De Ongeziene Wereld of het Leven na den Dood Bro;? Provinciaal Nieuws Voor één bon een plaatje! etttano TWEEDE BLAD ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 1 VRAGENBUS Meien album Brabantsche Brieven I HEILOO HEEMSKERK HOORN '"X)GKARSPEL ASSENDELFT WEESP UITHOORN „Hollandsche Molens" door Ir. A. Ten Bruggencate be schikbaar te stellen. DRé. LXV HET MYSTERIE VAN DEN DOOD r Be dood gaat over de bloeiende landen: Een ijzige huiver in 't warme bestaan, Hy strekt naar het leven zijn knokige han den, Die doen er de bloesems der lente vergaan. En waar hij de harten van passie ziet branden, Raakt hij met ijs-kouden vinger die aan, En toch is ons leven een eindeloos smachten, En is er maar één, die ons troost in 't gekwel Van de menschen, die steeds om ons leed wezen lachten: De dood is onze trouwe gezel. De maakt ons vrij uit de knellende banden, Die 't menschelijk leven ons aan heeft gedaan, Hij voert onze ziel uit d'omsluitende wan den Van ruimte en van tijd, op de guldene baan, Die leidt naar der eeuwigheid lokkende lan den; De dood is het zilverlicht leven der Maan. Hij is onze trooster in slaaplooze nachten, Hij is de van zaligheid stroomende wel, Die lafenis biedt aan het leed der geslachten. De dood is onze trouwe gezel. (Anton van Duinkerken). O, ik heb het raadsel van den dood in het aangezicht geschouwd, het is verschrik- 'kelijk duister, zegt Pieter van der Meer in zijn Dagboek. Luister eens hoe hij ons het sterven van zijn moeder verhaalt. 13 April. Moeder is dood. Zij is vanmid dag gestorven om half twee. Wij waren er alleen bij, haar kinderen, wij vieren. Zij lag op het bed, rustig, de oogen open en langzaam ademend. Herkende zy ons? Heeft zij de vier men schen, die haar kinderen zijn, bij haar ge knield zien liggen? Heeft zij onze zachte woorden van innige liefde gehoord en ons dringend smeeken om nog éénmaal haren blik naar oris te richten? Heeft zij onze warme handen gevoeld om haar koude bleeke handen en onze lippen, die haar koude voorhoofd kusten? De jaren zijn nu van mij afgevallen, ik ben weer een knaap, die naar zijn moeder verlangt en die nu zoo bitter alleen is nadat zij is heengegaan. Ik ben geschokt tot in het diepst van mijn wezen! Iemand zien sterven, het is aangrijpend! O, ik heb het raadsel van den dood in het aangezicht geschouwd, het is verschrik kelijk duister! Het lichaam ademde langzaam, met tel kens langere tusschenpoozen. Groote tranen gleden traag uit de open oogen, langs de wangen. Een stervende weent! Waarom' Wat gebeurt er toch in het onzichtbare? Waarom is de ziel van een stervende be droefd? O, ik voel zoo hevig, dat niet alles wat gebeurt, wij zien met onze lichamelijke oogen. Wij staan in de schemering en vlak voor ons en naar alle zijden donkert de nacht! En juist in dien nacht gebeurt het we zenlijke. Ik ben voortdurend bij moeder gebleven het was mij of ik gebogen stond boven een duizelingwekkende diepte en ik vermocht niets te onderscheiden. De dood is een onmetelijk groote gebeur tenis en moet toch iets wonderbaar een voudigs zijn! Het ademen was onmerkbaar geworden, met hevigheid keek ik haar aanhet oogenblik naderde. En plotseling was het of een hand, de hand van den Dood, over het gelaat streek; zij sloot de oogen, het ge zicht werd doodsbleek, de trekken ontspan den zich, het hoofd zonk dieper in de kus sens, toen werd alles onbeweeglijk en dood stilik begreep dat het geëindigd was. Wy vouwden haar handen te zamen op de borst; wij kusten het steenkoude, blanke Voorhoofd en stonden weer recht. Ik kon mijn oogen niet verzaden aan den aanblik van de doode. Kalm, met de trek ken in volkomen vrede, lag het gelaat open naar boven. Ik wilde de beeltenis van dit zuivere gezicht in mij prenten, voor altijd. Ik bleef haar aankijken, en wonderlijk, het deed mij wel, het gaf mij vrede, het gaf mij een vastheid, een steunpunt in den chaos van het leven, dit schoone, doode gelaat. Daar lag nu het lichaam onbeweeglijk, levenloos, zonder ziel; in de woning was het laatste licht gedoofd, de nacht vulde het nu ganschelijk. Maar wat was er gebeurd? O, ik weet nu, dat er een ziel bestaat, op welke wijze kan ik niet zeggen, kan ik mij niet voorstellen, vermag ik niet te be grijpen, maar de ziel is onsterfelijk, is eeuwig, is goddelijk! Ik voel het, het kan niet an ders. Het mysterie bestaat. Maar hoe jam merlijk tasten wij rond in duisternis! Nu ligt het doode lichaam gelaten en