Binnenlandsch Nieuws 1 VOOR DE HUISKAMER 5? f TWEEDE BLAD DINSDAG 24 SEPTEMBER 1929 BLADZIJDE 2 R.K. STAATSPARTIJ Een congres van Hoofd arbeiders Door de duisternis misleid Doodelijk ongeluk Gift van H. M. de Koningin- f Moeder In het hoofd geschoten De Prins op tentoonstellingen Het a.s. vertrek van H. M. de Koningin-Moeder LUCHTVAART Een record-vlucht Parijs-Berlijn De „Do. X" De Haagsche Radio Conferentie GEMENGD NIEUWS Doodelijke val Een Paushulde te Amsterdam Het stoomschip „Boskoop" vlot gekomen Kind verbrand De lastige vliegen Klein kind door lysol ernstig gewond Noodlottige val Een verrassing Door kokende koffie verbrand Van den motor geslingerd Brand in een auto-garage Over boord geslagen en verdronken Hoog water De Kapper en de Dokter De schepenbotsing bij de Hembrug RECHTSZAKEN Het aan den grond stooten van de „Klipfontein" KUNST EN KENNIS Een nieuwe neurologische kliniek SOCIAAL LEVEN NIEUWE ARBEIDS CONFLICTEN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Nederiandsche belangstel ling bij het Visscherijcongres te Dieppe FINANCIËN Nieuwe emissie van de N.V. Philips Gloeilampen fabriek KERKNIEUWS De Missietentoonstelling te 's-Gravenhage kinderwagen getrokken, waardoor de dekens' vlam vatten. De kleine werd dêerliik gewond en is aan de gevolgen overleden. schudding en in hoogst bedenkelijker. toe stand is hij in het Fransche klooster te Sittard opgenomen. Voor 27 leden van het Bestuur der R. K. Rijks kies kringorganisatie „Helder" zijn in totaal 42 candidates gesteld. Voor de groep „Helder" zijn gesteld A. W. Angenent (aftr.), den Helder J. Apeldoorn, Bergen Jac. Groen Az. (aftr.), Zd. Schar- woude J. de Groot (aftr.), Warmenhuizen F. C. Jong (aftr.). Zijdewind N. Kaag, Schoorl A. Kager (aftr.), 't Zand D. Keet Sz. (aftr.), SchagenA. Komen, Anna Paulowa C. Kramer, (aftr.) Zd. Scharwoude; B. J. Meyer, Oude Niedorp H. Nolet, Warmenhuizen H. F. v. Nuland (aftr.), Schagen C. Stoop, St. Maarten P. Tromp (aftr.), H. Hugowaard. Voor de groep Hoorn zijn gesteld J. N. v. Baar -(aftr.), Beemster J. B. van Bockxmeer, Hoorn H. F. Fluitman (aftr.), Enkhuizen Jac. Groot, Wormer C. Kes (aftr.), VolenaamN. H. J. Raat (aftr.), Wervershoof C. Rood (aftr.), Bovenkarspel A. Rood, BlokkerMevr. Rupert-Droog, Hoorn E. J. H. Stumpel, Hoorn F. N. H. Taverne (aftr.), Hoorn E. Wilcke, (aftr.) PurmerendH. Willebrands (aftr.), Boven- karpselG. de Wolf (aftr.), Purmerend. Voor de groep Zaandam zijn gesteld G. Barnhoorn (aftr.), Assendelft; Mei. M. Boom (aftr.), Alkmaar H. Hemmer (aftr.), Castricum J. F. Kamphuys (aftr.), Zaan dam Mr. H. A. J. M. Kusters, Alkmaar Mr. A. J. M. Leesberg (aftr.), Alkmaar J. C. Merz, Uitgeest; Jac. Neele Jz. (aftr.), Krommenie G. P. Reumer (aftr.), Zaan dam E. Schaaper, Krommenie J. Valke- ring, Thz. (aftr.), Limmen J. Verheggen, Egmandbinnen. Elke groep kiest 9 leden. Voor 7 stemgerechtigde^ leden voor den Partijraad met 7 plaatsvervangers zijn 21 candidaten ingekomen. Angenent A. W. P., Voorz. St. Chr. Marine Pers, den Helder Barnhoorn G., Oud Hoofd der School, Assendelft Dekker N., Burgemeester en Oud Voorz. L.T.B., Obdam Groen Az. Jac., Tuinbouwer en Vice Voorz. L.T.B., Zuid Scharwoude Kamphuys J. F-, Koopman, Zaandam Klaver H., Landbouwer, Alkmaar Kolster, M., Vischhandelaar, den Helder Kusters H. A. J. M., Advocaat en Procureur, Alk maar Leers B. P. J., Hoofd der R. K. School, Purmerend Luijckx, S. J. J., Cand. notaris, Hoorn Nuland van H. F., Adminis trateur, Schagen Nuijens P. J. J., Ambt. a d. Raad van Arbeid, Hoorn Raat H. N. J., Burgemeester, Wervershoof Rupert-Droog Mevr-, Hoorn Schaaper E., Voorz. Metaal- bew. Bond St. Eloy, Krommenie Schuld L., Koopman, Hoorn Stoop C., Tuinbouwer, Sint Maarten