VIERDE BLAD ZATERDAG 5 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 R. K. V. V. Alliance R.K.S.V. Victrix R.K.V.V. Geel-Wit N. V. B. V.U.C.Stormvogels E.D.O. R. C. H.Sparta V. S. v.—A. D. O. Bestuursvergadering N. V. B. Haarl. Voetbalbond Kreymborg-cóupe SCHAKEN Om het wereldkampioen schap Schaken SNELWANDELEN Haarlemsche Wandelsport- vereeniging Brabantsche Brieven Secr. J. Krouwels, Langendijkst. 33,Tel. 13407 Programma voor morgen: Alliance I—D.O.S I 2.30 uur Alliance-comb.Geel Wit III 12.30 uur Voor morgen alzoo een klein programma. t Eerste speelt z'n eersten competitiewed strijd. Na een harden strijd van 2 jaar is de 2e klas weer teruggewonnen. Laten wij toonen onze plaats waardig te zijn, ja zelfs meer dan dat, laten we probeeren 't kam pioenschap te halen, want dan is ons El dorado bereikt: ,,De eerste klas." Morgen komt D.O.S. op bezoek. De kracht van deze nieuwe vereeniging ken ik niet, maar laten wij met de zegepalm gaan strij ken want een goed begin is 't halve werk. Een comb. All. II en III speel 'n wedstrijd tegen Geel-Wit III. De vorige week verloor All. in met 70. Nu 't elftal echter sterker is, nemen we natuurlijk revanche. J. Kr. Programma Zondag 6 October. Victrix 1Lisse 2, aanvang 2.30. As. Zondag komt Lisse 2 bij ons op be zoek om te trachten zijn eersten competitie wedstrijd te winnen. Victrix daarentegen denkt er anders over, zoodat aan de Klever laan, waar wij nu ons terrein hebben, een spannende wedstrijd kan worden verwacht. Wanneer ons eersten ook dezen wedstrijd wint, doet zij een goede stap in de gewenschte richting. Ik hoop dan ook, dat alle spelers hiervan bewust zijn. dan blijft er zeker 1 punt, maar liefst 2, aan de Kleverlaan. Wat de kennismaking met ons nieuwe terrein betreft ben ik niet optimistisch, maar we zullen van het terrein, zoowel als van den wedstrijd, het beste verwachten. Veel succes eerste. Het tweede heeft ook as. Zondag nog een rustdag, die plotseling door Zaandam is vastgesteld. Bedwing jullie nog een weekje, want daarna zullen jullie aan 14 wedstrij den een heele kluif hebben. Secr. L. Margarcthastraat 1 Programma voor Zondag 6 October: Geel-Wit IH.B.C. n 2.30 uur, Sportpark. B.S.M. IGeel-Wit II 230 uur, Bennebroek. Alliance IIIGeel-Wit III 12.30 uur, Overveen Geel-Wit IV—T.Y.B.B. 5 1 uur. Sportpark. Zaterdagmiddag contributie-betalen van 67 uur in de St. Bavo. De aanwinst van nieuwe leden kan bevredigend genoemd wor den, nog een klein rukje en het 5e elftal is ook compleet. Of Geel-Wit I met evenveel succes als ver leden jaar zal spelen, is nog een groote vraag. De verdediging is prima, maar de aanvalslinie speelt te veel salonvoetbal. Ik bedoel niet dat jelui je botten met die van je tegenstanders moet gaan vergelijken, maar een beetje meer kracht kan er toch wel van de voorhoede uit gaan. Verder, voor Zondag een kleine nederlaag. Geel Wit II vertrekt te 1.30 uur van het Houtplein. Het resultaat van deZen wedstrijd zal wel een gelijk spel opleveren. Alliance III zou graag revanche willen nemen voor het gebeurde van afgeloopen Zondag. Denk eraan, dat deze wedstrijd reeds te half één begint. De jongste telgen hopen T.Y.B.B. 5 er onder te houden. Ik ben er echter nog rólt zoo zeker van.' Secr. Programma voor Zondag. Afdeeling I. le klasse. ExcelsiorHilversum. HaarlemAjax. V. S. V.—A. D. O. R. C. H.Sparta. H. B. S.—D. F. C. 2e klasse A. W. F. C.—F. F. C. D. W. S.—Hollands. V. V. A.de Spartaan. West-FrisiaAlcmaria Victrix. H. R. C—Z. V. V. 2e klasse B. EaamZandVoort. HerculesA. F. C. D. E. C.Bloemendaal, ZeeburgiaH. V. C. VeloxB. F. C. 3e klasse A. De KennemersMeervogel». O. S. V.Assendelft. De VolewijckersPurmersteijn. A. P. G. S—Q. S. C. K. V. V.—Helder. 3e klasse B. D. S. V.Amstel. O. D. E.—O. V. V. O. HortusZ. R. C. De ZeemeeuwenKinheim. T. H. B.—Schoten. 3e' klasse C. S. D. W D. W. V. D. O. N. A. R.Watergraafsmeer. OosterparkRapiditas. D. J. K.