Uit de stad van het Vaticaan Eerbied voor den doodi DINSDAG 1 OCTOBER 1929 Voornaamste Nieuw» BUREAUXNASSAULAAN48 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17272 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEMA L VIER EN TWINTIG UREN NA HET 0ft 1 EVAL. KERKNIEUWS DE „ORANIA" Proeven met een raketten- vliegtuig Radio-telefoongesprekken met Indië ALASTRIM IN VERSCHILLENDE PLAATSEN PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIË IxhtêOeurk»é~ ROOKTABAK THCOOORUS NiEMEUER GRONINGEN Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 35 et.) per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bU vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 ct, bfl vooruitbet Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel 'V Alle abonné'sop dit blad zijn ingevolgede verzekeringsvoorw aarden tegen ongevallen verzekerd vnr een der volgende uitkeeringen nmn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor a bij een ongeval tn er bij verlies vaneen hand. 11 OC bij verlies van een (CH bij'd breuk van IQ lOUyUi verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I /ÜU« doodelij ken afloop. !£ÜU»~een voet oi een oog' I fcJ» duim of wijsvinger IwU» heen of arm I «U» bij verlies v. een anderen vinder. Lijkverbranding Lijkverbranding is aan de orde van den dag. Nog pas lazen we, dat in ons land wordt gedacht aan de oprichting van een tweede Crematorium, naast het bestaande (en juist dezer dagen weer eens duur gerestaureerde) te Velsen, en wel in Den Haag, waar vermoedelijk naar een terrein zal worden omgezien. Hiermede zal wederom aan de orde ko men de vraag of voor den bouw van een tweede Crematorium zonder meer toe stemming zal kunnen worden verleend, en wat in deze materie nu eigenlijk oir- baar is, zal andermaal in den breede dienen te worden behandeld. Sinds ook in ons land lijken worden verbrand, is over dit onderwerp heel veel geschreven. Herhaaldelijk is er daarbij o.m. ook op gewezen, dat het zoo weinig eerbied voor den dood in zich vervat. Dit treft te meer, wanneer het inschuiven van lijken in den grooten vuurmuil dag in dag uit herhaaldelijk geschiedt, zooals in een groot Cremato- rrium gelijk dat van Père Lachaise te Parijs, waar behalve de gewone crema ties nog de verbranding van de dooder. uit de Parijsche hospitalen en uit de Morgue plaats vindt, of wat vroeger de Morgue was. Het laatste heeft iets bij zonder stuitends in zich, en men moet dat hebben meegemaakt om het in al zijn afschuw te gevoelen. Het louter zakelijke voert daarbij den boventoon. Wanneer men een bezoek brengt aar. het kerkhof Père Lachaise te Parijs, en langs de tallooze groote en kleine graf kapellen opstijgt, komt men tenslotte bij het Crématoire, dat daar staat als een geweldige steenmassa, het omhulsel van 'n grooten vuuroven. Rondom vindt men een vierkante gaanderij, het zooge naamde Coliftnbarium. Men staat ver wonderd bij den aanblik daarvan. In die galerijen, langs de muren, hoog en breed, èn koud, aanschouwt men kleine vier kante nisjes, een paar handpalmen hoog en breed. Het zijn graf steentjes, met een soort miniatuur-kandelabertjes er voor, waarin bloemt uiltjes. In de nisjes staan de kleine kistjes met de asch van verbrande lijken. Deze zerkjes doen aller vreemdst aan. Alle wijding is daar zoek. Het is een waardige afsluiting van het heidensch gebruik der lijkverbranding, dat aan de bijzetting van deze kistjes vooraf ging. Dezer dagen viel ons nog eens in handen de beschrijving van een dergelijke begrafenis. Men leze: Na de vuurvernietiging komt de plech tigheid aan de beurt, tenminste, indien men het inmetselen der kist nog plechtig wil noemen. Eenigzins koddig staat het kleine steenen dingske op een kleine baar, bont getooid met kransjes en bou- quetten; 't lijkt de ter aarde bestelling wel van een marionet, een dwerg uit een sprookje. Ze wordt door twee, niet zeer smakelijk uitziende machinisten naar buiten gedragen; de familie volgt in gril lige mengeling achter dezen vreemd- soortigen