m m SMMi De waarde der Rijksfilmkeuring m BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN MAANDAG 7 OCTOBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17277 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMA.U VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONSEVAL. HUICHELARIJ i Het einde der staking in de Zaansche houtindustrie De vlucht van de „Graf Zeppelin" naar Silezië uitgesteld 9-jarige jongen door een auto aangêreden DE ZEPPELIN BOVEN ONS LAND Twee vliegtuigen neergestort Ernstig motorongeval Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON 3 Groote Houtstraat 166 Haarlem De postvluchten naar Indië Put ingestort Belgisch jacht gestrand De toestand van oud-Regent Th. F. Ebbinkhuijsen I f- Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENTlEN 3Ect.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADV. 1RTEN- TIES. 1—4 regels 60 et p. p.-aWing; elke regel meer 15 ct, L j vc -niitbct Bij contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tussehen den tekst 60 ct per regel "V -sepXj/ AUeabonne'sopdubladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaarden»q«*|#j Levenslange geheele on geschiktheid tot werken door X "7 O bij een ongeval mef fftfn hij verlies van een hand, f 1 OC bij verlies van een «CH bij n breuk van **q tegen ongevallen verzekerd v^or een der volgende uitkeeringen I uUÜU." verliesvan beidearmen,beide beenen of beideoogen: I/uU«'"iioodelijken afloop. fcliö»"een voet of een oog: I Zü. duim of wijsvinger: *»U» been of arm IttU» bij verlies v. een anderen vinger. De bioskoopkwestie de vraag, hoe ons volk, en vooral onze jeugd in be scherming genomen kan en moet worden tegen den verderfelijken invloed van slechte films stelt de overheid voor een der moeilijkst denkbare problemen. De jarenlange lijdensweg, welke afge legd moest worden, alvorens men kwam tot wat wij nu hebben: de centrale Rijkskeuring, demonstreert heel duide lijk de vele en groote moeilijkheden, welke daartoe te overwinnen waren in ons landje met zijn duizend-en-één richtingen. Maar ook in het ondenkbare geval, "dat wij in het overheidsbeleid slechts met één richting te maken hadden, zou deze materie nog moeilijk genoeg te regelen zijn. Ten eerste is de film een ongelooflijk grillig verschijnsel, dat ons telkens weer naar nieuwe raadselen en moeilijkheden zet, en ten tweede zijn de menschen, voor wie de film beoordeeld moet wor den op hare toelaatbaarheid voor ver schillende leeftijden, allemaalver schillend. Het ideaal is natuurlijk, dat er geen enkele film wordt afgedraaid, welke voor wélk publiek dan ook door strek ken en (of) uitbeelding de volkskracht, de zedelijkheid, het gezag, enz. onder mijnt en het volk belemmert in het streven naar zijn hoogere, zijn hoogste roeping. En aangezien het de hoogste roeping van den mensch in dit leven is, God te dienen, is hier voor ons, Katholieken, vanzelf bij inbegrepen, dat geen enkele film gevaar op mag leveren voor het godsdienstig leven. Dit ideaal nu zal in onze zeer onvol maakte samenleving wel nooit bereikt worden; daartoe zijn er te veel hoofden en duS ook te veel zinnen, daartoe is de materie te moeilijk te „maszregeln", daartoe ook is het publiek, dat den in vloed der bioskoop ondergaat, te ver scheiden in leeftijd, in aanleg, in vat baarheid, in onderscheidingsvermogen ten aanzien van goed en kwaad, in wils- beheersching, enz., enz. Het ideaal wordt niet bereikt, maar dat neemt niet weg, dat we waardeering kunnen gevoelen voor het feit, dat de overheid haar taak tegenover het bios- koopkwaad in het algmeeh heeft willen erkennen