Stumpel, E. J. M., uitgever, Hoorn; Valkering, Thr. J., Bloemist, Lim men Veer v. d. C., Spoorwegarbeider, Hoorn Wolf de G., Koopman, Purmerend. In de vergadering van het Bestuur der R. K. R. K. O. H. Zaterdag 21 Maart ge houden in Hotel Proot te Alkmaar, zijn in gevolge art. 7 sub c geadviseerd als leden de heeren Barnhoorn, Kusters, Leers, Schaaper Valkering en de Wolf als plaatsvervangers zijn geadviseerd de heeren Raat, Dekker, Luyckx, Nuyens, Angenent, Kamphuys en Stumpel. Van de heeren F. C. Jong te Zijdewind en F. N. H. Taverne te Hoorn ontving de Kringsecretaris bericht, dat zij voor een bestuursfunctie niet meer in aanmerking wenschten te komen. De stemming over deze lijst geschiedt Zaterdag 28 Sept. in de Jaar vergadering der organisatie, welke gehou den wordt in ,,'t Gulden Vlies", Koorstraat, \lkmaar, om 2 uur. De Kringse cretaris, G. Barnhoorn. In het gebouw van het Kon. Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage, is het jaar- lijksch congres van het Internationaal Ver bond van Hoofdarbeiders geopend voor een groot aantal vereenigingen en cenige waar nemers uit Nederland, Frankrijk, Tsjecho- Slowakije, Groot-Brittannië, Duitschland, Finland, Polen, Denemarken, Oostenrijk, Roemenië en Cuba. Het Internationaal Ar beidsbureau is vertegenwoordigd door den heer B. Morette. Bij de opening waren de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. A. N. Fatijn. en als vertegenwoordiger van den minister van Ar beid de heer Wiidt Meyboom, tegenwoordig. Namens het Verbond van Vakorganisa ties van Hoofdarbeiders in Nederland sprak de heer Jac. Bakker een welkomstwoord. Deze heette den burgemeester van Den Haag welkom en dankte den Finschen mi nister van Arbeid, den heer Nijl A. Mannio, dat hij het presidium op zich heeft willen nemen. Daarna voerden het woord de heeren Mannio en Patyn, waarna de eerste bijeen komst gesloten werd. ging van den nood. Nu echter de omstan digheden zijn veranderd en voorts het gouden priesterfeest van den H Vader te vieren valt, heeft het bestuur gemeend een eenvoudige, maar indrukwekkende herdenking te moeten organiseeren. Die herdenking zal plaats hebben op 12 November in-het Concertgebouw. Daar zal het koor der Vereenigde Kerkzangers „Voci et Amicitiae", een juichend Te Deum aan heffen en daar zal voorts een goede en be kende spreker de beteekenis van den Paus verklaren. Door de duisternis mislei-d is de 70-jarige F. S. te Krimpen aan de Lek te water ge raakt en verdronken. Het lijk werd 'smor gens opgehaald. Te Delft is bij de Ned. Kabelfabriek een ernstig ongeluk gebeurd. De 52-jarige H. K. van Kraan werkzaam op de fabriek viel zoo danig, dat hij kort hierop overleed H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het Provinciaal-Ziekenhuis-Comité te Assen een bedrag van 1000 doen toekomen als blijk van Harer Majesteits balangstelling in de ziekenverpleging in de provincie Drente. In een ziekenhuis te Leeuwarden is een 20-jarige jongeman uit Beetgumermolen op genomen, die door een vriend met een wind buks boven het linkeroog werd getroffen. De kgel is in het achterhoofd doorgedrongen. De toestand van den getroffene is zeer ernstig. Gisteren heeft Prins Hendrik een bezoek gebracht aan de Efficiency-tentoonstelling te Rotterdam. Z. K. H. heeft vandaag de tentoonstelling te Poeldijk geopend, welke gehouden wordt ter gelegenheid van het veertig-jarig be staan van den Bond „Westland". H. M. de Koningin-Moeder bracht vandaag met het oog op haar aanstaand vertrek naar het buitenland, een kort bezoek aan H. M. de Koningin op Huis ten Bosch. H. M. kwam daartoe te 's-Gravenhage per trein van 16.45 uur aan, om met dien van 18.23 uur weer naar Soestdijk terug te keeren. Een Duitsch transportvliegtuig met 3 mo