I 1 1 Veiling-overzicht f3000.- f' Provinciaal Nieuws 'jubileum DINSDAG 8 OCTOBER 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by voorultbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. 5 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17278 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMA'.L VIER EN TWINTIG UREN NA HET 0N1EVAL. EEN NIEUWE VAN SPEYK GEVRAAGD? De tocht van de „Graf Zeppelin" naar Silezië De kinderverlamming in de provincie Groningen ARBEIDSCONFLICT BIJ DE PARTICULIERE GASFA BRIEK TE HENGELO Een staking aangekondigd Godsdienstleeraar te Hoorn Niet-bekrachtigde raads besluiten Als twee menschen tegen elkander botsen De Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug De postvlucht naar Indië Zilveren jubileum van Prof. R. H. Woltjer Schippersvrouw verdronken Wielrijdèr aangereden en gedood Motorrijder gewond De R. K, Kunstenaars op stap Het jubileum van het Genoot schap voor Heilgymnastiek De eerste Nationale wedstrijd in het teekenen van Gemeentewapens Geldersch Folklorefeest UITGEEST EDAM ENKHUIZEN EGMOND AAN ZEE J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem NOORD-SCHARWOUDE LANGENDIJK Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cL; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VMV Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolgede verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd v *or een der volgende 'uitkeeringen Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door bij een ongeval mef IfiCfJ bij verlies van een hand, 14 QC bij verlies van eeD ICO bij'n breuk van (AH verlies van heidearmen. beide beenen of beideoogen I UU»""doodelijken afloop. 5fcÜU»"een voet ol een oog: fcw» duim of wijsvinger: 'tl II» been of arm: bi] verlies v. een anderen vinger. De gouverneur van Curacao is, zoo als men weet, op weg naar Holland om de regeering nader in te lichten om trent den overval der vreemde bandie ten aldaar, maar nog vóór de gouver neur hier voet aan wal gezet heeft, nog vóór hij aan eenige règeerings- autoriteit ook maar de minste monde linge inliehting heeft kunnen geven, is de liberale pers al reeds sinds maan den in actie om dezen gouverneur van Curacao als zoodanig voorgoed onmo gelijk te maken. Het heet „heldhaftig" dat hij liever had moeten sterven op het veld van eer, dan dat hij zich op een pira- tenschip liet meenemen, en men stelt den gouverneur voor als een ridder van de droevige figuur in een erbarmelijke operette. Is dat recht? Had gouverneur Fruytier in de gege ven omstandigheden een andere hou ding kunnen en (in geweten) mógen aannemen? Had de heer Fruytier een navolger van Van Speyk moet worden, door in een hopelooze positie niet alleen zich zelf, maar ook honderden medemen- schen, in den dood te jagen? Was dat verantwoord geweest? Was de heer Fruytier een nationale held geworden, als hij niet alleen zijn eigen gezin', - maar tegelijkertijd ook. honderden andere gezinnen in rouw gedompeld had omwille van een verlo ren zaak? Want zóó ziet het geval er voor ons uit, zoolang een nader onderzoek niet het tegendeel uitgewezen zal hebben; en tot zóó lang meenen wij, afgaande op de bekende feiten, eerder te moeten aannemen, dat de heer Fruytier in een echt menschelijke en echt christelijke beslissing o.i. het beste deel verkoren heeft. „Jawel! Maar de éér van de Neder- landsche natie is aangerand, is zwaar beleedigd," zoo heet het volkomen juist. Maar aan wie de schuld? Als hier schuldigen gezocht en ge vonden moeten worden, dan zijn het de opeenvolgende Nederlandsche regeerin- gen, die het overzeesche