Provinciaal Nieuws EERSTE BLAD DINSDAG 24 SEPTEMBER: 1929 BLADZIJDE 2 Stofzuigerhuis MAERTENS Tandheelkundige Kliniek o doi UITGEEST Barteljorisstr. 16 - Tei. Ho. 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.— Centrale HOORN CASTRICUM UIT DE ZAANSTREEK ZAANDAM SOCIAAL LEVEN KROMMENIE BRIEVEN UIT UITGEEST MEDEMBLIK HOOGKARSPEL VOLENDAM houdt de ^«e^J|||||P tanden gezond en den mond zuiver! \oor prijsschieten voor de leden van de Vrijw, Landstorm waren de winnaars J. San ders, B. Rietveld, E, de Godee, G. D. Ver- hofe, G. Boekesteijn en G. Vis. Om half acht werd in de consumptieter.t een schermdemonstratie gehouden door on derofficieren uit Leiden, wat ook zeer veel belangstelling trók. Te acht uur werd door den Voorzitter de prijzen uitgereikt in de consumptietent. De Julianaver. kan met succes neerzien op haar gehouden feesten. K. K. Herhalingsonderwijs Bij voldoen de deelname wordt dezen winter wederom de gelegenheid opengesteld tot het ontvan gen van, Herhalingsonderwijs aan de R. K. school. Waarschijnlijk zal, indien voldoende animo blijkt, de cursus in October aanvan gen. Bij het hoofd der R. K. school kan men zich aanmelden. KENAUPARK 26 A TELEF. 12641 SPREEKUREN: van 911 en v. 1 tot 2 uur Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur Bedevaart naar O. L. Vr. ter Nood He den Zondag ging een groot deel onzer paro chie, onder leiding van den Zeereerw. Heer Pastoor J. C. van der Loos, op naar O. L. Vr. ter Nood te Heiloo. Naar omstandighe den was 't weer vrij gunstig. De geestelijke oefeningen werden verricht onder leiding van Pastoor van der Loos. Hoogste barometerstand 772.5 m.M. te Stockholm. Laagste barometerstand 726.4 m.M. te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, meest oostelijke tot zuidelijken, wind, meest licht bewolkt met ochtendnevel, droog, weinig verandering in temperatuur. Cursus Eerste hulp bij ongelukken Door deze vereeniging wordt dezen winter weder om een cursus gehouden voor beginnelingen. Men kan zich voor deelname aanmelden bij de heeren K. Bz. Hos en P. W. Kalk man. De Lourdesfilm Naar wij vernemen, mocht de Lourdesfilm zich zoowel Zondag middag' als Zondagavond in een druk be zoek verheugen. De film is dan ook de moeite waard om gezien te worden, o.a. is met toe stemming een filmopname gemaakt mogen worden van de gelukzalige Bernadette in 't kostbare schrijn, waarin haar lichaam zich in volkomen ongeschonden staat zich be vindt tot op den dag van heden. Hedenavond zal deze film voor het laatst in het R. K. Vereenigingsgebouw vertoond worden. Men haaste zich om deze vertooning niet te missen. Ongeval De heer J. Caro had bij de on derlinge sportwedstrijden op het terrein der Blikfabrieken het ongeluk zoodanig neer te komen, dat hij hierdoor een arm brak. Unie colecte Dit jaar heeft de weder om gehouden Unie-Collecte opgebracht de som van 178.10. K- V. V. De Zondag j.l. gespeelde wed strijd tegen de Volewijckers eindigde in het voordeel van laatstgenoemde vereeniging met 3—1. Dienstjubileum De heer M. Jongeneel heeft Maandag j.l. den dag herdacht waar op hij voor 50 jaar in dienst trad bij de fa. F. H. Kaars Sijpesteyn, alhier. Esperanto Naar wij vernemen zal de zen winter een cursus gegeven worden voor leerlingen der hoogste klassen der lagere en U.L.O. scholen. Bij genoegzame deelname zal deze cursus, uitgaande van den A.N.G. O.B.. Donderdag aanvangen. „Werkmanslust" Heden