"f3000.-: „OP EEN VAST PROGRAM" WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUX NASSAULAAN 48 OFT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17267 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESGHIEDEN UITERLIJK DRIEMA L VIER EN TWINTIG UREH NA HET ON jEVAL. NIET ENTHOUSIAST DE AMERIKAANSCHE SENAAT VERWERPT HET VOORSTEL BETREFFENDE DEN PLANTENINVOER DE EDISON-LICHTWEEK TE AMSTERDAM MR ROMANS EN DE EERSTE KAMERVERKIEZING DE POSTVLIEGDIENST NEDERLAND—INDIË HOLLANDSCH BLOEM BOLLENGENOOTSCHAP TE LISSE DE STAKING IN HET ZAANSCHE HOUTBEDRIJF Het bioscoopconflict in het Zuiden LOOS ALARM DE ALASTRIM-ZIEKTE 3$ J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 45 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bfj vooruitbetaling. NIEUWE HAA ADVERTENTIEN 35ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per reget Aileahonné'sopditbladzijningevolgede verzekeringsvoorwaarden^gj^flin Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door rwrft 'bij.een ongeval mei bij verlies van een hand, <4 fJC bij verlies van een C{1 bij'n breuk van jlfl bij verlies v.( I ornnn I iuUi een vnpt ot een oo3' I fcW» ,Hiiïtn nfnnisvinopr heen of flrm l"»l tegen ongevallen verzekerd v-or een der volgende uitkeeringen I UUUa- verlies van beide armen, beide beenen of heide oogen' l f UU. doodelijken afloop. een voet of een oog' 1 fcw, duim of wijsvinger. 1 w Wt been of arm: anderen vinger. „De Morgen" is verheugd over de op lossing der Amsterdamsche Wethouders crisis: Met onverholen instemming memo reert het blad het feit, dat het te Amsterdam gekomen is tot „een samen werking in den raad en het dagelijksche bestuur der gemeente tusschen de R. K., de A. R., de V. D. en de S. D. raads fracties, maar tot een samenwerking op een vast program". En ietwat triomphantelijk laat het blad erop volgen: „Dat is de vorm van samenwerking, ook in het parlement, waarvan te dezer plaatse steeds betoogd werd. dat de mogelijkheid daartoe diende te worden opengehouden en dat principieele redenen zich daartegen niet verzetten." En verder: „Het Amsterdamsche voorbeeld, dat ons overtuigde Katholieken te zien geeft, die er geenszins voor terugschrikken op een vast program met de S. D. A. P. samen te wer ken, en een S. D. A. P., die bij de onderhan delingen een zekere soepelheid betoonde, wijst den weg tot verwezenlijking dezer mogelijkheid, wanneer de omstandigheden daarvoor gunstig zijn." Volgens „De Morgen" worden die om standigheden gunstiger, naarmate de S. D. A. P. zich meer onthoudt van be- leedigingen aan het adres der Katholie ken. Dat de S. D. A. P. zich bij de laatste Kamerverkiezingen nogal hatelijk tegen over de Katholieken gedragen heeft (lees: haar waren aard getoond heeft) was oorzaak, dat er van Roomsch-roode samenwerking in een nieuwe regeering ditmaal geen sprake kon zijn. Het wonderbaarlijke van het feit, dat een dergelijke samenwerking vlak na die anti-Katholieke verkiezingshetze der S. D. A. P. in Amsterdam dan toch wèl „mogelijk" was, ontgaat den schrijver in „De Morgen" blijkbaar. Evenals hem wellicht ontgaan is het onderscheid tusschen Roomsch-roode samenwerking in de landsregeering en in een gemeentebestuur, al dan niet op een vast program. Een ieder weet toch, dat in een parle ment veel meer en veel belangrijkere principieele kwesties aan de orde komen dan in een gemeenteraad; we noemen terloops alleen maar de huwelijks- en de zedelijkheidswetgeving. Maar, gesteld al, dat de nieuwbakken gemeentebestuurlijke samenwerking werkelijk als een voorbeeld voor parle mentaire samenwerking kon gelden, dan nog had de hoofdredacteur van „De Morgen" thans tevens verantwoorde lijk als Kamerlid zijn vreugde over de nieuwe samenwerking te Amsterdam „op een vast program" beter verdoken kunnen houden. Want zoowel die nieuwe samenwerking