LEEKEPREEKEN Wintertijd Uit de stad van het Vaticaan DE E. S. 8 ZATERDAG 5 OCTOBER 1929 Voornaamste Nieuws Audiëntie BUREAUXNAS8AULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1727é AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMA .L VIER EN TWINTIG UREN NA HET 0N3EVAL. EFFECTEN, COUPONS, VREEMD GELD CREDIETBRiEVEN DE ORGANISATIE VAN DEN MIDDENSTAND DE NAJAARSPROPAGANDA De „Hanze" in Het Bisdom Haarlem J. J. VVEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem ERNSTIGE BROEDERTWIST GEHEIMZINNIGE MOORDZAAK Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ~f; ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct»t per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij veoruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 et. per regel g Alleabonné'sopditbladzijningevolgede verzekeringsvoorwaarden, tegen ongevallen verzekerd vor een der volgende uitkeeringen mm Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door A TTrt bij een ongeval mei inj^O hij verlies vaneen hand, fl O C bij verlies van een |CI| bij n breuk van I A O bij verlies t. een IuUwUi verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen'I wU.™joodelijken afloop I 2 Üw. "een voet of een oog' duim of wijsvinger: IwU» been of arm. I U» anderen vingert 308 NOG DRIE FACTOREN Waarom is in onzen tijd zulk een dis harmonie zoowel in het openbare als in het private leven van tienduizenden menschen te bespeuren door den over wegenden invloed, welken de geslachts drift uitoefent? Nog drie factoren moe ten wij daarvoor bezien, alvorens wij er toe kunnen overgaan om naar middelen ter verbetering te zoeken. Dat is allereerst een ernstige versto ring van het oude gezinsleven. Ook hier heeft een revolutie gewerkt, Reeds lang voor den oorlog waren de ontbindende elementen aanwezig. Eerst schuchter, dan met meer durf en aandrang werd propaganda gemaakt voor de idee, dat de gemeenschap de gezinstaak moest over nemen. De strijd begon op de scholen, waar men de kinderen van voedsel en kleeren wilde voorzien- Voor het meeren- deel kon dit streven beperkt blijven tot een prijzenswaardige bedeeling van arme kinderen door middel van de school en onder leiding van liefdadige vereenigin- gen. Maar toch waren hier al reeds de eerste symptomen van opzettelijke on dergraving van het familieleven te be speuren. Vooral in Duitschland heeft de oorlog een totale revolutie van het gezin teweeg gebracht, doordat de vaders juist in den tijd, dat de kinderen de krachtigste lei ding behoeven, voor vier jaren naar hel front werden geroepen en verwilderd terugkwamen. Vóór den oorlog was het Duitsche familieleven, vooral op het platteland en in de kleine steden, nog zoo gezond als in ons land. De oorlog heeft hier een ontzettende verwoesting aangebracht. Maar ook elders, zelfs in de landen ■welke buiten het bloedige gevechtster rein bleven liggen, heeft de oorlogstoe stand het gezinsleven ondermijnd. Hier werd de vader van een jong gezin eeni- ge jaren gemobiliseerd; daar heerschte een ongezonde spanning, omdat de handel lokte met fabelachtige winsten. Alles werd uit zijn evenwicht geslagen en het gezin onderging daarvan den terug slag. Iedereen weet wel uit eigen erva ring of uit zijn naaste omgeving, dat het ouderlijk gezag in de oorlogs- en naoorlogsjaren sterk heeft geleden. Toen de groote oorlog uitbrak was de atmos feer op een gezagsrevolutie ingesteld. Er ging reeds lang een drang naar grooter vrijheid en zelfstandigheid door de jeugd. De strengen waren in de vorige eeuw te strak aangehaald; in vele ge zinnen was de vader niet het natuurlijk hoofd, geëerd en ook bemind door zijn huisgenooten; hij was de gevreesde boe man. Tegen dat systeem was reeds lang een gezonder opvatting aan het groeien en het proces zou waarschijnlijk nor maal verloopen zijn, had de