Sociaal Leven mr'wm TWEEDE BLAD DONDERDAG 10 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 BINNENLANDSCH NIEUWS HET GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS Minister Reymer naar Zeeland VERKEER EN POSTERIJEN Het dienstkleedingvraag- stuk van het Spoorwegpersoneel De classificatie van het Spoorwegpersoneel De opleiding- van het Spoorwegpersoneel LUCHTVAART De vluchten van Lindbergh R. K. JUVENAAT IN HET BISDOM HAARLEM Auto in het water Van drank, tafelmes en peper De staking In het forand- staffenbedrijf te 's-Gravenhags GEMENGD NIEUWS Doodelijk ongeval bij militaire oefeningen Gevaarlijk slaapmiddel Na drie jaar aangehouden Doodelijke val Brand te Stadskanaal Gasverstikking te 's-Gravenhage LANDBOUW EN VISSCHERIJ De vacature van Directeur- Generaal van den Landbouw Jhr. mr. G. W. van der Does betoogt In 't ■Alg Weekblad'' dat de zaak van een ge zantschap bij den Paus op 't oogenbük, nu de Paus zelf staatshoofd Is geworden, heel an ders is gewerden dan vóór drn. Tot nu toe kon volgens hem een overtuigend protestant niet aan dat gezantschap meewerken, omdat zulks de erkennng in zich sloot van 's Pausen recht op een positie, principieel verschillend van die van andere hoofden van christelijke kerken of secten. Thans is een pauselijk ge zantschap wel te verstaan: wij kunnen den Italiaansch'n gezant tevens accreditee- ren by den pauselijken staat volkomen ge wettigd en mag men van den regel „met de Interne politiek of de pretenties van een an deren souvereinen staat heeft men niets te maken" niet afwijken, alleen omdat men een antipathie t een den Paus heeft. Dat is niet principieel, doch alleen anti-papistisch en dus verwerpelijk. „De Volkskrant" is er niet erg gerust op dat de zaak anders is geworden, want zoo zegt t blad, men kan, Internationaal, in het staatsr.cht van een andere figuur spreken en daarop zooals jhr. Van der Does doet, den titel gronden voor een gezanschap bij den Paus reëel is de Paus een gezantschap „waard" cmdat hij Paus is, niet omdat bij het hoefd i» van de Vaticaansc'ne Stad. Daarom vreezen we. dat de „overtuigde protestanten" niet tot wijziging van hun houding zullen komen. De niet-protestanten zullen evenmin door het betoog van jhr. Van der Does worden gewonnen. De Minister van Waterstaat heeft zich gisteravond, vergezeld van Ir. P. H. A. Ro- senwald, administrateur bij zijn Departe ment, op reis begeven voor een ambtelijk be zoek aan de provincie Zeeland. Met verschillende autoriteiten en belang hebbenden zullen gewest lijke belangen wor den besproken, terwijl de voornaamste pro vinciale en rijkswaters taalwerken en in richtingen in oogenscl.oaw zullen worden ge nomen. Op den grondslag van een door den Per- sonelsraad aan de Directie der Nederland- sche Spoorwegen toegezonden complex dienstkleedingwenschen, had een delegatie van den Personeelsraad een onderhoud met de directie. Besprekingen vonden plaats over uitbrei ding van dienstkleeding voor verschillende groepen personeel, verschaffing van zomer- kleeding en verbetering van de kwaliteit en de afwerking der kleeding. De directie, die niet afwijzend bleek te staan tegenover een aantal naar voren ge brachte wensehen, zal den Personeelsraad schriftelijk mededeelen, waartoe zij n& dit overleg bereid is. Een commissie benoemd Tijdens de laatst gehouden bespreking tusschen de directie en den Personeelsraad der Nederlandsche Spoorwegen, gaf de directie te kennen, veel prijs te stellen om met den Raad tot overeenstemming te komen omtrent de classificatie van het per soneel, zich daarbij op het standpunt stel lende, dat de overeenstemming terzake aan de Maatschappijen geld zou kosten. De personeelsraad, die aanvankelijk tegeij een dergelijke commissie bezwaar had, meende na deze mededeeling niet langer in zijn verzet te mogen volharden. Als gevolg van deze bespreking is thans een commissie samengesteld, die dit vraag stuk zal hebben te onderzoeken en waarin door de directie zijn benoemd de heeren jhr. dr. E. L. Elias, chef van den algemeenen dienst; ir. W. Hupkcs, chef van den dienst van materieel en werkplaatsen en H L. Heyster, afdeelingschef le klasse bij den dienst van het vervoer, terwijl door den Personeelsraad zijn aangewezen de heeren P. Moltmaker (Ned. Ver.); H- F. Timmer mans (Sint Raphael) en L. Willemsen (B. A. N. S.) Reeds geruimen tijd hebben de organisa ties van spoorwegpersoneel, na