Het Fascisme en de Italiaansche Kath. Actie CIT mi 3INTREK MARTIN ZONEN Voor één bon a TWEEDE BLAD ZATERDAG 5 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 1 Een nieuwe koers? mffiy |I ÉÉ11 IISm Alle Rechtszaken Molen album SSSSF&'SSJiX** e «s» DANS-ACADEMiE Vraagt 8^1 N® pepermunt de origineels W Worth a crown ifisr -1 INGEZONDEN GEMENGD NIEUWS DE ALASTRIM-ZIEKTE Hollandsche Molens" door Ir. A. Ten Bruggencate be schikbaar te stellen. HEEMSTEDE De onbewaakte overwegen Van een hollend paard geworpen De Typhus op Dennenoord Het vergaan der „Estella' ENCEPHALITIS OP MARKEN Treinontsporing te Weesp 10-jarige jongen onder een auto Het gehalte der suikerbieten Het mag langzaam-aan wel als bekendspeciale politiebewaking met opsluiting in worden verondersteld dat de Verzoening van ii Februari de vaticaansche houding tot het Quirinaal definitief regelde, maar andere kwesties, bijna uitsluitend bestaande uit geschillen tusschen de Leer der H. Kerk en die van het fascisme, des te scherper stelde. Eén van die geschillen hetwe'k in Italië een probleem vormt, is wel de katholieke actie welke de Paus als aanvullend teekenaposto- laat noodzakelijk acht, en welke Mussolini, als directe of indirecte boycot der fascistische staatsvergoeding, op alle manieren belemmert en bestrijdt. De grootere en kleinere incidenten waartoe deze wederzijdsche onwrikbaarheid leidde, te herhalen, zou ons te ver voeren, en' waar we ze reeds aanhoudend en uitvoerig mee deelden, is zulks niet noodig ook. Echter meenen we een geheel nieuwen vorm van bestrijding niet te mogen verzwijgen. De eerste proeven er van kregen we de laat ste twee Zondagen toen de Paus respectie velijk 15.000 en 20.000 vertegenwoordigers der Katholieke Jeugd en der Katholieke arbeiders van Italië ontving. .Mussolmi rekende niet mis: tegenover de Katholieke jeugd antwoordde de Paus in bizonder scherpe bewoordingen op de bluff-rede welke de duce Zaterdags van te voren had uitge sproken. Wat de Paus echter niét deed en wat Mussolini toch ook niet met recht had kunnen verwachten was: de jon gens en meisjes die in her Vaticaan te samen kwamen, ophitsen tegen het regime of met een hoera-rede opruien om nu eens flink rumoer te maken. een bepaalde gemeente of huis enz, Red). „De speciale commissie heeft in een direct samengeroepen vergadering, besloten tot een waarschuwing met proeftijd van twee jaren, zoowel voor den boekhouder Martelli, als voor den priester Induni':" Tot zoover het bericht. Het pauselijk orgaan, de Osservatore Romano, dat eveneens geabonneerd is op Stefani, ontving dit bericht niét, maar moest het overnemen uit de bladen. Het drukte het zonder commentaar af en volstond met een zeer in l:et oog-loopende plaatsing op de eerste pagina. Het voegde er echter aan toe dat heel de misdaad van den president en den geestelijken adviseur der geno m e federatie hierin bestond dat zij het hun ten laste gelegde „kenbaar maken van leedwezen" pleegden door een particulier telegram aan den Paus. Waardoor vast staat dat een ambtenaar der telegrafie, een aan den monarch van een vreemden staat (Citta del Vaticarto) gericht telegram rucht baar, maakte met het bekende gevolg, b^atuurlijk is de opheffing der Federatie van jonge Katholieken in het diocees Como niet het werk geweest van den prefect. Hoe potentaat deze heeren ook plegen op te treden, zoo ver kunnen ze niet gaan zonder medeweten van den minister van binnen- landsche zaken, die, zooals u misschien weet, Eenito Mussolini heet. Ten slotte de reden van het vraagteeken boven dit opstel •Een nieuwe koers? De feiten die de draadlooze beknopt en opportunistische overwegingen den strijd heeft opgegeven en de zaken verder