Dr. Gustav Stresemann f DONDERDAG 3 OCTOBER 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT MJMMFR BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 224 tegen ongevallen verzekerd v^or een der volgende uitkeeringen I OUlfU," verlies van beide armen, beide beenenof heideoogen: I Dü«*" doodelijken afloop. een voet of een oog- duim of wijsvinger: IvU, AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL been of arm lift bij verbes v. een I U. anderen vinger. MISLUKT KATHOLIEK SOCIALISME Schipper bekneld geraakt Excursie naar Limburg De gevaarlijke overweg bij Rilland Bath De Burr ter van Doorn v.aa^t ontslag Alle eendjes zwemmen in het water Gemeenteraad van Amsterdam HET ONTWERP— WINKELSLUITINGSWET Spoedige behandeling in de Tweede Kamer TROTZKY WORDT NIET IN NEDERLAND TOEGELATEN Bezwaren aan zijn verblijf hier te lande verbonden HEVIGE TWIST TE LEIDEN Een woonwagenbewoner in de zijde geschoten ENCEPHALITIS TE WEESP De Alastrim-gevallen Directeur-Generaal van Waterstaat Onder een bassin Draverij met handicap te Lisse Oplossing van Kanker gezwellen Diamanthandel en smokkelarij De uitbreiding der Zuider gasfabriek te Amsterdam Telefunken en Philips Wat elke maand te doen geeft J. J. WEBER ZOON .4 Groote Houtstraat 166 Haarlem Piet van Kempen mag weer rijden De R. K. Zangvereeniging „Beverwijk" naar Duitschland Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: roor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 14 regels 60 eL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, btJ voorultbet Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel W"V Alleabonnë sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden» Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door jTr A bij een ongeval met 1250. „bij verlies van een hand, f 1 9C hij verlies van een f Crt bij 'n breuk vaD Alle strevingen ten goede, alle oprechte uitingen van drang naar hooger, edeler, godsdienstiger leven moeten in onzen tijd van grof materialisme niet alleen met be langstelling, maar ook met vreugde opge merkt en gevolgd worden. Daarom is het ook, dat wij ons levendig interesseeren voor de religieus-socialistische beweging, waarvan de niet te onderschat ten beteekenis weer eens naar voren gekomen is in het dezer dagen te Amsterdam gehou den congres der religieus-socialisten. Niet, dat wij in de naaste toekomst van deze beweging een volledige zegepraal van een goed gefundeerden laat staan van den eenig-waren godsdienst verhopen: daartoe is de verwaring nog te groot, daar toe blijft alles nog te vaag, daartoe is ook de zucht naar het materialistische nog te sterk, nog te overheerschend. Maar als een weldaad van Boven mag het toch reeds beschouwd worden, dat groote groepen van hen, die hun hart aan het so cialisme verpand hebben, zich in het mate- rieele alleen en in het On- en Anti-gods- dienstige, dat het socialisme kenmerkt (en kenmerken moét) niet langer bevredigd gevoelen, indien er bij dezulken van be vrediging der ziel al ooit sprake geweest mocht zijn. Door verschillende sprekers vooral door den jongen Ds. Banning zijn ten con- gresse voortreffelijke waarheden naast veel dwalingen verkondigd, maar in het algemeen kan niet dan met waardeering kennis genomen worden van den goeden wil naar de waarheid, naar een houvast-biedend geloof en naar een reëeler godsdienst, welke in alle eerlijkheid hier tot uiting kwam. De hier naar voren gebrachte inzichten, de hier aan den dag getreden mentaliteit moge dóórwerken, dan valt er in de toe komst een juistere waarcbering van den godsdienst, vooral van het katholicisme, te verhopen, dan zal men de verhouding tus schen katholicisme en socialisme juister lee- ren zien en dan zal men het kan hier niet anders naarmate het geloof, het katholicisme de voornaamste plaats wordt ingeruimd, welke haar toekomt, ook gelei delijk