Sport en Wedstrijden TWEEDE BLAD MAANDAG 23 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 3 N.V.B.-UITSLAGEN Hilversum—Ajax 40 ExcelsiorADO 33 D.F.C.—R.C.H. 1—1 E.D.O.Stormvogels 23 H.D.V.S.H.F.C. 1—1 VUCFeijenoord 14 Blauw-WitZ.F.C. 20 BUITENLANDSCH VOETBAL H. V. V.—'t Gooi 3—2 De tweede klassers in actie D.W.S.Alcmaria Victrix 23 KennemersPurmerstein 32 Een spelers-syndicaat in Spanje Spelers-geronsel in Zwitserland Belgische club-propaganda R. K. F. AUTOMOBILISME De Sterrit naar Barcelona ZWEMMEN Een nieuw wereldrecord over 300 Meter vrije slag ATHLETIEK. Wedstrijden te Praag PAARDENSPORT i "i c t Afdeeling I le klasse Hilversum: Hilversum—Ajax 4C Rotterdam: ExcelsiorA.D.O. 33 Haarlem: HaarlemSparta 24 Velsen: V.S.V.—H.B.S. 2—1 Dordrecht: D.F.C.—R.C.H. 1—1 2e klasse A Koog a. d. Zaan: K.F.C.Hollandia 31 Wormerveer: W.F.C.—De Spartaan 3—2 Amsterdam: D.W.S.Alcm. Victr. 23 Zaandam: Z.V.V.West Frisia 24 2e klasse B Zandvoort: ZandvoortA.F.C. 11 Baanr: BaarnBloemendaal 21 Utrecht: HerculesH.V.C. 22 Amsterdam: D.E.C.Velox 32 3ussum: B.F.C.Zeeburgia 40 3e klasse A Beverwijk: KennemersPurmerst. 32 OostzaanO.S.V.Q.S.V. 31 Amsterdam: VolewijckersK.V.V. 31 3e klasse B Amsterdam: AmstelO.V.V.O. 4—6 Amsterdam: D.S.V.Z.R.C. 3—3 Amsterdam: O.D.E.Kinheim 54 Amsterdam: HortusTH.B. 13 Schoten: SchotenZeemeeuwen 1—2 3e klasse C Amsterdam: S.D.W.Rapiditas 40 Hilversum: D.O.N.A.R.—T.O.G. 0—3 Amsterdam: Oosterp.Allen Weerb. 12 Amsterdam: MeteoorD.J.K. 4—2 XIII - 23 September. Res. le klasse Haarlem: R.C.H. 2—Blauw Wit 2 2—4 IJmuiden: Stormvogels 2Haarlem 2 22 Haarlem: H.F.C. 2Hilversum 2 32 Amsterdam: Ajax 2A.F.C. 2 44 Zaandam: Z.F.C. 2—E.D.O. 2 40 Res 2e klasse A. Alkmaar: Alcmaria V. 2V.V.A. 2 10—1 Amsterdam: Spartaan 2W.F.C. 2 72 Amsterdam: Blauw Wit 3Ajax 3 0—1 Res. 3e klasse A. Enkhuizen: West Frisia 2V. S. V. 2 01 Wormerveer: O.S.C. 2—O.S.V. 2 23 Hoorn: Hollandia 2Z.V.V. 2 33 Afdeeling n le klasse HaarlemE.D.O.Stormvogels 2—3 Schiedam: Hermes D.V.S.H.F.C. 1—1 Den Haag: V.U.C.Feijenoord 14 Amsterdam: Blauw WitZ.F.C. 20 Den Haag: H.V.V.'t Gooi 32 2e klasse A Gorinchem: S.V.W.Overmaas 2—8 Dordrecht: MerwedeS.V.V. 13 Rotterdam: C.V.V.B.M.T. 72 Den Haag: Quik—V.I.O.S. 52 2e klasse B Rotterdam: NeptunusO.D.S. 01 Maassluis: V.D.L.Gouda 10 Rotterdam: V.O.C.Unitas 41 Afdeeling III le klasse Hengelo: Tubantia Rob. et Vel. 33 Deventer: Go AheadWageningen 7—1 Zwolle: Z.A.C.—P.E.C. 3—1 Apeldoorn: A.G.O.V.V.Vitesse 73 Enschedé: EnschedéHeracles 11 Afdeeling IV le klasse Tilburg: Willem II—Wilhelmina 2—2 Maastricht: M.V.V.—N.O.A.D. 0—4 Roermond: RoermondL.O.N.G.A. 21 Den Bosch: B.V.V.Eindhoven 43 Eindhoven: P.S.V.—N.A.C. 2—1 Afdeeling V. le klasse. Leeuwarden: Leeuwarden—Friesland 40 Groningen: G.V.A.V.Be Quick 20 Veendam: VeendamFrisia 13 MeppelAlcidesVelocitas 24 Winschoten: W. V. V.Achilles 03 Speciaal het voorhoedespel der roodwitten viel geweldig tegen en tegen de vrij sterke Hilversuf. De eerste aanvallen komen van Ajax-zijde doch voor doel is het steeds mis. Als Hilversum daarna aanvalt en Bitter een corner forceert, maakt deze speler hier uit een fraai doelpunt. 10. Na goed werk van Kramps stelt deze Fok king in staat om op fraaie wijze de score te verhoogen. 20. Reeds vrij spoedig na de rust moet van Eek bij Hilversuf het veld verlaten en wordt door van Oost vervangen. Als v. Heeckeren een opgelegde kans heeft gemist, doet Bitter direct hierop beter en schiet no. 3 in de touwen. Even te voren had de Boer bij Ajax het veld verlaten en even na het derde doelpunt valt ook v. Dijck uit en spelen de Amsterdammers met 9 man verder. Uit een corner maakt Hilversum nog een 4de doelpunt, als de Boer in eigen doel slaat. Met dezen stand, 40 voor Hilversum, volgt tevens het einde. ADO, dat het eerst het voordeel van den straffen wind heeft, valt direct snel aan, waarbij W. Tap een hard schot lost, het welk van de zijlat terugspringt, precies voor de voeten van W. Tap. Het voor de tweede maal ingezonden schot wordt keurig door Bunt gestopt. Aan den ander enkant kan Quax een schuiver van Bak slechts ten koste van een hoekschop redden. Tot doelpunten komt het niet, zoodat de rust met blanken stand ingaat. De tweede helft begint met een snellen aanval van Excelsior. Dan neemt ADO edl eiding als Bunt on tijdig uit zijn doel loopt en de Roo het leder in het verlaten heiligdom deponeert. 