Dinsdagavond verleent onze Mannenzangvereeng. ..Werk manslust" hare medewerking bij een door den heer Robert in de St. Bavo-kerk te Haar lem te geven orgelconcert. HET R. K. BIJZONDER ONDERWIJS Voor ondergeteekende zich neerzet tot het schrijven van zijn eersten „Uitgeester Brief", richt hij gaarne een woord van oprechten dank aan de Redactie van dit blad, die op zijn verzoek, aanstonds bereid gevonden J werd, eenige plaatsruimte voor dezen brief en zijn mogelijke nakomelingen af te staan. Schrijver dezer brieven stelt zich voor, om, wannger de omstandigheden zich daartoe leenen dé rioodige aandacht te. vragen, niet alleen voor toestanden en gebeurtenissen, welke ens, Katholieken, bijzonder belang in boezemen, maar ook voor die algemeene dorpsbelangen, waarvoor wij gewoonlijk be langstelling koesteren. In dézen eersten brief, willen wij eens na der den huidigen toestand Vair 't R. K. Bij/. Onderwijs, hier ter plaatse beschouwen. Véren ónder ons, zullen zich nog levendig' herinneren den Octoberdag van 1912, waarop yfijjêfe Deken 'Waare wan Beverwijk de piëMbftlge %tti wijding verrichtte van dé toen ■paaalobouiui* R. K. school alhiér. Hoewel 't schoolbestuur gedurende de eerste jaren met vele moeilijkheden en van verschillenden aard te kampen had brak, onder Gods zegen weldra een tijdperk aan van grooten bloei. Mocht men over 't gegeven onderwijs alles zins reden tot tevredenheid hebben, ook 't leerlingenaantal nam steeds toe en wel in die hiate. dat door 't schoolbestuur plannen werden ontworpen voor vergrooting van het schoolgebouw. Deze vergrooting kwam tot stand in 't jaar 1921 onder pastoor van der Loos, die intusschen pastoor J. J. Oudewater z.g. als voorzitter van het R. K. Schoolbe stuur was opgevolgd. Destijds liet het zich reedS aanzien, dat de verkregen verbetering op den duur geen afdoende verbetering zou blijken te zijn. En die voorteekenen zijn bewaarheid gewórden. Vandaar dat liet vo rige jaar door 't tegenwoordige schoolbestuur de medewerking van den Raad dezer gemen- te werd ingroepen, om in dezen onhoudbaar gewórden toestand afdoend verbetering te brengen en men gelden verzocht voor den bouw eener nieuwe school. Hiertoe bood art. 72 der L.O.-wet van 1920 eene welkome ge legenheid en. waar 't schoolbestuur aan de vereischten i.n art. 73 dier zelfde wet had voldaan, bestond er dan ook niet de minste twijfel, of de raad was verplicht de ver zochte medewerking' te verleenen. Niettegen staande dat alles, werd in de betreffende raadsvergadering op advies van B. en W. i met meerderheid van stemmen besloten, (slechts de Vier R. K. raadsleden waren voor 't verleenen.der gevraagde medewerking), de door. 't R. K. schoolbestuur verzochte mede werking niet te verleenen. Het schoolbestuur ging. daarna in beroep bij Ged. Staten, die dezer dagen hun uitspraak in 't geding vast stelden en het Raadsbesluit van 31 Januari 1929" vernietigden, als zijnde in strijd met de wet. genomen.. Voor B. en W.. noch voor den Raad een I aangename mededeeling. Beide hadden zich het onaangename van deze kwestie kunnen besparen, wanneer men zich voldoende ge oriënteerd had in de betreffende wetsartike len. De. raad kannu alsnog binnen dertig da gen te rekenen van den dag, waarop het genomen besluit van Ged. Staten is open baar gemaakt, van deze uitspraak in hooger beroep gaan" bij de Kroon. O.i. zal de raad de vy.:ijste partij kiezen en besluiten de ge vraagde medewerking alsnog te verleenen. Na dit alles rijst onwillekeurig de vraag, welk voordeel, 't zij stoffelijk dan wel mo reel!'de raad met de meergenoemde weige ring .bereikt heeft. Van eenig voordeel is hier.al vast geen sprake; wel heeft vooral 't Collége van B. eh W met deze kwestie veel van.