Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON COSROZ&N Z&£ D^SBELM^NN RADIO-OMROER HET TESTAMENT VAN DEN ADMIRAAL TWEEDE BLAD WOENSDAG 2 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 1 Nederi. Slitidenstanüsbank Kreymborg-coupè De begrafenis van Kardinaal |mgr- CréP'n- omgeven van mgr. chaptei en Dubois DE CONFERENTIE VAN DE LABOUR- PARTIJ GEMF^-nF. RUTTENL. BERICHTEN LEGER EN VLOOT Generaal P. H. van der Wedden t BOEKBESPREKING j,T entoonstellingsberichten" RADIO-NIEUWS Draadlooze telegrafie, die geen radio was STOOMVAARTLIJNEN is aanbeveling waard Bau'drillart plaats in de Noordelijke dwars beuk, om opnieuw het rouwbeklag in ont- Ontzaglijke belangstelling. Gisterochtend is de overbrenging van het Stoffelijk overschot van kardinaal Dubois naar de Notre Dame opnieuw een bewijs ge weest, hoezeer de groote overledene te Parijs bemind was. Overbrenging en uitvaart hadden plaats onder een ontzaglijken toevloed van Parijze- naars. Tal van magazijnen waren gesloten en ook van de meeste vensters waren de sto res neergelaten. Alle balcons waren echter dicht bezet. Die ontzaglijke toevloed werd zelfs niet Verminderd door den even voor het uur der Uitvaart neerstroomenden regen. Precies kwart voor negen begonnen alle Parijsche kerkklokken te luiden en kwamen aan t aartsbisschoppelijk paleis drie rouw koetsen aan met de acht kanunniken d'ie het Stoffelijk overschot kwamen afhalen. In de cour van het bisschoopeljjk paleis bevonden zich volgens 'de ,.Msb." de hulp bisschoppen van Parijs en een dertigtal leden van het episcopaat, terwijl de geestelükbeid van het bisdom zich verzamelde in de Rue Barbet de Jouy en de officieele vertegen woordigers der regeering van het leger en de geconstitueerde corpsen in de nieuwe annexe van het paleis hun rouwbeklag her nieuwden. Zoodra de acht kanunniken de „chapelle ardente" betraden, werden de Profundis en de ritueele gebeden aangehe ven, waarna de uitdraving plaats had. De zware eiken lijkkist bleef door de cappa maama gedekt, waarop de barette was ge hecht, en werd in een lijkwagen tweede klasse geplaatst, als om onnieuw den grootev eenvoud van den kardinaal te doen uit komen. Precies om negen uur had het vertrek plaats en werd de lijkwagen in den stoet op genomen. waarvan het begin reeds den bou levard St. Germain geruimen tijd had be reikt. Het voorbijtrekken van den stoet werd Biet de meest voorbeeldige orde aanschouwd De ontroering onder de enorme volksmassa was zeer zichtbaar en vooral trof het. hoe alle klassen der bevolking tegenwoordig wa ren en blijk gaven een laatste hulde te wil len brengen. Op tal van plaatsen zag men geknield bidden. Ook op de bouwwerken, waar men langs kwam, en waar de werklieden zich met ont- bloote hoofden op de steigers bevonden zag men onophoudelijk het kruisteeken ma ken. Niet het minste gerucht was waarneem baar. Evenals bij de uitvaart van kardinaal Amette. het eeuwgetiide voor Napoleon, de Uitvaart van Maarschalk Focb. was ook nu weer het groote priesterkoor in een ma jestueuze „chapelle ardente" hers-Panen Alle doorgangen waren door breed-neer- ploolende rouwdraperiSn afgesloten en het triforium was een zilveren labyrinth aangebracht. Achter het hoogaltaar was de geheele boor gevuld door een zilver gelnmeerde rouwdra- perie. waarop een ontzaglijk wit kruis. Van den sluitsteen van het transeot hip" een groot baldakiin, in den vorm eener bv- zantijnschen kroon, vanwaar rouwdran-riën in zware banen afhingen naar de pilaren van het transept. Midden daaronder bevond zich de hooge katafalk, gevormd door een hoog platform dat een troonhemel droeg op vier gebeeld houwde en verzilverde kolommen. Het balda kijn had eveneens een zilveren kroonlijst, waarover op de vier hoeken de breede pana ches golfden. De geheele catafalk was gevat in een fontein van licht, zestien candelabres waren rondom geplaatst, ieder van 12 tot 25 armen. De zetel van den ontslapen kardinaal was ook geheel In rouw en licht gevat. Voor den Officiant. Z. Em. Kardinaal Charost was aan de epistelzijde een troon aangebracht. In den ambon aan de evaneeliezijde bevond zich Mgr. Maglione. de Pauselijke nuntius te Parijs. Vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten woonden den olechtiven dienst bij, o.m. de ministers Tardieu, binnenlandsch? zaken en Ponset, kunsten en wetenschappen, de presi dent van de Seine, de voorzitter van den Pa- rijschen Raad, de ridders van Malta en die van het H. Graf. Het H. Misoffer werd opgedragen door kardinaal Charost, aartsbisschop van Rennes De aanblik der plechtigheid was onbeschriif- lijk schoon. De stemming in het grootsche monument was overweldigend. Op het oogen- blfk van de absoutes werden de vijf prelaten naar het transsept geleid. Op den zetel, aan den ingang van het priesterkoor, recht te genover de catafalk, nam Kardinaal Charost plaats. Op de zetels tegenover de vier hoeken de Kardinalen Maurin en Binet, Hlond, primaat van Polen en de opvolger van Kardinaal Du bois op den zetel van Rouaan mgr. Du Bois de la Villerabel. De plechtigheid werd besloten met de vijf absoutes door zoo juist genoemde kerkvorsten gegeven. Aan het eind nam de vicaris capitularis, vangst te nemen. DE AANSTAANDE VLOOTCONFERENTIE Het Japansche program LONDEN, 1 Oct. (V.D.) Volgens een te legram uit Tokio heeft de Opperste Japan sche Oorlogsraad de vlootpolitiek der Ja pansche regeering goedgek urd. De minister van marine Takarabe zeide, dat het doel der Japansche regeering is: v rmindering der vlootbewapening met instandhouding van de krachtsverhoudingen tegenover de andere vlootmogendheden, waardoor Japan in staat is zien te verdedigen. De volgende, door het ministerie van ma rine ingediende programpunten, werden door den Oppersten Oorlogsraad goedgekeurd: 1. Vertraging in de vervanging van ver- indere slagschepen, waarbij echter niet zoover gegaan zal worden, dat gevaar be staat voor het instandhouden van de scheeps werven. 2. Waarborgen voor een verhouding 7 10 kruis rs tegenover Groot Brittannië en de Vereenigde Staten, hetgeen ook zal gelden voor het type kruisers van 10.000 ton. 3. Afwijzing van het streven tot afschaf fing van de duikbooten en in de plaats hier van gelijkn;id op dit punt met Amerika en Engeland. 4. Beperkingen voor de verandering van handels- in oorlogsschepen in oorlogstijd. De redevoering van den minister van werk loosheid, Thomas, op de conferentie der ar beiderspartij in Brighton werd vrij heftig be- critiseerd door den vertegenwoordiger van den Imker vleugel Wheatley. D ze verklaarde zich bereid Thomas de gelegenheid te geven te bewijzen, dat het socialisme het kapita lisme beter zou kunnen doorvoeren dan het kapitalisme zelf. De indruk, alsof terzelfder- tijd, dat MacDonald met Amerika streefde naar een ontwapeningsovereenkomst, een Eng Isch-Amerikaansche economische oor log voor de deur stond, moest bestreden worden. Thomas antwoordde, dat hij de groote moeilijkheden van het werkloosh idsprobleem wel degelijk inzag. Hij wilde echter niet be weren binnen de tw.e eerstvolgende jaren werk te kunnen scheppen voor een millioen werkloozen; hij zou niet weten, hoe hij dit tot stand zou moeten brengen en hij ge loofd 3 ook niet, dat een andere regeering dit zou kunnen. Een erfkwaal van decenniums kan niet in zoo korten tijd genezen worden. Alleen deel te nemen aan de uiteindelijke op lossing was mogelijk. Het verdere deel van de debattrn was ge wijd aan het nieuwe ontwerp voor de partij- statuten. Er zuil n drie klassen leden ge schapen worden. De behandeling van dit punt werd voorlcopig uitgesteld. De confe rentie werd tot Woensdag verdaagd. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN HENDERSON EN DOWGALEWSKY De onderhandelingen tussch n den Engel- schen minister van Buitenlandsche Zaken. Henderson en den Russischen gezant te Pa rijs. Dowgalewsky, zijn onder vrij geheimzin nige omstandigheden voortgezet. T gen tien uur in. den ochtend verliet Henderson het Jaarcongres der Labourpartij in Brighton om zich in den auto van den gezant naar L.wes te begeven, alwaar de beide staats lieden samen de lunch gebruikten en tot Iaat in den middag bijeen bleven. Omtrent het verloop der onderhandelingen verluidt officieel: De besprekingen tusschen Henderson en Dowgalewsky hebben heden morgen in Lewes tot een overeenkomst geleid betreffende de methode, welke voor het vol ledig herstel der diplomatieke