W. K. WIERDA ZOON Uit de Zaanstreek Heringa 3 Wuthrich, Haarlem Provinciaal Nieuws Philips' Radio-Toestellen Stofzuïgarliuis MAERTENS Sartelforisstr. 16 - Tel. Ho. 10738 Apex Eiectr.Waschraachinesf 275.- Telegrafisch Weerbericht 60 Groote Houtstraat GEKLEURDE FLANELLEN NACHTJAPONNEN FLANELLEN PYAMA'S EN MATINEE'S EERSTE BLAD WOENSDAG 9 OCTOBER 1929 BLADZIJDE CASTRICUM HEEMSKERK ENKHUIZEN De laatste gemeente aangesloten bij het Prov. Waterleidingsbedrijf Rijkskieskring Helder Hoofdprijzen Hed, Staatsloterij PURMEREND in prijzen van f 6.25 - 6.75 - 7.25 en hoogei* OP EIGEN ATELIER VERVAARDIGD NIEUWE COLLECTIE HANDGEBREID WOLLEN BABYGOED MEDEMBLIK MONNIKENDAM EDAM MARKTNIEUWS ZAANDAM T met 70.— Waarschuwing Oplichting. Ons wordt door den burgemeester dezer ge meente verzocht het volgende te willen be kend maken. Andere couranten worden ver- Zocht dat over te nemen, ten einde oplichting te voorkomen. De burgemeester der gemeente Castricum waarschuwt tegen een persoon zich noe mende Daans of Daams, die. onder mede- deeiin? dat hij zai treden in de orde van de Kruisvaders van St. Jan of een andere geeste lijke orde, gelden tracht in te zamelen bij goedgeloovigen menschen. Hierbij legt hij over een aanbeveling geteekend door den Bisschop van Haarlem. Bij onderzoek is gebleken, dat deze aan beveling is vervalscht. Hem is nooit door 1 den Bisschop van Haarlem een dergelijk stuk afgegeven. Signalement van den oplichter is als volgt: Flink postuur, zwart uiterlijk, lang gezicht, vermoedelijk dragende een bril, gekleed in donker blauw pak, cremeachtig overhemd met zwart gehaakte dasje, zilveren horloge ketting, waaraan een kruisje, groote zwart castoren hoed,. Den laatsten tijd hield hij zich op in Noordholland en bezocht de plaatsen Castricum, Heemskerk, Purme- rend en Beverwijk. Men zij gewaarschuwd en geve aan dezen persoon geen enkele gift. Belasting percentage Door de Kroon is thans goedgekeurd het raadsbesluit tot vaststelling van het heffingspercentage voor de plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar X929'i930 op 3. in tegenstelling met de heffing over het vorige belastingjaar j toen het percentage bedroeg 4. Posterijen De omvang van het post kantoor over de maand Slptember was als volgt Ontvangen expresse brieven 23; idem aangeteekende 186; verzonden idem 83; ontvangen postwissels 194; idem verzonden 134; borderellen 8; ontvangen verreken pakketten 25; ingevorderde kwitantiën 573; inlage rij kspostspaarbank 66, bedrag t 2791.31 terug betaald idem 23: bedrag f 5031.66; ouderdomsrente uitbetaald 86, bedrag f 1054.28; accijnzen 28; vanaf Januari 187; belastingbetalingen 136 vanaf Januari 2814; verkochte postwaarde f 553.03 y2; rente- Zegels enz. f 483.29 behandelde telegrammen 113; geldelijke omzet f 65527.90 vanaf Januari f 727787.02%. Intrekking bankbiljetten De aan dacht wordt er op gevestigd dat de bank biljetten van f zo, waarop voorkomt de mannen- en vrouwenfiguur en de woorden arbeid, welvaart, tot en met 29 April 1930 in gewisseld kunnen worden. Men lette er nu reeds op. R.K. Vrouwenbond Door het bestuur van den R.K. Vrouwenbond afd. Castricum is de gelegenheid opengesteld tot het volgen zan een knip- en naaicursus welke onder leiding van een ter zake kundige coupeuse zal geschieden. Den duur van dezen cursus s 15 lessen, waarvoor voor den knipcursus is verschuldigd f 5.en voor beide cur sussen 1 7.20 per persoon. Deze gelegenheid zal door gaan zoodra er minstens 20 leer lingen zich aanmelden. De aanmelding kan geschieden bij de dames mevr. Nijsen v. Maarle en me;, de GrotTwisk, mej. E. üpaansen en mej. G. Louter. Gouden feest Zuster Fedelia Onder groote belangstelling heeft de Eerw. Zus ter Fedelia haar gouden Professiefeest ge vierd. Zaterdag is het feest geweest voor de Zusters. Zondag was het receptie waarbij vele oudleeriingen de Eerw. jubilaresse kwamen geluk wenschen. Maandagmorgen om 9 nur werd een plechtige H. Mis opgedragen door den ZeerEerw. Heer Pastoor met assistentie van de beide Kapelaans. Vele familieleden van de Eerw. Zuster waren in de kerk aanwezig. Na afloop dezer plechtigheden werd de dag op feestelijke wijze doorgebracht in de schitterend versierde zaal, waarbij vele fa- milieleden, waaronder ook 2 zusters van de I jubilaresse tegenwoordig waren, 's Avonds j bracht het fanfare van het R. K. Patro- naat de jubilaresse een serenade, waarmede deze plechtigheid werd gesloten. Vermeld zij nog, dat Zondag de Z.Eerw. Heer Pastoor met het Kerkbestuur onder de receptie de gouden feestelinge een be zoek bracht. De ZeerEerw. Pastoor schet ste op aangename wijze het