L VAN HULST X f125.- f40.- Rondom den nieuwen Kamervoorzitter DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1929 2V2 millioen francs DEN HAAG-HAARLEM GARDE MEUBLES Voornaamste Nieuws DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADtIN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17268 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE IfAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMA.'.L VIER EN TWINTIG UREN NA HET 0N1EVAL. NIEUWE MOTOR- REDDINGSBOOTEN Nog juist gesnapt DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIË Het tweede vliegtuig te Allahabad aangekomen DE ALASTRIM-GEVALLEN De nieuwe voorzitter van de Rijksverzekeringsbank De vrijstelling van wegen belasting EEN JUWEELENDIEFSTAL Ifl.V. MEUBELTRANS FORT MIJ. TER WAARDE VAN Nederlandsche dame te Biarritz bestolen DROEVIG ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG Twee jongetjes gedood De Haagsche Missie-Actie- Tentoonstelling Doodelijk ongeluk te Wormer Docdelijk ongeluk aan boord van een schip De moordzaak-Lans Het Rotterdamsche raadslid Van Burink Slachtoffer van het moderne verkeer Trap van een paard Directeur der Coöp. „De Voor uitgang" te Wormerveer gearresteerd J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De begrafenis van ritmeester Colenbrander Fietser door een auto gegrepen Naar het circus Met kokende teer overgoten De Leidsche Universiteits- Bibliotheek Door een molenwiek dcod- geslagen De landarbeidersstaking te Groningen BUREAUXNAS5AULAAIM 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week J5 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ■jaw— ADVERTENT I EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, b(j vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel -•ITV V Alle a honné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekerings voorwaarden, tegen ongevallen verzekerd v -nr een der volgende uitkeeringen Levenslangegeheeleongeschik theid tot werken door verlies van heide armen, beide heenen oi beide oogen bij een ongeval me» lOCf) I r U«J. doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog hij verlies van een ICn duim ot wijsvinger bij 'n breuk van been ot arm bij verlies v. een anderen vinger. Sinds wanneer echter moeten de drie j hiergenoemde functies over de regee- j ringspartijen verdeeld worden? I Was onder het eerste ministerie-Ruys De benoeming of, juister gezegd, de uitverkiezing van Mr. van Schaik tot voorzitter van de Tweede Kamer heeft tot zóóveel perscommentaar aanleiding gegeven, dat zich daarover in enkele weinige dagen tijds al een heele „litera tuur" gevormd heeft. Onze lezers weten, wat er gebeurd is- Toen de Kamer na de opening der Staten-Generaal de voordracht ter be noeming van een nieuwen Kamer-voor zitter zou vaststellen, werd algemeen verondersteld, dat als nummer één op de voordracht geplaatst zou worden de favoriet van de grootste politieke partij de Katholieke Mr. van Schaik, en als nummer twee de heer Schaper, aan gewezen door de in getalsterkte twééde Kamerfractie. Er zouden zich, zoo hadden wij althans verondersteld, daarbij wel geen verwikkelingen of onverkwikkelijkheden voordoen. Het was den laatsten tijd usance, dat voorzitter en vice-voorzitter respectieve lijk gekozen werden uit de grootste en de in grootte op deze volgende fractie. Tot veler verbazing moest de heer Van Schaik echter met de stemmen dei- Katholieken en sociaal-democraten ge kozen worden; de christelijk-histori- schen en de anti-revolutionnairen blo ken op Mr. Heemskerk gestemd te heb ben. De vraag was nu: Wat had laatstgenoemde fracties tot deze zonderling-aandoende en weinig vriendelijke daad genoopt? De parlementaire redacteur van het „Handelsblad" gaf de volgende verkla ring: „Na de samenkomst van Woensdag moest men. aannemen, dat de aanwijzing van den heer v. Schaik scheen te berusten op een afspraak tusschen de heeren Nolens en Albarda, dat de beide talrijkste groepen der Kamer