terugkeeren van zijn socialistische dwalingen. Of het een, of het ander. Daarom is het zoo treurig, dat de onzen lezers welbekende z.g. katholiek-socialistische Duitscher Heinrich Mertens op dit congres de verwarring nog is komen vergrooten door met onbegrijpelijke politieke wijsgeerigheid te betoogen, dat katholicisme heel goed kon samengaan met een overigens niet nader omschreven soort van socialisme. Hij heeft zijn gehoor geeuwend-onbevre- digd gelaten; positiefs kwamen deze zoekers naar waarheid niet te weten, en de Neder- landsche sociaal-democratie zal thans toch eindelijk wel inzien, dat zij met haar pro paganda voor het „stelseT'-Mertens geen succes heeft, waar zij hoopte, de katholieke arbeiders in den waan te brengen, dat zij zich gerust bij de socialisten konden aan sluiten èn katholiek blijven. De heer Mertens heeft ter vergadering niet kunnen tegenspreken, dat Kardinaal Schulte van Keulen in de „Kirchl. Anzei- ger" van 15 Juli li. de beweging van Mer tens voorzoover dit nog noodig mocht zijn absoluut veroordeeld heeft en de geeste lijkheid heeft aangemaand de warhoofderige theoriën der „katholieke socialisten" zoo krachtig mogelijk te bestrijden, zonder voor behoud. De heer Mertens kon er ten congresse niet uitkomen en zijn figuur moet voor de ern stige toehoorders wel een heel stumperigen indruk gemaakt hebben. De Mertens' mogen uit ons land en uit de religieus-socialistiche beweging weg blij ven: zij kunnen de verwarring enkel maar vergrooten en de goedwillende socialisten slechts hinderen in hun streving naar de eeuwige waarheid. De borstkas ingedrukt Een 54-jarige schipper wilde te Amster dam zijn vaartuig wegens l et stijgen van het water over eenigen afstand verhalen, daar hij vreesde dat de bruggei. niet hoog genoeg zouden zijn. Bij net doorvaren keek hij over een kist heen om de brughoogte te controleeren. Hij raakte tusschen een ijze ren dwarsbalk van de brug ove - de Lelie gracht en de kist bekneld, waardoor zijn borstkas werd ingedruKt. Bijna onmiddellijk daarop is hij overle den. Onder leiding van oud-minister König, hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat te Maastricht, heeft Woensdag een gezelschap leden van de Eerste Kamer van Maastricht uit een excursie onderno men naar de werken voor den aanleg van het Julianakanaal en de Maaskanalisatie. Er wordt met groote kracht voortgewerkt aan den Nieuwen Rijksweg door Zuid-Beve land en heden zal het eerste deel daarvan dat is dat deel dat men van Brabant uit het eerst bereikt, voor het verkeer met au to's en andere voertuigen worden openge steld. Men laat dan het dorp Rilland linns of rechts liggen en behoeft ook de beruchten onbewaakten overweg, die dit jaar reeds eenige menschenlevens heeft gekost, niet meer te passeeren. Het is een flinke Dreede weg met bedekking van asphalt-beton en aan beide zijden een flink rijwielpad. De nieuwe weg, ten deele loopende, waar nu de oude ligt. zal tot Kapelle worden door getrokken en juist Woensdag is weer een belangrijk deel onder Krabbendijke en Krui- xiingen aanbesteed. Aan het eide van de Raadsvergadering, die gistermiddag werd gehouden, deed de voorzitter, Dr. A. Schimmelpenninck v. a. Oye de verrassende mededeeling, dat hij als burgemeester van Doom tegen het eind van dit jaar ontslag heeft aangevraagd. Behalve in den polder Westzaan Artikel 13 der politie-verordening van den polder Westzaan bepaalt, dat de een den, ganzen en zwanen niet vrij in de wa teren van dien polder mogen rondzwemmen, doch door de eendenhouders vastgehouden dienen te worden. Deze verordening moet om de 10 jaar aan Gedeputeerde Stalen ten goedkeuring wor den toegezonden en aangezien deze goed keuring kort geleden wederom moest wor den aangevraagd, was dit aanleiding tot het voeren van een actie, om deze bepaling uit de verordening gelicht te krijgen, temeer