Gemengd Nieuws VOOR DE HU DE CENTRALE RAADS VERGADERING VAN DE HANZE FUKOL er op I w TWEEDE BLAD WOENSDAG 9 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 De verspreiding van het Orgaan De concentratie der Hanzebureaux BINNENLANDSCH NIEUWS De waarde der Rijksfilm keuring H ef verzacht en geneest BETERE GEZINSDISCIPLINE Hei stadhuisvraagstuk te 's-Gravenhage mWÊW' DE NIEUWE BURGEMEES TERS VAN HILVERSUM EN NIJMEGEN Levensbijzonderheden Helden der zee fonds Dorus Rijkers Amerikanen te Barneveld Nederland-Expres De Maarsseveensche Plassen Smokkelarij Dood door sdiuld? Hevige brand te Westmaas Twee woonhuizen afgebrand Inbraak in een Spoorweg station Verdronken De tollen op den weg Boskoop-Alphen Paard op hol geslagen RijwieMïef aangehouden Hare ziel ging tot liet Licht (Vervolg) (Van onze eigen i'ersiaggever) Uit het welkomstwoord van den voor zitter der afd. Wassenaar, den heer Van Leeuwen, stippen wij nog aan, dat de af- deeling wel wat moeilijkheden gehad had bij de voorbereidingen voor de ontvangst, maar dat de kieine dorpsafdeeling er toch in geslaagd was, een waardige ontvangst te bereiden aan de afgevaardigden. Nu is de groots actie ingezet, om 10.000 leden te krijgen. Van 17 leden is Wasse naar nu tot 54 gestegen en spr. hoopte, dat alle andere afdeelingen het voorbeeld van het kleine Wassenaar zullen volgen. Dan zal de 10.000 leden slechts een rust punt zijn en gaat men op weg naar de 150CO (applaus). Openingsrede voorzitter De voorzitter van den bond, de heer C. J. G. Struijcken, dankte den burgemeester van Wassenaar, den heer Wiegman, dat deze een half uurtje van zijn drukke werk zaamheden heeft weten af te nemen, om een deel der bijeenkomst bij te wonen. Spr. besprak dan allereerst het rapport, docr de sub-commissie uitgebracht over het kruideniersbedrijf. Daaraan heeft de middenstand nog te weinig aandacht ge schonken. Gebleken is, dat die groep win keliers een te kleine winstmarge maakt. Eendrachtig moet gearbeid worden, opdat niet alleen voor deze groep, maar voor alle groepen van den middenstand bereikt wordt, wat bereikt moet worden. Dan ging spr. na het gelukkige resultaat, dat er nu twee R.K. middenstanders tot lid der Tweede Kamer gekozen zijn bij de laatste verkiezingen, om vervolgens het be langrijke congres van. den R.K. Midden standsbond te bespreken, in September 1.1. in Almelo gehouden. Vooral de oiganisatie der jongere mid denstanders was een belangrijk onderdeel van het congres. In het bi- dom Haarlem is thans een diocesaan contact tot stand gekomen. Aan deze zaak moet nu verder voortgearbeid worden. Verschillende zaken riep spr. in het ge heugen terug, o.m. het priesterfeest van dr. Van Beurden en de tot standkoming der ziektew et. Hst aantal faillissementen is terug ge- loopen van §2544 tot 2085 en spr. hoopte, dat dit verblijdende verschijnsel een terug keer moge zijn naar bloeiender tijden. Het ledental van den bond is thans ge stegen tot ruim 5700. Onder levendig applaus las spr. dan het reeds gepubliceerde schrijven van mgr. Aengenent voor en spoorde allen aan, le vendige actie voor d'en bond te blijven voeren. Ten slotte heette spr. ha Ttelijk welkom den geestelijken adviseur, reetor J. F. A. Bots, pastoer Msijsing en kapelaan Bottelier van Wassenaar, den voorzitter der Wassenaar- sche middenstandsvereeniging, den heer Leenen, die den Lim'purgschen Midden standsbond, den heer Van der Waarden, die den Dioe. Bond uit 's-Hertogenbosch en den heer Van Hulsen, die den Dioc. Bond uit Utrecht vertegenwoordigde. De instellingen v«n <Len Bond Het U. B. O.-fcüds had een gunstig jaar. Er -<on een bedrag gestort worden in het Kulpionds. 