Binnenlandsch Nieuws VOOR DE HU foor het inzeepen lÜPUROL Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos ii1 Mynhardt's Zenuw tab letten DERDÈ, rJLAD ZATERDAG 5 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 Eerste steenlegging van „Julianaoord" De moordzaak GiessenN ieu wkerk De gevolgen van woeker- practijken De 72ste Algemeene Verga dering van „Het Witte Kruis" Gezant te Boekarest Telling van dienststukken Rijksfinanciën en bezuiniging Nederlandsche Vereeniging van Postzegelhandelaren LUCHTVAART HET TIENJARIG BESTAAN DER K. L. M. ii n; lu Elp. Verren De Cordon-Bennet-wed strijd Een spoor van Costes en Bellonte? RECHTSZAKEN Drie jaar en zes maanden tegen internationaal zakken roller geëischt KERKNIEUWS Ds. Beskow tot de Katholieke Kerk overgegaan Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten Zaterdag 5 October zal de eerste steen- egging plaats vinden van het sanatorium „Julianaoord" alhier. Dit sanatorium wordt ingericht voor lijders aan gewrichtstuberculose en is als zoodanig de eerste Nederlandsche eigenlijk ook de eerste Europeesche inrichting op dit ge bied. Door den rationeelen opzet van bouw en inrichting bedragen de kosten voor het eerste gedeelte van het sanatorium, waarin behalve bedden voor 43 i 44 lijders ook de centrale inrichtingen als kerken, isolatie gebouwtje voor 3 patiënten en zuster, ver warming enz. f 2.500 per bed ook de kosten van den grondaankoop voor het sanatorium in zijn toekomstigen omvang zijn in dezen prijs begrepen, zoodat, indien „Julianaoord" geheel voltooid zal zijn, er plaats is voor 100 j patiënten, waarbij de kosten per bed f 1900 per jaar bedragen. Het sanatorium komt verder te liggen in een mooi park, niet ver van de kom van het dorp, gemakkelijk te bereiken voor familie leden en vrienden. De eerste steen wordt gelegd door het dochtertje van dr. Thomassen den geneesheer-directeur. Generaal Kollewijn voorzitter van de stichting zal een rede uit spreken. te Boekarest van mr. C. ridder van Rap- pard, thans H. M.'s buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rio de Ja neiro. In een beschouwing over de moordzaak GiessenNieuwkerk zegt „De Chr. Politie ambtenaar" o.m.: Wij zijn echter geneigd, om naast de ergerlijke wijze, waarop De Jong zijn ge gevens verzamelde en rapporten samenstelde j een groot deel van de schuldvraag af te wentelen op de justitie-autoriteiten te Dor drecht en wellicht elders. En het orgaan besluit Het is volkomen onbegrijpelijk, dat in ons land, bekend om zijn „zware" en voorzich tige rechtspraak, geheime rapporten, waar van de inhoud grootendeels oncontroleer- baar is en afkomstig van een alleen werkenden rechercheur, een dergelijken invloed kun nen uitoefenen op rechterlijke ambtenaren. Het scheidsgerecht voor gemeentewerk lieden te Amsterdam hield in een der zalen van het stadhuis een openbare zitting in de zaak van drie gemeente arbeiders, die door B. en W. waren gestraft met voorwaardelijk ontsla-:, omdat zij hun loon hadden gece deerd aan den heer Lamertsz, Huydecoper- straat 3, die in de stad als een woekeraar bekend staat. Gesteund door hun organisatie hadden de betrokkenen tegen hun straf beroep aangeteekend. bij het scheidsgerecht. Er bestond voor de behandeling van deze zaak veel belangstelling, zoodat er geen plaatsje onbezet was. Mr. N. Endt betoogde dat B. en W. zich op het formeele standpunt stellen, dat elke cessie moet worden erkend en dat dus, zoodra hun wordt medegedeeld, dat een werkman zijn loon heeft gecedeerd, straf kan volgen, machtens art. 20 van het werkliedenreglement. Er is echter naast strafwaardigheid een onrechtmatige han deling noodig en die ontbreekt hier, omdat de cessie nietig is, daar zij berust op een overeenkomst die nietig is omdat woeker rente wordt gevraagd en bovendien een gedwongen spaarcontract onzedelijk is. Bo vendien werken B. en W. zoodoende de woekeraars in de hand. Hierna betoogde de secretaris van den Nederlandschen Federatieven Bond van per soneel in openbaren dienst uitvoerig waarom de werklieden in handen van woekeraars worden gedreven, o.a. doordat de loonen niet hoog