Binnenlandsch Nieuws VOOR DE HUISKA MER TWEEDE BLAD VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Het bioscoopconflict in het Zuiden Een internationaal Aletta Jacobs-fonds Hoog bezoek Efficiency-tentoonstelling te Rotterdam De nominatie voor den voorzitter der Tweede Kamer l 'V.l EERSTE KAMER LUCHTVAART De vliegtocht der „Sovjet-Rusland" De koning van Siam Een tusschenlanding Clubtocht van vrouwelijke studenten te Leiden UIT ONZE OOST De verduistering van f 150.000 De moordzaak-Waller De Pest te Bandoeng GEMENGD NIEUWS De schepper van Nick Carter overleden Zedenmisdrijf Weer vlot gekomen De Alastrim-gevallen Te Delft Noodlottige val Waar Remarque onder gebukt gaat De stervende moeder LEGER EN VLOOT Het Koninklijk Instituut van de Marine ONDERWIJS KERKNIEUWS Kardinaal Van Rossum De nieuwe St. Josephkerk te Kaalheide vertoont nu reeds scheuren SOCIAAL LEVEN De staking in de bouw bedrijven te Bergen op Zoom LANDBOUW EN VISSCH^tJ Wat elke maand te doen geeft Een openbare vergadering te VenJo Te Venio werd gisteravond in het Grand Theater, dat door circa 1200 personen ge vuld was, terwijl eenige honderden belang- ellenden, die geen plaats konden krijgen, ;ruggestuurd moesten worden, een openbare ergadering gehouden, belegd door d'en Ned. licscoopbond, ter bespreking van het bios- ;x»pconflict in het Zuiden. Ter afwisseling van het gesprokene wer den eenige cuituurfilms vertoond. Toen bij nen aanvang der bijeenkomst het eerste /ümbeeM op het doek verscheen, steeg uit •ie grcote menigte, die meer dan 2 maanden een films in Venlo had zien draalen, een krachtig applaus op. Het woord werd het eerst gevoerd door den heer A. de Hoop, administrateur van im Ned. Bioscoopbond te Amsterdam, die uiteenzette, hoe verschillende gemeentebe- :.ïuren en in het bijzonder B. en W. van Venlo de bioscoopwet z.i. saijoteeren. Ten bewijze hiervan memoreerde hij, dat de re- eering de centrale nakeuring als niet pas send in het kader van de Bioscoopwet niet vilde erkeneen, terwijl desniettegenstaande de emeentebesturengebruik makende van een pitsvondige redactie van een gewijzigde ver ordening het bioscoopbedrijf zulk een cen- rale nakeuring opdrongen. De heer M. C. van der Hut, hoofdbestuurs- •d van den Ned. Bioscoopbond uit Dordrecht, "e'.de in het licht, dat de Centrale nakeu ring niet alleen onwettig, maar soo onrecht vaardig was, dat zij praetisch tot den ondet- .ang van het bioscoopbedrijf in het Zuiden zou hebben geleid, indien de Bioscoopbond niet vrijwillig de bioscopen zou hebben ge sloten De heer D. Hamburger Jr., voorzitter van den Ned. Bioscoopbond te Utrecht, liet in rijn rede uitkomen, dat de burgemeesters tan enkele gemeenten, die de drijvers zijn geweest naar het bioscoopconflict tevens ver. a ntwoordelijk zijn voor de verlengng van dit conflict. Het voorstel dat bij de laatste on derhandelingen van de zijde van den Bios coopbond is gedaan en hetwelk eenige bur gemeesters alleszins aannemelijk achtten, is thans door de Zuidelijke Keuringsvereeniging van de hand gewezen, omdat men ervoor vreesde, dat de Zuid. Keuringsvereeniging niet zou kunnen blijven voortbestaan. Bij de burgemeesters in het Zuiden weegt niet meer het zwaarst het belang hunner gemeenten en ook niet het belang van de Katholieke moraal, maar uitsluitend de vraag, hce kan de Zuidelijke Keuringscommissie met haar 23 gemeenten waarvan, naar spr. mededeel de, zich 11 niet aan de Centrale nakeuring houden blijven voortbestaan. Spr. deelde ten slotte mede, dat wanneer enkele maanden van het komend wintersei zoen zullen zijn verloopen, zonder dat het conflict beëindigd is. de bioscopen in het Zuiden niet meer voor het najaar van 193» geopend zullen worden. De redevoeringen ontlokten veel applaus. Reeds 1000 in de kas gestort In het jongste maandblad van de Neder- landsche Vereeniging van Staatsburgeres sen. waarin dr. Aletta Jacobs op veelvul dige wijze wordt herdacht, deelt mevrouw C RamondtHischmann mede, dat op voorstel van de dames James Addams en mrs. Grace Hofman White uit New York een internationaal Aletta Jacobs-fonds