en vervullen, en dat er, dank zij de thans uitgeoefende Rijks filmkeuring, toch in ieder geval wel iéts bereikt wordt: het ergste bioskoopvuil wordt geweerd; het "heeft thans niet eens meer de ge legenheid, tot de verschillende steden door te dringen, waar een plaatselijke commissie wel eens ernstig in verzuim zou kunnen blijven onder een al te lak- schen burgemeester. In een polemiekje met „De Gelderlan der" wist Pater Hyacinth Hermans, onze bekende filmkeuringsdeskundige, tevens lid der centrale keuringscommissie, nog méér goeds van de huidige Rijksfilm keuring te vertellen: „Sinds het in werking treden van de Bios- koopwet en de instelling van de Rijkskeuring worden nu ook de filmen voor volwassenen gekeurd, welke keuring met de leeftijdgrens van 18 jaar begint. Uit de oppositie in de pers, die bij her haling opsteekt als een film voor publieke vertooning wordt verboden, heeft men kun- koopwet zelden gebeurde, en dan was 't nog wel eens wordt uitgevaardigd. Wat vroeger voor het bestaan der Bios coopwet zelden gebeurde, en dan was 't nog maar een lokaal verbod. Behalve het radikale verbod heeft de Rijkskeuring ook nog het recht om koupu- res aan te brengen, en nu heeft de buiten staander het radikaal mis, als hij beweert, dat dit ook zoo goed als niet gebeurt. Integendeel, wij hebben onzen niet-Katho- lieken medeleden van de Rijksfilmkeuring dankbaar te zijn, dat zij ons in onze wen- schen vaak zoo loyaal tegemoet komen. 't Is dan ook om deze reden, dat wij tegen het beweren van „De Gelderlander" in dur ven zeggen, dat de Bioskoopwet zeker ver betering heeft gebracht in het zedelijke ge halte van de film, rekening houdend met het feit, dat de film als zoodanig steeds bedenkelijker van inhoud wordt." Voor Pater Hyacinth Hermans wen- schen wij niet onder te doen in waar deering van het goede, d.w.z. verminde ring van het kwade, waartoe de Rijks keuring leidt, maar wij zouden niet zoo vast-overtuigd met hem durven verkla ren, „dat de Bioskoopwet zeker verbete ring heeft gebracht in het zedelijke ge halte van de film, rekening houdend met het feit, dat de film als zoodanig steeds bedenkelijker van inhoud wordt." Wordt er thans zooveel strenger ge keurd dan voorheen over het alge meen door de plaatselijke keurings commissies? Zijn de vertoonde films thans minder aanstootelijk? Hebben zij over 't alge meen een minder verderfelijke strek king? Wij, gewone stervelingen, bemerken daar niets van! Of moet de „winst" uitsluitend hièrin gezocht worden, dat het bioskoopkwaad, „rekening houdend met het feit, dat de film als zoodanig steeds bedenkelijker van inhoud wordt" na de inwerking treding der Bioskoopwet niet erger ge worden is? Dat ware gesteld, dat de bewering juist was toch wel een heel zielig resultaat Toen de Kamers de Bioskoopwet aan namen, bedoelden zij toch zeker ver betering te brengen in den toen be- staanden toestand, en niet alleen maar, te voorkomen, dat de toestand nog erger zou worden! O ja! Met of zonder de Bioskoopwet had 't nog veel erger kunnen worden, en voor alles, wat de Rijksfilnikeuring aan verderfelijks weet te weren, moeten wij ten slotte dankbaar zijn. Maar en dat is de bedoeling van ons betoog men wachte zich ervoor, vertrouwen te stellen in de bioskoop, omdat er toch een Rijkskeuringscommis sie bestaat. Voor ons, Katholieken, zegt dit feit hoegenaamd niets. Dat hebben wij dezer dagen, na min der aangename kennismaking met de film „De Kermismeid", weer eens heel sterk gevoeld. Genoemde film was door de Rijkscom missie voor alle leeftijden goedgekeurd, en wat was haar strekking? „Och, jongelui, 't is heelemaal niet erg, wanneer je er in je jeugd ongeoor loofde relaties op na houdt! 