I f750.- f40.- ■I Naar de socialistische school Afschuwelijk misdrijf te Rotterdam DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DONDERDAG 10 OCTOBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 172S0 AAK SI FT E MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. UIT DE STAD VAN HET VATICAAN De financieele overeenkomst tusschen Italië en het Vaticaan ERNSTIGE BRAND TE BEVERWIJK Kwaadwilligheid in 't spel Het Bioscoopconflict in het Zuiden Een 10-jarig meisje laaghartig vermoord De tocht van de Zeppelin naar Silezië De postvluchten naar Indië Om het wereldkampioen schap Schaken Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De lichtweek te Amsterdam De staking in de Amsterdamsche Houthaven BUREAUX NASSAULAAN 48 Telefoon No. 13866 idrle lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 45 ct.; per kwartaal 3.25: per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. ADVERTENT I EN 35 ct. p. re§el VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 11 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bi) vooruitbet. Bij contract belangTijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel VTV Alle abonné sop di t blad zij n ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ft ft ft tfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen tj U w w Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: bij een ongeval met iftjHft bi j verlies van een hand, ftj" bij verlies van een r r ft bij'n breuk van doodelijken afloop; een voet of een oog; I 1 duimofwijsvinger; I ÜUi" been of arm; - jX- «u» W wil r OVI VX1. ecu UUg, kkn UUim Ui VYiJOVtllgCl, 8 W vb. wb-bbb., - - - bij verlies v. een anderen vinger. Wat kun je toch weinig van de men- Schen op aan! Daar hebben de sociaal-demokraten steeds bij hoog en bij laag beweerd, dat zij hun hart verpand hadden aan de openbare school, aan de neutrale staats school, aan de volksschool; de bijzon dere school, al heette zij dan ook neu traal, was uit den booze! En die roode voorliefde voor het openbaar onderwijs was ook wel eenigs- Zins te begrijpen: dank zij het groote aantal roode on derwijzers toch had in vele scholen een vreedzame penetratie van het socialis me plaats, met dit groote voordeel, dat de buitenwacht zich daarvan geen re kenschap gaf: het waren toch immers openbareen geen socialistische scholen Ondanks deze heel begrijpelijke en uitentreuren verkondigde voorliefde voor het openbaar onderwijs, hebben de hee- ren onlangs echter plannen gepubli ceerd betreffende stichting van bijzon dere, z.g. neutrale scholen onder sociaal democratisch beheer in Limburg. De officieele mededeeling daaromtrent in „Het Volk" luidde: „In verband met den toestand der openbare scholen in sommige gemeenten van Limburg, waardoor het karakter van het openbaar onderwijs wordt aangetast, heeft de commissie uit S.D.A.P. en N.V. V. tot onderzoek van de toestanden m Limburg de mogelijkheid overwogen, om door ingrijpende maatregelen te trach ten, het openbaar onderwijs meer steun te geven in deze provincie. Na herhaalde en ernstige besprekin gen in den Algemeenen Raad en met het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers, is den 25sten Sep tember j.l. te Heerlen een stichting in het leven geroepen onder den naam „De Neutrale Volksschool", welke zich ten doel stelt, scholen te stichten, waar lager onderwijs zal worden gegeven, geheel op de basis van volstrekte neutraliteit. Het bestuur der stichting is samenge steld uit: mr. M. van der Goes van