01. De vreugde is echter van korten duur, want eenige minuten later maakt Bouter gelijk. 1—1. ADO weet zich verschillende malen fraaie kansen te scheppen, welke echter door treuzelen verloren gingen. Excelsior zit er den geweldig op en Quax in het doel der gasten, krijgt heel wat te doen. Hij moet ten slotte voor een schot van Minssen zwichten. 2—1. Even later loopt Quax te ver uit zijn doel; Huisman bereikt het leder het eerst gn het is 31. Uit een strafschop die ADO ten deel valt, verkleint van Os den achterstand. 32. ADO geeft toch nog niet gewonnen en werkelijk gelukt het van Os, na flink door zetten, gelijk te maken. 3—3. Een gelijk opgaande strijd. De gelijkmaker scoort D.F.C. uit een penalty R.C.H. is met een gelijk spel uit Dordrecht teruggekeerd en het kan daarmede tevreden zijn, evenals trouwens D.F.C. omdat in de zen wedstrijd voor beide partijen dit gelijke spel wel de beste verhouding weergeeft. Dit eindresultaat was reeds met de rust bereikt nadat eerst R. C. H, na handig spel van van de Werve de leiding had genomen, doch daarna D.F.C. uit een penalty wegens hands gelijk maakte door Piantoni. Het was een aantrekkelijke wedstrijd warin R. C. H. voor de rust, de gastheeren na de rust iets in de meerderheid waren, In het elftal van R, C, H. speelde vooral Prevost zeer goed, doch ook de andere ver dedigers kunnen op een goeden wedstrijd te rug zien. In de voorhoede was de linker- wing niet sterk, speelde Verkerk ook niet als we van hem mogen verwachten en was de rechterwing' ditmaal wel het beste. Bij D. F. C. was vooral de Bruin als linksback zeer goed en verder ook linkshalf Piantoni. Rechtsback Litz niet zoo sterk evenals midvoor Lebret, De rechterwing van Dam Ruisch, prima, terwijl ook de linker- wing Dragt-Desmit zeer verdienstelijk speel de. Het D.F.C.-terrein was als bekend zeer zwaar te bespelen door den overmatigen hoogen grasgroei terwijl het waarschijnlijk door de droogte zeer effectvol was. Onder leiding van scheidsrechter van Moorsel stelden zich de volgende ploegen op: Born Litz de Bruin Mookhoek Wolf Piantoni Van Dam, Ruisch, Lebret, Dragt, Desmit R. C. H.: Paape, Kedde, Verkerk, Van de Werve Hanse Krom, Ruys, Geutskens Prevost, Vrugt Kos R.C.H. trapt af en na een algemeenen aan val ontstaat reeds in de eerste minuten een corner op het Dordtsche doel die echter op niets uitloopt. Geurtkens speelt daarna een paar maal mooi door naar Verkerk doch Bom onderschept deze passes heel goed. D.F.C. komt dan ook wat los en Kos moet er eenige malen aan te pas komen. Het blijkt weer dat de rechterwing van D.F.C. aan ge vaarlijkheid nog niets heeft ingeboet en Krom met Pfevost hebben volop werk zich tegen hen staande te houden. Plotseling krijgt van de Werve een bevlieging, passeert de geheele achterhoede, Born incluis en met een kalm schot legt hij den bal in het D.F.C. doel. De Dordtenaren komen dan ge weldig opzetten, doch R.C.H. blijft iets ster ker. Bij een uitval van D.F.C. krijgt van Dam dan op de achterlijn den bal en opzij van doel tracht hij voor te zetten waarbij hij tegen de hand van Vrugt opschiet. De naar onze meening te zware straf van penalty te gen dit feit, werd door D.F.C. in een doel punt omgezet. Met dezen stand 11 wordt dan gedraaid. Na de rust hebben de Rood-Witten wel iets meer het spel in handen gehad doch de ach terhoede van R. C. H, heeft zich met Pre vost aan het hoofd geweldig geweerd. In laatste instantie keerde ook Kos alles met groote zekerheid. In het veld wilde het bij R.C.H. niet altijd even goed vlotten vooral links niet. Toch blijven de uitvallen van Verkerk c.s. zeer gevaarlijk, temeer waar D.F.C. zich tracht te bedienen van den bui tenspel-regel hetgeen niet altijd lukt, al werd daardoor aan R.C.H. een enkele goede kans geheel ten onrechte ontnomen. Er volgen dan eenige oogenblikken van D.F.C.