Veiling-overzicht Na de Vacantie Ma I Provinciaal Nieuws VAT GEBEURT ER, WANNEER EEN ONDERZEEBOOT ZINKT? _V r; ■VEEDE BLAD VRIJDAG 4 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 1 Jet tragisch rapport, geschreven door een Japansch >fficier gedurende zijn laatste uren in een verloren schip De Derde-Orde-Dag te Alkmaar WORMERVEER KROMMENIE CASTRICUM GROOTEBROEK WAARLAND HARENKARSPEL UITGEEST EDAM ANDIJK BEVERWIJK LEERING EN LEUGEN '1 V (Speciale correspondentie) De voor-vorige maand is er weer een ern- ongeluk gebeurd met een onderzeeboot. Je zee heeft wederom eens bewezen, dat zij s ernstigste pogingen van den mensch, om 'J elementen te bedwingen, nutteloos kan raken. Deze ramp toont opnieuw, dat "dit wapen ui de zeemacht buitengewoon riskant ts. erwijl de vindingrijkheid der ingenieurs de .invallende kracht der onderzeebooten tot jog peil heeft gevoerd, is de veiligheids- aetor voor de menschen, die in zoo'n stalen op Zitten opgesloten, slechts weinig toege- omen. De nieuwste onderzeeboot biedt mis- '-•hien eenige meerdere veiligheid aan dan ie, welke tien jaar geleden gebouwd werd, ïaar geen vereenigde kracht van voorzich- gheid en verbeterd mechanisme kan het ge- aar van aanvaring geheel uit den weg iimen. Onderzeebooten zijn sinds den oorlog sterk aantal toegenomen, en zijn ook meer dan oeger verderf brengend geworden. Haar raai van actie en haar vemielingsmogelijk- sden overtreffen verre, die van tijdens den .ereldoorlog, toen de onderzeeboot reeds als en volwaardig wapen te voorschijn kwam. hans is de tijd gekomen, dat het voor groote nderzeekruisers mogelijk is naar believen en Atlantischen of Stillen Oceaan over te reken. Hei gevaar van aanvaring Maar het gevaar, dat de onderzeeboot op- vert voor haar eigen bemanning is blijk baar eer vermeerderd dan verminderd. In 'n uimte zoo groot als de Oceaan, zou men •enken, dat een schip practisch gesproken een enkel risico loopt, een ander aan te aren. Maar de ervaring, opgedaan bij de uderzeerampen, leert, dat aanvaring in vier an de vijf gevallen, in ieder geval in meer an drie tot een ramp leidde. Daarop volgt iet gevaar van tegen den grond te loopen a ondiep water, hetgeen een veel voorko kend geval van schipbreuk is. Eindelijk be- taat er het gevaar voor ontploffing, doch dit :omt weinig voor, vergeleken bij de twee hdere eventualiteiten. De moderne onder- geboot heeft een stadium van ontwikkeling, aardoor zij zich kenmerkt als een mecha- iLsme, dat slechts zeiden faalt: de bijzondere) evaren, die haar bedreigen, komen van bui- j en en niet van binnen. En nu, wat gebeurt er, wanneer een dujk- :oot zinkt? Het is niet pleizierig zich dat in e denken. Wanneer de redders zouden kun- ïen binnentreden in de torpedokamer van een "zonken onderzeeboot, zouden zij een nauwe, skronapen ruimte vinden, zoo donker als de vacht. Voeg bij deze pikdonkere duisternis :sa soort van kilheid, die den geest versom bert, de gasdampen, de bedorven lucht en de -edruktheid, die ontstaat door honger en vngst. Dan hebt gij een getrouw beeld van het lijden dat de mannen van een gezonken onderzeeboot moeten verduren, vóór zij ster- Het relaas van een Japansch officier Ofschoon wij de gedachten van de man nen in een verloren onderzeeboot niet kun nen weten, bezitten wij er althans een sche ma van. En de gedachten van de meesten zijn dezelfde in hun laatste oogenblikken. In 1910 ging een Japansche onderzeeboot na&r den kelder met luitenant Sakuma en 14 man. Deze officier liet een rapport achter betref- lelide de uren van beproeving. Heb begint met een aanteekening spoedig na het zinken om 10 uur 's morgens en eindigt "om 12.40 middags. Hier 's het beknopte, pakkende verhaal: „Ik kan geen woorden vinden, of mij te erontschuldigen, dat ik Z. M. 's onderzee boot no. 6 heb laten zinken. Mijn onderge- ehikten sterven door mijn schuld, maar met rots kan ik U mededeelcn, dat de bemanning tot den laatsten man toe haar plicht als zeelieden met de uiterste kalmte heeft ver richt, tot op het ooger.blik. dat de doodsrijd begon. Wij offeren ons leven voor de nationale zaak. maar ik vrees, dat deze ramp een slech ten invloed zal hebben op de toekomstige ontwikkeling der onderzeebooten. Ik hoop der halve, dat niets U zal afschrikken om de proeven met de onderzeebooten voor te zet ten, totdat zij een perfect mechanisme zijn e worden, waarop men absoluut vertrouwen tan. Dan kunnen wij tevreden sterven. Tijdens een onderduiking door middel van jasoline, zonk de boot dieper dan bedoeld ■was, en bij onze pogingen om de sluis ta sluiten, brak de ketting. Wij