Het Weric der Hereeniging Pre¥ïiisïsi! Nieuws SPOnf ei fOSTBlJDEf» TWEEDE BLAD DINSDAG 1 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 Het congres te Breda In het mooie mastbosch HANDEL EN NIJVERHEID De Nederlandsche Jaarbeurs RECHTSZAKEN Bedreiging met zware mishandeling De Boomgaard BINNENLANDSCH NIEUWS Een nieuw biljet van 1000. LANDBOUW EN VIS5CHERIJ C. A. L. Smits van Burgst Algemeene vergadering van Nos Jungunt Rosae FINANCIËN Obligatieleening SOCIAAL LEVEN Standsorganisatie voor werknemende middenstanders KUNST EN KENNIS De Zuidpool-expeditie GEMENGD NIEUW Brand in het pompstation te Hilversum UITGEEST Een paartje door een taxi aangereden Een verdwenen reiziger EGMOND-BINNEN VOLENDAM HEILOO EDAM ATHLETIEK De Duitsche athletiekploeg in Japan VOETBAL Tsjecho-SIovakye LondenKeulen 73 ZWEMMEN EngelandDuitschland 22 LUCHTVAART De „Graf Zeppelin" naar Beieren Zaterdag, 28 September 1929 Eerste dag. Een heerlijke zomersche dag bracht vele ▼nenden en apostelen der Hereeniging samen in het moderne Mastbosch-Hotel, waar het ijverige Bredasche Comité enkele studie dagen had georganiseerd over het vraagstuk van de Hereeniging, dat meer en meer in den lande aan belangstelling wint, vooral sinds Paus Pius XI over dit apostolaat ge zegd heeft„Ik wil er niet één van mijn werken van maken, maar het werk, dat mijn Pontificaat moet kenmerken." De opening en de be groeting der autoriteiten Toen Rector de Bie, als Voorzitter van het Bredasche Comité even over vieren de aan wezigen welkom heette, was de Keurig in gerichte zaal van het Mastbosch-Hotel zoo goed als geheel bezet. Ondei de autoriteiten merkten wij op Mr. Dr. van Sonsbeeck, Burgemeester van Breda, den Zeereerw. Pater van Keulen, Voorzitter van het Hoofd bestuur, Prof. Dr. Kaag, den Hoogeerw. heer P. Sweere, Regent van het klein Semi narie Ypelaar, Dom Ildefons Dirks, Dr. Ahaus en Ir. Dr. Beekman. In zjb openingswoord gaf Rector de Bie een overzicht van het ontstaan van dit con gres, dat een vrucht is van het onverwachte sucoes van de zes studie-avonden, die in den afgeloopen winter in Breda werden gehouden. Het doel van dit congres is geen ander dan in zoo ruime mate mogelijk belangstelling te wekken voor het werk der Hereems^ng, zoowel met betrekking tot de afsgecheidenen van het Oosten als tot de verschillende Kerk genootschappen in het Westen. Holland heeft voor het werk der Her eeniging reeds groote verdiensten. Op het Eucharistisch Congres in Amsterdam had Holland de Oosterlingen uitgenoodigd. Het werk van de monniken der Hereeniging van Amay en Schotenhof heeft in ons land de mee.te belangstelling, waardeering en steun ontvangen. De Hollandsche provincie der Paters Capucynen heeft reeds de eerste stap- pZft gezet voor een vestiging in Russisch- Polen om daar een eigen Russische geestelijk heid te vormen. Maar Holland heeft op het gebied van het werk der Hereeniging nog een achterstand in te halen, vooral bij Italië en Frankrijk. Spreker hoopte, dat dit congres zou staan in den geest van waardeering, die de heer- schende geest is bij het werk der Hereeniging, waarna met het gebruikelijke gebed het con gres voor geopend werd verklaard. „Wat wij willen", inlei dingsrede van Dr, Al- phons Mulders. Professor aan het Groot Seminarie Hoeven. In zijn inleiding over den drang naar waar heid, zegt spr., dat het probleem van de her eeniging der christenheid nog meer is een Zoeken der waarheid naar het heil. Er bestaat n.l. een begrip van Kerk in zeer ruimen zin, dat niet slechts de leden der zichtbare Kerk, maar alle voor God gerecht vaardigde zielen omvat. Het ontstaan en de ontwikkeling van dit begrip gaat spr. achter eenvolgens na en hij haalt daarbij talrijke plaatsen aan uit het Oude en Nieuwe Testa ment, uit de oud-christelijke literatuur, uit de scholastieke godgeleerdheid, waaruit blijkt, dat de leer omtrent de universeele Kerk een grootsche poging is om het heilsplan van God, hetwelk al'e menschen omsluit, irr het licht van de eeuwigheid te zien. Deze universeele Kerk is echter een onzichtbare Kerk, wijl haar leden slechts