vele goede dat Zuster Fedelia hier in Heemskerk gedaan had. Hierbij werd tevens het cadeau van de parochianen overhandigd (enveloppe met inhoud), bestmd voor een nieuwe commu niebank in de Kapel. R. K. Bouwvakbond „St. Joseph" Bo vengenoemde vereen, vierde deze week op feestelijke wijze haar 10-jarig bestaan On geveer 8 uur hadden de leden met hunne dames plaats genomen in de mooie gezel- lenzaal van het Vereenigingsgebouw, waar na de voorzitter de heer J. Commandeur, den aanwezigen het welkom toeriep, spr. gaf verder een overzicht der vereeniging en zei a.m., dat het ruim 10 jaar geleden is dat de heer Vollaerts hier een afd. van den R.K. Bouwvakarbeidersbond heeft opgericht met ongeveer 9 leden. Eerst waren de timmer lieden afzonderlijk georganiseerd, totdat later metselaars en andere bouwvakmen- schen zich bij hunne organisatie aanslolen, zoodat zij te zamen konden optrekken om hun arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Het was in het begin een moeilijke taak, doch toen eenmaal het landelijk contract was tot stand gekomen, ging het elk jaar beter. Betere arbeidsvoorwaarden, betere sociale bepalingen en de meeste bouwvak arbeiders georganiseerd. Toen later de tijden terug liepen, kreeg ook onze bond geduchte klappen, bedroeg het ledental in 1921 25000 leden, in 1926 was dit gedaald tot 10.000, Na 1926 begaf onze bond zich weder in stijgende lijn en het is vooral aan onzen Bondsvoorzitter de heer Adriessen te danken, dat het le dental thans 2f2000 bedraagt. Dezen terugslag gevoelden wij ook in on ze afdeeling, doch wij kunnen tevreden zijn. De onderlinge samenwerking was in onze afd. altijd uitstekend, niemand onzer leden zal spijt gevoelen, zich te hebben georgani- «eerd. Hierna gaf de Voorzitter het woord aan den heer Kunnen, secr. der afd. Deze sprak als volgt: Den llen Maart 1919 is door den Districts bestuurder den heer Vollaerts een afd. op gericht van den R. K, Bouwvakarbeiders bond, met voorloopig comité, zijnde de hee- ren Cornelisse, Mok en Vonk, welke in een later gehouden vergadering tot voorzitter, secretaris en penningmeester werden ge kozen, terwijl de heeren L. Her.neman en H. Heesterbeek tot commissarissen werden benoemd. De afd. heeft door bedanken voor verschillende bestuursfuncties en ook door vertrek en overlijden geheel van bestuur verwisseld. Onze afd. heeft in de 10 jaar 59 vergaderingen gehouden. Aan contribu tie ontvangen f 5780.43, uitgekeerd aan werkloozen f 5546.05, ziekenverzekering f 229.50, overlijden van twee leden f 65.50, bij staking uitgekeerd f 64.20. Deze cijfers geven eenigszins een beeld van het werk onzer afd. en wij zullen bij dezen mijlpaal niet blijven stilstaan, maar met frisschen moed voortwerken en hopen en bidden, dat de goede God onder voor spraak van onzen Patroonheilige, onze afd. laat groeien en bloeien tot in iengte van dagen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Vollaerts en den Geest, Advi seur Kap. Haring, die de leden aanspoorde op den ingeslagen weg te blijven voertgaan. Hierna ging men over tot het feestelijk gedeelte. De humorist Wijker, wist met suc ces de goede stemming er in te brengen Voor ververschingen was ruimschoots zorg gedragen. Om ongeveer 1 uur, werd deze goed geslaagde feestavond gesloten Raadsvergadering De raad dezer ge meente kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen. Aanwezig zijn alle leder- Voorzitter is de Burgemeester. Onder de ingekomen stukken zijn verschil lende verzoeken van vereenigingen om sub sidie en verzoeken om salarisverhooging. Op voorstel van B. en W. wordt besloten deze stukken te behandelen bij de begrooting. Een verzoek van de drie plaatselijke muziekver- eenigingen tot verplaatsing en verbouwing van de muziektent en de politieverordening zoodanig te wijzigen dat 't verboden zal zijn tijdens de muziekuitvoeringen te loopen. De ze verzoeken worden in handen gesteld van B. en W. om advies.. Eveneens wordt in han den gesteld van B. en W. een verzoek van de S. D. A. P.