-overwicht, doch R. C. H. weet zich los te werken en de laatste minuten zijn de Haarlemmers weer aan het woord. Kedde krijgt nog een goede kans om te scoren doch de bal vliegt langs het doel. Het is dan spoedig tijd en hebben de partijen tenslotte de punten verdeeld. De verwachting dat E. D. O. een zeer zwaren wedstrijd zou krijgen, is wel uitgeko men Met 32 bleven de Vogels in de meer derheid. Het spel had betrekkelijk weinig te beteekenen en toch had de wedstrijd een uiterst spannend verloop. De Vogels, welke één invaller hadden, v. d. Lugt voor Koster, speelden als duivels. Het geweldig élan, waarmee gespeeld werd, deed het gemis aan voeden der middenlinie vrijwel te niet. Er werd niet geniepig gespeeld, maar veel te ruw, bv. zooals Haak met volle vaart Perukel van de been wilde loopen, kan al niet door den beugel. Het verzwakte E. D. O. zag zich voor een moeilijke taak gesteld. Zonder Steffens, Tanis en Dinkla, terwijl J. Perukel naar de midhalfplaats verhuisde. De keeper en de backs waren uitstekend en in de mid denlinie speelde v. Weere een uitstekende partij: hij zal het wel leeren. J. Perukel kon ons Dinkla niet doen vergeten, terwijl v. d. Laan geen besten middag had. In de voor hoede waren Perukel en Oomen de besten, Dona te onbesuisd en v. Norden en Koene, hoewel soms niet onaardig spelend, waren, nog niet opgewassen tegen de verdediging der Vogels. Scheidsrechter Breethof had een moeilijke taak, maar kweet zich daar heel goed van. De volgende elftallen stellen zich op Stormvogels: Thijssen, Haak, v. d. Lugt, Effern, Tol, v. d. Velde, De Jonge, Kuikens, Groeneveld, Struys, Boekelaar. E. D. O.: H. Oomen, J. L. Perukel, Dona, v. Norden, J. Koene, C. v. d. Laan, J. Perukel, v. Weere, Boeree, Kuil, Meenhorst Na een aarzelend begin komt Stormvogels er het eerst in en bestookt het E. D. O.-doel, Groeneveld lost het eerste schot, dat Meen horst keert en even daarna kopt Kuil een zeker schijnend doelpunt van den doelmond weg Hoewel Stormvogels telkens weer op het E .D. O -doel aanzwemt, weten zij de hechte E. D. O.-verdediging niet te ver schalken. Zelfs zyn de weinige E. D. O.- aanvallen niet van gevaar ontbloot en het spel is nog geen kwartier oud, als Oomen een voorzet van Koene ineens langs Thijs sen jaagt Cl0). Met deze aanmoediging begint E.D.O. beter te .spelen en daar de mid denlinie mee optrekt, is het meermalen ge vaarlijk voor Thijssen Het succes komt aan den anderen kant, als Groeneveld Kuil passeert en de partijen op gelijken voet brengt. Vol vuur herneemt Stormvogels het offensief en rood-zwart wordt teruggedron gen. Twee keer v/ordt er tegen de lat ge schoten. zonder verdere gevolgen. De voor hoede van Stormvogels wordt te weinig ge steund door de middenlinie, welke <Jen af stand te groot laat en deze met harde trap pen tracht te overbruggen. Dit lukt wel, maar geeft de E. D. O.-verdediging kans om de voorhoede aan het werk te zetten, welke het niet makkelijk heeft om den zwaar spelenden Haak te passeeren. Tot de rust blijven de achterhoeden verder meester van het. terrein. De tweede helft, eveneens weinig spel, maar veel spanning, tevens wordt er veel gesmeten en Breethof heeft het druk met uitdeelen van vrije trappen, waarvan Storm vogels het leeuwenaandeel tegen zich krijgt. Aanvankelijk leek het of Stormvogels vrij wel zonder moeite de overwinning zou be halen, nadat De Jong van rechts net over geschoten had, lost Struys een geweldig hard schot, dat via den doelpaal in het doel ver dween en daardoor Stormvogels de leiding gevend. Dit schijnt E. D. O. te ontmoedigen en het begint op een makkelijke overwin ning van de Vogels te lijken Kuikens brengt met een kopbal uit een voorzet van Boeke laar den stand op 31 (een heel mooi. doel punt). Buiten verwachting werkt E. D. O. zich onder den druk uit en zet vurigheid tegenover vurigheid. De achterstand wordt verkleind. Koene schiet hard op doel en Thijssen houdt wel, maar kan niet verhinde ren dat de toesnellende Perukel den stand op 3—2 brengt. Er komt weer hoop m de E. D. O.-gelederen. Stormvogels ziet het gevaar in en tracht het spel te verplaatsen. J. Perukel moet geblesseerd het veld verlaten en wordt vervangen door W. Zandstra. Kar pers komt in een moeilijke positie voor den keeper en schiet naast. Bij een corner op het Stormvogel-doel komt Kuil naar voren en kopt net naast. Bij een daarop volgenden aanval van E. D. O. wordt Koene gehaakt. Kuil plaatst zich achter den bal en ondanks de verscherpte bepalingen keert Thijssen uitstekend het schot Kort hierop is het einde en is E. D. O. de kostbare punten kwijt tcfrdamsche activiteit gedaan was, want an ders had de score ongetwijfeld grooter ge weest. Alleen Pijl bleek nog in staat een dèelpunt aan het totaal te voegen, 04. Voor den aanvang van dezen wedstrijd werd het H. F. C.