f3000. f750.- 1250.- f40.- hij verlies v. een Weer een nieuw soort huwelijk VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1929 Voornaamste Nieuws DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17269 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMft L VIER EN TWINTIG UREN NA HET 0N3EVAL. Is belastingverlaging mogelijk? De recalcitrante adjudant- onderofficier Feile fabrieksbrand De inbraak te Heer-Hugowaard Brand te Amstelveen De luchtdienst Amsterdam Batavia DE STAKING TE ZAANDAM Het einde in bet zicht De „Graf Zeppelin" naar Zwitserland Koninklijk bezoek aan Poeldijk De Pluimveeteelt in Drente Prof. Dr. L. Ruzicka Het record van Spencer erkend Groot Biljart-tournooi van de A. B. C. „Olympia" Ned. R. K. Middenstandsbond Congres Hongarije-Spanje 7~0 Giessen-Nieuwkerk op de film J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De Raadhuisbouw te Bloemendaal TENTOONSTELLING VAN FRANSCHE KUNST IN HOLLAND KozeluhRichards Proefnemingen op een golflengte van 7 Centimeter BUREAUXNAS8AULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per i kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT ADVERTENTIËN 35 ci. p. regel VRAAG- EN AANBOD - AD VERTEN - TIES. 1t regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruttbet Hü contract belangTtjke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 6# ct per regeL Aileahonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd v-«or een der volgende uitkeeringen Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werkendoor bij een ongeval met .1 QCft hij verlies vaneen hand, 41 OC bij verlies van een <C|j I I fcw» duim ot wijsvinger: verlies van heide armen, heide heenenof beide oogen doodelijken afloop. een voet ot een oog bij 'n hreuk"van been ol arm" anderen vinger. Wij katholieken, kennen maar één soort huwelijk, n.l. het huwelijk met één man of vrouw, voor het leven aange gaan, het H. Sacrament door Christus zelf ingesteld. De moderne wereld, welke alles wat van Christus komt, wat den naam christelijk draagt, verwerpt, die dat alles verfoeilijk ouderwetsch vindt en er daarom alleen reeds den neus voor op trekt, kent vele soorten van huwelijken, vindt nu nog geregeld nieuwe soorten van huwelijken uit. Wij kennen nu al het kameraad- Schapshuwelijk, het proefhuwelijk, het tijdelijk huwelijk, het sympathie-huwe lijk, het sowjet-huwelijk, het huwelijk met drieën, het week-end-huwelijk en onder onze lezers zijn er wellicht, die nog meer soorten van huwelijken ont dekt hebben. Het spreekt vanzelf, dat al deze pro ducten der moderne fantasie niets met het eigenlijke huwelijk hebben uit te staan, 't is alleen een vorm van zich uitleven onder een min of meer mooien naam. Het oude christelijke huwelijk toch schijnt in de oogen vandeze mo derne wereld nog wel zoo mooi en ver heven te zijn, dat men den naam ervan gaarne voor zijn eigen onheilige zaak leent. Wij vernemen nu uit Amerika vanwaar al die wonderbaarlijke zaken heel dikwijls naar ons overwaaien weer van een nieuw soort huwelijk, een soort gelijkheidshuwelijk. Bij de voorstanders van dit „huwelijk" is alles op de gelijkheid van de beide partijen gebaseerd. Man en vrouw bren gen een gelijk vermogen mee ten hu welijk en beiden dragen een gelijk deel bij tot instandhouding van hst huisge zin, hetzij in geld, hetzij in arbeid. Doel van dit soort huwelijken is de lezer heeft het reeds begrepen de absolute gelijkstelling van man en vrouw. Op grond van het feit, dat zij evenveel mee ten huwelijk brengt, dat ze evenveel bijdraagt tot de vermeerdering (of instandhouding) daarvan als de man, behoort aan de vrouw ook de helft van het bezit van het gezin en krijgt ze die helft ook op haar naam. Hoe staan wij, katholieken, nu