m f3000.- f750.- f250.- f40." De verklaring I DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUXNAS8AULAAN 48 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17262 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEMA.L VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Moesten wij In onze beschouwing van de gisteren uitgesproken Troonrede tot de conclusie komen, dat zij „Veel, maar weinig" bevatte, in de gisteravond verschenen millioenen nota vinden wij de verklaring van het door ons en vele anderen gesignaleerde feit. Nog steeds geldt het woord: „Geef mij goede finantiën, en ik zal u goede poli tiek geven." Welnu: aan onze finantiën hapert er wel zóó veel, dat er niet een zoo goede politiek gevoerd kan worden, als wen- schelijk ware. Het klinkt een beetje ongeloofelijk, waar de begrooting voor den gewonen dienst ditmaal toch een zoo hoog in- komstencijfer van 621.122.211 aanwijst, terwijl er een batig slot van 9.140.129 geraamd kon worden. Is dat geen bewijs van gezondheid en welvarendheid? Tot op zekere hoogte natuurlijk zeer zeker, maar wij hebben te berusten in het minder prettige feit, dat er in ons land zelfs met zóó'n inkomstencijfer en zelfs met een aardig batig slot nog geen bevredigende politiek gevoerd kan worden. Dat is niet alleen onze meening, maar de meening van minister de Geer zelf, die zich in zijn Toelichting allerminst voldaan toont over den gang der finan- tieele zaken; heeft de minister zich bij het begin van zijn optreden ten doel gesteld: inkrimping van het Staatsbud get eener-, en verlaging van belastingen anderzijds, geconstateerd moet worden, dat er van beide idealen maar heel wei nig verwezenlijkt is. Ondanks de door minister de Geer zoo sterk gepropageerde versobering is onze staatsdienst nog voortdurend uitgebreid; f» met belastingverlaging zijn wij een t£d lang op den goeden weg geweest, maar die goede gang is nu al weer ge heel gestuit. Toch mag men er minister de Geer niet al te hard om vallen, immers, hij weet zijn houding heel goed en heel plausibel te motiveeren; hij weet, dat regeeren, vooruitzien beteekent, en hij toont aan, dat we indien de belas tingverlaging nog verderen voortgang had in 1931 finantieel vast zouden loopen. Wat toch is het geval? Tot ons aller verheugenis treedt in 1931 de nieuwe wet op de finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten in werking en de bekostiging daar van zal op 23 millioen komen te staan. Waar dit geld vandaan te halen? Een zorglijke vraag! Welke ons echter niet mag weerhou den, verheugd te zijn over het feit, dat we in de nabije toekomst de zegeningen van de nieuwe „verhouding" zullen mo gen genieten. Immers: dit is een staaltje van poli tiek in grooten stijl, en het zal steeds een der grootste verdiensten van minis ter de Geer blijven, dat hij het geniale plan heeft weten te verwezenlijken: het is een daad geweest van groot-nationale gedachte met verwerping van alle klein- chauvinistisch en klein-burgerlijk ge peuter; aan het rijke leven van sommige kleine, vrijwel belastinglooze gemeenten, welke vele rijkaards zoo gaarne benut ten als vluchtheuvels om aan behoor lijke belastingbetaling te ontkomen, werd een einde gesteld, en anderzijds kregen de groote gemeenten, die gewoon waren op finantieel gebied zeer eigen machtig en royaal op te treden, zich een rem aangelegd; wel is die rem nader hand een beetje losser komen zitten, maar het princiep bleef gehandhaafd. Deze wet belooft een heel zegenrijke uitwerking te zullen hebben. En voor zóó'n wet mag dan ook wel een offer gebracht worden. Dit offer nu bestaat in (minstens) geen