-elftal gehuldigd door den voorzitter van H. D. V. S. bij monde van hun voorzitter Dr. Ris. Hij bood tevens een fraaie plaquette aan. Dan begon de strijd en zien wij onder leiding van scheidsrechter Hagen de twee volgen'de elftallen zich op stellen H. D. V. S. Jousma, De Hoed, de Bruin, Scheffers, v. Nus, v. d. Wind, Goumaren, Bronneman, v. Es, v. d. Griend, Nolet. H. F. C. v. d. Meulen, v. Baasbank, Wamsteker, v. Riemsdijk, v. d. Lee, Lamp, de Ruyter Daniels v. Beekum Kruyt v. d. Berg. De Schiedammers hebben wind mede. De eerste aanval is voor de H. F. C.'ers en a: dadelijk wordt de Schiedamsche doelman be proefd, waarbij hij een weifelachtigen indruk maakt. Dan komen de Schiedammers opzetten en al spoedig blijkt dat in den aanval van H. D. V. S. meer verband zit dan bij de Haar lemmers. Wamsteker blijkt een groot struikelblok, goed gesteund door v. Baasbank. Herhaalde lijk staan de vleugelspelers van H. D. V. S. buitenspel, hetgeen den scheidsrechter nog al eens ontgaat. Een tijd lang gaat het spel dan gelijk op. Goed opgezette aanvallen, maar waar-van ten slotte niet veel terecht komt, door onbesuisd spel voor doel. Is aan de ee.ne zijde Wamsteker uitblinker, aan den anderen kant valt vooral de Bruin op door z'n tac. tactisch spel. Zeer veel hoekschoppen wor den er aan weerszijden genomen, doch steeds is het resultaat nihil. Zoo verloopt onge veer een half uur. Wanneer dan H. D. V. S. de leiding weet te nemen, komt er wat leven in de brouwerij. Dit punt ontstond aldus: Bij een H. D. V. S.-aanval lost ten slotte Scheffers een fraai schot. V. d. Meulen stopt den bal wel, maar kan niet voorkomen, da? de snel toestormende v. Es met bal en al doel loopt 10). Hierdoor aangevuurd, blijft H. D. V. S. het beste van het spel behouden. Een vlugge uitval van de Ruyter doet de H. F. C.-supporters bijna juichen, doch groot is de teleurstelling, wanneer hij hoog over schiet. Van Beekum wil wel, maar vandaag brengt hij er al heel weinig van terecht. Reeds denken wij dat rust met dezen stand aanbreekt, wanneer eenige minuten er voor toch nog de gelijkmaker komt. Daniëls plaatst goed naar de Ruyter. Deze gaat er vlug van door, wil ten slotte voorzetten, het geen nogal scherp geschiedt. De Schiedam sche doelman beoordeelt den bal verkeerden over hem heen belandt deze laatste in doe! (11). Nog even een heftige strijd om de leiding, maar spoedig is het rusten. In de tweede helft wordt het over het al gemeen een saaie vertooning. De Schiedam- sehe aanval speelt veel minder dan in Qe eerste helft. Om beurten zijn de beide doe len in gevaar, of liever moeten de respec tievelijke doelverdidigers aan het werk. Waar zulks geenszins gevaarlijk is, gaat her hun gemakkelijk af. Bij H. F. C. valt in- tusschen v. Riemsdijk uit en wordt vervan gen door Marchant. Een periode waarin de Haarlemmers wat sterker zijn, doet nog op de H. F. C.-over winning hopen, doch de Bruin c.s. weten het gevaar te bezweren. Het publiek moedigt nog luide aan. Even helpt zulks, maar ook spoedig verslapte het geheel weer. Er zijn nog enkele minuten te spelen. Van Beekum on derneemt voor de zooveelste maal een wilden rush. Vlak voor doel ontfutselt de Schiedam sche doelman hem den bal. Deze belandt bij de Ruyter welke in buitenspel-positie doel puntte, hetgeen de scheidsrechter terecht ai— nuleerde. Op het laatste momen zet H. D. V. S. er nog eens alles op en werkelijk be leefde het H. F. C.-doel nog benauwde oogenblikken. Nu echter toont v. d. Meulen zich in zijn volle kracht en weet schitterend enkele malen te keeren. Zoo eindigde de strijd nog in spanning. Wanneer wij uitblinkers moeten noemen, zijn zulks bij H. D. V. S. Scheffers en de Bruin, bij H. F. C. Wamsteker. Be rest was betrekkelijk matig, terwijl scheidsrechter Ha gen zich wel wat te veel aan „appèl" stoor de. Gelijk spel geeft ten slotte de verhou ding goed weer. Nadat de gasten hadden afgetrapt, volgde eenige gevaarlijke aanvallen die v. d. Zalm op sublieme wijze onschdelijk maakte. Teen daarna Barendregt en goed aanggeven ba.c van Verbeek in een doelpunt had omgezet (01) was het met den Haagschen tegen stand gedaan. Vlak daarop volgden twee fraaie doelpun ten van Pijl en Barendregt. En toen Pijl een prachtkans gemist had door bij een ver laten doel net naast te schieten, kwam- half time. Na de rust maakte de Haagsche achter hoede een onbetrouwbaren indruk. De hage naars troffen het dat het ook met de Rot- De eerste helft begint reeds aardig te ver strijken als Homburg de bal op de juiste wijze krijgt toegespeeld, een korte ren, ge volgd door een fraalen voorzet, een sprong, een hoofdbeweging van Smit en het is, on danks de pogingen van den keeper uit de biscuitstad. 