laat zooals ze zijn. Schaden zal het hem zeker niet en bevoordeelen altijd wel eenigszins. Wij geven gaarne toe, dat alle optimisme voorloopig zinloos 'is. Maar enkel zwart pessimisme is zeker tot op dit oogenblik ook niet heelemaal gerecht vaardigd. Er is ten slotte hoop. Dat is altijd iets en kan veel worden. Niettemin nam Mussolini geheel in dien hopeloos onbegrijpelijk als steeds, reeds Zin zijn maatregelen Reeds vóór het aanbreken van den dag en lang voor het uur der Generale H. Com munie in Sint Pieter, was heel de binnen stad van Rome afgezet door militairen die in alle zijstraten hunne vertakkingen hadden en regelmatige cordons vormden door heel Rome heen, langs den Tiber, tot ronde: het Vaticaan. Deze militairen hadden een volledige bewapening bij zich, aten van veldkeukens en stonden onder het comman do van een kader, zoo groot dat het geheel aan een oorlogs-fahig leger denken deed. Tot in den laten avond bleef dit alles zoo als het was, en pas den volgenden Maandag morgen was het krijgszuchtig gedoe ver dwenen. Toen de jongens en meisjes onder enthou siast gejubel het Vaticaan verlieten! werd op stilte aangedrongen. Natuurlijk is het in dezen staat-van-beleg-toestand van huidig j verspreidde, zijn deze De Paus wil dat de Katholieke Actie, zooal niet anti-politiek, dan toch heelemaal los van de politiek is. Het fascisme wil en erkent niets tegen of buiten de politiek en houdt er dus aan vast dat de Katholieke Actie een zuiver politieke organisatie is. Een meeningsverschil dus waarover men even lang en even nutteloos praten kan als over de kwestie of Haarlem verder van Alkmaar ligt dan Alkmaar van Elaarlem of omgekeerd. Maar Alle niet-fascistische politiek is in Italië verboden. Een communist of in het algemeen elke aanhanger van uiterst linkschë tenden.- zen, is om dit feit alleen strafbaar met 30 jaren verzwaarde kerkerstraf is hij militant, dan dreigt hem de dood. Alles wat zich liberaal, vrijmetselaar, Katholiek-democraat of uiterst-Katholiek dat bestaat sinds Mr. Drs. KASSE ZEGEL, Rechtsconsulent A. J. JELGERSMA, Accountant, VER- WULFT No. 1, ingang Koningstr. Telefoon 10S66 Geopend 109 uur. Zondag 13 October viert de Ecrw. Zuster Maria Hé'cne Hulsebosch, van de Congrega tie der Eerwaarde Zusters Franciscanes en van Ileythuysen, te Mook haar zilveren professiefeest. Voor den inhoud van deze rubric); stelt de redactie zich niet aansprakelijk ENKELE OPMERKINGEN VAN INDISCHE ZIJDE Het is, ook voor de inlandsche bevolking, van het grootste belang, dat zij niet al te plotseling aan haar lot wordt overgelaten. I Wie in deze kwestie, al dan niet extre- i misten zijn, doet, dunkt ons, minder ter j zake. Men kan omtrent het „tempo" eerlijk van meening verschillen. En nudie verfoeilijke voorkeur van onzen correspondent voor onze „nationaal- egoïstische" belangen in Indië. Ondanks alle lucht-verbinding Amster damBatavia kunnen wij ons niet zoo maar direct persoonlijk met den medewerker in verbinding stellen, maar dat meenen wij namens hem wel te mogen verklaren, dat hij natuurlijk niet bedoeld heeft, het mate- rieele belang te stellen boven het geeste lijke. Het is intusschen heel verklaarbaar, dat men uitstippelend, hoe een regeering in de huidige omstandigheden zou moeten handelen éérst de welvaartspolitiek noemt, en eerst daarna van speciaal katho lieke belangen spreekt. Een regeering van Nederland kan toch niet allereerst de katholieke belangen van Indië voorstaan. Maar bovendien: men moet niet zoo min netjes denken over de materieele belan gen van Nederland bij Indië. In den Lop der historie is de toestand zóó geworden, dat Nederland niet leven kan zonder Indië. Slechts heel geleidelijk zal