als het vaste program zijn, parlemen tair en demokratisch gesproken, aller minst roemwaardig, en geven integen deel eerder een duidelijke aanwijzing, dat samenwerking met rood voor ons inderdaad een „uiterste noodzaak" moet zijn en eventueel een gang naar een rood Canossa beteekent. Het moge waar zijn, dat de Katholie ken en Anti-revolutionnairen in ove rigens al te binnenskamersche onder handeling voor zich iets hebben weten te bereiken de gelijkstelling van het voorbereidend bijzonder onderwijs met het openbare en dat het program der S. D. A. P. feitelijk niet exorbitant veeleischend was, dit alles neemt niet weg, dat de S. D. A. P. te Amsterdam kans gezien heeft, aan drie andere par tijen, waarmee samengeregeerd moest worden, haar wil te dicteeren: Drie roode wethouders moesten er komen, en dit program moest worden aanvaard, anders.... geen samenwer king. En wat stond er o.a. in dit program? Verlaging van de electriciteitstarie- ven, welke eenmaal beloofd was, maar welke B. en W. financieel niet meer mogelijk achtten. En om deze verlaging van bedoelde tarieven was de wethouderscrisis juist begonnen! Wethouder Ter Haar. die de verant woordelijkheid voor het niet-inlossen der gegeven belofte niet wenschte te dragen, ging heen, nu andere leden van het college liever een belofte braken dan de financiën in gevaar brachten. Maar op rood bevel werd het geëischte programmapunt opnieuw aanvaard, en de heeren Von Frijtag Drabbe en Dou- wes, die de een als wethouder, de ander als raadslid zich kort tevoren sterk verzet hadden tegen de ingevaar- brenging der financiën door deze tarief verlaging, lieten zich in het college van wethouders benoemen om den wil der S. D. A. P. als brave jongens uit te voeren. Den wil van de S. D, A. P., niet zon der meer van de verantwoordelijke roode raadsfractie, want evenals voor heen werd ook thans de beslissing over een eventueele medewerking der roode raadsleden aan de oplossing der wet- houderscrisis overgelaten aan de partij- af deeling! Zoo kunnen wij tot knechten, tot sla ven worden, wanneer wij de gunst er langen, met de S. D. A. P. te mogen samenwerken „op een vast program". Kan een dergelijke Roomsch-roode samenwerking (om van onvereenigbare principieele geschilpunten inzake gods dienst en zeden nog maar te zwijgen) den hoofdredacteur en het kamerlid Van Poll aanlokken? Ons schijnt het Amsterdamsche voor beeld eerder een formidabele waarschu wing en een middel om den heer Van Poll tebekeeren! Toen wü in onze bespreking van dé troon rede de moedige sociale paragraaf van mi nister Verschure dankbaar signaleerden, hebben wij terstond onzen twijfel niet ver heeld: of de door dezen minister in uitzicht gestelde sociale maatregelen wel algemeene instemming zouden vinden: we konden zelfs niet met zekerheid zeggen, of deze dappere minister zijn opzet niet eenmaal met den ministerieelen dood zou moeten bekoopen. Nu mogen wij niet al te somber kijken; omtrent 's ministers preciesere plannen is nog niets bekend; veel zal er van afhangen in welken vorm, in wat voor voorstellen de minister zijn idealen zal trachten te belicha men, terwijl ook de politieke sfeer van de dagen, wanneer er zaken gedaan moeten worden, ontegenzeggelijk van invloed zal zijn. 't Kan dus nog meevallen. Maar als een symptoon van de niet zeer groote welwillendheid, waarmede eventueele voorstellen vooral die, welke de instelling van bedrijfsraden betreffen van zekere zijde zullen worden ontvangen, beschouwen wij een uitlating van Dr. Kortenhorst in „De R.K. Werkgever" van 20 September 1.1. De conclusie van diens hier bedoeld artikel luidt als volgt: „Wat naar onze meening geschieden moet, Is in de allereerste plaats de regeling van het vakvereenigingswezen en van de arbitrage krachtens collectieve regelingen ingesteld. Dit, gevoegd bij het