10. Na de rust begint Blauw-Wit krachtiger aan te pakken maar de rood witte achter hoede bezweert alle gevaar. Dorenbos schie* eens tegen de paal en verdr moet alls van Gerritse komen, Wanneer deze weer eens op brengt wordt hij in ht strafschopgebied „ge nomen". De scheidsrechter wijst naar de beruchte witte stip, Gerritse zet zich achter den bal maar kogelt naast. Verschillende corners worden hierna op het door de Stadionbewoners verdedigde doel ge nomen, mara allés zoner resultaat. leiding bezorgt, 2—1. Toch weet Purmer- stein voor de rust gelijk te maken met een schot van hun rechtsbinnen. Rust 22. Na de rust hebben de Kennemers de op stelling gewijzigd, 'wat een verbetering blijkt. Herhaaldelijk zit de voorhoede der Wijkers voor het P.-doel, goed gesteund door de halflinie. Vooral Kluft valt hier door zijn zwoegen op. Eens denken wij Groot te zien doelpunten, doch zijn kogel vliegt te gen den paal. Ook Purmerstein zit nu niet stil en de K.-verdediging moet steeds paraat blijven voor de open aanvallen. Eindelijk 8 minuten voor het einde krijgt Stiemer na goed werk van den rechtsbuiten den bal te pakken en de Kennemers hebben üe leiding. Onder groote spanning komt het einde met een welverdiende Kennemers zege, 32. Scheidsrechter Hartman leidde goed. Smit brengt dan met een goed schot den stand op 20. H. V. V. dat den vrij straffen wind tegen heeft, trapt af. Al vrij spoedig denken we 't Gooi de leiding te zien nemen als Meleics het leder scherp voor doel plaatst. Wentink kopt echter tegen de paal. Er ontstaat dan een scrimmage waarbij Neuerberg op het laatste moment opluchting brengt. Door een snellen aanval der Hagenaars waarbij v. Oosten voorzet en v. Staay aan Pasteur doorgeeft. Deze lost een goed schot, 1—0. Bij een doeivoorstelling van de Hilversum- sche goal lost Pasteur een schot dat doel treft, 20. Bij de volgende Gooi-aanval krijgt Gamj.— man het leder van Melick keurig toege speeld. Hij lost een tamme schuiver welke Rekkers wel grijpt doch laat glippen, 21. 't Gooi is in de tweede helft veel sterker en talrjjke aanvallen worden door de Geel- Zwartn ondernomen. Het schieten is echter bijzonder slecht, zoodat resultaat op zich laat wachten. Nadat Pasteur een opgelegde kans gemist heeft, weet Daamen een goed gericht schot te lossen, 22. Ondanks het feit dat 't Gooi het beste deel van het spel heeft, weten de gasten de leiding te hernemen door M. Jansen die een ongelooflijk hard schot inzendt als Van Oosten den bal voor de goal plaatst, 32. West-Frisia wint van Z. V. V. Alcmaria Victrix slaat D. W. S. De Spartaan en Hollandia verliezen West-Frisia herstelde zich van haar ne derlaag van de vorige week en klopte nu in Zaandam Z. V. V. Alcm. Victrix deed knap werk door het Amsterdamsche D. W. S. in Amsterdam met 23 te kloppen. Ook W. F. C. herstelde zich en wist een kleine overwinning op De Spartaan te be vechten. K. F. C. won van Hollandia. Alcm. Victrix II schoot bijzonder uit haar slof en behaalde een groote overwinning op het V. V. A.-tiental. Intusschen hebben de reserves zich uitstekend gerehabilteerd. Zullen de reserves ook thans een woordje mee spreken bij de bezetting der eerste plaats? Alcmaria wint den toss en laat D. W. S. met wind mee spelen. Hierdoor gesteund nemen de Amsterdammers het spel in han den, welk overwicht zij, behoudens eenige uit vallen van Alcmaria, tot de rust weten te behouden. Na 15 minuten spelen begaat een Alcmaria-speler even buiten het strafschop gebied een overtreding; de linksbuiten plaatst zich achter het leder en geeft zijn club met een prachtig, onhoudbaar schot de leiding, 10. Ongeveer tienminuten later weet de zelfde speler hieraan nog een goed doelpunt toe te voegen, 20. Bij een der Alcmaria- weet Homan dan, met vier D. W. S.'rs om zich heen, een schitterend tegenpunt te maken, 2I. Toch had de achterhoede van D. W. S. dit doelpunt kunnen voorkomen. De rust komt met 21 voor D. W. S. In de tweede helft zijn de bordjes ver hangen en heeft Alcmaria, gesteund door den wind, het spel geheel in handen. De voorhoede der Alkmaarders geeft een verdien stelijk combinatiespel te aanschouwen. Vooral de midvoor en vleugelspelers blinken uit. De druk op het D. W. S.