-scbe Raadsfractie tot het bou wen van een vijftal woningen voor groote gezinnen- De heer Schild heeft in de notulen gemist de opmerking van spreker in de vorige ver gadering, dat hij gezegd heeft, dat de linker zijde hier zit voor Piet Snot, omdat rechts alles reeds van te voren klaar maakt in de Boerenleenbank. De heer Zwaan is van meening, dat de heer Schild blij mocht zijn, dat een dergelijk gezegde niet werd genotu leerd. De voorzitter zegt ook, dat het is weg gelaten omdat het zoo'n onparlementaire uitdrukking was. Aan den heer C. Hollander wordt op diens verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de gemeentelijke ambachtsschool. In vasten dienst wordt benoemd de heer G. Appelhof en in tijdelijken dienst herbe noemd de heeren W. Brouwer, A. Groen en P. G. A. Steinvers. Aan de orde komt de tweede stemming over de voorstellen der drie bonden, inzake het Werkverschaffing reglement. De heer Kofman, die de vorige vergadering niet aanwezig, wil nu zijn stem even motiveeren. Spreker is van mee- nipg, dat ten slotte het ondersteunen van arbeiders, die geen werk hebben, in de eerste plaats thuisbehoort bij de kerkelijke armen zorg en waar deze niet alles kan bereiken, de gemeente moet helpen. Men mag den ge meente-ontvanger niet in de plaats stellen van het armbestuur. Spreker is tevens van meening, dat van medezeggenschap van de bonden in deze aangelegenheid geen sprake mag zijn en kan tevens niet begrijpen, dat de heer Visser heeft gestemd tegen het voorstel van I den heer Sluis, waarin deze voorstelde een I loongrens, om te werk te worden gesteld, j van 1250.gezinsinkomen. De hr. Visser heeft indertijd lagere cijfers genoemd. De j heer Visser noemt het optreden van den j heer Kofman nevens de waarheid. Spreker heeft toen slechts voorbeelden genoemd. Het verzoek van de drie bonden om een Raadscommissie te benoemen met hieraan toegevoegd een vertegenwoordiger der bon den, wordt hierna aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Het voorstel van den heer Sluis om de loongrens te stellen op 1250.wordt aan genomen met 7 tegen 6 stemmen. Het geheele ontwerpreglement wordt hierna aangenomen met 10 tegen 3 stem men. In behandeling komt het verzoek van de voetbalvereeniging West-Prisia om voor 1930 te worden vrijgesteld van het betalen der pacht van het terrein, wegens groote kosten dit jaar gedaan aan het terrein. De vereeniging merkt op, dat ook de leerlingen van de H. B. S. dit terrein gebruiken. B. en W. adviseeren om de pacht, groot 300 voor 1930 kwijt te schelden. De heer S. Stavenui- ter kan niet begrijpen, dat B. en W dit verzoek willen toestaan. Als men leest het begeleidend schrijven van B. en W. inzake de gemeentefinanciën, dan is toch de uiter ste zuinigheid geboden. Spreker zal tegen stemmen. Wethouder Stapel merkt op, dat de ge meente toch moet zorgen voor een geschikt terrein voor de H. B. S. Wij zijn met de voetbalvereeniging juist goedkoop uit. Het voorstel wordt aangenomen met 12 tegen 1 stem. Ingekomen is een verzoek van de Enkhui- zer Onderlinge Verzekeringsmaatschappij, om schadeloosstelling door de gemeente aan de verzekering van een bedrag van 60 voor het vernielen van een glasruit van den winkel van den heer Mens door het aanrij den van een lantaarnpaal door een auto. B. en W. meenen, dat de verzekering hiervoor moet aanspreken den autobestuurder. De heer Kofman bestrijdt deze meening. Het was toch een lantaarn van de gemeente, die door de ruit ging. Dit is toch een logische redeneering. Wethouder Stapel zegt het is wel een redeneering, doch de logica is zoek. Besloten wordt afwijzend op het verzoek te beschikken. Op diens verzoek wordt aan den heer P. F. Milatz, wegens diens vertrek, eervol ontslag verleend als lid en secreta ris der commissie, ingesteld ter nadere ver zekering van het Toezicht op het lager onderwijs in deze gemeente als lid der com missie tot wering van schoolverzuim en als lid van het stembureau in het Nutsgebouw. De voorzitter stelt voor het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te ver- leenen en wil teveiu, deze gelegenheid aan grijpen den heer Milatz dank te brengen voor het veis goede, dat deze in het maat schappelijke leven in het algemeen voor de gemeente en hare -evoiking heeft verricht. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Aan de N.V. American Petroleum Com- panU te 's-Gravenhage wordt vergunning verleend tot het plaatsen van een ondar- grondsche benzinetank, met pompinstal- latie voor de perceelen van den heer Ruiter in de Faktuinen en voor dat van den heer p. Brouwer aan de Wortelmarkt, zulks Wij vernemen, dat gisteravond ook de ge meente Warden heeft besloten tot aansluiting bij het Prov. Waterleidingbedrijf. Hierdoor is de laatste gemeente, die zich tot nu toe afzijdig heeft gehouden toegetreden en heeft heel Noord-Holland de beschikking over gced drinkwater. Een mooi succes voor hst onvermoeid wer ken der waterleidings-ambtenaren, waar mede wij hen van harte gelukwensehen. Op de laatstgehouden vergadering van den Rijkskieskring Helder verkregen bij de be stuursverkiezing de heer van Baar, Beemster en mevrouw Rupert-Drcog uit Hoorn een ge lijk aantal st.mmen. Waar men niet wist wie van beiden