V Het Gouden Priesterjubileum yAN Pius XI m f3000.- f750.- f250.- f40.- De Indische Katholieke politiek in het brandpunt der belangstelling HÈ B WOENSDAG 2 OCTOBER 1929 DE PAUS NAAR SAN CARLO Voornaamste Nieuws DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 223 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMA.'.L VIER EN TWINTIG OREN NA HET ONSEVAL Uit de Stad van het Vaticaan Snü r< li f i-1? n DRIE VLUCHTEN OVER HET NOORDPOOLGEBIED Winterdienst Luchtverkeer De express-trein Hoek van HollandMünchen gederailleerd Kanunnik Th. F. Ebbinkhuijzen DE ZEPPELIN BOVEN NEDERLAND Alle plaatsen uitverkocht F DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë De P. H.A. E. O, wordt gedemonteerd Winkel en pakhuis te Haarlem uitgebrand Het Lorentz-monument te Arnhem Het jubileum van de Rijkszuivelschool Geen damesbediening in café's De beeldhouwer A. Bourdelle f J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem In een zenuwlijdersgesticht Een Middenstands Districtscongres Verbetering van de Eem De Radio-omroep Dr. G. Bauduin BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bU vooruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolgede verzekeringsvoorwaarden Levenslange geheeleongeschik theid tot werken door bij een ongeval met bij verlies van een hand, 11 QC bij verlies van een ICfl duim of wijsvinger: IUU» bij 'n breuk van tegen ongevallen verzekerd v^nr een der volgende uitkeeringenI OUUU*~ verliesvan beide armen, beide beenen of beideoogen; I I UU«~doodelijken afloop. een voet of een oog: duim of wijsvinger: been of arm bij verlies v. een anderen vinger. r (Van onzen Indischen correspondent) Het huidige regeéringsrégime in Neder- landsch-lndië stuurt met een onverantwoor delijk tempo aan op ce onafhankelijkheid van Nederlandsch-Indie. "Jh streven is in hooge mate raadselachtig als men bedenkt, dat het op de eerste plaats van onschatbaar groot nadeel is voor Nederland, welks wel vaart is gegroeid uit en vergroeid n.et Ne- derlandsch-Indië, maar daaraij komt, dat geen bevolkingsgroep met het regeeringsdrij- ven (van „beleid" kan men rauwelijks meer spreken) accoord gaat. litegendeel, nooit is er in Indië ten deze *"en giootere ontevre denheid en een heftiger ve-zet, ook in de pers, tot uiting gekomen dan onder den te- genwoordigen landvoogd Alleen de Inland- sche extremisten, uit wie vooral de Volks raadleden worden gerec-uteerd, zijn degenen, die bij de huidige regeerit.g aan de touwtjes mogen trekken, en deze laat te is zoo goed- geloovig te meenen. dat die agitatoren de dragers van den volksw-J zijn Het is, ook in het d;rect belang der Ka tholieke Kerk, zeer te betreuren, dat plot seling de leider der Katholieke fractie In den Volksraad, de vertegenwoordiger van de Indische Katholieke Paitij (I. k. P.). de heer Dr. Schmutzer, plo'seling, zonder er zich vooraf van overtuigd te hebben of de meerderheid der I. K. e daarbij wel achter hem stond, het Regeeringsrégime is bijgeval len en dat nog wel offV'ee! en openlijk in den Volksraad en onder ber„ep nog wel op de H. Thomas van Aquine. De heer Schmutzer verkor digde zelfs, dat Zijn standpunt „het" Katholieke was! De felle oppositie is (ïwi ook niet uitge bleven. Met een zeer gedocumenteerd artikel „Po litieke Bezinning!" in het gezaghebbende katholieke orgaan „Scc,aal Leven en Streven" verzekerde de neer H. van M e u r s zich van de leiding eener machti ge oppositie in de I. K. P. De in- en uit werking daarvan is nog 'n vollen gang, zoo dat daarover pas in een volgende correspon dentie