Een Wereld-centrum der Kriminalistiek Binnenlandsch Nieuws overwerkte zenuwen Mijnfia/i&s ooi dik Haar VOOR DE HUISKAMER rniiwtafi&üm Ê2 VIERDE BLAD ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Een internationale academie voor kriminalistische wetenschappen in Weenen Nieuwe Ned. Herv. Kerk te Amsterdam Het Nederlandsche Wegencongres De Amsterdamsche Drinkwatervoorziening Kardinaal Van Rossum over Nederlandsche toestanden Staten-Gene^aa- EERSTE KAMER TWEEDE KAMER Een meevallertje Indische cursus voor katholieken Dezer dagen heeft in Lausanns een in ternationaal kriminalistisch congres plaats gehad, waarop besloten werd, een Academie internationale de criminalistique op te rich ten met den zetel te Weenen. Door de keu ze dezer plaats is nadruk gelegd op de be- teekenis van Weenen voor internationaal kriminalistisch onderzoek en den politie- president van Weenen, Johann Schober, is de onderscheiding ten deel gevallen, als eere-lid van du nieuwe Academie te wor den benoemd. Voorzitter der Academie is Dr. C. J. van Ledden-Hulsebosch uit Amster dam, een der meest bekende juridische des kundigen op hot gebied der kriminalistiek, die zijn loopbaan als scheikundige is begon nen. Hij houdt zich voornamelijk met de problemen bezig, om het ultra-violette licht m ae Kriminalistiek toe te passen. Vooral op het gebied van schilderijen-vervalsching is dit van groote beteekenis. Hij heeft ook een onderzoek over inkt-soorten gepubliceerd en herhaaldelijk ook buiten zijn vaderland Dr. C. J. van Ledden Hulsebosch voordrachten gehouden, zoo in 1925 op het internationaal politie-congres in Karlsruhe. Tot het curatorium der Academie behoort verder Dr. Edmond Locard, chef van het laboratorium voor politie-wetenschap in Lyon. Deze is door zijn handboek over kri- mmaal-techniek en door zijn onderzoek van stof bekend geworden. In vele gevallen is hij erin geslaagd, uit de ontleding van stof op kleedingstukken belangrijke wetenschap pelijke gevolgtrekkingen te maken en zoo een schuld te bewijzen. Hij heeft ook een nieuwe methode gevonden, om het schrift te onderzoeken, de graphometrie, die zich aanmerkelijk onderscheidt van de gewone ontoereikende methodes. Locard is menig maal door staten buiten Europa beroepen, om kriminalistische laboratoria op te rich ten. Ook Professor Bischoff, de leider van het kriminalistische instituut der universiteit te Lausanne, zit in het bestuur. Hij geniet in ternationale bekendheid als deskundige voo schriftwezen. Professor Popp in Frankfor't a. d. Main, eveneens lid van bet bestuur is leider van een groot particulier instituut voor kriminalistisch onderzoek en houdt ook aan de universiteit in Frankfort cur sussen over kriminalistiek. Zijn speciaal vak is de beoordeeling van handschriften, schriftvervalsching inktsoorten, van zelf ontbrandbare stoffen en dergelijke meer. Tot het curatorium behooren verder de po - litie-directeur Dr. Bruno Schultz, de uitste kende Weensche kriminalist, verder Dr. Ro bert Heindl, een der grootste deskundigen op het gebied der daktyloskopie. Hij heef: in zijn onderzoekingen voor het eerst het begrip beroeps-misdadiger gebracht, die zeer verschilt van den misdadiger uit ge woonte. Het secretariaat der Academie staat onder leiding van Professor Dr. Sieg fried Türkel, die sedert jaren op het ge bied van kriminalistisch onderzoek werk zaam is. Hij is de wetenschappelijke leider van het kriminalistisch instituut der poli tie te Weenen. Het doel der Académie internationale de criminalistique is de bevordering van we tenschappelijk werk, het onderlinge mee- deelen van ondervindingen, de ruil van be langwekkende voorwerpen en fotografieën, het aanleggen van een centrale karthotheek over kriminalistische literatuur, de voorbe reiding van een centraal laboratorium, de verzekering van de prioriteit voor het re sultaat van wetenschappelijke onderzoe kingen, de wetenschappelijke steun der in ternationale commissie voor kriminaal-poli- tie en die commissies van den Volkenbond, welke zich bezig houden met de bestrijding der internationale misdadigheid. De nieuwe Academie zal zich met alle takken der kri minalistische wetenschappen en der kri minalistische techniek bezig houden, met uitzondering van psychologie, psychiatrie, kriminaal-biologie, formeel en materieel strafrecht en gevangenis-kunde. Tot wer kelijke leden der Academie kunnen zulke