betrekkingen gevolgd zal worden, waarbij ook de regeling van het tot nu toe onopgeloste vraagstuk ten aanzien van een propaganda-overeenkomst ter sprake kwam. Hiermede is de breuk tus schen Engeland en Rusland zoo goed als ten einde Het herstel der betrekkingen is thans nog slechts een kwestie van korten tijd. BEZORGDHEID OM IIET LOT VAN DE FRANSCHE SIBERIëVLIEGERS Naar uitMoskou gemeld wordt, heeft de Fransche gezant Herbette de Sovjetregeering verzocht alle Russische radiostations on middellijk berichten door te geven over het lot van de Fransche vliegeniers, die een vlucht van Moskou naar Irkutsk hebben on- iernomen. Volgens de laatste berichten zijn zij van Nowesibirsk naar Irkutsk gestart, waar zij nog steeds niet aangekomen zijn. Het commissariaat van buitenlandsche za ken heeft den Franschen gezant toegezegd alle maatregelen ter opsporing van de avia- teurs te nemen. 4 Russische militaire vlie gers zijn Dinsdag uit Irkutsk gestart om de Fransche vliegers te zoeken. MOTIE VAN WANTROUWEN TEGEN SEVERING. In den Rijksdag hebben aan het slot van de zitting van Dinsdag de afgevaardigden der Chr. Nat. Boerenpartij een motie van wantrouwen ingediend tegen minister Seve ring, welke motie wordt gemotiveerd met de arrestatie van leiders van het „landvolk" in verband met de bomaanslagen. Ook de natlonaal-socialisten hebben voor eenigen tijd een motie van wantrouwen te gen den minister van binnenlandsche zaken ingediend. DE WERKLOOSHEIDSVOORSTELLEN IN DUITSCHLAND. Voor heden hadden bijna alle rijksdagfrac ties zittingen belegd om na de tweede lezing van de werkloozenvoorstellen den nieuwen toestand te bespreken. De Rijkskanselier zal de partijleiders Woensdagmorgen voor nieuwe besprekingen ontvangen. CLEMENCEAU ERNSTIG ZIEK. Clemenceau is wederom ernstig ziek. Om 8 uur gisterenmorgen arriveerde op het land goed van Clemenceau een ziekenauto, daar de dokters de overbrenging van den voorma- ligen minister-president naar Parijs noodig achtten. De auto, die met het oog op den gezond heidstoestand van Clemenceau slechts lang zaam mocht rijden, kwam eerst laat in den avond in Parijs aan. Clemenceau werd on middellijk door Dr. de Jelles in behandeling genom DE OPSTAND IN CHINA Het telegraafagentschap Gowen deelt mede, dat hevige gevechten geleverd worden tusschen de opstandelingen en de troepen van de Nankingregeering in de provincie Hoepei. Het is den opstandelingen gelukt de regeeringstroepen te verslaan, welke er zich voorloopig toe bepalen de stad Ichang te be houden. Volgens officieele Chineesche os- richten zullen de regeeringstroepen echter waarschijnlijk gedwongen zijn de stad Ichang te verlaten. Maarschalk Tsjang Fat Kwei heeft een nieuwe regeering gevormd, waarin hij zelf de portefeuille van oorlog en den post van minister-president bekleedt. Buitenland sche zaken heeft Eugen Tsjon, binnenland sche zaken een verwant van Soen Yat Sen. Tsjang Fat Kwei verklaarde, dat de Chi neesche communistische organisatie zich be reid verklaard heeft hem in zijn strijd te ondersteunen. Hij hoopt, dat het hem geluk ken zal een nationale vergadering in Kan ton bijeen te roepen. DE MISSIE IN CHINA Duitsche missionarissen overvallen LONDEN, 1 October N.TA. De „Times" verneemt uit Hongkong: berichten uit Swa- tau m'lden, dat bij de inneming van Sjang- hang door Communistische troepen, van 24 Duitsche missionarissen der Dominicaner orde. 13 niet in staat waren te ontkomen. Ze ven hunner werden gevangen genomen, ter wijl voor twee een losgeld van 40.000 mark wordt verlangd. Een cheque is geen geld Een Amerikaan te Parijs liet dezer dagen zijn haar knippen. Na afloop der operatie haalde hij een chequeboek en een vulpen uit zijn zak in plaats van de paar francs, die hij schuldig was, en vulde het door hem te betalen bedrag In. De eigenaar der kappers zaak wilde van d'ze betalingswijze niets we ten; cheques zijn geen geld en met bank- transacties hield hij zich niet op. Het kwam tot een woordenwisseling, erger; het kwam tot een vechtpartij. De politie moest het tweetal scheiden en Ham den Amerikaan mee naar he bureau waar na rustig overleg een oplossing werd gevonden. De Amerikaan zou even naar zijn hotel gaan en het