Nederland, ook in dit opzicht, afstand kunnen doen van Indië, slechts béél geleidelijk zal Indië de leiding van het Westersche (nuchtere) Ne derland kunnen missen. Kan men in zulke omstandigheden niet tot een acccord komen? ben, voor een lager bedrag te kunnen ver plegen. Daar ieder jaar het eventueel batig saldo een bestemming zal krijgen, zal Heemstede zeker wel een minder financieelkrach- tige instelling vcor verpleging zijn. Nadat nog enkele minder belangrijke pun ten waren behandeld, werd den afgevaardigde den heer J. M. v. Beek opdracht gegeven, deels naar de idéé deze vergadering en ver der naar eigen inzicht te handelen. Bij de rondvraag werd door Dr. H. W. Beeker devraag gesteld of hier in Heem stede niet kon overgegaan worden tot de stichting van een .zuigelingen consultatie bureau. Deze zeer nuttige instelling, deels uit gaande van het „Witte Kruis" kost, zegt spr. voor de gemeente al heel weinig. Dr. E. A. M. Droog veelt hier ook zeer de behoefte van een dergelijk bureau, en zegt dat uit de statistieken blijkt, dat de sterfte onder de kinderen op het platteland veel grooter is dan in de groots steden, wat spr. noemt een gevolg der bureaux. Nadat deze zaak vooral door de aanwezige doctoren breedvoerig was besproken, zegde het bestuur toe. omgaand met B. en W. in verbinding te stellen van een dergelijk bureau kan wc-rden overgegaan. Na nog enkele minder belangrijke vragen sloot de voorzitter de vergadering. Tegemoetkomend aan het ver zoek van veie alleenwonende!» en kleine gezinnen, besloten wij van nu af aan voor één ingezon den bon een aquarel-illustratie voor on3 Jubileum Album Vergadering Heemstcedsche kappers Op voorstel van enkele kapperspatroons Enkele opmerkingen slechts naar aar.- hier ter plaatse, werd Woensdagavond in h iding van de Indische correspondentie in i Hotel van Ree aan de Camplaan alhier een dit blad van den 2en j,l. Enkele opmerkm- vergadering belegd, waartoe alle Heemsteed- gen en geen volledige bespreking, hoewel. vakgc„ooten waren uitgenoodigd. j daartoe aanleiding genoeg ware. f. 1. Allereerst doet het zeer vreemd aan, De vergadering was flink bezocht. Het doel van deze bijeenkomst was een j bespreking, in verband met de op 1 Januari 1930 in werking tredende 53-urige werk- j week voor Kappers- en ander Winkelper- daaruit kan voortvloeien. Het direct be- Soneel cn het daaraan verbonden werktijden- lang van cis Katholieke Kerkdat komt veei later in zijn stuk to .voorschijn. Het- is nu 'de vraag, of het standpunt hier ingenomen tegenover hst zelfstandigheids- streven een rechtmatig streven! veel vertrouwen wekt bij de inheemsche Katho- dat een Katholiek het „aansturen op de onafhankelijkheid van Indië" veroordeelt en op de eerste plaats om het „onschat baar groot nadeel voor Nederland" dat Italië onmogelijk een optoch' of war daarop een paar maanden ook toont of bekent, heken: het eigenbelang van Nederland ga besluit. De heer Lingeman, voorzitter van de af- deeling Haarlem van den Ncd. Kappersfcond, en verder het volledige bestuur dier afdeeling zetten hier op zeer zakelijke wijze de bedoe ling van den wetgever uiteen en stelden men in mot de door den correspondent be-j j Mrl te vragen bij het gemeentebestuur Zijn dat mischien allen, die geen rekening houden met het „onschatbaar groot nadeel' vastgestelde tijden, waa'rop kappers- en bar bierssalons alsdan zouden mogen geopend dat Nederland zou kunnen lijden door recht zijn, en wel, op Zaterdagen van 7 uur v.m. te laten wedervaren aan Indië" j tot 10 n.m. op Donderdagen van 7 uur v.m. En behooren de ontelbaren, die volgens de correspondentie niet krachtig genoeg protesteeren tegen het eelfstandigheidstre- ven, ook niet