belastingverlaging en in het niet- uitvoeren van vele nieuwe wenschelijk- heden. Immers, al worden ook de voor 1930 geraamde 9 millioen (batig slot) geheel besteed aan de nieuwe „verhouding", dan vallen er voor 1931 nog 14 millioen tot dit doel te dekken. En de minister zegt zeer positief: „Uit een en ander blijkt wel, dat van een ver dere belastingverlaging in den eersten tijd bezwaarlijk sprake zal kunnen zijn; en tevens dat, wil aan belastingver hoo ging tegen 1931 worden ontkomen, groote behoedzaamheid en zelfbeheersching in acht genomen -zullen moeten worden." We nemen dat aan en voor eenige bezorgdheid bestaat wel reden. Er staat echter tegenover, dat er dan ten koste van deze zorgen intus- schen toch ook nog al wat goeds be reikt is, ook afgezien van de gelukkige nieuwe „verhouding", welke door minis ter de Geer zoo leukweg „in wezen meer een belastingverlaging dan een nieuwe uitgaaf" genoemd wordt. Van de goede resultaten, welke dank zij de ten koste gelegde geldelijke zor gen, bereikt werden, noemt de minister: herstel der invaliditeitsbijdrage, de pen sioen-saneering, de spoorweg-saneering, de salarisherziening, de versnelde uit voering der Zuiderzeewerken, het herstel van het zevende leerplicht jaar en de wederinvoering der leerlingenschaal van 1923. Dit zij dankbaar gememoreerd. Maar bovendien moge de minister den toestand toch ook weer niet al te zwart inzien; er is toch nog wel hoopvol per spectief. Immers, blijkens de gisteren versche nen Maandstaat hebben de Rijksmidde len tot 1 September 1.1. al 20 millioen méér dan de ramingen opgebracht, en verwacht mag worden, dat al zullen in de komende maanden ook nog wel enkele fluctuaties van invloed zijn aan 't eind van het jaar de meevaller van 20 millioen niet verminderd zal zijn. Waar dan nog bij komt, dat de minis ter toch nog steeds op zijn program heeft staan: inkrimping van den Staats dienst! Het is waar, dat er tot op heden gelijk gezegd nog maar weinig van gebleken is; integendeel, het budget is nog steeds grooter geworden (met de gewone inkomsten sprongen wij thans alweer van 593 op 621 millioen!) en nu moge het waar zijn, dat hiermede veela! groote, ook cultureele belangen gediend zijn, van inkrimping is toch maar geen sprake. De minister zal dus sterke prikkels ge voelen om zijn ideaal ten deze met meer kracht dan ooit te voren na te streven. Woorden zijn er thans genoeg gespro ken; het wachten is nu op daden! Natuurlijk zouden wij geen bezuini gingen ingevoerd wenschen te zien, waardoor het weerstandsvermogen van de natie geschaad zou worden. We denken hier allereerst aan bestrij ding van de bureaukratie en aan het nalaten van inproductieve werken. Met eenige verbazing hebben wij b.v. 't zij in dit verband even gememoreerd opgemerkt, dat er 3 ton noodig zal zijn ter reorganiseering van den bur gelijken stand. Ietwat teleurstellend is het ook, na wat de Troonrede gisteren omtrent De fensie beloofde dat Defensie 9 mil lioen méér noodig zal hebben voor nieu wen aanbouw ten behoeve van de Zee macht en 4 millioen voor verbetering der bewapening. -Naast deze helaas nog altijd noo- dige (verhoogde) uitgave voor Defen sie valt het op, dat er zoo weinig geld disponibel is voor vredeswerken; zoo treft ons in de begrooting van Arbeid een lagere raming voor de vleeschkeu- ring ad 77.000 en een mindere uitgave voor de volkshuisvesting van maar liefst 607.000. Dat kan nog wel eenige wrijving gever, met meerdere gemeentebesturen, die de laatste jaren toch al zoozeer aangedron gen hebben op verlichting van lasten uithoofde van in crisistijd gebouwde subsidie-woningen en op wijziging van toegestaan bouwtype. Onderwijs vraagt 9 millioen meer, maar hier rijst de vraag: wat krijgen wij daar méér voor? Is het onderwijs zooveel beter dan voorheen? Ons wil het nog steeds voorkomen, dat een kind, dat 25 jaar geleden de lagere school verliet, met meer nuttige kennis het verdere leven inging dan een kind van heden. 