de oudste in jaren was werd hier gen beslissing genomen. Er blijkt dus, dat de hoer van Baar de jongste is en dus mevrouw Rupert-Drcog gekoz.n is. Hiermede doet het tweede vrouwelijk lid naast mej. Boem haar intrede in den Kies kring. Aangezien de lieer Dekker door den L.T.B. is aangewezen als gekwalificeerd lid van zijn partijraad kan hij geen plaatsver vanger voor den I:, cv J. Groen zijn. Volgens de lijst is daarvoor aangewezen de heer H. P. van Nuland. tegen een jaariijksche recognitie van 25. Benoemd worden tot onderwijzer in vas ten dienst aan school A de heer P. Luben, aan school B de heer C. N. R. de Jong. Vervolgens komt in behandeling het voor stel van B. en W. om alsnog voor het leer jaar 5929/'30 den cursus voor de rijpere jeudg aan de christelijke schoten te behouden en hierna op te heffen den gecombineerden corsus de? openbare en R. K. scholen nu reeds op te heffen, omdat zich hiervoor maar vier leerlingen hebben aangemeld. De christelijke cursus zal dan verplicht zijn deze leerlingen des gevraagd onder te brengen op zijn school. De heer Kofman zou er prijs op stellen dezen cursus ook na dit leerjaar to behouden. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 8 tegen 5 stemmen. Besloten wordt aan den heer J. Lub, Brugstraat alhier, te verkoopen een stuk grond, groot ongeveer 22 M2 en een gedeelte steeg hierbij gelegen ter grootte van 11 M2 tegen den prijs van 4 per M2. Door B. en W. wordt hierna aangeboden de gemeentebegrooting 1230. Goedkeuring wordt gehecht aan enkele begrootingswijzi- gingen. In de rondvraag zegt de heer Roosendaal, dat in onze gemeente tal van bcomen dood gaan. Spreker raadt aan hiervoor advies in te winnen bij het Staatsboschbeheer. Spre ker vreest als geen doeltreffende maatrege len worden genomen, dat men hier straks zonder boomen zit. De voorzitter voelt wel iets voor dit voorstel en zal dit bespreken. Nog enkele minder belangrijke vragen worden gesteld, waarna de openbare ver gadering wordt gesloten en de vergadering in besloten kring de belastingreclames be handelt. Aardappel- en Fruitmarkt Bravo 1.40, blauwe 1.75; eigenheimers 1.40 ptr 50 Kg.; slaboonen 1—1.30 per 30 pond; Consciller de la Cour 6.30; Curé 3.90 en 4.50; Calebas 3.40 en 4.30 per 100 pond. Hoogste barometerstand 769.8 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 745.2 m.M. te An- dtines.- Verwachting: Krachtige tot matigen N.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar of half bewolk, weinig of geen regen, aanvankelijk kouder. Stcrmwaarschuwingsdienst geseind heden morgen te 8 uur 15 aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Noordwes ten. 10000: 1527 1000: 8341 9516 9975 10100 16437 20323 400: 11 10219 13814 13976 2 00 4723 6445 9498 15637 16284 18144. 10G: 49 1524 1718 2422 4102 4283 4896 3831 8897 9703 11662 11829 13575. ben van 23.40 onderscheidenlijk 30 per week. De 1ste knecht en schipper kunnen hun gezin aan boord med'enemen. De 2e knecht woont in den regel als kostganger bij den laten knecht aan boord in. Aan het dek personeel wordt per jaar 4 dagen verlof verleend. De aanmelding zal dienen te geschieden cp de gebruikelijke wijze bij den plaatselij ken correspondent van de Arbeidsbemidde ling, den heer J. H. van Straten, die zich alsdan ter zake in verbinding stelt met den Directeur van de Gemeentelijk© Arbeids beurs te Rotterddam. Kalf gevonden De politie verstrekt in lichtingenomtrent een kalf, hetwelk zonder eigenaar op de Koemarkt rondwandelde. Terecht De kisten met kippen en een den, die vorige week cp de markt alhier zijn overgebleven, zijn bij hun rechtmatige» eigenaar weer terecht gekomen. Gearresteerd Een dronken marktbe- zceker, d'ie in zijn dronkemansbui nog al vervelend was, is door de politie een veilig onderdak verschaft. Vischmarkt Dinsdag werden aangevoerd door 8 vaartuigen 194U pond lioekbot 15.95— 21.45; door 2 vaartuigen 50 pond hoekschar 17.5518 per 100 pond; 1 vaartuig bracht 357 pond paling 37 cent per pond. Geen goed begin De Enkhuizer vis- schers, die door de uitvoerders van de Zui- derzeesteunwe* in de gelegenheid waren ge steld op de Noordzee te visschen, hebben reeds de eerste reis zulke tegenslagen ge- had, dat, voorloopig althans, ''an verder visschen wel niet veel zal komen. De eene botter is met motordefect te IJmuiden bin nen gebracht en de Bcr ngsmaatschappij eischic een bergingsloon, dat de visschers niet konden betalen en als gevolg hiervan werd beslag op het vaartuig geirgd. Ook de andere botter heeft moeilijkheden. De bemannig is voorloopig naar huis ver- 1 trokken. Een ongeluksdag Het hoekhuis aan de HoedemakerstteegAchterom moest het he den ontgelden. Maandagmorgen bleek het paard van den heer Gieling zeer nieuwsgierig naar de huiskamer van den bewoner, daar dat bij een verkeerde zwenking, met zijn kop door de ruiten ging en brutaal naar binnen keek, niet ten genosgen van de juffrouw. Een paar uur later, nadat juist de ruiten waren hersteld, geraakte een paard van den heer Pr. 