zich zelf met de vakopleiding van hare leden te hebben bezig gehouden, aandrang op de directie van de Nederlandsche Spoorwegen geoefend, om haar te bewegen, deze opleiding door de Maatschappijen te doen geschieden. In de laatst gehouden bespreking tus schen de directie en den Personeelsraad der Nederlandsche Spoorwegen toonde de directie definitief hare bereidheid om het cursuswezen in overleg met den Personeels raad te regelen. Als gevolg hiervan is thans een commissie benoemd, die den aard en den omvang van deze opleiding nader zal uitwerken en waarin door de directie zijn benoemd de heeren jhr. dr. E. L. Elias, chef van den algemeenen dienst; ir. H. F. Thjjssen, hoofd inspecteur, chef van de tractie en ir. W. F. H van Ryckevorsel, hoofdinspecteur, chef van den goederendienst. De Personealsraad heeft als leden van deze commissie benoemd de heeren G. Joustra, (Ned. Ver.); H. F. Timmermans (St. Raphael) en L. Willemsen. Een radiobericht van het vliegtuig van overste Lindbergh, die zich voor een verken ningsvlucht boven Britsch Honduras be vindt, meldt, dat door de vliegers op ver schillende plaatsen ruïnes uit den tijd der Mayas zijn ontdekt, o.a. bij Shinda en in de nabyheid van het meer Yajaa. Het radiotelegram meldt verder, dat de zich aan boord van het vliegtuig bevin dende geleerden zeer ingenomen zijn met de ontdekkingen. Jaarvergadering Gistermorgen te 11 uur kwam het R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem in het gebouw „St, Bavo aan de Smeaestraat te Haarlem in jaarvergadering bijeen. De Hoogeerw. Heer Deken J. M. Lucassen heette de talrijke aanwezigen hartelijk wel kom. Spr. memoreer je de welgeslaagde jeugddemonstraües en constateerde, dat de kracht, waarmee dit jaar is géwerkt, de le den van het Juvenaat Is bijgebleven. De reden, waarom deze vergadering te Haarlem wordt gehouden, is gelegen m he- feit, dat er bezwaren tegen Rotterdam waren inge bracht in verband met de vrees voor alas- trim. De heeren. aldus :pi„ waren niet bang voer zichzelf, maar waren beangst voor be smetting van de aan hun zorgen toever trouwde jeugd Op de jeugddemcnstr..tie te Den Haag is gebleken, dat de kractn nog lang niet is gebroken, maar tor vellen wasdom is ge komen na 25 jaar. Met toewijding is tijdens de demonstratie gewerkt, welke een krachti- gen indruk naar buiten maakte. Bewezen is, dat nog aanwezig zijn de elementen, waar mede in de toekomst wordt voortgewerkt. tot behoud van godsdienst en zeden sn tot dege- ïyker bevestiging van de christelijks maat schappij. De jongens hebber, zich geuit met het vol élan van hun jeugdig hart en zy zijn vertrokken, versterkt in den strijd tegen den modernen tijdgees". Dat geEff kracht en moed, om voort te arbeiden. Na het uitspreken van den Christeiyker. groet verklaarde spr. de vergadering voor geopend. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd onder dank aan den secretaris, den Weleerw Heer S. Braakman, dien de voorzitter de ziel van het Juvenaat noemde, dpr hoopt dat kape laan Braakman nog vele laren secretaris zal mogen zijn. (Applaus). Hisrna kwam het Jaarrapport in be spreking. De voorzitter wees op de gewijzigde sa menstelling van h|t rapport, waa.voor spr. dank zegt aan de districtssecretarissen. De voorzitter deelde mede, dat Pastoor Van Adrichem zich niet meer verkiesbaar kan stellen als bestuurslid, omdat Z.Eerw. oordeelt, dat het werk moet worden ver richt door iemand, die over veel tijd be schikt. Spr, richt hartelijke woorden van dank en waardecring aan de aftredende be stuursleden, Pastoor W. L. van Adrichem en Pater A. Corver S. C. J„ voor het goe de, dat zij he'oben gedaan in het Juvenaats- besluur (applaus). Het jaarrapport nog nader besprekende, constateert spr., dat er gewerkt is met voorbeeldigen ijver en rusieiooze kracht. \'oor de zielerust van de overleden leden van het Juvenaat wordt een gebed gestort. Met blijdschap vermeldt de voorzitter dan het optreden van de nieuwe districtsvoor zitters. Niet voldoende komt naar voren, zegt spr., het werk in verband met de godsdienstige vorming van de jeugd. Spr. spoort de patronaats'oesturen aan, hierop den meesten nadruk te leggen. Ook moet ervoor gezorgd worden, dat alle patronaats jongens lid zijn van een godsdienstige ver- eeniging. Voorts beveelt spr. aan het houden van oudersavonden, die zoo moeten worden ge organiseerd, dat ze werkelijk nut