„ztjn prestige in' f iet, door dat het een te kort aan wetskennis en wetsinterpretatie heelt getoond Ook is bij deze gelegenheid weer eens dui delijk .gebleken, welke houding men heeft te verwachten van de S.D.A.P.-fractie, wanneer het.' Speciaal Kath. belangen betreft, al gold 't ljier tevens een algemeen belang, in zoo verre het hier. .bedoelde onderwijs toch ook een algemeen belang is. Van de vertegenwoordigers eener partij welke steeds zoo hoog opgeeft van haar actie, wérhJéer het de belangen van de arbeiders betreft, had men, waar het hier toch ook de belangen der arbeiderskinderen gold, eene loyale medewerking- mogen verwachten. In deze - vrwachting jijn wij bedrogen uitge komen, En tengevolge van al deze tegenwer king.: zal het nog wel geruimen tijd duren, voor de zoo hoog noodige verbetering in den toéstand van' óns plaatselijk R. K. Lager Onderwijs zal zijn verkregen. Maar den grief en bloei van ons R. K. Bijz. Onderwijs tegenhouden, daarin zal men, ondanks alle tegenwerking, n-iet slagen. HANS VAN REWIJK. Uitgeest, 21 Sept. 1929. Onze plaatsgenoot, de Eerw. heer N. Hoek ontving heden de H. Wijding van 't Diako- naat, zoodat in 1930 zijne Priesterwijding kan worden verwacht. Overleden Te Boxtel is heden overleden de Eerw. Frater Jansen. Prater Jansen was alhier voorheen jarenlang directeur van het R. K. Internaat en van de R. K. Jon-, gensschool en zal zeker nog bij zeer velen in dankbare herinnering zijn. Hij ruste in vrede. i DE JULIANAFEESTEN Begunstigd door het schitterende weer, werd Woensdag begonnen met de feesten, gehouden door de Oranje Ver. „Juliana". Vroeg in de morgen wapperden de vlag gen huis aan huis; twee herauten te paard gingen door de geheele gemeente om de ge- meentenaren op te wekken voor de feesten. De le dag was voor de schoolkinderen; opgewerkt en onder vroolijke feestelijke stemming liepen de kinderen in hun Oranje- pakies en de Oranje-sjerpen om naar het R. K. Schoolplein waar het bestuur en de dames-jury de kinderen wachtten. De Voorz. J. W. Valentijn heette allen wel kom, de Eerw. Geestelijken, het Hoofd v. d. school met zijn onderwijzers en onderwijze ressen en de kinderen, spr. uitte de wensch dat de kinderen altijd eerbied blijven hou den voor het Oranjehuis en gehoorzaam blij ven aan hun onderwijzers, en onderwijze ressen; verder hoopte hij dat de kinderen dezen dag in veel plezier door mogen bren gen. Nu kreeg de jury haar lastige taak, om de winnaars er uit kiezen voor de mooiste versieringen; tr waren 30 deelnemers. Voor de mooisie fietsen waren de winnaars Sas sen, Bijlemeer en Lek; voor de mooiste ver siering met bloemen, v. d. Weiden, Lek, en Omtzigt; voorts was er nog aanwezig een kleine brandweerman, Th. Markman, verder een schuitje, voorstellende „naar de Vei ling met allerlei groenten, H. Kouwenho- veu, een klein melkmeisje mej. Borst, en verder nog 19 troostprijzen. De R. tv. Muziekver. „Arti et Religioni" ging voorop en zoo Langeraar door met den stoet. Op dit feestterrein werden de kinderen op allerlei versnaperingen onthaald en ver makelijkheden: zij hadden vrij entree in den draaimolen, enz. Ongeveer 5 uur werden aan de prijswin naars de prijzen uitgereikt door den Voorz., waarbij het hoofd v. d. School M. Robertz het Bestuur bedankte voor de buitengewone tractaties. Alle kinderen keerden zeer vol daan huiswaarts met fluiten en allerlei lek kernij. Den 2en dag. Deze dag zal een langdurige gedachte blijven voor de geheele gemeente. Het was werkelijk imposant. Ongeveer half tien werd de stoet opgesteld, voorstellende „Het Oranjehuis door alle Eeuwen"; voorop gingen de herauten, daarachter Arti en ver volgens de stoet door de geheele gemeente. Bij tiet Gemeentehuis werd door den Voorz. de stoet in een ronden kring gezet, om een aubade te brengen aan den Burgemeester en diens echtgenoote. De Voorz. hield eed schoonc toespraak, waarvoor de Burge meester hem hartelijk dankte. Bij het feestterrein gekomen, werd door den Voorzitter de stoet ontbonden, waarbij hij tevens de deelnemers dankte voor dc goede orde onder het loopen. Voorts be dankte hij de 2 gemeente-veldwachters voor hun hulp. Het bestuur ging nu een lunch gebruiken en vervolgens per auto naar Schiphol om te gaan vliegen boven het feestterrein. Ongeveer 20 minuten hebben zij boven het feestterrein gevlogen, Het uitwerpen van prijzen en reclames was ook schitterend, vooral daar jong en oud grepen naar de briefjes die in de lucht zweefden. Er wer den 80 prijzen uitgeworpen en 3000 recla me's De meeste van de prijzen zijn wel gevallen. Deze vliegdemonstratie is uitste kend geslaagd. Hierna werden de volksspelen gehouden. De Muider tol van Floris Vos had zeer veel belangstelling. Voor het balletje gooien wer den dc prijzen toegekend aan N. v. Tol, C. v, d. Berg, C. v. Luming. Hardloopen met hindernissen S. Lenting, A. Lenting, M. Pie- terse, C. Sandres. Tonnetje trekken Jac. den Haan, C. Versluis, Th. v. Straalen. De voetbalwedstrijden vcor de veteranen ging niet door. Sport In verband niet de athletiekwed- strijden alhier werd de voetbalmatch RCZ II EVC II Zondag op liet Volendam-terrein aldaar gehouden. De eindstand luidde 41 in het voordeel van E. V. O. II. Veroordeeld In de jongste sitting van het kantongerecht te Hilversum kwam de zaak voor, waarbij op io Augustus j.l. een vechtpartij plaats had tusschen T. B. en A. K. De laatste had zich reeds in het café van v. R. onhebbelijk gedragen en een sarren de houding aangenomen. Buiten was de ruzie voortgezet en was K. bewusteloos geslagen door zijn tegenstander. K. beweerde uit dronkenschap nich niets meer van 't geval t herinneren, terwijl B. tracht te bewijzen uit noodweer gehandeld te hebben. Op een vraag van den kantonrechter aan den caféhouder, waarom deze den beschonkene niet buiten de deur heeft gezet, antwoordde deze, dat hij niemand meer buiten de deur zet, diar dit hem vorig jaar bijna een maand zitten heeft gekost. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen K. io of 5 dagen hechtenis, tegen B. 3 of 3 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde K. Conform den eisch en B. tot een geldboete van 2 of 1 dag hechtenis Aanrijding Een auto van de fa. Regter kwam Maandagmiddag om ongeveer 5 uur op den hoek Bult-Gevangenpoortsteeg iii aanraking het het fietsenrek van den melk handel van W. van der Linden. Het rek werd terug geduwd en kwam in het dub bele raam terecht, zoodat zoowel meerge noemd rekals de ruiten het moesten ont