ra Veel, maar weinig WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1929 Voornaamste Nieuws I BUREAUXNASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17261 AANOEFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMA.U VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De wethouderscrisis te Amsterdam Het Postvliegtuig te Karachi aangekomen Begrooting Zuiderzeefonds Pastoor J. C. Serbrock t Raadsleden omgekocht? De vlucht van de „Graf Zeppelin" Dr. Eckener weder in Duiischland aangekomen DE MOORDZAAK GIESSEN—NIEUWKERK De Leidsche Universiteit Kind verdronken R. K. Universiteit Het bioscoopconflict in het Zuiden Doodelijke val DE ALASTRIM J. J. VVEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem KERKNIEUWS Locomobiel vernield Telefoon No. 13866 (drie lijnen' 5 Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en j Agentschappen: per week 15 ct; per j kwartaal 3.25; per post per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel AJleahonné'sopditbladzijningevolgede verzekeringsvoorwaarden#|»rt«et Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met 1 tegen ongevallen verzekerd v^or een der volgende uitkeeringen I WUsJU.™ verlies van beide armen, beide beenen of beideoogen- I UU.™ doodelijken afloop; lfaULL~een voet of een oog II OC bij verlies van een Ifcw» duim erf wijsvinger; frn bij'n breuk van fi4A lüU." been of arm: I^U." bij verlies v. een anderen vinger. Terwijl daarbuiten een nieuwe zomer bloeit, ontluikt er in Den Haag een nieuw parlementair leven. Het Binnenhof is rijk aan pronk en praal en statie; de deuren van de Prin- eenzaal worden plechtstatig geopend: de Koningin verheft zich van Haar zetel en teest de troonrede, de politieke belofte voor een jaar regeerens. En weldadig doet het aan, wanneer wij hooren aanvangen met woorden van dank aan den Almachtige voor den zegen, welke in het afgeloopen jaar voorzeker in groote mate ons deel mocht zijn. Voor ons nationaal welzijn zijn we over 't algemeen zoo weinig dankbaar evenals we in dagen van gezondheid dezen grooten schat maar weinig ple gen te waardeeren zoodat minstens wel eenmaal in het heele jaar plechtig dank gezegd mag worden voor het ge luk, dat God ons in ons staatkundig leven te beurt deed vallen, voer het ongeluk, dat Hij van ons geweerd hield. Met begrijpelijke belangstelling, om niet te zeggen: met geprikkelde nieuws gierigheid is deze troonrede tegemoet gezien: Wat zou de Koningin in de huidige, tamelijk precaire politieke omstandig heden den volke kunnen verkonden? Met welk program zou déze Regeering voor den dag kunnen komen? Het kan o. i. niet anders, of zij die tot op zekere hoogten nog „verwach tingen" durfden koesteren, voelen zich na kennisneming van deze troonrede ietwat teleurgesteld. Met uitzondering van de kloeke taal. welke van het ministerie van Arbeid in de troonrede doorklinkt, valt er niet veel reëele toekomstmuziek te beluisteren, en de lengte van dit officieele stuk staat allerminst in verhouding tot deszelfs in houd. 't Geeft veel. maar weinig. Men mag zich daarover niet al te zeer verbazen: een Regeering, welke onder zulke parlementair-ongunstige omstan digheden geboren werd, welke haar taak slechts kan aanvangen, dank zij een vrij onzekeren extra-parlementairen samen hang en welke zich dus allerminst door een meerderheid voelt gedragen en ge steund, kan zich niet de weelde van veel positieve, sterke toezeggingen ver- oorlooven. Zooals gezegd: alleen van het mini sterie van Arbeid klinkt forsche taal in de troonrede door: een wetsontwerp betreffende de pu bliekrechtelijke regeling der collectieve Arbeidsovereenkomsten, een wettelijke regeling omtrent de in stelling van bedrijfsraden, herziening van de sociale verzeke ring, wettelijke regeling der werkloosheids verzekering. Wij hebben