Binnenlandsch Nieuws VOOR DE HUISKAMER TWEEDE BLAD MAANDAG 23 SEPTEMBER 1929 - BLADZIJDE 2 De Haagsche Missie-actie tentoonstelling Het voorzitterschap der R. K. Staatspartij De Ned. Gezant te Boekarest H. M. de Koningin-Moeder naar Zuid-Beieren LEGER EN VLOOT Het Kon. Instituut voor de Marine te Den Helder Promotie bij de Landmacht RECHTSZAKEN Roekeloos en onvoorzichtig gereden? Eerzucht De ontploffing op het s.s. „Brsda" GEMENGD NIEUWS De stranding van het Italiaansche stoomschip „Disciplina" Twee huizen afgebrand Een nacht op zee Inbraak te Amsterdam Een vergeetachtige operateur Het weer in Augustus Aan de gevolgen overleden Ernstig motorongeval Het stadhuis te Leiden Geen begeerd baantje Auto in den Rijn De opening. Zaterdag is in de zalen van het Kurhaus te Scheveningen de Haagsche Missie-Actie Tentoonstelling geopend. Onder de talrijke autoriteiten, die bij deze ofticieele plechtig heid aanwezig waren, bevonden zich de Minister van Koloniën, de heer S. de Graaft", de leden van den Raad van State rar. dr. D. A. Kooien, rar. Rommc, generaal van Munnickrede, rar. J. R. H. Van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer, en eenige andere leden der Tweede Kanier, de hoofd aalmoezenier kolonel Evers en voorts talrijke vertegenwoordigers van R. K. organisaties. De Hoogeerw. Deken H. A. Th. van Dam heette in het Fransch mgr. Schioppa, pauselijk internuntius te Den Haag, welkom. In de Nederlandsche taal verder gaande, bracht hij dank aan allen, die hun medewerking hadden verleend. Mgr. Schioppa heeft vervolgens met het uitspreken van een rede in de Fransche taal, de tentoonstelling officieel voor geopend ver klaard. Deken Van Dam dankte Zijn Exc. voor zijn woorden en stelde onder applaus den aanwezigen voor, een telegram van hulde te zenden aan Z.Em. kardinaal van Rossum, den prefect van de Propaganda Fide. Hierna werd een rondgang over de ten toonstelling gemaakt. De tentoonstelling omvat behalve de stands van de 23 in ons land vertegenwoor digde missioneerende congregaties en orden, nog verschillende andere uitstallingen. Hulde aan missionarissen. Zaterdagmiddag hebben ongeve-*- 700 jongens en meisjes van de Katholieke scholen in Den Haag op het Houtrustterrein een grootsche, massale hulde gebracht aan de missionarissen. Om half 3 begon de hulde. In de konink lijke loge hadden plaats genomen Zijne Ei^. Mgr. L. Schioppa, Pauselijk Internuntius de Hoog-Eerw. Deken en Kanunnik H. A. Tjh. v. Dam, Mgr. Th. M. P. Bekkers, de bestuursleden van den Missionarisbond, de Z.Eerw. Paters Desiderius O.Cap. en Keiler S.J., verschillende paters-missionarissen en de leden van het hoofdcomité en uitvoerend comité van de Hamat. De tribunes waren met duizenden belangstellenden dicht bezet. Voor de tribune hadden zich 800 meisjes opgesteld, die met roode, groene en witte mutsen op (de kleuren van de Missievlag) de letters van het woord .Hamat" vormden. Daarachter stonden de leerlingen van de Kweekschool der Eerw. Broeders, die met roode, witte en groene pluimen een reus achtige missievlag voorstelden. Verderop tegen de uiterste grenzen van het ringterrein stonden nog 6000 kinderen met missievlaggen in de hand, die op de muziek van de Konink lijke Militaire Kapel juichend en met de vlaggen zwaaiend van de hoeken van het terrein naar het midden marcheerden. Na deze overweldigende ovatie werd onder leiding van den heer J. P. J. Wierts en begeleid door de muziek van de Kon. Militaire Kapel, het „Algemeen Missielied" gezongen. Na eenmarsch-nummer van de Kon. Mili taire Kapel en na het zingen van het Missie lied „Het nieuwe Licht", sprak de voorzitter van den Missionarisbond, de Z.Eerw. Pater Desiderius O.Cap., de kinderen toe. Nadat „Roomsche Blijdschap" was ge zongen, werd door circa 250 studenten van het St. Aloysiuscollege een bloemencorso op versierde fietsen gehouden. Tot slot defileerden de 6000 kinderen met hun missiev aggen voor de autoriteiten en missionarissen. Dat was een waardig slot van deze grootsche manifestatie. Het „Huisgezin'' schrijft: Van de twee grootc posten, die de heer Ruys de Beerenbrouck door zijn wederaan- vaarding van het ministerschap openliet, is in één voorzien, en