakelijk te blij ven, de beste gesteltenis om zelf den nood, dien wij meenen waar te nemen, juist te peilen; bij het zoeken naar mid delen tot verbetering niet mis te tas ten en bij onze vermaningen en aan sporingen geen holle woorden doch over tuigende argumenten te gebruiken. Er i s onmiskenbaar een groot ver schil tusschen het eeuwen-oude conflict van het opkomend en stervend geslacht eenerzijds en het contrast tusschen de Jeugd van thans en die van een halve eeuw geleden anderzijds. Het verschil ls gelijk aan de maatschappelijke evolutie, tusschen twee perioden, waarin wij een geleidelijke vergroeiing van staatkundige, sociale en hygiënische opvattingen waarnemen, en een revo lutie, welke met één slag een omwen teling in het openbare leven teweeg brengt. De jeugd van thans eischt geen kleine veranderingen in oude zeden en gebruiken; zij heeft de oude zeden radi caal over boord gew.orpen en verkondigt en brengt in de practijk duizelingwek kende nieuwigheden. Dat is de reden waarom het jeugdprobleem een heel bijzonder vraagstuk is voor onzen tijd. De jeugd verkeert in nood, wordt al gemeen verkondigd, in zedelijken nood. En even groot als die voor de Jeugd !s. even groot is het aantal helpers, dat ge reed staat. Maar die hulpvaardigen vor men geen eensgezind leger; integendeel, zij staan tegenover elkaar scherp en on verzoenlijk, zooals wereldbeschouwin gen tegenover elkaar staan. Wie het wint, die zal het aanschijn geven aan een nieuwe wereld, dat staat vast. En daarom is het probleem van den nood onzer tegenwoordige jeugd van zulk een ontzaglijke beteekenis. Bij een ziekteverschijnsel is een aller eerste eisch het stellen van een juiste diagnose. Hierover zijn allen, die aan onze moderne jeugd dokteren het wel eens, dat de oorzaak van de ziekte is: bandeloosheid. De vrijheidsdrang van het hedendaagsche jonge geslacht wijst alle remmen af. Vandaar de conflicten met het gezag der ouders, met de auto riteiten der school, met de burgerlijke overheid, in één woord met alle auto riteit. Toch is die gezagsaanranding niet de eigenlijke oorzaak van de ziekte, waarover wij spreken; zij is slechts één der gevolgen. De kiem is te zoeken in den door niets te remmen vrijheidsdrang. Men wil geheel zichzelf zijn; zich geheel naar eigen believen uitleven; vandaar onder meer voortdurende botsingen met alle gezag; vandaar het over boord wer pen van alle levensregels, welke voort vloeien uit oude, beproefde tradities, vandaar het conflict met de zeden van een vorig geslacht. En hier raken wij de kern van net vraagstuk. De jeugd van heden wil een nieuwe zedenwet. Zij heeft reeds haar leiders, die rond weg verklaren: de oude zedenwet met haar eischen van toezicht van ouderen op jongeren, met haar openbare fat soensbegrippen, met haar vaste huwe lijksmoraal en al wat daaraan vastzit heel de overgeleverde conventie, welke in allerlei kleinigheden en maatregelen draait om het houden binnen de perken van een vastgestelde moraal van allen die nog niet tot den gevestigden staat van het eigen gezin gekomen zijn, dat alles voelt het jonge geslacht als een beletsel in zijn groei. Het heeft daar tegen een sterke reactie ingezet en dat vormt, wat men dan noemt, het ziekte proces onzer jeugd. Welnu zeggen rij'laat het uitzieken; wij voelen ons krachtig genoeg om de botsing te door staan: met onze vrijheidsbegrippen bouwen wij een nieuwe wereld op. In wezen is het probleem een crisis in de sexueele opvoeding; daartoe zijn alle symptomen terug te leiden