Uit de Zaanstreek Provinciaal Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENSI ELCK WAT WILS EERSTE BLAD ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Heringa Wuthrich, Haarlem SPORT EN WEDSTRIJDEN LAATSTE TELEGRAMMEN Exide-batterijen - Ook reparaties ANNA-PAULOWNA VOLENDAM PURMEREND MONNIKENDAM NIEUWVEEN. ENKHUIZEN CASTRICUM BOVENKARSPEL Bartel jorisstr. 16-Tel. No. 10756 j Apex Klop-Veeg-Stofzuigersf 175.- j TREKJES No 619 WILNIS MIJDRECHT Petitionnement te Nieuwer- Amstel N. V. B. Programma voor Zondag 15 September ZAANDAM MARKTNÏEUWS Ernstige ontploffing te Parma Voordracht. De voordracht ter benoe ming van een onderwijzeres aar» School III, te Oostpolder, is'als volgt opgemaakt: 1. Mej. A. Diepgrond. te Amsterdam. 2. Mej. P. Landman te Den Helder 3. Mej. C. M. E Groen, te ivledembük. Woningbouw. Voor rekening van den heer G. Smit, alhier, rullen vier woningen aan den Zuider Molenvaartweg worden ge bouwd. Aannemer A. A. Schouten is de touw op gedragen. Overwerkvergunning. Door den hoofd inspecteur van der. Arbeid is ten behoeve van het maken van twee zinkers met aan sluitingen over het Balgzandkanaa.1 en de van Ewijcksvaart, aan den heer L. van der Valk Jzn. tot en met 19 October 7929 ver gunning verleend om door 25 mannen van 18 jaar of ouder arbeid te laten verrichten gedurende 10 uur per dag en 55 uur per week. Bliksem ingeslagen In het onweer van den afgeloopen nacht is de bliksem ingesla gen in een alleenstaand huis ten noorden •van den bebouwden kom. De bliksem trof den top, verwoestte de daklijst en zocht langs de zinken pijpleiding, via den regen- waterbak de aarde. Er is tamelijke schade. Zitting van het Kantongerecht op Dinsdag io September 1929, des namiddags half twee. Voor deze weinig belangrijke terechtzitting bestond 'n minimum publieke belangstelling. Een der opgeroepen verdachten, wiens ge weten blijkbaar niet al te zuiver was, slaakte in de wachtkamer de verzuchting „Geef mij maar een sappigen jutte-peer". Aan zijn wensch werd evenwel niet voldaan, want hij kreeg 15 of 10 dagen. Voor een goed deel bestonden de behandel de strafzaken uit overtredingen van de motor en rijwielwet, waaruit weer ten duidelijkste bleek, dat het meerendeel der weggebruikers de verkeersregelen niet voldoende kent. Als allereerste zaak werd begonnen met T.V.D., die op den hoek Stoombootweg, Waterlandsche Zeedijk, een aanrijding had veroorzaakt, door aan het verkeer, dat van rechts kwam geen voorkeur te laten. Nu blijkt deze bocht een zeer lastige te zijn, eerst een zeer steile kluft, en dan plotseling als men weinig gang meer heeft de zeer smalle Zeedijk. Bovendien staat er net bij dien bocht een huis, zoodat men elkaar van beide zijden niet kan zien aankomen, zoodat men geheel en al aangewezen is op de signalen. Rekening houdende met de omstandig heden werd dan ook vrijspraak gevorderd en werd D. overeenkomstig den eisch vrij gesproken. Voorts kwam weder in de behandeling de Zaak tegen den ijsventer Wijchers uit Monni kendam, die er van beticht was, te laten venten door een jongen van beneden 14 jaar. Deze verdachte had op de buitengewone kontongerechtzitting van vorigen Maandag zijn schuld in deze erkend, maar tot zijn ver dediging zij gezegd, dat ook zijn concurrent zulks deed en dat zulks uitdrukkelijk aan den verbaliseerden veldwachter bekend moest zijn, want deze was er door hem op attent gemaakt, terwijl de concurrent geen bekeuring kreeg. Nu werd dan de bedoelde veldwachter er door den kantonrechter over gehoord. Het bleek, althans zoo beweerde Wijchers, dat de jongen van den concurrent ook nog geen 14 jaar was en dat