1029 zal niet zoo gunstig blijken, omdat zich vooral m bet voorjaar veel sterige- vai.en heboen voorgedaan. De Glasverzekeimg had aan baten te boeken ruim 2S.200, aan lasten ongeveer 27.000. De winst was 2.345. Da reserve is thans 9000. Plannen bestaan voor de stichting van een landelijke verzekering. Het Santosfonds had 31 December 1928 een kapitaal van 69.000. In 1926 werd voor 41100 steun verleend, in 1927 11.200 en in 1928 11.500. Het stamkapitaal v en het diocees Haar lem bedroeg einde December 27.000. Aan verpleghigskosten werden hier in 1926, 1927 en 1928 betaald 3200, 8100 en 7900. Het Informatie en Incassobureau toont geen vooruitgang. Ia 1928 werd gemd i 5500 aan dubieuze vorderingen. De lieer Leenen nuldigcie speciaal den heer Van Tatering, die nieuwe bezieling gebracht heeft in c: Lim'oufgsche organi satie. Het financieel verslag De penningmestr, de heer Van Tetering, deelde onder daverend applaus mede, oat de oude schuld van j 1348 bijna geheel verdwenen is. Namens de commissie, belast met net nazien der rekening, werd den heer Van Tetering warme dank gebracht voor zijn voortreffelijke verzorging der financiën. Dan werd de vergadering geschorst en docr de deelnemers een autotochvje door Wassenaars scüoone dreven gemaakt. In „Den Ouden Deijl" was een lunch gereed gemaakt, welke er zijn mocht. De middagvergadering werd o.m. bijge woond door mr. J. A. G. M. van Heilen- berg Hubar. Het bondsorgaan Het voorstel om ten 1ste ten laste van de Bondskas met ingang van Januari 1930 een collectief abonnement te nemen op een populair orgaan, uitgaande van den Ned. R.K. Middenstandsbond cp een basis van 75 cent per lid per jaar, terwijl ten 2e. de afdeelingen zich ver plichten, voor alle bestuursleden een abon nement op het bijblad te nemen op de ba sis van 2 per abonnement, ontlokte aan eenige afgevaardigden vragen. De afd. Den Haag vreesde van het voor stel op den duur contributieverhooging en dat achtte zij een bezwaar, daa- op de al lereerste plaats contributieverlaging noodig is voor het verkrijgen van meer leaen. Mr. Each verdedigde het voorstel van het hoofdbestuur. Van de organisatie kan geen massabeweging gemaakt worden, als niet over een orgaan beschikt kan worden. Het orgaan staat zoover buiten de contri- butiekwestic. dat niet aan contributieverla ging gedacht kan worden, alvorens er een goed algemeen orgaan is, dat bevat al dat gene, wat de leden moeten weten. In het bijblad komt alles, wat de leidende per soonlijkheden moeten weten. 1929 zal een zoodanig overschot opleve ren, dat voor 1930 de geheele financiering van het orgaan gewaarborgd is. Hoe het voor verdere jaren zal zijn, hangt mede af van de ledenwerving. Doch deze is thans zoo, dat voor ver dere jaren verwacht mag worden, dat de financiering van het orgarn voldoende gewaarborgd is. Verschillende voor- en tegenstanders ver hieven nog hun stem en op dé nader ge stelde vragen deelde mr. Bach mede, dat het hoofdbestuur de overtuiging had. dat geen contributieverhooging het gevolg zal zijn van het voorstel betreffende de ver strekking van het orgaan. Het eerste voorstel werd met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Tegen het tweede voorstel werden nogal bezwaren aangeveerd. wTaartegen de afd. Haarlem o.m. aanvoerde, dat uit die be zwaren de schuchterheid sprak voor het voeren van actie. Door een organisatieolau moet juist de actie voor de vereeniging uitgaan en de luttele 2 per jaar mogen toch geen bezwaar zijn, om de midden standers op de hoogte te stellen van alles, wat zij verplicht zijn te moeten weten. De afd. IJmuicen zeide, wel een arm lastige gemeente te zijn, maar toch beslo ten te hebben, voer alle bestuursleden een abonnement te nemen, juist omdat men er het groots nut van inziet. Verschillende afdeelingen brachten de mogelijkheid naar voren, voor een maxi mum aantal leden het verplichte abonne ment te nemen. Om aan de bezwaren van de kleine afdee lingen tegemoet te komen, wijzigde het hoofdbestuur het voorstel aldus, dat de af deelingen met 20 of minder leden maxi mum 5 abonnementen moeten nemen. Het gewijzigde voorstel werd dan met algemeene stemmen aangenomen. Tegen de begrooting werden wel eenige bezwaren aangevoerd, doch zij werd ten slotte aangenomen als door