Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 1 PLICHT EN LIEFDE VOLKENBOND DE TROEBELEN IN PALESTINA MACDONALD EN SNOWDEN EERE BURGERS VAN LONDEN GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN RECHTSZAKEN Doodslag Terreur door steenzetters smaakt als room Verzorging van armen HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK Een scherpe rede van Lord Robert Cecil GENÈVE, 19 September (V. D.) De grijze Lord Robert Cecil, jarenlang vertegen woordiger van Engeland in de Voorberei dende Ontwapeningscommissie, heeft heden in de derde commissie van de Volkenbonds vergadering in een groote rede het stand punt van de Britsche regeering inzake de ontwapeningskwestie uiteengezet. Zijn rede was een algemeene afrekening met de tot nu toe door den Volkenbond verrichte werk zaamheden in het belang van de ontwape ning. Lord Robert Cecil begon met een critisch en sceptisch overzicht te geven van het ver loop der werkzaamheden in de voorbereiden de ontwapeningscommissie tot nu toe. Hij constateerde allereerst, dat in de vergadering van den Volkenbond zoowel de vertegenwoor digers van de groote mogendheden als ook de vertegenwoordigers van de kleine naties op den grooten ernst en op de beteekenis van de ontwapeningskwestie hebben gewezen. Spr. voelde zich als de tolk van de groote meerderheid van de openbare meening der geheele wereld, die den evnstigen wensch koestert, eindelijk practische vorderingen in de richting van vermindering en beperking van de bewapening der mogendheden te zien. Den Volkenbond is de ontwapening als een verplichting in het Volkenbondspact opgelegd. Dezelfde bindende verplichtingen bevatten de vredesverdragen. De ontwape ning is, wat men ook anders op het gebied der veiligheid wil doen, in werkelijkheid de eenige, positieve en zekere waarborg tegen het uitbreken van een nieuwen oorlog. Ver mindering van bewapening is iets tastbaars en werkelijks en daarom belangrijker dan verdragen over veiligheid en vrede. De ont wapening is de hoeksteen van het geheele Volkenbondsgebouw. Lord Cecil Het is verre van hem met zijn voorstel de voorbereidende ontwapeningscommissie de lijnen aan te geven, hoe zij moet werken, doch het is onzinnig aan te nemen, dat de vergadering van den Volkenbond niet het recht zou hebben haar standpunt te bepalen ten opzichte van de principieele kwesties der ontwapening en de voorbereidende ontwape- ningscommisie hierop nogmaals opmerkzaam te maken. Op het gebied der arbitrage zijn gedurende de laatste jaren weliswaar eenige vorderingen gemaakt. Minder en zelfs niet veel is tot nu toe op het gebied der veilig heid gedaan. Lord Cecil gaf vervolgens een overzicht Van de onderhandelingen, die tot nu toe gevoerd zijn over de ontwapening in de lucht, ter zee en te land. Op het gebied van de bewapening in de lucht zijn in het jaar 1927 eenige principes voor de vermindering van de luchtmachten vastgesteld. Sindsdien zijn echter geen vor deringen meer gemaakt. Op het gebied' van de ontwapening ter zee is de ontwapeningscommissie ook nog niet uit de moeilijkheden geraakt, waarin men door de vlootconferentie van 1927 is ge raakt. Doch buiten de Volkenbondscommissie om zijn thans belangrijke onderhandelingen gaande tusschen Engeland en de Vereenigde Staten en er bestaat een toenemend gevoel van vertrouwen, dat werkelijke vorderingen bij deze onderhandelingen zullen worden ge maakt. Doch de vermindering van de bewa pening ter zee, aldus betoogde Robert Cecil met nadruk, is niet de allcenbeslissende waarborg voor veiligheid. De wereldoorlog heeft geleerd, dat de groote militaire beslissingen gebracht wor den door de troepen te land en niet door de vloten. Met de ontwapening te land ts men sinds 1927 geen stap verder gekomen. Van ver mindering van het opgeslagen materiaal is niets gekomen, even weinig inzake de ge oefende reserves. Over het algemeen toonden de werkzaam heden van de voorbereidende ontwapenings commissie een teruggang. GENèVE, 19 Sept. (V. D.) Lord Robert Cecil besloot zijn rede in de ontwapenings commissie van den Volkenbond