genoeg zijn om buitengewone uitgaven te dekken en de gemeentelijke voorschotregeling niet soepel genoeg werkt. Verder is de bedreiging met mededeeling aan B. en W. een stok achter de deur, die het risico van den woekeraar sterk vermin dert. B. en W. helpen door hun houding den woeker in stand blijven. Laat het scheidsgerecht medehelpen aan dezen toe stand een einde te maken. Tenslotte ver telde de heer Siebeling namens den derden appellant een en ander over de practijken van den heer Lamertz en gaf een aantal voorbeelden van de wijze waarop dat heer schap met zijn cliënten omgaat. Het scheidsgerecht beslist tenslotte, niet te kunnen treden in de vraag of de cessies rechtsgeldig waren en alleen te kunnen voor stellen den proeftijd, die aan het voorwaar delijk ontslag is verbonden terug te brengen van 2 tot x jaar. Het scheidsgerecht spreekt zijn sympathie uit ten aanzien der pogingen om den woeker te bestrijden maar acht zich niet het bevoegde college om daar aan mede te werken. Te Amsterdam hield de Noord-Holland- sche vereeniging voor ziekenverpleging „Het Witte Kruis" in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam haar 72ste algemeene vergade ring. De vergadering, die door een honderd tal afgevaardigden was bezocht, werd ge opend door den voorzitter den heer B. S. H. Stieler, die de aanwezigen welkom heette en vervolgens een overzicht gaf van de ontwikkeling van de vereeniging in het afgeloopen jaar en van het werk, verricht in het belang van de volksgezondheid. Zoowel het ledental als het aantal afdee- lingen bleken te zijn gestegen. De financiën zijn gunstig. Ondanks het belangrijke werk, dat door de afdeelingen wordt verricht, was de voorzitter van pieening, dat de sociale problemen, die in verband staan met de volksgezondheid, den afdeelingen, vooral op her platteland, te veel voorbij gaan. Voorts memoreerde spr. de prettige samen werking tusschen „witte Kruis," vereeni ging van particulier iniatief, met de over heidsorganen. Staande herdacht de vergadering de in het afgeloopen jaar verscheiden leden der ver eeniging, o.a. dr. A. van Dam uit Haarlem, dr. Snethlage uit Aalsmeer en het eerelid ds. Fleischer. Er waren o.a. telegrammen binnengeko men van den Hoofdinspecteur v. d. Volks gezondheid en van den voorzitter van den Gezondheidsraad, dr. Josephus Jitta. Alle rekeningen over 1928 werden goed gekeurd. De vergadering hield zich vervolgens bezig met het aanbrengen van eenige wijzigingen in statuten en huishoudelijk reglement der hoofdvereeniging. Aangenomen werd een voorstel Haarlem tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van een pensioenregeling voor het personeel, in dienst van de afdeelingen. Een voorstel van het Hoofdbestuur,om uit een gedeelte van de batige saldi der stichtingen en in richtingen een reservefonds te vormen tot extra aflossing van op enkele stichtingen en inrichtingen nog rustende schuld lokte eenig verzet uit, aangezien sommige afge vaardigden er bezwaar tegen maakten, dat de voor de herstellingsoorden bestemde gel den op deze wijze gebruikt zouden kunnen worden bijv. voor de ontsmettingsinrichting der vereeniging te Alkmaar. Daartegenover werd van andere zijde betoogd, dat ook de ontsmettingsoven te Alkmaar evenzeer een instelling ten bate van de volksgezondheid is als de sanatoria. Tenslotte werd het voor stel van het Hoofdbestuur met algemeene stemmen aangenomen. Dr. F. S. Meyers, gemeentearts te Am sterdam, deed eenige mededeelingen om trent een onderzoek van de commissie tot behartiging van de belangen van zenuw zieken in de provincie Noord-Holland voor de verzorging van zenuwpatiënten en het aantal onverzorgde zenuwpatiënten in Noord- Holland. Dit onderzoek is zeer omvangrijk, doch men ondervindt de noodige mede werking van de autoriteiten. De begroo tingen voor 1930 werden goedgekeurd. In de vacature, ontstaan door het vertrek van Pastoor P. F. W. Soepnel, werd tot lid van het Hoofdbestuur gekozen de candidate van de afdeeling Twisk, mevr. C. Rees-van Ingen, te Benningbroek. Naar wij vernemen Is binnenkort de be noeming te verwachten tot H. M.'s gezant