—T. O. G. Allen WeerbaarDe Meteoor. 3e klasse D. AmsvordeHolland LeerdamAlphen. D. O. S.Utrecht. VoorwaartsCulemborg. Z. N. C.Zeist. 4e klasse A. D. T. S.Oranje-Zwart. NeerlanöiaUitgeest. S. C. A.Zaandijk. 4e klasse B. E. V. C.Elect ra. RivalenS. L. T. O. Ahrend's V. C.Zaanlandia. 4e klasse C. Sloterdijk—A. D. W. E. H. S.—Halfweg. NorvicusE. D. W. 4e klasse D. Quick (A)Wilhelmina Vooruit. A. P. W. C.—Kampong. J. O. S.Laren. Reserve le klasse. Stormvogels 2R. C. H. 2 H. F. C. 2—Blauw-Wit 2. Ajax 2Haarlem 2. E. D. O. 2—Hilversum 2. A. F. C. 2—Z. F. C. 2. Reserve 2e klasse A. De Spartaan 2D. E. C. 2. Blauw-Wit 3—V. V. A. 2. K. F. C. 2—W. F. C. 2. Reserve 3e klasse A. O. S. C. 2West-Frisia. Z. F. C. 3—V. S. V. 2. Hollandia 2O. S. V. Z. V. V. 2—H. R. C. 2. Afdeeling II le klasse. Hermes-D. V. S.E. D. O. y. U. C—Stormvogels. Blauw-WitH. F. C. 't GooiFeijenoord. Z. F. C.—H. V. V. 2e klasse A. R. F. C.S. V. W. MerwedeOvermaas. C. V. V.—D. LI. C. V. I. O. S.—S. V. V. B. H. T.—Quick. 2e klasse B. NeptunusSteeds Hooger. Xerxes—U. V. V. V. D. L.—O. D. S. UnitasFortuna. GoudaV. O. C. 3e klasse A. RijswijkU. V. S. AlphiaLaakkwartier L F. C.Hillinen. R. V. C.—G. S. V. Afdeeling III le klasse. Go A-nead—Tubantia. Z. A. C.Robur et Velocitas. A. G. O. V. V—Wageningen. HeraclesP. E. C. EnschedeVitesse. Afdeeling IV le klasse. Willem IIL. O. N. G. A. M. V. V.—Roermond. WilhelminaB. V. V. P. S. V.—N. O. A. D. N. A. C—Eindhoven. Afdeeling V le klasse. LeeuwardenVeendam. Friesland—V elocitas Be Quick—Frisia. G. V. A. V.—Achilles. Alcides—W. V. V. N. V. B.-OVERZICHT Zondag worden in onze stad een paar interesante wedstrijden gespeeld. De voor aanstaande clubs uit Amsterdam en Rot terdam komen resp. bij Haarlem en R. C. H. op visite. Het resultaat van den wedstrijd tusschen roodbroeken en Ajaciden is van heel veel belang op den stand in afdeeling I. Het wil met de roodbroeken niet erg. De twee eerste wedstrijden werden met flinke cijfers verloren en indien „Haarlem" door Ajax eveneens wordt geklopt, gaat het er naar uitzien, dat een heel slechte plaats het deel der herboren eerste klassers zal worden. Reeds thans is „Haarlem" de eenige club die nog zonder een enkel winstpuntje is. Hieruit valt thans reeds af te leiden, dat in deze afdeeling een bijzonder span nende strijd zal plaats vinden. Wij gelooven, dat de roodbroeken van den ernst der zaak volkomen overtuigd zijn, De wedstrijd tegen Ajax is er één die gewonnen moet worden. Enthousiasme is tegenover deze Amsterdammers een mach tig wapen. Wij hopen, dat de Haarlemmers hiervan een nuttig gebruik zullen maken. Op minstens een gelijk spel wordt gere kend. De keuze voor het Haarlemsche publiek is niet gemakkelijk, daar ook R. C. H. een tegenpartij krijgt, die recht op bezoek heeft. De uitslag van dezen wedstrijd is al even lastig te raden als die van Haarlem. De blauw-zwarten zullen in elk geval hun beste spel moeten geven wanneer zij er Sparta onder willen houden. V. S. V. en A. D. O. zullen te Velseroord slag leveren. Dit is een ontmoeting waarin twee ge lijkwaardige tegenstanders aan het woord komen, die de huid ongetwijfeld zoo duur mogelijk zullen verkoopen. V. S. V. is heel goed begonnen, maar A. D. O. is een las tige club. De IJmuider clubs zijn verras send goed begonnen en wanneer V. S. V. deze klip omzeilt, zien wij haar misschien Maandag aan het hoofd der afdeeling prij ken. Het is voor I-Jmuiden wel een belangrijke dag. Slaagt Stormvogels er n.l. in om van V. U. C. in Den. Haag te winnen, dan krij gen de vogels vasten voet op de eerste plaats. Nu schijnt een overwinning tegen V. U. C.. dat bij herhaling teleur stelde, geen heksenwerk. Alleen dient er rekening mee te worden gehouden, dat V. U. C. bekend staat als de club der onbegrensde moge lijkheden. Men zij dus in het blauw-witts kamp paraat. H. F. C. speelt in het Amsterdamsche Stadion tegen Blauw-Wit, dat al eenige malen als kampioenscandidaat is genoemd. Hoewel wij ons ten opzichte van H. F. C. wat dit betreft geen illusies hebben ge maakt, bewezen de Spanjaardslaanbewoners toch reeds dat er rekening met hen moet worden gehouden. Gemakkelijk zullen de Zebra's het dan ook niet hebben. De kans op een H. F. C.