is gevormd met nader te bestemmen doel in het Vredeswerk. Tijdens het onlangs te Praag gehouden Congres van den Interna tionalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid werd in de kas van dit fonds reeds ongeveer duizend gulden gestort. De gemalin van den ex-keizer heeft gis termorgen een bezoek gebracht aan de bont- expositie van de firma Pry da te Arnhem. Zij was in gezelschap van twee leden dei- hofhouding. Te Rotterdam wordt van 19 tot 26 Sep tember een Efficiency-tentoonstelling ge houden, welke tentoonstelling wordt geor ganiseerd door de Nederlandsche Vereeni ging van Importeurs en Fabrikanten van Kantoormachines. Een groot aantal binnen- en sche experts zijn aanwezig om de noodige voorlichting te verschaffen. De heer De Flines heeft bij de opening, waarbij vele autoriteiten en andere belang stellenden aanwezig waren, namens het be stuur der voormelde vereeniging en -van het uitvoerend comité ter voorbereiding van de tentoonstelling de aanwezigen welkom ge- heeten. Spr. wenschte naar voren te brengen, dat dit de vierde Efficiency-tentoonstelling is, welke door de vereeniging is georganiseerd. De laatste vond drie jaar geleden te Am sterdam plaats en trok toen veel belang stelling. Kosten noch moeiten zijn gespaard om deze tentoonstelling zoo leerzaam moge lijk te doen zijn en het publiek zoo goed mo gelijk op de hoogte te brengen van de machi nale en niet-machinale hulpmiddelen van het moderne kantoor. Het verzoek van de exposanten is: Komt tot ons met uwe moeilijkheden en problemen op administratief gebied. Spreker zeide den buitenlandsche gedele geerden, den leden van het eere-comité en allen anderen, die aan het voorbereiden der tentoonstelling met raad en daad hebben medegewerkt, dank voor hun moeite. Daarop heeft de voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam de tentoonstelling voor geopend verklaard. Langs den Vliet keerden ze. voorzien van brandende lampions, naar Leiden terug. Gisterochtend te 10.15 heeft H.M. de Koningin ten Paleize Huis ten Bosch de eergisteren door den tijdelijk-voorzitter der Tweede Kamer benoemde commissie uit die Kamer ontvangen, welke aan de Koningin de voordracht aanbood ter benoeming van een voorzitter der Tweede Kamer voor het nieuw geopende zittingsjaar. De commissie, die in vier auto's, begeleid door boden van de Tweede Kamer naar Huis Ten Bosch was gereden, bestond uit de leden Bongaerts, Ridder van Rappard, van Dijk, mevr. Bakker-Nort, Rutgers van Rozenburg, mej. Meyer. Lingbeek en prof. van der Bilt. De heeren Bongaerts en Van Dijk droe gen als oud-ministers het ambtscostuum met den witten pantalon, de heeren Van Rappard en Rutgers van Rozenburg waren in ambtstenue van Kamerlid, prof. van der Bilt in de officieele tenue vair Gemeente raadslid en ds. Lingbee was in rokcostuum. Vergadering van Donderdag 19 Sept. Voorzitter: Mr. ff. L. Baron de Vos van Steenwyk Benoeming leden huishoudelijke commissie. De heer MENDELS (S.D.A.P.) wenscht een enkel woord té zeggen. De commissie bestaat uit slechts twee leden, waarvan één thans het voorzitterschap der Kamer is gaan bekleeden. Spr.'s bedoeling Is nu aan te be velen zijn medelid, den heer Polak. De heer SLINGENBERG (V.D.) zou er veel voor voelen de Kamer in overweging te ge ven deze belangrijke commissie uit te brei den hetgeen thans intusschen nog niet kan geschieden, en haar te doen bestaan uit den voorzitter der Kamer, ambtshalve en vier leden. Daarna wordt tot stemming overgegaan. Ter vervulling van de vacature-de Vos van Steenwijk wordt gekozen de heer v. Voorst tot Voorst, die zijn benoeming aanneemt. De heer Rink wordt herbenoemd, die zijn herbenoeming aanneemt. Benoeming leden gemengde commissie Stenografie Aan de orde is de benoeming van leden der gemengde commissie voor de stenografie. In de vacaturé-Haffmans wordt de heer Haffmans herkozen. In de vacature Polak wordt de heer Po lak herkozen. In de vacature-Slingenberg wordt de heer Slingenberg herkozen. De herkozen leden nemen hun benoeming aan. Commissie voor de verzoekschriften De VOORZITTER benoemt