en daar moe ten wij ook van uitgaan, wanneer wij straks de middelen ter verbetering in de door ons gewenschte richting gaan bespreken. Vooraf moeten wij echter door een berg van moeilijkheden heenkomen. Wanneer wij o.m. aan het oordeelen gaan, zoeken wij allereerst naar een houvast, naar een maatstaf, naar cijfers omtrent omvang en verbreidheid van wat wij zien als de hedendaagsche jeugdziekte. En dan staan alle ernstige beoordeelaars een oogenblik verlegen. Zeker er zijn statistieken van de jeugd, omtrent sexueele afwijkingen van aller lei aard, op iederen leeftijd en onder alle omstandigheden. Daar zijn verder rechtbankverslagen die ons een blik geven in tafereelen van het moderne jeugdleven, die zelfs de overmoedigsten onder hen maar liever verborgen had den gehouden. Maar aan dat alles heb ben wij te veel en te weinig. De over vloed brengt verwarring en wanneer wij aan het schiften en preciseeren gaan, bemerken wij, dat er o zooveel ontbreekt voor een billijk oordeel. Wat zegt het ons of er op een bepaalde school in Berlijn een enquête is ingesteld omtrent de kuischheid van veertien- tot zeventien jarige leerlingen? Wat zeggen ons enkele ijzingwekkende strafprocessen over zede lijkheidsdelicten waarin meisjes en jon gens in de vlegeljaren de voornaamste rol spelen? Wij hebben daarmee geen oordeel over de jeugd van onzen tijd. Vandaar de zoover uiteenloopende be oordeelingen, het groot aantal werken, dat in onze dagen over het jeugdpro bleem verschijnt. Eenerzijds vindt men een ongeloofelijke vergoelijking en een voorstelling alsof onze hedendaagsche jeugd slechts door uiterlijke omstandig heden een weinig verschilt met die van een halve eeuw geleden en dat zij dus vanzelf wel haar weg zal vinden; ander zijds een zwarte schildering van de verdorvenheid van ons hedendaagsche geslacht, die doet wanhopen aan de toe komst. Op deze wijze komen wij er dus niet. Wij voor ons gelooven, dat er zeker geen grond is, het voor te stellen alsof het jonge geslacht van thans, in het alge meen gesproken, op hetzelfde zedelijke peil staat als een halve, zelfs als een kwart eeuw terug en dat de gelukkig nog vele goede elementen daaronder in onzen tijd niet aan veel grooter ge vaar van zedelijke verwording zouden bloot staan dan hun ouders en groot ouders in hun jeugd- Maar anderzijds is even sterk ons geloof in een betere toekomst en in diezelfde hedendaagsche jeugd, wanneer de goedwillende leiders de overhand krijgen en zij de kunst zullen verstaan zich te doen begrijpen. Om dan tot een juist objectief oordeel te komen, zullen wij niet naar statistie ken en sensatie-verhalen moeten grij pen, al kunnen cijfers en openbaringen in strafrechtprocessen en dergelijke ons helpen om ons oordeel te verlichten. Wij zullen beter doen met de oorzaken na te gaan, welke tot de hedendaagsche jeugdziekte hebben geleid, oorzaken, die buiten en die in het jonge individu ge legen zijn. Hebben wij eenmaal die oor zaken vastgesteld, dan zal de oplossing van het probleem ons niet meer onmo gelijk lijken. HOMO SAPIENS. Spoedige invrijheidsstelling van Klunder en Teunissen? Gistermiddag hebben ue beide verdedigers in de moordzaaK-Giessen-Nieuwkerk, Mr. Roobol en Mr. Den Ho.iander, nadat, bij de revisie-behandeling voor net Amsterdamsche (Gerechtshof een aantal getuigen - 'as ge hoord, de invrijheidsstelling "an de beide ver dachten Klunder en Teunissen gevraagd. Nadat de advocaat-gene aa'. Mr. Bauduin, zich bij dit verzoek had aangesloten, ging het Hof in