personen worden benoemd, die bijzondere prestaties op het gebied der kriminalistische wetenschap kunnen aantoonen, of in de practijk en opvoedkunde. Oostenrijk en Weenen in het bijzonder zijn, volgens het oordeel der bevoegde vak lieden, als het vaderland der kriminalisti sche wetenschap te beschouwen. In Graz werd indertijd een kriminalistisch univer- siteits-instituut opgericht, dat beroemd is geworden. Weenen is de zetel van de In ternationale commissie der kriminaal-poli- tie geworden, waarvan de politie-president Johann Schober als voorzitter werd ge kozen. Op initiatief van Schober is in Wee nen het kriminalistische instituut der Bondspolitie opgericht. Deze instelling voor het onderzoek van kriminaal-wetenschappe- lijke problemen en kriminalistisch onder wijs is een aantrekkingspunt geworden voor hoorders uit de heele wereld. En het is een onderscheiding voor Oostenrijk en politie- president Schober, dat Locard in de op- richtings-zitting Weenen heeft voorgesteld als zetel der nieuwe Academie en dat onder de vier eere-leden zich twee Oostenrijkers bevinden. Gisternamiddag is de Eltheto-kerk, de iieuwe kerk der Nea. Herv. Gemeente in de Indische buurt te Amsterdam, in tegenwoor digheid van H. M de Koningin en Z. K H. den Prins ingewijd. Buiten de kerk boden de kinderen van de Eltheto-scholen aan de Koningin een bloe menhulde aan. Een excursie Te Bussum hield de vereeniging „Het Ne derlandsche Wegenccngres" een excursie voor haar leden ter bezichtiging van de belang wekkende werken op het gebied van den wegenbouw, die in het Gooi worden uitge voerd. Nadat het gezelschap zien aan lier station W. P. en aan het Centraal Station te Am sterdam had verzameld, werd te circa tien uur in vijf groote toerwagens de tocht onder nomen. Behalve de Voorzitter en de Secretaris der vereeniging, de heeren Ir. J. J. Stieltjes en H. W. O. de Bruijn, merkten wij onder de circa 150 aanwezigen op den heer Ir W. G. C. Gelinck, hoofdingenieur-directeur van den Rijks-Waterstaat in Noord-Holland, die den Minister van Waterstaat vertegenwoor digde; luitenant-kolor.e. H. Zeeman en ma joor C W. van Dooden vertegenwoordigers van den Minister van Defensie; Ir. P. J. van Voorst Vader, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat; Ir J. F. Groote, directeur van Publieke Werken te Hilversum en Ir. J. Gerber, directeur van Gemeentewerken te Bussum. In deze laatste plaats voegde de oud-direc teur van Publieke Werken van Amsterdam, de hee- P. W. Bos, zien bij het gezelschap. Eerst werd een bezoek gebracht aan den Rijksweg Amsterdam—Amersfoort, waarvan de verbetering reedt een goed eind is ge vorderd, terwij) men op verscheidene plaatsen druk in de weer is. O.m. werden bezichtigd de Hartveldscnebrug en dt brug over de Vecht bij Muiden. welke beide in uitvoering zijn en de Vmkenbrug die reeds in gebruik is. De kruising met den spoorweg Amsterdam- Hilversum zal door middel van een viaduct worden tot stand gebraent. waartoe men bezig is de spoorbaan te verleggen en op te hoogen, welke werkzaamheden o> Kosten van het Wegenfonds door de bpoorveg ;n worden uitgevoerd. De kruising met het Merwedekanaal welke thans door een laag gelegen draaib-ug wordt tot stana gebracht (het ernstige verkeers- opstakel), zal in de toekomst worden ge vormd door een hoog gelegen vaste brug waarvan de onderkant zeven meter boven den waterspiegel komt te liggen Met den bouw van deze brug kan niet worden begonnen, doordat deze brug ver band noudt met de plannen voor de ver binding Amsterdam met den Boven-Rijn. De deelnemers aan der tocht kregen een goeden indruk van de hoeveelheid werk, die verricht moet worden um de aanpassing van J J*.. NU.'*/ kalmeeren en worden gesterkt door Bun.e 75ct Bij Apolh en Drogisten H Als men zoo nu en dan des mor gens slechts een weinig Purol even lusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door het haar onmiddellijk daarin opgenomen en het ge volg hiervan is dal Uw haar mooier en dikker wordt en bovendien na het kammen den ge- heelen dag keurig blijft zitten. den Rijksstraatweg Amsterdam—Baarn aan de eischen van het moderut verkeer te ver wezenlijken. Einde 1930 hoopt men, behou dens het viaduct over der, spoorweg Am sterdamHilversum en at brug over het Merwedekanaal dit werk gereed te hebben. Tot nu toe heeft het werk vier millioen gekost. In Bussum werden de deelnemrrs ontvan