't Is veel administratieve rompslomp, welke het Onderwijs zoo onhebbelijk duur maakt. Ziehier in 't kort onze indruk van wat de millioenen nota en de nieuwe Staatsbegrooting beloven. En nu: aan 't regeeren! Het moge meevallen! Het Postbedrijf Ernstig ongeval bij een concours hippique Een nieuwe Fokker eendekker Dr. Eckener in Duitschland terug Groote oplichting te Batavia De zaakLiebermann Het voorzitterschap van de Tweede Kamer J. ter Haar, burgemeester van Hilversum? Middenstand en regeering De Alastrim-ziekte Een Rus aangehouden Luidsprekers op het Centraal Station te Amsterdam De staking in het Houtbedrijf Proeven in het belang der eierproductie De Postvlucht naar Indië De toestanden bij de Gemeentewerken te Batavia De Indische Katholieke Partij Stichting van boerderijen op woesten grond Een Int. Congres voor Pluimveeteelt Steun aan de paardenfokkerij Bijgeloof in Afrika Het tweede Postvliegtuig naar Indië De verbouw van paviljoen „Welgelegen" Ernstige brand in een oliefabriek te Amsterdam Telefoon No. 13866 (drie Ifjnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.s per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1I regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, b(j voorultbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN f tusschen den tekst 60 et per regel Alle abonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met bij verlies van een hand, XI OC bij verlies van een f CH fcW» duim of wi5svinger: I WU» been of arm: tegen ongevallen verzekerd v->or een der volgende uitkeeringen:| ÜUUU«~ verliesvan beide armen, beide beenen of beideoogen: I f UU> doodelijken afloop: I X.UU»~een voet of een oog- anderen vinger. Instelling van nachtautodiensten De onbestelbare brieven Het postbedrijf blijft zich, nara in de be grooting der P. T. T. wordt medegedeeld, normaal ontwikkelen. In overweging is ver laging van het peil van enkele tarieven, in het bijzonder die van drukwerken en van monsters in het binnenlandsch verkeer. Ver der is in onderzoek de mogelijkheid van een locaal tarief, belangrijk lager dan het thans algemeen geldende voor postpakketten. Het ligt in de bedoeling de gewichtsgrens in het binnenlandsch verkeer ruimer te stellen, in dien dit zonder bezwaren mogelijk zal blijken In onderzoek is de mogelijkheid door nacht autodiensten het verkeer zóó te leiden, dat de correspondentie, welke in de groote ste den van Noord- en Zuid-Holland in den vooravond ten postkantore is gepost, en be stemd is voor belnagrijke plaatsen in andere provinciën, den volgenden dag ter plaatse van bestemming in de eerste hestelling kan worden opgenomen. In overweging is centralisatie van den postquitantiedienst. In voorbereiding is een regeling, waarbij onbestelbare brieven, on middellijk nadat de onbestelbaarheid is ge bleken, worden geopend en zoo mogelijk aan den inzender worden teruggegeven. Daartoe is wijziging van de Postwet nodoig. Ritmeester Colenbrander ernstig gewond Gistermiddag is bij het concours hippique te Zelhem een ernstig ongeluk gebeurd. In een der concoursnummers stortte bij den z.g.n. Ierschen Wal de bekende internation. rijder ritmeester A. P. Colenbrander uit Ginneken van zijn paard. De heer Colen brander kreeg bij den val nog een trap van het paard op de borst. Dr. van den Poest Clement