tot zulke rechtschapen „extre misten?" Ik meen, dat de vrees van den correspon dent, dat dezen in stilte acccord zouden gaan met de veroordeelde politiek wel grond I11 nauw verband met het geciteerde art.v*a hssio.au heeft. vóór! Wat voor Katholieke gedachte daarindaarna aan de aanwezige Heemsteedsche Uil", fo™««r«n. In di, ge», w.rd ,ch,„ word o.g.v,,. lijk Se„,.,aU. door verbanning ®m- XX'daT «T VrÈrX verspreiden gelast, terwijl geen poging toten, zoo er bewijzen van cemge actie zijn, - - - e Amsterdam, nnscneae samenscholing werd gedaan en men, indreigt de gevangenis. tegendeel, in verspreide groepen zonder; Waaruit voortvloeit, dat Mid en vooral leider eenigen samenhang den koristen weg zocht j der (politiek verklaarde) Katholieke Actie te naar het stadscentrum. zijn, zijn uiterst riskante zijden beeft. Welken indruk één en ander in het Vati- Nu was er in de (fascistische) wet op de caan maakte, laat zich ongetwijfeld beter openbare veiligheid een art. 218, dat vast- begrijpen dan zeggen. i stelde, wat met, „vereenigingen, genoot- Mussolini scheen intusschen de resul- schappen en instellingen" wordt bedoeld, en taten nog zoo onbevredigend niet" te vinden, Jat onder caput 8 van hetzelfde artikel vast- want een week later, ter gelegenheid van de stelde „Onder vereenigingen verstaat men audiëntie der Katholieke arbeiders, werd politieke groepen en genootschappen in het het spel herhaald.'En waarschijnlijk om dat algemeen, ook wanneer ze slechts tijdelijk deze arbeiders hun congres begonnen met zijn." hulde-telegrammen aan den Paus en den Koning, dat hoort niet' zoo: men telegra- 3j8, staat art. 214, dat zegt r rr t en over de rv nnne.en srenoem.de inneem feert eerst aan Mussohnt en dan is er hoc- „De vereemgingen, genootschappen enj s;bTiip?egj„, n E wen, is haar zaak. genaamd geen bezwaar tegen dat men den I stichtingen, opgericht en werkend binnen het j TAV 7S kan*'ér moe-Tik op rekenen, dat Koning vergeet! was het aantal soldaten 1 rijk óf de' koloniën, zijn verplicht aan de: de jnhoemsehe Katrol: 'ten ook alles als dat gereed stond, nog verhoogd. Men spreekt autoriteiten der openbare veiligheid njede- j „Kat -rhek" zuilen aanvaarden, wat zij a's er van dat 20.000 man gewapende troepen op deeling te doen vati de daad hunner oprich- j zoodan: ka t, onder invloed van de been waren. j ting, van hun statuten en buisHcudelijk reglc- Intusschen is men nog een stapje verder- ment. van de namen van hun functic-bekle'e- gegaan door dit soort van waakzaamheid ders en leden, en van elke mededceling om- ook op vreemdelingen uit te oefenen. Haar.' trenf hun organisatie «1 werkzaamheid, zoo één der leiders ons verzekerde, hebben de dikwijls zulks gevraagd wordt 1 oor genoemde vertegenwoordigers der arbeidende cugd autoriteiten om redenen van algemeene van België die momenteel ten getale van publieke veiligheid. Zoo een verklaring moet 1500 in Rome verblijven, de waarschuwing gegeven worden binnen twee dagen na het gekregen om zich niet in groepen van meer verzoek.' j 3. Hoe de Indischs Katholieke Partly zich riationp.ol-egoïriisc-he neigingen. Aanh"linzen van uitspraken of vermot tot 1 uur n.m. alzoo op Donderdagmiddag alle barbiers- en kapperszaken na één uur gesloten, en op alle andere werkdagen van 7 uur v.m. tot 8 uur n.m., met een kwartier respijttijd, na het sluitingsuur, om de nog aanwezige klanten te mogen afhelpen. Zonder eenige discussie konden alle aan wezige vakgenooten zich met bovengenoemd voorstel vereenigen en werd een kleine com missie benoemd, welke in bedoelde richting stappen zou doen bij de bevoegde autori teiten. BOUWVERGUNNING Van J. Habermehl, Raadhuisstraat 95, al hier, is een aanvrage ingekomen om vergun- 1 ning als bedoeld in artikel 5, eerste lid, sub 1 dein"o uitsprr. 