ook, daar ze den houders van landerijen, waaróp vreemde dieren rondloopen, het recht geeft, deze dieren dood te schieten. Dies werd bij Gedeputeerde Staten gere clameerd en dit college trachtte een mid denweg te vinden, door te beplaen, dat de eenden alleen mogen zwemmen in de sloo- ten, welke gelegen zijn langs gronden, wel ker eigenaren daartoe toestemming ver leend hadden. Voorts maakten Gedeputeer de Staten bezwaar tegen de bepaling, dat de eenden mogen worden gedood. Dit tusschenvoorstel vermocht noch ten eenre, noch ter andere zijde genade vin den en opnieuw werden bezwaren inge diend, welke gisteren in een openbare zit ting van Gedeputeerden werden behandeld. De actie was uitgegaan van de eenden houders van Westzaan en omgeving. De ge meente Westzaan verleende haar medewer king, terwijl adhaesiebetuigingen werden ingezonden door de gemeenten Wormer- veer, Koog aan de Zaan en Zaandijk en de tuinbouwvereeniging „Noorddijk" te Wor- merveer. Ter vergadering waren meerdere flesch- jes, inhoudende verschillende soorten kroos, aanwezig Aan de openbare zitting werd deelgeno men door de volgende heeren, vertegen woordigend de achter hun namen vermelde colleges of corporaties: H. Brinkman Cz., Hollandsche Maat schappij van Landbouw; H. Brinkman Jz., Bond van Melkveehou ders; G. Haremaker (Koog aan de Zaan), Jb. Vredenduin (Zanadijk) en S. Waal (Wormer- veer), Polderbestuur; H. E. Wempe, burgemeester van West zaan; C. D. Desmet, N. V. Wessanen's Konink lijke Fabrieken te Wormerveer; J. Brouwer en P. v. d. Laan, pluimvee- houdersvereeniging „Zaansche Eendracht"; G. v. d. Laan, woningbouwvereniging „St. Antonius" en namens de bewoners van den geheelen Noorddijk te Wormerveer. Nadat jhr. Mr. Dr. A. RöELL de kwestie in het kort had uiteengezet, kwamen de verschillende vertgeenwoordigers aan het woord. De heer DESMET acht het vrij laten zwemmen der eenden gewenscht, om het z.g. staartkroos te voorkomen, dat de tur bines der machinerieën dreigt te vernielen en een ondraaglijken stank verspreidt. De heer C. v. d. LAAN wijst erop, dat in staartkroos veel malariamuggen voorkomen. Sinds de eenden worden vastgehouden neemt de malaria toe en spr. voorziet, dat de woningen van zijn vereeniging niet zoo gemakkelijk verhuurd zullen kunnen wor den. Ze zijn gebouwd met Rijkssteun en het Rijk zal er dus schade van ondervin den. De heer WEMPE ziet in het houden van eenden een middel voor de arbeiders, om hun loon te vermeerderen. Worden de een den vastgehouden, dan gaat de winst weer verloren. Aan den anderen kant is het waar, dat de veehouders schade ondervin den van vrij zwemmende eenden. Westzaan telt zoowel gewone arbeiders als veehou ders en daarom heeft het gemeentebestuur getracht een oplossing te vinden, temeer ook, omdat ook de visschers beweren, er bezwaren tegen te hebben. In de omliggen de polders is het verbod niet zoo erg door gevoerd. Zoo laat men in de Wormer de eenden alleen 's nachts los. De dieren schijnen dan niet op het land te komen. De gemeente Westzaan heeft toen het polderbestuur verzocht, ook dezen maatre gel toe te passen, maar op dit verzoek is afwijzend beschikt. De heer BROUWER noemde de nadee- len voor de landbouwers en veehouders overdreven voorgesteld. De bezwaren mo gen gelden tegenover houders van 3000 5000 eenden, zeker niet voor de kleine een denhouders. Spr, noemde de eenden-kwee- kerij een algemeen belang en achtte de door den burgemeester gegeven oplossing de beste. De heer H. BRINKMAN wilde niet be strijden, dat het bedrijf der eendenhouders niet loonend is als de eenden niet vrij rond zwemmen; maar daarin ligt opgesloten, dat het eendenhoudersbedrijf loonend is op an dermans kosten. Er is dan ook aan dat vrij rondzwemmen een groot nadeel voor land bouwers en veehouders verbonden. De heer J. BRINKMAN sloot zich bij dit betoog aan. De heer HAREMAKER zei voor heide partijen de door Ged, Staten aan de nand gedane redactie de beste te achten. Jhr. Mr. Dr. RöELL stelde nog de vraag of het polderbestuur wel de ontheffing heeft verleend waartoe de verordening vóór de wiiziging haar het recht gaf. De heer HAREMAKER antwoordde hier op ontkennend. Na re- en duplieken werd de behandeling der zaak gesloten. De beslissing van Ged. Staten volgt later. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam, stelde de heer Rutgers, mede met de raadsleden mevrouw KUEKMULDER en CARELS, de volgende motie voor: „De Raad: Gehoord de besprekingen naar aanlei ding van de mededeeling van de verdee ling der werkzaamheden onder de leden van het College van Burgemeester en Weihouders; betreurt het besluit van het College van Burgemeester en Wethouders, voor zoo ver daarbij aan den wethouder S. R. de Miranda het beheer is gegeven van den Keuringsdienst van Waren, en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd verworpen met 27 tegen 5 stemmen. In de avondvergadering werd het voorstel lot verlaging der electriciteitstarieven aan genomen. Gelijk bekend was deze kwestie de aanleiding tot de jongste wethouderscri sis. Naar wü vernemen heeft de Min. van Ar beid, Nijverheid en Handel aan den voorzitter der Tweede Kamer verzocht, onder de eerste agendapunten van de vergadering der Tweede Kamer te plaatsen het ontwerp- Winkelsluitingswot, opdat winlvlsluitings- wet en werktijdenbesluit gelijktijdig in wer king kunnen treden en het werktijdenbe sluit zooveel mogelijk aangepast kan wor den aan de winkelsluitingswet. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Albarda nopens de houding van de regee ring ten opzichte van een eventueel te doen verzoek van den vcormaligen ttus- siachen Volkscommissaris Trotzky om toe lating hier te lande, hebben de heeren Donner en Beelaerts van Blokland, Minis ters van justitie en Buitenlandsche Zaken, geantwoord, dat de vraag, welke beslissing de regeering zou nemen op een eventueel verzoek van Trotzky c-m hier te lande te worden toegelaten voor herstel van gezond heid, middellijk aan de Nederlandsche re geering is gedaan. De regeering was van oordeel, dat de om standigheden van het geval niet van dien aard waren, dat voldoende termen konden bestaan om de bezwaren te aanvaarden, die aan een verblijf van den betrokkene hier te lande zouden kunnen blijken ver bonden te zijn. Gisteravond ontstond er hevige ruzie tusschen bewoners van het woonwagen kamp aan den Molenweg te Leiden, welke plaats in verband met de 3 October-feesien overvuld is met tijdelijke gasten. De ruzie nam dusdanige afmetingen aan, dat er ten slotte geschoten werd, waarbij een kermis klant ernstig gewond werd in de zijde Men bracht het slachtoffer naar het Aca demisch Ziekenhuis, waar snel operatief in grijpen noodzakelijk geacht werd. De vermoedelijke dader is in rarest ge steld. Te Weesp is Woensdagmiddag een geval geconstateerd van encephalitis (hersenvlies ontsteking) tengevolge van inenting. Het be treft een vierjarig meisje van den heer J., Heerensingel aldaar. Het kind is 13 dagen geleden ingeënt. Nadat dr. Wartena te Weesp een conferentie had gehouden met Dr. v. Valkenburg van het Burgerziekenhuis te Amsterdam, is het patiëntje met den auto van het Roode Kruis naar deze inrichting vervoerd. Te Barneveld Te Barneveld is in het zelfde gezin, waar in de eerste patiënt zich bevindt, een tweede geval van alastrim geconstateerd. Te Voorburg Eergisteren is te Voorburg het eerste ge val van alastrim geconstateerd bij een 10- jarig meisje, wonende aan den Berkweg. Te Delft weer zeven gevallen Te Delft zijn wederom 7 nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd. Encephalitis Te Hengelo heeft zich een geval voorge daan van encephalitis. Een kind van P. was ingeënt en werd daarna ziek, waarop de dokter hersenvliesontsteking