f250.- LEEKEl'REEKEN f750.- f40.- :aak ZIJDE 5 EERLING ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929 KKERS WIJ CONTROLEEREN UW UITLOTINGEN GRATIt MET VOLLEDIGE GARANTIE TEGEN RENTEVERLIES JONGEN INES BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit vier bladen En het geïllustreerd zondagsblad DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17261 anderen vinge»LlPPERWEG 15 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEMA L VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONSEVAL. 306 Wanneer wij zoo was ons vorig betoog in onzen tijd van een nood toestand der jeugd moeten spreken, Gan bedoelen wij daarmee wat anders öan het eeuwenoude conflict tusschen den van aard conservatieven ouderdom en den van nature naar vrijheid en Nieuwigheden jagenden jongelingschap. maken een revolutie door, welke Sich het duidelijkst in de sexueele op- voeding openbaart. En waar de chris ten hier met groote bezorgdheid de toekomst tegemoet ziet, doen wij 't best °oi naar de oorzaken der hedendaag- 'ohe jeugdverschijnselen een grondig onderzoek in te stellen; de juiste diag nose eener kwaal immers is het eerst hoodige om haar te bestrijden. Wij behoeven niet ver te zoeken, wan neer wij zonder dwaze vooroordeelen de nienschelijke natuur nemen, zooals wij Ze nu al duizenden jaren uit de historie bennen: een natuur, ten kwade geneigd, *telke zich aan zinnenlust, aan genot, aan zelfvergoding en eigenbaat over geeft, wanneer men haar laat uitleven; een natuur die enkel door intocming van verkeerde neigingen,' door onderdruk king van zelfzucht en zelfvoldoening, in één woord door opvoeding tot hoo- gere en edeler daden onder de heer- Schappy van den geest te brengen is. machtig middel daartoe brengt die ^cnschelijke natuur zelf mee in het lKgeboren schaamtegevoel. Dat is een sterke rem tegen de overwoekering van zinnelijke begeerten, tegen wat de groote apostel noemt den opstand van het vleesch tegen den geest. Welnu, "Wanneer wij naar de oorzaken van den Lood onzer hedendaagsche jeugd zoe ken, dan hebben wij er hier eene: de krachtige rem van het schaamtegevoel is losgezet. Wij raken hier een der voornaamste Verschijnselen der jeugdrevolutie. Het conflict der geslachten is door de eeuwen heen altijd min of meer ook Segaan om de vraag: wat is zedig; wat !s voor jongelieden, in gezelschap en in het openaar toelaatbaar? In hoeverre moet het schaamtegevoel wor den aangekweekt? Deze vragen heb ben niet alleen de sexuaal-paedagogen van het einde der vorige en het begin dezer eeuw bezig gehouden. Men vindt disputen daarover in de wereldlitera tuur van alle tijden. Maar het verschil «iet vroeger en nu is, dat een tijdperk van overheerschende preutschheid al tijd overging tot gezonder opvatting, Waarin meer natuur en waarheid sprak, om vervolgens tot gevaarlijke vrijheid, tot losheid over te slaan, die dan haar reactie weer vond in een strenge, soms al te strenge openbare zedelijkheid. Maar bij de wisselingen ging het slechts °m gradueele verschillen; er waren steeds grenzen, die niet overschreden Werden. Een dergelijk verloop hebben wij Zelf beleefd in de reactie van het laatst der vorige eeuw, toen de emancipatie der vrouw opkwam en gezonder hygië nische begrippen veel over. boord wier- Pen, wat onze grootmoeders in de eerste helft van de 19de eeuw als voegzame zeden huldigden. Het jonge geslacht eischte in het einde der vorige eeuw doelmatiger kleeding voer de vrouw; ruime gelegenheid voor zwemmen en ba den; meer vrijheid voor het volwassen meisje om zich in het openbaar te be wegen zonder geleide en om een beroep dit te oefenen naast den man. In het begin dezer eeuw hadden vooral de vrouw en 't jonge meisje veel afgelegd van wat haar ouders en grootouders in overdre ven voorzichtigheid noodzakelijk acht ten om het verwijt van „schaamteloos" te ontgaan. Maar in die eerste jaren dezer eeuw Was de vrouwelijke