De Wapenschouw Provinciaal Nieuws i Polderfeesten te Heer Hugo Waard Uit de Zaanstreek DER EnGELSCHE KATHOLIEKEN Heringa Wutiirich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 2 DE OPENINGSDAG Centrale Verwarming Oliestook-inrich tingen BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Derde dag Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 V erkoop. V erhuur. Inruilen, Reparaties NIEUWVEEN WILNIS De ramp van de „Estella" Mr. J. R. H. van Schaik voorzitter der Tweede Kamer EDAM HAARLEM VAN ONZE RECHTBANi Fransch schip aan den grond De schilderijendiefstal in het Frans Hals Museum ZAANDAM WESTZAAN KROMMENIE De moord te 's-Gravenhage De oneerlijke Haarlemsche boekhouder BURGERLIJKE STAND Bijzondere correspondentie) ir Londen, 15 September 1923. Vrijdagmiddag zijn de aartsbisschoppen enj lisschoppen van Engeland en Wales kerkelijk j mtvangen in de Kathedraal. En het was een i car kante rij koppen, zooals ze daar onder de ubelende tonen van het sonore orgel tenj ubeltij naar de marmeren lichtheid van het' ïooidaltaar schreden. Doch de openingszitting in de Royal Ubert Hall" was wel van overweldigendste ♦ntroering. Het is voor wie nooit een zaal net tienduizend zitplaatsen gezien heeft, noeilijk zich een voorstelling te maken van len indruk, welken een dergelijk auditorium naakt. In wijdsche ronding rijen zich meer lan zes loges-, balcons- en gaanderijen-cir- :els over elkaar, en alleen de arena geeft ilaats aan drieduizend menschen. Propvol was het er Vrijdagavond., Alleen iet podium lag verlaten, gedoscht in bloe- nenpracht van witte en gele chrysanthen. 3e tallooze lampen hingen als kleine- bal- onnetjes in de immense ruimte. Teen begon aan het einde der zaai de toet zich te formeeren: de bisschoppen en aartsbisschoppen te zamen wel een dertig- al traden binen, twee aan twee. Heel iet auditorium rees, kletterend regende het landgeklap neer, doch toen aan het einde an den stoet de lichtroods zijde der kar- iinaalscappa zichtbaar werd, toen nam het >nweer de afmetingen van een orkaan aan. I> rooter enthousiasme zag ik nooit! Toen de Kardinaal opstond tot zijn ope- ïingsrede, belette een nieuwe ovatie hem het ipreken. Het herhaalde zich bij de voorlezing ■an het huldigingstelegram aan den H. Vader ;n de ontvangst der binnengekomen felicita tes van het Katholieke buitenland. Want even wij niet allen in onze groote Katho- ieke wereldgemeenschap mee in het groote t'eost onzer kranige Engeftsehe geloofisge- rooten? Er waren vertegenwoordigers van ?olen en Frankrijk, van de Dominions en vetenschappehjke of godsdienstige buiten- andsche organisaties. Ook Holland was niet ,-ergeten: zat daar niet op de eerste rij der :ere Monseigneur Biermans op het podium, ?n op een der voorste rijen in de zaal die ;oortreffelijke priester, die aan de Katho- ieke Universiteit het Engelsch doceert: Professor Pompen. Het had heel lang geduurd voor de stilte viel voor 't aanhooren der inaugureel •ede van den Kardinal-Primaat. Die rede s een meesterstuk van hooge politiek ge worden, concentreerde in twee punten: de jisch tot gelijkstelling van het bijzonder met net openbaar onderwijs en de oproep tot strijd tegen de steeds meer veldwinnende redeloosheid van het moderne heidendom, ?ooals zich dat uit in geboortebeperking, ge makkelijke scheidingswetten, modes en de andere uitingen in ons dagelijksch groot stadsleven. Door juist op dezen feestdag in- ,tede van een terugblik, een nieuw pro gramma te ontwikkeien, deed de Kardinaal ien meesterlijken zet van in den strijd om aet behoud van het christelijk karakter der Engelsche natie, de Katholieke Kerk over de doofden harer steeds verzwakkende rivalen heen, aan de spits te stellen. - Later in den avond bracht de leider der Katholieke Lords, Graaf Denbigh, hulde aan de groote figuur van den Prins der Kerk, die nu reeds langer dan een kwart eeuw vanuit zijn paleis in Westminster zijn kudde geleid heeft met groote liefde en daaraan evenredige staatsmanswijsheid. De voortdu rende ovaties, welke de Kardinaal telkens gedurende heel dit congres in ontvangst heeft te nemen, zijn wel het overtuigendst bewijs, dat hij zich een plaats veroverd heeft, waardig aan de nationale positie zoo- veler zijner groote voorgangers. Aan het slot van den avond sprak de eenigste Katholieke minister in de huidige regeering, de Sollicitor