De Wapenschouw der Engelsche Katholieken ZIIVER FEUILLETON Cadum Zeep Buitenlandsch Nieuws GERO GERO HET TESTAMENT MN DEN ADMIRAAL RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD DINSDAG 24 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 1 IMPONEERENDE HOOGTEPUNTEN is een zuiverende verfriss chende zeep.die nieuw leven aan de huid èeeft. IV. Opzienbare mededeelingen De Fransche regeering zou bereid zijn haar eisch op een sterker contingent dan Italië aan kruisers, torpedobootjagers, duikbooten en andere kleinere vaartuigen prijs te geven om daarvoor op de vijfmögendheden-eonfe- rentie den steun der Italiaansche regeering te verkrijgen bij bepaalde kwesties, waarbij de beide landen een vitaal belang hebben. Beide regeeringen stellen zich op het stand punt, dat zij niet voornemens zijn de haar gelaten speelruimte voor bouwkosten aan slagschepen te gebruiken, doch dat zij over een aantal duikbooten voor verdedigingsdoel einden en ter afwering van een blokkade willen beschikken. Rome en Parijs wijzen er op, dat de Engelsche eskaders in de Mid - dellandsche Zee (Gibraltar, Malta en Suez) grooter en sterker zijn dan de Fransche en Italiaansche marine te zamen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Landarbeidersstaking in het Noorden Als de bladeren vallen zoekt men de gezelligheid in huis. De ti'd der intieme feestjes breekt aan, waarbij een goede verzorging van de tafel een belangrijke ro! speelt. Een ruime collectie tafelzilver is hiervoor een eerste vereis^tite- Daarom behelpt de moderne gast vrouw zich niet meer met een kleine hoeveelheid massief zilver, zij koont een complete installati» GERO HAf-lSTBA (Bijzondere Correspondentie) Londen, 18 September 1929. In een mijner voorgaande artikelen heb ik mogen vertellen van de imposante krach., welke er uitgegaan is van die mannen- processie, dertigduizend talrijk, op den Zondagmiddag. Doch den Zaterdagmiddag was er een andere processie aan vooraf gegaan, die der kinderen van de Londensche parochies en scholen. En wat de mannen bewerkten tn macht en wil, dat bereikten de kinderen in poëzie en blijheid een groote demonstratie voor het Katholicisme, waaraan geen toe schouwer, die ei toevallig getuige van was en er waren op dien Zaterdagmiddag heel wat wandelenden en flaneerenden in het centrum der stad zich heeft kunnen ont trekken. Heel het verkeer stond weer stil, de volle vijf kwartier, dat de dertienduizend voorbij trokken. Bereden politie had alle doorgangen hermetisch afgezet. Duizenden en nog eens duizenden lijnden de trottoirs in dikke rijen, want niemand scheen kijkensmoe te worden in de niet eindigende variatie, welke de stoet hem voor oogen tooverde. Kranige padvinders openden met hun muziekcorps, dat gedempt de ook in ons land zoo populaire Marialiedjes speelde, de rijen. Achter hen volgde de eindelooze processie der kinderen. Elke parochie, elke vereeniging of club, elk. school, van het deftigste meisjes-patro naat tot de scholen der armste volkswijken waren vertegenwoordigd. De jongens in keurige witte kragen, alleen met een bande lier in hun schoolkleuren om de borst, stapten trots en zich wel bewust van het groote mo ment voort. De meisjes vertoonden weer andere as pecten. Heele contingenten waren in de typisch uniforme schooldracht, welke toch zoo flatteus staatde blauwe of bruine jurken, alle in hetzelfde model, en de hoeden met hun leuken, breeden rand. Hier en daar waren kindertjes heel in het wit gekleed. Ik heb een bewaarschool der kleinste peutertjes aldus mede zien trekken, de rozenkransen in de gesloten vuistjes en vlak er naast zware massale politie-mannen, die zorgvuldig waakten, dat het langs de processie voortsnellende verkeer op veiligen afstand bleef. Dat was een aardig aspect die kleinste der kleinen beschermd door de reusachtige bobbies. En zeker waren ze het beschermen waard lachte niet de eeuwig heid en al de hoop dér toekomst