toren van de lijn ParijsBerlijn heeft dit traject in een recordtijd afgelegd. Nadat het toestel om 13.13 uur te Le Bour- gct was opgestegen, is het om 18.45 uur op het vliegveld van Tempelhof geland na een oponthoud van 1.55 urn- te Keulen. De afstand van 900 K.M. werd afgelegd in 3 uur 37 min. met een gemiddelde snelheid van 251.5 K. M. per uur. Dit is de grootste snelheid, welke tot nog toe door een transportmachine op een inter nationale luchtlijn is bereikt. Het toestel werd bestuurd door den piloot Polte. Behalve de bemanning, bestaande uit den piloot, den radiografist en den mecanicien, vervoerde het 400 kilo bagage. Gemeld wordt, dat de vliegboot „Do. X" in 4 of 6 weken naar Berlijn zal worden overgebracht, waar het vliegtuig voorloopig op de Mueggelsee zal worden verankerd. Heden zijn de laatste proefvluchten be gonnen. De deelnemers aan het Congres van het Comité Consultatif International des Com munications Radio-electriques, dat van Woensdag 1.1. voorloopig tot 3 October te Den Haag wordt gehouden, zullen Zaterdag 28 September een bezek brengen aan cïe Ne- derlandsche Seintoestellenfabriek te Hilver sum, den PHOHI-zender te Huizen en, na een rondtocht door de mooiste gedeelten van het Gooi, aan Kootwijk. Door de directie van tïe N. S. F. zal den 160 congressisten in Hotel Hamdorff te La ren een lunch worden aangeboden. Georganiseerd door „Katholiek Amsterdam" Ook Amsterdam krijgt een Paushulde! Het herstel van den Pauselijken Staat viel in den barren wintertijd, terwijl velen armoe leden. In die omstandigheden oordeelde het bestuur van „Katholiek Amsterdam" het niet gewenscht een feestviering te beieggen. Beter leek het het Bestuur een oproep te doen om giften ter beschikking te stellen tot leni- Aan de stille zijde van de Reuliersgracht bij de Noorderstraat te Amsterdam, heet: gisteravond een ernstig ongeluk plaats ge had. Een auto passeerde die straat, toen een 8-jarig jongetje plotseling den zijweg over stak. Het ventje werd door de wagen gegre pen en dood opgenomen. Den chauffeur treft geen schuld, naar het onderzoek uitwees. Naar de Directie d'er Koninklijke Nedei- landsche Stoombootmaatschappij mededeelt, is het vrachtstoomschip „Boskoop" dezer maatschappij, dat naar men weet bij de Westkust van Ecuador estrand was, he denmorgen met assistentie van het vracht stoomschip „Bodegraven" derzelfde maat schappij, vlot gekomen. In een onbewaagt oogenblik heefï te Lan- gezwaag een kindje van een jaar een bran dend theelichtje van de tafel bij zich in den Weer een toren bestormd Toen de klokkenist van het uurwerk van de Ned. Herv. Kerk te Groote-Lindt in de torenruimte kwam om het uurwerk op te winden, werd hij overvallen door de daar aanwezige duizenden vliegen en wespen en was het hem onmogelijk er langer te blijven. Om het uurwerk niet te doen stil staan, heeft hij dit nog met eenige slagen opgewonden en is daarop weggevlucht. Het personeel der gemeente is met een verdel gingsmiddel begonnen het insectenbroeinest te bespuiten. De werklieden waren genood zaakt het gezicht met doeken te beschermen. Na de bespuiting in de torenruimte werden de vliegencadavers en de bedwelmde exem plaren opgeveegd en had men een paar em mers geheel vol. Deze diertjes komen tusschen de klank borden door in de torenruimte, om aldaar een langdurig verblijf te zoeken. Over eenige dagen zal de verdelging voortgezet voort gezet worden. Zooals men zich zal herinneren, werd eenige weken geleden de Wijnhulstoren te Zutphen onveilig gemaakt door een vlie genplaag. Te 's-Gravenhage heeft een kindje van 11 maanden een fieschje met lysol over zich heen gekregen, waardoor het verschillende ernstige woeden opliep en in het ziekenhuis ter verpleging is opgenomen. Op