oorlog niet met een schok tot uitersten gevoerd- Ge brek aan werkkrachten voor een onge regelde industrie, onder een abnormale sluiting der grenzen tot fabelachtigen bloei geraakt, deed tienduizenden jonge lieden naar fabrieken, werkplaatsen er, kantoren stroomen. Loonen, welke eeni- ge jaren terug een huisvader verdiende, werden door deze knapen en meisjes ge minacht. De weelde werd tot overdaad. Vroeger spaarde men centen en dubbel tjes, thans werden guldens en rijksdaal ders versnoept en verbrast. Hoeveel ouders hebben in die jaren van oorlogs winst het gezag over hun kinderen voor goed verloren. Zelf hadden zij in hun jeugd geleerd te sparen van het zakgeld, dat hun ouders hun gaven, wanneer zij hun weekgeld afdroegen. Maar hun 16- en 17-jarige telgen kwamen al heel spoe dig vertellen, dat zij bereid waren eeni- ge guldens kostgeld te geven en het leeuwendeel van het verdiende loon voor zichzelf te houden. In die jaren heeft ook het oude, Hollandsche familieleven een knak gekregen. Want ook al waren niet overal zulke uitersten te constatee- ren, de nieuwe geest van spilzucht, van opstandigheid, van al te groote zelf standigheid, drong bijna overal door. slechts weinigen die hun erf daartegen geheel wisten te bewaren. Op deze wijze heeft onze opgroeiende jeugd de zoo dringend noodzakelijke tucht gemist, noodig om in de eerste levensstormen met krachtiger» wil weerstand te bieden aan de verleiding. Zóó is de bandeloos heid en de zedelijke verwildering ont staan, waarover wij nu allen klagen er, welke van een noodtoestand der jeugd doet spreken. Een tweede ontbindende factor was het afnemen van den godsdienstzin. Dit is met een uiteenvallen van het familie leven samen gegaan. Immers in het ouderwetsche gezin behoorde de uit oefening van den godsdienst over het algemeen nog tot de dingen van het dagelijksche leven. Aan de verslapping daarvan staat reeds de vorige eeuw voor een groot deel schuld en wij kunnen zelfs veilig aannemen dat, wanneer de volkeren een diepere godsdienstige over tuiging hadden gehad, zij den schok van den grooten oorlog beter zouden hebber, doorstaan. Godsdienst was voor zeer velen slechts een sleur geworden- Maar die sleur hielp althans het openbare fatsoen nog redden en excessen tegen gaan. De dooreenhaspeling van geld en goed door den oorlog, het feit dat op hetzelfde oogenblik honderden rijken tot armen en duizenden armen tot rijk aards werden gemaakt, heel dat jachten naar ongeregelde winst en het zoeken naar genot als natuurlijke uiting van al te gemakkelijk verdiend geld, deed bij duizenden de laatste resten van gods dienstzin weg vagen. In ontelbare chris telijke families, waar door oude traditie nog gebeden werd, joeg de nieuwe geest iederen vorm van godsver eering het huis uit. En het jonge geslacht groeide op tot een modern heidendom. Zelfs de beste families, waar de gods dienst meer dan iets uiterlijks was en waar dit kostbaarste goed werd vastge houden, ontkwamen niet aan den nieu wen geest. De geregelde beoefening van den godsdienst in gezamenlijk gebed en -wasten kerkgang op Zon- en feestdagen, ook buiten het verplichte mishooren, zoo als dat in de oer-roomsche gezinnen van ouds gebruikelijk was, die goede gewoon ten kregen een knak. Het moderne leven eischte te veel tijd op. Ook in het gods dienstige leven is tucht en regelmatig heid noodig teneinde verslapping te voorkomen. Goethe vertelt in zijn eigen levensbeschrijving, dat hij als kind ge woon was bij een hervormd geestelijke te biecht te gaan. Maar zijn geestelijke voorganger voelde niet veel voor die belijdenis en ook zijn ouders drongen hem niet tot geregelden kerkgang. Daar door, zoo beklaagt hij zich, ben ik van den godsdienst afgezakt; want ook gods dienst, zoo zegt deze moderne heiden- sche wijsgeer, eischt geregelde beoefe