tot leden der commissie voor de verzoekschriften de hee ren Jansen, de Savomin Lohman, Fock, v. Citters en Oudegeest. Ontwerp-adres van antwoord op dé Troonrede De VOORZITTER brengt het ontwerp adres van antwoord op de Troonrede ter ta fel en verzoekt den leden zich ln de afdee- lingen te begeven ter onderzoek daarvan. De vergadering wordt te 11.55 verdaagd tot heden 11 uur. Moede vliegprestatie Het vliegtuig ..Sovjet-Rustend", dat op weg is naar het uiterste Oosten van Amerika en dat op 18 September 1.1. startte te Niko- lajevsk aan de Amour, landde te Petropa- viovsk Kamtschatka. Het heeft thans 12.000 K.M. afgelegd. De gemiddelde snelheid be droeg 160 K.M., terwijl de weersomstandig heden zeer slecht waren. Hij: „Dit lamsvleesch lijkt me een beetje taai." Zij: „Och, laten we nu niet over zaken spreken." klaagde gekalmeerd. De koelies scholden beklaagde later uit voor handlanger van den heer Waller. De koning van Siam heeft afgezien van de plannen, zooals die reeds waren vastge steld, en is Woensdagmorgen plotseling uit Songoriti naar Tosari vertrokken. Zooals men weet, heeft het e.s. „Bramen" een Heinkel-watervliegtuig aan boord, het welk van boord door middel van een cata pult opstijgt om de post aan land te bren gen. Gistermorgen is dit toestel in de Noord zee van boord gegaan. Het maakte gister- buitenland- ?or2en 9 uur cen tusschenlanding op Schel- lingwoude om weerberichten te vernemen en steeg na een half uur weer op met Ham burg als bestemming. Prinses Juliana onder de deelneemsters Gistermiddag om 5 uur hebben de leden van de vereen, der vrouwelijke studenten te Leiden vanaf het vreeenigingsgebouw aan het Rapenburg langs Noordeinde en Hoog- weg een clubtocht gemaakt naar Allemans- geest te Voorschoten. Ook Prinses Juliana aan dezen tocht deel. De procuratiehouder van het Engelsche tea-concern, O. H. R. Cocq Company, welk concern door middel van valsche voorraad- lijsten de Hongkong-Shanghai Banking Cor poration te Batavia benadeelde voor een bedrag van 150.000, is gearresteerd. Bij de behandeling van de moordzaak- Waller voor den Landraad te Langsa ver klaarde mandoer Soekarman, dat hij in den morgen van 2 Februari om half 9 den heer Waller passeerde. Beklaagde groette niet, daar de heeren nooit teruggroeten. Beklaag de woonde niet bij de koelies, daar de man doers op Damarsipoet steeds gehaat waren. Alleen zij, die hardhandig durfden optreden, werden mandoer. Voorbij het huis van den heer Ligthart was een groote oploop van koelies. De heer Waller zou Jacob hebben geslagen. De koe lies wilden wraak nemen op Waller. Be klaagde zegt een kwartier lang getracht te hebben om de koelies van hun moordplan af te brengen. Hij heeft den heer Waller niet gewaarschuwd, daar hij bang was zelf slachtoffer te worden. Beklaagde was den heer Waller niet slecht gezind. De heer Waller, die kwam aanloopen in gezelschap van den heer Ligthart, liep op het zien van de koelies weg. Vijf koelies achtervolgden hem en op de voorgalerij van de vierde gon- dok is de moord gebeurd. Later spreeuw- den de koelies, dat zij ook de ar. •-«- ren zouden vermoorden. Zij werdtr Te Bandoeng is thans ook een geval van longenpest geconstateerd. Het inlandsche slachtoffer is overleden. Te New-York is overleden Charles Jenks, schrijver van de ook in ons land door dui- zenden verslonden Nick Carter-geschiedenis sen. In Amerika, waren deze verhalen zoo populair, dat Jenks dagelijks tot 10,000 woorden moest schrijven, om aan dc aan vragen van zijn uitgevers te kunnen voldoen. Op 7 Augustus werd te Kerkrade door een onbekend individu cen achtjarig meisje ontvoerd en verschillende uren verborgen gehouden. In verband hiermede heeft de politie te Kerkrade thans den mijnwerker S. gear resteerd cn naar Maastricht overgebracht. De Franschê zeeboot, die gistermorgen in de Biezelingsche Ham op de Plaat aan den grond is geloopen, is later met behulp van vijl sleepbooten vlot gekomen en naar Ant werpen opgestoomd. In het ziekenhuis van het Groene Kruis te Delft wordt met het oog op het ge vaar van besmetting met alastrim geen