met een be roep op Frankrijk. Wanneer thans niets meer geschied, dan geeft men de hongerende menschhsid steenen in plaats van brood. Lord Cecil zeide te rekenen op de mede- werking van Frankrijk en alle aanwezige mogendheden voor een definitieve oplossing van de ontwapeningskwestie. De rede van Lord Robert Cecil heeft alge meen diepen indruk gemaakt. CECIL'S VOORSTEL VINDT ERNSTIGE BESTRIJDING GENÈVE, 19 Sept. (V. D.). Zooals al gemeen werd verwacht, stootte het beroep dat Lord Robert Cecil op Frankrijk en de andere mogendheden deed, op heftigen te genstand van Fransche zijde. Tot algemeene verwondering echter was het de Nederlandsche gedelegeerde, Jhr. Loudon, die zich den tolk maakte van het Fransche standpunt en die de beschouwin gen van Cecil op alle punten tegensprak. Daarna verklaarde de Fransche afgevaardig de Massigli, die de chef is van de Volken- bondsafdeeling aan den Quai d'Orsay, dat het voorstel van Lord Cecil voor Frankrijk onaannemelijk is. Graaf Bernstorff zeide, dat z.i: de ont wapening de belangrijkste kwestie is, die moet worden opgelost Zooals Lord Cecil heeft uiteengezet, is daarbij de vraag van het opgeslagen oorlogsmateriaal weer het voor naamste. Hierbij kunnen geen concessies worden gedaan. De hoofdzaak is echter, dat men iets be reikt. Spr is bereid het Engelsche voorstel aan te nemen en sloot zijn toespraak met een warme hulde aan den ijver, die door Cecil In de ontwapening steeds Is betoond. De i Italiaansche vertegenwoordiger, gene raal Marinis, sloot zich bij het Fransche standpunt aan. De gedelegeerde van Japan, Sato, wees op dezelfde wijze als Frankrijk en Italië het Engelsche voorstel af. De debatten zullen de volgende week wor den voortgezet. GENÈVE, 19 Sept. (V. DJ. Na de rede van Lord Robert Cecil voerde de Fransche gedelegeerde Massigli in de derde commissie van een Volkenbond het woord. Hij verklaarde, dat hij niet op de bijzon derheden van de resolutie van Lord Robert Cecil wil ingaan. Hij gaf evenwel uiting aan de overtuiging, dat de aanneming van de resolutie waarschijnlijk vertraging in de werkzaamheden van de voorbereidende ont wapeningscommissie tengevolge zal beoben. Het zou te betreuren zijn, wanneer de de batten opnieuw zouden beginnen over pun ten, waarop reeds overeenstemming is be reikt Het feit, dat een enkele regeering van meening veranderd is, is niet voldoende om van de andere regeeringen te verlangen op reeds genoemde besluiten terug te komen. Ook moet rekening gehouden worden met het feit, dat niet alle staten, die zitting hebben in de voorbeeridende ontwapenings commissie, leden van den Volkenbond zijn. hebben in de voorbereidende ontwapenings commissie weer bijeenkomt, kan de Britsche gedelegeerde zijn opvatting kenbaar maken. De ontwapening wordt slechts dan gewaar borgd, wanneer men nastreeft hetgeen op het oogenblik mogelijk is en geen e-ischen stelt, die op het oogenblik niet verwezen lijkt kunnen worden. ARRESTATIE VAN 40 GIFTMENGSTER5 BOEDAPEST, 19 Sept. (V.D.) Het parket houdt zich ernstig bezig met de vergifti- gingsgevallen van Tiszakürt, Nagyreve en Okerske. Het betreft hier een ontzettende reeds van vergiftigingsgevallen, die terug gaan tot 1870. De officier van justitie te Zsolnok beweert zelfs, dat indien de vroedvrouw Julienne Fazekas zich niet door zelfmoord aan haar straf had onttrokken, zij voor meer dan 150 moorden zou moeten terechtstaan. Doordat de opgegraven lijken voor een groot deel zijn vergaan, wordt het onder zoek zeer bemoeilijkt. Verder heeft een mysterieuze hand de kruizen op de graven verwisseld. Een groot gedeelte der slachtoffers zijn oude, rijke erflaters, die hunne erfgenamen in den weg stonden. Men wachtte dan tot dat de slachtoffers teekenen van seniliteit vertoonden en riep dan den dokter, die ge neesmiddelen voorschreef. In plaats van de medicijnen werd dan vergif toegediend. Als de patiënt daaraan overleed, schreef de dokter in overeenstemming met zijn diag nose den dood toe aan natuurlijke oorzaken, als ouderdomszwakte, longontsteking en hartkrampen. De artsen, die de