'op hol, vloog de laagte beneer met achter zich een sleeperswagen. Een zware baal papier slingerde van den wagen tegen de voordeur, welke totaal vernield in de gang terecht kwam. Het paard holde door tot op de Nieuw- straat. Daar botste de wagen tegen een boom, waardoor het paard los verder holde en later kon gegrepen worden. Het mag zeker wel 'n wonder genoemd worden dat op dit gevaar lijke punt, geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. Vaccinatie Heden zal in esn der lokalen van de O. L. School aan de Koemarkt al hier, wederom gelegenheid wc. oen gegeven tot kostelooss vaccinatie. Het lokaal zal daartoe om 7 uur geopend worden. Gevonden voorwerpen Een kinderarm bandhorloge. Te bevragen bij den bode van het Stadhuis. Dure jacht Terwijl de heer B. alhier zich op jacht zou begeven, werd zijn jacht hond, die hij eerst kort geleden had aan gekocht en een waard'-' van ongeveer 250 vertegenwoordigde, door een auto op den Middendam overreden en gedood, Voor den eigenaar een flinke schadepost. Bekendmaking De Burgemeester van Edam maakt bekend, dat er voor belang hebbenden in den zin der Zuiderzeesteun- wet gelegenheid bestaat, cm geplaatst te worden als dekfcnecht bij de Rijnscheep vaart. De Standaard Transport Maatschappij te Rotterdam, vraagt een twintigtal flinke jonge mannen, in den leeftijd van 20 tot 30 jaar, die voorloopig als 2e dekknecht op hare Rijnschepen zullen worden te werk gesteld. De voorwaarden, waaraan gegadigden zullen hebben te voldoen, bepalen zich in hoofdzaak tot: a. goed zedelijk gedrag en gezond lichaams gestel; b. behoorlijke werkijver en plichtsbetrach ting, terwijl het bezit van een diploma van de Binnenvaartschcol tot bijzondere aanbe- j veling strekt. Het loon van den 2en knecht bedraagt j 19.80 per week met vrije ligging aan boord. Bij goede dienstvervulling bestaat de j mogelijkheid van bevordering tot lsten knecht en schipper, die een weekloon heb- 1 AMSTERDAM, 9 October. Veemarkt van Woensdag. Aangevoerd 285 vette kalveren le kwal. 'f 1.04—1,12; 2e kwal. 0.92—1.02; 3e kwal. 0.840.92;.40 nuchtere kalveren 14—22 per stuk; 530 varkens, vleeschvar- kens 0.90—1.10 per Kg.;/ 0.97—0.98 per Kg., enkele hooger; zrware varkens 0.95 —26; vette varkens 0.930.95. NOORDSCHARWOUDE, P October 1929 31.600 K.G. Aardappe'en- Schotsc.i' mui zen 1;60—2.10; Drielingen 2.60' 400 K.G. Spercieboonen 9.50—19 80; 17.800 KG. Zil veruien: Nep 4.50—4.80; Drieling 2.30— 3.00; uien 3.604.10; Grove uien 5.005.40; 4400 K.G. Peen (groote) 2.402.50; kleine 1.50—1.70; 26.400 K.G Roede Kool 1.80— 4.80; 40.100 K.G. Gele Kool 3.80—6.00; 98.80 K.G. Witte Kool 1.30—1 60; 9500 K.G. Deen- schë Witte Kool 1.903 00; 3300 stuks Chi- neesche Kool 2.305.70 BROEK OP LANGENDIJK, 9 Oct. 1929 Langendijker Groentenveiling 962 K.G. Tomaten, A 10.40. B 7 00. C.C. VSO; 11500 K.G. aardappelen: Schotsche muizen 1.90; Blauwe Eigenheimers 2.00; Due of York 1.90; Drielingen 1.30; Kleine 1.30; 13700 K.G. Wortelen 1.903.00; 9500 stuks Bloem kool, le soort 5.80—24.70, 2e soort 1.70 3.70; 5800 K.G. Roode Kooi 2.10—2.40; 17000 K.G. Gele Kool 3.10—5 90; 104000 K.G. Vroege Witte Kool 1.10—160; 42000 Deen- sche Witte Kool 1.40—2.10; 14500 K.G. Uien 3.704.10; Groote 4 605.00; Drielingen 2.70—3.00; Nep 4.60—4.70: 520 KG. Slaboo nen 11.90—25.00; 18300 K.G. bieten 1.50— 2.40; 5350 K.G. Witkrop 6.50—8 70. PURMEREND. 8 October 1S29. Oude kip pen 0.901.85; oude Hanen 11.40; Jonge Hanen 0.802.05. Prijs per K.G. Oude Kippen 0.60—0.74; Jonge Kanen 0.90—0.95. SCHAGEN, Kaasfabriek „de Loet". Bo vengenoemde fabriek betaalde uit over het tijdvak van 18 Aug. tot 14 Sept. 1929, per Kg. ber. vet 1.29, of gemiddeld per 100 Kg. melk f 6.86. Het gemiddelde ber. vet bedroeg 5.32 pet. Hoogste uitbetaling be droeg 7.95 en de laagste 6.40 per 100 Kg. melk. AMSTERDAMSCHE AARDAPPELPRIJZEN Prijzen heden onveranderd. Aanvoer 2 la dingen, zijnde 2050 H.L. Afslagvereeniging Beemster, Pnrmerend en Omstreken Dinsdag 8 October Aardappelen; Bonte 80—90 ct. per zak van 25 K.G.; blauwe 0.801.01; Slaboonen: dubbele 0.553,75 per 15 K.G.; z. dr. 0.90—3,45; enkele z. dr. 1.90—3,60; stoksnijboonen 4.20—6; bloemkool 2 10; roode kool ƒ4,308,20; savoye kool 47.60 per 100spruitkool 1 803,30 per 15 