hebben en resultaten afwerpen, die de jeugd ten goe de komen. Ten volle de overweging waard is het houden van retraiten in retraitenhuizen. Dan beveelt spr. bijzonder in de aandacht aan de vergaderingen van patronaatsbestu- ren, om vervolgens dank te zeggen aan al len, die hebben gearbeid in het belang van het patronaatswezen. Spr. verbindt hier aan den wensch, dat het jaarrapport steeds overzichtelijker zal worden, wat het werk van het Juvenaat ten goede zal komen, Voorlezing doet spr hierna van het vol gende schrijven van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengeneni: Gaarne geven we door dezen blijk van onze waardeering over de gehouden jeugd- demonstratie, in de maand September, te Den Haag en wc verklaren, dat deze onze verwachtingen verre heeft overtroffen, het geen voor een goed deel te danken, is aan de leiding der jeugdleiders". Spr. verwelkomt vervolgens Rector B. H. de Groot, die inmiddels ter vergadering is gekomen en die door spr. de generalissimus van het jeugdwerk wordt genoemd (ap plaus). Uit de rekening en verantwoording van het finantiee! beheer noteeren wij, dat de ontvangsten bedroegen f 4987.72 en de uit gaven f 2073 G8. Kapelaan Biermans en de heer Verbeek hebben kas en boeken nagezien en keurig in orde bevonden. De voorzitter dankt den penningmees'er, den heer Bakhuys, voor diens accuraat be heer. Het hem verleende gouden kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" is lang niet on verdiend verkregen (applaus). Hierna was het woord aan den Weleerw. Heer P. J. Maas, .kapelaan te Rotterdam, tot het houden van een inleiding over „Het Paedagogiscn element van hei instituut der R. K. Ver kenners" Spr. wil eerst uiteenzetten wat de Pad vinderij eigenlijk wil. „Wat beoogt het in stituut van verkenners"? Zich zelf overwin nen door harden strijd, dat is het doel van dit instituut. Het roept alle jongens op om geen slaaf te blijven, maar om door het voorbeeld van Christus, meester te worden door te dienen. Dit instituut heeft nu zijn eigen metho den. Verschillende middelen zijn nooöig. De grondslag ligt in de belofte en de wet. Spr. weidt nu eer weinig uit over de plechtigheden, bij he' aannemen van ver kenners. „Plichten jegens God" is de eerste belofte, die deze afleggen. Zij hebben hun eigen gebedenboekjes en tot patroon „St. Joris". „Plichten tegen Koningin, Overheid en Vaderland", is de volgende belofte. Het is de plicht van den verkenner zich nuttig te maken en anderen te helpen. Het derde punt van de wet: de hulp vaardigheid, de hulp en de dienstvaardig heid, is wel het moeilijkste te volbrengen, aldus spr. Het aankweeken van verkennersvaardig heid: als opmerkingsvermogen, speuren, het verstaan van kleine teclcens, is een van de eerste werken der opleiding. Een goede ge zondheid en lichaamskracht is daarbij noo- dig. Bij het aankweeken hiervan hoort men dikwijls het woord „kampeeren", dat bij velen in kwaden reuk staat. Spr. heeft zelf ook verschillende molen gekampeerd en hij is tot de conclusie gekomen, dat het aan kweeken van verkenningsvaardigheden zon der kampeeren, een lichaam zonder hoofd is. Spr. weidt veeris uit ever het goede kam peeren. Alies hangt af van de leiding en deze moet zijn goed en technisch. Is men technisch niet goed op de hoogte, dan moet men er af blijven. Wat het slanen bij eikaar in tenter, be treft. Daar hebben ze een eigen bed, het geen ze thuis dikwijls riet hebben. Het ge bruik van slaapzakken is zeer aan te raden en zelfs door te voeren. Neem dan nog in het instituut den band van vriendschap en hartelijkheid. Eén zijn allen door broederschap. Maar dat is, aldus spr. niet voldoende, er moet iets bijkomen. De jongens moeten iemand hebben waar zij tegen op zien in dagen van moedeloos heid. Spr. behandelt nu de vraag, wat te den ken van het doorvoeren van verkennings- werkzaamheien in het patronaatsieven. Hierover denkt spr. gunstig. De jongens zijn eenigszins romantisch aan gelegd, zij houden van beweging. De pa tronaatsleiders hebben op dit werk nog voor, dat zij ervaring in het jeugdwerk heb ben. Maar goede leiders zijn noodig. Moge het gegeven zijn dat er vele goede leiders komen, die de iongens geestelijk opvoeden, opdat er iongens gevonden wor den met een breede ontwikkeling en met een glimlach, want een verkenner is en biiift gelukkig. (Applaus). Vervolgens gaf kapelaan Maas een over zicht van de lectuur, die over het instituut der R. K. Verkenners bestaat. Rede W. E. Frogen Vervolgens nam de heer W. E. Frogen uit Den Haag het woord die de practische uit voering van het instituut der R. K. Verken ners inleidde. Spr. belichtte in zijn speech de volgende stellingen: 1. Verkennen is voor jongens een positief middel, dat als zoodanig gebruikt moet wor den, en niet als anti-communistisch, anti neutraal of anti-voetballichaam, ofschoon het automatisch eenige van deze negatieve eigenschappen met allerlei andere vereem- gingen gemeen heeft. 