uit Zelhem verleende de eerste hulp en constateerde beschadiging van het rugge- merg in de lendenstreek, waardoor het on derlichaam en de beide beenen verlamd zijn, Ritmeester Colenbrander is onder geleide v. luitenant Cnopius terstond naar het Diaco- nessenhuis te Arnhem overgebracht. Omtrent dit ongeval kunnen wij nog het volgende melden: Colenbrander nam met „Mascotte" deel aan het behendigheids-springconcours voor officieren en heerrijders. Hij had het par cours ongeveer voor de tweede maal afge legd, toen hij bij den Ierschen wal den sprong verkeerd nam en in te schuinen stand op den wal terecht kwam. Bij dien sprong brak het singelband. Hierdoor gleed Ritmeester Colenbrander van de hindernis, waarbij „Mascotte" boven op hem terecht kwam, met het gemelde noodlottige gevolg. De heer Colpnbrander zelf schreef het on geval toe aan de te smalle hindernissen. Vooraf had hij zich reeds uitgelaten, dat hij tegen deze hindernis bestaande uit twee slooten van 2 M. breedte met een wal er tusschen opzag, daar het paard daaraan niet gewend was. In het Diaconessenhuis te Arnhem, waar de heer C. is opgenomen, wordt op het oogenblik door de doktoren Emous en Char- bon een diepgaand onderzoek naar den toestand van den patiënt, die zeer pijnlijk is, ingesteld. Een proefvlucht Uit New-York wordt gemeld, dat op het vliegveld Hasebrouck Height (New-Jersey) de eerste proefvluchten zijng edaan met den nieuwen Fokker eendekker F 32, een der grootste landvliegtuigen ter wereld bericht het „Hbld." De machine maakte verscheidene vluchten met 30 passagiers, twee bestuurders, één radio-telegrafist en een kok. Het vliegtuig bevat twee keukens, één waschcabine en 30 fauteuils, die in bedden kunnen worden veranderd. Een telegram van den Rijkspresident De Rijkspresident heeft dr. Eckener het volgende begroetingstelegram gestuurd: „Wees hartelijk welkom in het vaderland en aanvaard wederom mijn bijzonderen dank en oprechte bewondering voor de bui tengewone prestatie, die u en uw kameraden door de vlucht met de „Graf Zeppelin" om de wereld hebben volbracht. Mijn beste wen schen begeleiden uw verdere plannen en uw toekomstigen arbeid. Ik betreur het levendig, u wegens mijn afwezigheid te Berlijn nu niet persoonlijk te kunnen begroeten. Ik hoop echter, u later nog eens in Berlijn aan te treffen." Dr. Eckener antwoordde hierop telegra fisch het volgende: „Voor het buitengewoon vriendelijke be groetingstelegram veroorloof ik mij mijn besten en eerbiedigen dank uit te spreken." De Hongkong-Shanghai-bank opgelicht voor 150.000 De Hongkong-Shanghai Banking-corpora tion te Batavia is voor een bedrag van 150.000 opgelicht door middel van valsche voorraadlijsten, die pogemaakt waren door het Engelsche Tea-concern C. H. R. Cocq Comp. De partner Cocq Is naar Londen ver trokken. Tegen den procuratiehouder is een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd. In November voor het' gerechtshof Naar het „Hbld." verneem, is de behan deling in hooger beroep van de strafzaak te gen Salomon Liebermann voor het Amster- damsche Gerechtshof voorloopig bepaald op 5 en 7 November a.s. Mr. J. R. A. van Schalk nummer 1 In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Kamer werd de voordracht voor het voorzitterschap opgemaakt. Als no. 1 van de voordracht werd gekozen mr. J. R. A. van Schaik (R.K) met 53 van de 93 stemmen, de heer Marchant 7 stemmen de heer Heemskerk 24 en de heer Beumer 1 stem. Zeven stemmen waren blanco uitgebracht. Als no. 2 van de voordracht werd ge kozen de heer J. A. A. Schaper (S.D.A.P.), die 60 van de 94 stemmen op zich vereenlgde Verder verkregen de