ZIJ GRATIS. f3000.- f250.- f125.- f50.- f49.- Beleedigd rechtsgevoel MAANDAG 16 SEPTEMBER 1929 Voornaamst3 Nieuws V.i BUREAUXNASSAULAAN 49 D!T NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN ADVERTENTIEN 35 ct.p. regel DRIi EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17259 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMA.'.L VIER EN TWINTIG UREN NA UIT 0H3EVAL Mr. B. C. J. Loder De Postvlucht naar Indië DE MOORDZAAK GIESSEN—NIEUWKERK Nieuwe verlaging van de binnen landsche posttarieven voor brie ven tot 20 gram en voor monsters Ned. die zich thans op de Nieuwe Maarlemsche Couram abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 Octobeh a.s. DE DIRECTIE. IJs! ÏJs! IJs! J. WF.BER ZOON Grcote Houtstraat 166 Haarlem De nieuwe voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem m:,. Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.} per kwartaal 3.25per post, per kwartaal 3.58 b() vooruitbetaling. VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing: elite regel neer 15 ct., bij vooruitbet bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel Alle abonné'sop ditbladzijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd v->or een der volgende uitkeeringen Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door XTC" O ^ij een ongeval met verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I wU«~doodelijken afloop: bij verlies van een hand, een voet of een oog- bij verlies van een bij 'n breuk van heen of arm duim of wijsvinger hij verlies v. een anderen vinger. '•mgb De opzienbarende behandeling van de geheimzinnige moordzaak Giessen— Nieuwkerk voor het Gerechtshof te Am sterdam heeft de laatste dagen in onge kende mate de belangstelling van het Nederlandsche publiek gehad. En het sensationeele van het rechts- gebeuren is voorzeker nog versterkt door de overigens wel verwachte invrij heidstelling van de beide wegens moord veroordeelden, Teunissen en Klunder, die naar thans afdoende is gebleken ruim vier jaar onschuldig in de ge vangenis hebben doorgebracht. Het Nederlandsche publiek is gelukkig nog niet gewoon, zich te verslingeren op schandaalrechtszaakjes, en de Neder landsche pers staat een enkele uit zondering daargelaten over het alge meen gelukkig nog op een te hoog peil, dan dat zij door een al te sensationeele publicatie van pikante rechtbankversla gen oen sensatielust van het publiek tot in het ongezonde zou opwekken en bevredigen. Maar wanneer ditmaal ons publiek met ongekende belangstelling het ver loop van de rechtszitting heeft gevolgd, en wanneer ditmaal de heele vader- landsche pers kolommen en kolommen gewijd heeft aan de bijna woordelijke weergave van het in de gerechtszaal verhandelde, dan was daar alle reden toe en dan getuigt dit niet van een ongezonden sensatielust, maar van een gezond rechtsgevoel in ons volk en in onze pers. Hier is iets heel bijzonders gebeurd, waardoor ons sterk ontwikkeld rechtsge voel schandelijk en onrustbarend be leedigd is. Men kent de feiten: In 1923 werd te Giessen—Nieuwkerk, blijkbaar omwille van wat te stelen geld, een gruwelijke moord gepleegd op een spoorwegwachter; het lijk werd in den vroegen morgen na den moordnacht tusschen de spoorlijnen gevonden mét den hamer, waarmee het moordwerk vérrBcht zou zijn. De daders waren en bleven niet te vinden, totdat een zekere rijksrecher cheur De Jong het onderzoek in han den kreeg en de thans ontslagen Teu nissen en Klunder arresteerde; zijn meening, dat Teunissen en Klunder de daders moesten zijn, was gebaseerd op het feit, dat de beide genoemde per sonen in den laten avond van of voor den moord zich gedurende eenigen tijd uit de woning van een zekere familie Kroon, waar een gezellig avondje gege- vean werd, hadden verwijderd èn op «ie veronderstelling, dat het moordtuig de hamer van het erf der familie Kroon medegenomen zou zijn. De familie Kroon ontkende dat de beide mannen zóó lang weg geweest wa ren, dat zij op 14 K.M. afstand een moord hadden kunnen plegen alsook dat de hamer haar zou hebben toebe hoord of op haar erf aanwezig zou zijn geweest. Rechercheur De Jong