eenzaam in de donkere kamer beneden in het huis; ik zit hier en waak. Het is een geurige zwarte lentenacht en ik hoor het hartstochtelijk fluiten der nach tegalen in den tuin uit de verte. Ik zie van hier, met voor mij de lente-nacht en de groote, zwarte stilte, de menschen en het leven en het doode lichaam van mijn moe der en het duizelt mij; het is mij niet mo gelijk de raadselen te verwerpen en het leven te nemen, als ware het gewoon en zonder mysterie. Nu is het diep in den nacht een zacht blauwe hemel hangt te schijnen boven d nog kale, maar gezwollen takken der boo- men; de struiken dragen reeds den tooi van helgroene blaadjes. Het is lente. Doodsth staat de woning rond mij en in éëne kame: daar ligt de doode, de oogen toé onder groote leden. Wat zien zij nu? Naar welke werelden is nu haar blik gekeerd. Niemand, niemand, kan mij zeggen, waar zij is. Is zij nog hier? Kan zij mij zien of rust zij in onzegbare oorden, waarvan geen mensche- lijke verbeelding zich een voorstelling kan maken? Er groeit een bange spanning in mijn wezen. Ik zit hier, een verloren, arm mensch, wiens moeder stierf en ik voel de grondelooze oneindigheid aan alle kanten om mij heen. Waar is God? Waar i(s de zie) mijner doode? Mysterie! Wat heeft de groote Priester-dichter Guido Gezelle dat mysterie van den dood ook diep aangevoeld! Wat zijn het roerende verzen, die h' neerschreef na een eenzame wandeling over het kerkhof. Luister eens naar stille meditatie, die h houdt over het mysterie, het ontzettend: i mysterie van den dood: j Ik wandelde, ik wandelde alleen, lk wandelde en sprak tot den Heer: Hij sprak en ik hoorde en Hij hoorde en ik sprak, En ik wandelde en 'k sprak tot den Heer. Wie leedde, wie leedde er mijn schreên? Waar leedden mijn schreden naartoe? 'k En wete maar 't leedde me entwie en ik ging. En ik stond op het kerkhof alleen. Hier legde ik een vriend in het graf, Ik legde en hij slaapt in het graf En Jezus, die waakt in zijn heilige tent, Waakt neffens hem, neffens het graf. Waar, zegt my, o, zwijgende veld, Waar ligt hij begraven?Alhier? Waar is 't dat ik weenend mijn oogen ver borg En zeide: „Vaarwel, o vaarwel"? i Een stemme, geen andere 'n sprak, Een stemme, geen andere, geen een: „Komt hier," zei een stemme, aan 't kruis, „hij ligt hier: Komt hier," zei een stemme, aan het kruis. Alkmaar. C. VIS, Rector. Verkocht Het woonhuis aan den Hee- renweg, eigendom van den heer C. de Raad is onderhands verkocht aan den heer D. de Graaf te Koegras. Uitslag verloting Donderdagmiddag heeft de trekking plaats gehad van de lo terij van de le land- en tuinbouwtentoon stelling alhier. De hoofdprijzen zijn getrok ken als volgt: le pr. no. 75, 2e pr. no. 89%, 3e pr. no. 14166, 4e pr. no. 11084, 5e pr. no. 11454, 6e pr. no. 10298, 7e pr. no. 11181, Se pr. no. 9629, 9e pr. no. 1991, 10e pr. no. 4428. Zangvereeniging „Harmonie" Naar wij vernemen is de gemeengde Zangvereeni ging „Harmonie" uitgenoodigd op 27 Oct. a.s. een concert te geven te Haarlem. Uitslag aanbesteding Donderdagavond zijn aanbesteed twee landarbeiderswoningen aan de Zevenhuizerlaan voor de hceren G. en J. Dekker Ingekomen 14 biljetten als volgt: van Kast en MMen, Alkmaar f 7668 H. Balder, id. f 7137C. Feijen, id. f 7127.v. der Steen, Bergen f 68000 N. Blokker, Akersloot f 6420.M. v. Steeg, Heiloo f 6293.—, P. Hoetjes, id. f 6070 IJ. Kops, id. f 6080G. Heine, id. f 6056. A. Bakker, Schagen f 5916.P, A. Holtes, Heiloo f 5860.Gebrs. Krom, Akersloot f 5910J. Glas, Heiloo f 5800.H. v. d. Peet, idem f 5632: Gunning aangehouden. Gemeenteraad Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente gehouden op Zaterdag 14 September a.s., namiddags 2 uur. De agenda vermeldt: 1 .Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Benoeming van een werkvrouw voor het Raadhuis. 4. Voorstel huurovereenkomst gedeelte Noordzeestrand. 5. Voorstel tot het huren van een berg plaats. 6. Voorstel aanvulling nieuwe tarieven van het G. E. B. 7. Voorstel benoeming lid van het Alge meen Armbestuur. 8. Vaststelling gemeenterekening en re kening Algemeen Armbestuur, dienst 1928. 9. Aanbieding gemeentebegrooting, begroo ting Algemeen Armbestuur, Woningbedrijf en Electriciteitsbedrijf, dienst 1930. 