Naters, G. P. Lmdeyer, A. F. Bodenstaff, J. Stangelaar, J. Oudegeest, N. Kramer, D. Snoeyerbos, C. van der Lende, mr. A. de Roos, Th. J. Thijssen en F. L. Ossendorp. Onderhandelingen met het gemeen tebestuur vain Heerlen zijn bereids inge leid, om binnen korten tijd met den bouw der eerste school op Meezenbroek te kunnen aanvangen." De verbazing over deze geste der S. D. A. P. was algemeen: hadden de heeren hun princiep over boord gegooid? en gingen zij nu zelf het bestaande openbaar onderwijs nog beconcurreeren? De roode pers trachtte de zaak te ver bloemen: er zou geen socialistisch, maar neutraal onderwijs gegeven worden! en ook was er overigens een excuus, een motief om een uitzondering te maken op den van sociaal-demokratische zijde steeds gepreekten regel: het openbaar onderwijs zou in Lim burg n.l. te Roomsch zijn, en dat zou zelfs leiden tot afschuwelijkheid]es, als waarvan een afgevaardigde uit Susteren onlangs op het congres der spoorman- nen te Utrecht, volgens de „Voorwaarts" sprak: waarlijk óók wel besef hebben, de socia listische opvoeding niet noodig acht, doch uitsluitend voor meer volwassenen? Laten de heeren er liever eerlijk voor uitkomen: zij willen roode scholen stichten! 't Is overigens, formeel gesproken, hun goed recht sinds de gelijkstelling. Maar laten zij er niet om jokken, laten zij niet probeeren, de Limburgsche goe gemeente te bedriegen met den s c h ij n van hun ontworpen „neutrale" scholen. Dat is valsch, en dat zou kunnen lei den tot een opvoeding in een geheel andere richting dan door de ouders ver langd wordt. Wat nu betreft de klacht van de ver derfelijke Roomsch-heid der openbare scholen in Limburg: ja, er valt natuurlijk niet aan te ont komen, dat in een bijna geheel Katho lieke streek het onderwijzend personeel en de kinderen bijna geheel Katholiek zijn; en vanzèlf leeft men in dergelijke scholen in een ietwat Roomsche sfeer, maar toch nooit méér dan wettelijk ge oorloofd is; 't gaat er mee als met de scholen in socialistische buurten: er heerscht onwillekeurig een zekere „stem ming". In dat opzicht staan we dus gelijk. Als het verder voorkomt, dat prote stantse he ouders hun kinderen naar Katholieke scholen moeten zenden, omdat de openbare school bij gebrek aan kindermateriaal gesloten moest worden, dan vinden wij dat voor die ouders niet prettig, maar dan is er toch zeker ook voor een neutrale school onder socialistisch protectoraat geen bestaans mogelijkheid. Omtrent den toestand te Susteren vernemen wij, dat daar de openbare school opgeheven is: wanneer er inder tijd maar acht kinderen voor openbaar onderwijs in aanmerking gekomen wa ren, had de school moeten blijven be staan, en wanneer meri op 't oogenblik voor twaalf kinderen alsnog openbaar onderwijs verlangde, zou er opnieuw een openbare school moeten komen. Is Susteren voor een openbare of neutraal-rood-bijzondere school dan geen hopeloos geval? Maar bovendien: zouden de school - zusterkes daar nu werkelijk de kinde ren van andersdenkenden zoo wreed van zich afstooten door dergelijke on verantwoordelijke dingen te zeggen, als waarvan de roode afgevaardigde van Susteren gewaagde? Och kom! Er zal wel weer wat gefan taseerd of gelasterd zijn; hierin toch hebben de Limburgsche socialisten zich den laatsten tijd wel heel sterk getoond. Moeten die arme zusters in de verbeel ding der roode heeren nu óók al mee doen aan de „Roomsche terreur" in het Zuiden! Met méér recht verwachten wij van deze zusters vriendelijkheid en liefde, ook tegenover de kinderen