emancipatie toch al feeds zóó ver uitgegroeid, dat verstan dige volksleiders tegen excessen begon- tten te waarschuwen; wij waren aan het Punt, dat in normale tijden L.t keer punt mocht heeten. Toen kwam de groote wereldoorlog en daarmee de re volutie in de openbare zedelijkheid. De oorlog heeft het dierlijke in den mensch losgelaten, toen alle natuurlijke remmen Weg vielen. Laten wij het gerust erken nen en de latere geschiedschijver zal het getuigen: wij vormen een schaamteloos geslacht. Niemand zal voor deze bewe ring bewijzen vragen. Niemand is zoo'n vreemdeling in Jeruzalem, dat hij aan onze zomersche stranden, in bosschen en heidevelden, in.winkeletalrges, op reclameplaten van schouwburgen en bioscopen, niét gezien heeft dat 't juiste begrip van schaamte in ons openbaar leven is verdwenen; om te zwijgen van de mode der laatste jaren, van de ver mannelijking der vrouw en van de Baakt cultuur in de geïllustreerde ge schriften, welke, vooral in het buiten land, een beeld van schaamteloosheid Vertoonen, minstens gelijk aan de ergste tijden van verval in het Grieksche en Romeinsehe heidendom ten tijde van Christus Het Wrr!,' v—t yior> chistendom, waarin door aankweeking van het schaamtegevoel een hooge ze delijkheidscultuur was bereikt, is in tien jaar tijds voor een groot deel vernietigd Een der sterkste remmen, welke de jeugd in den moeilijken tijd der overgangs jaren tot steun moeteh dienen, is bij honderdduizenden weggenomen: 'tjonge meisje is niet meer verschanst achter den veiligen muur van de ingeboren en aangekweekte schaamte, waardoor zij zichzelf moedwillig aan de verleiding bloot geeft en daardoor tegelijkertijd tot verleidster wordt. De schaamteloosheid heeft nog een ander schrikkelijk gevolg gehad, dat de tweede oorzaak der hedendaagsche jeugdziekte is, een gevolg, dat helaas nog niet voldoende wordt ingezien en begrepen, hoewel het zich in de misda digheid der jeugd al meer dan voldoende en op schrikbarende manier uitwijst. Wij bedoelen de al te groote plaats, die het sexueele in het gevoelsleven is gaan innemen, juister gezegd een overheer- sching, buiten alle verhoudingen, van het geslachtsleven. De moderne sexueele paedagogen heb ben ons trachten wijs te maken, dat door het wegnemen van alle grenzen, die de geslachten van elkaar scheiden, er een toestand zou ontstaan waarin de mensch, vooral de jonge mensch, niet meer door sexueele prikkels zou gekweld worden. Het schaamtegevoel, aldus rede neerden zij, zooals het door het chris tendom is aangekweekt, is juist de oor zaak van veel geestelijke ellende. Het verzwijgen van alles, wat in betrekking staat tot het geslachtsleven, het omhul len van de vrouw in een waas van geheimzinnigheid, de gescheiden opvoe ding van jongens en meisjes, dat alles wekt de nieuwsgierigheid al op jeugdi gen leeftijd en doet een drang naar kennis van sexueele zaken ontstaan, die later, wanneer zij bevredigd wordt, al leen maar teleurstellen kan en leiden tot ongelukkige huwelijken. Vandaar de roep om „Aufklarung" op zoo jeugdig mogelijken leeftijd; vandaar het wegva gen van de grenzen tusschen de beide geslachten, vandaar de beoefening der naaktcultuur als een stuk sexueele op voeding. En wat is het resultaat geweest? Dit, dat juist het tegengestelde is bereikt van wat men zeide te beoogen. Zeker, er heeft een zekere afstomping', een zeker zich gewennen aan nuditeiten plaats gehad. Ons jonge geslacht gaat langs vele zaken onverschillig heen, die de jeugd van een halve eeuw geleden in vuur en vlam zouden hebben gezet. Maar dit wil niet zeggen, dat 'daarmee ook het beoogde doel van zedelijke versterking, van harding tegen sexu eele uitspattingen is bereikt. Alleen dit is waar, dat, wanneer er door de over prikkeling niet een zekere afstomping had plaats gehad, ons heele geslacht binnen een kwarteeuw zou zijn uitge roeid, Dat is alles. Voor het overige is het resultaat