reeds bestaande en bij de resultaten bereikt bij de organisatie der uit voering van de Ziektewet, levert onzes inziens een goed fundament op, om voort te bouwen. Bedrijfsraden bij de wet instellen moge misschien tegemoetkomen aan hen, die een leuze liefhebben gezien het verleden en gezien de ervaringen, in het buitenland op gedaan, zal zoo'n wetgeving aan de organische staatsgedachte meer kwaad dan goed doen. Doch hoe dit ook zij, wij achten het voor den vrede tusschen de groote groepen, die bij de productie betrokken zijn, niet onge- wenscht, dat de nieuwe minister nu eens in concreten vorm laat zien, hoe de georga niseerde en wettelijk geregelde bedrijfsvrede er uit zal komen te zien. Er is lang over dit punt getheoretiseerd. Er moet dan maar eens een voorontwerp van wet op het departement gereed gemaakt worden, waarover in den Hoogen Raad van Arbeid gedebatteerd kan worden. Tot zoolang blijven we sceptisch gezind. En daarna zullen we verder zien." Ja, dat is inderdaad wel heel sceptisch. En dit sceptisme is in Dr. Kortenhorst verklaarbaar, voorzoover hij blijkbaar meent (o.i. niet geheel terecht) dat proeven met bedrijfsradenstelsel in het buitenland tot volkomen mislukking gedoemd geweest zijn. Inderdaad zijn er b.v. in Australië mislukkingen te constateeren, maar ontkend kan niet worden, dat de instelling van be drijfsraden ja, zelfs de pogingen daartoe zeer zeker hier en daar van groot nut geweest zijn, al was 't alléén maar om het streven naar stichting of consolidatie van den bedrijfsvrede, welke uit die instel ling of de pogingen daartoe sprak. Waar Dr. Kortenhorst nu in den aanhef van zijn geciteerd artikel zegt, eer voor stander te zijn „van den socialen vrede en van de rustige ontwikkeling der verhouding tusschen werkgevers en arbeiders in de sfeer der „collectiviteit," daar mogen wij verwach ten, dat hij ondanks alle scepticisme met onbevangenheid de pogingen van minis ter Verschure zal beschouwen en, indien eenigszins mogelijk, daaraan zijn steun niet zal ontzeggen. Spoediger dan verwacht werd, heeft de Amerikaansche Senaat behandeld het wets voorstel van haar financieele commissie, waarbij men de uitvoering van Quar. 37 wil de temperen. Wij spraken reeds vroeger de hoop uit, aldus het „Wbd. v. Bl.Clt.", dat de Senaat het voorstel zou aannemen en wezen er op, dat pas als het voorstel wet geworden was, het oogenblik voor het „uitsteken van de vlag" gekomen zou zijn. Deze hoop is helaas niet vervuld. Een tele gram, dat door de Directie van den Land bouw van den consulent Peters, Vrijdag j.i. werd ontvangen, meldt dat de Senaat het voorstel verwierp; een telegrafisch bericht door bemiddeling van de Amer. Kamer van Koophandel bevestigde dit onder bijvoeging, dat de verwerping geschiedde als gevolg van het protest van het Ministerie van Landbouw. Het bleek de laatste week, dat door dr. Marlatt en de zijnen een groote tegenactie was op touw gezet. Over 't geheele land zou de alarmklok geluid zijn en de voorstanders van Amerika's sanitaire politiek waren op hun post. Het is jammer, het heeft ditmaal weinig gescheeld. In ieder geval is door dit initiatief van de Amerikaansche volksvertegenwoor digers zelf, terdege de aandacht op het ver kapt protectionisme gevestigd. Of men bij de behandeling van het onderwerp bepaalde toezeggingen van het Dept. van Landbouw heeft gekregen, mosten wij afwachten. Dit zal uit nadere berichten wel blijken. Het vergiftigingsgeval in de Purmer De heer D. B., veehouder te Purmer, deelt in een ingezonden stukje in een te Purmerend verschijnend plaatselijk b'.ad mede dat de beschuludiging van de vergifti ging tegen zijn vrouw een leugen is, en^ dat hij den correspondent van „De Telegraaf" die dit bericht gelanceerd heeft zal doen ver volgen. Verder vernemen wij nader, dat de Justi tie nog steeds