verschuldigde bedrag in baar geld ha len. Toen hjj terugkeerde in de kapperszaak en zijn schuld had voldaan bood de kapper hem aan om zijn haar, dat door de worsteling in de war was geraakt, weer op orde te bren gen. Het zou ditmaal niets kosten. Vice-president der Amerikaansche Bemberg-Mij. dood in zijn kamer aangetroffen De vice-president der Amerikaansche Bemberg u. Glanzstoff Ges., W. S. Kummer, vroeger Duitsch Consul in Portugal, is leven loos in zijn woning in Elisabeth-Town aan getroffen. Kummer lag met doorgesneden polsaderen in een grooten bloedplas op den grond. Naast hem vond men een scheermes, terwijl de kamer zich in zeer wanordelijken toestand bevond en de ramen open stonden, zoodat de politie in twijfel verkeert, of er van een moord dan wel van zelfmoord sprake is. De Glanzstoff-fabriek heeft in het voor jaar sterk onder stakingsonlusten te lijden gehad. Zeer onlangs heeft men weer po gingen om tot staking over te gaan aange wend, welke echter met geringe meerderheid van stemmen verhinderd werd. Volgens de laatste berichten, neemt de politie aan, dat Kummer om zakenredenen zelfmoord heeft gepleegd. Uit Elisabethtown wordt nader gemeld, dat een bijzondere commissie van onderzoek uit Washington wordt verwacht, teneinde een onderzoek in te stellen naar den dood van Kummer. Vastgesteld is, dat het lijk niet aangeroerd is. Aan zelfmoord kan, volgens de beschik bare berichten nauwelijks getwijfeld worden. Ter plaatse heeft men ook nog een briefje gevonden van den volgenden inhoud: „Ik kan niet langer voor de glansstoflieden werken. Kummer." Het lage geboortecijfer in Frankrijk Nieuwe jammerklacht:n worden aangehe ven over den achteruitgang van het aantal geboorten in Frankrijk. Terwijl gedurende het eerste kwartaal van 1928 het geboorte cijfer 190.437 bedroeg, liep dit in 1929 tot 185.398 terug. Ook het aantal sterfgevallen vermeerderde: 175.982 in h.t eerste kwartaal van 1929 tegen 168.436 in het tweede kwar taal. De ondersecretaris van openbare gezond heid, Oberkirch, v.rheelt zijn bezorgdheid niet. Zonder zoo ver te gaan met te beweren dat Frankrijk „ontvolkt" wordt, verklaart hij, dat Frankrijk, vergeleken bü de steeds toen: mende bevolking in andere landen, ern stig ten achter komt. Het heeft een uitge strekt koloniaal rijk, waarvoor het geen vol doende arbeidskrachten bezit, zoodat buiten landers de functies krijgen; die eigenlijk door Franschen behooren te worden ingenomen. Bovendien wijst niets er op, dat met een vooruitgang in afzienbaren tijd rekening kan worden gehouden. Mag men tegen zijn wil gefilmd worden? Is een filmoperateur gerechtigd, om voor bijgangers zonder hunne toestemming op de gevoelige plaats vast te leggen Een Fransche filmmaatschappij liet op een der drukste pleinen van Parijs verschillende straattooneeltjes opnemen. Later werd de film in het publiek vertoond. Op zekeren dag stormde een opgewonden heer het kantoor der directie binnen en verklaarde dat hij de maatschappij wegens verstoring van zijn hu welijksgeluk zou aanklagen, want zijn vrouw had hem op de film in gezelschap van een vreemde dame gezien. Nu had zij hem m:t echtscheiding gedreigd. Een andere heer, die zich zelf op de film herkend had, eischte van de firma, dat zij herkend had, eischte van d firma, dat zij er dit gedeelte zou uitknippen. De maatschappij weigerde echtrr beslist, daar zoo'n film, zon der straatscènes eenvoudig geen beteekenis meer had. De kwestie komt binnenkort voor het gerecht en men ziet met spanning de uitspraak van de rechtbank tegemoet. Een brandstichtersvereenigüig Het ls den rechter van instructie van Cottbus, Dr. Hoepker, in samenwerking met de Berlijnsche politie gelukt een vereenigmg van brandstichters op te sporen, die in den laatsten tijd ongeveer 100 branden in de omgeving stichtten, waaraan verscheiden boerenhoeven ten prooi werden. Op het oogenblik zijn bij het gerecht processen aan hangig tegen 30 personen uit het Spreewald- gebied. Verscheidene hunner zijn reeds ge arresteerd. Mme. Curie enMaurice Chevalier Toen de bekende Parijsche li djeszanger Maurice Chevalier twee jaar geleden uit de Ver. Staten te Parijs terugk erde en aan het station Saint-Lazare