in die on schuldige blauwe kijkers, ging niet een hoor bare zucht van ontroering door de dichte drommen toeschouwers, was er wel een moeder onder hen, die vanaf de trottoirs toe keken, die niet een traan van herinnering of een heftig trekken van den mond verborg onder den opgetogen glimlach, waarmede de kleinen begroet werden En weer elders stapten groote meisjes, bandelierendraagsters der vaandels, in mooie middeleeuwsche ge waden van lichtblauwe zijde, met bloemen in het haar en bloemen in de hand. Onderwijzers en onderwijzeressen, zus ters in allerhand schakeeringen, met vooral opmerkelijk de groote huiven der populaire zusterkens der armen, vlekken van vredevol wit, in deze heerlijke levende guirlande, welke het oude Londen versierd heeft, zooals het nimmer te voren ooit versierd is geworden. Een Duitscli-Fransch bondgenoot schap tegen Rusland De „National-liberale Korrespondenz" doet dezer dagen opzienbarende med;oeeiingeh volgens welke de Duitsch-nationale afge vaardigde zonder medeweten der Duitsche officieele lichamen met de Fransche militaire kringen en politici heeft onderhandeld over een Duitseh-Fransch militair bondgenoot schap. De heer Klönne, zoo meldt bovengenoemd blad, reist sedert het jaar 1926 met een poli tieke opdracht naar Engeland en Frankrijk. Hij heeft in talrijke gesprekken met Fran- schen een militair bondgenootschap en een samengaan van Duitschland en Frankrijk tegen Sovjet-Rusland voorgesteld. Hij heeft 3) JEk ben het, die met haar trouwen zal en niemand anders," mompelde hij woedend, terwijl hij een schop gaf tegen de groote vierkante granietbiokken, waarvan de muur gemaakt was. „Ik zal haar hebben en deze ruïne erbij Waarom moet Brian haar hebben?" Een van de groote steenen, waartegen hij geschopt had, had losgelaten. „Ik ben de oudste, Zij zijn nog apen, daar om behoort Molly van mij!" En ieder woord vergezeld van een schop tegen den lossen steen. Ploseling knielde hij neer en probeerde den steen op zijn plaats terug te duwen, wat heel gemakkelijk. Het trof Indulie, dat één steen los was, terwijl alle andere onbeweeglijk op hun plaats ble- veno. Dit was de kamer waarin de oude Tru- gard geleefd had en gestorven was. Onwil lekeurig rilde hij en keek over zijn schou- Zondagochtend is de plechtige dankdienst van het Eeuwfeest gehouden. Wel kon dit in Londen niet die afmetingen aannemen als het in Dublin met vijfhonderd dui zend of in Liverpool verleden week met vierhonderd duizend aangenomen had, doch toch was de immense Kathedraal nog te klein om al de kaartaanvragers te kunnen herbergen. Vandaar dat men op de groote vlakte, welke de Westelijke Kathedraalsmuur scheidt van de naastbijgelegen straat, een openlucht altaar opgericht had, hoog boven den beganen grond met een breede trappenvlucht bereik baar. Tot ver in den omtrek hebben zich daar rond dertigduizend Mishoorders Zondag ochtend verdrongen. En alle vensters van de zeven tot acht verdiepingen hooge Victona- huizen in de buurt waren evenals de balkons dicht met toeschouwers bezet. I11 die massa hadden padvinders hand aan hand staande, een pad vrijgehouden, waarlangs het episcopaat vanuit het Aarts bisschoppelijk paleis ten altare kon schrijden. Langen weidsch was de stoet van seculiere geestelijkheid in wit en zwart, van orde priesters in kleurige habijten, van monsig- non en abten, van Bisschoppen en Aarts bisschoppen, tenslotte van den gemyterden priester, die het offer ging opdragen den Aartsbisschop van Birmingham en den kar dinaal, die vanaf den troon pontificaal zou assisteeren. Vanaf het balkon der Kathedraal, waar de pers alles op voortreffelijke wijze kon volgen en waar heele batterijen voor stille- en geluids film-opname gericht stonden, was het schouw spel feeëriek. De ontelbare kleuren van de duizenden varieerende dameshoedjes deden het grasveld als bezaaid met confetti lijken. Het groote orgel der Kathedraal was door loudspeakers