de veldwachter dit had kunnen weten, terwijl deze zeide, dat naar zijn meening de jongen, wel 14 jaar moest zijn. De kantonrechter zeide, dat de veldwach ter in zijn verklaringen hieromtrent positief moest zijn en dat hij dan maar den leeftijd van den jongen die voor den concurrent ventte, had moeten onderzoeken. Op een vraag van den kantonrechter be weerde de veldwachter, dat hij niets tegen Wijchers had, dat deze weieens oude koeien uit de sloot haalde, doch dat alle venters hem even lief waren. Dit zaakje wordt nu nog eens aangehou den tot 8 October, om dan nog eens andere personen hierover te hooren. Hierop volgde een aanrijdingsgeschiede nis, welke had plaats gehad tusschen J. N. K. te Beemster en zekere J. te Oostzaan. K. reed met een platteh wagen, waarop aardappelen geladen, vanaf de Beemster- brug de stad in en kwam toen in botsing met den auto van J. De een gaf de ander den schuld, maar als verdachte stond K. te Beemster. Deze be weerde dat J. de bocht niet goed had ge nomen. De heer K. Drost werd als getuige ge hoord, deze had het ongeval gezien, zeide, dat naar zij meening den chauffeur in deze geen schuld trof. Ook een andere getuige beweerde het zelfde. Het ongeluk waarbij het paard zich ernstig had bezeerd aan het voorruit van den auto en 00k het lemoen door de voorruit was gegaan, was z.i. hoofdzakelijk wel het gevolg van het feit, dat de wagen met aard appelen te zwaar was beladen voor het paard dat nu niet tijdig kon stoppen. De eisch en uitspraak waren beiden f 5 of 3 dagen. Boter van te laag vetgehalte in voorraad hebben wordt gestraft. Dat ondervond wederom G. te Amsterdam, die daarvoor f 15 of 10 dagen kreeg. Voor het varen zonder licht met een schip op de Zuiderzee, kreeg P. C. te Monniken dam f 5 of 3 dagen, ofschoon hij erg tegen den daarvoor gestelden eisch ageerde en zeide, dat hij nog nooit met de politie in aan raking was geweest. Visschen met twee hengels schijnt in deze tijden, dat de karpers zoo slecht willen bijten, nog al een verleidelijk middel te zijn om de vischvangst op te voeren. Althans zekere B. uit Amsterdam, had het er tegen de wet in, maar weer op gewaagd. En wat erger was, de politie had hem in die verboden omstandigheden gesnapt en tegen hem proces-verbaal opgemaakt en bovendien bij die gelegenheid ook het te kleine kar- pertje, dat hij in zijn netje had, weer de vrij heid teruggegeven. De betrokken vischsportbeoefenaar deed alsof hij niets geen kwaad met deze beide overtredingen had gedaan. De kantonrechter bracht hen\ echter overeenkomstig de eischen anders aan het verstand. Voor het visschen met twee hen gels kreeg hij f 3 of twee dagen, voor den te kleinen karper f 5 of 3 dagen en verder ver- beurverd klaring van het vischtuig. Voor het innemen van gemeentegrond zonder vergunning van B. en W. van Pur- merend kreeg een reiziger uit Ede, die zijn wagen voor een klant had neergezet, terwijl hij daarmede druk bezig was, zaken te doen, een boete van f 0.50 of x dag. De eisch luidde f 1 of 1 dag. H. B. te N., staat terecht ter zake van het feit, dat hij op eerste vordering zijn rij- en nummerbewijs, dat hij als bestuurder van een motorrijtuig moest hebben, niet getoond heeft. Verd. beweerde, dat hij zijn papieren thuis had laten liggen en nu juist onderweg was naar huis om de papieren te halen toen hij bekeurd werd. Kantonr. Heb je nu de papieren bij je. B. Jawel Edelachtb. De papieren blijken in orde te zijn, waarna hij veroordeeld wordt tot 2Xf 3.of 2x2 dagen. M. v. d. W. te Wormer, de kameraad van bovengenoemde illustre persoonlijkheid, had zooals het een goeden kameraad betaamt, zijn