10. Rondvraag. Ilcllandia-meuws Zoo zal dan Zondag in het Sportpark de competitie 1929-1930 'n aanvang nemen, met den wedstrijd Hollan- dia I—ZVV I uit Zaandam. Beide ploegen bekampten elkander reeds meerdere malen in de 2e klas A, met wisselend succes, zoo dat van een voorpelling geen sprake is. Aangezien Hollandia het terreinvoordeel heeft is men geneigd het op een kleine rood witte overwinning aan te houden, doch daal de Zaandammers blijkbaar over een goede ploeg schijnen te beschikken, kan het ook indersom zijn. Intus chen zullen beide elf tallen wel van de gedachte uitgaan, dat de eerste klap een daalder waard is, zoodat er ongetwijfeld wel met élan zal worden ge streden. Vischmarkt Op de vischmarkt werd aangevoerd 1160 pond bot a 2227 IJ cent ier pond, 85 pond aal a 4255 cent per pond; en 5 manden garnalen a 165—255 cent per mand Aanbesteding. B en W. zullen op Dins dag 24 September ten raadhuize aanbeste den de bouw van een nieuwe O. Scnool met onderwijzerswoning aan den Streeker- weg. Gemeenterekening. De ontvangsten over 1928 bedroegen f 75941.01; de uitgaven f 67307.86, alzoo een batig saldo van f 8633.15 voor den gewonen dienst. De kapitaaldienst sloot met f 8637.40 in ontvangsten en f 10777 40*in uitgaven, alzoo een nadeelig saldo van f 2140. Tocht naar Marken Onze misdienaars hebben dit jaar met den Eerw. Pater een aardig tochtje geraakt' als zomeruitstapje. Van hier per spoor naar Amsterdam. Daar met het bootje over het IJ naar het station der Noord -Holl. Tram. Met die tram naar Monnikendam, vandaar per stoomboot over de Gouwzee naar Marken, daar eens flink rondgekeken en toen met een botter over de Zuiderzee naar Volendam. Daar eerst den in- wendigen mensch versterkt, toen alles eens goed in oogenschouw genomen en daarna met de trekschuit van Volendam naar Edam, van daar per tram en spoor huis toe. Om ongeveer half 10 kwamen de jeugdige reizigers, wel wat vermoeid, doch zeer vol daan over het genotene, weer in Assendelft aan. De Eerw. Pater heeft den jongens een mooien dag bezorgd. V.V.A. Dezer dagen hield onze voetbal vereniging haar ledenvergadering, ter be noeming van een 4 tal nieuwe leden, daar een 4 tal leden had bedankt, waaronder ook de voorzitter, de heer C. de Jong. Behalve deze hadden nog bedankt de heeren K. Hos, K. Boekei en Jb. Koomen. Als nieuwe candidaten werden opgegeven de heeren C. Hos, G. Kleijn Fz., p. Oorver P. Sikkes en Jac. Kleijn Kz., Na twee stemmingen werden gekozen de heeren C. Hos, G. Kleyn Tz., Jac. Kleyn Kz. en P. Oorver. Men dacht klaar te zijn, doch de heer G. Kleyn Tz. trad naar voren en deelde mee dat hij en de heeren Hos en Jac Kleyn Kz. de benoeming niet zouden aanvaarden, omdat de heer P. Sikkes niet gekozen was. Deze mededeeling lokte scherpe discussies uit en de houding van de heeren werd afgekeurd. Besloten werd de vol gende week weer een nieuwe vergadering te beleggen om deze kwestie tot oplossing te brengen. K. K. Kicsvereeniging Onder presidium van den heer C. J. v. d. Zeyden vergaderde Donderdagavond onze R. K. Kiesvereeniging. De voorzitter opende met gebed en een woord van welkom; de notulen werden gele zen en goedgekeurd. Hierna kwam ter tafel de circulaire van het Rykskieskringbestuur, waarin opdracht werd gegeven van twee ver kiezingen n.l. verkiezing van 9 leden voor het Rykskieskringbestuur en van 7 stemge rechtigde leden voor den partijraad. De voor zitter gaf een duidelijke uiteenzetting van de beteekenis dier verkiezingen en stelde daar na aan de orde het noemen van candidaten. Met alg. stemmen werden voor het Ryks kieskringbestuur groep Zaandam de volgende personen candidaat gesteld: Mr. Leesberg, G Barnhoorn, H. Hemmer, J. Valkering, J. F. Kamphuis H. A. J. M. Kusters, Jb.Neelen Jz. G. P. Reumer en M. Boom. Bij de 2e candi- daafcteiling voor den Partijraad werd uiteen gezet, dat de Kieskring Helder in plaats van 6 stemger. leden er deze 4 jarige periode 7 mag afvaardigen. Met algemeene stemmen wrden op voordracht van het bestuur candi daat gesteld de volgende heeren G. de Wolf. koopman Purmerend, E. Schaaper voorz. St. Eloy Krommenie, Jb. Groen Az. Voorzitter, L. T. B. Zuid-Scharwoude, P. J. J. Nuyens, ambtenaar Raad van Arbeid, Hoom, J. Val kering, bloemist Limmen. Mr, H. A. J. M. Kusters adv. proc. Alkmaar en voor den 7en zetel werd candidaat gesteld de heer O. Barnhoorn, oud H. d. Sch. te Assendelft. Hierna kwam de rondvraag, waarbij de heer Barnhoorn mededeelde, dat op de Alg Vergadering van onzen Rij kskieskring welke gehouden zal worden den 28 September in 't Gulden Vlies te Alkmaar, als spreker zal op treden Dr. L. G. Kortenhorst met als onder werp „De Troonrede." Ten slotte dankte de voorzitter allen, vooral de propagandisten die bij de verkie zingen zich verdienstelijk gemaakt hadden en sloot met den chr. groet. Concours Hippiquc, gehouden door „Sa menwerking" te Weesp. Rubriek I, type landbouwtuigpaarden, tcebehoorend aan leden. 