ziekenbezoek toegestaan. Het consultatiebu reau voor t.b.c.lijders is voor onbepaalden tijd gesloten. Het bestuur van de Delftsche Schoolveree- m{jing heeft den leerlingen der eerste en tweede klasse van de school, uitgaande van deze vereeniging voorloopig vacantie gege ven. Er werden gister twaalf nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. De gezondheids commissie heeft in een Woensdagavond ge houden vergadering besloten den ingezete nen in overweging te geven, zich te laten inenten of herinenten. Woensdagavond werden in het gasthuis ruim 800 personen gevaccineerd. De inspecteur van de Volksgezondheid heeft het bestuur der Delftsche Schoolver- éeniging medegedeeld, dat sluiting der school niet noodzakelijk is. De inspecteur is van meening, dat de kinderen op de school geen grooter gevaar loopen dan wan neer zij op straat spelen. Stilzwijgend wordt daarbij verondersteld, dat revaccina- lie is geschied. De leerlingen zullen de school dus weer bezoeken. Inenten in een auto Woensdagavond heeft de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Rotterdam voor het eerst op straat ingeënt in een auto, welke daartoe door de politie was afge staan. Hiervoor werd gebruik gemaakt van den arrestanten-auto, welke dit gemak op leverde dat de „slachtoffers" achter in konden gaan en voor, door de zijdeur, weer naar buiten. Er was bekend gemaakt, dat de auto te kwart voor zes in den Vo gelenzang zou zijn, en toen de wagen ver scheen stond reeds een groepje menschen te wachten. De hoofdverpleger van den G.G.D., de heer Beetstra, formeerde 'n queue en daar na kon het inenten geschieden, In de auto werden de armen van de dames, heeren en kinderen sterjpl gemaakt; dr. Elias entte in. Tegen zevenen waren 275 menschen gehol pen en nog stonden er te wachten, maar het werd donker en omdat in dc auto geen licht aanwezig was, moesten nog een vijftig gegadigden oningeënt naar huis worden ge stuurd. Gisteren werd er weer op dezelfde plaats ingeënt, maar nu zou de auto reeds om vijf uur verschijnen. Een geval te Abcoude Te Amsterdam zijn gisteren geen nieuwe observatiegevallen opgenomen. Wel is te Abcoude officieel een geval geconstateerd. De patiënt is in quarantaine opgenomen. Tusschen Amsterdam en de omliggende ge meenten beslaat nauwe samenwerking, waardoor ook verbreiding buiten Amster dam zooveel mogelijk wordt voorkomen. De Alastrim in de hoofdstad De Directeur van den Geneeskundigen Dienst te Amsterdam deelt mede, dat zich ook gisteren weer een verdacht geval van Alastrim heeft voorgedaan, Dc patiënt is ter observatie opgenomen. Aan de gevolgen overleden De schilder J, Clacssens van Sittard, die Woensdag een val van acht meter hoogte deed, is in het Fransche klooster te Sittard aan de bekomen verwondingen overleden. W. Duesberg zegt in l'Oeuvre naar aan leiding van deenorme populariteit van lm Westen nichts Neues: „Het 800e duizendtal is verschenen!" Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke: Schlager in den boekhandel ook voor den schrijver een goed zaakje is, vooral in Duitschland met zij n hooge boekenprijzen. (Men houde in het oog, dat de schrijver een Franschman is). Im Westen nichts Neues wordt verkocht voor 4.50 Mark of 2:70. 800.000 X 2.70=/ 2.160.000, waarvan de schrijver 20 pet. ontvangt, om niet te spreken van de vertalingen en de film rechten. Erich Maria Remarque is een zeer sym pathieke en bescheiden jonge man en wie jaloersch op hem is, deed beter, hem zijn succes te vergeven, wat hij overigens zelf niet doet. Remarque gaat er onder gebukt, dat hij zoo in de hoogte gestoken wordt. Hij is bang voor den roem, dien men hem bezorgd heeft en vindt, dat die zijn krach ten te boven gaat. Hij vertelt: Al jaren lang heb ik gepoogd, littera tuur te scheppen. Ik heb een tooneelstus willen schrijven. Maar ik begreep, dat ik daarvoor geen talent had. Ik heb geen fan tasie. Toen heb ik verteld, wat ik beleefd heb en ik heb mijn boek gemaakt. Maar scheppen uit de fantasie? Een kunstwerk maken?Dat kan ik niet!" En zoo is deze man van 30 jaar zeer bedroefd over de