2. Verkennen voor Katholieken is niet een neutrale sportbeoefening, die door groepsering en persooniyk contact een Katholiek etiket krijgt het is ook geen op leiding tot kloosterleven. 3. Verkennen en socialisme kunnen prin cipieel nooit samen gaan. Vandaar dat de A.J.C. geen verkenners heeft. Wel is er onlangs veel van de methode overgenomen. Ds A.J.C. staat geheel buiten de Verken nersbeweging. 4. Het spel van verkennen verwerpt eiken vasten vorm van coeducatie. 5. Het verkennen heeft als doel het vor men van: godsdienstige Katholieke Staatsburgers, gedienstige om hen te voeren tot ons gezonde eenige Hoofddoel, God. goede 6. Het verkennersleven groepeert zich ook om dit Doel en Middelpunt, dus de Pa rochiekerk. Parochieele indeeling voorzoo ver mogeiyk komt uit het Verkennen zelf voort. 7. Een methode van karaktervorming als het verkennen is in ieder milieu (vereeniging) mogelijk. Het kan als afdeeling in een pa tronaat, als vereeniging op een Lyceum, als club op een internaat worden ingevoerd. Daar het algeheele karaktervorming omvat is het echter in een dergelijke vereeniging of lichaam een organisatorisch zelfstandig onderdeel. 8. Verkennen beoogt een algeheele vor ming, en als zoodanig moeten we het geheel overnemen. Het weglaten of veranderen van vooraanstaande beginselen is dus niet toe laatbaar. Een erkenning, dat we werkelijk het spel van verkennen spelen door den stichter geeft daardoor moreele versterking. Of deze erkenning eenige contact uet de be staande erkende vereeniging de Ned, Padv. noodzakelijk maakt, is een vraag, die hier buiten beschouwing moet worden gelaten. 9. Het Verkennen is de mooiste vorming, die als systeem bekend is, en biedt daarom den meest vruchtbaren bodem voor een goede bovennatuurlijke ontwikkeling. 10. Het verkennen voedt voornamelijk op door de ..daad". Karaktervorming ontstaat in hoofdzaak door gewoontevorming, denkge woonten en doen-gewoonten. Door het spel hebben we deze daden in handen. De insignes zorgen er voor dat systematisch het spci ge speeld moet worden, en dus langs een vaste doch soepele lijn de gewoontevorming wordt verkregen. Niet het insigne is dus het doel, doch de training tot het insigne. 11. Het verkennen benut alle typische jongenseoigenschappen. Vernielzucht, bende geest, lawaaierigheid etc. worden alle als energievolie bronnen benut. De negatieve be strijding wekt tegenzin of doodt 't positief gebruik bouwt op. 12. Het Verkennen valt en staat met de leiders. 18. Om het spel goed te spelen is er een band tusschen verkenners en vooral leiders noodzakelijk. Daarom is 'n uitbreiding bui ten een organisatievorm af te raden, al kun nen plaatselijke omstandigheden soms anders nopen. 14. Het vormen van nieuwe groepen hangt dus ook sterk af van 't leidersvraagsuk. De beoordesling van leiders moet aan ter zake deskundigen worden overgelaten. 15. Verkennen is voor eiken jongen, die bereid is de belofte en Wet te.volgen. Het is niet uitsluitend voor den netten jongen of den zoeten; ook niet alleen voor den zeer sterk levenslustigen of romantisch aangeleg- den. Het is voor allen, van blinde en kreupele, van slobjesbewoner en weesjongen tot inter naatsleerling en hoogeschoolstudent. Ook op de rede van den heer Froger volg de een hartelijk applaus_. De heer Eakhuys maakt bezwaar, dat in stelling 3 de A. J C. genoemd wordt. Die moet zelf maar uitmaken, wat ze noodit? beeft. Kapelaan Beynen vraagt, waar het geld vandaan moet komen en vreest, dat de Ver kenners zich afzonderlijk zuilen gaan hou den van het patronaat. Kapelaan van Alphen vraagt, hoe de Ned. Padvinders staan tegenover de Internatio nale en hoe de R. K. Verkenners tegenover de Nederland<-che padvindersorganisatie. Kapelaan Cleophar. acht het moeilijk 'ei ders voer de Verkenners te vinden. In dit verband raadt spr. aan, de uitbreiding niet