gewest Cura sao in een defensief zoo desolaten toe stand. lieten, dat gouverneur Fruytier in de gegeven omstandigheden, men- sehelijkerwijze gesproken, niet anders handelen kón, en, moreel gesproken, niet anders handelen mócht. Het ware, voorzoover wij het geval thans overzien, een misdaad geweest, indien de gouverneur van Curacao een tweede nationale held a la Van Speijk had willen worden. Toch was zulks, naar het schijnt, den liberalen heeren naar den zin geweest. Doch niet alleen vanwege de „held haftigheid", welke uit zoo'n parmantig optreden gesproken zou hebben: van liberale zijde wilde men den heer Fruytier blijkbaar graag kwijt, omdat hij te katholiek was, omdat hij te goed met de missie en met het bijzonder onderwijs in Curacao overweg kon. In tegenstelling met zijn voorganger, die hoewel katholiek zijnde met missie en bijzonder onderwijs, tot vreug de der liberalen, minder harmonieerde. De liberale pers heeft het zelf verra den, dat zij mede daarom tegen een voortzetting van het Fruytier-bewind op Curas ageert, hoezeer zij haar agitatie ook „onschuldig" voorstelt als een strijd voor de eer van onze natie; Er schuilt een grove onoprechtheid in de op zichzelf al voorbarige actie tegen een voortzetting van het huidige gouverneurschap op Curacao. De regeering gelieve zich ook hiervan rekenschap te geven, wanneer zij de kwestie-Fruytier nader onderzoekt en zich daarbij onwillekeurig de „veront waardiging" der liberale pers zal her inneren. De start 24 uur uitgesteld Kapitein Lehmann verklaarde na het bin nenkomen van het weerbericht om midder nacht, dat de stalt van de „Zeppelin" wegens, de bijzonder ongunstige weersomstandighe den boven geheel Europa 24 uur moest wor den uitgesteld. Onder d'eze omstandigheden wil hij de verantwoording niet op zich nemen voor zichzelf en de passagiers. Hij is voorne mens eerst gunstiger weerberichten al te wachten en eerst dan een nieuw tijdstip vast te stellen voor den start. De passagiers hebben zich na deze verkla ring naar het hotel terugbegeven. De kinderverlamming te Baflo (provincie Groningen) breidt zich nog steeds uit. Er 'zijn reeds drie gevallen met doodelijken af loop voorgekomen. Verschillende ouders zenden hunne kin deren naar andere plaatsen, daar zij bang zijn voor besmetting. Reeds herhaalde malen sedert 26 Maart reeds vijf maal heeft de Neder landsche Bond van Personeel in overheids dienst de N.V. Hengelosche Gasfabriek ver zocht hem, in de gelegenheid te willen stel len tot het bespreken van de loonen en arbeidsvoorwaarden der werklieden, by de fabriek werkzaam. Tot nog toe werd hierop van werkgevers zijde echter nog niet toestemmend geant woord. De Ned. Bond van Personeel in Over heidsdienst heeft de directie in een schrij ven thans een ultimatum gesteld. Uiterlijk Zaterdag 12 October a.s. n.l. wordt een be vredigend antwoord op het bovenvermeld verzoek verwacht. Is op dien datum nog geen antwoord ontvangen, dan wordt Maandag de werkstaking geproclameerd, ingaande des voormiadags om half zeven voor werklieden, werkzaam in dagdienst en des namiddags om 2 uur voor werklieden werkzaam in continudienst. Op de vragen van het Tweede Kamerlid' den heer Bierema, betreffende de benoe ming van een godsdienstleeraar aan de Rijkswerkinrichting te Hoorn, heeft de Mi nister van Justitie o.m. geantwoord: Inderd'aad is, zoowel in 1927 als in dit jaar, tot godsdienstleeraar bij de Rijkswerk inrichting te Hoorn een andere predikant benoemd dan die, welke door het college van regenten d'aartoe waren aanbevolen. De omstandigheden, waaronder reeds spoedig na de eerste