dit geweest, dat de jeugdige gemoederen van heden veel meer dan ooit door het geslachtsleven worden be ziggehouden en dit daardoor een beden- kelijken invloed op hun doen en laten uitoefent. De ie'dereen ingeboren geslachtelijke neiging neemt een zeer voorname plaats in ons leven in. Geen wonder; dé Schep per heeft ons dien drang ingeschapen tot behoud van het menschelijk geslacht. Die drang moest .dus een zeer krachtige zijn. De opvoeding moet er echter op gericht zijn om bij den jongen mensch een grooten eerbied in te prenten voor het huwelijk, het instituut waarin een ouderpaar het werk van den Schepper helpt voortzetten; een groot ontzag voor alles wat met de huwelijksplichten sa menhangt, een ontzag, dat een vroegtij dige, heilige vrees wekt om den drempel van het huwelijk niet te benaderen, vooraleer de juiste leeftijd bereikt, de geschikte wederhelft is gevonden en alle andere factoren, noodig voor een gezinsvorming, aanwezig zijn. Dit is steeds de gezonde opvatting van opvoe ding in de overgangsjaren geweest. Zij had voor, dat men de jeugd in de meest ontvankelijke jaren zooveel mogelijk van het geslachtelijke afhield en door deze onthouding den geest sterkte tegen den tijd, dat de zinnelijke driften binnen het huwelijksverband om bevrediging zouden vragen. Die gesterkte geest zou dan het juiste evenwicht kunnen bewa ren. Nu moge men in dit opvoedings systeem nuances hebben gehad; er zijn tijdperken van al te groote preutsch heid en van grooter vrijheid geweest: het hoofdbeginsel was steeds hetzelfde. In onzen tijd is dit echter losgelaten Nu geldt als leus, dat de jeugd niet vroeg genoeg kan worden ingelicht, op dat zij zich zoo snel mogelijk uitleve. En wat zien wij nu? Heel de wereld leeft in een atmosfeer van zinnenprik keling; alles: lectuur, theater, bioscoop, illustratie, mode, opvoeding, leerboek, tlrandleven, sport, het gespre' -van den- dag, alles is gericht op het sexueele. In plaats, dat de jeugd door de ge woonte zooals ons was voorgespie geld zich van sexueele prikkels zou onthouden, is daarnaar een algemeer.e drang te bespeuren: als in den verval tijd van het heidendom is Venus dc groote godin geworden, waarvoor allen knielen. De romanlectuur van den dag weerspiegelt die gezindheid overduide lijk Wie buitenlandsche en heiaas ook binnenlandsche dag- en weekbladen m handen krijgt, ziet daar voortdurend ais het groote vraagstuk van den dag be handeld het probleem van jeugdhuwe- lijk, van het huwelijk in graden, het tijdelijke huwelijk, het huwelijk op proef, het kameraadshuwelijk; vraag stukken van echtscheiding, van „recht op liefde", van honderderlei zaken, die met het geslachtsleven verband houden. In plaats, dat door vroegtijdige voor lichting en gelegenheid tot uitleven voor de jeugd er een verslapping van den sexueelen drang is bereikt, is het heden daagsche geslacht van niets anders meer vervuld dan van zinnenprikkeling. Het sexueele heeft in het gemoedsleven de i'hsolute overhand gekregen. Wat dit beteekent en welke daarvan de gevolgen zijn, zullen wij nog nader zien- HOMO SAPIENS. KERKNIEUWS Het vlotbrengen van den trawler „Geziena" Aanvaring op het Nocr',-"ce- Kanaal Twee tijgers geschoten De Radioraad Een Italiaansch schip gestrand De wereldtentoonstelling 1930 te Antwerpen Royaal! ïgmensch Voornaamste Nieuw 301, Overveen. gevraagd De droogmaking der Zuiderzee Kardinaal Van Rossum uit Nederland vertrokken De Postvluchten naar Indië Een in aanbouw zijnde kerk ingestort De moordzaakWaller De laatste blinde passagier van de „Graf Zeppelin" De „Graf Zeppelin" naar Berlijn De groote weersverandering J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Gemeenteraad van Alkmaar De Alastrim-ziekte Het tweede Postvliegtuig te Constantinopel benoemingen 1..00C Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 85 ct.; per «wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. I4 