uitbundig door een dichte menigte werd begroet, zag iemand een eenvoudige dame doqr de mensch nmassa schuiven en vrijwel onopgemerkt verdwij nen. Het was Mme Curie die uit Amerika terugkeerde m:t een gram radium. Het pu bliek dat zijn belangstelling op andere za ken dan wetenschappelijke daden pleegt te richten kende de pionierster in het geheel niet. H:t toeval, een wel zeer merkwaardig toe val wil dat zoowel Mme. Curie als Maurice Chevalier den 9en October zich wederom naar de Ver. Staten zullen inschepen op de zelfde boot. Dezen keer echter steekt Mme. Curie niet voor wetenschappelijke doelein den over, doch slechts voor het brengen van particuliere bezoeken. Zij zal weliswaar door president Hoover word n ontvangen, doch zou niet gaarne den indruk willen wekken, dat ze in de Ver. Staten om radium gaat bedelen. De prijs van de radium is nog niet gedaald, zoo vertelde ze, ondanks de ontdekking, door de Belgen van radium in de Kongo, welke slechts een tijdelijke prijsvermindering ten gevolge had. Op het oogenblik kost één gram radium in Frankrijk nog altijd op zijn minst l'A millioen francs. In het Wilhelminaziekenhuis te Nijmegen is in den ouderdom van 77 jaar overleden de gepensionneerd generaal-majoor van het Indische leger P. H. van der Wedden Generaal Van der Wedden heeft in den Atjeh-orolog een rol van beteekenis ver vuld. In de September-aflevering van het maand blad „Tentoonstellingsberichten," het of ficieele orgaan van de Neder.andsche Ver- eeniging voor Tentoonstellingsbelangen, treffen wij als naar gewoonte een zeer uit gebreide lijst van tentoonstellingen en jaar beurzen aan, die in de eerste komende maanden in binnen- en buitenland zullen plaats vinden. Daarna bevat het orgaan het zeer be langwekkende verslag der werkzaamheden van de Vereeniging over het tijdperk van i Juli 1928 tot 30 Juni 1929, benevens de verlies- en winstrekening en de balans over het afgeloopen vereenigingsjaar. f er wijl ten slotte nog een en ander wordt medegedeeld omtrent de Nederlandsche commissies, in gesteld bij Koninklijk Besluit, betreffende deelneming aan de Wereltentoonstelling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaamsche Kunst. Antwerpen 1930. Een interessante proefneming in 1870 Het geniet geen algemeene bekendheid, dat reeds in 1870, bij de belegering van Parijs pogingen werden gedaan om telegrafische signalen over te brengen, zonder dat het zendstation en het ontvangstation door mid del van een draad verbonden waren. Toen de stad belegerd werd, was het eerste werk van de belegeraars het verbreken van alle verbindingen van Parijs met het overige gedeelte van Frankrijk. De heer Bourbouze van het laboratorium der Sorbonne Universiteit kwam toen op het plan te trachten de telegrafische signalen draadloos te verzenden en de Seine ais geleider te gebruiken. Experimenten tus schen een tweetal bruggen te Parijs slaagden uitstekend, en hadden tot gevolg, dat er middelen werden beraamd, om de buiten wereld op de hoogte te stellen van het plan. Een leeraar van het Henr IV-lyceum te Parijs kreeg opdracht, met een luchtballon de stad te verlaten. Hij was vergezeld van een staf van electro-technici. Te Po.ssy zou het station, waarmee vanuit Parijs berichten zouden worden gewisseld, opgesteld worden. Door ongunstigen w.nd dreef de ballon echter af en kwam in Cham pagne terecht. Zoodoende kwamen de elec tro-techn ci, die den I7den December 1870 vertrokken waren, eerst in Januari van het volgend laar te Poissy aan. In een fabnek, die aan de Seine ge.egen was, werden de apparaten opgesteld, en welÜra werden de proefnemingen aangevangen. Toen was het echter reeds te laat, want men had in Parijs door het lange wachten den moed opgegeven en bovendien had hongersnood de Parijzenaars zoo verzwakt, dat de stad zich weldra moest overgeven. KANTOOB HAAPLEM NASSAUPLEIN TELEFOON 1?0*8 ADVIEZEN INZAKE BELEGGING KLUISLOKETTEN F 5.— PER JAAR STOOMVAART MIJ. NEDERLAND RADJA (thuisr.) 30/9 v. P. Said. ROTTI 27/9 v. AmsU te Batavia. KON. HOLL. LLOYD DRECHTERLAND (uitr.) pass. 29/9 Teneriffe» EEMLAND 1/10 v B'Alyres te Ainst. FLANDRIA i'io v. B'Ayres te Amsf. GELRIA (uitr.) 30/9 te en 1/10 v. Montevideo. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ACHILLES (.uitr.) pass. 29/g Azoren. ARIADNE 1/10 v. Gothenburg te Amsterdam. AURORA 30/9 v. Malta n. Venetië. BAARN (uitr.) 30/9 te Valparaiso. BRIELLE 29/9 v. Iquique n. Mauta. DOROS 29/9 v. Gibraltar te Malaga. EUTERPE 30/9 v. Amsterdam te Danzig. HEBE 30/9 v. Cette n. Tarragona. JASON 1/10 v. Savonnah te Antwerpen. JORSEIDON (thuisr.) pass. 1/10 Azoren. JU NO 1/10 v. Lissabon te Amst. MARS 30/9 v. Messma n. Catania. MEDEA 29/9 v W.-Indië te New York. MINERVA 30/9 v. Varna te Constanza. NEPTUNUS 30/9 v. Napels n. Torrevieja. NEREUS 30/9 v. Bilbao n. Santander. TELAMON 30/9 v. Bremen n. Amsterdam. TELLUS 30/9 v. Ban te Catawa. VULCANUS 30/9 v. Malta n. Alerandriê. HOLLANDAFRIKA-LIJN JAGERSFONTEIN (thuisr.) 29/9 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. KLIPFONTEIN (uitr.) 30/9 te Beira. MELISKERK (thuisr.) 1/10 v. Dar es Salaam n. Zanzibr. NIAS .uitr.) 30/9 v. Port Elisabeth n. East London. SPRINGFONTEIN 20/9 v. Rott. te Hamburg. SUMATRA (uitr.) 29/9 v. East London n. Port Natal. HOLLAND— AMERIKA-LIJN DRECHTDIJK 29/9 v. Vancouver te Sattle. VOLENDAM 1/10 v. New York te Rott. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN ABBEKERK 28/9 v. Huil te Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN KOUDEKERK (thuisr.) t'io v. P. Said n. Oran. VEENDIJK 30/9 v. Hamburg n. Antwerpen. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN OLDEKERK (thuisr.) 1/10 v. Foochow. JAVA—NEW YORK-LIJN PRIAM 29/9 v. New York n. Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD MADIOEN (uitr.) 30/9 Ouessant gep. PALEMBANG (uitr.) 30/9 Fimsterre gep. SOEKABOEMI (thuisr.) 30/9 v. Marseille, TOB A (thuisr.) 30/9 Ouessant gep. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALGENIB (uitr.) 30/9 v. Leixoes. ALGORAB (thuisr.) 29/9 v. Montevideo. ALHENA (uitr.) 29/9 te B.-Ayres. STOOMVAART MIJ. OCEAAN MELAMPUS 30/9 v. Londen te Hamburg. EMZETCO LIJN IONGE ELISABETH Aimer ia n. Londen en Rott. 30/9 Finisterre gep. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BATAVIER III 1/10 v.m. 8 u. 40 v. Rott. te Gravesend. BATAVIER VIII 29/9 v. Rott. te Bordeaux. BUSSUM 28/9 Lodingen gep., v. Amst. n. Archangel. CELAENO 27'9 v. St. Vincent, Rosaric n. Falmouth. EBENHAEZER ms. 28/9 v. Ralborg te Holrenau. FOXHOL Lammers, 30/9 v. Londen te Antw. KATWIJK 30/9 v. Rott. te Caen. LARENDRECHT 28/5 Lodingen gep. Archangel nu Zaandam. LIBELLE, m.s. 28/9 v. Londen te Duinkerken. OCEAAN De Winter, 30/9 v. Ekenas te Bragestad. STAD VLAARDINGEN 28/9 v. Narvik te Sydney (C. B.) ZAANDIJK 26/9 v. Newport te Pcranagua. DONDERDAG 3 OCTOBER HILVERSUM, 298 M. N. 6 uur: 1071 M. Uitsl. NCRV-Uitz. 10.30—11.00 Zieken» dienst 12.302.00 Concert. Zang, viool, cello en piano 2.002.35 Uitzending voor scholen 4.005.00 Ziekenuurtje 5.00— 6.30 Concert. Sopraan, viool en piano 6.307.30 Orgelconcert 7.308.00 Lezing over: „Catharine Booth als predikster." 8.009.00 Orkestconcert 9.009.20 Praat» je door den NCVR-voorzitter 9.2010.10 Voortzetting concert. Daarna Persberichten. HUIZEN, 1875 M. 10.0010.15 Morgenwij» ding 12.151.45 Concert door het Tuschinski-Orkest 1.452.30 Gramofoon» muziek 2.304.00 Solisten-concert Annie Lieman-zang, Willem Schansman-tenor, F. Pfeiffer-piano 4.005.00 Ziekenuurtje 5.005.30 Sportpraatje door H. Hollander 6.017.45 Concert door de Hongaarsche Tzigane Kapel van de Gebr. Elmer en Bela Ruha, m. m. v. Van Dijk's origineele VoJen- dammers 8.019.15 Kamermuziek door *t Hollandsch Strijkkwartet 9.159.30 Praatje door Fred. Fry over: Taallessen 1929—1930 9.30—11.10 Concert door het Omroeporkest 10.10Persber. 10.20 Voortzetting concert. Daarna: Gramofoon- muziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing 11.2011.50 Proefuitzen- ding Televisie 11.50 Gramofoonmuziek 12.20 Concert J. Muirella-alt, B. Jellet- viool, O. Tomlinson-piano 1.20 Concert Cinema-orgel 2.20 Beelduitzending 2.45 Berichten 2.50 Uitzending voor scholen 3.20 Vesper 4.20 Concert. A. Greorgy-sopraan H. de Leon-bariton, het Georgian Trio 5.35 Kindgruurtje 6.35 Nieuwsber. 