General Sir James Melville, de eerste Katholieke soUicitor- general sinds de reformatie. Stormen van applaus joegen over het podium, waarop de onthutste bewindsman bijna niet aan het woord kon komen. En toen ten slotte de minister stilte kon verkrijgen en zijn rede begon met de aanspreking „Fellow Catho lics", toen brak een vernieuwde ovatie uit, zoo geweldig, dat de daken in den omtrek er wel van getrild moeten hebben. Want dezen eersten dag reeds waren deel name en begeestering tot kookhitte geste gen! De nieuwe Aartsbisschop van Birmingham evenals zijn eveneens jonge medebroeder de nieuwe Aartsbisschop van Liverpool in eens uit de rijen der priesters zónder eeni- gen verderen overgang tot de aartsbisschop pelijke waardigheid verheven heeft in zijn maidenspeech de harten van allen ver overd. Hij begon met het aandeel van het Ier- sche volk in den bevrijdingsstrijd der Engel sche Katholieken te herdenken En de naam van Daniel O'Connell slaat altijd nog de ontroering los in welk Katholiek auditorium dan ook. Daarna ontpopte de nieuwe aartsbisschop zich ais een overtuigd democraat. Hij schreef den vooruitgang der Kerk in Enge land toe aan den parallel loopenden voor uitgang der democratie in deze landen. En de wil der massa, aldus Z D. H., is in alle opzichten te prefereeren boven den wil van sen kleine regeerings-clique in het landsbe stuur. Hoe democratischer Engeland zich zal ontwikkelen, des te sterker zal de Katholieke kerk er groeien. Want de Katholieke Kerk is het meest democratische instituut ter wereld, zjj staat voor den adeldom van het handwerk, voor het recht van een bestaansmogelijk heid. Is het wonder dat deze gloedvolle-woorden de massa mannen, waarvan het grootste deel dan toch altijd nog arbeiders of klei nere ambtenaren zijn, in lichte laaie zette? En het was een mooie daad van broeder schap, toen een beroemd conservatief lei der, de burggraaf Fitzalan of Derwent na hem opstond om het land en de kerk te fellciteeren met de groote persoonlijkheid Van den nieuwen aartsbisschop. Houdt die geestdrift ooit op ln deze dagen? Het vroegere lagerhuislid Mr. Blundell moest spreken en hij werd ingeleid als de zoon van een familie welke c>* volle laag der ver volging doorstaan her komende van een streek Lancashire weike heden aan den dag nog dezelfde reputatie heeft als in den tijd, dat een minister aan Koningin Elisabeth schreef: „Lancashire stinkt nog steeds van al de Paapschigheid"! In hem huldigen de vierders van heden het oude geslacht der stille martelaren, die het vuur smeulende hielden onder de asch der ver volging. Vier en dertig jaren geleden was de opper ste rechter van Engeland Katholiek, en hij hield ondanks zijn hoog ambt een vurige philippica tegen de onrechtvaardige onder wijswetten. Vandaag stond een beroemde zoon van den beroemden vader, de tegen woordige Lord Justice Russell voor zijn ge- loofsgenooten om een oplossing der onder wijskwestie niet minder enthousiast te be pleiten. Geweldig was de oratorische actie van den physiek kleinen man, doch gewel diger nog was de indruk der continuatie van een hooge familietraditie voor de heili ge Roomsche zaak.... MANNEN-WIL Zondagmiddag heeft men gedemonstreerd door Londen. In rijen van vier is een pro cessie gegaan van de St. George Cathedral in Southwark, het diocees ten Zuiden der Theems-divier, naar de Westminster Cathe dral. Een volle anderhalf uur heeft het ge duurd voor de stoet, welke in gewonen pas liep, voorbij getrokken was, zich windende door de voornaamste punten der stad, over de groote brug, langs het parlementsgebouw en de Abbey door de drukke Victoriastraat. Allen erkennen het: zooiets heeft Londen nooit gezien. Het was geen processie in onzen zin des woords, er werd niet gebeden of gezongen, er waren geen vlaggen en banie ren, elke parochie liep en-bloc, voorafgegaan door een crucifix en de parochiegeestelijk heid. De wereldlijke clerus in toga en superplie, de ordesgeestelijken in de kleurige habijten van Cisterciënsers of Passionisten, van Dominicanen of barrevoetsche Capucij- ners in hun bruin habijt. Eu geen Katholiek had het beneden zijn waardigheid gevonden mede te loopen. Er waren jonge Lords in hooge hoeden, opge schoten sportsjongens. werklieden op hun best, middenstanders in stemmig zwart. Alle parochies van Londen waren er: de geacheveerde auditoria