buiten hoorbaar gemaakt op een ander balkon stond het befaamde koor, in witte superplies en door weer andere luid sprekers was elk woord van den pontifi- cant en zijn assistenten te volgen. Het mooiste oogenblik was wel dat der consecratie. De kardinaal, van zijn troon gekomen, lag voor het altaar geknield, zijn immens roode sleep hing als een looper voor den trappenopgang. Toen hief de Aarts bisschop van Birmingham de witte Hostie hoog, en in de Godgewijde momenten, welke volgden, was alles doodstil, over heel de menigte, over alle straten in den omtrek, in geen vensternis der dicht bepakte huizen gevels was eenig geluid, dit centrum van Londen was geworden als in Goethe's ont- sterfelijk gedicht ,kaum einen Hauch". De Aartsbisschop van Liverpool, Dr. Downey, hield de feestpredicatie. Hij deed met zijn machtig redenaarstalent de jube- lendste tonen klinken in de klokketorens on zer harten. Hij schetste de zegeningen der emancipatie, het Katholieke leven dat bruist en bloeit en groeit de Kerk, die allerwegen overvulde kerkgebouwen heeft in een tijd, dat het protestantisme klaagt over de leeggeloopen banken. Het felicitatietelegram des Pausen was te voren voorgelezen. „Moge de vooruit gang dag bij dag toenemen" had er in ge staan. Men behoeft slechts rond te zien om de waarheid ervan te ondergaan. Zijn niet karakteristiek voor het Katholieke leven in Engeland de woorden, waarin de hooge predikant het samenvatte in twee woorden „Life Abounding over datzelfde onderwerp met een officieele functie te Parijs besprekingen gehad. EEN VERKLARNG VAN DB. KLÖNNE BERLIJN. 23 Sept. (V.D.) Dé afgevaar digde dr. Klönne legt de volgende verkla ring af in verband met de Fransch-Duitsche onthullingen 1. k heb nooit een Fransch militair of po liticus een militair bondgenootschap aange boden. 2. Een dergelijke samenwerking onder de voorwaarde van aanvaarding der Duitsche levensnoodzakelijke eischen is volgens mijn meening een daad van zelfverdediging der groote Noord-Europeesche centra tegen eco nomische en ideëele aanvallen, onverschillig van welken kant deze komen. Een dergelijke samenwerking heeft geen offensieve bedoe lingen tegen andere landen. Ik ben van mee ning, dat het geen resultaat zal hebben eer. geestelijke beweging als het bolsjewisme met Kanonnen te beschieten. 3. Ik heb het departement van buitenland sche zaken over alle onderhandelingen, die ik gevoerd heb, volledig ingelicht" BERLIJN, 23 Sept. (V.D.) In verband met de Fransch-Duitsche onthullingen wordt m officieele krintren verklaard, dat dr Klönne eerst na zijn besprekingen dat is dpr. Het maanlicht kon hem wel eens een poets bakken en er werd beweerd, dat de geest van den ouden admiraal hier 's nachts wel eens aan den zwerf was. Toch was die losse steen vreemd. Misschien was er wel een geheime gang achter of een nis, of misschien had de oude vrek daarachter wel geld ver borgen Terwijl hij zich zoo goed mogeliik staan de hield, probeerde Indulie den steen er uit te trekken. Hij trok met. al zijn kracht, maar er was geen beweging meer in te krijgen. „Dat is eigenaardig." mompelde hij. „Toen Ik er tegenaan schopte, viel hij er haast uit." Plotseling verbrak een stem de stilte en Indulie schrok hevig. Maar het waren alleen maar een paar jongens, die zijn naam riepen! Hij antwoordde niet. Als er een geheim of een verborgen schat was, zou hij de eenige zijn die het bestaan ervan weten zou. Indulie Hield er niet van iets mét een ander te deden. Weer deed hij pogingen be weging in het groote granietblok te krijgen, maar tevergeefs. Met een vloek ging hij overeind staan, wreef zich de handen en gal ten slotte een woedenden schop tegen den steen. Zijn schoen bleef aan den kant vast zitten en tot Indulie's groote verbazing week de steen, die als een zware deur openging. Terwijl hij zenuwachtig om zich heen keek, liet hij zich op de knieën vallen en keek in de opening. Het was te donker