voor de keuze der beide eerste can- didaten zouden samenwerken en voor de eerste plaats gezamenlijk den roomsch- katholieken uitverkorene, voor de tweede den sociaal-democratischen zouden aanwij zen. Daarvan is, op 't laatste oogenblik aan de leiders der andere fracties mededeeling gedaan. Die hadden inmiddels hun houding reeds bepaald. Wanneer evenwel door de fracties gezamenlijk overleg ware gepleegd, dan zou naar alle waarschijnlijkheid in de gegeven omstandigheid tegen geen candida- tuur minder bezwaar hebben bestaan dan tegen die van den heer Van Schaik, van wien de heer Schaper terecht mocht getui gen, dat hij bij zijn redevoeringen het oor der geheele Kamer had." Ook de „Residentiebode" deelde mede, dat er alleen maar bericht gezonden was aan de andere fracties betreffende de keuze der Katholieke fractie, en de „Maasbode" schreef: „Wellicht is de houding der protestantsch- christelijke partijen bij de stemming voor de eerste voorzittersplaats een uiting van on tevredenheid over dit gebrek aan overleg. Mocht dit waar zijn, dan kan men over den vorm dezer ontevredenheidsuiting van gevoelen verschillen, maar aan den grond zelf der ontevredenheid niet alle waarde ontzeggen. Nu wij te doen hebben met een kabinet van beslist christelijke tint, is overleg tus schen de christelijke partijen naar onze meening gebiedende eisch." Was er van de zijde der Katholieken dus eenig verzuim gepleegd, eenige ge voeligheid niet ontzien? Wij willen en moeten dit nóg in het midden laten, maar een feit is het, dat de christelijk-historische en anti-revo- lutionnaire fracties haar houding niet naar aanleiding daarvan hebben bepaald of gewijzigd. „De Nederlander" immers het christelijk-historisch hoofdorgaan, dat ten deze het best op de hoogte kan zijn bood dezer dagen heel vriendelijk den nieuwen Kamer-voorzitter haar ge- lukwenschen aan en schreef daarbij: „De anti-revolutionnairen en Christelijk- Historischen gaven bij het opmaken van de voordracht hunne stem aan mr. Heemskerk Zij deden dit niet, omdat zij den heer Van Schaik minder zouden achten; maar waar voor het presidium van den ministerraad een Roomsch-Katholiek was aangewezen en het voorzitterschap van de Eerste Kamer was opgedragen aan een Christelijk-Historisch man achtten zij het een daad van wiis- heid en billijkheid, dat het voorzitterschap der Tweede Kamer zou worden toevertrouwd aan een Anti-revolutionnair. Hiertoe was te meer aanleiding, daar deze Kamerfractie een staatsman van de ervaring en kennis van mr. Heemskerk als candidaat kon noe men." Geen ontstemming dus over al dan niet aanwezig gebrek aan overleg, maar de overweging, dat de voorzitters zetel in de huidige politieke situatie aan een anti-revolutionnair toekwam. Nu weten wij, waar de schoen gewron gen heeft. Men had gewenscht: een christelijk- historischcn voorzitter der Eerste Kamer en een anti-revolutionnairen voorzitter der Tweede Kamer. Een en ander met het oog op het feit dat de voorzitter van den ministerraad een Katholiek was niet de heer Fock Tweede Kamer-voor zitter? Maar indien men dit stelsel wél aan vaardt, dan moet er ook met recht en reden van regeeringspartijen gesproken kunnen worden, en het is toch waarlijk niet onac schuld, dat Jhr. Ruys er geen kans toe zag, een parlementair kabinet te vormen, steunende op de partijen der rechterzijde. Dit laatste is en blijft te wijten aan de weinig cordiale medewerking van christelijk-historische zijde. We hebben een extra-parlementair kabinet gekregen, zij het dan ook sterk rechts getint, en daarom kunnen de groepen van rechts, ook volgens het stelsel van „De Nederlander", geen vaste rechten doen gelden. De Kamerfracties hadden zich alleen maar af te vragen: Wat ligt voor de hand en wat is bil lijk? Welnu, wanneer men die vragen stelt, dan moet al terstond het voorzitterschap van den ministerraad uit het lijstje der te verdeelen functies weggeschrapt wor den: een minister-president komt niet door