naar aller waardeering op gelukkige wijze. Rest thans nog een opvolger te vinden voor het voorzitterschap der R. K. Staats partij. Oud-minister Aalberse zegt niets te veel in „Het Centrum", wanneer hij vaststelt, dat naar veler meening mr. Van Schaik daarvoor de aangewezen man ware geweest. Dat kan hij nog zijn. kan men allicht ge neigd zijn te antwoorden; ook de heer Ruys de Beerenbrouck was voorzitter der Tweede Kamer en voorzitter der R. K. Staatspartij tegelijk; niets belet nu den heer Van Schaik die dubbele functie te bekleeden. Inderdaad, het kan. en de heer Ruys heeft bewezen, dat de beide betrekkingen niet onvereenigbaar behoeven te worden geacht. Maar van den anderen kant kan niet alle waarde worden ontzegd aan de meening van profesor Aalberse. die de vereeniging van het Kamer-presidium met dat van een po litieke partij bedenkelijk acht. Daarbij komt, dat het hier een kwestie van persoonlijke waardeering geldt, en niet onwaarschijnlijk is de heer Aalberse van het persoonlijk inzicht van mr. Van Schaik omtrent het combineeren der beide presidia op de hoogte. Er is derhalve meer dan één reden om naar geschikte candidaten voor het voor zitterschap der Staatspartij om te zien. Wel jammer mag het worden genoemd, dat behalve mr. Van Schaik nog een andere geboren leider door zijn ambt aan de niet te ruime Candidatenlijst is onttrokken; wij hebben het oog op mr. dr. Van Rfjckevor- sel, thans Comissaris der Koningin in Noord-Brabant, te voren voorzitter der R. K. Rijkskieskringorganisatie 's-Hertogenboseh en een eminent bestuurslid onzer Staats partij. Indien hij beschikbaar ware, zou ook bij hem het voorzitterschap der partij in vei lige handen zijn. Nu hij ons is ontvallen, mag wel bijzon dere aandacht worden gewijd aan een ter loops genoemden candidaat, die naar onzen smaak de laatste jaren te veel op den ach tergrond is gebleven en dien wij voor de actieve politiek nog niet behoeven en niet mogen verliezen. Wij bedoelen mr. dr. Kooien, die, 11a zfjn kortstondig ministerschap, lid van den Raad van State geworden, een weinig uit het oog U verloren en van wiens groote kwaliteiten de katholieke partij nog veel kan ver wachten. Allen herinneren zich de uitnemende wijze, waarop hij het voorzitterschap der Tweede Kamer heeft vervuld: een president, die te evenaren, niet te overtreffen was. De ouderen hebben dc heugenis bewaard aan mr. Koolen's voorzitterschap van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigin- gen, zijn stichting, en door hem met stevige hand en zeldzamen tact geleid door al de moeilijkheden cener beginperiode. Mr. dr. Kooien weer aan het hoofd onzer politieke partij het zou ons kunnen ver zoenen met het verlies door het heengaan van jhr. Ruys geleiden. En het zou allicht tevens bevrediging schenken aan hen. die liefst geen leider wenschen uit de actieve politiek, maar daar om nog niet in een wetenschappelijk man- buiten-de-poiitiek het ideaal van een partij voorzitter zien. van Juli gehouden worden, maar thans waren verdaagd ter gelegenheid van de réu^ie-» feesten. Een volgboot met gasten der Jacht club woonde deze wedstrijden bij. Voor het bijwonen der westrijden was een aantal booten gecharterd. Tegen half 2 waren veie réunisten en of ficieren met hun dames op de voor hen be schikbaar gestelde volgbooten. ingescheept. De Koninklijke Familie vertrok met Hr. Ms. Xortenaer naar buiten. Ten gevolge van het slechte weer was de belangstelling van de zijde van het publiek gering. Aan het aanvankelijk voornemen van de Koningin, een tochtje naar buiten te maken, kon geen gevolg worden gegeven; daardoor vervielen ook de voorgenomen volle kracht vaart in verband met het slechte weer en de verschillende onderzeeërs met gasten. Een oogenblik werd aangezet tot een 20 mijls vaart; kort daarop werd weer koers gezet naar de haven. Na terugkomst werd het instituut bezich tigd, waar H. M. de thee gebruikte en de prijzen uitreikte van do adelborsten-zeil wedstrijden van Donderdag j.l. en het corps adelborsten inspecteerde. Hier werden aan de Koninklijke Familie door vice-admiraal j I. v. d. Bosch, kapitein ter zee H. J. Hart kamp en officier van de marine eerste klasse M. J. C. Klaassen eenige fraaie gebonden exemplaren van het gedenkboek aangeboden. H. M. vertoefde tot ca. half zes in het Koninklijk Instituut, waarna men zich naai den Koninklijken trein, die inmiddels aan het station was aangekomen, begaf, alwaar de burgemeester van Den Helder en vice- admiraal L. J. Quant aanwezig waren, met welke autoriteiten de Vorstin zich enkele oogenblikken voor haar vertrek onderhield. Bij Kon. Besluit is mr. J. E. H. Baron van Nageli, Hr. Ms. gezant te Boekarest, op zijn verzoek met ingang van 16 October 1929 ter beschikking gesteld buiten bezwaar van 's Lands schatkist. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens Vrijdag 27 September, per nachttrein naar Zuid-Beieren te gaan, om aldaar eenige w«- ken hooge lucht te genieten. De viering van het 73-jarig jubileum Half s Zaterdag maakten de tamboers en de pijpers overal op de Zeelandboot en op de Buffel reveille. Daarna deden zij een wande ling met de Marinekapel. Om negen uur vereenigden zich de réunis ten op de sleepbooten Drenthe en Limburg. De leden van het feestcomité scheepten zich in aan boord van de Mercuur as gasten van den commandant der Marine. Om negen uur waren alle schepen gepavoiseerd. Kort daarna kondigden de satuutschoten van de Marinekazerne aan, dat H. M. de Koningin den trein had verlaten. Tegen 9.10 kwam H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Juliana in den auto voor den mijn- legger Van Meerlant, waar zij werd ontvan gen door het comité. Hier werden orchideeën met een oranje- strik aangeboden door de dochter van den kapitein ter zee Hartkamp, die een bouquet aan de Koningin gaf en de dochter van ko lonel dr. Ter Poorten, chef van den genees kundigen dienst van de zeemacht, die een bouquet aan de Prinses gaf. Daarna begaf het gezelschap zich aan boord van de Van Meerlant. De Van Meerlant stoomde naar de reede. De Heemskerk salueerde met 33 schoten. Bij het passeeren van de sleepboot met réu nisten werd door alle réunisten een drie werf hoezee aangeheven. De Koningin en de Prinses wuifden terug. De Van Meerlant stoomde daarna langs de ter reede liggende schepen, de Heemskerk en de torpedobooten Z5 en Z6 en de drie onderzeebooten. Op de schepen werd geparadeerd." Daarna werd op de Van Meerlant de blauwe wimpel geheschen, ten teeken dat geen eerbewijzen meer werden gegeven. De boot met de réunisten ging naar buiten en de torpedoboot G 16 met de adelborsten van het Instituut, eenige jachten van de Marine- Jachtclub en de Dorus Rijkers van de Red ding-Maatschappij. Vervolgens werd eenigen tijd op de' reede gevaren, terwijl twee esca drilles watervliegtuigen verschillende ma noeuvres uitvoerden. Tegen twaalf kwam de Van Meerlant weer in de haven terug. De Koningin stapte weer in haar auto en reed naar den' Koninklijken trein. Te 10 uur 15 had de start plaats van de door de Koninklijke Marine Jachtclub uitge schreven jaarlijksche zeilwedstrijden, welke in gewone omstandigheden in de eerste helft Met ingang van 1 November 1929 zijn benoemd en aangesteld 10. tot Generaal-Majoor. a. Bij het Wapen der Infanterie, de kolonels J. S. Melz en C. J. M. Ochsendorf, respectievelijk com mandant van de 5de en de 4de Infanterie brigade b. Bij het Wapen der Artillerie, de kolonel C. M. G. P. Couwee, commandant van de 2de Artilleriebrigade c. Bij het Wapen der Genie, de kolonel O. Bueno de Mesquita, commandant van het regiment genietroepen 20. tot kolonelBij het Wapen der In fanterie de luitenant-kolonel C. Webb, com mandant van het xrde regiment infanterie 30. tot Luitenant-Kolonel. Bij het Dienst vak der Militaire Administratie, de majoor H. Riemets, van het dienstvak. Is een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. 