trachtten het inaenstroomende water met onze handen tegen te houden, maar het was te Iaat. Het water kwam aan den achetrkant binnen, en de boot zonk met een helling van 20 graden, hoop, dat de heer Taguchi het naar mijn vader zal zenden. Een woord aan Zijne Majesteit den keizer: „Ik hoop ten sterkste, dat Uwe Majesteit in het levensonderhoud zal voorzien van dc nagelaten betrekkingen der bemanning, en ik ben zoo ongerust over hun lot, dat Ik dacht, dat ik het gasoline kon weg blazen, maar het verstikt mij.../ Kapitein Nakano het is nu 12.40." Hier eindigt het rapport. Toen zij den bodem raakte was de hoek 13 graden. Het water bereikte de electrische krachtinstallatie, het licht ging uit, en de electrische draden verbrandden. In weinige minuten ontwikkelden zich giftige gassen, en wij konden ter nauwernood ademhalen. De boot zonk op den 15den van deze maand te 10 uur des morgens. Door gift- gassen omringd, trachtte de bemanning net water uit te pompen. Zoodra de boot zonk. werd het water in de groote tank uitgepompt. Het electrische licht was uitgebluscht, dus was de peilstandaard onzichtbaar, maar het schijnt, dat het water geheel uitgepompt werd uit de groote tank. De electrische stroom is nu onbruikbaar, gas kunnen wij niet maken, zoodat dc hand pomp onze eenige hoop is. Het schip ligt ge heel in het duister, maar ik schrijf dit bij het weinige licht, dat nog uit den toren komt, om kwart voor twaalf. De bemanning is nu doornat en het is zeer koud. Volgens mijn meening moet de bemanning van een onderzeeboot, de hoedanigheid bezitten van kalmte en veerkracht, en niet tegen weik opzien. Zij moet dapper zijn en iets durven in haar behandeling van de boot. Men kan hierom wel lachen, daar ik gefaald heb, maar toch is mijn bewering juist. Wij hebben hard gewerkt om het water uit te pompen, maar toch blijft de boot in dezelfde positie. Het is nu 12 uur. De diepte van de zee is hier ongeveer tien vadems. De bemanning van een onderzeeboot moet uitgezocht worden onder de moedigste en kalmste mannen, anders zal zij van weinig nut zijn op het oogenblik van een cata strophe zooals deze, waarin wij ons be vinden. Mijn dapperê mannen doen hun best. Ik heb er altijd op gerekend te sterven, wanneer ik van huis ben. Mijn testament i3 dus gemaakt en bevindt zich in het laadje. Maar dat zijn mijn persoonlijke zaken. Ik Ter aanvulling van hetgeen wij giste ren reeds vermeldden, omtrent den Derda Orde-dag, geven wij hieronder nog uit voeriger weer de rede van den Zeereerw. Pater Augustus de Hart O.F.M. Immers, het was een schitterende rede, die ongtwijfeld als het hoogtepunt van dezen zoo mooi geslaagden dag mag worden beschouwd. In het eerste deel van zijn rede, dat voor de pauze werd uitgesproken, en die als een inleiding tot het eigenlijke onderwerp was te beschouwen, wees Pater de Hart op de mo- reele verwoesting'die dè Wereldoorlog naast de materieele heeft teweeg gebracht, om daarna de stelling te ontwikkelen: „De menschheid is aan het verworden, de moraal wordt op den kop gezet, wij hossen naar de wereld-revolutie. Daarbij geeselde hij vooral met felle striem- slagen de huidige mode, de kieeding dor dames, die de „kennelijke bedoeling fceeft. de menschen weer te brengen tot het heidendom." Record, alles dringt n:. r het behalen van een record in het een cf ander: „Het lijkt wel, of de vrouwen het record wil len slaan in onbeschaamdheid van klee ding"... flirtend en lokkend en fleemend balanceerend met spiegel en lippenstift en poederdoos.alsof men uit een poeder- doosje besctmving smeert." „Dat is verwording, geen beschaving!" Vervolgens besprak de Pater de verdwij nende huiselijkheid, een gevolg van de steeds toenemende zucht naar genot. „Brood en spelen, was het vroeger, nu is sigaret en dans de leuzeEn op die glimmende gladde dansvloeren, „daar schuifelt en draait en knoeit en wringt de mensch zich naar de verboden daad." Vervolgens geeselde de spreker nog de ver wording van het"huwelijk, om ten slotte uit te roepen: ,3roeders en zuster, moet de mo derne maatschappij die menschheid-kathe- draal vergruizelen? Moet die wereld tempel krakend, met donderend geraas instorten, onherstelbaar?" En hjj beantwoordde die vraag zelf met deze woorden: „Neen. opbouwen moeten wij, opbouwen dien wereld-tempel. Wij moeten weer gaan voegen, gaan pleisteren, gaai: restaureeren, maar niet luk-raak, in 't wilde weg, neen, onder bekwame leiding. Wij wil len die wereld-kathedraal opbouwen met als opperarchitect Sint Franciscus van Assisi. Onze redding is niet in het materialisme, maar jn