lijkstoet. En heusch, lezer, 't doet vreemd aan, daar menschen te zien huilen, daar zakdoeken gedrukt te zien tegen roodbekreten gezichten, achter dat kistje, hetwelk een beetje asch bevat- De gedachte aan den doode, aan weenen en smarten komt daar niet in je op! Ver volgens aanschouwt ge, hoe een metse laar met het kistje op een hoogen lad der klimt, een ladder op rails rollend, zooals men ze in groote manufacturen- magazijnen gebruikt, hoe de man dan druk aan 't metselen, hameren, smeren met kalk gaat, totdat de urn wegge moffeld is achter een dwergachtige graf zerk. Een koud défilé van vrienden en familie volgt nu, een algemeen naar- boven-gekijk, naar het plekje, waar een tikje stof den eeuwige slaap sluimert, de klank van geld wordt gehoord, de fooi aan de lijkbranders, die men, als altijd, te klein oordeelt, met dreigend gemor aanvaardten de ceremonie is geëindigd! Weerzinwekkender tafereel tje woonde ik zelden bij; daar vind ik eenc gewone begrafenis, alhoewel er ook vaak een boel aan ontbreekt, nog heilig bij...." Hier was zeker een volbloed tegenstan der van het heidensche gebruik der lijk verbranding aan het woord? Neen. Het is een artikel (de redactie zette er „(In gezonden)" onder den titel bij) van Leo Lauer in de Telegraaf van begin Augus tus 1906. Zeker, de schrijver zelf gaf een pleidooi vóór lijkverbranding en ver klaarde uitdrukkelijk, dat onder de door hem beschreven omstandigheid de zaak der crematie zelf niet mocht lijden. Maar kan aan het wezen eener zaak, als de onderhavige, wel ooit iets veranderen? Alle hoogere, alle werkelijke wijding, ook al wordt er nog zooveel uiterlijke practit en praal en stemmings-atmosfeer bij vertoond, is bij de crematie ver te zoeken. Boven dit artikel schreven we: Eerbied voor den dood! Sterk trof ons het totaal gemis aan eerbied voor den dood bij de lijkverbranding in hetzelfde Cremato rium op Père Lachaise te Parijs. Op eer vacantie-reis bezochten we de vermaar de, meer dan een eeuw oude begraaf plaats. Na onze rondwandeling kwamen we aan het Columbarium, waar men druk doende was het was een mooie Zaterdagmiddag de grafzerkjes te versieren en schoon te maken. Familie leden plegen dit zelf te doen en maken gebruik van den bovengenoemden rol- ladder. In het Crematorium zelf werden wij rondgeleid, met vele anderen, door een der machinisten, die ons ook bracht bij een der schrikwekkende heete ovens. Het gewone verhaal werd gedaan, en nadat was meegedeeld, dat ook lijken van zwervers, of uit hospitalen en morgue, in het Crématoire werden ver brand, demonstreerde de machinist het door hem verhaalde: de oven werd open geschoven en men kon er aanschouwen hoe er een kist in stond te verbranden en hoe de vlammen rondom en uit een schedel speelden. Het was een merk waardigheid, welke werd vertoond, maar eene van afschuwelijke soort. Wij voel den het als de consequentie van het gebrek aan eerbied voor den dood, en den doode in het algemeen, aan lijkver branding verbonden. A. K. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft een nieuwe Parochie opgericht in de „Scher mer", onder den titel van den R Michaël en tot eersten Pastoor daarvan benoemd den Weleerw. heer J. v. d Marck Alsmede belast met de voorbereiding voor de oprichting van eene nieuwe Parocnie te Wassenaar (den Deyl) den Weleerw. heer C. Wiewers; en benoemd tot Kapelaan te Schiedam (O. L. Vr. Vis.) C. Hijgemann, te IJmuiden A. v. d. Hoeven, neom te Amsterdam (H. Rita) den Weleerw. Pater fr. I. Verschure O.E.S.A. De schade aan het schip Volgens nader van Lloyds ontvangen be richt, is het stoomschip .Orania" van den Kon. HolJ. Lloyd dat, zooals wij reeds meld den, aan den grond heeft gezeten, te Corun- na door een duiker onderzocht. Hierbij is gebleken, dat het schip in de voorpiek een gat heeft van vijf voet en dat de kiel licht beschadigd is. Ook zijn de klinknagels van het voorste deel van den bodem beschadigd terwijl het aanvarings schot aan bakboordzijde verbogen is. De schade zal te Corunna