het hoofdbe stuur wah aangeboden, sluitende met een bedrag van 23.900. In de commissie tot nazien van het fi nancieel beheer over 1929 werd aangewezen de afdeeling Den Haag. Aan het hoofdbestuur werd overgelaten, de plaats te bepalen, waar de volgende jaarvergadering gehouden zal worden. De samenstelling van het hoofdbestuur I De afd. Alkmaar, Schagen en Spierdijk stalden voor, het hoofdbestuur met 2 a 3 leden uit te breiden en die plaatsen te laten innemen door leden-winkeliers uit den kleineren middenstand. De afd. Alkmaar verdedigde dit voorstel, door er op te wijzen, dat de kleinere mid denstand een groot deel van den midden stand uitmaakt. De afd. acht ook 7 hoofd bestuursleden voldoende, doch zij wil ae huidige bestuursleden niet uit het zadel wippen. Zij wil slechts in het hoofdbestuur bren gen menschen uit den kleinen midden stand, die het beste weet, wat onder die menschen leeft. De afd. Leidschendam achtte de belan gen van de door de afd. Alkmaar bedoelde categorie voldoende behartigd. Er is een hoofdbestuur dat er mag zijn en de belan gen van den kleinen middenstand vol doende verzorgt. De afd. 's-Heerenhoek voelde wel wat voor het voorstel-Alkmaar. Ook het Hoofd bestuur meent, dat de behartiging van de belangen van den kleinen middenstand het richtsnoer moet zijn der acties van den Bond. De vernieuwing van mandaten is geheel aan de Centrale Raadsvergadering en hec is heusch geen daad van bolsjewisme, een aftredend Hoofdbestuurslid niet te herkie zen. Heeft men bepaalde wenschen ten aan zien van den kleinen middenstand, dan kan men die ter kennis van het Hoofdbestuur brengen. Het vcorstel-Alkznaar werd met de stem men van slechts 4 afdeelingen voor verwor pen. De aftredende bestuursleden, de heeren G. Dekker en P. J. M. van "Tetering, wer den bij acclamatie herkozen. Concentratie bureaux Het Hoofdbestuur stelde voor, het Natio naal en het Diocesaan Hanzebureau te con- centreeren. Daartoe zou dan een overeen komst aangegaan moeten worden met het Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Midden standsbond. De zetel der bureaux zou dan gevestigd worden te 's Gravenhage. De voorzitter lichtte toe, dat het de bedoe ling was, het Hoofdbestuur te machtigen, naar bevind van zaken te handelen. De machtiging werd verleend. Afdeelingsvoorstciien De afd. Alkmaar stelde voor, de dag agenda der centrale Raadsvergadering zoo danig samen te stellen, dat voldoende tijd gewaarborgd is voor een goede behandeling van de voorstellen. De voorzitter zeide, dat het Hoofdbestuur in die richting werkzaam zou zijn. De afd. Leiden stelde voor, op de begroo ting voor 1930 een subsidiepost te plaatsen voor het Santosfonds. Dit voorstel werd door geen enkele afdee ling ondersteund. De afd. Amsterdam stelde voor, dat de Centrale Raadsvergadering ais haar mee ning zou uitspreken, dat Coöp. Inkoopver- eenigingen zich alleen en uitsluitend dienen te beperken tot het inkoopen van die artikelen, welke haar leden in verwerkten of onverwerkten toestand in hun zaken ver- koopen. Bij deze zaak voerde o. m. hef woord mr. Van Hellenberg Hubar. Deze wilde liever het voorstel aanhouden tct nader beraad, als men ten minste nu niet tot overeenstem ming kan komen. Men moet alle middelen te baat nemen, die den middenstand tegenover het groot- bedrijf konkurrenz-fahig maken. Dat kan, door de Inkoopcentrale. Economisch gezien, is er geen principieel bezwaar tegen, dat men coöperatief zijn onkosten traéht te drukken. De afd. Amsterdam stelde nu voor, haar voorstel aan te houden en een commissie te benoemen, die rapport over deze zaak zal uitbrengen. Besloten werd, de kwestie nauwkeurig te onderzoeken. Bij de rondvraag werden ten slotte ver schillende huishoudelijke zaken besproken. Na de vergadering vereenigden zich Hoofd bestuur en afgevaardigden met genoodigden aan een diner in Kasteel „Oud-Wassenaar". Aan tafel weid hulde gebracht aan het geestelijk en wereldlijk gezag en de leden van het