van anders denkenden. Vanwaar overigens dat medelijden van de roode leiders met de protestanten in Limburg, die hun kinderen naar een katholieke school moeten sturen? Denkt men nu heusch dat deze pro testanten (indien zij tenminste werke lijk protestant zijn) hun kinderen liever naar een roode dan naar een in ieder geval geloovige school zen den? Smoesjes, smoesjes allemaal smoes jes! Laten de sociaal-demokraten, die in deze zooverre afgedwaald zijn van wa! „Men dwingt daar dat is dus in Sus teren de protestantsche ouders hun kinderen naar katholieke scholen te zen den en de zusters van die scholen ver- tellen dan aan de kinderen, dat hun vaders in de hel komen, omdat ze rood zijn. In de eerste klasse van die school j »eider Troelstra hun steeds heeft voor zitten 95, in de tweede klasse 64 kinde-gehouden, eerlijk bekennen, dat zij bezig ren. Dat is een schandaal." Laten we eerst even met de z.g. be oogde „neutraliteit" van deze rood-bij- zondere scholen afrekenen. Het woord neutraliteit is in den mond van iederen echten socialist een opzette lijke leugen; evenals wij leeraren ook de socialisten, dat neutraliteit zéker op het gebied van opvoeding en onder wijs een onbestaanbaar onding is; de heerèn moeten ons niet willen wijsma ken, dat zij zelf aan neutraliteit ten deze gelooven; waarom hebben zij an ders hun eigen jeugdorganisatie, hun eigen sportclubs, hun eigen pers, hun eigen radio-omroep? Durft men beweren, zijn, een princiep overboord te gooien, dat zij onder een neutraal mom valsche- lijk de socialistische school trachten te importeeren met de bedoeling, het ka tholieke Limburg, dat zich in zijn kie zersvolk zoo hardnekkig anti-rood be toont, althans voor de toekomst xn zijn kinderen te „bekeeren" tot het socialisme. Daaraan moet nu het openbaar on derwijs, zij het dan ook genuanceerd naar den aard en de geestelijke richting der bevolkingsmeerderheden daaraan moet het openbaar onderwijs, waarbij de sociaal-demokraten steeds gezworen hebben, opgeofferd worden. Intusschen zijn wij er nog niet zoo dat men voor schoolkinderen, die tocliheel zeker van, dat de heeren er in zul len slagen, Limburg te voorzien van de z.g. neutrale, maar in wezen socialisti sche scholen. Er bestaan voor de wet immers nog steeds minimum-eischen, zonder vervui ling waarvan oudersgroepen geen eigen scholen kunnen stichten. En als de „protestantsche" bevolking van Limburg het bedrog goed en wel inziet, dan zullen er voor de socialisti sche scholenstichters al heel wat kansen verkeken zijn. 't Zal misschien dus niet eens geluk ken. Maarde wil is prijselijk, al kan die niet gedijen: de sociaal-demokraten hebben in ieder geval verraden, welken kant zij uit willen. De openbare school wordt hun blijk baar niet gauw genoegrood! AAN WIE HET VOORDEEL? In de eerste rede die Z. H. Pius XI wijdde aan de Overeenkomst van Lateranen, toespraak tot 8 Pastoors en Vastenpredikers van Rome op 11 Februari 1929; behan delde Hij reeds eenige bezwaren tegen de Overeenkomst die, ofschoon daar natuurlijk nog geen woord over was gezegd, na de open baarmaking ongetwijfeld zouden volgen. En als één der voorziene bezwaren noemde de H. Vader dit: dat men op het eenige terrein waar niet gegeven, maar gevraagd werd, op het financieele, zijn eischen te hoog zou hebben gesteld. De Paus verdedigde zich daartegen met deze woorden: „Wanneer men eens becijferde en optelde wat de Kerk in Italië ontnomen werd, tot het Patrimonium van Sint Pieter toe, tot welke massa, tot welk onnoembaar bedrag