ning, een goede sleur, zonder welke men geen enkel werk op den duur volhoudt. Welnu, wanneer vele ouderen zich thans over moreele inzinking van de jeugd be- 1 klagen, dan zal de oorzaak daarvan ook steeds gezocht moeten worden in 'tfeit, dat het kind van jongs af aan niet aan geregelde godsdienstbeoefening is ge wend. Wanneer het verstand rijpt en de godsdienstige waarheden sterkend tot de overtuiging gaan spreken, moet het dagelijksche leven al reeds op be oefening van den godsdienst zijn inge steld. Dan heeft men waarborg, dat het beleven van den godsdienst niet moeilijk valt in een leeftijd, waarin alle? naar vrijheid en onafhankelijkheid dringt. Een derde factor is de nog steeds toe nemende verleiding van de groote steden. Deze moderne kwaal behoeft slechts met een enkel woord te worden belicht. Is het voor gezinnen die van geslacht op geslacht in een groote stad geleefd hebben al moeilijk om de ver leiding te ontgaan, het plotselinge ver plaatsen van jonge gezinnen of nog erger het verhuizen van de jongelieden van het platte land naar de stad, heeft den moord van ontelbare zielen op het geweten. Voor onze zielzorgers en allen, wien het heil van ons christen volk ter harte gaat, is en blijft een onderwerp van dagelijksche zorg de vraag: hoe be hoeden wij de in meerderheid nog chris telijke jeugd van de dorpen voor de ge varen der groote steden? Ziedaar in enkele groote trekken oor zaken en omvang van den noodtoestand onzer hedendaagsche jeugd aangegeven. In eenige volgende beschouwingen zul len wij naar middelen tot verbetering zoeken. HOMO SAPIENS AA RN E BAIM Naar het oude peil! De naoorlogs-jaren hebben niet nagelaten op het organisatieleven ee" invloed uit te oefenen in mineur zoodar menigeen zich heeft afgevraagd, wat moet er var. de orga nisatie van den middenstand terecht ko- Na den teruggang kwam echter de stil stand en na den stilstand de opleving. En thans kunnen we gelukkig consta- teeren, dat de opgaande lijn in het leden tal van onze organisatie 1 aanhoudt. Elke maand geven de cijfers verslag van een flin» ken vooruitgang. Zóózeer, dat het Hoofdbestuur van de Han ze in het Bisdom Haarlem meende het na jaar 1929 te moeten benutten a*s her psy chologisch oogenblik voor een algemeene pro- paganda-actie, die onder de leuze „Naar het oude peil!" onzen Bond weer moge brengen op de sterkte van getal en dus van actie waarop hij weleer heeft gestaan I Het is toch in den tegenwoordigen tijd niet moeilijk den middenstander van het nut en de noodzaak der organisatie te over tuigen? Ieder, die oogen heeft om te zien en ooren om te hooren. zei moeten ersennen, dat de organisatie als zoodanig zeer veel voor den middenstand heeft gedaan en nog steeds doet. Het zou mij te ver voeren om alles op te noemen, wat er tot dusver is verricht. Ieder die de middenstandsbladen, de jaarverslagen der diocesane en vakbanden doorleest, de jaarverslagen van der middenstandsraad doorsnuffelt, zal eey lange lijst van onder werpen vinden, die getuigenis afleggen van de werkzaamheden welke er op gericht wa ren, de belangen van den middenstand te dienen. Er blijft echter nog veel te doen over. Wat kan er nog niet gedaan worden om de ont wikkeling en de economische versterking van den middenstand b.v docr gezamenlijken inkoop te bevorderen? Ook op dit gebied van de vakorganisatie is nog zoo enorm veel werk aan den winkel, zoowel voor den handeldrijvenden, als voor den industrieelen middenstand, ter verbete ring van de bedrijfstoestandtn in de verschil lende branches. Om slechts één voorbeeld te noemen: de kleinnijveren kunnen nog zooveel leering en voordeel trekken uit de door de regeering in gestelde voorlichtingsdiensten voor den mid denstand. Daarom is het geboden, dat alle klein- industrieelen zich in hun eigen vakbond aan eensluiten, om daar met