heeren Heemskerk 24 stemmen, Knottenbelt 7, Beumer 2 en de heer Vliegen 1 stem. Als nummer drie van de voordracht werd bij vierde stemming aangewezen mr. dr. E. J. Beumer (A.R.) met 58 stemmen tegen 24 op mr. P. Marchant (V.D.). Nara dc „Gooi en Eemlander" verneemt, circuleert in de gemeente Hilversum een adres aan de Kroon en aan den Commissa ris der Koningin in Noord-Holland, om te willen bevorderen, dat de Christ. Historische ex-wethouder van Amsterdam, de heer J. ter Haar Jr. wordt voorgedragen als burge meester van Hilversum, Het ligt in de bedoeling der Regeering, het contact van den middenstand met het departei-ent te bevorderen. De drie buitengewone leden van den Mid- denstandsraad zijr daartoe bereid herhaal delijk aan de betrokken afdeeling adviezen te verstrekken. In verband daarmede wordt de desbetref fende post met f1500 verhoogd. Eén verdacht geval te Amsterdam Te Amsterdam heeft zich gisteren een ver dacht geval van alastrim voorgedaan. De patiënt is ter observatie opgenomen. Te Delit tien nieuwe gevallen Te Delft zijn gisteren tien nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. Er werden zeven patiënten uit de brak van het gasthuis naar het kinderhuis overgebracht, dat thans is ingericht voor het opnemen van alastrim- lijders. Het St. Jonasgasthuis is voor bezoe kers gesloten. De toeloop tot de kostelooze vaccinatie is zeer groot; ongeveer 2000 personen werden Dinsdag gevaccineerd in de school aan de Hugo de Grootstraat. Te Maassluis Te Maassluis is het eerste alastrim-geval geconstateerd bij een werkman, die te Delft Te Rotterdam. Bij den Geneeskundigen Dienst te Rotter dam zijn sedert de vorige opgave vijf nieuwe gevallen van alastrim aangegeven. Een geval te Bameveld Ook in de gemeente Bameveld ne^ft zich een geval van alastrim voorgedaan en wel by een jongen man in de buurtschap Zwar- tebroek, onder die gemeente. Een internationaal „operateur" De Rotterdamsche politie heeft in de Lan ge Torenstraat den Rus I. M. aangehouden, die de aandacht trok van eenige recher cheurs, omdat hij met een zware actetasch liep. De tasch bleek bij onderzoek een partij tafelzilver te bevatten, die afkomstig is van een inbraak, die in den nacht van 6 op 7 September in een villa te Amersfoort is ge pleegd. In het Duitsche logement in de binnen stad, waar de Rus woonde, zijn nog gevon den een partijtje kopergeld, postzegels, bui- tenlandsche munten en gouden snuisterijen, die eveneens van die inbraak afkomstig zyn. Het schynt dat de Rus internationaal „opereerde". Hij heeft den laatsten tijd in verschillende landen van Europa verblijf ge houden. De man is naar Amersfoort getranspor teerd. Om reizigers te waarschuwen Gistermiddag werden op het Centraal .Sta tion te Amsterdam proeven genomen net luidsprekers. Wanneer een trein vertraging heeft of op een ander spoor vertrekt of binnenkomt, dan in de dienstregeling of op de borden staat vermeld, geeft dit vooral bij drukte nogal stagnatie, omdat conducteurs en por tiers telkens reizigers moeten waarschuwen. Ook kwam het meermalen voor. dat een reiziger, die niet tijdig ingelicht was, zijn trein voor den neus zag wegrijden. Ook bleek een gedeelte van het personeel zelfs soms van de verandering niets te we ten. Men wil thans trachten door luidspre kers de veranderingen in de treinenloopen zoo af te roepen, dat overal op het station kan worden gehoord, wat bekend gemaakt dient te worden. Luid schalden de aanwijzigingen over het perron, terwijl volgens on^e inlichtingen de proef wel geslaagd moet worden geacht. Of de spoorwegdirectie nu ook tot het voor goed aanbrengen var den luidspreker zal