- succes schijnt ons zelfs niet buitengesloten. Zes doelpunten, zooals tegen V. U. C., is in elk geval genoeg'. En wat zal ten slotte E. D. O. in Schie dam doen? De overwinning op H. V. V. houdt een belofte in voor de toekomst. Die overwinning was echter zeer geflatteerd en eerst wanneer de rood-zwarten in Schie dam hebben getoond dat zij nog een ploeg hebben waarmede rekening gehouden dient te worden, gaan we eens verder, praten. Dan wordt E. D. O. misschien nog spoedig kampioenscandidaat. De tweede klassers Zandvoort en Bloe- mendaal spelen beiden op vreemden grond. Zandvoort heeft in Baam tegen de club van dien naam wel een kamp. Vóór Bloe- mendaal dat D.E..C. in Amsterdam moet bekampen, vreezen wij echter het ergste. Wij vernemen, dat de Bloemendalers hun ploeg geducht hebben gewijzigd. Misschien helpt het Stormvogels' succes in den aanvang dezer competitie blijft opvalend. Het meest in 't oog loopende is nog wel, dat dit voorloopige succes behaald is door vrijwel dezelfde spe lers, die het vorige seizoen de grootste moeite hadden hun club voor degradatie te behoe den. Den vorigen Zondag moest Hermes er aan gelooven. Ook in d:zen wedstrijd bleek weer, welk een moeite de verdediging der tegen partij heeft de Stormvogelsaanvallen af te slaan, nu de IJmuider voorhoede weer een speler in haar midden heeft van het type Witte' Jan: snel en enthousiast. Morgen wordt een bezoek gebracht aan V.U.C. Deze Haagscha club, die het vorige jaar zoo'n goed figuur sloeg, is er de laatste twee wedstrijden finaal uit. Vooral tegen H.F.C. leek haar spel naar niets, vandaar do groote nederlaag (6—2). In dat licht bezien, lijkt ons een Stormvogels-zege dan ook meer dan waarschijnlijk, vooral nu weer in de gewone opstelling kan gespeeld worden: Deze ziet er aldus uit: Thijssen Haak Koster Effern Tol v. d. Velde De Jonge Kuikens Groeneveld Struys Boekelaar. A.s. Zondag speelt E.D.O. zijn eersten uit wedstrijd in Schiedam tegen Hermes-D.V.S. Het spel van verleden week, ondanks de hooge score, wettigt nog geenszins hooge verwachtingen. Het is thans aan E.D.O. om te toonen dat met hem nog rekening moet worden gehouden. Het elftal is als volgt samengesteld De Kiefte Kuyl, Boeré H. v. Weeren, J. Perukel, C. v. d. Laan J. Koene, A. v. Norde, B. Steffens, J. L. Perukel, H. Oomen W. Tap wordt natuurlijk geducht bewaakt en den overigen Haagschen aanvallers zal door het enthousiaste werk der V.S.V.-verde- diging weinig gelegenheid tot schieten wor den gegeven. V.S.V. komt als volgt uit: v. d. Wint v. d. Pieterman v. d. Griendt Wey Steyermans Demmers Koning Wolf Wey De Koning Hillekamp Voor bovenstaanden wedstrijd speelt R.C.H. in de volgende opstelling: Kos Vrugt, Prevost Geutskens, Ruis, Krom, Hanse, v. d. Werve, Verkerk, de Geus, Paape J. de Geus neemt derhalve de plaats in van J. C. Kedde. Die rood-witts V.S.V.'ers bijten toch maar geducht van ze af. Nu hebben ze reeds 2 zware wedstrijden achter den rug, waarvar twee op vreemde terreinen, en nog steeds zijn ze ongeslagen. Het gelijke spel moet den Sparta-aanhang ai heel erg zijn tegengevallen: Hun „groote" Sparta, de club van „Bok", „Cas", en „His sing" tegen V.S.V.! En datzelfde V.S.V. zou zelfs de overwinning behaald hebben als ze een penalty had benut. Neen, dat staat vrij wel voor ons vast: Wie er ook onder aan moge komen, V.S.V. zeker niet. De club der Tappen is morgen der rood- witten tegenpartij. Het gelijke spel, dat A.D.O. slechts tegen Excelsior wist te be werkstelligen, viel wel wat tegen doch de sprekende overwinning op Hilversum behaald zegt meer, dat deze Haagsche ploeg er we zen mag. Toch