wist man en vrouw Kroon er echter toe te bewegen, te verklaren, dat Teunissen en Klunder zich „geruimen tijd" verwijderd hadden er werd nu zelfs gesproken van ruim twee uur en dat de hamer ook van de Kroons afkomstig was. Deze verklaringen kwamen niet vlot los; integendeel: vele weken van gijse- ling waren noodig om het echtpaar murw te maken, en enkel onder pressie en bedreiging vanwege rechercheur De Jong kwamen zij op hun oorspronke lijke, spontane verklaringen terug. Het is op den dag van heden nóg niet bekend, door wie(n) de moord dan wèl gepleegd is, maar door de herroe ping der voorheen afgelegde en afge perste valache verklaringen door de fa milie Kroon en door wat verder ter rechtszitting aan den dag gekomen is, is wel zóóweel komen vast te staan, dat Teunissen en Klunder den moord niet bedreven kunnen hebben dat deze beide mannen dus jaren lang onschul dig in de gevangenis hebben gezucht, en dat men het echtpaar Kroon weken en weken lang onrechtmatig van zijn vrij heid beroofde. Dit zijn ergerlijke feiten, waartegen ons rechtsgevoel in opstand komt, en onwillekeurig zoekt men thans de schul digen, nieit alleen, ja, niet allereerst, van den moond, maar van deze rechtsver- krachtingg of, om 't zachter uit te druk ken, van deze gerechtelijke dwaling. Het moet en het mag niet kunnen voorkomien, dat onschuldigen in ons rechtszeker land zóó getroffen worden door poïitie en justitie. Laat de wet daartoe de gelegenheid, dan moert de wet veranderd worden. Zijn er politioneele of (en) justitieele ambtenaren, die ten deze de wet mis bruiken of buiten hun bevoegdheid tre den of door nalatigheid oorzaak zijn van het gestichte onheil, dan moeten deze uitgeworpen worden. Hoe dan ook: het Nederlandsch rechtsgevoel laat een gerechtelijke dwa ling, als thans aan 't licht gekomen is, niet toe. Men staat intusschen verbaasd, als men verneemt, door welke laksheid, pressie, bedreiging en intrige deze dwa ling tot een noodlottig feit kon worden. Politie en justitie te Giessen-Nieuw- kerk konden geen licht brengen in de moordzaak; daarom werd uit Den Haag een „flinke" rechercheur aangevraagd, en die rechercheur kwam in den per soon van den heer De Jong. Het heeft er thans den schijn van, dat deze rechercheur naar Giessen- Nieuwkerk getogen is om wellicht ter wille van reputatie en promotie een of twee moordenaars te vinden, wie en hoe dan ook. De Barbertjes Teunissen en Klun der moesten hangen, en daartoe moesten de echtelieden Kroon de ge- wenschte bezwarende verklaringen af leggen. Het lukte eerst niet toen lukte het eventjes wel toen lukte het weer niet, want de getuigen kwamen op hun verklaringen terug doch, wat nood, deze herroeping werd geheim gehou den: noch aan de verdachten, noch aan hun advokaten werd hiervan iets medegedeeld. De rechercheur moest zijn zin heb ben: Teunissen en Klunder moesten de gezochte moordenaars zijn en de echte lieden Kroon moesten de tot het bewijs vereischte verklaringen afleggen en volhouden; de rechercheur dicteerde, wat zij zeggen moesten, en waren zij niet gewillig, dan zou zoo heette het vervolging ingesteld worden wegens medeplichtigheid of desnoods meineed. En intusschen liet de rechter van instructie het vooronderzoek maar over aan den onverantwoordelijken recher cheur, die gelegenheid kreeg, de getui gen in moreelen zin zóó zeer af te mar telen, dat zij als gramofoonplaten zijn woorden spraken, doch wiens 26 rap porten maar eenvoudigweg niet bij het dossier gevoegd werden. Waarschijnlijk om de beoordeeling van het geval niet te bemoeilijken! Het is moeilijk te zeggen, wie hier de grootste schuldige is: de politie- of de justitie-autoriteit. Doch ter bevrediging van het rechts gevoel en tot herstel van vertrouwen in politie en justitie is het met uitscha keling van ieder onchristelijk wraak gevoel dringend noodig, dat de ware schuldigen worden opgespoord en indien mogelijk hun straf opgelegd krijgen. Terwijl het Rijk aan de onschuldig veroordeelden schadeloosstelling dient uit te keeren. Onze Nederlandsche justitie worde gezuiverd van een blaam, welke in dien zij niet uitgewischt wordt