om alles duidegjk te kunnen onderscheiden, op 26 April '29 staatssecretaris Von Schu bert op de hoogte gebracht heeft en door de- gewezen op het ondoelmatige van de door hem gevoerde besprekingen. Ook generaal Von der Lippe heeft den staatssecretaris eerst naderhand ingelicht. Gezant v. Hoesch die door Arnold Rechberg en generaal v. d. Lippe eveneens naderhand ingelicht was, heeft er zijn spijt over tot uiting gebracht, dat de hoeren hem of het, departement van buitenlandsche zaken niet van te voren In kennis hadden gesteld. DE REIS VAN MACDONALD NAAR AMERIKA LONDEN, 23 Sept, (V.D.) Een kabi netszitting is bijeengeroepen voor Woens dag a.s Men verwacht dat het kabinet bijna den geheeien dag zitting zal houden met het oog op het vertrek van MacDonald op Vrijdag, wanneer hij zich naar Southamp ton zal begeven naar de „Berengaria". De premier zal ongeveer 4 weken uit Engeland weg zijn. Het gevolg van den premier Is nog niet geheel vastgesteld, doch behalve Miss Ishbell MacDonald zullen daartoe behooren Lord Arnold, Sir Robert Vansittart, de voor naamste secretaris van den premier, Miss Rosenberg, de particuliere privé-secreta- resse van den premier en Mr. Craigie, het hoofd van den Amerikaansche departement van Buitenlandsche zaken. Lord Arnold is een intieme persoonlijke vriend van den premier. Hij is belast met het ambt van al gemeen betaalmeester, doch zijn geringe departementale bezieheden veroorloven hem een groot aandeel te nemen aan de alge- meene werkzaamheden van de regeering. HET NIEUWE LITAUSCHE KABINET KOWNO, 23 September (V. D.) Hét officieele Litausche telegraaf agentschap publiceert het volgende bericht: Maandag heeft de pasbenoemde premier Tubelis den staatspresident de lijst van zijn kabinet overhandigd, waarop de volgende namen voorkomen: Premier, minister van financiën en minister van buitenlandsche zaken Tubelis; minister van landbouw Aliksa (uit het vorig kabinet); oorlog overste Ma- riakojes (tn het vorig kabinet minister van verkeer); godsdienst Schakenis (evenals in vorig kabinet); minister van verkeer Vilei- schis (nieuw). De staatspresident heeft de hem overhandigde lijst goedgekeurd. Het kabinet is dus, behalve het uittreden van Woldemaras, bijna geheel onveranderd gebleven. De eenige nieuweling is de inge nieur Vileischis, die lid van het bestuur van de partij der Tautininkai is. Aan verschillende kanten is men echter nog van meening, dat het zeer wel moge lijk is, dat Woldemaras ten slotte toch nog den post van minister van buitenlandsche zaken zal krijgen. Daartegen spreekt echter weer de omstandigheid, dat de nieuwe minis- terlijst nauwelijks afwijkt van de vorige en de regeeringscrisis juist door diepgaande «meningsverschillen is ontstaan tusschen Woldemaras en de overige ministers. DE A-S. VLOOTCONFERENTIE Fransch-Italiaansche onderhandelingen over een gemeenschappelijk front PARIJS, 23 Sept. (N.T.A.) Naar de Ge- neefsche correspondent van de „Chicago Tribune? meldt, zijn er tusschen de Fransche en Italiaansche Volkenbondsdelegaties in op dracht der beide regeeringen, onderhande lingen gaande over het vormen van een ge meenschappelijk front der beide Middelland- sche Zeemogendheden op de a.s. Vlootcon- ferentie. Anderzijds wil de Fransche regeering den bouw van den nieuwen Duitschen pantser kruiser, waarvan vele vlootdeskundigen een hervorming van den toekomstigen scheeps bouw verwachten, tot aanleiding nemen om een herziening van de op de Washingtonsche conferentie vastgestelde verhouding der oor logsschepen te verlangen. In verband met de onderhandelingen der beide Middellandsche Zée-mogendheden zou ook ligt oude, vaak afgewezen voorstel eener teruggaaf van Gibraltar aan Spanje in ruil voor Ceuta weer zijn genoemd. EEN REDE VAN Z. H. DEN PAUS ROME, 23 Sept. N. T. A. In zijn met spanning verwachte redevoering aan de Katholieke mannen, heeft de Paus giste ren bedankt voor de gelukwenschen in verband