hebben wij zoon idee, dat V.S.V. ook haar tweeden thuiswedstrijd wint. Het N.V.B. bestuur heeft Zaterdag j.l* vergaderd. Wij ontleenen aan de Sportkroniek uit die vergadering het onderstaande Internationale wedstrijden Van den Deenschen voetbalbond is een uitnoodiging ontvangen om in 1931 in Denemarken een wedstrijd te komen spelen in de maanden Juni, September of October. Besloten wordt de uitnoodiging te aanvaarden en als voorloopigen datum vast te stellen 14 Juni 1931. Schriftelijke vragen van den heer Jac. F. Lamey Den heer Jac. F. Lamay heeft op 11 Sep tember 1929 de volgende vragen gesteld aan het Bestuur van den N.V.B. 1. Is het uw Bestuur bekend, dat vele vereenigingen, die gehoor hebben gegeven aan de jaarlijksche uitnoodiging van de Z.V.C. tot het deelnemen aan de door deze Commissie uitgeschreven wedstrijden om den Zilveren Bal, de meening waren toegedaan, dat het batig saldo werd besteed aan lief dadigheid 2. Is het juist, dat het batig saldo wordt gestort in de kas van de Rotterdamsche Voet- balvereeniging Sparta, met dien verstande, dar de Z.V.C. i n d i e n zij voor een lief dadig doel een bedrag behoeft, daarover de beschikking verkrijgt 3. Is het uw Bestuur bekend: a. Welk bedrag aan netto ontvangsten jaar voor jaar gedurende het tijdvak van 1918' t/m 1928 door de Z.V.C. werd overgehouden b. Welk bruto bedrag jaa** voor jaar gedurende bovenbedoeld tijdvak aan entrees werd ontvangen c. Welk bedrag jaar voor jaar gedurende bovenbedoeld tijdvak door de Z.V.C. aan terreinhuur werd betaald aan Sparta d. Welk bedrag, jaar voor jaar gedurende bovenbedoeld tijdvak door de Z.V.C. aan liefdadigheid werd besteed e. Welk bedrag jaar voor jaar genoemd tijdvak als batig saldo aan de kas van Sparta is afgestaan? 4. Indien uw Bestuur niet beschikt over de gegevens bedoeld in de vragen 2 en 3, is het dan bereid, de Z.V.C. te verzoeken deze gegevens te verstrekken 5. Is uw Bestuur bereid, om indien de Z.V.C. weigert deze gegevens mede te dee- len, een commissie van buitenstaanders te benoemen, die de algeheele financieele basis van de Z.V.C. aan een deskundig onderzoek onderwerpt en is uw Bestuur bereid den uitslag van dat onderzoek bekend te maken 6. Indien juist is, dat behalve een bedrag aan terreinhuur, ook het batig saldo van de Z.V.C.-wedstrijden in de kas van Sparta wordt gestort, zelfs met de restrictie, dat de Z.V.C. de beschikking houdt over be dragen voor liefdadigheid is uw Bestui r al dan niet van oordeel, dat in deze feitelijk van verkapte Sparta-wedstrijden moet wor den gesproken 7. Indien een en ander juist mocht zijn, is uw Bestuur dan bereid aan de Z.V.C. voor te stellen, den naam van de te spelen wed strijden dusdanig te veranderen, dat hieruit de bedoeling voor een ieder duidelijk blijkt? Hierop is door het bestuur van den N.V.B. het volgende geantwoord: Ad. 1. Neen, dit is niet aan het Bestuur bekend. Ad. 3 b. Dit bedrag kan de steller van de vragen ontleenen aan de jaar-verslagen van den N.V.B. in verband met het voor serie wedstrijden aan den N.V.B. af te dragen percentage van de ontvangsten. Vermits de overige vragen betreffen de overeenkomst tusschen een serie-wedstrij den organiseerende Commissie en de ver eeniging op welker terrein deze wedstrijden worden gespeeld. het Bestuur met die overeenkomst niet bekend is, en het Bestuur geen aanleiding vindt om daarnaar een onderzoek in te stellen, meent het Bestuur zich van beantwoor ding van deze vragen te moeten onthouden. Velocitas in de 2e klasse Met i stem tegen (van den heer D. C. Spaan) werd besloten om de vereeniging Velocitas (Breda) in de ie klasse in te deelen. I rojrarama voor Zondag. Afdeeling 1 A. E. D. O. 3—Hillegom. Haarlem 4--Haarlem 3a. SpaamevogelsDamiaten. I. V. D.—D. I. O. Afd'eeling 1 B. Stormvogels 3—E. D. O. 4. Bloemendaal 2Kennemers 2 H. F. C. 3Ripperda. R. G. H.