benoeming de tweede benoeming had te geschieden, waren vrij wel gelijk aan cTie, welke bij de eerste be noeming golden, en de minister is dan ook op soortgelijke overwegingen als bij de eer ste benoeming afgeweken van de aanbeve ling van het college van regenten, die ge lijkluidend was aan die bij die eerste benoe ming. Op d"e vragen van het Tweede Kamerlid den heer Hiemstra betreffende de bij K. B. van 30 Aug. 1929 geschorste besluiten van de raden der gemeente Beerta, Bellingwolde en Meeden, alle strekkende tot niet-be- krachtiging van de ingevolge art. 187 d'er Gemeentewet door de burgemeesters dier gemeenten uitgevaardigde algemeene voor schriften van politie en betreffende bespoe diging van het in de overweging van ge noemd K. B. bedoelde onderzoek heeft de Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw geantwoord: Raadsbesluiten, als bedoeld in art. 187, 3e lid, der Gemeentewet, strekkende tot het al of niet bekrachtigen van de door den burgemeester uitgevaardigde algemeene voorschriften van politie, zijn, evenals alle andere niet aan hoogere goedkeuring onder worpen plaatselijke verordeningen, onder worpen aan bet recht van de Kroon tot schorsing of vernietiging. Evenmin als de verordleningmakende macht van den raad in het algemeen, wordt het recht, den gemeenteraden in ar tikel 187 verleend, om door niet-bekrach- tiging algemeene voorschriften van politie te doen vervallen, door het Koninklijk schorsings- en vernietigingsrecht tot een doode letter gemaakt; het schorsings- en vernietigingsrecht is in een Staatsinrichting als de onze, gebouwd op decentralisatie, een onmisbaar instituut, aangezien zonder dit recht de Staatsbouw zou worden ontwricht. De minister is gaarne bereid, de beslis sing omtrent de vraag of bedoelde raads besluiten der gemeenten Beerta, Belling wolde en Meeden in strijd zijn te achten met het algemeen belang, zooveel mogelijk te bespoedigen. Een hersenschudding het gevolg Zondagmiddag is op een voetbalveld in den Amsterdammerpolder een speler tegen een anderen speler opgeloopen met zulk een kracht dat de laatste viel en bewuste loos bleef liggen. Hij bleek een hersen schudding en inwendige kneuzingen te heb ben bekomen en werd naar het Binnen gasthuis overgebracht. Het 250-jarig bestaan Ter herdenking van het 250-jarig be staan van het Staatsbedrijf der Artillerie- inrichtingen op 22 November a.s., vormde zich een comité uit het personeel bestaan de uit de heeren: Der Weduwen, Hamm, van Zoest, Jansen, Theinert, van As, Cline, Post, Jaspers, Dupon, Schafer en Reneman. Uit dit Comité werd het volgende bestuur gekozen: Voorzitter, Ir. der Weduwen, 2e vcorzitter, Jaspers; secretaris P. Reneman; penningmeester L. van Zoest, terwijl den heer Weijman gevraagd zal worden als technisch adviseur op te treden. Het comité zal de verdere te nemen maatregelen uitvoeren. Het derde vliegtuig te Jask aangekomen Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het derde postvliegtuig, op weg naar Ned. Indië, gisterenmorgen om 5.40 uit Bagdad is vertrokken en na een tus- schenlanding te Boesjir om 16.50 te Jask is aangekomen. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. In het kamp der jubilea Weert het feestspook zich geducht. Zoo gedenkt men thans het eerste Jubileum van de lucht. Onze K. L. M. viert heden Haar door-luchtige bestaan, Doordat zij een tiental jaren Reeds de lucht in is gegaan. Als de mensch zich wil verheffen Boven 't alledaagsch gedoe, En hij snakt naar hooger sferen, Dan gaat hij naar Schiphol toe. Vlugger reis je dan per auto Of per schip en ook per trein. Vliegensvlug gaat altijd vlugger Sinds er vlugge vliegers zijn. Vliegend vliegen af te vangen Van een tragen concurrent Is twee vliegen in een klap slaan Langs het blauwe element. En de zegswijs: vlieg de lucht in, Klinkt niet langer inhumaan Sinds de groeten in den lande Ons daarheen zijn voorgegaan. "t -Vliegen neemt, hoe kan het anders, Met de jaren grooter vlucht. Dit bewijst weer: onze toekomst Hangt als altijd in de lucht! MARTIN BERDEN. Het is eenige weken geleden, dat prof. r, H. Woltjer den dag kon herdenken, dat hij voor 25 jaren werd benoemd tot hcogleeraar in de klassieke talen aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. Door ongesteldheid van den heer Woltjer moest de herdenking van dit feit eenigen tijd worden uitgesteld en werd deze bepaald op gisteren. In het Paviljoen Vondelpark werdT een receptie gehouden, die druk bezocht werd. Daar kwamen o.m. directeuren en cura toren van de Vrije Universiteit, professoren van die Hoogeschool, leden van den Senaat der Gemeentelijke Universiteit en leden van den Onderwijsraad en van de Schoolcom missie te Amsterdam. Door prof. H. J. Pos werd de jubilaris allereerst toegesproken in zyn kwaliteit als rector-magnificus en voorzitter van het Comité van oud-leerlingen en leerlingen. Voorts werd hij toegesproken door ds. J. Schaink, voorzitter van het comité van ou ders van leerlingen. Hierna voerden nog eenige sprekers het woord, waarna de jubilaris dankte. Te Dordrecht is de vrouw van eenschip- per, bevarende het schip „Wiedersehen", bij het aah boord gaan in de Dokhaven geval len. Tien minuten later werd haar lijk op gehaald. LichteGeurige ROOKTABAK R00DE-STER THEODORUS NIEMEIJER GRONINGEN Gisteravond kwam de 48-jarige grond werker L. Slomp afkomstig uit Drente en wonende te Eindhoven per rijwiel van den Rielschen Dijk te Eindhoven om den Gel- dropschen weg dwars over te steken. Op dat oogenblik passeerde een vrachtauto uit Maastricht Het uitzicht was belemmerd door een paar stilstaande auto's, met het gevolg dat de wielrijder tegen het rechter voorspatbord van de auto reed en met een smak tegen den grond werd geslagen. In bewusteloozen toestand werd hij opgeno men en kort daarna is hij overleden. Door de vernieling van een glasruit van de auto had de chauffeur lichte glasscherfwonden. Onder de gemeente Geldrop reed een mo torrijder uit Aalst bij Eindhoven recht op een tegemoet rijdende autobus in. Met een gapende hoofdwonde werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Eindhoven over gebracht. Zijn toestand is zeer zorgwekkend De aanrijding geschiedde met zulk een kracht, dat beide voorwielen van de autobus in het ongereede zijn geraakt. Men schrijft ons i Naar het land van de Saksen, welks bosch- rijke pracht in verfijnde tinten te versterven ligt in lijdzame verwachting van den komen den winter, trokken Zaterdag 1.1. de Katho lieke Kunstenaars op, de architecten tegelijk met de beeldende kunstenaars. Zij hielden hun najaarsvergadering te Zutfen en knoop ten daaraan, hun gewoonte getrouw, een excursie vast naar bezienswaardigheden van het stadje en de lokkende omgeving. Aan het station verwelkomde de gastvrije vereeniging „Zutphen Vooruit" de talrijke groep op vriendelijke en gulle wijs en trok men gezamenlijk de oude veste binnen. Verschillende gebouwen werden bezocht De oude gratievolle Wijnhuistoren, de merk waardige oude Walburgskerk als zoovele monumenten uit der Middeleeuwenvormen schat min of meer gehavend achtergebleven, de in West Europa umeke Librye, de eerste openbare leeszaal uit de 16e eeuw, de boter- (vroeger vleesch)hal met