Hoofdbestuur. Na het diner bleven de afgevaardigden nog geruimen tijd gezellig bijeen. „De Morgen", ons artikel van Maandag over „De waarde der Rijksfilmkeuring" be sprekend en citeerend, schrijft: „Iedereen, die wel eens met filmkritiek voor plaatselijke bladen te maken heeft, zal dergelijke ervaringen kunnen vertel len, En altijd komen de bioscoopdirec teuren aandragen met dien Pater in de Centrale Commissie, die er op z'n eentje wat aan kan doen, dat er nog zooveel volksbcdervends ontsnapt en in de theaters terecht komt! Met dat al: tevreden kunnen we aller minst zijn over de werking dezer Bios coopwet. De Regeering moet het geheele vraagstuk der filmcensuur nog maar eens ernstig in onderzoek nemen". Dit rnoet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Tot de bladen, die bijzonder zijn getroffen door de betere resultaten van het bij zond r M.O. boven die der openbare behoort het liberale „Hbl." Om het elk jaar opnieuw blij kend? hoogere percentage der geslaagden bij het eind-examen van de bijzondere scholen te verklaren, schrijft het blad: „Men kan, dat verschil opmerkende, gaan nadenken over de oorzaken, maar groote voorzichtigheid is dan geboden. De veronder stelling, dat men het den co.ndidaten bij het bijzonder onderwijs gemakkelijker maakt dan bij het openbaar onderwijs dient verworpen te worden. Veeleer is aan te nemen, dat de leerlingen uit de kringen van het bijzonder onderwijs, algemeen gesproken, beter onder gezinsdiscipline zitten en daardoor beter wer ken en dus beter voorbereid aan het examen deelnemen." Dit is van die zijde, zegt „De Tijd", een onomwonden erkenning der beteekenis van het christelijk gezin, ook voor de opvoeding der samenleving. Maar de gebrachte lof geldt eveneens voor het opvoedingssysteem van h;t christelijk onderwijs, waar leeraren en leeraressen een zorgvuldig contact plegen te onderhouden met de leerlingen en hun ouders of voogden. M de is de lof een erkenning der voortreffelijke leertucht op onze kostscholen Op het Aicxanderveld Nog deze week zal het prae-advies van B. en W. van 's-Gravenhage verschijnen in zake het stadhuisvraagstuk. B. en W. zullen voorstellen om het stad huis te bouwen op het Alexanderveld. Hospita: „Wat ik vragen wil, hoe wenscht u uw eieren gekooki te hebben?" Nieuwe pensiongast: „Beide tegelijk, asjeblieft." Zooals wij gisteren in een deel onzer op lage meldden, zijn benoemd tot burgemees ter, respect, te Hilversum en te Nijmegen, oud-minister J. M. J. H. Lambcoy en de Roermondsche burgemeester J. A. H. Stein- weg. Burgemeester Lambooy. De heer Lambooy werd in 1874 geboren; op 11 Augustus 1E9S is hij bencemd tot 2den luitenant bij het 2e reg. inf.. waar hij op klom tot den rang van majoor, tot welken rang hij benoemd werd op 25 December 1923. Als luitenant was de heer Lambooy ook leeraar bij de Kon. Mil. Academie, vcTgde van 1901 tot 1904 de Hoogere Krijgs school en werd als kapitein overgeplaatst bij den Generaïen Staf, ais hoedanig hij ook werkzaam was als leeraar bij de Hoogere Krijgsschool er) bij den staf van het veld leger, van welken staf hij sous-chef was van het hoofdkwartier tot 4 Augustus 1925. De heer Lambooy vestigde de aandacht op zich in de kwestie van c'? „verboden lezing" voor de Vereeniging tot beoefening van cte Krijgswetenschap, toen minister Van Dijk het cngewenscht oordeelde, dat hij in een openbare vergadering zijn reeds gepubli ceerde stellingen inzake de Vesting Holland' zou verdedigen. Op 31 Juli van dat jaar is hij benoemd tot Minister van Oorlog en a. i. van Ma rine, als opvolger van den heer Van Dijk. Met het kabinet-Colin trad hij af, maar verf! herbenoemd na 'iet aftreden van prof. Van Royen in het ministerie-De Geer. De nieuwe burgemeester is ridder in de orde van Oranje-NasSau. Hij is ook lid ge weest van de commissie, die het R.K. De fensie-rappet ent-wierp en bestuurslid van de RK. O fficierenvereeniging en van d? Vereeniging Krijgswetenschap. Burgemeester