bewondering voor zóóveel durf, en wij hebben er behoefte aan, minister Verschuur in de komende da gen een groote dosis moed en sterkte toe te wensehen. Gelukt het hem, desnoods alleen maar deze vier punten van zijn program te verwezenlijken, dan heeft hij een levens taak verricht! In de wereld van den arbeid zal met instemming en voldoening van 's heeren Verschuur's plannen kennis genomen worden. Of die instemming en die voldoening echter zóó algemeen zullen blijken te zijn, dat de Kamer den heer Verschuur het ministerieele leven laat? We zouden ons niet gaarne aan een voorspelling wagen. Ook Waterstaat zegt iets positiefs toe: bespoediging van een wetsontwerp in zake de kanaalverbinding van Amster dam met den Rijn, wijziging van de Zuiderzeesteunwet (zeer dringend ge boden!), verbetering der wegen en rivierovergangen. Dit laatste mag werkelijk geen over bodige luxe genoemd worden: de pon ten behooren zoo spoedig mogelijk te verdwijnen, en de wegen moeten in dusdanigen toestand gebracht worden, dat men er ook inderdaad op rijden kan. Waarom zou er met het laatste ook getalmd worden, nu toch al sinds ge- ruimen tijd de wegenbelasting geheven wordt? Het is opmerkelijk, hoe de meeste overige departementen Binnenland, Defensie, Onderwijs, Finantiën en Justi tie zich hullen in zware politieke ne velen. In tegenstelling met het positivisme van Arbeid en Waterstaat, waaraan een zekere beginnelings-naïveteit wel eens niet vreemd kon zijn. Binnenland zegt.niets! Behalve dan een algemeenheid je over land- en tuinbouw en een vaag belof- tetje inzake werkloosheidsbestrijding. Defensie verzekert, dat de uitgaven voor leger en vloot beperkt zullen blij ven tot het beslist noodige voor hand having van de onzijdigheid en verde diging dar onafhankelijkheid van den staat; zou een minister van oorlóg ooit anders durven verklaren? Onderwijs zal het rapport der staats- commissie-Rutgers afwachten en daar na zien of de lang verwachte herziening van de Lager Onderwijswet 1920 be werkstelligd kan worden. Terwijl nie mand meer den weg weet in het laby rinth dezer wet en verheldering en ver eenvoudiging dus dringende eischen zijn. Geen belofte ook ten aanzien van onder- wijs-reorganisatie; hoe verdienstelijk zou zich een minister niet kunnen ma ken door een aanpassing van het mid delbaar aan het lager onderwijs te be werkstelligen, door hervorming van het middelbaar onderwijs (Lyceum), door een technische regeling van het hooger onderwijs! Finantiën geeft alleen te kennen, dat belastingverhooging vermeden zal wor den en dat eventueele nieuwe uitgaven bestreden zullen worden uit versobering van 's Rijks dienst. Dat 's alles! In zijn groote bescheiden heid laat minister de Geer niet eens doorschemeren, of hij zijn eigen finan- tieel program tot uitvoering denkt te brengen. We mogen wensehen, dat de minister zijn ernst met de beloofde versobering van 's Rijks dienst toone en 't niet bij woorden late. Schoone rapporten van Bezuinigings commissie en Rekenkamer liggen voor hem klaar als hij aan 't werk wi! tij gen! Justitie belooft opnieuw, wat het vorig jaar reeds beloofd werd herziening van het huwelijksvermogensrecht en verder: bevordering van „vernieuwing van recht op onderscheiden gebied." Nu weten we 't precies! De buitenlandsche paragraaf is vrij uitvoerig, doch ook van dit front geen nieuws; met voldoening lezen wij hier van „gelijktijdige en wederzijdsehe vermindering van bewapening" (wel 's méér van gehoorden in princiepc gaan wij natuurlijk volkomen accoord met alle pogingen, die zouden kunnen leiden tot wegneming van de belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volke ren; wij verheugen ons echter over het feit, dat elders in de troonrede de even tueele eischen van een oogenblikkelijke praktijk niet uit het oog verloren