haar zware eiken kapconstructie in zicht, nog de drogenapstoren met haar stoer, doch pikant silhouet en dan, ja dan nog met zoovele oude bescheiden, doch bewegelijke gevels als waardevolle parelen aan haar sierlijke kroon pronkte het oude historische stadje den kunstproevenden gasten tegen, 's Middags had een belangrijke vergadering plaats onder voorzitterschap van den aftredenden architect P. G. Buskens. De verkiezing leidde tot de gelukkige keuze van den nieuwen voorzitter, den heer W. J. Sandhövel, den Maastrichtschen bouwmees ter. De heer Sandhövel aanvaardde zijn functie met een rede, waarin hij zijn voor nemen uitstippelde omtrent de opvatting 1 zijner bestuurstaak De verbetering van den Kerkelijken bouwkunst, verheffing van den Katholieken architectenstand en goede samen werking met den architectenvakvereeniging, den B.N.A., waarvan de heer Sandhövel tevens bestuurslid is. Daarna werd met al gemeene stemmen het prae-advies van het bestuur aangenomen, waarmede de vakgroep besluit zich voorloopig als standsorganisatie te handhaven. Ten slotte werd na veel beraad besloten het eigen orgaan „Mededeelingen" te behoucen en een belangrijke wezens- verbetring te doen ondergaan. Het voorstel der redactie om de weinig zeggende naam te veranderen vond veel instemming. Dies zal ■met Januari '30 het nieuw herboren officieel orgaan in nieuw kleed, in nieuwen vorm, frisscher geredigeerd en onder nieuwen naam „Van Bouwen en Sieren" het levens licht aanschouwen. Na nog tal van interne aangelegenheden tot een goede oplossing te hebben gebracht, werd de vergadering gesloten door den aftredenden voorzitter, den heer Buskens, wiens afscheidswoord door de vergadering met een waardeerend applaus werd ontvangen. Daarop trokken de vakgroepen in groote en kleine auto's door den heerlijken „Achter- hgek" en bezochten onder voorgaan van den heer v. Mourik, den jovialen voorzitter van de Vordensche vreemden verkeersver- eeniging de oude kasteeltjes ,,'t Hackfort" met Zijn eeuwenoude bosschen, „De Bramel", welks kasteelheer Thare zelf bij zijn gasten de bekoring der omgeving nog trachtte te verhoogen. Tot slot „De Wildenborgh", waarna de terugtocht aanvaard werd naar Zutphen. De kok van „Den Hollandschen Tuin" demonstreerde ten slotte de mogelijk heid om voor een heelal dag aesthetisch verzadigde kunstenaars nog hun aandacht te boeien. En waarlijk ook de zevende muse, in naam slechts de asschepoester onder haar zusters, kan zelfs bij de meest fanatieke voor standers van het platte vlak en de rechte lijn waardeering vinden als zij haar tijd weet te kiezen. De samenkomst der R. K. Kunstenaars heeft ook dit keer weer haar nut bewezen. Her bevorderen eener noodzakelijke Katho lieke organisatie onder de veel nog verdwaalde R. K. Kunstenaars, het aankweeken eener kameraadschappelijke geest door het ge meenschappelijk genieten en onderling kriti- zeeren van belangrijke architectonische ob jecten en hun versiering. De toenemende bloei der vereeniging en het groeiende getal der deelnemers aan deze excursies zijn het beste bewijs harer noodzakelijkheid. maar ook bij die van het algemeen vormend onderwijs. Ook trof het, dat een streven naar een 'betere letter op te merken viel, en dat een enkele maal dat streven zelfs voortreffelijk slaagde. De leden van het Eere-Comité Voor het Congres ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage in Nederland" is het volgende eere-Comité samengesteld; W. de Vlugt, Burgemeester der gemeente Amsterdam, Voorzitter; K ter Laan, lid v. d. Tweede Kamer der Staten Generaal; Dr. Th. Hammes, Oud-Voorzitter