doodsschouw hebben gedaan, werden nu door de discipli naire rechtbank vervolgd. Hoewel in den aanvang de misdrijven slechts op grijsaards werden gepleegd, breidde zich de kring der slachtoffers in den loop der jaren voortdurend uit. Toen door toedoen van krijgsgevangenen, die in de dorpen waren geïnterneerd, in vele huwelijken een crisis was teweeg ge- f#/ Lord Balfour, de hooge Commissaris. bracht, hebben vele vrouwen op aanraden v&n vroedvrouw Julienne Fazekas niet ge aarzeld zich door gif van hunnen minnaar of van hun man te ontdoen. Er waren in dien tijd twee soorten gif in den handel: snelwerkend gif voor 200 a 300 pengo en langzaam werkend gif waarvan de prijs 4 a 5 lasten haver bedroeg. De morden werden 2 maanden geleden ontdekt door anonyme denunciaties. Ver der blijken ook vele babies vergiftigd te zijn. Op die wijze ontdeden zich vele moeders van ongewenscht kroost, daar zij dit een vei liger middel vonden dan een abortus provo- catus. Tot nu toe heeft de politie 40 vrouwen gearresteerd, die bijna allen hebben bekend. DE MILLIOENENGIFT VOOR NAUHEIM NAUKEIM, 19 Sept. (V.D.) De dame, die een millioen dollar heeft gegeven voor het stichten van een Instituut voor Hartziekten te Nauhéim, blijkt de 71-jarige Louise Kerck- hoff uit Los Angelos te zijn, die daarmede de wenschen van wijlen haar echtgenoot in vervulling brengt. Zij ontving het eere burgerschap van de stad Nauheim. LONDEN. 19 Sept. (V.D.) De gemeente raad van Londen heeft hedenmiddag met algemeene stemmen besloten, minister-presi dent MacDonald en Minister Snowden het eere-burgerschap van de stad Londen te ver- leenen. In de toelichting wordt verklaard, dat deze onderscheiding hun te beurt is ge vallen dank zij beider energieke werkkracht, voor den een ter gelegenheid van zijn reis naar Amerika, voor den ander door zijn be moeiingen ter Haagsche Herstelconferentie in het belang van de Britsche belangen. 23 MISSIONARISSEN VERMOORD ROME, 19 Sept. (V.D.) Gemeld wordt dat sinds 1923 22 Missionarissen in China werden vermoord. In den loop van dit jaar hebben 8 aanslagen plaats gehad, waarvan drie op Amerikaansche Missionarissen. ■- G „IM WESTEN NICHTS NEUES" MAG NIET IN HET ITALIAANSCH GELEZEN WORDEN MILAAN, 19 Sept. (V.D.) De Italiaansche vertaling van 't bekende boek van Remar que, „lm Westen nichts Neues" is door de Italiaansche regeering verboden. De uitgave was reeds tegen medio September door den uitgever Mondadori te Milaan aangekondigd, toen de maatregel bekend werd. WEDEROM EEN SCHEEPVAARTINCIDENT TUSSCHEN AMERIKA EN CANADA NEW-YORK, 19 Sept. (V. D.) Naar uit Halifax gemeld wordt, is jildaar het Cana- deesche motorschip „Shawnee" binnengeloo- pen, met vijf granaatschoten aan den boeg en zes op zij van het schip. De kapitein verklaarde, dat toen hij j-1. Vrijdagnacht op 26 mijl afstand van New- York voer, zijn schip plotseling door het Amerikaansche kustschip 145, dat met ge doofde lichten voer, beschoten was. Toen de „Shawnee" trachtte door te stoomen, riep het Amerikaansche schip de hulp in van zijn collega „Graham", dat Zondagmorgen ter plaatse verscheen. Doch ook dit laatste schip was de Canadees te vlug af. Ten slotte nam zelfs een derde vaartuig aan de achter volging deel, eveneens echter zonder resul taat. De kapitein van de „Snawnee" heeft zich terstond met de Canadeesche regeering in verbinding gesteld. Over dit nieuwe Ameri- D# EUROPEESCHE MAALTIJD TE GENèVE. kaansch-Canadeesch incident heerscht in Canada groote verontwaardiging. De regee ring is voornemens de kwestie langs politie- ken weg zonder verwijl, tot klaarheid te brengen. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN BRAZILIË RIO DE JANEIRO, 19 Sept. (V.D.) De nationale conventie koos Senhores Julio Prestes en Vetal Soares als candidaten voor het presidentschap en het vice-president- schap van Brazilië. EEN VORSTELIJKE GIFT NEWARK (New-Jersey), 17 Sept. Reuter. Louis Bamberger, de oprichter en president van een der grootste warenhuizen van het land, heeft gisterenavond, zonder vooraf gaande mededeeling, meer dan een millioen dollars aan geld en jaarlyksche toelagen uitgedeeld aan 235 dames en heeren, die ge durende 15 jaar of langer in zijn zaak had den gearbeid. Behalve de mededeeling dat deze gaven bedoeld waren als belooning voor de trouwe diensten, gaf Bamberger geen enkele ver klaring van zyn handelwijze. Bibliotheek te Dresden in een aultobas Zoo zullen ook de volken zich spijzen kunnen, die wij bijeenbrengen Ten einde de bewoners van de voorsteden van Dresden aan lectuur te helpen, heeft het gemeentebestuur der stad in een groote autobus 'n bibliotheek ingericht, die op 13 verschillende plaatsen der stad gedurende anderhalf uur zal stilstaan. De bibliotheek bevat 3000 werken en wel 1500 boeken on derhoudende lectuur en 1500 boeken over politiek, natuurwetenschappen, techniek, sport enz. De „verkiezingen" te Ober- ammergau. De voor 15 September aangekondigde rol- verdeeling voor de Passiespelen van Ober- ammergau is voor onbepaalden tijd uitge steld, vermoedelijk omdat voor de rollen van Christus en Maria verschillende gelijk waardige krachten ter beschikking staan en men dientengevolge nog geen keus heeft kunnen treffen. Een zilvervos-farm met radio Te Tünschütz nabij Eisenberg in Thü- ringen bevindt zich een zilvervos-farm, die de eenige van dien aard in Europa is. Zij is namelijk voorzien van een bijzondere ge patenteerde radio-installatie. In eiken vos- senstal bevindt zich een microphoon waar door elk gerucht, zelfs het ademen der dieren, met de hulp van een luidspreker kan worden waargenomen in het gebouw van het personeel. Vooral op het tijdstip, waar op de dieren werpen, kan aldus een beter toezicht worden uitgeoefend. Internationale BonttentoontfVel- ling cn Internationaal Bottt- congres te Leipzig 1930 Te Leipzig wordt reeds thans druk ge werkt aan de voorbereidingen voor de „Ipa", de Internationale Bonttentoonstel ling, die aldaar van Juni tot September 1930 zal worden gehouden. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling zullen ook de bonthan delaars uit alle landen te Leipzig in con gres vergaderen, ter bespreking hunner be langen. Reeds thans is de voor de tentoon stelling gereserveerde ruimte voor een groot deel besproken. Toezeggingen zijn reeds ont vangen uit de Vereenigde Staten, Canada, Zuid-Amerika, Frankrijk, Engeland, Rus land en de Scandinavische Staten. Een 30-jarige smid huwde op 8 Novem ber van het vorig jaar een 21-jarige vrouw, die hij in Rotterdam had leeren kennen. In Februari 1929 werd de man, wegens inge wandsziekte, in het Binnengasthuis opgeno men. Toen zijn vrouw hem daar bezocht, ontdekte de man tot zijn schrik, dat zij zich niet goed gedroeg. Die gedachte werd hem tot een obsessie. Hij vroeg den dokter of hij naar huis mocht en toen hem dit was toe gestaan, begaf hij zich naar zijn woning aan de Brouwersgracht. Den volgenden dag ech ter reeds kreeg hij een instorting tengevolge waarvan hij in het Wilhelmina-gasthuis moest worden opgenomen. Ook daar kwam zijn vrouw hem bezoeken en bleef hij in haar gelooven totdat hem op een fatalen dag een brief gewerd, welke kwade mededeelin- gen inhield over zijn echtgenoote. Dit greep den man zoo aan, dat hij in Paviljoen III van het Gasthuis werd opgenomen. Toen hij daaruit in April 1.1. ontslagen werd, ontdek te hij, thuisgekomen, dat zijn boeltje we gens huurschuld verkocht en zijn vrouw ver dwenen wasEen paar dagen bracht hij door in een kelder aan de Goudsbloem straat, daarna zocht hij zijn vrouw op. In den avond van 4 Juni 1.1., te ongeveer half zeven, verscheen hij, de hand kramp achtig in den zak, voor het venster var- het huis aan de Oude Kennissteeg. Voor dat venster zaten zijn vrouw en nog twee andere vrouwen. Buiten zichzelf van woede rukte de man een met scherp geladen re volver uit zijn zak en loste hij, op zijn vrouw richtende, achter elkaar twee schoten. Van de drie vrouwen, die in panischen schrik de kamer waren ingevlucht, werd ai- leen zij, op wie de schoten gemunt waren, getroffen. Een kogel trof een harer nieren; haar verwondingen waren zoo ernstig, dat alleen een spoedig operatief