Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON n nieuwe Japon RADIO-OMROEF DERDE BLAD ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 1 PLICHT EN LIEFDE RADIO-MOORS I GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN BINNENLANDSCH NIEUWS Eerbied voor de Nederlandsche taal Vrijzinnige stemmen over het Neo-Malthusianisme Mr. B. C. J. Loder ONDERWIJS Esparanto op de lagere school KUNST EN KENNIS Roode gelaatskleur s!7fizar/é/n. DE VOLKENBOND. De zitting van de economische commissie. De heer Colijn heeft gisteren in de twee de commissie bij de behandeling van het economisch Volkenbondswerk een belangrijke redevoering gehouden. De heer Colijn meende, dat wij in de twee jaar die sinds de economische wereld conferentie verloopen zijn, geen vooruitgang hebben behaald. Wij zijn vrijwel nog in den zelfden toestand, die bestond, toen de con ferentie in 1927 bijeenkwam, en er bestaat geen hoop op spoedige verbetering. Welis waar heeft de Volkenbondsraad, en heeft ook de Volkenbondsvergadering in 1927 een uitnoodiging tot de staten gericht om de aanbevelingen van de Economische Confe rentie na te leven, en weliswaar zijn die resoluties vervat in woorden, die iemand bijna de tranen in de oogen doen krijgen, wanneer hij ze leest, doch zij zijn ijle lucht gebleven. Verschillende staten gaan zelfs in de tegengestelde richting. De heer Colijn kan niet ontkennen, dat de wegen, die men in de afgeloopen jaren heeft ingeslagen, niet tot het beoogde doel hebben geleid. In die omstandigheden is het begrijpelijk, dat men naar andere wegen zoekt, in de eerste plaats dat men het denkbeeld oppert van een Europeesche tol- unie. Dit moet echter zeer zorgvuldig be studeerd, voordat zelfs het in discussie kan komen. Dat vordert veel tijd, en intusschen moeten wij naar andere middelen zoeken. Als zulk een middel wordt aanbevolen het denkbeeld van een regionale overeen komst van groepen landen, die in eikaars nabijheid liggen, om te komen tot een col lectieve overeenkomst bot vermindering van tarieven. Ook tegen dit denkbeeld bestaan vele, misschien zelfs onoverkomelijke bezwaren, maar de heer Colijn wilde ook dit denk beeld niet beoordeelen voor men het nauw keurig kent. Maar ook dit zal tijd kosten, en zal niet tijdens deze Volkenbondsverga dering kunnen gebeuren. Moeten wij echter in afwachting van deze discussie het volgend jaar thans stilzitten en niets doen? De heer Colijn gaf hierop een ontkennend antwoord. Hij sloot zich aan bij het voorstel om te komen tot een eco- nomischen wapenstilstand voor korten tijd, gedurende weike periode geen invoerrech ten zullen mogen worden verhoogd. Een dergelijke wapenstilstand is absoluut noodzakelijk. Het is niet mogelijk vrede te sluiten zoolang de kanonnen donderen, en zoo is het ook niet mogelijk een economi- schen vrede te sluiten zoolang de tarieven verhoogd worden Daarom hoopte hij, dat de Fransch-Britsche resolutie van deze strekking in de tweede commissie zal worden aangenomen. Hij meent intusschen, dat een wapenstilstand niet langer dan twee jaar zal kunnen duren, zulks ter wille van de landen met lage tarieven, die daardoor ver plicht worden gedurende twee jaar de hooge tarieven van andere landen te betalen, zon der dat zij maatregelen van tegenweer kun nen nemen. HET CONFLICT TUSSCHEN CHINA EN RUSLAND De Chineesche regeering stelt Rusland aansprakelijk voor den dood van Chineesche burgers De Chineesche minister van Buitenland- sche Zaken heeft aan den Chineeschen ge delegeerde Tsjang Tso Ping te Genève per telegram instructies gezonden, om aan de Sovjet-regeering mede te deelen, dat de Chineesche nationalistische regeering Rus land aansprakelijk stelt voor den dood van Chineesche burgers en de aangerichte schade in het grensgebied van Mandsjoerije, veroorzaakt door de bombardementen door de Rusische troepen. Voorts werd den Chineeschen gedelegeer de opgedragen te wijzen op de onjuistheid van de Sovjet-propaganda nopens de be weerde slechte behandeling van Russische geïnterneerden in China. De minister wees er in zijn telegram op, dat alle Russen in China vrij zijn en de bescherming genieten van de nationalistische regeering, met uitzondering alleen in Mand sjoerije, waar een aantal Russische agita tors in de gevangenis werden gezet. Daar tegenover staat, dat