raadkamei Na in de rechtzaal te zijn teruggekeerd, deelde de President van het Gerechtshof, Mr. Jolles, mede. dat het Hof hei m dezen stand van net geding beter acht de beslis sing over dit verzoek aan te houden, totdat alle getuigen zijn gehoord. Brand te Nieuwveen Omstreeks 2 uur brak gistermiddag te Nieuwveen een telle brand uit op de boer derij ..Ruimzicht bewoond door A. Verby en Bulk, De brand brak uit in den hooiberg, waar op ook spoedig de stal in vlammen stond Hoewe de brandweer spoedig op het ter rein van den brand aanwezig was kon zij de uitbreiding niet verhinderen. Na eenigen tijd slaagde zij er in den brand zoodanig meester te worden, dat voor de belendende perceelen het gevaar was ge weken. De oorzaak is onbekend. RIME IMK Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen Donderdag en Vrijdag audiëntie verleenen. Steekpartij op de kermis te De Rijp De dader gearresteerd Gisternacht ongeveer half twee is de 19-jarige J, Sch. te De Rijp tot drie maal toe met een mes in den rug gestoken. De vermoedelijke dader is gevangen ge nomen en in het politiebureau ingesloten. Nader meldt onze correspondent: ln aansluiting op bovenstaande, kunnen wij nog mededeelen, dat de vermoedelijke dader een Drentenaar is: de oorzaak is een meisje. Ter gelegenheid van de kermis wa ren de twee jongelingen met nog een paar anderen gezellig in gezelschap geweest, doch bij liet scheiden van de markt kregen ze ruzie over de vraag wie het meisje zou thuis brengen. Het mes, waarmede is gestoken, is gister morgen gevonden in de onmiddellijke nabij heid van de plaats, waar de steekpartij plaatsvond. J. Sch. maakte het gistermorgen, ondanks veel bloedverlies, redelijk wel. Derde eeuwfeest v. d. Polder Heerhugowaard Dispensatie verleend Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft1' dispensatie verleend in de vasten- en ont- houdingswet op Woensdag 18 Sept. a.s., ter gelegenheid van de feesten in de Heer- Hugowaard aan alle Katholieken in de Heer-Hugowaard woonachtig of aldaar dien dag vertoevend. Het postvliegtuig naar Constantinopel Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het postvliegtuig op weg naar Nederlandsch- Indië gisteren van Boedapest vertrokken is naar Constantinopel. Een nadere mededeeling meldt, dat het vliegtuig om 13.55 uur Amsterdamsche tijd te Constantinopel is aangekomen. Alles wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. De Federatie van Derde-Oróe-afd»?elin- gen te Haarlém en Omstreken zal op Woensdag 2 October haar jaariijkschen Derde-Orde-dag houden te Alkmaar. Het programma geeft het volgende aan: Om half elf in de kerk van den H. Lau ren tius (Verdronkenoord) plechtige Hoog mis, waaronder predikatie door def) Hoof - eerw. Heer Deken Rengs. Daarna vereering van de Relikwie van het H. Bloed. Om half twee vergadering in de zaal van ,,'t Gulden Vlies" (Koorstraat 24). Rede van den Weleerw Patei Augustus de Hart, O. F. M., over „De ideale Fertiaris". Zoover de tijd het toelaat, zal er gelegen heid zijn tot het stellen van vragen. Tot dezen „Derde-Orde-Dag" zijn niet alleen de Fertiarissen van Haarlem en om streken, maar ook de leden der Derde Orde uit de omgeving van Alkmaar uitgenoodigd De moeilijkheden van het Carltonhotel te Amsterdam De verificatievergadering verdaagd Gisteren is voor c.e Derde Kamer der Arrondissementsrechti ank te Amsterdam de verificatie-vergadering g.