elkander te over leggen, op welke wijze zij dg grootst moge lijke voordeelen bij de uitoefening van hun vak kunnen behalen, gesteund door de mid denstandsvoorlichtingsdiensten met hunne bekwame consulenten. Op het gebied van de algemeene belangen is het vooral niet minder noodig, dat de standsorganisatie krachtig functioneert en steeds paraat is, wanneer de belangen van den middenstand in het gedrang mochten komen, zoowel tegenover de rijks- als tegen over de gemeentelijke overheid. Met vreugde mogen wij in deze dagen constateeren, een groeiende belangstelling van de zijde der rijksoverheid voor den mid denstand. Werd niet aan het Departement van Arbeid, "Nijverheid en Handel een aparte middenstandsdienst in het leven geroepen? En gewaagde niet de jongste Troonrede van een nauwer voeling houden van Regeering en georganiseerden middenstand? Prachtig sluit hierbij aan het optreden van twee r. k. middenstands-deskundigen in de nieuwe Tweede Kamer. En te meer ver heugd kunnen wij zijn over zoovee' midden standsdeskundigheid in de Kamer, wijl niet alleen de reglementen der R. K. Staatspartij maar niet in het minst ook de activiteit van den middenstand zelf ons dit schitte rend en hoopvol resultaat hebben verschaft. Dit bewijst wel, dat de middenstand bij eensgezind optreden wat bereiken kan! De organisatie in haar geheel is er steeds op uit, om den middenstand op een hooger plan te brengen. Porsch worden de vraag stukken aangepakt. Ziet slechts naar ons zcc uitnemend ge slaagd Congres te Almelo, met zijn prae- adviezen en debatten over grootwinkelbedrijf, jeugdorganisatie en afbetalingsstelsel! Flink wordt er ook gewerkt aar de in wendige versterking van de organisatie, door samenvoeging van krachten, door nauwer verband en nauwere samenwerking tusschen stands- en vakorganisatie, aoor de verstrek king van een algemeen orgaan aan alle leden naast het blad de „R. K. Middenstan der enz. Dat de middenstandsorganisatie krachtig moet zijn om aan haar doel 'e beantwoor den, zal wel niemand betwisten, maar dan is het ook noodig, dat iedere R. k. mid denstander in zijn organisatie komt en er niet buiten blijft staan. Finantieele bezwaren schrikken toch nie mand af? Het verbaast mij altijd, dat zaken- menschen, die er steeds op uit zijn om hun ne positie te verbeteren, de instellingen der /Organisatie, die hen zooveel voordeelen kun nen bezorgen niet weten te benutten. Alle stoffelijke voordeelen, door de organi satie geboden, moeten wij trachten te be- meesteren. maar waar het vooral op aan komt, dat is het hoogere doel. dat ieder R. K. middenstander er toe brengen moet zich bij de R. K. organisatie in te lijven: de bevordering van onze geestelijke beiangen en de verwezenlijking van onze roomsche be ginselen in deze maatschappij! Dit hoogere doel heeft onze Doorluchtige Bisschop Mgr. Aengenent. zco treffend aan gegeven op de jaarvergadering van de R. K. Middenstandsvereeniglng te Haarlem, waar Mgr. sprak als volgt: „Het is Uw plicht, U Katholiek te orga- niseeren, omdat de maatschappij waarin wij leven in onze dager bezig is zich te ontwik kelen tot een nieuwe economische orde en het alleen de organisaties zijn, die invloed op de ontwikkeling kunren uitrennen Het individu kan dat niet „De Katholieke bonden moeten krachtig uitgroeien, omdat de sociale organisaties den eenigen waarborg bieden, dat de maatschap pij niet ten onder gaat en het nagedacht voor dieptreurjge toestander bewaard blijft." Moet ik nog meer uitspraken aanhalen van onze Hooge geestelijke leidets, naar Wie de roomsche middenstano altijd zoo treffend te luisteren wéét? Moet ik herinneren aan de jongste brief van Z E. Kardinaal van Rossum aan den Ned. R K. Middenstands bond? Aan de toespraak van Z. D. H. Mgr. van de Wetering, tot ons Almelosehe Con gres? Of aan den zegen, dien