worden in zooverre n.l. onder de Arbeids- paragraaf gewaagd wordt van een „on derhandelingstarief", dat „de nadeelen voor een deel van onze nijverheid en landbouw van elders geheven bescher mende invoerrechten" zou kunnen tem peren. De passus omtrent een nieuwe „rege ling" met België is wel zéér behoedzaam gesteld: we weten ten slotte niet eens, of de gedachtenwisseling van het vorig jaar nu bevorderlijk geweest is voor een juiste begrip van de wederzijdsehe rech ten en behoeften, ja of neen! Ook onze koloniën zijn ditmaal uit voerig bedacht, en er zit werkelijk eenige lijn in- Indië vooral Oost-Indië is voo^ ons de laatste jaren een heel moeilijk en netelig probleem. Thans wordt verklaard, dat niet zal worden teruggekomen op hetgeen de laatste jaren verricht is op het gebied van de ontvoogding van Nederlandsch- Indië, doch daarbij zal 't voorloopig dan ook blijven. Eerst zal zeer juist de wet op de bestuurshervorming van 1922 verder worden uitgevoerd, en niet alleen op Java, maar ook elders. Suriname blijft een weinig voorspoedig kindje, het kleine Curacao daaren tegen is kerngezond. Als er nu maar geen roovers meer komen De minister zal er binnenkort met gouverneur Fruytier eens over praten. Alles bij elkaar genomen dus: wèl veel, maarweinig! Voor den inzet van een vierjarige re- geeringsperiode lijkt ons het gebodene wel heel magertjes! Overeenstemming bereikt Gistermiddag is tusschen dn fractie" van de S.D.A.P., de Roomsch Katholieken, de Anti-Revolutionnairen en de Vrijzinnig-De mocraten, overeenstemming bereikt over een program voor het bestuur d„r gemeente en de benoeming van de wethouders op dit program. Volgens deze overeenstemming zullen door den Raad in de hedenmiddag te houden zitting worden gekozen tot wethouders drie Sociaal-Democraten één Roomsen-Katholiek één Anti-Revolutionnair, en één Vrijzinnig- Democraat. De Vrijheidsbond en de Christelijk Histo rische Unie zullen dus geer vertegenwoor digers meer hebben in het College van B. er. W. Bij de K. L. M is bericht ontvangen, dat het postvliegtuig op weg naar Nederrindsch- Indië. gistermorgen om 6.08 uit Jask is ver trokken en om 14.25 te Karachi is aangeko men. Alles is wel aan boord. Raming gewone dienst 35.705.000; kapi- taaldienst nihil; totaal minder dan 1929 2.494.000. In de Memorie van Toelichting geeft de Minister van Waterstaat een uitvoerig over zicht van de berekeningen der Zuiderzee werken, welke telkens worden overschreden en steeds hooger worden. De Minister kan zich niet onttrekken aan den indruk, dat ondanks de uitvoerige gegevens het vorig jaar door de regeering verstrekt, een gevoel van onvoldaanheid is blijven bestaan over de overschrijding der raming. Volgens de Memorie van Toelichting van 25 Mei 1926 was de raming van den afsluit dijk negentig millicen. Vrij spoedig bleek deze raming te laag. De opnieuw, naar nader bekende gegevens opgemaakte raming dier werken wees voor den afsluitdijk plus minus 128 millioen aan, met inbegrip van de kosten der werken, verband houdende mer de afsluiting. Do Minister betoogt, dat' in - den loop van een vijftiental jaren telkens wisselende cijfers voor den dag kwamen, ge volg van de omstandigheid, dat de voor handen gegevens ook telkens wisselden. Is het mogelijk, dat zich nog eenige ver hooging der kosten daargelaten verzwa ring der aan de werken te stellen eischerf, zal voldoen, voorshands valt niet te vfc--v wachten, dat de ramingen zullen worden overschreden. Voor de sluizen beoosten Wieringen, waar van de bouw vermoedelijk in 1930 gereed zaf komen, wordt 6.800.000 noodig geacht.