Provinciaal Nieuws Uit de Zaanstreek Electriciteit EERSTE BLAD DINSDAG 1 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 Heringa V uthrich, Haarlem Stofzu!gerhuis MAERTENS en OOti) Tandheelkundige Kliniek WORMER TER AAR WILNIS ZAANDAM BEKENDMAKING BAKKERSNACHT- ARBEID Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98 KROMMENIE ASSENDELFT. PURMEREND MIJDRECHT Centrale Raadsvergadering Openbare verga dering van den raad der gemeente Wormer, op Donderdag 26 September 1929, nam. 7 uur in het gemeentehuis. Voorzitter was burgemeester P. Kooiman. Afwezig wegens ziekte de heer Prins. De no tulen worden na een korte opmerking van weth. Louw vastgesteld. Ingekomeen zijn dankbetuigingen van Klopper en Slooten voor verleenden studiesteun. Door Ged. St. is vastgesteld de gemeenterekening 1927 en goedgekeurd onderhandsche verhuring van den tuin achter de kaasfabriek, terwijl goed keuring van den grondaankoop bij de Schansbrug is verdaagd. Van Zaandam was ingekomen een schrijven waarin wërd voorgesteld in geval van voor komen van alastrim voor de geheele Zaan streek de patiënten te brengen naar de gym- nastiekschooi, Zeemanstraat, Zaandam, welk gebouw door Zaandam in orde is gemaakt. Bedoeling is aldaar de patiënten gratis te verplegen en later de kosten over de gemeen ten om te slaan naar het zielental. De heer Houtman vraagt, of dit gebouw midden in de stad wel geschikt is, want spr. zou niet graag willen, dat fouten gemaakt werden, daar het fabeltje alastrim nu'wel weerlegd is en uitgemaakt is, dat het pokken zijn. De voorzitter meent, dat dit gebouw toch wel gekozen zal zijn in overleg met den ge neeskundigen dienst. Er is een vergadering gehouden van burgemeesters en artsen. De heer Ofman acht het gebouw, dat hij kent, zeer geschikt. Spr. gelooft, dat het moeilijk is, buiten de stad een goed gebouw te vinden. Besloten wordt de voorgestelde regeling aan te gaan. Een verzoek van G. Volger te Oost-Knollendam om studiesteun voor zijn zoon, die de vakteekenschool te Krommenie gaat bezoeken, is in B. en W. geweest, waar men wel overeenkwam om de kosten voor het aanschaffen der leermiddelen te dragen, waartoe wordt besloten. De voorzitter stelt voor, om bij een ander college aan te kloppen voor een fiets. Weth. de Vries wil ook deze geven, daar de gemeente ook ge dwongen wordt om voor voortgezet en hooger onderwijs flinke bedragen uit te kee- ren en het hier een geval is, waar werkelijk de behoefte bestaat. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen. De vereeniging voor dierenbe scherming vraagt opname van eenige bepalin gen in de Bouw- en Woningverordening. Bij de eerstvolgende wijziging dier verordening zal hiervan nota worden genomen. Van het hoofd school-West was er een verzoek om eenige niïuwe banken. B. en W. hadden^eeds toestemming verleend en vragen hiervoor de goedkeuring, welke wordt verleend. B. en W. zijn het nier eens met een inge komen exploitatierekening der woningen aan den Nieuwen Weg en stellen daarom voor om deze zaak nog niet te behandelen, opdat nog eens met Steentjes kan worden geconfe reerd. Dit wordt aldus aangenomen. Naar aanleiding van een oud adres (14 Mei 1928) van de M.E.K.A. stellen B. en W. voor f 25 subsidie te geven. Aldus aangeno men. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1928 en goedkeuring diverse rekeningen. Als rapporteurs van de commissie, belast met het nazien, noemt de heer G. Kramer de volgende cijfers. Begrooting 1928 gewone dienst in komsten f 281.336.83 uitgaven f263.732.14 V2 Batig slot f 17.604.68 Kapitaaldienst resp. f ui.447.94en f 111.372.48batig slot f 75-46- Gasbedrijf sluit in baten en lasten op f 45.761.21 met een verliespost van f 744.42 Kapitaaldienst sluit in baten en lasten op f 27.128.95. Grondbedrijf f 1159.79 met een verliespost van f 572.95%* Kapitaal dienst f 357.56. Burg. Armbestuur Wormer. Inkomsten f 10.492.50. Uitgaven f 10.526.87. Nadeelig saldo f 34.37. Oost-Knollendam. Ink. f 3217.67, uitg. f 2857.06 Batig saldo f 360.60%. College van Weesvaderen. Ink. f 5905.85. Uitgaven f 4550.46. Batig slot f 1355.39. Op voorstel der commissie worden alle rekeningen goedgekeurd. De heer Houtman stemt voor onder voorbehoud als vorig jaar. B. en W. stelien voor om aan te sluiten bij de Commissie voor beroepskeuze te Wormer- veer onder voorbehoud, dat de beslissing inzake steun in handen van het gemeentebe stuur blijft. De heer Ofman is voor definitieve aansluiting. De commissie te Wormer is niet bekwaam genoeg. Spr. wijst op het verzoek Volger, zoo pas behandeld, waarbij een ad vies van de commissie te Zaandam. De heer Keet vraagt den heer Ofman, of er wel eens aanvragen bij de plaatselijke com missie zijn ingekomen, die niet behandeld zijn. Dit is den heer Ofman niet bekend. De heer Keet vindt het niet goed, dat onnoodig een klad op de commissie wordt geworpen. Spr. is de meening toegedaan, dat dit werk in veel grooter verband dient te ge schieden b.v. een commissie voor de geheele Zaanstreek. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen. Aangenomen wordt de verbetering van de Robbrug. Een en ander wordt verricht en betaald door de firma Van Gelder Zonen. De doorvaartwijdte wordt vergroot en het brughoofd aan de Zuidzijde verbreed voor eventueele verbreeding van de brug. Aan de R. K. School wordt een vergoeding toegekend volgens art. 100 L. O. Wet 1920 ten bedrage van f 848.- voor een boventallige leerkracht gedurende het tijdperk 1 April 31 December 1928. De heer Houtman stemt tegen. Daarna worden vastgesteld de vergoedin gen volgens art. 102 L. O. Wet 1920 voor de Bijzondere scholen. Dit betreft de vergoeding voor het Vervolgonderwijs. De R. K. school heeft in de jaren 1925 en 1926 ontvangen f 631 18 en f 740.34 en had voor 1927 recht op f 674.19. Totaal f 2045.71. Het vervolgonder wijs heeft in drie laren gekost f 877.88. Alzoo een bezuiniging van f 1167.83. Daar de vergoedingen over 1925 en 1926 reeds ont vangen waren en boven de f 877.88 waren, moet het schoolbestuur het te veel genotene ad f 536.64 terugstorten. Vervolgens ver goeding volgens art. 101. De school met den Bijbel kan over 1927 beschikken over een bedrag van f 1863.36 n.1. 96 f 19.41, zijnde dit het bedrag, dat het openbaar onderwijs per leerling heeft gekost. iirTB'~ïïïïïif De R. K. School heeft haar drie-jaarlijk- sche afrekening. Over de jaren 1925 t/m 1927 had mogen worden gebruikt, overeenkomstig de kosten van het openbaar onderwijs f 11.734 Gebruikt is f 9036. In de drie jaren is dus voor de gemeente bezuinigd f 2698. Gevoegd bij dat van het Vervolgonderwijs geeft dit in drie jaar ruim f 3800.-. De heer Houtman stemt tegen al deze posten. Dan stelt de voorzitter aan de orde wijzi ging verordening op het vervolgonderwijs of omzetting van dat onderwijs in dat voor rijpere jeugd en volwassenen. Als ontwerp heeft gediend de verordening van Velsen, welke verordening is besproken door de commissie van toezicht op het L. O. met de leerkrachten van het Vervolgonder wijs. Deze commissie heeft een rapport samengesteld en aan de hand van de verorde ning Velsen en het rapport worden de be sprekingen ingeleid door den voorzitter, die het algemeen gedeelte van het rapport voor leest, alsmede een beoordeeling over het resultaat te Velsen uit de Vacature. Uit de eerste besprekingen blijkt, dat algemeen wordt gevoeld voor dit nieuwe systeem. Daarna wordt behandeld of dit onderwijs alleen in Wormer of ook in Knollendam gegeven zal worden. De voorzitter is voor één gelegenheid, doch de raad besluit ook voor Knollendam de gelegenheid ter plaatse open te stellen. Dan stelt de voorzitter de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs aan de orde. De heer Houtman stelt voor om alle arti kelen, die hierop betrekking hebben te schrap pen, daar nu de wet er niet achter staat en er nu dus gelegenheid is voor de voorstanders van het openbaar onderwijs om dat metterdaad te toonen. Weth. Louw vindt het geen bezwaar, dat alleen openbaar onderwijs gegeven zou wor den, men is op werkplaatsen en fabrieken ook samen. Spr. doet geen voorstel en steunt ook den heer Houtman niet, daar het een verslech tering van onderwijs zou beteekenen, omdat men de voorstanders van bijzonder onderwijs toch niet krijgt op openbare cursussen. Spr. zou het echter wel gaarne zien. De heer Ofman antwoordt den heer Hout man, zeggende, dat diens woorden natuurlijk voor de S.D.A.P. waren bestemd. Spr. zal hem echter niet steunen, daar spr. overtuigd is, dat zonder gelijkstelling Ged. St. hun goedkeuring zullen onthouden. De heer Keet wil maar niet over andere landen praten, hoewel de heer Houtman hem wel uit zijn tent lokt. Spr. zegt, dat de katholieken bijzonder onderwijs willen, om dat ze een hee. andere levensopvatting heb ben, wat in het onderwijs uitkomt. Spr. noemt dan b.v. het vak