overgaan, is echtei nog niet bekend. Bespreking met de bootwerkers De scheepvaartvereeniging „Noord" en de Bond van Werkgevers hebben het Bestuur van de Bootwerkersvereeniging „Eensge zindheid" uitgenoodigd tot een bespreking op Zaterdag 21 dezer, des morgens half twaalf, in het Polmanshuis te Amsterdam. In het schrijven wordt opgemerkt, dat het prin cipe der Centrale Arbeidsbemiddeling en loonbetaling wordt gehandhaafd en een punt van bespreking zal kunnen uitmaken. In het buitenland en voornamelijk in die landen, waarheen Nederlandsche eieren worden uitgevoerd gaat men zich steeds meer toeleggen op de pluimveeteelt. Wil ons land zijn plaats, welke het thans op de internationale markt inneemt (in 1926 werd voor een waarde van ongeveer 80 millioen gulden aan eieren uitgevoerd) behouden, dan zullen ten aanzien van onze pluimvee houderij die maatregelen moeten worden genomen, welke het mogelijk maken aan de dreigende concurrentie het hoofd te bieden. Tot die maatregelen behoort uit den aard der zaak ook het nemen van proeven in het belang van de eierproductie. En ook omdat in ons land de belangstelling in de pluim veehouderij steeds groeiende is, worden aan het Rijksinstituut voor pluimveeteelt eischen gesteld, waaraan slechts door uitbreiding van het bedryf van het instituut zal kun nen worden voldaan. Echter kan alleen dan tot die noodzakelijke uitbreiding worden overgegaan, indien de tot nu toe verleende Rijkssubsidie wordt verhoogd. Daarom is in de rijksbegrooting 6500 meer aangevraagd Te Allahabad aangekomen Het Postvliegtuig, op weg naar Indië. is om ^6.20 plaatselijken tijd uit Karatsji ver trokken en om 15.05 plaatselijken tijd te Alahabad aangekomen, Alles is wel aan boord. In den gemeenteraad van Batavia zijn uitvoerige discussies gehouden naar aanlei ding van het rapport van de commissie, die tot de toestanden bij de gemeentewerken heeft nagegaan. De publieke tribune was zeer vol en herhaaldelijk gaven de daar aan wezigen blijk van medeleven door applaus, dat dadelijk onderdrukt werd en door uitroe pen. Verschillende leden van den raad bestreden de conclusies van het rapport. De voorzit ter burgemeester Meyroos, deelde mede, dat de conclusies van de commissie eenstemmig zijn genomen en viel zeer scherp de sprekers aan, die tegen het rapport hebben gespro ken. Hij toonde aan, dat zij oude klachten, welke nu minutieus onderzoek totaal weer legd zijn, thans opnieuw ophalen, gaf daar van zeer krachtige ontkenning en staafde die door bewijzen. Bij de republieken werd de raad rumoerig. De conclusies van B. en W. werden ten slotte zonder stemming aan genomen. ITet lidmaatschap van de Party onver- cenigbaar met dat van andere politieke vereenigingen De Koerier (R. K. Dagblad) deelt mede, dat het hoofdbestuur van de Indische Ka tholieke Party bekend maakt, dat het lid maatschap van de partij onvereenigbaar wordt geacht met dat van zuiver politieke vereenigingen, waaronder de Vaderlandsche Club wordt gerangschikt. Ter bevordering van een goede vader landsche" politiek zal de I.K.P. steeds be reid zijn, met alle gelijkgezinde partyen op loyale wyze samen te werken. Door den Katholieken Neder landschen Boeren- en Tuindersbond is aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw een adres gezonden inzake de stich ting van boerderyen op woesten grond. Dé statistieken toonen duidelijk aan, dat er een dringende behoefte bestaat aan uit breiding der beschikbare oppervlakte cul tuurgrond. De wanverhouding, aldus het adres, ni. tusschen de bevolking van Nederland en de beschikbare grond wordt steeds grooter. Het is duidelijk, dat de de sterk