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 ct, by voorultbet Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel ik bekend. Aanm en 4 uur. W ■H, Regenvlietweg AUeabonné'sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvourwaardenr tegen ongevallen verzekerd v->or een der volgende uit keeringen I wU!)U«~ Levensla ngegeheeleongeschik theid tot werken door "7C G bij een ongeval naef verlies van bei de armen, beide beenen of beide oogen doodelijken afloop. bij verlies vaneen hand, 44 QC bij verlies van een fEH bij'n breuk van 1 Ifl bij verlies v. I fcW» duim of wiisvincer: een voet ot een oog- duim of wijsvinger: been of arm LOSSE REMMEN RIME !MKf Z. D. H de Bisschoo van Haarlem heeft Vrijdagavond, 20 September in de Kapel van het Groot Seminarie te Warmond de Ton suur toegediend aan de voigende Eerw. Heeren: J. Abbo. Th. v. d Beek, J. v. d. Boo- gerd, L. Brabander, M. Burghouwt. IN. Buur man, G. Corsten, W Dekleermaker. H. Die- derich, A. Diepenbrock. J. Franse, o. v. d. Gaag, J. Groenen. J. Groot, Th. Hilhorst, A. Holienberg, F. Holthuyzen, Th. Klaassen, C. Klaver, J. Klijn, C. Kroon, J. Langemèyer, A. Oeverhaus. E. Paap, L. Pennock, G. Re geer, A. Ruhe. N. van Ruiven. L. Schinkel H. Schouten, L. Sluijs, C. v. d. Sman. J. Sijm, L. van Teijlingen L. van Vugt, C. Wa- tervis en C. Willemse. Zaterdag en Zondag d.a-v. aan dezelfde E.E. Heeren de vier kleine H.H. Wijdingen, alsmede Zaterdag de H Wijding van het Diaconaat aan de E.E Heeren: J. Blankers, J. Buijsman, C. Campfens, Th. Dekker, E. Determeijer. B. Drost. R. "an Ginkel, J. Greitemann, J. Groot. H. v d. Ham, B. Hen- ning, N. Hoek, B. Keyer, H. Koopman. W. van Lammeren, A. Leenders, J. Metzelaar, W. Minnebo. W. Mu'der H. Remmer, J. Si mon, M. van Steijn, Th Strouss. J. Tes- selaar. A. v. d. Togt. J. van Tol, F. Tonmo, alsmede E. Langenhorsc Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alléén woensdag, Vrijdag en Zaterdag audiëntie verleenen. De poging geschiedt heden Naar wij vernemen zal heden, bij hoog water, een poging gedaan worden om den trawler „Geziena", die het vorige jaar in November bezuiden Wijk aan Zee gestrand is, vlot te brengen. Het bergingswerk was de laatste maan den flink gevorderd. Het schip ligt bij laag tij vlak aan het wafer, zoodat men hoopt den trawler, thans, bij hooge zee, vlot te kunnen brengen. Engelsch schip zwaar beschad gd Het in ballast uitgaande Engelsche stoom schip „Knigt of he Cross" is gisteravond bij de Hembrug in aanvaring geweest met het van West-Indië komende stoomschip „Telamon" van de Kon. Ned. Stoomb -Mij. De „Knight of the Cross" is zwaar be schadigd in de binnenhaven te IJmuiden aangekomen. De „Telamon" is opgevaren naar Amsterdam, De „Telamon" had slechts lichte schade, enkele platen waren ingedrukt: het Engel sche schip ligt rustig in dc haven. Heden ochtend gaat Lloyd's agent dc schade op- tvilde honden Uit het Soemedangsche wordt gemeld, dat aldaar twee koningstijgers werden neerge legd. Tevens maken berichten uit die streek gewag van overlast, welke ondervonden word' door het voorkomen van wilde hot»- e" sc?aren aanvallen. De opvolger van minister Verschuur Bij Kon. bsfuit is met ingang van 18 Sep tember 1929, aan mr. T. J. Verschuur op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den RadioraaiJ, met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en is, vóór het tijdvak van 18 September 1929 tot en met 31 December 1933, benoemd tot lid' van den 'Radioraad mr. E. M. Berger, burgemeester van Venlo. Voor Hoek van Holland Gisteravond half tien is het uitgaande Italiaansche s.s. „Disciplina", juist toen het buiten de pieren van Hoek van Holland was, uit den koers geraakt en gestrand op de Maasvlakte. Het schip zit even ten zuiden van de Zuidpier op een ondiepte. De sleepboot „Witte Zee" van L. Smit en Co., te Hoek van Holland gestationneerd, is onmiddellijk uitgevaren tot