de gunst der verschillende fracties op zijn zetel; in verband met den verkie zingsuitslag wordt een partijman door de Koningin benoemd tot kabinets-for- mateur, en als hij slaagt in de hem op gedragen taak, dan is hij door dat feit zelf (tenzij hij voor de eer bedanken mocht) minister-president. Het lag dus wel zéér voor de hand. dat de voorzitter van den ministerraad, toen Jhr. Ruys zijn kabinet had ge vormd, een katholiek was: daar kenden alle mogelijke fracties niets aan ver anderen. Er waren feitelijk dus slechts te ver deelen (leelijk woord in dit verband!) de voorzitterschappen van Eerste en Tweede Kamer. En nü mochten gelden de vragen: wat ligt voor de hand? wat is billijk? Deze vragen beantwoordend kon men tot geen andere conclusie komen, dan dat gezien de usance der latere jaren een vertegenwoordiger der Katholieke (sterkste) partij voorzitter der Tweede Kamer behoorde te worden. Maar daarnaast heeft men rekening willen houden met de wenschelijkheid, dat in het driemanschap (minister-pre sident, voorzitter Eerste-, en voorzitter Tweede Kamer), hetwelk door de Konin gin in belangrijke vraagstukken al spoe dig geraadpleegd wordt, ook de protes- tantsche partijen vertegenwoordigd zouden zijn. En een schoone gelegenheid bood zich daartoe aan, nu men den parlementair zeer geroutineerden heer Baron de Vos van Steenwijk tot voorzitter der Eerste Kamer kon verkiezen. Daarmede was onzerzijds aan bedoel de wenschelijkheid voldaan en was (in dien men de zaak zóó bekijken wil) tevens méér dan genoeg recht geschon ken aan zekere eischen van numerie ke verhouding tusschen de katholieke partij eener en de protestantsche partijen anderzijds. Wij kunnen dus allerminst inzien, dat het „een daad van wijsheid en billijk heid" geweest zou zijn, het voorzitter schap der Tweede Kamer niet toe te vertrouwen aan een Katholiek en In handen te leggen van een vertegen woordiger van een der protestantsche partijen. Het lijkt ons zóó heel wijs en heel billijk. Het materiaal der Zuidhollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreukelingen zal naar men weet worden uitgebreid. Waar schijnlijk zal omstreeks Februari de eerste der twee nieuwe motorreddingsBooten, die in aanbouw zijn in dienst gesteld kunnen wor den. Zij zal te Hoek van Holland gestation- neerd worden. De „President van Heel" de stoomreddingssboot van Hoek van Holland, die thans in reparatie is, kan over eenige maanden op haar post terugverwacht wor den. Tot zoo lang wordt zij vervangen door de „Koningin Wilhelmina", de motorred dingsboot van Stellendam, welk vaartuig ook dienst gedaan heeft bij de redding van de schipbreukelingen van de „Disciplina". De nieuwe booten laten langer op zich wachten dan aanvankelijk gedacht was. Ket materiaal voor den bouw van reddingsboo ten metst aan zeer hooge eischen voldoen. Men kan daarvoor geen ijzer en staal uit voorraad georuiken, doch moet kunnen be schikken over materialen, die op oestelling vervaardigd zijn. Het wachten is nu op de materialen. Zijn die ontvangen, dan kan de eerste der twee booten drie maanden daarna gereed zijn. Gisteravond even na elf uur gelukte het een nachtwaker van de A. G. P. N. V. te Amsterdam, een man te grijpen, die op den hoek van de J. P. Heyestraat en de Kanaal straat een taschje aan een dame ontrukt had en daarmede wegvluchtte. Onder hevig verzet van den dief, wist de nachtwaker hem naar het politiebureau in de Borgerstraat over te brengen. Het taschje bevatte eenige snuisterijen en vijftien gulden aan geld. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het tweede postvliegtuig naar Indië gister morgen om 5 uur 43 uit Katatsji is vertrokkfen en om 15 uur 55 te Allahabad is aange komen. Aan boord is alles wel. Het vliegtuig was te 10.30 uur te Nasirfc- bad geland en om 11.30 uur van daar naar Allahabad vertrokken. Aneta meldt d.d. 25 September: Daartoe in staat gesteld door de welwil lende medewerking van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, heeft de direc teur der K. L. M., de heer A. Piesmah, hedenmiddag om 2 uur in de studio aan de Kortenaerkade, een radiogesprek kunnen voeren met de bemanning van de PH-AEjZ te Bandoeng, teneinde gegevens te verza melen,welke voor de voorbereiding der vol gende vluchten van belang kunnen zijn. Nadat de directeur hulde had gebracht aan den heer Smirhoff en de andere leden der bemanning voor de uitmuntende en be leidvolle wijze, waarop zij het vliegtuig naar Indië hadden gebracht, werd een reeks tech nische vragen gesteld, waaruit Heek, dat het vliegtuig en de motoren in alle opzichten uitstekend hebben voldaan. Er is inderdaad gedurende den tocht geen enkel reservedeel gebruikt en bij aankomst te Bandoeng be hoefden slechts van twee cylinders de klep pen te worden geschuurd. Ook de organisatie langs de route heeft over het algemeen uitstekend gewerkt. Het vliegterrein te Bangkok bevond zich in zeer slechten staat. Ook Veenendaal, de werktuigkundige, wist verschillende mededeelingen te doen, welke voor de K.L.M. met het oog op de verdere vluchten van zeer veel waarde zijn. Te Delft Te Delft zijn tien nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd, waarvan twee ern stige. Te Hilversum Te Hilversum doet zich een nieuw geval van alastrim voor bij een jongetje van elf jaar. Dit is het derde geval daar ter plaatse. De besmetting is overgegaan door een logee die eenige dagen in het huisgezin heeft vertoefd. De beide andere patiënten zijn genezen. Te Eindhoven ïn Eindhoven heeft zich een tweede geval van alastrim voorgedaan bij een werkman uit Rotterdam, die zich pas aldaar gevestigd had. Geen wijziging van doodsoorzaak. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, mej. Groeneweg, betreffende verandering door d'e hoofdinspectie van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid van een door een Rotterdamsch medicus op een bewijs van overlijden ingevulde doodsoorzaak, heeft de Minister van Arbeid, H. en N. geantwoord, dat het bewijs van overlijden, afgegeven door een geneeskundige, niet in handen komt van d'en hoofdinspecteur van de volksgezond heid, zoodat hij, behalve dat hij er niet be voegd toe is, ook niet in staat is de door den geneeskundige opgegeven doodsoorzaak te wijzigen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Kersten, betreffende het nemen van maatregelen tegen het weigeren van toe lating tot scholen van niet-gevaccineerde kinderen te Rotterdam, heeft genoemde mi nister geantwoord: Uit inlichtingen, door B. en W. van Rot terdam verstrekt, is het volgende gebleken: In verband met het veelvuldig voorkomen van alastrim hebben B. en W. van Rotterdam den hoofden der openbare scholen opgedra gen, de ouders te wijzen op de wensche lijkheid. hun kinderen te laten inenten. Het hoofd van een dezer scholen heeft daarbij aanvankelijk aan een moeder, bij wie tegen de vaccinatie van haar kinderen bezwaren van godsdienstigen aard bestonden, verzocht, haar kinderen eenige dagen thuis te hou den. Onmiddellijk, nadat de moeder de secre- tarie-afdeeling voor het Onderwijs en de Volksontwikkeling had ingelicht, is aan her hoofd der betrokken school medegedeeld, dat de toegang tot de school niet mocht worden geweigerd. De kinderen zijn daarop op den middag van denzelfden dag weder op de school toegelaten. Het bovenstaande geeft den minister geen aanleiding, in deze aangelegenheid nadere stappen te doen. Mr. dr. H. L. van Duyl Naar de „Telegraaf" verneemt, is in de plaats van den heer V. Noest, die per 1 October a.s. aftreedt als voorzitter van dc Rijksverzekeringsbank, benoemd het tegen woordige bestuurslid mr. dr. H. L. van Duyl. Tot gewoon lid is benoemd Mr. H. Bijle- veld, oud-minister van Marine en oud-lid der Tweede Kamer. Door den heer Van den Heuvel zijn aan den Minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te deelen of en in hoeverre juist is het gerucht, volgens welk voortaan als houders van tractors in landbouwbedrijven, vrijgesteld van de wegen belasting aangemerkt zullen worden ook huurders van dorschinstallaties? 