te snel in ziin werk te doen gaan. De heer Froger wijzigt stelling 3 ais door den heer Bakhuys gcwenscht. Ten aanzien van de kosten wijst spr. erop, dat de Ver kenners minder kosten dan het patronaat. Kapelaan Maas deelt mede. dat getracht wordt de R. K. /erkenners te doen aan huilen bii de N. P. V.. met behoud van vol komen autonomie. In Amsterdam en Rotter dam jullen leiderscursussen gegeven wor den, Voorts is de bedoeling langzamerhand to' een goede organisatie te komen. De voorzitter deelt mede. dat de secre taris van het Juvenaat inlichtingen zal in winnen voer allen, die een Verkennersclub willen onriebten. Spr, hoopt, dat men tot con krachtige organisatie zal komen en dankt de inleiders voor het door hen ge sprokene. waarvan spr. hoopt* dat het vrucht zal mogen dragen, want de organi satie zal noodzakelijk blijken te zijn (ap plaus). Spr. richt dan nogmaals hartelijke af scheidswoorden tot Pastoor Van Adrichem. dien men noode ziet vertrekken, omdat men »l!||1I| Rcmwi raam dicht te laten. Met haar ging ook de hond naar boven, die altijd in haar kamer sliep. De compagnon van haar verloofde heeft 's avonds wel de gaskraantjes dicht ge draaid, maar de hoofdkraan van het sol- deertoestel open laten staan. Door den sterken druk zijn de kleine kraantjes be zweken en stroomde het gas door het huis. Den volgenden ochtend ontwaakte d* vriend en voelde zich zeer ziek. Hij strom pelde naar boven en vond daar den hond dood op den grond liggen en er vlak naast lag het meisje. Dc politie heeft een onderzoek ingesteld; ook de Officier van Justitie heeft zich ter plaatse van het voorgevallene op de hooj- te gesteld. //y/f1 ui 111 n i Meesteres: „Wat is uw doopnaam, juffrouw Mulder?" Nieuwe werkster: „Virginia, mevrouw. Ik ben vernoemd naar die plaats in Amerika." gaarne nog langen tijd van zijn wijze voor lichting had geprofiteerd. Bij acclamatie worden hierna gekozen tot bestuursleden Pater C. A. Went S. C. J. en Praeses Van Galen van de St. Josephge- zellen vereeniging. Pastoor J. A, Ruhe wor„t als bestuurslid herkozen. Hierna werd gepauzeerd. De namiddagvergadering werd gehouden in het gebouw der St. Josephgezellenvereeni- ging aan de Jansstraat te Haarlem. Ondanks zijn 80 jaren, nam de Zeereerw. Heer J. v. d. Horst, Pastoor te Looeduinsn en nog steeds patronaatsdirecteur "aan de bijeenkomst deel. De voorzitter verwelkomde de nieuwe be stuursleden, met wie hij vruchtbaar hoopte samen te werken. Medegedeeld werd dat plannen in beraad zijn om in de patronaten clubs op te richten welker leden huisvlijtvoorwerpen vervaardigen voor de missie. De werkwijze is dezelfde als die van de missienaaikringen. De voorzitter beveelt dit werk ten zeerste aan en deelt mede, dat 511 is binnenge komen voor de twee missiestudenten, die op kosten van het Juvenaat studeeren. Het instituut van de inspectie zal worden opgeheven. In de plaats daarvan komen de rapporteurs, die het bestuur voortdurend op de hoogte houden van de werkwijze der pa tronaten. Aangedrongen wordt op het in het leven roepen van gewestelijke jeugdleiderscursussen en spelleiderscursussen. Inlichtingen verstrekt rector Braakman. Voorts wordt aanbevolen het houden van retraiten in eigen huis, wat het midden houdt tusschen een gesloten retraite en een triduum. Pater Adrianus O.M. Cap. geeft eenige door hem opgedane ervaringen, welke zeer op het heil der jongenszielen wijzen. De re traite duurt drie dagen, voorafgegaan door een novene. De oefeningen worden 's morgens en 's avonds gehouden. De voorzitter bespreekt hierna de kwestie der jeugdherbergen. Organisatie in dezen is wenscheiyk, hoewel kostscholen e.d. gaarne de gelegenheid tot het bieden van onderdak geven. Spr. verzoekt rector Braakman daar over eventueel inlichtingen te verschaffen, opdat deze weer anderen ten dienste kan zijn. Voorts deelt de voorzitter mede: Jongens, die binnen 3 maanden aan den schoo'plicht zullen hebben voldaan, kunnen pas als ad- spirant-lid van het patronaat worden aan genomen. Verschillende bezwaren worden tegen dezen maatregel ingebracht. Het bestuur meest echter, na overleg met de onderwijzersver- eenlging, de bepaling handhaven. Uitzonde ringen kunnen worden besproken met het schoolhoofd. Hierna is het woord aan den Zeereerw. Heer Rector B. H. de Groot, tot het houden van een inleiding over „De uitbouw van onze Patro naatsbeweging in haar centrale leiding