ingrijpen haar het le ven gered heeft. De man was na zijn daad weggevlucht, doch werd spoedig door een tweetal agenten ingerekend. De revolver haa hij toen reeds in het water van den O. Z. Achterburgwal geworpen. Gisteren stond hij, terzake van poging tot doodslag en subsidiair wegens zware mishan deling, terecht voor de Vijfde Kamer dei Rechtbank te Amsterdam. Onder een vloes van tranen vertelde hij van het vreeselijke, dat hij had doorgemaaktDe revolver had hij in de buurt van het Zeemanshuis voor 15 van een onbekende gekocht, voor bet geld. dat hij van het Armbestuur ont vangen hadVerdachte zeide. niet de be doeling te hebben gehad, zijn vrouw te doo- den; in dolle woede had hij blindelings naar binnen geschoten, in de richting van de drie vluchtende vrouwen Dr. H .J. Overbeek. die verd. heeft onder zocht, verklaarde, als deskundige gehoorn. dat verd. in affectievon toestand de daad ge pleegd heeft en dat hij verminderd toereke ningsvatbaar moet worden geacht. Toen moest de vrouw voor het hekje ko men en vond rir. Overbosch het beter, dat de man werd weggeleidDe vrouw ver telde, dat hun huwelijk den eersten tijd wel goed ging; de man gaf haar al het geld dat hij verdiende, ook gaf hij haar boven dien af en toe een pak slaag. Op vragen van president mr. Van Royen, erkende get. dat zij niet geschikt was voor een geregeld huwelijksleven; ook vilde zij, vanwege de klappen, van den man weg. Pres.: Maar dan begrijp ik niet, dat u hem xaar het ziekenhuis brieven schreef, dat u nog van hem hield. Was 't eigenlijk niet. dat. u een beetje met hem wilde spelen? U hebt dien man. voelende, welk een macht u over hem had, gek gemaakt, 't Ware be ter, dat u in de verdachtenbank zat en hij hier stond! U woont nou weer in Rotterdam, he? En is hij nu heelemaal uit. uw gedachten? Get.: Neen, maar ik schrijf hem alleen niet meer. Nadat verd. weer was binnengeleid en nog eenige getuigen verhoord waren, was het woord aan het O. M., mr. van Dulleman. Spr. wees er op, dat verd., nadat hij in het Paviljoen III was opgenomen, in een voort- durenden staat van opwinding is geweest, zoodat van kalm beraad en rijp overleg om de vrouw te dooden. geen sprake is gewefest. Daarom ook heeft spr. geen poging tot moord, maar poging tot doodslag ten laste gelegd. Het bewijs van dit laatste is z. i- echter, het verhoor der getuigen in aan merking genomen, volslagen komen vast te staan. Het door verd. aan de vrouw toege bracht letsel was levensgevaarlijk en slechts door toeval is zij aan den dood ontsnapt. Wat de motieven van de daad betreft, spr. zou die bijna eerbiedwaardig willen noemen. Verd. heeft getracht om van zijn echtge noote een fatsoenlijke vrouw te maken en door haar misdragingen is dit niet gelukt. Echter had verd. in geenen deele zijn toe vlucht mogen nemen tot de daad. waarvoor hij thans terecht staat. Spr. moet in aanmerking nemen, dat vol gens dr. Overbeek verd. noch geheel ontoe rekenbaar, noch psychopaat is. Er rest dus helaas zou spr. willen zeggen niets an ders dan hem gevangenisstraf op te leggen. In Frankrijk zou men dezen man misschien hebben vrijgesproken; maar in ons land is men gelukkig neg zoo ver niet. Spr. wees er op, dat verd.. die een driftig en zenuwachtig mensch is, in den toestand, waarin hij thans verkeert, gevaarlijk is voor de maatschap pij. Er blijven gevoelens van wraak bestaan en daarom acht spr. het noodig, verd. ge- ruimen tijd op te sluiten. Eisch: vijf jaren gevangenisstraf. (Beweging op de publieke tribune, vera, barst in snikken uit]. De verdediger, mr. M. Schorlesheim merk te op, dat hij niet begrijpen kon, waarom de officier, na eerst alle mogelijke verzachtende omstandigheden naar voren te hebben ge haald. tot slot met een eisch van vijf jaren is gekomen. PI. wil daar tegenover stellen, dat verd. een door en door brave kerel ls. die geen straf, maar medelijden en verple ging verdient. Zijn daad kan een gelegen heidsfeit genoemd worden, gepleegd in een zeer gedeprimeerden toestand. Als hij met deze vrouw niet te maken Mfeeft. is verd. niev gevaarlijk. PI. zou voor dezen man met een gerust hart een voorwaardelijke veroordee ling durven vragen, maar hij weet, dat de Rechtbank daarop niet zou ingaan. Beter lijkt het pl. daarom, dat verd. ondanks het afwijzend advies van dr. Overbeek. ter be schikking van de regeering wordt gesteld om van harentwege te worden verpleegd. Me- klem deed pl. hiertoe het verzoek. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 3 October as. 3 maanden opgelegd Het is bij steenzetters te Amsterdam ge bruikelijk om in combinatie te werken, doch die onderling gevormde combinaties dragen niet altijd de goedkeuring van an dere steenzetters weg. Dat geeft dan aan leiding tot conflicten en dat die conflicten van ernstigen aard kunnen zijn, bleek eer gisteren in een strafzaakje tegen een steenzetter, die zich te verantwoorden had wegens mishandeling van een collega en wegens wederspannigheid tegen de politie. Het feit had plaats op 22 Juli 1.1. De mis handelde steenzetter reed op de fiets van het Centraal Station naar zijn woning in de Westerstraat, begeleid door vier agenten ZATERDAG 21 SEPTEMBER HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. KRO-Uitz. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.151.15 Concert door het KRO-Trio 1.152.00 Gramofoonmuziek 2.003.15 Kinderuurtje 4.005.00 Cursus Engelsch 5.006.00 Gramofoonmuziek 6.006.45 Gramofoonmuziek 6 457.00 Journalistiek weekoverzicht 7.007.30 Le zing over: Electriciteit in de huishouding 7.308.00 Lezing over: De Melaatschheid in de geschiedenis, in het bijzonder in de Hei lige Schrift 8.0011.00 Orkestconcert 11.0012.00 Vroolijk gramofoonprogramma. HUIZEN, 1875 M. 10.00—10.15 Morgen wijding 12.152 00 Concert door het AVRO-Kwartet 2.002.30 Filmpraatje door Max Tak 2.304.00 Aansl. van het Tuschinski-Theater te Amsterdam 4.00— 5.00 Thé dansant uit Cabaret „la Gaité" ts Amsterdam 5 306.00 Letterkundig over zicht door Dr. P. H. Ritter Jr. 6.017.45 Concert door het Omroeporkest. Het Dubbel Mannenkwartet „Bel Canto" 8.00 VARA. Concert. Orkest, orgel, xylofoon en gramo- foonplaten. Lezing over: Zonnestraaldag. 10.00 VARA. Persberichten 10.45 VARA. Vroolijk uurtje. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05—11.20 Lezing 1.202.29 Orkestconcert 3.50 Concert. R. West, tenor, J. Edwards, mandoline, Orkest 5.05 Orgel concert door A. Taylor 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 7.05 Pianorecital door E. Bainton 7.35 Lezing 7.50 Pianorecital door M. Cole 8.20 Concert. L. Lilley, so praan, L. Mannucci,cello. Orkest 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing 10 35 Lezing 10.40 Variété-uitzending, dansorkest 11.0512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 12.50 2 20 Gramofoonmuziek 5.05 Dansmuziek 6.55 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestcon cert 9.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.35—8.15 Gra mofoonmuziek 8.20—9 20 Orkestconcert 10.3511.4 Gramofoonmuziek 12.30 Gra mofoonmuziek 1.252.50 Orkestconcert m. m. van sopraan 5 556.50 Orkestconcert 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert 6 20 Pianorecital 6.55 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestconcert, m. m. van vocale solisten. ZEESEN, 1635 M. 6.10—10.50 Lezingen 12.20110 Muziekuitzending voor scholen I.101.50 Lezingen 2.202.50 Gramofoon muziek 2.505.20 Lezingen 5.206.20 Concert uit Hamburg 6-208.20 Lezingen 8.20 Uit „Miniaturdramen" van Maurice Baring. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 3.50—5.50 Con cert door Mogens Hansens's Ensemble 8.35—9.35 Concert 9 501120 Concert II.2012.35 Dansmuziek. op de fiets. Op dien weg werd hij drie maal lastig gevallen door de schreeuwende en scheldende menigte, die hem achtervolgde. Telkens moest de politie van den wapen stok gebruik maken. In de Westerstraat stapte verdachte van zijn fiets, liep op zyn collega toe en bracht dezen een slag op den schouder toe. Tegen de agenten, die hem arresteerden, verzette hij zich. De politieagent, die als getuige optrad, verklaarde, dat de mishandelde steenzetter nog steeds achtervolgd