* 3Schoten 2 Afdeeling 2 A. V. S. V. 3Beverwijk 2. Bl'daal 3—T. H. B. 2. Afdeeling 2 B. Stormvogels 4—H. F. C. 6. Kinheim 2Schoten 3. V. O. G.—D. I. O. 2. Bl'daal 4Swastika. Afdeeling 2 C. D. O. A.Haarlem 5 E. T. O.—E. H. S. 2. Hillegom 2E. D. O. 5. Afdeeling 2 D. D. W„ O.—I. V. O. 2. Afdeeling 3 A. Beverwijk 4Stormvogels 5. Bloemendaal 5R. C. H. 9. I. V. O. 3Kennemers 5. E. H. S. 3Spaamdam 3. Afdeeling 3 B. Beverwijk 3Kinheim 3. Spaarnestad 2V. S. V. 4. Schoten 4E. D. O. 6. Kennemers 6V. O. G. 2. Afdeeling 3 C. Stormvogels 6Zeemeeuwen 3. Kinheim 4—D. W. O. 4. Spaarnevogels 3Spaarndam 2. Kennemers 4D. S. K. Afdeeling 3 D. D. W. O. 2Bennebroek 2. E. D. O. 7—E. T. O. 2. SpaarndamHillinen 2. V. V. H. 2—Ripperda 2. Afdeeling 3 E. Zandvoort 4Zeemeeuwen 5. D. I. O. 3-D. P. O. 3. Bennebroek 3Droste. T. H. B. 3Spaarnevogels 2. Afdeeling 3 F. R. C. H. 8—T. H. B. 4. O. S. K. 2—Hillegom 3. Damiaten 2Zeemeeuwen 4. Junioren Afdeeling A. D. I. O.—E. D. O. a. Ha arlemBeverwijk. H. F. C.—R. C. H. a. ZeemeeuwenHalfweg. Afdeeling B. E. D. O. bZandvoort. HillegomR. C. H. 6. R. C. H. c—D. W. O. T. H. B.Bloemendaal. Uw voorspraak bij ieder die U ziet De wedstrijd E.D.O. 4Schoten 2 bracht een verrassing: met niet minder dan 61 wisten de geel-zwarten de overwinning te behalen. Het is nog te vroeg in het seizoen om nu reeds over kampioenscandidaten te praten, maar met eenige zekerheid en zon der dat ik het elftal heb zien spelen, durf ik schrijven, dat het haast van zelf spre kend is, dat het reserve-elftal van Schoten ook dit seizoen een hartig woordje zal mee spreken. Kennemers 2 tenslotte behaalde een ma gere maar niet minder verdienstelijke 10 zege op Stormvogels 3. - Ook voor a.s. Zondag is een volledig pro gramma samengesteld. In elk eter eerste klas afdeelingen worden 4 wedstrijden ge speeld. In I A is R.C.H. 4, in I B Haarlem 4 vrijgesteld. De wedstrijd Haarlem 3Haarlem Vet., is de wedstrijd tusschen de oudjes en de jon geren. Wat techniek en tactiek betreft, geef ik de Veteranen de beste kans, maar in enthousiasme en snelheid zijn de jonge ren hun verre de baas. Dat de laatstge noemde 2 eigenschappen het van de eerste 2 zullen winnen is meestal regel. SpaarnevogelsDamiate Is de wedstrijd tusschen de twee nieuwelingen in de eerste klas. Niettegenstaande de uitslagen van den laatsten Zondag meen ik veilig te kun nen voorspellen, dat de gastheeren beide punten voor zich zullen houden. E.D.O. 3 ontvangt Hillegom. De rood zwarten zijn begonnen met een nederlaag en ofschoon dit geen zeldzaamheid is van dit E.D.O.-elftal, geloof ik toch dat dit hen zal prikkelen tot betere prestaties. Hille gom zal dit hoogstwaarschijnlijk ondervinden. De laatste wedstrijd in deze afdeeling is I.V.O.D.I.O., beide hebben het nog niet tot een overwinning gebracht en het krachts verschil is blijkbaar zoo gering, dat ook na Zondag geen van beide het tot een overwin ning gebracht zal hebben. In afdeeling B is R.C.H. 3Schoten 2 de voornaamste wedstrijd. Meestal kan het in deze ontmoetingen geducht spannen en ook voor a.s. Zondag zal hierop wel geen uit zondering' gemaakt worden. Misschien zal Schoten 2 een tikje sterker blijken. LI.F.C. 3 ontvangt Ripperda en er zijn ge gronde redenen om aan te nemen dat de blauw-witten hun derde overwinning beha len. E.D.O. 4 moet naar IJmuiden om den strijd aan te binden tegen Stormvogels 3. Veel succes verwacht ik niet voor de gasten. Bloemendaal 2 ontvangt Kennemers 2. Gezien het weinige, succes van eerstge noemde tegen H.F.C. 3 is het lang niet onmogelijk, dat de Beverwijkers de punten mee over het kanaal nemen. „D." OVERZICHT Het zomersche weer is afgeloopen, dg herfst is ingetreden en daarmee de tijd aan gebroken. die uitermate geschikt is voor het voetbalspel. In mijn vorig overzicht schreef ik, dat het bondsbstuur overwoog Haarlem 4 en Haar lem 3 van afdeeling te verwisselen. In de be stuursvergadering van den bond is in dien geest een besluit genomen, zoodat