nader zal kunnen worden bericht. Dat de oppositie echter aanzienlijk is, blijkt al direct hieruit dat genoemde heer, na genoemde publicatie, door de I. K. P. tot Gemeenteraadslid var. Batavia werd ge kozen Er wordt door hem o.a. terecht op gewezen dat Thomas' inzichten op politiek gebied geenszins van absoluut bindende kracht, doch meer richting-gevend zijn. En dat zou ook niet anders kunnen, want: hoe zijn de tijden veranderd! Thomas leefde zeven eeuwen geleden en had geen notie van het tegenwoordige ongeloof en de huidige on christelijke staatkunde. Zou hij ooit hebben kunnen leeraren, dat de opvoeding van een heide-'wh en Mchammedaancch volk tot mondigheid en volwaardige zelfbeschikking door een in vele uitingen niet-christelijke (hoogstens on grond van traditie in naam christelijke) regeering aanbevelens waardig, ja toelaatbaar is? Moeten wij in dit verband geen aandacht besteden aan en conclusies trekken uit het feit, dat de communistisch-revolutionnaire agitatoren in deze gewesten voor een groot deel behooren tot de „intellectueelen", d. w. z. tot hen. die het meest van het door de Overheid geboden neutrale onderwijs heb ben genoten, terwiil de overige „geletterden" veel te weinig naar onzen zin tegen dezen stand van zaken protesteeren, hiermede plaats latende voor de verdenking dat zij er In stilte mede accoord gaan? Zou Thomas ook niet als voorwaarde tot zelfbeschikking, of kans daarop, van eenig volk zijn kerstening, althans een vredelieven de houding van dat volk tegenover het Christendom hebben geëischt? Zoo hij zich daarover niet heeft geuit: wat let ons, dat wij dien eisch eventueel zouden stellen? Dat daaraan reeds voldaan is, wie durft dit beweren? Wij herinneren aan den welis waar hoffelijk ingekleeden, doch niettemin feilen tegenstand, welke in den Volksraad, bii monde van het Balineesch Volksraadslid, tot uiting kwam, tegen de toelating van de missie op Bali, in weerwil van des Heeren Schmutzer's keurige, ook voor de Balinee- sche cultuur waardeering inhoudende Volks raadrede, en de uitvoerige van de hand des Heeren H. van Meurs in het Soerabaiaasch Handelsblad", onder den titel „Bali en Rome" verschenen, In de repliek van het Balineesch volksraadslid geenszins ontzemyv- de, en in de Katholieke „Javapost" met in stemming besproken documentatie ter zake. Zijn Thomas' inzichten ondubbelzinnig in slechts één richting te interpreteeren en toe te passen? Dan zou het niet kunnen voorkomen dat ze door niemand minder dan door den Domi nicaan Stratmann in zijn werk „Wereldkerk en Wereldvrede" werden gebezigd voor wat de heer Schm. in zijn artikel „Vaderlands liefde en Nationalisme" (Bataviaasch Nieuwsblad van 6 Aug. j.l.) „gelegenheids filosofie" durft noemen; dan zou het even min mogelijk geweest zijn, dat een door een Katholieke autoriteit geschreven, „gelegen heids-filosofie" bevattend, werk als dat van Stratmann en on het gebied van een zoo nauw met den Wereldvrede in verband staand onderwerp nog wel! kerkelijk niet zou zijn veroordeeld. Ook zou zich dan niet het feit hebben voorgedaan, dat de verkon diging in den Volksraad door den heer Schm. van „het Katholieke standpunt" zulk een beroering ook in het eigen kamp heeft te weeggebracht. Wie zegt ons overigens dat niet ook Schmutzer's toepassing van Thomas' leer ge legenheids-filosofie is? En dat natuurlijk on willens en onwetens, gezien de ook in politiek opzicht strikte eerlijkheid van den heer Schm., doch onder de begoocheling van de, onder de fatale suggestie van het hui dige theoretiseerende en oreerende regee- rings-regime staande, zich meer en meer aca demische allures gevende Volksraad-menta liteit. Als een staaltje dier begoocheling zou kunnen gelden het gebruik, zeifs door den heer Schm. van het door de communisten gretig aangewende, fantastische en onoffici- eele, dus ontoelaatbare woord „Indonesië" voor Nederl.