voorloopig worden hersteld, waarmede vijf dagen gemo-ld zul len zijn. Fritz von Opel heeft gistermorgen op het vliegveld Rebstock bij Frankfurt een proef genomen met zijn raketten-vliegtuig. Het vliegtuig ligt op een kiemen wagen Deze loopt 18 M. over dubbel spoor. De wagen wordt door twee raketten aangezet, die de raketten van het vliegtuig aansteken Opel deed twee pogingen die neide mislukten. Des middags werder. opnieuw verschillen de proeven genomen met het vuurpijlvlieg tuig. Het toestel is een êéndekke gecon strueerd als een zweefvliegtuig met vrijdra- genden vleugel. De romp heeft den vorm van een projectiel De vuurpijlen zijn aange bracht achter de bestuurderszitplaats. Nadat eerst eenige voorbereidende proeven waren genomen, volgde tegen dr'e uur de start. Er waren slechts enkele toeschouwers aan wezig, waaronder de constructeur van de vuurpijlen, ir. Sanders. Het vliegtuig stond op een wagen welke over rails werd voortbewogen. Deze wagen werd eveneens door vuurpijlen voortgedreven. Nadat de startbatterijen waren ingeschakeld vloog de wagen weg en een moment later zag men het vliegtuig opstijgen Een dikke rookwolk, waaruit telkens vuurstralen op schoten, vormde zich achter het toestel en onttrok het grootendeels aan het oog. Het toestel beschreef een wijden cirkel om het vliegveld en legde ongeveer tier. kilome ter af. Grooten indruk maakten op de toe schouwers de geweldige snelheid en de lan ge zware rookkolom, die den weg van het vliegtuig door de iucht aanwees Na volbrachte vlucht dook de vlieger lood recht omlaag, ving het toestel vlak boven den grond af en bracht het, door middel van landingsvuurpijlen, na enkele meters tot stilstand. HET „PIATTO CARDINALIZIO" VERHOOGD Voor het noodzakelijk décor Het is bekend, hoe Z. H. Pius XI stren ger nog dan Zijn voorgangers ~.r oo staat, dat de Kardinalen in geer geva, uit over wegingen van nederigheid of vat dan ook, het aan hun hooge waardigheid noodzake lijk verbonden décor verwaarloozen. Dit be sluit bracht echter groote moeilijkheden mee, omdat een paleis, een kleine hofhouding en minstens één luxe auto dikwijls boven het vermogen gaan van prelaten, die in alle opzichten het purper waaraig zijn En voor loopig was men gedwongen, uitsluitend uit •1e i!i""?'"T. Komir"''en te kl—en omdat een geestelijke orde of congregatie gewoon lijk wel kon voorzien, waar de pauselijke en particuliere middelen te kort schoten. Nu echter de financieele overeenkomst van 11 Februari tusschen Vaticaan en Quirinaal voorloopig aan het gro :te geldgebrek een einde maakte, heeft dr Paus besloten, de Kardinalen van de Curie zooveel mogelijk te hulp te komen en te dien einde hun ver goeding, het zoogenaamde „piatto cardina- lizio", verhoogd tot lOn.OOO Lire per jaar. Het nieuwe Kerkhof Reeds eenige maarden duren de werk zaamheden in het kerkje van S. Anna, ge- T-ïciirfronier* fint bevorder* t: tTd tot parochiekerk der stad v?" het Vaticaan en een grondige restauratie behoefde, om die bestemming waardig te worden Thans is men zoo ver gevorderd, dat de restauratie zoo goed als gereed is Men is nu begonnen met den aanleg van een ondergrondsch kerkhof voor dc stad van het Vaticaan in hetzelfde kerkje. DE JUBILEUM-BEDEVAARTEN Groeiend enthousiasme Geschenken aan den Pans Te zijner tijd meldden wij hoe de jubileum bedevaarten uit alle landen der wereld in aantal en omvang bleven toenemen en wel in die mate dat de pelgrims geheel op den Paus beslag begonnen te leggen. Tevens be richten wij hoe in Vaticaansche kringen het gerucht ging dat de toeloop te groot werd en dat maatregelen ter beperking noodzakelijk genomen moesten worden. Intusschen ver meerdert echter het aantal der bedevaarten zienderoogen, zonder dat er iets weid gedaan om ze te beperken. Thans vernemen wij dat ook tot den H. Vader het gerucht doorgedrongen is dat maatregelen ter beperking van den wassen- den pelgrimsstroom noodzakelijk waren. Naar in het Vaticaan verteld wordt, heeft de Paus daarop kort en afdoende geantwoord: „Deze week ontvingen Wij zeventig bede vaarten. Wanneer dit te weinig blijkt om alle, die een audiëntie verlangen, te ontvangen, dan zullen Wij zeventig bedevaarten per dag ontvangen!" Waaruit blijkt dat voorloopig nog geene beperking te verwachten is. Ofschoon de of- ficieele bevestiging er nog niet is, blijft het bovendien zoo goed als vaststaan dat het jubileumjaar tot 30 Juni 1930 zal worden verlengd en gesloten worden met twee of drie heiligverklaringen. Natuurlijk is het ondoenlijk alle audiënties te volgen en te verslaan. Zelfs de opsomming van aankomende en vertrekkende bedevaarten zou reeds zijn ernstige bezwaren hebben. Vol staan wij met eenige bijzonderheden die voornamelijk tot uiting komen in de geschen ken welke de pelgrims den jubileerenden Paus aanbieden. Een der grootste merkwaardigheden op dit gebied leverde dezer dagen een bedevaart van 350 personen uit het bisdom Vercelli (Italië). Toen 20 September 1870 de Italiaan- sche troepen binnenrukten, zonderde de toen malige bisschop van Vercelli twee flesschen af van den besten wijn dien hij bezat, met de bepaling dat ze ten geschenke zouden wor den aangeboden aan den Paus die de verzoe ning tusschen het Vaticaan en Italië zou be werken. Aan deze bepaling is nu voldaan en de twee flesschen die bijna zestig jaren in het bisschoppelijk paleis waren bewaard, wer den met alle zorgen die men aan ouden wijn verschuldigd is, naar Rome getransporteerd en aangeboden aan Z. H. Pius XI die ze wel willend aannam. Een bedevaart uit Mazara del Vallo (Ita lië) bracht eveneens wijn mee, zij het uit andere overwegingen. Deze bedevaart bood den Paus 50 flesschen aan van den oogst van 1857. De wijn was zoo precies 72 jaren en dus even oud als de H. Vader, terwijl het aantal der flesschen gelijk was aan het aantal jaren priesterschap van Pius XI. De pelgrims uit het diocees Tivoli (bij Rome) boden den H. Vader een nabootsing aan van Sint Pieter welke door de pelgrims zelf was gebouwd uit 15.000 K.G. druiven, een specialiteit van het land. Ook deze gift werd welwillend aangenomen. Intusschen zijn de geschenken die dagelijks het Vaticaan binnenstroomen, zoo talrijk, en van zoo verscheidenen aard geworden, dat de Paus een speciale commissie van huldeblijken benoemd heeft voor het ontvangen, registree- ren en bedanken en voor alle andere werk zaamheden die hieraan verbonden zijn. De commissie is tevens belast met het samen stellen van een tentoonstelling der geschen ken welke gehouden zal worden aan het eind van het Jubileumjaar. Wijziging der Zuiderzee- steunwet De indiening van een wetsontwerp spoedig te verwachten Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Duymaer van Twist betreffende het tijdstip van indiening van een wetsont werp tot wijziging van de Zuiderzeesteun- wet heeft de Minister van Waterstaat ge antwoord: Daar de voorbereiding van een ontwerp van wet tot wijziging van de Zuiderzeesteun- wet blijkbaar meer tijd gevorderd heeft dan aanvankelijk was gemeend, was er geen ge legenheid om bedoeld wetsontwerp nog vóór het einde van het afgeloopen zittingsjaar in te dienen. De indiening van een wetsontwerp kan thans spoedig worden verwacht. De Gordon-Benneht wedstrijd NEW-ORK, 30 Sept. Van de negen ballons, die Zaterdag zijn opgestegen voor den Gorden-Bennett-wedstrijd, zijn zes reeds geland. De Amerikaansche ballon „Goodyear" ,die Zondag landde, leidt op het oogenblik met een afstand van 520 K.M. DANVILLE (Illinois) 30 Sept Reuter. Gemeld wordt, dat ten der ballons, welke deelnemen aan den Gorcu n Bonnet wed strijd, is neergekomen ..e Catlin in Illinois. Men meent dat tie nuitsche ballon Stadt Essen Is. Uitbreiding met nieuwe spreekcellen Met ingang van 7 October a.s. wordt de gelegenheid tot het voeren van radio-tele foongesprekken met Ned. Indië uitgebreid. Nieuwe spreekcellen worden dan in ge bruik genomen te Leeuwarden, Maastricht, 's-Hertogenbosch en Middelburg. In totaal nemen thans veertien spreekcellen aan het verkeer deel. Van genoemden datum