de Amoniakfabriek van de Staatsmijn Maurits te Lutterade viel de arbeider H. Salden van Obbicht van circa 5 meter hoogte van een ladder. Met zware hersen- I11 den afgeloopen nacht hield een man zich in de buurt van de woningen in den Grooten IJpolder nabij Amsterdam op. De bewoner vond, dat op dit late uur verdacht en ging daarom eens kijken wat de man uitvoerde en wilde uitvoeren. Bij zijn nade ring nam de onbekende echter de vlucht. Tot verwondering van den bewoner liet hij twee rijwielen achter. De bewoner, die toch niet veronderstellen kon dat de onbe kende hem deze ten geschenke had willen geven, ging het geval bij de politie aange ven, waarna spoedig bleek, dat de rijwielen elders ontvreemd waren. Het een-jarig dochtertje van H. te Hen gelo (O.) kreeg gister een kan met kokende koffie over het lichaam. Gistermiddag is de kleipe in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Ten gevolge van een. schedelfractuur overleden Zondagavond kwam de motorrijder M. Nu- clielmans, die met een dame op de duo door de Rechtestraat te Eindhoven reed, in bot sing met een jongeman, die onverwacht van achter een stilstaanden auto te voorschijn kwam. De jongeman werd slechts licht ge wond. De duorijdster, mej. M. Fens, uit Eindhoven, werd van den motor geslingerd en kreeg een schedelfractuur. Kort daarna is zij overleden. Auto's vernield Gisterennacht is te Hengelo (O.) brand uitgebroken in de auto-garage van de firma Roelofzen. De werkplaats brandde geheel uit. De brandweer kon niets anders dan de be lendende perceelen behouden. Er zijn mede vier auto's, welke in reparatie waren, ver brand. De nieuwe auto's, alsmede die in de boxen gestald waren, konden gered worden. De schade bedraagt pl.m. 15000. Behalve de in reparatie zijnde auto's, was alles ver zekerd. De oorzaak van den brand is on bekend. Te Amsterdam is tijdens werkzaamheden aan boord van het stoomschip „Prins der Nederlanden" van de Maatschappij „Neder land" aan de Javakade de matroos J. Appel oud 21 jaar en woonachtig op Marken, gis termiddag van het sloependek geslagen en verdronken. Het lijk werd korten tijd na hét ongeval opgehaald. Zondag steeg het water der Zuiderzee op Pampus 115 c.M. boven A. P., zoodat de Hospita: „Ik zal u niet veel om de huur vragen mijnheer." acteur: „Dat is goed, want ik haat het, daarover lastig gevallen te worden.' Een beetje bleek, de oogen wat mat, heel klein vrouwtje in haar groote ledikant, had zich half opgericht, om den haak van de telefoon te kunnen nemen en sprak: „Zijt gij 't, George? Je spreekt met Mme. Piérelle." En een welbekende stem ant woordde: „Ach, zoo, goeden morgen mevrouw, hce gaat het u?" „Niet al te best, George. Ik lig te bed. Wel niets ernstigs gelukkig, alleen een gevatte kou. Maar ik moet toch eenige dagen in bed blijven. Ik had je willen zeggen, dat ik van middag dus niet kan komen." „Ik dank u wel, dat u me dit tevoren even heeft laten weten en ik wensch u spoedige beterschap toe." „Dank je wel, George. Alleen wilde ik je nog iets vragen. Ik verwacht vanmiddag zeker bezoek en mijn kapsel is niet toon baar. Ik zou het heel aardig van je vinden als je me dadelijk even kon komen ondu- leeren." „O, mevrouw, het spijt me heel erg, maar dat is onmogelijk. Ik ben juist bezig met een klant, en ik verwacht er voor het ont bijt nog drie." „Maar George, mijn geval is dringend en in dringende gevallen laat een dokter ook alles in den steek om iemand te helpen." „Ja, maar mevrouw, ik ben geen dokter ik ben maar een arme kapper, die niemand kan laten weggaan, want anders zie ik ze nooit meer terug." „Zou je denken George, dat jouw klan ten niet meer bij je terugkwamen? Ze zijn veel te veel aan je gewend. Maar zoo mag je me met dit kapsel