10. op hun aanvrage aan a. dén Generaal-majoor J. E. Roorda, in specteur der genie, tevens hoofd der 5de af- deeling van het Departement van Defensie b. den Generaal-Majoor O. Bueno de Mes quita, voornoemd, van het wapen der genie c. den Generaal-Majoor J. S. Melz, voor noemd, van het wapen der infanterie d. den Generaal-Majoor C. M. G. P. Couwee, voornoemd, van het wapen der artillerie e. Hr. Ms. Adjudant in buitengewonen dienst, den luitenant-kolonel W. Troger, comman dant van het regiment grenadiers f. van luitenant-kolonel H. Reimers, voornoemd, van het dienstvak der militaire adminis tratie 20. aan den Kolonel-Intendant W. J. van Breen, hoofd der 3de afdeeling B van het Departement van Defensie b. den Gene raal-Majoor E. J. M. Ochtendorf, voornoemd van het wapen der infanterie c. den Kolonel C. Webb, voornoemd, van het wapen der infanterie d. den Luitenant-Kolonel B. A. James, commandant van het 7de regiment infanterie e. den Luitenant-Kolonel P. van Hal, controleur der Militaire adminis tratie allen ter zake van langdurigen dienst is aan den Generaal-Majoor J. E. Roorda, voornoemd dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen zijn benoemd en aangesteld Bij het reser- 1 ve-personeel der LandmachtBij het Wapen der Infanterie, tot reserve-luitenant-kolonel bij het 14de regiment. Hr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de luitenant-kolonel Troger, voornoemd, zulks met bepaling, dat zijn ouderdom van rang zal zijn x October 1926, ien dat hij in de ranglijst zijner rang- genooten bij het wapen der infanterie zal rangschikken onmiddellijk onder den reserve luitenant-kolonel J. A. F. Froeling en is aan den bij K. B. van 22 Juni 1929, mt ingang van 1 October 1929, eervol ont slagen, kolonel der genie L. H. van Wely de titulaire rang van Generaal-Majoor verleend. Chauffeur eener gemeentebus voor de Rechtbank Een te Amsterdam met houten kozijnen beladen sleeperswagen zwenkte 12 Januari 1.1., uit de richting van het Oosteinde ko mende, de Stadhouderskade op in de rich ting van de Van Woustraat. Toen de voer man de bocht gemaakt had en zijn wagen, waarvan de lading ter weerszijden ongeveer 60 c.M. uitstak, stapvoets op het rechte stuk tusschen het voetpad en den ter plaatse aanwezigen vluchtheuvel reed, kwam hem een gemeentelijke autobus achteroprijden. Blijkbaar dacht de chauffeur van dit voer tuig, dat er voldoende ruimte was om te passeeren. Bij het uitvoeren dezer manoeuvre echter werden de kozijnen op den vrachtwagen op zij geschoven, met het noodlottig gevolg, dat de voerman van den bok viel, met zijn hoofd tegen de straat bonsde, waarna een der wielen van de autobus over zijn voeten reed. Het slachtoffer bekwam een lichte hersenschudding, terwijl hij tevens ernstig letsel aan zijn voetzolen opliep. Eenige weken lang heeft de voerman zijn werk zaamheden niet kunnen verrichten. Voor den chauffeur had dit ongeval zeer onaangename gevolgen: wegens schuld- misdrijf stond hij nu terecht voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Vol gens de dagvaarding is het ongeluk te wijten aan zijn hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden. Verd. verklaarde dat er z.i. voldoende ruimte was geweest om te passeeren en hij opperde de mogelijkheid dat de vracht wagen door het te dicht rijden langs den ongelijken rand van het voetpad een be weging heeft gemaakt, waardoor de lading in aanraking is gekomen met een boom en dus op die wijze het ongeluk ontstaan is. Volgens verd. klemt dit te meer, daar er aan de autobus geen schade te bespeuren viel. De als deskundige gehoorde inspecteur bij de Verkeerspolitie E. G. H. A. Bos, die den toestand ter plaatse onderzocht en opgemeten heeft, komt echter in zijn rapport tot de conclusie dat er voor de autobus niet voldoende ruimte is geweest om veilig te kunnen passeeren. In gelijken zin verklaarde ook een drietal personen, dat van het ongeval getuige was geweest. Een ingenieur bij de gemeentetram ten slotte kwam vertellen dat verd., die bij elkaar reeds 9 jaren als wagenbestuurder en bus chauffeur werkzaam is, bekend staat als iemand, die in zijn vak bekwaam en voor zichtig is. Het O.M., Mr. Overbosch, meende echter dat door het rapport van den heer Bos en de verklaringen der getuigen verd.'s schuld vaststaat. De officier eischte v ij f t i g gulden boete, subs, twintig dagen hechtenis. De verdediger Mr. A. H, J. v. d. Biessen, was van oordeel dat de dagvaarding nietig zal moeten worden verklaard. Zij vermeldt toch ten opzichte van het „roekeloos en onvoorzichtig" geen enkele kwalificatie. Eerst hier op de zitting is men met suppo sities gekomen, zoodat een