vriend niet in den steek gelaten, en ook maar zonder licht gereden. Alleen was zijn dynamo niet stuk zijn lampje was er uit gedraaid. De Ambtenaar „Hadden jullie bier op 1" W., „Nou mijnheer, niet veel, 3 glasies." f 5,of 3 dagen. Hevig onweer In den nacht van Don derdag op Vrijdag heeft hier een omveer van ongekende hevigheid gewoed, vergezeld van hevige slagregens. Het onweer, dat begon om ongeveer kwart over 12, duurde onaf gebroken voort tot 2 uur. In de richting van de Bellemermeer bleek een hevige brand te woeden, terwijl te Katwoude op twee plaat sen de bliksem was ingeslagen. echter zonder brand te veroorzaken. Bij den heer Tr. aan den Katwouderdijk werd de lichtleiding benevens een radio toestel stukgeslagen, terwijl van den heer Kr. een koe doodgeslagen werd. De eige naar {liervan was verzekerd. Door de hevigheid van het onweer wa ren de bewoners van ons plaatsje alle op- geschritk, zoodat velen het zware peer van de z.g. „Langebrug" gadesloegen, wat voor al over de Zuiderzee een schitterenden aan blik bood. Eervol ontslag Aan mej. J. Frederiks is op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de R.K. School. Autotocht De oudjes uit de Johannes Stichting zullen met welwillende medewer king van ingezetenen, die daarvoor hun auto's belangeloos afstaan een tocht ma ken naar Leiden en Den Haag. Herijk B. en W. van Nieuwveen ma ken bekend, dat dit jaar voor herijk van maten en gewichten, zitting zal gehouden worden in het geheelonthoudersgebouw Kerkstraat no. 87 alhier, op Dinsdag 24 September 1929, van des morgens II tot 12 uur en des middags van 1 tot 4 uur (n. t.). Politienieuws Door den eigenaar werd aangifte gedaan, dat zijn hond door een auto, afkomstig van Hoorn was overreden en op de plaats was doodgebleven. Procesverbaal werd opgemaakt tegen J. S. wegens fietsrijden door de Koepoort en tegen H. de G. wegens overtreding van de Arbeidswet. Ongevoelige jeugd Eenige jongens hadden kans gezien het hek, hetwelk is 'geplaatst om de Westerkerk, open te krij gen en hadden zich op het grasveld, het welk een oude begraafplaats is, begeven. Eenigen tijd iater zag men aan het hek, vastgebonden aan een touw. enkele men- schelijke beenderen hangen. Door de politie werd een en ander spoedig verwijderd en i het hek goed afgesloten. Vergadering van den Raad der gemeente Op Vrijdag 13 September des namiddags te 7 uur vergaderde de raad dezer gemeente. Aanwezig met den voorzitter alle leden. Bij de vaststelling van de notulen wijst wethou der Hemmer er op, dat zijn mededeeling in de vorigezitting, betreffende de gereedko ming van het uitbreidingsplan zoo moet worden verstaan, dat het gereed zal komen twee maanden nadat bekend is welk plan tot omlegging van den rijksweg door den rijkswaterstaat zal worden uitgevoerd. De heer Res meent dat hij niet gelijk staat met de andere raadsleden wat betreft de notuieering van het gesprokene. Juist hetgeen door hem gezegd wordt is meerma len slechts kort opgenomen terwijl van an dere raadsleden dat uitvoerig wordt ver meld. Hij vvenscht dezelfde rechten te heb ben als de andere raadsleden. De voorzitter meent, dat de heer Res wel niet bedoelen zal, wat hij zegt. Het gespro kene wordt in hoofdtrekken weergegeven. Zou men alles op willen schrijven, dan meet men gelden beschikbaar stellen voor een stenografisch verslag. Bovendien heeft het een pijnlijken kant voor hem, die de no tulen samenstelt. De heer Schipper wijst er op, dat hij als regel zeer goed wordt verslagen. Juist als dat niet het geval is, heelt hij meermalen kunnen vaststellen, dat dit niet moet ge zocht worden bij den samensteller der notu