niet laten zitten. Wanneer ik je nu eens 100 francs betaal!" „Ik zou het graag willen doen, mevrouw, maar heusch „Nu. ik zal het nog beter met je maken, ik geef je 150 francs. Doe je het dan?" „Ach, mevrouw, het wordt me hoe lan ger hce moeilijker het te weigeren." „Juist daarom, weiger het dus niet." „Zal ik dan maar even een taxi nemen, mevrouw?" „Onnoodig, George; ik stuur je wel even mijn wagen. Hij is zoo dadelijk bij je en brengt je wel weer terug ook. Ik verwacht je dadelijk. Mevrouw Piérelle hing den haak weer aan de telefoon en de kamenier kwam zeggen, dat de dokter er was. „Laat hem binnenkomen; ik wacht met ongeduld op hem-" De dokter kwam dadelijk naar haar bea toe, waarin mevrouw Piérelle nu plotseling onbeweeglijk lag met een beetje kwijnenden trek op 't gelaat. „Wel, hoe gaat het met de zieke?" „Ik voel me zoo langzaam aan wat beter worden, dokter." j „We zullen 'ns kijken," zei deze, haar den pols voelend en de tong bekijkend. Hij ging zitten en verklaarde lachend: „Je bent weer beter, hoor, en je kunt overmorgen wel eens even uit. En houdt je man zich nog al goed?" „Die is vanmorgen alweer heel vroeg naai de fabriek gegaan." Beiden waren nog een beetje vriend schappelijk aan 't babbelen, toen de kame nier wederom om hetr hoekje van de deur kwam kijken en den kapper aandiende. „Laat hem binnenkomen." „U excuseert me, dokter. Mijn kapsel ;s in een zoodanigen' staat „Vóór alles de dingen, die noodig zijn, mevrouw; ik ga heen." „Weineen, dokter waarom? Als u vanmor gen niét gehaast bent, blijf dan nog een oogenblik." Ondevtusschen kwam de kapper binnen met zijn benoodigdhedén in een pakje'- onder den arm. Toen hij evenwel den dokter be merkte, bleef hij staan. Deze groette hem eerst vormelijk, stond toen dadelijk op, liep naar hem toe en gaf hem de hand. „Zoo, bij jij het?" „Ja, dokter, dat had ik niet kunnen den ken u hier te zien." „Nu geen complimenten; je kunt me toch zeker wel tutoyeeren." En zich tot mevrouw Piérelle wendend; „We zijn beiden nog op de zelfde school geweest, en terwijl ze haar handen van verwondering in elkaar sloeg, zei ze: „och, wat is d'at vermakelijk! U per mitteert dus," zei George tegen den dokter, „want ik ben nog al gehaast." „Ja, dat is waar," zei mevrouw Piérelle liefjes; „want hij heeft vier klanten voor mij moeten afzeggen." Terwijl George zijn spiritislampje aan stak om z'n kunstwerk te gaan verrichten, begon de dokter weer: „Nu, ouwe vriend, dat is 2eker wel een verrassing." „Ik ben zelf ook blij u weer te zien. Wat is dat lang geleden! Zeg' eens dokter, u heeft het ver gebracht." „Ik heb den werkkring gekozen, waartoe ik me geroepen voelde, dat is alles." „Keeï uw hoofd een beetje naar dezen kant, mevrouw, zoo is het goed. Ja, het is een groot voorrecht, mevrouw, dat hij ge slaagd is, in hetgeen hij ondernomen heeft; hij was altijd een vlijtige leerling, terwijl er voor mij, zoo'n stommerik, niets beters te krijgen was." „Niets aan te doen. Ik heb op 't laatst de gedachte maar van me afgezet ooit een meer respectabeler werkkrine te zullen vinden; 't was noodelooze moeite. Ik ben zoo'n beetje van alles geweest, om eindelijk in dit vak terecht te komen." „Waarin je dan ook 'n waar artist bent," zeide mevrouw Piérelle vleiend. „Dat is ook niet iedereen gegeven, om in zulk een vak uit te munten," voegde de dokter hieraan toe. „Je hebt dus ook iets bereikt en daar kun je tevreden mee zijn." „O, ik heb niet te klagen en verdien goed mijn brood." „Ziezoo mevrouw, u is klaar Maar ik zou toch graag met u willen over steken, dokter. Tot ziens, mevrouw!" „Je behoeft toch niet zoo'n haast te ma ken, George; we moeten nog afrekenen." Ze nam haar handtaschje en haalde er eenige biljetten uit. Maar