Mgr Aengenent wel heeft willen uitspreken ovei de najaars- prooaganda van onze Haariemsche Hanze? Ik geloof, dat deze woorden voor iederen R. K. Middenstander wel voldoende zijn, om zijn apathie te laten vaten en te treden in de gelederen der R K Middenstandsor ganisatie. C. J G. STRUYCKEN, Voorzitter der Haarl. Hanze. In den komenden nacht van Zaterdag op Zondag wordt op de openbare gebou wen de klok, wanneer deze 3 uur aan wijst één uur stilgezet. Men denke er dus aan, voor men zich ter ruste begeeft, de wijzers van huisklok en horloges eveneens een uur stil of achteruit te zetten. DE PAUS OPENT IN HET VATICAAN DE TENTOONSTELLING VAN GE- WIJDE PARAMENTEN VOOR DE MISSIE Zondagavond half vijf begaf zich de H. j Vader naar de zalen der congregaties om daar de tentoonstelling te openen van gewijde paramenten voor de missie, samengebracht door de Missionsvereinigung Katholischer Frauen und Jungfrauen. Deze vereeniging, die anderhalf miljoen leden telt in Duitsch- j land, Noord- en Zuid-Amerika, Oostenrijk, Zwitserland en België, en die, onder voor- i Z'tterschap van Z. Em. Kard. Granito Pignatelli di Belmonte, van den Paus een centraal comité te -Rome kreeg, schonk in geld en goederen reeds voor meer dan 237 i miljoen Lire aan de missie. Ter gelegenheid I van 's Pausen Gouden Jubileum zond de j vereeniging haar gaven niet als gewoonlijk •rechtstreeks naar de missies, maar schonk het resultaat van een jaar arbeid aan den Paus, opdat Deze in de verdeeling zou voorzien. Als een bewijs van Zijn groote dankbaarheid en als een aansporing voor anderen om aan dit nuttige werk deel te nemen, beschikte Z. H. Pius XI toen dat van deze zeer kost bare Jubileum-gave een tentoonstelling zou worden gehouden in het Vaticaan die groote zeldzaamheid 1 een week lang toe gankelijk zal zijn voor het publiek. De tentoonstelling omvat ruim 250 vol ledige stellen van paramenten, bovendien een dertigtal pluvialen en een gelijk aantal dalmatieken. Ruim twintig zijn de kasuifels met bijpassende dalmatieken voor diaken en subdiaken. Verder is er een groote verzame ling van altaarlinnen, vaandels, monstransen, cibories, kelken, kandelaars, lampen en ande re voor den eeredienst noodzakelijke voor werpen. Er zijn acht draagbare aitaren. Ten slotte is er ook een belangrijke hoeveel heid kinderkleeding, eveneens bestemd voor de missie. Over het algemeen hebben de leden die het tentoongestelde bijna zonder uitzondering eigenhandig vervaardigden, de kostbaarste stoffen gebruikt. Hier en daar vallen ware meesterstukken op van kunst en smaak. Vooral wordt de aandacht getrokken door twee volledige stellen paramenten die geschenken zijn aan Z. H. den Paus en den Kard.-Beschermer van de vereeniging. Een groot gezelschap, waaronder kardina len en leden van de hoogste aristocratie uit de landen waar de vereeniging haar vertak kingen heeft, wachtte den Paus Die de ten toonstelling aandachtig bekeek en daar bijna drie kwartier aan besteedde. Ten -slotte complimenteerde de H. Vader de samenstellers der tentoonstelling met de bereikte resuliaten en begaf Zich, na het verleenen van Zijn Apostolischen Zegen, naar de Vaticaansche Tuinen voor Zijn dagelijksche wandeling. Vijf en twintig jaar geleden Red de eerste E.S.M. Nederland keek toen verwonderd Naar de electrische trem. 't Is in Holland geen karweitje Als je met iets nieuws begint, Want het is zoo zuiver Hollandsch. Dat men zich te lang bezint. Maar het waren kloeke mannen, Die je niet zoo mak-lijk fopt. 