Steinweg. De heer J. A H. Steinweg werd in 1870 te Rotterdam geboren, studeerde o.a. aan het St. Willibroraus-college te Katwijk en was vervolgens eenigen tijd werkzaam in de handelsadministratie. waarna hij opleiding ontving voor d'en consulairen dienst. Vervolgens legde nieuwbenoemde zich toe op de gemeente-administratie. Hij werd achtereenvolgens benoemd tot ambtenaar der secretarie te Boxmeer, in 1909 tot bur gemeester van Goirle, in 1911 tot burge meester van Heumen bij Nijmegen, in 1920 tot burgemeester van Stad en Ambt Delden en sinds 30 April 1927 was de heer Stein weg burgemeester van Roermond. Als burgemeester van Heumen was de heer Steinweg schoolopziener in het arron dissement Nijmegen. De nieuw benoemde is lid geweest van de Staatscommissie voor de regeling van de Hnancieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. O.m. was hij ook directeur van dè Nationale Bedevaarten naar L-our- des. De heer Steinweg, die ridder is in de orde van den II. Gregorius, heeft in Roer mond een groote populariteit verworven. Hij is een krachtig leider van bestuurszaken en van de vergaderingen van den Raad. De nieuw benoemde burgemeester van Nijmegen is gehuwd rfi»f van jspaen- - uit Tilburg. Vijfde jaarverslag. Het verslag over 1928 van het Helden der i Zeefonds Dorus Rijkers, zegt o.m. dat het binnenkomen in 1927 van ruim 19.000 en in 1928 van 21.000 aan particuliere giften, de warme sympathie bewijst, welke er in ons land bestaat voor de nederige behou ders van menschenlevens op z-ee. De aan vullende steun van rijkswege is van 5000 gebracht op 7000 per jaar per rijkscom missie. Het verslag herinnert aan de ramp met de Prins der Nederlanden, in verband waar mede geen giften hun weg gevonden heb ben naar het Dorus Rijkersfonds. Daarom wordt er, ten einde verwarring te voorko men, nog eens op gewezen, dat dit fonds in de allereerste plaats ondersteuning geeft aan de oude en arme redders en hun weduwen. Ondersteuningen werden in dit verslag jaar verleend aan 108, gratificaties aan 4 personen, nl. aan 80-oud-redders en 32 we duwen, tot in totaal 19.868. Het verslag herinnert voorts aan het overlijden op 19 April van Dorus Rijkers en aan dat van de stichtster van het D. v. W.-fond's op 24 Mei. Het bedrag aan effecten is 109.715. De balans sluit op een bedrag van 172.188, het voordeelig saldo over 1928 is 109.905, het fondsbezit was 31 Dec. j.l. 171.045. Het aantal leden bedroeg 31 Deo. j.l. 2000. Het totaal der contributies is 9242. Het hoofdbestuur betuigt in zijn slot woord zijn dank aan allen, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt door giften of het bijeenbrengen van gelden. Gisterenmorgen kwamen te Barneveld in een paar touringcars ongeveer 35 Amerika nen, vertegenwoordigers der voornaamste reisbureaux in de Vereenigde Staten van Amerika, aan. Het gemeentebestuur ontving de vreemde lingen in de versierde raadzaal waar burge meester Westrik^een toespraak hield en wees op de groote beteekenis van Barneveld, als centrum van het pluimveedistrict. Zoo komen ter markt alhier jaarlijks 50 millioen eieren, terwijl de aanvoer ter pluimveemarkt circa \V. millioen stuks per jaar bedraagt. Nadat een der Amerikanen voor de vrien delijke ontvangst had bedankt, werd de eier- hal bezocht en de schouwinrichting, waar mede proeven werden genomen, bezichtigd. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar Schimmel's Rroederij, welke broedcentrale, de grootste van Europa, ruimte biedt voor 100.000 eieren. Ten slotte werden nog de pluimvee-inrich tingen van den heer Middelman in oogen- schouw genomen, waarna de vreemdelingen hun reis naar Utrecht voortzetten. De speciale trein met post en passagiers, die aansluit op het s.s. „Prinses Juliana," zal Vrijdagmorgen 11 October te 11 urn- 10 van Genua vertrekken. Aankomst Zaterdag morgen 12 October te 7 u. 57 te Arnhem, 8 u. 49 te Utrecht, 9 u. 45 te Den Haag (S.S.