bezig is met de oorzaak op te sporen, hoe het vergif in het kopje, waaruit B. koffie zou drinken, zou zijn gekomen. Grootsche plannen. Bijzondere ver lichting en tentoonstellingen Voor de Edison-lichtweek die op 21 Octo ber wordt geopend enduurt tot en met 26 October, is een voorloopig programma op gesteld, dat o.m. inhoudt een verlicht wa tercorso, verlichte autotochten, sportdemon- straties, bij kunstlicht, brandweerlichtfontei nen enz. Er zullen in het Stedelijk Museum en in het Veiligheidsmuseum tentoonstellingen op verlichtingsgebied woraen gehouden ver schillende vergaderingen zullen plaats vin den en voor de schooljeugd zullen filmvoor stellingen worden gege-en en voordrachten worden gehouden over Edison en zijn werk. In overleg met de K. L. M. zullen vluch ten met verlichte vliegtuigen boven de stad worden gehouden en zal waarschijnlijk ook des avonds gelegenheid bestaan tot het ma ken van passagiersvlucliten, teneinde uit de lucht het feërieke schouwspel van de fees telijk verlichte stad te kunnen genieten. De kosten van dit aJes worden geraamd op f 100.000, waarvan f 40.000 reeds bijeen zijn. Van de openbare gebouwen zuilen o.a. verlicht worden het Centraal Sta^on, het Paleis op den Dam. een dee' van de Nieuwe Kerk, het Postkantoor en het Girokantoor, het Muntgebouw met munttoren, de Militie zaal op den Singel, de Oude Luthersche kerk, het Tramgebouw, aan het einde van den Overtoom, de Oude K<uk de Zuiderkerk, de Westertoren, de Montelbaanstoren, het Waaggebouw en de Muiderpoort, alsmede het Koloniaal Instituut. Voorts wordt weer op de bekends plaat sen de gracht verlichting toegepast, o.a. ook op den Amstel tussche- Ceintuurbaan (Nieu we Brug) en Sarphatiatraat (Hooge Sluis). Voor de verlichting der verschillende winkel straten in de binnenstad, zooals Kalver- straat en Leidschertre at, wordt overleg ge pleegd met de belanghebbende verenigin gen. Het Damrak zal verlicht worden door 68 zuilen, elk negen meter hoog er op den Dam zal een dertig meter hooge zuil wor den opgericht als Edison-monument. Een uitspraak van de It. K. Staten-fractie van Noord-Holland Het bestuur der R. K. Statenfractie van Noord-Holland, gevolg gevende aan een be sluit, genomen in de vergadering dier fractie op 21 Sept. jJL, verzoekt ons opneming van het volgende: „De R. K. Statenfractie van Noord-Hol land spreekt eenstemmig als haar gevoelen uit, dat bij haar lid, mr. J. Bomans, bij de voorbereiding van de verkiezing voor leden der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, geen motieven van eigenbelang hebben ge golden." werden nog niet bevredigend. De chauffeur v. d. M. uit Hillegom heeft het ziekenhuis te Leiden weliswaar verlaten, maar mej. J. v. d. Kwaak uit Rijnsburg lijdt nog hevig aan inwendige kneuzingen, zoodat de ge- neesheeren nog steeds het ergste verwach ten. Als vermoedelijke oorzaak wordt genoemd; te hard rijden en onbekendheid met de gril len van den auto. Het postvliegtuig, bestuurd door Smirnoff, heeft Zondagmiddag te kampen genad met tegenwind en kwam daardoor anderhalf uur later te Palembang aar) dar. verwacht werd. De tocht naar Batavia du arde van drie tot zes uur des namiddags Vanwege dit late uur werd de doorreis naar Bandoeng uitge steld tot Maandagmorven 8.15. De belang stelling op het vliegveld Tjililitan overtrof alle verwachtingen. Ar>ta had een persge- sprek met den piloot Smirnoff, die verklaar de in totaal 84 uren en 40 minute gevlogen te hebben over de etannes Boeiapest-Stam- boul-Aleppo-Bagdad-Jatk (met een tussct.en- landing te Buschir) -Karachi-Allahabad- Akyab-Bangkok-Medan. Het langste tra ject was Karachi-Allahabad, namelijk 1600 kilometer. Het moeilijkste traject was Aky- ab-Bangkok over 1300 K.M lanl waar ner gens gelegenheid is voor tusschenlandinij. Het vliegtuig P. H. A E. Z. hield zich uit