als een schandestigma op haar gedrukt zal blijven en in ons volksleven nog veel onheil stichten zal. De sluiting der Staten- Generaal Zaterdagmiddag kwart voer 3 is de ver- eenigde vergadering gehouden van de beide Kamers der Staten-Generaal tot sluiting van de zitting van 19281923. De Voorzitter van de Eerste Kamer, J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST bekleedde den Voorzittersstoel. Hij deed door den griffier van de Eerste Kamer voor lezen een Koninklijk Besluit van 4 Septem ber 1929, waarbij de Minister van Staat, de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw wordt gemachtigd te 3 uur zich te begeven naar de vergadering van de Sta ten-Generaal, ten einde in de vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De heer RUYS DE BEERENBROUCK, Mi nister van Staat, Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw, plaatst zich, na door de Commissie te zijn binnengeleid, ach- teF de Ministerstafel en houdt de volgende rede: Hare Majesteit de Koningin heeft mij op gedragen de Zitting der Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. In het afgeloopen jaar zijn, dank zij Uwe medewerking, vele maatregelen tot stand ge komen, die naar met reden verwacht mag worden tot heil van Land en Volk zullen strekken. Met name valt te denken aan de Ziektewet en aan de Wet tot regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. De Koningin heeft mü opgedragen U Ha ren dank te betuigen voor Uwer ijver en Uwe toewijding aan 's Lands belangen. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ix deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De VOORZITTER sluit vervolgens de ver eenigde vergadering. De commissie, welke Jhr. Mi. Ruys de Beerenbrouck in- en uitgeleide heeft ge daan, bestond uit de volgende Kamerleden: Van Embden. De Wilde, mej. Westerman. Fransen, Krijger en Boon. (Zie ook elders in dit nummer). Mr. B. C. J. Loder heeft ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag nog telegrafi sche gelukwenschen ontvangen van H. M. de Koningin, van H. M. de Koningin-Moe der en van Z. K. H. Prins Hendrik. Te Aleppo De K. L. M. heeft bericht ontvangen, dat het postvliegtuig Zaterdag om 6 uur van Constantinopel is vertrokken en te half één te Aleppo landde. Alles is wel. Het postvliegtuig voor Indië is Zondag van Aleppo naar Bagdad gevlogen en al daar om 12.35 uur aangekomen. Aan boord is alles wel. Vandaag is de vlucht voort gezet. Klunder en Teunissen in vrijheid gesteld Na de heropening van de rechtzitting Za terdagmiddag, deelde de President, Mr. Jol les, mede. dat het Gerechtshof op zijn eerst- genomen beslissing wilde terugkomen, zulks in verband met hetgeen des morgens door de getuigenverhooren aan het licht was ge komen. Het Hof beval hierna de onmiddellijke invrijheidsstelling van Klunder en Teunis sen. In de zaal steeg een xuid applaus en ge juich op na deze mededeeling. Ernstige vliegongelukken in Amerika De pensioenen van het spoorwegpersoneel Onder leiding van het Hoofdbestuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel werd te Utrecht een vergade ring gehouden van gepensionneerden der Ne derlandsche Spoorwegen, waarin na een in leiding van den heer De Groot onderstaande motie werd aangenomen: „Gepensionneerden der Nederlandsche Spoorwegen in vergadering bijeen enz.; gehoord de besprekingen over klachten in verband met de bepalingen der Pensioenwet voor de spoorweg-ambtenaren 1925 en hare toepassing; met instemming kennis geno men hebbende van datgene, wat voor - het verkrijgen van een betere pensioenregeling door de vakvereenigingen en den Personeel- raad is verricht; dringen er bij het Hoofd bestuur op aan om de actie tot verbetering der wet en hare toepassing met kracht voort te zetten, alsmede voor hen, die vóór 1 April 1919 den dienst der Spoorwegen met pensioen hebben verlaten te trachten een betere regeling te krijgen; verzoeken voorts, dat de steunverleening uit het fonds tot ondersteuning van gepen sionneerden op zoodanigen grondslag zal ge schieden, dat zij, die nog steeds in noodlij dende omstandigheden verkeeren, als ge volg van hun gering pensióen, behoorlijk worden geholpen". Het briefport van TA tot 6 cent verlagad Overwogen wordt om, zoo mogelijk met ingang van t November a.s., over te gaan tot verlaging van het port voor brieven tot 20 gram in het binnenlandsch verkeer v. 7X> tot 6 cent, alsmede van het minimum- port voor monsters in het binnenlandsch verkeer van 5 tot 3 cent. Het is de bedoeling deze verlagingen te vens toe te passen in het verkeer met Ned.