met het sluiten van het Lateraan- sche verdrag. De katholieke mannen, aldus de Paus, moeten ook In de toekomst aan de Kerk hun steun en medewerking ver- leenen, zoodat deze verdragen volledig wor den uitgevoerd. Voordat de Paus de rede hield had hij den Italiaanschen gezant bij den H. Stoel in een langdurige audiëntie ontvangen. Ook de Pauselijke Nuntius, Mussolini en Grandi. de minister van buitenlandsche zaken, hielden een redevoering. DE VULKAAN SOUFRIÈRE IN WERKING NEW YORK, 23 Sept. Reuter Uit maar hij zag toch iets glinsteren achter het sof en de spinnewebben. Een heel leger torren en andere insecten kwam te voorschijn. Indule voelde met zijn arm in de donkere opening en zijn hand stiet tegen iets kils en vochtigs. Hij pakte het en trok het er uit. Zijn hart klopte heviger, toen bleek, dat het een groote tinnen doos was. Me alle krachten trok hij haar open en onderzocht den inhoud. Zijn oogen zagen spinnewebben, en vergeelde papieren, maar geen bankpapier. Hij gromde van teleurstel ling en voelde met zijn hand, of er nog meer in was. Toen rammelden er geldstukken tus schen zijn vingers. Hij keerde de doos on dersteboven en schudde haar uit. Twee sovereigns, wat kopergeld en een .eigenaar dige ring vielen op den grond. Het was beter dan niets, bedacht hij, ter wijl hij het geld in zijn zak stak. Hij onder zocht den ring: het was een groote ring van eigenaardigen vorm; een groote steen was in het midden gezet en die steen glin sterde. hoewel hij dik met stof bedekt was. Indule wikkelde den ring in een stuk pa pier en stak hem in zijri vestzakje. Onver schillig bekeek hij de papieren en begon ze in de doos terug te leggen. Het schenen brieven die hij niet belangrijk genoeg vond, om te lezen. Het grootste document nam hij het laatste op; het was een klein stuk per kament; hij veegde er met de mouw van zijn jas het stof af en las, wat er op geschreven stond Kingstown, op het eiland St. Vincent van de Kleine Antillen, de zoogenaamde eilan den boven den wind, wordt gemeld, dat de vulkaan Soufrière, een uitgedoofde vulkaan op het eiland Vincent, teekenen geeft van activiteit, evenals het geval was in 1902 toen de Mont Pelée op Martinique is uit gebarsten, waardoor de stad St. Pierre met 40.000 inwoners werd verwoest. Mysterieus onderaardsch gerommel deed zich gister hooren en de inlanders begon nen reeds een schuilplaats te zoeken op veilige plaatsen. Gisteren was de vulkaan schijnbaar kalm bü mooien zonneschijn, doch het water in den krater steeg. De hevigste uitbarsting van de Soufrière had plaats in 1812, toen 1565 personen zijn omgekomen. HEFTIGE DISCUSSIES IN DE ONTWAPE NINGSCOMMISSIE. GENÉVE, 23 Sept. (V.D.) In de ontwape ningscommissie van den Volkenbond is het Maandag tot heftige discussie gekomen. De rapporteur Poullet (België) legde de commis sie een ontwerp-rapport voor de Volken- bonclsvergadertng voor, dat door toevoegin gen 'n niet voorziene uitweiding over de opvatting der Fransche regeering in de ont. wapeningskwestie in zich sloot en het Fran sche standpunt zeer op den voorgrond plaat ste, terwijl de opvattingen der Britsche de legatie en van eenzelfde standpunt inne mende mogendheden op den achtergrond werden gedrukt. Tegen deze wijze van optre den werd door verscheidene sprekers heftig geprotesteerd. Men verklaarde, dat dit 'n verberging van de ware stemming, die in de commissie heerscht, beteekent, daar zich eer, groot aantal staten bij 't Engelsche stand punt had aangesloten. De commissie besloot tenslotte een sub commissie in te stellen om den definitieven tekst van het rapport vast te stellen. DE NIEUWE OPSTANDEN IN CHINA. Ondersteuning door een groote mogendheid? PEKING, 23 Sept. (V.D.) Naar uit Sjang hai gemeld wordt, verklaarde Chang Kai Chek Zondag in een vergadering van de Kwomintang, dat de regeering te Nanxing over voldoende troepen beschikt om de op standige beweging in de provincie Hupeh te onderdrukken. Hij beweerde verder, dat de tegen Nau- king gerichte opstandige beweging door een groote mogendheid wordt ondersteund, wei- ke mogendheid belang heeft bij onlusten in China. Hij is er zeker van, dat communisten de hand in het spel hebben. Hij zal niet aftre den, voordat de door hem nagestreefde een heid van China zal zijn tot stand gebracht. De aanhangers van de opstandige beweging in Hupeh zullen voor den krijgsraad ge bracht worden en tegen de leiders der be- wging za] een vervolging worden ingesteld wegens hoogverraad. TOKIO. 