-.houden inzake de aanvrage om surséance van betai ng. gedaan door de N. V. Nereide. die het Carlmn-hotel exploiteert. De procureur var aanvraagster mr. Lij- berse. verklaarde, dat een combinatie, die hij thans nog nier noemen kon, bereid zal zijn, de exploitatie van het hotel op zich te nemen, onder voorwaarde evenwel, dat thans surséance van betaling verleend wordt. Voor de „commissie van schuldetschers" trad op mr. E. H. van Baumhauer. die het verleenen van de surséance aanbeval. Een der bewindvoerders zeide te betwijfe len of men de exploitatie nog we) drie maan den vol kan houden Men loopt near den slappen tijd in het bedrijf. Reeds "s.nnacht waren slechts 48 van de ruim tweehonderd bedden in gebruik Slechts wanneer men een lange poos rustig zou knr-nen werken, on der het genot var surséance van betaling en met volle medewerking van hypotheek houders en crediteuren, kan de reorganisatie gelukken. Na beraadslaging deelde de president mede, dat de vergadering verdaaeri wis tol 11 De cember, teneinde bewindvoerders gelegenheid te geven een nader rapport samen te stellen. Als deskundige, toegevoesrd aan bewindvoer ders, heeft de Rechtbank benoemd den heer J. Pelser Jr.. accountant te Amsterdam. Ten slotte deelde de president mede, dat de rechtbank verwacht in de volgende ver gadering beter ingelicht te Kunnen worden gn. dat dan geen onzekerheid meer zal be- staan, wie er eigenlijk crediteuren zijn. Door mr. Von Baumhauer 's meegedeeld, dat de commissie uit de crediteuren haar werk niet verder zal voortzetten. De Alg. R. K. Lantlbouw- Bedrijfsraad Kardinaal Van Rossum te Nijmegen Bezoek aan de R. K. Universiteit. Omstreeks vier uur gistermiddag is Z. Exc. W. M. Kardinaal van Rossum per auto uit Tilburg te Nijmegen aangekomen, ten einde een bezoek te brengen aan de Katholieke Universiteit, terwijl enkele andere stichtin gen zullen worden bezocht tijdens het ver blijf van Z. Em. daar ter stede. Van den Graafschen weg reed de auto terstond rond het Keizer Karelplein naar het Universi teitsgebouw, waar het Curatorium den hoo- gen gast opwachtte en hem na een korte begroeting geleidde naar de Senaatskamer. Professoren en studenten waren hier bij eengekomen. Zoodra de Kardinaal op den voor hem bestemden zetel had plaats genomen, sprak de rector-magnificus, Mgr. prof. dr. Hoog veld. Z. Em. toe. De Kardinaal hield in antwoord op deze rede een toespraak. Na het bezoek aan de R. K. Universiteit werden o.m. nog bezocht het Piusconvict, de Universiteits-bibliotheek en het gebouw der R. K. Reclesseering „Luctor et Emergo". Gistermorgen heeft de Kardinaal een be zoek gebracht aan het Redemptoristinnen- klóoster te Velp (N.-Br. Prov. Staten van Noord-Holland Naar wij vernemen heeft de heer C. F. J. Verbeek zijn benoeming tot lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland aange nomen. De jaarvergadering te Utrecht. In hotel „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht hield de Alg. R.K. Landbouw Be. drijfsraad zijn algemeene vergadering onder presidium van pater mr. dr. A. Boret S.J., rector van het St. Aloysius-College te Den Haag. In zijn openingswoord heette de voorzitter welkom prof. dr. J. B. Kors O.P., hoog leeraar aan de. R.K. Universiteit te Nijme gen, die op deze vergadering een inleiding zou houden en verder de vertegenwoordigers Spr. wijdde eenige waardeerende woorden aan zijn voorganger, pastoor van Aken, die voor den Bedrijfsraad zoo veel heeft gedaan gedurende zijn voorzitterschap. Het jaarverslag over 1928 werd goedge keurd. De rekening en verantwoording over 1928 bedroeg in ontvangsten en uitgaven 1445.12 