de Chineezen in Rusland een zeer slechte behandeling 'ondergaan. Een Chineesch protest bij den Volkenbond. PEKING, 13 Sept. De Chineesche minis ter van buitenlandsche zaken heeft de Chi neesche delegatie bij den Volkenbond tele grafisch geïnstrueerd onmiddellijk bij den Volkenbond te protesteeren tegen de be schieting van Chineesche steden door Rus sische militaire vliegtuigen. De Chineesche regeering verklaart, dat zij bij de aanstaan de onderhandelingen te Moskou daarvoor schadevergoeding zal eischen. HET BRITSCH STANDPUNT TEGENOVER FRANKRIJK MacDonald geïnterviewd De hoofdredacteui van de „Petit. Parisien heeft met den Britschen premier MacDonald op den dag van zijn vertrek uit Genève een onderhoud gehad over het standpunt van Engeland tegenover Frankrijk. MacDonald verklaarde dat de Arbeiders partij zich pooit tegen Frankrijk richt. Onze politiek tegenover Frankrijk, aldus MacDonald is een politiek van werkelijke nauwe samenwerking. De overtuiging, dat de Britsche politiek in het kielzog van Frankrijk voer was zoo sterk, dat de reactie hiertegen uiterst bedenkelijk had kunnen worden. Een wijziging der me thode en van het standpunt in de practijk was vereischt om Groot-Brittannië van het oewustzijn te vervullen dat zijn samenwer king met Frankrijk vrijwillig was. Het is een politiek beginsel der arbeiders partij dat de vriendschap van volk tot volk niet tegen een ander volk mag gericht zijn; dat is in overeenstemming met oen geest van na den oorlog Daarom moet ook de wijze van uitdrukking aangepast worden aan den nieuwen tijd en de nieuwe denkbeelden. De samenwerking met Frankrijk zal niet aan een breuk worden blootgesteld daar de politieke doeleinden, welke aan deze samen werking ten grondslag liggen, dezelfde zijn. Gevraagd naar de betrekkingen van Enge land met andere volken verklaarde MacDo nald: Ik denk er niet aan met een of an deren staat een bondgenootschap te sluiten, waarvan Frankrijk uitgesloten zou zijn of dat tegen Frankrijk zou zijn gericht. DE BRITSCH-AMERIKAANSCHE BESPREKINGEN Het Britsche minimum In Engelsche regeeringskringen wordt met vertrouwen verwacht, dat volkomen overeen stemming zal worden verkregen over het vlootvraagstuk, wanneer MacDonald op 4 of 5 October zijn besprekingen houdt met pre sident Hoover. Het geschil is thans reeds tot zeer geringe afmetingen teruggebracht, en vrienden van MacDonald deelen mede, dat deze vrij optimistisch was na zijn be sprekingen met generaal Dawes. De Britsche admiraliteit moet hebben ver klaard. dat 340.000 ton voor kruisers het absolute minimum is, indien de veiligheid van het rijk niet in gevaar wil worden ge bracht. Dit cijfer vertegenwoordigt evenwel slechts 2/3 van de tonnenmaat der kruisers, die in 1927 te Genève als minimum was gesteld. Een verklaring van Stimsom WASHINGTON, 13 Sept. (Reuter). Stim- son verklaarde heden, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten „thans volkomen gereed zijn voor de vlootconferentie". De onder handelingen tusschen Dawes en MacDonald zijn in een stadium gekomen, waarin de conferentie kan worden bijeengeroepen. „Zij zal alle aangelegenheden behandelen, welke nog niet door rechtstreeksche besprekingen zijn opgelost. De discussie zal in hoofdzaak loopen over het verschil in tonnenmaat der kruiservloten van de beide landen, maar zelfs dit punt zal waarschijnlijk worden geregeld in een overeenkomst omtrent de wijze, waar op deze schepen zullen worden gebouwd, welke kanonnen zij zullen voeren en hoe zij zullen worden bemand. DE BETREKKINGEN VAN ENGELAND MET RUSLAND Het Engelsche voorstel aangenomen De Sovjetregeering heeft de uitnoodiging der Britsche regeering aangenomen om op nieuw een gevolmachtigde naar Londen te zenden ter bepreking van de procedure bij de nieuwe onderhandelingen over de her vatting der diplomatieke betrekkingen. De Raad van Volkscommissarissen bijeen Naar uit Moskou wordt gemeld, vond gis teren, onder voorzitterschap van Rykow, een bijeenkomst van den Raad van Volkscom missarissen plaats, waarin Litwinow een uit eenzetting gaf van de politieke betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en Engeland. Hij deelde voorts den inhoud der nota van ant woord aan Rusland mede. De Raad besloot, in overeenstemming met de opvatting van den commissaris voor