K.G.; spinazie 45 ct. per mand; an dijvie 12,10 per 100 torfjjpbieten 9— 13 per 1000; uien 0.800.93 per 25 K.G. uien drielingen 0.650.73 per 25 K.G.; uien nep 1.021,16 per 25 K.G.; Appels: Groninger Kroon 68; Reinette, goud 8 —10; Transparante de Cronsels 1017 p. 100 Kg. Peren: Beurré Hardy 1216; Du- ramdeau 41—91; Louise Bonne 16—24; Triomphe de Vienne 921 per 100 Kg. PURMEREND, Coöperatieve Centrale Eie- renveiling Purmerend G. A. Aangevoerd 62059 eendeneieren f 66.30; 44314 kipeie ren: 70-85 10—11.30; 65-66 9—9.80; 63- 64 8.90—9.50; 60-62 8.40—9.40 58-59 8.40—9; 56-57 7.90—8.30; 53-55 7.20 7.8050-52 7—7.40; 40-49 5—6.30. WARMENHUIZEN. Gele Nep f 4.40— 4.60; Drielingen f 2.60—2.70; Uien f 3,30— 3.80; Groote Uien f 4.90; Gele kool f 2.60 3.60; Roode Kool f 1.50—4.30; Witte kool f 1.301.50; Bloemkool f 15.3019.90; Uitval Bloemkool f 1 90. WOGNUM „De Volharding" Andij vie 1.70; Uien 0.700.80; Spruitkool 8.50 9.60; Slaboonen 6.50—13.20; Tomaten 0.80 2.60; Chin, kool 5.8010.30, aanvoer 4500 stuks; Appelen 1.802.00; Peren 1.70; Snij- boonen 7.60—21.90; Wortelen 4.50; Bloem kool 1ste soort 0.13—0.14; 2de soort 0.05— 0.07; druiven 0.210.23; Komkommers 1.90; Meloenen 0.030.25. BOVENKARSPEL, 8 Oct. Marktbericht „De Tuinbouw". Aardappelen groote Mui zen 0.852.55; kleipe idem 1.15; Due 1.25 1.30; Eigenheimers 1.10. Uien: Groote Gele 1.6'02.30; Drielingen 1.101.20; Nep 2.15— 2.25 per baal; Bloemkool le soort 13.40— 29.20, 2de soort 718.50, 3e soo.t 2.105.10 per 100 stuks; Roode luxi 1.605A); Gele kool 2.80—4.60; Witte kool 1.50—2.20 per 100 K.G.; Bieten, groote 12.3015.10, idem kleine 4.5 per 1000; Slaboonen 0.65—2.85 per 15 K.G.; Augurken: fijn 0.14, idem grof 0.03—0.08 per K.G.; Tomaten 3—20.10 per 100 K.G. DE PRIMAIRE WEG De werkzaamheden van den aanleg van den primairen weg vorderen goed. Zandtrei- nen rijden af en aan om het aangevo:rde zand naar de bestemde plaatsen te brengen Wij waren in de gelegenheid om het zand- lossen eens van meer nabij gade te slaan. Een groote kraan met kolenknijper der Stienko- lenhandelsvereeniging is voor Één jaar afge huurd om het benoodigde zand van de zand bakken over te brengen in een groote ijze ren trechter, waarna de kipwagens onder den trechter gebracht worden en vol gestort. De man bij den trechter steekt een stok omhoog, en de machinist van den zand- trein brengt den trein in beweging en laat dezen zoover doorrijden, totdat de stok om laag gaat en de volgende leege wagen staat wederom op de juiste plaats onder den trechter. Op de kraan gekomen en op onze vraag of we misschien het eigenlijke draaien wat dichter!mochten zien, kwam Joop de ma chinist ons direct bereidwillig tegemoet. Dat treft, want we hebben juist reparatie gehad en kunnen nu weer draaien. Kan ie Willem? (dit laatste tegen den stoker, die voor d machine en ketel moet zorgen). Vooruit maar hoor! Dan gaan we maar naar boven. Neem dit dotje poetskatoin maar in uw handen, want de ladder is nogal vet, en denk om uw jas. Buitenom klauterden we naar boven. In het hokje waar de kraandrijver zit, niets dan handles. Een spreekbuis naar de machine kamer, een klein kacheltje en een zitbank en u h:bt het interieur van het hokje. Rondom glazen ramen voor uitzicht. Gaat u maar achter me staan en denk om m'n ellebogen want die komen nog wel eens met een ruk achteruit. Een handle wordt overgehaald ener gebeurt niets, 'n Def ct is m'n vraag? Neen, maar dat is om het water uit de condensors te laten loopen. We bevinden ons een meter of tien boven den gïond. Naast de kraanponten ligt een kl:ine dek schuit van pl.m. 35 ton, en daar weer naast een zandbak van maar eventjes 1200 ton. Die kan in één dag leeg, zegt Joop. Nu gaan we draaien. Handl s worden over gehaald en de knijper gaat omhoog en on der het rijzen wordt met eenige andere hand les de knijper geopend en de kraan naar den zandbak gedraaid. Alles trilt hierboven. Eerst even dat dekschuitje volgooien. Twee handles worden in werking gesteld en de knijper ploft in het zand, wederom een be weging en de knijper boort zich in de rulle massa en gaat zich sluiten. Omhoog, zwen ken en boven het dekschuitje wordt gestort. In een kwartier is deze schuit van 30 ton vol. Probeert het eens met een schep. Hoeveel gaat er in die knijper met een kop is onze vraag. Van 3 tot 4 ton naar gelang ik hem in het zand laat bijten zegt Joop. Als het kolen zijn gaat er n;t zooveel in als in een normaal huishouden per winter verstookt wordt. De afmetingen zijn dan ook geweldig van deze kraan, die nog lang niet tot de grootste behoort. We staan bewonderend tos te kijken, hoe de zware kraan