gelden. Brand op straat. Bij de firma Ott en Bloemendaal alhier kwam iemand van elders met een luxe wager om benzine bij de pomp. Opeens ontstond er door onbekende, oorzaak brand in den motor. De heer Bloemendaai. die zelf de pomp- slang in de hand had. slingerde ze weg. Hierdoor geraakte wat va:» dit gevaarlijke j goedje op de straat, wat onmiddellijk in i brand vloog' met een vlam toe bovei. de dak goot. Van een kleinen knaap du er vlak bij stond, geraakten de kleere;-- in brand, welke onmiddellijk door den heer Bloemendaal ge- bluscht werden. Aangezien men ook de slang vai de wa terleiding in de liana had. wist men uit breiding van den brand te voorkomen. Dat het vooi een moment tamelijk heet was, is gebleken, want de groote spiegelruit aan den straatweg is gebarsten en de. verf aan het raamkozijn opgeblaard, Burg. Stand. Geboren. Dina, d. van Theodorus Reus en Jacob'/. Veui. Joannes, z. van Nicolaas Kors ei» Anna Lindeboom. Simon, z. van Jacob Overman en Marijtje Breed. Agatha, d. van Cornells Kager en Godefrida de Moei. Petrus, z, van Gerrit Visser en Grietje Bakker. Theodorps, z. van Jan Smit en Guurtje Glas. Catharina. d. van Adrianus Ootman en Regio a Dege- ling. Cornells, z. van Cornells Wagënaar en Trijntje Karregat. Aleida, d. van An- toon Koomen en Johanna Roelofs. Getrouwd: Cornelis Keersemaker en .Trijn tje Schuurman. Vertrokken: Egbertus Nooij, naar Amster dam. Adrianus de Boer, naar Obdam. Ingekomen: Anna Maijer. van Munchen. Margaretha Braakman van Alkmaar. Vergadering Kruisverbond De voor" zitter, de heer Verhoef, opende de verga" dering en vergeleek het groepje getrouwen met het keurcorps, waarmede Gedeon ten strijde trok. Tienduizenden stuurde Gedeon naar huis. Dc overigen liet hij water drinken. Dat doen wij óók, aldus de voorzitter. En van de waterdrinkers stuurde hij wederom een groot getal weg. Die overbleven, haalden in den nacht hunne kruiken te voorschijn en sloegen ze stuk. Dat doen wij óók, aldus de voorzitter, en het kleine troepje getrou wen versloeg de Madianieten. Na het zingen van het Bondslied, leest de secretaris de notulen voor, welke worden goedgekeurd. Op het schrijven, dat naar den Gemeen teraad ging, betreffende beter toezicht op café's en kamers van café-houders, werd geantwoord, dat het onderzocht zou worden en, indien noodig, zou de politie ingrijpen. Dit antwoord voldeed de vergadering maar weinig. Aangaande het vaandel stelde de voor zitter voor een vaandel aan te schaffen met eene afbeelding van St. Jan den Dooper, die een voorbeeld was van matigheid dit wordt goedgevonden. De wintervergadering wordt vastgesteld tusschen Kerstmis en Nieuwjaar. P. Sombroek stelt voor op zoo'n winter vergadering een modern tooneelstuk op te voeren. J. de Boer zegt Er bestaat hier een tooneel- club van vijftien personen, met Corn. Steur voor de regie, welke speelt voor het patro naat, die willen zich zeker beschikbaar stellen. Besloten wordt dit tooneelgezelschap te engageeren voor de wintervergadering. Besloten wordt nog om te bevorderen om de uren na middernacht op de kermisdagen te doen vervallen. J. de Boer verzocht om blauwe Maand- avondendit zal worden overwogen. Besloten wordt ten slotte, om elke maand een strook papier aan de kerkbrug te doen plakken, waarop aangegeven wordt bij wien men zich kan opgeven als lid van het Kruis verbond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2