De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de Gemeentebe sturen een circulaire gezonden, waarin wordt verzocht over de week van 21 tot en met 26 October e.k. weder een celling van dienst stukken te doen houden. Het resultaat der telling moet worden gesplitst in dienst brieven en dienstbriefkaarten, onderschei den tn lokale en overige en gedrukte dienst stukken. Vermeld moeten verder worden de aangeteekende zendingen. Indien het resultaat der gehouden telling over deze week aanzienlijk afwiikt van het norma.le gemiddelde dan dient naast het gestelde aantal een opgaaf van dat wekelijk- sche gemiddelde te worden gedaan. De Minister verzoekt de opgaaf der telling door tusschenkomst van de Gedeputeerde Staten uiterlijk 15 November e.k. in te zen den. Een afzonderlijke opgaaf der in verband met de dit laar gehouden verkiezingen door de gemeentebesturen verzonden stukken ziet de minister daarbij tevens tegemoet. De Minister brengt verder ter kennis van de gemeentebesturen, dat in den ioop van dit laar is beslist, dat onder de takken van gemeentedienst, welke voor de toepassing van het postbesluit D.S. worden geacht te behooren tot de gemeentebesturen, alsnog zijn opgenomen de SchoonheidscommLsiën. De Centrale Commissie voor Bezuiniging, ingesteld door de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel, heeft zich naar aanleiding van de millioenennota en de verschillende hoofdstukken der Rijksbegrooting 1930 met een oriel tot Tweede Kamer gewend, waarin zij constateert, dat de voldoening over de financieele resultaten grooter en de vooruitzichten voor de toekomst hoopvoller zouden zijn geweest, indien niet het kleinst doch het grootste deel der gunstige resul taten ware te danken aan goede bezuiniging, d.w.z. aan het streven om door doelmatiger organisatie van de diverse takken van Staats dienst met minder kosten hetzelfde resul taat te bereiken. Krachtige en doortastende maatregelen zullen nog noodig zijn, volgens het adres, om meer efficiency in de staatshuishouding te verzekeren en daardoor de voorziening in nieuwe behoeften mogelijk te maken bij niet te zwaren druk van de belastingen. Het heeft de commissie bepaald teleur gesteld, in de financieele nota van den minis ter niet meer terug te vinden het in vorige jaren door hem vooropgestelde beginsel opvangen van het normale accres der uit gaven door bezuiniging en bestemming van het accres der inkomsten door belastingver laging. De commissie spreekt op grond van de be schikbare gegevens als haar overtuiging uit, dat van verdere verzwaring van belastingdruk geen sprake mag zijn, doch dat integendeel er naar gestreefd moet worden om zoo spoe dig mogelijk tot verdere belastingverlaging over te gaan. Allereerst noodig blijkt vermindering door zuiniger en doelmatiger organisatie van alle uitgaveh, die daarvoor in aanmerking komen. Krachtige maatregelen zijn noodig om meer systematisch dan tot dusver geschied de te komen tot doelmatiger organisatie van de Staatshuishouding opdat met zoo gering mogelijke kosten, zoo groot mogelijk resultaat worde bereikt, zoo meent adressante. In de te Den Haag gehouden Algemeene Ledenvergadering werd het bestuur als volgt samengesteld: S. Keiser, Voorzitter, M. J, H. Toorens en J. K. Rietdijk werden met algemeene stemmen herkozen als Se cretaris en Penningmeester, De aftredende Voorzitter, de heer G, Rei ser, die dezer dagen den leeftijd van 75 jaar had bereikt, werd gehuldigd en op voorstel van de leden benoemd' tot eere voorzitter der Vereeniging. Aan het uitvoerige jaarverslag van den secretaris ontleenen wij, dat de vereeniging bijna alle in Nederland gevestigde handela ren tot lid telt, terwijl ook naar buiten de vereeniging meerdere bekendheid verwierf. Algemeen was men van oordeel, dat de aandacht van het verzamelend publiek meer moest worden gevestigd op de oude zegels, gezien het feit dat groote bedragen tegen woordig worden besteed aan de z. g. n. „nieuwtjes". Van het verzamelen van betere oudere zegels zal het publiek steeds meer genoegen beleven, dan van het aankoopen van z.g.n. „nominaal zegels". Overgegaan zal worden