bui tenlandsche zaken, den Russischen gezant te Parijs, Dowgalewski, opnieuw met een diplomatieke zending naar Londen te be lasten. MANIFEST VAN PRIMO DE RIVERA MADRID, 13 Sept. In een manifest, ge richt tot het land. wijst Primo de Rivera op de noodzakelijkheid van een nieuwe Ka mer, welke door den koning in diens hoe danigheid van matigende macht geleid zou kunnen worden. Een dictatuur en een dic tator, zelfs wanneer er gunstige reslutaten zijn bereikt, kunnen niet eeuwig duren. De regeering heeft burgerlijke instellingen ge organiseerd ter voorkoming van eventueel e wanordelijkheden. Thans is de patriottische unie een waarborg voor Spanje. Voor het vormen van een werkelijke volksvertegen woordiging opent zich een nieuw tijdperk. Slechts de koning en het parlement te zamen kunnen de afzetting der regeering procla- meeren. DE ONLUSTEN IN PALESTINA De Engelsche commissie van onderzoek LONDEN, 13 Sept. (Draadl.) De minis ter van koloniën heeft de volgende parle mentsleden benoemd tot lid van de onder voorzitterschap van Sir Walter Shaw staan de commissie van onderzoek naar de jongste onlusten in Palestina: Sir Henry Betterson (conservatief) Hopkin Morris (iiberaal) Henry Snell (Labour). De heer Lloyd, ambtenaar aan het ministerie vare koloniën zal als secretaris der commissie fungeeren. De opdracht der commissie is het instel len van een onderzoek naar de onmiddellij ke oorzaken der onlusten in Palestina, en het uitbrengen van adviezen over de stap pen. die noodig zijn om een herhaling te voorkomen. Ofschoon de datum van vertrek der com missie nog niet definitief is vastgesteld, wordt gehoopt dat zij aan het einde der maand of begin October zal vertrekken. HET INTERNATIONAAL GERECHTS HOF. De juridische commissie van den Volken bond heeft met algemeene stemmen het pro tocol inzake de herziening van het statuut van het Internationaal Gerechtshof te/Den Haag aangenomen. Dit protocol maakt, naar bekend is, den weg vrij voor het toetreden van de Vereenigde Staten tot het Interna tionaal Gerechtshof te Den Haag. DE BOMAANSLAGEN IN DUITSCHLAND De geheime bergplaats Over de vondst van het wapendepot te Rönne, in de Kreis Winsen deelt het po- litiepresidium te Altona ihede, dat op aan wijzing van den vader van'den in zaak der bomaanslagen gearresteerden boer Amandus Vick uit Rönne door de politie is overgegaan tot het zoeken naar een geheime bergplaats van wapenen. Door een luik in den vloer in het huis van Vick, komt men in een onge veer drie meter diepen kelder, waarin o.a. twee machinegeweren. 28 geweren, voorts handgranaten, munitie enz. werden aange troffen. Ook Vick Sr. werd in hechtenis genomen. Een Communistisch complot? De „Evening Stand." publiceert een tele gram uit Wiesbaden, volgens hetwelk de Fransche militaire politie beslag heeft gelegd op een uitgebreide correspondentie, gevonden in het huis van een communistisch leider te Gonsenheim in het Rijnland. Het bleek, dat de brieven betrekking hadden op een com plot om openbare gebouwen in de lucht te doen springen en onlusten uit te lokken, ook zouden groote hoeveelheden gestolen onplof- bare stoffen in de woning zijn gevonden. ONTPLOFFING IN EEN DYNAMIET- FABRIEK. Vijf slachtoffers. In de fabriek Foerde van de Siegener Dynamietfabriek Mij. te Keulen, heeft gis termorgen een ontploffing plaats gehad. De plaatsvervangende bedrijfsdirecteur, de be- drijfstechnieker, een meesterknecht en twee arbeiders werden slachtoffers. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. SCHEEPSRAMP OP HET MICHIGAN- MEER. 29 opvarenden verdronken Op het Michiganmeer is het stoomschip „Andasted" omgeslagen en gezonken. Ge vreesd wordt, dat de uit 29 koppen be staande bemanning geheel omgekomen is. Zooals gemeld, zijn de leden van het in ternationaal congres voor oogheelkunde door de regeering Woensdagavond in de Ridderzaal ontvangen. Naar aanleiding van de ontvangst merkt „de Residentiebode" o.m. het volgende op: „Bij die gelegenheid heeft de nieuwe mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen Mr. Terpstra, die hier namens de Regeering als gastheer optrad, een novum ingevoerd, dat o.i. algemeene toejuiching verdient. Tot nu toe was het op deze bijeenkomsten de gewoonte, dat de minister of -burgemees ter, die zijn internationale gasten ontving, deze