behoorlijke voor bereiding der verdediging onmogelijk is ge weest. Voorts wees pl. er op dat het niet aangaat, zijn cliënt louter op theoretische beschouwingen te veroordeelen. Dat verd. roekeloos en onvoorzichtig zou hebben ge reden, staat z.i. allerminst vast en daarom drong pl. vrijspraak aan. Uitspraak over 14 dagen. Man op wacht (tot bezoeker")„Ja, mijnheer, het is een verschrikkelijk ruwe zee, maar dit is de eenige soort van nachten dat ik rustig kan slapen, zonder door kanaalzwemmers gestoord te worden!" Onder een puur-blauwen hemel bloeide der zonnebloem. Op de heide, die nog donker was want het jaar was nog zoo jong glansden kleine kleurplekjes van zee-groene mossen en hier en daar stond een schuchter bloempje. Tegen de donkere dennen rankten witte berkenstammen, waaraan teere lenteblaadjes ontwaakten. Er was een zomersche feestelijkheid in den lentemorgen en de aarde leek vol van geluk als een jonge bruid. Daar kwam een ruiter aan. De flanken van het paard glansden in het zonlicht en het dier hief het hoofd blij op, teen het uit den Boschweg op de hei kwam galop- peeren. Maar de ruiter zat met somberen blik, als zag hij van de lente-aarde niets en niets van het zonlicht. Hij joeg zijn paard de vlakte op, zonder het bepaald te willen, en zonder in zijn rit genoegen te scheppen als anders. Hij reed wild, omdat hij woedend was op het lot, omdat hij een kruis niet dragen, een smart niet verduren kon. Hij wilde de smart niet aanvaarden, omdat hij zich ge boren voelde om te winnen en te heerschen en niet om leed te lijden en stil-droevig het hoofd te buigen. Hij was niet geboren meende hij, voor verdriet, en voor ziekte en tranen. Jong, krachtig, rijk, man van talenten, zag hij een toekomst van roem en macht voor .zich en hij begeerde die en wilde die ver overen. ALs visioenen vlogen gedachten door zijn hoofd en hij richtte zich op in de stijg beugels als zat hij te paard in één slag, waar hij strijden wilde om te winnen en te triomfeeren. Maar dan mocht hem niets in den weg staan, en wat in den weg stond, moest wijken of vallen. Hij had tot Betty van liefde gesproken, hij had haar tot zijn vrouw willen maken, haar, die stralende schoonheid, die hij wel een diadeem om de slapen had willen druk ken, als hij maar koning was naast en over haar. VI Hij had haar overladen met fijn door dachte geschenken, omdat hij vorstelijk wilde zijn, ook in zijn gaven, en omdat hij wilde, dat zij en anderen zijn smaak zouden prij zen. Hij had gedroomd van een huis, dat hij voor haar zou laten bouwen en dat cén passend kader zóu zijn voor hare schoon heid. Hij had gesproken van reizen, die zij maken zouden over de heele wereld, niet door stille stadjes, of afgelegen streken, maar van het eene centrum van elegantie naar het andere middelpunt van weelde- Overal zou hij met zijn vrouw verschijnen en zij zou bewonderd worden en benijd. S(...h sd V cmfwpy En nu was die droom voorbij. Weer had zij geweigerd met he-u uit te rijden, omdat zij zich zwak voelde en ziek. En waarom was nu plotseling, terwijl hij voortreed in het bcsch, alleen voortreed met leed in het hart, waarom was nu plot seling als een bliksemschicht door zijn ge heugen gevaren waarom had hij plotse ling en nu eerst zich herinnerde, daar haar moeder, wierf schoon gelaat hij zich van het groote portret in de zaal herinnerde.' vroeg gestorven was en Betsy's eenige broertje ook als kind was weggerukt. Het was of met hamers één diagnose in zijn hersens werd gehamerd. Betsy was na tuurlijk tuberculeus. Tuberculose dat beteekende langdurig lij den, dat beteekende jarenlang voorzichtig leven, misschien altijd! Dat was een streep door al zijn plannen van pralen en schittering! Dan werd het on mogelijk, een rol te spelen in het leven, zooals hij zich die dacht Dan kwam er niets van zijn visioenen; hij zou gebonden zijn aan een zieke. Dat was het probleem: eerzucht of liefde. Zou hij haar het offer brengen van al zijn eerzuchtige droomen en zoo bewijzen, dat hij haar lief had? Neen, dat kon hij niet. Hij voelde zich geroepen, om te heerschen, om e te oog sten en macht te bezitten, om de eerste te zijn en geprezen te worden en benijd. En daarom