eensklaps geneei- de ze zich en voelde ze dat ze onbewust een kleur kreeg. Ze herinnerde zich, dat ze 150 francs aan den kapper meest betalen, en dat in het bijzijn van den dokter, terwijl ze hem slechts 40 francs gaf voor een visite. Ze aarzelde een oogenblik. Maar was ze niet verplicht zich aan haar belofte te houden? En terwijl ze nog heviger kleurde, gaf ze George twee biljetten, die, na nog eenige hartelijke woorden met den dokter te heb ben gewisseld, vlug vertrok. Mevrouw Piérelle wist werkelijk niet, hoe ze het gesprek opnieuw moest beginnen. Ein delijk zei ze vrij onhandig: „Wat zijn die kappers toch vreeselijk duur; het is gewoon weg afzetterij." Ze vergat er echter bij te zeggen, dat ze zelf dien prijs gesteld had. De dokter, wien niets ontgaan was, ant woordde lachend: „Meent u dat werkelijk; u kunt ze toch ook zoo moeilijk missen." En niet meer wetende hoe zich er uit te redden, zei ze zonder er bij na te denken; „Ja, ziet u dokter, u moest het onduleeren ook nog maar gaan leeren Juffrouw Jansen: „Man, er is een koe in onzen tuin verzeild geraakt. Wat moet ik,, doen?" Mijnheer Jansen: „Sluit het hek en ga- haar melken." Ydoorn-, Nes en Eempolders overstroomd werden. Daarbij ging veel hooi verloren. Het Engelsche vrachtstoomschip „Knighi of the Cross" en het vrachtstoomschip „Te- lemon" der Koninklijke Nederiandsche Stoombootmaatschappij, welke schepen Vrijdagavond 1.1. bij de Hembrug met el kaar in aanvaring zijn geweest, zullen bij de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij worden gerepareerd. De „Knight of the Crass" is aan bak boordzijde onder de waterlijn ernstig be schadigd, terwijl de „Telamon" aan bak boordkant boven da waterlijn averij hse:ft opgeloopen. De reparatie van het Engelsche schip zal Zaterdag gereed zijn; die van de „Telamon" zal Woensdag haar beslag krij gen. Dc kapitein gestraft met een berisping De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het aan den gixmd stooten van het stoomschip „Klipfoniein" op de reis van Mombassa naar Suez. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval is veroorzaakt door een daad vair den ka pitein, hierin bestaande dat hij te c'ücht langs de kust heeft gevaren. Het is onbe grijpelijk, dat do kapitein met de door hem gebruikte kaart, het heeft durven wagen op een afstand van 4 a 6 mijl immers op sommige punten is de afstand inderdaad niet meer dan 4 mijl van de kust to stu ren, zulks terwijl in de Zeilaanwijzingen voor deze kust wordt gewaarschuwd, en deze spreken van „a wide birth" welke hier moet worden in acht genomen. Tegeai de gevolgde navigatie zou geen bezwaar be staan, indien de kapitein over een Icaart van veel grooter bestek beschikte en dan met voldoende nauwkeurigheid kon worden nagegaan, welke .afstand nog veilig kan wordt geacht. Met deze kaart, waarop 1 mijl minder dan 1 millimeter is, kan echter niet zoo krap langs de kust worden gevaren. Het heeft voorts de aandacht van den Raad getrokken, dat de kapitein voor den Raad heeft verklaard, dat voortdurend de afstand van de kust door peilingen werd bepaald, terwijl geen enkele peiling in het journaal staat, noch ook eenige aantee- kenning in kladjournaal of aanteekenboekje kon worden ter tafel gebracht. De kapitein verklaarde eerst dat hij zelf koers veran derde, later dat ook de stuurlieden op hun wacht zelfstandig koers mochten verande ren, doch alleen naar den veilige» kant, en eindelijk dat de stuurlieden zelfstandig zoowel in als uit mochten sturen en zij zooveel mogelijk moesten volgen de eenige in de kaart afgezette koerslijn, nl. N. 580 r. w. De raad releveert dit niet, orrxlat aan een stuurman niet zou mogen worden over gelaten om een koers te veranderen, indien zulks veilig