wordt, zoodat hij ook op zijn tocht van cn naar het lokaal van den politierechter door vier politie agenten moest vergezeld worden. Het O. M., mr. De Blécourt, vond dezen toestand van terreur onduldbaar en hij achtte rlgoreuze maatregelen er tegen ge boden. Eisch: vijf maanden gevangenis straf. Mochten weder dergelijke gevallen zich voordoen, dan zal hij ze voor de meer voudige Kamer brengen en de Rechtbank verzoeken, hoogere straffen op te leggen. Mr. Servatius, vonnis wijzende, was het met het O. M. eens, dat dergelijke toestan den in een geordende maatschappij niet mogen voorkomen en met kracht behooren te werden onderdrukt. Nu niet gebleken is, dat de verdachte bij de andere relletjes betrokken is geweest, acht mr. S. hem niet den gewenschten persoon om als voorbeeld te stellen. Intusschen moet de straf ge voelig zijn. Met het ook hierop legt mr. S. den verdachte drie maanden gevangenis straf op. De kantonrechter te Leiden zou eergisteren uitspraak doen in procedure tusschen de gemeente Rijnsburg en de Ned. Herv. Diaco nie aldaar, betreffende de ondersteuning van een inwoonster van Rijnsburg. In het kort zij vermeld, dat de gemeente Rijnsburg in 1875 met de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente aldaar een overeenkomst had aan gegaan, waarbij Rijnsburg afstand deed van de rechten op den eigendom der destijds onder beheer van Regenten der Gildearmen te Rynsburg staande goederen, onder voor waarde. dat de Diaconie der Herv. Kerk in den ruimsten zin het gemeentebestuur zoo veel mogelijk van armenzorg zou ontheffen. In het begin dezes jaars weigerde de Diaco nie deze overeenkomst ten aanzien van voor noemde inwoonster na te komen. Voor de gemeente Rijnsburg trad mr. Briët op, voor de Diaconie mr. Nord Thomson. Alvorens definitief vonnis te wijzen heeft de kantonrechter thans bij interlocutoir von nis de door de Diaconie voorgeselde excep ties van onbevoegdheid verworpen en zich bevoegd verklaard van de vordering ken nis te nemen. Voorts heeft de kanton rechter de vordering, strekkende tot ver goeding van de kosten, door de ge meente gemaakt voor de verzorging der oude vrouw, ontvankelijk verklaard en de gemeen te Rijnsburg toegelaten, de door haar gestel de feiten door getuigen te bewijzen. Tevens heeft de kantonrechter te zijner voorlichting drie deskundigen benoemd. 30 De toon der vorstin was zóe ijzig koud, zeó bevelend geweest, dat men het oogmerk te beleedigen, er duidelijk kon uit proeven. Viola was bleek geworden, zij maakte een beweging zich te verwijderen, doch Gerhard hield haar hand vast. „Verschooning mevrouw," zeide hij, „maar mevrouw von Tonnberg staat onder mijn bescherming. Zij zal slechts aan mijne zijde dit vertrek verlaten!" De schoone vrouw beet haar lippen haast ten bloede. „Mijn bedienden Hebben mij te gehoor zamen," riep zij met kwalijk onderdrukten toon. „Gij zijt uit mijn dienst ontslagen, verlaat terstond myn huis!" snauwde zi) Viola toe, die daar roerloos stond. Over Gerhard's gelaat vloog een donkere blos. Haastig trad hij op de vorstin toe. Maar in het uiterste oogenblik beheerschte hij zich. Hij maakte voor haar een buiging, zonder een woord te spreken, en den arm van Viola in den zijnen nemend, verliet hij ijlings met haar de kamer. De vorstin keek hem met van toorn fonkelende oogen vol verbazing na. „Dus dezen keer ben ik de versmade!" mompelde zij. Eenige minuten later riep de klank der bel de kamenier binnen de schoone vor stin had een zenuwtoeval, welke ondanks alle middelen daartegen gebruikt, meer dan een uur duurde. Gerhard had Viola naar de presidente gebracht: de oude dame ontving haar met open armen. Men vroeg niet, men vorschte niet naar het verledene en Viola was daarvoor Gerhard en mevrouw Eckberg zeer dankbaar. Bedeesd en verlegen nam zij alle bewij zen van vriendschap en liefde aan, en toch, hoe gelukkig, hoe zalig gevoelde zij zich nu. „U blijft voorloopig bij mij," zeide de presidente tot haar, „ik zal wel zorg voor u dragen." „Wat is u goed," fluisterde Viola met trillende lippen, „o, als u eens wist, wat