gen door het Gemeentebestuur in een der nieuwe gemeentescholen De Burgemeester, de heer de Bordes, hield hierbij een rede, waarin hij herinnerde aan de vele moeilijk heden die bijna vijftien jarer aan de verbin ding Amsterdam't Gooi zijn verbonden. Hij memoreerde de voorgenomen electnsche tramplannen, die wegens hun gevaar voor het natuurschoon, gelukkig zijn verhinderd en aan de actie die verleden jaar gevoerd is tegen de doorvoering van den Provincialen Weg AmsterdamHilversum door de buitens van 's Gravenland Met groote belangstelling hebben de deel nemers de wegenconrtructies bezicutigd die in dezen tijd in Bussum war=n aangewend, n.l. asphalt voor de hoofdverkeerswegen en winkelstraten, teersteenslag voor de villawij ken en klinkers voor de arbeiderswijken. Namens het Congres dankte Ir. J J. Stiel tjes voor de ontvangst van het gemeente bestuur. Na een gezamenlijken koffiemaaltijd in hotel „Hof van Holland" te Hilversum werd een rondrit door deze gemeente gemaakt, waar men eveneens dt resultaten kon zien van een groot aantal moderne wegconstruc ties, welke daar in de laatste jaren toepas sing hebben gevonden, in het bijzonder wer den de proefvakken v.»n boeton-aspnalt In oongenschouw genomen Dit is natuurlijk as phalt. dat men op 't Nederlandsch-Indisch eiland vindt en waarvan alleen te Amsterdam Haarlem en Hilversum proefvakken zijn ge legd. De zeer geslaagde dag werd besloten met een thé in het Palaee-I otei te Hilversum. zich hebben genomen voor de cursussen ko ken en naaien. De eerste cursus, waarvoor reeds 23 man nelijke en vrouwelijks leerlingen zijn inge schreven, is in tegenwoordigheid o.a. van eenige bekende figuren uit de Katholieke In dische wereld officieel geopend. Aanwezig waren o.m. Mr. A. M. Hens, oud-lid van den Raad van Ned. Indië, de Zeereerw. Paters A. van Hoof S.J., oud pastoor te Batavia. H. v. Offeren S.J., oud-pastoor te Buitenzorg, J. van den Loo, S.J., oud pastoor te Kramat, Leontius, ord. Cap., oud missionaris op Bor neo, de Eerwaarde Broeder Euphasius, die jarenlang bij het onderwijs in Ned. Indië werkzaam was, Pastoor G. de Greeve S.J., voorzitter van de R. K. Huishoudschool, De Eerwaarde Overste der R. K. Huishoudschool de heer H. J. Borghols, lid van Ged. Sta ten van Zuid-Holland. Mej. van Woerden, Bestuurslid van het St. Melania-Werk en verschillende oud-Indischgasten en Indisch- gasten en de beide docenen en de leerlingen vand en cursus. Er waren verschillende brieven van verhinde ring ingekomen o.m. van den Hoogeerw. De ken van Den Haag, H. A. Th. van Dam, die getuigde van zijn groote belangstelling voor het werk van het Kath. Indisch Bu reau en voor dezen cursus en van Pater Jos. F. A. Frencken, S.J., oud pastoor van Me- aan, die thans reeds eenige maanden in het R. K. Zekenhuis verpleegd wordt en die nog steeds zoo medeleeft met het werk van het K. I. B. Nadat de heer Schnebbelié, directeur van het Kath. Indisch Bureau, de bijeenkomst met den christelijken groet geopend had, verwelkomde Pastoor de Greeve S.J. de aan wezigen en gaf een korte uiteenzetting van doel en beteekenis van den Indischen Cur sus, die drie maanden zal duren om daarna weer door een nieuwen te worden gevolgd. Spr. bracht dank aan den heer en me vrouw Schnebbelié voor hun initiatief en aan de eerw. overste van de R. K. Huishoud school voor haar medewerking bij de voor bereiding en het tot stand komen van dezen cursus. Spr. wees er voorts op, dat deze cur sus kan beschouwd worden als een stuk mis siewerk, omdat het doel er van is de eer van God en het heil der zielen. Onder applaus der aanwezigen verklaarde pastoor de Greeve den cursus voor geopend. Pater van Offeren S.J. bracht hulde aan het Katholiek Indisch Bureau voor dit zoo gelukkig initiatief. Hierna was het woord aan Dr. Bluml, die een causerie hield over de beteekenis van de tropische hygiëne en over de noodzake lijkheid van eenige bekendheid daarmee. Spr. hoopt den cursisten de grondbeginselen der tropische hygiëne bij te brengen, het geen hij niet alleen een individueel maar ook een algemeen eneconomisch belang acht. Ten slotte sprak Mr. Hens nog een enkel woord tot aanmoediging van dezen cursus. Pastoor de Greeve sprak een dankwoord tot aljen, in het bijzonder tot de verschil lende sprekers. Hedenavond kwamen in Breukelen in ver gadering bijeen de ingelanden van het Groot waterschap „Beoosten de Vecht," het