tot een meer in tensieve propaganda ook onder de jeugd De druk bezochte vergadering nam ten slotte meerdere belangrijke besluiten, teneinde de positie van den postzegelhandelaar op de juiste wijze te doen handhaven. De vooruitgang in 10 jaren. Toen de Kon. Luchtvaart Maatschappij in 1930 zes Amerikaansche meisjes van Amster dam naar Landen bracht, waren d'aarvoor drie open toestellen noodig, zes leeren vlieg jassen en zes vliegkappen. En het was voor de maatschappij een moment van beteekenis, toen de gelukkige overkomst va znooveel pas sagiers kon worden gmeld. Binnen kort neemt de K. L. M. een nieuwe Fokker in gebruik, de F. IX, die in een luxeuze ca bine plaats biedt aan 18 reizigers, ongerekend de twee zitplaatsen voor de piloten. Tusschen deze twee uitersten ligt de snelle ontwikke ling van het luchtverkeer, welke de K. L. M. het recht geeft met trots terug te zien op de eerste tien jaren van haar bestaan. De directeur, de heer Plesman, heeft voor de ontwikkeling van de K. L. M., waarin hij zoo groot aandeel had, bijzonderheden fnee- gedeeld in een persconferentie. Het onder, staand'e is daarvan een samenvatting: 7 October 1919 werd de maatschappij ge sticht door de Bataafsche Petroleum Maat schappij; Wm. H. Mtiller en Co.; het Admi nistratiekantoor Unitas; Lippmann, Rosen thal en Co.; De Twentsche Bank; de Rot- terdar he Bankvereeniging; de Nederl.- Ind'is:, Handelsbank en de Nederlandsche Handel-Maatschappij. Het was een min of meer avontuurlijke onderneming, cmdat men in het geheel geen ervaring had op het ge bied van het burgerluchtverkeer en ook in het buitenland geen steun kon vinden in de ervaring van anderen. Het duurde dan ook eenlgen tijd eer men het luchtverkeer kon openen, welke tijd werd besteed aan voorbe reiding van allerlei aard. De eerste vlieg- dienst werd geopend op 18 Mei 1920, toen een vliegtuigvan Amsterdam naar Londen vertrok. De K. L. M. beschikte nog niet over eigen toestellen, doch huurde ze van de En- gelsche Air Travel and Transport en het pei- soneel, dat deze vreemde toestellen bediende, was evenmin personeel van de K. L. M. Ih 1920 werden eigen toestellen aange schaft, doch deze werden nog door vreemd personeel bediend; van 1922 af heeft de maatschappij gewerkt met eigen materiaal en eigen personeel. In het begin had men geen toestellen, die voor het burgeriuchtverkeer gebouwd wa ren, men behielp zich met voor dat doel verbouwde militaire vliegtuigen, die echter oneconomisch waren. De K. L. M. die dit spoedig inzag, gaf in 1920 aan de Fokker fabriek opdracht verkeersvliegtuigen te ont werpen en in hetzelfde jaar werd de F XI, een eendekker met een kajuit voor 4 passa giers, in gebruik genomen. In 1921 kwam de F III met een kajuit voor 5 passagiers, in 1924 de F VU, waarmee de eerste vlucht naar Indië werd uitgevoerd en die later n i .-Kftv „Wil u me even uw pennemes leenen, pap?" „Een pennemes? Waarvoor?" „Ik wil een hol maken." Bezoeker: „Je woont hier erg van de bewoonde wereld af, niet?" Bijenhouder: „Ja, dat is waar, maar ik kan mij niet herinneren, dat me ooit een bij ontstolen isl.** (Een Iersche legende) Akeliger kerel dan Elp Verren, de klok kenluider, was er niet in 't Iersche stadje Monagham. Kort van gestalte als een dwerg, leelijk van gezicht en voorkomen, maakte hij op iedereen door z'n weerzinwekkende persoon lijkheid, maar vooral door z'n rusteloos zwar te oogen, een bijzonder onaangenamen in druk, terwijl de stoppels van z'n baard om mond en kin, een voortdurend grijnzenden glimlach en de weinige zwarte tanden, die hem nog overgebleven waren, bij menigeen het denkbeeld opwekte van een bulhond. Als een bulhond ten minste blafte hij ledereen aan, die hem wat te vragen had. Moest hij de klok luiden voor een feest, dan verscheen er een spijtige uitdrukking op zijn gelaat. Maar werd ze geluid bij een begra fenis of eenig ander droevig voorval, dan glinsterden z'n zwarte, stekende oogen van leedvermaak. Gelijk een steenuil woonde hij in een hoek van den klokketoren bij het kerkhof. Hij vermeed elk gezelschap, behalve dat van z'n twee eenige hulsgenooten, een zwarten kater en een grooten, zwarten dog. Tusschen deze twee zwarte gezellen zat hij ook, bij het vuur, op den Nieuwjaaravond waarvan we thans gaan vertellen. „Nog een half uur," sprak hij luid tot zich zelf, „dan galmt de eerste klokslag van twaalf door de lucht, dan breekt er een nieuw jaar aan. Klein en groot mogen zich dan ver heugen weer een stap nader bij hun graf kuil te zijn. Een hoop van dat gespuis staat al op straat, om het nieuwe jaar toe te jui chen. 