tegen over deze nieuwigheid? Wij achten haar onuitvoerbaar. De overgroote meerderheid der vrouwen zal nimmer zooveel door arbeid kunnen verdienen als de man. En wat komt er van deze gelijkheids-huwelijken terecht, wanneer de man ongeluk in zaken heeft, of onder concurrentie gebukt gaat, of wanneer hij ziek wordt en on geschikt tot arbeiden? Dan zal er wel dra van het z.g. „gelijkheidshuwelijk" niet veel overblijven. Mag de vrouw dan tot haar andere helft zeggen; „Je kunt nu niet meer zooveel verdienen als ik aan het huishouden bijdraag; onze huwelijksverbintenis moet daarom als geëindigd worden beschouwd?" Of mag de man zijn vrouw in den steek laten, wanneer deze wegens zwakte of ziekte toch waarlijk geen uitzonderingen in het menschelijk leven! niets meer voer het gezin presteeren kan? Derge lijke liefdeloosheid past wonderwel in een moderne wereld, waarin het gezin reeds zoozeer is ondermijnd, dat de ouders niet alleen hun kinderen met honderdduizenden vermoorden reeds vóór ze geboren zijn, maar waarin moordaanslagen op de ouders door vol wassen kinderen steeds meer in de ko lommen der dagbladpers worden aange troffen. Wij katholieken, passen voor derge lijke moderne huwelijksvormen; een man die juist oordeelt, kan bij het aan gaan van een huwelijk niet verwachten, dat de vrouw hetzelfde presteert als hij Zoo min men de moederliefde in een bedrag aan geldswaarde kan omrekenen, zoo min kan men de trouwe, offervaar dige zorg van een huisvrouw met goud afwegen. Wij hopen dan ook hier te lande van dergelijke huwelijksopvattingen ver schoond te blijven, omdat deze prac- tisch niet houdbaar zijn en den naam van „huwelijk" niet verdienen. 't Zoogenaamde „gelijkheidshuwelijk" brengt in het huwelijk niets anders dan een mammonisme van de zuiverste soort, .een materialisme in de heiligste verbintenis welke er tusschen twee per sonen in dit leven bestaan kan. 15—12 V. 27 Sept. Zeker, het is geoorloofd in bepaalde gevallen een huwelijk aan te gaan bui ten gemeenschap van goederen, of buiten gemeenschap van inkomsten. Onze wetgeving erkent deze regeling ook, maar oogmerken en resultaten daarvan zullen door den Katholiek toch steeds moeten worden beoordeeld, met het oog gericht op de moraal. Een algemeen fiat zouden wij ook hier niet gaarne willen geven. Met het gelijkheidshuwelijk staat het geheel anders: dat is op zich en in alle omstandigheden een ontaarding van het echte huwelijk, dat is een moderne in stelling, waartegen wij altijd en overal «trijd zullen hebben aan te binden. De Postvluchten naar Indië Het tweede postvliegtuig is gisteren om 10.17 plaatselijken tijd uit Allahabad vertrok ken en om 16.15 uur plaatselijken tijd te Akyab aangekomen. Aan boord is alles wel. Vandaag wordt de reis voortgezet. Volgens dr. Van Gijn tijdelijk wel In het jongste nummer van „E. S. B." neemt dr. Ant. van Gijn de financiën van het Leeningsfonds onder de loupe. In het overschot van circa een kwart milliard ziet dr. Van Gijn een uitnemende constella tie om tot tijdelijke belastingverlaginr over te gaan. De hoogere bedragen voor de extra aflossingen kunnen ruimschoots uit het overschot worden gedekt. De daling der ren telasten in verband met de sterke delging der crisisschuld, vooral de 5% leeningen, waar van de 5 1919 al in 1S33 zal zijn afgelost, zal de uitgaven van het fonds zeer sterk doen dalen. Dr. Van Gijn berekent, dat in verband met die verminderde lasten slechts c.a. 95millioen van het saldo noodig zal zijn, waarbij al rekening is gehouden met de amputatie van de opcenten op de per- soneele belasting, die in 1931 vervallen. Zal de rechterlijke macht ingrijpen? Zooals men zich herinneren zal heeft voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch en in hocger beroep voor het Hoog Militair Ge rechtshof te 's-Gravenhage eenige malen terechtgestaan een adjudant-onderofficier uit Leiden, die wegens overtreding van de Leerplichtwet werd veroordeeld tot verschil lende geldboeten. Deze militair wenschte zijn kinderen niet naar school te zenden, omdat zulks naar zjjn opvatting in strijd zou zijn met Gods ge boden. In verband hiermede had de advocaat fiscaal reeds 't vorig jaar bij den Voogdijraad te Leiden aangedrongen, om de kinderen van den adjudant aan diens ouderlijke macht te onttrekken. De Voogdijraad vond daartoe evenwel geen aanleiding, omdat z. i. hier niet van „verwaarloozing" sprake zou zijn. Thans heeft de officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank de zaak ambtshalve in onderzoek genomen, om te overwegen, of er aanleiding bestaat, dat hier door de rech terlijke macht wordt ingegrepen in het be lang der kinderen, die tot dusver in het ge heel geeh onderwijs hebben genoten, doch volgens den wil van den vader de dagen met spelen moeten doorbrengen. „De Damiaatjes" in de asch gelegd Gisterenavond half zeven heeft te Haarlem in de Helmbrekerssteeg een felle fabrieksbrand gewoed. Daar is gevestigd de electrische koek- en banketbakkerij „de Da miaatjes", vroeger gedreven door de firma Kuijper, die nu nog eigenares van het per ceel is, maar de fabriek heeft verhuurd aan de firma Lammens. De heer Lammens had kwart over zes de fabriek verlaten Ongeveer vijf voor half zeven bemerkte men, dat de vlammen uit het dak van het huis sloegen. De brand weer was spoedig ter plaatse. Er was in die nauwe dichtbebouwde steeg groot ge vaar voor uitbreiding en reeds begon de dakgoot van de tegenover liggende ververij en chemische wasscherij van ml. Wull'f te branden. Met tien slangen op de waterleiding slaag de de brandweer erin. het vuur tot de koek en banketbakkerij te beperken. Om acht uur was zij der brand meester. De firma Lammens was tegen orand ver zekerd, doch niet tegen bedrijfsschade. De oorzaak is onbekend, maar vermoed wordt dat iemand van hei personeel achteloos een lucifer heeft weggeworpen. Vermoedelijke daders aangehouden De vermoedelijke daders van de brulale inbraak, waarbij f 3000 werd gestolen bij den kassier der boerenleenbank te Heer Hu- gowaard (Noord) zijn gearresteerd. Het zijn twee beruchte personen, P. K. te Zuid-Scharwoude en H. O. te Noord- Scharwoude, die reeds meermalen met poli tie en justitie in aanraking zijn geweest. Gisteravond ongeveer 9 uur brak te Am stelveen een uitslaande brand uit, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. In de op slagplaats van de firma Touw, waarin ver schillende voorraden als matten, bedden, enz. lagen opgeslagen, is de brand door tot nu toe onbekende oorzaak ontstaan. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist met 4 stralen den brand meester te worden. Het geheele pand echter ging verloren. Verlaging der tarieven In verband met het totstandkomen van een definitieve regeling voor de passage bagage- en vrachttarieven voor den lucht dienst AmsterdamBatavia en tusschenlig- gende stations, heeft de K. L. M. het vracht tarief AmsterdamBatavia verlaagd tot 25 per kilogram. De gelegenheid wordt geboden om met de volgende vliegtuigen, welke achtereenvolgens 31 October, 14 November, 28 November en 12 December vertrekken, vrachtgoed mede Gistermorgen heeft he„ bestuur van de Bootwerkersvereeniging „Eensgezindheid" te Rotterdam verslag uitgebracht aan de ledenvergadering omtrent de gevoerde on derhandelingen met de Scheppvaartvereeni- ging ..Noord''. De vergadering bekrachtigde de daar ge troffen overeenkomst. De overeenkomst De met de Scheepvaartvereeniging getrof fen