zou men dan niet komen! Kon de Paus de katholieke wereld doen gelooves dat Hij van dit alles onkundig was? Of heeft Hi; niet den absoluten plicht voor het heden en voor de toekomst te voorzien in alle be hoeften, die zich uit heel de wereld aan hem opdringen en waarin Hij, al zijn ze dan uit sluitend geestelijk, niet kan voorzien zonder de hulp ook van stoffelijke middelen, omdat zij behoeften zijn van menschen en mensche- lijke werken?" Niettemin liet de stroom van kritiek zich niet weerhouden, vooral uit het buitenland, en met name: bizonder hevig uit Frankrijk. In Italië, waar een aan banden gelegde pers en een gedresseerd parlement wat voorzich tiger moeten zijn met hun uitlatingen, be reikte men zijn doel langs een omwegje dat het voordeel had geheel te passen in het kader der fascistische staatsvergoding. Men legde er den nadruk op hoe Italië het Vaticaan niet alleen uit den financiee- len nood, maar ook „er boven op" geholpen had en hoe de staat thans zijn katholiek karakter uitte door de geestelijkheid op zijn eigen rekening te onderhouden, door fond sen te stichten voor den eeredienst en door bepaalde uitingen van liefdadigheid over te nemen die de Kerk zwaar begonnen te val len. Tegen deze absoluut onjuiste, kleine erende en beleedigende voorstelling van zaken, pro testeert Mgr. Orlandi in de „Amico del Clero", het orgaan der Italiaansche geeste lijkheid, met de krachtigste bewijzen, die ln deze denkbaar zijn: met voor ieder contro leerbare cijfers. De geleerde schrijver put dan uit alle ge gevens die in deze bestaan, en komt tot een bedrag van 1.752.544.980 Lire dat de Italiaan sche staat in officieele documenten toegaf ontvangen te hebben, en welk bedrag nog te verhoogen zou zijn met baten, waarover alle gegevens ontbreken en met de werkelijke waarde van het geroofde, welke werkelijke waarde bij den zeer onoordeelkundigen ver koop maar zelden verkregen werd. Met de zekerheid, dat het veel te laag is, houdt Mgr. Orlandi zich aan de genoemde 1.752.544.980 Lire. De schoonheid van 1 miljard, 752 mil joen, 544 duizend en 980 Lire verviel dus in 1870 aan den staat, gaat de schrijver voort; welk bedrag heden ten dage nu de Lira gestabiliseerd is op 92.46 ten op zichte van het pond sterling; een waarde vertegenwoordigt van 6 miljard, 484 miljoen, 416 duizend en 426 Lire. Daarbij zouden eigenlijk nog gerekend moeten worden de vruchten van de wetten van 29 Januari 1880, van 20 Juni 1890, van 17 Juli 1890, van 1868 en 1867, welke wetten regelmatig alle nog niet geroofde fondsen der Kerk aan den staat deden vervallen, het vruchtgebruik va-n vele stichtingen aan de Kerk afhandig maakten en zelfs de eigendommen der ker kelijke werken van liefdadigheid annexeer den om daarmee de staatsbegrooting te ont lasten van gelden voor steun en onderhoud van armlastigen. Wij rekenen dit alles ech ter niet mee wie zou de resultaten in cijfers kunnen uitdrukken? en bepalen ons tot de 6 miljard, 484 miljoen, 416 duizend en 426 Lire. Hoeveel legt de staat er nu bij om Kerk en geestelijkheid in Italië te onderhouden? Het is direct na te gaan. De begrooting van dit jaar trekt als „rente van het fonds voor den Cultus" uit: Lire 13.901.510. Nemen we aan dat dit 5 pet. is, toch heusch geen slechte rentevoet! dan komen we voor het „fonds" aan een kapitaal vanLire 278.030.200, dat is iets meer dan het 25ste deel van hetgeen geroofd werd! Van de 6 miljard, 484 miljoen, 416 duizend en 426 Lire die we, ofschoon dit bedrag ge makkelijk te verhoogen zou zijn, aannamen als het totaal van den roof, houdt de staat dus 6 miljard. 