af wordt tot na der bericht de spreektijd in het radiotele- foonverkeer met Indië vastgesteld als volgt: op Maandag en Dinsdag van 1316.30 uur: op de overige dagen van 1114.30 uur (Am- sterdamschen tijd). Derde Orde Dag te Alkmaar Zooals bekend wordt op Woensdag 2 Oc tober a.s te Alkmaar ten heel belangrijke Derde Orde Dag gehouden, en wel onder leiding vai; de Federate var Derde Orde- Af deelingen van Haar'cm en Omstreken. Nader vernemen wq dat de belangstel ling voor dezer Dag htel groot is: niet minder dan 600 deelnemers worden ver wacht, waarvan 220 uir Haaihm. Aan het program ontleenen wij nog, dat er 's morgens Algemeere H. Communie zal zijn der deelnemende Tertiarissen, ieder in eigen Parochiekerk; de Haarlemsche deelne mers verzamelen zich om half negen aan het station aldaar om te 3 uur 57 naar Alk maar te vertrekken. Te half elf plechtige H Mis met predi- catie door den Hoogeerw. Heer Ed. P. Rengs, Deken van Alkmaar, m de kerk van den H. Laurentius aan het Verdronkenoord en daarna vereering van de Relikwie van het H. Bloed. Te half twee groote Algemeene Vergade ring der vereenigde Tertiarissen ln „Het Gul den Vlies", Koorstraat 24, waarin de Zeer- Eerw. Pater Augustus de Hart een rede zal uitspreken met als onderwerp: „De ideaie Tertiaris." Te 4 uur 49 vertrekker de deelnemers weer uit Alkmaar naar Haarlem. Te Amsterdam Ter observatie is opgenomen een kind met zeer verdachte verschijnselen var.- alastrim. Het kind was niet ingeënt, maar ver toonde wel teekenen van encephalitis. De toestand te Amsterdam is verder be vredigend. Te Delft Te Delft zijn weer 7 nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd. Zes kinderen wer den genezen uit de barakken ontslagen. Zaterdag heeft de nieuwbenoemde Staats commissie een bezoek gebracht aan de ba rakken te Delft. Oos de Geneeskundige Diensten te Maastricht en Heerlen zijn Za terdag daar geweest ter bestudeering van de ziekte. De vaccinatrelust begint te dalen. Een zeer merkwaardige bedevaart was die der diocesane eerste-prijswinnaars der Catechismus. Jaarlijks organiseert men in Italië wedstrijden in de kennis der Catechis mus, waarbij dan eerst de parochieele, later de stedelijke, nog later de diocesane en eindelijk de landelijke kampioen als „Koning der Catechismus" wordt gekroond en door den Paus in particuliere audiëntie ontvangen. Hierboven een groepje diocesane prijs winnaars, die voor den eindstrijd naar Rome kwamen en door den Paus ontvangen werden. Ieder droeg zijn nationaal costume en had van zijn zakgeld een geschenk voor den Paus gekocht. De Paus nam de versnaperingen der kleinen (vruchten, koekjes, stekjes chocolade enz.) welwillend en dankbaar aan. Uit Heerlen Het is thans positief zekei. dat de drie patiënten uit Brunssuni. die in het zieken huis te Heerlen zijn opgenomen, lijien aan alastrim. Te Sittard In het ziekenhuis alhier zijn twee kinde ren opgenomen, afkomstig uit Lutterade. bij wie verschijnselen van alastrim zijn gecon stateerd. Te Rotterdam De laatste dagen zijn door den Genees kundigen Dienst geen nieuwe alastrim-Da- tiënten meer naar de ziekenhuizen ge brat at. De laatste der 4 ernstige patiënten is thans ook overleden. Op Noord-Bevelanl. Te Kamperlan (Noord-Bsveland) is het eerste geval van Alastrim geconstateerd en wel bij een vier-jarig, niet ingeënt, kin'!. De 3 Octoberfeesten te Leiden. In de gisteren gehouden raadsvergadering der gemeente Leiden, heeft het raadslid dr. Van Nes gevraagd, welke overwegingen 't col lege er toe hebben geleid om geen bezwaren te maken tegen het doorgaan der 3 October feesten. De voorzitter deelde mede, reeds begin September het advies te hebben gevraagd van den directeur der G. G. D. en van den directeur van het staatstoezicht. Geen ran beiden hadden toen bezwaren tegen het doorgaan der feesten. Toen later de alastrim- epidemie een ernstiger karakter kreeg, is dr. Horst, directeur van den G. G. D„ van opi nie veranderd en heeft hij B. en W. gewe zen op mogelijke moeilijkheden. Spr. heeft toen