't Is dood gewoon!" De vaders in het filmstuk komen er, vergoelijkend, rond voor uit: „wij zijn ook jong geweest!" Alleenhet kermismeisje mocht in deze film de carrière van den' chiquen jongeman niet in den weg staan; dat ware veel erger. Düs geeft de rijke vader van den jon geman aan den vader-kermisreiziger een bundeltje bankpapier enaf is de kous! Kan men zich een fatalere strekking van een film voorstellen? Wat moet onze jeugd gaan denken, wanneer haar een dergelijke film wordt vóórgedraaid? En toch werd deze film goedge keurdvoor alle leeftijden. En toen een Katholieke dagblad redactie na keuring en revisie van de keuring weigerde en bleef weigeren, deze film te bespreken en aan te bevelen, toen kreeg zij, heel begrijpelijk,, van den theater-directeur de opmerking te hoo- ren: „En deze film is goedgekeurd voor alle leeftijden! En in de keuringscommissie zit nota bene een Pater! Overweldigend was de aanblik van den stoet vóór het Rijksdaggebouw. Op den lijkwagen het stoffelijk overschot Wil de redactie nu Katholieker zijn dan een priester?" De bioskooptheater-directeur had ge lijk, hij had reden, zich te verbazen. Maar hij vergat, dat één Katholiek al is hij dan ook priester in een commissie van vijf geen Katholieke keu ring kan doen gelden. Wij verlangen, wij eisehen een andere, een strengere keuring dan die, welke de Rijkscommissie getuige „De Kermis meid" blijkt toe te passen. Dat is juist het gevaar van de Rijks- filmkeuring, dat men erop gaat ver trouwen, dat men er zich op gaat beroe pen, vooral omdat een priester er zit ting in heeft. De Katholiek zij en blijve voorzichtig ,met de bioskoop, even voorzichtig, als toen er nog geen Rijksfilmkeuring bestond; en de theater-directeurs gelie ven zich vertrouwd te maken met de gedachte, dat de Rijkskeuring voor ons allerminst doorslaggevend is. Zondag voor een week werd, zooals be kend, de radio-uitzending der heeren vrijdenkers door het controle-bureau van P. T. en T. afgebroken, omdat de vrij denkende spreker in zijn „redevoering" ('t leek wel bootwerkers-welsprekend heid!) beleedigend werd voor het hoofd van een bevriende mogendheid, Musso lini. Zoo wordt onder ons althans veronder steld, want we zijn op dit stuk in ons land niet zoozeer verwend, dat wij de afbreking der radio-uitzending toeschrij ven aan de door den vrijdenkenden spre ker uitgebrachte Godslasteringen. „Het Volk" was er echter niet heele maal gerust op. Het blad vermoedde blijkbaar, dat niet de uitval tegen Mussolini, maar wel de godslasterlijkheid de reden der afbreking was geweest, en düs kwam de roode re dactie in het geweer: Dat was een schandaal! De vrije mee- ningsuiting was hier aangerand! Heel nuchter werd daarop in de Katholieke pers geconstateerd: Daar heb je de socialisten weer; zij haasten zich de vrijdenkerij in bescher ming te nemen; „Het Volk" schaart zich alweer direct aan de zijde der bestrijders van het Godsgeloof! Weineen! antwoordt nu Zaterdag avond „Het Volk": „wij kunnen de ver- plechtige zilling in den Rijksdag vóór de begrafenis. Het stoffelijk overschot was temidden van een schat van bloemen opg-baard zekering geven, dat wij met even groote overtuiging protest aangeteekend zouden hebben tegen onderbreking van een godsdienstige uitzending; wij komen uit sluitend op voor de geestelijke vrijheid van alle overtuigingen;.... men weet zeer wel, dat de sociaal-democraten ook het toestaan van Roomsche processies voorstaan Het is heel jammer voor „Het Vplk", dat het zijn vriendelijke