23 September. (V. D.). Naar thans gemeld wordt, is ook in de provincie Tokio een opstand tegen de Chineesche regeering uitgebroken. De opperbevelhebber der opstan delingen. generaal Tsjeng-so-goeja, heeft zich meester gemaakt van de steden Joens- tsjoeng en Tsjang-tsjoe. PEKING. 23 September (V. D.) In de pro vincie Hoepei hebben gisteren de eerste schermutselingen plaats gegrepen tusschen de opstandelingen en de Nanking-troepen. Shineesche oorlogsschepen hebben twee uur lang de stad Itsjang beschoten. Het is den opstandelingen gelukt een Chi neesche torpedoboot in beslag te nemen. Maarschalk Feng en generaal Jensicham hebben aan de Nanking-regeering bij wijze van geruststelling een telegram gezonden, waarin zij verklaarden, dat zij niet aan de zijde der opstandelingen staan, doch steeds de Nanking-regeering trouw zullen blijven. EEN OUD KASTEEL VERBRAND Misdaad in het spel Naar 't Wolffbureau uit Bautzen (Saksen) meldt, is in den nacht van Zaterdag op Zondag het kasteel van graaf Schall— Riaucour, in Malschwitz, geheel afgebrand. Volgens de recherche heeft men hier on getwijfeld met brandstichting te doen. Reeds Vrijdagavond was hier een begin van brand uitgebroken. Toen Zaterdagnacht de brand ontdekt werd, was het te laat; het vuur breidde zich met zulk een snelheid uit, dat al spoedig het 600 jaar oude slot geheel vernield was. De eigenaar had het verpacht. In verband met het gebrek aan woningen, werd het door verschillende ge zinnen bewoond. Reeds vroeger is herhaaldelijk beproefd het gebouw in brand te steken. Twee we ken geleden is een vleugel afgebrand. Het meubilair van de verschillende ge zinnen kon gedeeltelijk gered worden. DE MOORD OP DE EGYPTISCHE PRINSES De dader veroordeeld Hét Wolffbur. meldt, dat 't Hoog-gerechts- hof te Weenen het beroep van ritmeester Gartner, den moordenaar der Egyptische prinses Djidji Moeheb, heeft verworpen en de 12 jaar tuchthuisstraf heeft beves tigd. EDA MUSSOLINI „De politiek laat met koud" In tegenstelling met Ishbell MacDonald, de dochter van den Britschen premier, die- haar vader bü zijn omvangrijken ar- „Laatste wil en testament van Gnstavus Trugard, admiraal" Meer las Indulie niet; hij sprong overeind en holde naar de trap. „Hallo jongens!" riep hij opgewonden, Vi- bart, Joe, komen jullie hier! Zeg, ik heb Maar plotseling hield hij op. terwül hij in spannen luisterde en zichzelf voor stommer ezel uitschold. „Wat is er? Waar ben je" kwam het ant woord van een van de jongens. „Waarom kom je niet beneden? Zijn Molly en Brian daar ook?" „Ik kom direct," antwoordde hü, „wacht maar niet op me; ik kom direct." Hij hield zün adem in en luisterde gespan nen. terwijl hü het perkament achter zich hield. „Goed hoor," klonk een stem uit de verte. „We gaan vast. Schiet maar op!" Indulie slaakte een zucht van verlichting, luisterde nog een paar seconden en liep toen bedaard naar de kamer terug. De maan scheen helder en wierp een halven cirkel van licht midden op den vloer. Indulie knielde ner en opende het perkament met bevende handen en hield het in het maanlicht. Het was het testament, waarvan men ge zegd had, dat het niet bestond. Het testa ment, dat de uitgestrekte bezittingen en den rükdom van den ouden zonderling ver maakte aan zijn kleine vriendin en speel makker Molly Amery! Indule gunde zich haast geen tijd, het oude bevige handschrift woordelijk te