het advies ingewonnen van den voor zitter van de gezondheidscommissie te Lei den, prof. Flu, aan wiens oordeel over de epidemie algemeen Toote waafde wordt ge hecht. Prof. Flu achtte de Drie-Octoberfeesten zoo'n klein onderdeel in het verkeer met be smette gebieden, dat door uitstel der feesten uitbreiding van de alastrim-epidemie naai Leiden zeker niet zou worden tegengegaan. Prof. Flu had in de gegeven omstandigheden geen bezwaren tegen het doorgaan der fees ten. Gezien de tegenstrijdige meeningen der medici, gezien ook het doorgaan van ten toonstellingen, congressen en feesten in an dere steden, achtten B. en W. zich niet ge rechtigd om op het laatste oogenblik ingrij pende maatregelen, als het verbieden der Drie-Octoberfeesten, te nemen. Dr. Van Nes zeide zijn vraag te hebben gesteld om B. en W. gelegenheid te geven in het openbaar uiteen te zetten, dat het besluit van het college zich grondt op de meening van deskundigen. Vragen over inenting enz. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer I. H. J. Vos betreffende ver andering door het Geeneeskundig Staatstoe zicht van een door een Rotterdamschen ge neesheer ter zake van een geval van pokken vastgestelde diagnose, het niet toepasselijk verklaren van een aantal bepalingen der wet op de besmettelijke ziekten ten aanzien van de z.g. alastrim en betreffende de indiening van een wetsvoorstel, strekkende om de voor waarden van inenting tegen de pokken voor toelating van kinderen en onderwijzers in de scholen zoo spoedig mogelijk weder van kracht te doen worden, heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid geant woord: Het Staatstoezicht van de Volksgezondheid weet, dat het niet bevoegd is, de diagnose die een behandelend geneeskundige stelt, te veranderen. Vermoedelijk is het bericht een onjuiste overbrenging van het feit, dat de waarnemend directeur van den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst te Rotterdam over een bepaald geval het gevoelen heeft gevraagd van den inspecteur van de Volks gezondheid. De bepalingen van de wet van 1872 no pens het kenteeken is in het K. B. van 15 Augustus 1929 niét van toepassing verklaard, omdat anders groot gevaar bestond, dat de lichte gevallen, van welke de kennis nood zakelijk is, niet geneeskundig zouden worden behandeld en daardoor onbekend zouden blijven. De minister is niet bereid, de indiening te bevorderen van een wetsvoorstel met de strekking de voorwaarden van inenting tegen de pokken voor toelating van kinderen en onderwijzers in de scholen zoo spoedig mo gelijk weder van kracht te doen worden. Ged. Staten van Noord-Holland bieden de ontwerpbegrooting van de provinciale in komsten en uitgaven aan voor den dienst 1930. vergezeld van eene memorie van toe lichting en van ontwerp-besluiten onder scheidenlijk tot het heffen van opcenten en tot het aangaan van eene geldleening. Even als in vorige jaren voegen zij daarbij een-i lijst van schulden en een tweetal staten, waarvan de eerste een overzicht geeft van den loop der provinciale opcenten in de jaren 1915 tot 1929 en de andere aantoont, hoe het gewone verloop der gewone inkom sten en uitgaven der Provincie in die jaren is geweest. Het batig slot der rekening over 1927 was ongeveer 185.000 hooger dan dat der reke ning over 1926, terwijl Ged. bij handhaving van het aantal opcenten op de Rijksbelas tingen, dat reeds zes achtereenvolgende jaren werd geheven, de opbrengst daarvan ruim 320.000 hooger meenen te mogen ramen Daar bovendien op grond van de voor 1921 uitgevoerde berekeningen mag worden aan genomen, dat het aandeel van de Provincie in de uitkeering uit de opbrengst van de Wegenbelasting 200.000 (dus 100.000 meer dan ten vorigen jare werd geraamd) zal bedragen en zij tot dusverre nog geen geldleening behoefden aan te gaan. is het voor het doen sluiten der begrooting niet noodig eene uitkeering uit het Fonds tot ge- De indiening van een wetsontwerp lot wijziging der Zuiderzeesteunwet is spoedig te verwachten. Het tweede postvliegtuig naar Indië heeft op de Westkust van Malakka een noodlan ding moeten maken. Dc begrooting van dc Prov. Staten ra» Noord-Holland is verschenen. Metingang van 7 October wordt de ge- legenheid tot het voeren ran radio-telefoon- gesprekken met Ned.