door den onzichtbaren band der heiligmakende genade of tenminste door dien van het geloof zijn verbonden en daar door enkel aan God bekend zijn. Na uiteengezet te hebben hoe en waarom met de breedte der opvatting, zooals die in het begrip der universeele Kerk tot uiting kwam en de mogelijkheid van het heil ook buiten het christendom open liet, de prac- tische toepassing geen gelijken tred hield, wijdt spr. een woord aan de leer der alleen zaligmakende Kerk. De vaak-misduide uit drukking „buiten de Kerk geen zaligheid" kan óf in volstrekten óf in betrekkelijken zin worden opgevat. Vat men haar op in volstrekten zin, dan beteekent zij, dat de zaligheid onmogelijk is voor hen, die geheel buiten de Kerk staan, niet slechts buiten de zichtbare, maar ook buiten de onzichtbare Kerk vat men haar op in betrekkelijken zin, dan beteekent zij, dat de zaligheid on mogelijk is voor hen, die door hun eigen zware schuld buiten de zichtbare Kerk zijn. Ofschoon intusschen die universeele Kerk geen doel noch voorwerp is der christelijke hereenigingspogingen, heeft toch haar er kenning groote beteekenis voor dit edel streven. Vooreerst leert dit begrip aan allen elkaar met toegenegen eerbied bejegenen als broe ders in Christus vervolgens behelst die leer voor de katholieken een vermaning tot dank baarheid voor de onverdiende gave des geloofs en tot ootmoed, wijl met de rijkere begenadiging ook de verplichting en verant woording groeit eindelijk verbreedt die leer onzen blik en leert over God met rechtscha penheid denken Hij, Wiens liefde aan allen redding en zaligheid heeft toegedacht, eischt van den te goeder trouw dwalende niets dan bereidvaardigheid van wil om zich in alles naar 's Heeren verordening te voegen. Intusschen ontbreek bij dezulken het gewone en gemeenschappelijke middel om door toepassing van Christus' verdiensten gered en geheiligd te worden de aansluiting bij de door Christus gestichte Kerk. Onze taak is het, die aansluiting voor te bereiden en te bespoedigen. Dit is dan ook de bedoeling van het Apos tolaat der Hereeniging, dat meerderen tracht te winnen voor de bestudeering en versprei ding van de katholieke hereenigingsgedachte, waarvoor het allen wil bezielen met een geest van offervaardige liefde en vertrouwvol gebed. Met een krachtige opwekking tot deelname aan dit door den H. Vader zoo vurig verlangde apostolaat, sloot spreker zijn buitengewoon belangrijke inleidingsrede. De Avondvergadering Om half negen was de zaal van het Mast- bosch-hotel te klein om de grage toehoorders te bevatten, die kwamen luisteren naar de voordracht van den bekenden kunstenaar Joan Colette over „de Christelijke kunst in het nabije Oosten". Nadat Rector de Bie den spreker had ingeleid, begon Joan Colette, wiens kunst werken wij in de kerken van Dongen en Terheijden kunnen bewonderen, zijn lezing, die door tal van kunstreproducties zou wor den geïllustreerd. „Christelijke Kunst in het Nabije Oosten" Een heerlijke ontdekking deed de reiziger, die ervoer hoe daar ginds de H. Geloofs geheimen gevierd werden volgens verschil lende Riten, en hij beklaagt zich hoe onze opvoeding ons een onjuist beeld geeft van de wijsheid der H. Kerk die geenszins de Latijnsche Liturgie als de eenige, ook niet als de voornaamste of bevoorrechte beschouwt doch die alle volkeren de Liturgie geeft en doet behouden, waarmede ze vertrouwd zijn en waarin hun ziel onbelemmerd zich ten Hemel verheffen kan. Spreker betoogt dan, dat het gebrek aan liefde voor de volkeren en de Liturgiën van het Oosten uit onbekendheid bij priesters zoowel als bij leeken voorkomt, en hij haalt de getuigenissen der Pausen aan, om te ver klaren dat beter begrijpen van Oost en West vermeerdering van Liefde moet tengevolge hebben en dat alleen, wanneer de Liefde groot genoeg is, redelijkerwijze van den H. Geest de genade der Eenheid afgesmeekt en verwacht mag worden. Vervolgens citeert spreker de woorden van den Lembergschen Metropoliet Secptyckyj, die in een rede te Brussel het apostolaat van de kunst het voornaamste apostolaat noemde, wijl de kunst