*' Voor de sluizen -op het Kornwerderzand, waarvan de voltooiing in 1931 wordt tege-t moet gezien, wordt 5.4C0.000 aangevraagd Het eiland op het Breezand zal in dit be-j grootingsjaar vermoedelijk gereed komen. Ir>; aansluiting daarop zullen in 1930 op het Breezand een tweetal vakken van den af sluitdijk gemaakt kunnen worden, waarvoor 6.400.000 noodig wordt geacht. O.m. worden geiden aangevraagd voor verhooging van zeedijken in Friesland en op! de Noord-Hollandsche eilanden, uitbreiding der bezinking langs de Geldersche zeewe ring, verbetering der haventoegangen langs de af te sluiten Zuiderzee, waaronder ook van het Zwoische Diep. De dijk Wieringen—. Medembiik kemt vermoedelijk dit jaar gereed.. Het droogmalen van den polder zal voor hef einde van 1930 voltooid kunnen zijn. Voor dat jaar wordt gerekend op 6000.000. Voor het afwerken van kanalen en tochten, het maken van kavelslooten, wegen, bruggen enz., welke werken reeds in 1930 moeten worden voorbereid is 1.750.000 uitgetrok ken. Gistermorgen is in het St. Jozefrustoord te Beverwijk, in den ouderdom van 77 jaar, overleden de Zeereerw. heer J. C. Serbrock, emeritus-pastoor van de parochie te Muiden. De overledene was o.m. pastoor geweest te Amsterdam, van de Parochie van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans, welke Pa rochie door hem was gesticht. Donderdagavond te zeven uur zullen in de St. Agathakerk te Beverwijk de Metten plaats hebben. Vrijdagmorgen om half tien worden de Lauden gezongen, waarna om tien uur de H. Uitvaartdienst begint. De begrafenis heeft daarna te Muiden plaats. Bij den aankoop van grond In de avondvergadering van den gemeen teraad van Hoensbroek deelde de Burge meester mede, dat een brief ontvangen was van den heer Pfennings, die er drie raads leden, t.w. de heeren Frinchs, Eydems en Heckmans van beschuldigde^geld te hebben aangenomen van het raadsTTO Ubaehs en zich zouden hebben verplicht cm voor een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van grond van genoemden heer Ubaehs, te zullen stemmen. De Voorzitter deelde voorts mede, voor meld schrijven in handen van den Officier van Justitie te zullen stellen. De Raad besloot echter, deze zaak ook aan Ged. Statenvoor te leggen. Nadat het luchtschip „Graf Zeppelin" even over tien over München-Gladbach ge vlogen had, verscheen het te half elf boven Geldem en zette zijn vlucht langs de west grens naar Kleef voort. Te 10.40 uur koerste het luchtschip naar het Oosten naar Kleef, waar het even later arriveerde. Van Kleef voer het luchtschip langzaam in de richting van Bocholt. Tegen elf uur vloog het over Bocholt en kwam te 11.12 uur boven Borken, te 11.35 uur boven Coesfeld, te 12.10 uur boven Rheine.1'' Het vefscheen omstreeks 12.15 uur boven de Duitsche grensplaats Gronau. Het lucht schip was vanuit Oostelijk Enschede duide lijk waar te nemen. Het werd te 12.37 uur boven Osnabrück waargenomen en verdween te 12.50 uur in de richting van Bremen. Rfc Boven Bremen ^lok/luchtschip „Graf Zeppelin" verscheen tê 1&§5 uur boven Bremen. Owèr het gelui der klokken en het geju bel 'der tienduizenden vloog het luchtschip verscheidene malen over de stad op zeei geringe hoogte, begeleid door verscheidene vliegtuigen. jr Hét lqahtschip verdween in de richting Deltóeühörst-01denbv,rg. Gistermiddag ongeveer half drie vloog de Zeppelin boven de stad Oldenburg; na een half uur bereikte men Wilhelmshafen om daarna de vlucht in Noordelijke richting voort te zetten. De Zeppelin begroet Eckener Volgens een draadloos door de HAPAG opgevangen bericht had het luchtschip te ruim drie uur een ontmoeting met den stoo- mer „New-York" aan den mond der Elbe, aan boord van welk schip zich Dr. Eckener bevindt. Om kwart over vijf heeft men het lucht schip in Zuidelijke richting zien koersen. De luchtvaarders bevinden zich thans boven het gebied van Hannover en zetten koers naar Hamburg. Boven Hamburg Nadat het luchtschip zijn draadlooze groe ten aan Dr. Eckener, die zich op het stoom schip „New-York" bevond, had