en verschillende organen" Spr. behandelde allereerst de vraag, wat tegenover de neutrale jeugdherbergen gesteld moet worden. Het bijhouden van lijsten van beschikbare internaten lost de kwestie niet op en daarom ziet men de mogelijkheid onder het oog, om sommige patronaatsgebouwen in de zomermaanden voor dit doel beschik baar te stellen. Mocht het in deze richting gaan, dan verzocht spr. aller medewerking, j Het vraagstuk is zeer belangrijk en men j hoopt daarom op afdoende wijze hierin te kunnen voordien. Tot zijn eigenlijk onderwerp komend, wijst spr. er op, dat het gaat om de doorvoering van de nieuwe richting, die alleen ten doel heeft meer systematisch te werk te gaan, om in de toekomst meer vrucht van het patronaatswerk te dragen. Er moet meer systeem, meer methode in komen, berustend op paedagogisehe overwegingen. De wensch hiertoe is ontstaan bij de leiders ze'.f, omdat men voelde, dat er aan de organisatie wat haperde. De nieuwe richting beantwoordt de vra gen: hoe komen we tot massa-organisatie en hoe behouden we toch individueele op voeding. Vanzelfsprekend is, dat men alle jongens tot het patronaatswerk wil trekken, maar aan den anderen kant moet men het persoonlijk contact vinden, om door te kun nen dringen in de jongensziel en aldus mee te werken aan karaktervorming. Voorts tracht het nieuwe werkprogram de jeugdzorg uit te breiden tot jeugdbeweging. Het program biedt inderdaad gelegenheid, dat alle jongens tot het patronaat toetreden. Een ieder krijgt wat hij naar stand en ont wikkeling behoeft. Dit bereikt men door vrije clubsvorming, b.v. voor handenarbeid, muziek, zang, ontwikkeling, enz. Daarnaast staat de groepsvorming, welke vooral ten doel heeft .in persoonlijk contact met de jongens te komen. Daardoor ook kan de leiding ten voile op de jongens worden toegepast. Van de leeken-leiders zal dan veel gevraagd worden, maar des te beter en des te volkomener zal aan de vorming van de jon gens gearbeid kunnen worden. Men moet zich daarom systematisch op het kweeken van leiders toeleggen. En daar moet onmiddellyk mee begonnen worden. Het be gin van de opleiding is reeds gelegen in de maandelijksche vergaderingen. Vooral beveelt spr. het cpkweeker, van leiders uit de jon gens zelf aan. Daarna behandelt spr. de werkwijze vart het Centraal Comité, dat moet worden een vaste centrale leiding over het patronaats werk, want dagelijks doen zich nieuwe vraagstukken voor, die wachten op een op lossing. Men zal nog eens moeten komen tot de stichting van een eigen centraal-secreta- riaat. Spr. verzoekt daartoe aller belangstel ling en medewerking, vooral om te bereiken, dat voor dit doel elke jongen per jaar 0.10 afstaat. Dan deelt spr. mede dat 't patronaats blad met 1 Januari uitgebreid wordt tot 32 pagina's, zonder dat het meer zal kosten. Alleen moet het abonnementental worden uit gebreid, waartoe spr. aller medewerking in roept. Het blad wordt ingericht op den grondslag van het nieuwe werkprogram. Voor „De Jonge Wacht" vraagt spr, nog eens de bijzondere medewerking. Van de 10.000 jongens zijn er 5000 geabonneerd. Ge tracht moet worden, dat alle jongens abonné worden. Met Kerstmis zal een extra nummer worden uitgegeven, dat door de jongens zelf geplaatst moet worden. Laat men In de pa tronaten een propagandac'ub oprichten voor „De Jonge Wacht." Spr eindigt met allen op te wekken, ge meenschappelijk mee te werken aan den uitbouw van het patronaatswerk in al z;in instanties in Nederland (applaus). De voorzitter deelt mede, dat de kwestie der leeftijdsgrens nog een jaar zal worden aangezien. Laat men intusschen de kwestie in de districten bespreken en het bestuur den uitslag doen weten. Over de rede van Rector De Groot ontstond een.rge discussie. De voorzitter beveelt het systeem van Rector De Groot met warmte aan. Spr. dankt den Rector voor diens uiteenzetting en voor alles, wat hij voor de jeugd doet. De beste belooning zal zijn, dat allen trachten het systeem toe te passen (applaus). Voorts wekt spr. op ertoe mede te werken, om de 10 cent per patronaatsjongen betaald te krijgen. De Zeereerw. Heer Pastoor van Adrichem neemt met eenige welgekozen woorden af scheid van het bestuur en de leden van het Juvenaat, dat veel vruchten heeft afgewor pen niet alleen voor de jeugd, maar ook voor de leiders. Spr. hoopt, dat het bestuur met nog meer vrucht zal mogen werken en dat 't het