geschiedenis. De heer Kramer werpt den tegenstanders van bijzonder onderwijs toe, dat ze zoo vaak schermen met recht voor allen. Dus moeten ze het ook geven aan hen, die een andere levensopvatting hebben. Wethouder de Vries vraagt nog even, wat de heer Ofman zou doen, als hij ervan verze kerd was, dat zonder gelijkstelling de goed keuring wertl verkregen. De heer Ofman zegt hierop, dat hij ook liever zag, dat allen op één cursus kwamen. De gelijkstelling wordt aangenomen met de stem van den heer Houtman tegen. Dan wordt de verordening Velsen artikels- gewijze behandeld en tenslotte na enkele wijzigingen van ondergeschikt belang aange nomen met gelijktijdige opheffing van het oude vervolgonderwijs als de goedkeuring is verkregen. Er zal nu gelegenheid bestaan om een ont wikkelingscursus te volgen of inhalingsonder- wijs zoowel voor de rijpere jeugd als volwas senen, terwijl de keuze der te volgen vakken geheel vrij is, voorzoover ze in de verordening voorkomen, dit zijn Lezen, Ned. Taal, Aardrijkskunde, Boekhouden, Rekenen,Ge schiedenis. Natuurkennis, Duitsch, Engelsch, Fransch, Esperanto en Naaldvakken. In de rondvraag komen ter sprake de kuilen in den Nieuwen Weg, het onderwijs in Lich. Oef. te Oost-Knollendam, doode boomen, een stinkslootje, en de geneeskun dige dienst. Dit laatste punt zal zeer waar schijnlijk op de eerstvolgende agenda staan. Gevonden voorwerpen. Een heerenre genjas en damesregenhoed. 2 geldige belas tingplaatjes en een zilveren dameshorloge. Inlichtingen te bekomen bij de gemeente politie. Burg. Stand. Geboren: Jannetje Maria, d. van C. SnijdersAP.cr.a. Johanna Ma ria, d. van P. den HaanAkerboom Roe lof, z. van J. Keijzec—van der Hoorn. Maria Johanna, d. van A VorkFransen. Mathijs, z. van P WijfjeSchalkwijk. Ondertrouwd: P. J Lebesque. 29 jaar en A. van Emmerik 30 jaar. Boerenleenbank „Langeraar". De zit ting van de Boerenleenbank in het Patro- gebouw is geëindigd, voortaan zijn de zit tingsuren weer als voorheen Dinsdag- en Vrijdagavond ten huize van den kassier. Voetbal. Zondag speelde voor de Bonds- competitie Stormvogels I tegen Herta I van Vinkeveen, op het Kerta-terrein. De Burgemeester van Zaandam, Gelet op artikel 38 der Arbeidswet 1919 en artikel 1 van het Koninklijk Besluit van 19 Augustus 1920 (Staatsblad 713), maakt bekend dat hij bij zijn besluit van heden aan H. Thesing, wonende 3e Harenma kersdwars straat no. 8 te Zaandam, voor den tijd van één jaar wederom voorwaardelijk vergunning heeft verleend tot het verrichten van bakkers- nachtarbeid in de bakkerij van E. Vonk aan de Westzijde no. 124, te Zaandam, tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormid dags. KENNISGEVING HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Zaandam Gezien de art. 6 en 7 der Hinderwet doen te weten, dat op heden ter Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de firma Joh. Brouwer Jr. en J. J. Ranzijn te Zaandam, om vergunning tot het oprichten en in werking brengen van een mosterd- fabriek en het plaatsen van een 15 P.K. electro motor tot het drijven van een maalstoel in het perceel Kopermolenstraat no. 34, kad. bekend gemeente Zaandam, Sectie L, No. 2183 dat op Zaterdag, den 5 October 1929, des voormiddags ten 9 ure, ten gemeente huize gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dezer inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten en dat zoowel de verzoek ster als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip ter secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis bekomen. VAKSCHOOL VOOR MEISJES Cursus „Fijnere keuken" Burgemeester en Wethouders van Zaan dam brengen ter kennis van belanghebben den, dat aan de Vakschool voor Meisjes een cursus „Fijnere keuken" zal worden ge houden. Deze cursus zal bestzan uit 16 lessen, welke lessen zullen worden gegeven op Woensdagavond van 7%10 uur. De kosten bedragen 10. Aangifte bij de Directrice der school op Dinsdag I en Donderdag 3 October 1929 Westzijde 53, van des namiddags 2—4 uur en 8—9 uur. R. K. GYMNASTIEKVEREENIGING „VICTORIA" Het bestuur van bovengenoemde verg. deelt mede, aan belangstellenden, dat met ingang van Vrijdag 4 Oct. a.s. de oefeningen worden hervat in de gymnastiekzaal van het R. K. Jeugdgebouw aan de H. Gerardstraat. „Een gezonde ziel in een gezond lichaam," dat is altijd de leuze geweest. Hei bestuur stelt zich voor om ook in de toekomst hieraan trouw te blijven, en noodigt daarom belangstel lenden uit, eens op de oefenavonden te komen ter kennismaking. Dus Vrijdagavond 4 Oct.