het verleenen van assistentie. De sleepbooten „Poolzee", „Blankenburg" en „Roode Zee" zijn van Maassluis vertrokken eveneens om hulp te verleenen. Zij zullen trachten verbinding met het schip te krijgen. Vanwege de holle zee zal het, indien al mogelijk, toch moeilijk zijn deze tot stand te brengen. Waarschijn lijk zou, indien een tros kan worden uitge bracht, eerst met hoog water een poging ondernomen worden om het schip af te slee pen. andere leidende Amer. industrieele onderne- De „Disciplina" is een in 1908 gebouwd schip, dat 3000 ton bruto meet. Het is ge laden met kolen en bestemd voor Napels. Een eeze-eomité ingesteld. Op voordracht van den Minister van Ar beid is bij Kon. Besluit ingesteld' een eere comité voor de deelneming van Nederland aan de in 1930 te Antwerpen te houden Wereldtentoonstelling voor Koloniën, Zee vaart en Vlaamsehe Kunst. Tot leden van dit eere-comité zijn be noemd de Minister van Buitenlandsche Za ken, van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, van Waterstaat, van Arbeid, Han del en Nijverheid, van Koloniën; de gezant en gevolmachtigde minister te Brussel; de buitengewone gezant en gevolmachtigde Mi nister van België te 's-Gravenhage; de bur. gemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en van Vlissingen; de voorzitters der Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, voor Rotterdam, voor Dord recht en Omstreken, en voor de Zeeuwsche Eilanden, alsmede de voorzitter van der. Midden«tandgraad. Aan den voorzitter' van den Middenstands- raad, den heer mr. A. I. M. J. Baron Van Wijnbergen, is in verband met diens aan wijzing als lid van het eere-comité eervoi ontslag verleend als lid der Centrale Com missie voor de deelneming van Nederland aan de in 1930 te Antwerpen te houden Wereld tentoonstelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaamsehe Kunst. Dinsdag arriveerde in Maastricht een trein Maar dat niet alleen: in een der wagens werd een tasch gevonden door een spoor- man, zoo vertelt de „Limb. Koer." Deze tasch bevatte niet minder, dan één- en-dertig gouden dameshorloges mitsgaders vijftien heerenhorloges, goud en zilver door elkaar. 't Was werkelijk een hoopje metaal bij elkaar, wat men niet graag zoo-maar zou willen verliezen. De verliezer in quaestie voelde daar blijkbaar evenmin voor en haastte zich zijn eigendom te trachten te rug te krijgen. Hij was natuurlijk overgeluk kig, dat hij zijn goed terug kon krijgen. En uit pure dankbaarheid een andere beweegreden is tenminste nauwelijks aan te nemen uit pure dankbaarheid dus, schijnt hij heel voorzichtigjes,dank je wel" gezegd te hebben! en lichte winkei- T oog loon. Aanm Kardinaal Van Rossnm heeft ons b verlaten. "ietsen. niet oudei MERICAN PRES- 3zA edestraat 29. De Eerste Kamer zal 29 October aanv gen met de behandeling van het zgn. S kerwetje. 'UKERS. Oranje- De vergadering der Tweede Kamer is vu daagd tot 15 October. Een eere-comité ingesteld voor de Werei'~w tentoonstelling 1930 te Antwerpen. 3' d- h. h., bergini Jozef-kerk. Br In de ontwapenings-commissie van dea van dit biad. Volkenbond worden de debatten over de res« lutie van Lord Robert Cecil voortgezet. een De vulkaan Montpelee op het eiland t Unique in werking. eiken en rijden 3, Haarlemmer- Het Litausche kabinet afgetreden. Wolde ma ras trekt zich uit het politieke leven terug- Zijne Eminentie W. M. Kardinaal van Ros sum is gisteren uit Nederland vertrokken. Daar het uur van vertrek niet bekend was gemaakt, waren slechts weinigen er bij te genwoordig. Nadat Zijne Eminentie van de Eerw Pa ters, fraters en broeders in het klooster te Wittem afscheid had genomen, steeg de Kardinaal, vergezeld van Pater dr. Dreh- manns in een auto, om via Aken naar Keu len te vertrekken en vandaar met de „Rheingold" naar Luzern e» ingenbohl, waar Zijne Eminentie nog eenige dagen in rust zal doorbrengen. De Hoogeerw. Pater L. Wouters, provin ciaal van de Redemptoristen en de Zeer- eerw. Pater J. van de Kar, rector van het klooster te Wittem, begeleidden den Kardi naal tot aan de Duitsche grens. 