Juvenaat goed zal gaan (applaus). Als plaats voor de volgende jaarvergade ring wordt Rotterdam aangewezen. Na rondvraag volgde sluiting met woor den van dank voor de opkomst en de aan gename besprekingen. De vereeniging gaat nu haar 27ste jaar in en spr. hoopt, dat het werk vruchten zal afwerpen en ervan getui gen! dat het Juvenaat de jeugd bewaart aan Christus trouw. De Roomsehe jeugd is de hoop der Kerk en der Maatschappij. Laten wij ervoor zor gen, dat men haar nooit do Roomsehe ziel ontrooft. Daarom moeten wij ons geheel geven aan ons werk. Na het uitspreken van den christelijkên groet ging de vergadering uiteen. De inzittenden gered Gisteren kwam ds. J. P. Buiskool, ta IJsselmonde, met vacantie te Hootjeveen vertoevende, in laatstgenoemde plaats met zijn nieuwen auto, vergezeld van zijn echt- genoote uit de richting Stationsweg Over de Noordsche brug raakte hiji het stuur kwijt, doordat hij uitkeek naar een waarschuwingsoaal. Hij kwam dientengevol ge te dicht bij den kanaalboord, waardoor de wagen over den kop sloeg en in de daar vrij diepe Hoogeveensche vaart kan telde. Van alle kanten schoot men met ladders en planken te hulp en door liet in slaan der ruiten van den auto gelukte het den inzittenden lucht te krijgen. De reddingspogingen werden met goed succes bekroond en in korten tijd waren de heer en mevrouw Buiskool uit der» auto getrokken en op den wal gehaald. De auto stak slechts een handbreedte boven water uit. Inzittenden en helpers kregen eenige snijwonden. Een 53-jarige man te Amsterdam kreeg twist met zijn vrouw. De verhouding in het gezin was sedert langen tijd ongunstig, het geen grootendeels te wijten was aan de drankzucht van den man. Nu liep de ruzie zoo hoog, dat de moeder en een dochter in haar angst tot krachtige maatregelen over gingen, om den man tot bedaren le bren gen. Zijn dochter stak hem met een tafel mes in den linker oovenarm, terwijl zijn echtgenoote hem peper in de oogen strooide. Hierdoor was de man niet meer in staat tot verdere gewelddadigheden. Hij morst in het Binnengasthuis opgenomen worden. Thans geëindigd In een Maandagavond te 's-Gravenhage gehouden vergadering van brandstoffen- handelaren, belegd door „Gemeenschappe lijk Eelang", werd besloten het bestuur te machtigen in onderhandeling te treden met het bestuur der organisaties. Als gevolg daarvan werd m een gisteren gehouden stakersvergadertag een schryven van „Gemeenschappelijk Belang" behan deld, waarin déze vereeniging verklaarde, alle bepalingen der collectieve overeenkomst te aanvaarden en geenrancunemaatregelen te zullen toepassen, wanneer de arbeid da delijk kan worden hervat. De vergadering besloot, dit voorstel der werkgevers te aanvaarden en de staking onmiddellijk op te heffen. Paal in hei lichaam gekregen Op het terrein „Kijk in de Pot" te Ber gen op 2(oom heeft de sergeant J. de Kor te, van het 14e regiment infanterie, het on geluk gehad door een terugvallende schraag van een colonnebrug tusschen schraag en schoeiing bekneld te raken, waarbij hij met zijn rug op een paal terecht kwam, die hem in het lichaam tot de hartstreek doordrong j en vermoedelijk het hart raakte. Ofschoon hij, na verbonden t<? zijn, te voet naar zijn j woning terugkeerde, is hij nog des middags j aan de bekomen verwondingen overleden. Hij was gehuwd en vader van 2 jeugdige kinderen. In een ziekenhuis te 's-Gravenhage is gis teren overleden de 39-jarige v. d. V., die eenige dagen geleden een hoeveelheid Vero nal heeft ingenomen.. Sinds c enigen tijd was hy gewoon een slaapmiddel te gebruiken; waarschijnlijk heeft hij zich toen een keer in de hoeveel heid vergist met het gemelde noodlottige ge volg. Door de Politie te Amsterdam is de 29- jarige kapper P, J L. aangehouden, toen hij op het raadhuis aldaar een bewijs var. Ne derlanderschap wilde gaan halen, omdat de ze man gesignaleerd stond wegens verduis tering in 1926 gepleegd. L, was in dien tijd als reiziger in dienst bij de firma M., gevestigd aan de Scheep makershaven te Rotterdam en heeft 146 gul den, welke hij voor de firma had moeten innen, voor zichzelf gebruikt. Hij is nu ter beschikking van de politie te Rotterdam gesteld. Dinsdagavond om half 11 is brand uitge broken in hotel ,,De Leeuw" te Stadska naal, toebehoorende a. d. Barbarossa-brou- werij te Groningen en gepacht door den heer A, Drenth. De brand ontstond ver moedelijk door