gevoelens ten opzichte van den godsdienst niet beter „bewijzen" kan dan door te schrijven, dat de sociaal-democraten ook het toe staan van Roomsche processies voor staan. Dit argument toch is niets dan hui chelarij. De socialisten zijn alleen maar voor processievrijheid, als de Katholieken deze tegen zeer behoorlijken prijs van hen koopen willen. Evenals wij indertijd het gezantschap bij den Paus van de heeren hadden kun nen koopen tot den prijs van een Roomsch-rood kabinet. „Het Volk" moet met andere bewijzen komen, als het ens wil doen gelooven, dat het „met even groote overtuiging" protest aangeteekend zou hebben tegen onderbreking van een godsdienstige uit zending, en dat het uitsluitend opkomt voor de geestelijke vrijheid van alle over tuigingen. Voor een princiep, waarmede koe handel gedreven wordt," hebben wij niet veel respect. Vandaag het werk hervat Zaterdag zijn de werkwillige arbeiders naar hun woonsteden teruggekeerd. De Zeeuwen die te Zaandam werkzaam waren aan de houtwervm in het Westzijder- veld, zijn des morgens per spoor met de eerste gelegenheid vertrokken. D\s namid dags volgden de bewoners der Zuiderzee plaatsen, die eveneens aan de in het West- zijderveld gevestigde houtzaken te werk wa ren gesteld. Ook dezen gingen per spoor heen. Ten slotte zijn de werkwilligen, die op het z.g.n. eiland verblijf hielden en in dienst van de firma's William Pont en Schuddeboom waren, tegen twee uur per dekschuit en ond r bescherming van politiebooten vertrokken. Er deden zich bij het vertrek geen incidenten voor. Ongeveer veertig werkwilligen van elders, die in vasten dienst waren genomen en over de verschillende houtfirma's verdeeld zijn. bleven achter. De stakers, die vandaag direct herplaatst konden worden, ontvingen daartoe een schrif telijke oproeping. Van de rijksveldwachters, di» tijdens de staking te Zaandam - gedetacheerd waren, zijn reeds ruim dertig vertrokken. Ten geygjge van het stormachtige weer, is de stait van het luchtschip „Graf Zep pelin" naar Silezië 24 uur uitgesteld, zoodat het luchtschip waarschijnlijk in den nacht van Maandag op Dinsdag zal opstijgen. Bij zijn vlucht naar Zwitserland gisteren voer het luchtschip eerst over het Vier- woudstedennveer, waar het door liet weer gedwongen werd een anderer .weg te kiezen. Het wendde zich toen naar het Meer van Zurich, vloog over Bazel, en het Reindal bij Schaffhausè'n én keerde over den Hahent- bij Schaffhausen en keerde over den Hohent- Moeilijke landing Vroeger dan verwacht werd keerde gister middag de „Graf Zeppelin" terug van haar vijfde reis naar Zwitserland. Door den storm kon het luchtschip ech ter eerst niet landen, doch motst bijna twee uur boven de stad blijven kruisen, totdat de storm eenigszins gekalmeerd *vas Toch was het nog met-groote moeite, dat dt landings troepen, die verdrievoudigd in aantal waren, met behulp van een groet, aantal toeschou wers, er om ongeveer 5 uur in slaagden het luchtschip binnen de hal te brengen. Te Tilburg had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. Het zoontje van den heer Van R. fietste op don Bredaschenweg in de richting Breda. B:j den Watertoren wilde hij naar links uitwijken om de Diepenstraat in te rijden, maar gaf toen geen enkel sig naal. Een auto, van den heer Van O. uit Stein (Limburg), die hem achterop reed, reed den 9-jarige jongen op de wegltruising derma te aan, dat hij onmiddellijk naar het R. K. Gasthuis moest worden overgebracht. De toestand van het knaapje is zeer zorg wekkend. Den autobestuurder treft geen schuld. Begeleiding per vliegtuig voor