len, maar bij hem zelf, omdat hij dan niet zoo goed geslaagd was zijn meening weer te geven. Hij deelt overigens het gevoelen van den voorzitter. De heer de Vries wenscht te welen op welk punt dan ten aanzien van den heer Res de notulen beknopt zijn geweest, waar op de heer Res mededeelt, dat hij de vorige vergadering heeft gewezen op den toestand van de sloot aan de Hoogevoort, die een schande was voor de bezoekers aan ons dorp, die ook wel eens achteraf een dorps weg kiezen, daarvan staat niets in de notu len vermeld. De voorzitter zegt toe, dat zooveel moge lijk zal getracht worden om de notulen zoo uitgebreid mogelijk te maken. Hierna worden de ingekomen stukken be handeld, waarbij de heer de Nijs vraagt of de eigenaar van het gebouwtje aan de Mient weet dat hij 15 September a.s. het gebouwtje zal moeten opruimen, hetgeen de voorzitter nader aantoont. Ook zegt hij toe, dat te zijnertijd B. er, W. zullen overwegen, welke verbeteringen ten aanzien van de ter plaat se bevindende sloot enz. zullen worden aan gebracht. Over de rioolbelasting ontspint zich een discussie waarbij de voorzitter mededeelt dat bij B. en W. al in bespreking is de ter zake genoemde" belasting te doen intrekken en daarvoor in de plaats een andere op lossing te zoeken. Zij zijn echter nog niet tot een besluit kunnen komen. Hoe de zaak zal worden opgelost zal de raad later kun nen beslissen. Ten aanzien van de plannen van de pro vincie tot bebouwing aan Zee, waaromtrent Castricum Vooruit aan Ged. Staten mede werking heeft gevraagd, ontspint zich een discussie, waarbij weth. Hemmer, als voor zitter van Castricum Vooruit mededeelt, dat ter zake nog nader overleg met Ged. Staten wordt gepleegd, indien nader een aanvul lende bespreking met Ged. Staten noodig zou zijn, zullen Burgemeester en Wethouders zich daarmede inlaten. Toegestaan wordt dat een haag te Noord- Bakkum op den gemeenteweg wordt ge plant, terwijl de haag gemeente-eigendom behoort te worden en indien deze te zijner tijd moet verdwijnen, dat gedaan wordt zon der kosten van de gemeente. Aan de R. K. jongensschool wordt een cre- diet verleend tot het aanbrengen van dubb. ramen, terwijl tevens aan de R. K. jongens- en meisjesschool een crediet wordt verleend tot het aankoopen van leermiddelen voor het 8e leerjaar Het crediet voor de T. B. C. bestrijding wordt tot f 1000 verhoogd hetgeen verleend wordt aan de afd. Witte Kruis. (De zitting duurt voort) Bloembollenveiling Een weinig lever baar en een flinke hoeveelheid plantgoed was voor de le veiling aangevoerd. De kooplust was iets beter, er werd minder op gehouden. Prijzen voor goed plantgoed wa ren hoog. Er werden echter betrekkelijk weinig complete mudden aangevoerd. Die er zijn brengen hooge prijzen op,v ooral in de betere soorten. Wij noteeren: Artus 0.600.85, Brillant Star 1.702. Couronne d'or 2.40, Cramoisie brillant 0.60 0.80, Couleur cardinal 2.30—2.90, Culiinan 2,30. Cardinal rampolli 1.60, Due de Berlin 1.90—2.40, Electra 5.00—5.30, Flamingo 2.10—2,40. Gen, de Wet 6.25—7.25, Ibis 2.70—3.30, La reine 0.80—1.15, La reine max. 1.90—2.00, Murillo 0.60—0.95, Marchal Niel 4.Mr. van der Hoef 2.803.40, Moore 1.70—2.20, Oranje Nassau 17.50, Prins van Oostenrijk 1.602.00, Prosperity 1.602.10, Queen Flora 230, Rose la reine 1.601.90, Rose Luisante 2.302.80, Rub^a Maxima 1,30, Rijzende Zon 4.00, Scarlet due 7.00 1.30, Salvator rose 1.40—1.60, Theeroos 1.20 1.60, Vuurbaak 1.60—1,90. Vermilion Bril lant 2.302.60, van der Meer 4.50, Witte due max, 0.550.80, Witte Valk 1 902.00. Albino 18.50, Bartigon 0.901.60, Bouton d'or 0.600.75, Baron de la Tonnay 0.80 