1 Geestelijke verzorging der toekomstige bewoners Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot lid van de commissie voor de behartiging der geestelijke belangen van de toekomstige bewoners der drooggemaakte Zuiderzee-polders den Zeereerw. Heer Rector J. P. J, Kok. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het eerste postvliegtuig naar Indië. de P.H.- A.E.Z., gistermorgen te 5.38 uit Akyab ver trok en te 13.18 uur te Bangkok aankwam, Geen slachtoffers Gistermiddag omsrteeks half drie heeft een windhoos de in aanbouw zijnde R. K. kerk aan het Groeseind te Tilburg gedeeltelijk vernield. Alle kapspanten en het overige houtwerk stortten naar beneden; dikke bal ken werden als lucifersstokjes door midden gebroken. Alleen de muren bleven over eind staan. Omdat de werklieden even te voren we gens den regen waren gaan schuilen, zijn er geen ongelukken gebeurd. De materieele schade is vrij aanzienlijk. Voor den Landraad te Langsa is de be handeling van de moordzaak-Waller voort gezet. Beklaagde Soekklarman ontkende den moord en zeide, dat hij niet wist, wie Wal ler vermoordde. Volgens beklaagde was Wal ler een kwaadaardig mensch, die veel trapte en schold en de dagtaak van de koelies verzwaarde. Beklaagde heeft na den moora vijf koelies van lijkscbennis teruggehouden. Jacob kwam na den moord bij beklaagde om een schoon hemd te vragen. Hij stond den mandoer toe Jacob's hemd als overtuigend stuk te houden. (Aneta) 3 weken gevangenisstraf De laatste blinde passagier van het lucht schip „Graf Zeppelin", de 13-jarige bakkers leerling Boschko uit Ltitgendortmund in Westfalen, die indertijd van het dak van de loods op het luchtschip was gesprongen er, de reis naar Lakehurst heeft medegemaakt, werd door het Kantongerecht Tetnang we gens „huisvredebreuk" tot drie weken ge vangenisstraf veroordeeld. Op de straf werd de voorloopige hechtenis in mindering gebracht, die de jonge man na zijn onvrijwillige terugkomst per stoomboot te Hamburg heeft ondergaan. Naar medegedeeld wordt, staat het tijdstip van een bezoek van de „Graf Zeppelin" aan Berlijn nog niet vast. Naar verluidt is dr. Eckener voornemens te wachten, totdat de Rijkspresident te Berlijn is teruggekeerd Daarna komt h«t n«">r Bc'ljn. De weerkundige medewerker van het „Vad." schrijft: Er is onverwacht eer groote verandering in het weer gekomen, doordat tege'iik met een sterke daling van oen barometer een vrij sterke Westelijke wind doorgekomen is, waarbij de lucht betrokken en hei weer re genachtig is geworden. Met deze verande ring is plotseling een ein ie gekomep. aan het mooie, warme zomerweer. Gedurende de beide vorige dagen waren verschijnselen opgetreden, die den goeden weerstoestand schenen te bedreigen. In het Zuiden was de hooge temperatuur in samenwerking met eet vlakke depressie over Frankrijk en de Kanaal-omgeving een aanleiding tot het ontstaan va i een onweers toestand en in het Zuiden van Frankrijk en in Engeland zijn dan ook zware onweders losgebarsten, terwij bij ons he' w er Woens dag drukkend en onweersachtig geweest is. waarop regenbuie.. in den nacht van Don derdag gevolgd zijn In het verre Noordwesten was intusschen een zeer diepe en omvangrijke depressie ver- j schenen. Daar deze echter 'n Noord-Oostelij- I ke richting wegtrok, scheer de bedreiging I van een ernstige verstoring van het goede weer uit het Noordwesten afgewend te zijn en bleef toen alleen de dreigende toestand in het Zuiden over. In het Zuidwesten boven den Oceaar. be gon de luchtdruk echier te stijgen, terwijl de depressie in het Zt iden wegtrok, zoodat bij ons de barometer ir den voormiddag van Donderdag steeg. Alles ccneen er toen op te wijzen, dat het goede weer opnieuw de overhand zou krijgen Vlar.neer n.l de