-Indië. En hetzelfde geldt voor een uitlating In den Volksraad van het kath. lid den heer Ten Berge, luidende; De Inheemsche maatschappij zegt: „we moeten verder zonder eenige vertraging van het tempo". Hoe had deze spreker zich van het lrreëele dezer bewering kunnen overtuigen door het binnenland in te trekken en - met behulp van tolken! de eigenlijke be volking tri zake in de landstalen te onder vragen. Over bedoeld tempo zij ons geacht Volksraadlid mede warm ter lezing aanbevo, len het pas verschenen, in opdracht der Overheid samengestelde werk van De Kat Angelino: „Staatkundig Beleid en Bestuurs zorg in Nederl. Indië." Over de gerechtvaardigdheid van het be stuur van het eene volk over het andere valt nog te discussieeren. Ik denk hier op de eerste plaats aan een passus in het Nieuwe Testament. De katholieke staatsleer, is zij niet gehee: vervat in dit sublieme, korte antwoord va:-, den Goddelijken Meester aan zijn raanden, die, om Hem op de proef te stellen, vah Hem wilden weten of men (in Christus' tijd ston den de Joden immers onder Romeinsche heerschappij) aan de heerschende Overheid- cijns verschuldigd is: „Geef den Keizer (is het bestaande Gezag) wat den Keizer toe komt (belasting, eerbied, gehoorzaamheid aan de Staatswetten) en aan God wat Gode toe komt"? Ziedaar het richtsnoer der Kath. staats- en maatschappijleer, als door Christus zelf en de Apostelen geleeraard, door Thomas van Aquine ontwikkeld, door Pausen bevestigd. Bij deze gelegenheid, waarbij de Phari- zeërs trachtten Christus in een politieke aangelegenheid, nl. die der heidensch-Ro- meinsche overheersehing van het „Uit verkoren Volk Gods" nog wel! te betrek ken, liet de Goddelijke Leermeester angst vallig na om ook maar iets te zeggen van de momenteele of toekomstige ongerecht vaardigdheid dier overheersehing. Wellicht achtte ook Hij het goed geordende, gedisci plineerde en in vele opzichten rechtvaardige Romeinsche bestuur over een ongedurig en naar verdeeldheid neigend volk zegenrijk. De heerschers-eigenschappen van het Romein sche volk zullen toch ook wel een element hebben uitgemaakt van het Goddelijk We reldbestel en diensvolgens een rol hebben moeten spelen en als het Romeinsche volk zichzelf door excessen niet ten gronde hacr gericht misschien hadden kunnen b 1 ü- v e n spelen in de wereld-geschiedenis? Vergeten wij voorts niet dat een historisch, cultureel, sociaal-economisch en zelfs ethno- logisch (bloedvermenging: de talrijke Indo- Europeanen) gegroeide verhouding, vooral ais deze over vele eeuwen loopt zooals de relatie Nederland en Nederl.-Indië, veel kans heeft om ook door de Kath. Kerk te worden be schouwd als een, waarvan de bestendiging wenschelijk en gerechtvaardigd is. Het Hon- gaarsche volk is een van oorsprong Oostersch (mettertijd geheel Katholiek geworden) volx, dat, voor eeuwen, Europa is binnengedrongen en de „rechtmatige" bewoners deels verdre ven, deels in zich opgenomen heeft. Iets der gelijks schijnt voor onze jaartelling o.a. ook op Java te hebben plaats gehad. Wie zal daar nu nog aan willen gaan tornen? De grootste theoreticus zou dat niet aandurven! Stellen wij het geval dat van het stand punt der wijze en beproefde Kath. Staatsleer de inheemsche bevolking mettertijd eventueel ten volle aanspraak zal mogen hebben op verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht dan nog zal zij in het onderhavige gevat, voor het aansturen daarop en mettertijd ver- leenen daarvan o.i. deze voorwaarden moe ten of zeker mogen stellen: le. dat zulks waarlijk de hartewensch van de meerderheid des voiks is en 2e. dat het volk tot oordeelen ter zake bevoegd is, dus beseft wat het wil. 