onmiddellijk verwelkomde in de Fran sche taal. Minister Terpstra heeft dit niet gedaan. Hij begon zijn rede in 't Nederlandsch. op die wijze zijn eerbied uitende voor onze taal, waarvoor hij als minister van Onder wijs, op de allereerste plaats heeft op te ko men. En daarna begroette hij zijn gasten in het Fransch. Dit o.i. gelukkige voorbeeld vond onmiddellijk navolging, want toen daarna de voorzitter van het congres prof. 25. Was dat Tonnberg, de knappe, elegante man, die alle vrouwenharten stormenJer- hand veroverde? Zijn gezicht was nu mager en ingevallen, zijr blik dof en onrustig, zijn gang en nouding achteloosdat was de echtgenoot van Viola de man die naar be schermen en beminnen zou zijn ieven lang. „Heb je onderteekend?" vroeg Tonnberg, toen hij zijne vrouw ontwaardde, die bleek en bevend midden in het vertrek stond. „Wilhelm, daar moet een eind aan ko men," zeide Viola, met geweld het trillen harer stem bedwingend, „zóó kan het niet voortgaan Tonnberg viel haar in de rede. „Nu geen preek, als ik je verzoeken mag. Heb je onderteekend ja of neen?" „Ja", hernam Viola, het blad papier vast in de kleine hand samendrukkend, „ik heb aan je speelwoede de kleine som opgeof ferd, welke ik eens als uitzet meebracht, en die je mij destijds glimlachend In mijn byouteriekistje legde." „Waartoe die sentimentaliteit", onder brak Tonnberg haar nogmaals, „geef mij aanwijzigingen en de zaak is afgedaan." Viola schudde het hoofd. „Je moet mij beloven, dat dit je laatste speelschuld Is," zeide zij op zachten doch nadrukkelijken toon. „Dat kan ik niet, Viola, dat weet je wel! Eerst moet ik terugwinnen, wat ik verloren, heb, eerder houd ik niet op." „O, dat zal nooit gebeuren," mompelde de jonge vrouw, terwijl een uitdrukking van wanhoop op haar gelaat verscheen. „Wilhelm, ging ze voort, hem met hare schoone oogen smeekend aanziende, „laten wij de Residentie verlaten, ik ga met je overal heen, doch laat ons vluchten, weg, ver weg van hier vandaan." „Viola, geen scène asjeblieft, daar houd ik niet van, je moest mij in dat opzicht reeds kennen," klonk het ruwe antwoord. De oogen der jonge vrouw begonnen eens klaps van toom te flikkeren. „Spreek niet op zulk een toon tegen mij!" bracht zij er trillend uit. „Wilhelm, Ik heb lang genoeg geleden! Laat je levenswijze varen en eer den naam dien ge draagt!" „Terg me niet, Viola!" De jonge vrouw keek hem strak aan en ging onverschrokken voort. „Je kunt niet blind zijn, voor hetgeen er om ons heen voorvalt zie om je heen al je vrienden, alle personen van onzen stand, hebben je verlaten. Geen mensch verkeert met je, geen sterveling noodlgt je uit of komt je bezoeken, ternauwernood dat men je groet en nu en dan een koel van der Hoeven, de Regeering dankte voor de vriendelijke ontvangst, begon ook hij zijn rede in de Nederlandsche taal, om later in het Fransch voort te gaan. Dit alles lijkt ons een gelukkig en waardig precedent Wij hebben reeds verschillende van deze internationale bijeenkomsten mee gemaakt en daar begaafde linguisten rede voeringen hooren uitspreken waarin zij van het Fransch in het Engelsch en van deze taal weer overgingen in het Duitsch maar de Nederlandsche taal hun eigen moeder taal. de taal van het land dat de gas'en ontving, werd genegeerd. Dat met deze ingeroeste traditie minister Terpstra gebroken heeft siert hem en be stempelt hem ook als een maff van initia tief en durf En wij züfi er zeker van da' hij niemand der aanwezigen met deze stille hul de aan de Nederlandsche taal, gekrenkt heeft ook al verstond men deze taal met. Trouwens ook elders werd wat bij ons de gewoonte was, nooit nagevolgd. I Wij hopen nu de nieuwe minister van On derwijs. het ijs gebroken heeft, onze Neder landsche taal door de Nederlandsche auto riteiten op internationale congressen n et langer als Asschepoester zal behandeld worden, maar, dat t gegeven voorbeeld een gelukkig precedent zal worden voor een nieuwe en langdurige traditie". In de „Vrijheid" het orgaan van den Vrij heidsbond, heeft Mevr WijnaendtsFranc ken weer eens het Nieuw-malthusianisme gepropageerd. Daar komen veel te vee! menschen in Europa en in Nederland vol gens haar. Zij meent, da» het beter is, dat onderwijs verstrekt wordt op zoo ruim mo gelijke schaal in het gebruik der Nieuw- malthusiaansche