6.50 Marktberichten 7.05 Pianorecital door L. England 7.20 Le zing 4.45 Lezing 8.05 Viool-recital door R. Chemet 8.50 Optreden van de Co-Optimists 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing 10.35 Verrassing 10.5012.20 Dansmuziek. Vocaal sextet. 7ARIJS „RADIO-PARIS," 1725 M. 12.50— 2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Klassiek uurtje 6.55 Gramofoonmuziek 8.20 Tooneeluitzending en kamermuziek. LANGENBERG, 473 M. 10.35—1135 Gra mofoonmuziek 11.4012.10 Phonola-con cert 12.30 Gramofoonmuziek 1.252.50 Orkestconcert 5.556.50 Gramofoonmu ziek 8.20 lm Wiener Wurstelprater. Een vroolijke Hoorbeelden-Reeks. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Gramofoonmu ziek 6.55 Gramofoonmuziek. 835 Concert. Orkest en vocale solisten. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—230 Or kestconcert 3.505.50 Dansmuziek 8.3510.35 Orkestconcert en zang 1030 1.20 Dansmuziek. ZEESEN, 1635 M. 6.10—11.05 Lezingen 12.201.15 Gramofoonmuziek 1.151.50 Lezingen 2.20—2.50 Gramofoonmuziek 2.504.50 Lezingen 4.505.50 Con cert uit Berlijn 5.50—8.20 Lezingen 8.20 Concert uit Leipzig 9.50 Voorlezing. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. EEN FiJN STUK ZEEP MET EEN PRACHT-PLAATJE VAN INDIË. VERZAMELT ZE IN HET ALBUM „ONZE OVERZEESCHE GEWESTEN" OP GOEDE ZEEP STAAT: „Dat gaat mij niets aan," antwoordde de knecht onverschillig, „ik wist niet eens, dat ze een dochter had!" Hij sloot de deur en Smith bleef als versteend naar den koperen knop staren. „Weggegaan geen adres," mompelde hij; wist niet, dat ze een dochter had!" Hij nam het huis met de schreeuwerige roode blinden eens goed op en mompelde een hartige uitdrukking. „Nu. des te beter," philosofeerde hij even later, dan behoort het kind mij toe en als er later een belooning uitgeloofd wordt, zal het een behoorlijke zijn! Toch zou ik zeggen, dat er iets niet in den haak is!" Den hee- len weg naar huis terug dacht hij na over het geval. „Vrouwlief zal wel In haar schik zijn maar wat zal dat arme kind zeggen?" Hij zag er tegen op, Joan het resultaat van zijn be- zoek mee te deelen. Het meisje wachtte op hem op den hoek van de weide en scheen teleurgesteld, dat haar moeder niet meegekomen was. „Ze ls er niet," zei Smith kort en bondig en blies groote rookwolken uit zijn pijp. „2e is weggegaan," verduidelijkte hij, „de knecht wist niet waarheen en zei, dat ze niet terug kwam." Joan werd heel bleek. „Weggegaan en komt niet terug. O, neen! Dat is toch niet waar? Dat moet een vergissing zijn!" „Het is geen vergissing!" De tranen liepen Joan over het gezicht. H t moet een vergissing zijn," herhaalde ze. .Ik zal morgen zelf gaan, al moet ik ook het heele eind loopen Smith nam de pijp uit zijn mond en keek haar aan. Tranen had hij wel verwacht en vrouwentranen waren naar zijn meening haast even erg als een vrouwentong, maar hij bewonderde de flinkheid van het meisje. „Als je dat per se wilt, liefje," zei hjj ten slotte." dan moet je het doen en dan zal ik je brengen." „Ik kan wel alleen gaan." John Smith lachte. Tien jaren van echte lijk geluk met juffrouw Smith waren wel In staat geweest, nem te leeren een vrouwenziel te doorgronden. „Goed, ga dan maar alleen," bromde hij, maar Londen is een groote drukke stad." Joan had onmiddellijk berouw. „Ik wilde niet onvriendelijk zijn en na tuurlijk, ik vind het ook prettig, als u mee gaat, maar ik dacht, dat u „Dat Ik je voor de mal hield! Dat begrijp ik wel, maar het is allemaal de waarheid," zei hij, .terwijl hij zijn keel schraapte. „Ik spreek altijd de waarheid tegen je en zal je nooit voor de mal houden, omdat Ik je graag mag lijden en je hoeft nooit bang voor me te zijn. Maar laat h&ar niets merken," en hjj wees met zijn pijp in de richting van waar de stem van juffrouw Smith kwam. „Ik dank u wel," antwoordde Joan, die we liswaar niet alles begreep van John's ont boezeming, maar zich toe h gerustgesteld voelde. „Ik vertrouw u." Smith stak zijn groote bruine hand uit. „Die koop is gesloten!" riep hij. Joan legde haar kleine blanke hand in de geweldige bruine knuist. „Dus u brengt me morgen naar Londen?" „Dat zal gebeuren," zei John Smith, ter wijl hij zich afvroeg, wat zijn vrouw wel van zijn heldhaftig besluit zeggen zou. En juffrouw Smith had een heeleboel te zeggen Joan ving er dien nacht wat van op en was