1ste prijs 40 D. Staal, Diemen met „Lyda", donkerbruine merrie; 2de prijs 30, C. H. van der Woerdt, W'carspel, met „Nelly", lichtbruine 8-jarige merrie; 3de prijs 20 C. Oosten rijk, W'karspel met „Jorate', 7-jangen, zw. merriebles N. S. Tg. 2550; 4de prijs IC, D. Verweij, W'karspel, met „Mantine", 4- jarige bruine merrie, N. S. Tg. 2546. Vrije mededinging: 1ste prijs J. Molenaar, Haarlemmermeer met „Elsa"; 2de prijs D. Staal, Diemen; 3de prijs C. H. v. d. Woerdt; 4de prijs C. Oostenrijk, 5de prijs D. Verweij, J. Molenaar, Haarlemmermeer, met „Ger- da", eervolle vermelding. Rubriek II: Span landbouwtuigpaarden, gespannen voor boerenwagen met krommen dissel in boerencostuum: 1ste prijs J. Mo lenaar met „Elsa" en „Gerda"; 2de prijs 30.C. Oostenrijk en G. Schoonhoven met „Jorate" en „Marretje"; 3de prijs 20, C. H. v. d. Woerdt en D. Postingen met „Nelly" en „Cor"; 4de prijs 10, D. Ver weij en Joh. Miltenburg met .Man.me" en „Juliana"; 5de prijs Ant. de Haan en Jac. Lambalk met „Anna" en „Adriana." Ringrijdcn voor paren, gezeten tn twee wielige rijtuigen: 1ste prijs 30 mej. B Vendrig en de heer J. Vendrig; 2de prijs 20, J. Grootendorst en mej. A. Grooten- dorstTimmer; 3de prijs 10 mej. G. Ver weij en de heer A. de Ronden, 4de prijs 5 mej. M. Meijer en de heer J, Roesl. 's Avonds had de prijsuitreiking plaats, waarna de prestidigitateur mr. W. Balda- chino optrad, waarna een geanimeerd bal den avond besloot. Gemeenteraad Vergadering van den ge meenteraad der gemeente Uithoorn op Don derdag 12 September 1929 des namiddags half twee uur. Voorzitter: burgemeester G. A. L. M. Vos de Wael. Allen aanwezig. Na de opening met gebed feliciteerde de voorzitter den heer Blom met z'n 50-jarige echtvereèniging. Hij hoopt, dat de jubilaris nog vele jaren in vrede en geluk moge leven en dat hij nog jaren de gemeente moge die nen. 1. De notulen werden goedgekeurd. 2. Tot de ingekomen stukken behooren: a. een schrijven van mej. Gons, onderwij zeres der O. L. School, dat zy het lidmaat schap van het plaatselijk schooltoezicht aanneemt; b. een dankbetuiging van de verloskundi ge Schiere, omdat de gemeenteraad haar in structie gewijzigd heeft; c. de veststelling van de rooilijn der Meer- laan door Ged. Staten verdaagd; voor kennisgeving aangenomen een goed gekeurde rekening 1927; de begrafenisrech ten verordening; de kadegeldverordening; de slachthuisrechtenverordening; het verslag van het inlichtingenbureau 1928; id. arbeids- bemiddelling 1928; id. werkloosheidsverzeke ring 1928. De heer Camphuyrider vraagt van waar het verschil van 586 en 323 aan 17 personen verstrekt over het vorige afgeloo- pen tijdvak, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit punt hoort bij het punt arbeidsbe- W in keiier: (tot oude dame, die goud- vischjes wil koopen)„Deze kleine kosten f 0.50 per stuk en de groote f 0.75." Oude dame: „Wat dun'it b, dat het beste gezelschap voor me is?" middeling. Maar 't houdt verband met de lange vorstperiode, waardoor eenige weken is verstrekt geworden. Enkele verslagen en adressen werden even eens voor kennisgeving aangenomen, terwijl een adres om ondersteuning en tewerkstel ling voor ongeorganiseerden verwezen werd naar B. en W. wijl dit adres zoo laat was ingekomen. r. De heer van Diemen had een adres ge richt tot den Raad om een garage en berg plaats te bouwen aan de Schoolstraat, om later daar een huis te bouwen, maar verzocht vrijstelling om den weg te verharden. B. en W. konden de ontheffing niet verleenen, de Raad wel. Nam de raad het aan, aldus wet houder Verwoerd, dan toch zou aan Ged. Staten gemeld moeten worden, dat volgens .gemeenteverordening dit' niet mocht waar door Ged. Staten mogelijk wel de ontheffing zou intrekken Hoewel de heeren Essenius en Camphuyn- der van oordeel waren, dat de plaats goed geschikt was voor industrie en anderen weder te bepleitten, dat zij er wel accoord mede konden gaan, werd het voorstel van B. en W. met algem. stemmen om de ontheffing nie. te verleenen aangenomen. Van de ouder-commissie was een adhaesie- betuiging ingekomen inzake een schrijven van het Hoofd der O. L, school tot het aan stellen van een 