stekend. Gedurende de geheele reis behoef de zelfs geen bougie verwisseld te worden. De vliegers zijn zeer tevreden over deze prestatie. De weersgesteldheid was gunstig. De toestand der landingsterreinen was uit stekend, behalve te Bangkok, dat een zeer slecht en werkelijk gevaarlijk terrein heeft, „Het leek geschikter voor watervliegtuigen", merkte Smirnoff op. De organisatie was. ver geleken bij die van het vorige jaar. zeer verbeterd. Het vliegterrein te Rangon is nog niet voltooid. Van Medan af is als passagier medege- vlogen de heer J. C. L. Eve-ts. die aldus de eerste luchtpassagier per postvliegtuig is tus schen Medan en Batavia. Het tweede postvliegtuig B(j de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het tweede postvliegtuig gistermorgen om fr.31 uit Jasfc is vertrokken en om 13.28 te Karachi is aangekomen. Alles is wel aan boord. 3 millioen omzet gepasseerd Gistermiddag werd op de veiling te Lisse de 3 millioen omzet gepasseerd, een resultaat dat overweldigend genoemd mag worden, daar dit getal verkregen werd van begin Juli tot heden. Verleden jaar bedroeg de om zet over het geheele jaar 1.650.000, waaruit het verschil wel is op te maken. Er zal dit jaar waarschynlyk nog wel een millioen bykomen. De vlag werd op het gebouw geheschen en op de witte baan was 3.000.000 geschilderd. De aanwezige koopers deelden in de feest vreugde met een glaasje en een sigaartje. De besprekingen leiden tot definitief resultaat Dinsdagmorgen 10 uur vingen te Amster dam de onderhandelingen aan van het klein comité van afgevaardigden der Scheepvaart- vereeniging Noord, en de werkgevers in het houtbedrijf eenerzijds en van de scheeps- en bootwerkersvereeniging „Eensgezindheid" anderzijds. De eerste besprekingen duurden tot 1 uur waarna gepauzeerd werd en aan de partijen gelegenheid werd geboden afzonderlijk te beraadslagen. Om half 3 uur werden de ge zamenlijke beprekingen voortgezet. De gistermiddag voortgezette besprekin gen van het klein Comité van afgevaardig den der werkgevers en werknemers in het havenbedrijf, welke onder leiding stonden van mr. M. H. de Jong. directeur der Scheep- vaartvereeniging Noord en iot 4 uur duurden, hebben tot een definitiefresultaat geleid. Dit resultaat zal aan de ledenvergaderingen worden voorgelegd en wel op Donderdag 26 September in het Poolmans-huis te Amster dam aan de werkgeversvereenig'ng en in in „Ons Huis" ie Zaandam aan de leden van „Eensgezindheid", Naar wy vernemen, heeft een 6-tal raads leden van de gemeente Oosterhout by den raad een voorstel ingediend om uit te treuen als lid van de vereeniging van Noord- brabantsche en Limburgsche gemeenten voor gemeenschappeiyke filmkeuring, die op het ootei-blik in conflict is met den Nederlana- schtn Bioscoopbond betreffende de Zuidelijke nakeuring. Bedreiging van den president eener rechtbank De Hooge Raad heeft behandeld een be roep van iemand die in eerste instantie door de rechtbank te Groningen was ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk wegens bedreiging met zware mishandeling van den president dier rechtbank, wien hij o.m, over een geld- quastie een dreigbrief geschreven had. Het Hof te Leeuwarden had dit vonnis be vestigd. De advocaat-generaal mr. Berger conclu deerde tot verwerping. Arrest 30 September. Boerderij te Deventer afgebrand Gisterenavond omstreeks half tien is de i groote boerdery van Alexander te Wilp even bezijden den Ryksweg Deventer—Voorst, geheel in de asch gelegd. De bewoners, die reeds ter ruste gegaan waren konden zich slechts met moeite redden. Enkele varkens kwamen in de vlammen om. De motorspuit uit Voorst was spoedig ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan water niets beginr.en. De oorzaak van den brand is onbekend. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Het Provinciaal Electriciteits- bedrijf in 1928 Winst f 913.678.62 Verschenen is de balans van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijl van Noord-Holland per 31 December 1928. sluitende met een totaal bedrag van f 29 453 49 V 40. De verlies- en winstrekening sluit met: een saldo winst van f 913 678.62. we k saldo ge bezigd is voor de noodzakelijke versterking van de reserve voor extra-afschry vingen-en vernieuwingen. De exploitatie-rekening sluit met, een to taal van f 4.611.182.09 en een vooideelig sal do van f 1.187.384.26. Naar aanleiding van de berichten over een dreigend conflict bij de Vereenigde Ko- ninkiyke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen heeft „Het Vaderland" zich tot de directie gewend, die verklaarde, dat haar van een aanstaand conflict niets be kend was. De drie organisaties, waarmede de directie steeds confereert, hebben een manifest verspreid, waarin zy him wenschen kenbaar maken en waarbij het voornaamste doel is de niet georganiseerden op te wek ken tot aansluiting. Jaarlijks komen de ver schillende afdeelingen der bonden biieen, waarna besprekingen met de directie plaats vinden. Deze vergaderingen en conferentie moeten nu nog worden gehouden. De ver houding niet de organisaties is nog steeds van zeer vriendschappelijken aard. Verder heeft dit blad zich gewend tot de bestuurders der organisaties, die het boven staande bevestigden. Het auto-ongeval te Noordwijkerhout De gewonden Naar wy vSrnemen is de toestand van de personen, die de vorige week Woensdag nabij het protestantsch kerkhof te Noord- wykerhout door een auto-ongeluk verwond Weekoverzicht In de week van 15 tot en met 21 Sep tember zijn in de gemeente Rotterdam waar genomen 27 ziektegevallen en twee sterf gevallen. Van 1 September af kwamen voor 72 ziekte- met 7 sterfgevallen. Sedert het eerste waarnemen der ziekte te Rotterdam zijn aldaar gemeld 278 ziekte met 11 sterf gevallen, waarbij nog een twaalfde sterfgeval moet worden gevoegd betreffende het kind, dat aanleiding heeft gegeven tot de epide mie in het ziekenhuis. Te Delft breidt de ziekte zich nog verder uit. Er werden vermeldt 83 gevallen, zoodat het aantal sedert 1 September waargenomen gevallen 132 bedraagt zonder sterfgevallen. Voorts zijn in dezelfde week de volgende gevallen in andere gemeenten waarge nomen: Almelo 2, Amsterdam 1. Velsen 1. Abcoude-Proostdij 1. Amersfoort 1. Maas sluis 1, Pernis 1, Piershil 1. Schiedam 1, Stompwijk 1. Poortvliet 1, Tholen 2, Bar- neveld 1. Valburg 2, totaal 17 ziektegevallen. Totaal voor de maand September 239 t ziektegevallen met 7 sterfgevallen. Ernstige gevallen te Rotterdam De Gsm. Geneeskundige Dienst te Rot terdam meldt: In het tijdvak van 17 tot en met 23 Sep tember werden 27 nieuwe gevallen van alas- trim in de stad vastgesteld. Hiervan was er een in een reeds te voren besmet gezin, terwijl er 26 in 26 te voren niet-besmette gezinnen voorkwamen. Volgens mededeeling van den geneesheer-directeur en der zieken huizen aan den Coolsingel en aan oen Berg weg hebben in deze periode in die inrich tingen geen leden van het personeel en ook geen patiënten alastrim gekregen. In deze periode is een patiënt aan alastrim overleden, zoodat het aantal sterfgevallen thans twaalf, n.l. twee mannen, een vrouw en negen kinderen bedraagt, waarvan een man en drie kinderen bovendien een andere c-rnstige ziekte hadden. Het aantal patiënten, totaal aangegeven sedert den aanvang der epidemie, is 278. waarbij gevoegd dienen te worden vyf patiënten, die aangetast bleken te zijn. voordat de aangifte geschiedde, to taal dus 283. Het aantal alastrimpatiënten. dat in de daarvoor bestemde gemeentezieken- inrichtingen wordt verpleegd, bedroeg op 21 'dezer 73, waaroridër vier leden* van het'per soneel, terwijl het aantal, dat thuis ver pleegd wordt, tien bedraagt, in totaal