bang en ze had erg medelijden met den ar men John. D:n volgenden morgen gingen ze vroeg op weg. Mr. Smith spande een van de magere paarden voor een licht karretje, dat de wa gens begeleidde en reed Joan naar het dichtstbijzijnde station. Ze was verlegen, omdat ze%ren geld had en verzekerde John. dat ze hem later zijn onkosten zou terug betalen. Maar haar begeleider scheen over zijn financieele moeilijkheden van den vori- gen dag heen te zijn. Hij stond er op, tweede klasse te reizen en in Victoria Station nam hij een taxi en met een grootsch gebaar gaf hij den chauffeur last, naar no. 376 in Piccadilly te rijden. „Dat heerschap, dat me gist: ren opendeed was niet zoo erg vriendelijk," vertelde hij Joan. „Maar we zullen hem wel eens laten merken, dat we net zoo go'd zijn als hij, mis schien wel beter." Hij lachte grimmig. „Lieve deugd, als mijn ouwetje ons nou eens zien kon; wat zou ze te keer gaan!" John Smith zei den chauffeur even te wachten en trok aan de bel. Joan's hart klopte angstig; wel tien keer las ze het nummer op de deur en dezelfde knecht, dis Smith den vorigen dag zoo iaag- dunkend behandeld had, deed open. „Het heeft heelemaal geen zin, mevrouw Bramant te komen opzoeken," zei hij norsch. .,ze is weggegaan en ik weet ni't waarheen. Alle bedienden zijn ook weg; u kunt verdere moeite sparen." „Loop niet zoo hard van stapel, mannetje," zei John opgewekt. „Hier is juffrouw Bra mant. Misschien kun je haar wel meer ver tellen." „Is het heusch waar?" vroeg Joan ver schrikt, terwijl de waarheid ten volle tot haar doordrong, nu ze het zelf uit1 d n mond van den knecht hoorde. „Is mijn moeder weggegaan?" Nu werd de bediende toch vriendelijker. „Ja, juffrouw," zei hij, „ze is weggegaan, voor ik hier in betrekking kwam zii heeft hier wel gewoond maar zij en haar broer zijn plotseling vertrokken een poosje geleden al, geloof ik. Ze zijn naar het vasteland gegaan, zooals Ik gehoord heb." Joan draaide zich om zonder verder een woord ts zeggen. „Kom meneer Smith," zei ze haastig, „la ten we maar gaan!" De tranen stroomden haar over de wan gen en Smith wist niet. wat hij zeggen moest. Op dat oogenblik kwam Richard In- dulie naar de voordeur sed rt kort woon de hij in het huis met de roode blinden en keek Joan nieuwsgierig aan. De knecht zei i: ts tegen hem en hij liep vlug naar de stoep „Neemt u mij niet kwalijk, moest u me vrouw Bramant spreken?" schalde Smith's stem en hij nam Joan bij den arm, daar hij angstig was, dat zijn buit hem op het laatste moment zou ontglippen. Indulie monsterde hem van boven tot be neden en keerde hem toen den rug toe, ter wijl hij tegen Joan vervolgde: „Ik ben eenoude vriend van mevrouw Bramant, mijn naam is Indulie; kan ik u misschien helpen?" „O zeker!" riep Joan opgewonden, „zij is mijn moeder, ze heeft hier gewoond; ik ben van school weggeloopen, weet u, om naar haar toe te komen en nu hoor ik, dat zij ver trokken is niemand weet waarheen en ik ben heelemaal alleen." Indulie trok zijn wenkbrauwen ongeloo- vig op i Dit was dus Anne's geheim. Dit onschul dige kleine kind, dat van school weggeloopen was, eigenlijk al een jong meisje en alle machtig mooi ook haar kind! Wat een vondst! Een mooie kaart on te gelegener tijd tegen Anne uit te spel:n! Wéér nem hij John Smith minachtend van het hoofd tot de voeten op „Wat is dat voor een heerschap?" vroeg hij. Dat is meneer Smith ik ben zoolang bij hem; hij heeft me hierheen gebracht en is heel vriendelijk voor mij," zei Johan haastig. „Je zult voor je diensten beloond worden," zei Indulie uit de hoogte. Toen wendde hij zich weer tot Joan. „Komt u met me mee, dan zal ik u alles vertellen, wat ik weet. En als u zich een zaam voelt, kunt u bij me blijven, tot uw moeder gevonden is." Hij wilde voorgaan in de hal. maar Joan aarzelde. Er was iets in de manieren van dien man, dat haar wan trouwen inboezemde. Ze wierp een smee kenden blik naar John Smith. „Het eenige, wat we wenschen te weten, is het tegenwoordig adres van mevrouw Bra mant," zei John Smith flink. „Ik zal alles voor u doen, wat ik kan. Zoo als ik al gezegd heb, u kunt hier blijven, in het huis van uw moeder (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5