'xn mrt-m-acht-neraing- 1 1 a d woningwet, voor het vergrooten van omri rjidigbedcn van den H. Thomas of van den Christus zeiven kunnen in leze niets bewijzen. Uit hun verband gerukt, kunnen ze moeilijk toegepast worden op de der te bestrijden. dan tien personen op straal te vertoonen. Dit zou zijn om moeilijkheden te vermijden met de fascistische jeugd die, omstreeks Paschen, ware veldslagen moet geleverd hebben tegen de Katholieke studenten van (het democratische en anti-fascistische) Frankrijk, welke studenten ten getale van 30.000 de Eeuwige Stad bezochten. Na tuurlijk is dit voorwendsel zinloos, omdat de verhouding van Italic tot België <n tegenstelling met die tot Frankrijk uit stekend is. De 500 meegebrich'e banieren en de opgewekte liederen der Katholieke Belgen schijnen in deze kwestie dan ook een veel grootere rol te spelen Vrijdagavond kwam deze bedevaart niette min voltallig te samen op het Sint Pieters plein voor de audiëntie bij Z. H. Pius XI. Men had ten minste den goeden smaak ge had de afzetting door talrijke, maar met op vallend vele politie in het burger te doen verzorgen. Zoo behoefden Z. Em. Kar d. Van Roey, de Nuntius te Brussel en een vijftal bisschoppen ten minste geen gewapende cordons te passeeren. Tegenover deze, misschien wel heel prij zenswaardig gedachte welwillendheid ten op zichte van het buitenland, staat de smake- looze, bittere onbuigzaamheid in Italië waar men soms vcor daden van terreur niet terugschrikt. Als een enkel bewijs dit bericht van het agentschap Stefani dat met de geheele Italiaansche pers in regeerings handen viel „Como, September. De plaatselijke prefectuur deelt mee „Ter gelegenheid der viering van XX September (den dag waarop Pius IX Rome overgai in 1870 Red.), maakten "-e boek houder Mario Martelli, president der fede ratie van jonge Katholieken in het diocees Como, en de priester Egidio Ir.Juni, geeste lijk adviseur der genoemde federatie, hun leedwezen kenbaar over de viering van dezen historischen datum (die een nationale feestdag is Red,). „Overwegend dat zoo een houding zwaar beleedigend is voor het nationaal gevoel, heeft de prefect de volgende maatregelen getroffen 1 opheffing der Federate van jonge Katholieken in het diocees Como 2. overdracht van genoemde individuen aan de speciale commissie volgens art. 168 der wet op de openbare veiligheid (deze commissie kan degenen die geen voor de wet strafbaar feit hebben gepleegd, maar. voora politiek, gevaarlijk worden geacht, straffen met verbanning naar de Liparische eilanden,1 bij mindere overtredingen, tot Het spreekt vanzelf, dat vele p'aatselijke besturen der katholieke Actie meermalen lastig gevallen zijn met den eisch der inlich tingen, waarvan art. 214 spreekt. Men herin nert zich nog het pijnlijk incident, toen de politie na formeele weigering door het bestuur met geweld een inval deed in de bureaux van het centraal bestuur der Katholieke Actie te Rome. Natuurlijk kon aan het verzoek om inlichtingen niet worden voldaan, omdat alleen politieke vereenigingen daartoe ver plicht zijn, en omdat de Katholiafce Actie, door er aan te voldoen, haar politiek karakter zou hebben erkend. Wat met haar opheffing gelijk zou hebben gestaan Thans komt wel zeer onverwacht de mede- "deeüng dat de ministerraad art. 218 heeft geschrapt. De Katholieke Actie zal dus alle bovengenoemde gegevens moeten verstrek ken war overigens in een beschaafd land niet alleen gewenscht. maar zelfs noodzakelijk is maar zij zal dat kunnen doen zonder zichzelve van politiek re beschuldigen. Immers art, 218, dat elke vereeniging zonder meer als een