4e leerkracht, nu het aantal leerlingen 117 geworden was. De voorzitter stelt voor het adres te ver wijzen naar B. en Wmaar de heer Camp- huijnder vindt het nuttig en noodzakelijk directe hulp te verleenen en daarom af te handelen, het college van B. en W. is wel op de hoogte. De voorzitter vindt het riskant een beslui' te nemen, daar hij gehoord heeft, dat weder om leerlingen de school verlaten zullen. De heer Camphuijnder meerit ook. dat het aanstellen van een 4de leerkracht het aan tal leerlingen zal verhoogen. Na het Tóór en tegen nog flink overwogen te hebben, stemmen de heeren Camphuijn der, van Diepen en Blom vóór het aanstellen van een 4e onderwijskracht, de overige acht personen tegen. 3. Met de huurinvordering gaat men ac coord. 5. De heer Camphuynder is tegen eer. subsidieverlening ad 25.— voor de hygië nische melkwinning om redenen, die hij reeds vroeger heeft aangevoerd. Wethouder Verwoerd beveelt de subsidie warm aan. Hij voegt aan zijn woorden aan den heer Camphuynder toe: „dat deze zeker de melk in 't hoofd geslagen is." De heer Camphuynder geeft te verstaan van zulke repliek niet gediend te zijn. Met den heer Camphuynder tegen wordt het subsidie toegestaan. 6. Aan den bode. den heer D. Broere, wordt een vaste aanstelling verleend. 7. Aan den heer Dr. J. de Jong wordt eer vol ontslag verleend als gemeente-arts. (Wordt vervolgd). Vr.: Wat is de kortste weg per fiets van Halfweg naar Den Helder en hoeveel K.M.? Antw.: Halfweg, Westzaansche Overtoom, Zaandam, Koop aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Knollendam, Marken-Binnen, de Hoorne, Alkmaar, Koedijk, SchoorJdam, Stolper-Vlotbrug, 't Zand. de Kooi, Den Helder. 78 K.M. Vr.: Hoe is het particulier adres van jhr .mr. D. J. de Geer, Minister van Fi nanciën? Antw.: Prins Mauritslaan 61, Den Haag. Vr.: Naar een zuiver inkomen van 1400 ben ik aangeslagen in de Personeele belas ting 1929 voor 28,51. Huurwaarde 15.50. meubilair 1.50, kinderaftrek 2,38, blijft 14,62; leeningfonds 0.95. Totaal bedrag 13,85. Totaal generaal 28,51. Ik heb één kind van 1 jaar. Is dié aanslag juist? Ge meente Velsen. Antw.: De personeele belasting wordt be rekend o.m. naar den huurprijs .van het liuis. Indien u 350 per jaar verwoont en in het gedeelte IJmuiden woont, is uw aanslag juist; in het andere deel van Vei- sen zal uw huurprijs 3.15 dienen te zijn. Vr.: In mijn blauwen zijden japon heb ik een groote vetvlek. Hoe kan ik deze ver wijderen? Antw.: Leg op de vlek een stuk grauw papier en strijk daar overheen met een war men strijkbout. Het vet zal dan in 't papier dringen. Herhalen totdat het vet verdwenen is. Om eventueel vuil te verwijderen zult u goeddoen na de behandeling even met ben zine na te wrijven. Vr.: 1. Kunt u mij misschien het adres van de R.K. Politieschool opgeven? 2. Bestaan er nog andere poüt'rscholen, neutrale of algemeene? Hoe is het adres? Antw.: 1. Wendt u om inlichtingen tot den heer M. L. A. Klein, Lourens Costerstraat, Haarlem. 2. Ja, er is nog een algemeen-politieschool te Hilversum. Vr.: Wat is de beste fietsweg van Rotter dam naar Milaan. a. Over Parijs. b. Over Bazel. Antw.: Rotterdam, Wevershoek, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moer dijk, Zevenbergschen Hoek, de 3 Hoefijzers Breda (47.4 K.M.); Zundert Wemhout, Tegemoetkomend aan het zoek van vele alleenwonenden en kleine gezinnen, besloten wij van nu af aan voor één ingezon den bon een aquarel-illustratie voor ons Jubileum Album Wuestwezel, Brasschaet, Merxem, Antwer pen, Contich, Mechelen, Vilvoorden, Brus sel (95.5 K.M.); Anderlecht, Hal, Tubize, Braine le Ccmte, Soignies, Bergen (Mons), Bois-Bourdon (Beig. douane) Bettignies (Fr. douane). Avesnes, Larouillies, Etréaupont, La on (166.5 K.M.); Etouvelles, Pont Rouge, Soissons, La Ferté Millon, Meaux, Parys (139 K.M Totaal tot Parijs 448.4 K.M.. Parijs, Juvisy, Corbeil, Le Plessis-Chenêt, Fontainebleau (57 K.M.) Moret sur Loing, Le Petit Frossard, Villeneuf, Pont-sur-Yonne, Sens, Le Petit Villiers, Cerisiers, Arces, Champiost, St. Florentin, Flogny, Tonnerre, Lézinnes, St. Rémy, Monttard, Les Laumes, Sombernon, Dyon (250.5 K.M.). Dóic, Poligny, Champagnole, Pont de la Chaux, Col de la Faucil, le-Gex-Femey Vol taire (Fr. douane), Grand Sacconex (Zw, douane), Genève, (138 K.M.). Genèvé Lausanne (64.5 K.M.1. Vevey, Montreux, Aigle, Bex. St. Maurice, Vernayaz, Ilartigny, Visp, Brig, Simplon, Pas (171 K.M.) J Domodosala, Stresa, Milaan (161 K.M.) Totaal aantal K. M. 907. b. Rotterdam, Wevershoek, Rijsoord, Zwijn drecht, Dordrecht, willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergschen Hoek, de 3 Hoefijzers, Ter- heyderi, Breda, Dorst, Tilburg, Moergestel, Oirschot, Eindhoven, Leende, Maarheeze, Weert, Keipen, Grathem, Panheel, Wessem, Maasbracht, Susteren, Sittard, Geleen, Beek, de Kruisberg, Weert, Maastricht (190 K.M.