2. indien dit gerucht juist is, wil de mi nister dan deze veranderde en verbeterde interpretatie op zoodanige wijzs ter algemee- ne kennis bengen, dat de betrokken belas tingambtenaren, landbouwers en verhuur ders van dorsch-instaJiaties hiermede reke ning kunnen houden? Havas meldt uit Biarritz, dat een individu des nachts de hotelkamer, welke bewoond werd door mevrouw Weinthal, de echtge- noote van den Nederlandschen consul, bin nendrong en er juweelen stal ter waarde van 2 Yï millioen francs, w. o. twee ringen ter waarde van 1 millioen, twee met bnlianten bezette platina-armbanden en een paarlen- ccllier. Op het moment van den diefstal be vond de consul zich in zijn kamer, welke door de badkamer van het vertrek van zijn vrouw gescheiden is. Gistermiddag te ongeveer half vier heeft op den onbewaakten overweg onder Beek bij Princenhage een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Twee jongetjes van ongeveer 7 jaar, van de familie Rombouts enJ de familie Mutsaers reden in een hondenkar, welke bestuurd werd door een ouderen jongen. De moeder van een der knapen was bij familie te Beek op bezoek en had de kinde ren meegenomen. VERPAKKINGEN INTERNATIONALE TRANSPORTEN VRAAGT PRIJSNOTEERING De gala-avond Gisterenavond is in den Dierentuin te 's-Gravenhage een gala-avond aangeboden aan de missionarissen, de gasten van de Hamat. Aanwezig waren Zijne Exc. Mgr. Schiop- pa, Pauselijk Internuntius: Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem; Mgr. pref. dr. A. Hensen, Z. D. H. Mgr. Meuienborg, bisschop vr.n IJsland; Z. D. H. Mgr. Meteriet, aartsbisschop van Ma dras, de Hoogeerw. Deken H. A. Th. van Dam, de Hoogeerw. pater Keysers, provinciaal der Jesuieten, Z.Exc. Jhr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck, ministerpresident, mr. J. R. H. van Schaik, president der Tweede Ka mer, pater J. Kleyntjens, S. J., secretaris van den Pauselijken Internuntius, alle pa ters missionarissen, de leden van het hoofdcomité, het uitvoerend comité en de comité's van de Hamat. Hogeerw. Heer Deken H. A. Th. van Dam sprak een openingswoord, waarna jjhoof I sub-i I De Juist op het moment, dat -s sneltrein van, Greeve g een rede hield Breda naar Roosendaal den onbewhakten H Mer. j. D j. Aengenent hield overweg passeerde bij Beek, was de honden- korte toeswca, v,aarin M allcreerst kar met de kinderen bij den overweg geko men. De grootere jongen kon den hond niet houden, en het wagentje met beide kinderen werd door den trein gegrepen en totaal ver splinterd. De kinderen werden op slag ge dood en de zeer verminkte lijkjes zijn later langs den spoorweg teruggevonden. De hond scheen juist over den spoorweg geweest te zijn, want het dier was alleen de staart af gereden. Het kind van de familie Mutsaers was eenig kind. In Princenhage heerscht, als gevolg van dit droevig ongeluk, groote con sternatie. Onder een maalsteen verpletterd Op de papierfabriek „De Eendracht" der Firma van Gelder err Zn. te Wormerveer is gistermiddag de 57-jarige arbeider P. Hollen kamp onder een 3000 K.G. zwaren maalsteen geraakt. In deerniswekkenden toestand heb ben mede-arbeiders den man onder den steen vandaan gehaald. Na voorloopig te zijn behandeld, is hij naar het Geme'ente-zieken- woorden van gelukwensch sprak met het grootsche werk, dat in den Haag is ver richt. Gij hebt, aldus Mgr.. in deze dagen voer de missionarissen gebeden en voor-hen uw goud geofferd. Het enthousiasme is bij u zoozeer losgeslagen, dat ook in de toe komst door u zal blijven gebeden en geof ferd worden. Ook in de toekomst zullen de missiona rissen uw zilver en goud blijven ontvangen. Ik hoop dat evenals de netten eenmaal scheurden ook de beurzen van de missio narissen zullen scheuren van uw zilver en goud. Zoo is de Hamat een zegen voor de missionarissen, maar ook een zegen voor u, want allereerst is uw heilige geloofsover tuiging verdiept, uw enthousiasme voor t H. Geloof ontvlamd. Dat enthousiasme en uw dankbaarheid voor het H. Geloof is een zegen van God, en een vrucht van de Hamat. Ook is ongetwijfeld een zegen voor u, dat gij op het congres, waarop werd be handeld de huwelijksopvatting bij de hei denen, meer nog hebt leeren waardeeren de genade der christelijke huwelijksopvat ting. En ten slotte kan het niet anders, of Op den onbewaakten overweg te Princen hage (N.