'n Tram moet eerst toch kunnen rüden Wil je hebben, dat ze stopt! Dus ze waren vast besloten, Z'hielden haar niet aan het lijntje, Maar ze gaven haar een lijn! Nu, na vijf en twintig jaren, Blijkt de lijn een groot succes. Is dat niet voor treuzelbroeken Een gezonde, wijze les? Hulde aan de flinke stichters, Want ze hadden nog geen rem. Die kwam later in de wagens Der bekende E.S.M. MARTIN BERDEN. Een schrijven van Z. D. II. Mgr. J. D. J. Aengenent. Het Hoofdbestuur van de „Hanze" in het bisdom Haarlem mocht, ter gelegenheid van de door den Bond te voeren algemeene na- jaarspropaganda-actie, het volgend" schrijven ontvangen van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem: Aan het Hoofdbestuur van de Haariem sche Hanze. Met groote instemming en met groote vreugde hebben Wij het bericht ontvangen van uw voornemen om in de komende maanden een bijzondere actie te organiseeren tot opvoering van het ledental van uwen Bond. Zooals u bekend is, zijn Wij innig er van overtuigd, dat bij de evolutie, waarin onze tegenwoordige maatschappij zich bevindt, al leen dan zékerheid is, a'at de juiste banen zullen worden betreden, wanneer wij bezit ten krachtige, principieele organisaties. Wij hebben die overtuiging reeds meer malen m het openbaar uitgesproken. En daarom juichen wij het zoo van gan seher harte toe, dat gij in de kringen van onze Katholieke middenstanders die overtui ging wilt trachten ingang te doen vinden meer nog dan tot nu toe hét geval was. Moge God uwe actie zegenen. Gaarne willen Wij daarvoor Ons gebea ten hemel opzenden, en verleenen Wij aan allen, die met U deze actie steunen, Onzen Bisschoppelijken Zegen. t J. D. J. AENGENENT. Bisschop van Haarlem. Haarlem, 25 September 1929. Een schrijven van Z.D.H. Mgr. J. D. X. Aengenent over de door de „Hanze" te vo»« ren propaganda. De staking te Sas van Gent. De fabriek is tijdelijk stilgelegd. Bij een broedertwist te Oversehie is ee» 26-jarige jongeman zwaar gewond. Bij de brandstoffenhandelaars te 's-Gra- venhage zat a.s. Maandag een staking uit» breken. Barometerstand 9 uur v.m.: 756 stilstand. V OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.55 uur, overmorgen om 5.51 uur. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal ge durende de geheele volgende week geen audiëntie verleenen. De voortvluchtige Haagsche advocaat Twee nieuwe aanklachten In de zaak t'egen den Haagschen advocaat mr. L., die voortvluchtig is, en door de ju stitie gezocht wordt, in verband met ver duistering van f 10.000.welk bedrag mr. L. als curator in een faillissement onder zijn beheer had. kan nog worden medegedeeld, dat bij de politie tegen mr. L. een klacht is ingediend door den curator in het fail lissement van mr. L. zelf, dat Maandag is uitgesproken. Nog een tweede klacht is bij de politie ingediend tegen den voortviuchtigen advo caat terzake van verduistert! g var ongeveer f 900.—. In een verschenen buitengewoon politie- j blad wordt de aanhouding van den advocaat verzocht. De staking te Sluiskil De marechaussee te Sluiskil is ver De strengste orders zijn uitgevaardigd. Haarl. Dioc. Land- en Tuin- bouwbond De nieuwe voorzitter Het hoofdbestuur van den Haariemschen Diocesanen Land- en Tuinbouwbond beveelt zooals de „Res.b." meldt, den heer G. Kamp- schöer, burgemeester van Monster en lid der Tweede Kamer aan voor de vacature, ont staan door het bedanken van mr. dr. L. N. Deckers, die tot Minister van Defensie is benoemd. Eén der broeders zwaar gewond Gisteravond omstreeks 8 uur Jieeft in de woning van de familie Verharen aan de Zestienhovensche kade te Oversehie, een ernstige broedertwist plaats gehad, waarbij een der betrokken broers hevig gewond werd. De twee zoons, de 18-jarige H. C. V. en de 26-jarige J. A. V. hebben twist gekre gen naar aanleiding van het ontslag van den jongsten als arbeider bij de fa. Stokvis te Rotterdam. Woensdag j.l. was de jongste daar weggegaan en hij gaf gisteravond te kennen, dat hij zelf zijn geld en kleeren wil de gaan halen. De oudste ried hem dit af, zeggende, dat hij dat wel mee zou brengen. Daarover is twist ontstaan, die ten slotte zoo hoog is opgeloopen, dat