die gebieden bereiken kan, waar geen prediker kan doordringen. Het doel van deze voordracht is, aan te toonen hoe de Christelijke kunst geboren werd uit antieke-Helleensche-stroomingen en Oostersche invloeden hoe Byzantium de erfgenaam van deze tradities zou worden en hoe de z.g. Byzantijnsche kunst onaf gebroken wel iooo jaren lang hetzij de Christelijke kunst zelve was, hetzij die aller sterkst beïnvloedde. Spreker voert een groot aantal lichtbeelden voor, die beginnen met oude Romeinsche Mozaïeken, en staat vooral stil bij die wonder baar rijke en voorname schoonheid, die Ra venna bewaard heeft uit de Ve en Vie eeuw en vervolgens om beurten de groote mo- zaf ekenreeksen van Rome, van Venetië, van Sicilië, van Saloniki en de fresco's en iconen, waarmee Italië, Macedonië, Servië, Bulgarije en Rusland gezegend zijn, in foto te vertoonen. Spreker betoogt, hoe de gebruikelijke verdeeling in drie glansperioden, die der eerste overwinning op het heidendom, die van de periode der Macedoniërs en der Com- menen en die van de Paleologen of XlIIe tot XVe eeuw wel niet goed houdbaar blijkt, aangezien de nieuwste onderzoekingen (o.a. die van Okouner in Servië) zeer sublieme frescen hebben te voorschijn gebracht, die met zekerheid tot de z.g. vervalperioden zou den gerekend moeten worden. Overigens constateert spreker, hoe het bijna ongelooflijk klinkt dat groote geleer den en groote geesten door de laatste eeuwen heen de Byzantijnsche kunst geminacht en geringschat hebben, wat oorzaak was, dat de ernstige onderzoekingen omtrent aard, wezen en geschiedenis der Byzantijnsche kunst eerst van zeer recenten datum zijn. Spreker eindigt met te zeggen Byzantium, dat geen nieuwe procédé's uitvond, voerde met gestrengheid het ryth- misch princiep door, zoodat de Chr. kunst eenrythmische kunst werd. Het is zijn eenige overtuiging, dat hier de wegwijzing ligt voor de herleving van onze zoo diep gezonken Christelijke kunst, „le principe rythmique rituel et religieux" dat zoo bewonderenswaardig domineert in deze gemeenschapskunst bij uitnemendheid. Spreker vermaant, dat zij die een zelfden Zaligmaker hebben en een zelfde Moeder beminnen en verheerlijken in hun kunst, moeten beseffen dat zij Broeders zijn. nifl^ Kitty (die den ba! zesmaal gemist heeft) ..Er is één ding, waar ik altij'd dankbaar voor ben, Tilly ik ben niet in het minst zenuw achtig." aangelegde bibliotheek, zullen worden over gebracht naar 's Rijks Laboratorium voor Entomologie te Wageningen. De voorjaarsbeurs van 1120 Maart a.s. Na enquête onder de deelnemers aan de voorjaarsbeurs heeft de raad van beheer der Nederlandsche Jaarbeurs besloten de j voorjaarsbeurs 1930 te houden van 11 tot en met 20 Maart. De Hooge Raad verwierp gisteren het cas- satieberpep van een man, die in eerste in stantie door de rechtbank te Groningen was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk, wegens bedreiging met zware mishandeling van den president dier rechtbank aldaar, wien hij o.m. over een geldkwestie een dreigbrief geschreven had. Het Hof te Leeuwarden had dit vonnis bevestigd. - Hoewel hier en daar eenige verbetering walt te bespeuren in de behandeling van onze vruchtboomen. moei, over het algemeen geconstateerd worden, dat aan den boom- 1 gaard nog niet die aandacht wordt besteed, j die hij verdient. Niet alleen voor fruitte- Iers, doch ook voor de eigenaars van stads- I tuinen is het van zeer groot belang, dat een flinke oogst van gaa'r fruit verkregen wordt. Wij laten den snoei thans met' rust, of schoon deze bij leiboomen en andere vorm- boomen niet vgn belang ontbloot ie. doch vestigen in dit artikel speciaal de aandacht op twee zaken, die in hooge mate invloed uitoefenen, zoowel op de kwaliteit der vruch ten n.l. het besproeien en het bemesten van de ooftboomen. Het besproeien Ten einde de vruchtboomen en dus ook de vruchten zooveel mogelijk te beveiligen tegen den schadelijken invloed van dierlijke parasieten als bladluizen, schildluizen, bloed- luis, bladvlooieiï, mijten en spintmijten en ook de eieren van dei. wintervlinder is een