'k Wou dat de toren op hen viel en hun den kop verpletterde." „Ho! ho!" lachte hij, na even over zijn afschuwelijke verwensching te hebben na gedacht. „Ho! ho!" zoo weergalmde het uit de gra ven der dooden en uit het nabijzijnd Knekel huis. „Ho! ho!" zoo klonk het nogmaals aan z'n beide zijden en verschrikt keek Elp naar z'n hond en z'n kater, om te zien of zii 't ook soms waren, die z'n helschen lach zoo goed wisten na te bootsen. Maar bij 't opzien Sntwaarde hij, dat de kater zich op echte kattenmanier den slaap uit de oogen wreef en dat de zwarte dog onverschillig geeuwde alsof er niets gebeurd was. „Zijn jullie het geweest of niet?" vroeg Elp, terwijl een huivering, zooals hij nog nooit gevoeld had, hem door de leden schoot. „Heb je dat dan niet gezien?" vroegen hond en kat bijna eenstemmig en weer weer galmde het: „Ho! ho!" „Het was verkeerd van mij, om die ver. wensching uit te spreken," zei de verschrik te Elp. ,,'t Is niet voor den eersten keer, dat je zoo iets doet," antwoordden wederom de beide dieren. „De verwensching was maar een klei nigheid voor Je. Je bent er altijd op uit. anderen leed toe te wenschen." En toen opnieuw het vreeselijke: „Hol ho!" weerklonk, viel de dwerg bijna in zwijm van schrik. Hij vermande zich echter en z'n ge balde vuist naar de dieren uitstrekkend, rien hij: „Wat belet me, jullie beestengoed de keel dicht te wringen en je morgen bij 't krieken van den dag met een steen om je hals in de gracht te gooien?" „Ho! ho!" riepen de dieren als uit één mond. „Morgen doe je niets, of denkt mees ter Elp morgen nog te leven? De wijzer van de klok wijst op het laatste uur van 't jaar. maar vóór het nieuwe aanvangt, zullen wij onzen plicht volbrengen, zoo althans niemand door zijn voorbede de wrekende hand des hemels van baas Elp afwendt." Elp Verren hoorde met steeds stijgende ontsteltenis zijn doodvonnis. Het koude zweet parelde hem op 't voorhoofd. De hond aan z'n zijde groeide aan tot een reusachtlgen leeuw en de kater werd op eens een grooten tijger. „Komaan dappere man," zeiden de dieren tot hem, „gij, die altijd zoo hardvochtig en wreed jegens anderen zijt geweest, toon nu uw moed tegen ons. Maar begin er spoedig .mee, want de oogenblikken die gij nog hebt te leven, zijn geteld. Zie, wat is het toch goed, dat gij gezorgd hebt, u nooit onder de armen en veriatenen vrienden te maken. Als er nu maar één dier arme moeders was, die je dikwijls zoo verachtend hebt toegesnauwd om voor u te bidden, als er nu maar één arme bedeljongen u ter hulp snelde van de velen, voor welke gij zoo menigmaal onder de vreeselijkste verwenschingen de deur hebt gesloten dan zouden we niet het genoegen hebben u over eenige oogenblikken eens warm in de klauwen te drukken. Nu, Je bent voor arme moeders en kinderen altijd een wel doener geweest, ze zullen je nu ook wel uit den nood helpen, zou het niet, meester Elp?" De dwerg gevoelde de verpletterende kracht van dit spottend verwijt. Nog dien zelfden morgen had hij een arme knaap, die hem om een aalmoes smeekte, onder razen en tieren meêdoogenloos weggejaagd. Hij had zich met duivelachtig vermaak in de handen gewreven, toen hij het kind eindelijk in een arme hut zag sluipen, waar z'n moeder ziek en door gebrek uitgeteerd, hulpeloos op het stroobed lag uitgestrekt. Over al z'n leden beefde de anders zoo ge- voellooze booswicht, elk oogenblik schenen de vreeselijke ondieren hem meer en meer te naderen. Voor 't eerst sinds de jaren zijner kindsheid verhief de ongelukkige, door den nood gedwongen, om redding den blik ten hemel Daar ziet hij eensklaps voor z'n deur een arme zieke vrouw met haar kind. „Bent u nu weer heel