ik geleden heb!" Zij brak schielijk af. en ook de dame schudde afwerend haar hoofd. „Later, daarvan later, kindlief," mompelde zij. Gerhard verwijderde zich weldra, doch beloofde den volgenden morgen terug te komen, en toen hij vertrokken was, drong de presidente er bi) Viola op aan zich toch ter ruste te begeven. Viola onderwierp zich doch zi) bleef lang wakker en hoofd en hart hielden zich uitsluitend met deze eene vraag bezig: „Wat zal daarvan komen?" Met een hoogroode kleur trad zij den volgenden morgen Gerhard tegemoet. Gerhard vatte zacht haar hand. „Ik heb reeds met mevrouw Eckberg een en ander besproken," zeide hij, „in de veronderstel ling dat ge mijn voorstel zult goedkeuren en dienovereenkomstig zult handelen. Voor loopig blijft u hier, ik reis heden naar huis en stel Magda van alles in kennis. Zij zul len u gaarne by zich een een tehuis aan bieden en gij zult dat zeker niet van de hand wijzen." Hi) hield op en keek haar vol verwach ting aan. Viola's oogen begonnen te schitteren van blijdschap. „Mag ik dat aanbod aan nemen?" vroeg zij aarzelend. „Mijnheer von Rotteck Kij viel haar glimlachend in de rede. „De goede Rotteck doet, wat Magda wil." „En Magda," fluisterde zij, „zal wel boos op mij zijnhet zou trouwens ook al te edelmoedig zijn." „Zij heeft u reeds lang vergeven laten wij het verledene laten rusten. Wilt ge komen, Viola, om wille van mii?" Hij keek haar diep in de oogen, waaraan eensklaps heete tranen ontsprongen. „Ik moest op u knorren," spak hij teeder, „dat ge u niet terstond iot mij gewend hebt ik heb u langen tijd met bange zorg gezocht." „Zooveel goedheid heb ik niet verdiend." zeide zij snikkend, „en dat weerhield mij hulp by u te zoeken." Eenige dagen na Gerliard's verrek kwam mevrouw Rotteck zelf om Viola te halen en met haar naar huis mee te nemen. Magda meende, dat aan haar broeder verschuldigd te zijn. Hoe ongaarne zij ook haar huisgezin verliet, bracht zij nochtans dit offer, want zij wilde daardoor ook Viola bewijzen, dat alles vergeten en vergeven was. Er begon nu een nieuw leven voor de zoo zwaar beproefde jonge vrouw. Nu eerst leerde zij de volle waarde van een gezelligen eigen haard schatten en het ware geluk va" een stil familieleven kermen. Haar geest hing niet meer aan het uiter lijk zij had immers" de treurige onder vinding opgedaan, dat juist de schitterende buitenzijde de diepste schaduwen bevat en dat het hoogste geluk voor den mensch niet gelegen is in den glans der wereld, maar in zijn eigen hart. En de dag brak aan, die al haar wen schen zou bekronen, de dag, waarop zü d echtgenoote zou worden van den man. wiens waarde zij eerst erkende, ten zij zelf in zon dige lichtzinnigheid een onoverkomelijken scheidsmuur tusschen zich en hem had opgericht, na langen strijd, na bitter lijden was ook deze gevallen, en nu was zij de zijne geheel de zijne! Het trouwen had plaats in de kleine dorpskerk, daama had een maaltijd by de Rottecks het kleine aantal gasten vereenlgd. en toen de Juniavond zich ter ruste begaf, waren de pas getrouwden naar Lindenboscb gereden. Als vrouw des huizes doorliep Viola nu de welbekende vertrekken en een onuit sprekelijke zaligheid vervulde heur hart nu was zij tegen alle stormen gevrijwaard. Gerhard sloeg zijn arm om zyn huisvrouw en trok haar zacht met zich in het park naar de bloeiende lindeboomen, wier lief lijke geur hen omgaf. Verder ging het tot diep in het park tot onder de oude eiken, onder wier schaduw rijk bladerdak het paar zich nederzette. „Deze boomen zijn getuige geweest van mijn smart," zeide Gerhard naar de eiken wijzend, „destijds toen ik aan mijn zuster myn leed klaagde, zij zullen ook getuiga zijn van mijn geluk." „O. Gerhard, ik heb altijd jou alleen liefgehad en de gedachte jou waardig te worden heeft mij later moet gegeven, het allerzwaarste te verdragen," fluisterde Viola, terwijl zij dichter tegen haren man aan- vleide. „God heeft het ten beste gekeerd," ant woordde Gerhard, „laten wij steeds het ge luk in Hem genieten!" EINDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5