constateerde. Te Rotterdam De directeur van den G. G. en G. D. te Rotterdam deelt mede, dat ter observatie in de Quarantaine-inrichting is opgenomen een dame, die te Rotterdam haar moeder een nacht verpleegd heeft, die naderhand aan alastrim bleek lijdende te zijn en aldaar in het ziekenhuis is opgenomen. Haar dochter was te Amsterdam werkzaam en is door de geneesheeren, omdat zij in contact was ge weest met een aan alastrim lijdend per soon, naar de Quarantaine-inrichting ter observatie verwezen. Sedert de vorige opgave zijn te Rotterdam twee gevallen van alastrim aangegeven. Te Utrecht.- Tot heden is in Utrecht, behalve het ge val te Jutfaas, dat in het ziekenhuis te Utrecht werd verpleegd, nog geen enkel an der geval voorgekomen. 10.000 personen hebben zich reeds laten Inenten. Naar de „Telegraaf" verneemt, kan zeer waarschijnlijk nog 'n den loop van deze maand de benoeming tegemoet gezien wor den van den lang verwachten directeur- generaal bij het departement van Water staat. Het slachtoffer overleden De 50-jarige arbeider S. H. Crützen was: op de bovengrondsche werken der Domani- ale mijn te Kerkrade bezig met het laden van een bassin op een spoorwegstation. Het bassin kantelde. C raakte pronder en over leed spoedig na het ongeval. In den afgeloopen nacht is plotseling over leden dr. Gustav Stresemann, de bekende Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken. Gustav Stresemann werd 10 Mei 1878 in Berlijn geboren, waar zijn vader restaurant houder was. Hij studeerde in Berlijn en Leipzig rechten en staatswetenschappen. In het jaar 1907 werd hij als lid der Na- tionaal-liberale partij in den Rijksdag ge kozen. Toen in den winter van 19181919 de Vooruitstrevende Volkspartij zich met een deel der Nationaal-lib. partij vereenigde, bleef hij buiten staan en stichtte de Duit sche Volkspartij, waarbij zich de rechts- staande liberalen in Westfalen en Saksen aansloten. Met 22 anderen werd Stresemann in de Nationaie Vergadering gekozen. Eerst tijdens de Roercrisis trad Strese mann sterk op den voorgrond toen het bleek, dat hij voor een andere politiek opkwam dan het Kabinet-Cuno. Stresemann wilde de z.g. groote coalitie. Bij het aftreden van Cuno in Augustus 1923 werd Stresemann met de Kabinetsvorming belast. In October 1923 moest hij aftreden. In November leidde hij korten tijd een tweede kabinet. Toen kwam Stresemann als minister van buitenlandsche zaken in het kabinet Marx en kreeg hij gelegenheid gedurende langen tijd zijn politiek van ver gelijk met de vroegere vijanden te voeren. Stresemarins periode is het tijdperk van de geleidelijke toenadering tot de westelijke mogendheden. Namen als Locarno, Dawes, Volkenbond hebben onder Stresemanns be wind bijzondere beteekenis gekregen voor Duitschland. -s*" Hr. Ms. „Hertog Hendrik" ter assistentie uitgevaren. Blijkens een bij het Departement van De fensie ingekomen bericht, is Hr. Ms. „Her tog H drik' Zaterdagavond om 11 uur de haven van Willemstad (Curagao) uitge stoomd naar een zich op ongeveer 23 mijl afstand in zee bevindend brandend schip. Het vaartuig was een Venezolaansche schoe ner met benzine-lading, en bij aankomst ter plaatse reeds gezonken. De uit 6 personen bestaande bemanning vis intusschen gered door de sleepboot „Neptunus", Gisteren werd onder groote belangstel ling te Lisse een handicap-draverij ge houden, waaraan 23 paarden deelnamen. De baan was door den regen vrij zwaar. N. uitslag van de draverij luidt als volgt: le prijs: (500 gulden) Pieternel, eigen. J. Gerritsen te Beverwijk, ber. J. van Leeu wen. 2de prijs (250 gulden)„Mali B." eigen. J. K. van der Veen, ber. Joh. Siderius. 