kan geschieden, maai' omdat de verklaring van den kapitein al heel wei nig houvast geeft voor hetgeen nu werkelijk is geschied. De tweede stuurman sprak niet over een bepaalden koers, maar alleen over een afstand 5 a 6 mijl welke hij in acht had te nemen, terwijl hij voorts ver klaarde te 5 uur 45 min. een halve streek te hebben uitgestuurd, niet omdat hem uit eenige observatie was gebleken dat de af stand tegering was geworden, niaar gelijk hij verklaarde „omdat hij liet idee had dat het schip was ingezet". Uit dit alles blijkt dat de navigatie his.' onvol doende is geweest. Het is wel jammer dat de zucht om een zoo snel mogelijke reis te maken den kapitein er toe heeft gebracht om de eischen van veiligheid te veron achtzamen, temeer heeft wanneer men be denkt dat hij op een afstand van 15 a 20 mijl van de kust nog van den stroom zij het dan in iets mindere mate had kunnen profiteeren. De raad meent thans nog met een beris ping te kunnen volstaan en straf t mitsdien den betrokkene, gezagvoerder van het s.s. „Klipfontein", door het uitspreken van een berisping. Te Amsterdam is in tegenwoordigheid van tal van genoodigden in heit Wilhelmi- nagasthuis officieel geopend de nieuwe Neurologische kliniek. De leider van deze kliniek prof. dr. B. Brouwer en prof. Vink- ler voerden bij deze opening hf;t woord. Deze kliniek, die vroeger in het Binuen- Gasthuis was gevestigd, werd om twee re denen overgebracht naar het Wilhelmina- Gasthuis. Allereerst omdat van dit laatst genoemde ziekenhuis langzamerhand wordt gemaakt een Academisch Ziekenhuis en dus ook deze tak van wetenschap daar be hoort te worden ondergebracht. Deze Klniek behoort tot de eerste, die verhuizen. De Kliniek in het Bénnen-Gast huis was wel goed, maar de laboratoria en vooral de neuro-chirurgie vroegjen om een betere huisvesting. Deze is thans verkregen in den vleugel, waar vroeger dr. Van Campen ziijn chirurgi sche afdeeling had. Aan dit gelDouw is een verdieping toegevoegd. Het bestaat thans uit vier verdiepingen. De beide laagst geie- gen verdiepingen zijn ziekeixaalen. Op dc- Idea-de verdieping worden de onderzoekin gen geaaan en zijn de werkkamers en la- bo-ratoria. De ligging n de verschillende vertrekken is zoo gekozen, dat een patiënt die in behandeling is, gemakkelijk van de eene afdeeling naar de andere gebracht kan worden. Ook zijn enkele vertrekken gereserveerd voor observatie van patiën ten. Voorts zijn op deze verdiepingen on dergebracht de praeparatenkamer. Er is daar plaats voor materiaal gedurende dc tien eerstvolgende jaren. De zolder is ais reserveruimte opengehouden. Er bevindt zich thans een Röntgen-apparaat, waarmee gewerkt wordt op de kamer daaronder ge legen. Op deze verdieping zijn ook zeven afzon derlijke ziekenkamers, bestemd in hoofd zaak voor particuliere patiënten, die een zware operatie hebben ondergaan. In deze kliniek is plaats voor 125 patiënten. Zij je een groote aanwinst voor onze Universi teit en behoort thans tot de beste die bestaan. Op een slijfselfabriek Te Sas van Gent heeft bij de N.V. Stijf sel- en Glucosefabriek „Sas van Gent" het circa 250 man sterke personeel op een vijf tiental personen na den arbeid neergelegd. Heden vindt te Den Haag een conferen tie plaats met den arbeidsbemiddelaar. De oorzaak van de staking is een loon- conflict. Aan een cokesfabriek Aan de cokesfabriek te Sluiskil is een arbeidsconflict uitgebroken, hetwelk circa 450 man omvat. Door de samenwerkende vakorganisaties is besloten Woensdag den arbeid neer te leggen, tenzij de directie met aannemelijke voorstellen komt. Heden vindt te Den Haag 'n conferentie plaats met den arbeidsbemiddelaar. Ook hier is de oorzaak gelegen in een loonconflict. Men schrijft uit Havre aan