toenemende be volking van het platteland nog slechts voor een gering deel bestaan en werkgelegenhedi kan vinden in den landbouw en voor een groot deel gedwongen is naar de steden te trekken Deze toename van bevolking in de steden heeft in zoowel godsdienstig, zedelijk, als in sociaal en economisch opzicht groote bezwaren. De regeering heeft reeds veel op het gebied van ontginning gedaan, maar in ons land is nog aanwezig een oppervlakte van415.000 Hectaren woeste grond, die vooral, door toepassing van de moderne landbouw techniek, tot een behoorlijke productiviteit kunnen woden gedwongen. In 1928 was voor ontginning een bedrag van 100.000 gevo teerd, terwijl adressanten dit bedrag gaarne weer zouden zien opgevoerd tot 1.000.000 als in 1921. Adressanten maken er den Minister op attent, dat tot verbetering van woningtoestanden in de steden jaarlijks on geveer 12.000.000 beschikbaar wordt ge- gesteld, zoodat het luttele bedrag van 100.000 hiertegen wel zeer pijnlijk afsteekt. Adressant enhopen, dat de Minister hun verzoek In ernstige overweging zal willen nemen. In 1930 zal te Londen een Internationaal congres voor pluimveeteelt worden gehou den. Gelet op de groote beteekenis van de Engelsche markt voor onzen eierhandel en daarmede voor onze pluimveeteelt, wordt het door de regeering noodzakelijk geacht, dat ons land op doeltreffende wijze zoowel aan het congres als aan de daarmee ge paard gaande tentoonstelling deelneemt. In de kosten van deze deelname zal van par ticuliere zijde voor een belangrijk deel wor den bijgedragen. Echter kan het noodige ebdrag slechts worden verkregen indien van Rijkswege een subsidie wordt verleend. Ge lijk ook geschiedde ten aanzien van het in 1924 te Barcelona en in 1927 te Ottawa ge houden wereldpluimveecongres. Met het oog daarop is een bedrag van f 3500 uitgetrokken. De paardenfokkerij, in het bijzonder de tuigpaardenfokkery. is thans weinig of niet loonend meer Verschillende omstandig heden: de geringere koopkracht van bui- tenlandsche afnemers, het toenemend ge bruik van motorische kracht en de verhoo ging van invoerrechten in het buitenland zijn daarvan de oorzaak Wil de fokkerij door deze waarschijnlijk tijdelijke invloeden niet ten onder gaan, dan zal naar ruimere steun moeten worden verleend, waardoor het mogelijk zal zyn dat althans een goede kern in stand gehouden wordt. Om die reden wordt in de Rijksbegrooting een bedrag van f 16.60Jmeer aange vraagd. De instelling van nachtautodiensten btf de Posterijen is in voorbereiding. De onderhandelingen betreffende de oplos sing van het conflict by het bioscoopbedrijf in het Zuiden zyn mislukt. De Wethoudersverkiezing te Amsterdam. De begrooting der P. T. T. is verschenen. Zware onweders hebben gisteren te Lon den en omgeving een einde gemaakt aan de hittegolf. Moordaanslag op José Vasconcelos, eandi- daat voor het presidentschap in Mexico. Barometerstand 9 uur vjn.: 767. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN 991 IBBJISJIIOH 9J00JQ J. J. WEBER ZOON Licht op: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.30 uur. Prof. Albert Schweitzer vertelt in zyn „Mitteilungen" uit Lambarene, dat er eens twee zwarte hulpverplegers, van zijn hospi taal kwamen, met een prospectus, dat ze van de Roxroy Studios, Emmastraat 42, Den Haag, Nederland, ontvangen hadden. Zij moesten onder bijvoeging van 50 franken eenige van hun haren naar het opgegeven adres zenden, en hun geboortedag opge ven, waarna men hun den horoscoop zou stellen en hun den Ki-Magi-talisman zou zenden, die overeen zou komen met het bij hun horoscoop passend teeken van den zo diak. Tevens