Water schap Breukelerveen en Tienhoven, het Wa terschap Loenderveen en het gemeentebe stuur van Loosdrecht. De vergadering werd belegd, teneinde een besluit te nemen in zake heb aangaan van een overeenkomst met de gemeente Amsterdam betreffende het ten behoeve van de Amsterdamsche Drinkwater leiding onttrekken van water aan de Loos- d'rechtsche plassen. Na een inleiding van den heer Mr. Blau- pot ten Cate, adviseur, namens de Ingelan den der verschillende waterschappen, werd besloten genoemde overeenkomst aan te gaan. Door den burgemeester van Loos drecht werd medegedeeld, dat de Raad zij ner gemeente heenmorgen eveneens in dezen zin besloot. Een afscheidsbrief Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum heeft bij het verlaten van ons land onder- staand'en brief geschreven aan het Uitvoe rend Comité te Amsterdam: Bij het verlaten van den vaderlandschen voel ik mij gedrongen nogmaals mijn innigen en hartelijksten dank uit te spreken voor alles wat de Katholieken van Nederland mij in deze gedenkwaardige weken met zooveel verblijdende liefde en oprechte aanhankelijk heid geboden hebben. Het heeft mij diep getroffen, dat alle stan- den der Katholieke samenleving hunne sympathie en hun medeleven met deze feeo- J telijkheid op zoo ondubbelzinnige wijze heb- in Nederlandsch-Indië bevredigend kan wor- ben willen toonen. Dat is voor mij een waai- l^en genoemd, al onderen her oo" den te- borg, dat het katholieke leven steeds m bloei zal toenemen, omdat allen zich zoo één gevoelen in de gemeenschap van eenzelfde denken en voelen en beminnen. Dat is dan ook de groote en troostvolle gedachte welke ik als een geurigen bloemruiker medsneem uit mijn vaderland, dat er een groote, immer rugslag der voor sommige landbouwproduc ten ongunstige verhoud :ngei. op de wereld markt. Van Uwer Majesteits medcdeeling ten aan zien van de ontvoogding var Nede landsch- Indië werd met belangstelling kenris geno men. De voortschrijdende opbloei van Curasao groeiende liefde bloeit voor ens H. Geloof en voor (je Kamer een reden lot verheu- voor de H. Kerk, voor het kerkelijk gezag genis. Met, ingenomenheid nam zij kennis en deszelfs Dragers en dat deze liefde maca- van de mededeeling. dat op een duurzame tig is om alies tot stand te brengen, wa de versterking van de ter plaatse aanwezige ge tij dsomstandigheden en de maatschappelijke zagsmiddelen tot handhaving van rust en behoeften vorderen, om de katholieke begin- 1 orde Uwer Majesteit,s aandacht gevestigd selen tot alle onderdeelen van het open- blijft. bare en huiselijke leven door te doen drin- Met Uwer Majesteits innige bede. dat God gen., den arbeid der Staten-Generaal mildelijk Mijn bij zonderen dank aan de leden van moge zegenen, stemt de Eerste Kamer van het Uitvoerend' Comité en aan de Katholieke ganscher harte in. Pers, die zich zoozeer hebben ingespannen I De heer OUDEGEES T (S.D.A.P.) verzocht om aan deze onvergetelijke dagen allen mo gelijken luister bij te zetten. (w.g.) W. M. KARD. VAN ROSSUM. Wittem, 20 Sept. 1929. De voor de katholieken weggelegde taak In het klooster te Wittem heeft Zijne Em. Kardinaal Van Rossum een onderhoud toe- vall gestaan aan de „Msb.", waarin hij aller- prjn-s der Nederlanden Hertog V-til Mecklem eerst zijn dank vertolkte voor de ontvangst burg en van Hare Koninklijke Hoogheid VERGADERING VAN 20 SEPTEMBER Voorzitter: Baron DE VOS v. STEENWIJK Reglement van Orde De GRIFFIER leest voor een voorstel van de heeren Mendels en Slingenberg tot uit breiding van de huishoudelijke commissie van drie tot vier leden. Het voorstel zal worden gedrukt en rond gedeeld. Adres van Antwoord Troonrede Aan de orde is de behandeling van het gewijzigde ontwerp 'van antwoord op de Troonrede. De heer VAN EMBDEN (V. B.) deelt mede, dat de heer Heerkens Thijssen en hij het voornemen hadden een voorstel in te die nen om een ingrijpende wijziging in het Adres van Antwoord aan te brengen, de eer ste en de laatste alinea te handhaven, doch al het tusschenliggende te vervangen door twee zinsneden: „De mededeelingen van politieken en eco- nomischen aard, zoowel ten aanzien van Ne derland en, de overzeesche gebieden als met betrekkingtot het buitenland, werden met belangstelling ontvangen. Voor zoover de Eerste Kamer geroepen zal zijn om mee te werken aan de totstandkoming van wette lijke maatregelen, hoopt zij haar taak met ijver