206 miljoen, 386 duizend en 226 Lire voor zich. En in plaats van de 324 miljoen, 223 duizend en 110 Lire, die de jaar lij ksche rente tegen 5 pet. van dit bedrag zouden uitmaken, ontvangt de Kerk nu een uitkeering in-eens van 1.550.000.000 Lire nominaal kreeg de Kerk 1 miljard. 750 mil joen Lire: het miljard werd echter uitbe taald in taliaansche staatsaandeelen. die iets minder dan 80 noteeren; en een kleine 14 miljoen per jaar. En nu heeft Mussolini het Vaticaan „er boven op" geholpen en de fascistische staat toont ziin katholiciteit door. zonder de hulp van wien dan ook, met „eigen" middelen Kerk en geestelijkheid te onderhouden. We mogen Mgr. Orlandi dankbaar zijn voor zijn ingewikkeld sommetje! EEN UITSTEKEND GESLAAGDE „BLINDE" VLUCHT Luitenant James H. Doolittle steeg te Mitchell-Field (Long Island) met dia toestel bü zwaren mist op en vloog ongeveer 24 K.M. Hij landde, zonder ook maar één oogenblik den grond te b.ebben gezien en ging uitsluitend te werk naar zijn instrumenten. Dit is de eerste maal, dat een volledige en uitmuntend geslaagde „blinde" vlucht zerd uitgevoerd, waarmede de grootste vijand der aviatiek de mist als overwonnen wordt beschouwd. VOOR DE ZEVENDE MAAL BRAND BIJ DE Fa. KNAPEN Co, Op 1 October j.l. wa- het precie.» één jaar geleden, dat de timmerfabriek van de firma Knapen Co., te Beverwijk tot den grond toe afbrandde. De ke» -n dat de brand in den beginne gestuit kon worden niet mede- gerekend, was het teen de derde of vierde 1 maal, dat het bedriji aoor he., vuur totaal werd vernield. Nadat we gedurende een jaar niets meer gehoord hadden, gebeulde net voor eenige weken, dat des nachts docr het personeel, dat toen doorwerkte, brand werd ontdekt in de grooten houtvoorra? d, welke naast het fabrieksgebouw ligt opgestapeld i Dank zij kordaat optreden kon het gevaar bezworen worden Om verschillende re denen, is dit feit toen niet 'n de courant ver meld. Blijkbaar echte- 's dat, de voorbode geweest van de ramp. waardoor het be: »^f j thans weer is getroffen, door het m vlam men opgaan van den geheelen houtvoorraad. Gisteravond, omstreeks IC uur. werd de Beverwijkscbe brandweer gealarmeerd De hel rood gekleurde lucht buver „de Pijp", I waarom de fabriek der firma Knapen ligt, liet reeds vermoeden, waar het vuur woedde. I Onmiddellijk rukte de motorspuF uit. Zij j was dan ook spoedig tei plaatse, terwijl de brandweer direct met zes stralen de vuurzee energiek begon te bestrijden. Dat van den grooten houtvoerraad nog iets behouden zou werden blee> reeds da delijk uitgesloten. De hooge stapels kisten- hout vormden gigantische vuurzuilen, die het terrein tot ver in den omtrek hel ver lichtten en waarbij de hooge gebouwen van de naastgelegen vischmeelfabnek een angst- wekkenden achtergrond vormden Zoowel voor de timmerfabriek als voor de zooeven genoemde vischmeelfabr'ek kwamen er angstige oogenblikken. Vcoral de laatste (die het al zoo dikwijls hard ra verantwoor den heeft gehad!) scheen ditmaal mede het slachtoffer te zullen worden, toen een groot aantal vaten olie. die tegen he gebouw la gen opgestapeld, vlam vatten Hei; duurde dan ook niet lang, of de daklijsten der fa briek vatten vlam. Het personee. had het gevaar echter dadelijk ontdekt. Gewapend met brandbluschapparaten toog m^n naar boven en slaagde erin dit begin -an brand te blusschen. Intusschen werkte de brandweer hard. Vanaf het dak der timmerfabriek zorgde zij ervoor, dat het vuur