lezen; de datum was het be- beid behulpzaam is, en zich zelf ook op politiek en sociaal terrein beweegt, wil Eda Mussolini, de dochter van den Duce, juist omdat zij zooveel van haar vader niets van de politiek weten. Zü vertoeft op het oogenblik te Madrid en heeft zich door een redacteur van de „Heraldo" laten inter viewen „Ik interesseer m(j in het bij zonder voor muziek en beeldhouwkunst, maar politiek laat me volkomen koud," zeide ze „Ik wil mü er trouwens niet voor interes seeren en doe zelfs al het mogelüke om te vergeten dat ze bestaat. In den Duce zie ik slechts mijn vader." Toen de redacteur vroeg of zij dan niet. houdt, graag met hem zou willen samen werken, antwoordde zü: „Ik help hem meer met een genegenheid, gelooft u ook niet?" De Spanjaard verzocht haar een gedach te voor hem neer te schrijven. Ze schreef onmiddellijk (in het Fransch)„Groote mannen helpt men alleen met hun liefde te schenken." DE ONTVOERDE LOOPER Geen slachtoffer, maar medeplichtige NEW-YORK, 21 Sept. N.T.A. De po litie maakt bekend, dat de naar het heette ontvoerde looper van een makelaarsfirma, een 18-jarige jongeman, bekend heeft dat hij bij den diefstal van 512.000 dollar aan geldswaardige papieren het werktuig van anderen is geweest. Enkele personen hebben het werk hervat De landbouwers in het stakingsgebied on dervinden moeiUjkheden met het dekken te gen brandschade van korenmijten, wijl ver zekeringsmaatschappijen blijkbaar kwaad willigheid vreezen. De gemeenteraad van Noordbroek heeft met 3 tegen 2 stemmen (2 leden waren af wezig) besloten de verordening, houdende algemeene politievoorschriften in verband met de landarbeidersstaking, niet te be krachtigen. De voorzitter is voornemens in beroep te gaan bij de Kroon. Te Noordbroek zün enkele stakende land arbeiders naar hun vroegere patroons terug gekeerd, die ze weer in dienst hebben ge nomen. len hard stuk liLM zeep.dat tot het Q laatste vliesje éebruikt kan M Al worden JE*® Wl langrijkst en dezen zocht hü het eerst Den veertienden dag van December negen tien honderd twee. Dat was een jaar, vóórdat de admiraal ge storven was. Dit was dus hoogst waarschijn lijk het laatste testament, dat hij gemaakt had! Een eigenaardige glimlach speelde om In dulie's lippen. Amery was oud. Amery was heel arm en wie zou voor Molly zorgen, als hü stierf? De jonge man streek nadenkend over het perkament en nam thans den tijd het op zijn gemak te ontcijferen. „Hierbü geef en vermaak ik alles, wat ik bezit, te zamen met de inkomsten, die er uit voortvloeien, aan Robert Amery van het Molenhuis in Maundon in het Graafschap Somerset en Dr. James Farthinhoe, Hoofd der School, als beheerders voor m;jn lieve vriendin Molly Amery, dochter van ge zegden Robert Amery, tot dat zü den leef- tüd van één en twintig jaar bereikt zal heb ben. Dan zal zii zelf eigenares worden van al mijn bezittingen en de inkomsten, die eruit voortvloeien. Ik bekrachtig mijn handschrift op dezen veertienden dag van December negentien honderd en twee Gustavus Trugard, admiraal. En onder zün beverige handteekening hadden Betty Barnes, zün huishoudster, die kort daarna gestorven was en Robert Spen- back, de dorpssmid, de hunne gezet als ge tuigen. WOENSDAC? 25 SEPTEMBER HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. Uitsl. NCRV-Uitz. 10.30—11.00 Zieken- dienst 12.302.00 Concert, Zang, viool, cello en piano 2.002.30 Gramofoon muziek 2 30—4 30 Concert, zang, viool, piano en fluit 4 305.00 Gramofoon- muziek 500 6 00 Kinderuurtje 600 6 30 Gramofoonmuziek 6.30—7.00 Le zing over: De positie van den arbeider in het moderne bedrijfsleven 7.007.30 Lezing over: De Klaagmuur in Jeruza lem 7 308 00 Gramofoonmuziek 8.00 830 Bestuursmededeelingen 8.30— 10.00 Orkest-concert. Lezing over: Bezwa ren tegen de Wet op de N.V. weggenomen 10.00—10.45 Gemeenschappelijke zang op de IRTA te Amsterdam, m. m. v. Or kest. Daarna: Persberichten. HUIZEN, 1875 M. 