met een batig saldo van 204.32. De begrooting van 1930 noemde een totaal bedrag van 1400 met een post onvoorziene uitgaven van 50. Vervolgens werd het woord verleend aan Dr. J. B .Kors O.P.. die een inleiding hield over Katholieke theoretische beginselen der m aatschappij-inrichting. Het doel van de gemeenschap is het be reiken van het algemeen welzijn en tevens van het welzijn van ieder individu afzon derlijk. Hoe meer het geheel vervolmaakt wordt, hoe meer ook de enkeling zich ver betert. Deze, Katholieke, opvatting verschilt dus belangrijk van die der liberalen en socialis ten. Het individu is bij de Katholieken niet het belangrijkste, het middelpunt, zooals bii de liberalen. Ook wordt het individu niet aan de gemeenscban ongeofferd. zooals bii de socialisten. De Katholieken staan er juist tusschen in. Het doel alleen bindt de gemeenschar niet. Er is een cement noodig dat allen bh elkaar houdt: het gezag. Evenals de drang naar gemeenschap van God afkomstig is zoo is ook het gezag in oorsnrong bij God te zoeken. Twee deugden zijn er. die de verhouding regelen tusschen de menschen onderling: de rechtvaardigheid en de liefde. Beifle ziin in het gemeenschansieven onontbeerlijk. Er zijn verschillende verhoudingen in de "emeenschao. welke niet door het recht kunnen worden omschreven. Zii worden slechts gevoeld en begrepen door de liefde De liefde is een hoogere en sterker ver plichtende deugd dan de rechtvaardigheid Ten slotte behandelde spr. de kwestie van het eigendomsrecht. Eigendom is noodig en komt met de men. scheliike natuur overeen en is noodig als arbeidsmiddel. Voor den arbeider is het ver varen van bezit een heel logische zaak Naarmate zijn bezit toeneemt, neemt ook zijn menschenwaarde toe. Het geeft hem zekerheid voor de toekomst. Toch mogen wij niet meenen dat wij ge heel en al heer en meesier ziin over ons bezit en het gebruik er van. Rekening mo»t gehouden worden met het algemeen wel zijn. Ter wille van dit welziin kan een deel van het eigendom door het gezag worden opgevorderd. De bezitter heeft rekening te houden mst de behoeften van de gemeenschap. Wat ie mand te veel heeft, behoort aan de armer Naar aanleiding van deze lezing omtsnon zich ten slotte een geanimeerde discussie. De Wethouderscrisis te Amsterdam De Christelijk-Historische fractie heeflt aan de soc.-dem. fractie een schrijven ge richt. waarin o.m. medegedeeld wordt, dat de Chr.-Hist. fractie van oordeel blijft, dat de houding der soc.-dem. in deze dictato riaal en ondemocratisch is, daar zij een overleg op voet van gelijkheid tusschen de fracties het eenige overleg waaraan een fractie, welker leden er prijs op stellen hun zelfstandigheid te behouden kan deelnemen a priori onmogelijk maakt. Derhalve volhardt de Chr.-Hist. fractie bij haar meening, neergelegd in het schrij ven d.d. 9 Sept. j.l. dat zij op deze wijze op de gestelde voorwaarden niet met de soc.-dem. in onderhandeling kan treden. Nederlandsche-Indische leening Uitgegeven wordt een Nederlandsche-In dische geldleening, groot f 69.020.000, in schuldbewijzen aan toonder, groot f 1000. 1 500.en 100Rente 4K> pCt. De koers van uitgifte is 96 1'4 pCt. De op brengst der leening is bestemd tot aflossing van ^de niet uitgelote schuldbewijzen der 6 pCt. Nederlandsch-Indische leening 1923 ten beloope van f 56.625.000. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. Ontsmetting van tarwe, gerst en rogge Steenbrand en Fusarium in tarwe wor den bestreden door omscheppen met een oplossing van kopervitriool, Germisan of Uspulpm Universal. P- r H.L. tarwe wordt genomen, 200 gram kopervitriool opgelost in 2 J4 L. water of 100 gram Germisan of Us- pulun Universal opgelost in 3 L. water. Bij gebruik van 50 gr. van deze twee laatste ontsmettingsmiddelen, eveneens opgelost in 3 L. worden ook reeds zeer goede resultaten verkregen, maar de ontsmetting is niet steeds geheel afdoende. Bij zwak zaad ver dient deze zwakkere oplossing de voorkeur met het oog op kiembeschadiging. Tegen strepenziekte in gerst is omscheppen met Germisan, aangewend in een oplossing van 100 gram in 3 L. water per H.L. het meest afdoende. Tegelijk worden dan ook Steen - brand en Fusarium bestreden. Stuifbrand in tarwe en gerst kan alleen worden tegengegaan door toepassing van de warmwaterbehandeling. De tarwe of gerst wordt eerst 1% uur in water te weeken ge zet, daarna blijft ze 4uur bulten water naweeken om tenslotte gedurende 10 minu ten in warm water te worden ondergedom peld. Voor tarwe moet de temperatuur 53 gr. bedragen, voor gerst 51-52 gr. C. Er moet zeer nauwgezet gewerkt worden, daar anders beschadiging van het graan plaats heeft, of de ziekte niet voldoende wordt tegen gegaan Hoewel dit jaar waarschijnlijk minder Fusarium in de rogge zal voorkomen, dan voorgaande jaren, verdient een ontsmetting, zekerheidshalve toch aanbeveling. Goede ontsmetting der rogge wordt verkregen door om te scheppen met een oplossing van Ger misan of Uspulum Univeisal ter sterkte van één procent. Per H.L. rogge wordt gebruikt 3 L. van deze oplossing <30 gram ontsmei- tingsstof op 3 L. water per H.L.). Bij sterke aantasting is aan te raden, 40 gram op 3 L. water pw H.L. Behandeling der rogge met droogontsmettingsmiddelen als Abavit, Tillantin R. Tillantin of Tutan mei de door de fabrikanten aangegeven hoeveelheden geeft eveneens goede resultaten, hoewel niet steeds afdoende. De aandacht wordt speciaal gevestigd op de machinale omschepmethode, die als een verbetering van de gewone methode kan worden aangemerkt. Het graan wordt hier bij in een apparaat gestort, dat gebruikt wordt bij droogontsfnetting van zaden (droogontsmettingstrommel). De machine mag niet geheel gevuld worden, daar anders de menging van graan en oplossing onvol doende is. Er dient 3 a 5 minuten gedraaid te worden. Uitstekende bevochtiging van het zaad wordt verkregen bij aanwending van de bovengenoemde hoeveelheden oplossing. Voor grootere partijen kan gebruik ge maakt worden van groote mengmachines. Na de ontsmetting houde men er rekening mede, dat voorkomen moet worden dat het ontsmette zaad opnieuw- besmet wordt. Daarom mag dit alleen dan ter droging uit gespreid worden op een dorschvloer, als deze vooraf met de ontsmettingsstof schoon ge maakt is, ook mag het ontsmette zaad niet in dezelfde zakken gestort worden waaruit het gekomen is. tenzi„ ook de zakken ont smet zijn. Ook de zaaimachine kan een bron van besmetting opleveren. Nadere inlichtingen worden gratis ver schaft door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door bij dien dienst werkzame ambtenaren. Staking bij de gasfabriek te Hengelo (O.) Naar aanleiding van de houding, welke de directie der Hengelosche gasfabriek reeds sinds vele jaren inneemt tegenover den Bond van Personeel in Overheidsdienst, heeft deze Bond besloten alsnog een poging aan te wenden om de arbeidsvoorwaarden van het personeel te regelen in overleg met de organisatie, bericht het Hbld. Heeft deze poging echter geen resultaat, dan zal het hoofdbestuur