dus 83 patiënten. In de bovengenoemde periode werden vier gevallen met ernstig karakter in een der ziekeninrichtingen opgenomen. Te Delft 7 nieuwe gevallen Te Delft zijn 7 nieuwe gevallen van alas trim geconstateerd. Gisteren hebben de ge neeskundige diensten van Enschedé en Vel sen een bezoek gebracht aan het gasthuis te Delft ter bestudeering van de ziekte. De maatregelen te Delft De raadsleden prof. ir. R. L. A. Schoe- maker en ir. S. H. Stoffel hebben aan B. en W. van Delft verzocht hun ten spoedigste mededeeling te willen doen, welke de maat regelen zyn, die genomen werden in ver band met de alastrimbestryding en wanneer die maatregelen in werking zijn getreden. Een geval te Leidschendam Het eerste slachtoffer van de alastrim te Leidschendam is een beambte bij den Pro vincialen Waterstaat. In Piershil Ook hier heeft zich een geval van alas trim voorgedaan. Te Amsterdam Het „Hbld." heeft een onderhoud gehad met den heer Heijermans, directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Amsterdam en bracht daarbij tevens ter sprake een be richt in het „Public Health Report" (van den gezondheidsdienst der Vereenigde Sta ten) waarin staat dat er in Rotterdam 40 gevallen van „smallpox" waren voorgekomen. In Amerika beschouwt men dus „alastrim" eenvoudig als .pokken". Men spreekt er zelfs heelemaa! niet van alastrim. „Dat stemt volkomen overeen met het standpunt, dat Amsterdam steeds heeft ge huldigd," zei de heer Heijermans. Het is verkeerd geweest het voor te stel len. alsof alastrim iets anders is dan pokken. Daardoor kon het gebeuren, dat te Rotterdam in het begin 17 lijders thuis wer den verpleegd en niets is bevorderlijker voor verbreiding dan thuisverpleging. Ware de ziekte als pokken beschouwd, dan had men dadelijk de wet op de pokken, met de gedwongen isolatie, kunnen toepas sen en was de verbreiding wellicht veel ge ringer geweest. De heer Heijermans betreurde het. dat „alastrim" thans als speciale ziekte in de wet op de besmettelijke ziekte is opgeno men. Nu mist men de bevoegdheid pokken- maatregelen toe te passen. In de practijk neemt men die maatregelen in Amsterdam toch. maar wanneer de I ~nst op verzet zou stuiten, zou hij de wettelijke sanctie tot gedwongen isolatie missen. Het is daarom te hopen, dat alastrim uit de wet zal worden gelicht en dat de ziekte als pok ken zal worden beschouwd. Hst buitenland (nietalleen Amerika) doet dat ook, en vol komen terecht. Hst beste, ook tegenover dat buitenland, is het geen kaart te spelen en niet door een bepaalde naamgeving te verbloemen, dat er in ons land pokken heerschen. Wanneer wij eerlijk zijn en bovendien vol doende maatregelen ter bestriidr.g nemen (isolatie en vaccinatie), dan is het gevaar niet groot, dat het buitenland de Neder- landsche havens besmet zal verklaren. Zéker bestaat dat gevaar niet voor Amsterdam. Wel is het mogelijk, dat het buitenland eischt, dat Nederlandsche zeelieden zijn ge vaccineerd. Maar daar behoeft de handel toch niet veel last van te hebben. Open kaart spelen met krachtige maatregelen! Laat men dat na, dan zou men een schijn van misleiding wekkén en dan zou zeker een gevaar voor den handel dreigen. Encephalitis na inenting. In de week van 15 toe en. met 21 Sept. Mededeelingen over de alastrim-ziekte. De Edison-lichtweek te Amsterdam van 2126 October. De ontwapeningskwestie in den Volken bond; weer een gToote rede \-an Lord Robert Cecil. De bouw van een radio-station voor den Volkenbond aangenomen. Een trein, op weg naar Moskon, ontspoord. Tot nn toe 30 dooden en veie gewonden. Barometerstand 9 uur van.: 7.79 vooruit OPTICIENS F&BKLKAN'l LN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.16 uur. werden acht gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van net Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. De