'T'Tnjüiifiniii S «éSÉ BlftK :fv V. w De kerk van Santi Ambrogio e Carlo waar de H. Vader voor het eerst celebreerde AI herhaaldelijk berichtten wij van allerlei geruchten en soms ook officieuze gegevens omtrent 's Pausen uitgang uit het Vaticaan. De politieke gebeurtenissen echter van den laatsten tijd en vooral de gespannen ver houding'tusschen het Vaticaan en Mussolini, maakten dat vele van die geruchten tegen gesproken moesten worden en dat van bijna vastgestelde plechtigheden moest-worden af gezien. Een en ander stemt meer of minder scep tisch ten opzichte van een nieuwe, zeer on verwachte melding omtrent de plechtigheden van 21 December a.s., den dag waarop Z.H. Paus Pius XI het Gouden jubileum van zijn Eerste H. Mis hoopt te vieren. Het Italiaansche persagentschap La Cor- rispondenza dat gewoonlijk goed ge-infor- meerd is betreffende vaticaansche aangele genheden, deelt het volgende mede: „Men verzekert dat de Paus persoonlijk de H. Mis zal celebreeren op Zaterdag 21 De cember a.s. des morgens om 8 uur, in de Santi Ambrogio e Carlo al Corso, aan het zelfde altaar waar Hij vóór 50 jaren Zijn Eerste H. Mis opdroeg. Het zou de bedoeling van den H. Vader zijn aan Zijn uitgang uit het Vaticaan het karakter te geven eener manifestatie van geloof en dankbaarheid je gens de Voorzienigheid voor de tot stand ko ming der Verzoening. „De normen voor de ceremonie zijn nog niet vastgesteld, maar waarschijnlijk is het dat de Paus zich per auto naar de genoemde kerk zal begeven, te midden van een gevolg, dat uit het Romeinsche patriciaat en uit den adel zal bestaan. De te volgen weg zou dan loopen van de Sint Annapoort langs een vijftiental straten en pleinen die tezamen de kortste ver binding vormen en in het bericht met name genoemd zijn. Voor de kerk zou de Paus ontvangen worden door de Italiaansche auto riteiten en door leden van het pauselijk hof. Daarna zou Hij plaats nemen op de sedia gestatoria en de kerk binnen trekken voor het celebreeren van een stille H. Mis. „Daar de kerk van Santi Ambrogio e Carlo veel en veel kleiner is dan de St. Pieter, zou alleen toegang kunnen worden verleend aan de Kardinalen, Italiaansche en Vati caansche autoriteiten, aan het corps diplo matique, aan de Ridders van Malta, aan de vertegenwoordigers der religieuze orden, aan de aristocratie en aan een beperkt aantal genoodigden. „Direct na de plechtigheid zou de Paus terugkeeren naar het Vaticaan, waar Hij op de loggione van St. Pieter zou verschijnen, om de menigte te zegenen, alvorens zich in zijne vertrekken terug te trekken." Tot zoover het bericht. Het eenige, wat er onloochenbaar van vast staat, is, dat in de kerk van San Carlo al Corso, zooals zij in de wandeling wordt ge noemd, op 21 December groote plechtigheden zullen plaats hebben, welke de openings plechtigheden van het Jubeljaar, 21 Decem ber 1928, verre moeten overtreffen. Reeds langen tijd wordt er onvermoeid aan de kerk gearbeid, ?t het resultaat, dat zij als het ware een srnieuwd aanzien gekregen heeft. Thans werkt men voornamelijk nog aan het Sacramentsaltaar, waraan