liefhebbers Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen, dat de volledige route, welke de „Graf Zep pelin" 10 October, wanneer de weersomstan digheden medewerken, op haar tocht boven Nederland zal volgen als volgt is opgesteld: Nijmegen, Utrecht. Amsterdam, Haarlem Den Haag, Rotterdam, Breda, 's-Hertogen- bosch, Arnhem, Zwolle, Leeuwarden, Gro ningen. Het luchtschip komt uit de richting Diisseldorff en verlaat het land in de rich ting van Emden. Voorts werd gemeld, dat hoogstwaarschijn lijk dit jaar geen verdere vluchten boven Nederland zullen worden uitgevoerd. De K. L. M. heeft besloten belangstellen den in de gelegenheid te stellen het lucht schip „Graf Zeppelin", dat op 10 October een bezoek aan ons land brengt, per vlieg tuig te begeleiden. Zoowel te Amsterdam als te Rotterdam zullen vliegtuigen opstijgen om het lucht schip tegemoet te gaan. Van Amsterdam uit zal getracht worden de ontmoeting bo ven Utrecht te doen plaats hebben en van Rotterdam uit boven Leiden. De vluchter, duren circa één uur. Vier dooden Twee militaire vliegtuigen, die van een vlucht naar Italië en Jougc-Slavië terug keerden, zijn bij Sorbier neergestort. Ei zijn vier dooden. Eén doode, één zwaar gewonde Bij een motorongeval te Milöam (Fr.) is de heer Simons, uitvoerder van de weg- verbetering aldaar, gedood. De heer Hoek stra, te Mildam, werd ernstig gekwetst. Hij is naar het ziekenhuis te Heerenveen over gebracht. Het einde der staking in het Zaanscha houtbedrijf. Zondag vonden weer verschillende ern stige auto-ongelukken in vr>-chiileade dee- len van het land plaats. De bijzetting van het stoffelijk overschot van dr. Stresemann. Aanslag op den Roemeenschen minister van binnenlandsche zaken. Vlug verloop der onderhandelingen tus sehen Hoover en Mac Donald. Barometerstand 9 uur v.m.: 756 Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen wor gen opgestoken om: 5.48. Het derde vliegtuig te Aleppo Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het derde postvliegtuig Zaterdag te 5 u. 47 (plaatselijken tijd) uit Constantionopel is vertrokken en te 12 uur 50 plaatselijken tijd te Aleppo is aangekomen. Alles wel aan boord. Zondag werd de reis voortgezet. Des morgens te 6.10 uur vertrok het uit Aleppo, om te 12.40 te Bagdad te landen.' Heden wordt de reis voortgezet. Man onder het zand bedolven en gestikt In de buurtschap Angelsloo nabij Emmen, stortte Zaterdag een 7-meter diepe drink waterput in, terwijl de putmaker J. E. Spie- gelaar er in aan het werk was. De man werd onder het zand bedolven. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld om hem te bevrijden. Na anderhalf uur werken slaagde men hierin. Een aanwezig geneesheer kon echter slechts den dood constateeren. S. laat een vrouw en drie kinderen achter. Een Belgisch zeiljacht uit Antverpen af komstig, is gisteravond nabij Waarde Z..) tegen de zeewering gestrand. Dl 2 opvaren den hebben zich wetej- ta redden Door Smits bergingsbedriji is een contract gemaakt om het schip te bergen De vooruitzichten hiervoor zjjn echter niet gunstig en men vreest, dat het jacht geheel lek zal slaan. Alle gevaar geweken Naar wij bij informatie aan het St. Joseph- gesticht te Hillegom vernemen, is de toes.and van d;n Hoogeerw. Heer Th. F. Ebbinkhuij sen, oud-Regent van het seminarie Hage- veld", in die mate verbeterd, dat alle gevaar als geweken mag worden beschouwd. De Duitschc regeering in den stoet. Van L n. r.: minister Severin, denburg en rijkskanselier Muller. Geheel rechts de oudste Stresemann. g, president von Kin zoon van wijlen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1