van Mayfair en het Westend, doch ook de zwoegers en slovers der achterbuurten. Onderscheiding was er- niet, slechts dertigduizend Katholieke man nen. De kranten erkennen het: de feesten van het Eucharistisch Congres, toen dit in 1908 in Londen gehouden werd, waren luisterrijk, doch niets kan het halen bij de enorme demonstratie van ingehouden kracht en vastberaden wil, welke er uitging van deze dertigduizend, die anderhalf uur het dave rende leven der stad stil zetten. Indien ooit een voorbeeld grootsch is geweest, indien ooit een apostolaat direct inslaand, dan is het de geweldige indruk, welken deze zwij gende demonstratie gemaakt heeft op ieder een, welke haar gadesloeg, en in dichte drommen waren de trottoirs rpet kijkers afgelijnd. Ingen. Voorhaven; een paar klompen door- Smit, wijk 8 no. 214. Volendam. Kermis en winkelweek De officieele ope ning der 7e Edamsche winkelweek heeft Vrijdagavond door den Burgemeester Kolf schoten, in het Heerenlogement, plaats ge vonden, waar de deelnemers aan de winkel week loten ontvingen, welke zij aan hen, die voor één gulden in hunne zaken besteden,, zullen afgeven. De ingevulde loten moeten dan in de daarvoor bestemde bus worden gedeponeerd. Door het Winkelweekcomitö zijn twee hoofdprijzen beschikbaar gesteld, benevens een gratis vliegtocht van Schiphol naar Edam v.v. Bovendien is door alle 72 deelnemende zaken een prijs uitgeloofd, welke in de étalages te bezichtigen is. Algemeen wordt ln de komende week een groote drukte verwacht. Burgerlijke Stand Geboren: Martinus Stephanus Johannes, z. van L. de Boer en M. Meyer Aafke Willempke Johanna, d. van A. Koren en M. Woud. Overleden: Adriana Ulterwaal, 63 j., echtg. van J. Dompeling Dina Petronella Keyzer, 72 j. Willem Pronk, 41 j. Cornells van der Schilder, 72 jaar. Brandje Bij den veehouder V. op 't Tol huis ontstond een begin van brand, dat zich eerst ernstig liet aanzien, doch met eenige emmers water werd gebluscht. Te water De jongelieer N.. met den auto willende keeren, reed in de sloot. Hij zelf kon zich vlug helpen, de auto kwam met eenige schade weer op het droge. Eierveilin-s; Aanvoer 26159 stuks. Kip eieren 6.908.40, Kuikeneisren 43, Eendeieren 5.506. pe rlOO stuks. Buis gesprongen Gisternacht sprong wederom een hoofdbuis der waterleiding, ter hoogte van de brug bij café Driehuis, waardoor een gat in den weg sloeg en het tvater zich gretig een weg baande. Weer een lijk gevonden HANSWEERT, 19 September Door de douaneboot „Albatros" is alhier hedenmor gen het lijk aangebracht van vermoedelijk een der opvarenden van de „Estella". 's-GR AlENHAGE, 19 September Tot voorzitter der Tweede Kamer is benoemd mr. J. R. H. van Schaik. Postduivenwedvlucht Uitslag postdui- venwedvlucht Soignies op 15 September 1929. Deelname 55 duiven. Gelost 10.35. Zwakke Z. O. wind. Bewolkt, 1. J. Schar dam Kz., 2.08.10; 2. Joh. Dal, 2.10.41; 3. E. J. van Rees, 2.14.15; 4. A. J. de Koning 2.14.26; 5. Jb. van Dijk 2.14.45; 6. Jb. van Dijk 2.17.35; 7. idem 2.18.25; 8. Joh. Dal 2.20.25; 9. K. Klein 2.20.57; 10 A. J. de Koning 2.21.11. R.K. Gem. Zanvereeniging Deze week zagen we reeds eenige ijverige propagan disten dezer vereeniging op pad om leden aan te werven. Ook van deze plaats kunnen wij niet nalaten een ieder, die daartoe in de gele genheid is, aan te sporen om als lid der R.K. Gem. Zangvereeniging toe te treden om alzoo aan den wensch der geestelijk heid gevolg te geven. Witte Kruis In de dezer dagen gehou den vergadering van het „Witte Kruis" werden tot afgevaardigden voor de alge- meene vergadering benoemd de heeren B. L. Kruidenier en J. A. de Moes en als plaatsvervanger de heer L. Plas Jbz. Sport Men verzoekt ons de aandacht te vestigen, dat op den besten dag van de kermis (a.s. Donderdag) des n.m. te half 3 uur een voetbalmatch zal worden gespeeld tusschen V. T. en de Lijmpot. Kermisgeluiden Sinds onheuglijke tijden is het in deze gemeente een traditie dat de kinderen op den Woensdag vóór den eersten dag der kermis uitgerust met een touw langs de hulzen trekken en door een eentonige melodie met nog eentoniger woorden de aandacht der inwoners vragen, om hun een kleine surprise als voorsmaak van de kermis te geven. Ook Woensdag heeft dit weer plaats gehad en heeft het van den vroegen mor gen tot donker toe langs onze straten ge klonken; Louw, louw. trek maar aan