van de Mij. t. b. d. geneeskunst; Mr. Dr. H L. van Duijl, lid v. h. bestuur der Rijksvérzekerinsbank; Dr. V. Gravensteen, medisch adviseur der Rijksverzekeringsbank; Dr. M. H. Josephus Jitta, voorzitter v. d. Centralen Gezond heidsraad; Dr. W. R. H. Kranenburg, me disch adviseur der Arbeidsinspectie; Dr. D. Snoeck Henkemans. lid v. d. Verzekerings raad te den Haag; Prof. T. J. J. Buitendijk, hoogleeraar te Groningen; Prof. Dr. E. Gor ter, hoogleeraar te Leiden; Dr. L. Heijer- mans, directeur v. d. gemeentelijken Genees kundigen Dienst te Amsterdam; Dr. G. J. Nieuwenhuis, rector v. d. Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam; Dr. J. Stumpf, directeur van het Binnengasthuis te Amsterdam; Dr. W. F Veldhuizen, direc teur van het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam; Dr. S. C. M. Spoor, directeur van het Burgerziekenhuis te Amsterdam; Dr. L. C. Kersbergen, directeur van het Elisabeths- Gasthuis te Haarlem; H Boeree, comman dant der vrijwillge Burgerwacht te Amster dam; M. F. Graafland, inspecteur v. d. li chamelijke opvoeding is de 2e inspectie; W. H. Nijsten, inspecteur v. d. lieh. opvoeding in de le inspectie; K, H. van Schages, in specteur v. d. lichamelijke opvoeding te Am sterdam. De jury voor den Nationalen Wedstrijd, in he; teekenen van Nederlandsche Gemeente wapens, uitgeschreven dooi de Koffie HAG Maatschappij te Amsterdam, kwam bijeen op 1 October j.l. Natuurlijk bevonden zich onder de 2681 inzendingen ook zeer primitieve pogingen, maar bij het nauwkeurig bezien bleek, dat de overgroote meerderheid der tee keningen niet alleen met zorg en toewijding was ver vaardigd, maar een groot aantal dezer teeke- ningen gaf er blijk van, dat talent voor teeke nen (natuurlijk genomen in zijn betrekxelijk- heid in verband met de vraag van dezen wedstrijd) in verblijdende mate onder de leerlingen van onze verschillende scholen aanwezig is. Ook bleek, dat in het teekenen van decora tieve motieven, zooals deze op de bewuste zegels voorkomen, een vaardigheid spreekt, die zeker in verband e brengen is met de gegroeide belangstelling in decoratieve kunst in het algemeen in ons land. Ook het gebruik van kleuren in waterverf en tempera getuigde Zeker van een grooteren durf en meer uitge sproken smaak dan een paar 10-tallen iaren terug in ons land voorkwamen. Slappe en ongedecideerde tusschentonen kwamen spo radisch voor sterke, strakke contouren rond vaste heraldische kleuren aangebracht kwa- men niet alleen als regel voor bij de teekenin- I gen der leerlingen van de Nijverheidsscholen, In 1930 De Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw, is voornemens in Augustus 1930 een groot landbouwfeest te organisee- ren, dat zal bestaan uit een. Folklcre-optocht met betrekking toi de geheele provincie Gelderland. Verder zal er een tentoonstelling worden gehouden, waar allerlei interessante boeken, platen, schilderstukken, oude en nieuwe land bouwwerktuigen zullen worden geëxposeerd. Een groot openluchtspel, een concours hip- piqué, een fokveedag enz., zullen mede plaats vinden. In het hoofdcomité hebber zitting de hee ren W. J. Klein Lankhor.t, te Apeldoorn, als voorzitter en G. Spocr te Velp als se cretaris. UITSLAGEN VOETBALWEDSTRIJDEN V. V. U. Neerlandia IUitgeest I 15 Uitgeest IIIZeemeeuwen IV 42 Uitgeest aVrona a 20 Herhalingsonderwijs Wegens te geringe deelname gaat het R. K. Herhalingsonderwijs naar alle waarschijnlijkheid dezen winter niet door. Coöperatie „Ons Belangd' Woensdag 9 Oct. a s. 