overeenkomst houdt het volgende in; le. arbitrage zal geschieden over de vraag, die de Scheepvaartvereeniging „Noord" van de Bootwerkersvereeniging „Eensgezindheid" verdeeld houdt, nl. of door de hr.nde'ing van „Eensgezindheid" ai dan riet contractbreuk is gepleegd met eventueel daaruit voort vloeiende aansprakelijkheid: 2e. van de loon er. arbeidsvoorwaarden van de aanvankelijk dn voorigai voor de staking door „Noord" vastgestelde 29 wijzi gingen in de loor- er. arbeid..voorwaarden werden er in de conferentie slechts zes ge handhaafd. Tijdens de onderhandelingen is men van werkgeverszijde ten opzichte van deze pun ten nog aanmerkelijk teruggekomen. De wijzigingen zullen nu zij le. het extra-overwerkgeld des avonds en c'es Zaterdagsmiddags voor het afwerken van booten, die op dien dag nog naar zee kun nen vertrekken, zal worden ver'aagu van f 0.S5 tot f 0.75 per uur. Voorgesteld was f 0.30 per uur. Voor de winsiieden worden de f 0.95 gehandhaafd 2e Op booten van 601 standaard tot 1000 zullen vijf ploegen te werk word°n gesteld. Dit was tot dusver op booten van 701 stan daard af het geval er. de werkgever*. begeer den aanvankelijk van 501 standaard af deze regeling in te voeren. 3e. Tot dusver werd aan winsiieden op balkenboeten de gehéele tijdsduur dat de boot werkte betaald, ook t' was hun per soonlijke dienst eerder afgeloopen De werk gevers verlangden de betaling te "indigen op het tijdstip dat het werk van den wins- gang was beëindigd Bepaa:d is nu dat het loon als voorheen zai worden doorbetaald, doch dat de werkgever, als hij onmiddellijk een andere boot voor werk aan den winsman kan aanwijzen, daartoe het recht heeft. 4e. Een nieuw tarief wordt ingevoerd voor hout. dat nu onder ,bort" hout werd ge rekend. dat is meer «an theoretische dan van praktische beteekenis, daar dit hout gewoonliik in Amsterdam wordt gelost. 5e. Het loon voor de kap'ralken wilden de werkgevers veriagen. van f 3.07'/, tot f 0.90 per tuit (gelijk met Amsteidam). Aanvaard is nu een verlaging toe f 1.02. 6e. Onbewerkte balken waarvan werd voorgesteld het, ioor. te vei lagen van f 0.35 tot f 0.26 per fcub M (eelijk met Amster dam) is bepaald op f 0.30 per kub. M. Arbeidsbemiddeling De werkgevers hebben aan dei. eisch, onmiddellijk in behandeling te nemen invoe ring van een centrale ai beidsbcmiddeling en centrale ioonbetaling, niet vastgehou- cien, daaromtrent is nu bepaald, dat na de hervatting van het werk onderhandelingen zullen aanvangen over een redelijke rege ling van de arbeidsberrtddelirg op den grondslag van pariteit. De daartoe te be noemen onderhandelingscon missis zal uiter lijk 1 Febr. 1930 haar xrbeia beëindigen. Over eventueele geschillen in den boezem dezer commissie zullen de wederzijdsche voorzitters daarna pogen tot overeenstem ming te geraken. Mochten deze pogingen niet gelukken, dan hebben de partijen het recht over deze geschillen arbitrage aan te bieden. In verband met de afwikkeling van het verblijf en het werk der tijdelijk in dienst genomen arbeidskrachten zai rfoor de stakers het werk op 7 Oct. worden hervat. Wanneer opheffing der staking Door bet besluit der bootwerkers is een nieuwe moeilijkheid in de afwikkeling van het conflict ontstaan, daar de stakende houtwerkers de door den Bond van Werk gevers in het Houtbedrijf gestelde vorwaar- den hebben aanvaard, waarbij was bepaald, dat de werkgevers hun toezegging slechts ge stand kunnen doen, indien het werk uiterlijk op 30 September a s. is hervat. In den loop van den middag hebben gis teren de hoofdbestuurders der organisaties over deze aangelegenheid een conferentie ge had met het tiagelijksch bestuur van den Bond van Werkgevers in het houtbedrijf. In de daarop gehouden bestuursvergade