-doel wordt dan ook te zwaar. De verdediging der Amsterdammers werkt zeer onzeker, waarvan Alcmaria dank baar profiteert door tweemaal te doelpunten, 2—3. Het derde doelpunt van Alcmaria ontstond, doordat de D. W. S.-back 't Jong het leder in eigen doel kopte. Hierna hebben de Amsterdammers nog hef tige pogingen in het werk gesteld om gelijk te maken, hetgeen evenwel niet lukte. Met een 32 overwinning voor Alcmaria kwam het einde, met welken uitslag zij tevreden mag zijn, daar D. W. S. krachtig partij heeft gegeven. Bij Alcmaria viel het spel der voorhoede op. Deze linie combineerde voortreffelijk ert viel vooral de goed balcontróle der spelers op. Homan is nog altijd een verdienstelijk middenvoor. De backs en middenline van Alcmaria waren naar behooren. In kort een ploeg, die een goede kans maakt op het af- deelingskampioenschap. D. W. S. heeft niet onaardig gespeeld, In de verdediging hapert echter no^l het een en ander. De juiste samenwerking ontbreekt, vooral tusschen de backs en den keeper, en ■mag hierin wel spoedig verandering komen, daar dit anders de Amsterdammers wel eens noodlottig kon worden. Worden deze fouten herzien, dan heeft D. W. S. een elftal, dat zijn wegi nd etweede klasse wel vinden zal. De wedstrijd, welke door circa 12 a 1300 toeschouwers werd bijgewoond, was het aan schouwen alleszins waard. In een vlot gespeelden wedstrijd is het Kennemers gelukt de Purmerenders met een kleine nederlaag huiswaarts te zenden. Hiervoor hebben de wijkers echter hun uiterste best moeten doen. Purmerstein trapt af en direct ontwikkelt zich een span nende strijd met de thuisclub het meest aanvallend. In de voorlinie botert het ech ter nog niet en fraaie kansen gaan verlo ren. Integendeel, bij eer goede opgezetten aanval der gasten maakt de linksbinnen een keurig doelpunt 0—1. De Kennemers doen hun uiterste best den achterstand in te halen en bij een doelworsteling veroor zaakt een Purmersteinback penalty. Deze wordt door v. 't Hof benut 11. Weldra \yederom een goede aanval, v. 't Hof zet over naar v. d. Berg, die den Kennemers de De g'eruchten, welke den laatsten tijd de ronde deden, dat de Spaansche prof-voet ballers zich aan een zouden sluiten, tot vorming van een syndicaat, schijnen toch op waarheid te berusten. De Spaansche voetbalbond heeft onmiddellijk stelling te gen dit belangen-verbond gekozen, en mis schien wat ontactisch, geracht het publiek tégen de nieuwe beweging te keeren. Over deze actie waren de spelers buitengewoon in hun werk geschoten, waardoor onmid dellijk een kloof ontstond, welke nu niet zoo gemakkelijk zal zijn te overbruggen. Ook gaven de spelers een manifest uit, waarin de gronden zijn vastgelegd, waar voor zij zich aaneen sloten. Allereers eischu men rechtsgeldigheid voor de conracten, welke de vereenigingen met de spelers af-, sluiten, omdat de clubs zich niet steeds aan de bepalingen houden. Bovendien verlangt men het volle salaris bij gedeeltelijke inva liditeit en een ondersteuning bij aigehecle invaliditeit. Natuurlijk zijn er nog meerdere punten, waar omtrent men verbetering wenscht, doch die een meer plaatselijk ka rakter dragen. Intusschen is de strijd ontbrandt en be hoort 't gerust niet tot de onmogelijkheden, dat, zoo men niet tot vereenstemmiug ge raakt, wij een noviteit te hooren krijgen, dat de spelers In staking zijn gegar.n. Want r oor een fonds om bij eventueels werkloos heid een vergoeding te verzekeren, ver zorgde men reeds bij vorbaat. Foutieve maatregelen Ging in ons land het voorstel Va'kecu er „door", waarmede men het voortdurend wisselen van spelers eenigermate wil be- zelfde euvel te kampen. Natuurlijk zijn ook daar bona-fide gevallen, doch evenzoo wordt er verbazend geronseld, zoodat de Zwitsersche leiders zich ten slotte genood zaakt zagen maatregelen te treffen om aan deze wanstaltige» toestanden een einde te maken. Echter heeft men niet als