het Franciscanisme!" „Franciscus van Assisi en de moderne wereldWat een contrast, wat een te genstelling!" aldus begon spreker na de pauze het tweede gedeelte van zijn rede. En dan stelt hij de vraag: „Wat zou Fran ciscus doen, als hij nu eens zijn intfede deed in de wereld?" En hij laat den Heilige rondwandelen in Alkmaars straten. En hij laat hem stilstaan voor een bioscoop, waar schunnige reclame- lifaten de menschen in menigte heen trek ken. En hij laat hem gaan langs dancings, laat hem loopen door de hoofdstraten en kijken naar de etalages en naar de daar slenterende, lachende mensehen, chic ge kleed met wapperende saais, in modieuze japonnetjes, en telkens zegt Franciscus tot zich zelf: „Net als vroeger". „Wat zou Franciscus doen, als hij nu in deze wereld kwam?.,.. Och, hij zou hande len net als vroeger. Hij zou het evangelie boek overreiken en aan ieder uwer geven zijn Derde-orde-regel. Zijn leefregel, die den mensch helpt een goed Christen te zijn; zijn regel, dien ik zou willen noemen, het uittrek sel van het evangelie voor het Christelijk leven in de wereld; zijn regel, waarmee hij zou kunnen zeggen: Weest mijn navolgers, gelijk ik het ben van Christus." „Een andere Franciscus, dat is de ideale tertiaris!" Deze stelling werd vervolgens door Pater de Hart nader uitgewerkt. Een bewust kind van God te zijn en dat kindschap Gods }n daden om te zetten, dat is het, waarnaar wij moeten streven, en dat kan de tertiaris bereiken, door in zijn levenswijze all^ over daad en weelde te vermijden. „Franciscus was radikaal. Hij wierp alles weg, rijkdom, aardsche roem, durfde het evangelie aan in al z'n finesses; daarom moet ook gij ondanks alle moeilijkheden, ondanks strijd, ondanks offers, naar Francis cus' geest radikaal zijn." Radikaal in de op voeding der kinderen; radikaal in de waak zaamheid over grootere kinderen, radikaal in de kleeding niet precies afmeten, hoe ver kan ik gaan; radikaal in het huwelijks leven, radikaal in de naastenliefde..., dat is Franciscanisme! Toen het donderende applaus, dat op deze rede volgde, was weggestorven, werden uit de vergadering nog enkele vragen gesteld, spraken Alkmaars Deken Rengs en Plebaan Westerwoudt nog enkele woorden, waarvan twee toezeggingen het gevolg waren, löte, dat ook in Alkmaar een afdeeling der Derde Orde zal worden opgericht en 2de, dat de Pater-visitator zal zorgen, dat ook in zijn gebied een federatie van derde-orde-veree- nigingen zal worden gesticht. Pater Hentzen, die op nitnemqnde wijze de vergadering, die werd opgeluisterd door het zeer verdienstelijke Derde-Orde-Dames koor van de Groenmaxktkerk te Haarlem, onder leiding van den heer Frans Pielage, had geleid, sprak vervolgens nog woorden van dank aan allen, die hadden meegewerkt aan het welslagen van dezen dag en deed de toezegging, dat de Haarlemsche federatie voor het volgende jaar een Derde-Orde-dag zal organiseeren voor heel Kennemerland en West-Friesland. Zooals ze geopend was, werd de vergade ring hierop met gebed gesloten. Besmettelijke ziekte In de week van 22 28 September heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk en 1 geval van diph- theritis voorgedaan. Besmettelijke ziekte In de week van 22 —28 September heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Afsnijding Bafekutnmerweg Ons wordt medegedeeld, dat het gemeentebestuur met alle eigenaren, die grond hebben af te staan voor de afsnijding van de gevaarlijke bochten in den Bakkummerweg, waartoe reeds in de maand Mei door den Raad een crediet is verleend, tot overeenstemming is gekomen, uitgezonderd met een, die een klein stukje grond van zijn eigendom daarvoor moet afstaan. De man vraagt echter Zulk een exorbitant hoogen prijs, gezien de waarde die de grond thans heeft, dat Bur gemeester en Wethouders thans den raad zullen voorstellen om tot een onteigenings procedure over te gaan. Paard op hol Dinsdagmorgen raakte een paard op den Overtoom alhier op hol en galoppeerde in groote vaart den Rijks straatweg af. Een paar schoolkinderen kon den zich nog tijdig in veiligheid stellen, ter wijl een aankomende auto ook wist te ont komen aan den achter het paard slingerenden wagen. Gelukkig werd even over den over weg het paard tot staan gebracht. Slechter bracht het de veehouder T. alhier er af, die Woensdagmorgen in de vroeg te zich met p3ard en wagen naar het vee be gaf, toen het paard in de Oosterbuurt op hoi sloeg. De man, een bejaard persoon, viel van den wagen en moest in een naburige woning worden gebracht, waar hij op ver haal trachtte te komen. Het paard werd even verder gegrepen, maar de heer T. moest naar huis worden vervoerd. Nader is gebleken dat hij geen letsel van beteekenis heeft be komen, Besmettelijke ziekte In de week van 22 28 September hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van buiktyphus. 