>. Heer, Eysden, (Nederl. douane), Mouland, (Belg. douane), Visé, Luik, Chenée, Drie sprong Manhay. Houffalize, Bastogne, Arion, Luxemburg (184 K.M.), Frisange (Belg. douane) Evrange (Fr. douane), Roussy, Het- tange, Frande, Thionville, Metz, Corny, Pont a Mousson, Frouard, Nancy 116 K.M.). Richardnél, Neuviller sur Moselle, Char mes, Thaon, Epinal, Remiremont, Rupt, St. Maurici sur Moselle, Col de Bussang, Mul house, St. Louis, Grens (Fr. en Zw. douane) Bazel (210.5 K.M.); (Col de Mousang is 731 M. hoog. Wilt gij die vermijden dan moet ge gaan: Remiremont, Plombière, Luxeuil, Bel fort, Altkirch, Bazel, 38 KM. meer!) Schweizerhall, Sisack, Hauenstein, Olten, Surser, Neuenkirch, Luzern (96.5 K.M.) Weggis, Görschenen, Andermatt (92:5 K.M.) (Voor Andermatt tot Gotthardm&teUl hebt U vergunning noodig a 5 francs verkrijgbaar bij de poltie te Altdorf). St. Gotthardpass, St. Gotthard Hospiz, Airoio. Fiesso, Faido, Giornico, Biasca, Bel- linizona, Cadenazzo, Monte Cenrepas, Luga no, Chiassa (Zw. en It. douane), Como, Se- vero. Milaan (139 K.M.) Totaal aantal K.M. 1083.4 K.M. Vraag: Is hier in Haarlem ook een Bak kerscursus te volgen? Zoo ja, waar moet men zich dan vervoegen? Antwoord: Hier in Haarlem bestaat geen gelegenheid om een bakkerscursus te vol gen. Vr. Kunt u mij zeggen uit welk jaar de penning is. waarvan ik u hierbij een afdruk zend? Heeft hij waarde? Antw. Bijzondere waarde heeft de pen ning niet. Op de penning staat geen jaartal vermeld. Vr. Mijn zoon is dienstplichtig voor de lichting 1930. Hij heeft aangevraagd, om met October a.s. zijn dienstplicht te vervullen, maar heeft tot nu toe geen oproeping ont vangen. Kan hij nog voor dien tijd opge roepen worden? Waar kan men hieromtrent inlichtingen verkrijgen? Antw. Wend u tot de afdeeling militie van de secretarie uwer gemeente. Vr. I. Kan een weduwe met eenige kinde ren van haar schoonvader erven? II. Of moet dit voor haar kinderen (nu minderjarig) wor den vastgezet totdat de kinderen meerder jarig zijn? III. Is hier de voogd wettelijk voor aansprakelijk? Antw. I. Neen; II. Ja; III. Ja. ULVENHOUT, 10 Sept. 1929 Menier, Of 't nouw de lesie dagen zoo zijn moet, maar ik kon ginnen kraant openslaan, of 't was alweer zoo! Alderhaande prentjes mee wef- kes erop gepotte- graveerd mee spierballen Vrouw- kes mee uniefoTns aan en 't geweer over d n schouwer: mee 'nen leeren zo n broek en ok en net op d ren aan zon mutske t kop, bij n vliegmésjien; aandere weer die mee hoogspringerijen en zukke soort van dingen rekortjes boeken of 't peperkoek is en zoo gade maar deur. En da-d-allernaa! in kestumekes. amico, in kestumekes die net zooveul mee kleeren le maken emmen as 'nen kalen kop mee krulhaar! Maar ollee as Jaantje Kuilers 't rekort gebroken heet van Mieke Poepkes en meteen n kouwke pakte vanweuges die kalekorkrulhaarmode, dan hoef ik er nie van te niezen of te snotteren, wa gij? Maar wa'k we! s zou willen weten, da s nouw datte: as die wefkes over n hoog ge spannen touwke springen as nen kakker lak in n broekske da zoo strak gespannen staat da ge bang bent da-d-et in de kraant op 't portretje zelfs nog scheuren zal of ge dan zoo.as ikke b v. daar 't mijne dan nie s over zouw meugen zeggen! Want das teuges woordig veur 'nen mensch van d n ouweren stempel t moei lijke: ge wit niemeer wa wel en wa nie mag. D'n eene mag rondloopen in 'n kestumeke gesnejen naar d'n Parradijs-snit en d'n aan dere mag dan nog nie zeggen: „daar lopt 'r eenc-n-in z'n bloote ge-wit-wel!" Die zou dan maar nét motten doen of ie wat in z'n oogen had zeker! As 'n wefke d'r eigen uitkleedt om te gaan, ollee ollee, ik vergis m'n eigen, kleedt om uit te gaan, bedoel ik netuurlijk, dan is 't grotste gedeelte van d'r eigen „be dekt" deur 'n laagje poeier. Nouw, nim- me nie kwalek, amico, maar daar ziede al les deur henen. Eerst hongen de mouwen over d'r vingers mee schoon kaantwerk. da-d-altij gebruikt wier om de koffie mee om te ruren De kaanten stukken knipten ze r af. Maar toen ze eenmaal aan 't