middelen. De hoofdredacteur, van vacantie op zijn post teruggekeerd, komt zich met het ge val bemoeien met de opmerking, dat zijn plaatsvervanger verkeerd deed door niet aanstonds te doen blijken van een afwij kende opinie, toen bedoelde medewerkster den lof zong van Maliano's gemeehteraad, die het sluiten van huwelijken en de ge boorte van kinderen door den fiscus laat bespieden Met deze passage zijn wij het aldus mr van Bolhuis evenals mr. Belinfante, ten eenenmale oneens. Wij ontkennen geenszins de beteekenis van het bevol kingsvraagstuk, waaraan ook in het vol gend nummer nog aandacht zal worden gewijd, maar wij ontkennen ten stelligste, dat uit het besef van den ernst van dat vraagstuk voor den wetgever de plicht of het recht zou voortvloeien, de edelste uiting der vrouwelijkheid, het moeder schap de bron van alle zedelijkheid en saamhoorigheidsgevoel kunstmatig te belemmeren. Veeleer komt het ons voor, dat in ons land met zijn hooge indirecte belastingen, die vooral op de groote ge zinnen drukken, zijn rijksinkomstenbelas ting, die twee samenwonende zusters of broeders veel minder belast dan een echt paar met hetzelfde inkomen, enz. enz., niet over de geheele linie voldoende re kening wordt gehouden met de rechtma tige behoeften der gezinnen, al zouden wij niet gaarne alle roomsche desiderata te dien aanzien onderschrijven. Overbevol king moge een gevaar zijn (al is het pes simisme van ruim een eeuw geleden van Malthus vrijwel door de feiten gelogen straft), opzettelijke bevordering van de gemakzucht en het egoïsme van jong ge huwden, die „geen kinderen willen heb- men", schijnt ons een veel grooter gevaar, mede om redenen van ethische en cultu- reelen aard. fNatuurlijk zwijgen wij van de alleszins verklaarbare motieven van hen, die om redenen van hereditairen of hygiënischen aard voor de vorming van een gezin in den completen zin van het woord terugschrikken). De viering van zijn 80en verjaardag Mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Permanente Hof van Int. Justitie, waarin hij thans nog rechter is, vierde gisteren zijn 80en verjaardag. Van vele zijden heeft hij belangstelling mogen ondervinden, in de eerste plaats van het Hof, dat een prachtige mand orchideeën zond. De Ver. voor Int. Recht zond ook een bloemstuk, evenals het Intermediair Insti tuut. Minister Donner zond een felicitatie brief. De heer Loder is president-curator van de Indische faculteit te Utrecht en ontving als zoodanig bloemstukken van de docenten, het curatorium en de Utrechtsche Indologi- sche Studentenclub. Een mand bloemen was er voorts van de Handelshoogeschool te Rot terdam, waarvan mr. Loder ook president- curator is en van het Rotterdamsch Studen tencorps. Tenslotte werden in de ochtenduren nog tientallen bloemstukken bezorgd van instel lingen en particulieren. De kleinkinderen van den 80-jarige heb ben hem verrast met een borduurwerk sym- boliseerend de werkzaamheden van hun grootvader. Het stelt o.m. voor zijn gast vrij-huis, waarbij zijn familiewapen is afge beeld. Ónder aan bevihdt zich het wóórd Pax, den vrede, dien hij dient, bovenaan een weegschaal geflankeerd door twee wit te duiven. Voorts zijn in symbolen uitge drukt de verschillende kunsten, waarvoor mr Loder belangstelling heeft en bevat het doek de tallooze hooge ordeteekenen. die in zijn bezit zijn. Dit fraaie borduurwerk is ontworpen door mr. Loder's kleinzoon, den heer Th. Biëlski, die zich in diplomatie- ken dienst te Warschau bevindt. Van 3 tot 6 uur hield de 80-jarige gister receptie. Door de Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen, is dezer dagen aan de besturen van alle gemeenten in ons land het volgende schrijven gezonden: „Sedert een paar jaren wordt te Nijmegen van gemeentewege, aan leerlingen der hoog ste klassen van alle openbare en bijzondere Lagere scholen, alsmede aan wat oudere kinderen, gelegenheid gegeven tot het facul tatief volgen van een één-jarigen Esperanto- cursus. met twee lesuren per week (n.l Woensdag- en Zaterdagmiddag). Het resul taat van deze leergangen is dermare gunstig dat wil met vertrouwen het verzoek tot Uw gemeentebestuur richten, het daarheen te willen lelden, dat ook in Uwe gemeente een dergelijke cursus worde ingevoerd. De meette kinderen die aan zulk een cur sus deelnemen leeren in