1 geval van Rood vonk en 1 geval van diphtheritis voorgedaan. Bazar Dinsdagavond werd ten huize vaar den heer C. v. Ophem onder leiding van den heer P. Commandeur, een vergade ring gehouden door feen twintigtal personen, teneinde den te houden bazar in onderdee- len te bespreken. Uit de gehouden bespre kingen kon worden opgemaakt, dat een en ander grootsch zal worden opgezet en wij twijfelen niet, of het zal de belangstelling- wekken in vele omliggende plaatsen, zoowel als van de inwoners van Waarland. De voorbereidende maatregelen zijn geno men en er zal nu aan d'e opstelling van de tentoonstelling, de verloting en verschillende vermakelijkheden worden gewerkt. Riet- en kroosscliouw De jaarlijksche riet- en kroosschouw en vergadering van het Bestuur van polder Waarland, zal worden gehouden op Woensdag 16 October. Vergadering Raad Op Maandag 7 Oct. n.m. 8 uur komt de raad in vergadering bij een. Besmettelijke ziekte In de week van 22 28 September heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Besmettelijke ziekte In de week van 22 -28 September heeft zich in deze gemeente I geval van buiktyphus voorgedaan. Besmettelijke ziekte In de week van 22 -28 September heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Af slag v ereeniging „Beemstfcr, Puttnerend en Omstrek-n" Weekoverzicht: Het bui tengewoon mooie weer bleef op den au- gurkenaanvoer niet zonder uitwerking. De laatste augurkenveilingsdag in September gaf ons nog een aanvoer te zien van plan. 6000 k.g. grof, 4000 k.g. Basterd en 1500 k.g. fijn, benevens nog 1000 k.g. bommen en om niet te vergeten 17009 k.g. stek. Bij vorige noteeringen kwam in prijs niet veel veran dering. Doch de partijen werden vlug op genomen. Ook nu trok. de Engelsche markt het Grof weer tot zich. De prijzen voor Basterd en Grof waren vrijwel gelijk n.1. 7.50 a 8.— per 100 k.g. voor de "goede kwaliteit. Voor het tweede soort was de animo er af. Het fijn ging vlug van de hand voor bevredigende prijzen. Fijn 1 liep zoo in de prijs van 22.— a 23.per 100 k.g. en fijn II wisselde van 13.10. Fijn-fijn I en II werden resp. met pl.m. 35 en 30 gulden per 100 k.g. betaald. Met de afwijkende kwaliteiten ging het als steeds. Als wij in aanmerking nemen dat hier eigenlijk de boonencampagne voorbij is, dan vraagt men zich af waar komen ze nog vandaan, want de laatste dagaanvoeren lie pen zoo om de 10 a 12000 k.g., wat voor einde September de moeite nogal is. Wat de prijzen betreft die gaven bij vorige week niet veel verandering te zien, alleen de ex tra kwaliteit kwam wat hooger n.l. tot 22 a 23.per 100 k.g. Dubbele boonen met draad van eerste kwaliteit gingen zoo voor gemiddeld 12 of 13.terwijl tweede soort zich met 8 a 9 gulden tevreden moest stellen. Dubbele zonder draad noteerden gemiddeld een paar gulden per 100 k.g. hooger. Met de snijboonen kwamen wij in de uitersten. Vanaf f 2.per 100 k.g. voor napluk' stamboonen, werd voor mooi pro duct kasstoksnijboonen nog tot 40.— uit gelegd. Voor de uienvbrkoopers was de afgeloo- pen week niet ongunstig, het weer maakte het mogelijk een belangrijk deel van den oogst van het veld te ruimen, onder buitenge woon gunstige omstandigheden, en met de prijzen ging het iets beter. Einde der week kwam goede kwaliteit zoo om de 4.per 100 k.g. Drielingen gingen voor 2.50 a 3.50, Nep werd met 5.a 6.50 be taald. Aanvoer en prijs van bloemkool gaven niet veel verandering te zien. De handel verwerkte den aanvoer heel gemakkelijk. Op vallend groot was het aandeel afwijkende kwaliteit dat voor een prijs van 6 a 8 gul den werd verhandeld. Voor de mooiste par tijen werd tot 20.betaald. Hoewel de laatste paar dagen de prijzen wel iets afnamen vonden roode en savoye kool toch weer een goede markt. Voor bei de werden de mooiste partijen met 12. a 13.per 100 stuks betaald. Ook Chi- neesehe kool werd voor prijzen tot 10. gaarne gekocht. Na een opleving in den prijs voor A pl. B tot 10.a 11.liep die eind der week weer terug tot om de 8.