knippen waren, toen bleven ze knippen, amico! Eerst n stukske van d'n mouw boven d'r polskes, toen nóg 'n stukske, nóg 'n ripke. toen ineens tot d'n elleboog toen boven d'n elleboog, die toen as 'n afgekloven kippenbotje onder da geampeteerde mouw- ke uitpiekte toen hooger en hooger en verder geknipt, nèt zoolaank tot er van de mouwen niks aanders overbleef as de èrms- gaten En toen amico, toen.... keb 't zei levers op Scheveningen gezien, toen zijn ze ok aan dc èrmsgaten gaan knippen en zit er in de bloeskes zonder mouwen 'n èrms- gat waar ge riejaant oewen kop deur kunt steken. Ondertusschen knipten ze 'r de nekskes ok af net zoolaank tot da van achteren d'ren nek al begon in d'r lenden en van veuren van 't zelfde „laken" 'n vest en is er van t bloeske nie veul aanders overge bleven as de herindcring En zooas 't mee 't bloeske gong. zoo gong t mee dc rokken en meugen we blij zijn dat de wefkes vru- ger gin broeken droegen zoo as wij. want dan hadden ze r ijskoud de pijpen afgesne- ien! Hoewel de rokskes veur driekwart ge deelte herindcring geworren zijn en de wef kes. mee die lange dunne ermkes en been tjes. er eigenflijk net uitzien as spinnekop- pen. En wa 's nouw 't kasjeweele, 't gekke van de zaak teugeswoorig? Da zo'n dingeske, dat d'r eigen veur 't grotste deel ee „gekleed" in 'n vlieske poeier, net op straat lopt, of ze zeggen wil: kek veur oew, kaffer! Da ze nie 't sprikwoord schijnen te kennen van: die d'nen bal ketst mot 'm verwachten. Wa-d-is de wereld toch veraanderd, ami co, 'k Zouw wel 's 'nen mensch willen teu- genkomen, die veur vijftien jaren gelejen veur 't een of aander akkevietje in de ge vangenis is gezet en nouw vandaag plotselink in de wereld trugkwam. Amico. die weer stapelgek. Die zouw op veul punten de gevangenis veul futsoendeüj- ker vinden as de „losse" menschen. Wa-d-in zijnen tijd smeerlapperig was, da zou ie nouw op prentjes openlijk in de kraant zien staan. As ie de jeugd op den open weg zou zien loopen te vrijen, immekaor gestrengeld as klimop en op 'nen leeftijd da wij vruger nog in de boomen klommen en iederen dag wed strijd dejen in hard-loopen mee.... d'n veldwachter (dien hij gelukkig altijd ver loor!), kek zooeene moes er toch wel niks van snappen. Maar 't zouw ok niemeer noo dig zijn, waant zo'nen mensch lag in tijd van 'n uur onder 'n automebiel en gong s aves z'n dodstijding deur d'n radio waar over ie z'n eigen op z'nen dooien rug nog zouw omkeeren maar dan lekker stiekum dood zou blijven, denk ik.... Ja, dc tijen zijn wel veul, heel veul ver aanderd As ik oew toch vertel, maar on der ons, iong, da 'k al eenentwintig jaren was en op trouwen sting mee Trui, (ja, ami co, toen vrejen me later en trouwden veul vruger! Daor olleenig kan 'k 'n dik boekske over open doenl, maar toen gebeurde-n-et, da-d-onderweg Trui d'ren kousenbaand los- gong Hij was gesprongen en hong toen as 'n stertje aan d'n slèèp van d ren rok En toen 'k da-d-ongelukkig eindie I.' - in'--and daor over d'n weg zag slieren to-" toen ia, hoe za 'k da nouw zeggen m-ar toen schokte-n-er van binnen wc 1 - ne enne En toen Trui d'r ongelukske in de gaten kreeg, nouw amico, toen had ze wel in d'n grond willen zinken. Ze schaamde d'r eigen dood. D'r kopke wier 'n vuurballeke gelijk. En wat er toen om te doen gewiest is, om da-d-ongeTukskc te resfereeren, ochirrc- kesnogtcc! 'n Kertierke zijn mc omgeloopen eer ze'n plekske gevonden had achter 'n boschke, waar ze d'r been veur d'n dag zouw kunnen halen, maar toen moes ik eerst 'n heel end d'n weg op, kijken of er ginmensch aankwam en „m'n oogen veur me houwen" zooas Trui mee d'n grotsten nadruk zee Nouw, amico, eerlijk beur, 'k had 'r gère 'n ogske-n-aangewaagd om Trui d'ren linker kuit te zien in 'nen dikken wollen kous, maar 't zou nie gaan! Zoo ging 't vruger. En as me dan tot d'n trouwdag kwam- pen, ollee amico, dan hadden me-n-ok 'n vrouw veur ons etgen. Dan wist de heele wèreld nie van de prentjes waar ze op te koop had gestaan, waar oew vrouw 'n moedervlekske, 'n vrat- je of 'n ander intiem dingeske had zitten Dan was ze nog nie over 't Kanaal ge zwommen na deur d'n treener gevreven en ingesmeerd te ziin mee vet van kop tot tee- nen. Neeë amico, dan was oew vrouw oew heele vreugd en nie 'n gedeelde! Want zuk ke gedeelde vreugd is nog veul minder as haalve, wa gij? Maar dan dejen me-n-ok zooveul te lan ger mee mekaor. Dan wier d'r aan gin scheien gedocht. Daar was trouwens