- present. Aanmelding als aspirant of lid bij het bestuur, of 4 Oct. in de zaal. Contributieregeling (voorloopig) aspi ranten 10 ent. per week leden van 1720 jaar 15 cent per week leden boven 20 jaar 20 cent per week. Aspiranten moeten ouder zijn dan 12 jaar. O fentijden zijnJongens boven 17 jaar van 7 uur tot half 9. Leden boven 17 jaar van half 9 tot 10 uur. R. K. HARMONIE Na het schrijven der vorige week kan worden medegedeeld aan belangstellenden, dat tot nog toe niet minder dan 18 nieuwe leden en aspirantleden zich hebben opge geven. 't Gaat schitterend. En 't bestuur moest dan ook besluiten om zoo spoedig mogelijk een groot aantal nieuwe instrumenten te gaan koopen, die dezer dagen te bezichtigen zijn in het sigarenmagazijn van den heer Kroon t/o. de R. K. kerk, die be langloos een etalage daarvoor beschikbaar stelde. Met dat al wordt het voor de Harmo nie weer eeiy heele greep in de kas, die leeg is" maar we*hopen, dat met behulp van onze parochianen, die toch altijd een warm hart hebben voor de Harmonie, men dit weer te boven komt, dus gaat men weer verder met nieuwe leden aanwerven, tot de 25 en dan zal men eens zien, wat men 't volgend jaar kan doen. Wat zal dat dan een indruk geven, als we onze R. K. Harmonie zien marcheeren met zoo'n 70 leden. U komt toch ook de nieuwe instrumenten eens kijken Brand Zaterdag tegen den avond brak brand uit in een noodwoning, gelegen aan de Uitkomst, t/o. den Westzanerdijk. De Brandwéer, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen dat het geheel uit hou opgetrokken huisje tot den grond toe af- Gemengde klasse1. Cherie van D. v. 't Kaar, Zaandam in 2.7.1. Sterklasse 1. Cassiopeia van R. en J. Armbrust, Amsterdam in 1.5.30 2. Sirius van J. de Lange in 1.6. De Gebroeders Armbrust wonnen even als in 1928 den zilveren Beker. 12 voetsjollen A 1. Atlanta van H. H. Dunker in 1.4.55 2 Kiewiet van W. Velthuijs in 1.6.36. 3. Loodsje van H. J. Pluijgers in 1.7.5. 12 Voetsjollen a1. Duimelot van Fr. Verkade, Zaandam in 1.5.31 2. Jager van J, van Lijnen-Noomen, Zaandam in 1.5.36 3'. Liesje van W. de Vries Lentsch, Nieuwen- dam in 1.5.51- De zilveren schaal werd dit jaar definitief gewonnen door Simon de Wit té Bentveld met Tulla. 6 M. Klasse Ochtendwedstrijd 1. Braassemermeer van FI. Nathans in 1.53.n 2. Prinses Juliana, stuurman G. de Vries Lentsch in 1.53.49. Middagwedstrijd r. Kemphaan, stuur man H. J. Pluijgers in 1.45.49 2. Braasse mermeer, stuurman H. Nathan in 1.46.46. De Jurjens-Beker werd gewonnen door Sallij van M. de Wit te Bentveld. De heer Way maant tot voorzichtigheid. Hij voorziet dat de belangstelling voor den speeltuin wel eens spoedig kon verflauwen, vooral als de afstand wat groot is. Hij merkt het reeds in het Noord-Einde. Eerst gingen er heel wat kinderen naar de Lan- geheit, doch het begint nu reeds te min deren; de belangstelling wordt minder, zoo dat hij vreest op den duur voor financieele stroppen op dit gebied. Na nog eenige toelichtingen van den heer W. Jongejans wordt het verzoek inge willigd, echter met dien verstande, dat het renteloos voorschot slechts 1350 zal be dragen. Verzoek van „de Hanze" te Krommenie om een subsidie van 50 voer den Han delscursus. De voorzitter licht dit verzoek toe, deelt mede dat uit onze gemeente 16 leerlingen aan dien cursus deelnemen en dat er niets tegen is om de gevraagde subsidie te ver- leenen. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Op een verzoek van den alg. politiebond om een subsidie voor zijn politieschool wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Het verzoek van de commissie voor de malariabestrijding door de bev'olkin: Noord-Holland die betoogt, dat kinderen die leeren zwem men, later veel nut en genot ervan zullen hebben. Het bestuur der zweminrichting wil den zwemmeester ainier een cursus laten volgen in het zwemmen, dat kost geld, van daar de aanvrage om een verhoogde subsidie. De heer Waij is voorstander van een zweminrichting en de zwemsport, hij wil de zwemsport bevorderen, maar is tegen een verhooging der subsidie. Hij vond het ook nog zeer onwaarschijnlijk om zoo maar het zwemmen op de scholen verplichtend te stelle;). Na lange discussies werd besloten dit voostel aan te houden B. en W. zullen inlichtingen over die quaestie inwinnen bij Anna