moesten de zwarten dan schrij ven, of ze een talisman wenschten tooi geluk in zaken, of in de liefde, of voor goe de gezondheid, of voor geluk bij het spel. Wilden ze een talisman, die voorts geluk op alle gebieden waarborgt, dan moesten ze nog weer meer geld sturen. De beide verplegers verzochten voorschot voor het doel. Een stelde met leedwezen vast, dat hij zijn eigen geboortedatum niet wist. Maar hij hoopte, dat de astroloog hem ingevolge het bijgevoegde haar den horos coop toch wel trekken kon. Hedenmorgen vertrokken Hedenmorgen tegen het aanbreken van den dag is het tweede Postvlieguig voor In dië, de P. H. A.E. O., voor zijn groote vlucht naar het Oosten gestart. Behalve een aantal leden van den dienst der K. L. M„ waren nog eenige honderden belangstellenden, die het vertrek gadesloe gen, aanwezig. De directeur van de K. L. M., de heer Plesman, hield voor het verrek een korte toespraak tot de bemanning van het vlieg tuig, de vliegers Duimelaar en Tepas en den mécanicien Dunk. Hij wenschte hun een voorspoedige reis. Te 6.08 uur startte het vliegtuig en ver dween spoedig in den ochtendnevel. Het heeft 131 K.G. post aan boord. 30.000 duurder Voor den slottermijn voor den verbouw van paviljoen „Welgelegen", Is op de rijks begrooting uitgetrokken 10.000 De oorspronkelijke raming van 300.000 voor den verbouw van het paviljoen „We gelegen" zal, in verband met bijzondere voorzieningen, waarvan de noodzakelijkheid eerst bij de restauratie aan het licht is gekomen, met een bedrag van 30.000 wor den overschreden. Van laatstgenoemd bedrag zal nader bij suppletoire begrooting, dienst 1929, 20.000 worden aangevraagd, terwijl het resteerende bedrag ad 10.000, ten laste van den diens 1929 komt. Toch nog goed afgeloopen Een brievenbestellre te Amsterdam ont dekte hedenmorgen omstreeks half 5, dat er brand was in het complex gebouwen op den hoek Spaarndammer- en Westzaan- straat, waar gevestigd zijn Alberdink's olie- fabrieken. Aan dezen man is het waarschijnlijk te danken, dat het geheele complex van ge bouwen niet in vlammen is opgegaan. De brandweer was er vlug bij en greep dadelijk snel in. Er werd, gezien het groote brandgevaar, veel materiaal gezonden. Aan den kant van de Westzaanstraat brandde het fel. Daar staat een 5-tal ge bouwtjes achter elkaar, die ieder een kook- ketel hebben en bovenop een olietank. In een van deze gebouwtjes, welke door stee- nen muren van elkaar gescheiden zijn, sloe gen de vlammen door het dak. In dat ge deelte was de tank leeg, maar toch vond het vuur hier veel voedsel. De oliedampen, die daar ontstonden, trok ken door een groote buis naar de andere zijde van de fabriek en vonden daar een uitweg in den schoorsteen. Deze buis, die roodgloeiend werd, leverde een gevaar op voor de omgeving. Door het dichtmaken van een schuif kon men den trek in die buis doen ophouden. Intusschen had de brandweer 9 stralen uitgelegd. Door deze groote massa water, die op het vuur geworpen werd, kon de brand betrekkelijk spoedig worden bedwon gen. Om half 6 sloeg plotseling een geweldige vlam uit den hoogen schoorsteen. Het waren de oliedampen, die zich in den schoorsteen hadden verzameld en explodeerden. Gedu rende eenige minuten was de geheele om trek fantastisch verlicht. Veel olie is niet verbrand. Het zijn voornamelijk een drietal gebouwtjes, waar de olie werd gekookt, die van het vuur te lijden hadden en voor een groot deel uitbrandden. De oorzaak van den brand is onbekend. In deze fabriek wordt niet gewaakt. Tegen half 7 kon een groot deel Fan het brandweermateriaal inrukken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1