bespuiting met een oplossing van carboli- neum zeer aan te bevelen Deze oplossing neme men van 5 tot IJ pCt. Hierbij dient vooral gelet te worden op het goed ver mengen (emulsie) van het carbolineum met het water. In den rege' voldoet het carbo lineum van de Utrechtsehe Asphaltfabriëk aan de gestelde eiscnen. Het besproeien gesehi-uu in den winter, als de blad- en bloemknoppen nog niet begin nen te ontwikkelen. De oplossin;, kan dan vrij sterk genomen worden, vooral als het de bestrijding van bloecluis betreft. Het gevolg van de bespuiting is, dat zeer veel dierlijke parasieten en de eieren daarvan ten gronde gaan. terwij' de stammen en takken der boomen gezuiverd worden van mos en dergelijke, waardoor zij mooi gaaf en glad worden, een belangrijk voordeel. Het besproeien met Californische pap mag evenwel niet achterwc-ge gelaten worden, omdat op enkele uitzonderingen na de plant aardige parasieten niet door carbolineum wórden gedood, doch wel door Californische pap. Wij hebben hier vooral het oog op fu- sicladium (schurft), een ziekte waardoor zeer groote schade kan worden toegebracht aan het fruit. De aanwendmg geschiedt: le. j kort voor den bloei met een sterkere oplos- j sing (1 op 15)2e kort na den bloei, als de vruchten gezet zijn. n.e* een zwakkere j oplossing (1 op 40) en 3e vier weken later nog eens met een oplossing van 1 op 100. j Indien deze beide besproeiingsmethoden, dus én met carbolineum én met Califomi- j sche pap. worden toegepast, zal de schade door dierlijke en plantaardige parasieten tot een minimum beperkt blij"en. De bemesting j Een tweede voorwaarde voor een goeden oogst is een geregelde bemesting. Er zijn i menschen, die meenen, dat de bemesting van j vruchtboomen niet nood:g is, ofschoon hun aantal gelukkig afneemt Het spreekt toch van zelf, dat om vee) vrucht te verkrijgen veel voedsel noodig is Men bedenke hierbij, dat de toegepaste mest de wortels moet be reiken om werkzaam te kunnen zün en dat daardoor de uitwerking van den mest in het eerste jaar der toepassing niet zoo heel groot kan zijn. Door elk jaar opnieuw te bemes- ten, zal de bodem ook in de diepere grond- j lagen ruimschoots van voedsel worden voor- zien en kunnen de boomen zich krachtig ont- wikkelen. Een bemesting van 5 Kg. chilisalpeter, 12 Kg. slakkenmeel en 13 Kg. patentkali per stamboom, zooals o.a. te W;;k bi; Duurstede is toegepast, kunnen wij aanbeve'en. Men strooie deze stoffen evenwel niet te dicht bij den stam; de fijnere wortels, die het voedsel moeten opnemen, bevinden zich toch aan de uiteinden var. het wortelgestel. Verder verdient het aanbeveling bij steen vruchten (perzik, pruim, kers) ook te zorgen voor kalkbemesting en wel van 2000 tot 4000 Kg. per H.A. Onze raad Is dus; bespuit uw vruehtboo- men én met carbolineum én met Californf sche pap en bemest ze ;oed. P. De wijzigingen De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij een bankbiljet van 1000 in omloop zal brengen, hetwelk op verschillende punten afwijkt van het thans in circulatie zijnde biljet. De wijzigingen be treffen zoowel de kleuren al de teekening. De voorzijde van dit biljet heeft, wat de teekening betreft, eene kleine wijziging on dergaan. In de eerste platas van de ter weers zijden van de woorden „betaalt aan Toonder" en de tusschen de woorden „De Secretaris" en „de President" aangebracht in donker blauwe kleur gedrukte lijnenversieringer.. zijn andere figuren in grijze kleur gedrukt. Overigens betreffen de wijzigingen 4e kleu ren. waarin het biljet is gedrukt. De linker zijde van het biljet is thans grijsachtig groen terwijl de rozet met het getal „1000"' en.de geheele overige rechterzijde paars van kleur Is. Deze twee kleuren vloeien in het midden van het biljet geleidelijk ineen. Tekst, datumregel, serie-aanduiding en nummers zijn in zwart gedrukt. De gele tint van den ondergrond is vervangen door een lichtgrijze kleur. De achterzijde van het biljet is thans gedrukt in de kleuren rood, groen en grijs. De band, waarin het watermerk zichtbaar is, heeft eene dof liehtroode tint met groene zoomen. In