ring van de organisaties, waarbij de heer De Groot, van de R. K. organisatie niet aan wezig was, is besloten de ledenvergadering gen van de stakers te doen uitmaken of zij op 30 September dan wel op 7 October a.s. het werk zullen hervatten. De Cent-ale Bond van Transportarbeiders en de Federatie, hebben direct na de door de besturen genomen beslissing een verga dering gehouden, terwijl de confessioneelen vandaag hierover zullen stemmen. De uitslag van de door de Federatie en den Centr. Bond gehouden stemming, zal niet bekend worden gemaakt, vooraleer de R. K. en Chr. over dit punt hebben beraad slaagd en gestemd. In Zwitserland heerschle groote geestdrift in verband met het bezoek van de „Graf ZeppelinEven voor tien uur werd het luchtschip boven Bazel waargenomen. Het luchtschip was hier bij heldere herfstlucht goed waar te nemen. Het bleef een kwartier boven de stad. Drie vliegtuigen vlogen steeds om den luchtreus, die door een groo te menigte luide toegejuicht werd. Met een groote bocht vloog de „Graf Zeppelin' toen naar het Westen om over de Jura en het Bieler en Neuenburger Meer naar het Meer van Genève te vliegen voor een bezoek aan de steden Lausanne en Genève. Dan ging de tocht over het Berner Oberland naar Bern. In de hoofdstad heette de Zwitsersche regeering draadloos de op varenden van het luchtschip namens het Zwitsersche volk welkom. Over Luzern, Zu rich en Winterthur werd de terugvlucht naar Frredrichshafen gemaakt. Boven Genève Bij stralenden zonneschijn en helder herfstweer kruiste het 1 chtschip „Graf Zep pelin" te 12 uur op zijn tocht door Zwit serland boven de Volkenbond^stad Genève. De verwachte aankomst van het luchtschin had zich al« een loopend vuur door de stad verspreid. Het luchtschip vloog, van Lau sanne komend, direct tot boven het Secre tariaat-Generaal van den Volkenbond en maakte daarna op geringe hoogte een cirkel boven de stad om dan in de richting van Montreux over het meer te verdwijnen. Het was de eerste maal, dat de Graf Zeppelin" bij dag een bezoek aan Genève bracht. Zaterdag een tweede vlucht Het luchtschip „Graf Zeppelin" zal 28 September een tweede vlucht ondernemen haar Zwitserland, daar de eerste reeds kor ten tijd na het bekend worden volkomen "uitverkocht was. Met het oog op de talrijke aanvrager, kunnen echter geen nieuwe passagier- meer aangenomen worden. Alleen voor de Zu:d- Duitschiand-vlucht. die tot 1 October uit gesteld is, zijn nog plaatsen vrij. Weer thuis Het luchtschip „Graf Zeppelin'' is gister avond na een schitterenden tocht, vlot te Friedrichshafen ge' „nd. Enthousiaste begroeting door de be volking Gistermiddag hebben H. M. de Koningin en z.K. H. Prins Hendrik een bezoek ge bracht aan de Westlandsche Tuinbouwten toonstelling te Poeldijk. Toen de hofauto's naderden, zette het fan farecorps van Poeldijk het „Wilhelmus" in, maar de tonen der muziek werden bijna overstemd door het gejuich en gejubel der duizendkoppige menigte, die langs dsn weg stond geschaard. Toen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met hun gevolg wareh uitgestapt, stelde de burgemeester van Monster, waar onder Poeldijk gemeentelijk ressorteert, de heer G. W. Kampschöer, den voorzitter van den Bond Westland, den heer J Barendse aan H. M. de Koningin voor. De heer Barendse geleidde vervolgens H.M. de Koningin naar het tentoonstellingsgebouw. waar in de hall de leden van het tentoon- j stellingsgebouw aan H. M. werden voorge- I steid. De secretaris van den Bond Westland, de heer M. van der Hout, begeleidde Z.K.H. Prins Hendrik. Begeleid en voorgelicht door de heeren Barendse, van der Hout en ir. Rlemens be zichtigden H M. en Z.K.H. met hun gevolg de tentoonstelling. De rondgang langs het