0.90, Clara Butt 0.701.10, Cantenaire 0 80 1.10, Farncombc Sanders 0.601.00, En- glesc. ellow 0,550.80, King George V 3,80 4.90, Lodewijk XIV 1.101,70, Mad. Kre- lage 0.750.96, Pride of Haarlem 0.600.85, Prinses Elisabeth 0.601.05, Victoire d'Oii- veira 1.702.00, Will. Copland 1.001.50, Will. Pitt 1.20—1.50. I Hij is geleerd Heeft gestudeerd In allerhande vakken. Je kunt de moppen Breed verstand Zóó van z'n facie pakken. Hij is ln talen Reuze „bij" En laat dit Duidlijk blijken En in gezelschap Zit hii steeds Met zün verstand Te prijken. Hij steekt met air Van overwicht. Zijn neus in Alle zaken En is voor die Hem tegenspreekt Haast niet meer Te genaken. Hij Want hij weet alles Toch het best, Zijn woord is Wet voor allen, Waar hij zijn Wijze zinnen zegt Kan elk dispuut vervallen. Al heb je meer Dan twintig jaar In Indie gezeten. Hij zal (hij is er nooit geweest) Van Indië méér weten. Al heb je acte Fransch en Duitsch Flus „M. O. Babylonisch" Hij wijst je toch Op fouten nog Zijn kwaal is Hooploos chronisch. Hij schimpt op Ieder staatsbestuur, Ministers doen Geen bliksem, En van het Katholiek program Bevalt zoo goed als niks 'm. De Roomsche krant Komt in z'n huis; Hij kan daar Moeilijk buiten Maar mompelt, Als ie 't geld betaalt, ,,'t Is zonde van de duiten". 'n Zeldzaamheid As hij ze leest En doet ie 't tien seconder. Dan heeft ie al Voor drie kwartier Aan ergernis gevonden. De ietters R. K. Kunnen hem Geweldig irriteeren. Hij smaalt op Alles, dat zien als R. K. komt pretenteeren. De Roomsche leeszaal? Flauwe kul! Bewust-verdeeldheid-zoeken 'n Self-made man Met ruim verstand Haalt daar juist Niet zijn boeken! 'n R. K. Reisvereeniging. 'n R. K. Film-fabriekje. De K. R. O., 't Is alles pruts! Baantjesjagerskliekje Waterleiding gesprongen Dezer dagen sprong in den Heerenweg een der buizen 1 van de waterleiding, waardoor een flink gat in den weg' sloeg. Gelukkig waren spoe dig monteurs aanwezig die dit euvel ver holpen. Door het vallen van een beitel De tim merman J. S. kreeg op zijn werk- een van boven vallende scherpe beitel in zijn hals, waardoor een diepe snede ontstond. Dade lijk incest hij zich onder geneskundige hulp stellen. Relletjes bij het vaccineeren Gisteravond was er bij Dr. v. d. Berg zoo'n toevloed van menschen om zich te laten vaccineeren te gen de alastrim, dat een honderdtal buiten de poort hun beurt moesten afwachten. Hieronder bevonden zich ook enkele oproer makers, die het zoo bont maakten, dat po- litiehulp moest worden ingeroepen om hen te verwijderen. Verlaging der electriciteitstarieVen. De buurtvereeniging „Ons Doel" heeft aan het gemeentebestuur aangeboden een pa- titionnement voor veragling der electrici- teitstarievn, voorzien van ongeveer 2600 handteekeningen, voor hier een belangrijk aantal, daar de gemeente slechts ruim 12000 zielen telt. Het petitionnement vindt zijn oorzaak in de aigemeene ontevredenheid over de hooge tarieven. Te meer waar de bedrijfswinsten hoog zijn. De winst bedroeg in 1928, met inbegrip van precario, ruim 46.000. Wan neer in 1928 alle electriciteitstarieven, uit gezonderd straatverlichting, 20 pet. lager waren geweest, zou de winst van het ge meentebedrijf neg 21.000 bedragen heb ben. Waarschijnlijk zou er dan meer elec- triciteit verbruikt zijn. Het verdient volgens de buurtvereeniging aanbeveling de tarieven met minstens 20 pet. te verlagen. Te meer nu deze een be letsel voor vestiging vermen. EERSTE KLASSE Afdeelig I Amsterdam: Ajax—D.F.C. Rotterdam; SpartaExcelsior. Den Haag: A.D.O.—Hilversum Den Haag: H.B.S.Haarlem. Haarlem: R.C.H.V.S.V. TWEEDE KLASSE A Hoorn: Hollandia—Z.V.V Amsterdam: Spartaan—K.F.C. AlkmaarAlcmariaW.F.C. Helder: H.R.C.