verwachting, die hij ge wekt heeft en verklaart zich niet bij machte om aan die hoop te voldoen. Zijn succes overstelpt hem. Bescheiden als hij is, wenscht hij, dat men hem zal vergeten. Hij wil zijn eigen leven leven en niet het leven, dat zijn uitgevers voor hem bestemd had den. Hij heeft geweigerd, zich in het open baar te toonen, en de lezingen, die men hem zoowat overal in Duitschland wilde laten houden, hebben noeit plaats gehad. Hij is een heel gewone man en iedereen wil in hem een buitengewoon mensch zien. Dat is zijn ongeluk. En het maakt hem bitter en melancholiek." Het was bezoekdag in het ziekenhuis. Een mail van ongeveer 30 jaar, die blijkbaar voor het eerst hier kwam, vroeg aan een zuster waar zijn moeder lag. „Eerste verdieping, op de zaal aan het ein de van de lange gang," lichte de vriendelijke religieuse hem in, zoodra hij den naam ge noemd had. Hij ging de trap op en stond spoedig voor de deur van het ruime vertrek, waar zijn lieve moeder al sinds zoovele we ken met smachtend veriangen naar zijn komst uitzag. Het was een reus van een man. Aan zijn gebronsde gelaatskleur en zijn ringbaard herkende men terstond den zeeman. Hij was pas terug van een groote zeereis. Toen hij terug kwam had hij te IJmuiden van de zuster uit het ziekenhuis een brief ontvan gen, dat zijn moeder ernstig ziek was. In het gasthuis had hij dadelijk goede berichten omtrent haar gekregen, maar hij had tot den volgenden morgen moeten wachten eer hij de herstellende oude vrouw mocht bezoe ken. En ofschoon zijn ongerustheid bijna geheel verdwenen was, aarzelde hij nu toch even voor hij binnentrad. Een soort onredelijke angst beklemde hem het hart bü de gedachte aan al het lijden dat hier geleden werd en de doordringende jodoform-lucht maake zijn tegenzin om bin nen te treden nog grooter. Maar zoodra hij dezen overwonnen -liad, werd hij getroffen door de buitengewone zindelijkheid en net heid die overal heerschte. „O, zijt gij die Karei, dien de zieke met zooveel ongeduld verwacht," sprak de vrien delijke zuster. „Iedereen kent u hier al onder dezen naam. Gij kunt er trotsch op gaan, dat uw moeder veel van u houdt! Het bed staat daar achteraan in den hoek. Gaat u maar mee! Ze heeft longontsteking aan de rechterzijde gehad," sprak ze. „Een oogen- blik zijn we dan ook nog bang geweest voor haar leven, maar het is gelukkig goed af- geloopen. Kijk, ze heeft gemerkt dat u er bent." Zoo was het. Hij snelde op haar toe, wierp zich in haar armen en drukte een paar kus sen op haar vermagerde wangen ik je niet meer terug zou zien! Ik ben zoo ziek geweest." „Kom nu, u bent immers weer beter. Kijk eens wat ik voor u heb meegebrachtNu begon hij op het bed alle geschenken uit te stallen. „Verwen me toch niet zoo!" Terwijl ze met elkaar praten vergaten ze alles om zich heen. „Je kimt niet begrijpen," zei de moeder, „hoe akelig je wordt als je zoo dagen lang te midden van vreemden ligt. Kijk, daar ginds ligt een oude moeder, wier zoon ook ver weg is evenals jij was. Maar zij zal de vreugde niet smaken, om haar kind nog te rug te zien, want ze gaat sterven." „Anne vrouw," fluisterde de zeeman. Daar sloeg de klok zes uur. „Zes uur al," riep de herstellende, „je moet weg, jongen." Hij stoncl op. „Ben je daar, Johan," riep de andere zieke moeder op hartverschéurenden toon. Karei deed een paar passen voorwaarts. „Ja, daar staat hij," riep deze, „hij moest ook vandaag komen. Kom Johan, naast je wat!" Tevergeefs trachtte de zuster de arme zieke wat te kahneeren. „Ze houdt u in haar ijlkoorts voor haar zoon," fluisterde de zuster Karei toe. De stervende, strekte met smeekend ge baar de armen naar hem uit en riep: „Jo han, mijn beste Johan „Ze roept je, och, ga maar even by haar bed," sprak Karel's moeder, „laat ze maar denken dat jij haar zoon bent." „Ik wist wel dat je komen zou," fluisterde de stervend met een glimlach, „kom hier Jongen, geef mij cen kusEn met die pen eerbied boog Karei zich over de arme moeder en kuste haar op het voorhoofd. Het gelaat der arme moeder nam een zeld zame uitdrukking van geluk aan; een laatote