één jaar de we reldhulptaal zóódanig, dat ze in heel de we reld (althans met behulp van het Esperanto Jaarboek) terecht kunnen Ongetwijfeld zal in de toekomst voor de jeugd kennis van de eenvoudige, mooie en logische internationale taal Esperanto, die uitsluitend naast (dus niet in plaats van) ieders moedertaal wil gebruikt worden, een algemeene eisch zijn. Zeer zeker bewijst men dan ook een weldaad aan de jeugd, door ge legenheid te geven reeds op de lagere school, met weinig moeite een vreemde taal geheel te leeren De invoering van zulk een cursus is hoogst eenvoudig en weinig kostbaar. Gaarne is onze Commissie, en wellicht ook het ge meentebestuur van Nijmegen, bereid hier omtrent nadere gegevens te verstrekken: ook wat betreft het eventueel aanwijzen van een bevoegd Esperanto onderwijzer. Te roode gelaatskleur kan veroorzaakt worden door bloedaandrang naar het hoofd, verbonden met koude voeten. Nauwe boor den om den hals, lang gebukt zitten, sterke koffie en veel hoofdwerk moeten vermeden worden. Zeer werkzaam zijn geregelde wis selvoetbaden, zegt „De Dokter in Huis." De voeten worden 10 minuten lang in water van 40 graden C. geplaatst, welks tempera tuur gedurende het bad tot op 43 a 45 graden C. door bijgieten van heet water wordt ver hoogd; het water moet tot over de enkels reiken. Daardoor worden de voeten niet alleen aan de oppervlakte, maar ook In de diepte der weefsels door en door warm. Terstond daarop worden de voeten in een bad van koud water, 18 tot 20 graden C. geplaatst, waarbij het water niet boven de enkels mag reiken. In dit blad wrijft men de voeten tegen en over elkaar geduren de 2 minuten, droogt ze dan af, trekt kousen en schoenen aan en maakt een flinke wan deling. Een dergelijk wisselvoetbad kan zonder be zwaar 2 a 3 maal per week genomen worden. ZONDAG 15 SEPTEMBER HILVERSUM, 298 Meter. Na -6 unr 1071 M. 8.309.30 KRO Morgenwijding. Muziek en zang 9.50 NCRV (Golfl. 1071 M.) Kerkdienst vanuit de Augustijnenkerk te Dordrecht 12.30—1.30 KRO Concert d. het KRO-Tao 1.30—2.00 KRO Gods dienstonderricht voor ouderen 2.002.30 Lezing over: „Over de flatwoningen voor 't Katholieke gezin." 2.30—4.30 KRO Kin derkoor „Onder Ons" F. Boshart-piano 4.305.00 KRO-Zieken-halfuurtpe 5.40 NCRV (Golflengte 1071 M.) Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk te Enschedé 7.30 7.50 KRO Concert. Orkest en vocale so liste 10.45—11.00 KRO Epiloog door Klein Koor. HUIZEN, 1875 9.00 VARA Mededeelingen voor postduivenliefhebbers 9.02 VARA Gramofoonmuziek 9.10 VARA Mededee lingen in 't Esperanto 9.25 VARA Orgel recital 10.00 VARA Orkestconcert en declamatie 12.00—12.40 AVRO. Lezing door Dr. C. H. Sluiter over: De ontwikke ling der Sterrenkunde 12.402.00 Con cert door het AVRO-Octet Solo-viool: Boris Lensky 2.00—2.45 AVRO-Tooneel- halfuurtje. Lezing door C.A. Schilp over: Het nieuwe tooneelseizoen 2.453.15 Piano-sonaten van Beethoven. Analyse door Louis Schmidt. Voordracht door Eg- bert Veen 3.155.00 Concert door 't Omroeporkest Victoria Binnendijk-alt 5.00 Vara Kleuteruurtje 5.40 Vara Weke- Hjksch nieuws 6.00—6.15 Vara Orgelreci tal. 8.00 AVRO Tijdsein pers- en sportber. 8.15 Kurhaus Scheveningen. Afscheid- concert Het Residentie-Orkest. Na af loop: Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.50 Concert. Or kest en vocale solisten 5.20 Bijbellezing. 535 Kinderkerk 6.056.35 Bach's Kerkcantate No. 95 Solisten, koor en or kest 7-208.35 Kerkdienst 8.35 Con cert Koor, L. Woodgate-orgel 9.25 Con cert Orkest, H. Stevens-bariton 10.50 Epiloog. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 1.05 2.10 Gramofoonmuziek; 6.50 Gramofoon muziek 8.35 Concert, orkest en solisten LANGENBERG, 473 M. 8.20--9.20 Oricest- cow.ert 9.2510 20 Evangelische mor genwijding 12.50—1.20 Rl«orconce*t - 1.202.50 Orkestconcert 4.506.20 Or kestconcert 8.20 „Der letzte Walzer. Operette van Oscar Strauss. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL. 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestcon cert. Mme Vida (Zang). 7EESEN. 1635 M. - 6.50—8.20 Concert 7.30 9.15 Lezingen 9.15 Klokkenspel en morgenwijding 10.2011.20 Lezingen 11.50 Orkestconcert 1.35 Orkestconcert —2 35 Gramofoonmuziek 3.20 Pianore cital door Fanny Weiland 3.50 Sprookjes 4.20 Die Flucht ins Primitive". Hoorbeeld 4.50 Orkestconcert 6.507.50 Concert. Zang met orgel- en orkestbegeleiding 7.308.20 Lezingen Concert, orkest, vocale instrumentale salisten. Daarna tot 12.50 Dansmuziek 4LUNDBORG. 