- Indië, Suriname en Curaqao, mits tijdig met de postbesturen van deze gewesten over eenstemming wordt verkregen. Voorts wordt met de Ned.-Indische postadministratie over- leg gepleegd om op een nog nader te be palen datum tot eenige verlaging te geraken van het port der pakketten, welke met de zeepost naar Ned.-Indië worden verzonden. 13 Slachtoffers In de Vereenigde Staten zijn drie ern stige vliegongelukken gebeurd, die dertien slachtoffers hebben geëischt. Eij Marytown in Wisconsin stortte een groot passagiersvliegtuig van een tamelijk grocte hoogte neer en geraakte in brand. De zes inzittenden, waaronder de beide pi loten werden gedood. Tn de nabijheid van Oakland (Caihcrnië) viel een vliegmachine naar beneden en ging door het dak van een huis. Vliegtuig en huis geraakten in brand. Dit ongeluk eisente drie slachtoffers. Volgens ooggetui gen ontstond de val tengevolge van een vleugelbreuk. Te Chicago botsten op groote hoogte twee vliegtuigen tegen elkaar. Van onder de ver brijzelde toestellen werden vier dooden gehaald. Kolonel Bueno de Mesquita Kolonel Bueno de Mesquita, commandant van het regiment Genietroepen te Utrecht, heeft aan H. M. de Koningin verzocht, hem, ingaande 1 November a.s., ter zake van tang- durigen dienst, eervol ontslag Uit den mili tairen dienst te verleenen. Door rennende paarden meegesleept Te Barendrecht had een ernstig ongeluk plaats. De landbouwer A. van der Tholen, aldaar, was bezig mest te rijden, toen plot seling de wagen brak op de brug, die toe gang tot zijn weiland geeft. Het achterste gedeelte van den wagen kantelde en viel in de sloot, terwijl de paarden op hol sloe gen. Het voorste gedeelte van den wagen werd met Van der Tholen meegesleept. Ein delijk werden de paarden tot stilstand ge bracht. Van der Tholen werd in zorgwekkenden toestand met zware inwendige kneuzingen naar zijn woning vervoerd. Bond van Radio handelaren Tijdens de 4e I.R.T.A. zal de Nederland sche Bond van Radio-Handelaren zijn vijf jarig bestaan herdenken. Ter gelegenheid daarvan zal mr. K. Jansma Donderdag 19 Sept. van 35 uur, in den foyer van Ge bouw „Bellevue" te Amsterdam een lezing over het afbetalingsstelsel houden. De Hanze in het Bisdom Haarlem De Centrale Raad te Wassenaar De 42ste Vergadering van den Centraleen Raad tevens 22e Jaarvergadering wordt gehouden Dinsdag 8 October te Wassenaar. De aanvang der vergadering is te half elf 's morgens. De definitieve agenda vermeld o. m.: Wel komstwoord door den voorzitter der afdee- ling Wassenaar; Ingekomenstukken en mede- deelingen; Jaarverslag van den Bondssecre- taris over 1928; Mededeelingen over instel lingen van de Hanze; Jaarverslag van den Bondspenningmeester over 1928; Verslag van de Commissie uit de afdeeling Amsterdam tot het nazien van de rekening en ver antwoording van den Bondspenningmeester over 1928; Vaststelling van de Bondsbegroo- ting over 1930; Benoeming van een commis sie tot nazien van het financieel beheer over 1929; Behandeling van het voorstel der afdeeling Alkmaar tot uitbreiding van het ledental van het hoofdbestuur met 2 of 3 leden, te kiezen uit leden winkeliers van klei nere afdeelingen; Verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur, wegens perodiek af treden van de heeren G. Dekker te Am sterdam, en P. J. M. van Tetering te Haar lem. (Beide heeren stellen zich herkiesbaar) Eventueele voorstellen van het hoofdbe stuur; Voorstellen van de afdeelingen. De contributie-opbrengst bedroeg in 1928 25.436 tegen 22.298 in 1927. De begrooting voor 1930 is geraamd in inkomsten en uitgaven op 29.900. Het aantal leden was 1 Augustus 1.1. on geveer 5700. Door den bliksem gedood In verschillende