maal klemde ze den jongeman nog in haar armen, dien ze voor haar zoon hield: toen zonk haar hoofd langzaam achterover, ze was dood. Zachtjes maakte Karei zich uit de omhelzing des doods los en sloot eerbiedig de oogen der overledene. En in het andere bed snikte de ware moe- der van den jongeman tranen van de diep- Het 75-jarig bestaan Gistermorgen had in de hal van het Kon. Instituut der Marine te Willemsoord in intiemen kring een plechtigheid plaats. Te negen uur stond het geheele personeel van het instituut, officieren, burgerleeraren, adelborsten, administratief personeel enz. in de hal geschaard, waar cte commandant, kapitein luitenant ter zee F. L. Heeris toe gesproken werd door den oudsten leeraar H. J. Boldingh. Deze bracht namens allen de gelukwen- schen over bij gelegenheid van (Jit jubileum. In zijn antwoord wees overste Heeris op de veelomvattendheid van het beroep van zee-officier. Hij verzocht den aanwezigen een driewerf hoezee op H. M. en een Leve de Koningin! uit te brengen, waaraan allen spontaan voldeden. De officier van administratie, T. vr>i Houten bood hierop namens het personeel eên teekening van 't huldeblijk, dat bestaan zal uit een in den voorgevel aan te brengen lamp, aan, die evenwel nog niet was aan gekomen. Met een hartelijk woord van dank word het door commandant Heeris aanvaard. Na afloop werd het korps adelborsten ge ïnspecteerd door d'en commandant der marine, vice-admiraal Quant. Woensdagavond had in gebouw Casino de opvoering plaats van een historisch tooneelstuk, geschreven door den heer Fh. B. Polak, en opgevoerd door leden van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren. Het is een goeddeels allegorisch stuk, be staande uit een aantal verschillende tafereelen, welke historische bijzonderheden uit de vaderlandsche geschiedenis weer geven. Als zoodanig heeft het groote ver diensten. Zeer mooi was b.v. de historische scène tusschen Comelisz Tromp en dc Ruyter, in tegenwoordigheid van Prins Willem III, waarin Bestevaer zich als een waarlijk groot man doet kennen. De tafe- reeien werden afgewisseld door declamatie en tableaux, enz. PROF. DR. R. H. WOLTJER. As. Maandag viert prof. cjr. R. H. Woltjer hcogleeraar aan de Vrije Universiteit zijn zilveren ambtejubileum. Rob. H. Woltjer is een zoon van wijlen Dr. J. Woltjer, die eveneens de Vrije Uni versiteit als hoogleeraar diende en werd 19 Juli 1878 te Groningen geboren. Hij studeerde aan het Ger. Gymnasium te Amsterdam en werd in Sept. 1885 student aan de Universiteit die hij nu cen kwart eeuw als hoogleeraar dient. In 1900 deed hij magna cum laude zijn candidaats-exa- men, om in 1902 doctorandes te worden in de letteren en wijsbegeerte. In 1904 promo- reende prof. Woltjer eveneens magna cum laude aan de Vrije Universiteit op een proefschrift getiteld: „De Platone prae so- craxicorum philosophorum existimotore et judice". Direct daarop volgde zijn benoeming tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit waar hij Grieksch, Latijn en oude geschie denis doceert. Sedert 14 September 1927 maakt de jubi laris deel uit van den gemeenteraad van Amsterdam, zulks als opvolger van Dr. M. M. v. Haaf ten. Dr. Woltjer is vice-voorzitter van de afd. Hooger Onderwijs van den Oii- wijsraad en voorzitter van de afd. Lager On derwijs van dien raad. Ook is hij voorzitter van de Amsterdamsche commissie van toe zicht op de Amsterdamsche Gem. Kweeek- school voor onderwijzers en onderwijzeres sen en curator van het Ger. Gymnasium te Amsterdam. Bij de Jongste kabinetsformatie werd de jubilaris, gelijk bekend is, aangezocht voor de portefeuille van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In verband met zijn positie aan de Vrije Universiteit kon de jubilaris het niinisterambt niet aanvaarden. Dr. Woltjer is ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Ond'er leiding van de hoogleeraren Dr. J. H. Pos en dr. D. H. Th. Vollenhoven, beide oud-leerlingen van den jubilaris, heeft zien een comité gevormd om hem te huldigen. Zijn verblijf te Wittcm Gistermorgen werd van 11 tot 12 uur gele