de reeds gespeelde wedstrijd Haarlem 4 Haarlem Vtt. is vervallen. Het was den afgeloopen Zondag een goeds oogst. Alle wedstrijden vonden doorgang. Verrassingen zijn natuurlijk niet uitgeble ven. Hooge uitslagen waren geen zeldzaam heid 7—0, 16—0, 14—0, 17—0, e.a. ziedaar eenige De wedstrijd Damiate-D.I.O. maakte een uitzondering. (00) is een uitslag die ge lukkig zelden meer voorkomt. Nadat 2 maal 3 kwartier 22 spelers hun uiterste krachten hebben ingespannen een doelpuntte fabriceeren, moet het voor hen wel een onbevredigend gevoel geven te eindi gen, zooals zij begonnen zijn. Van D.I.O. valt mij dit gelijke spel eenigszins tegen; Damiate daarentegen lieert mijn verwachtingen overtroffen. Dat Hille gom den sl-chten indruk overgebleven na den wedstrijd tegen R.C.H. 4 heeft willen uitwis- schen, stond voor mij vast. Dat zij evenwel met 41 van Spaamevogels zou winnen, heb ik niet durven voorspellen. R.C.H. 4 behaalde z'n tweede overwinning. I.V.O. werd met 1—0 geklopt; een z-er verdienste lijke prestatie van de geblokten, vooral als men daarbij in aanmerking neemt, dat een gelijk spel de juiste verhouding beter had weergegeven. In B werden 4 wedstrijden gespeeld. H.F.C. 3 behaalde zijn 2de overwinning en dat nog wel tegen Bloemendaal op het 2de elftal van de Witten. Zou H.F.C. 3 dit jaar sterker zijn dan voorheen, of zou Bloemendaal 2 tot de zwakke zusjes gerekend moeten worden? Na nog eenige Zondagen zal op deze 2 vragen wel een antwoord te geven zijn. De wedstrijd RipperdaR.C.H. 3 had een spannend verloop. Uit de oneven goals uit 7, wist R. C. H. 3 beslag op 2 punten te leggen. Te Heidelberg werd naar de correspon dent van de „Tel." meldt, Donderdag de negende partij gespeeld van den schaak wedstrijd om het wereldkampioenschap tus schen Aljechin en Bogoljubow. Aljechin opende en koos damegambiet waartegen Bogoljubow zich met de Cambridge Springs- variant verdedigde. Reeds met den twaalf den zet werden de dames afgeruild. In het eindspel stond Aljechin iets beter. Bogol jubow verdedigde zich echter handig en na dertig zetten besloot men tot remise. De stand is thans: gespeeld 9; Aljechin 4 gewonnen; Bogoljubow 2 gewonnen; 3 re mise. De volgende partij wordt Zaterdag a. S. alhier gespeeld. Bovengenoemde Vereeniging houdt Zondag 6 October a.s. een Wedstrijd in Snelwande len en wel van Haarlem naar Amsterdam en terug. Hier zullen aan deelnemen 5 per sonen, die bij loting zijn geplaatst als volgt: No. 1 A. de Nijs; no. 2 J. v. d. Berg; no. 3 W. Halderman; no. 4 A. Govers; no. 5 T. Kooien. Zij zullen om de 5 minuten starten. De start is om 9 uur. De route' is; Breestraat (clublokaal), Nieuwstraat, Gr. Houtstraat, Ged. Oud© Gracht, Spaame, Melkbrug, Hoogstraat, Spaarnwouderstraat, Amsterdamsche Vaart tot aan de 5 Roe Amsterdam. Terug: Amsterd. Vaart, Spaarwouder- straat, Hoogstraat, Spaarne, Ged. Oude Gracht, Verwulft, Botermarkt, finish. Er zal getracht worden het record van den heer J. D. Koopman te verbeteren. Dit was op 30 Juni j.l. 3.33.2 (in 1925 was dit 3 uur). Daar de heer Koopman nu zelf niet mee loopt, zal hij de functie waarnemen van controleur op de baan, om 'den goeden stijl van wandelen te beoordeelen. Elke looper heeft een controleur bij zich per fiets, die te herkennen is aan een witten controleursband en vlag. De prijzen zullen uitgereikt worden in het clublokaal van den heer W. van Glinsteren, Breestraat 11. UI ven hout, 1 October 1929 Menier, aan m n e'8en zcu vruuge veuraar, in d'n kom nden zo mer en.mee d'n eersten sr.ieuw. 't Is er al net iender mee as 'p dertig :arefi"geleje~, (ik kan da nouw gerust zeggen 't is „v r.aard"), as ik 'n schattekopke van 'n frummeske teugnkwam Dan docht ik dikkels ochirrekes. wa-d'n w fke, wa-d-'n wefke, ome cr mee naar 't and r end van de wèreld te kuieren hoi schoon, hoe sjar- maant, hoe lievekes ee Onzenlieveneer da schepreltje geschapen zóó hè'k 't nog nóóit gezien Maar, amico, veur ik aan 't end van dezelfste straat was ot staan aan 't end van de wèreld, was t alwéér zoo mee 'n aander tiepeke da'k gère zag. 