politieke groep brandmerkt, is geschrapt. Een perstelegram zeide, dat de indruk in katholieke kringen pijnlijk is. Dit, is onjuist. In tegendeel is de schrapping van art. 218 voorloopig een katholiek succes. Voor de rest wacht men af. Om spoedig en makkelijk de Katholieke Actie in het gevlet te komen, heeft Mussolini re veel het verleden tegen zich. Dit sluit ech ter niet uit, dat hij zij het uit zijn gewone van den Christus zeiven kunnen in deze toestanden van ettelijke eeuwen later. Dit - erft de geacht» cone pondent zelf toe, maar alleen, war bet geldt, zijn tegenstand. 4. D - conclusie van de correspondentie is juist; het zelfbeschikkingsrecht worde aan Indië slechts gegeven als de meerderheid van het volk zulks wil en beseft, wat het wil. Maarwis constateert of deze ver- eischten aanwezig zijn? Nationaal eigen belang kan zoo gemakkelijk een rol gaan spelen bij deze constateering, zoo deze af hangt van menschen, die denken aan het nadeel van Nederland bij het inwilligen van rechtmatige Indische aspiraties! Mogen deze opmerkingen er toe bijdragen, dat de Nederlandsche Katholieken aan de Katholieke „koloniale" politiek geen spe- cifiek-Nederlandsch karakter geven! Zelfs de schijn dient hier te worden ver meden, wil men het vertrouwen der in heemsche geloofsgenooten niet verliezen. KATHOLIEK INDONESIËR. Naschrift van de Redactie Wij geloo- ven, dat inzender het artikel van onzen In- dischen medewerker 'n beetje te pessimis tisch gelezen heeft. Het kan natuurlijk niet de bedoeling van onzen Indisch en correspondent zijn, 't zelfbe schikkingsrecht in Indië als einddoel niet te Willen; wij twijfelen er niet aan, of onze medewerker denkt hier juist zóó over als over 't algemeen iedere katholiek. Het meeningsverschil kan eigenlijk alleen maar loopen over het tempo, waarin het na gestreefde dpel bereikt dient te worden. En bij het bepalen van dit tempo mag' men gerust een zeer groote voorzichtigheid betrachten. f 0» ,ijn bakkerij op het terrein gelegen aan de j Raadhuisstraat 96, kadastraal bekend ge-1 meentë Heemstede, Sectie B no. 1008, 1009 en 1 1215. B. en W. stellen voor, ten behoeve van het vergrooten van bovenbedoelde bakkerij, vrijstelling te verleenen van het bepaalde in artikel 15 quater der Bouw- en Woning verordening, onder oplegging der bovenom schreven voorwaarde. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Aanvang van den nieuwen cursus 16 Oct. Speciale clubs voor R.K. Spreekuur en inschrijving van leerlingen dagelijks van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur SCHAGCHELSIK. ,AT 29 Telefoon 10806 VERGADERING „WITTE KRUIS" Woensdagmiddag hield in Hotel v. Ree de nfdeeling Heemstede van bovengencelide vereeniging een ledenvergadering. Als gewoonlijk was de belangsteling weer uiterst gering, wat, gehoord de nuttige bc- spekingen, werkelijk jammer was. Nadat de voorzitter; burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, de vergadering met een kort welkomstwoord had geopend, werden de Notulen voorgelezen en goedgekeurd. Als leden der commissie tot het nazien van de rekening van den Penningmeester over 1929 werden bencemd de heeren Dr. Th. W. Beeker, J. M. v. Beek en Jac. Roest Sn. Hierna volgde de behandeling van den be schrijvingsbrief voor de op 4 Oct. te houden algemeene vergadering in Amsterdam, welke artikelsgewijs werd ter tafel gebracht. Bij punt 3 goedkeuring jaarverslagen om trent Heideheuvel, Bosch-Heide, Vechtoever en amjere instellingen zegt de voorzitter verheugd te zijn dat deze instellingen zoo floreeren met „Heideheuvel" wel als een parel aan de kroon. In de vacature-Pastoor P. F. W. Soepnel zal de afd. Heemstede de car.didatuur Mevr. C. Rees-v. Ingcn