m'n touw, Vandaag over 'n week is 't Kerremis. Benoeming Tot fittersbaas aan de gemeentegasfabriek alhier is benoemd de eerste fitter P. Kluft, Ongeval Dinsdagavond had bij de stopplaats van den trein van Kwadijk een ongeval plaats. Toen de trein n.l. nog in beweging was, sprong de 14-jarige M. Beets er reeds af met het noodlottig gevolg, dat haar rechtervoet onder een goederenwagen terecht kwam. Dr. v. d. Molen verleende ten zijnen huize de eerste geneeskundige hulp, waarna overbrenging naar het St. Lidui- nagesticht te Purmerend volgde. Aanrijding De postbode J. de V. die Woensdagmiddag uit de Hoogstraat kwam fietsen, raakte met zijn vehikel in aanra king met een vrachtauto van de firma R. Behalve dat het voorwiel van de fiets den vorm van een S. had gekregen, kwamen zoowel postbode als chauffeur met den schrik vrij. Gevonden voorwerpen Een kip door Burgers, Molensteeg; 12 sponsen door Zwart- hoed, wijk 7 no. 40, Volendam: een rijwiel- belastingmerk door Wed. Conijn, Gr. Wes terbuiten; een knijptang door Verhagen, Oorgat; een halssnoer door A. Schuitemaker, N. Haven; een kinderportetnonnaie door v. 23 dooden, 25 gewonden I SAARBRUCKEN, 19 Sept. Het aantal dooden tengevolge van de twee ontploffings- catastrophen in de mijn te Klein-Rosseln bedraagt 23, terwijl 25 mijnwerkers gewond werden. De onderaardsehe brand duurt nog voort, zoodat men overweegt de mijn onder water te zetten. DE ONEERLIJKE CHAUFFEUR EN DE RECHERCHEURS IN DE KAST Voor onze rechtbank stond gistermorgen terecht de 28-jarige D. v. D., omdat hij op 11 Augustus uit een kast in de woning van zijn patroon een bedrag van 100.had ge stolen, terwijl hij reeds meerdere malen geld had weggenomen. De begrafenisondernemer, R. S., zijn pa troon, verklaarde, dat verdachte bij hem als chauffeur in dienst was geweest. Meerdere malen had hij geld, dat hij in de huikamer opsloot, gemist en hij stelde zich met de recherche in verbinding. Op 11 Augustus moest verdachte de wacht houden in de ga rage. De deur tusschen de garage en de woning was gesloten. Verdachte had zich toen door middel van een valchen sleutel toegang tot de huiskamer verschaft en wilde daar juist uit een kast een enveloppe met een bankbiljet van 100.wegnemen, toen twee rechercheurs, die zich verdekt hadden opgesteld, te voorschijn kwamen en hem op heeterdaad betrapten. Verdachte verdiende 37.50 per week. Do rechercheur H. v. D. vertelde, dat ver dachte in de kamer was binnengekomen, een sleutel uit een buffet wam en daarmede een kast opende. Op het moment, dat hij de en veloppe in zijn handen had, kwam getuige met zijn collega te voorschijn. Verdachte bekende. Het gestolen geld had hij verteerd. De waarn. Officier van Justitie e lachte een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger, Mr. H. O. Drllsma, merkte op, dat verdachte getrouwd is en 2 kinde ren heeft. Als hij de gevangenis in moet, is het gezin de dupe. Over het gedrag van den patroon was pleiter niet tevreden. Uitspraak over 8 dagen. HANSWEERT, 19 Sept. Een Fransch stoomschip is hedenmorgen in de Piezeling- sche Ham op de Plaat blijven zitten. Daar er weinig water staat, ligt de boot bijna droog". Drie Belgische en een Duitsche sleep boot zijn ter plaatse. Vermoedelijk zal men trachten hedenavond ongeveer negen uur bij Verdachte ontkent en geeft de schuld aan zijn vader Voor de Haarlenische Rechtbank stond hedenmorgen weer terecht de 21-jarige Th. J. V., die er van verdacht werd uit het Frans Hals-Museum alhier, 2 schilderijtjes gestolen te hebben. Ook voor een diefstal uit het Rijksmuseum te Amsterdam is verdachte reeds veroordeeld. De zaak werd vroeger reeds behandeld doch toen verdaagd, omdat Dr. Wiersma ge hoord moest worden, terwijl zich tevens een nieuwe getuige had aangemeld. De Officier van Justitie achtte het toen, na het betoog van den verdediger, Jhr. Mr. 8. de Ranitz, beter de zaak aan te houden. Gehoord wordt nu de 47-jarige wijnhan delaar P. O. Deze is op den dag van de vermissing van de schilderijen in het Frans Halsmuseum geweest en heeft daar een per soon gezien, die zéér zenuwachtig en ver dacht deed. Ook de vriend van getuige vond de houding opvallend en zeide: „Als ik sup poost was, hield ik dat jongmensch in de gaten." - Pres.: De persoon, dien u daar ontmoette, was dat deze verdachte? Get.: Ik durf daarop wel voor 90 be vestigend