-station), 9 u. 3 te Amsterdam W.P., 9 u. 53 te Amsterdam C.S. en 9 u. 52 te Rot terdam-Maas. Geen droogmaking. In de eerste zitting van 1928, deelden Ged. Staten van Utrecht mede, dat zij, in overleg met het Dep. van Binnerü. Zaken en L. eene Commissie van drie deskundigen in gesteld hadden, met verzoek om van voorlich ting te dienen aangaande de mogelijkheid van de oprichting van eene vereeniging als in de motie bedoeld. Deze commissie komt in een rapport tot de conclusie, dat slechts de droogmaking van de Maarsseveensche plassen de oprichting van een vereeniging, tot bestrijding van de werkloosheid bedoeld, in de Provincie Utrecht zou rechtvaardigen. De Commissie raamt totale droogmaking op 1.380.000. De oppervlakte te verkoopen grond zal volgens evengenoemd rapport 351 H.A. be dragen. Een subsidie van ruim 700.000 jzal noodig zijn orn de droogmaking te finan cieren. De Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw wiens oordeel Ged. Staten hebben ge vraagd over de mogelijkheid van d'e uitvoe ring van het droogmakingsplan, ontraadt die uitvoering en deelt mede geen vrijheid te kunnen vinden om de droogmaking te steu nen. Het noodige subsidie zou derhalve ge heel uit de provinciale middelen moeten worden verleend.» Ged. Staten kunnen aan Prov. Staten der halve de uitvoering van het droogmakings plan niet in overweging geven. De echtgenoote van den Kerkraadschen winkelier v. d. H. werd te Aken gearres teerd en in verzekerde bewaring gesteld, wegens medeplichtigheid aan het frauduleus over de grens brengen van groote kwamums koffie, waarvan tevens de opslagplaats ont dekt werd. Zij was de geldschietster voor de smokkelaars. Ongelukkig afgeloopen twist Dezer dagen kreeg een dertigjarige gla- zenwasscher, die in den kost was bij een bewoner van de Bloemstraat te Amsterdam, twist met zijn hospes. Deze twist leidde tot handgemeen, eerst bin-ensliuis en vervol gens op straat, met het gevolg dat de hos pes op den ioop ging en vluchtte naar een huis in de Tichelstraat, waar 's mans vrouw en kinderen vertoefden, bij de moeder der vrouw. De hospes trachtte zijn woede te koelen op zijn schoonmoeder door haar naar de keel te grijpen. Op het hulpgeroep der vrouw, haar dochter en haar kleinkinderen, kwamen de glazenwasscher, die zijn hospes gevolgd was en de zwager van den hospes toeloopen. De twist tusschen glazenwasscher en hospes werd daarop weer voortgezet en ten slotte eindigde de strijd, doordat de hospes viel en gewond liggen bleef. Hij is naar een der zie kenhuizen vervoerd, waar hij Zaterdag over leden is. Het is nog niet vastgesteld kunnen worden, of de verwondingen door den val, dan wel omgekeerd de val door de verwon dingen is veroorzaakt. Den glazenwasscher heeft de politie evenwel aangehouden en, verdacht van het plegen van mishandeling den dood tengevolge hebbende, ter beschik king van de justitie gesteld. Twee woonhuizen en twee schuren in de asch gelegd Gisterennacht omstreeks drie uur is brand uitgebroken in een schuur van den heer Vermeer te Westmaas. Het vuur vond gre tig voedsel in den voorraad erwten en vla» en is overgeslagen naar het naast deze schuur gelegen woonhuis. De bewoners van dit huis lagen te bed en hebben in nacht gewaad door het raam het huis moeten ver laten. weldra sloegen hooge vlammen uit het huis. Een vonkenregen ging over bet dorp. Even daarna stonden het aan de over zijde der straat gelegen woonhuis en schuur van den heer Nieuwenhuize in brand, welke perceeien tot den grond zijn afgebrand. Voor uitbreiding van den brand was de wind vrij ongunstig. De twee daklooze gezinnen zijn onderge bracht in de beide leegstaande pastorieën. Le schade wordt door verzekering ge- dekt. Te Westmaas (Z. H.) is gistermorgen kort na drie uur brand ontstaan in de met vlas en erwten gevulde schuur van A Ver meer. De schuur en het aangrenzende woon huis zijn geheel afgebrand, eveneens de aan de overzijde van den diik gelegen schuur en het woonhuis van A. C. v. Nieuwenhuizen. Hierbij gingen