in ons land één lijn getrokken, d.w.z. een over gangsbepaling van een jaar, doch wordt door een commissie en sub-commissies elk verzoek om overschrijving afzonderlijk on derzocht en berecht. Dat men door zoo te handelen, zich in een geducht wespennest heeft gestoken, laat zich licht denken. De bona-fide-gevallen. dat zijn dus de geval len, welke in 'n hand omdraaien zijn be handeld, bezorgen weinig moeite, doch in een warwinkel geraakt men door de toe standen, wanneer overschrijding gevraagd wordt en men naar de aanleidende oorza ken moet gaan speuren. Meestentijds spe len ruime vergoedingen etc. een zeer be langrijke rol, waarbij dan gelijktijdig wel iswaar dingen aan het licht komen, die met het oog op een zoo zuiver mogelijke toestand kunnen worden gestraft» doch men men is daarmede wel aan het begin, dch niet aan het einde. Naar het inzicht der commissie wordt toestemming tot over schrijving verleend na twee, drie of vier maanden, sommige gevallen na een jaar. Dat de arbeid dezer commissies scherp wordt becritiseerd, zoowel door de betrok ken spelers, vereenigingen, alsmede de pers, laat zich denken en nooit heeft men in Zwitserland een grootere agitatie gekend, dan welke op het oogenblik heerscht en alle gemoederen in beroering brengt. De bekende Belgische voetbalvereenigmg, de Antwerp F, C., die voor de strubbelingen met de directie van het Antwerpsche sta dion daaover weer de beschikking heeft ge kregen, heeft door een sympathieke geste haar populariteit nog grooter doen worden. Dit stadion biedt plaats voor 50.000 men- schen en is bij de empetitie-wedstrijden natuurlijk nimmer vol. Het bestuur van deze vereeniging heeft thans bekend ge maakt, dat alle jongens onder de 16 jaar tegen inzending van een, daarvoor bestemd formulier, een gratis toegangsbewijs kunnen krijgen. Het resultaat is natuurlijk, dat de Antwerp F. C. een leger van aanhangers krij.gt, onder dewelke er zeker zullen zijn, welke aanstonds lid dier vereeniging zuilen worden. Een dergelijke handeling wijst wel op een tactisch beleid. Kampioenschap R. K. F. V. V. Z.Mulo 13 Mulo is door dezen uitslag R. K. F.-kam- pioen seizoen 1928-'29. Wel wat laat! Seizoen 19291930. le klasse. B D. E. V.—Union D LimvioE. M. M. P. V. C.—S. D. O. 2—10 1—2 De heer Emmerilfc, vice-consul van Spanj gedelegeerde voor Nederland van de Inter national Tentoonstelling te Barcelona herin- nrt er aan, dat de inschrijving voor de ster- rit naar Barcelona nog tot den 25sten Oc tober is opengesteld. Indien er niet minstens 60 deelnemers uit alle landen zijn, dan gaat de rit niet door; hetgeen voor 1 October be kend wordt gemaakt. Het inleggeld bedraagt IQ pestas. Er moet worden gereden met een gemid delde snelheid van ten minste 35 en tn ten hoogst 40 K.M., oponthoud, tijdsverschillen enz. worden niet in mindring gebracht en moeten dus worden omgereden. Het uur van vertrek moet door de deel nemers zelf worden bepaald, maar moet zoo danig zijn, dat de aankomst te Barcelona geschiedt op 18 October tusschen 13 en 18 uur. Alle verdere inlichtingen omtrent de voorwaarden van dezen autobielwedstrijd werden door de K.N.A.C. gaarne verschaft. NEW-YORK, 21 Sept. (V.D.) De be kende Amerikaansche Crabbe zwom te Ho nolulu den 300 Meter vrije slag in den tijd van 4 min. 12.2 sec., waarmede hü een nieuw wereldrecord vestigde. (Oud record: 4 min. 14.4 sec.). Den zelfden dag vestigde Miss Holm eveneens te Honolulu een nieuw we reldrecord op naar naam over de 110 yards rugslag. Zij zwom dezen afstand namelijk in 2 min. 22 sec. PRAAG, 21 September i V.D.) De Poclsche athleten. die j.l. Zondag te Parijs aan de Internationale atletiekwedstrijden deelnamen, deden op hun terugreis ook Praag aan. waar zij in eenige wedstrijden uitkwamen. De Praagsche athletiekvereeni- gingen Slavia en Sparta organiseeren avondathletiekwedstrijden. waarin drie Tsjechische records verbeterd worden. Eigen aardig was de nederlaag dien de Nurmiover- winnaar Petkiewitz, leed over 3000 Meter. Hij werd met 50 meter geslagen door Kos- cias Brunn) in den matigen tijd van 9 min. 9.5 sec. De 440 yards horden won de Pool Kostrzewski in 57.2 sec., de Praagsche ath- leet Schourig kwam als tweede aan in den tijd van 59.6 sec. hetwelk het nieuw Tsje chisch record was. Douda i Praag) verbeterde het bestaande record Discuswerpen met een worp van 40 39 Meter en Brousa haalde in het nummer kogelslingeren 42. 