overge bracht, verscheen de Zeppelin om kwart voor vijf boven Cuxhafen. De sirenes van alle schepen en fabrieken werden in wer king gesteld. Na een half uur boven de om geving te hebben doorgebracht, zette het luchtschip koers naar Hamburg, alwaar het in het licht van de ondergaande zon te ruim zes uur zich vertoonde. Ook hier werd den luchtvaarders een geestdriftige ontvangst bereid. Allerwege werd druk gevlagd. De scholen hadden gisteren den geheelen dag vrijaf. Bij zijn aankomst in Cuxhafen, verklaar de dr. Eckener o.a. het volgende: „Hij heeft in Amerika geen onderhandelingen gevoerd, doch alleen voorbesprekingen begonnen. Het verloop van deze besprekingen heeft ge toond, dat men in de V. S. niet slechts in staat is tot enthousiasme, doch tevens ge neigd is de plannen voor de inrichting van een Zeppelinluchtverkeer over den Oceaan daadkrachtig te ondersteunen. Tot positieve resultaten is men natuurlijk niet kunnen geraken, daar hij eerst in Ham burg verdere onderhandelingen moet voe ren. Overigens, zeide Eckener weinig nieuws te kunnen verklaren, geheimen heeft hij niet te verraden. In Hamburg zal hij besprekin gen openen met de Hamburg-Amerikalijn, waarna hij direct over Frankfurt a. Main naar Friedrichshafen zal vertrekken. Hij zal niet den omweg over Berlijn maken. Om 8 uur 55 gisterenavond is dr. Eckener in Hamburg gearriveerd, alwaar hem door de bevolking een enthousiaste ontvangst be reid werd. Vrfjspraaak van Kunder en Tcunissen gevraagd Bij den aanvang van zijn requisitoir bij de behandeling van de moordzaak Giessen- Nieuwkerk heeft de advocaat-generaal bij het Amsterdamsche Gerechtshof medege deeld, dat de slotsom van zijn requisitoir was, dat hij het Gerechthof zou verzoeken het arrest van het Haagsche Gerechtshof te vernietigen en, opnieuw rechtdoende, Klun- der en Teunissen vrij te spreken van het hun ten laste gelegde. Een bijzonder hoogleeraar bij de faculteit van wis- en natuurkunde Men meldt uit Leiden aan de „Msb.": Naar we vernemen, is binnen enkele dagen de benoeming te verwachten van een bijzon deren hoogleeraar vanwege het Leidsche Universiteitsfonds bij de faculteit van wis- en natuurkunde aan de Leidsche Universi teit. Gisterenmiddag gingen 4 kleine kinderen spelen aan de beek te Hoensbroek. 's Avonds kwamen slechts drie kinderen thuis; het vierde bleef zoek. het 4-jarige jongetje van de familie van Cruchten. Ten einde raad werd de beek afgedregd en daarbij werd het lijkje van den zoekge raakte opgehaald. Pogingen om de levens geesten nog op te wekken, waren vruch teloos. Korten tijd geleden heeft dezelfde fami lie door een auto-ongeluk nog een ander kind verloren. De opening van het studiejaar Gistermorgen is in de St. Augustinuskerk het studiejaar aan de R. K. Universiteit ge opend met een H. Mis. Prof. A. Slijpen' S.J. droeg de H. Mis op en werd daarbij geassis teerd door de Weleerw. heeren Storms en E. Naamkens, priesterstudenten aan de R. K. Universiteit. De professoren woonden in ambsgewaad de H. Mis bij. De bekende „Zaagmolen" te Monnikendam, die gesloopt zal worden De moord in Zorgvlied te 's-Gravenhage Zoowel het O. M. te 's-Gravenhage, als de verdediger van O. dfe C. hebben berust in het vonnis der Haagsche Rechtbank, waarbij deze tot 5 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Dit betreft den moord op een 20-jarig meisje in Mei 1.1. in Zorgvlied te 'sGraven- hage gepleegd. De eisch was 8 jaar. Twee openbare vergaderingen Men deelt ons mede, dat de openbare ver gaderingen, welke het hoofdbestuur van den Nederl. Bioscoopbond ter bespreking van het bioscoopconflict in het Zuiden belegd had op 23 en 24 Augustus 1.1., resp. te Heerlen gestelde onderhandelingen met het bestuur en Venlo, doch wegens de toen in uitzicht der Zuidelijks keuringsvereeniging werden