de jongste naar het schuurtje bij het huis gegaan is, een In dische krsi, die daar po een plank lag, heeft gehaald en daarmede den oudsten een steek in den linkerschouder heeft toege bracht. De dader is, na de kris te hebben weg geworpen, gevlucht en heeft zich bij de po litie aangemeld. Toen burgemeester Bou- man en hoofdagent Groen in de woning van de familie V. aankwamen, was het slachtof fer reeds voorloopig verbonden door de doctoren K. en D. Zijn toestand is ernstig. De linkerlong is doorboord. Hij is in hoogst zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Caol- sing'el te Rotterdam vervoerd en aldaar opgenomen. De dader is in bewaring gesteld. De kris is in beslag genomen. De Postvluchten naar Indië Het derde vliegtuig te Constantinope! Te zes uur 's morgens uit Boedapest ver trokken, is het derde postvliegtuig gister middag te 2 u. 20 min. te Constantinopel aangekomen. Vandaag wordt de tocht voortgezet. Alles wel aan boord. De „Hanze" in het Bisdom Haarlem Dinsdag a.s. komen te Wassenaar de afdeelingen van „De Hanze" in het Bisdom Haarlem in den jaarlijkschen Centralen Raad bijeen. Aan de orde zijn, behalve de jaarstuk ken, voorstellen van de afdeeling Alkmaar inzake de samenstelling van het hoofdbe stuur en de agenda van den Centralen Raad, van de afdeeling Leiden inzake sub- sidieering van het „Santosfonds", van de afdeeling Amsterdam inzake de door coö peratieve inkoopvereenigingen aan te koo- pen artikelen, en ten slotte twee voorstellen van het Hoofdbestuur inzake het orgaan. De afdeeling Wassenaar biedt des mid dags een autotocht aan en des avonds een gezellig samenzijn met attracties in Kas teel Oud-Wassenaar, waar de vergadering plaats vindt. Misdadiger levend begraven Een inwoner van een dorp bij Si. Ger- main-en-Laye ontving Vrijdagmorgen, zoo vertelt ,,de Telegraaf", een anoniemen brief waarin gezegd werd, dat zekere Marcel Clément, ook bekend onder den naam van markies van Champaubert op 29 Septem ber j.l. levend begraven is in een bosch bij Verneuil. Aan deze mededeeling werd toe gevoegd, dat pogingen waren gedaan om den begravene in staat te stellen adem te halen, maar dat op het tijdstip, dat de brief zou worden ontvangen, het slachtoffer on getwijfeld gestorven zou zijn van honger, dorst en kou. De brief bevatte voorts een kaart en met behulp hiervan slaagde de po litie er in, een stuk pas omgewoelden grend in het aangeduide bosch te vinden. Door dit stuk grond liep een pijp en toen men de opgraving voortzette, vond men een laag planken en daaronder een kist, waarin de pijp uitmondde. In de kist lag het lijk van Clément, slechts gehuld in een hemd. Marcel Clément, alias markies van Cham paubert, stond in 1924 terecht, beschuldigd van poging tot roof in een kasteel bij Di- nart. Clément en zijn helpster hadden het plan, den vertegenwoordiger van een ju welier, die in het.kasteel logeerde, van zijn kostbaarheden te berooven. Zij hadden een pijp in de kamer van den juwelier weten te leggen en waren voornemens zooveel chlo roform in de kamer te laten stroomen, dat de man bewusteloos zou worden en zij hem gemakkelijk konden berooven. De poging mislukte evenwel, de „mar- kies" wérd gearresteerd en wegens dit en andere delicten tot eenige jaren gevange nisstraf veroordeeld. Nadat hij weer in vrij heid was gesteld, leefde hij teruggetrokken in het huis van zijn moeder bij St. Denis. Men gelooft, dat de moord het werk is ge weest van vroegere slachtoffers of helpers, die thans door de politie worden gezocht. De politie te Parijs stelt een nauwkeurig onderzoek in naar deze mysterieuze affaire, die de gemoederen van Parijs en de ban- lieue in groote spanning houdt, doch zij be waart strikte geheimhouding aangaande de bijzonderheden van haar bevindingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1