het fabrieksretruw niet kon bereiken. Van der, and nen kant bespoot zij ijverig de hevig verhitte muren van de vischmeelfabriek, waar', an groote stoomwol ken opstegen, tengevolge van het snel ver dampende water. De hevige wind dreef geweldige vonken regens om de belendende gebouwen en wak kerde tevens het vuur sterk aan. Met -zes slangen op de motorspuit en twee van de fabriek zelf, slaagde de brandweer er tenslotte in, om de timmerfabriek en de belendende fabrieksgebouwen te behouden. Om half twee was het gevaar bezweren. In tusschen echter waren alle houtvoor-aden een prooi der vlammen geworden, rl-1 duurde nog geruimen tijd voordat rie grootste vuur haarden waren gedoofd Op het terrein van den brand waren ver schillende autoriteiten aanwezig. Oa merk ten wij op den wethouder, den heer K Steijn. De brandweer werkte onder leiding van haar commandant, den heer 3!cm De schade wordt geschat op 25000 k 30000 Als bijzonderheid kan rog worden medege deeld, dat kort geleden 190 kubieke me „er hout was aangevoerd. De voorraden waren bij een Engelsche Maatschappij verzekerd. Op de fabriek waren 25 arbeiders werk zaam. Misdaad Alles wees er eerder reeds op, dat er kwaadwillgheid ln het spel is Eenige weken geleden kreeg de politie het bewijs hiervoor in handen. Zooals wij boven reeds mededeel den, was toen door het personeel tijdens een nachtelijk schaftuur orand ontdekt op de houtapslagplaats Men kon het vuur. dat nog slechts van geringen omvang was. met de eigen brandweermiddelen blusschen Daar bij ontdekte de politie, die toen onmiddellijk ter plaatse was, tusschen de houtvoorraden een kistje, waarin doeken, houtwol en zak ken, alles gedrenkt in petroleum. Teneinde het onderzoek niet te belemmeren, is daar van op verzoek van de politie geen melding gemaakt. De politie stelde alles in het werk om den mysterieuzen brandstichter te ontmas keren, doch tevergeefs Het uitloven van 'n belooning leidde evenmin r,ot het doel Opmerkelijk is ook de tijd. waarop de brand is ontstaan. Om half zes was het bedrijf stopgezet, om elf uur zou de nachtploeg opkomen. Daarbij was gister avond in Beverwijk overal wat te doen. Concerten, tooneeluitvoeringen, etc, zoodat gerust kan aangenomen worden dat de meesten gisteravond uit waren. Om even voor tienen waren eenige jon gens de fabriek nog gepasseerd zonder er gens onraad te bespeuren. Toen zij zich een eind verder omwendden, zager» zij de eerste vlammen opstijgen. Onmiddellijk is toen begonnen met eigen blusrhmateriaal te j werken in afwachting van de komst van de brandweer. Den geheelen nacht bleef de brandweer doorspuiten, met het oog op der. wind. die 't vuur telkens weer dreigde aan te wakkeren. Tot hedenmorgen bleef de brandweer na- blusschen. Een nieuw compromis-voorstel? De heer D. Monnikendam, leider van het orkest van de Chicagobisoscoop te Eindho ven, die de vorige week een onderhoud had met den Minist r van Binnenlandsche Zaken en aan dezen een voorstel had gedaan ter oplossing van het bioscoopconflict in het Zui den, heeft van den minister telegrafisch uit- noodiging ontvangen, dat voorstel nader t: komen toelichten. Vermoedelijk zal eerst daags een conferentie tusschen b'ide par tijen onder voorzitterschap van den minister plaats vinden. Te Rotterdam is gisteravond een gruwelijk misdrijf gepleegd waarvan een 10-jarig meisje h t slachtoffer is geworddn. Woensdag omstreeks 7 uur waren eenige meisjes van een jaar of 10 aan het spelen in de Coolstraat te Rotterdam. Op zeker oogenblik kwam er een