Paulowna en Zaandijk. Bij hoofdstuk V wil de heer Bijl wijzen op het streven, dat er bestaat om dé huren in der woningen van woningbouwvereenigingen om een subsidie berekend weer op te drijven. Hij verzoekt B. en W. Zilveren jubileum bij Kindervoeding Heden, Dinsdag, herdenkt mevr. C. A. Buijs-Schoen den dag waarop zij voor 25 jaar bestuurslid werd van de Ver. „Kinder voeding". De groote verdiensten, welke de1 vastrecht van 20 en de K.W.U. voor 10 jubilaresse zich met dit belangeloos werk heeft verworven, worden op hoogen prijs gesteld. naar één cent per inwoner, werd ingewil ligd na toelichting en aanbeveling door den voorzitter. Komt in behandeling de door de licht- commissie voorgestelde wijziging in de electriciteitstarieven. De directeur van de lichtbedrijven zinde op middelen om de ruim 400 lichtverbrui- kers, die aan het bedrijf geld kosten, om dat zij zoo zuinig branden, toch ook mee te laten betalen in de bedrijfskosten. Daar om stelde hij voor in de lichtcommissie een Kaarten voor de Bondsuitvoeringen Zaterdagavond tusschen 7 en 9 uur konden de kaarten voor de Bondsuitvoeringen, welke op Zondag 6 en Donderdag 10 October gehouden zullen worden, gehaald worden, en is hiervan ook druk gebruik gemaakt. Daar Zondag nog verschillende personen zich aan het R. K. Ver.geb. vervoegden om tegen bewijs kaarten in ontvangst te nemen, kunnen wij namens het Bestuur mede- deelen, dat a.s. Zaterdagavond wederom kaarten kunnen worden gehaald, en wel van 79 uur. Na dien tijd zijn aan het ge bouw geen kaarten meer verkrijgbaar. De verbetering van het Weerpad Inzake het Raadsbesluit ter verbetering van het Weerpad, is thans de goedkeuring en bekrachtiging van de Kroon afgekomen, zoodat de baatbelasting dus gehandhaafd blijft. Naar men zich zal herinneren is over deze zaak nogal veel oppositie gevoerd. De aanbesteding zal reeds over eenige dagen plaats vinden. dringend bij den Minister stappen te doen om die verhooging te voorkomen De huren zijn al hoog genoeg; een verhooging zou uitloopen op onbewoond blijven van onze woningbouwwoningen, dus een groote finan cieele strop voor onze gemeente. Bij volgn. 90 wordt een lans gebroken voor verbetering van de verbinding van Ge- nieweg en Dorpsweg. De Voorzitter zal een en ander met het Polderbestuur bespreken. De heer Bijl wil da' er krach+'ge pogin gen worden aangewend bij Ged Staten, om Laatstgenoemde werd geslagen met 4—1. brandde. De bewoner, die lag te slapen, Cf nrm irnirnl o TT ttq n Vi i or- enoo'.-l a nn oiffPB 1 1 __t TT. j... Stormvogels II van hj°r speelde op eigen terrein tegen H M. S. I van Zuilen, even eens voor den Bond Ook Stormvogels II wist deze match te winnen met 31. Stormvogels III speelde tegen Noorden I en wist ook te winnen met 10. iLOi: kon met moeite nog worden gered. Van den inboedel was niets verzekerd. Zaanlandsche Zeilvereeniging Zon dag 1.1. heeft de Zaanlandsche Zeilvereeniging het seizoen gesloten met nationale en onder linge zeilwedstrijden, welke op de Voorzaati en het IJ gehouden werden. Zoowel in de klasse van kleinere als van grootere vaar tuigen was de deelname buitengewoon groot te noemen. Hieronder volgt het resultaat van deze vlot verloopen wedstrijden. 45 M2. Kruiserklasse 1 Föhn van C. Molenaar, Zaandam, in 1.50.1 (2 Renatio) 2. van B. Fenega, Beverwijk, in 1.50.4. Regenboogklasse 1. Methusalem van Gr. A. van de Stadt, Zaandam, in 2.10.55. De Willem Tip-prijs werd voor dit jaar gewonnen door Duvel van J. en A. Leguit. Damesjollen Feckel, stuurvrouw mej. M. Molenaar, Zaandam in 1.9.33 2. Boffie, stuurvrouw mej. M. v. de Stadt, Zaandam in 1.10.10. Groote gondels 1. Duifje van Groot en Muusse, Zaandam, in 2.14.24 2. Fiereflui- ter van J. Husslage, Zaandam in 2.18.18, Kleine sloepen A. en B. Nevermind van J. Hoogenbos, Zaandam in 2.20.382 Watergeus van J. Scholp, Koog a/d. Zaan' in 2.4-59- Afd. B. 1. Vivace van A. J. de Rooij in 2.3-19- Groote sloepen 1. Cor, van C. Logjes, Zaandam in 2.1.1. (2. Dolfijn van J. de Boer Hzn. Koog a/d. Zaan in 2.2.11. Scheldejollen 1. Rietepiet van J. Hellema, Koog a/d. Zaan in 1.59.48. De Velthuijsprijs werd toegekend aan mej. Hobbij van J. Snu(rinan. Koos a/d. Zaan. De Houtstaking Maandagmorgen zijn bij enkele patroons de stakers weder in dienst getreden. Voornamelijk is dit het geval bij die patroons, waar geen werkwilligen meer aan den arbeid zijn. Bij de andere firma's zijn de werkwilligen van