joeg hij het rijpaard verder de vlak te over, in den wilden draf; hij wist het nu beslist: hij zou met Betsy breken; hij kon zich niet binden aan een zieke Dien avond lag er in een witte villa een mooi meisje te snikken. Maar later, maanden later in de uren van stille rust, als ze denkeu moest en hare leed leerde ontleden, begon ze ook den strijd tus schen liefde en eerzucht te begrijpen. En toen wist ze, dat als eerzucht won, er geen liefde overwonnen was. Want liefde schrikt niet terug voor offers zij zocht zichzelf niet. zij is geduldig en goed en zü sterft niet. Toen wist zij, dat het geen levensgeluk was, dat zij dien avond verloren had, toen het hoe.j,u briefje haar nachten lang had doen snikken en des daags het licht der zon Jiad gedoofd. De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeval, overkomen aan het stoomschip „Breda" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij. Op 23 December van het vorig jaar heeft n.l. aan boord van dit schip, dat bijna 7000 bruto register ton meet, een ontploffing plaats gehad in een deklading zuurstofcylin- ders. Als getuige werd gehoord de gezagvoerder van de „Breda" de heer G. P. Vos. Getuige deelde mede, dat de „Breda' op 13 Decem ber vaij Amsterdam vertroken was met be stemming naar Curagao en Chili. De be manning bestond uit 54 personen, terwijl voorts 81 passagiers de reis medemaakten. Vóór de brug aan den voorkant van luik 2, waren op het dek 112 cylinders zuurstof ge laden. bovendien wa° bij deze lading een deklading chemicaliën gestuwd, bestaande uit een groot aantal vaten zwav.u salpeter- en ehloor-zuur, kisten terpentijn, zwavelaether, benzine, picrinezuur en:'. De cylinders zuur stof lagen op houten roosters, langscheeps, en met den kop naar voren. De stapel, die zeevast was gestuwd, lag zes a zeven rijen hoog. Aan de voorzijde waren de koppen beschermd door z.g. stalen „boternetten", terwijl dc geheele stapel was afgedekt door een presenning, welke de cylinders ook aan de voorzijde bedekte. De geheele stapel, die met houten planken was afgedekt, was in gesloten door de deklading kisten. Over den toestand van de cylinders was geen certificaat afgegeven (dit bestaat trou wens nog niet)ook wist get. niet, door wel ke firma ze gevuld waren. De cylinders wa len bestemd voor de Bataafsche Petroleum Maatschappij op Curagao. Het weer was voortdurend vochtig en re genachtig, flink warm is het niet geweest, ofschoon de temperatuur langzaam steeg. Op 23 December, toen de „Breda" zich een dag stoomens voorbij de Azorer- bevond, bedroeg de temperatuur 's middags twaalf uur 23 gr. C. Te 12 uur 30 van dien dag waren allen aan tafel gegaan en bevonden zich alleen op de brug de vierde stuurman en een ma troos als roerganger. Dc ontploffing. Te kwart voor één werd men plotseling opgeschrikt door het donderend geweld van twee zware ontploffingen. Get. spoedde zich met den eersten stuurman naar de brug en constateerde toen dat deze ontploffingen hadden plaats gehad in de cylinders zuur stof. Het bleek, dat in het midden van deze lading een gat was geslagen van V/, meter lengte. De timmerman had gezien, dat één der cylinders over de bovenbrng was heenge- vlogen. Later werd dit apparaat bij luik 3 in gaven toestand gevonden. Een tweede cy linder lag, van boven naar beneden geheel -opengescheurd bij luik 2, verscheidene, waar van alleen de doppen werden gevonden, moe ten voorts in zee zijn geslagen. Alleen dank zij het feit, dat men aan tafel zat, is nie mand getroffen, anders had een ware ramp kunnen geschieden. Getuige heeft de overgebleven cylinders nat laten spuiten en ze daarna, uit vrees voor nieuwe ontploffingen, overboord doen werpen. De lading was niet op bijzondere wijze koel- gehouden. Een der leden van den Raad, de heer Hooi kaas, merkte op, dat er een Koninklijk Be sluit is. waarbij het verboden is. dat licht ontvlambare stoffen bij licht ontplofbare stof fen worden gestuwd. Spr. zcide voorts, dat er, bij gebrek aan ventilatie, alle reden was, dat de cylinders warm zouden worden. De kapitein had z.i. beter gedaan, een deel van de deklading op het achterdek te stuwen. Getuige antwoordde hierop, dat hij het achterdek