te antwoorden. Hij had rubberzolen en bakkebaardjes. (Verdachte heeft inderdaad deze eigen schappen.) Get.: Ik ontmoette hem in de bened'enzaai en hij trok direct mijn aandacht. Verd.: Ik wensch terug te komen, op de verklaring dat ik schuldig zou zijn. De schil derijtjes heb ik niet weggenomen, want dat heeft mijn vader gedaan. Deze mijnheer kan mij nooit gezien hebben, want ik had in dien tijd van de diefstal geen bakkebaardjes. Pres.: Ja, ja. Draagt u rubberzolen? Verd.: Zeker, edelachtbare. Pres.: Den vorigen keer heb ik, u op het hart gedrukt, te zeggen of u den diefstal ge daan hebt, ja of neen. Verd: Ik heb hem niet gedaan. M'n vader is in het Frans Hals-Museum geweest. Pres.: Dus u heeft het niet gedaan? Verd.: Neen, Edelachtbare. De officier: Maar op u is toch een kaartje van het Frans Hals-Museum gevonden? Verd.: Dat had mijn vader ook aan mij gegeven. Get. P. o.: Het wras ongeveer half elf, Ofschoon het weer zich in den vroegen morgen niet zoo heel gunstig liet aanzien, gaat het toch weer in de goede richting, als tegen aanvang der feestelijkheden, de zon door de wolken breekt en het geheel me- dchelpt weer een feestelijk aanzien te ge ven. Op het feestterrein komen de boerenkar ren. Negen en dertig paarden nemen deel aan het sleuteltrekken en ringsteken. Deze wedstrijd duurt, door het groot aan tal deelnemers tot ongeveer half twee. De prijzen, die uit kunstvoorwerpen be staan werden gewonnen als volgt: Sleutel trekken: le pr. mej. G. Dekwitz, 2e pr. mej. J. Brink, 3e pr. mej. G. Groot, 4e pr. mcj. M. Konijn Pictd., 5e pr. mej. M. Wa genaar. Ringsteken: le pr. de heer Th. Rood, 2c pr. de heer Jac. Stekelenbosch, 3c pr. de heer C. Schut, 4e pr. de here C. Kruier, 5e pr. de heer S. Appelman. Voor het schoonste geheel werden drie prijzen uitgeloot, de prijswinnaars waren: le pr. Jb. Appel en dame, 2e pr. P. Kokkes en dame, 3e pr. C. Broerse en dame. Door den heer K. Molenaar uit Alkmaar, vroeger inwoner van H. H. Waard werd aan het polderbestuur voor de vergaderzaal in het polderhuis een vrij wandbord aange boden, breed 1 meter, waarin uitgesneden 16291929 ter eerc van het 300-jarig bestaan van den Polder Heerhugowaard Het geschenk werd door den Dijkgraaf Wiebe van Slooten met een woord van dank aanvaard. De middagfeesten Om ongeveer 3 uur werd daarmede een aanvang" gemaakt met den wedstrijd in het sprictloopen. De prijzen werden gewonnen door de volgende heeren: r N. Wortel, le pr., C, Beets, 2e pr., J. Berk- hout, 3e pr., C. Kout, 4e pr. Dit sprietloopen was een groot vermaak, altcmet viel er een in het water, wat de lachlust opwekte. Daarna trok de belangstelling het hard- prikken en estafette loopen. Prijswinnaars waren, rsep. hardprikken: le pr. S. de Groot, 2e pr. Jb. Snoek, 3e pr. P. Schouten, 4e pr. K. Gootjes, Estafette loopen (meisjes van 1216 j.j: le pr. Corry Oostmeijer, 2e pr. Ma Bakker, 3e pr. Jo Stam, 4e pr, M, v. Langen. Een buitengewone attractie was het tob besteken, wanneer iemand de tobbe met water over zich kreeg. lc pr. C. Groot, 2e pr. C. Kruijef, 3e pr. J, Smit Jz., 4e pr. S, de Groot Pz. Zakloopen voor dames boven 20 jaar: le pr, wed. D. Rood—Jonker, 2e pr. J, Vree- ker, 3e pr. J. de Groot, 4e pr. C, Groen veld. Ook dit gaf aardige toonccltjcs te zien. Koppesnellen. Op eenige palen staan eeni ge kaaskoppen en nu is het de bedoeling geblinddoekt, met behulp van een stok, de ze koppen te snellen binnen 15 seconden. Aan dezen wedstrijd mochten deelnemen meisjes van 17—20 jaar. Winnaressen waren als volgt: lc pr. A. Keizer, 2e pr. M. Visser, 3e pr. A. Dekker, 4e pr. M. Dekker, 5e pr. J. Keizer. Tot slotnummer werd gehouden voor hee ren en dames de Stoelendans. De prijzen werden gewonnen als volgt: le pr. K. Reij- ne, 2e pr. T. Kreb, 3e pr. K. Blom, 4e pr. M. Beets. Een aardige attractie bad de firma N. Timmermans, "in zijn op de tentoonstelling geplaatste stand. N.l. een flesch met erwten om te raden naar den inhoud. Er waren drie prijzen aan verbonden, wel ke werden gewonnen door le pr. mej. P. P. RoodWobbe, Oudcarspel, 2e pr. C. Vis, Oudcarspel, 3e pr. Jb. Sinnege, H.H. Waard. Bij schitterend weer werd het vuurwerk afgestoken. Meer dan 5000 menschen waren op het terrein aanwezig. Hoog in de lucht vertoonden zich de vuurballen. De mooie nummers waren vooral „Bioeie de Heer Huigenwaard" en vooral het slot nummer