ok gin tijd veur, waant 't eene schip was nog nie te water ol 't aandere sting oo stapel. Dan hoefde ok 's mergens nie oew ont bijt zeivers klaar te maken voorda-d-oew vrouw al aan 't Ireenen was veur d' een of aandere spring zwem- of locp-nartij Dan sting-d-ok nia te kijken as 'nen kwajongen, as aandere kérels oew wijf aan 't huldigen waren mee d'r overwinning, terwiil ge bij oew eigen docht: wa zal er van den middag van m'n middagpotje terechte komen! Dan, dan, wel sapperejahel, dan hoefde de kraanten nie veur oew kinders weg te hou wen, waar d'r moeder veur schandaal afge beeld sting „aan den start!" En as ge dan ok van revolver-drama's leest van apen van jong van zeuventien ja ren: as ge ze 's aves over d'n weg ziet gaan, nog jónger amico, om twaalf uren midder nacht, (keb ze in Scheveningen op da-d-uur uit de duinen zien kruipen as kernijnen); as zukke kinders op zestien jaren al te veul weten om „fouten" te maken, ja, dan mag- de zeggen zooas sommige ouwers: n k'nd mot al vruug van „alles" op de hogte zijn, maar amico, dan mot ik oew zeggen da 'k nie begrijp hoe zukke vaders en moeders en kinderen mekare nog recht in de oogen durven kijken! Da mag dan moderren, stadsch en def tig zijn, ik pas veur die misère-kaart A« er teugeswoorig 'nen burgemeester is, die deur z'n veldwachters die vrijende snotneuzen van de slootskaantjes lot schuppen. dan wordt ie in de kraanten veur idioot uvtge- mokt. As Pater Borrcmcejus de Greeve z'n eigen duvels mokt over de mode dan wo'dt ie deur de rooic penridders veur gek neer gezet: as nen burgemeester 'n vu;l filrnke of tooneelstukske lot schrabben, dan is ie in konfl.kt mee de Kunst. Maar.... as er ier en daor (ik wil ginnen plotsnaam noe men. waant deus briefkes komen ieveraans mee jouw kraant). as er ier of daar in één huishouwen twee meskes, een van vijftien en een van zeuventien mee 't kampeeren in de jeugdorganisaties effekes de kachel aan- gemokt emmen da vader en moeder d'r eigen doodgeneeren vanweuges de uitbrei ding van 't gemeente-zielenaantal, za 'k maar zeggen dan... dan zwijgen zukke penneridders! Amico ik heb toevallig nie vijftien iaren in de kast gezeten. maar man, 't ga mijn tcch nog allemaal boven m'n petje. Nie da zukke dingen gebeuren kunnen. Ollee. ok vruger was er uitvaagsel. Maar da nouw nen futsoenlijken mensch veur idioot uitgemokt wordt cn de zwijnerij mee d'n maantel der liefde wor bedekt nie olleen, maar deur alderleie rottige prenties en lichtzinnig geschrijf nog aangemoedigd wordt ok! Kek, amico, daarvan brikt m'nen klomp! En d'n mijne nie olleen, d'n dieë van Trui net zo goed. Trui kan rebels worren, as ze zukke dingen ziet, heurt of leest Toen ze van de week 't Boisewistisch prentje zag, mee die frummesen in uniform en 't geweer op d'n schouwer, toen hè 'k inwendig Stalin, d'n Boisewieken-Koning, gefieliesiteerd, dat ie nie bij me thuis was. Want zooveul prots kan ie nie emmen, zooveul schoone woorden om smerige dingen eerlijke, verstaandige praat en mee 'nen eerlijke, verstaandige graot en mee 'nen stalbessem d'n maantel uitgeveegd, dat ie ontoonbaar was gewiest om veur z'n leger van soldatenwijven te verschijnen. Amico, 'n wefke da-d-in „herinderingen" gekleed is, is 'n waandelend vergifpilleke; maar n wefke da-d-as soldaat mee gelajen geweer daar wegstapt, da-d-is 'nen waande- lenden mijn! Zoowel 't een as 't aander, is de pest veur deuze wèreld, die na tweeduo, zend jaar nèt zoover is as toen. Kek maar naar de modeDat er nouw per on geluk nen radio en 'n vliegmesjien bestaat, da wijst er olleen maar op. dat de mensch gewiekster is geworren in d'n loop der tijen, maar ee niks te maken mee wezenlij ke beschaving en veurtgaank. Integendeel: zukke dingen in liaanden van gewetenloos volk daarvan hedde de ge volgen gezien in d'n lesten oorlog. Maar affijn. me krijgen nouw de Verecnig- de Staten van Europa, volgens Briejaand. En dan éénen Marreliése. één Got zeeft dc King en éénen Wacht am Rijn en de Ver- eenigde Staten vallen van mekaar as los zaand! Diezclfste Vereenigde Staten zijn ons toe vluchtsoordOch èrme! Amico, ik schei d'r af. 'k Lees veurloopig gin kraanten meer, waant ze jagen me de smoor in. Volgende week krijgde 'n leutiger briefke hoop ik Maor ik laat ginnen duvel op m'n hart smoren. As ik de juu in eb mot 't eruit. Veul groeten van Trui en as aftij, gin horke minder van oewen toe a voe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5