plaatsen in den omtrek van Schagen zijn paarden en koeien in de weide door den bliksem gedood. De 28-jarige timmerman J. Schutter te Termunterzijl is op weg naar zijn werk door den bliksem gedood. Uit „vroeger" tijden Bij het graafwerk vanwege de N. V. Ver eenigde Kalkzandsteenfabrieken te Mook, waarmede men sinds Mei bezig is, heeft men nu een stuk ijs gevonden ter grootte van 35 c.M. in het vierkant. Men vermoedt, dat dit een overblijfsel is uit de langdurige vorstperiode van verleden winter. Tegen een hoorn gereden Op den Wittesingel te Leiden is de 16- jarige C. B. Stoppelaar uit Ylaardingen be wusteloos langs den weg gevonden. Ziin fiets lag naast hem. Hij bleek tegen een boom te zijn roden. Met ernstige uit- en inwendige ven r.dl::g n is hij naar het Diaconessenhuis te Leide overgebracht. De staking in het Zaansche Houtbedrijf Tot overeenstemming gekomen Van vier tot acht uur -lebben Zaterdag in de „Industrieele Club" te Amsterdam de voortgezette besprekingen tusschen d: b i het conflict in de Zaansche houtbet'. be trokken partijen geduurd. De wederzfjdsche besturen zijn c'.;ar'. overeenstemming gekomen en dt. besturen der arbeiders-organisaties zullen Maandag het resultaat der onderhandelingen aan de ledenvergaderingen voorleggen Bij de besprekingen is van den kant der werknemers het voorbehoud gemaakt, dat opheffing der staking slechts mogelijk is, indien ook het confliict tusschen de werk geversorganisaties en de scheeps- en boe - werkersvereeniging „Eensgezindheid" tot op lossing komt, terwijl de werkgevers htm toe zeggingen slechts gestand kunnen doen in dien uiterlijk op Ma'andag 30 September a.s. het werk is hervat. De moordzaak GiessenNieuwkerk. Klun der en Teunissen onder groote geestdrift van vele aanwezigen in vrijheid gesteld. 4 Een nieuw vliegveld nabij Delft? Overeenstemming bereikt in zake het conflict in het Zaansche houtbedrijf. Het zilveren jubileum van de Katholieke Wetenschappelijke Vereeniging. Een Pater De Groot-fonds gesticht. Het 121 - jarig bestaan der Vereeniging van R.K. Waschindustrieclen is te Haarlem feestelijk herdacht. Ernstige mijnramp in Servië. 10 doo den. Het aantal dooden bij de ontploffing te Parma is tot 20 gestegen. Uit Genève wordt melding gemaakt van de voorgenomen indiening van Britsehe voorstellen, rakende de besprekingen over de ontwapening. De conferentie tusschen de Ver. Staten en Engeland over de ontwapening ter zee wordt in December gehouden. China stelt voor, de directe onderhande lingen met Rusland tot bijlegging van het conflict te Berlijn te voeren. Een rede van Mussolini over meerdere actueele vraagstukken. Barometerstand 9 uur v.m. 770 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op- De lantaarns moeten morgen op- estoken om: 7.37 uur. De „Grondwet" verneemt uit den Haag, dat de heer mr. C. J. Koch. voorzitter van den Raad van Arbeid te Roosendaal, be noemd is tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem. Zooals reeds gemeld is, is de voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem, de heer A. B. Michielsen, benoemd tot voor zitter van den Raad van Arbeid te Breda, omvattende de kantoren Breda en Roosen daal. Een nieuw vliegveld Ter vervanging van Waalhaven Naar de „Telegraaf" van welingelichte zij de verneemt, is bij de onderhandelingen tus schen de vertegenwoordigers der Rotterdam- sche en Haagsche gemeentebesturen over een nieuw vliegveld, ter vervanging van het vlieg veld Waalhaven, de keuze gevallen op een terrein Zuidelijk van Delft gelegen, onge veer halverwege Rotterdam en Den Kaag. De onderhandelingen hebben in alle op- zichten een gunstig verloos, zoodat ver wacht mag word :n, dat de commissie uit de betrokken gemeenten tot algeheeie overeenstemming zal geraken. Het laatste woord is nu aan cie gemeenteraden tan D-v. Haag en Rotterdam. mm*,. Zaterdagmiddag heeft te Amsterdam onder groote belangstelling de vrijlating van Klunder. en Teunissen plaats gehad. Exil outie. gte verwelkomde hun by het verlaten van het gerechtshof. 1. Teu nissen, 2. Klunder en 3. Gendeker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1