dat „het wapen van de Waard" voorstelde. Jammer genoeg moeten wij na dit feest nog aankomen met critiek ten opzichte van de behandeling der „Koningin der Aarde", zooals de Burgemeester-Dijkgraaf dat den eersten dag zoo schoon heeft gezegd. We zullen er niet meer van zeggen dan dit en hopen dat een volgend eeuwf-—daaraan gedacht zal worden. Vechtparty Woensdagavond werd de hulp der politie ingeroepen voor een per soon, die in de le klasse wachtkamer van het station een aldaar wachtend persoon mishandelde. De vechtersbaas, een inwoner van Uitgeest, die met den laatsten trein dacht mede te gaan, werd door 3 agenten overmand en naar het politiebureau overge bracht, waarna tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt. 36-jarig- jubileum De gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst is dezer da gen uitgereikt aan den Rijkswerkman A. Wemmers in dienst der Artillerie-Inrichting aan de Hembrug. Verbetering De bestrating van Haaiders- broek is thans door de gemeente ter hand genomen. Dit was zeer noodzakelijk, aange zien de weg wegens de vele kuilen en gaten voor wagens onbegaanbaar was. Thans is het echter de moeite waard de gemaakte verbe teringen in oogenschouw te nemen. HET KINDERFEEST DER R. K. COöP. „DE VOORZORG" Het door het bestuur der coöi)eratie „De Voorzorg" georganiseerde Kinderfeest heeft Woensdagmiddag plaats gehad en is in alle opzichten voor de organisators een groot succes geweest. Reeds bij het binnenkomen der zaal mochten de kinderen een tractatie in ontvangst nemen, waarna uit volle borst het Bollenlied werd gezongen; een lied speci aal voor deze gelegenheid gemaakt. Alsnu volgde vertooning van eenige leuke films, die de zaal deden daveren. Toen de pauze aan brak volgde weder tractatie op ranja en een krentebolletje, waarna gezamenlijk het Pro pagandalied werd aangeheven. Vanaf het tooneel werden de kinderen vervolgens toe gesproken in Propagandistischen zin en te vens werden eenige hoera's uitgebracht op allen die zoo belangloos hunne medewerking hadden verleend. Na vertooning van „Het Spookhuis", een zeer spannende film in 5 acten, waarbij de spanning op de gezichten stond te lezen, was deze interessante middag al'geloopen en kregen de kinderen bij het naar huls gaan allen een reep chocolade mede. Van 3.30 uur tot. 6.30 uur heeft dit kinderfeest geduurd. Ontegenzeglijk is van dit feestje een groote Propaganda uitgegaan voor onze R. K. Coöp. „De Voorzorg" Geslaagd De heer H. van As, alhier, slaagde te 's-Gavenhage voor het machi nisten-examen, diploma A. No. 12 20 Sept. Besmettelijke ziekte In de week van 8 14 September heeft zich in deze gemeen te 1 geval van diphtheritis voorgedaan. GESLAAGD De heer J. P. v. d. Kooy, alhier, behaal de het Politiediploma van den Alg. Ned. Politiebond. Besmettelijke ziekte In de wc*k van S14 September heeft zich in deze gemeen te 1 geval van Poliomyelitis anterior acuta voorgedaan. Tentoonstelling en gastarieven De nieuwe gastarieven zijn als volgt geworden: Voor de eerste 25 M3. wordt 9 cent per M3. berekend. De volgende 25 M3. tegen 7 cent per M3. Al het meerdere verbruik a 4 cent per M3. Een verbruik van 100 M3. kostte voorheen a 9 cent 9.00, thans 25 X 9 25 X 7 50 X 4 6.Ongetwijfeld dus een verlaging van beteekenis. Het- muntgas tot 50 M3. per maand 1 cent meer, al het overige ook 4 cent per M3. Ook een vastrechttarief is mogelijk. Hier voor betaalt men dan 2 per maand en wordt al het te betrekken gas a, 4 cent per M3. in rekening gebracht. Een financieel voordeel is o.i. hier niet aan verbonden. Immers in het hierboven gegeven voorbeeld betaalt men thans voor 100 M3. gas 6.—; met een vastrecht betaalt men dit even eens en wel 2 per maand als vastrecht en 1C0 M3. gas a 4 cent is 4 totaal, dus ook 6. Teneinde het gasgebruik te doen toe nemen en te demonstreeren, hoe men wei en niet met gas moet omgaan zal vanwege het gasbedrijf een tentoonstelling worden gehouden van haarden, kachels, fornuizen, geijsers, warmwaterapparaten enz. Deze tentoonstelling zal worden gehouden in het R.K. Vereenigingsgebouw en wel van 2 tot en met 5 Oct. a.s. Ook de plaatselijke win keliers worden in de gelegenheid gesteld hunne artikelen op dit gebied daar tentoon te stellen zonder eenige kosten hunnerzijds. Ook het gas, benoodigd voor het demon streeren, zal gratis worden verstrekt. K. V. V. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Volenwijckers IK.V.V. 1 K. V. V. IIVrone I. Aanvang 2 uur Gevonden en verloren voorwerpen. Ge vonden en te bevragen bij: C. Koomen. Krommeniedijk 74, een driedeelige hengel stok; J. F. Singerwald, Dr. Boekenoogenstr. 8, een bril; P. Sint, Van Limststr. 39. een portemonnaie, inhoudende 45 cent en eenige bonnen. Aan het bureau van politie alhier: een rozenkrans, een bruin lederen porte monnaie, inhoudende 25 cent, een rijwicl- belastingmerk. en een beitel. Een zilverbon van 2.50 bij P. Beunder, Wilhelminastr. Als verloren aangegeven door L. Mooi), Heiligenweg 25, een rijwielbelastingmerk in étui. J. Neelen, Wil.str. een muntbillet van 2.50. A. Veenis, Blok 46, een lederen por temonnaie, inhoudende eenig klein geld en een sleuteltje. J. Roos, Mil.weg, een rij wie I- belastingmerk, een stuurklem. Burgerlijke Stand Geboren: Bram Jan, z. van G. Poel en G. Luijt. Getrouwd: Jac. Fust, Zaandam en J. Hofland. Overleden: Teunis Slooten, 80 jaar, on gehuwd. en ik gelóóf bepaald dat verdachte in het Frans Hals-Museum liep. Dan wordt gehoord Dr. D. Wiersma als deskundige. Dr. Wiersma is arts aan het psychopathen-asyl te Leiden. Getuige verklaart, dat verdachte ter obser vatie is opgenomen en dat toen geconstateerd wercl dat, eenbepaald pathologisch defect niet aanwezig mocht worden geacht. Ver dachte is als verminderd toerekenings vatbaar te beschouwen; bepaalde groote afwijkingen zijn er echter niet. Pres.: Verdachte, waarom wilde u uw va der sparen? Verd.: Mijn vader zei, dat, als Ik de zaak zou verraden, hij mij gek zou laten verkla ren, omat ik in Leiden geweest was. Op den dag van de vermissing heb in in Leiden examen gedaan voor machinist. Het O.M. is van meening, dat de zaak nog niet klaar is en zou haar nader onderzoek willen stellen in handen van den rechter commissaris. De verdediger Th. S. M. S. de Ranitz refe reerde zich aan het oordeel van den officier. uitspraak Donderdag a.s. VGRAVENHAGE, 19 September De Haagscbe Rechtbank heeft de gevangen houding' van Kr. v. d. M., verdacht van den moord op mevr. O. in het Bczuidenhout al hier, met 30 dagen verlengd. Door het Hof te Amsterdam vrijgesproken Verleden week Donderdag stond voor het Gerechtshof te Amsterdam in Hooger Be roep terecht de Haarlemsche boekhouder J. H. v. d. R„ terzake van verduistering van een bedrag van 2000, in drie achtereen volgende jaren, gepleegd ten nadeele van zijn patroon, een commissiomiair in effecten te dezer stede. De Rechtbank te Haarlem had hem vrijgesproken, van welke uitspraak de substituut-officier bij deze Rechtbank Mr. A. R. Andringa in hooger beroep gegaan was. De advocaat-generaal, Mr. Bauduin eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf, gelijk de elsch van Mr. Andringa. De verdediger, Mr. L. G. van Dam uit Haarlem, wees er ook thans weer op, dat z.i. verdachte de stukken, die hij te zijnen voordeele inde door opzettelijke administra tieve fouten onder zich had, dus niet, zooals de dagvaarding vermeldde „anders dan door misdrijf". Mr. Van Dam vroeg dus opnieuw vrijspraak. Hedenmorgen bevestigde liet Amsterdam- sche Gerechtshof het op 28 Februari door de Haarlemsche Rechtbank gewezen vonnis, waarbij de boekhouder was vrijgesproken. Geboren 16 Aug. E. ZonneveldPauk, z.; J. T. Bouwmeesterv. d. Wal, z.; 17 Sept. M. J. Schous—-Remmé, d.; J. de Boer Hijlketna, d.; R. B. v. d. HeulSietsema, d.; 18 Sept. A, M, HeiliegersPirovano, d.; C. A: Geldorp,Braunius, z.j A. E. Meer- veld—Kleinhout, d. Ondertrouwd 18 September: D. v. Leeu wen en A. S. Philippo. P. C. J. Visser en C. J. Vink. W. H. Verheijde en M. M. Meijer. C. Steffers en C. J. Vecnings. A. J. Koers en R. Oosterhof. L. Nierse en J. C. Zuider- duijn. J. F. Zantvoort en C. B. P, Beijk. H. J. Oudhoff en C. v. Ebcrgini. W. den Hee- ten en E. Kleefman. J. Nijenhuis en N. Zil verschoon. W. van Wonderen en J. de Boer. W. Damsteek en R. Wallach. P. T. Tromp en A. H. C. Mathot. Getrouwd 18 September: G. Bijl en M. C. Hetcm. J. C. v. d. Voort en M. A, A. Reijer. H. Hagen en J. H. van Bentem. C. J. A. Jansma en B. E, Keim. C. Jonker en B. E. Tijtko. J. de Haan en E. Hirs. W. Spec en F. M. Raberger. A. de Nieuwe en M. H. Pérukel. F. H. Mentjox en C. Hering, J. T. Gelaudie en G. Kamphuis. J. H. Smit en F. Vrugt. Overleden 16 Sept. A. Bosman, 67 jaar, Kerksplein. 