buiten met een week opgezegd, voorzoover deze niet in vasten dienst zijn aangenomen, zoodat in deze bedrijven de stakers a.s. Maandag het werk zullen hervatten. De alhier gedetacheerde vel dwachters zijn nog niet vertro kken, doch vermoed wordt, dat ook dezen in den loop der volgende week zullen vertrekken. Sobriëtasbloem Zaterdag 28 September j.l. werd hier in Krommenie door een 12-tal jongedames de Sobriëtasbloem verkocht. De opbrengst was 63,00. Voorwaar, een mooi resultaat. Hartelijk dank voor de moeite, getroost aan die meisjes. Raadsvergadering Vrijdagavond verga derde onze gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden; voorzitter bur gemeester De Boer. De voorzitter opent en leest voor eenige ingekomen stukken, welke voor kennisge ving worden aangenomen. Daarna worden op verzoek van Ged.* St. enkele wijzigingen aangebracht in de ge meenterekening over 1927, die daarvoor door genoemd college aan B. en W. was teruggezonden. Hierop werden de volgende agendapunten behandeld. Een verzoek van de Centrale Esperanto- commissie Nijmegen om over te gaan tot instelling van een eenjarigen Esperanto- cursus. Na eenige besprekingen werd op voorstel van B en W. besloten niet op het verzoek in te gaan. Verzoek van de afd. Assendelft van den Bouwarbeidersbond om gebruik te mogen maxen van een schoollokaal en een subsi die van 50 voor een teekencursus. De heer Valkoog en andere leden zetten uiteen het nut van dien cursus De voorzitter vindt dat de leerlingen beter de teekenscholen te Krommenie of Wormerveer kunnen bezoeken. Willen zij 'liever hun eigen cursus in stand houden, dan kan hij er zich mee vereemgen. temeer omdat de leerlingen meer dan 50 kosten als zij de cursussen buiten onze gemeente volgen. Daarom werd besloten het lokaal en de 50 toe te staan, indien er minstens 10 leerlingen aan de lessen deelnemer,. Het verzoek van de Ned. Ver. tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige ar beidskrachten te Amsterdam, om toe te treden als lid, werd door den voorzitter nader toegelicht en daarna werd met al- meene stemmen besloten als lid toe te tre- iden. Verzoek van de speeltuinvereeniging ,.De Stationsbuurt" om eèn subsidie van 250. De voorzitter der vereeniging, ets., mits er minstens 100 K.W.U. gebruikt l onzen duren Polderweg te krijgen op de lijst der provinciale wegen B. en W. Gemeenteraad en Polderbestuur moeten sterk aankloppen bij Ged Staten. De verschillende raadsfracties moeten die zaak in handen geven van haar partijgenooten te de Provinciale Staten Deze kunnen dan op treden als pleitbezorgers, misschien dat het doel bereikt wordt. Niet rustig toezien, maar ageeren. Hij vindt het schrijnend onbillijk, als hij leest, dat sommige plaatsen en polderoestu- ren subsidie krijgen voor hun wegen en wij voor onzen mooien weg, die een algemeene drukke verkeersweg is geworden tusschen de Zaanstreek en Kennemerland en Haarlem geen rooien duit krijgert. De Voorzitter zal aan deze zaak zijn aan dacht schenken. De Raad betuigde zijn volle instemming met hetgeen de heer Bijl oetoocde. B(j volgn. 74, over salaris vroedvrouw, ontstond een onverkwikkelijk debat tusschen den heer Waij en Bijl. De laatste verweet den heer Waij inconsequentie, omdat deze eertijds tegen het voorstel van den heer Bijl (S.D.A.P.) had gestemd n.l. een voorstel om de verloskundige vanwege de gemeente te salarieeren, wat practisch gesproken neer kwam op gratis verlossingen voor iedereen. De heer Waij had daar niet tegen mogen zijn, omdat in het Katholiek Gemeentepro gram (dat nota bene niet bestaat corr.) een dergelijk programmapunt voorkomt. De heer Boon (R. K.) mengde zich in het debat en deed de rake opmerking, dat we in onzen Raad niet altijd moeten schermen met programmapunten. Als de S. D. A. P. haar programma's alle moest uitvoeren en de R K. deden er ook nog een schepje op, waar moest het dan heen met onze financiën. Bij de Wethouder gaat het gemeentebelang voor alles en daar houdt hij zich aan en zal dat; met zijn fractie in de toekomst doen. Bij hoofdstuk XII wordt bij den post in komstenbelasting door de S.D.A.P. voorge steld om een wijziging te brengen in de wijze van aftrek voor eerste levensonderhoud, zoo- sis In de verordening is vastgelegd. Al is 1 et maar voor één jaar, omdat in 1931 de wer De Geer-Kan wordt ingevoerd, zou de S D. A. P. werkelijk de wijziging in den aftrek toegepast willen zien. Volgens