uitgesteld, thans gehouden zullen worden op Donderdag 19 September in het Grand- Theater te Venio en op Zaterdag 21 Septem ber in het Hollandia-Theater te Heerlen. In de vergadering te Venlo zullen 't woord voeren de heeren: A. de Hoop, administra teur van den Nederl. Bioscoopbond te Am sterdam, over: „Hoe de Bioscoopwet gesabo teerd wordt"; M. C van der Hut, hoofdbe stuurslid te Dordrecht, over: „De onwettige centrale nakeuring" en D. Hamburger Jr., voorzitter te Utdecht, over; „Wie is verant woordelijk voor de verlenging van het bios coopconflict?". Het gesprokene zal worden afgewisseld door de vertooning van de cul tuurfilms „In den maalstroom van het ver keer" en „Het verkeerswezen op zee". Het tweede Postvliegtuig naar Indië Donderdagmorgen te zes uur zal liet tweede Postvliegtuig naar Indië van Schip hol vertrekken. De bemanning zal bestaan uit de heeren Duimelaar, Tepas en Dunk. Men zorge zoo veel mogelijk post met het vliegtuig mede te geven, daar een druk gebruik van den lucht post naar Indië een steun voor deze snelle postverbinding beteekent. De staking aan de Zinkwitfabriek Weer relletjes De relletjes van Zaterdagmiddag te Maastricht hebben zich herhaald. Tegen het verlaten door de werkwilligen van de Zinkwitfabriek hadden zich vele menschen op de straten verzameld. Aanhoudend moest^p politie en maréchaussée de me nigte verstrooien. Tegen negen uur werd de toestand erger. Honderden opgeschoten jongens uit de achterbuurten hadden zich in het centrum der stad nabij de brug ver zameld en traden sarrend op. Er werd toen aanhoudend geohargeerd. De politie loste tal van schoten, terwijl voortdurend de gummistok gebruikt moest worden. Er moe ten harde klappen gevallen zijn. Tot na middernacht heerschte er veel onrust. De 45-jarige J. Benne, te Vlaardingen, viel vorige week Vrijdag, bij zijn thuiskomst achterover van de trap, tengevolge waarvan hij een zware hersenschudding bekwam. Aan éi gsvolysu hiervan is frii thss? overigéen- Kind overleden Tengevolge van de alastrim is een kind van een half jaar, dat aan den Binnen weg te Rotterdam woonde en in het zieken huis aan den Coolsingel werd verpleegd, overleden. Te Amersfoort Te Amersfoort is een nieuw geval van alastrim geconstateerd bij een leerlinge van de indu6trie- en huishoudschool. Er zijn thans in deze gemeente vier gevalien, waarvan twee in één gezin. Te Delft zestien nieuwe gevallen Te Delft werden gistermorgen zestien nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. Van heden af wordt het kinderhuis ge- sloten en waarschijnlijk van gemeentewe ge ingericht voor het opnemen van tin- deren, lijdende aan alastrim. Verder wordt met het oog op het steeds toenemen van het aantal alastrim-p.atiënten het bezoek aan het oude en nieuwe gasthuis zooveel mogelijk beperkt. Alleen die patiënten mo gen bezoek ontvangen, wier toestand dit noodzakelijk maakt. Mededeelingen over een weet In de week van 8 tot en met 14 Septem ber 1929 zijn in de gemeente Rotterdam -"aargenomen 18 gevallen. 2 personen zijr aan alastrim gestorven. Vanaf 1 September 1929 kwamen voor 4f ziekte met 5 sterfgevallen. In de gemeente Delft breidt de ziekte zich uit. Er werden daar waargenomen 40 gevallen en 6 gevallen in het aan Delft onmiddellijk grenzende gedeelte van Rijs wijk, zonder sterfgevallen. Voorts zijn in dezelfde week de volgende gevallen in andere gemeenten waargeno men: Amersfoort 1, 's-Gravenhage 1, Over- schie 1, Schipluiden 1, Poortvlied 1, Heerde 1, Tiel 1. Totaal-generaal vóór de maand Septem ber 112 ziektegevallen met 5 sterfgevallen. In September 1929 werden zeven gevalien van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid gebracht. Om het inenten te vergemakkelijken Vanwege den geneeskundigen dienst te Rotterdam zal op Woensdagavond en zoo noodig op Donderdagavond