—D.W.S. Enkhuizen: West-Frisia—V.V.A. B Amsterdam: A.F.C.B.F.C. BloemendaalBloemendaal—Zandvoort. Amersfoort: H.V.C.Baarn. Amsterdam: Zeeburgia—D.E.C. EERSTE KLASSE Afd. II IJmuiden: Stormvogels—H.V.V. Zaandam: Z.F.C.—V.U.C. Hilversum: 't GooiBlauw Wit. 3e klasse A. LaakkwartierU.V.S. HillinenRij swij k L.F.C.Alphia 2é klasse. A Rotterdam: Overmaas—Quick. Delft: D.H.C.—S.V.W. SchiedamS.V.V.R.F.C. Den Haag: B.M.T Merwede. Den Haag: Vios—C.V.V. B Utrecht: U.V.V.—V.O.C. Dordrecht: O.D.S.St. Hooger. Vlaardingen: Fortuna—Neptunus Gorinchem: UnitasV.D.L. Gouda: GoudaXerxes. Afdeeling III. le klasse. Apeldoorn: Rob. et Vel.Enschede. Wageningen. WageningenTubantia, Zwolle: P.E.C.—Go Ahead. Arnhem: Vitesse—Z.A.C. Almelo: HeraclesA.G.O.V.V. Afdeeling IV. le klasse. Tilburg: N.O.A.D.Roermond. Eindhoven: EindhovenLonga. Breda: N.A.C.Willem II. Afdeeling V. le klasse. Leeuwarden: FrieslandW.V.V. Leeuwarden: FrisiaG.V.A.V. Groningen: Be Quick—Leeuwarden. Groningen: VelocitasVeendam. Assen: AchillesAlcides. AGENDA R. K. VER. GEB. ZAANDAM De week van 1522 September MAANDAG zaal I Zangkoor; zaal III Commissie; zaal IIII Kleermakers. DINSDAG Koffiekamer Billardclub W.I.K.; zaal II leden eVrg. Prop. Club. Woensdag-middag half vier bovenzaal kin derfeest, 's avonds bovenzaal Harmonie. DONDERDAG zaal I Inter Nos en zaal II bondsbestuur. VRIJDAG tooneel Z.V.V., zaal II Dam- en Schaakclub. DE ZAANSCHE ZESSTEDENLOOP ZONDAG a.s. zal de Zaansche zessteden- loop worden gehouden, vanaf St. Assumburg naar aZandam-Nicolaasstraat. Om 1 uur zal de start plaats vinden terwijl het traject in één ur kan worden afgelegd. Door diverse bekende lange afstandloopers is voor dit parcours ingeschreven. SCHAAKNIEUWS De R. K. Dam- en Schaakclub D.O.S. ont vangt, op Vrijdag a.s. 20 September de Wor- merveersche schaakclub W.S.C. op bezoek tot het spelen van een wedstrijd.. Van iedere club zal een 10-tal spelers tegen elkaar kampen. Deze wedstrijd beloofd een dei- spannendste te worden aangezien beide clubs vrijwel tegen elkaar opwegen. Iedere dam mer of schaker is van harte welkom, en ook belangstellenden. Deze wedstrijd is een on- 3e klasse A. AssendelftHelder. Purmersteij n—Meervogels Q.3.C.de Kennemers K.V.V.—O.S.V. A.P.G.S.de Volewijckers. 3e klasse B. O.V.V.O.Schoten. Z.R.C.Amstel. Kinheim—D.S.V. De Zeemeeuwen—Hortus. Reserve le klasse. Blauw Wit 2Z.F.C. 2. Haarlem 2R.C.H. 2. Hilversum 2—Stormvogels 2. E.D.O. 2Ajax 2. Reserve 2e klasse A. W.F.C. 2Alcmaria Victrix 2. Ajax 3de Spartaan. 2. K.F.C. 2—Blauw Wit 3. Reserve 3e klasse A. V.S.V. 2—H.R.C. 2. O.S.V. 2—West-Frisia 2. Z.V.V. 2—Z.F.C. 3. Alcmaria Victrix 3—Hollandia 2. ALKMAAR. Exportveiling van 13 Septem ber. Aalbessen per 100 K.G. 18—21; An dijvie per 100 striku 0.70—2.80; Appelen per 100 K.G. 4.3010; Augurken per 100 K.G. 519; Bloemkool I per 100 912.60; Id. II 3—6; Drieven per 100 K.G. 22—31; Groene kool per 100 stuks 58; Kropsla per 100 1—6; Komkommers per 100 3.60 10; Meloenen per 100 stuks 1535; Pos telein per bakje 7—31 ct. Raapstelen 3.60 per 100 K.G. Selderie per 100 bos 36; Spinazie per bakje 1931 ct. Snijboonen per 100 K.G. 5.6012; Tuinboonen per 100 2—7; Tomaten per 100 K.G. A 3.20, B 2.90 en C 2.70; Witlof per 100 K.G. f 3.60 —8.90. WARMENHUIZEN, 14 September Gele nep 4.20—4.70; drielingen 3—3.20; uien 3.403.50; slaboonen met draad 5.90 9.10; idem zonder draad 9.1012.40: roode kool 3.507.30, 2de soort 1.104.30; gele kool 10.3011.50; witte kool 2.202.60; Schotsche muizen 2.302.40; groote 1.90 —2.00; drielingen 2.30—2.60; eigenheimers 1.90—2.10; Bevelanders 