genheid gegeven om bij Zijne Eminentie op audiëntie te komen, waarvan een groot aan tal autoriteiten uit de naaste omgeving heb ben gebruikt gemaakt. Om half een ging de Kardinaal aan een gemeenschappelijken maaltijd, waartoe wa ren uitgenoodigd o.m. alle buurtpastoors, be nevens de graaf van Gulpen, graaf de Mar- chant et d' Ansembourg, de burgemeester j van Wittem en de heer L. Merckelbach. Aan tafel werd o.m. het woord gevoerd door den rector van Wittem, den Zeereerw. Pater J. van de Kar. Aan het einde van de tafel nam de Kard. het woord en zeide o.m.: Ik dank u voor de hulde mij gebracht. Als ik mijn 50-jarige priesterloopbaan terugdenk, komen mij de woorden voor den geest: „Het is God, Die mij de hand heeft genomen, Die mij geleid heeft volgens Zijn wil" Hieruit kunnen wij leeren, vast te hou den aan de hand der Goddelijke Voorzienig heid, Wij priesters vooral, seculieren, zoowel als particulieren. Uw gebed vraag ik voor de propaganda Fide. Veel wordt er gédaan, veel blijft er nog te doen over. Bidt, opdat velen Jesus Chris tus mogen vinden en met het geloof ook tij delijke welvaart, mogen verkrijgen. Woensdagmiddag heeft de Conjmissaris van de Koningin in Limburg, mr. E. 'o. J. M. baron van Hövell tot Westerflier een bezoek gebracht bij den Kardinaal. „Ach beste Karei, ik had al gedacht, dat ste ontroeringen van geluk. De nieuwgebouwde St. Josephskerk der Paters Minderbroeders-Conventueelen, m het rectoraat Itaalheide-Kerkrade, vertoont nu reeds scheuren in de gewelven en zijwan den, tengevolge van den mijnbouw. De kers- is nog' geen jaar in gebruik genomen. Besprekingen met den Rijksbemiddelaar Onder leiding" van den rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse heeft gisterenmiddag op het departement van Arbeid, Handel en Nij verheid een bespreking plaats gevonden tus schen de afgevaardigden van de patroon» eenerzijds en dc samenwerkende arbeiders reorganisaties anderzijds, welke betrokken zijn bij het in Bergen op Zoom uitgebroken conflict in de bouwbedrijven. Na ampele bespreking werd ten slotte overeengekomen, dat ieder der partijen bij haar opdrachtgevers zal voorstaan een plaatselijk contract ingevoerd 'te krijgen, waarvoor als grondslag ds collectieve ar beidsovereenkomst voor de bouwbedrijven voor den kring Breda zal gelden. Voor de daarin opgenomen loonregeling zal een andere, zooals bij do bespreking over eengekomen, ter beoordeeling aan partijen worden voorgelegd. Indien op dit voorstel wordt ingegaan, zal nog déze week de staking een einde ne men. (Nadruk verboden) (Tweede helft September) Midden September is de tijd om slazaad en bloemkool uit te zaaien voor „weeuwen- planten": hiervoor kan men nemen de „bon te chili" en den „Mei-koningin," waarvan vooral de laatste op den kouden grond zeer voldoet; de Erfurter dwerg is voor bloem kool aan te bevelen. Men kan de laatste buiten zaaien, maar in den bak, waar dan bij re genachtig weer de ramen opgelegd kun nen worden, achten wij beter. Staan straks de plantjes erop, dan worden de ra men eraf genomen. Wanneer de planten 'n paar blaadjes vertoonon, hebben ze meer ruimte noodig. waarom we ze dan verspe llen en ze gelegenheid krijgen tot flinke sterke planten op te groeien. Zaait men bloemkool in den bak, dan kan men hiermee wachten tot het einde dezer maand, daar anders bij gunstig weer de planten voor den winter licht te zwaar worden. Zoo kon het ook met onze sla gaan, te zeer ontwikkelde planten gaan bij verplanting vroeg' schieten. De bloemkool die ge nu in den tuin hebt staan, moet ge geregeld eiken dag nagaan, om te voorkomen, dat de zon ze niet geel doet worden. Daartoe is het noodig de bla deren te knikken en aidus de „bloem" tc be schutten; bloemkool, die niet blank is. heeft haar waarde voor een groot deel verloren. Ik zie daar in uw bedden bietwortels en witlof-planten, die doorgeschoten zijn; ze geven wat de eerste betreft, geen smakelijke wortels, terwijl de laatste geen vaste knop pen vormen. Men doet dus het best ze te verwijderen. Loop eens even straks tusschen de witlof wortels, om ze hier