zaaigraan, gedorschte tarwe en landbouwgereedschappen verloren. Van den inboedel van Vermeer werd niets, van dien van Nieuwenhuizen weinig gered. De oorzaak van het onheil is onbekend en al het verbrande verzekerd. Inbrekers hebben in den nacht van Zon dag op Maandag het station van Lutierade een bezoek gebracht. Nu is dit op zich zelf niet zoo'n bijzonderheid, maar de heeren kwamen lang nadat het laaste lokaaltje puf fend het stationnetje had verlaten en de lo ketten waren gesloten. Het was dan ook ditmaal den heeren niet te doen om een simpel retourtje, hun verlangens hadden een meer onwettigen vorm aangenomen. De brandkast, die er zoo stevig uitzag, had de late bezoekers aangelokt. Dat beloofde een rijken buit, afkomstig uit de zakken van het reislustige Limburgsche publiek. Vol moed werd tot den aanval op het ijzeren monster overgegaan, maar verdér dan een groot gat in den wand kwamen zij niet, de inhoud bleef onaangerored. In het goederenbureau hebben de heeren zich schadeloos gesteld. Alles werd overhoon gehaald en aan een „gestreng onderzoek" onderworpen. Met het oog op den komen den winter werden enkele pakken manu facturen ontvreemd. Aangezien de treinen niet meer liepen, hebben de late bezoekers zich op een tweetal fietsen uit de voeten gemaakt. m?V6c"iar/ge.f v' d' B' te Kockingen (ütr.j begaf zich per rijwiel naar zijn fa milie te Woerden. Na geruimen tijd vond men in de buurtschap Geestdorp een fiets tegen het struikgewas staan. De politie dregde in de onmiddellijke nabijheid en haalde zijn lijk uit het water op. Te Haarzuilèns is in een sloot het lijk gevonden van den _50-jarigen Engelschman J, S. als stalknecht in dienstbetrekking aan het kasteel Haarzuilèns. Hij is vermoedelijk bij het naar huis gaan in den nacht van Zaterdag op Zondag, te water geraakt. Opheffing waarschijnlijk Wij vernemen, dat de twee tollen, gele gen op den aan Gouda toebehoorenden weg BoskoopAlphen a. d. Rijn, waarschijnlijk reeds met ingang van 1 Januari e.k. zul len worden opgeheven. De gemeente Gouda is niet overgegaan tot verpachting dezer tollen, omdat onder handelingen over schadeloosstelling door provincie en Boskoop tot resultaten hebben geleid en omdat verwacht wordt, dat ook Alphen a. d. Rijn medewerking zal verlee- Man zwaar gewond, jongen gedood De zoon van den boömkweeker v. d, W. reed met paard en wagen en vergezeld van zijn 11-jarig buurjongetje, zoontje van den melkslijter V, te Maarsen, naar het land, toen eensklaps het paard op hol sloeg. v. d. W, rolde van den wagen en kreeg de wielen over de beenen, waardoor hij ernstig werd gewond. Een eind verder viel de kleine V. ook van den wagen. Deze werd bewusteloos opgenomen. De dokter, ijlings ontboden, kon slechts den dood constatee- ren. De arme kleine had bij den val den nek gebroken. De Leidsche politie heeft gearresteerd den koopman H. H. aldaar, die zich aan verscheidene rijwieldiefstallen heeft schul dig gemaakt. Hij is naar het Huis van Bewaring te Den Haag overgebracht. door MAGDALENA MAGRO Met een mijner beste kennissen ben ik eenigen tijd geleden naar het kerkhof van onze groote stad geweest. Nadat wij eerst het graf mijner moeder, dat het dichtst bij lag bezocht hadden, gingen wij verder naar de graven van den Vader en een broer van een mijner kennissen. En daarna bleven wij nog wat rondwandelen over den grooten doodenakker, die daar in de heerlijk diepe middagstilte lag, wij lazen de namen op de verschillende zerken en steenen. Daar viel mijp oog plotseling op de spreuk van een grafsteen.... een heerlijk opschrift. Het luidde: „Hare ziel ging tot het licht". Iw weet niet hoe het kwam, dat juist déze grafsteen mij zoo innig ontroerde. Ik weet ook niet of het een jeugdige kin derziel was of een jnog meisje, of wel een door verdriet en hartzeer verteerde vrou wenziel, die tot het licht ging.. Dit eenter weet ik, dat ;ik geen beter woord, geen mooiere uitdrukking, geen schooner troost woord voor mijn graf zou