de bestaande regeling is de aftrek aldus geregeld: In een girtin bijv. met vader er 3 inwonende kinderen, die loontrekkend zijn, wordt voor den vader f 800 voor het eerste levensonderhoud en voor de 3 inwonen de verdieners wordt slechts afgetrokken per persoon f 800 (3 1). De S. D. A. P. stelt nu voor, bij dezen af trek voor inwonende verdieners den vader uit te schakelen, zoodat de deeler kleiner wordt en daardoor de aftrek iets grooter. Hierdoor worden vele onbillijkheden opgeheven, vooral bij gezinnen die financieel niet in beste omstandigheden verkeereh. Ua; anderen die ruimschoots kunnen betalen, daarvan ook profiteeren, is wel wat scheel, doch geen en kele verordening zal volmaakt zijn. Wat de financieele gevolgen zuüen zijn werd, jam mer genoeg, niet voorgerekend. De Voorzitter dacht, dat de inkomsten der gemeente uit die bron met een paar duizend zouden verminderen. B. en W. zullen zich niet tegen het voor stel verzetten, omdat door deze wijziging werkelijk groote onbillijkheden worden uit den weg geruimd. De Raad kon zich er mee vereenigen en met algemeene stemmen werd het voorstel aanger.cmen. Na afhandeling van alle posten werd ge constateerd, dat door wijziging van enkele uitgaafposten, in het eindcijfer der begroo ting, dat eerst op f 96177 63 was gesteld, een verandering moet worden gebracht en wel een vermeerdering van f 4000.De begroo ting sloot dus in ontvangst en uitgaaf op f 100177.63 met een post onvoorziene uitga ven van f 1286.77. De Voorzitter dankte voor de prettige en vlotte behandeling en afdoening der be grooting en sloot de bijeenkomst. In een volgende correspondentie komen de eindcijfers der 16 hoofdstukken, waaruit on ze begrooting bestaat, afzonderlijk in dit blad. wordt Zij, die dit vastrechttarief niet wil den, konden op o'en ouden voet doorgaan 11.1. 30 cent per K.WU. en 3 meterhuur. Door deze wijze werden de gebruikers bo- van de 100 K.W.U. aardig bevoordeeld wat enkeien in den raad niet naar den zin was. De heer Way vond, dat de arbeiders de dupewerden van deze wijziging en door dezen maatregel die pl.m. 3600 zal kos ten waren de grootgebruikers gebaat. De heer Bijl wees er den heer Way op, dat hij in deze niet moest spreken van arbeiders, maar van kleingebruikers. Hij vond het billijk, dat naar maatre gelen gezocht werd om dien toestand te veranderen, de kostprijs moest toch min stens betaald worden. De heoren Jongejans en Way vonden, dat het bedrijf geen winsten behoeft te maken; er moet gestreefd worden naar lage tarieven. De eerst voorgestelde wijzi ging gaf slechts een aanzienlijk voordeel aan de grootgebruikers, terwijl de klein- en middelmatiggebruikers geen enkel voordeel hadden. Hij is dan ook met zijn fractie tegen de eerste wijziging en begroet met blijdschap de, wijziging door B. en W. ni overleg met den directeur voorgesteld, n.l. een vastrecht van 20 en de K.W.U. 10 ets. bij een gebruik van minstens 100 KW. U., gebruikt men minder, dan betaalt men voor dat mindere 25 ets. per K.W.U., of voor hen die geen vastrechttarief willen de K.W.U. op 25 ets. en 3 meterhuur. Door deze wijziging wordt over de ge heele linie verlaagd en profiteert elke ge bruiker. Deze verlaging kost w.el 5600, doch men hoopt, dat het verbruik zal toe nemen, waardoor het verlies eenigszins verminderd zal worden. Met algemeene stemmen werd dit tarief aangenomen en daarbij werd besloten dat het van kracht zal zijn 1 Jan. 1930. Deze verlaging over de geheele linie zal ons bedrijf best kunnen verdfagén, "dank zij het zaakkundige en accuraat beheer van onzen directeur, den heer Kwantes. Hierna werd de begrooting van het G.E. B. vastgesteld. De begrooting van net Burg. Armbestuur sluit in inkomsten en uitgaven op 8000. Deze inkomsten van 8000 zijn het- subsidiebedrag, dat dit jaar voor het Burg. Armbestuur door gemeente is uitge trokken; met algemeene stemmen wordt na toelichting door den voorzitter de begroo ting goedgekeurd. De heer Bijl wil even opmerken, dat er in onze gemeente gevallen zijn aan te wijzen dat gezinnen flink door het Armbe stuur zijn ondersteund, die op het oogen- blik in vrij goeden doen verkeeren, waar door zij best in staat zijn om de door het Armbestuur te hunne behoeve uitgegeven gelden te restitueeren. Hij dacht, dat de wet het recht geeft om in deze gevallen de ondersteuningsgelden binnen 5 jaar te rug te eischen. De voorzitter antwoordde, dat die wette lijke