-Br.) zijn twee jongetjes door een trein overreden en gedood. Te Biarritz is een Nederlandsche dame van juweelen,t er waarde van 2% millioen francs, bestolen. Het kabinet-Streeruwitz in Oostenrijk af getreden. Politiepresident Schober wordt bondskanselier. De uitbreiding van den binnenlandschen oorlog in China. Een nota der Russische regeering aan China inzake de witgardistische benden. huis te Zaandam overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Aan boord van het motorschip „Adriana" dat in de Entrepothaven te Rotterdam ligt, is de 44-jarige schipper W. Nijgh getroffen door stukken van een uit elkaar vliegend wiel van een handlier. De man was onmid dellijk dood. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. wanneer God heeft gadegeslagen alles, wat gij gedaan hebt om deze Hamat zoo schif tend te doen slagen, of de overvloedige zegen van God moet over u en uw kinde ren nederdalen. De geringste liefcljdiens-t wordt door God beloond., dan ook zeker de steun, dien wij verleenen aan hen, die Hem komen brengen aan de arme heidenen, zoo besloot Mgr. Moge de vruchten van de Hamat blijven voortbestaan tot zege der missie en tot heil van u, katholieken van 's-Gravenhage. 22 October voor de Rotterdamsche Rechtbank De hernieuwde behandeling van de moord zaak Lans voor de arrondissementsrecht bank te Rotterdam is voorloopig bepaald op Dinsdag 22 October a.s. Daar men bij deze hernieuwde behandeling opnieuw overgroote belangstelling verwacht, zullen speciale maatregelen worden geno men om het toelaten van belangstellenden in de rechtzaal te beperken. Voor den politierechter te Rotterdam had zich Woensdag te verantwoo; den het com munistische raadsiid G. v. Burink. Op 3 Juli zou hij H. Renderink, die eer. andere richting van het communisme voor staat dan hij, een klap gegeven hebben. Volgens v. B. zou Renderink, dien hij op straat tegenkwam hem toegevoegd hebben: „politieke bedrie ger" en zou hij daardoor in toorn ontstoken zijn. Renderink ontkende evenwel iets gezegd te hebben. Het O. M. achtte dat laatste zeer twijfel achtig en achtte het ook mogelijk, dat Ben derink het eerst geslagen heeft, weshalve hy voor den heer v Burink ontslag van rechtsvervolging vroeg De politierechter heeft verdachte veroordeeld tot 10 boete subs 5 dagen hechtenis. 4-jarig meisje gedood Te Papendrecht is het vierjarig meisje N, V. bij het oversteken van den weg door een luxen auto gegrepen en overreden. De be stuurder van den auto uit Nieuw-Lekkerland afkomstig, vervoerde de kleine eerst naar den huisdokter en toen naar een ziekenhuis te Dordrecht. Onderweg is het kind over leden. Te Norg is de landbouwer J. Ebels door een paard, dat beslagen werd, tegen den buik getrapt; in ernstigen toestand is E. ~>aar het ziekenhuis te Assen vervoerd. 25.000.verduisterd Gisteren is te Wormerveer gearresteerd J. B„ directeur van de Coöperatie „De Voor uitgang". Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van 25.000.ten nadeele van de Coöperatie. Gebleken is, dat B. in granen heeft gespeculeerd. Om zijn verlie zen te dekken heeft hij geld van de Coöpe ratie aangewend. Barometerstand 9 uur v-m.: 780 stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN LCHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.14 uur. Betreffende de begrafenis van het stoffe lijk overschot van ritmeester A. T. Colen brander op Vrijdag as. te 11.15 uur op de Algemeene Begraafplaats, kan nader worden medegedeeld, dat aan de militaire honneurs op het kerkhof zullen deelnemen de Kon. Mil. Kapél, een deputatie van het tweede regiment huzaren uit Breda (het regiment, waartoe ritmeester Colenbrander behoorde) met trompetters en deputaties van verschil lende andere corpsen, waaronder een groote deputatie van het IHe half regiment huza ren in Den Haag. Z.K.H. de Prins heeft een telegram van deelneming doen toekomen aan de wedu we van ritmeester Colenbrander. De Minister van Defensie zal zich bij de begrafenis doen vertegenwoordigen door ko lonel jhr. van Holte commandant van de eerste infanterie-brigade. Het stoffelijk overschot van ritmeester Colenbrander is per trein naar Den overgebracht. Te Noorddorp (Heemskelk) is gisteren de 40-jarige schilderslyiecht Vennik, woonach tig te Limmen. door een auto zoodanig aan gereden, dat hij met een hersenschudding en een ernstige schedelfractuur naar het Roode-Bruis-Ziekenhuis te Beverwijk moest worden overgebracht. De man had de onvoorzichtigheid, om met zijn rijwiel vlak achter een auto te rijden en plots dit voertuig te verlaten, waardoor hij, rechts den weg overstekend, door een auto van de tegenovergestelde richting werd gegrepen. Het rijwiel werd totaal vernield. Maar zij moesten weer naar huis terug Drie minderjarige jongens uit Nijmegen, van 14 tot 15 jaar oud, verlieten Zondag jj. het ouderlijk huis om plattelandskermissen te bezoeken. Te Uden kaapten zij twee fiet sen, waarmee ze verder op avontuur gingen. De diefstal werd evenwel per radio bekend gemaakt, tegelijk met de signalementen van het veelbelovend drietal. Toen de politie te Schalkwijk (Utr.) de gesignaleerde rijwielen vond werd het zwer vende trio spoedig ontdekt en wel in een circus tentje, waar ze „werk" hadden ge vonden. Zij werden naar Nijmegen gebracht en na verhoor ter beschikking hunner ouders ge steld. In de Van Diepenburchtstraat te 's-Gra venhage heeft P. H. een pot kokende teer over het lichaam gekregen. Met ernstige brandwonden aan arm en schouder is hij, na verbonden te zijn door den Geneeskun digen Dienst, naar zijn woning vervoerd. De Leidsche Universiteitsbibliotheek ont ving dezer dagen 'n bezoek van den heer Georges Foucart, prof. te Marseille en oud directeur van 't Museum te Kaïro. Het doel van het bezoek was gegevens te verzamelen over de geographie van Egypte gedurende de vroege middeleeuwen. Hoewel de litera tuur over dit onderwerp voor het grootste deel te Parijs in de openbare bibliotheken aanwezig is, gaf prof. Foucart er d'e voor keur aan, voor zijn doel een paar dagen in Leiden door te brengen, omdat de inrichting van de Leidsche bibliotheek bpt een onder zoeker mogelijk maakt zich in korten tijd op de hoogte te stellen van de literatuur, die er over zijn speciale studie bestaat. Een 5-jarig dochtertje van het echtpaar Alfring te Woldersdorp heeft een slag ge kregen van een der wieken van een molen. De kleine was terstond dood. Het verbod van samenscholing. Door den heer Hiemstra zijn aan dei Minister van Binnenlandsche Zaken er Landbouw de volgende vragen gesteld: Is de minister niet van meening, dat het Koninklijk besluit van 30 Augustus 1929. waarbij de besluiten van de raden der ge meenten Beerta, Bellmgwolde en Meeden, alle strekkende tot niet-bekraehtiging van de ingevolge art. 187 der Gemeentewet door de burgemeesters dier onderscheidene ge meenten uitgevaardigde algemeene voor schriften van politie zijn geschorst, welke schorsing tot gevolg heeft, dat bovenbedoelde voorschriften voorloopig blijven gehandhaafd, het recht, den gemeenteraden in art. 187 verleend, om door niet-bekrachtiging deze voorschriften te doen vervallen, tot een doode letter maakt? Is de minister bereid te bevorderen, dat het onderzoek, waarvan sprake is in de overweging van genoemd Koninklijk besluit, zooveel mogelijk wordt bespoedigd, opdat on verwijld een definitieve beslissing kan wor den genomen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1