'k Verloor, mee aandere woorden, m'n haart soms zeuven keeren .n een en dezelfste straat. Veur 't eene bonsde m'n haart teugen m'n strot aan omda- d-et zo'n mollig propke was mee wangeskes as bellefleurkes veur 't aandere rokte-n-ik in de wèèr omda ze zukke zachte, blonde krullekes droeg veur nommeroow drie, omda ze 'n paar oogskes had, die illektriek in m'n bloed joegen, en zoo was 't altij wa-d- aanders da me tempteerde van bewonderink. Ik tuimelde van de eene eeuwige liefde in de aandere liefdes-eeuwigheid., wa tusschen twee hokskes en stripkes, de beste remedie is om nie te gaauw de trappen van 't gemientehuis op te kraffelen. Maar ollee, daar ga-g-et allemaal nie om, 't is maar om 'n modelleke te emmen. 'k Wil dan ditte zeggen 't is in de schepping allemaal zoo schoon, zoo grotschig van enkel- de pracht da ge soms 't gevuul krijgt, da ge veur d'n gek g'ouwen wordt. Zóó denkte zóó prachtig was 't nog nooit en.... veur ge één straat verder bent Kek, da wouw ik zeggen van deuzen tijd 1 As 'k oew in 't veurjaar schrijf 't is d'n schon- sten tijd van 't jaar, dan motte nie zo stille kes zitten te .achen as 'k oew da-d-enkele keeren per jaar overnuuw weer zeg 1 Denkt dan maar om al die wefkes van oewen jongen tijd, want ge mot 'r nouw maar nie omhenen perbeeren te draaien, amico. ik zal wel ginnen uitzonderink zijn gewiest, ee Zondaggemergen, toen 'k naar de kerk gong, toen gong ik kepleet deur 'nen gouwen regen. Duzenden, neeë muijoenen geele en bronskleurige blaaikes fladderden deur de locht. Ze tuimelden en duikelden as gekskes in de rondte en de boomen stingen ze mee volle ermen van d'r af te schudden. 't Had 's nachts 'n bietje gevrozen. De weg lag dun-wittekes deur ons c'.ürpke ge trokken. De bruggeskes laggen lijk 'n wit kattenruggeske over de Mark gebogen en de zon die hong as 'nen vurigen bol laag in de miestige mergenlocht en goot over 't laand 'nen rooi-koperen gloed. Lang rekten de schaduws van de boomen d'r eigen uit over de witte graspinnekes, die gebogen stongen van de zwaarte van d'n ijs-gestolden daauw, die 'r aanplekte en naarmate 't zonneke aan gloed en wermte winnen gong, in 'nen stralenkraans kwam te staan, dooide-n-et witsel weg en liet 'n spoor van vocht na, dat d'n weg te glimmen lag in rose gloeiing 1 De nachtvorst had 't leste bietje vocht uit de dorre, dooie steeltjes g'aald van de blaaikes en d'n hoogen wind, boven in de kruinen, sleurde de zwak- sten er nouw af. Maar zoodoende, amico, was 't ier Zondagmergen zoo schoon, da'k bijna te laa'. in de kerk kwam. 'k Kon er nie van scheien. Aan m'n schoenen hong 'nen dikken, zachten koek van dooie natte blaren en 'k liep zoo stillekes de kerk in of ik op 'n dik tapijt liep. In de bank verloor ik 't van m'n schoenen af en toen zag ik da-d-eei onzen witgeschuurden vloer vol lag mee zukke bode- kes van d'n herfst, 't Rook ernaar, wilde da geleuven. 't Rook as in 't bosch waar nouw die zware, lekkere geuren hangen tusschen de boomen van die half-verteerde blaaikes. Dan ruuk 't naar 'nen nuuwen tijd. Zooas in de huizen de koffie op de plattebuiskachels te geuren -faat as 't weer winter worren gaat, zoo hangen in onze bosschen de geuren van 't stervend loof. 'k Ben d'r 's gaan zien. „Trui," zee ik onder d'n koffie, ,,'k gaai dalijk 'n bietje stappen, 't Is buiten zoo snotverdikkoppes mooi, da ge 'r stillekes van worren zouw. 