1153 M. - 12.20—1.20 Con- cer door Otto Fessei's Orkest 3.505.50 Concert door het Radio-Blazers Ensemble. Jascha Golowanjuk (Viool). 8.209.45 Concert door het Radio-orkest 9.05— 10.05 „Da han var ung" Eén-acter van Hj. Bergström 10.05—11.20 Operettemuziek door het Radio-Orkest. 11.2012.50 Dansmuziek. tee ets /zet JVieuvvste in RacUo. Vattzznt/iee/fcrste/nmrenjeetmar&orgti, MAANDAG 16 SEPTEMBER HILVERSUM, 298 Meter. Na 6 nur 1071 M. Uitsl. NCRV-Uitz. 10.30—11.00 Zieken- dienst 12.301.45 Orgelconcert 2.00 2.35 Uitzending voor Scholen 4.005.00 Concert, cello en piano 5.006.30 Gra mofoonmuziek 6.307.00 Lezing over: „Jacobus Revius, de grootste der Calvi nistische dichters in de 17e eeuw 7.00— 8.00 Lezing over: „Eerlijkheid jegens ons zelve en jegens God" Gramofoonmuziek 8.00 Toespraken m.m.v. vocale en instru mentale solisten, zangkoor. Daarna: Pers berichten. HUIZEN, 1875 M. 10.00—10.15 Morgen wijding 12.152.00 Concert door het AVRO-Kwartet 2.002.30 Gramofoon muziek 2.304.30 Aansl. van het Rem brandt-Theater te Amsterdam 5.00 6.00 Kinderuurtje 6.017.15 Concert door het AVRO-Kwartet 7.157.45 Le zing door Th. W. de Jong over „Studen ten, weest student" 8.0111.00 Concert door het Omroeporkest. Het Ned. Vocaal Ensemble 9.10 Praatje door Fred. Fry, over: „Taallessen 19291930 9.20 Voort zetting concert 10.00 Persberichten. Na afloop van het concert: Gramofoonmu ziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert: M. Morgan, alt, T. Glyn, tenor 12.50 Orgelconcert dóór E. O'Henry 1.202.20 Orkestconcert 4.20 Dans muziek 4.35 Orkestconcert 5.35 Kin deruurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital door E. Bainton 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Vaudeville 9.20 Concertorkest, L. Fillis, guitaar 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing 10.35 Orkestconcert 11.20 Dansmuziek 12.20 12.35 Beelduitzending. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek 1.25 Voortzet ting van 12.50 4.05 Gromofoonmuziek 6.55 Gramofoonmuziek 8.35 Concert en tooneel. I LANGENBERG, 473 M. 8.20—9.20 Orkest- concert 10.3511.30 Gramofoonmuziek 12.30 Gramofoonmuziek 1.25—2.50 Orkestconcert 5.556.50 Orkestconcert 8.209.15 Orkestconcert 9.20 Inter mezzo: Das deutsche Volkslied. Daarna Voortzetting Concert. Vervolgens tot 12.20 Orkestconeert. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert, Mme. van Loo, zang 6.50 Gramofoon muziek 8.35 Orkestconcert. Mme. Arends en de heer Jans, zang. ZEESEN, 1635 M. 6.10—12.50 Lezingen 12.501.15 Gramofoonmuziek 1.15150 Lezingen 2.202.50 Gramofoonmuziek 2.505.20 Lezingen 5.20—6.20 Concert uit Berlijn 6.20—8.15 Lezingen 8.20 „Salomé," Muziek, treurspel naar Oscar Wilde. Muziek van Rich. Strauss Daarna tot 12.50: Dansmuziek en zang. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert door Strijkorkest uit Rest. „Wivel" 3.555.55 Concert door Louis Preil's En semble 8.208.50 Jodler-liederen door Liesl en Franz Gessinger 9.2010.05 Kamermuziek door Strijkkwintet 10.20 11.20 Orkestconcert. SPECIALISTEN TELEFOON 14609 PHILIPS- EN ERREM 3-TOESTELLEN AMSTERDAM, Nienwendijk 225229 UTitECHT, Oude Gracht 151 woord met je wisselt. Weet je hoe dat zoo gekomen is? Omdat Wilhelm von Tonnberg zijn tijd met gelukzoekers doorbrengt, die onbeschaamd hem eer en geld ontnemen. Het Is door de geheele stad bekend, dat graaf Heinold uitsluitend leeft van hetgeen zijn winst bij het spel hem opbrengt, en daarom heeft men even vlug alle deuren voor hem gesloten, als men die voor hem geopend had. Jij hadt destijds het voor beeld der anderen moeten volgen, doch in plaats daarvan heb je je nog vaster aan dien kerel gekluisterd, zoodat men je nu reeds als zijns gelijke beschouwt! Eens was ik alles voor je, tegenwoordig ben Ik je niets meer dan een lastig bijhangsel." „Ben je klaar," Vroeg Tonnberg, trillend van woede. „Neen. Ik wil nu mijn hart lucht geven, en je zult mij aanhooren," sprak zij met klem. „Hoor mij aan, o luister slechts dezen éénen keer naar mij," ging zij smeekend voort, toen hij een ongeduldige beweging maakte, „en overweeg mijne woorden. Geef dat onzalig spel op en maak je van den