den werknemers gelasten, den arbeid neer te leggen om daardoor de di rectie der gasfabriek te dwingen tot er kenning van den bond. Het college van B. en W. heeft reeds tweemaal getracht contact tusschen de di rectie en het hoofdbestuur te bewerkstel ligen. hetgeen echter zonder resultaat is gebleven. De Hengelosche gasfabriek is in particu lier bezit. De Koning van Siam op Java De koninklijke gasten van Siam brachten bezoeken aan de Mendoet en den Boeroe- boedoer. De moordzaak-GiessenNieuw kerk. heidsstelling van Klunder en Teeni gevangenneming van rechercheur De gevraagd. den Een Chineesch protest bij bond. Vijf dooden tengevolge van een in een dynamietfabriek te Keulen. Scheepsramp op het Michiganmeer; dooden. i In de economische commissie van den kenbond pleit de heer Colijn voor een Domischen wapenstilstand gedurende Jaar. MacDonald over het standpunt van Kap» land tegenover Frankrijk. j Volgens Stimson is de tijd thans gekomen, dat de Britsch-Amerikaansche viootoonfereoe tie kan worden bijeengeroepen. Rusland heeft de Engelsche oitioodigijc aangenomen om opnieuw een geveknaehtig» de naar Londen te zenden inzake de he ting der diplomatieke betrekkingen. Barometerstand 9 uur v.m.: 765. Vooralt, OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.42 uur, overmor gen 7.40 uur. LEDENVERGADERING van afd. 3 op DINSDAG 17 SEPT., 's avonds te half 9 uur, in het geboew St. Bavo. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Voorstri bestuur tot wijziging van art 13 van het reglement. 4. Na aanneming ver kiezing afgevaardigden voor de Prov. Kiesvereeniging en den Rijkskieskring 5. Mededeelingen. 6. Behandeling agenda Kamercentrale. 7. Rondvraag en Sluiting. (Direct ingaande) Zitdagen i\ aandags, Dinsdags, Woensdags en Vrijdags van 10 u. v.m. tot 2 u. n.m. Donderdags van 6 u. n.m. tot 8 u n.m. en des Zaterdags van 6 u. n.m. tot 9 u» n.m. Gisteren is het gezelschap vertrokken naar Kediri. Onderweg werd nog een be zoek gebracht aan de Tempels van Pram- banan. Maandag zal het naar Nongkodjadjar doorreizen vanwaar op 19 dezer de roeis naar Soerabaja wordt ondernomen. In verband met een gehouden consult tus schen des konings lijfarts en dr. Woens- dregt worden zoowel Tosari als Kintamani klimatologisch ongeschikt voor den koning geacht. Het programma van het bezoek aan Dali is daarom geheel gewijzigd. Z. M. verleende het commandeurskruis van de Siamneesche kroonorde aan den di recteur van Onderwijs en Eeredienst pa-of. dr. B. Schrieke. Een ambtsketen voor den Rector Magnificus te Utrecht Maandag 16 September zullen de Senatus Veteranorum van het Utrechtsch Studen tenkorps en zijne Honoraire leden aan den Rector Magnificus van de Rijks-Universiteit te Utrecht een ambtsketen als teeken zijner waardigheid aanbieden. Dit zal palats vin den des namiddags te 2 uur in de Aula van het Academiegebouw, voor de Rectoraats overdracht van prof. Obbink aan prof. Pulle. De keten werd ontworpen door de firma Cornells Begeer, waarbij als adviseur van den Senatus Veteranorum prof. dr. W. A. Vogelsang, hoogleeraar in de Kunstgeschie denis optrad. Uitgevoerd in zacht geoxideerd zilver, zijn de verschillende faculteiten weergegeven door kleursteenen. In het midden is het wa pen van den Senaat van het Utrechtsche Studenten Corps aangebracht en daaronder dat van den Academischen Senaat. Dit laatste geheel gedreven, is in een omlijsting gebracht en het geheel is met emallles «n goud omgeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1