-Indië uitgebreid. Het jaarlijksch congres der Labourparty te Brighton geopend-. Aan Kellogg wordt het Grootkruis van het Legioen van Eer verleend op voorstel van Briand. Aan MacDonald zai tijdens zijn oponthoud te New-York het eere-burgerschap der stad worden aangeboden. Een commissie van onderzoek naar de onlusten in Palestina zal midden October van uit Londen vertrekken. De Japansche oud-premier, baron Tanaka, overleden. Barometerstand 9 uur v.m. 759, vooruit. OPTICIENS EABK1KAN1EN LICHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.02 uur. deeltelijke reserveering van batige saldi te ramen en kunnen zij daarentegen voorstel len. weder 300.000 in dit fonds te storten. Ged. meenen aan deze terugstorting de voorkeur te moeten geven boven een voorstel tot verlaging der opcentenheffing, omdat zij, zooals zij reeds ten vorigen jare opmerkten, dit fonds van groot belang voor de Provin cie achten en eene verlaging der opcenten op de Rijksinkomsten- en Vermogensbelas tingen ran 5 op 4 niet duurzaam zou zijn te handhaven, zoodat spoedig weder eene ver hooging zou moeten worden voorgesteld. Te sterker klemt dit, nu de Provincie in gevolge de Wet tot herziening van de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten te beginnen met 1931 geen op centen op de Personeele Belasting zal kun nen heffen en dientengevolge meer dan 1.500.000 door verhooging van de opcenten op de Rijksinkomsten- en Vermogensbelas tingen of van de Grondbelasting gevonden zullen moeten worden. De Belastingen Ged. Staten der provincie Noord-Holland stellen voor te besluiten: ter bestrijding van de uitgaven der Pro vincie in het dienstjaar 1930 voor dat jaar te heffen: Twintig opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen; Twintig opcenten op de hoofdsom der be lasting op de ongebouwde eigendommen; Twintig opcenten op de hoofdsom der per soneele belasting; Vijf opcenten op de aansïagen der belas tingplichtigen. bedoeld bij art. la der Wet op de Inkomstenbelasting 1914, belasting jaar 1930—1931; Vijf opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting, belastingjaar 19301931. Geldleening Ged. Staten stellen voor te besluiten: Gedeputeerde Staten te machtigen, ten laste van de Provincie aan te gaan geldlee- ningen tot zoodanige nominale bedragen als noodig zullen blijken om eene som te ver krijgen ter voldoening van: a. 197.100 wegens bijdrage voor den bouw van eene nieuwe sluis te IJmuiden met bij komende werken en verbetering van het Noordzeek an as 1 b. 1.301.500 wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provinciaal Electric! teitsbedrijf c. 570.000 wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provin - ciaal Waterleidingbedrijf: d 16.000 wegens kosten ten behoeve van de ontginning van het landgoed onder de gemeente Castricum; e. 47.775 wegens bijdrage aan het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor buitengewone werken: f. 15.000 wegens bijdragen aan de Pro vinciale Ziekenhuizen voor onvoorziene wer ken van buitengewonen aard. en te bepalen, dat deze leeningen rallen worden aangegaan tegen eene rente van ten hoogste 5 pet. 's jaars. De staat van schulden der Provincie Noord-Holland on 1 Januari 1930: 58.624.500 met een verplichte aflossing in 1930 van 1777.500.—. Er is een batig saldo over 1927 van 1.644.276.92. Een noodlanding van het tweede vliegtuig Gisteren ontving dp K. L. M. uit Setul (Siam), gelegen aan de Westkust van het schiereiland Malakka bericht. dat de P.H.A.E.O. wegens slecht weer een nood landing heeft moeten maken, ongeveer 200 K.M. ten Zuid Westen van Sengora De bemanning heeft geen letsel bekomen, doch de machine werd beschadigd. De post is onmiddeiiyk doorgezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1