tentoongestelde duurde ongeveer een uur. Daarna begaven H.M. en Z.K.H. zich naar de bestuurskamer, waar H.M. zich nog bijna een half uur met den voorzitter, den heer Barendse en andere bestuursleden op min zame wijze onderhield. Nadat H. M. daar haar handteekening in het Gulden Boek van den Bond Westland had geplaatst, werd Haar een door den heer E. van Bergen sa mengesteld, in kalfsleer gebonden Gedenk boek, bevattende de geschiedenis van den Bond benevens een prachtige mand met Westlandsch fruit aangeboden. Vervolgens werden thee en druiven ge serveerd, de druiven in de origineele West landsche exportverpakking. Nadat een dochtertje van den heer Ba rendse H. M. bloemen had aangeboden ver trok het Koninklijk echtpaar met gevolg. Waarschijnlijk iets geheel niejiws op het gebied der Pluimveeteelt gaat zich in de gemeente Emmen afspelen. Kende men tot op heden slechts de schooltuinen, thans zullen ook de school- toonen hun intrede doen. 't Denkbeeld werd geopperd door den heer Holsteyn in de Pluimveebode, waarop de firma Sluis, te Weesperkarspei aan den burgemeester wer den aangeboden 10 model nachthokken, elk met 20 leghornhoenders, afkomstig uit het hoenderpark Wiessel te Apeldoorn. De school- toornen worden tn legwedstrijd om een zil veren wisselbeker vereenigd. Het Oosting In stituut te Emmen heeft de leiding en het beheer op zich genomen. Men verwacht aldus bij de jeugd en in de omgeving der scholen belangstelling te wek ken voor de pluimveeteelt, tot opbouw van Drente. Bij Kon. besluit is dr. L. Ruzicka met in gang van 1 October a.s. eervol ontslag ver leend als hoogleeraar in de organische en propaedeutische scheikunde aan de Rijks universiteit te Utrecht. NEW-YORK, 26 Sept. (V.D.) De Ame- rikaansche Athletiek-Unie heeft thans het record van den Amerikaanschen athleet Spencer over 400 meter hardloopen in 47 sec. erkend. De Unie heeft dit record voorge dragen aan de internationale Athletiek Unie om dezen tijd als wereldrecord te erkennen. Spencer maakte dezen fabelachtigen tijd op 11 Juli 1928 te Philadelphia, tijdens wedstrij den ter afvaardiging voor de Olympische Spelen te Amsterdam. Het heeft dus 16 maanden geduurd eer deze prestatie geho mologeerd kon worden. AMSTERDAM. 26 Sept. (V.D.) De uit slagen van de heden gehouden wedstrijden luiden als volgt. (Het eerste cijfer geeft het aantal caramboles, het tweede de beurten.t het derde de hoogste serie en het vierde het gemiddelde aan). Gehrels 300, 25, 37, 12 tegen v. Vliet 130, 24, 40, 5, 41. Damman 205, 38, 26, 5, 40 tegen Beekhof 255, 39, 40, 5, 77. Van Vliet 200, 33, 65, 9, 99 tegen Beuming 151, 33, 28, 4, 72. Gehrels 220, 22, 33, 10 tegen Beekhof 225 23, 54, 9. 78. VERKOOP OP AFBETALING EN HUURKOOP De tweede dag van het congres ving aan met een H. Mis in de St. Georiuskerk, op gedragen door den ZeerEerw. Heer L. J. van der Heijden, geestelijk adviseur van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Daarna begon te half tien in de sociëteit „Tot nut en vermaak" een bespreking van het rapport, opgesteld door de commissie, aan welke was opgedragen een onderzoek in te stellen inzake verkoop op afbetaling en huurkoop. In deze commissie hadden zitting Prof. mr. P. J. M. Aalberse, dr. J. Beurden, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar en mr. F. Bielders. Begonnen werd met de algemeene be schouwingen. De heer van 't Hek (Amsterdam) levert er critiek op, dat in de commissie geen enkele practische middenstander zitting had. Daarom zou de afdeeüng Amsterdam de resolutie wil len aanhouden. De heer Alink (Amsterdam) meent, dat de reden, waarom velen in huurkoop ver- koopen. gelegen is in het feit. dat zij daartoe worden gedwongen door overheidsbedrijven, welke