steunen, omdat zij het nuttig en noodig' vindt in het bestuur een dame zitting te deen nemen, daar vele in stellingen die tegenwoordigheid dringend noodzakelijk maken. Ook art.; Wijziging der statuten in het huishoudelijk reglement werd vrij breedvoe rig behandeld. Zoo wil de afdeeling Heemstede de gelegen heid om in het Hoofdbestuur een plaats te behouden, open te laten tot den 70-jarigen leeftijd. Over de vraag van districtsvorming was men het er algemeen over eens, dat de aan- knoopingspur.ten tusschen hoofdbestuur cn afdeelingen zeer weinig zijn. Door het vormen van districten, met als gevolg daaruit de candidaatstelling van het I hoofdbestuur, zal dit contact aanmerkelijk toenemen. j Hoewel al wat voorbarig misschien wer den breedvoerige besprekingen gehouden over verdeeiing van een eventueel batig saldo van Heideheuvel''. Wel vond men het jammer j dat de ontsmettingsoven te Alkmaar b.v. j op groote kosten zit, doch gelden voor een verplegingsinrichting geschonken, door ge- meentebesturen als particulieren, worden daarvoor beschikbaar gesteld, en, mocht i „Heide-heuvel" een batig saldo ter beschik king kunnen stellen, dan zou dit eer ten j goede moeten komen aan „Bosch-Heide" om daar de arbeiders, die verpleging noodig heb- De meening van prof. AldershoH Aan het slot van een artikel in het Tijd schrift voor Sociale Hygiëne geeft prof. dr. H. Aldershoff te Utrecht, ie secretaris van het Gezondheidscongres, de volgende con clusies: 1. omtrent den aard van den hier te lande heerschenden vorm van in de meerderheid der gevallen lichte pokken, bestaat geen volkomen zekerheid: 2. van het afzonderen der patiënten en hunne contacten dan daar, waar reeds Sieer gevallen voorkomen, geen uitgroeien uer epidemie worden verwacht; 3. vaccinatie cn revaccinatie met deugde lijke koepokstof is het eenige betrouwbare bestrijdingsmiddel; 4. het gevaar van encephalitis na en'ing verbiedt enting van jonge kinderen daar, j waar het alaslrimgevaar nog slechts van j verre dreigt; 5 daar, waar alastrim is opgetreden, moet voor de enting van jonge kinderen in elk geval afzonderlijk worden overwogen welk gevaar, dat der enting of dat van de alastrim overweegt; 6. waar het encephalitisgevaar na revacci natie zoo uiterst gering is, dient revaccina tie zoo ruim mogelijk te worden toegepast. Te Delit Te Delft zijn weer drie nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld. In de barakken worden nu 11 patiënten verpleegd, in het kinderhuis 16. De toestand van allen is be vredigend. Een patiëntje, dat lijdende is geweest aan encephalitis na inenting, is gisteren genezen uit de barakken ontslagen. Te Schiedam Er hebben zich te Schiedam twee nieuwe gevallen van alastrim voorgedaan, bij een driejarig meisje en bij een 24-jarigen man. Er zijn thans vijf gevallen. Te Heerlen In het Sint Josef-ziekenhuis le Heerlen is een vierde patiënt opgenomen, die zeer ernstige verschijnselen van alastrim ver toont. Te Herveld Dokter Fr. uit Herveld, die als alastrim- lijder was opgenomen in hel Wilhelminazie- kenhuis te Nijmegen, is genezen ontslagen. Te Rotterdam Sedert de laatste opgave is bij den Gem Genecsk. Dienst één geval van alastrim aangegeven. Te 's-Gravenhege Op vragen van het gemeenteraadslid den heer Guit, hebben B. en W. van Den Haag o.m. geantwoord: Er bestaat een stelselmatig overleg van den geneeskundigen hygiënist van den Gem. Geneesk, Dienst met d» in de gemeente ge vestigde artsen, met als gevolg een veelvul dig onderzoek van twijfelgevallen. Tot dus verre heeft dit geleid tot vaststelling van twee gevallen van alastrim bij inwoners der gemeente; hiervoor zijn de noodige maat regelen van isolatie en observatie getroffen. Een