rijdt en draait en precies op de juiste plaats z'n inhoud laat vallen en aan den anderen kant wederom neerkomt op den plaats waar hij zich we derom moet vullen. Er wordt veel van de tegenwoordigheid van geest van den kraan machinist gevergd, want een misgreep van de handles kan noodlottig worden voor hen die onder den knijper werken. Maar onze machi nist kent z'n vak en verricht de verschillende handelingen bijna'spelenderwijze. Geb:uren er wel eens ongevallen is onze vraag? Jawel maar heel weinig, 'n Tijdje terug li: p er een wiel van de kraan af waardoor deze kantelde en de machinist over do handles heenvlcog, maar we kijken go:d uit. Als een staaldraad teekenen van slijtage begint te geven dan zetten we uit voorzich tigheid een nieuwe in. Nog vertelde Joop ons van een schipper die een gedane belofte niet nakwam. Ik liet den knijper zakken tot boven de roef van z'n schuit, boven welles reef een kachelpijp uitstak. Eerst de bak een beetje open, iets zakken, dichtklappen, openen en weer ophalen en z'n kachelpijn was zoo dicht als een bus ge conserveerde groenten. De rook kwam even later uit de kajuit en de schipper begreep eerst niet waarom z'n kachel niet trok! We dankten Joop voor de verkregen inlich tingen en dalen wederom af op vasten grond vol bewondering voor hetgeen we van zoo nabij hebben kunnen beschouwen. EEN TEGENVALLER De Houtwarenfabriek der firma Westen berg te Landsmeer, welke kortgeleden is af gebrand, zal niet meer worden opgebouwd. Voor de betrokken arbeiders is dit een gewel dige tegenslag. NIEUWBOUW Door de firma S. de Wit, alhier, is aan de Betonbouw Mij. „De Kondor", opgedragen da bouw van een fabriek en Silo. Dit com plex komt te grenzen aan het reeds be staande fabrieksgebouw hetwelk aan de Zaan is gelegen. HET NIEUWE POSTKANTOOR Zijn wij goed ingelicht dan zal het nieuwe Postkantoor aan den Dam begin Februari in gebruik worden genomen. Wel is het gebouw aan den buitenkant zoo goed als "gereed, doch de resteerende maanden worden benut voor deaf werking' en installatie inwendig. DE INENTING TEGEN ALASTRIM Thans zijn reeds 5000 personen ingeënt. Met degenen, die door hun huisdokter en op fabrieken zijn ingeënt, bedraagt dit aan tal pl.m. 7500, dus zoowat een vierde deel dei- bevolking. Geboren: Willem zoon van T. Swart en D, Koning; Elisabeth Prederika d. van J. Scher mer en A. C. P. Storm; Dirk Cornells zoon van C. Bark en K. Gelder; Gerrit Jan, zoon van W. Hogeveen en A. J. Staarman; Klaar Gerrit, zoon van W. P. Bolding en H. C. Breeuwer; Dirk, zoon van J. Roos en G. de Vente. Aleida Hillegonda, d. van T. Visser en O. Post; Maartje, d. van K. Visser en A. Schaft; Jan Gerard, z. van G. Moll en C. de Vries; Lena. d. van J. Willemszoon en J. Brsmds. Ondertrouwd: A. Daemen en T. Groot. C. van der Wilt en D. de Jong. C. C. Hazenbrcek en N. J. Bakker. H. Oud en A. F. Wemmers. C. A. Kroon en B. W. Klitsie. Gehuwd: J. J. Rozema met C. Kesselaar. J. B. Prinsze met A. IJff. H. G. Vonk met H. de Haas. J. Dil met H. I. Voogd. J. Kuijt met M. A. J. H. van der Horst. J. Koomen m. G. Kat. Overleden: Johannes van der Hoede, oud 31 jaar, gehuwd met A. C. S. Bebslaar. Neeltje Vonk, oud 66 jaar gehuwd met E. Wijngaard. Maartje Groot, oud 77 jaar, ge huwd met J- Beekhoven. Geertruida Groen, oud 67 jaar weduwe van K. Geugjes. Levenloos aangegeven: een kind van C. Mars en V. de Jong. (N s t - O f f i c i e e I.) 451 ate STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 7 October 1923. 5e Klasse 13e Lijst. Hooge prijzen: 5C56 1500. «15 S2Ó3 15399 1000.— 354 3562 5703 10701 11612 ƒ400— 763 124P7 1702.' 176S2 19343 20110 200.—. 1093 1419 3811 3901 4002 4711 6198 9196 128961 16197 16810 18865 18921 10O.— li Frijzen van 1 70 '472 222 228 283 333 336 349 387 628 639 640 664 705 756 773 800 848 849 96' 104.5 1444 1515 1576 1644 1667 1940 1969 1980 2021 2101 2210 2219 2269 2273 2306 2318 2452 2463 2503 2600 2622 2668 2732 2748 2779 2781 2811 2867 2894 2934 2970 3170 3172 3450 3635 3663 3693 3866 4017 4106 4132 4754 4802 4838 4954 5115 5198 5252 5258 5404 5478 5483 5547 5835 5879 5880 6053 6135 6195 6218 6324 6526 6591 6880 6975 7044 7154 7522 7604 7790 7847 7933 8184 8330 8411 8487 8541 8611 8618 8675 8876 8898 9040 9150 9442 9487 9640 9650 9737 9738 9769 9802 9824 9876 9886 9940 10047 1C254 10304 10407 10457 10494 10578 10865 10876 10913 11145 11152 11177 11419 11427 11534 11649 11693 11845 11874 12052 12301 12381 12406 12454 12534 12615 12633 12645 12713 12755 13056 13138 13227 13246 13573 13673 13764 13861 13914 14075 14285 14422 14430 14444 14589 14723 14740 14815 15024 15068 15333 15475 15501 15591 15723 15857 15930 16160 16282 16296 16368 164S9 16706 16866 16917 16986 17048 17083 17161' 17257 17291 17465 17698 17706 17743 17744 17814 17955 17990 17999 18039 18162 18315 1842! 