wenschen, dan: „Hare ziel ging tot het licht". Ik heb een klein misvormd meisje ge kend, met een allerliefst, onschuldig kinder gezichtje en groote treurige kinderoogen, waarin het verdriet zoo duidelijk te lezen stond. Het scheen mij toe, ais konden deze oogen en deze stille mond nooit lachen In dien tijd ben ik enkele keeren met mijn moeder bij de kleine Gertrude geweest, wij hebben haar bezocht en ook beproefd, een glimlachje op haar gezichtje te tooveren; mijne moeder met haar eigen kinderlijk ge moed mocht er echter niet in slagen. En ik kan me nog heel goed herinneren dat toen iemand zei, dat de ziel van het kind op weg naar de zon was.... naar omhoog. - naar het licht. Later heb ik er de kleine Gertrude altijd uit de verte op aangezien.. In dien tijd was ik nog erg jpng en ik kon me toen nog geen duidelijke voorstelling maken van den weg, die naar het Liaht voerde. Ik voelde telkens een huivering wanneer ik de kleine misvormde Gertrude in haar kamertje, dat uitzicht gaf op de straat, voor het raam in de kussens zag liggen en wan neer ik dan de vreemde, gróote kinder oogen beschouwde, die toch zoo'n groot, stil. beschenen geluk weerspiegelden. Het ouderlijk huis der kleine Gertrude stond heel dicht bij de oude kerk. Bij iedere Sa crament-processie werd de ligstoel buiten voor het versierde huisie geplaatst. De kleine Gertrude lag daarin en groette eer biedig haar Heer en Meester. Wellicht heeft de Heiland met bijzonde re voorliefde zijn arm ziek kind aanschouwd en hei met bijzondere liefde Zijn zegen ge geven. Zijn Verlossingszegen, opdat hare ziel spoedig den weg tot liet Lichi zou be treden en haar lichaam dat toch alzoo veel ieed doorstaan had, bevrijd zou worden uit dit tranendal.... Toen kwam de dag van hare eerste H. Communie. De Heiland kwam tot haar in haar nederig kamertje. Schoolkinderen vergezelden Hem en toen hare teere stemmetjes aanhieven: „Laat de kindertjes tot mij komen, hunner is het Hemelrijk, Wie den Hemel wil binnengaan, hij v/orde aan deze kinderen gelijk", toen lispelde onze lieve kleine Gertrude, terwijl haar hartje overstroomde van zoete liefde: „O Heer, ik ber niet waardig, dat Gij komt onder mijn aak!" Ik geloof, dat zij het wist, dat hare ziel spoedig op wilde stijgenwel zelden heeft een kind, een arm ziek kind, dat on der zulke treurige omstandigheden is op gegroeid, zoo innig en zoo vol geloof Ziin fieilnad ontvangen als onze lieve Gertrude. Van dien dag af omgaf haar een wonder bare, verheven kalme rust, die nog' dieperen indruk maakte dan te voren, „Ik zou wel heel graag sterven" zei ze op zekeren keer op vermoeiden begeerigen toon, „maar ik weet niet of ik waardig ben, tot den eeuwigen vrede toegela'ten te wor den". Arm lief kind, gij waart het zeker waardig, daarboven onder de schare der kinderen des Lichts opgenomen te worden. Na hare Eerste H. Communie leefde zij niet lang meer. Nog één keer met Sacra mentsdag lag zij, in haar wit Communie kleedje en getooid met een bloemenkransje in den leunstoel voor de deur van haar huisje. Toen stierf zij.... op jeugdigen leeftijd, na heel veel lijden.... dat was het slot.... Wij allen moeten ons kruis hier op aarde dragen. Te zamen met mijne moeder, die rinmd- dels ook overleden is, heb ik de kleine Gertruda in de doodskist mogen zien. Daar lag Zij met een glimlachje op het gezicht, de kleine witte kinderhandies gevouwen., gekleed in haar blar.k communiekleedje.... haar hoofd versierd met het bloemenkransje Haar tenger lichaampje, dat vroeger zoo scheefgegroeid was. lag nu lar.g uitgestrekt, het hoofd wat terz'Ue. als"f zij sliep.. Hij, die eens sprak: „Komt 'llen tot mij, die belast en beladen zijc en Tk zal U verkwik ken". had haar ziel raar Zijn Vaderhuis ge baald, om haar in de eeuwige schitterende glorie binnen te leiden. Hare ziel ging op naar bet Eeuwige Licht naar boven, w.aar geen einde komt aan den jubel en de vreugde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6