de twee onderste ovalen, waarin de serieletters en nummers in zwart zijn af gedrukt, wordt de serie bovendien aange geven door groote gearceerde grijze hoofd letters De heer C. A. L. Smits van Burgst te s-Gravenhage, adviseur van het Instituut voor Phytopathologie, verbonden aan de Landbouwhoogeschool, heeft om gezond heidsredenen aan de regeering verzocht om ontheffing van zijn adviseurschap met in gang van 1 Januari 1930. De door den functionaris bijeengebrachte collectiën, welke groote wetenschappe lijke waarde hebben, benevens de door hem Gisteren hield de vereeniging tot "bevor dering van de Rozenteelt „Nos Jungunt Ro sae" haar algemeene vergadering te Am sterdam. De vergadering werd geopend door den vice-voorzitter, den heer G. A. v. Rossum, die een herdenkingswoord wijdde aan den overleden voorzitter der vereeniging, wijlen jhr. J. L. Mock, welke woorden door de vergadering staande werden aangehoord. Uit het door den secretaris, den heer E. J. Ludding, uitgebrachte jaarverslag blijkt, dat het aantal leden der vereeniging de 500 nadert en dat de belangstelling in de rozen teelt toeneemt. Ten aanzien van het aanleggen van open bare rosaria is de vereeniging zeer actief geweest, terwijl ook op tentoonstellingen successen werden geboekt. Als blijk van waar deering voor het werk der vereeniging bij het aanleggen van het openbare rosarium te Meppel heeft de burgerij van Meppel de vereeniging een fraaie voorzittershamer aan geboden. Rekening en verantwoording over het af geloopen jaar, alsmede de voorgestelde be grooting voor het nieuwe vereenigingsjaar werden goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Grootema, Spek en Scholten, werden herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den voorzitter, jhr. J. L. Mock, tot voorzitter van Nos Jun gunt Rosae" gekozen werd jhr. mr. P. P. J. de Beaufort, burgemeester van Rozenburg en Driebergen en in de plaats van het af getreden bestuurslid Gravin van Bylandt van Limburg Stirum, de heer H. J. Abbing. i Ten laste van het Roomsch Katholiek Zie kenhuis Privat-Kranken-und Pensions- Insti- tut „Confraternitat te Weenen, wordt een 8 j -of., ecUv -"c- ven in stukken van f 1000, f 500 en f 100. De koers van uitgifte bedraag' 9814 pCt. De geldelijke leenine dient tot uitbreiding van het ziekenhuis. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. Zat:rdagmiddag 2 uur had in Hotel Noord- Brabant te Utrecht een vergadering plaats ter bespreking van het oprichten eener Standsorganisatie voor werknemende mid denstanders. Aan den oproep tot d'ze vergadering had den gevolg gegeven afgevaardigden der ver- cenigingen St. Christoffel, St. Petrus, St. 'Augustinus, St. Bernardus, St. Lebuinus en de Canisiusfederatie. Nog was aanwezig de Zeereerw. heer Mul der. geestelijk adviseur van St. Christoffel en Pater CoLsen uit Nuth. Pater Colsen zette het nut en de noodzake lijkheid van Standsorganisatie ook voor de werknemende middenstanders uiteen. Hun ne materieele belangen zijn gelijkvormig aan die der arbeiders en daarom zou een fe deratief samenwerken met het Vakverbond beslist gord zijn. maar eene eigen organisa tie is toch noodzakelijk. Ook op de ideëcle zijde legde spr. nadruk. Na deze uiteenzetting had er een gedach- t.enwisseling plaats, waarbij bleek, dat allen het eens waren over het nut en de noodzake lijkheid eener standsorganisatie vcor de werknemende middenstanders en er werd dan ook besloten de actie tot het tot stand- komen hiervan krachtig door te zetten. Reuter seint uit New-York: De bekende Poolvorscher Sir Herbert Wil- kins heeft zich Zaterdag te Montevideo in-, gescheept voor een tocht naar het Zuid- i ooi-gebied, bijzonder Graham-land. De expeditie hoopt de plaats te kunnen vaststellen voer het isacate wetrlrundig sta tion in de anti-ctiscne streken, dat naar men hoopt, van dimst zal kunnen zijn om de v»eerstoestanden veer het Noordelijk half rond vijf jaar te voren vast te stellen. De machine verwoest Gisteravond is te Hilversum brand uit gebroken in het pompstation van de ge meente, aan het Laapersveld. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon den brand beperken tot het gebouw van het pomp station, niet door het geven van water, doch door het uitschakelen van den stroom. De zeer kostbare machine, die de water- loozing van Hilversum verzorgt, is geheel verwoest, zoodat het geheele bedrijf stop- staat. Men heeft reeds maatregelen getrof fen voor een nieuwe machine, daar bij hevi- gen waterval verschillende straten zouden komen blank te staan. Gebouw en inventaris waren verzekerd. Naar de oorzaak wordt een onderzoek in gesteld. Uitslagen Voetbalwedstrijden Uitgeest IRCA 31; Assendelft 3Uitgeest 3 22; Uitgeest aBergen a 20. Personalia Onze vroegere dorpsgenoot Fr. Clemens (in de wereld W. Zonneveld, Lzn.) wordt Dinsdag 1 October in het kloos ter der Eerw. Paters Carmelieten te Box meer geprofest. Handelsavondschool De lessen aan de Hanzevereeniging alhier, beginnen Vrijdag 4 October a.s. met ruim 30 leerlingen. Gevonden Een wollen doek, een schop, een rozenkrans. Schcolfeestcommissie De H.H. C. Vos en J. Nol hebben beiden bedankt als lid van de schoolfeestcommissie voor de Openb. school. Geslaagd De heer A. van Egmond, al- i hier slaagde dezer dagen voor 't examen j „gezel in 't typograïenvak". Hanze De afd. Uitgeest van de Hanze vergadert Dinsdag 1 October a.s. Op de agenda komen voor: Bespreking Bloemdag Santosfeest, St. Nicolaasactie en winkelweek, handelsavondcursus. Ontvangerskantoor Door den heer H. Vrouwe, alhier, lid van de Kamer van Koop handel te Zaandam in genoemd lichaam met aandrang gepleit voor 't behoud van het entvangerskantoor der directe belastingen te dezer plaatse. Als gevolg daarvan zal door de I Kamer van Koophandel te Zaandam op be- j houd van het kantoor voor Uitgeest met klem worden aangedrongen. De jongeman onmiddellijk overleden Een zekere Distelmeier wandelde met zijn meisje op de Streeperstraat te Schaesberq. Een taxi, bestuurd door C. H. uit Ubacll over Worms, kwam uit de richting Heerlen en reed het paar aan. De jongen is na en kele minuten aan de opgeloopen verwon dingen overleden. Het meisje wérd niet ern stig verwond. De chauffeur werd door de politie gearresteerd. Het parket uit Maas tricht was ter plaatse voor het instellen van een onderzoek. Zaterdagnacht deed een dame bij de poli tie te Leiden aangifte, dat in den laatsten trein, waarmede ze uit Utrecht was gekomen, een heer, die in een omgaand rijtuig zat en zich eenigszins zonderling gedroeg, tusschen Alphen en Leiden plotseling uit den trein was verdwenen. Het portier stond open en zijn zakdoek had hij achtergelaten. Vermoe delijk was hij uit den trein gesprongen of gevallen. De politie te Leiden en te Alphen hebben het geheele traject op de spoorbaan Lei den—Alphen afgezocht, doch tot dusverre zonder resultaat. Rechts houden! Deze verkeersregel mocht ook door voetgangers nog wel wat beter in practijk gebracht worden. Zondag liep op den Heerenweg nabij het dorp een drietal jonge meisjes, die ook na herhaalde signalen van een achterop komenden motor rijder niet uitweken, waardoor een aanrij ding alleen door krachtig remmen voorko men werd. Het gevolg was echter, dat de reeds bejaarde moeder van den bestuurder, die op- de duo zat, kwam te vallen en be wusteloos .bleef liggen. Dcor een geneesheer, die toevallig per auto passeerde, werd de vrouw naar haar woning gebracht, waar slechts lichte schrammen aan hoofd en bee- nen werden geconstateerd', 't Ongeval liep dus betrekkelijk goed af, maar het moge toch een aansporing zijn tot behoorlijk uitwijken. Tuinbouw Voor den aangekondigden tuinbouwcursus hebben zich reeds 21 deelne mers aangemeld, zoodat d'e belangstelling ruim voldoende is. A.s. Vrijdagavond zal de openingsles plaats hebben, waartoe verschil lende autoriteiten zijn uitgenoodigd. Knipcursus In het Patronaat zal eiken Woensdagmiddag een knipcursus gegeven worden, die deze week zal aanvangen. Autorijders De tallooze ongelukken schijnen sommigen nog niets geleerd te heb ben. Enkele woeste rijders zijn met den vrachtwagen van L. Stroek naar Wieringen geweest en hebben met zoon snelheid