— wat wel een kleine teleurstelling be- teekende voor de tomaten telers. Beter voldoening gaf de druiven cultuur. Ondanks het aanbod beduidend was, liep de prijs enkele centen per k.g. naar boven. Voor Frankenthalers zoowel als Alicant werd van 60 tot 68 ct. per k.g. betaald. Enkele partijen Gros Colman gingen ongeveer voor 30 cent per k.g. boven deze noteering. Met den meloenen-aanvoer ging 't bergafwaarts. Voor het grootste deel zijn het thans net- meloenen, die nog aangevoerd worden, die voor goede kwaliteit met 20 a 26 cent per stuk betaald werden. .Pruimen waarvan zoon aanbod geweest is, zullen nu spoedig van het tooneel ver dwijnen, gezien de meeste partijen die wer den aangeboden, teekenen van verval toon den. Een enkel mooi partijtje kwam even wel nog in den prijs van tégen de 50 cent per k.g. De pruimenteelt geeft hier dit jaar wei reden tot tevredenheid Vooral voor de handperen en appelen was de markt goed gestemd. Eerste kwaliteit Seigneur de Esperen, Beurre Hardy kwa men in den prijs van 20.tot 28 per 100 k.g., terwijl voor Triumphe de Vienne nog boven de 35.werd betaald en voor Bonne Louise tot 45.—, Duchesse Willi ams en Maagdeperen e.d. kwamen in den prijs van 10.tot 13.voor goede kwa liteit. Stoofperen prijsden van 5.tot 10.naar soort en kwaliteit. Stoof en moesappelen werden voor goede kwaliteit met 8.10.per 100 k.g. betaald, iets afwijkend van 4.tot 6 Grahams Jubile en Transparant de Cron- sels werden als hoogste prijzen met resp. 26.— en 30.betaald. OVERZICHT De boonen, die sinds geruimen tijd als hoofdproduct domineerden aan de veiling, beginnen thans op den achtergrond te ra ken en zullen spoedig van liet terrein ver dwenen zijn. Wel werden de afgeloopen week nog aar dige partijtjes aangeboden, maar bij ver reweg de meeste heeft dit product afge daan. Uit den aarcl der zaak is thans bij het einde van het seizoen zeer veel „Stek" in afwijkende kwaliteit, waardoor met het oog op de groote vraag naar goede soort een sterk uiteenloopende noteering ontstaat. De prijs van snijboonen liep voor extra tot 40 cent per K.G., terwijl voor mindere soorten de kwaliteit door den prijs bepaald word. van 5 cent en vervolgens naar even redigheid naar boven. Ditzelfde verschijnsel kwam eveneens bij andere soorten naar voren, waardoor een prijsverschil ontstond bij „Dikke" van 6 24, Trosboonen 1233 en Spercieb. z. dr. van 1037 een per K.G. Bloemkool was iets minder in aanvoer, doch kon toch nog eenigszins aan de vraag voldoen. Voor eerste soort liep de prijs naar boven tot ruim 25 cent per stuk, terwijl mindere soort varieert naar kwa liteit van 5 tot 15 cent. Het percentage afwijkend is dit jaar buitengewoo ngroot en bedraagt bij sommige telers 7580 pc.tt De tomatennandel had een gunstiger verloop dan de vorige week. De laatste veiling van Woensdag 2 Oct. was de aan voer 600 kisten met prijzen voor A 5.9G, B 5.00, C 4.30 en CC 2.90 per pond. Voor de binnenlandsche markt werd voer som mige extra partijtjes 8—9 cent per pond betaald. De aanvoer van sla was belangrijk min der en ook de kwaliteit takelt sterk af. Toch bestaat van dit product nog een onverminderde kooplust en liep de prijs van 501.50 per kist. Uien kwamen niet zoo ruim los, de prijs bleef zoo ongeveer op het peil van 4 per K.G. De handel was echter stug en luste loos. Bospeen werd weinig meer aangevoerd, de aangeboden partijtjes genoten veel be langstelling daar voor goede soort van 15 18 cent per bos werd betaald. Chin. Spitskool, dit jaar voor het eerst ingevoerd, schijnt zeer in den smaak te vallen. Ondanks dat flinke partijen aan de veiling komen is er voor dit artikel veel kooplust met goede prijzen. Voor mooie kroppen wordt van 1014 cent per stuk betaald, hetgeen voor de telers een bevre digende prijs kan genoemd worden. Andijvie geldt thans als massaproduct aan de veiling. De prijzen hiervan bleven de afgeloopen week goed op peil en het is vooraf de mooie gele krop. die gretig aftrek vindt. De prijzen schommelden van 26 per stuk. VEIUNGOVERZICHT „DE STREEK" De ongeanimeerde stemming met betrek kelijk kleine aanvoeren die onze veiling- het geheele jaar heeft te zien gegeven, heeft thans plaats gemaakt voor een beteren toe stand. De blcemkoolaanvoeren nemen dagelijks toe en de flinke prijsverhooging voor dit hoofdproduct, waarvan we de vorige week melding maakten, is behouden gebleven. De zware regenval met westenwinden heeft het gewas bijzonder goed gedaan; de ettelijke millioenen stuks, die mislukt zijn, komen wel niet terug, maar de laatste maanden van het jaar en vóór alles een zeer late win ter kunnen nog heel wat goedmaken. Een omzet van 38 mille, die we dezen Dinsdag maakten, werd dit jaar slechts op enkele dagen bereikt. De eerste soort gold dien dag 20 a 26, Woensdag gaf denzelfden prijs. De tweede soort wordt nu ook voor export opgenomen en kon Woensdag tot ruim 13 verbeteren en ais vanzelf kwam daardoor de derde kwaliteit