en nauwgezetheid te vervullen." Spreker heeft dit voorstel niet ingediend, omdat anders een nieuw afdeelings-onder- zoek zou moeten plaats hebben. Doch mis schien wil de commissie van redactie in het vervolg met dezen wensch rekening houden. De heer RINK (V. B.) wenscht over de redactie niet te spreken, maar wel zou hij het denkbeeld willen ondersteunen. De heer MENDELS (S. D. A. P.) zegt, dat men het ditmaal reeds korter gemaakt heeft door te concentreeren. Leege frases zijn het gebleven. Spr. kan niet inzien, dat dit het aanzien der Kamer verhoogt. Ook is het geen eerbied tegenover de Kroon, om Haar een aantal zinledige frases thuis te sturen. Ook de beperking, die de heer Rink voorstelt, ontmoet bij spr. bezwaar. De Eerste Kamer schafte dus ook het antwoord af. De heer VAN WASSENAER VAN CAT- WIJCK (C. H.) meent, dat het adres van antwoord gehandhaafd moet blijven, omdat de Kamer gelegenheid moet hebben zich uit te spreken over de Troonrede in September, daar zij dit anders pas kan doen in Febr. De heer BRIËT (A. R.) sluit zich daarbij aan. Hij wenscht deze traditie niet af te schaffen De heer RINK (V. B.) zegt, dat, zoo men wil komen tot afschaffing, men dit moet doen na een behoorlijke voorbereiding, zoo als de Tweede Kamer dit indertijd geaaan hopff 'Te'heer VAN VOORST TOT VOORST (R. K.) zegt, dat nooit een voorstel is ge- daan tot beperking van het Adres yan Ant woord. In 1923 wenschte de heer Mendels voor het eerst afschaffing. Men steeds uitgegaan van de meening, dat het beleefd was, te doen zien, dat de Kamer aan alle onderdeelen der Troonrede aandacht be steedde. Spr. is tegen de beperking. De Ka mer zou zich ook den weg afsnijden wenschen aan de Kroon kenbaar te maken. Het gewijzigd ontwerp van Antwoord wordt hif^na o-n.crewi.17,icrd etocdgekeurd. Het adres luidt als volgt: De Eerste Kamer der Stuten-Generaal stel de het op hoogen prijs Uwe Rested, verge zeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den aanteekening, dat hij tegen was Het adres zal worden aangeboden door den voorzitter en de leden der commissie van redact"'e. De VOORZITTER deelt mede. dat het in zijn voornemen ligt de Kamer bijeec te roe pen tegen 29 October Vóór dien tijd zullen in het gebouw eenige werkzaamheden worder verricht- Op 29 Oct. zal de Kamer dan aanvangen met de behan deling van het Suike-wetje. De vergadering wordt verdaagd tot 29 October. Vergadering van 20 September Voorzitter: de heer J. H. A. Schaper Aanvaarding voorzitterschap De griffier leest het Kon. Besluit voor, waarbij is benoemd tot voorzitter der Kamer de heer J. R. H. van Schaik. De heer Schaper zegt met vreugde te heb ben vernomen het besluit van de Koningin. Uw bekwaamheid en ijver, zeg spr. tot den heer van Schaik, zijn waarborgen dat gij uw taak naar behooren zult vervullen. Een scha duwzijde is er aan uw benoeming verbonden, n.l. het feit, dat men uw redevoeringen, die tot in de uiterste hoeken der Kamer weer klank vonden, zal moeten missen. Wanneer u zich echter geroepen mocht voelen, het woord te voeren, zal stellig uw plaatsvervan ger gaarne bereid zijn, u te vervangen. Ik wensch U met, uw benoeming hartelijk geluk en verzoek u uw zetel te willen innemen. Rede mr. Van Schaik De heer VAN SCHAIK aanvaardde het voorzitterschap met een rede, waaraan het volgende is ontleend: Het schijnt niet begeerlijk een ambt op zich te nemen, hetwelk men zelf door drie siera den dezer Kamer, de heeren Fock, Kooien en Ruys de Beerenbrouck, zoo voortreffelijk heeft zien waarnemen. Ik houd mij overtuigd in uw aller naam te spreken, door thans meer in het bijzonder dank te betuigen aan mijn on- middellijken ambtsvoorganger, voor de uitste kende wijze, waarop hij gedurende vier jaren heeft voorgezeten en vertegenwoordigd. De moeilijkheden en de verantwoordelijk heid. aan het presidium verbonden, ontveins ik mij niet. Toch is het van aantrekkelijkheid niet ontbloot voor hem, die zich bewust is van den gewichtigen staatkundigen arbeid, welke in de naaste toekomst voor het parlement is weggelegd. Men spreekt en schrijft tegen woordig veel over de crisis van het parlemen taire stelsel, over den ziektetoestand waarin dit verkeert, en zint op middelen om den patiënt zijn vroegere jeugd en gezondheid terug te geven. Ik heb mij wel eens afgevraagd, of deze diagnose van de minder bevredigende toestan den op parlementair gebied wel