en daar waar ze te gedrongen staan, wat uit te dunnen; de overblijvende kunnen daar nu nog van prö- fiteeren. Van de witlofwortels van het vorig jaar kunt ge nu de zaadstengels afsnijden of met wortel en al uit den grond lichten en op den zolder te drogen hangen. Hang zo omgekeerd op en leg krantenpapier op den vloer, om het zaad, uit uitvalt te ver zamelen. Denk om de muizen! Ziet ge nu uw aardbeibedden nog eens na, om de ran ken van oude en jonge planten te verwijde ren en de te zwakke planten door betere te vervangen? Zoo hier en daar kan men nog opmerken, dat de bessenstruiken ver keerd behandeld worden. Als de bessenoogst Is afgeloopen, bindt men de struiken te za- men alsof het takkenbosschen zijn. Waar om doet men dit? Om des te beter het on kruid dat er zich welig tusschen heeft ont wikkeld en moeilijk te verwijderen was, baas te kunnen worden, terwijl tevens zon en lucht den grond kunnen bereiken. Dat is geen kwaad idee. maar de handelwijze Is toch af te keuren; tenminste als men het samenbinden reeds doet, als het blad nog aan de struiken zit en de bossen eerst na den winter losmaakt. Dan belet men licht en lucht toe te treden tot het binnenste der struiken, tengevolge waarvan de bladeren verstikken en de vruchtknoppen zich slecht ontwikkelen. Zulke mishandelde struiken kunnen het volgende jaar geen rijken oogst geven en alleen aan den buitenkant der takken cn aan de toppen vruchten dragen. Het is dus zaak, om waar dat samenbinden nog geschiedt, na het verwijderen van het onkruid en het losmaken van den grond, onmiddellijk de struiken weer los te maken. U verzuimt zeker niet, om eiken morgen eens langs uw perziken te loopen; krijgen ze een zachtgele kleur, dan probeert ge eens j voorzichtig (niet drukken) of zc willen loslaten. Hebt u misschien ook hazelnoten? Denk dan aan den pluk. Er is wel geen ge vaar voor overrijp worden, maar wellicht wel voor verlies. Veelal toch vindt men den hazelaar, die een vochtigen bodem voor lief neemt, langs de sloot, zoodat de rijpe vruch ten voor een deel in het water terecht of liever niet terecht komen. Maar er kan nog een andere oorzaak van verlies zijn; dooi de ratten die in het water verblijf houden en dan geen enkele vrucht sparen. Ter be veiliging tegen deze roovers kunt ge om den stam van den boom een flinke strook zink of blik bevestigen, waarvan de rand iets omgebogen is; dan kunnen de ratten 1 er niet tegen opklimmen. Wie zelf zijn zaad wil winnen van ver schillende bloemen en groenten, moet hier aan veel zorg besteden, anders gaat de boel schimmelen of verliest het zaad een deel van zijn kiemkracht. In den regel zal men beter uit zijn, wanneer men zijn zaad koopt en betrekt van een vertrouwde firma, tenzij men te doen heeft met een zeldzaam ge was of een bijzondere kruising en men het zaad winnen beschouwt als een liefhebberij. Maar nog eens: de meeste zorg zij dan aan bevolen! Indien u in het bezit is van 1 of meer Laurieren, dan kunnen deze thans verplant of verpot worden in een grooteren pot. Men doet dit als regel om de 2 jaar, het eerste jaar na het verplanten ontwik kelt zich het wortelgestel het meest, het tweede jaar groeit de plant meer naar bo ven. Groote kroon- of pyramideboomen kan men nog langer in de kuip laten staan, in dien men althans niet merkt, dat zij kwij nen. Gebruik bij het verplanten een krach tig potmengsel. b.v. van bladaarde en paar- denmest, die goed verteerd is, van elk de helft. Druk dit mengsel goed aan en giet dan den eersten tijd niet te veel, anders gaan de wortels licht rotten. Voor de huisvronuw: Om zoo af en toe in den a.s. winter uw woonkamer te vervullen met een heerlijk parfum, moet ge thans bloeiende rozen plukken, deze zonder ste len inmaken in een terdege gereinigde en gedroogde l'lesch welke luchtdicht kan wor den afgesloten. Bewaar de flesch op een koele plaats en na een paar weken kunt ge reeds van den heerlijken rozengeur genie ten, door een poos de flesch te openen. Maandenlang blijft dit geconserveerde ro- zenparfum bruikbaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6