lage luchtdrukking boven Noordwest-Europa zich niet meer naar onze ri.ditir.g uitbreidde en het gebied van hoogen druk zich vanuit den Oceaan opnieuw ove: h->t Vasteland zou uitbreiden, zou het mooie weer teruggekeerd zijn. Het is echter geheel anders geloopen. Reeds Donderdagavond begon ae barometer te dalen, terwijl de bewolking toenam en de wind krachtiger werd Gedurende den nacht is de barometer sterk gedaald. Waarschijn lijk heeft zich ten Noorden "En ons land een diepe depressie ontwikkeld, welke in den loop van den voormiddag zich nog verder Zuid waarts uitbreidde. Hiermede is de kans op terugk.e* van het mooie weer voor de eerste dagen verdwenen en is een toestand ir aftreden, waarvan het verdere verloop vowH'-jmg onzeker is. '/O voor den koo, 28, b. v. d. bl maken wi m prijs. J L 13538. Barometerstand 9 uur v.m.: 758 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen opgestoken om: 7.25 uur, overmorgen om 7.23 uur. Tengevolge van een oneenigheid over de te volgen gemeentepolitiek hebben vier van de zes socialistische raadsleden van Alk maar hun ontslagaanvrage ingediend, nL J. Westerhof, P. Dekker, N. Scbats en G. Veen. Hun opvolgers zullen zijn mej. Hellingman, mevr. Van der Veer, en de heeren P. Hoogenboom en W. Bulens. Donderdagavond heeft de fractie een druk bezochte vergadering gehouden, waarbij de heer J. Oudegeest voorstelde om een com missie van onderzoek naar de oorzaak van bet geschil in te stellen. Elf nieuwe gevallen te Delft Te Delft zijn gisteren elf nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd. Te Rotterdam is een conferentie gehouden van de hoofden der districtsafdeelingen van den G. G. D„ teneinde te komen tot een meer uniforme regeling van bestrijding der alastrim. Dr. A. Horst, het hoofd van den Ontsmettingsdienst te Leiden, deelde mede, dat hoewei de ontsmetting vroeger inten siever geschiedde dan nu, het resultaat than» even zoo goed is. Volgens de meening van dr. Cleyndert zijn de vele twijfelachtige gevallen oorzaak van de groote verspreiding der alastrim te Delft. Geen inenting Naar de burgemeester van Zwollerkerspel mededeelde, hebben de gemeenteartsen van Zwollerkerspel bezwaar gemaakt de verant woordelijkheid te dragen voor inenting van kinderen, die nog niet eerder gevaccineerd zijn. in verband met het gevaar voor en cephalitis. Te Amsterdam De directeur van den G. G, en G. D. te Amsterdam deelt mede, dat er gisteren geen nieuwe gevallen zijn geconstateerd. De patiënt uit Abcoude, waarbij alastrim was vastgesteld en die desondanks per trein naar Nieuwerkerk aan den IJssel is ver voerd. is aan bet station te Gouda opgeno men, waarna hij per rijtuig, dat speciaal voor het vervoer van patiënten met besmet telijke ziekten dient, naar Nieuwerkerk over gebracht is, waar verdere maatregelen zul len genomen worden. In Amsterdam is thans een altstrimgeval officieel vastgesteld, terwijl zeven twijfel achtige gevallen in observatie zijn. Er wor den nog steeds dierproeven genomen. Ook te Tholen Ook in de gemeente Tholen doet zich een geval van alastrim voor. Te Zutphen Te Zutphen is het eerste alastrim-geval geconstateerd. Het tweede postvliegtuig P. H. A. E. O., op weg naar Indië. is gisterenmiddag te 15,21 jNed. tij<J| te Constantinopel aangekomen. Aan boord is alles wel. Vandaag wordt de reis voortgezet. „St. Bavo" bericht, dat benoemd is: tot Geestelijk Adviseur van net Comité van Katholieke Actie te Haarlem de H. E. Ple baan L. Westerwoudt; van de parochiale afd. van de Alg. R. K. Prop. Clu1- m de parochie van de H. Anna, te Amsterdam, de W. E. Pater J. Corver, S.C.J.; tot Algemeen Adviseur van de stad Haar lem de W. E. Kapelaan P. Bangere tot Lid van de Commissie voor ue behar tiging der geestelijke belangen van de toe komstige bewoners der drooggemaakte Zui derzee-polders Rector J e, liefs- gaanc he' ever

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1