geheel juist is, en of de z.g. genezingspogingen wel resultaat zullen hebben. Moet men niet veeleer tot de conclusie komen, dat het geheele maatschap pelijke en staatkundige leven op dit oogenblik in een sterken ontwikkelingstoestand verkeert, waaraan niet in de laatste plaats de wetge ver bezig is en voorloopig bezig zal blijven nieuwe vormen te geven? En ligt het dan niet voor de hand, dat ook de staatsinrichting zelve en het vertegenwoordigend stelsel op den duur hun natuurlijk deel in deze hervor mingen zullen krijgen? Men late zich niet door bepaalde doctrinen over de werking van het parlementaire stelsel uit het veld slaan en geloove niet te sterk aan ziekteverschijnselen. Een volksvertegen woordiging, die zich klaar van de groote vraagstukken van dezen tijd bewust is en die bezield is met den vastberaden wil om de op lossing daarvan met alle kracht te bevorde ren, zal haar rechtmatigen invloed niet ver liezen en veel ten bate van het land tot stand kunnen brengen. Aan gezonden werkelijkheidszin, gepaard met rust en waardigheid, heeft het dit col lege nooit ontbroken. Dit maakt het leiding geven aan zijn beraadslagingen, die reeds in het eerste jaar dezer parlementaire periode meer dan ooit belangwekkend beloven te wor den, tot een onmiskenbaar voorrecht. De heer DE VISSER krijgt verlof te inter- pelleeren over de vervolgingen der nationa listen in Indië en de gevangenneming van mr. Soemantri. Hierna had de benoeming plaats van ver schillende commissies. In de commissie van Buitenlandsche Zaken werden benoemd de heeren Heemskerk, Nolens, Marchant, Schok king, Vliegen en Knottenbelt. Na het aftrekken der afdeelinen worden herbenoemd tot leden van de huishoudelijke commissie de heeren Beumer en Vliegen. De gelegenheid tot het stellen van monde linge vragen wordt weder vastgesteld op Vrij dag kwart voor 4. Hierna gaat de Kamer in de afdeelingen tot het benoemen van de voorzitters en onder voorzitters. Na het trekken der afdeelingen worden kozen zijn tot afdelingsvoorzitters de heeren Schokking, Colijn, Nolens, Albarda en Mar chant, tot onder-voorzitters de heeren Vlie gen, Lovink, Knottenbelt, Van Vuuren en Heemskerk. Op 1 October en daarna zullen in de afdee lingen worden behandeld de begrooting en eenige wetsontwerpen, op 15 October in open bare vergadering een aantal ontwerpen, waaronder de Ambtenarenwet. De heer KORTENHORST verzoekt de Win kelsluitingswet toe te voegen, waaromtrent de VOORZITTER zegt, geen beslissing te kun nen uitlokken. De heer K. TER LAAN wil toevoeging van de Gemeentewet. De VOORZITTER antwoordt, dat de be trokken minister die nog wil laten rusten. Interpellatieaanvragen worden gedaan door den heer DUYS over Giessen-Nieuwkerk, WIJNKOOP over de houding van de burge meesters en de rijkspolitie bij stakingen en over de verhouding der regeering tot de sov jetrepubliek. De vergadering is verdaagd tot 15 October. in Nederland, om dan als zijn indruk weer te geven, dat er sinds zijn eerste bezoek als Kardinaal aan Nederland, 16 jaar geleden, veel veranderd is op elk gebied. Maar, aldus Zijne Em., er is hier in Ne derland nog heel wat te verrichten, in he! bijzonder op intellectueel gebied. Gelijk ik „En krijgt Jansje daar ook iets van vroeg de jongste, toen Keetje opsomde, wat Ze liepen ernstig, als kinderen, aan wie j er zoo al voor tien centen in een snoepwinkel- 'een boodschap is toevertrouwd, Keetje, de! tje te krijgen was. oudste, die niet veel grooter was dan een „Ja, ja, kind," antwoordde zij, daten we wandelstok, hield tegen haar verschoten, gauw loopen." En Jansje, .die haar bij de geel jurkje een rood aarden pan gedrukt, jurk vasthield, waggelde als een gansje door waaruit een etenslucht opsteeg, en die zij het stof. met haar kleine handjes vast omklemde. De jongste, die nog ternauwernood koh loo- In de schaduw van een half afgebroken pen, hapte van een boterham met stroop be- huis, welks ingewanden bloot lagen, zat hun smeerd, en bezoedelde zich het smoezige vader, Jan Panken, met een ouden man stee gezichtje met de donkerbruine zoetigheid, nen te bikken. De officieele opening Het Katholiek Indisch Bureau, dat in den betrekkelijk korten tijd van zijn bestaan reeds veel vor de Katholieken, die naar indië gaan of uit Indië komen, heeft tot stand gebracht om het contact met Indië te versterken, en de uitzending van Katho lieken bevordert en om