man voor bij en deze begon met de kinderen een praatje te maken. Na korten tijd reeds hij weg en nam het 10-jarig docht rtje van den heer O. mee op zijn fiets. Geen oogenblik dacht men aan een misdrijf dat op het Punt stond te worden gepleegd. To n tegen 8 uur de man het kind nog niet had teruggebracht, hebben de ouders de politie gewaarschuwd. Deze st 1de onmiddellijk een ernstig onder- zok in. Dit strekte zich uit in het bijzonder tot in de omgeving van den Polder Blijdorp, gelegen aan den wég van Rotterdam naar Overschie. Op een aldaar gelegen terrein heeft een veldwachtero mstreeks kwart over elf uur het meisje teruggevonden. Het kind was ederlijk mishandeld en gewurgd. Het lag op ongeveer 300 M. afstand van den Schieweg ter zijde van het zandpad van den Trans- portweg naar de Melkmarkt. Onmiddellijk heeft de politie een uitge breid onderzoek ingesteld. Alle auto's, die dezen weg paesserden, werden aangehouden en onderzocht, doch zonder resultaat. Op aanwijzing van de moeder en een zusje van het vermoorde meisje, die den man hadden gezien, werd in den loop van den avond een man aangehouden aan den Postgieweg. Deze man werd met de moeder en zusje geconfronteerd, doch dezen herkende hem niet als den man met de fiets. Het onderzoek is den geheelen nacht voort gezet en duurde ook hedenmorgen voort. In de buurt heerscht groote consternatie. (Ongecorrigeerd) Wederom uitgesteld. De start van het luchtschip „Graf Zep pelin" naar Silezië moest wederom worden uitgesteld, daar in den loop van den avond in het geheele Bodensee-gebied hevige storm winden zijn opgestoken, zoodat het lucht schip niet uit de hal kon worden gebracht. De passagiers zijn over deze nieuwe ver tragingen natuurlijk weinig gesticht. Men rekent er echter stellig op. dat de tocht Donderdagavond zal kunnen beginnen, vooral, daar men redenen heeft aan te nemen, dat de weersomstandigheden dan gunstiger zul len zijn. Het derde postvliegtuig Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het derde postvliegtuig gisteren om 6 uur 25 uit Karachi is vertrokken en om 10.55 uur te Nasirabad is geland, omdat een klep van den middelsten motor verwisseld moest wor den. Vandaag zou men naar Allahabad ver trekken. Heit postvliegtuig op de retourvlucht Het retour-vliegtuig is gisteren om 15 uur te Kohlak aangekomen. Bangkok kon niet worden aangedaan wegens den slech ten toestand van het vliegveld. Kohlak is een militair vliegveld, ongeveer 225 K.M ten Zuid-Westen van Bangkok. Vandaag zou men naar Akyab vertrekken. De post van het tweede vliegtuig besteld Blijkens m dedeeling van de Indische post-administratie is de luchtpost, welke met het tweede vliegtuig werd vervoerd, op haar bestemming aangekomen en te M dan be steld op 5 October, te Weltevreden op 6 en te Palembang op 7 October. De elfde partij om het wereldkampioen schap schaken is na een emotioneelen strijd in remise geëindigd. De stand is thans Al- jechin 7 punten en Bogoljubow 4 punten. Laaghartige moord op een 10-jarig meisje te Rotterdam. Te Nijmegen is een R.K. Mont-essori- opleidingscnrsus geopend. Nieuwe onthullingen in de affair# Sklarek. Een nieuw millioenenschandaal te: Ber lijn. In Rijnland en Westfalen worden de Stahlhelm en de Frontstrijdersbon:! ont bonden. De nit Engeland uitgawezen Afghaanse!»