kortsluiting. Aangewakkerd do.or den hevigen wind stond het geheele gebouw dadelijk in lichtelaaie. De brand weer uit Stadskanaal was spoedig met de motorspuit ter plaatse, maar moest zich be palen tot het behouden der belendende per- ceelen. Vooral de boerderij van J. Berg liep veel gevaar en bekwam groote waterscha de, Het hotle is afgebrand. Van den huis raad is niets behouden. Behalve het hotel zelf zijn verbrand een bioscoopzaal, die in den laatsten tijd niet meer gebruikt werd en een groote danszaal. Om 2 uur was het gevaar voor de omringende perceelen ge weken. De brandweer uit Wildervank kwam nog ter plaa'se, maar behoefde geen hulp te verleenen. Verzekering dekt gedeel- teliik de schade. Een meisje om het leven gekomen Gisternacht heeft zich een geval van gas verstikking voorgedaan in een perceel aan de Willem van Outhoornstraat te 's-Gra venhage. Dc heer V. heeft sinds eenigén tijd in be doeld pand een émailleerinrichting en sme derij, welke hij gezamenlijk met een vriend drijft. De vriend slier) in een kamer achter den winkel, terwijl V. altijd op een der boven vertrekken overnachtte. Door verschillende omstandigheden was dit enkele dagen ge leden veranderd en had V zijn intrek bui tenshuis genomen en zijn kamer aan zijn verloofde afgestaan. Maandag hebben de twee vrienden tot laat in den evond gewerkt en daarna is V. i weggegaan. Zijn meisje had toen reeds haar j kamer opgezocht Daar het weer dien avond vrij guur was, had zij gezegd het De 61-jarige yzerwerker J. Zeedijk in dienst van. Wilton te Rotterdam is aan boord van het aan de Lloydkade liggende s.s. „Patria" in een 5 a 6 meter diep ruim gevall n. Hij werd in zeer emstigen toestand door de rivierpolitie van boord gehaald en naar het ziekenhuis aan den B rgweg overgebracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Het Kon. ifed. Landbouw-Comité heefteen adres aan de Tweede Kamer gezonden, waar aan het volgende is ontleend: Het laten voortbestaan van den onge- wenschten toestand Landbouw te doen be- hooren tot een departement van admini stratieven aard', wordt schadelijk geacht voor genoemden bedryfstak die immer een technisch en economisch karakter draagt. Temeer is een zoodanige toestand voor den Landbouw nadeelig, nu het de bed'oeiing schijnt te zijn in de betrekking van Direc teur-Generaal van den Landbouw niet te voorzien. Immers, het is in het algemeen niet te verwachten, dat de minister van Bin- nenlandsche Zaken naast de zorg voor het biryienlandsche bestuur de gelegenheid en de ambitie zal vinden zich in de landbouwaan- gelegenheden, met haar zoo geheel ander ka rakter, voldoende in te werken. Voorts wordt er op gewezen, dat het on mogelijk is bij de tegenwoordige bezetting van de Directie van den Landbouw en ook zelfs, bij de toekomstige indien er een direc teur-generaal aan het hoofd komt, te krijgen een voldoende leiding van hetgeen op dit gebied aan onderzoek en voorlichting in den lande geschiedt. Het Lanöbouwcomité is van meening, dat het gewenscht is, deze afdeeling te brengen onder een zelfstandig technisch onderlegd hoofd, die zijn geheSelen tijd aan de leiding van deze afdeeling kan besteden. Daarom kan een directeur-generaal hier niet wor den gemist. Voorts wordt het gewenscht geacht, voor een zoo efficient mogelijke functionneering van den Staatsdienst voor den Landbouw, de Directie hiervan onder te brengen bij een departement, dat belast is met de zorg voor de takken van Staatsdienst met een hoofd zakelijk economisch karakter als bij een Dep. van Volkswelvaart, omvattende Land bouw, Nijverheid. Handel en Arbeid. Wat verder het stichten van boerderyen op woesten grond betreft, is het Comité van meening, dat met het verleenen van Rijks- voorschotten in deze groote voorzichtigheid meet worden betracht. Het Comité zou er de voorkeur aan geven het benoodigd kapi taal voor het ontginnen van woeste gronden ter beschikking te stellen van ontginnings maatschappijen, die met name in de noorde lijke provinciën zulke gunstige resultaten hebben verkregen en de gronden, na te zyn ontgonnen aan kleine boeren kunnen uit geven in eigendom of pacht. In streken, waar zulke ontginningsmaat schappijen niet bestaan zouden zij kunnen worden opgericht evenals zulks is geschied met de uit particulier initiatief voortgespro ten reeds bestaande ontginningsmaatschap pijen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6