ook meer in trek, die van 2 tot 5 noteerde. Ook de grove uien zijn de laatste week tamelijk in prijs verbeterd en haalden 'n paai- dagen 2.30 per baal, thans gelden ze 1.90 a 2.10. De kleine soort is goed koop .drielingen 1.30, nep ten hoogste 2.50. De sluitkool geeft reden tot eenige teleurstelling daar we de noteering vergle ken bij vorige weken lager terugvinden, «vaar juist het tegenovergestelde verwacht werd. Roode kool staat momenteel op 3 a 5, geel 3.50 a 5.50 en wit f 1.60 a 2 per 100 kilo. Heel vreemd deden de slaboonen. Tot voor korten tijd geregeld spotgoedkoop, liepen ze Dinsdag op tot dicht aan 4 per zakje, terwijl ze Woensdag weer la 1.50 lager waren! De aanvoer viel erg mee en bedroeg 1000 zak daags, ondanks het feit, dat de boonenoogst goeddeels mislukt is. De aanvoer van bieten is nog totaal on beduidend, de prijs is 13.50 per 1000 stuks. Ten slotte de aardappelen! De menschen, die ze in Augustus bij den la^en prijs van 1.25 ingekuild hebben en er jan mede voor den dag moeten komen, hebben een leelijke strop, want de Schotten en Idc -alen zijn niet meer waard dan de veevoedetsprijs, n.l. 80 cent a 1 per baal. Er zit nog' tamelijk wat. de aanvoer bedraagt geregeld nog omstreeks 10C0 baal daags. De soort Drie houdt zich nog vrij goed, n.l. f. 1.80 a f 2* blauwe zijn onveranderd op 1.40. Voorts hadden we nog 'n 10C10 kilo Augur ken tegen 20 a 22 cent per kiici. Rest nog de mededeeling, dat Woensdag de omzet van twee millioen gulden werd bereikt, welk cijfer het vorige jaar op 14 Augustus werd verkregen. ar» (N i e t - O f f i c i e e 1.) "H 451ste STAATSLOT ERIJ. Trokklne van Donderdag 3 October 1J29. Se Klasse 12e Liitsi. Hooge prijzen: .15689 f 500.—. -;J#V 7167 7755 9900 16597 ƒ1000—. 1375 2395 3188 9446 11204 14915 IS933 ƒ400.—. .369 3970 14550 20015 ƒ200. 522 £57 3061 5325 8412 S9S7 1OSÖ0 109S1 11106 12151 12S9S 13176 18545 19112 ƒ1100. Prijzen van 70. 69 76 215 311 318 487 748 758 1095 1397 147S 1959 2200 2205 2262 244S 262.3 2067 3204 3408 3415 ,3443 3550 3552 3569 3727 3760 3887 3927 .3537 3938 3965 4015 4027 4049 4066 4122 -4213 4306 4391 4452 4467 4671 4735 4753 5171 5392 5431 5632 5651 6253 6332 6404 6442 6475 6534 6552 6639 6684 66S9 730 7743 7757 516 667 1708 1713 1923 2495 2506 2555 4871 492? 5105 •6139 6157 6246 6483 6491 6493 6698 6744 7217 7900 7908 7986 S524 S717 8719 SS90 8993 9111 7235 7391 7093 8173 8200 8256 8382 8783 8790 8812 8860 8S81 9197 9296 9415 9721 9805 10079 10295 10559 10739 10892 10894 10S96 10997 11012 11144 11225 11313 11374 11376 11502 11600 11713 11717 11735 11781 11791 11848 41914 11927 11983 X19S4 11989 12022 12095 1223! 12235 12247 1227S 12314 12372 12441 1.2801 12821 32968 13007 13081 18141 13290 13298 13344 13416 13442 1345S 135S4 13649 13714 139-S7 14127 14165 14278 14586 146S2 14722 14729 14926 15000 15077 15169 15339 1541S 15579 15649 15687 15769 15972 16032 16122 16132 16221 16283 16374 16392 16415 16455 16665 16718 16741 16752 16834 17130 17150 17247 17324 17341 17362 17382 17599 17629 176.37 17664 17677 17834 18090 18317 18561 18635 38650 18652 18734 19024 19Ü41 191SS 19233 19332 19418 19549 19613 19751 19790 19797 19876 19S86 19932 20023 20141 202Ü0 20220 20409 20113 20469 20598 2063 3 2076-1 20790 .20804 20S82 19 351 614 734 970 1117 1384 1853 2013 223.3 2365 2375 2705 2964 3149 3410 3658 3928 4216 4367 4509 4646 4972 5194 5446 5634 5760 5982 6205 6547 6905 7140 7433 751S 61 367 624 73S 1021 1194 1385 1887 2043 2240 23S9 2715 2989 3163 3433 3723 5987 421? 4369 4533 4674 5000 5219 5451 5645 5761 603.» 0237 6549 6949 7179 7439 7537 81 397 627 S41 1063 1198 1447 1893 2064 2263 2409 2775 3021 3301 3436 3745 4016 4244 4408 4543 4708 5028 5310 5464 5670 5829 6068 6247 6563 6983 7199 7450 7664 7S49 8253 8542 8909 9161 9353 9538 9668 9767 9959 NIETEK: 101 142 438 533 655 685 866 883 1069 107S 121$ 123S 1448 14S2 1960 1966 2090 2104 2280 2294 7770 7792 8187 8199 8491 8530 8857 887S 9098 9124 9341 9342 9448 9473 9641 9648 9760 9766 9934 9939 10167 10185 10219 10458 10467 10512 10606 10651 10653 10813 10827 10871 11044 11125 11165 11474 11516 11601 11822 11885 11923 12067 12144 12154 12336 12388 12409 12603 12643 12648 12767 12806 12S11 12889 12905 12920 13114 13120 13140 13426 13433 13472 13566 13587 13731 13743 13895 13911 13930 14037 14057 14069 14203 14238 14263 14355 14361 14371 14714 14744 14779 15027 15052 15108 15324 15343 15358 15547 15628 15711 15S50 15S73 15919 16055 16101 16112 16212 16243 16257 16533 16548 16558 16S46 16860 16865 17072 17099 17127 17264 172SO 17303 17353 17625 17631 17655 1773S 17770 17774 17963 17974 17992 IS055 18057 1S072 18216 18223 1S291 18450 18481 1S54S IS741 18753 187S4 19079 19145 19159 19246 19266 19867 19492 19561 19650 19798 19S47 19,595 2011S 20146 20159 20192 20259 20298 20457 20468 20477 20357 20606 20652 Vcrbetc r i n t;. m.z. 585S met; 7t'u; 2423 2778 3032 3318 3458 3771 4067 4265 4414 4553 4716 5045 5348 .5499 5677 5845 6080 6304 6577 6994 7298 7453 7672 7973 8282 8546 8912 9168 9393 9545 9672 9807 10005 1032!» 