tot dat doel te ge raken in 1925 oprichtte de „Katholieke In dische Club", die maandelijks bijeenkomt en o.m. ook onlangs uitgaf den tweeden Weg wijzer voor Katholieken, die voornemens zijn naar Ned. Indië te vertrekken, een Handboek, dat zoowel in de Katholieke als m de neutrale Pers een zoo gunstig onthaal mocht hebben, heeft het initiatief genomen tot een nieuwe stichting voor hen die naar Indië gaan, n.l. tot een „Indischen Cursus" Als docenten zullen optreden Dr. M. Bluml, oud-officier van Gezondheid in Ned. Indië voor het medisch gedeelte, en de heer A. de Lange, oud-directeur der Kweekschool voor Inlandsche Onderwijzers in Ned. Indië, voor het gedeelte Maleisch, terwijl de Eerw. Zus ters van de Congregatie J.M.J. de leiding op Prinses Juliana der Nedertanuen. weder m het midden der Staten Generaa, te mogen zien, tot opening der gewone zitting. Met Uwe Majesteit is de Kamer dankbaar voor Gods zegen, ook dit jaai ons volk ge schonken. TT,lr_ _r I Het was der Kame: aangenaam van Uwe in Nijmegen heb gezegd, er zijn in de maat- [Majesteit te vernemen, dat de betrïkkingen, 1 schappij nog veel plaatsen te vervullen, welke met de andere mogendheden worden 1 waarop wij naar onze sterkte recht hebben, onderhouden, van den m< e,-t vriendschappe- maar die wij niet kunnen vervullen, omdat ,jjken aard 1 wij niet de geschikte mannen daarvoor heb- i v TT er Majesteits voornemen tot net ben. Dit geldt op alle gebied, op stoffelijk, krackng bevorderei van d. plannen van den l was alsof een spijker m t vleesch drong, op medisch terrein en ook in de financieele volkenbond ter vreedzame plossins van in- j Eindelijk kon ze het niet meer uithouden, wereld. Op al die gebieden staan wij ka- tematjonaie geschihcr en van de pogingen £ij ging op het trottoir zitten, en trok den tholieken nog niet op de hoogte, welke ons die zouden kUnnen leide" tor wegneming scboen uit, waarop een dikke stoflaag lag. eigenlijk in het maatschappelijk leven toe- van dg belemmeringen in het handelsverkeer enkej was een weinig ontveld en rood van tussohen de volkeren nam de Kamer me kjeur> en ket kjnd had lust te gaan huilen bij Instemming kennn wpn„„h naar de gedachte, dat het nog een langen weg had ,toStZdtomÏÏUeeenei nieuwe regem.g met af te leggen, om het eten aan haar vader te België nog niet kar. worden verwed, ver Een strak blauwe lucht, aan den horizon lichter gekleurd, welfde zich over de lange, pas gebouwde straat een aaneenschakeling van witte huizen, waarin de jonggep ante rijen iepenboomen door de sterke zon gestoofd werden. Ofschoon er geen zuchtje aan de lucht was, steeg uit de gloeiende straatsteenen langzaam een grijze stof op. Voor een der huizen wachtte een open rij tuig, en de voorovergezakte hoed van den slapenden koetsier glom in het zonnelicht als vernis. Anders zagen de twee kinderen geen levend wezen de warmte was oorzaak, dat iedereen achter de gesloten jalouzieën bleef. De kleinen hadden er ook last van hun dunne, verscheurde kleertjes kleefden aan de magere, slecht gevoede lichaampjes, en de groote. grove schoenen van Keetje schuur den bij iederen stap tegen de teere enkels. Vooral de linkervoet had veel te lijden het komt. Tot nu toe gold het nog te veel als ge woonte, dat voor Indië een gebroken car rière nog goed genoeg was. Met die opvat ting moet radicaal worden gebroken. Wij hebben voor onze koloniën noodig eerste j BKamer dat een juister begrip klas-mannen van talent en energie, heldere -* geesten, stoere werkers, om daar op alle gebied werkzaam te zijn. Daar zijn nog veel plaatsen te veroveren, waar velen van ons, ook in stoffelijk opzicht, een schoone car rière kunnen maken. Moge de goede God dat alles aan Nederland geven. I „,i„Vinnw En dan weer terugkeerend op het eigen- j a^" van de wederzijdsche rechten en behoeften het bereiken van de overeenstemming ten goede zal komer. Met belangstelling vernam de K .mer ae mededeelingen van Uwe Majesteit heti -.fen de den toestand van handel, nij"eiheid en i i Dp mededeeling dat op de Staten-Gene- lijk onderwerp van ons interview, den -ui- e b zal WOrden gedaai ter be- tureelen vooruitgang vna Nederland m de aal e P than. aanhangige wetsont- laatste decennia, wees Z.Em. er op, dat ons nanM verFChlllend° neg in ..'