3e prijs (100 gulden): „Infanterist" eig. J. Bolt te Zuidhorn, ber. eigenaar 4de prijs (50 gulden) verdeeld onder „Qualiteit" van Th. Smit te Alkmaar, „Lie- da B." van J. Spoens te Alkmaar en „Prin ces Olga" eig. D. de Vlieger te Nieuw Ven nep. Belangrijke onderzoekingen. A. Edelmann, L. Schönbauer en W. Schloss die in de chirurgische kliniek te Weenen van prof. Eiselberg werken, zijn er, naar a'e N. R. Ct. meldt, in geslaagd, uit kankergezwellen een stof te kweeken, die kankercellen op dezelfde wijze oplost als de bacteriophaag van dHerelle dit met bacte riën doet. Deze kanker-autolysaten wérden door cTe onderzoekers, in navolging van de methode oan Freund en Kaminer, aldus bereid. Een kankergezwel wordt steriel stuk gesneden en fijn gewreven, in bouillon geënt en een week in de broedstoof op lichaamstemperatuur ge laten. In zulk een kankerbouillon vormt zich nu een zelfstandigheid die in staat is kan- kercelle, die er in menigte aan toegevoegd worden, op te lossen. Dat men hier met een anologicum van hei verschijnsel van de bacteriophaag te doen heeft, blijkt uit het karakteristieke feit dat de kankeroplossende kracht van het autoly- saat voortdurend toeneemt en pas na twee oden haar toppunt bereikt. -.:i tegenstelling met dit van kankerlijdera 03zit het bloed van den gezonde het vermo gen kankercellen op te lossen, van welks ei genschap ook als waarschijnlijkheidsdiagnose voor kanker gebruik wordt gemaakt. Toch is de kankeroplossende kracht van de kan- kerautolysaten veel grooter dan die van bloed. Controle-proeven met andere stoffen gaven negatieve uitkomsten. De nog raadselij fi"htige stof die zich in den kankerbouillon itwikkelt en de kankercellen oplost, moet ,.:s een specifieke uitwerking hebben. De onderzoekers beschouwen hun interes sante onderzoekingen over het agens nog als voorloopige proeven. Maar men hoopt, dat zij vrucht zullen dragen voor de behande ling van kanker. Een Reutertelegram uit Amerika maakte onlangs melding van een uitlating van den president der Juwelièrsvereeniging in de V. S. over den omvang van de diamantsmokkela rij. Tot een waarde van 150 tot 200 mil- lioen dollar wordt er jaarlijks frauduleus in gevoerd, een bedrag dat ongeveer gelijk is aan de waarde der geïmporteerde partijen diamant, waarover wél de verschuldigde in voerrechten betaald worden. Daar deze ongehoorde smokkelarij niet zon der invloed is gebleven op de Amsterdam- sche diamantmarkt, heeft het „Hbd." den president van de Beurs voor den Diamant handel, mr. J. E. Hiliesum, gevraagd, hoe groot de nadeelen zijn, welke Amsterdam van het kwaad ondervindt. „Inderdaad is dat smokkelen zeer nadeelig voor onzen diamanthandel", aldus de heer Hiliesum. „Van hier uit geschiedt het niet, Antwerpen vormt het centrum der smokke larij en wijdvertakte organisaties schijnen daar op dat gebied te bestaan. Wel is de controle in Amerika zeer scherp, maar hoe gemakkelijk kan men de kleine diamantjes die vaak van hooge waarde zijn, verbergen. De winst van de smokkelaars zit in de ont duiking van het invoerrecht van 10 pCt. op ruwe en van 20 pCt. op geslepen diamant. Vandaar ook onze actie om dat invoerrecht op ruw afgeschaft en dat van 20 pCt. tot 10 pCt. verlaagd te krijgen. De ontduiking van 10 pCt. invoerrecht op geslepen diamant zou de smokkelarij met haar groote risico's niet meer tot een loonend bedrijf maken. „De voorstellen tot verlaging der invoer rechten zijn van Amsterdam uitgegaan en door de Amerikaansche Juweliersvereeniging overgenomen. De Algemeene Juweliersveree niging. de Ver. Beurs v. d. Diamanthandel en de A. N. D. B. zouden terzake een request aan de Amerikaansche regeering. Het Huis van Afgevaardigden liet de desbetreffende wetsbepaling echter onveranderd, maar de financieele commissie uit den Senaat heeft nu voorgesteld de onzerzijds gewenschte ta riefsherziening tot stand te brengen. Nog voor het einde van dit jaar verwachten wij een beslissing. In afwachting daarvan stag neert de handel hier, want ook de koopsrs in Amerika zijn nu zeer gereserveerd. En eerst na