de Paus zijn Eer ste H. Mis opdroeg. De Xe'ding van het werk berust bij den directeur der Vaticaansche musea. De H. Vader, die zich zeer voor deze werkzaamheden interesseert, wordt voortdu rend op de hoogte gehouden door zijn Maestro di Camera, Mgr. Caccia Dominioni, die voor zitter is van het speciale comité voor de in zameling der noodige fondsen. Het ciborium van het altaar zal gedragen worden door albasten kolommen. De decora ties en de koepel zullen worden vervaardigd uit verguld brons. Twee groote, aanbiddende engelen, eveneens van brons, zullen aan beide zijden worden geplaatst. Het altaar zal een voorstelling dragen van den maaltijd te Em- maus. Bovendien zullen twee marmeren beel den worden opgericht, die het Geloof en den Godsdienst verbeelden. Al de houten mar mer-imitatie van het altaar zal worden vervangen door echt marmer, versierd met brons. Of de Paus aan dit altaar zijn Gouden Priesterschap zal herdenken, is nog van vele omstandigheden afhankelijk. Zoolang de openlijke en verborgen strijd tusschen het Vaticaan en het fascisme in redevoeringen, krantengeschrijf en allerlei beknottende be palingen voortduurt, is het minder dan waar schijnlijk, ja, zoo goed als onmogelijk. RESTAURATIES AAN ST. PIETER Eenlgen tijd geleden viel met een gewel digen slag een klomp steen van de hoogte van den klokketoren van St. Pieter en versplinterde op de treden van de basiliek, wonder boven wonder, zonder ongelukken te veroorzaken aan twee kloosterzusters, die juist ter plaatse passeerden en door de scher ven getroffenw werden. Het bleek, dat de arm van een der enge len naast de klok een blok travertijn van om en om de honderd kilo! had los ge laten. Waarschijnlijk, omdat het aan die zijde van St. Pieter nogal stil pleegt te zijn en misschien ook omdat de verzengende zomer uit elk Romeinsch hart de haast en de be zorgdheid weg neemt, werd aan het voorval verder geen aandacht geschonken. Momenteel echter is men bezig, om vlak onder het bedreigde punt een wachtpost te bouwen voor de Zwitsersche Garde, die daar de Vaticaansche grenzen bewaakt. De brave zonen van Willem Teil hebben echter te kennen gegeven, dat zy niet verlangden te wonen onder het gevaar van vallende traver- tijnen engelenarmen en hun gerechtvaar digde klacht heeft uitgewerkt, dat een on derzoek naar de mogelijkheid van verdere onheilen werd ingesteld. Gebleken is, dat de ijzeren staven, die de verschillende deelen der engelenbeelden, als mede de ornamenten der klok, bijeenhouden, zijn doorgeroest en dat vroeg of laat de ge- heele geschiedenis naar beneden zal komen; of liever: „zou komen", want grondige repa raties bedwingen momenteel alle perikelen. Waardoor de Zwitsersche Garde rustig haar nieuwen wachtpost zal kunnen betrekken en wij niet de kans loopen de rangen onzer brave „Svizzeri" door vallende engelen te zien uitdunnen. Met de „Graf Zeppelin" De correspondent van het „Hbd." te Ber lijn seinde gisteren: Fridtjof Nansen heeft in een interview met de „Neue Zuricher Zeitung" meege deeld, dat hij voornemens is met de „Graf Zeppelin" in het begin van het volgende jaar drie groote vluchten te maken over het Noordpoolgebied. De eerste vlucht zal geschieden van uit Tromsö en over het Poolbekken tusschen Noordpool en den Canadeesche.» grens van het Poolbekken gaan. De afstand is circa 5200 kilometer. De tweede vlucht zal veel dieper in het Poolgebied doordringen en vermoedelijk 7000 kilometer lang zijn. De derde tocht gaat van Fairbanks uit tusschen de Pool en de Siberische kust van het Poolbekken