.IJl— irnnmip' illgen OOk land daarbij veel te danl en heeft aan het wijze beleid van H, M de Koningin die in den oorlog onze neutraliteit bewaard heeft en na den oorlog weerstaan heeft aan den aandrang om een gedeelte van het verslagen I Duitschland te annexeeren. Zij heeft ons I voorgehouden, dat wij moeten blijven wie wij zijn. Groot toonde Nederland zich ook door het asylrecht staande te houden in de kwestie van den Duitschen keizer, niet omdat hij zulks verdiende, doch omdat het recht en de fierheid van het Nederlandsche yolk zulks vorderde. Het kleine Nederland heeft zcih onder het wijs bestier van H M. de Koningin getoond een groot volk te zijn. •V Cl IJCli* C „1. n.- voorbereiding zijnde voorzie" mgen ook op sociaal en economisch gebied terwijl daarbij handhaving van het fina-cieel evenwicht ernstig zal worden nag' sireeid, haa de vol ie aandacht van de E.evste Kamer. Hoewel het betreurende, dat ten aanzien van den politieken toestand in Nederlandsch- Indië nog steeds waakzaamheid geboden blijft verheugt der Kamei de me- edeelir g, dat er teekenen zijn van een ve'dwinne )d inzicht, dat slechts door deelneming v„r. alle groepen der bevolking aan het opbouwend werk der Overheid in het algemeen belang wordt gediend. brengen Jansje, het andere meisje, zat naast de pan in het stof. Haar boterham had zij opgegeten en de stroop zat tot in het licht-blonde haar. Zij vermaakte er zich nu mee. het stof van de straat op te scheppen, en dit door haar vingers te laten glijden. Maar opeens voelde zij iets hards in de palm van haar hand. „Kijk, kijk," nep ze tot Keetje. Het was een oud dubbeltje, zoo afgesleten en vuil, dat het op een stukje blik geleek. Opeens waren Keetje's tranen in de oog kassen teruggedrongen, en met verbazing en vreugde bekeek zij het geldstukje. Nog nooit had zi) zooveel bezeten. Vroeger kreeg zij iederen ochtend van haar moeder een cent, om zoet naar school te gaan, maar sedert haar vader geen vast werk meer had en door nood gedwongen steenbikker was geworden, gaf moeder niets meer. De kleine zag reeds een opeenstapeling van gemeen suikergoed en onrijpe harde vruchten voor zich tig„en. Zi) voelde de pijn bijna niet meer en vlug trok zij haar Met ingenomenheid vernam de K-imer, dat - schoenen aan, om het eten weg te brengen, de algemeene toestand van het bedrijfsleven I Daarna zouden ze iets gaan koopen. Zij zaten tusschen twee groote hoopen stee- nen en waren gehuld in een wolk van stof, dat als een wit poeder op hun versleten kleeren viel. Toen de kinderen vlak bij hen waren, hief Panken het bruine verbrande gelaat op, en na zich de groote zweetdroppels met den rug van z'n hand van het voorhoofd te hebben geveegd, vatte hij de roode pan aan, en zette deze op z'n knieën. De oude man, die al ge geten had, zag over zijn bril, welken hij voor het stof had opgezet, met waterige oogen naar het eten, en z'n bevende handen, waarop de blauwe aderen slap nederlagen, hielden onwillekeurig met werken op. In de roode pan waren niets dan aardappelen, waarop een beetje vet lag, en de melige brokken, opge pikt met een stalen vork, verdwenen gulzig in den grooten mond. Somwijlen, als het eten niet snel genoeg naar binnen gleed, nam Panken een slok water uit een kruik, die naast hem lag. Jansje, het jongste meisje, stond bij een steenhoop, en gooide met stukjes puin naar het huis maar d'r krachten waren te zwak, en zij bereikte geen enkele maal de berookte muren, waaruit de half verrotte balken staken, en waaraan lappen smerig behangselpapier hingen. Jansje was naast haar vader gaan zitten, want de voet deed haar nog pijn, en met den ernst, waarmee kinderen naar de handelingen van groote menschen kijken, zag ze hem de pan leeg eten. Het dubbeltje hield ze zóó stijf vast, dat haar handje pijn deed. Maar de lust bekroop haar, het geldstuk te aanschouwen, en zij opende even haar vingers en keek in de holte. „Wat heb je daar vroeg haar vader, die gedaan had met eten en den stalen vork voor tandenstoker gebruikte. „O. niks, vader." „Nou, laat eens kijken." Aarzelend vertoonde zij het dubbeltje. „Zoo, hoe kom je daaraan,"? vroeg Panken met een blij gelaat. „Gevonden, vader." „Jongens, dat is ook een meevallertje," zei Panken tegen zijn ouden kameraad. „Komaan, daar moesten we eerst een glaasje van drinken dat stof hindert me al lang in m'n keel." De twee mannen stonden op, en het kind zag hen met tranen in de oogen „De gekroon de Zalm" binnengaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13