Haarlemsche Hanze De voorzittersvergadering te Amsterdam Dezer dagen hield het Hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem in „Kras- napolsky" te Amsterdam een vergadering met de dagelijksche besturen der afdeelin gen. De bondsvoorzitter, de heer C. J. G. Struycken te 's-Gravenhage, gaf na ver welkoming der talrijke aanwezigen het woord aan den heer P. J. M. van Tetering, Bondspenningmeester en Voorzitter der af- ling Haarlem, ter inleiding van de door den Bond te voeren algemeene najaars-propa- ganda. In de komende maanden, aldus de heer Van Tetering, zal de groote trom moeten geroerd worden om te bereiken een flinke uitbreiding van het ledental van onzen Dio- cesanen Bond. Geen enkele plaatselijke Middenstands- vereeniging mag rusten, voor en aleer zy alle handellrijvende en industrieele midden standers onder de schutse harer organisatie heeft gebracht. Op de allereerste plaats is een zoo hoog mogelijke opvoering van ons ledental nood zakelijk voor de handhaving en verbreiding van onze autoriteit en gezag. En daarom kome de propaganda-actie in al onze afdeelingen in dit krachtig teeken te staan: „Naar de 10.000." De heer Van Tetering schetste vervolgens in den breede het plan de campagne der propaganda aan de hand van de destijds te Haarlem met zooveel succes gevoerde actie. Spr. vond daarbij mede gelegenheid, te wij zen op de verblijdende resultaten van het werk van den propagandist-ledenwerver van den Bond. Een hartelijk applaus beloonde den Bonds penningmeester voor zyn doorwrocht en enthousiast betoog. Vervolgens was het woord aan den heer J. Th. Peters te Amsterdam, voorzitter van de Commissie van Toezicht op het Cen traal Hanze-Bureau om te spreken over „De verhouding tusschen het Centraal Bu reau van den Bond en de afdeelingen". De heer Peters schetste de taak van het Centraal Bureau: Propaganda, organisato rische actie en studie in de middenstands vraagstukken. Spr. zette uiteen, welke werk- verdeeling naar de meening van het Hoofd bestuur op het Centraal Bureau noodzake lijk is, om het contact met de afdeelingen zoo nauw en tegelijk zoo vruchtbaar moge lijk te doen zijn in het belane der or ganisatie. Spr. vroeg ten slotte voor deze werkverdeeling de positieve medewerking van de afdeelingen. Op beide inleidingen volgde een korte ge- dachtenwisseling. Vervolgens werd aan de afdelingsbestu ren gelegenheid gegeven tot bespreking van de agenda van den a.s. Centralen Raad te Wassenaar, waarbij van de zijde van het Hoofdbestuur een breede toelichting werd gegeven op het voorstel van het Hoofdbe stuur inzake de verstrekking van een alge meen orgaan aan alle leden. In de middagvergadering heeft Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal die met een warm applaus door de vergadering werd begroet een uiteenzetting gegeven over de Ziektewet en haar uitvoering door de Middenstands-Onderlinge. Mr. Hubar wees op de groote financieele. sociale organisatorische belangen, die met deze eigen Bedri.jfsvereeniging van den R.K. Middenstand worden beoogd. De uitvoerige gedachtenwisseling, die op déze inleiding volgde bewees, hoezeer het onderwerp voor den middenstand van belang is en hoezeer het de interesse der vergadering had. De inleiding over het Werktijdenbesluit voor winkels, die zou worden gehouden door Mr. F. Bach, directeur van net Centraal Hanze-Bureau te Amsterdam moest wegens tydgebrek worden uitgesteld. Zij zal schrif telijk aah de Bondsleden werden verstrekt. De heer W. Peters, inspecteur van het fonds „üitkeering by Overlijden" vroeg m c-en twee-minuten speech dc aandacht der besturen voor deze nuttige instelling van den Bond, waarna de voorzitter de byeen- komst, welke goede vruchten voor de or ganisatie heeft afgeworpen, sloot met den Christelijken groet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1