't Is nouw de tijd, witte nog wel, da me-n-ok vrijen mochten van jouw vader en da me deur d'n wind liepen onder de slierende blaaien tot me-n-er buiten asem van gerokten. Witte nog Trui, da gij dan 'n klurke kreeg, da'k er stapel van wier en da'k oew dan. „Eddet of krijgdet viel Trui in m'n rede en ze tikte mee d'ren krommen wijsvinger teugen de plak, waar ze vermoedt dat d'r harsens zitten. En meteen slurpte ze d'ren zooveulsten bak koffie leeg. Of ik er nouw zoo kemiekerig uitzag, of 'n erg-ongelukkig bakkes trok na die interupsie, 'k weet et verduveld zei vers nie, maar toen Trui onder 't geslurp boven 't randje van d'r kom naar mijn keek, toen schoot ze medeen in 'nen lach, dat de koffie in m'n gezicht spetterde. Trui wier pèèrs. „Stikt T nie in," gaf 'k ze d'n goeien raad en „da-d-'adde dartig jaren gelejen motten doen, toen me-n-op da baank- ske zatten onder dieën ouwen beuk waar ik ons veurletters ingesnejen eb mee da-d-haart eromhenen, medam Koffiedrap 1" „Wa-dan nog?" viel ze toen uit, „wa-dan nog ee zegt da-d-is, menneke 1" Toen ha 'k ze, amico „Wa-dan nog," zee ik, „wa-dan nog Motte da nog vragen, vuurspouwende berg, kof- fie-vesuveius 1 Wa-dan nog Dan ha'k oew 01- leen laten zitten, olleen verstade da stik- olleen op da baankske diep in 't bosch, olleen bij da-d-uitgesnejen haart en 'k was mee jouw nooit, nooit begrep-te da goed in de volgende Meimaand getrouwd Ze kwam vlak veur me staan, zóó dicht, da 'k de koffie rook, pal mee d'ren kop teugen mijn gezicht aan, mee d'r haanden in d'r zij. En of ze 'k weet nie wa te zeggen had, keek ze me effen aan, zee niks, kneep d'r lippen op mekaren en dee d'r oogen 'n bietje dicht, gooi de toen d'r hoofd achterover en siste „mèènde da „Ja," zee ik onverschillig. Toen kwam ze nog 'n bietjedichter en langzaam vroeg ze „méénde-gij-da Nouw, amico, toen zag ik olleen d'r oogen. die schitterden van drift enne.as 'k oew d'r bijvertel, da zij 't dingeske was indertijd, da mee d'r oogskes illectriek in m'n bloed too- verde, dan begrepte de rest wel. 'k Zag Trui weer van d'r achttien jaren veur me en.... ollee, ok d'n herfst van 't.menschenleven kan wonderschoon zijn.Ok bij ons vallen de blaaikes, schiet 'r nachtvorsje deur on schors. Maar ok bij ons toovert 'n laaghangend ko perkleurig zonneke soms nog rose gloeiing deur ons botten. Toen ben 'k in 'n bui van zonnegoud de bosschen ingeschoten. Keb nog gezeten op die baank bij dieën iteenouwen beuk. Keb 'm op z'n knoest geslagen, zooas ik m'n perdje wel 's op z'n nek klop en keb teugen 'm gezeed „ouwe jongen, as gij 's praten kon." Keb naar m'n beeldhouwwerk gespeurd en keb 't gevonden, 't Was vergroeid. Hij sting vol mee zukke soort van inskripsies en over mijn werk hadden aanderen weer aandere figuurkes gesneien. Maer hij rauschte nog net lender as zooveul jaren gelejen in deuzen tijd. Z'n blaaikes kwamen mee droog geritsel langs z'nen steuvigen bast gevallen. Gebogen hong ie over de laan en 't jonk gebomte om 'm henen dee 'm nog grooter lijkenen. Zonne- plaskes vielen deur z'nen kruin op d'n witten zandweg, 't Was of ze opsprongen en d'r eigen weer verdoken. Muschkes titsten as illestieke baliekes in z'nen schaduw en pikten in de gruune aanwas kes van de gevallen beukeblaren. Schoon stingen er de zuiveren berkenbom kes tc wiegelen mee d'r slaan ke stammeke in 'n zebra-velleke. 't Gloeiend rood van de eikenblaren tooverde 'r klurkes deurhenen om oew mee 'nen open mond van bewonderink te laten gapen. En 'k ben toen weer 's op da baankske gaan zitten van veur zooveul iaren her, 't was allemaal veuls te mooi om er zoo maar laangst te kuieren, 'k Wou 't weer 's goed zien. De bank was los gaan zitten. D'n eiken bint, over die twee afgezaagde boomen, daarvan waren de moe ren gaan roesten. Hij zat ok vol mee snijwerk van even diepzinnige beteekenissen as 't kunstige beeldhouwwerk. En keb er zitten peinzen, de laan af, zoo stillekes en zoo laank, tot 'r 'n spinnekopke z'n webke aan me vast- gemokt had. Amico, 'k zat daar midden in 't atteljee van Onzenlieveneer en 't schoons da'k er genoten heb.lach nie, maar 't is d'n schonsten tijd van 't jaar Amico, veul groeten van m'nen Vesuvejus en, as altij, gin horke minder van oewen toet a voe Dré

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 14