10.00—10.15 Morgen wijding 12.15—12 30 Gramofoonmuziek 12.301.45 Orgelconcert door Ferdi nand Kloek. Jeanne Rosière-v. Emmerick, zang 1.45—2 00 Gramofoonmuziek 2.203.30 „Asschepoester" Sprookje met zang in 3 bedrijven 3.304.00 De voor naamste studiemuziek voor piano, uitge voerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt 4 034.30 Radio-Kin derzangkoor 4.305.30 Concert door het AVRO-kwartet 6.017.45 Concert door 't Omroep-orkest, Hans Thüssens, bariton 8.018.15 Praatje door J. G. Pater over: AmsterdamBatavia 8.15 AVRO-Ope- rauitzending „Fidelio", Opera in 2 bedrij ven. Muziek van L. von Beethoven. Ge mengd koor. Utrechtsch Stedelijk Orkest en solisten. In de pauze: Persberichten. Na afloop Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. DEVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 11.05 Lezing 11.20 Gramafoon- muziek 12.20 Concert, L. Tyber, so praan, A. Brough, bariton 12.50 Gra mofoonmuziek 1.202.20 Orkestconcert 2.50 Uitzending voor scholen 3.20 Lezing 3.50 Lezing 4.05 Concert, Franquin, piano. Strijkkwartet 5.05 Ci nema-orgelconcert 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 7.05 Concert, E. Bartlett en R. Robertson, piano 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Clapham en Dwyer, voordrachten 8.25 ..Thais" van J. Mas senet 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing 10.35 Thais" (vervolg) 1.10 Dans muziek 11.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek 4.05 Concert, orkest en soli 6.55 Gramofooonmuziek 8.55 Opera-uitzending ..Cavalleria Rusticana" van Mascagni 10.35—Mechanische mu- LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.15 Gra mofoonmuziek 8.20—9.20 Orkestconcert 10.3511.40 Gramofoonmuziek 11.40 —12.20 Muziekuitzending voor scholen 12.30 Gramofoonmuziek 1.252.50 Or- kesteoncert. K. Loefler, bariton 5.556.50 Orkestconcert 8.20—9 15 Orkestconeert OrkestcönCert 9.20 Orkestconcert, Daar na tot 12.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Gramofoonmu ziek 6.20 Vioolrecital 6.50 Gramofoon muziek 8.35 Fragmenten uit ..De Groot- Hertogin van Gerolstein", Offenbach. ZEESEN, 1635 M. 6.10—11.05 Lezingen 12.201.15 Gramofoonmuziek 1.151.50 Lezingen 2.202.50 Gramofoonmuziek 3.05—5.20 Lezingen 5.20—6.20 Concert uit Hamburg 6.208.20 Lezingen 8.20 Solistenconcert. Daarna Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 3.50—5.50 Con cert door Instrumentaal Ensemble 8.35 9.40 Concert door het Radio-Orkest., Rud. Dietzman, cello 9.4010.05 „Fare", Eén-acter van Richard Hughe 10.20 11.20 Concert. Indulie's eerste gedachte was, of Spen- back geweten had, wat hü mede had onder teekend had, en als dat zoo was, of hij den inhoud van dat testament gekend had. Waarschijnlijk niet. Het was wel zeker van niet, want anders zou de smid wel gespro ken hebben, toen er onderzoek was gedaan naar de erfgenamen. Indulie las nog eens den inhoud van het rrstament over, vouwde het stuk voorzichtig op en stak het in den binnenzak van zijn jas, die hij zorgvuldig dichtknoopte. De andere papieren deed hü weer in de doos, zette die weer in de opening er. trapte den steen weer dicht. Met een gevoel van voldoening begon hü zacht voor zich heen te fluiten. Toen keek hü om zich heen om te zien, of hü niets had laten liggen, liep vlug de trappen af en het vervallen kasteel door, het Kasteel van de kleine Prinses! Hü ging den heuvel af, voorbü het oude schoolge bouw, uit welks donkere smalle vensters licht scheen, totdat hij het water van den Molen tegen het wiel hoorde spatten en sissen. Toen vertraagde hü zün stap. Van over da rivier klonk hem gezang tegemoet, de oude schoolzang die zün kameraden zongen. Toen hij de oude houten brug voorbij was, zag hij ze allemaal op het grasveld voor den molen zitten. In een oogwenk was hü in hun midden en zij begroetten hem met gejuich. De oude Amery nam vol genegenheid zün hand. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5