tusschen 6 en 8 uur bij wijze van proef een autobus gesta- tionneerd worden in de Breedestraat, ten einde aldus het publiek in de gelegenheid te stellen zich op een gemakkelijke wijze te laten inenten. Mocht deze proef sla gen, dan ligt het in de bedoeling ook elders op deze wijze de gelegenheid tot inenting open te stellen. Doodelijk ongeluk te Wageningen Gistermiddag is te Wageningen het 7-jarig zoontje van den heer Th. J. J. Vonk. toen het achter een sproeiwagen omliep, door een vrachtauto, die van den anderen kant kwam. cvsEreden en gedood. Ingediend is de Rijksbegrooting voor 1936. Op den gewonen dienst is een batig over schot van ruim 9 millioen geraa-nd. Voorloopig geen verdere belastingverla ging. Het financieele offer, voortvloeiende uit de wet tot financieele gelijkstelling van rijk en gemeenten, wordt geschat! op 22 millioen. Sterke uitbreiding van de alastrim-ziektc te Delft. De wethouderscrisis te Amsterdam opge lost. De voorzitter der Noorsche delegatie, Ham- bro, houdt een scherpe rede in den Volken, bond tegen Albert Thomas. Brand in de telefooncentrale te Gent. "-'•ri Een tank met een inhoud van 28.000 H.I» petroleum i» in een opslagplaats te Huil ontploft. Op verschillende plaatsen in Rusland wer den Chineesche onderdanen op last van de Sovjet-regeering gearresteerd. Een verklaring van Japan inzake de vloot beperking. Een nota der Chineesche regeering inzake onmiddellijke opheffing der exterritorialiteit. Barometerstand 9 uur vjtl: 761. Achter uit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.32 uur. Z. D. H. de bisschop van Haarlem, heeft een nieuwe parochie te Lisse opgericht, on der den titel van de H.H. Engelbewaarders en benoemd tot pastoor dezer nieuwe parochie den Weleerw. Heer N. A. Sentenie. Laffe daad Uit Beilen meldt men aan het N. v. h. Noorden: Toen Zaterdagmorgen het personeel van de fa. Gebr. Geertjes alhier de werkzaam heden met de achter Drijber staande dorsch- machine weder zou aanvangen, kwam men tot de ontdekking, dat kwaadwilligen in den afgeloopen nacht aldaar danig hadden huis gehouden. Als gewoonlijk was 's avonds te voren het vuur onder de locomobiel vrijwel geheel uitgedoofd en de ketel met water ge vuld. Na het vertrek van het personeel heeft men echter den vuurmond weer geheel met nieuwe kolen gevuld, het vuur flink laten aanwakkeren en inmiddels den stoom doen ontsnappen. Toen het personeel den volgen den morgen ter plaatse kwam, stond de ketel op springen. Hoewel men in allerijl het vuur onder den ketel vandaan gehaald heeft, kon dit niet meer verhelpen, dat de locomobiel inmid dels geheel onbruikbaar en vrijwel waarde loos geworden was. Brand in drie spoorwagons Gisterenavond te ongeveer kwart voor 9 is, vermoedelijk doordat de straatjeugd al daar een vuurtje had gestookt, een leege bananenwagen van de Ned. Spoorwegen op het emplacement bij den Parallelweg te Rot terdam in brand geraakt. Het droge hout van den wagon brandde al spoedig lustig, het stroo in den wagen hielp flink mee, zoodat de wagon spoedig geheel in brand stond en het vuur oversloeg naar twee erbij staande wagens. Er werd alarm gemaakt, waarop de spuiten 51, 40, 38, 37 en 59 ter plaatse kwamen. Onder leiding van brandmeester Vrijdag en later van hoofdman v.. d. Tas werden de brandende wagens met drie slangen resp. van de eerste drie spuiten aangetast. De wagens waren alle leeg. Alleen de eerste is geheel verbrand. Eerst te half elf kon de brandweer inrukken. Man overreden en gedood De 67-jarige J. F. C. Halebos te Rotter dam, is gisterochtend op de Aelbrechtskade door een auto overreden. Met een schedel fractuur en een rechteronderbeenbreuk is de man naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij kort na aankomst ie over leden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1