beter, moeder?" vroeg de kleine. „Ja, Jozef," antwoordde de weduwe Owen. „God is met ons geweest. Hij wil, dat we ook den rijken man dankbaar zijn, die ons uit den nood gered heeft. De hemelsche Vader geeft aan z'n kinderen ter rechter tijd, datgene, wat zij noodig heb ben. Hij zal ons ook niet vergeten." „Ja, maar de booze man, die Jozef van het kerkhof heeft weggejaagd en klappen ge geven, zal van den hemelschen Vader niets krijgen, niet waar, moeder?" „Neen, mijn kind," hernam de weduwe, met haar hand het krullenkopje van haar kind zachtjes streelend, „zóó mag je er niet over denken, Jozef. Laat ons daarom neer knielen en bidden voor den man, die Jozef kwaad heeft gedaan." Moeder en kind knielden neder en baden het Onze Vader. Van de torenklok dreunde de eerste klokslag van het middernachtelijk uur. Elp luisterde met opgetogenheid naar het gemeenschappelijk gebed der beide armen. Naast hem brulden de dreigende gedrochten vTeeselijker dan ooit; de dreunende tonen der klok schokten hem door merg en been. toch klonk boven het helsch geraas de hemelsche melodie der kinderstem in z'n ooren. Toen de klok elf sloeg, vernam hij duidelijk de woorden: „Vergeef ons onze schulden!" „Vergeef ons onze schulden!" stamelde ook Elp, terwijl tranen van berouw hem over de wangen vloeiden. „Gelijk wij vergeven aan onze schulde naren," baden moeder en kind. Toen sloeg de klok twaalf enElp Ver ren ontwaakte uit z'n droom. Hond en kat lagen aan z'n zijde, vreed zaam als gewoonlijk te sluimeren. Maar de dwerg wierp zich, door dit droomgezicht verlicht, biddend op de knieën, smeekte den hemel om vergeving voor z'n misdaden en verzoende zich met God en de menschen. Een knap man van lichaam en postuur werd de dwerg wel is waar, nooit; z'n lichaam behield de kleine, onaanzienlijke ge stalte en de tanden, die hij verloren had. kreeg hij niet weer. Daarom echter bekommerde Elp Verren zich niet. Zijn hoofdstreven was voortaan zijn ziel rein te houden en Gode welgevallig te zijn. Hij leefde meer voor zijn evenmensch en nooit meer verliet een arme man, vrouw, of kind, ongetroost z'n deur. werd ontwikkeld tot het type F Vila, in 1927 de F VIII met twee motoren, in 1928 de F Vllb met drie motoren, het toestel, dat thans op de luchtlijn Amsterdamïnd'ië wordt gebruikt. Binnenkort komt, zooals ge meld, weer een verbeterde machine in be drijf. De geheele vlsot bestaat op het oogen blik uit 1 F m, 2 F VII, 8 F Vila, 5 F VIII en 4 F VII b. Het uiterste comfort ls nog niet bereikt; de ruimte per passagiers zal nog vergroot moeten worden om de zit-' plaatsen nog geriefelijker te doen zijn. De snelheid waarmee de verbeteringen elkaar opvolgen, maakt het onmogelijk de afschrij ving in tien jaar (de levensduur van een toestel) te doen geschieden. De K. L. M. EChrijft haar machine in vijf jaar af eti doet haar oude typen van de hand aan klei nere maatschappijen om haar vloot voort durend met nieuwe typen te kunnen aan vullen. De verbeten gen betreffen natuurlij-: niet alleeh de inrichting der cabine. De vlieg- eigvscbappen, die de veiligheid beheerschen, ontwikkelen zich, dank zij de ervaring der vliegtuigbouwers en der exploitanten, even eens zeer snel. Daarnaast is de kruis snelheid van 130 a 140 tot 160 K.M. per uur opgevoerd en de F IX zal een kruis-snelheid van 170 K.M. kunnen ontwikkelen. De motoren, die vroeger meer dan 1 KG. per paardekracht wogen, hebben nu nog slechts een gewicht van K.G per P.K., de wielen ondergaan voortdurend verbeterin gen, de schroeven, vroeger van hout, zijn thans van metaal en het instrumentarium van den piloot is uitgebreid met bochtaan wijzers, hellmgmeters, stijgsnelheidsmeters, enz, die het z.g. blindvliegen mogelijk ma ken, d.w.z. het vliegen zonder uitzicht op de aarde, waarin de piloten geoefend moeten zijn. Voor de verbinding met de aarde wordt de radio-telefoon gebruikt, maar voor de lange afstanden, zooals de vluchten naar Indië, zal men zich van de radio-telegraaf moeten gaan bedienen en dan zal de beman ning moeten worden uitgebreid met een marconist. Een groote moeilijkheid was ir. het begin het ontbreken van een