er een zeer gemakkelijk afbetalings systeem op na houden. Aan conclusie 4 wil spreker nog een con clusie 4a toevoegen, als volgt luidend in navolging van de Duitsche wetgeving worde gestreefd naar verbod en strafbaarstelling van de colportage van afbetaüngsartikelen. Waar verbod van het huurkoopstelsel on mogelijk schijnt, blijft niets anders over dan de colportage te verbieden. Spr. kan zich geen krachtigen middenstand denken met dit afbetalingsstelsel. Er is overi gens een zeer groot verschil tusschen het op dringen van een stelsel en het feit zelf, dat oppassende menschen goederen, die ze noodig hebben, op gemakkelijke betalingsvoorwaar den kunnen krijgen. Voor de arbeiders brengt het afbetalingsstelsel niets anders dan ellende. Mr. Bielders beantwoordt de verschillende sprekers. Het komt spreker voor. dat in de resolutie van het bondsbestuur geen bepaald standpunt wordt ingenomen. Inderdaad is het colportage-systeem zeer funest. Het opdringen der artikelen is een der gevaarlijke kanten van het afbetalings systeem. Het amendement op artikelen 4 van de conclusie kan naar sprekers meening het congres dan ook gerust aanvaarden. Wettelijke maatregelert.tegen de colportage zijn zeker op huil plaats. Dr. van Beurden merkt op, dat het bestuur van den R. K. Middenstand heeft aangestuurd op het verkrijgen van een zakelijk rapport door menschen uit de practijk uit de com missie te weren. Wel zijn menschen uit de practijk, zoowel voor- als tegenstanders, door de commissie gehoord. Is het afbetalingsstelsel in zich verderfe lijk Spr. meent van niet, evenmin als het credietwezen. Het is in laatste instantie niets anders dan een andere vorm van crcdiet. Voorlichting aan het publiek moet doen zien, dat bij koop op afbetaling men veel meer be taalt dan bij koop a contant. Rector Bots (Amsterdam) keert zich tegen de meening van Dr. van Beurden, dat het afbetalingsstelsel in zich verkeerd zou zijn. Wij staan in het practische leven met zijn ijdelheid, zijn pronkzucht, zijn snoeplust en dan zegt men In theorie kan men misschien beweren, dat het afbetalingsstelsel niet in zich verkeerd is, maar in de practijk, ziende de gevolgen, is dat toch moeilijk vol te hou den. De Voorzitter doet dan mededeeling van het danktelegram van H. M. de Koningin. De heer Jolie vindt in het rapport-Aalberse de tendenz laten wij er toch maar mee mee gaan. Spr. acht dit een subjectieve meening van' de commissie. Tusschen zaakcrediet en crediet voor afbetalingsaankoop is een zeer groot verschil. Dr. van Beurden meent, dat rector Bots hier heeft getuigd tegen het afbetalingssys teem om de funeste gevolgen, die er uit voort vloeien. Toch huivert hij er voor, het in zich slecht te noemen, terwijl het kwalijk aangaat het goed te noemen. Conc usie 1 wil spr. zoodanig aanvullen, dat het afbetalingsstelsel in zijn toepassing zooveel mogelijk moet worden beperkt. De resolutie van het hoofdbestuur, aan gevuld door dr.. van Beurden en het amende ment Alink, worden dan zonder stemming aangenomen. Namens de Kamers van Koophandel dankt de heer Kropveld (Den Haag) voor de uit- noodiging om het congres bij te wonen. De Voorzitter verheugt te kunnen zeggen, dat naar de algemeene overtuiging het con gres uitstekend is geslaagd. Spr. dankt dan ook Mgr. H. van de Wetering voor het op dragen van de H. Mis, evenzoo pastoor van der Heijden en deken van der Waarden. Bijzonderen dank brengt spr. aan mr. van Hellenberg Hubar voor ai den arbeid, dien hij aan den bond ten harte legt (applaus). In den namiddag werd een autotocht ge maakt door Twente, aangeboden door het gemeentebestuur van Aimelo, met bezoek aan het monument van dr. Schaepman te Tubbergen. BARCELONA, 26 Sept. (V.D.) De