's avonds 7 uur vergadert de R.K. Coöperatie „Ons Belang". Halfjaar], ver slag en bespreking: voering van propaganda, staan op de agenda. Omzet postkantoor September 1929 16 expressen; 66 verzonden aanget. stukken; ontvangen aanget. stukken 101; girostortin gen 572; postwisselstortingen 179; uitbetaalde chèques 270; geïncasseerde quitanties 623; gedeponeerde borderellen 33; inlagen Rijks postspaarbank 119; terugbetalingen dito 38; stortingen R. V. B. 17; uitbetaalde ouderdoms renten 25; zegelverkoop 681.37. Geldelijke omzet 105944.08. E. V. C. IElectra I, 21 Electra wint den toss, zoodat de thuisclub aftrapt. Di rect na den aanvang krijgen de Amster dammers een strafschop te nemen, welke de E.-keeper evenwel op schitterende wijze keert. Het spel gaat vrywel gelijk op met de thuisclub iets in de meerderheid. Wel dra heeft de Edammer linksbinnen succes en geeft zijn club met een schitterend schot de leiding. Vlak voor die rust weet Plas den voorsprong te vergrooten. Na de rust komt Electra flink opzetten, terwijl E. reeds bewust van de overwin ning een slap spel te zien geeft. Het zit den Amsterdammers echter niet mee, terwijl het hem bovendien aan een goeden schutter mankeert. Ais een Electra-speler tegen de lat schiet, ontstaat door den terug stuitenden bal een schermutseling waaruit de Amsterdammers een tegenpunt weten te fabriceeren. De thuisclub begint nu in te zien, dat het zoo niet gaat en begint weer flink aan te pakken. Ook Electra toont zich van haar beste zijde, zoodat van beide par tijen goede aanvallen tot stand komen. De tijd verstrijkt al meer en meer en als de gced leidende scheidsrechter het einde aan kondigt, hebben de Edammers, een nauwe lijks verdiende, overwinning behaald. E. V. C. IIHoorn I, 12 E. V. C.'s tweede elftal speelde te Wógnum een pro- pagandawedstrijd tegen Hoorn I. Ofschoon het laatste elftal een klasse hooger speelt viel het spel van E. zeer mede, en is de nederlaag dan ook volkomen gerechtvaar digd. Winkelweek De trekking der Edam- sche winkelweek zal naar wij vernemen Woensdag worden gehouden n.m. half 9 uur in het Dam.hotel. Burgemeester zal hierbij als steeds tegenwoordig zijn. Politienieuws Aangifte werd gedaan door de ouders van enkele kinderen, die in een hoop zand hadden gespeeld, dat door den eigenaar hiervan enkele schoenen en klom pen der kinderen in het water waren gewor pen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen A. V. van Venhuizen en D. A. wegens fietsrijden des avonds na 7 uur door de Westerstraat. Tegen F. w. wegens het onverlicht laten staan van een auto op den openbaren weg tegen C. B. van Westwoud zonder licht rij den en P. B. uit Hoogcarspel zonder reflector. Burgerl. stand Geboren: Cornslia dr. van C. A. D. Perisutti en L. Prins; Willy Alida dr. van L. Zwart en E. van Pel; Alber- tus zoon van A. Wijker en N. Zwaan; En gel zoon van E. Rins en G. Groen; Dirkje dr. van Jac. Groen en P. van den Berg; Ja- coba dr. van J. Wyker en B. Groen; Adriana dr. van C. Blok en J. Zwart. Overleden: Klaas Schregardus ln den ouderdom van 76 jaar. Gehuwd: A. P. dé Munk en E. Glas. E. de Groot en L. Conijn. Heden houdt de Hanze in het Bisdom Haarlem te Wassenaar haar 22e jaarverga dering. Een dreigende werkstaking bij de particu liere gasfabriek te Hengelo. Een hevige wolkbreuk richt groote schade aan in Ligurië. Bij een scheepsramp op de Noorsche kust verliezen 25 personen het leven. De uitnoodigingen voor de a.s. vlootccnfe- rentie verzonden. MacDonald spreekt in het Huis van Afge vaardigden en in den Amerikaaiischcn Se naat. President Hoover en MacDonald publicee* ren een gemeenschappelijke v;rk".wing. Barometerstand 9 uur v.m. 