# gezant aan de grens gearresteerd. Ernstig spoorwegongeluk bij Demblin in Polen; 7 dcoden, vele gewonden. MacDonala benoemd tot doctor honoris causa in de 'rechtsgeleerdheid aan de George Washington Universiteit. Baromteerstand 9 uur v.m.: 767. Vooruit. OPTICIENS FAiiKlIAANALN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.42 uur. De rondvluchten der K. L. M. In overleg met het bestuur van de Edison Lichtweek, van 21 tot en met 26 Oct. ax, zal de Kon. Luchtvaart-Mij avondvluchten boven de verlichte stadsgedeelten nouöen. Eiken avond zullen, bij goed weder, meer- motorige vliegtuigen om negen uur en bij ge noegzame deelneming ook later van Schiphol opstijgen, om gelegenheid te geren, de licht- zee uit hoogere regionen te bewonderen. Het werk Irrvat Naar aanleiding van de staking, die gis teren in de Amsterdamsche Houthaven is uitgebroken als protest tegen het feit, dat de arbeiders werden te werk gestild onder een voorman, die tijdens de Zaansche houtstaking als instructeur van werkwilligen optrad, werd gistermorgen een gecombin erde vergadering gehouden van den Centralen Bond van Trans portarbeiders, de Federatie van Transportar beiders en van den Christelijken Bond. Ver slag over den stand van zaken werd uitge bracht. Men had een onderhoud gehad met den heer De Jong van de Scheepvaartvereeni- ging „Noord". Dit onderhoud droeg een of ficieus karakter, aangezien de Scheepvaart- vereeniging zich op het standpunt stelt, dat tijdens den duur van een op dergelijke wijze uitgebroken conflict niet over het inwilligen van eischen kan worden onderhandeld. Of ficieus was echter gebleken, dat men in werkgeverskringen, hoewel het optreden der stakers niet billijkend, toch wel e enigszins aanvoelde, hoe deze kwestie, geen conflict nara anleiding van arbeidsvoorwaarden, maar een zuivere gevoelskwestie was. Mar 't prestige der Scheepvaartvereeniging „Noord" gedoogde niet. dat men zich door staking liet afdwingen, waartoe men misschien langs den weg van onderhandelingen had kunr.en ko men. Het was inderdaad een tactische fout, om den man in kwestie op deze piaats te werk te stellen. Naar aanleiding van deze mededeelingen adviseerde de heer Van Baam van den Christelijken Bond tot her vatting van het werk om daarna te confe- reeren. Hoewe] uit de vergadering eenige stmmen opgingen om het werk te hervatten, achtte men het algemien een bezwaar, om naar de boot terug te keeren om het werk te her vatten onder den man in kwestie, al zou deze nog maar een halven dag aan boord blij ven. Als de Scheepvaartvereeniging erkende, een tactische fout te hebben begaan, dan was het een logische en eenvoudig: daad voor de vereeniging om dezen fout te hersteilen. De mierderheid der stakers wilde de zaak eerst eigenlijk nog eens een paar dagen aan kijken en het bestuur opdragen, neg eens met de Scheepvaartvereeniging te spreken. Van bestuurszijde wees men zulks af. aan gezien men meende, hierdoor geen enkel re sultaat te kunnen bereiken. Het voorstel van den h-er Van Baarn van ien Christelijken Bond om de werkzaamhe den te hervatten en den bestuurders opdracht te geven, m-t de Scheepvaartvereeniging .Nocrd" te gaan confereeren teneinde het verwijderen van den betrekken voorman te verkrijgen, w rd bij schriftelijke s.emming aangenomen met 214 stemmen vóór. 133 stemmen tegen en 10 blanco, zocda; de ar beid hedenochtend is hervat en pogingen zullen worden gedaan om de Scheepvaartver eeniging „Noord" te bewegen, den betrokken voorman aan boord van het Zweedsch* houtschip, de „Tore York" te verwijderen. Mocht daaraan niet worden voldaan, dan zuK 'en de organisaties nader beramen, wat d* arbeiders in de Houthaven te doen staat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1