weer naar Tromsö terug. Aanvang 7 October De winterdienst van de K.L.M. vangt op Maandag 7 October aan. Hij omvat een da- gelijkschen dienst heen en terug op Londen en een dagelijkschen dienst heen en terug op Brussel en Parijs. Des Zondags wordt niet gevlogen. De lijn AmsterdamHamburgKopen hagenMalmö v.v. zal in de week van 7 October tot en met 12 October gehand haafd worden, daarna wordt deze opgehe ven. De Deutsche Lufthansa laat haar winter- dienstregeling eerst op 1 November aanvan gen. Tot dien datum blijven alle deelen van Noord-, Midden- en Zuid-Duitschland dage lijks per vligetuigen bereikbaar. Vijf personen gewond Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat de ex press-trein uit Hoek van Holland naar München in botsing is gekomen met een goederen-trein en gederailleerd is. Vijf per sonen werden gewond. Het was de. express-trein, welke uit Hoek van Holland was vertrokken met passagiers, die Zondagavond uit Londen met de boot waren afgereisd. De botsing geschiedde met een goederentrein, komende uit Mainz; de machinist van den express zag het gevaar, wist te remmen, doch kon een botsing niet voorkomen. De gewonden zijn drie postbeambten en twee reizigers, allen Duitschers. Naar wij vernemen, is de Hoogeerw. Heer Th. P. Ebbinkhuijzen, kanunnik van het Haarlemsch Kathedraal Kapittel en oud regent van het klein-seminarie Hageveld, gistermorgen om elf uur in het St. Jozef ge sticht te Hillegom, waar hij thans vertoeft, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Gisterenavond was de toestand vrij bevre digend. De K.L.M. is hier te lande als gewoon agente aangesteld door de Hamburg-Ameri- ka-lijn, speciaal voor wat betreft de Zeppe- lintochten. Boekingen kunnen dus door ha re bemiddeling plaats vinden. Voor den Zeppelintocht op 10 October boven Neder land, bestaat groote belangstelling, alle plaatsen voor dezen tocht zijn reeds uit verkocht. Bet Sacramentsaltaar in de Santi Ambrogio e Carlo waaraan eerste 1L Hls opdroeg Nader bericht uit Satul (Siam) toont aan, dat het postvliegtuig op moerassig terrein staat en vervoer daardoor ernstige moeilijk heden biedt. Het zal daarom onttakeld moe ten worden, waarmede uit den aard veel tijd verloren zal gaan. De data der postvluchten, zoowel uit In dië als uit Nederland, zooals deze bekend zijn gemaakt worden gehandhaafd. Gistermiddag is in een kruidenierswinkel aan de Staringstraat te Haarlem brand uit gebroken. De vrouw des huizes kon zich met haar beide kinderen nog tijdig in vei ligheid stellen. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat na korten tijd niet alleen de winkel, maar ook het aangrenzende pak huis in vlammen stond. In het pakhuis wa ren kruidenierswaren en een hoeveelheid petroleum opgeslagen. De winkel en het pakhuis brandden geheel uit. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Verze kering dekt de schade. Het Nationaal Lorentz-Comité bericht ons het navolgende: Toen In den aanvang van dit jaar de gel den, die het Comité voor de verwezenlijking zijner plannen noodig had nagenoeg bijeen waren heeft het Comité zich gewend tot de Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst, met het verzoek van ad vies te willen dienen omtrent den weg, die zou moeten worden ingeslagen en gevolgd om tot de stichting van een monumentaal gedenktee- ken te Arnhem, tot huldiging van Lorenz na gedachtenis, te komen. Nadat het College van Advies van gemelde Vereeniging, in samenwerking met de Com missie van Voorlichting van den Bond van Nederlandsche Architecten een