V. D.: Van 7 tot 15 September werd een „groote vischweek" en een Visscherscongres te Diepe gehouden, waaraan van Nederiandsche zijde is deelgenomen door een paar mooie stands. De Nederiandsche vlag wapperde van de Hollanüsche afdeeling en de buitengewoon belangwekkende verzameling modellen van Nederiandsche visschersvaartuigen trok veel publiek. Vele aardige schilderijen, waarop het vis- schersleven in de Noordelijke zeeën was af gebeeld, waren verder geëxposeerd, terwijl er zeer veel belangstelling bestond voor de ver schillende Hollandsche visschersdrachten, die op de tentoonstelling te zien waren. Het geheel heeft yolgens de bladen een uitstekenden indruk gemaakt. De vice-consul der Nederlanden, de heer Mouquet, en zijn echtgenoote hebben in hotel „Royal" te Dieppe ter eere van de Nederiand sche regeeringsvertegenwoordigers, en van hen, die de Hollandsche afdeeling op de tentoonstelling hebben georganiseerd, een déjeuner aangeboden, waar o.m. aanzaten: de onder-prefect Godefroy, de heer Janssens, inspecteur der Nederl. Visscherijen, de heer Pérard, secretaris-generaal van 't Visscherij congres, de officieele gedelegeerde der Neder iandsche regeering, dr. Tesch, de president van de Kamer van Koophandel, de garni zoenscommandant en vele anderen. Bij de champagne bracht de heer Mouquet een toast uit op de aanwezige dames. „Door hun inzendingen en gedelegeerden naar Diep pe te zenden," zeide spr., „hebben de Neder iandsche regeering en de VeTeeniging van reeders ter Haringvangst blijk gegeven de hulp, die de Nederiandsche visscherij, vooral in het haringseizoen, te Dieppe geniet, te er kennen." Spr. dankte daarna de plaatselijke autori teiten voor de wijze, waarop de Hollandsche visschers in dit departement worden voort geholpen, wanneer zij hier binnenvallen. De ondc-r-prefect dronk op de gezondheid van de Koningin en de president van de Kamer van Koophandel zeide, dat te Dieppe altijd veel sympathie voor de Hollanders be- saat en dat thans in Dieppe een nieuwe haven wordt gebouwd, zoodat de visschers daar nog beter dan vroeger kunnen worden ontvangen. Nog andere toasten werden gedurende den maaltijd, die een bijzonder prettig verloop had, uitgebracht. De Raad van Commissarissen der N, V. Philips Gloeilampenfabrieken heeft op voor stel van de Directie dezer Vennootschap be sloten nieuwe aandeelen N. V. Gemeen schappelijk Bezit van Aandeelen Philips Gloeilampenfabrieken uit te geven, met dien stande dat 3 gewone aandeelen Philips en-of Gemeenschappelijk Bezit recht geven 00 1 gewoon aandeel Gemeenschappelijk Be zit tot den koers van 250 pet. en 3 comulatief preferente aandeelen en- of Gemeenschap pelijk bezit op 1 preferent aandeel Gemeenschappelijk bezit tot den koers van 130 pet. De nieuwe aandeelen zul len derhalve gerechtigd zijn tot een vierde gedeelte van het dividend hetwelk over het jaar 1929 zal worden uitgekeerd. Bezoek van Prins Hendrik Z. K. H. Prins Hendrik heeft een bezoek gebracht aan de Missietentoonstelling te 's-Gravenhage. Z. K. H. werd ontvangen en rondgeleid door den Zeereerw. heer A. J. Patté, de heeren W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, J. A. P. Hoogeweegen en den Zeer eerw. pater Desiderius O. Cap. Alle stands werden bezichtigd. Bij het dessa-huis van de Indische Mis- sievereeniging werd Z. K. H. ontvangen door Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien en bij het binnenkomen van den foyer werd de Prins begroet door de dames jonkvrouw Ruys de Beerenbrouck, mevrouw Regout en baronesse van Voorst tot Voorst. In den foyer speelde het strijkje het Wilhelmus. Z. K, H. Prins Hendrik heeft ongeveer VA uur op de tentoonstelling- vertoefd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6