voor de passagiers heeft willen vrijhouden. De heer Bakker, eveneens lid van den Raad, zeide, dat, nu er passagiers aan boord waren, bij zulk een lading met de Scheep vaartinspectie overleg had moeten worden gepleegd. De Raad zal later uitspraak doen. Moeilijke reddingspogingen Alle opvarenden gered De ..Disciplina," het Italiaansche stoom schip, dat aan den Hoek van Holland was gestrand, was zwaar geladen, zoodat het ver uit de kust was vastgeraakt. Gevaar voor bemanning en schip bestond er eerst niet. De marconist was Zaterdag den geheelen nacht door in contact geweest met IJmui- den, maar in zijn berichten zweeg hij over de oorzaak. Den geheelen nacht door waren een eindje voorbij het einde van den Zui- derpier de toplichten en het roode bakboord- licht- van de „Disciplina" te zien. Het schip lag met den kop naar het Zuiden en een heel eind achter het achterschip flikkerde telkens het schijnsel van de gasboei, die den rand van het vaarwater aangaf. Des nachts was de storm belangrijk afgenomen, maar de zee bleef woelig. Het schip zat midden in de branding en af en toe werd het een eindje hooger op het zand geduwd. Zondagmorgen vroeg stond er maar een paar palm water rond het schip. De sleep booten, die bij de Berghaven gereed liggen, voeren dan ook niet eens uit. Bij deze zee behoefde men het niet te probeeren. Het zou toch niet gelukt zijn, om een tros uit te brengen. De bemanning, die het schip eerst niet wilde verlaten, gaf later seinen, dat zij ge red wenschte te worden. J maximum 0.1 gr. te hoog en het gemiddelde 1 minimum 0.6 gr. te laag. In de 3 dekaden i waren de afwijkingen respectievelijk 0.6 gr., j— l.lgr., —0.6 gr.; 0.0 gr., 0.4 gr. 1.2 gr.; 1,6 j gr., 0.9 gr., o.O. gr. De dagelijksche tempera- i tuurscliommeling was in de eerste dekade be- neden, in de tweede en derde dekade boven normaal. De hoogste temperatuur 34.1 gr. I werd waargenomen te Gemert op den 31, de laagste 3.2 gr. te Winterswijk op den 20. In 1 het Noord-Oosten van het land kwam op enkele dagen nachtvorst voor. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over het geheele land, bedroeg 55 mm. tegen 80 normaal. De neerslag was in het geheele land beneden normaai: in Groningen, Drenthe, Overijsel, Utrecht, op de Veluwe en in den Achterhoek ongeveer 20 tot 25 pet., op de Wadden-eilanden, in Friesland en Noord-Holland ongeveer 30 pet., in Zuid- Holland, Noord-Brabant en Limburg onge veer 35 tot 40 pet., in Zeeland ongeveer 50 pet. De hoeveelheid neerslag was over het algemeen in de eerste dekade boven, in de tweede en derde dekade beneden het gemid delde. Onweer kwam vooral voor op den 8, 16, 17 en 31, verspreide berichten op den 1, 4. 6. 9 15 en 28. Het aantal uren met zonneschijn, gemiddeld over de 5 hoofdsta tions, bedroeg 226 tegen 178 normaal, de 8 dekaden telden respectievelijk 63. 82 en 82 uren. Hedennacht tc omstreeks half twee brak een hevige brand uit in een landhuis, nele- gen aan het Heidelaantje te Huizen en be woond door de fam. Schroder. De vlammen sloegen zoo snel om zich heen, dat de heer Schroder, die alleen thuis was en zich ter ruste had begeven, zich ternauwernood in veiligheid kon brengen. Zoodra het met riet bedekte dak in brand stond, deelden de vlammen zcih ook mede aan het op korten atstand staande tijdelijk onbewoonde land huisje van den heer Schutte, die momenteel met zijn familie met vacantie in het buiten land vertoeft Ook hier vonden de vlammen gretig voedsel en het duurde niet lang, of a buizen waren in dc asch oelen'd Met het zeer gebrekkige brandblusch ma teriaal kon de vrijwillige brandweer tc Hui zen, die pas een uur nadat de brand was uitgebroken, ter plaatse verscheen, zoo goed als mets uitrichten. Van den inboedel kon niets worden gered. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De scha de wordt door verzekering gedekt. In een roeiboot Schipper h. Schollen, die met zijn schip „Ambulant cp de Vliehorst bij Texel voor anker ligt, om schelpen te laden, wilde Za terdagavond omstreeks 6 uur het water uit zijn roeiboot scheppen. De vallijn, door wel ke deze aan de „Ambulantverbonden was, brak echter, waardoor dc roeiboot naar de Zuiderzee dreef. De redddmgsmaatschappij te Harlingen, die door den burgemeester van het gebeurde in kennis gesteld was, zond een boot uit om schipper Scollen op te sporen, doch dc red dingsboot keerde na drie uur zoeken Zon- damiddag om 2 uur zonder resultaat terug. Inmiddels had evenwel het motorschip „lenna" den onfortuinlijken schipper tegen 12 uur in het Nieuwedicp opgepikt en hem daarna behouden naar Harlingen gebracht. Zooals te begrijpen valt, heeft Schipper Scholten een minder aangenamen nacht op zee doorgebracht. De buit was niet groot In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben inbrekers een bezoek gebracht aan het pand van de fa. Groenewold-Hortus, Singel 516 te Amsterdam. Door een pakhuis zijn de ongewenschte gasten binnengekomen. Van daar bereikten zij de eerste verdieping, waar zij een gat in den vloer zaagden van 50 bij 50. Door dat gat lieten zij zich in het kan toor zakken. Daar forceerden zij een schrijf bureau en maakten f 80 buit. De brandkast konden zij niet open krijgen, wel werd de deur ernstig beschadigd. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. In een ziekenhuis te Berlijn Steglitz over leed onlangs een 32-jarige Deensche lccraar, na n operatic te hebben ondergaan. Bij deze operatie vond men in het lichaam van den patiënt een 14 c.M. lange darmschaar, die bij een vroegere operatie, die de man te Flensburg had ondergaan, in 't lichaam was vergeten. Het parket heeft reeds een onder zoek geopend, om vast te stellen, of dit ver zuim van den arts den dood tengevolge heeft gehad. Een overzicht Tot den 25en was de luchtdruk voortdu rend hoog in het Z.W. tusschen den 40 en SOsten breedtegraad en in het binnenland van Europa en ook boven Groenland. Vele depressies trokken door het N.W.; de secun- dairen- namen hun weg van Ierland naar het Skagerak. Na den 26 vormden de Oceaan- depressies uitloopers tot bij dc Azoren, die den samenhang tusschen den continentalen hoogen druk en het subtropisch maximum verbraken. In de eerste dekade waren de Westelijke en ook de Oostelijke winden een weinig tal rijker dan normaal, in de tweede dekade was een overmaat van Westelijke en Zuid-Weste lijke winden, terwijl 111 de derde dekade de frequentie vrijwel normaal was. De gemid delde windkracht was in de eerste en derde dekade boven, in de tweede dekade beneden normaal. Als hot algemeen overzicht van het weer in Augustus, samengesteld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituu te De Bilt, ontleenen wij: Gemiddeld over het geheele land was de overdagtemperatuur 0.3 gr., het gemiddelde In het ziekenhuis te Bergen op Zoom is overleden de 28-jarige v. N. uit Rilland-Bath, die aldaar met zijn rijwiel tegen het ach terwiel van een hem tegemoetkomenden auto reed en kwam te vallen. De auto, die bestuurd werd door dc B. uit Oostdijk, is in beslag genomen. Zaterdagnacht is tusschen Oudeschoot en Heerenveen, midden op den Rijksstraatweg, een motorfiets gevonden. I11 dc nabijheid la gen twee personen, die beiden bewusteloos bleken te zijn. Uit het rijbewijs bleek, dat de berijder was R. Bouwhuis, veehouder te Haskerdijken en dc duo-rijder H. Ruiter, veehouder te Zestienrocden, Dadelijk werd de politie gewaarschuwd en werden beide personen naar het ziekenhuis van Heerenveen vervoerd. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, is nog niet bekend. Tegen een boom rijden is vrijwel uitgesloten, omdat de motor midden op den weg lag; deze liep bovendien nog toen een passeerende aut« het ongeval ontdekte. De beide perso nen zijn ongeveer 30 jaar oud. Zij kwamen van de harddraverijen te Wolvega. Het opruimen van de puinhoopen van het verbrande stadhuis te Leiden is thans ge reed gekomen. Veel belangrijks kwam er niet meer voor den dag. Het wachten is thans op de behandeling van het stadhuis vraagstuk in den raad. Voor de betrekking van hoofd der open bare lagere school te Drogham (Fr.) heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. le Eek en Wiel is een zeswielige vracht auto in den Rijn gereden. De bestuurder klom boven op den wagen en kwam er juist met het hoofd boven uit, zoodat men hem kon opmerken en redden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6