op een slechten weg gereden, dat de wagen eenigs zins beschadigd is en er een reserveband, welke bovenop lag. ar getuimeld is en na tuurlijk verloren op den weg tusohen Volen- dam en Wieringen. Voetbal Zondagmiddag is V. V. H. I op bezoek geweest naar Vrone I te St. Pan- cras en heeft verloren met 40. Bedevaart Zondag 6 October a.s. zal door onze parochie de plechtige groote Slui tingsprocessie naar O. L. Vrouw ter Nood plaats hebben. Kerkebollen Deze week zal de commis sie van de bloembollenveiling de bloembol - en, weke ten voordeele van onze kerk ge geven worden, ophalen. Moge voor ciit schoone doel met milde hand gegeven wor den. Bouwvergunning Aan den heer C. de Ruiter is vergunning verleend voor 't bou wen van een warenhuis. Uitslag verkooping Door den te Castri- cum gevestigden notaris J. P. Stuyt is ten verzoeke van de familie Ranzijn verkocht: een boerenhofstede met stalling voor 6 koei en, erf, tuin en boomgaard, benevens wei land, gelegen aan den Westerdijk in den Baafjespolder, groot 3.58.90 H.A. Kooper de heer D. Broers, alhier, voor 8835. Vaccinatie Nogmaals zal alhier de ge legenheid worden gegeven tot kostelooze vac cinatie op Woensdag 2 October a.s., 's nam. van 68 uur ten gemeentehuize. Verkocht Het woonhuis aan den Rijks straatweg met ongeveer een half bunder tuingrond, eigendom van den heer A. Hoet- jes, is ondersbands verkocht aan den heer K. Limmen, alhier. De Kermis De door velen zoo lang ver wachte kermis is weer voorbij. Dank zij het gunstige weer schijnt het ons, dat de re sultaten voor vele exploitanten niet slechter zullen zijn dan vorige jaren. Van werkeijlke drukte langs de straten heeft men echter niet kunnen spreken. De ,,buiten"-kermis schijnt zoo langzamer hand' te verminderen en zich te verplaatsen naar de tooneèlzalen en bioscoop, die zonder uitzondering goede zaken gemaakt hebben. Was de belangstelling bij de eerste uitvoe ringen van Haarlem's Klein Cabaret in het R. K Vereenigingsgebouw niet al te groot, de latere dagen ging dit steeds in stijgende iijn. De roep van degenen, die dit gezelschap den eersten avond gezien hebben, was voor velen zeker ook een aanleiding om met dit gezelschap bij uitnemendheid kennis te ma ken. En dat zij hiervan geen spijt gehad hebben, bewezen wel de daverende lachsal vo's die de niet al te solide zaalmuurtjes welhaast aan het schudden brachten. Inder daad dan ook steeds welverzorgde program ma's en een enthousiast publiek. Wij kunnen dan ook niet na'aten het be stuur van den Volksbond te cc-mplimen- t-eeren met de goede keuze, die het met, dit gezelschap gedaan heeft en hen te danken voor hetgeen het een deel parochie heeft doen genieten. Wanneer volgt het andere deel eens? Ruzie In den kermisnacht van Donder dag ontstond er juist bij het sluiten dei- cafés om 2 uur in het café van Hoeben tus schen den bezoeker I. L. en den kellner V. een verschil over de betaling. De gebroeders V. namen het voor den kell ner op, waardoor eenige ruzie en een vecht partijtje ontstond tusschen I. L. en de ge broeders V. De politie was evenwel juist daar en scheidde de vechtlustigen. Postduivenwedvlucht Uitslag postduiven- wedvlucht van Quiévrain op 29 September 1929. Deelname 33 duiven. Los 8 uur. Z.-W. wind, betrekken. 1. Jb. van Dijk 10.33.22, snelheid 1644. 2. Idem 10.50.43, snelheid 1476. 3. E. J van "Rees 10.56.08, snelheid 1433. 4. Th. J. Arentzen, 10.56,23, snelheid 1431. 5. K. Klein, 10.59.54, snelheid 1404.3. 6. J. Schardam Kz, 10.59.46, 1403.9. 7. E. J. van Rees, 10.59.54, snelheid 1403.4. 8. A. J. de Koning, 11.04.41, snelheid 1363. 9. Idem, 11.05.34, snelheid' 1360. 