2.30; blauwe 3—3.90; bloemkool 10.60—12.30. BOVENKARSPEL, 13 Sept. Marktbericht De Tuinbouw. Aardappelen gr. M. 0.90 1.75; kl. M. 0.75—2.35; Due. 235—2.45; Blauwe 1.15—1.35; Bonte 1.40—1.45; Eigenheimers 0.60—0.65; Uien. Groote Gele 1.501.70; Drielingen 1.301.60; Nep 2.402.60 per baal; le Bloemkool f 6.50 18; 2e 3.80—5.80; 3e 2.70—3.40 per 100 stuks; Roode kool 3.305; Gele 6.50 —9.60; Witte 1.80 per 100 Kg.; Slaboonen 1.101.60 per 15 Kg.; Augurken fijn 0.24 0.26; grof 0.060.13 per Kg.; Tomaten 4.80—7.80 per 100 Kg. WILNIS. Eierveilmg. Aanvoer 26131 st. Kipeieren 6.508.40; kuikeneieren 3.50 —5.80; eendeieren 5.40—6.20 per 100. BEVERWIJK, 13 Sept. Coop. Tuinbouw Vrije groenten en Fruitver. W. A. Snijboo nen 1429; dik 516; dun 7)420; tros 15lA19; tuinb. 5)413)jtomaten 48; druiven 3668; Appels 8—23; peren 10—20; pruimen 3234; blis a. 723; div. doppers 822; Raspers 2938; br. cap. 2532 per K.g.; Gr. kool 69)4; Chineesche 34; rood 67)4; bloemkool 615)4; komkom mers 2)49 per stuk; sla 451.25; Andij vie 15—70; Postelein 1035; Spinazie 20— 45 per kist; augurken per bakje 251.40; bospeen 1216; Bloemenveiling 't Centrum. Lelie Ara- thum per kelk 4—5; Jap. lelies per tak 2)4 3; Troschrysanthen. 612; d'iv. Eenpoters 825; div. Asters 3075; Dahlia's 501.80; derdeel der door D.O.S. voor het komende seizoen georganiseere Neerlaagwedstrijden. De aanvang is bepaald op 8 uur des avonds. ONWEER Een hevig onweer ontlastte zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag boven onze stad, omstreeks 1 ur. De bliksemschichten waren niet van de lucht en de silhouetten der hoog oprijzende fabrieksgebouwen aan den Zaan werden herhaaldelijk in een helder daglicht gezet, hetgeen een fantastisch ge zicht oplevere. eVIe menschen bevonden zich langs den straat. Gelukkig is nergens de bliksem inge slagen, doch volgens ooggetuigen die van den Oostkant der stad wonen moet zulks wel het geval geweest zijn in de buurt van Broek in Waterland. MISSIE VER. ST. ROSA Ook dit jaar zal wederom, evenais vorige jaren een tentoonstelling worden gehouden in October op een nader te bepalen datum. Wederom doet het bestuur een beroep op de goedheid er Parochianen ,om het een of ander prijsje beschikbaar te stellen voor deze tentoonstelling, hetwelk zeer dankbaar zal worden aanvaard. Mej. Sombroek-v. Kleef, Herderstraat No. 12 stelt zich gaarne beschikbaar om de prijs jes in ontvangst te nemen of deze af te ko men halen. Dames! ziet eens of u ook iets beschikbaar hebt voor dit schoone doel. Het bestuur. Gladiolen 30—1.50; Helianthen 50—2.00; Zi- nia's 70—1.40; takaster liliput 1.40—1.60 per 100; Div. Anjers 5—16; Montbretia 2—4; Margriet 3—4; Delfinium 2; Cosmos 3—5; Leeuwenbek 2—3: Santoria's 3—6; Rose as ters 5—7 per bos; Sierappels 55—60 per bakje. Kropsla die den ganschen zomer niet ge wild was, is tegenwoordig zeer gezocht. Aan de veiling Kennemerland kwam Vrijdag een bouwer uit de polder met 88 kisten elk in houdende 25 krop welke betaald werden met 6 ct. per stuk. BEVERWIJK, 13 Sept. Aardappelen: Be velanders 2.75—3; Eigenli. 3—3.25; blau we 3.254; drielingen 2.753.50; bon ken 2.25—2.50; kriel 1.75; Tomaten blocveiling. A B. C., en CC per 100 pond 1.902.40. Bloemkoolveiling De Molen, le soort 6.50 —14.70: 2e sofcrt 2.10—3.50. HEILOO, 13 Sept. „St. Willibrordus". Doperwten 916 ct., Raspers 2435 ct.. Tuin boonen 614 ct., Dubbele Stamslaboonen 5 tot 15 ct., Enkele idem 716 ct.. Snijboonen 14—26 ct., Augurken 18—32 ct., Fijne Tros 17—21 ct., Spruitkool 812 ct. Alles per Kg. Wortelen 69 ct. per bos. Appelen 413 ct. Peren 319 ct. per Kg. BEVERWIJK, 13 Sept. R. K. Coop. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland." Spinazie per kist 4070 ct., Sla per kist 70—155 ct., Postelein per kist 3040 et.. Andijvie 3560 ct., Wortelen per bos 7016 ct., Bloemkool le soort per stuk 1215 ct., idem 2e soort 7—10 ct.. Meloenen per stuk 2035 ct., groe ne meloenen per stuk 35 ct., Uien per Kg. 5G ct., Tomaten A per Kg. 2—4 ct., Ras pers per Kg. 32—40 ct. Doppers per Kg. 2226 ct., Capucijners bruin per Kg. 15 ct., idem wit per Kg. 1024 ct., Tuinboonen per Kg. 617 ct., Snijboonen per Kg. 1033 ct.. Sperciebooneri zonder draad 820 ct., idem met draad per Kg. 1015 ct., Dikke Boonen per Kg. 517 ct., Trosboonen per Kg. 10— 26 ct., Komkommers per stuk 211 ct. ENKHUIZEN, 13 Sept. 1929 Aardap pelen- en Fruitmarkt Vijgeperen 5.60, Tesselaars 4.50, Prinsperen 5.20, Beurre d' Amalis 6.20, Juttenperen 6 en 7.80, Kes wick 2.20 en 2.50 per 100 pond. ENKHUIZEN, 13 Sept. 1929 Vischmarkt Vrijdag werden aangevoerd door 16 vaar tuigen 46 kisten garnalen a 6 per kist, 112 manden garnalennest a 30 cent en 6 manden krabben a 9 cent per mand van 40 pond. 6 vaartuigen brachten aan 1434 pond hoekbot a 16.90 tot 17 per 100 pond. MEDEMBLIK. 12 Sept. „St. Joseph.". Groote Muizen f 0.80f 1.55, idem kleine f 0.75—f 1.80, Ideaal f 0.70—1 1.45, Gelder- sche f 1—f 1.55, Wilde Due f 2.40—f 2.55, 17 dooden en 20 gewonden MILAAN, 14 Sept. Over een vreeselijke ontploffiing te Parma worden ons de vol gende bijzonderheden gemeld: Parma werd opgeschrikt door een hevigen slag, tegelijkertijd stortte een groo* gebouwd gedeelte in. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse. Tot nu toe zijn er 17 dooden en 20 ernstig gewonden. In het gebouw, toebelioorende aan den groot-industrieel Municii bevonden zich ook kantoren en opslagplaatsen Munici werd zelf gedood. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Men neemt aan. dat op onvoorzich tige wijze een brandende lucilfer -s wegge worpen. Men vreest, dat nog meer lijken onder de puinhopen liggen. Het opruimingswerk werd den geheelen nacht voortgezet. Tooneel-censuur 't Is idioot! Je prachtigste reclame 'n Burgevaer, Die 'n stuk verbiedt, Hij moest z'n eigen schamen! Hij decreteert: „De kunst laat zich Toch nooit aan Banden leggen". ,.'t Gaat niemand aan Wat ik wil zien, Wil hooren, lezen, zeggen!" Hij ziet niet Zooals and'ren zien, Hij heeft aparte oogen. Hij hoort het „ja" En zegt het „neen". Hij kan op wijsheid bogen. Toevallig leest hij Nooit romans Met een Godsdienstig kleurtje, Die vindt hij sloom, Hij houdt meer van 'n Realistisch geurtje. Stephana Schwertner? Miss'Hjk zoet! Merijntje? Veel gezochter! Hij haalt z'n Wijze schouders op Voor Kristin Lavrans-dochter. Hij lachte, toen Een zeker boek Naar d'Index Werd verwezen Bespottelijk! Kleinzieligheid Want hij had het gelezen. En als z ij n Oordeel anders is, Dan dat dei- Kardinalen, Dan kunnen die 't Staat als een paal Hun schoolgeld t'rug gaan halen. Al is UW wijsheid Nog zoo lang. Hij wint het Nog 'n meter. Hij weethij weet, Hij WEEThij WEET, Hij weet het a 11 ij d beter. Zijn woord is groot, ZÜn woord is dik, Zijn woord is Oppermachtig, Zijn woord is boek, Zijn woord is hoog, Zijn woord klinkt Hind'rend krachtig. Als hij dat woord Er tusschen gooit Moet elk gesprek Verstommen Want waar hij zit Bestaat de rest Uit énkel kleine dommen. Hij praat gewoon De wijsheid wég Van vijf en twintig Proffen! HU is de man, Die 't met zich zelf Reusachtig heeft Getroffen! Men laat meestal Zijn mond maar gaan, 't Wordt anders Toch maar „botsen". En als hij weg is Zegt een elk: „Hij was weer om te k O. N. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2