zwem- landenvvedstrijd Spanje tegen Hongarije, welke te Barcelona plaats vond, had een 70 overwinning voor Hongarije tot resultaat. De Hongaren toonden zich in alle nummers ver reweg de meerderen, zoo wonnen zij den waterpolowedstrijd met niet minder dan Dezer dagen is door den heer Zwaluw, in opdracht van Kleinmann's Filmfabrikatie, bij de Nederlandsche Bioscooptrust gedepo- Het Congres van den Ned. R- K. Midden standsbond gesloten. Nienwe alastrim-sterfgevallen. Ook de bootwerkersstaking te Zaandam zal opgeheven worden. De raa-dhuisbouwkwestie te Bloemendaal. Een eommissie zal onderzoeken, waar de meest geschikte plaats is voor den bouw va* een raadhuis. Nadere bijzonderheden omtrent de fusie der Deutsche Bank en de Disconto Gesell- schaft. Het nieuwe Oostenrijksche Ministerie ge vormd. Disconto-verhooging ook in Oostenrijk. Aman Oellah, die te Rome vertoeft, eet zijn ^ekomstige plannen uiteen. Een hevige typhoon woedt in de Noorde lijke gedeelten van Japan. De vrachttarieven der K. L. M. voor de* luchtdienst AmsterdamBatavia worden ver laagd. Barometerstand 9 uur v.m.: 774 achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.11 uur. neerd de titel voor een film: „De moord zaak Giessen-Nieuwkerk". Deze film. die tot onderwerp heeft de geruchtmakende moordzaak, zal vervaardigd worden door Kleinmann's Filmfabrikatie, on der leiding van den heer Kleinmann, die ook o.a. de film „Droomkoninkje" vervaardigde. Zoodra de aangekondigde film „Zeemans vrouwen", naar Bouber's bekend tooneelstuk, zal zijn voltooid, dus waarschijnlijk nog voor het einde van het jaar. zal met de opnamen voor deze film worden begonnen. Reeds heeft men met eenige bij het proces betrokken per sonen overleg gepleegd, waardoor men de be schikking heeft gekregen over de meeste stukken en over uitvoerig feiten-materiaal, waardoor door den heer Peterse, een der be kende scenarioschrijvers van de U. F. A., het scenario zal worden samengesteld. Een commissie van onderzoek In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad vas Bloemendaal werd besloten, een commissie van vijf leden in te stellen, die zal onderzoeken, waar de meest geschikte plaats is voor de stichting van een nieuw. Raadhuis. Op initiatief van de vereeniging „Esac" (expositions sélectes d'art contemporain) 2al door de zorg van Mevr. Pétro van Doesburg, presidente dezer vereeniging, den eersten October in het Stedelijk Museum te Amster dam een tentoonstelling van Fransche schil derkunst worden geopend. Deze tentoon stelling, die de verschillende tendenzen der moderne Fransche schilderkunst in zich ver- eenigt, zal werken exposeerzn van de zgn. Ecolede Paris", waartoe o.m. behooren de schilders Hans Arp, Balla, Campigli, Char- clioune, Cupera, Daura, Despujols, Does burg, Ferrai, Fernandez, Torrès-Garcia, Mi- ro, Mondrian, Monteiro, Picasso, Severini, Survage. Na in Holland geëxposeerd te zijn geweest, zullen deze werken in Barcelona tentoongesteld worden. NEW-YORK. 26 September (V.D.) In de demifinale sloeg de Tsjechische beroeps speler Karei Kozeluh den Duitscher Hummel met 61. 60. 60. In de finale ktRnt „Ka- er uit tegen den Amerikaan Vincent Ri chards en zal hij het tegen den Amerikaan ongetwijfeld zwaarder te verantwoorden hebben. Men voorziet in dezen eindstrijd van het Internationale Beroepsspelerstournooi 'n scherpen katnp. Volgens Russische tijdschriften hebben er in het Regeeringslaboratorium te Niesinji Novgorod onder leiding van professor Pro- toff geslaagde proefnemingen plaats gehad op de golflengten 7, 12 en 19 c.M. Naar ver luidt heeft men op deze golflengten met een energie van slechts 20 Watt duizenden kilometers weten te overbruggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1