10 E. J. van Rees, 11.09.35, snelheid 1331. Woesteling De onder invloed van ster ken drank verkeerende S. uit Kwadijk, reed Zondagmiddag in snelle vaart en hevig slin gerend door de Lingerzijde, met het nood lottig gevolg dat de bejaarde mej. S., die niet tijdig uit de voeten kon komen, door den woesteling tegen den grend werd geworpen. Met een groote wonde aan het achterhoofd werd zij bij haar schoonzoon R. binnenge bracht. Ook het rijwiel werd medegenomen, terwijl S. zich ijlings uit de veeten maakte na neg eerst op een niet zachtzinnige wijze met de vuisten van R. kennis gemaakt te heb ben. Het rijwiel is later teruggehaald en de kosten zullen door S. vergoed worden. Nog vernemen wij, dat het slachtoffer, mede in verband met haar leeftijd, dit ongeval niet spoedig te boven zal komen. TOKIO, 30 September. (V.D.) De Duit sche athletiekploeg, die op 5 en 6 October a.s. te Tokio tegen Japan zal uitkomen, is na een reis van twee weken in Japan ge arriveerd. Vrijdagmorgen kwam de stoom boot uit Wladiwostok na een stormachtige overtocht te Tsuruga aan. Een vertegen woordiger van den Japanschen athletiek- bond, dr. Iked'a was ter ontvangst aanwe zig. Vrijdagavond kwam het gezelschap te Tokio aan. Een groote menschenmenig'e was aan het station te Tokio aanwezig. Ds officieele begroeting vond plaats door Prins Ka ja en den Duitschen gezant te Tokio, d'r. von Voretzach. Naar men zich herinnert hebben de athleten dr. Peltzer en Molles toen zij te Warschau eenige uren de stad bezichtig den, den trein naar Siberië gemist, waar mede het overige deel van het gezelschap was vertrkoken. Naar thans gemeld wordt, hebben zij hun landgenooten niet meer kunnen inhalen. Men hoopt, dat zij heden, Maandag, te Tokio zullen arriveeren. Het Zwitsersche elftal tegen BAZEL, 30 September (V.D.) Het Zwit sersche voetbalelftal, d'at op 6 October a.s. te Praag tegen Tsjechoslovakije zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Pache (Grasshoppers). Weilerll (Grasshoppers) en Ramseyer (F. C. Bern) achter. Midden: Galler (F. C. Bazel), Lupi (Chiasse) en Fassen (Young Boys). Voor; Tschirren (Grasshoppers), Tici (Blue Stars), Springer Blue Stars), Grassi (Chiasso) en Grimm (Biel). Reserve: Nicollin (Urania Genève), Werlni (Aarau) en Weilerl (Grasshop pers). LONDEN, 30 September. (V.D.) Een Londensch stedenelftal speelde tegen een Keulsche stedenelftal te Londen. De Brit- sche voetballers combineerden veel beter dan de Duitsche, voor de rust doelpuntten de Engelschen 4 maal, waar de Duitschers twee goals tegenover stelden. Na de pauze voegden de Britsche hoofcïstedelingen nog drie punten aan het totaal toe, de Duit schers scoorden nog eenmaal. Het einde kwam dus met 73 voor Londen. Voor Londen maakten Macey, Kali en Morrés de goals, voor Keulen Zarges en Schmitz. LONDEN, 29 September. (V.D.) Zooals wij reeds meld'en, bieeff de eesrte wedstrijd Engeland—Duitschland te Birmingham on beslist n.l. Duitschland won de estafette en Engeland den waterpolowed'tsrijd. Te Londen vond de tweede westrijd plaats. In de zweminrichting aan de Pit- fielustreet waren zeer vele toeschouwers aanwezig, toen de estafette ar/.ving. De Duitsche ploeg zwom utistekend en won de 4 X 200 meter estafette vrije slag in 8 min. 51.6 sec. Engeland deed er zeven seconden langer over. De poliwedstrijd was spannender dan die te Pirmingham. Voor de pauze misten beide landen enkele goede kansen en de rust ging dan ook met blanken stand in. De tweede helf werd er zeer forsch gespeeld, soms bij het ruwe af. De Engelschen trachtten door verre schoten een beslissing te forceeren, doch de Duitsche doelman, W. Bahre (Han nover) hield de meest verradelijke schoten er uit. Het Engelsche publiek moedigde zijn favorieten luide aan. Talrijke vrije worpen moesten genomen worden. Beide partijen speelden 10 min. voor hst einde met zes spelers, daar twee spelers het water waren uitgezonden. 8 minuten voor het einde namen de Engelsehen een vrije worp, de midvoor doelde daaruit van dichtbij onhoudbaar. De laatste minuten waren weer voor de Duitschers, doch vermochten den achter- I stand niet meer op te halen. Zoo 'eindigde ook den tweede^ dag in een gelijk spel. En luidt de totaal uitslag 22. Het luchtschip „Graf Zeppelin" zou van daag opstijgen voor een reis naar Beieren. Ongeveer 25 passagiers zouden aan deze reis deelnemen. j De tocht gaat volgens het plan over Mer- I gentheim, Würzburg, Kulmbach, Bayreuth, Bamberg, Regensberg, Landshut, München 1 en Augsburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6