18426 18490 18510 18517 18591 18737 18970 19050 19162 19165 19183 19226 19270 19339 19625 19529 19538 19704 19775 19778 19 800 19860 19887 19891 19898 19937 20032 2016O 20244 20456 20561 20698 20740 20869 20998 i-1 39 42 80 249 263 272 321 326 356 523 591 637 781 789 813 1018 1041 1063 1328 1336 1364 1524 1612 1622 1700 1717 1720 1963 1986 2028 2278 2284 2288 2640 2659 2683 2871 2873 2984 3066 3077 3089 3! S0 3210 3218 3389 3131 3457 3681 3684 6715 3813 3863 3S75 4151 4222 4264 4520 4540 4554 ■4828 4832 4887 4975 4988 5080 5346 5468 5475 5687 5732 5736 5816 5843 5849 6038 6043 6059 61 So 6201 6282 6395 6443 6444 6604 6609 6613 6792 6869 6883 7023 7026 7027 7316 7318 7338 7630 7669 7679 7863 7901 7959 8368 8423 8429 8536 8554 8570 8741 8776 8796 8950 8954 8970 9106 9113 9167 9303 9305 9316 9520 9539 9560 9656 9700 0713 9896 9920 9950 10158 10162 10205 10352 10381 10412 10429 10536 10554 10560 10763 10775 10783 10883 3 0920 10930 11088 11096 11J09 11352 11354 11377 11629 11680 11684 11897 11995 12015 12129 12170 12228 12492 12514 12543 12720 12744 12759 12917 12961 12984 13011 13020 13042 13071 13245 13255 13270 13447 13460 13552 13665 13750 13760 14062 14085 14116 14230 14247 14254 14336 14357 14397 14545 14553 14555 14755 1476.3 14817 14921 14971 14987 15154 15158 15182 15341 15381 15383 15528 15558 15601 15713 15740 157 SO 15949 .15953 1595S 16203 16224 116233 16357 16393 16414 16555 16553 16671 16895 16907 16922 17005 17013 17034 17263 17277 17301 17533 17577 17603 17723 17741 17761 17871 17882 17885 18180 18221 18238 18319 18321 1835.3 18495 1S515 18525 18645 18721 18748 19061 19121 19127 19259 19283 19301 15504 19522 19527 19675 19677 196SI 19950 19954 20017 202.34 20248 202SS 203Ö2 20353 20420 20655 20677 20703 Verbetering. 1S953 en 2049S m.z, Mr.TEN: 155 157 290 360. 658 SIS 1109 1377 1626 1768 296 393 662 819 1121 1459 1628 1793 2040 2056 2438 2690 2455 2701 2998 3022 3099 3132 3228 325S 3475 3495 3728 3916 4333 455S 4909 5108 5482 5770 3748 3925 4348 45S8 4919 5143 5589 5773 5850 5921 6079 6121 6300 6310 6478 6514 6618 6671 6933 6942 7081 7371 7692 8005 8455 8501 8818 7122 7393 7737 8105 8457 8613 8825 8998 9032 9199 9208 9405 9583 9754 9450 9601 9756 9999 10033 1024S 10306 10454 10565 10801 10943 11115 11425 11706 12030 12274 12585 12800 129S8 10491 10640 10810 10965 11186 11456 11764 12039 12326 12619 12859 12993 13150 13162 13283 13323 13569 13585 13785 13812 14126 14139 14281 14302 14398 14445 14578 14617 14857 14375 15058 10572 15187 15203 15395 15426 15604 15606 15782 15837 15973 16004 16258 16293 16448 16449 16709 15755 16938 16943 17125 17158 17309 17364 17648 17658 '7787 17793 180ui 18095 13249 18276 18383 13397 18543 185.' I IS. ói. 18809 19144 «1915J 19310 19221 19535 19644 19769 19777 20068 20129 20310 20311 20441 20548 10S52 20890 5e KI. 12e 159 304 424 711 926 1124 1468 1643 1856 2142 2563 2744 3049 3138 3294 S535 3757 3944 4382 4597 4932 5183 5612. 5779 5963 6140 6318 6550 6687 6947 7125 7428 7749 8145 8475 8617 8841 9048 9229 9455 9614 9787 10045 10323 1C495 10705 10811 11007 11199 11464 11788 12046 12351 12664 12867 12959 13225 13336 13590 13840 14190 14330 14483 14623 14889 15078 15239 15451 15614 15S79 16039 16297 16511 16820 16931 17164 17395 17667 17802 18132 18284 18427 18568 1SS22 19181 19375 19545 19821 20137 10321 20555 20994 lijst: 199 308 450 755 971 1199 1470 1648 1889 2181 2569 2764 3052 3148 3314 3575 3784 3968 4434 4703 4946 5213 5622 5783 6006 6155 6333 6573 6775 7003 7152 7543 7779 8159 8495 8723 8905 9073 9234 9460 9619 9858 10117 10328 10505 10712 10829 11037 11317 11527 11807 12047 12363 12677 12882 13002 13231 13359 13610 13979 14191 14333 14486 14673 14891 15126 15310 15471 15630 15898 16146 16304 16549 16823 16962 17241 17421 17680 I7S0S 18133 18308 18475 18613 18901 19184 19438 19579 19836 20207 20339 20583 218 319 465 770 975 1232 1506 1690 1943 2206 2583 2818 3059 3169 3358 3610 3807 4138 4507 4780 4963 5338 5671 5789 6035 6163 6359 6603 6789 7006 7282 7554 7846 8324 8532 8735 8935 9104 9249 9505 9655 9864 10153 10339 10516 10731 10863 11080 11332 11579 11857 12117 12428 12701 12893 13003 13235 13443 13653 14056 14208 14335 14511 14745 14920 15151 15311 154S1 15663 15942 16161 16356 16550 16845 16999 17246 1743S 17720 17812 18157 18313 18477 18643 18911 19224 19478 19658 19931 20232 20345 20591 15711 15970)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2