derde vastgesteld geval betrof een in Den Haag op bezoek zijnde verpleegster uit Rotterdam. Wegens de thans bestaande uitgebreide gelegenheid tot kostelooze inenting, ook in volkrijke buurten, vinden B. en W. geen aanleiding tot het ter inenting in automo bielen rond gaan van personeel van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst. Gisterennamiddag is op den onb2waakten overweg' aan de Breauté-laan te Vught 'n auto van de Melkinrichting St. Jan uit Den Bosch door een van den IJzeren Man ko menden trein gegrepen. De chauffeur werd niet gewoiid. doch het voorste gedeelte van den auto werd vernield. Vader van 12 kinderen gedood De heer F. de Vries, wonende in de Lccuwerikstraat te Groningen, is gisteren middag in de Nieuwe Ebbingestraat aldaar van een op hol geslagen paard geworpen en op straat gesmakt. In ernstigen toestand werd hij naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, alwaar hij gisteravond aan de be komen verwondingen is overleden. Hij laat een vrouw en 12 kinderen achter. In aansluiting aan het vorige bericht be treffende de lyphusgevallen op de stich ting „Dennenoord" kan nog medegedeeld worden, dat de gevallen beperkt zijn lot een der vrouwenpaviljoens, nl. paviljoen 14. Er ziin thans vijf zusters aangetast, die al len zijn opgenomen in de barak van het Academisch Ziekenhuis te Groningen. Van de patiënten van paviljoen 14 zijn er zeven aangetast, die in een gedeelte van het paviljoen worden verpleegd, dat geheel van de rest van het paviljoen geïsoleerd wordt gehouden. De toestand van alle zieken is bevredi gend. Lijk van een opvarende opgehaald Gistervoormiddag is te Baarland opge- vischt een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon. Ver moedelijk is het van een der opvarenden van het indertijd gezonken schip „Estel la". Het lijk is naar de Algemeene Begraaf plaats te Baarland vervoerd. Naar het „Ilbd." verneemt, hebben zich op het eiland Marken drie gevallen van en cephalitis post vaccinalis voorgedaan, alle bij kinderen, waarvan twee in één gezin, die beiden zijn overleden. De toestand van het derde kind is zeer ernstig. Goederenwagens uit de rails Gisteravond !c 9 uur 20 zijn op het ran geerterrein te Weesp eenige wagons van een voor de Rietlanden te Amsterdam be stemden goederentrein gederailleerd. Het ongeval geschiedde bij het rangeeren voor de samenstelling van trein 4802; de oor zaak kon nog niet worden vastgesteld. De materieele schade is niet groot en persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Met het. opruimingswerk werd onmiddellijk be gonnen, doch de personentreinen van Am sterdam in de richting Bussutn kregen on geveer tien minuten vertraging, omdat het voor deze treinen bestemd spoor versperd was. De toestand zorgwekkend Tijdens de melkveiling, welke gehouden wordt in het gebouw der Loosduinsche Groentenveiüng, had op het terrein van ge noemde veiling een ernstig ongeluk plaats. Eenige jongens van den melkhandelaar v. Z. uit Den Haag waren tijdens de veiling op het terrein aan het spelen. Een vracht auto van den heer Z. uit Loosduinen kwam vanaf den Houtweg de veiling oprijden wel ke door de spelende jongens niet werd op gemerkt, met het noodlottig gevolg, dat het pl.m. 10-jarig zoontje van v. Z. onder den auto geraakte. In zorgwekkenden toestand is de kleine ter verpleging naar een der Minder dan verleden jaar De tot heden vastgestelde suikergehalten van de aan de Brabantsche fabrieken aan gevoerde bieten, brenger, een teleurstelling. Het gehalte blijft gemiddeld bijna 0.8 pCt. beneden het gemiddelde van 1928 Het gewicht der bitten is ook iets lager dan het vorig jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5