behoorlijke grond- organisatie, een gebrek, dat nu nog zeer ernstig gevoeld wordt op de lijn naar Indië- Schlphol was de eerste luchthaven, aanvan kelijk een militaire, doch later door de ge meente Amsterdam gedeeltelijk overgeno men, nadat Rotterdam Waalhaven had in gericht. Het bestaan van de K. L. M. heeft op den aanleg der grondorganisatie zeer stimuleerend gewerkt. Het feit, dat men vreemde maatschappijen niet alleen niets in den weg heeft gelegd, doch voor hen zelfs het gebruik van onze terreinen heeft verge makkelijkt, is voor de ontwikkeling der luchtvaart in ons land voorts van groote beteekenis geweest. Zelfstandig of in samen werking met buitenlandsche maatschappijen heeft de K. L. M. haar werkzaamheid voort- duurend kunnen uitbreiden. Begon zij met een dienst, om den anderen dag, van Am sterdam op Londen, in den zomer van dit jaar werden verbindingen onderhouden tus schen AmsterdamLonden v.v. 5 maal daags (vrachtdienst), AmsterdamBrussel en Pa rijs v.v. 3 maal daags, AmsterdamBremen en Hamburg v.v. 1 maal daags, Amsterdam Berlijn v.v. 1 maal daags; Amsterdam Zürich v.v. 1 maal daags. Twintig piloten, allen Nederlanders, behalve Swirnoff die echter binnenkort geneutraliseerd wordt, bedienen deze lijn. Het aantal gevlogen ki lometers steeg van 82.000 in 1920 tot 1623060 in 1928 en in de eerste 9 maanden van dit jaar was het aantal reeds 1644800; het aan tal passagiers, dat in 1920 345 bedroeg, was in 1928 tot 17007 gestegen, welk cijfer in 1929 reeds tot 18258 is opgeloopen. Evenzoo stegen het goederenvervoer, de briefpost, de pakketpost en tot 1928 het aantal pleiziervliegers. In 1929 daalde dit aantal, tengevolge van het ongunstige weer in het voorjaar. De mooie zomer heeft den ach terstand niet goed kunnen maken. De technische dienst is met het bedrijf meegegroeid en kan thans de grootste repa raties zelf uitvoeren; van de 400 man per soneel in dienst der K. L. M. behoort 200 man tot den technischen dienst. De economische gevolgen van de voort durende verbeteringen worden het best uit gedrukt door de prijzen der exploitatie per ton K.M. In 1922 was die prijs 4.74, in 1928 1.17. De middelen waarover de K. L. M. be schikt zijn haar aandeelenbezit en het sub sidie. Het laatste is niet voldoende geweest om het kapitaal in tact te kunnen houden. Rendabel kan het bedrijf pas worden, wan neer het vervoer gedurende het geheele jaar nog intensiever wordt. De ontwikkeling is echter bevredigend, evenals die van de K. N. I. L. M., de dochtermaatschappij van de K. L. M. in Ned.-Indië, die haar verbindingen voortdu rend moet uitbreiden. De totstandkoming en de ontwikkeling van het geregelde ver keer met en in Ned. Oost-Indië doet in- tusschen des te nijpender het gemis voelen aan een luchtverbinding met West-Indië, waar wel Amerikanen en Franschen operee- ren, doch waar tot nu toe geen Nederland sche luchtdienst bestaat. Naar de meening van eten heer Plesman zullen de komende tien jaren een sterke uit breiding van het luchtnet te zien geven. Hij beschouwt de afgeloopen jaren als een tijdperk, waarin de aandacht het meest gericht was op de veiligheid van den vlie ger; thans komt een intensieve arbeid voor de uitbreiding der luchtlijnen en de besparing van kosten door het zoo econo misch mogelijk inrichten van het geheele bedrijf, waartoe de voortgaande ver bete- Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voor komen, indien gij vóór het inzee pen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 3060 en 90 ct. Tubs SO cl. ringen van het materiaal de mogelijkheid in steeds meerdere mate bieden. Meer verbindingen met het buitenland, een dienst op Amerika met behulp van drij vende eilanden, binnenlandsche verbin dingen met Twente, Groningen, Zuid- Limburg, dat zijn o. a. de verwachtingen, die de leider van een der eerste lucht vaartmaatschappijen koestert. NEW YORK, 4 Oct. N. T. A. Na een nauwkeurige contróle der afgelegde afstan den, heeft men thans het resultaat vastge steld van de Gordon Bennet-ballon-wed- strijd. No. 1 is de Amerikaansche ballon „Good year" (stuurman Orman), die een afstand van 325 mijl