termijn 5 jaar bedroeg en Z.Ed. zou de zaak, die zijn aandacht had in B. en W. en in de vergadering van het Burg. Arm bestuur ter sprake brengen. Komt ter tafel de gemeentebegrooting '30. De voorzitter geeft gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen. Wethouder Boon alleen maakt van deze gelegenheid gebruik en zegt het volgende: Het "is niet mijn gewoonte om bij de alge meene beschouwingen het woord te voeren, ditmaal wil hij echter van zijn gewoonte afwijken. W(j hebben nu al een aantal ja ren gezeten met een tekort op onze begroo ting en gezucht onder zeer zware belastin gen, te hoog vooral voor beperkte inko mens. Dit jaar kunnen we onze begrooting aanvangen met een batig saldo en onze inkomsten en uitgaven dermate regelen, dat belastingverlaging mogelijk is. Dit stemt aangenaam en ik dank op de eerste plaats onzen voorzitter voor de zui nige en accurate wijz- waarop Z.Ed. de gemeentehuishouding voert. Ik dank ook alle fracties, die door eendrachtige samen werking met den voorzitter het mogelijk ge maakt hebben, de belasting met een vrij aanzienlijk percentage te verminderen. Ik hoop, dat de aangename geest van samen werking steeds in onzen Raad mag blijven voortbestaan. Hierna werd de begrooting post vcor post behandeld. Bij hoofdstuk 11 wilde de heer Jongejans er even op wijzen, dat hij als S D.A.P.'er leest voor de begrooting onaangenaam wordt getroifen door net feit, waaruit blijkt, dat men i dat onze begrooting belast wordt met een juist 250 te kort kemt. veel te hoog bedrag aan salarissen voor Daar echter de vereeniging reeds vrije Burgemeester en Secretarissen in vergelij- beschikking heeft over het terrein, zoo zou- king met het geringe bedrag dat aan het den B. en W. willen voorstellen, dat be- Burg. Armbestuur wordt uitgekeerd Hij wil ,taaid werd voor het voorschot van 1300 natuurlijk niet tornen aan bedoelde sala- ,een rente van 78, dus aan den speeltuin rissen, maar hij hoopt toch dat de verhou- ,te geven een subsidie van 250 verminderd ding in de toekomst gunstiger kan wor- met dien rentepost 78. Conform dit'voor stel wordt besloten. Komt een verzoek van den speeltuin „Kindervriend" in het zuidelijk deel der 'gemeente, om een renteloos voorschot van 2000 en een vrij terrein nabij de O. L. School. den. De heer Bijl brengt bij voign. 52 naar voren, dat in bijna elke vergadenng van de Onderlinge Brandassurantie critiek woidt uitgeoefend op het gemeentebestuur, als zou het te kort schieten in zijn plicht voor de zorg, der brandbluschmiddelen. Hij zou de De heer. Veenis vindt speeltuinen een brandweer willen reorganiseeren en "oor de mooi instituut, doch hij vraagt zich af, 4 brandspuiten zou hij personeel willen >an- of er in het zuidelijk deel onzer gemeente stellen uit de critikasters. Hij zou ook graag wel zoo'n behoefte is aan een speeltuin als zien, dat het bestuur der assurantie eens een in de Langeheit. royale bui kreeg en aan de gemeente een In het zuiden hebben de kinderen groove 2e autospuit verschafte, dit is in het belang erven en stallen en schuren om te spelen; der Vereeniging. bovendien is het traject KerkbuurtBui tenhuizen veel te groc-t. Kinderen uit Bui tenhuizen en Kerkbuurt zullen om dsn pfstand weinig gebruik maken van den speeltuin, nochtaijs zou hij willen steunen doch het renteloos voorschot van 2000 pp 1300 willen brengen, zooals dat is bij den Noorderspecltuin. Hinderwet Van H. Huisman alhier, is een verzoek ingekomen tot het plaatsen van een zaagmachine, electromotor, voor het op richten van een zagerij in het perceel Wes terstraat no. 14. Verkoop ontbonden Door C. Lichtenberg te Haarlem was van de gem-en te een stuk grond aangekocht aan de Bern. Nieuwentijd- straat, voor woningbouw. Wegens niet nako ming van de voorwaarden door den kooper is de koop onbonden. 1 Voetbal. D. J. K. I speelde op eigen terrein alhier een bekerwedstrijd tegen Blauw Wit I van Loenen. Laatstgenoemde werd verslagen met 4—2. Bij volgn. 72 vraagt de heer Jongejans de subsidie voor de zweminrichting te bren gen van f 100 op f 150 Hij zou 10k gaarne zien, dat voor de hoogste klasse der lagere school alhier, het zwemmen als een soort leervak werd geproclameerd, in navolging van Zaandijk en Anna Paulowna e.a. Hij wordt warm ondersteund door wetn. Bijl, KENAUPARK 26 A TELEF. 12644 SPREEKUREN van 911 en v. 1 tot 2 uur Dinsdaz van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2