17 Sept. A„ 9 jaar, z. van G. Dekker, Kleverparkweg. E. C. Nieberding, 58 jaar, Kamperlaan. 18 Sept. H, A. E. Bos, 17 jaar, Amsterdamstraat. E. Schoonderbeek Hoevcnaars, 70 jaar, de Witstraat. (N i e - O f i c i e e 1.) 451ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 19 September 1929. 5e Klasse 4e Lijst. Hooge priizen 3603 100.000. 8634 16834 1000. 13609 14348 14552 400. 626 1189 1587 6001 6295 200. 3044 509/ 6926 7261 S580 18463 19300 100. Priizen van 70.- 126 131 153 294 341 721 740 83S 896 919 929 930 999 1286 1354 1409 1415 1534 1818 1S65 20S1 2167 2198 2203 2512 2529 2782 280S 2810 2870 3473 359,3 3812 4065 4201 4202 4561 4622 4727 5065 5358 5515 5583 5747 5854 5940 6251 6269 6313 6336 6360 6580 6654 6714 6755 6822 6886 7252 7614 7685 7/29 7740 7772 7831 7868 8010 8051 8183 8333 8410 8508 87.30 8732 8756 8795 8798 8821 9055 9059 9070 9075 9267 9337 9431 9544 9789 10067 10265 10364 10433 10452 10468 10469 10483 1060.3 10781 10858 10924 11071 11147 11228 11350 11383 11574 11613 11889 11147 11228 11350 11383 11452 11574 11613 11889 11990 12076 12220 12313 12366 1246.3 12542 12656 13133 13143 13166 13233 13313 13900 13941 13958 13989 14196 14223 14376 14502 14663 14737 14790 14849 15143 15398 15901 15931 16025 16119 16281 16298 16409 16578 16602 16666 16759 16859 16SS3 16898 17142 17342 '17411 17612 17673 18061 18241 18270 18350 18361 18596 18700 18790 19060 19088 19245 19297 19362 19501 19634 19646 19711 19788 19794 19812 19943 19983 20114 20133 20199 2027O 20-105 20813 1 107 574 959 1437 1854 2166 2588 2865 3161 3888 4044 4272 4599 4920 5135 5479 5826 6048 6264 6554 6774 6962 7434 7643 7943 8315 S533 8959 9066 9247 9474 9783 2 127 578 1027 1508 1936 2221 2596 2907 3276 3903 4105 4287 4619 4933 5139 5513 5859 6049 6288 6593 6793 70)5 7499 7657 7952 8329 8581 8991 9067 9287 9476 9922 6 200 596 1107 1586 2050 2271 2639 2944 3372 3959 4131 4298 4621 5002 5153 5556 5871 6143 6314 6649 6804 7091 7517 7714 7972 8360 8697 9016 9117 9294 9548 METEN: 35 40 216 603 1273 1636 2099 2281 2673 3036 3394 4000 4148 4351 4626 5011 5176 5685 5914 6153 6331 6669 6819 7146 7564 7786 8000 8364 8722 9017 9137 9324 9615 276 665 1330 1709 2131 2296 2679 3070 3573 4004 4149 4360 4659 5031 5239 5694 5926 6178 6366 6697 6826 7151 7565 7882 8001 8383 8727 9030 9141 9396 9637 10383 1 0-101 11074 11107 11320 11338 11700 11750 12009 12063 12267 12368 12760 12S15 13019 13040 13305 13338 13588 13729 13992 14023 14316 14342 14563 14591 14976 15059 15477 15486 15774 15900 16270 16274 16512 16582 16875 16899 17367 173S0 17660 17704 17942 17988 18219 18293 18470 18536 18850 18934 19387 19570 19845 19855 20075 20124 20422 20445 20692 20781 5e kl. 3e 9977 10032 10073 10474 10768 10770 11108 11116 11132 11413 11479 11618 11783 11835 11842 12085 12134 12147 12375 12510 12536 12S44 12852 12866 13087 13215 13218 13363 13372 13408 13730 13742 13811 14064 14065 14105 14373 14403 14418 14725 14838 14847 15075 15125 15137 15504 15516 15566 15913 16010 16095 16294 16343 16405 16626 16641 16664 16912 17009 17097 17474 17555 17559 17707 17775 17801 17994 18007 18046 18294 18295 18334 18621 18651 IS673 18938 18952 18991 19669 19684 19713 19928 19929 19933 20178 20271 20273 20475 20476 20525 20834 20857 20943 Hist 8864 vervalt 63 306 697 1357 1725 2140 2339 2712 3151 3654 4011 4163 4423 4707 5040 5362 5782 5927 6213 6417 6704 6928 7218 7582 7883 8062 8409 8774 9049 9142 9414 9652 10091 10797 11159 11644 11876 12192 12541 12869 13259 13410 13821 14112 44426 14883 15166 15730 16139 16416 16818 17131 17576 17884 18159 18336 18715 19046 19766 19934 20370 20536 20945 64 425 750 1366 1746 2145 2345 2741 3157 3697 4012 4191 4450 4767 5051 5399 5SOO 5937 6220 6452 6743 6952 7274 7603 7887 8168 8467 8907 9062 9171 9438 9698 10146 10853 11243 11659 11880 12219 12636 12938 13276 13438 13S58 14113 44465 14956 15275 15738 1619! 16432 16840 17265 17626 17912 1 SIS I 18347 18823 19062 19805 19976 20387 20590 «S 491 910 1422 1815 2146 2470 2752 3159 3726 4034 4255 4560 4903 5082 5441 5808 5967 6222 6542 6749 6960 7299 7620 7914 8222 8501 8941; 9063 9245 944.) 9771 10245 10959 11261 11676 11893 12230 12756 12997 13279 13526 13883 14267 14485 14972 15371 15753 16215 16440 16848 17344 17627 17916 1S206 18352 18849 19216 19S42 20002 20418 20678

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2