60 Meter. Si- korski sprong 6.59 Meter, terwijl de Pool als derde eindigde in de 100 Meter achter Knenicky en Vvkopül (beiden Praag». Tijd 11 sec. (Deze pagina gedeeltelijk gecorrigeerd). ONZE LANDELIJKE RUITERS NAAR DUITSCHLAND In Winterswijk, het aardige stadje in den Achterhoek, zijn de landelijke ruiters, die deel van de Nederlandsche équipe zullen uitmaken, de vorige week onder leiding van den heer Slob Jr. geoefend met het oog op de wedstrijden, waaraan zij moeten deel nemen, in Sleeswijk-Holstein. Welwillend was door de plaatselijke rij- vereeniging de schitterende nieuwe en pas- geopende overdekte manege voor dit doel afgestaan, terwijl eveneens van de zijde der bevolking alle medewerking werd ver leend. Men leefde geheel met onze jongens mede enzij waren die sympathie en dat medeleven ook waardig, want zelden of nooit hebben we landelijke ruiters zóó ernstig zien oefenen. Zij waren er geheel „in" en met den vasten wil bezield er alles op te zetten - om goed voor den dag te kunnen komen in ons buurland. Door dit streven èn door het. vele oefenen van 's morgens vroeg tot in den middag, werd bereikt dat aan het einde der week met voldoening vorderingen konden geconstateerd worden. Er werd van 's morgens 8 uur tot 's avonds vijf geoefend, met een middagrust tot half drie. Men vergete echter niet dat alle ruiters bovendien nog twee uur moesten te paard zitten om naar het oefenterrein en weer thuis te komen Bij de manege was er een ideale oefen gelegenheid. Naast de ruime lichte manege was nog een eveneens zeer rui e buiten manege en een mooi zandig springterrein met tal van prima hindernissen, terwijl het terrein, dat onmiddellijk in de omgeving ligt, zich uitstekend tot het houden van een terreinrit of cross-country leent. Er werd meestal dressuur gereden, zoowel individueel als ook in afdeelingsverband, verder nesprongen en athletiek beoefend (hoogspringen en hardloopen). Vrijdagmor gen werd ook het doorwaden van een beek beoefend, evenals het rijden door bosch en oneffenterrein en het springen van wallen en slooten. Zaterdagmorgen werd de afdeeling door den chef d'équipe, Jhr. van Coehoorn van Smirnia, geïnspecteerd. Van 7 tot één uur duurde toen de oefeningen, die bestonden uit dressuurproeven, springoefeningen en een cross-country. De heer v. Smirnia was over de geoefendheid niet ontevreden en hoopte dan ook dat onze jongens geen slechten in druk zullen maken. Dienzelfden ochtend ontving de équipe uit handen van den chef d'équipe den standaard (vaandel) geschonken door den burgemeester van Amsterdam. Vroolijk wap perde toen voor 't eerst het schoone oranje- wit-blauw in de najaarslucht en 't was ee plechtig moment toen de standaarddrager J. Saarloos (Amstelruiters) het vaandel in ontvangst kwam nemen en zich weer naast zijn kameraden plaatste. Zaterdagmiddag werd rust genomen pm de kleeding en uitrusting na te zien en'in orde te brengen en om de paarden te toilet- teeren, terwijl des avonds de Winterwijksche Ruiterclub de équipe een afscheidsavond anbood, waarbij weer ten duidelijkste bleek hoe alles te Winterswijk met de landelijke ruiters meeleeft. Zondag werd rust gehouden en Maandag nacht reeds om drie uur uit de kwartieren afgemarcheerd richting Zutphen waar men om elf uur ongeveer hoopte aan te komen. Nadat dan tot des avonds rust wordt gehou den voor de paarden en de ruiters gaan fou rageeren zal 's avonds om 8 uur ongeveer worden ingeladen met bestemming voor Duitschland. De ruiters zijn allen vol goeden moed, de paarden gezond en in training en zij zullen de ruiters in hun aardige blauw grijze uniform met vlotte kwartiermuts een goeden indruk op de Holsteiner bevol king maken. Naar we vernemen zal de ont vangst in Bad Segeberg zeer, zeer hartelijk zijn en onze ruiters zullen onvergetelijke dagen meemaken. Zij hebben 't verdiend zij hebben er hard voor gewerkt. Woensdag in den namiddag hopen de ruiters te Segeberg aan te komen, alwaar Donderdag dan rust wordt gehouden en Vrijdag enkelen in de individueele veel- zijdigheidsproef zullen starten. Zaterdag zal dan het kampioenschap worden gehouden. (Deze pagina gedeeltelijk gecorrigeerd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7