de tariefswijziging, die de smokke larij den kop zal indrukken, is een opleving van den Amsterdamschen diamanthandel te verwachten." Een justitioneel onderzoek Da burgemeester van Amsterdam heeft als hoofd der politie eenigen tijd geleden een onderzoek gelast in zake de kwestie van de voorgestelde uitbreiding der Zui dergasfabriek. Sedert dien heeft een in specteur van politie in Amsterdam en el ders een onderzoek ingesteld. Naar de „Telegraaf" verneemt, heeft de Justitie thans in de voorloopige resultaten hiervan aanleiding gevonden zich met de zaak te bemoeien. Een aaAtal personen, die rechtstreeks of zijdelings bij de. oven- kwestie betrokken zijn, is reeds gehoord door den rechter-commissaris, mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken. Het onderzoek wordt inmiddels in verschillende richtingen met kracht voortgezet. Voorts vernemen wij, dat het in de be doeling van den nieuwen wethouder voor de Bedrijven, dr. F. M. Wibaut, ligt om zich persoonlijk van de voor- en nadeelen der verschillende oven-systemen op de hoogte te stellen. Daartoe zal de heer "Vi- baut waarschijnlijk binnenkort een korte studiereis ondernemen. Octrooigeschil opgelost. Naar wij vernemen, is het octrooi-geschr: tusschen Telefunken en Philips in Tsjecho- Slowakije, waarvan onlangs melding werd gemaakt, intusschen zoodanig geregeld, dat tusschen Philips en de firma Kresl, die over de Telefunken rechten in Tsjeeho-Slowakije beschikt, een licentie overeenkomst is afge sloten. (ie helft October) Nadruk verboden „Zie de gele bladers vallen, Met den zomer is 't gedaan." Aldus zong de dichter in Octobermaand. En de ervaren tuinder weet het weler mogen soms nog mooie dagen komen, als October in het land is, dan moet hij op zijn hoede zijn, want te vertrouwen is deze maand niet. Hebben we het trouwens in September niet reeds gehad, dat 's avonds de wind plotseling omliep naar het Noorden, de lucht helder werd, en we den volgenden morgen verrast opzagen, dat het gevroren had? En daarom heeft de ervaren vakman zich als regel gesteld Voor 15 October moet alles binnen zijn." Hiermee het oog hebbende op de planten, die niet winterhard zijn. Wie zich aan dezen regel houdt, kan zich voor groote schade en teleurstelling behouden. Snijd dan nu ook uw Dahlia's af, een handbreed boven de knollen, en laat ze buiten in de zon goed opdrogen. Maak ze daarna goed schoon en berg ze op een droge en vorstvrije plaats. Uw Knol-Eegonia's snijdt ge een paar centimeters boven den knol af, verwijde-t er de aarde van, en laat ze dan ook goed op drogen. De overige aarde en de wortels neemt ge nu ook weg, zonder de knollen te bescha digen. De bewaring geschiedt in droog wit zand, wat voor de Dahlia's niet noodig is, en natuurlijk ook op een droge vorstvrije plaats. Andere knolgewassen, wij noemen Richardia- of Calla-soorten, Caladium exulen- tum en Erythrina crista-galli dient ge te behandelen als de Begonia's. De vollegrond- gewassen, die volkomen winterhard zijn, laat ge nog ongemoeid, d.w.z. ge laat ze nog ongedekt, omdat men hiermee niet te vroeg moet zijn. De groenten kwee ker en de huisvrouw denken nu aan de bewaring der verschillende nog te oogsten groenten. In 't De Minister van Arbeid, Nijverheid ea Handel heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer verzocht het ontwerp Winkelslui tingswet spoedig aan de orde te stellen. Een justitioneel onderzoek in zake de uit breiding der Zuidergasfabriek te Amsterdam. Dr. Gustav Stresemann, minister van bui tenlandsche zaken in Duitschland, is in den afgeloopen nacht plotseling overleden. Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Stil stand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 6.57 uur. algemeen dient hierbij op het volgende gelet te worden de te bewaren gewassen moeten liefst volkomen uitgegroeid zijn men kieze soorten en variëteiten, die daarvoor geschikt zijn de productén moeten zaakkundig zijn geoogstten slotte kieze men de juiste en goed uitgezochte overwinteringsplaats. Voor het welslagen zijn noodig koude, droogte en luchtigheid. Wie kool wil overwinteren, neme goede soorten als witte kool, de „huisgele'' savoye kool en de Deensche witte, en drage zorg voor een goede kwaliteit. Gebruikt men voor de overwintering in 't groot de bekende koolschuren, voor bewaring in 't klein zijn andere methoden. Zoowel roode als savoye en witte kool kan de huismoeder bewaren in den kelder of op den zolder, 't zij in wit zand, of opgehangen met den krop naar beneden. Men denke er aan, dat het op die bewaar plaatsen niet te warm mag zijn, zooals dit op zonnige najaarsdagen nog het geval kan we zen behoorlijk luchten dus Bij een te hooge temperatuur verliezen de bladeren en de krop te veel vocht. Wie tamelijk wat kooien heeft, en ze niet binnen kan bergen, kan ze in kuilen op een droge plaats in den tuin, met de krop naar onderen en den wortel naar boven de kroppen mogen elkaar niet raken. De kuil kan een meter breed en een halven meter diep zijn de lengte is naar behoefte. Vóór het inkuilen worden de buitenste slechte bladeren verwijderd. Tusschen de kooien wordt droge aarde aangebracht tegen de vorst, als deze intreedt, dekke men met stroo of dennetakken of wel rietmatten. Bewaring van andijvie vereischt zorg. Niet ieder heeft bakken, en is dus aange wezen op kelder of schuur, waar de bewaring kan geschieden onder los stroo, als de be waarplaats frisch wordt gehouden, droog en koud is. Wie een bak heeft, brenge de plan ten, met kluit opgestoken, daarin en zette ze naast elkaar. Echter niet te vroeg I Anders wordt het in den bak te warm en treedt rotting in. Kou, en zelfs geringe nachtvorst, zal niet deren wel warmte en vochtigheid. Daarom kan men eerst volstaan 's nachts te dekken alleen met rietmat; worden de nachten kouder, dan legge men de ramen op. Het oogsten der aardappelen is zoo goed als afgeloopen men brengt ze voorloopig op hoopen, om ze te laten doorrijpen, waar door ze in smaak winnen. De overwintering kan geschieden in den kelder, die vochtig is, of in kuilen, mits de grond hoog en niet nat zij. De kuil wordt met stroo afgezet en ook met een stroolaag afgedektdaarna aarde er op. In den boomgaard is de oogst nog niet afgeloopen. Niet genoeg kan men de plukkers waarschuwen voorzichtig te zijn ruwe pluk kers kunnen heel wat vernielen. Zij kunnen heel wat knoppen en zelfs takken afscheuren en ook in den boom blijven vaak heel wat gekwetste takken zitten, die verschrompelen en dan een geschikte schuilplaats bieden voor schadelijk gedierte. Een zorgvuldige plukker is zijn loon waard, een ruwe daarentegen verdient zijn ioon niet half. Bij het plukken der vrucht moet de beurs blijven zitten dit is het dikke, vleezige gedeelte, waaraan de steel der vrucht is bevestigd. Hierop toch komen weer nieuwe sporen en bloemknop pen. Ook voor de vrucht is het gewenscht, dat de geheele steel er aan blijft zitten, al thans wanneer geoogst wordt voor tentoon stelling of markt. Voorzichtig, pluk ken dus! Beur daarbij de vruchten op in tegenover gestelde richting, dan laten ze bijna altijd op de juiste plaats los. BERLIJN, 2 Oct. (V.D.) Nadat het den Nederlandschen wielrenner Piet van Kempen langen tijd verboden was, op wielerbanen in Duitschland uit te komen, heeft hy thans bericht ontvangen, dat zijn startverbod is opgeheven. Piet van Kempen zal reeds Zon dag 6 October weer uitkomen op de Rtitt- baan te Berlijn. Naar wij vernemen, heeft de R. K. Zang vereeniging „Beverwijk" de uitnoodiging van het Kirchenchor „St. Joseph" te Essen- Frintrop (Duitschland) aangenomen. In Mei van het volgend jaar zal het Dames- en Mannenkoor naar Essen-Frintrop trek ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1