graaf los. In den tijd, toen je mij nog lief hadt, heb je mij overvloedig kostbaarheden geschonken, misschien zal de opbrengst dier juweelen voldoende zijn, om al je verplich tingen na te vomen, al je schulden af te doen. Wij kunnen dan de residentie ver laten en naar een streek verhuizen, waar niemand ons kent. Ik wil mij met het be- scheidene lot tevreden stellen, Wilhelm, maar maak je in 's hemelsnaam van dien verschrikkelijken kerel los laat de oude eendracht wederkeeren en alles zal vergeten zijn." Zij had de laatste woorden met diepe aandoening gesproken, hare lippen trilden en er kwamen tranen in hare oogen, maar Tonnberg had er geen blik voor over. „Gekkin," riep hij woest, en trad dicht vóór haar, „de tijd der herdersidyllen is voorbij! Ik wil rijk zijn om te kunnen leven en genieten, en als het niet langer gaat... Alvorens het zóóver komt, wil ik evenwel mijn geluk beproeven, ééns moet het mij toch weer toelachen. Geef op, ik heb lang genoeg geduld gehad. Hij greep naar het papier, hetwelk Viola nog steeds stevig in de hand hield. Het jonge vrouwtje deed een stap achteruit. „In de gegeven omstandigheden krijg je het niet," zeide zij met trillende stem. In Tonnberg's oogen begon het onheilspel lend te schitteren. „Geef op!" siste hij, of „Of!" herhaalde zij, terwijl zij onbeweeg lijk als een standbeeld bleef staan. Tonnberg gaf geen antwoord; met een vluggen greep had hij zich van het papier meester gemaakt en alvorens nog een woord over hare lippen kon komen, had hij zich ijlings uit de kamer verwijderd. Het was de hoogste tijd, want Gerhard, zich niet langer kunnende bedwingen, stond juist op het punt toe te snellen, toen Tonn berg het papier aan zijne vrouw ontrukte en met zijn buit haastig In het zijvertrek verdween. Gerhard was te voorschijn gekomen en stond nu tegenover de jonge vrouw, die bleek en sprakeloos haren echtgenoot na staarde. Met een zucht streek zü het haar van haar voorhoofd, toen haar olik op de teruggeslagen portière viel. Zij slaakte een half-gesmoorden kreet en verborg heur ge laat in beide handen. Gerhard trad naar haar toe. „Viola," sprak hij met kwalijk bedwongen ontroering, „ik ben als vriend tot u ge komen." Zij liet hare handen zakken en keek naar hem op. Voor een oogenblik kleurde een gloeiende blos haar bleek gezicht, dan reik te zij hem langzaam de hand. „Ik dank u," sprak zij zacht, „maar ik ben niet meer te helpenHeeft u het gehoord?" „Alles," hernam hij somber; „en met u zeg ik: daar moet een einde aan komen." „Daar kunnen wij met ons tweeën niets aan veranderen," fluisterde zij droevig. „Toch wel, Viola! Ik wil geen middel on beproefd laten ge kunt onmogelijk zóó voortleven." „En toch moet ik het doen," hernam zij. „Neen, dat zou zich noodeloos opofferen zijn." Zij keek hem met .groote oogen aan. Hij geleidde haar naar een kleinen divan en zette zich naast haar neder. „Ik ben om uwentwil hierheen gekomen," begon hij met half-luide gedempte stem, „ik was van plan Tonnberg zijn verkeerd gedrag onder het oog te brengen, en, zoo mogelijk, weder op den goeden weg te voeren. Het tooneel van zooeven heeft mij getoond, hoe weinig het zou baten, hem het goede voor te houden. Als hij naar uwe smeekingen niet luistert, zal hij naar mij nog minder hooren, dat heb ik maar al te duidelijk gezien." zy boog zwijgend heur hoofd. Zij gevoel de immers het beste, hoe juist Gerhard's bewering was. „Een leven, zooals ge nu lijdt, is'uwer on waardig." ging Gerhard voort, „zulke too- neelen mogen zich niet herhalen: ik zou my de bitterste verwijten doen, als ik u nog langer tti dien tóestand liet. Verlaat dit huis en stel u onder de bescherming vant mevrouw Eckberg- de oude, eerbiedwaardige dame iaat u door mij gastvrijheid aanbie den. Niemand* zal het u kwaiyk nemen, dat gij een man verlaat, die, hoegenaamd niet denkend om u en uwe toekomst verwaar- loozend. zich blindelings overgeeft aan een hartstocht, welke hem ten ondergang zal brengen. Zoodra ik weet, dat ge by de pre sidente onder veilige hoede zyt, zal ik rug gespraak met hem houden willigt hy mijne voorwaarden in. dan oestaat er mis schien voor de toekomst nog hoop; trouwe j vrienden zullen u bijstaan. Volg myn raad. Viola, ik meen het eerlijk en oprecht met u." Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9