heeft afgelegd. No. 2 is de Marineballon van Amerika met 305 mijl: No. 3 is de ballon van het Amerikaansche leger met 300 mijl. Als vierde werd ge plaatst de Belgische ballon „Beigiea" met 225 mijl. Vijfde was de Fransche ballon La Fayette met 210 mijl. No. 6 was de Duitsche ballons ingenomen. No. 9 was de zevende en achtste plaats werden ook door Duitsche ballons ingenomen. No. 8 was de ArgenCijnsche ballon. Een telegram van de Russiseh-Mongool- sche grens, van Donder lagavond, meldt, dat op 60 K.M. van Tsjita, de hoofdstad van de Trans-Baikal-Republiek in Siberië, een vlieg tuig gezien is, dat het blijkbaar niet ver meer kon brengen. Een hulpexpeditie is te Tsjita georganiseerd en Vrijdagmorgen op weg ge gaan. Aangezien in Tsjita geen vliegtuig ver mist wordt, hoopt men dat het dat van Cos tes en Bellonte is, die Vrijdag voor een week te Le Bourget zijn opgestegen. Gesnapt door den directeur van een postkantoor. Toen de heer A. S. van Beers, directeur van het Amsterdamsche Postkantoor, in den middag van 9 September 1.1. op het tus- schenbalcon van een bijwagen van lijn 2 stapte, konhij niet vermoeden, dat hij eeni ge oogenblikken later handelend zou optreden tegen een. persoon, die hem op de vakkundige wijze, den beroepszakkenroller eigen,' "van zijn portemonnaie wilde ontlasten! Hoe het ook zij, op een gegeven moment voelde de heer Van Beers dat een andere hand dan de zijne zjjn binnenzak betastte. Een onmid dellijke inspectie gaf hem de overtuiging, dat zijn portefeuille reeds verdwenen was. Nu ontdekte d'e heer Van Beers, dat naast hem, op het vrij dicht bezette balcon een heer stond, die een regenjas over den arm droeg. Het constateeren van dit simpele feit deed den directeur een bekende zakkenrollerstruc te binnen schieten en daarom wipte hij de jas van den vreemde handig omhoog, met het verrassend resultaat, dat zijn portefeuille als een duveltje uit een doosje te voorschijn kwam! De man van de regenjas, die inmid dels aanstalten maakte om er van door te gaan, werd gegrepen en aan de politie over. geleverd. Hij bleek te zijn de 37-jarige Ita liaan L. Gambino. Gisteren stond vend., terzake van diefstal der portefeuille, terecht voor de Vierde Ka mer der Rechtbank alhier. Zijn verhoor ge. schiedde met behulp van een vrouwelijke tolk. Verd., die in het Huis van Bewaring is gedetineerd, gaf het feit volmondig toe. Hij verklaarde dat hij de portefeuille met zijn rechterhand uit den binnenzak van het colbertjasje des heeren Van Beers gehaald had en het voorwerp vervolgens onder zijn regenjas in de linkerhand had overgenomen, Verd., die sinds kort met een Italiaansche gehuwd is, deelde voorts mede, dTat hij „op zijn doorreis was naar Zuid-Amerika, en dat hij werk wilde zoeken." Verder bleek, dat er een valsche pas op hem gevonden was, welke hij naar hij zeide voor 300 lire had gekocht. Aan den heer Van Beers, die als getuige gehoord werd, vroeg president mr. Huysinga: „Wat zat er in de portefeuille?" De heer Van B.: „Grootendeels stukken, de postadministratie betreffende. Voorts wat brieven, maar geen geld!" Pres.: „Dan zou de inhoud wel een teleur stelling voor verd. geweest zijn!" (Gelach). Het O. M., mr. Overbosch, wees er op dat verd. meermalen wegens zakkenrollerij is ver. oordeeld. Zoo mag hij niet meer in Oosten rijk en Zwitserland komen. En heeft vera. Nederland voor het terrein zijner werkzaam heden uitgekozen, maar Nederland ls daar allerminst op gesteld! De officier achtte een strenge straf gewenscht en eischte daarom 3 jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. van Wijk, pleitte, mede ter wille van verd.'s vrouw clementie. Uitspraak 18 October a.s. „Het Schild" meldt, dat de bekende Lu- tersche predikant en publicist, ds. Nils Bes kow, die te Roesele-Kyrkby, in Zweden, als dienaar der staatskerk aan de verspreiding van het in zijn vaderland steens verder weg zinkend Christendom gewerkt heeft, tot de Katholieke Kerk is overgegaan. Beskow is de schrijve, van het ook in ons land zoo gunstig bekende werk: „Voor Gods Aanschijn" en „Gods Wegen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10