1053'f 1065' S 10936 1120Ï 1165Ü 11940' 12190 124 W 12649 12816 129H1 131(18 13496 13757 131(40 14089 14293 14.195 14', 112 151.64 15394 15742 I595S 16154 16402 16625 1(5870 17153 17393 17678 1T803 17993 J.1S08S 114326 18595 18788 19172 39350 29730 19985 :20161 20318 20482 20694 5= KI 14519 2526 2784 3039 3328 .3498 3S20 4116 4273 4419 4566 4S44 5047 5361 5543 5682 5860 <6090 <6392 •6855 7001 7347 7469' 7712 8066 8289 S582 8944 9191 9394 9549 9675 981S 10014 10348 10548 10725 10953 11279 11694 11976 12203 12461 12668 12820 13065 13208 13509 13768 13952 14108 14301 14421 14S4S 15188 15435 15764 15970 16175 16452 16702 16901 171S4 17S 538 699 884 1082 1251 15S5 1968 2107 2297 2579 2829 3087 3341 3584 3848 4135 4323 4460 4577 4848 5104 5363 5577 5693 5919 6116 6429 6858 7024 7395 7473 7719 S085 S346 8807 S965 9221 9418 9555 9697 9853 10120 10388 10562 10751 10973 11321 11715 12005 12295 12504 12689 12822 13077 13224 13511 13803 13963 14172 14305 14585 14893 15271 15454 15767 15981 16179 1645S 16782 16937 17223 217 551 701 900 1114 1252 1789 1976 2186 2328 2620 2876 3090 3360 3624 3870 4158 4325 4473 45S3 4877 5167 .5401 5618 5711 5920 6176 6538 6879 7096 7415 7503 7727 S0SS 8394 8813 9051 9250 9436 9607 9705 9861 10127 10424 10569 10762 11029 111322 91780 12050 112308 12509 12691 12850 23083 13258 13549 f3817 13988 14177 14331 14626 14901 15296 15462 15816 16002 16193 16466 1680.4 .16991 17237 801 612 733 927 1116 1383 1809 2012 2199 2353 2695 2902 3097 33S0 3637 3S96 4171 4359 4485 4592 48S0 5190 5443 5620 5757 5938 6194 6546 6889 7116 7417 7513' 7759 8102 S436 8835 9096 9328 9444 9624 9740 9928 10143 10434 10590 10799 11042 12065 12327 12580 12750 12878 13097 13350 13556 13847 14008 14200 14344 14703 14947 15301) 1550.3 15829 16012 16196 16494 16812 17070 17238 17459 174S6 17681 17685 17869 17922 17995 18001 18118 1S173 18354 1S359 18637 18639 18812 18876 19195 19212 19385 19462 19731 19773 19997 19999 20162 20169 20342 20359 17502 17531 17694 17726 17933 17938 I8Ö3S 18053 1S186 18205 18387 1840H 18695 18736 18941 18953 19243 19220 19476 194S6 19781 19791 20004 20036 20175 20189 20428 20437 20494 20496 20725 20776 11e lijstIjSilS met ƒ70 m.z. 14509. 20497 20551 20920 20950 De leering begint al dadelijk in den trein. Efen spoorweg-coupé is een wereldje op zich zelf. Een ideaal voor kleine jongens en bakvisschen. Zes op zeven zielen, zes op zeven tempe ramenten zijn in een kleine ruimte bij elkaar opgesloten: 'n handelsreiziger, die een dubbeltjes-blad uitspelt: 'n zwijgende, def tige meneer met witte handschoenen; 'n dame, die alsmaar star naar buiten kijkt, een bezadigd echtpaar en een toekomstig echtpaar. Dat was het gezelschap, dat het toeval op den morgen, waarop onze vacantie begon, de eerste helft van September bij elkaar had gebracht op twee sofa's en dat nu enkele uren aaneen op elkaar was aangewezen. Waar beter dan in een spoor weg-coupé kan men er toe komen, uren aaneen in een gezelschap van wildvreemde menschen te vertoeven, ze te zien en gade te slaan? De zwijgende, voorname meneer schijnt stelselmatig te vermijden, zich met zijn medereizigers in te laten. Hij doet alles, om van hunne vertrouwelijkheid verschoond te blijven. Het heeft iets voor. Zulke menschep loopen nooit gevaar, dat een andermans kind op him schoot klautert en de onberis pelijke plooi in hun pantalon kreukt. Of dat men hun een lucifer vraagt, of met toezicht belast op de bagage van passagiers, die zich tijdelijk verwijderen. De meesten echter knoopeu gaarne een gesprek aan. Een niet-sluitend coupé raampje kan de aanleiding van een lang durig onderhoud worden, zonder dat de tegenpartij den moed demonstreert den coupé te" verlaten en den spreker plompverloren in den steek te laten. De maatschappelijk heid eischt, hoe weinig interessant het ge sprek vaak is, te luisteren en nu en dan ook eens wat te zeggen. Er zijn er, die, zonder de geringste aan leiding beginnen te praten en letterlijk alle: vertellen van familie, vrienden kennisssen, desnoods van hun eigen vrouw. En een ver haal opdisschen van een tante, die al jaren bedlegerig is