uitvoerig schriftelijk advies omtrent deze materie had ingediend, heeft het Comité, in overeenstem ming met dat advies besloten, aan een vier tal Nederlandsche kunstenaars, en wel aan twee beeldhouwers en twee architecten, ln den vorm van een zgn. meervoudige opdracht op te dragen, een ontwerp voor een dergelijk ge- denkteeken te vervaardigen. Die opdracht, waarvoor het medewerking van de Permanente Prijsvraag-Commissie een program werd samengesteld, is aanvaard door de navolgende kunstenaars: John. Radecker, beeldhouwer te Amster dam; L. O. Wenckebach, beeldhouwer te Noordwijkerhout; H. Th. Wijdeveld, architect te Amsterdam; J. P. L. Hendriks, architect te Rotterdam, welke heeren op zich genomen hebben vóór 1 November as. een ontwerp voor een Lorentz-Monument bij het Comité in te leveren. Wat de plaats betreft, waar het monument te Arnhem zal worden opgericht, kan worden medegedeeld, dat daarvoor in overleg met B. en W. der gemeente Arnhem en met de betrokken kunstenaars, ernstig in aanmerking komt een terrein, gelegen op den hoek van den Zijpendaalschen weg en den Sonsbeek- weg, waar het fraaie geboomte van Sonsbeek een schitterenden achtergrond voor het t§ stichten monument zal opleveren. Het 25-jarig bestaan van de Rijkszuivel school is te Bolsward in allen eenvoud her dacht. Om half één werd ln de school namens de oud-leerlingen een tegeltableau aan de directie van de Landbouw aangeboden. Hier bij werd het woord gevoerd door den heer J. C. Penning uit Arnhem, den Voorzitter der Vereeniging van oud-leerlingen, welke toespraak namens de regeering door mr. J. J. Wintermans, inspecteur van het landbouw onderwijs, beantwoord werd. Om 2 uur ving in de „Doelen" een druk bezochte herdenkingsvergadering aan, die door den heer Penning gepresideerd werd. Deze hield een uitvoerige rede, waarin hij de lotgevallen der school de revue liet pas- seeren en aan het eind woorden van hulde tot den directeur der school, den heer W. Keestra, richtte. Hem werd een door Ids. Wiersma geschilderd Friesch landschap aan geboden. Vervolgens werd door onderscheiden aan wezigen het woord gevoerd, waarna ten slot te de voorzitter nog den amanuensis der school, den heer E. Erends, die eveneens Jubileerde, namens oud-leerlingen een leun stoel aanbod. Per auto begaf men zich daarna naar Leeuwarden, waar de herdenking meer fees telijk en in intiemen kring werd voortge zet. Op de voordracht van den Minister van Arbeid, H. en N. is bij Kon. besluit de ge meente Oldenzaal aangewezen als gemeente, waar het verboden zal zijn zonder toestem ming van den burgemeester in eene locali- teit, waarvoor door burgemeester en wet houders eene vergunning of waarvoor een verlof voor den verkoop, bedoeld in artikel 34, 2de lid, letter a. van de drankwet, is ver leend, vrouwelijke personen (met uitzonde ring van de inwonende echtgenoote en de inwonende dochters van den houder van de vergunning of van het verlof) gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te laten doen of vanwege den houder van de vergun ning of van het verlof aanwezig te doen zijn. Gisteren is, 67 jaar oud, nabij Parijs, Frankrijks bekendste beeldhouwer, Antoine Bourdelle, tengevolge van een hartkwaal overleden. Het tweede postvliegtuig zal gedemoB" teerd en naar Nederland vervoerd worden. De KX2VÏ.winterdienst vangt 7 October ML De begrafenis van Kardinaal Dubois. Een overeenkomst is getroffen tusschen Henderson en Dowgalewsky. De Engelsehe minister Thomas over het werkloosheidsvraagstuk. Barometerstand 9 uur v.m. 749 achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7 uur. In een der vrouwenpaviljoenen van de stichtingen „Dennenoord" van de „Vereeni ging tot Christelijke verzorging van Krank zinnigen en Zenuwlijders in Nederland" te Zuid-Laren, waar ongeveer 1000 patiënten worden verpleged, zijn verschillende geval len van typhus geconstateerd. Er zijn on middellijk maatregelen genomen om verde re uitbreiding te voorkomen. De toestand der patiënten is bevredigend. r De reclame De Kamer van Koophandel en Fabrieken van de Geldersche Vallei houdt vandaag een Mlddenstands-districtscongers te Nij- kerk. Aan het congres is een tentoonstelling verbonden, welke het hoofdonderwerp van het congres behandelt. Mr. Joh. H. Schsurer sprak over: „Hoe moet het middens tandsbedrijf reclame maken?", terwijl J. Hordijk, verbonden aan de Philips' fabrieken, de winkelverlichting behandelde. Verder zou voor het eerst de Geldersche Vallei-film vertoond worden. Zij ts vervaardigd op initiatief van voornoemde Kamer van Koophandel en Fabrieken. Aan de rede van mr. van Scheurer is het volgende ontleend: Br zijn in de reclame 3 deelen te beschou wen: 1. als de aankondiging van het be staan en de c,_ai:teiten van zaak of artikel; 2. in het laten zien daarvan; 3. bij den ver koop en de aflevering van het artikel. Het étalceren is een kunst op zich zelf, maar men kan het door oefening ver bren gen. De rustige étalage is beter, dan de drukke. Men zorge er vooral voor, dat de étalage een eenheid is. Kleur en verlichting spelen een groote rol. Speculeer bij het maken der étalage op de jeugd. De versie ring zij zoo spaarzaam mogelijk. Dit geldt vooral bij het openen van winkels. Zorg, dat de ruiten niet spiegelen, want dat maakt de mooiste étalage ongenietbaar. Men brenge, als men prijzen geeft, deze met,zorg aan. Schrijver meent, dat het goed is, prijzen te noemen al is men het daarover nog niet heelemaal eens. Netheid boven al, dus geen poesen in de étalage, geen omgevallen prjjs- bordjes, geen besiagen ruiten, enz. De Raad der Gemeente Amersfoort be sloot na geheime zitting het crediet van f 50.000, ten laste van Amersfoort ges'.eld door Ged. Staten van Utrecht als aandeel in de voorgenomen verbetering van de Eem, te verhoogen tot f 80.000, om ook nog verdere verbeteringen in de rivier te kun nen aanbrengen in de nabijheid van Amers foort. Naar het weekblad „Radio" mededeelt, heeft het bestuur van de V.A.R.A. aan den minister van Waterstaat een adres gezon den, waarin verzocht wordt aan de V.A.R.A. machtiging te willen verleenea voor den aanleg en het gebruik van een radio-zendinrichting met een golflengte van 298 M. en een nader door den minister te bepalen zendvermogen. In de toelichting op het adres zegt bet V.A.R.A.-bestuur o.a.: „Het is noodig, dat in ons land naast den zender van den N.D.O. een nieuwe zender wordt gebouwd, speciaal voor de naast die van 1875 M. aan ons land toegestane golf lengte van 298 M. De V.A.R.A. is bereid zulk een zender te doen bouwen en daarmede een belang rijke verantwoordelijkheid voor de verzor ging van den radio-omroep in ons land op zich te nemen, indien Uwe Excellentei haar de gevraagde zendmachtiging wil verlee- nen. Het V.A.R.A.-bestuur heeft voorts den minister om een audiëntie verzocht, ten einde het verzoek nader toe te lichten. De HoogEerw. Heer dr. G. A. H. Baudui» vicaris-generaal van het bisdom Roermon£ en president van het groot-seminarie ra£ dit diocees, is door Z. H. den Paus eoemd tot huisprelaat van Z. H.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1