754, achteruit. OPTICIENS FABKIKANIKN LICHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.46 uur. R. K. s. V. „Voorwaarts" De junioren van de R. K. S. V. „Voorwaarts" behaal den in den eersten wedstrijd der junioren competitie tegen A. R. C. junioren (Alk maar) een 24 overwinning. Veilingoverzicht Hoewel over hit alge meen de aanvoer nog niet groot is, begin; de kool steeds meer de belangrijkste plaats in te nemen op de dagelijksche veilingen. Voor al is dit thans het geval met de herfst Witte kool, waarvan, als gevolg van de goede op brengst in het vorige jaar, wel wat meer is verbouwd dan gewoon. In de afgeloopen week bedroeg het aanbod van dit product niet min der dan 111 wagons aan beide veilingen sa- mem Aanvankelijk stond de middenprijs vrij vast op 200 per wagon in doorsnee, maar met het groote aanbod is deze heel wat ge- zak. De laatste dagen bedroeg de noteering 140—1 90. Deensche witte kool bracht f 2.503 op per 100 K.G. Trouwens waren de laatste vei lingen ook voor de andere koolsoorten niet gunstig. In het begin der week werd voor Roode Kool naar gelang van de grootte van f 36.50 per 100 K.G. betaald, bij een gemid delden aanvoer van 11 wagons. Dit aanbod nam slechts zeer weinig toe, omdat uit de winterkool nog maar zeer weinig wordt ge sneden. Tegen het einde der week was er echter belangrijk minder vraag en kon ook het mooiste kleine goed niet meer dan hoog stens 5 opbrengen, terwijl groctere varieer den vanaf f 2 per 100 K.G. Gele kool. waarvan het aanbod beperkt bleef tot 4 a 5 wagons per dag, zakte even eens, maar bleef toch met f 35.50 beter op prijs. Voor Witkrop is steeds veel liefhib- berij, maar bij groote en kleine kroppen, kwam een sterk prijsverschil tot uiting. Voor de eerste werd graag 57 cent per stuk betaald, doch de laatsten gingen soms voor 2 ernt. Alles bijeen werd een 17.000 stuks ge veild. De aanvoer van bloemkool bedroeg niet meer dan 15.000 stuks per dag. Voor de beste kwaliteit werd een vrij goede kooplust be toond, welke den prijs opvoerde tot f 1520 per 100 stuks. Echter ging heel wat lichtere kool en afwijkend goed voor matige prijzen n.l. f 710 van de hand, terwijl de derde soort zeer weinig opbracht. Ofschoon de prijs verre van hoog was, werd er dagelijks een hoeveelheid van dooreen 6 wagons Uien in de diverse sorteeringen aan geboden. Dit werd bevorderd door een kleine opleving in het begin der week, maar zeer zeker zou dit nog grooter zijn geweest in dien hst regenweer niet velen had verhin derd. De prijzen bleven, behoudens een ge ringe daling op het einde der week, vrij vast op f 3.504 voor de gewone sorteering en f 5 voor nep. Drielingen brachten gemiddeld f 3 per 100 K.G. op, terwijl voor grove f 4.50 per 100 K. G. werd gemaakt. Hoewel de rooitijd voor Peen is aangebro ken, was er van dit product slechts weinig aan de markt. Alles bijeen 'n 10-tal wagons over de geheele week. De prijs is dan ook niet hoog. Naar gelang van de dagelijksche behoefte werd nu tens boven en dan eens onder de 2 per 100 K.G. betaald, een en kele maal hoogstens f 2.80. De kleine sortee- ring ging voor f 1.50—1.90. Kroten waren iets beter gewild dan vorige week en noteerden van f 2.50—3.0D. Tomaten werden nog slechts in geringe kwantums aangevoerd en maak.en nog steeds de oude lage prijzen, varic erende van 49 cent per kilo. Het aanbod van Slaboonen begint nu sterk af te nemen. Mooie boonen, die r.a het slechte weer maar zeer w;inig neg zijn, brachten nog hooge prijzen op tot hoogstens een kwartje per K.G., andere noteerden van af 15 cent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1