en over de zonderlinge verdee ling van een nalatenschap van weer een ander familielid, dat geparenteerd is aan een bekend huis in chocolade-werken in Rotterdam, enz., enz. Dan zijn er nog, die graag alles willen weten en na het eerste station op den man af informeeren, waar u heenreist. Als dan het gesprek stokt, komt 't 'eigende: „Al: 't niet onbescheiden is, wat is uw beroep?' Of, wat nog erger is: „Hieveel bedraagt zoo ongeveer uw inkomen?" „U bent nog niet getrouwd, nee? Maar toch wel verloofd?" Zij vragen letterlijk alles. Waar leert men beter dan in een coupé den eigen aard der menschen kennen? Menschen in een coupé zijn tijdelijk uit het maatschappelijke leven gelicht. Daar door missen zij, wat ons anders vóór of tegen hen kan innemen. 'n Mensch in 'n coupé is geen meester knecht, geen chef, geen musicus, wiens vrouw al maanden ziek is. Hij is 'n gezicht, 'n stem, 'n hand. Hij reageert zus of zoo, is vriendelijk of gesloten, aangenaam of on aangenaam. Hij spiegelt zich aan z'n mede reiziger en denkt „zoo zou ik willen zijn" of „dat zou ik ook willen kennen" of ,wat 'n akeligheid!" Afgezien van het feit, dat zijn oordeel meestal zeer betrekkelijk is en daarom veelal onjuist. Als we vacantie hebben, dan zijn we Zon dagskinderen. Dan schijnt de zon vriende lijker, lijken de menschen aardiger. Wat inderdaad niet het geval is, maar wij zijn geheel anders ingesteld ten opzichte van onze omgeving. Dan stellen we in alles belang. We kijken ongewoon lang naar een boer, die langs een hooggeladen kar slentert; we merken op, dat 't gras op vele plaatsen door de droogte verdord is. We praten over de vele stekelige vruchten, die tusschen de hardgroene kastanjebladeren uitsteken. En als we door het bosch wandelen, houden we bespiegelin gen over de blanke berkenstammen én de grijsbemoste eikeboomen en vinden het jam mer. dat langs den weg 'n boom staat te sterven, uitgeteerd door de zon. We luisteren naar het schelle geluid van den specht en hurken neer bij de mooi-getinte paddestoe len, roodgestipte witte vjo*-tceji. De padde stoelen kondigen onafwijsbaar den herfat aan. Ook al is de temperatuur even be haaglijk als in Juli. We zien den herfst in de knalroode bessen aan heesters en strui ken, we herkennen hem in de diepere tinten van de najaarsbloemen: salvia's, hellenium, tagetes, chrysanthen, asters, dahlia's. We weten: de zomer is voorbij. Het heele land schap heeft een ander aspect gekregen. Mooi is de herfst, de jonge herfst, zooals mooi is het begin van elk jaargetijde. dagen van onze vacantie. In weelde van licht, in vreugde van kleur, in wisseling van omgeving. En als Zondagskinderen zijn we toegan kelijker en raken op onze beurt veel gauwer op vertrouwden voet met de bewoners van het hotel, het pension of hoe het toevluchts oord mag heeten, dat we uitgekozen hebben We vinden de menschen zoo gauw schattig zóó schattig, dat we in 'n paar dagen hechte vriendschap sluiten en beloven, na de va- Als Zondagskinderen beleven wij de mooie cantie zéééker te zullen komen. We helpen V-. de nieuwbakken, scheidende vriend en vóór het vertrek mei liet inladen of aemreiken der bagage en drukken op 't allerlesitioogen blik, als de auto gaat, nog eens exiira-har- telijfc de hand onder hernieuwing van be loften, stellig te zullen komen. We wuiven elkander toe, voor 't laatst als de auto in de bocht wegglijdt.... om elkander nooit meer terug te :sien. Want dit is de vacantie- leugen, waaraan eiken zomer opnieuw hon derden zich beeondigen. In alle oprechtheid. We beloven zoo licht en zoo positief en denken er ni-sfc aan, dat wij stralcs, ieder in eigen milieu teruggekeerd, heel andere menschen zijn, niet zoo zonnig gestemd als in onze vacauitie. In die mooie e'üigen, op dat moois plekje in het bosch, bij d;e rivier, waren de vacaintie-relaties ons zoo ditirbaa;.. We hebben dwepend bewonderd de: volle maan boven een mooi landschap, waarin avondnevel opsteeg. Maar in ons eilg en. leven ginds, opgenurnen in de dagelijksche beslom meringen, wordt die idyllische kemaismaking zoo spoedig vergeten. Hoewel we bij 't af scheid adressen noteerden en een v oorloopi- gen datum van onze komst vaststelden. Als we vacantie hebben, dan zijn. we Zon dagskinderen en doen alg Zondagskinderen. Dan zijn we dartel en overmoedig. We dich ten en dwepen; we zeggen veel vriendelijk: woorden, ock wel 'n vriendelijke leugen. De leugen van het besliste wederzien, clat spoe dig verandert in het totaal verge ten van de innige vacantie-vriendschap. DE B. I V.?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6